ar... Nieuw „Voor-Unie" van de Benelux kan niet op vastgestelde datum in werking treden Vier ministers zijn 't eens over bepalingen voor het vredesverdrag met Oostenrijk )orresfeijn Excommunicatie van leden der „Katholieke Actie" Situatie op de groentenveilingen was gunstiger dan werd verwacht uit onze vele ES! 2.55 - 2.2i 0.50 f .39 28 3.96 2.69 0.55 N DEKENS EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Vadertje Staat maakt zijn berekening Dinsdag 21 Juni 1949 45e jaargang No. 11593 Verzet tegen P.B.O. Rapport van de drie regeringen over de Haagse conferentie Landbouw-attaché's naar ons land Moh. Rum confe reerde op Bangka Tsjechische regering beschuldigt Mgr. Jozef Béran Communiqué uit Parijs Berlijnse blokkade zal niet meer worden ingevoerd Prinses Wilhelmina Hoop op uitgebreide export Kroniek en Kritiek de handel hij in zijn kookhunsl voor Uw bespaart, nooit ge- EREN ZWEMBROE- KEN, 2 pnt. DAMESKOUSEN zonder punten EXTRA ZWARE ERKKOUSEN, 1 pnt PRACHT DAMES KOUSEN, links gew. 4 punten 4NRECHTDOEK JE S »f STOFDOEKJES zonder punten 4 AD STREKT: ebloemde dessins GMOND AAN ZEE i. Een aantal deftige uld zilveren bokaal, omheen: honderden sn zijn. Bij de mid- ins U geluk met het tafel. „In de eerste ija beroemde Goud- Rambini. Uw hoe- srste, mijnheer. de, maar uw Rosso enveloppe met de voorzitter glimlacht jury, omdat dit uw Giovanni maakt in? HahalEen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. B»j contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde S H VAN HEDEN Pagina Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 ii In ons vorig artikel hebben wij uiteengezet, dat het niet van een juist inzicht zou getuigen, indien men van werkgeverszijde de leiding van onze machtige werknemersor ganisaties stelselmatig zou uitslui ten van elke verantwoordelijkheid in het productieproces. Deze uit sluiting zou niet tactisch, maar ze zou op de duur ook niet mogelijk zijn. De werknemers zouden daar op de duur geen genoegen mee kun nen nemen en het is daarom onze vaste overtuiging, dat wanneer men nu van werkgeverszijde niet vrij willig en con amore mee gaat met deze samenwerking op voet van ge lijkwaardigheid, de socialisatie van ons bedrijfsleven niet tegen is te houden. Laat men hier toch voor zichtig zijn en niet hetzelfde spel gaan spelen, dat wij tot onzp schade en onze schande zo lichtvaardig heb ben gespeeld in het Indonesische vraagstuk, het spel van de gemiste kansen. Laten de werkgevers in dit opzicht verstandiger zijn dan de Ned. politici, en nu door deze P.B.O. dc medezeggingschap op de basis van de vrijwilligheid met de werkne mers aanvaarden. Wordt deze kans nu door hen afgewezen, dan kan niemand hen garanderen, dat ze deze kans nog eens terug krijgen. Nu zijn de arbeidersorganisaties bereid, om met afwijzing van de so cialistische gedachte, deze samen werking in het bedrijfsleven te aan vaarden. Men weet, dat het vooral de solidariteitsgedachte was, die zo sterk leeft bij de christelijke vakor ganisaties waardoor aan de P.B.O. de voorkeur is gegeven en de socia lisatie is afgewezen. Dat is niet zonder strijd gegaan en in het N.V.V. is nog altijd een krachtige stroming, die aan de laat ste oplossing verre de voorkeur geeft. Afwijzing nu van de mede zeggingschap via de bedrijfsorgani satie, zou betekenen, dat de socia listische groep op een belangrijke wijze de wind in de zeilen geblazen werd. Een belangrijk misverstand in het verzet tegen de bedrijfsorganisatie is, dat de overheid, die in het verle den zo herhaaldelijk gedemonstreerd heeft, welk een slechte bedrijfsleider zij is, bij de invoering van de P.B.O. practisch op de stoel van de bedrijfs leider komt te zitten. Als bewijs voor deze stelling wordt dan aan gehaald, dat in de wet, de overheid de