K.V.P. kwam enkele tientallen stemmen tekort voor de tiende zetel r VAN HOUTEN ALKMAAR EN OMSTREKEN DE UITSLAG C.P.N. GEHALVEERD V.V.D. wint twee zetels *.kÊ DE NIEUWE RAADSLEDEN Uitslag Gemeenteraadsverkiezing - WW 9 ■pas^ WEERSVERWACHTING Pater Keyser O.P. gaat heen Het Nederlandse merk met Wereldreputatie PAG. 2 Donderdag 23 Juni 1949 „Bij de volgende verkiezing zullen wij zeker de 10de zetel halen", zei op de avond van de gemeenteraadsverkiezing in 1946 de toenmalige voorzitter van de afdeling Alkmaar van de K.V.P., de heer D. Woldendorp en hij voegde er aan toe: „en daarvoor zullen wij van nu af aan moeten werken". Zijn profetie is en dat is jammer niet bewaarheid geworden, al scheelde het enkele tientallen stemmen. Nadat aan KVP 8, PvdA 8, CPN 2, WD 2, AR 1 en CHU 1 zetel(s) waren toegekend wegens het beha len van evenzovele malen de kies deler, kwam het eerste gemiddelde aan bod. Dit bedroeg resp. voor KVP 807, WD 744 en PvdA 735; het tweede gemiddelde voor de KVP was 726; Was dit hoger geweest dan het eer ste gemiddelde van de VVD, dan had de KVP haar 10de zetel in de wacht gesleept; men ziet het scheelde weinig. De KVP heeft haar 9 zetels echter duurder betaald dan in 1946. Per zetel betaalde de KVP thans 807 st. (733 in '461 de PvdA 735 st. (694), de CPN 863 (732), de WD 744 (1290), de A.R.en CHU resp. 1195 en 1167 (samen 993 per zetel). De A.R. heeft dit maal haar zetel het duurst be- zal de PvdA wel niet gerekend hebben. De A.R. en C.H. gingen, verge leken met de gemeenteraadsverkie zing 1946 - 376 st. vooruit, doch sinds de Kamerverkiezing in 1948 samen 25 stemmen achteruit; voor de A.R. is het verlies sinds vorig jaar 264 st., de CHU ging sinds vorig jaar 239 st. vooruit. De door deze partijen gehoopte winst bleef uit en de VVD zal daar wel meer van weten. Waren AR en CHU samenge gaan, dan hadden zjj samen een hoger stemcijfer gehad dan de WD en de derde zetel gewonnen, die nu aan de VVD kwam. Zo ziet men, waar de verdeeldheid onder de Christelijke broeders toe leidt. AR en CHU blijven eenmanswagens in de Raad; de heer v. d. Borden zei DE STEMMEN VAN DE K.V.P. ALKMAAR Op de candidaten van de K.V.P. werden de volgende aantallen stemmen uitgebracht: G. van Slingerland 6907, A. J. M Leesberg 33, G. H. A. de Zeeuw 35 C. Venneker 20, J. H. F. Oortmeijer 7, I. Vleugel 4, mej. M. A. J. Kamp- huijs 8, Th. Goudsblom 2, D. J. Woldendorp 21, W. v. Dijk 5, W. de Boer 7, B. B. v. d. Berg 1, P. J. Groen 4, P. Zeegers 3, Fr. A. H. Otten 14, C. J. Berkhout 12, A. A. M. van Tienhoven 6 P. J. de Kort 6, G. J. W. Goes 4, P. J. J. Hilbrand 3. Het percentageverloop in Alkmaar sedert 1939 was als volgt: de per centages achtereenvolgens behaald bij de verkiezing van de Raad 1939, Prov. Staten 1946, Raad 1946, Kamer 1948, Raad 1949 bedroegen resp voor de KVP 34.2 33.9 34.7 33.4 36 PvdA 30.5 32.4 32.9 33.1 32.8 CPN 2.1 16.4 15.2 10 8.5 WD 10.7 5.5 6.8 9.2 11 AR 7.1 6 12.2 11.4 10.4 CHU 4.5 5.7 Het stemmenverloop in Alkmaar sedert 1939 was bij de verkiezingen van de Raad 1939 (enz. t.e.m. Raad '49) achtereenvolgens resp. voor de KVP 5520 6694 6602 6859 7267 PvdA 4923 6397 6248 6805 6618 CPN 336 3227 2896 2062 1727 WD 1728 1079 1290 1890 2233 AR 1459 1195 1971 2268 1986 CHU 928 1167 De lijstaanvoerder van de KVP C. van Slingerland le rij v.l.n.r.: Mr. A. J. M. Leesberg, G. H. A. de Zeeuw, C. Venneker, J. H. F. Oortmeijer; 2e rij: L Vleugel, mej. M. A. J. Kamphuijs, Th. Goudsblom en D. J. Woldendorp. taald; in '46 was dat de WD. De PvdA is er nu het goedkoopst aan gekomen; wat stemmen aangaat althans. Weer Rooms-Rood Al heeft echter de Raad een