Morg De kaasmarkt onder de zon r FILMS VAN DE WEEK 1 PAG. 2 Zaterdag.-.25 )uni 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN J De 27.000 spaarders WEERSVERWACHTING Marktberichten UITSU Het gro C.V.P. in optim I Er waren geen duiven, gisteren, op het zonnige plein aan de voet van de Waagtoren; er lag 51.000 kilo kaas, boerenkaas, fabriekskaas, en de handelaars, met kennersgezichten, han delden en het ging vlot genoeg, die handel. En de witte mannen met hun kleurige hoeden dribbelden en basten hun barse waarschuwingen op hun doortocht. Want er waren weer veel vreemdelingen, gistermorgen. Alkmaar was weer eens, voor één ochtend, een touristisch wereldcentrum. En wij dwaalden, zoals steeds als het mooi weer is, rond door het Babel der Talen, dat de kaasmarkt op Vrijdagmorgen is. Wij zagen een man die een aapje onder zijn jas droeg en een gitaarmens zat ergens aan de straatkant en hij zweeg in alle toonaarden van zijn instrument. Maar de Engelsen en de Amerika nen, die er waren, zwegen niet en er waren een paar Amerikaanse jongens met kortgeknipte, steile haren, die, zelfs wanneer zij zwe gen. luidruchtig waren van Ame rikanisme. Die droegen op hun shirts met luide letters de naam van de plaats van hun herkomst. De Schot, die een authentiek Schots ruitjesrokje droeg, leek ons een gulle man. maag de Amerikaan, die, goed-Schots. Mac Donald heette en die hier was voor enige boerenbla den in Californië. verloochende zijn Schotse afkomst niet. En er was een Zwitser en een dertigtal Franse tuinders en in de Kleine Waag, waar de kaasjes vlot verkocht wer den, zagen wij veel rijk vergulde Britse paspoorten. DeMargriet" van de rondvaart, zat vol passagiers en de zomerse zon eindelijk eens een zomerse zon voer een rondje door Alk- maars grachten mee. De twee Siamezen, die wij spraken, waren de Siameze tweeling niet, maar zij waren klein en goedlachs en zij vonden Alkmaar een prachtstad. De schoolkinderen uit Aalsmeer en Amsterdam en de Friezen uit het Friese Haagje (zo stond het °P hu" touringcar), wisten niet. dat ook zij meededen om deze Vrijdag tot de drukste kaasmarktdag te maken. Want dat was het gisteren. Er kwamen dit jaar. tot nu toe, niet zoveel bezoekers als gisteren, al liep het dan niet zo hard bij de torenbeklimming. Maar de meisjes bij de beschuitjes, hadden haar handen vol en wij zagen dc dames van de Eerste Hulp-post een gra cieuze meisjesvoet verbinden. India was er weer met dames in kleugige kledij en 8 jonge Zweden van de Zuivel-hogeschool in Alnarp, deden op hun studiereis door Nederland ook de Alkmaarse kaasmarkt aan. Twee Wageningse studenten wa ren hun gidsen en zij moesten gis teren ook nog een bezoek brengen aan de Zuivelfabriek in Lutjewin kel. Slanke meisjes en substantiële matrones lieten zich vereeuwigen met kaasdragershoeden op de krul len. blozend arm in arm met een paar .dragers. Een meisje uit West- Indië liep naast Methusalem, of, als het Methusalem niet was, dan toeh naast diens baard. En een paar Australische dames kochten zilve ren souvenier-lepeltjes op de hoek, bij de Mient, waar een Alkmaarse student in de sociographie wat bij verdient met de verkoop van prent kaarten' en souvenirs. Die knaap heeff dat al'jaren gedaan. Wij mo gen dat söort energieke studenten wel. Die komen er vast en zeker. En deze jongeman zal misschien wel eens met weemoed terugden ken aan zijn spulletjesstand bij de Kaasmarkt, als hij allang, met een beginnend buikje, voor een klas belhamels staat, om ze de rivieren van China te leren. En toen wij de kaasmarkt verlaten hadden, ont moetten wij een Hollander met een enorm filmanparaat. ..Neen mijn heer". zei hij. ,.ik film voor geen enkele officiële instantie. Alles zui ver particulier. Maar. ziet U. ik ben jaren in de tropen geweest, ook tij dens de oorlog maar ik zat er goed hoor, in Suriname ik raakte 27 Juni a.s. „ST. CAECILIA" IN UNIFORM (Is u dat 'n daalder waard?) ALKMAAR. Er begint nu gang in de actie te komen. ,,St. Caecilia", dat de laatste week nogal aan de weg getimmerd heeft, is niet ver geten. Er kwamen heel wat daal dertjes binnen ineens en nog meer zijn er te betalen in ter mijnen te verwachten. Onze verantwoordingslijst begint te groeien. Een mooi voorbeeld gaf de afd. Alkmaar van de RK Trans portarbeidersbond. die f 10 gaf voor het mooie doel, zij zorgde dus voor een uniformpet. Wij hopen, dat dit voorbeeld navolging zal vinden. De vrienden van „St. Caecilia" zijn deze week begonnen met de aanbieding 'van de intekenkaarten, het resultaat is merkbaar uit de verantwoording van deze week. Vorig saldo f 306.76, NN 0.20, J T 1,50, wed. C. B. 1, (1ste keer f 5 toegezegd), A. M. 1 C. B. 1.50, M. 0.25. J. B. 0.10, J. de B. 0.10. C. v, d. V. 1.25. mevr. B. K. P. B. 2.50. G. v. d K. 1.50, H. K. 1.50, A. K. 1.50, mevr. K. 1. S. A. 1.50, B. V. 0.30, C. B. 0.55, P. B 