bevoegdheid krijgt, om beslis singen in de bedrijfsorganisatie ge nomen te casseren, wanneer deze in strijd zouden zijn met het algemeen belang. Dit laatste argument is wei nig steekhoudend, want het spreekt toch vanzelf dat de overheid, die nu eenmaal verantwoordelijk is voor het algemeen belang, deze bevoegd heid moet bezitten. Men kan nu eenmaal in een rechtstaat niet toe staan, dat belangen-groepen beslis singen nemen, die in strijd zijn met het algemeen belang. Maar deze bepaling in de thans aanhangige wet is helemaal niet iets nieuws. Dezelfde bepaling staat ook nu reeds in alle collectieve arbeids overeenkomsten en vooral in de na oorlogse jaren is daarvan wel eens een enkele maal gebruik gemaakt. Maar dan gebeurde dit goed over wogen en geargumenteerd. Boven dien kan de minister telkens wan neer hij zulks doet in het parlement daarover ter verantwoording wor den geroepen. Maar een dergelijk ingrijpen van de overheid zal tot de zeer grote uitzonderingen blijven behoren, want het is juist de strek king van de nieuwe regeling, om al lerlei belangrijke beslissingen en uit voeringsmaatregelen juist te leggen in handen van het bedrijf zelf. Daar om begrijpen wij niet goed de op positie in sommige werkgeverskrin gen. Meer dan eens na de oorlog, is daar scherpe critiek geoefend op het feit, dat ambtenaren, die daarvoor niet voldoende geoutilleerd waren, inkopen gingen doen voor het be drijfsleven en dan grote stroppen kochten. Welnu a4V deze P.B.O. in werking is getreden, dan zullen der gelijke dingen niet meer voorkomen, maar zullen centrale inkopen juist door het bedrijfsleven zelf gedaan worden. Hier wordt juist tegemoet geko men aan een reeds lang en vaak niet ten onrechte geuite grief van het be drijfsleven. Het is ook niet waar, dat de naam „publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie" reeds duidelijk zegt, zoals wij bij een der opponenten lazen, dat we hier te maken hebben met een instelling van de overheid. De naam „publiekrechtelijk" wil immers niets anders zeggen, dan dat de be slissingen door de bedrijfsraad ge nomen, van overheidswege een wet telijke sanctie krijgen. Op de tot standkoming van deze beslissingen, deze onderlinge afspraken tussen ondernemingen en bedrijven, heeft de overheid weinig of geen invloed. Zij zegt alleen, wanneer gij werkge vers en werknemers te samen tot overeenstemming gekomen zijt, dan zullen wij zorgen, dat deze bepa lingen niet door een soort unfaire concurrentie ontdoken worden. En vooral dit toch is van de al lergrootste betekenis. Wij spreken veel over industria lisatie in de naaste toekomst Die is ook inderdaad dringend nodig. Wil len wij bij de niet onbelangrijke toename van onze bevolking voor allen zoveel mogelijk een bestaan vinden, dan zullen wij in ons land tot industrialisatie op grote schaal moeten overgaan. Dezer dagen bij de ontvangst van de kath. werkgevers op het fraaie stadhuis in Bolsward heeft de bur gemeester van Bolsward, de Keer Bruinsma er nog met nadruk op ge wezen hoe ook voor de Z.O. hoek van Friesland, waar veeteelt tot nu toe het hoofdbestaan was, industria lisatie dringend nodig is, wil men werkloosheid op grote schaal voor komen. Dat geldt niet alleen voor Friesland, dat geldt ook voor tal van andere delen van ons land. Wel nu bij de oplossing van dit vraaë- stuk, waar en welke industrie hier en daar gevestigd moet worden, is 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. De Nederlandse, Belgische en Luxem burgse regeringen hebben heden hef rapport gepubliceerd betref fende de Benelux-ministersconferentie, welke van 10 tot en met 13 Maart in den Haag werd gehouden. De resultaten van de besprekingen tijdens de conferentie te den Haag luiden in het kort als volgt: Verwacht wordt, dat voor