rukje naar rechts gemaakt, door dat de 2 zetels van de communis ten naar de VVD gingen, toch ligt het in de lijn der verwachtingen, dat uit deze stembus weer een Rooms-Rood college geboren gaat worden; van de KVP, die haar po sitie als grootste partij in Alkmaar met 649 meer dan de PvdA handhaafde, zal daarvoor het ini tiatief moeten uitgaan. De KVP is haar traditie van gestage groei trouw gebleven en ging in percentage van 34.7 tot 36 pet. vooruit; of dit echter de winst is, die zjj had kunnen maken, is zo op 't eerste gezicht niet uit te ma ken. In ieder geval is het tekort, dat aan het hoogst bereikbare ont breekt niet groot. Herinnerend aan de profetie van de heer Woldendorp, moet echter geconstateerd worden, dat aan het „van nu af aan" wel iets ontbro ken heeft. Er is niet voor de 10de zetel gewerkt vanaf 1946; dat was slechts de laatste weken het ge val. In die weken heeft de Propa- ganda-dienst onder leiding van Mr. Leesberg Jr. "*7èl gedaan wat hij kon, maar cfe propagandisten zul len zélf de eei'ste zijn, om te be kennen, dat men in een paar weken niet alles kan bereiken. Moge men er voor 1953 lering uit trekken en ditmaal werkelijk „van nu af aan" gaan werken voor de 10de zetel. CPN gehalveerd. Dat Alkmaar op de rest van Ne derland geen uitzondering maakt door de communisten een gevoelige slag toe te brengen te halveren zelfs stemt tot genoegdoening. Er zitten echter nóg twee com munisten in de Raad en dat is zoals weth. v. Slingerland Maan dagavond zei nög 2 teveel. De WD had de wind in de zeilen en profiteerde van de ontevreden heid van de z.g. kleurloze, wispel turige middenstof; een aanwas die zij net zo gauw weer kan verliezen als zij hem gewonnen heeft. Het kiezerscorps van de Liberale partij is nu eenmaal verre van stabiel. Met de 3 WD-ers komen drie nieuwe figuren in de Raad w.o. één dame. zodat mej. Kamphuys niet het enige vrouwelijke raadslid zal zijn. Dat de PvdA zich op 9 zetels wist te handhaven, wijst er op, dat zij van links gewonnen heeft wat zij aan rechts (WD en Prot. Chr.) verloren heeft. Gezien de door deze partij gevoerde propaganda is dit resultaat verdiend. Op de 10de zetel De V.V. ons echter, dat hij liever een een- manswagen is dan een ,,bij"-wagen. De KVP komt met twee nieuwe personen in de Raad, 'n Midden stander en 'n man uit de Katholieke Arbeidersbeweging. Mogen zij vruchtbaar werk doen voor de Alk- maarse gemeenschap, waarvoor de heer de Kort, die heengaat, zich vele jaren en zijn lotgenoot, de heer De Boer, maar enkele maanden zijn krachten mocht geven. Dank zij de medewerking van 27 assistenten op de stembureaux kon den wij de uitslag vrij spoedig geven. Als het stembureau in de Mu- ziektuin, waar pas om kwart voor 6 de stembus werd omgekeerd, ons niet zolang had laten wachten, hadden wij onze bulletins 'n half uur eerder kunnen uitgeven. Aan al onze medewerkers dank, als ook aan onze luisteraars van gisteravond en de heer Ko Botte- manne, die de geluidsinstallatie le verde en voor de muziek zorgde. TE Moor OM WAAR TE ZIJN Niet 10 maar 9 ALKMAAR Nadat wij gisteren onze verkiezingsuitslag gepubli ceerd hadden, kwam de radio ver tellen, dat de KVP 10 zetels had en de CPN 1 zetel. Ook het ANP gaf deze uitslag op de telex door, zodat verschillende grote bladen deze fou tieve uitslag publiceerden (Msb., Volkskrant, enz.) Het Parool had de PvdA de 10e zetel gegeven. Wij werden gisterenavond en vanmorgen van links en rechts opgebeld met de vraag, hoe 't nu eigenlijk zat. Wij konden helaas met 'n gerust hart antwoorden: houdt u 't maar bij het N.H.D. Aantal kiezers 22.393 (21.654). Uitgebracht 20.753 