1.50, A. de L. 1.50. P. A. 1.50, L. R. 1.50. H. B. 1, J. B. 1.50, P Z. 2.50. wed B. 1.50. K. 0.25, Th. G. 1.50, F. A. 1.50, A. W. 1, P. H. 1, L. 1. KI. 1.50. B. 0.25. R. K. Transportarbcidersbond „St. Bonifa- cius", afd. Alkmaar f 10. Saldo 24 Juni f 356.11. De Zweedse Paviljoens ALKMAAR. Sedert 1 Maart zijn bij de Alkm. Ver. tot bestrij ding der tbc twee zgn. Zweedse paviljoens in gebruik, welke de gemeente van het Rijk in huurkoop kreeg voor elk f20.000, te betalen in 10 jaar. Het treffen van ver schillende voorzieningen vorderde nog f 33.000. B. en W. stellen de Raad voor de paviljoens aan de Ver. in huur te geven voor f4000 per jaar en verder een regeling te treffen krachtens welke de kosten van de voorzieningen, geraamd op f33.000.door betaling van an nuïteiten, berekend naar 3V« pet. rente aan de gemeente worden ge restitueerd. R.K. Gymver. „Taveno" Alle leden vanaf 14 jaar worden Zondag'26 Juni om 7.30 verwacht in de St Fidelis Kapel, aan het Ver drenkenoord voor een gezamenlij ke H. Mis en H. Communie. Het bestuur rekent op jullie. Holland kwijt. Ik ging het missen. Vandaar dat ik hier film. Ik heb in het hele land gedraaid. Ik ga er weer heen, mijnheer, weer terug naar de tropen. maar ik zorg, dat ik een stukje Holland bij me houd, al is het dan maar Holland op een filmstrook. Ik was vandaag voor 't eerst in Alkmaar, het was mooi en ik heb hier prettig gewerkt". Dit was een kaasmarktindruk van deze week. Of het de volgende Vrij dagen van het seizoen mooi weer zal zijn. weten wij niet. Wij weten wel, dat op 1 Juli, met een extra boot van de Alkmaar Packet, een gezelschap van 200 Engelse Marine officieren in Alkmaar zal arriveren, onder leiding van een admiraal en begeleid door een Nederlandse Ma rinekapel. De burgemeester zal de gasten om 12 uur ten stadhuize ontvangen. Op 8 Juli komt het K.R.O.-orkest „De Bietenbouwers", zoals wij reeds hebben gemeld; op die dag zal ook een groep land- bouw-attaché's een bezoek aan de kaasmarkt brengen. En op 9 Juli zullen Alkmaarse kaasdragers mee-defileren in Soest- dijk, ter gelegenheid van het 12"s- jarig huwelijksfeest van H.M. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard. EEN FIJNE GESTE! Na de plechtige uitvaart voor de in Indonesië gesneuvelde soldaat Lockx werd door Kath. Thuisfront aan de soldaten, die in de Sint Jo- sephkerk do Dodenwacht hadden verzorgd, een kop koffie aangebo den. te gebruiken in een restaurant. Toen de groep soldaten echter nog slecht^ enkele huizen verder op de Geestersingel marcheerden, werd hen door een aldaar wonende dame, die ook de H. Uitvaartdienst had bijgewoond, spontaan koffie aange boden. Een fijne geste, die èn door de militairen èn door Kath. Thuis front ten zeerste wordt gewaar deerd. GRAFMONUMENT VOOR DR. TEN KLEY Op de Algemene Begraafplaats alhier is een grafsteen geplaatst op het graf van wijlen dokter H. E. J. ten Kley en aanvaard door dions weduwe, mevr. R. ten Kleyvan der Laan. Voor deze steen, welke ontworpen is door de architect, de heer L. Groen, zijn de gelden bij eengebracht door de patiënten. De dames van het comité hebben op hun reis langs deze patiënten wèl ervaren, welk een warm hart deze hun dokter toedroegen. Om ver schillende redenen, o.a. ook op ver zoek van mevr. ten Kley, heeft da- ze overdracht in alle stilte plaats gehad. TOEDIENING HL VORMSEL. ALKMAAR. De Bisschop van Haarlem. Z.H.Exc. Mgr. J. Huibers, zal Zondag 3 Juli in de drie paro chiekerken te Alkmaar het H. Vormsel toedienen; de volwassenen zullen worden voorbereid door Pa ter Helling O.P. (Ingez. med.) ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Abbott en Castello ontmoe ten Frankenstein, 18 j. Cinema Americain: Noord-' westelijke doortocht, 18 j. Victoria: Hildegard, 18 j. A.B.T.: Vechtende wa- 1 kers, en het Bloemen- mysterie, 14 jaar. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. B. J. Leeuwen berg, Oudegracht 283, telef. 2384. Dr. J. Pot, Kennemer- sfraatweg 65, telef. 3117. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek G. Krui- singa, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Zatprdag: Koopman, Linde gracht 43, telef. 3916. Zon dag: J. Smit, Omval 60, tel. 3931. TERREIN ALKM. BOYS: 7 u. hedenavond gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen 2 buurtelftallen t.b.v. de T.B.C-bestrijding. Concurrentie voor beroepsmusici ALKMAAR. Een organisatie van musici en artisten had de Raad gevraagd maatregelen te nemen, te gen zgn. semi-profs en amateurs, die tegen betaling of beloning op treden op feestavonden e.d„ waar van beroeps-musici in ernstige ma te nadeel van zouden ondervinden. Een regeling als gevraagd zou naar het oordeel van B. en W. grote moeilijkheden met zich brengen, omdat er behoefte is aan een ob jectief criterium, welke musici vak- of beroepsmusici zijn. Er zijn altijd amateurs, die be ter spelen dan beroepsmusici en het komt B. en W. onjuist voor deze amateurs te weren. Excessen doen zich in deze gemeente niet voor en de noodzakelijkheid regelend op te treden is niet gebleken. