Morgen 5.6 millioen Belgen naar de stembus Amerika kan het niet zonder Europa stellen Drie eeuwen geleden stierf Maria Tesselschade Kersen dikker, prijzen lager UITSLAG VALT MOEILIJK TE VOORSPELLEN Het grote geding: DE KONINGSKWESTIE r Zoterdag 25 ]un.i 1949 3 h 7>:J C.V.P. in doorsnee optimistisch J H— S'lill! In Duitse gevangen schap gestorven Het vernuft is voor geen dollars te koop Prof. de Benito vertelt Gevierde vrouw in Gouden Eeuw Goed nieuws uit de Betuwe: Bedevaart- naar Dokkum Weinig verrassingen op de vijfde dag De Belgische koninklijke familie, gekiekt te Pregny in Zwitserland. V.l.n.r!: prinses Josephine-Charlot te, prins Albert, koning Leopold, de gravin van Réthy zijn gemalin, prins Boudewijn en de kleine prins Alexander. (Van onze eigen redacteur) BRUSSEL, Juni. Ruim 5,6 millioen Belgen (250.000 vrouwen méér dan mannen) gaan morgen hun eerste burgerplicht vervullen. Het is de negende algemene verkiezing na de invoe ring van het algemeen stemrecht en de eerste waaraan ook vrouwen mogen deelnemen. Een tweede merkwaardigheid is, dat tegelijk voor de Kamer, de Senaat en de Provincieraden wordt gestemd. Zulks gebeurt om de kiezers niet te veel te vermoeien en het de hotelhou ders, die toch al klagen, naar de zin te maken. Maar het meest van betekenis worden deze verkiezingen toch, omdat de oplossing van de koningskwestie en van de grondwettelijke im passe, waarin het land thans verkeert, er wel licht van afhangt. Het grote geding F,n tenslotte is er dan de ko ningskwestie. De C.V.P. heeft, gevolg gevend aan de uitdrukke lijke wens van de vorst, van deze aangelegenheid geen verkiezings zaak gemaakt. Niettemin stelt zij zich, en wel speciaal bij de vrou wen, bij wie in dit geval waar schijnlijk niet het politiek inzicht, maar het sentiment de keuze zal bepalen. Het is dienstig, dit bijna dood- geprate en -geschreven vraagstuk nog eens zeer kort te synthetise ren. Ten tijde van België's bevrij ding was er niets, dat moeilijk heden met de koning deed ver wachten. Op 13 Juni en nog op 8 September 1944 betuigde de regering in proclamaties haar ge hechtheid aan Leopold en op 26 April 1945, toen de eindoverwin ning nog slechts een kwestie was van dagen, verklaarde de minis ter van voorlichting aan de pers, dat bij het einde der afwezigheid van de koning de machten van de Regent automatisch zouden ver vallen. De campagne, die vanavond eindigt, werd gekenmerkt door bijzonder grote activiteit van de katholieke en socialistische propa- ganda-apparaten, maar tegelijk door een merkwaardige onaan doenlijkheid van de grote massa. Dat maakt het wel heel moeilijk de uitslag te voorspellen. Moeilijk ook om te kunnen zeggen, of de triomfantelijke slogan der katho- lieden: „Met de C.V.P. naar de volstrekte meerderheid" méér zal blijken te zijn dan alleen maar een geslaagde leus. Wel valt als een feit te consta teren, dat de socialistische partij leiding zich kennelijk niet op haar gemak voelt en dat men in C.V.P.