stemmen (19.512). Van onwaarde 546 (490). Totaal geldige stemmen 20.207 (19.022). Kiesdeler 808 (781). Aantal stemmen In pet. Aantal zetels 1949 2946 1949 1946 1949 1946 7267 K.V.P. P.v.d.A. C.P.N. V.V.D. A.R. 6618 1727 2233 1195 1167 6602 6248 2396 1290 1986 36.0 32.8 8.5 11.0 6.0 5.7 34.7 32.9 15.2 6.8 10.4 9 9 2 3 1 9 9 4 1 1 1 1 C.H.U. Gekozen zijn: K.V.P.: G. van Slingerland, Mr. A. J. M. Leesberg, G. H. A. de Zeeuw, C. Venneker, J. Oortmeijer, I. Vleugel, Mej. M. A. Kamphuijs, Th. Goudsblom, D. J. Woldendorp. P.v.d.A.: M. Coerts, A. Sietsma, R. Bakker, K. Kirpensteyn, C. Couwenhoven, A. Steenis, H. Koot, Wiese, W. Klaasse Bos. C.P.N.: H. Knuistingh Neven, C. Torenvlied. V.V.D.: Mr. Dr. C. Berkhouwer, H. W. Holsmuller, G. A. Holzmüller-Teengs. A.R.G. H. Hoijtink. C.H.U.P. van der Borden. Niet in de Raad keren terug: van de K.V.P. de heren P. de Kort en W. de Boer; van de P.v.d.A.: K. de Wilde en Mevr. Kommer-v. d. Zwaard; van de V.V.D.de heer P. Groot; van de C.P.N.: de heren Asjes en van Beekum. De heer J. H. F. OORTMEIJER is 56 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Hij is Alkmaarder van geboorte en stamt uit een oud kui persgeslacht, dat een bedrijf aan de Achterdam uitoefende. Op 18-jarige leeftijd begon de heer Oortmeijer, die zich altijd al tot het zakenleven voelde aangetrokken, met de heer v. Putten een drukkerij, waaraan enkele jaren later een kantoorboek handel werd verbonden. Dat was echter na de vorige oorlog, waar onder de heer Oortmeijer nog drie en een half jaar in militaire dienst is geweest. Ongeveer 35 jaar is de heer Oortmeijer nu in het zaken leven en hij bezit dus een ruime er varing, waarvan straks de raad kan profiteren. In het organisatieleven is het nieuwe raadslid ook al geen onbe kende. Hij is voorzitter van het middenstandsonderwijs en lange jaren was hij lid van de R.K. Mid denstandsorganisatie, waarvan hij nu ong, zes jaar lang bestuurslid is. Ook in de jeugdbeweging is hij actief werkzaam, nl. als secretaris van de afdelingscommissie van de verkennersgroep St. Dominicus. Afgezien van het lidmaatschap der K.V.P. heeft de heer Oortmeijer zich weinig op politiek terrein be geven. Dat wil echter niet zeggen, dat hij niet vol idealen aan zijn nieuwe taak zal gaan beginnen. Deze ziet hij vooral in het algemeen be lang, vanuit een katholiek stand punt. De middenstanders zullen in hem een groot pleitbezorger vin den, doch anderzijds is de heer Oort meijer van mening, dat het groeps belang niet zal mogen domineren. Er zijn bepaalde objecten in het za kenleven. die nog voor verbetering vatbaar zijn en daaraan zal het nieuwe raadslid zich met ijver wij den, doch zonder aan de belangen van anderen schade te doen. De middenstandsbelangen zijn echter zo uiteenlopend, dat het niet gemak kelijk zal zijn deze groep goed te vertegenwoordigen. Met zijn kennis van het Alkmaafse zakenleven en zijn grote ervaring zal het hem ech ter zeker gelukken. De heer TH. GOUDSBLOM, die ook voor het eerst zijn intrede in de raad doet, is 48 jaar oud, in 1942 gehuwd en vader van vier kinderen. Geboortig ut Warmenhuizen, kwam hij op 15-jarige leeftijd naar Alk maar. Aanvankelijk volgde de heer Goudsblom te Grave en te Simpel- veld bij de Paters van het H. Hart de priesteropleiding. Later studeer de hij voor onderwijzer, doch mede iS m De fractievoorzitter van de P.v.d.A.A. Sietsma le rij v.l.n.r.: M. Coerts, R. Bakker, K. Kirpensteyn, C. Couwenhoven; J. Wiese, W. K. Bos 2e rij: A. Steenis, H. Koot, DE PROPAGANDADIENST BIJEEN ALKMAAR. Nadat de verkie. zingsuitslag bekend was, kwam in 't Gulden Vlies de Propaganda- dienst