einde 1949 alle distributiemaatregelen voor consumptiegoederen in de drie landen zullen zijn opgeheven; daarbij werd van Nederlandse zij de een voorbehoud gemaakt voor steenkool. De regeringen begoten de maat regelen voort te zetten, welke in de geest van de beslissingen van de raad van de organisatie voor Europese economische samen werking van 28 Maart 1949, zullen leiden tot een zeker evenwicht in de drie landen op budgetair-, fis caal-, financieel- en monetair ge- gebied. Op het gebied van de landbouw is vermeden besluiten te treffen, welke reeds aanstonds zodanig zouden ingrijpen, dat de gevolgen ervan niet verantwoord zouden zijn. Overeenstemming werd be reikt betreffende een aantal richt lijnen, welke voorzien in een ge leidelijke harmonisering van de landbouwpolitiek in de drie lan den en welke voorts zullen bevor deren, dat landbouwers en land arbeiders in goed geleide bedrij ven, welke uit sociaal en econo misch oogpunt verantwoord zijn, een bestaanszekerheid zullen vin den. Op fiscaal gebied is technische overeenstemming bereikt over de unificatie der nog resterende ac cijnzen (suiker, alcohol, benzine, lucifers en aansteektoestellen). De voorgestelde unificatie van de omzetbelasting was voor België vanuit een begrotingsstandpunt vooralsnog financieel onaanvaard baar. In verband met de publicatie van het rapport inzake de confe rentie van de ministers van Bel gië, Nederland en Luxemburg, welke van 10 tot 13 Maart j.l. te 's-Gravenhage werd gehouden, heeft dr. H. M. Hirschfeld, rege ringscommissaris voor het Euro pese herstelprogramma, medege deeld, dat het verdrag inzake de zgn. voorunie van de Benelux niet vóór 1 Juli a.s. zal zijn getekend. Na aankomst van het 45.000 ton metende slagschip „Missou ri" en negen andere oorlogs bodems der Amerikaanse ma rine te Spithead, vertrok de vlagofficier, Schout-bij-Nacht Allan E. Smith per helicopter voor een bezoek aan de burge meester van Portsmouth. De Sikjorsky helicopter met aan boord Schout-bij-nacht Smith, verlaat het dek van de „Mis souri". een goed functionerende publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie van zo grote betekenis. Daar kunnen door gezaghebbende mannen met grote practljk ervaringen, de juiste beslissingen genomen worden, aan welke industrie het meest behoefte is en welke industrie ter plaatse het meest geschikt is. Willen we het voor ons land en volk zo belang rijke prooleem der industrialisatie goed oplossen, dan is een goed func- tionnerende P. B. O. onmisbaar Zo zouden er nog tal .van argu menten, ook buiten het eigenlijke terrein van de sociaal-economische problemen ontleend aan de recht vaardigheid en de naastenliefde, aan te voeren zijn, die pleiten voor een spoedige invoering. Wij hebben ons hier tot enkelen willen beperken, maar vleien ons met de gedachte, dat deze voldoen de waarde hebben om nog bestaan de tegenstanders te doen overwegen of ook op deze practische gronden, hun nog bestaande bezwaren niet opgeheven moeten worden. 'En zij, ook in hun eigen belang, niet ver standig doen, om loyaal en royaal mee te werken om de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie straks in ons land een goede kans te geven. Omtrent de redenen voor dit uitstel werd medegedeeld, dat de betrokken regeringen in Maart j.l. mochten verwachten, dat de nieu we regeling voor het inter-Euro- pese betalingsverkeer op 1 Juli a.s. gereed zou zijn. Het inter- Europese betalingsverkeer is n.l. van essentieel belang voor het doorvoeren van de voorunie. De moeilijkheden, waarop men ech ter is gestuit tijdens de onderhan delingen voor een nieuwe over eenkomst inzake het inter-Euro- pese betalingsverkeer zijn echter oorzaak, dat per 1 Juli a.s. de voorunie in de gedachte vorm nog niet in werking kan treden. Men