- kringen, de leiding inbegrepen, van gematigd tot zeer optimistisch gestemd is. De „vcrruimingspolitiek" van de C.V.P. Het alles overheersende pro bleem in België is de politieke repressie. Zij doorkruist elke aan gelegenheid, elke verhouding. De politieke rechtspraak, de bijzon dere fisicale wetten, kortom alles wat behoort tot de Londense Be sluiten, hebben in bijzonder in Vlaanderen tot een gepassio neerde reactie geleid, omdat daar op grond van de waarneembare verschijnselen de overtuiging leeft, dat de vervolgingsfurie zich bijzonder tegen Vlamingen èn katholieken heeft gericht. In ze kere zin is zelfs de koningskwes tie een onderdeel van het repres sie-complex. Het voornaamste verwijt, dat de C.V.P. wordt gemaakt, is, dat zij in strijd met de verkiezings beloften in de afgelopen parle mentaire periode te weinig kracht dadigheid aan de dag heeft gelegd om aan de Londense Besluiten en aan de onwaardige hetze tegen koning Leopold een eind te maken. De C.V.P. wordt niet alleen ver weten, dat zij als grootste rege ringspartner zich door de socia listische bravour heeft laten over vleugelen, maar ook dat zij ge weken is voor de dreigementen van de straat, in casu de agitatie van de in meerderheid onder linkse signatuur staande voor malige weerstand. Waarbij de cri tici dan ook nog overvloedig heb ben geïnsinueerd, dat van de ex- Limogeards, in welke partij zij ook zitten en dus ook van een de Schrijver en een van Cauwe- laert. nu eenmaal geen werke lijke medewerking aan een op lossing van het repressievraagstuk te verwachten valt. De C.V.P.-leiding heeft zeep wel begrepen, dat deze critiek uit de hoek der „zwarten" bij de ver kiezingen tot een scheuring zou kunnen leiden. Teneinde dit te voorkomen heeft de Vlaamse helft van de C.V.P.-leiding de z.g. ver- ruimingspolitiek gepropageerd, bestaande uit het opvangen van de exponenten dezer critiek op haar eigen candidatenlijsten. Te gen het felle verzet der Waalse katholieken in, die in him gebied nog steeds met de linkse weer- standshysterie hebben rekening te houden, hebben de kiezers, ook te Brussel, deze verruimingspoli- tiek goedgekeurd, zodat als resul taat van de proefstemmingen be kende „besproken" figuren als een Delwaide, een mr. de Winter, een Victor Leemans en een dr. Muilier op verkiesbare plaatsen voor Kamer en Senaat werden gesteld. Het „gebaar" van minister Moreau de Melen Deze tactiek heeft de dreigende „zwarte" scheuring in Vlaanderen de wind goeddeels uit de zeilen genomen, maar aan de andere kant kregen de Waalse katholieke leiders het nu te kwaad met de linkse reactie. Dit bracht de ka tholieke minister van justitie, mr. Moreau de Melen, er toe een daad te stellen tegen het verwijt van zwartgezindheid en slapheid te genover de landverraders en col laborateurs. Op de dag, dat de candidaat- stelling voor Kamer en Senaat werd gesloten, liet hij plotseling elf ter dood veroordeelden, waar onder een vrouw, fusilleren. Nu betrof het hier wel zwaar- schuldige lieden, maar in België overheerst de opvatting, dat er nu onderhand genoeg bloed heeft ge vloeid en het wekte grote ver bittering, dat er zelfs doden moes ten vallen als verkiezingspropa ganda. In „zwarte" kringen werd deze demonstratieve daad boven dien uitgelegd als een bewijs van de „dubbelhartigheid" der C.V.P. Oost-West, een leuze die pakt Het was heel handig van de C.V.P. om bij deze verkiezihgen het accent geheel te leggen op het grote wereldconflict tussen Oost en West. In al haar affiches en redevoeringen wijst zij er op, dat het thans in het diepste van de zaak gaat om een veldslag tussen dc christelijke beschaving en het godloze communisme, in welke strijd alleen de C.V.P. zich de exponent in België kan noemen voor de goede zaak. Konings kwestie, schoolvraagstuk, repres sie enz., al deze zaken zijn van ondergeschikte betekenis en ko men automatisch in orde als de kiezers in dit grote geding de juiste zijde weten te kiezen. Dit pakt! we hebben het in tal van gesprekken met kleurloze en bepaaldelijk a-katholieke kie zers vastgesteld. Abelen komen er recht voor uit, dat menig punt in het C.V.P.