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken. Duiven en antennedraden ALKMAAR. De Alkmaarse Postduivenliefhebbers hadden 15 Dec. de Raad verzocht in de po litieverordening voor te schrijven, dat aan antenne-draden op onder linge afstand van 75 cm. kurken aangebracht moeten worden, ter bescherming van de duiven, die an ders tegen deze draden vliegen. Uit een door de politie ingesteld on-, derzoek bleek, 'dat praktisch al leen in de onmiddellijke omgeving van duivenhokken duiven tegen antennedraden vliegen; het lijkt B, en W. daarom bezwaarlijk alle be. zitters van antennes te verplichten deze van kurken te voorzien; zij stellen voor afwijzend te beschik ken. Geslaagd ALKMAAR. Aan het Kon. Ge nootschap „Mathesis Scientiarum Gemtrix" te Leiden, slaagde onze stadgenoot de heer H. Pijnenburg voor het eindexamen Electro-Tech- niek, K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR Enkele weken ge leden mocht een tiental deelnemers aan de drie-jarige Verbondscursus het genoegen smaken, een 'welver diend diploma in ontvangst te kun nen nemen. Het was voor hen een voldoening, omdat deze geslaagden een actieve rol zullen spelen in de Beweging. Voor het bestuur ook een ■kroon op het werk, n.l. het doen ge ven van de lessen, het organiseren van deze cursus, want door het suc cesvol behalen van de diploma's bleek, dat de zorgen aan de cursus besteed, niet tevergeefs zijn ge weest. Dit heeft het besiluur doen beslui ten om in de maand September weer met de nieuwe lessen te be ginnen, waardoor liefhebbers dus in de gelegenheid zullen zijn om net jes een brief te leren stellen, vrij leren spreken in het openbaar, iets leren over economie en maatschap pijleer, nader kunnen kennis nemen van de sociale wetgeving enz. De lessen worden gegeven 2 maal in de week, 3 jaar lang, maar zo danig, dat iemand, die slechts een jaar de cursus volgt, toch een af gerond geheel verwerkt heeft. De kosten zijn zeer gering, n.l. enkele dubbeltjes per avond. Zij, die deze prachtige kans willen benutten, kunnen zich opgeven bij het be stuur. Alkmaars Bioscoop Theater: De bezoekers krijgen deze week heel wat meters film te verwerken. Allereerst een zéér actueel voor programma. Dan ,,het Bloemen- Mysterie". Een journalist weet met alle spanningen daaraan verbonden, een misdaad op te helderen en dit gebeurt lang met zonder gevaar. Vervolgens „De vechtende wa kers". Een lange geschiedenis in „Wild-West" sfeer. Behoudens en kele komische momenten wordt er weer geknald, dat het een lieve lust is en komen de ware struikrovers weer op de plaats, waar ze thuis horen. Victoria: Hildegard Het buitenlandse nieuws van Po lygoon, dat deze week in het Vic toria-theater draait, is interessant en bovendien knap verfilmd. Er zijn in het voorprogramma twee filmp jes van Arthur J. Rank. Een in structieve film over de historie van de Britse luchtvaart en een waar deloze muzikale prentkaartenshow in onplezierige kleuren. Na een goed Nederlands Niéuws- journaal draait de hoofdfilm: „Por trait from Life", die hier de titel: „Hildegard" draagt. Een .7. Arthur Rank productie, geregisseerd door Terence Fisher. „Hildegard" is een goede film met verzorgd camerawerk en een ver antwoord film-rhythme. De Engelsen, die in deze film op treden, spreken Engels, de Duitsers Duits; de muziek stoort nergens, maar ondersteunt het filmverhaal en krijgt zo een functionele waarde. In een goed scenario en verzorgd spel vertelt deze film het verhaal van een Oostenrijks meisje, dat haar geheugen verloren heeft en het la ter terugkrijgt door middel van sug gestie. In deze paar woorden is de geschiedenis van Hildegard niet verteld. U moot die zelf gaan zien deze week. Het schaarse publiek, dat deze film gisteravond zag, ap- plaudiseerde spontaan enige malen. Voor 14-jarigen. Cinema Americain: Noordwestelijke doortocht Deze M.G.M.-rolprent verplaatst ons naar het tijdperk van de strijd tussen de Engelsen en de Indianen van Noord-Amerika in de jaren 1750 en later. We zien 'n leger rangers door onmetelijke wouden trekken, door moerassen waden en snel brui sende rivieren oversteken. Verder een minder-verheffende knokpartij tussen beide partijen, waarbij een Indianendorp in brand gestoken wordt. De technicolor moet aan het ge heel een nog romantischer tint ge ven. Voor de liefhebbers van Wild- West-sensatie 'n spannende film. Harmonie Theater: Abott en Costello ontmoeten Frankenstein Het verhaal in deze Abott en Cos- tellofilm wijkt wel geheel af van alles wat men tot nu toe van dit tweetal zag. Het is echt wat men noemt griezel-humor. Wat Abott nu als witkielen mee maken. wanneer zij twee kisten moeten afleveren aan een