Toch doorbraak? Nederlandse troepen begonnen met de ontruiming van Djogja Stemming gedeprimeerd" zegt kolonel van Langen Zware beproevingen voor de katholieken in Slowakije Grote deelneming uit binnen- en buiten land bij de ramp van de „Roermond" 79 slachtoffers geïdentificeerd Roofovervallen in de hoofdstad tot klaarheid gebracht EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD Sukarno kan zijn koffers pakken Zaterdag 25 Juni 1949 45e Jaargang No. 11597 Goede vangst van de Rijkspolitie illilil Noodwet Indonesië Groente-export naar Duitsland hervat Ordeverstoorders Geen feest in Etten en Leur Kroniek en Kritiek Sophoulis overleden HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.45 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God. is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 In haar maandblad „Socialisme en Democratie" heeft de P.v.d.A. kort geleden opnieuw haar geloof bele den in de doorbraakgedachte. Daar in werd getracht aannemelijk te maken, dat dit geloof hecht gefun deerd en de moeite van de belijde nis overwaard was. Nu kan men de doorbraakgedachte zowel principieel als practiseh be schouwen. Doet de P.v.d.A. dit in feite ook niet in art. 35 van haar beginselprogram? Zij stelt daarin immers aan de ene kant de erken ning van „het innig verband tussen levensovertuiging en „politiek in zicht", aan de andere kant de ver werping, en wel „principiëel", „en voor de tegenwoordige verhoudin gen in Nederland ook practiseh", van de organisatie van het politieke partijleven op de grondslag van een godsdienstige belijdenis. Hoe interessant de beschouwingen in „Socialisme en Democratie" ook mogen zijn, zij laten ruimte voor enige vragen, zowel principiële als practische. Deze o.a.: het is bekend dat de kern van de P.v.d.A. bestaat uit de meest verknochte aanhangers der oude S.D.A.P. Zonder deze kern zou de P.v.d.A. tot een tweederangs partij ineenschrompelen. En juist deze oude S.D.A.P.-ers zijn het, die tot voor enkele jaren (tot tijdens de 2e wereldoorlog nl.) hun Marxis tische levensbeschouwing tot prin cipieel uitgangspunt van hun partij vorming maakten. Is dit m.m. niet precies hetzelfde als de aanvaarding van een confessionele grondslag voor politieke partijformaties? En moet daaruit dan niet afgeleid wor den, dat de P.v.d.A. in zijn zowel kwalitatief als kwantitatief-belang- rijkste bestanddeel wèl overtuigd was (is?) van de juistheid der par tijvorming op levensbeschouwelijke of godsdienstige basis? Bovendien, en dit is een „practi sche" opmerking de oude „recht se" partijen, die alle op confessio nele basis zijn gevormd, tellen in de Tweede Kamer 55 leden. Men mag daar veilig bijvoegen de 2 leden van de G.S.P. en de C.P.N., die im mers evenzeer van godsdienst of levensopvatting als partijvormend beginsel uitgaan. Zodat men kan zeggen, dat „practiseh" in Neder land de doorbraakgedachte slechts door een minderheid van ruim een vierde van het volk wordt aange hangen. Ik neem dan nog aan, dat alle leden van de P.v.d.A. werkelijk aanhangers van de doorbraak-idee zijn. Wie de opvattingen van de Vlam-mensen en van een Kamerlid als De Kadt kent, beseft dat er re den is tot twijfel. De K.V.P. is in deze zaak niet dogmatisch; de P.v.d.A., gezien haar formulering in art. 35 van haar be ginselprogram, klaarblijkelijk wèl. Wij verwerpen een andere dan con fessionele basis niet per se; de P.v.d.A. verwerpt echter „princi pieel" de confessionele grondslag voor politieke partijvorming. Voor ons echter is het duidelijk, dat in de gegeven omstandigheden een andere basis o.m. een aanmerkelijke schade voor het katholieke volks deel en dus ook voor het land zou betekenen. Men zie om weer „practiseh" te zijn naar Amster dam. waar sinds de bevrijding de P.v.d.A. de machtigste partij is ge bleven en de belangrijkste invloed behield op de gemeentelijke poli tiek. De oud-gemeentesecretaris, de heer Roovers, deelt in het