-program en verschil lende candidaten hun niet aan staan, maar dat zij toch voor de C.V.P. zullen stemmen, omdat deze de enige positieve kracht in België in het grote duel is. In Antwerpen doet zich boven dien nog deze merkwaardige si tuatie voor. Daar is dr. v. Cauwe- laert de lijstaanvoerder. Hij is niet alleen de man voor de katholie ken, maar als vurig voorstander van de specifiek Antwerpse be langen (Schelde-Rijnprobleem) de hoop van de handels- en scheepvaartwereld. Zijn histori sche (zij het misbruikte) verkla ring: „geen Schelde-Rijnkanaal, geen Benelux" heeft Spaak doen afzien van zijn benoeming in de gemengde Nederlands-Belgische water wegencommissie. Dat is voor de Antwerpse „captains of indus try" een tegenvaller geweest, maar zij ijveren nu, zo liberaal zij overigens mogen zijn inge steld, voor v. Cauwelaert, in de hoop dat een groot C.V.P.-succes hem in de positie zal brengen van minister-president. Spaak mag dan rustig aan buitenlandse zaken blijven, een v. Cauwelaert als premier zou zeker in de kwestie der havens en waterwegen boven hem staan. Maar op 8 Mei 1945 werpt de communistische partij het masker af. In een dagorder wordt onmid dellijke abdicatie geëist. Daarmee is dé etterbuil gebarsten. De socia listen, beducht voor de concur rentie van uiterst links, schake len zonder blikken of blozen op deze leuze over, de koning wordt in en buiten het parlement be zwadderd, niets schijnt heilig meer in België, en het lijkt of er geen wctsregelen op majesteits schennis meer bestaan. Nog in de laatste weken hebben bladen als Le Feuple en Le Soir niet geaar zeld het huwelijksleven van ko ning Leopold in opspraak te brengen. Maar ook in deze zaak is de waarheid tenslotte onweerstaan baar naar voren gekomen. De aan tijgingen zijn door officiële onder zoekingscommissies weerlegd en od de kern van de beschuldigin gen is in het begin van dit jaar een merkwaardig licht geworpen - een onprettig zijlicht tevens op het officiële Frankrijk en het Churchilliaanse Engeland van 1940 door de mémoires van de Engelse admiraal Keyes. Niet Bel gië liet zijn bondgenoten in de steek, maar het omgekeerde was het geval. Dit mocht alleen niet geweten worden, omdat de feiten het moreel van het Franse leger hadden kunnen schokken. Ergens in deze mémoires zegt Keyes, naar aanleiding van Churchill's critiek op de koning in zijn rede van 4 Juni 1940: „Het is verdoemelijk onsportief een dapper koning te belasteren" (damnaly unfair to abuse a galant king). De geruchtmakende konings historie gaat nu morgen, onver brekelijk verbonden als zij is aan de verkiezingen, misschien haar eindstadium in. Om die reden be staat voor deze verkiezingen ook huiten België de grootste belang stelling. Hieronder: Prins Alexander uit het huwelijk van koning Leopold en mej. Liliane Baels, thans gravin van Réthy, gekiekt tezamen met prinses Josephine-Charlotte. DR. JHEIN HOEBEN WORDT IN NEDERLAND BEGRAVEN Het stoffelijk overschot van Dr. Hein Hoeben, die in 1942 tengevolge van de vele ontberingen in Duitse gevangenschap is overleden, wordt naar Nederland overgebracht. Maandag 27 Juni zal in de paro chiekerk van de