griezel huis, kan men zich met enige fan tasie wel indenken. Deze kisten blijken een levende inhoud te be vatten en zo ontmoeten zij, onbe wust, het monster van Frankenstein en nog zulk een baardig mens. Aan het slot kom alles wel weer terecht en wordt het monster ver nietigd, maar voor 't zover is, kan men nog heel wat griezelen en lachen om dit wel wat lugubere geval. Zij die eens willen lachen en griezelen zullen van deze ontmoe ting met Frankenstein geen spijt hebben. Het goed verzorgde voorprogram ma gaf, behalve het nieuws, een aardige ijsrevue en een goede mu sical te zien. BIJ DE NUTSSPAARBANK ALKMAAR. Toen in het jaar 1929, het eerste van een aantal crisisjaren, het aantal spaarders bij de Nutsspaarbank te Alkmaar het getal zeven duizend bereikte, waren de verdere verwachtingen voor een snelle groei niet bijzonder hoog gespannen. Jaar in, jaar uit nam het aantal spaarders bij de Spaarbank echter toe en midden in de tweede wereld oorlog, in het jaar 1943, bereikte dit aantal de zeventien duizend. De tweede sprong van tien djii- zend werd in nog sneller tempo ge maakt; op 23 Juni j.l. werd n.l. het aantal van zeven en twintig dui zend overschreden. Zeer verheugend is het, dat niet alleen de bevolking van de gemeente Alkmaar, maar ook die uit tal van dorpen in de omgeving tot deze stellig verras sende uitbreiding van de spaarders kring heeft bijgedragen. Immers niet minder dan 6400 spaarders zijn buiten Alkmaar woonachtig. Het is begrijpelijk dat commissarissen en directie van de Spaarbank zich in dit zo algemeen in de nu ruim hon derdjarige instelling gestelde ver trouwen bijzonder verheugen. Zij hebben dan ook bij het inschrijven van de 27000ste spaarder zomede van de voorafgaande en van de volgende, daarvan gaarne doen blij ken door het aanbieden van een extra-inlage van resp. f 10.— en 2 maal f 5.Eigenlijk onnodig nog te vermelden dat deze attentie voor de nieuwe spaarders een gro te verrassing bleek te ziin. Voor verdere bijzonderheden omtrent de groei der Spaarbank moge verwe zen worden naar de advertentie in dit blad. Bergens Mannenkoor concerteerde in Strafgevangenis ALKMAAR. Woensdag 22 Juni concerteerde Bergens Mannenkoor in de strafgevangenis te Alkmaar met welwillende medewerking van de cellist Bauer en de pianist Vis ser. Door het koor werden werken uitgevoerd van Palestrina, Witt. Schubert, Grieg, Olman, Gasteldon en Heinze. Desoli in Landerkennung van Grieg, Musica Proibita van Gastel don en Bede van Heinze werden zeerverdienstelijk gezongen door 't koorlid Ryvordt, terwijl genoemde heer zich ook als een goed zanger deed horen in Zwei kleine schmut- zige Hande van Kampf met bege leiding van cello en piano. Cellist Bauer gaf een mooie ver tolking van Rêvarie du Soir van Maurice Karasowski en Gigue uit Suite III van Johan Sebastiaan Bach. Voor gramofoonopname zorgde de heer W. Cornelissen uit Alkmaar, zodat de zangers enige ogenblikken daarna hun zang vanaf de zwarte plaat konden beluisteren alsmede de'cellosolo door de heer Bauer. Een geslaagde uitvoering, waar voor het koor en solisten de dank van de directeur ontving. POSTDUIVEN VRIENDEN OPGELET! ALKMAAR. Reeds eerder hield de Alkmaarse? Concourscom missie een wedvlucht ten bate van de plaatselijke tbc-yereniging, welke toen f 900 opbracht. Een en ander was mogelijk, omdat vele duiven- vrienden zich spontaan lieten in schrijven; de winkeliers zich niet onbetuigd lieten en zeer fraaie prij zen beschikbaar stelden. Iedere Alkmaarder weet, wat de t.h.c.-heStrijdingvereniging, onder leiding van de doktoren v. d. Kolk, Degenaar Jr. en v. Gilse tot stand willen brengen en ieder weet ook, dat hjj bij dit comité niet tever geefs aanklopt! Laat het beroep, dat de duiven- vrienden dezer dagen op u zullen doen, niet tevergeefs zijn. Steunt mede dit sympathieke doel door een gift in geld of natura. Aan de duivenvrienden en dat zijn er gelukkig velen die hun uiterste best' doen het bedrag zo groot mogelijk te maken, zouden wij willen zeggen: doet nog eens extra uw best en zorgt dat de lijsten op tijd worden ingeleverd vóór 1 Juli hij de secretaris of penning meester van de Alkm. Concours commissie van de tbc-hestrrjdings- commissie! Waardoor de commis sie alles in het werk kan stellen om het grootse concours met jonge duiven, dat gehouden wordt op 17 Juli a.s. goed te kunnen voorberei den. Geen Schoolparlement N.a.v. de bij de begroting gestelde vragen over invoering van een sehoolparlement aan de gemeente lijke scholen voor voorbereidend hoger onderwijs, hebben B. en W. inlichtingen ingewonnen in andere •gemeenten. Op grond daarvan menen zij geen bezwaar te moeten maken tegen de praktische lessen in het vak Staats inrichting, waarbij soms een na tuurgetrouwe nabootsing van de Tweedekamer-zitting wordt geën sceneerd, doch wel afwijzend moe ten staan tegenover een