van de K. V. P, bijeen, waar de voorzitter van de afd., de heer G. de Zeeuw, de propagandisten o. 1. v. de heer Leesberg Jr., dank bracht voor hun activiteit. Hij heette de nieuwe raadsleden van VJjij.: Mr. dr. C. Berkhouwer, H. W Holsmuller, mevr. G. A. A. Holzmüller-Teengs de K. V. P. welkom en bracht de aftredenden dank. De heer Oortmeijer, een der nieuwe raadsleden gaf de verzeke ring, dat hij als raadslid zijn best zou doen en zijn raadslidmaatschap op de eerste plaats zou vervullen als katholiek en verder om het al gemeen belang en tenslotte het middenstandsbelang te dienen. Weth. Van Slingerland gaf zijn visie op de uitslag en spoorde aan tot blijvende propaganda. Weth. Leesberg besprak na ook zijn mening over de uitslag ge geven te hebben, de mogelijkheden Dij de wethoudersverkiezing, op welk punt hij wat de verhouding betreft geen wijizing verwacht te. Samenwerking met de VVD in het college, achtte spr. gezien de politieke verhouding in de Raad niet waarschijnlijk. De heer Leesberg Jr. wekte zijn propagandisten op te blijven sa menwerken tot opvoering van het ledental en uitbouw van de afd. De heer De Zeeuw sloot de bij eenkomst onder dank, waarna men nog enige tijd genoeg'lijk bijeen i bleef. door de slechte vooruitzichten zag hij van deze studie af. De heer Goudsblom, die een open hartig man is en de dingen neemt zoals ze komen, zag er niet tegen op om een geheel andere werkkring te aanvaarden, dan aanvankelijk voor hem scheen weggelegd. In 1926, bij de uitbreiding van de zaak der Fa. Spruyt, kwam hij in het Kofa-mal gazijn aan de Langestraat, waar hij met de leiding der expeditie be last is. In het verenigingsleven is hij be stuurslid van de R.K. Transport arbeidersbond en commissielid van Herwonnen Levenskracht. Ook dit nieuwgekozen raadslid heeft het algemeen belang op het oog, dat hij op een principieel katholieke wijze zal behartigen. Hij stelt zich voor de problemen, die zich aan hem voor zullen doen. met kracht aan te pak ken en het zal de kiezers tevreden stemmen te weten, dat hij zijn taak zal verrichten, zonder zich te laten leiden door speciale voorkeur. De heer COEN COUWENHO VEN, geboortig uit Zaandam, is 59 jaar, gehuwd en in Alkmaar, waar hij een groot gedeelte van zijn leven doorbracht, een bekende persoon lijkheid. Sinds 1915 was hij lid der S.D.A.P. en trad daarvoor reeds in de typografenbond, waarvan hij lange jaren bestuurslid was. In Zaandam was de heer Couwenhoven secretaris van de Bestuurdersbond, terwijl hij ook raadsverslaggever was van de „Voorpost", waarin hij ook de rubriek vakbeweging ver zorgde. Vanaf 1938 was hij raadslid te Alkmaar. In 1942 werd hij door de bezetter als gijzelaar naar St. Mi- chiels-Gestel gevoerd, vanwaarhij in December 1943 terugkeerde. Na de bevrijding was de heer Couwen hoven adviseur van de burgemees ter en Wethouder van Publieke Werken; in deze periode nam de Raad het voorstel aan tot het aan leggen van een sintelbaan op het Sportpark. Als voorzitter van de bouwvereni ging „Rochdale" en bestuurslid van de Alkmaarse Federatie van Bouw verenigingen zullen zijn interessen zeker ook uitgaan naar de woning bouw en de volkshuisvesting. Dat deze belangen ook bij de heer Cou wenhoven in goede handen zijn, is te verwachten, want ook als be stuurslid van de afd. Noordholland van de Nationale Woningraad en van de landelijke Nat. Woningraad heeft de heer Couwenhoven reeds vele verdiensten. De heer H. KOOT is 54 jaar, ge huwd en heeft twee kinderen. Hij is op en top Alkmaarder, al is hij Uit Amsterdam geboortig. Reeds 30 jaar woont hij in onze stad en kent deze en haar bewoners