H. Willibrordus te Teteringen een plechtige Requiemis worden opgedragen door pastoor A. Andriessen, waarna het stoffelijk overschot op het katholieke kerk hof te Teteringen ter aarde zal worden besteld. De absoute zal worden verricht door rector J. van Besouw. Dr. Hein Hoeben was in leven directeur van de Katholieke We reldpost, het Katholieke persbureau dat om zijn berichten en correspon denties over het nazisme en om zijn medewerking met pater Fried- rich Muckermann S.J. bijzonder door de nazi's gehaat werd. Dr. Hein Hoeben werd op 1 Augustus 1940 in Teteringen door de Duitse bezetters gearresteerd en in Vught opgesloten. Reeds op 16 Augustus 1940 werd hij uit Neder land naar de Polizeigefangnis op de Alexanderplatz te Berlijn overge bracht. Ten tijde van zijn wegvoe ring genoot Dr. Hein Hoeben een normale en goede gezondheid. Ten gevolge van het lijden en de ont beringen in Duitse gevangenschap liep hij een maagkwaal op, waar aan hij reeds op 28 Februari 1942 in het Polizeilazaret te Berlijn be zweek. Toen hij in 1940 afscheid nam van zijn gezin waren zijn laatste woorden tot zijn kinderen: „Ik heb altijd mijn plicht gedaan; nu eist mijn plicht dat ik heenga". Zoals bekend is werd in diezelfde tijd ook de naaste medewerker van Dr. Hoeben, Rector van Lierop, door de Duitsers gearresteerd en is ook deze in Duitsland om het leven gekomen. Alle bescheiden en papieren van de K.W.P. zijn destijds door de Duitsers in beslag genomen, waar door het levenswerk van Dr. Hoe ben. de internationale samenwer king op het gebied van de Katho lieke pers, grotendeels werd ver nietigd. Professor de Benito, die ver bonden is aan het secretariaat van de Unesco, is op reis door Nederland te Den Haag geweest, waar hij vragen van journalisten heeft beantwoord, die over aller lei kwesties liepen. Zo vertelde dc professor o.a. eens een langdurig onderhoud te hebben gehad met de eerste wereldburger Garry Davis. Zijn indruk was, dat deze man, al is hij weinig ontwikkeld, een zeer goed menend activist is Voor de idee der internationale samenwerking en dat zijn geste, die begonnen is met het verscheu ren van zijn Amerikaans paspoort, om het begin van het einde te maken aan de tegenstellingen tussen de naties, wel degelijk grote waarde heeft. Zijn invloed is onmiskenbaar. Hele kranten en groeperingen in de openbare mening, zoals de Franse Combat-groep, staan ach ter hem en steunen zijn actie met het machtige wapen der publici teit. Er werd de professor ge vraagd, of hij niet vond, dat der gelijke pogingen iets charlatan achtigs veriaden. Hij ontkende dit ten stelligste. Davis is een een voudige jongen, die onder de oor log soldaat is geweest. Een zeer ontwikkelde geest moet men bij hem niet zoeken, maar zijn werk is eerlijk en het heeft zijn waar de", was zijn oordeel. Professor de Benito heeft de laatste jaren veel gereisd en hij kwam op zijn praatstoel toen men hem vroeg wat zijn mening was over de Amerikaanse cultuur. Zo als men weet is de Unesco de organisatie der Ver. Naties, die Driehonderd jaar geleden stierf, op 24 Juni, Roemer Vissehers dochter, Maria Tesselschade, een der bekende vrouwen uit de Nederlandse Gouden Eeuw. Haar vader, de welgestelde koop man Roemer Visscher, die tevens een geestige en schertslievende letterkundige was, gaf haar, xijn tweede dochter, heur bijnaam, toen hij, ten tijde van haar geboorte, schade leed aan zijn handelsvloot