zgn. schóól- parlement, dat een vorm van mede zeggenschap der leerlingen in school- zaken inhoudt. Aan de middelbare scholen bestaan reeds vereniglhgen van leerlingen, die berusten op de zelfwerkzaamheid der leden, terwijl een interscolair contactcomité, ge vormd door leraren en leerlingen de organisatie van culturele voor stellingen in handen heeft. Voor medezeggenschap in schoolzaken mist de opgroeiende jeugd echter de rijpheid en 't oordeel. B. en W. geven de raad dan ook in overwe ging in de bestaande organisatie van het M.O. geen verandering te brengen. Het Weeshuis B. en W. zijn thans met plannen gekomen voor een meer economi sche exploitatie van het burger weeshuis; de drie daarin verpleeg de wezen Rosten thans f 3500.per persoon. De regenten zijn bereid medewer king te verlenen aan de op wacht geldstelling van de weesvader en de drie wezen in gezinsverpleging onder te brengen bij de weesvader en diens vrouw, die naar Costerstr. 29 zullen verhuizen. Perceel Nas- saulaan 11 komt dan vrij voor de woningdistributie, terwijl voor het Burgerweeshuis een belangrijke kostenbesparing wordt verkregen. B. en W. vertrouwen, dat deze regeling de instemming van de raad zal hebben. VOORKEURSTEMMEN ALKMAAR. Hoewel de par tijen over 't algemeen de leuze voe ren: „Stem nr. 1 van lijst zoveel", hebben niet alle kiezers zich door deze leus laten leiden. Dat is ook niet nodig, want de stemmen van elke candidaat komen ten goede aan de lijst, waar deze op voorkomen. Niettemin is het wel interessant eens na te gaan, hoeveel voorkeur stemmen de verschillende candida- ten hebben behaald. Bij de 'K.V.P. gingen de meeste voorkeurstemmen naar De Zeeuw, Leesberg, Woldendorp en Venneker. Bij de P.v.d.A. spant Kirpensteyn de kroon met 115 st. De oud-V.D.-ers Sietsma en Eriks kregen er resp. 80 en 25, oud-wethouder Gouwen- hoven 40. De communist Torenvlied haalde 114 voorkeurstemmen. Bij de V.V.D. sloeg Holsmuller het record van alle candidaten met 131 st., ge volgd door mevr. Holzmüller-Teengs met 76 voorkeurstemmen uit het vrouwelijke kamp. Het gedetailleerd overzicht ziet er als volgt uit: K.V.P.: De Zeeuw 35, Leesberg 33. Woldendorp 21, Venneker 20, Berk hout 10, Kamphuys 8. Oortmeijer 7, De Boer 7, Otten 7, Van Tienhoven 6, De Kort 6, Van Dijk 5, Vleugel 4, Groen 4, Goes 4. Zeegers 3, Hil- brand 3, Goudsblom 2 en v. d. Berg 1. P.v.d.A.: Kirpensteyn 115, Siets ma 80, Couwenhoven 40, Eriks 25, Bakker 19, mw. KosterSchouw 10, Steenis 12, Kaagman 11, v. Rutten 9, Koot 8, Wiese 8, Klaasse Bos 5, Neef 5, Radsma 3, Blaauw 2, Wisman 1, De Jong 0. Meyer 0, Schinkel 0. C.P.N.: Torenvlied 114, Eppinga 16, Zellemaker 11, Colijn 7, De Jong 6, Mw, BaasDe Wit 6, Moorlag 2. V.V.D.: Hoismuller 131, Holzmül- lerTeengs 76, Berkhout 19, Elema 12, De Man 11, Mak 10, Schuur man 8, Elte 8, Smit 4 A.R.: Ter Horst 37. Kieft 11, Van Gorcu'm 7, Haijtema 7, Kaarsemaker 7, IJspeert 5, Hazes 4, Verveld 3, Schuurman 3. C.H.U.: Ringers 22, v. d. Oever 21, Vennik 14, Wiegers 14, Wetsteyn 7, Lesterhuis 4, Stuart 3, Bosklopper 3 en Vasbinder (inmiddels overle den) 1, R.K. Handbalclub A.O.G.. A.s. Zondag speelt alleen het eerste elftal tegen Uitgeest I. De wedstrijd begint om 12 uur en wordt gespeeld op het U.S.V.-terrein in Uitgeest. De opstelling is als volgt: Doel: B. Kieft. Achter: A. Schrijer en A. Vis. Midden: A. Bakker, C. Forrer en L. Sonius. Voor: J. Besteman. K. Koopman, G. Peek, V. de Graaf en R. Groef- sema. Wij vertrekken vanaf de Heiloo- erbrug om half elf. Het Bestuur. Dierenbescherming ALKMAAR. Sinds geruime tijd zwerft te Alkmaar een flinke hond. Kentekenen: bruin-wit, langharig, witte punt aan de staart. Wie is de eigenaar van het kleine smoushondje, dat verleden week in de Wilhelminalaan zwervend werd aangetroffen? Indien geen eigenaar zich meldt zijn deze dieren ter beschikking. Ter beschikking enige jonge poes jes. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. R.K. Wandelsportvereniging H «Z. ALKMAAR. Zondag a.s. gaan we naar Santpoort. Degenen, die aan deze wandeltocht wensen deel te nemen, worden verzocht om 10,15 bij het station aanwezig te zijn. De start in Santpoort vindt plaats van uit het nieuwe gedeelte van het Ziekenhuis. Leden, die nog niet voor deze tocht hebben ingeschreven, kunnen dit bij de stast nog doen. De kosten hiervan bedragen f 1,10. Het bestuur. JAARVERGADERING KAJOTTERSBEWECING ALKMAAR. Woensdagavond werd door de Alkmaarse kajotters de jaarvergadering belegd in het Patronaatsgebouw aan het Varne- broek. Bij deze officiële bijeenkomst prijkte de afdelingsvlag in de zaal en waren vele leden gekleed in uniform. De voorzitter, Cees Laas, opende de vergadering met gebed. Cees wierp even een terugblik over het afgelopen jaar, waarin vele moei lijkheden te overwinnen waren en op hetgeen bereikt is en bracht een kort dankwoord uit aan het adres van de