dus goed. Zijn werkzaamheden op de fabriek van de Fa. Ringers laten hem nog voldoende tijd, om zich te interes seren voor sociaal werk en voor de' jeugdbeweging. De heer Koot is on geveer 20 jaar lid geweest van de S.D.A.P., is secretaris van de Alk maarse Bestuurdersbond, bestuurs lid van Maatsch. Hulpbetoon en lid van de Adviescommissie van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Het is voor de eerste keer, dat de heer Koot zitting in de raad heeft en zijn werkzaamheden kan hij natuur lijk nog met geheel overzien. Uit de aard der zaak zal de heer "Koot zich gaarne aan sociale vraagstuk ken en aan de jeugdproblemen wij den, terwijl hij, overeenkomstig zijn humanistische levensbeschouwing, open zal staan voor de moeilijkhe den, die zich voor zullen doen en daarbij het algemeen belang in het oog zal houden. Met Mr. Dr. C. BERKHOUWER doet het jongste lid zijn intrede in de Alkmaarse raad. Hij is een ge boren en getogen Alkmaarder en door zijn werk als advocaat en pro cureur een bekende figuur. Mr. Berkhouwer is dertig jaar en studeerde in Amsterdam rechten, waar hij in 1942 de meesterstitel be haalde. Na de oorlog, in 1946, pro moveerde hij, eveneens te Amster dam, tot doctor in de rechtsweten schappen. Hij is een gemakkelijk spreker, die zo nodig scherp en za kelijk kan zeggen, waar het op staat. Sinds 1946 is mr. Berkhouwer in de politiek; hij was een der eersten, die de WD in Alkmaar oprichtte. Zijn taak als raadslid ziet hij in 'n welgevoerde actie voor het herstel der gemeentelijke autonomie en zo nodig een strijd tegen de centrali serende invloeden, die de zelfstan digheid der gemeente bedreigen. Met hem wordt het jongeren- element in de Raad versterkt, ter wijl er ook aanleiding is aan te nemen, dat de raadsvergaderingen wat interessanter zullen worden. De heer H. W. HOLSMULLER is 43 jaar. Hij woont al 30 in Alkmaar en is uit Amsterdam afkomstig. Dé heer Holsmuller, die adjunct-secre taris is van de Kamer van Koop handel, volgde in Amsterdam de Handelsschool en volgde de studies voor accountant. Van de afd. Alk maar van de Ver. voor Volksonder wijs is de heer Holsmuller voorzit ter. In hem krijgt ongetwijfeld de Alkmaarse middenstand een uitste kend pleitbezorger. Mevr. G. A. A. HOLZMÜLLER- TEENGS, die dezer dagen juist 50 jaar werd, is afkomstig uit Edam. Zij woont echter al 22 jaar in Alk maar en was gehuwd met wijlen de heer F. H. Holzmuller, destijds leraar aan de H.B.S. Mevr. Holzmuller is hoofdleidster van het N.P.G., de padvinders-orga nisatie voor meisjes, secretaresse van de Vereniging voor Toonkunst en voorzitster van de plaatselijke afdeling van het U.V.V. Medegedeeld door het K.N.M.L te de Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. MINDER BEWOLKING Overwegcnd droog weer met minder bewolking dan vandaag en bjjna overal perioden van zonneschijn. Zwakke tot mati ge wind hoofdzakelijk tussen "oord en oost. Tamelijk koel weer voor de tüd van het jaar. Zoals wij reeds hebben bericht, is Pater Keyser, na 12-jarige werk zaamheid in de St. Dominicusparo- chie. benoemd tot Kapelaan te Neerbosch. Hij k\yam hier in 1937 en kreeg al spoedig de functie van aalmoe zenier van Gevangenis en Huis v. Bewaring, in welke functie hij veel en vruchtbaar werk heeft gedaan. Hij was voorzitter van de R.K. Reclasseringsvereniging, ook in de kampen voor politieke delinkwen- ten behartigde hij de zielzorg en wist hij een mooie kapel in te richten. Voorts was hij directeur van de Derde Orde van St Do minicus, die hij tot grote bloei bracht.; ook was Pater Keyser di recteur van de St. Dominicus-pen- ning ten bate van de