hoopt echter, dat korte tijd na 1 Juli a.s. de ondertekening van de overeenkomst inzake de voorunie zal kunnen geschieden, waarbij de overeenkomst met te rugwerkende kracht zou gelden. Ieder jaar komt een groep Ne derlandse landbouwattaché's, die de buitenlandse dienst vormen van het Ministerie van Landbouw, Visserij Voedselvoorziening gedurende kor te tijd naar ons land om op de hoogte te worden gesteld van de Nederlandse landbouw en de pro blemen, die zich op agrarisch ge bied in de ruimste zin voordoen. Op 27 Juni a.s. komen alle ïn Europa gedetacheerde landbouwattaché's en de handessecretaris te Cairo te Den Haag bijeen. In de week van 4 tot en met 9 Juli zal aan belanghebbenden de gelegenheid worden gegeven, de landbouwattaché's te spreken. BATAVIA, 20 Juni Aneta. „De Republikeinse delegatie is van daag naar Bangka gegaan om de „Finishing Touch" betreffende de terugkeer naar Djokja te bespre ken", zeide Moh. Rum op het vlieg veld alhier, na zijn terugkeer uit Bangka, waar de Republikeinse de legatie besprekingen heeft ge voerd met de heren Sukarno en Moh. Ilatta. Moh. Rum zeide, dat zulks in hield, dat de mogelijkheid bestaat om uit de impasse aangaande het bevel tot staken van het vuren te geraken en voorts inhield, dat over de voorwaarden voor de ronde tafel conferentie overeenstemming wordt bereikt. Hij vervolgde: „nog voor het ein de van deze week verwacht ik een officiële mededeling betreffende de terugkeer naar Djokja" en hij voegde eraan toe, dat na het terug trekken van de Nederlandse troe pen het gezag in Djokja in handen van de Sultan van Djokja berst. „Het is dan aan ons te bepalen, wanneer de Republikeinse regering naar Djokja zal gaan". Moh. Rum verwacht, dat zulks zal geschieden enige dagen na de overdracht der bevoegdheden. NED. OORLOGSSCHEPEN BEZOEKEN SCANDINAVIë Op 18 Juli a.s. zal Hr. Ms. werk- schip „Vulkaan" tezamen met Hr. Ms. onderzeeboten „O 27" en „Tij gerbaai" de haven van Rotterdam verlaten voor een niet-officieel vier daags bezoek (van 22 tot en met 25 Juli) aan Goteborg. Mr. Ms. „Vulkaan" zal op 26 Juli de thuisreis aanvaarden terwijl de beide onderzeeboten op deze datum door zullen gaan naar Trondhjem. Zij blijven hier van 29 Juli tot 2 Augustus en keren op 5 Augustus in Rotterdam terug. Hr. Ms „Vulkaan" zal reeds op 29 Juli in Nederland arriveren. De Commandant van de B-divisie, generaal-majoor J. K. Meijer, was aanwezig bij het afscheid van het Detachement Midden- java, dat uit Semarang vertrok voor demobilisatie. De soldaten wachten gepakt en gezakt op de kade tot het ogenblik, waarop hun naam wordt afgeroepen en zij aan boord kunnen gaan. VATICAANSTAD, 20 Juni. Reu ter. Het Vaticaan heeft vandaag de excommunicatie bevolen van al le leden van de onlangs door de Tsjecho-SIowaakse regering geor ganiseerde „Katholieke Actie". In het betrokken decreet, dat de congregatie van het Heilig officie heeft uitgevaardigd, wordt o.m. ge zegd: „de tegenstanders van de Katholieke kerk in Tsjecho-Slowa- kije hebben een zogenaamde „Ka- tolieke Actie" in het leven geroe pen, ten einde daardoor de katho lieken in dat land aan te sporen de Katholieke kerk de rug toe te ke ren, en de wettige kerkelijke over heid ongehoorzaam te worden, 'n PARIJS, 20 Juni (Reuier). De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier hebben vanavond meegedeeld, dat zij overeenstemming hebben bereikt over het Oostenrijks vredes verdrag en een regeling op basis van „leven en laten leven" tussen de bezettende mogendheden in Duitsland. Wat het verdrag met Oostenrijk betreft hebben de ministers hun plaatsvervangers opgedragen het werk onmiddellijk te hervatten teneinde tot overeenstemming te komen over het voltooien van een ontwerp-verdrag tegen 1 Septem ber 1949. De ministers