Aalmoezenier en de schei dende bestuursleden, voor de goede samenwerking, die het afgelopen jaar in het bestuur heeft bestaan en aan alle leden voor hun grote medewerking. Dan was het de beurt aan de se cretaris om verslag uit te brengen van de handelingen van de afdeling in het algelopen seizoen. Uit het jaarverslag bleek, hoeveel aandacht er besteed is aan de vorming van de leden op ieder levensterrein en aan de werking naar buiten. Het ver slag gaf e<p overzicht van wat er het afgelopen seizoen gedaan is voor de leden als militair in Indo nesië, op dit ogenblik 37 man en van' de spaardienst in de afdeling, een sub-agentschap van de Centrale Volksbank met 50 spaarverzekerin- gen. De afdeling heeft het afgelopen seizoen het gebouwenprobleem met tot oplossing weten te brengen. Nog steeds beschikt de K.A.J. niet over een eigen verblijf, met dis gevolg, dat het werk voor de vrije tijdsbe steding van de jonge arbeiders be langrijk geremd werd en dat ook de bijeenkomsten niet in een pas sende omgeving gehouden konden worden. Voorts werden onder de loupe genomen de verrichtingen van de beide pioniersgroepen en van de twee vrije groepen, die dit seizoen werkzaam zijn geweest. Tot slot werd een overzicht gegeven van de gang van het ledental; 15 kajot ters verlieten de afdeling wegens hun .militaire dienstplicht en enige wegens huwelijk en vertrek naar elders. Verder bracht de penning meester verslag uit van de ontvang sten en uitgaven en het bezit van de afdeling. Beide verslagen bleken de goedkeuring te dragen van de leden. Vervolgens werd een stembureau ingericht en gestart met de verkie zingen. die zeer geanimeerd verlie pen. Tot voorzitter werd gekozen Jaap Bakkum en tot bestuursleden voor de overige vacante plaatsen: Flip Admiraal. Wout Bruinenberg en Ben Elswijk. De nieuwe voorzitter sprak een woord van dank en van vertrouwen woord aan de Aalmoezenier, de op de toekomst. Tot slot was het W.Eerw. Heer P. Zoutenbier. die de scheidende bestuursleden bedankte en het nieuwe bestuur alle goeds toewenste. Uitreiking nieuwe bonkaarten Naar wij vernemen zal de uitrei king van nieuwe bonkaarten te Alkmaar op Maandag 4 Juli begin nen. Eindexamen H.B.S. B ALKMAAR. De navolgende leerlingen van het R.K. Lyceum slaagden voor het eindexxamen HBS b: Joop Geels, Lia Henneman, Edmond de Kort, Jan Kramer, Bart de Lange, Piet Pannekeet, Hans v. d. Peet, Antoon Smorenberg, allen uit Alkmaar; Tonny van Cranenburgh, Castri- cum; Hans Koot, Warmenhuizen; Freek Stam, Assendelft. Afgewe zen 2. Geslaagd ALKMAAR. Voor het examen nuttige handwerken aan de Rijks Kweekschool te Alkmaar slaagden mej. J. Groeneveld en P. C. Lees- termaker, beiden uit Heiloo. Verschaffing nachtverblijf ALKMAAR. B. en W. stellen ning bepalingen op te nemen, vol de Raad voor in de Politieverorde- gens welke personen, die er hun bedrijf van maken aan personen nachtverblijf te verschaffen; als mede door de C.v.P. aangewezen pensionhouders en kamerverhuur ders, verplicht zijn bij aankomst en vertrek dier personen opgave te doen van degenen, aan wie nacht verblijf of huisvesting verleend wordt. Bedoelde personen zijn ver- plichj aan de houder vgn het be drijf alle opgaven met betrekking tot zijn naam, woonplaats, adres, enz. naar waarheid te verstrekken. Verboden bezoek aan vergunningslokaliteiten ALKMAAR. B. en W. stellen de Raad voor de Politieverordening te wijzigen in dien zin, dat het aan minderjarigen beneden 18 jaar ver boden is, zich na 20 uur als bezoe ker te bevinden in een voor het pu bliek toegankelijke lokaliteit, waar voor een volledige vergunning of 'n tapvergunning in de zin van art. 1 der Drankwet is verleend tenzij vergezeld van een meerderjarige, die voorzien is van een schriftelijke toestemming van degene, die de ouderlijke macht uitoefent, om zich daar met die met name genoemde minderjarige op te houden, dan wel in gezelschap van tenminste één zijner ouders of zijn Voogd. Iedere vergunninghouder is ver plicht zorg te dragen, dat geen min derjarige in strijd met deze bepa ling in zijn inrichting vertoeft. Dit geldt ook voor lokaliteiten met ver lof A of B, behoudens voor die lo kaliteiten, waarvoor de burgemees ter schriftelijke ontheffing van deze verbodsbepaling heeft verleend. Een en ander is niet van toepas sing op het gedeelte van een in richting. waarin een schouwburg is gevestigd, of bijeenkomsten worden gehouden, welke het karakter dra gen van uitvoeringen of lezingen, zomede gedurende de pauze van schouwburgvoorstellingen, uitvoe- ringe*- of lezingen in de tot foyer dienende aanhorigheden van het hiervoor bedoelde gedeelte. Benoeming adjunct-directeuren ALKMAAR. B. en W. vinden geen aanleiding aanwezig, om, zoals in de motie-Sietsma c.s. van 24 Fe bruari wenselijk werd geacht, hun benoemingsrecht t.a.v. adjunct directeuren van takken van dienst aan de Raad over te dragen; bij de benoeming wordt overigens de des betreffende commissie van bijstand steeds ingeschakeld. Ernstige waarschuwing ALKMAAR. De commissaris van politie dringt er bij de ouders met klem op aan toezicht op hun kinderen uit te oefenen en hen vooral 's avonds te waarschuwen om beslist niet mede te gaan met onbekende personen. Helaas is deze week drie keer bij de politie melding gemaakt van het lokken van kinderen door onverlaten. 