Dominicaanse Missies in Afrika, Porto Rico en Denemarken. Pater Keyser was de geziene ad viseur van de R.K. Meisjesbe scherming. die hij met goede raad bijstond. Hij was voorts een trouw huisbezoeker en vriend der armen en zieken. De parochianen van St. Dominicus verliezen in hem een goed priester. „PRO-MARIA" BEAURAING - BELGIË Evenals vorige jaren zullen er vanuit' Noord-Holland in de maand Augustus bedevaarten gehouden worden naar de plaats der Verschij ningen van Maria te Beauraing en wel op 8, 9 en 10 Aug. en op 21, 22 en 23 Aug.; Feest van het Onbevl. Hart van Maria. Deze sluiten aan met Poeldijk en zijn driedaagse tochten naar het Ardennenland, ter- Wijl op de terugreis Banneux be zocht wordt. De kosten bedragen slechts f 80, waarvor men vanuit Noord-Holland wordt afgehaald. Met touringcars via Antwerpen BrusselNamenDinanf langs de mooie Maasvallei met als hoogte punt: nauw contact met onze He melse Moeder, welke in 1933'34, tot 33 maal aan 5 kinderen te Beau raing verscheen en de wens uit sprak: „Dat men hier ter Bedevaart korae". Opgave gelieve men te doen aan het comité „Pro-Maria" voor Nrd.- Holland, A 103, Spanbroek, alwaar men tevens alle gewenste inlichtin gen kan verkrijgen. Nieuws van Olympus Belangrijke berichten voor de leden. 1. Voor de a.s. Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam te houden Olympische Dag, zijn nog kaarten verkrijgbaar bij J. Smit. Nieuwesloot 97, tot en met Vrijdagavond. 2. Betreffende de loterij worden de leden dringend verzocht, de lo ten die in hun bezit zijn, alsnog te plaatsen en de restanten in de a.s. week op de training in te leveren bij het bestuur. Geeft uw mede werking om de verloting te doen slagen! (Advertentie) G. Hoijtink (A.R.) P. v. d. Borden (C.H.U.) v C. Torenvlied (C.P.N.) H. Knuistingh Neven (C.P.N.) (Nog twee teveel) WIELRIJDERS OPGELET! ALKMAAR Van de K.N.A.C. kwamen de laatste tijd veel klach ten binnen over de toestand waar in het wit van de achterspatborden der rijwielen zich bevindt. Het voorschrift is nog steeds van kracht, dat deze wit geschilderd moeten zijn. Dit is dan ook de reden waarom de Alkmaarse politie mo menteel een scherpe controle uit oefent op de naleving van deze, in het belang van de wielrijder zelf. ingestelde bepaling. Het ging er evenwel nogal ge moedelijk aan toe. Tot nu toe wer den geen bekeuringen gegeven. De overtreders moesten zich met hun rijwielen naar de Brandweer-gara ge begeven, waar de spatborden voor rekening van de gemeente in een nieuw wit gewaad werden ge stoken. PLECHTIGE UITVAART VOOR SOLDAAT P. LOCKX ALKMAAR Hedenmorgen om 9 uur werd in de St. Josephkerk doOr pastoor G. L. Binkhorst O.P. een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voOr de zielerust van de in Indonesië gesneuvelde en al daar begraven soldaat le klas P. J. Lockx. In de kerk hadden naast de familieleden, majoor F. Wiegel na mens de garnizoenscommandant en de heer C. Berkhout namens Kath. Thuisfront blijk van hun medele ven gegeven. Een erewacht, bestaan de uit 12 militairen met helm en geweer, onder leiding van luit. A. L. G. Hoefnagels van het II reg. Luchtdoelart,, was bij de katafalk, gedekt met de Ned. driekleur, op gesteld. Het parochieel zangkoor o.l.v. C. Himmelreich zong de drie stemmige requiem en het „Libera Me" van L. Perosi, Het orgel werd bespeeld door W. Schreurs, die voor de plechtigheid de „Marche funèbre" van Guillmant speelde. De indrukwekkende plechtigheid, die döOf velen werd bijgewoond, werd besloten met het Wilhelmus. Na afloop van de dienst werd door de heer C. Berkhout, namens fami lie en geestelijkheid, voor het kerk gebouw