deelden mede, dat de grenzen van Oostenrijk dezelf de zouden zijn als op 1 Januari 1938, dat Oostenrijk geen herstel betalingen zou verrichten en dat de Sowjet-Unie 150 millioen dol lar zou ontvangen in omwissel- bare valuta, in zes jaar te betalen. Oostenrijk zal zich moeten ver plichten de rechten van de Slo veense en Kroatische minderhe den in Oostenrijk te beschermen. Voorts zal Joego-Slavië het recht bezitten de zich op zijn grondgebied bevindende Oosten rijkse bezittingen, in de ruimste zin van het woord (belangen, enz.) in beslag te nemen. De voormalige Duitse eigen dommen in Oostenrijk zullen Oos tenrijks bezit worden, met dien verstande dat de vier plaatsver vangende ministers van Buiten- EREVOORZITSTER VAN DE STICHTING '40—'45 H. K. H. Prinses Wilhelmina be zocht Maandagmiddag de vergade ring van het hoofdbestuur van de Stichting 1940'45 in het Amstel- hotel te Amsterdam. Zij Werd toe gesproken door de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. Smal- lenbroek, die herinnerde aan de band, die er* bestaat tussen haar en het verzet. Vervolgens installeerde de heer Smallenbroek H. K. H. als ere-voor- zitster van de Stichting. De Prinses dankte de heer Smallenbroek voor zijn woorden en verklaarde gaarne het ere-voorzitterschap te hebben aanvaard, daar zij zich zozeer met de slachtoffers van het verzet ver bonden voelde. landse Zaken nader zullen uit maken, welke Duitse eigendom men zullen worden overgedragen, terwijl reeds direct is bepaald, dat de bezittingen van de Donau- scheepvaartmaatschappij hier niet onder zullen vallen, doch als aan de Sowjet-Unie overgedragen zul len worden beschouwd. In de verklaring wordt verder gezegd: dat in September te New York besproken zal worden wanneer de vier ministers weder bijeen zullen komen, dat de overeenkomst van New- York over het opheffen der Ber lijnse blokkade en der tegenblok- kade nagekomen zal worden, dat de vier mogendheden in Berlijn overleg zullen blijven ple gen en dat stappen zullen worden genomen voor verbetering van de handel Oost-West. De Oostenrijkse bondskanselier Leopold Figl heden hedenavond de te Parijs bereikte overeen stemming betreffende het sluiten van een vredesverdrag met Oos tenrijk als een „vreugdeboodschap voor Oostenrijk" beschreven. HET „REICHSWALD" BRANDT WEER Er hangt een dikke rook over de bossen in het gebied ten Westen van Kleef tussen de grensdorpen Kra nenburg en Frasselt. Het Reichs- wald brandt weer. Om het vele houtafval, dat ten gevolge van de houtkap een dikte van ongeveer een halve meter kreeg, op te ruimen, is er moedwil lig de 4>rand in gestoken. Aangeno men wordt, dat men daarbij onvol doende veiligheidsmaatregelen heeft getroffen, zodat de brand niet meer beheerst wordt. De vlammen zijn thans overgeslagen naar de lage dennebossen. In de afgelopen week werd alge meen voor de Nederlandse groen- tenmarkt een catastrophale prijsin- zinking gepaard gaande met grote doordraai verwacht, welke ver wachting gegrond was op liet vrij plotseling uitvallen van de export naar Duitsland. Deze verwachtin gen blijken echter niet volledig juist te zijn geweest. Wel vertoon de het prijspeil op dc veilingen een aanzienlijke daling doch grote hoe veelheden zijn niet doorgedraaid. De producten, waarvoor speciaal moeilijkheden verwacht werden waren sla, bloemkool en spitskool. Van de hoeveelheden die van deze producten op de veilingen in Ne derland in de afgelopen week zijn aangevoerd, is slechts een klein percentage doorgedraaid, aldus wordt van bevoegde zijde verno men. Uit de aard der zaak blijkt de situatie in de verschillende gebie den soms verschillend te zijn, met name te Venlo zijn bij de verkoop van sla enige moeilijkheden ont staan. De minimumprijs van deze sla lag In de afgelopen week op