laatste nummer van Edele Brabant mede, dat „van alle afdelingschefs van alle openbare diensten en bedrij ven in heel Amsterdam niet één katholiek is". Men denke bij deze opmerking nu niet dadelijk aan baantjesjagerij. Maar het gesigna leerde feit is symptomatisch voor wat nü reeds de situatie is daar, waar de doorbraak-partij de groot ste macht vormt. Het verschijnsel is trouwens ook in de landspolitiek typisch, men lette slechts op de be zetting van belangrijke posten in Den Haag, waar de doorbraak-idee zelfs in het vurige aanvangsenthou- siasme er niet in slagen kon één secretaris-generaal van katholieken huize te vinden. Ik stel dus vast: ten eerste dat de K.V.P. in de doorbraak-kwestie in het geheel niet, de P.v.d.A. klaar blijkelijk wel dogmatisch is inge steld. Dit wat het principiële aan gaat. En wat de practijk betreft: de meerderheid van het Nederlandse volk is klaarblijkelijk niet voor de doorbraak gewonnen, terwijl de practische toepassing van door- braak-politiek op het geweldige punt der benoemingen ook de meest idealistische aanhangers van katho lieken of protestantsen huize wel moet ontmoedigen. JOS. J. GIELEN BATAVIA, 24 Juni (A.P.). Het Nederlandse leger heeft vanmorgen officieel een begin gemaakt met het terugtrekken der bezettingstroepen uit Djogjakarta, de republikeinse hoofd stad, die zes maanden geleden met parachute-eenheden genomen werd. In een verklaring van het hoofdkwartier van het leger wordt gezegd, dat het gehele Nederlandse garnizoen binnen zes dagen uit Djogja verdwenen zal zijn, in overeenstemming met de Woensdag via de U.N.C.I. gemaakte afspraken. Men begon vandaag met het te rugtrekken van de soldaten uit de buitenwijken van de residentie, die een straal heeft van ongeveer 36 kilometer. De Nederlanders wilden niet meedelen hoeveel Ne derlandse strijdkrachten er in Djogja waren, doch in welinge lichte kringen was men van oor deel, dat de brigade, die deze stad bezet gehouden heeft, ongeveer 4000 man telt. De stoffelijke resten van de 78 soldaten en 10 politie-agenten, die sneuvelden bij de gevechten in de stad, zijn reeds naar het kerkhof in Semarang overgebracht. Het Nederlandse leger zal zijn terug tocht voltrekken met vliegtuigen en via de enige open weg naar Magelang, 45 kilometer ten noor den van Djogjakarta. Republikeinse guerrilllatroepen hebben vanmorgen op ordelijke wijze Wonosari, ten zuiden van Djogjakarta, van de Nederlandse troepen overgenomen. Het bestuur van de stad werd overgenomen onder toezicht van militaire waarnemers van de V.N. VERMOEDELIJKE MOORDE NAAR VAN A. M. DE JONG De opsporingsdienst politieke de linquenten van de Rijkspolitie te Amsterdam heeft gistermiddag we derom een goede slag geslagen. In Scheveniingen heeft deze dienst gearresteerd Tony van Gogh, die verdacht wordt tezamen met een zekere Bernard, eind 1944 de schrij ver A. M. do Jong te hebben ver moord. Van Gogh had kans gezien in 1946 uit het interneringskamp te Den Helder, waar hij was opgesloten, te ontsnappen, sindsdien was hij on dergedoken. Hij verbleef het laatst in Scheveningen, waar hij het ambt van een z.g. thuiswerkende horloge maker uitoefende. Uitgebreide nasporingen van de Amsterdamse Rijkspolitie maakten het tenslotte mogelijk zijn onder duikadres zeer nauwkeurig te be palen, Gistermiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in van Gogh zonder veel moeite te ar resteren. Aanvankelijk bleef hij ont kennen Tony van Gogh te zijn, doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor onderworpen, gaf hij dit toe. Met deze arrestatie is vermoede lijk een der bruutste figuren uit de bezettingstijd achter slot en gren del gezet. Voor het goede doel! De minister van O. K. en W. heeft in overleg met zijn ambtge noot van Sociale Zaken besloten, dat de extra opbrengst van 5.000.000 in beslag genomen Ame rikaanse cigaretten gelijkelijk zal worden verdeeld tussen het Koin- gin Juliana Fonds en