een dankwoord tot de mi litairen gericht. Vechtpartij bij stembureau ALKMAAR Gisterenmorgen om half tien ontstond een vecht partij bij het stembureau in de Ver- doesstraat. Er stopte daar een auto waarvan de chauffeur een opmer king maakte tegen de eigenaar van een rijwiel, dat vlak voor de in gang tegen de trottoirband was geplaatst. De aanmerking ontaard de in een scheldpartij, waarop de wielrijder, die zich reeds had ver wijderd, terugkeerde en de chauf feur te lijf ging. De chauffeur werd op de grond geworpen en brak zijn rechterbeen. Per auto van de G.G.D. werd hij naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Door de politie zal proces-verbaal worden opgemaakt. Brandje ALKMAAR Gisterenavond om 8 uur ontdekten overburen dat bij de familie K, op de Laat 138 brand was ontstaan in een bijkeukentje. Door de bewoners en de politie werd de brand met emmers water en met behulp van en tuinslang ge blust. De brandweer behoefde niet uit te rukken. De oorzaak is ver moedelijk het feit, dat men er een emmer water op een pas gevuld oliestel Rad gezet. In het water stond éen luiwagen met een steel. Het oliestel is hoger gaan branden, waardoor de steel in brand raakte en de vlam in het dak van het keu kentje sloeg. De schade bedraagt" ongeveer f 100. „DE BIETENBOUWERS" OP DE KAASMARKT ALKMAAR. Op Vrijdag 8 Juli zal het boeren- orkest van de KRO „De Bieten bouwers", op de Alkmaarse kaas markt concerteren. „De Bietenbou wers" zullen daar van 12.25 tot 12,55 uur een rechtstreekse uitzending voor de KRO verzorgen. Het orkest komt op die morgen echter reeds eerder in de stad. „De Bietenbouwers" zullen, vóór de kaasdragerskantoor en het kantoor van de opzichter, een podium krij gen van 6 bij 3 meter. Het KRO-orkest „De Bietenbou wers". dat onder leiding staat van Boer Biet, is in het begin van het zomer-seizoen de boer op getrok ken. Van te lande verzorgt het zijn uitzendingen, die contact scheppen tussen de openheid van het vader landse platteland en de besloten heid der Hollandse huiskamers. Het orkest bestaat uit 14 man, in zwarte broek en blauwe kiel. Een rode zakdoek om de hals en gele klom pen aan de voeten volmaken met een boerenpetje hun dagelijkse dracht. De KRO zal trachten zich te ver zekeren van de aanwezigheid van Polygoon en PCJ., wanneer de Bie tenbouwers op de kaasmarkt op treden. Wij geloven wel, dat dit re gionale "orkest met zijn regionaal programma, een bezienswaardigheid zal zijn voor de vreemdelingen, die op 8 Juli de kaasmarkt zullen aan doen. Hun uitzending zullen de popu lariteit van de Alkmaarse kaas markt zeker ten goede komen. DEMONSTRATIE WEDSTRIJD HONKBAL ALKMAAR Voor de demon stratie- wedstrijd Honkbal, die gis teravond op het terrein van Alk- maria-Victrix door de 2 negen tallen E.D.O. en H.H.C. werd ge speeld, bestond vrij veel belang stelling. De voorzitter van de Nederlandse Honkbalbond, de heer Beets, legde op duidelijke en prettige wijze, de grondbeginselen en spelregels, van deze van oorsprong Amerikaanse sport uit. De clou van het spel is, dat de man die het slaghout hanteert, na de soms fantastisch harde slag tegen de bal, van honk tot honk loopt, zonder uitgetikt te worden. Voor de liefhebbers was het een sportieve en leerzame wedstrijd, door E.D.O. met 73 werd gewon nen. Wielerwedshrijden EGMOND i AAN ZEE. Behalve motorraces zal men in Egmond aan Zee ook wielerwedstrijden kunnen meemaken. De datum staat nog niet vast, maar wordt, nog nader bepaald in de maand Augustus, op dezelfde dag dat een groot vuur werk door de V.V.V. zal worden afgestoken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2