40 jaar trammetje Alkmaar-Bergen ALKMAAR. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de tram naar Bergen voor het eerst reed. Dit feit wordt hedenmiddag om half drie op het perron te Bergen feestelijk herdacht. Bello zal met enig feestelijk vertoon worden in gehaald. De directie van de Ned. Spoorwegen, V.V.V. en het ge meentebestuur van Bergen zullen van hun belangstelling blijk ge ven. Ook de conducteur, die veer tig jaar als zodanig werkzaam was, de heer Kaptein uit Alkmaar, zal hierbij tegenwoordig zijn. Opzichter O.W. overleden ALKMAAR. Na een ernstige en langdurige ziekte is de heer P. W. L. Beekman, opzichter bij Openbare Werken, een dezer da gen overleden. De heer Beekman hield toezicht op de gemeentege bouwen en was bij het publiek zowel als bij het personeel een zeer geziene figuur. Geslaagd ALKMAAR. Een dezer dagen slaagden de heren H. Mulder en J. J. de Jong. beiden uit Alkmaar voor het te 's-Gravenhage gehouden no tarieel examen, deel I. Marktbericht Heiloo HEILOO. Aarbeien 1.70—2j50 per mand; Asperges le 1.101.45, 2e 80—95; Wortelen 1319 per bos; Kropsla 26; Bloemkool le 1420, 2e 612 per stuk; Peulen 6884; Doperwtèn 3238; Sperciebonen 1.451.70; Tuinbonen 20—28 p. kg. Anjerdag BEEMSTER. Door de burge meester dezer gemeente wordt de dezer dagen te houden Anjercol lecte bijzonder aanbevolen. Deze zal in de loop der komende week plaats hebben. Autotocht ouden van dagen BEEMSTER. De ouden van da gen zullen Donderdag a.s. hun jaar lijkse autotocht maken. De tocht gaat via Egmond, Bloemcndaal, Haarlem, Heemstede. Daar zal de maaltijd worden gebruikt om dan een bezoek te brengen aan Schip hol waarna de thuisreis via P.urme- rend wordt ondernomen. Er zullen rond 250 personen aan de tocht deelnemen. Distributiedienst BEEMSTER. Vanaf 3 Juli a.s. komt er een wijziging in de open stelling van het loket voor losse bonnen. Voortaan zal daarvoor één keer in de 14 dagen zitting worden gehouden in café Molenaar. De eer ste keer op 30 Juni, vervolgens op 14 Juni, enz. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: MORGEN BREKENDE BEWOLKING! Vanavond en vannacht metst zwaar bewolkt met op enkele plaatsen enige motregen. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Voornamelijk in het Zui den van het land minder koud. Morgen overdag: Brekende bewol king met hier en daar perioden van zonneschijn. Zwakke tot ma tige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. K.F.C.-keunng ALKMAAR: Harmonie: Bud Abbott en Lou Castello ontmoeten Fran kenstein, 18 jr.; Cinema: Noord westelijke doortocht, 18 jr.; Vic toria: Hildegard, 18 jr.. A.B.T.: De vechtende wakers, 14 jr. HOORN; Winston: Lord Lister, 14 jr.; Victoria: Zij winnen dé slag, 14 jr. SCHAGEN; Royal: Met twee Jah' tjes op stap, 14. jr. LUTJEBROEK; City: Er komt een vriend vanavond. (KFC: onbe kend). ENKHUIZEN; Munt-bioscoop: Ik herinper mij moeder, 14 jr.; Zonen der Zuidzee, 18 jr. Bedevaart naar Heiloo BURGERBRUG. Ons dorp trekt natuurlijk ook mee met de dekenale bedetocht naar O.L. Vrouw ter Nood op Woensdag 29 Juni a.s. De rust in Indonesië en de behouden terugkeer van onze jongens en mannen is on ze intentie. 1 De Z.E. Heer C. Vis, pastoor te Anna-Paulowna, is de geestelijke leider, terwijl de predikaties zullen worden gehouden door de Z. E. Heer H, Drost, pastoor te Schoorl en de W. E. Heer L. Lejeune, kap. te Wieringermeer. Om half negen vertrekt de Naco- oplegger van het kerkplein, 's avonds hopen wij om 7 uur daar weer terug te zijn. Deelnemers worden verzocht zich uiterlijk Zondag a.s. te melden aan de pastorie. Achilles-nieuws EGMOND AAN ZEE. Evenals andere jaren nam ook dit jaar weer de gymnastiekver. „Achilles" deel aan de zgn Korenbeurswed strijden, die dit jaar in de Muziek- tuin te Alkmaar gehouden werden. Dat deze vereniging groeit en bloeit blijkt wel uit het feit, dat er meer deelnemers waren dan in de vorige jaren. In totaal slaagden er 37 en wel 16 dames, 2 heren. 