onder Tessel. Met haar oudere zuster Anna, was Tesseltje het bekoorlijke middelpunt van het gezelschap grote geesten, dat zijn bijeenkomsten hield op het slot van de Drost van Muiden, Hooft, en dat in de geschiedenis bekend staat als de Muiderkring. Meer nog dan haar zuster, die die gewend was^ geweest, te leven ingetogener scheen, trok zij met haar charmante persoonlijkheid en haar veelzijdige begaafdheid, de belang stelling en dikwijls meer dan de vriendschap van mannen als Hooft, Huygens, Barlaeus, Breero en Von del. en oogstte zij om haar schoon heid en haar geest, om haar kennis eii haar kundigheden, de waarde ring van vele andere groten uit haar tijd. Maria Tesselschade was bedreven in muziek en zang, in het graveren in glas en koper, in het borduren en in de poëzie. Zij was een begaafde vrouw op al deze ge bieden, zij was een uitzonderlijk moderne vrouw in haar tijd, door haar ontwikkeling, die nog niet pleegde te behoren tot de geeste lijke uitrusting van de vrouw in die dagen. Men karakteriseert haar het best. door haar een veelzijdig be gaafde dilettante te noemen en daarbij de nadruk te leggen op haar begaafdheid. Sierlijk gegraveerde roemers gaf zij ten geschenke aan Hooft en aan diens tweede vrouw, Leonora Hellemans, puntige verzen schreef zij aan het adres van Hooft en Huygens, die haar gedichten hadden opgedragen. Van haar lite- riare werk is ons maar weinig over gebleven, doch haar gedicht: On- derscheyt tusschen een wilde en 'n tamme Zanghster, is een voorbeeld van haar harmonische en charman te poëzie. Tesseltje, die vele aan zoeken van mannen van betekenis, had afgeslagen, huwde eerst in 1623 op 29-jarige leeftijd, met een on betekenend man, de zee-officier Allart Crombalgh, door Hooft on deugend Crommetje genoemd. Maria Tesselschade. die van ka tholieke huize was, doch die een libertijnse opvoeding genoten had, huwde een protestante man en zij, GROTE PLUK STAAT VOOR DE DEUR (Van een speciale verslaggever) ELST, 24 Juni. De Betuwe heeft dit jaar goed nieuws voor frait-liefhebbersde Mei-kersen, die de komende dagen van de boom gaan, zijn dikker en beter van kwaliteit en wat voor velen een woordje meespreekt ook belang rijk lager in prys. Het koude weer van de laatste weken heeft de groei van de kersen weliswaar aanmerkelijk vertraagd. Maar dit betekent gelet ook op de betrekkelijk vele uren zonne schijn in het begin van deze week nog eerder een vóór- dan een nadeel voor de consumenten. Thans hebben de vruchten gelegenheid ge had langzamer en vollediger te rijpen, waardoor ze dikker en zwaarder van gewicht zijn gewor den. Dat dit laatste ook een winst voordeel voor de kopers op het hout betekent, spreekt vanzelf. Wanneer men op het ogenblik door de Over- en Neder-Betuwe, onze eerste nationale kersen-streek komt, dan hoort men reeds van verre het geratel van bouten klep pers en het geblaf van het schiet geweer. Soms ontdekt men een in lompen gestoken, ouderwetse vo gelverschrikker. Het zijn nog de mussen en merels, die zich aan de kostelijke vruchten te goed doen. Over een. twee dagen begint echter wel bijna twee weken later dan normaal de grote kersenpluk. Dan gaan de ladders tegen de stam en moet de buks even zwij gen. Zo goed als zeker mogen we dit weekend nog de onvolprezen, vaderlandse Mei-kers op tafel ver wachten. Hier in de Betuwe wappert de nationale drie-kleur reeds langs de verkeerswegen om aan te duiden