het Prins Bernhard Fonds. Duisburg, een van de belangrijke doelen in Duitsland voor de geallieerde luchtmacht tijdens de tweede wereldoorlog, heeft heel wat zware aanvallen te verduren gehad, waardoor talloze schepen in de Rijn zijn gezonken. Een enorme drijvende bok (op de voorgrond) bezig met het ruimingswerk. Daarachter liggen talrijke Nederlandse en Belgische Rijnschepen op lading te wachten. De evacuatie stond onder leiding van de Nederlandse commandant, kol. van Langen, die zei, dat er tot nu toe geen incidenten waren voorgevallen. Gevraagd naar de stemming onder de Nederlandse militairen, die Wonosari verlaten hadden, zei kol van Langen, dat zij gedepri meerd waren. In Pengalengan ligt een deta chementvan het 1ste Regiment Huzaren van Boreel, dat daar de thee- en kinalanden, waar West-Java zo rijk aan is, onder controle houdt. Uit vier kale muren hebben de huzaren Ka ger uit Texel, van der Graaf uit Rotterdam en Ammelrooy een huis gefabriceerd, dat volgens hun zeggen „beroerder kon". Natuurlijk krijgt deze „flat" ook zijn eigen naam. BEVOEGDHEDEN VOOR DE H.V.K. TOT 1 MEI 1950 Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Noodwet Indonesië. In deze noodwet, afgekondigd op 29 October 1948, worden aan de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon be voegdheden toegekend, om maatre gelen te nemen in verband met de voorbereiding tot de overgang naar een nieuwe rechtsorde in Indonesië. Deze bevoegdheden zouden op 1 Juli 1949 ophouden te bestaan. De regering houdt er ernstig re kening mee, dat ook na die datum genoemde bevoegdheden nodig zul len zijn en stelt daarom voor een tijdsduur tot 1 Mei 1950 aan te ne men. Uiteraard wordt gehoopt op een vroegere beëindiging van de voorgestelde termijn. FRANKFORT, 24 Juni. Te Frankfort is bekend gemaakt, dat de adviescommissie voor de import, een instantie, waarin geallieerde en Duitse handels- en bankdeskundigen vertegenwoordigd zijn, haar goed keuring heeft gehecht aan de toe wijzing van 250.000 dollar voor de aankoop van groenten uit Neder land in de week van 25 Juni tot 2 Juli. Men verwacht dat eind volgen de week overeenkomsten gesloten zullen worden tussen West-Duits- land en Nederland over andere im porten. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen deelt mede dat over de aanvangsdatum waar op de export weer kan beginnen nog onderhandelingen worden ge voerd. Men hoopt over enige da gen te kunnen mededelen wanneer weer groenten voor export naar Duitsland, op de veilingen kunnen worden gebracht. Katholiek Democraten verenigen zich De Katholiek Democraten in Limburg, die in de gemeenten Maastricht, Venlo, Sittard en Eijs- den een vrij belangrijk aantal ze tels behaalden, hebben contact gezocht om te komen tot gewes telijke samenwerking bij de Pro vinciale Statenverkiezing volgend jaar. (Wordt men nu nooit wijzer? Red.). Sleepboten en vaartuigen der Italiaanse marine voeren onmid dellijk na de ramp naar de plaats van het onheil. Wrakstukken van het verongelukte toestel worden door leden van een der reddingsploegen aan wal gebracht. PRAAG, 24 Juni (A.P.). In een officiële verklaring van de communistische regering, die van daag werd gepubliceerd, wordt gezegd, dat er in Slowakije, waar talloze katholieken wonen, nieu we verscherpte maatregelen tegen de bisschoppen en priesters wor den genomen. In kerkelijk een diplomatieke kringen hebben reeds enige tijd berichten de ronde gedaan, dat de communistische autoriteiten in Slowakije bezig zijn kloosters te sluiten ën geestelijken te arreste ren. De Slowaakse autoriteiten heb ben verklaard, dat zij handelden in opdracht van de centrale rege ring van Praag, die Dinsdag j.l. bevel gegeven had maatregelen tegen de „ordeverstoorders" te ne men. Ir. de officiële verklaring wordt gesproken over een bijeenkomst van de raad van Slowaakse com missarissen (gouverneurs van de provincies) in Bratislawa. „Op deze bijeenkomst