16 meisjes en 3 jongens. Op 10 Juli a.s. wordt er te Koe dijk een Turndag gehouden, waar aan ook „Achilles" zal deelnemen. Het Achilles-lid P. Dekker, thans in militaire dienst en voor de gym nastiekver. Doves uit Heiloo loopt, heeft in Amsterdam de 2de prijs behaald op de 800 m. Tijd: 2 min. 91 seconden. De jeugd gaat zwemmen leren URSEM - Onder voorzitterschap van burgemeester V. M. Nolet ver gaderde de raad Vrijdagavond ter bespreking van een vrij uitgebrei de agenda. Afwezig was de heer D. Blom. Na 'de opening en voorlezing van enkele ingekomen stukken werden door eén commissie, be staande uit de heren Langereis en Seijts, de geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden onder zocht waarna deze door de raad werden toegelaten. Besproken werd de aanleg van een los- en laadplaats. Omtrent de ligging daarvan staat nog niets vast en gedacht werd aan de Noor- dijkerweg Besloten werd echter de aanvragen in deze door te stü- ren naar het polderbestuur en er later met deze instantie nadere be sprekingen over te voeren. Een en ander werd aan B. en W. ter ve-r- dere behandeling overgelaten Alzo verging het ook de plannen betref fende de aanleg van 1100 m. water leiding ten behoeve van een zestal bewoners van de Noordijkerweg. De raad besloot een aantal ren teloze voorschotten, destijds aan 'n dertigtal tuinders uitgekeerd, on- invorderbaar te verklaren. De ge meente zal dan 30 pet. van het to taalbedrag moeten betalen. Een crediet van f 10.000 werd be schikbaar gesteld teneinde de be staande riolering te verbeteren en uit te breiden. In de woning van het hoofd der O.L.S. zal van ge meentewege een nieuwe verwar mingsketel worden geplaatst. Ten behoeve van het zwemonder wijs voor de leerlingen der vierde klas, hetgeen plaats zal vinden in de Overdekte te Alkmaar, stelt de raad een bedrag van f 4.50 per leerling per jaar beschikbaar. De kinderen kunnen nu om de veer tien dagen gaan zwemmen en ver wacht mag worden, dat ze aan het eind van de cursus de zwemkunst voldoende meester zijn Voorts stelde de raad nog een bedrag van f 313.30 beschikbaar voor het aanschaffen van leermid delen t.b.v van de O.L. School. Een subsidie van f 50.werd verleend aan de L.T.B. voor haar tuinbouwcursus en een van f 25.— aan de Diaconie van de classis Hoorn voor de wijkverpleging. Met het vaststellen van de reke ning van het gemeentelijk woning bedrijf en een korte rondvraag werd de raadszitting besloten. AVENHORN, 24 Juni. 47500 kg aardappelen grove schot 9.80 10.20, midd. 9.90—10.70. driel. 9.3>- 9.80, kriel 5.80—6.30, 1500 kg rode schot 11.80—12.30. GROOTEBROEK. 24 Juni - Aan voer: totaal 700.000 kg aardappelen groot 910.10, klein 7.809.60, kriel 4.206.70. rode eersteling 12.30 13.50: 150 kg aardbeien 3977. BEEMSTER, 24 Juni. Schotse muizen 9.5012. kleine 58.50; slabonen 1.802.05; stamsnijbonen 1.151.35; tuinbonen 14Lr ceulen 4978; doperwten 4259; blauw schokkers 5561: komkommers li la. bloemkool 615 -ninazie 68; postelein 617; sla 1.504; andijvie 6—16; rabarber 9—18: rode bieten 510; bospeen 616; prei 29; per ziken 1116; aardbeien 401.04. ALKMAAR, 24 Juni Schotse muizen 811: slabonen 1.571,80; snijbonen 1.601.72; tuinbonen 17- 24; peulen 6285; doperwten 48 80; komkommers 822; tomaten A 7090, bonken 6075; bloemkool Ia 12—17. I 8—10. II 6.—; rode kool 1821; spinazie 1622: postelein 8 16; sla 1.506; andijvie 6—15; rabarber 412; rode bieten 216; bospeen 722; uien 28; selie 36; soep 48: aardbeien per slof 1.10 2.30: spruitkool 1315; asperges 1.06 —1.25. BRUSSEL, Juni morgen hun e ring van hel a tweede merkv wordt gestemc ders, die toch verkiezingen t passé, waarin De campagn eindigt, werd bijzonder grote katholieke en sc ganda-apparatei door een mer] doenlijkheid va Dat maakt het de uitslag te vo ook om te kun triomfantelijke lieden: „Met d volstrekte meer blijken te zijn een geslaagde 1 Wel valt als teren, dat de sc leiding zich ken gemak voeit en kringen, de le van gematigd tc gestemd is. De „v< van de Het alles o' fcleem in Belgi repressie. Zij dc gelegenheid, el' politieke recht dere fisicale wi wat behoort to sluiten, hebbel Vlaanderen tc neerde reactie op grond van verschijnselen leeft, dat de ve bijzonder tege katholieken he kere zin is zeli tie een onderdc sie-complex. Het voornaa de C.V.P. wore zij in strijd i beloften in c mentaire perioc dadigheid aan c om aan de Lon aan de onwa: koning Leopold De C.V.P. wor weten, dat zij ringspartner z: ïistische bravoi vleugelen, ma; weken is vooi van de straat, van de in i linkse signatu mali ge weersta tici dan ook nc ben geinsinuec Limogeards, i ook zitten de Schrijver e laert nu ee lijke medewer lossing van hel te verwachten De C.V.P.-le begrepen, dat hoek der „zw kiezingen tot kunnen leidei voorkomen hei van de C.V.P. ruimingspolitic bestaande uit de exponentei haar eigen ca gen het felle katholieken ir nog steeds m standshysterie te houden, hel te Brussel, de tiek goedgekei taat van de p kende „bespi een Delwaide, een Victor L Muilier op t voor Kamer gesteld. Het „g< Moreau Deze tactiel „zwarte" sche de wind goec genomen, ma kant kregen d leiders het ni linkse reactie tholieke mini: Moreau de Mc te stellen teg zwartgezindhc genover de la laborateurs. Op de dag stelling voor werd geslote)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2