f2.per 100 kroppen en de tuin ders kregen voor de doorgedraaide sla een vergoeding van fl.60 per 100 kroppen. Van de bloemkool draaien op de veilingen alleen die kwaliteiten door, welke niet goed zijn, zodat over het algemeen bloemkool van prima kwaliteit de consument be reikte. Dit niet geheel ongunstige ver loop is voor een belangrijk gedeelte veroorzaakt door een belangrijke export naar Tsjecho-Slowakije. Daarnaast worden voortdurend groenten afgeleverd aan de Britse bezettingstroepen in Duitsland. Deze laatste export is echter in verhouding tot de reusachtige aan voer als regel gering. De situatie is echter wel zodanig, dat men in tuinderskringen alge meen hoopt, dat de thans lopende besprekingen over verdere uitvoer van groenten naar Duitsland tot succès zullen leiden. Zodanige actie is des te onrecht vaardiger, daar de propagandisten er van er niet voor terugdeinzen vele personen met geweld of be drog er toe te brengen zich bij die actie aan te sluiten. Zij drijven het zelfs zo ver op de openbaar ge maakte toetredingslijsten de namen van talrijke geestelijken en andere personen te schrijven, die nooit hun instemming hebben betuigd, doch integendeel hadden geweigerd". In eén hedenavond door de Tsje cho-SIowaakse regering uitgege ven '"officiële verklaring wordt de Aartsbisschop van Praag, Monseig neur Jozef Béran, ervan beschul digd „te pogen misbruik te maken van godsdienstige plechtigheden, teneinde de regering aan te vallen" De Tsjechische veiligheidspolitie heeft aan de Rooms-Katholieke priesters in het gehele land doen weten, dat de jongste herderlijke brief van de Aartsbisschop van Praag, Mgr. Jozef Béran, in de kerken niet mag worden voorgele zen of rondgegeven. Ondanks dit verbod is de brief toch in sommige kerken te Praag voorgelezen. In Katholieke kringen beschouwt men het offensief van de vorige week tegen de bisschoppen als een definitieve breuk van de regering met de kerkelijke hiërarchie. De 25.000 is er uit In de 507de Staatsloterij derde klasse, eerste lijst, is de f 25.000 ge vallen op 15785. Turkse oud-ministers in ons land Gistermorgen is uit Parijs op Schip hol een aantal Turkse oud-ministers én Kamerleden voor een kort be zoek aan ons land aangekomen. Het gezelschap zal vijf dagen in Neder land blijven en op 25 Juni weer naar Frankrijk vliegen. Het gezelschap bracht een tegen-, bezoek aan Parijs, na het bezoek, dat Franse parlementsleden aan Turkije brachten. Men komt voor een impressiebe- zo'ek aan ons land en zal hier onder meer verschillende bedrijven be zoeken. Opening van Nederlands Legermuseum Binnenkort zal het Nederlandse Legermuseum te Leiden worden opengesteld voor het publiek. Van 1 Juli tot 1 October a.s. zal het Legermuseum toegankelijk zijn op elke Maandag, Woensdag en Don derdag. De plechtige opening zal worden verricht op Donderdag 30 Juni a.s. door de staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andrae. Vertrek „Grote Beer" Het troepenschip „Grote Beer" zal Woensdag 22 Juni a.s. met deta chementen van het Kon. Ned.-Ind. leger, de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht uit Amster dam naar Indonesië vertrekken. VRIJE PRIJZEN In de Staatscourant van Maandag is een beschikking van de minister van Economische Zaken gepubli ceerd, waarbij de prijzen van een aantal chemische producten worden vrijgelaten. Met ingang van heden zullen de prijzen van non-ferro metalen, oude zowel als nieuwe, en halffabrikaten daarvan, worden vrijgegeven. Voorts zijn vrijgelaten: 1. de prij zen voor verhuur van bouwwerk- tuigen, 2. onder meer de prijzen voor verschillende dienstverleningen, zo als het repareren van rijwielbanden, het herstellen van automobielen en motorrijwielen, het schoorsteenve gen, het schoonmaken en schoon houden van