heeft de commissaris voor Binnenlandse Zaken verslag uitgebracht aan de Gisteravond werden nog steeds bezoeken van deelneming gebracht aan het kleine, uit grijze steen opgetrokken lijkenhuis, dat in een hoek van het kerkhof te Bari staat. Alle belangstel lenden werden door de Italiaanse politie op een afstand gehou den, met uitzondering van enige kleine meisjes, die rozen en anjelieren bij de zinken kisten met de stoffelijke overschotten van de slachtoffers der vliegramp legden. Italiaanse vissers, die met hun vaartuigen de haven van Bari uit voeren, wierpen kransen uit in de omgeving van de witte boei, die zacht heen en weer schommelde bo ven de plaats, waar het vliegtuig in zee stortte. Zij werden hierbij ga degeslagen door een groep perso nen, die zich op een terras bevond waarboven de Nederlandse vlag halfstok woei. In afwachting van de officiële passagierslijst heeft men reeds negentien der slachtoffers voor lopig geïdentificeerd. Duikers hebben gisterenmiddag het onderzoek tot hedenochtend moeten staken, daar ZÜ het wrak niet terug konden vinden, dat door de sterke stroming van plaats is veranderd. Twintig maal daalden zij af. Er moeten zich nog 10 slacht offers aan boord bevinden. Men neemt aan dat enkele lichamen uit het wrak zijn weggedreven. De commissie van onderzoek onthoudt zich nog van een defi nitief oordeel over de mogelijke oorzaak van het ongeval, voordat het wrak gelicht is. Zij heeft echter sterk het vermoeden, dat hun conclusie niet overeen zal komen met het bericht, dat ont plofbare stoffen in de bagage van een passagier de oorzaak zou zijn. Naar aanleiding van het ongeluk met de „Roermond" heeft ook de Italiaanse regering een commissie van onderzoek gevormd. Leden van de regering, buiten landse ambassadeurs, de Nederland se Luchtmacht en de Marine-Lucht vaartdienst hebben o.m. hun deel neming betuigd bij de KLM. Namens HM de Koningin en Prins Bernhard condoleerde reserve kapi tein-vlieger Gerben Sonderman, adjudant in buitengewone dienst van HM de Koningin, ten huize van de heer en mevrouw Plesman. Naar wij nader vernemen is door de KLM niet overwogen haar Lock heed „Contellations"-toestellen uit de vlucht te nemen. In verband met het ongeval met de „Roermond" hebben de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en het gemeentebestuur van Etten en Leur in overleg met de KLM besloten, aan de plechtig heid bij het monument te Etten he denmiddag alle feestelijk karakter te ontnemen. Zoals bekend is, wordt vandaag te Etten het feit herdacht dat veertig jaar geleden voor het eerst met een vliegtuig boven Nederland werd ge vlogen. HERDENKING IN DE TWEEDE KAMER Bij de aanvang van de verga dering der Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst, de deernis van de Kamer uitge sproken voor hen die violen bij de ramp met de „Roermond" en hun nabestaanden. In het bijzonder werd de Verzekering gegeven van het medeleven met de familie Plesman, die binnen korte tijd haar tweede zoon aan de natio nale luchtvaart moest offeren. Namens de regering sloot mi nister Joekes zich bij deze woor den aan. DUITS PROTEST TEGEN NEDERLANDSE AANSPRAKEN STUTTGART, 24 Juni (D.P.D.). De Duitse vakvereniging voor ver keer heeft in een verklaring aan de pers geprotesteerd tegen de aanspraken van Nederland en Bel gië op uitlevering van een groot gedeelte der Duitse vloot voor de binnenscheepvaart, waaronder vooral tankschepen. „De over dracht van de betrokken vaartui gen met een totaal tonnage van ruim 400.000 ton zou de Duitse economie een onherstelbare scha de berokkenen en tevens leiden tot een ernstige storing van het West-Europees economisch her stel", aldus deze verklaring. Onderscheidingen voor verzetstrijders Op 14 Juli a.s. zal Prins Bern hard te Sliedrecht hoge militaire onderscheidingen uitreiken aan een 60-tal verzetsstrijders uit het gehele land. Na afloop van de plechtigheid zal door legeronder delen voor Prins