waar in de bongerds de „heerlijke zitjes" te vinden zijn. Wat daar momenteel zo vers van de boom te genieten valt. zijn de zwarte en Duitse kersen, die ook bij U in dt stad te krijgen zijn. Pluklonen omlaag. Langs de straat en in de stads- winkels waren ze dezer dagen voor 1 gulden 20 per kilo te krijgen. Ik kocht vandaag bjj zo'n schaduw rijk bongerdtentje 1 kilo pracht- kersen (bijna kleine pruimen), voor 1 gulden 10 (deze getallen zijn na tuurlijk zo variabel als het weer). Op de veilingen van Tiel, Gelder- malsen en Kesteren echter vielen de prijzen in een week terug van 1 gulden 30 op 80 cent. De fruitboe- ren verwachten een nog sterkere daling in prijs, zodat de eerste soort Meikersen, waar U en ik op zitten te wachten, wel op ongeveer 50 cent zullen komen d.w.z. op de vei ling. En in de winkels, dus voor de consument, zal de kersenprijs zich dit jaar tussen de 60 tot 70 cent per kilo bewegen, dit voor de eer ste soorten? Vorig jaar lag die prijs om en nabij de gulden. De fruitboeren betalen dit jaar niet meer per kilo geplukte ker sen, doch nemen de plukkers tegen een dagloon van ongeveer 15 gul den aan. Vorig jaar bedroeg het plukloon 20 a 25 cent per kilo, het geen al gauw een 20 a 25 gulden per dag opgebracht. Geen stukloon, maar dagloon, waaruit de prijs daling van dit jaar voornamelijk te verklaren valt. Nog even geduld Slechts hier en daar, zo onder meer in de boomgaarden van Gendt en Doornenburg is de kwaliteit en de kwantiteit van de kersen wat minder. In meerdere boomgaarden bij Lent en Eist is de hoeveelheid dit jaar wat achteruit gegaan. Daar is die fikse hagelbui op de Zaterdag voor Pinksteren schuld aan. In de rest van de Betuwe, vooral op 'n centrum als Kesteren, laat zich echter alles op zijn best aanzien. Natuurlijk kan een onver wachtse tegenslag nog roet in het kerseneten gooien. De hele cam pagne duurt immers een week of vijf en voordat die tijd verlopen is mag men geen slot-conclusies trek ken. Zoals gezegd: de eigenlijke, grote Mei-kersen-pluk begint pas van daag of morgen. Nog even geduld en U kunt uw dierbaren een kleine, sappige verrassing na het eten be zorgen. Dan lopen ook des morgens vroeg de treinen uit Nijmegen en Arnhem weer, die de meisjes en jonge vrouwen naar het extra-werk van de jam-fabrieken brengen (Teo-jam, Eist). Dan komen hier weer de onvermijdelijke missie- naaikringen en verenigingen van koorzangers en wat-al-niet-meer in autobussen vol aanzetten. Een dagje kersen-eten. Bon ap- petit! J. V. in het voor grote geesten gastvrije huis van haar vader en te verke ren met de meest hoogstaande mensen van haar tijd. volgde haar man, uit haar geliefd Amsterdam, naar Alkmaar, waar hij woonde. Haar verblijf te Alkmaar echter, beroofde de kring van haar ken nissen niet van haar bekoorlijk ge zelschap. Ook na haar huwelijk verkeerde zij in de Muiderkring en wij weten, dat zij in 1632 leven dige betrekkingen onderhield met Hooft en zijn familie. In 1634 stierf haar oudste dochtertje en kort daarop haar man, van wie zij op recht gehouden had. Professor Barlaeus en Huygens, die weduw naars waren, dongen vergeefs naar haar hand; zij kon haar gestorven echtgenoot'niet vergeten. Nog meer slagen troffen Tesselschade. In 1647 stierf haar hoofse vriend Hooft; en drie maanden later haar enig over gebleven kind; het volgend jaar Barlaeus. In 1642 was Maria terug gekeerd tot de katholieke kerk. Enkelen van