gebouwen, het geven van autorijlessen, het maken van pasfoto's. De laatste klap. (Sm.) Morgen gaat het om de laat ste klap. Het zal de grootste klap zijn In de ronde van de gemeente raadsverkiezingen, nu de vier groot ste steden aan de beurt zijn en nog een groot aantal gemeenten boven 20.000 zielen. Gisteren is het voor de C.P.N. weer raak geweest. In Deventer en Delfzijl verloren de Moscovieten wc;er drie zetels per gemeente, verder in tien gemeenten een, zodat de C.P.N. gisteren weer een enorme klap kreeg: zestien zetels verlies in totaal. Dat maakt met de verliezen van vorige weken een verlies van zeker al ze ventig a tachtig zetels. De defini tieve balans zal na morgen kunnen worden opgemaakt. Het zal een openbaring zijn voor de lezers van „De Waarheid", die maar steeds in hun blad lezen, dat de communisten toch zo goed vooruit gaan. Wij ho pen en bidden het beste succes af voor de grootste steden van ons land, met name voor Amsterdam, dat het bolwerk van het commu nisme genoemd mag worden. De heren van de C.P.N. zetten deze strijd voor de raadsverkiezingen graag in het algemeen teken van de grote politiek. Welnu, dan mogen alle weidenkenden de ogen opengaan als ze horen en lezen, hoe het nu weer in Praag toegaat. De strijd tegen de Kerk is daar in volle gang. Men moet nog maar eens beweren, dat de Kerk niets met de politiek te maken heeft! Praag is weer op nieuw het verschrikkelijke voor beeld, hoe het kan gaan, als de katholieken niet altijd een en on verdeeld zijn! Ook in ons gewest staan verscheidene gemeenten voor de grote strijd op de dag van mor gen. Aller ogen zijn gericht op Alk maar. Moge onze partij daar een en onverdeeld optrekken, blind noch doof voor de feiten om ons heen. Van Alkmaar begint de victorie, ook voor de K.V.P., als mórgen de laat ste klap valt! Communistisch Kamerlid van Italië voor de rechtbank ROME (K.N.P.) Het commu nistische Kamerlid van Italië, Laura Diaz, zal voor de rechtbank worden gedaagd wegens beledi gende uitdrukkingen aan het adres van het staatshoofd van een vreemde natie. Laura Diaz had tijdens een pu blieke redevoering, waarin zij ageerde tegen het Atlantisch Pact, uitdrukkingen gebruikt als: „de handen van de Paus druipen van het bloed". Geruchten omtrent Kardinaal Mindszenty gedementeerd ROME, (K.N.P.)Naar aan leiding van de geruchten, die in Hongarije en het buitenland de ronde doen, dat Kardinaal Mind szenty in vrijheid zou worden ge steld en zou worden uitgewezen, verklaart men in officiële krin gen te Boedapest, dat voor deze geruchten geen enkele aanleiding bestaat, daar de veroordeling, die tegen de Kardinaal is uitgespro ken, niet is vernietigd. Mijnstaking in Amerika opgeheven PITTSBURGH, 20 Juni (Reuter) John Lewis, de voorzitter van de „United Mine Workers", heeft heden zijn goedkeuring gehecht aan het verzenden van telegram men, waarbij machtiging wordt gegev entot hervatting van het werk, nadat thans zeven dagen lang in de mijnen gestaakt is. Over vijf dagen, op 25 Juni, be gint de tiendaagse mijnwerkers- vacantie met doorbetaling van loon ad honderd dollar. Op het ogenblik wordt te Mon treal (Canada) de derde bij eenkomst van de Internationale Burgerluchtvaart Organisatie gehouden. Het hoofd van de Nederlandse delegatie, dr. F. H. Copes van Hasselt, die tevens bestuurslid der Organisatie is. tijdens een zitting van de ad ministratieve commissie. Overstroming in Anatolië ANKARA, 20 Juni (Reuter). - Tokat in noord-Anatolië (Turkije) is overstroomd ten gevolge van een zestien uur durende stortre gen. Veertig personen zijn naar gemeld, verdronken en 80 ge wond, Vijfduizend personen zijn dakloos. Grote gebieden bouwland staan blank. De juiste verliezen zijn nog niet bekend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1