Bernhard en de gedecoreerden worden gedefi leerd. MGR. J. GROEN NAAR ROME DEN HAAG, 24 Juni (K.N.P.). De pas gewijde bisschop, Mgr. J. Groen M.S.F., zal Donderdag 30 Juni naar Rome vertrekken ter behartiging van de missiebelan- gen van zijn Apostolisch Vicariaat Bandiermasin. Mgr. Groen zal on geveer half Juli weer naar Neder land terugkeren. FRANSE MIJNENVEGER OP EEN MIJN GELOPEN SAIGON, 24 Juni (Reuter). Officieel wordt gemeld, dat de Franse mijnenveger „Myosotys" op een mijn is gelopen, die in de rivier van Saigon door Vietname- zen was gelegd. Men telt 18 ver misten. Dank zij de hulp van een heden van vloot en luchtmacht konden talrijke personen gered worden. raad van commissarissen over de pogingen van de bisschoppen en van enkele reactionnaire priesters om op bepaalde plaatsen onrust te zaaien", aldus de verklaring. „Na de zaak besproken te heb ben, besloot de raad om in over eenstemming met de regerings verklaring van 21 Juni, maatrege len uit te vaardigen, die moeten dienen om het de Slowaakse be volking, welke verknocht is aan de republiek, mogelijk te maken, haar arbeid zonder stoornis te ver richten." GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Door de douanerecherchedienst te Rotterdam, in samenwerking met ambtenaren van de invoer rechten en accijnzen te Leiden en andere plaatsen, is op een wat af gelegen tuinderij te Voorhout een geheime distilleerde ontdekt. Het toestel, waarmee grote hoeveelhe den gedistilleerd konden worden bereid, behoorde toe aan een in woner van Noordwijk. Zowel het apparaat als de grondstoffen wer den in beslag genomen. Enkele betrokkenen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Enige ande ren worden nog aah de tand ge voeld. JEUGD VAN COVENTRY COVENTRY, 24 Juni (Reuter). Voor de kinderrechter te Coven try is vandaag verklaard, dat de nieuwste rage onder de jeugd van Coventry een spelletje is, waarbij kinderen tussen de rails van een spoorbaan gaan liggen en een trein over zich heen laten rijden. Verder schepte de jeugd vermaak in het omgooien van seinen en het bekogelen van voorbijrijden de treinen met allerlei voorwer pen. Deze bezigheden namen de jeugd zo zeer in beslag, dat de politie, die sterk aan onderbezet ting leed, zelfs agenten, die bezig waren met een onderzoek naar ernstige misdrijven, moest belas ten met het wegjagen van kinde ren van de spoorbanen bij Co ventry. „D-DAY" VAN DE BOND ZONDER NAAM Circa 4000 promotoren en promo- trices "van de Bond Zonder Naam, afkomstig uit alle provincies, zul len Zondag 26 Juni hun jaarlijkse „D-Day" houden in de Veemarkt- hallen te Den Bosch. Het program ma vermeldt onder meer: Plechtige Hoogmis in de Veemarkthallen om 10.15. Om 13.00 trekt door de stra ten van 's-Hertogenbosch een défilé der deelnemers in folkloristische klederdrachten. Deze optocht wordt begeleid door muziekcorpsen. Er wordt gedefileerd voor de Bisschop de Commissaris der Koningin e.a. Wat betekent dat? (Sm.) Op een vergadering van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève heeft de heer Vermeu len, de secretaris van het N.V.V., een aanval gedaan op het Neder landse Episcopaat, in verband met de houding van onze Bisschoppen tegenover de socialistische vakbe weging. De „algemene" noemde de heer Vermeulen dat. Hij haalde er van alles bij, bekeek de zaak duidelijk door een politieke bril en verklaarde, dat het verbod van de Bisschoppen aan de katholieke arbeiders van Nederland „on draaglijke inmenging" is en in strijd met diverse, na de oorlog vastgestelde documenten van de V.N. Het meest vragen wij ons af, wat deze aanval op het standpunt van ons Episcopaat betekent. Het verbod voor katholieken, om lid te zijn van de algemene, lees socia listische vakbeweging, dateert al van ongeveer 25 jaar terug. Dit verbod is, niet op politieke, maar op godsdienstige gronden, na de bevrijding, vooralsnog gehand haafd, omdat de Bisschoppen niet de overtuiging