haar vrienden namen haar dit kwalijk, maar zij ging haar eigen weg, trouw aan het her vonden geloof. Op 24 Juni 1649 stierf zij te Am sterdam, waarheen zij was terug gekeerd. Verdriet had haar gebro ken. In zijn grafschrift op Maria Tesselschade schreef Huygens: Leert lyden met beleidt Die van wat liefs moet scheyen. Op Maandag 25 Juli a.s. gaat de Nationale Bedevaart naar Dokkum om onze H.H. Geloofsverkondigers en Martelaren, de H.H. Bonifatius en Gezellen te eren en dank te brengen. Deze bedevaart heeft reeds voor de achttiende maal plaats, ten min ste in dit verband. De oude kro nieken verhalen reeds van bede vaarten naar Dokkum. Gedurende de laatste eeuw heeft de pelgrima ge opgang en neergang gekend, doch de laatste tientallen van jaren heeft de Nationale Bedevaart naar Dokkum haar vaste plaats in dc hernieuwde verering van onze vaderlandse heiligen gekregen Dit is verheugend. Op de eerste plaats immers lossen wij daardoor een schuld in. die wij jegens onze Heiligen zij brachten het Geloof naar ons vaderland en gaven daar voor hun leven en op de tweede plaats houden wij daardoor „onze lendenen omgord en brandend onze lampen", want wie ter bede vaart naar Dokkum gaat, sterk in zijn Geloof staat, en die daar ook dringt uit dè bron, is een „strijder van Gédeon". Toch behoeft voor deze strijders niemand dan de wereld bang te zijn. Dat doet Dokkum niet want de Noordelijkste stad van Friesland, waarvan slechts 7 pCt katholiek is, ontvangt de Roomse pelgrims onbevangen en dat doet geen enkele waarlijk-christe- li.ike Nederlander want de Bis schop van het Roomse Zuiden. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts van 's-Hertogenbosch. die dit jaar de Bedevaart leidt heeft aan de pel grims de intentie meegegeven: „de bevordering van de goede verstand houding tussen katholieken en niet- zich speciaal bezig houdt met de cultuur, daaronder begrepen de wetenschap en het onderwijs. Men moet de cultuur in de Nieuwe Wereld heel anders be kijken dan de Europese cultuur, was zijn mening. In de Verenigde Staten b.v. is van zeer grote be tekenis, dat het universiteitsleven geheel door het particulier initia tief van enkele zeer rijke Ameri kanen is mogelijk gemaakt en door hen ook in stand wordt ge houden. De cultuur heeft er veel met dollars te maken. Men kan dit verfoeilijk vinden, maar het is nu eenmaal zo gegroeid en wij staan pas aan het begin van een cultureel leven in Amerika, waar nog van alles uit kan groeien. Ook veel goeds. Het was prof. de Benito opge vallen, dat in Noord-Amerika sterk de gedachte gaat leven, dat de Nieuwe Wereld het nooit zon der Europa zal kunnen stellen. Dit inzicht is vooral de laatste jaren sterk gerijpt, nu men heeft Ieren inzien, dat de morele en psychologische moeilijkheden, die ons werelddeel een bijna hopeloze zaak van herstel dreigden te ma ken, geleidelijk, maar zeer ver rassend toch overwonnen gaan worden. Een typisch voorbeeld van dit gevoel van saamhorigheid is b.v. geweest de medische sanering van de negerrepubliek Haiti in Mid- den-Amerika. Hier hebben het vernuft van Oude en Nieuwe we reld elkaar gevonden in het be strijden van vele besmettelijke ziekten. Men kan Europa in Ame rika eenvoudig niet missen. De V er. Staten mogen over grote materiële en 'geldelijke middelen beschikken, het vernuft, dat in Europa gerijpt is, kan men zomaar met overplanten! Het blijkt voor geen dollars te koop te zijn. Slechts door samenwerking kan men ervan profiteren. Het behoeft geen betoog, dat deze constatering van grot belang is voor het werk dat de Unesco zich voorstelt te volbrengen en dat geheel berust op de idee der internationale samenwerking. Spreekt men over de cultuur van Zuid-Amerika, dan krijgt de Europeaan al dadelijk een vreem de smaak in zijn mond als hij aan de revolverpolitiek denkt, die daar een zo sterke rol speelt. Men vraagt zich dan in Europa af, hpe het mogelijk is, dat in derge lijke landen de cultuur gaat leven onder de mensen. Toch zien wij dat hier verkeerd. In Zuid-Ame rika is men aan een gezond staat kundig inzicht inderdaad nog niet toe, maar de bevolking heeft wel degelijk veel belangstelling voor zaken van artistieke betekenis. Er zijn duidelijk elementen van de Spaanse en Franse cultuur daar doorgedrongen, die zich doen gelden,zodra er voor een of an der cultureel onderwerp belang stelling wordt gewekt. Dan voelt men hoe cultureel feitelijk de mensen zijn, speciaal de eigen be volking en hoe vatbaar voor ont wikkeling. Ook over Mexico heeft prof. de Benito het een en ander verteld. Het land is door de oorlog econo misch sterk vooruitgegaan. So ciaal zijn er nogal wat spanningen ontstaan, daar de sterk geïndu strialiseerde steden een veel ho ger levensniveau kregen dan het platteland, dat economisch ach terbleef, maar er zijn vele licht punten in dit land. Aan de strijd tegen de kerk is sinds een jaar of acht definitief een eind geko men. Over het algemeen wordt de toestand van vele Amerikaanse staten gekenmerkt door een over vloed aan middelen, die de bo demrijkdom oplevert en die deze landen in staat stellen om in de ze tijd economisch omhoog te ko men. Dit gaat echter gepaard met gebrek aan geschoolde krachten en kapitaal cm deze middelen voldoende uit te buiten. Vandaar dat ook emigratie naar het Ame rikaanse halfrond zeer nittig en gewenst is. LAWNTENNIS De belangrijkste uitslagen van de wedstrdijen van de Internatio nale kampioenschappen van Wim bledon luiden: Dames enkelspel: Mevr. Walker- Smith (G.B.) slaat mevr. Summers (Z.A.) 62, 62; Louise Brough slaat mevr. Halford 61, 60; Margaret Dupont-Osborne slaat mevr. Chandler _(G.B.) 61, 61; mevr. Watermeyer, Z.A. slaat mej. Straubeova 61 6—2 Mej. Hoahing slaat mej. Moran V.S. 62, 57, 6—3. Heren dubbelspel: Abdesselam en Borotra slaan Ampon en van Mee geren (Ned.) 63, 64, 60: Drobny en Falkenburg slaan Geel- hand en Peten 64, 64, 64; Gonzales en Parker slaan Mitic en Pallada, 86, 62, 63; Cucelli en M. Delbello slaan Billington en Butler (G.B.) 11—9, 6—4, 6—1; Cochell en Johansson slaan Canepe- le en R. Delbello, 64, 63, 75; Harper en van Swol slaan Feher en Vad (Hong.) 3—6 6—3 6—4 13—11. Dames dubbelspel eerste ronde: Mej. Fry en mevr Rihbany (V.S.) slaan mej. Marcellin (Fr.) en mej. Straubeova 63, 60; Gemengd dubbelspelCockburn en mevr. Watermeyer (Z.A.) slaan Mitic en Nel Hermsen 64, 64; Ampon en mej. Butler slaan Tho mas en mej. Marcellin (Fr.) 62, 61; Sturgess en mevr. Summers slaan Fannin en mevr. Rihbany 62, 61; Sidwell en Margaret Dupont-Osborne slaan Bjerre en mej. Fog (Den.) 62, 61. katholieken in Nederland". Moge de 18e Nationale Bedevaart naar Dokkum door intentie en aantal deelnemers prachtig slagen! Hoofdbestuur van de St. Boni- fatiusbroederschap Hoofdcomité van de Nationale Bedevaart.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3