haddén, dat het N.V.V. zich voldoende van het oude, veroordeelde socialisme had losgemaakt. Dat weet de heer Vermeulen al sinds 1945. En desondanks werken de katholieke en de christelijke vakbeweging uitstekend samen met de socialistische. Het is dan ook niet zo, dat er ondanks de samenwerking toch dat verbod is, maar ondanks dat verbod is er de samenwerking, wat nogal enig verschil uitmaakt! Is het de be doeling van de heer Vermeulen en van het N.V.V., om deze sa menwerking in de waagschaal te stellen? Wat voor politieke „ach tergedachte" zit daarbij? De houding van de Bisschoppen, ingegeven door overwegingen van zielzorg, heeft natuurlijk niets te maken met „het beginsel van de vrijheid van vakbeweging", want wie „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" kent, weet voldoende wat de motieven zijn. Er bestaat geen vrijheid, die geen wetten kent en er zijn wetten, belangrijker dan die van mensen en menselijke instellingen. Bij zonder treffend is in dit verband het beroep van de heer Vermeulen op de Verklaring van de Rechten van de Mens, door de V.N. inder tijd vastgesteld. Ook deze verkla ring schoot in de erkenning van het wezenlijke fundament van deze rechten tekort, afgezien van het feit, dat welke Declaratie over menselijke rechten dan ook, de plichten van de mens niet uit veegt! Ook het beginsel van de ware vrijheid is aan plichten ge bonden. Dit alles is niet bepaald nieuw. Welke betekenis kan het hebben, dat van de zijde van het N.V.V. voor dit internationale forum ge suggereerd wordt, dat het wèl nieuw is? Wil het N.V.V. een nieuwe situatie op het terrein van de Nederlandse vakbeweging in luiden? LONDEN, 24 Juni (Reuter). Themistocles Sophoelis, de Griek se minister-president, is op 88- jarige leeftijd overleden, aldus meldt radio Athene. Sophoelis, die in November, kort nadat hij na de ministercrisis het premierschap weer aanvaard de, twee hartaanvallen kreeg, overleed in zijn bureau. Ondanks zijn vergevorderde leeftijd bracht Sophoelis herhaalde bezoeken aan het front, waar het Griekse leger zich tegen de guerillastrijdkrach- ten verzet. Verleden jaar maakte hij een grote reis zowel over land als in een torpedoboot. Het stoffelijk overschot van wij len minister-president Sophoelis zal, vanaf morgen, op een praal bed in de kathedraal van Athene zijn opgebaard; de ter aardbestel- ling zal Zondag a.s. plaats vinden. Voor geheel Griekenland zijn vijf dagen van rouw afgekondigd. Zeepost naar Indonesië Met het m.s. „Willem Ruys", dat 28 Juni a.s van Rotterdam naar Indonesië vertrekt, kan zeepost worden verzonden, mits deze uiterlijk 25 Juni is gepost. Vrijdagavond hebben recher cheurs van de centrale recherche van de hoofdstedelijke politie een inval gedaan in een cafetaria in de van de Helststraat, waar een twaalftal jongemannen in de leef tijd van 19 tot 25 jaar werd gear resteerd. Het ernstige vermoeden bestaat, dat deze groep zich schuldig heeft gemaakt aan een hele serie roof overvallen, welke in het laatste half jaar in Amsterdam zijn ge pleegd. By herhaling werd de Amster damse politie de laatste tijd ge alarmeerd voor roofovervallen. Men zal zich herinneren een over val op een tramcoftducteur en korte tijd daarna op een kleerma ker, die door zijn aanrander in het water werd gesmeten. Behalve deze twee gevallen deden zich de laatste tijd nog meer gevallen voor. Het is noè niet zeker of alle twaalf arrestanten aan de over vallen hebben deelgenomen. Bo vendien staat nog niet vast hoe veel overvallen precies door deze groep zijn gepleegd. Of hiermee ook de overval op een lerares, wo nende aan de Ruysdaelkade en een kellner in een café aan de Martelaarsgracht zijn opgelost, is bijv. een vraag, waarop op het ogenblik nog geen antwoord kan worden gegeven. Vast staat even wel, dat de politie met het arres teren van deze jongelui een goede slag heeft geslagen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1