EK Nieuw Ook de Belgen zijn naar rechts gezwenkt De secretaris N.V.V. niet meer erkend als arbeidersvertegenwoordiger Overtollig fruit wordt niet meer vernietigd Republikeinse regering 5 Juli te Djogja verwacht Londen vindt luchtmanoeuvres te realistisch mer idd M - Alkmaar EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Storm in de Ned. Vakbeweging Dinsdag 28 |uni 1949 45e Jaargang No. 11599 K.A.B. en C.N.V. aan de Regering: Vermeulen maakte te Geneve misbruik van zijn positie Crisisgeruchten Vanaf Woensdag weer groenten naar Duitsland Duizenden klachten naar het Ministerie Vertegenwoordigers Grote Vier bijeen C.V.P. volstrekte meerderheid in de Senaat Kabinetsformatie zal moeilijk zijn Donderdag officiële overdracht van de stad Kroniek en Kritiek Wantrouwen over het Indië-beleid ;t bijzeilen: le eilver. J. Meijer; l: le „Marina", Aten; 2e „Alerte" Kustzeilers, Mr. i; 3e „Bestevaer"; I N. W. Sluyter, :ajuitj achten (Za- inerva II", H. v. de Kaag; 2e A. den Broeder; V.N., G. J. Ver- le „Minerva II", .N.Z.V. de Kaag; z. I A. J. A. Deel- e „Kemphaan1 .N. (Zaterdag): le F. M. Bakker, 2e „Irene", ltz. in, K.M.J.C.; 3e II A. D. H. He- Zondag) le „Ire- .dnd"; 3e „Mar ijs en hoofdprijs 'an de K.M.J.C. ituur ons aan eds biedt, het tzinnige in het t, het edele en in een waar- ke beschaving, ons, is ons ge togen we van n goede gaven, r ons mild toe- irdse goederen, de natuur, zon voor ons een g te keren naar orsprong, naar blijven we er er niet bij stil- renieten is niet j gaan er door voor ons een zinddoel. Door teen naar het \ik het daarom omer waardig! MARCUS. Miep andelaar or U ontvangt U kleuren ptenboek tte en lepten. 20 ct. tevens: ak bij het gezichten ende huis iet besteld [an direct J In Nederland. TEN!! i als hagelnieuw! tend en een >lui vragen et vrouwtje zag, opende binnen. Ze tok naar de fidon. Maar tp gerekend en, dat het iet houden, ze. „Komt enJ Hebben HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde S H VAN HEDEN Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct.-per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stompe!Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederl. Credietbank Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 Pag. 1 en 3 HET ZAL de lezers, die onze be schouwingen over de Tndische kwestie hebben gevolgd, niet nieuw voorkomen, als wij zeggen, dat de Regering, na het aftreden van minister Sassen zeer ver is gegaan in tegemoetkoming aan de eisen der internationale „be middelaars". Toen in de blijkbaar onvermijdelijke consequenties daarvan ook dr. Beel aanleiding vond, als H.V.K. af te treden was het hek van de dam. De plotse linge dood van generaal Spoor, hoe zeer ook als politiek argument onbruikbaar, mag in dit verband niet onvermeld blijven. Er is lang gedokterd, voor en aleer uit de be faamde van Royen-Rum-verkla ring een eigenlijke overeenkomst groeide. Die overeenkomst ging alweer een stapje verder dan met de tot nog toe vertrouwde koers overeen kwam. En steeds dreigen der wordt nu de vraag, of de z.g. nieuwe koers nog wel zal leiden tot het doel, dat men zich stelt, een blijvende samenwerking, zich manifesterend in een Nederlands- Indonesische Unie, d.w.z. een re- ele, een werkelijke Unie. Geen pa pieren geval. Een werkelijke Unie onder reëel Koninklijk Gezag. De vrees, dat dit doel in dis- crediet raakt, heeft volgens 'be trouwbare berichten uit den Haag, .de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. er toe gebracht, ernstige en langdurige besprekingen aan deze kwestie te wijden. Met zeer grote eenstemmigheid staat de fractie op het standpunt, dat men „haring of kuit" moet hebben. Zo gaat het niet langer! Vandaar dat prof. Romme vo rige week in de Kamer beeft ge vraagd, of de Regering deze week een verklaring wilde afleggen. Men weet, dat de K.V.P.-fractie bij het -debat over de van Royen- Rum-verklaring enige weken terug in de gang van zaken had berust mét deze conclusie: dat de uit- w e rk i n g van de nieuwe koers zouworden afgewacht. Wat wij van de uitwerking we ten. stemt niet zeer hoopvol. Wat wii niet weten, (maar de Kamer uit vertrouwelijke stukken wél!) schijnt nu. als w(j de gegevens uit Haagse politieke kringen juist be oordelen. voor de Katholieke Frac tie "aanleiding te zijn, om zacht gezegd ernstig de werkbrauwen te fronsen. In dit verband wordt zelfs verondersteld, dat dit inder daad te zacht gezegd is. Populair uitgedrukt, zou de K.V.P. niet be reid zijn, „het langer te nemen". De Haagse lucht is van crisisge- rueht.en vervuld! Op korte termijn werd een nieuwe spoed-bijeen- komst van de K.V.P.-fractie ver wacht en ook andere Kamerfrac ties steken de koppen bij elkaar. Men beweert met grote stelligheid, dat Romme c.s. de zaak in de hui dige ontwikkeling zó hoog opne men, dat men opheldering van de Regering zou verlangen, nog vóór minister van Maarseveen uit In donesië terug is. Dit zou zeker ongebruikelijk zijn, maar kunnen wrjzén op de ernst van de toestand. Vragen over de kwestie, of een verandering in de koers nu nog mogelijk is, en of in geval van een conflict een constructieve oplos sing mogelijk is, die met meer ze kerheid tot het gestelde doel zal leiden, moeten op dit ogenblik wel voorbarig worden geacht. Maar het feit, dat dergelijke vragen in de hoofden rondspoken, wijst er wel al op, dat er spanning in de lucht zit en dat in de nè&st-komen- de dagen, belangrijke dingen in den Haag te wachten staan! De Katholieke Arbeiders Beweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond delen het volgende mede: Het optreden van de heer A. Vermeulen van het N.V.V. op 24 juni ter Internationale Arbeidsconferentie te Cenève is voor de K.A.B. en het C.N.V. aanleiding geweest, telegrafisch aan de Nederlandse regering mede te delen, dat de heer Vermeulen van heden af niet meer beschouwd kan worden als de vertegenwoordiger van de Neder landse arbeiders. De beide besturen tekenen hier bij aan dat, zoals bekend, de arbeidersgedelegeerde voor de Internationale Arbeidsconferenties benoemd wordt door de regering op voordracht van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., welke op deze voordracht bij toerbeurt een vertegenwoordiger van een der drie vakcentralen plaatsen. Dit jaar was een man van het N.V.V. aan de beurt. Deze gedelegeerde vertegenwoordigde dus niet alleen zijn eigen vakcentrale, doch alle georganiseerde arbeiders. Iemand die van deze positie gebruik maakt, zo voegen de besturen er aan toe, om een aanval te doen op bepaalde groepen arbeiders die hij mede vertegenwoordigt, geeft niet alleen blijk van weinig goede smaak en gering organisatorisch besef, doch kan bovendien niet langer beschouwd worden als Nederlands arbeidersgedelegeerde. Bij de K.A.B. en het C.N.V. is zo als bekend de meerderheid van de georganiseerde Nederlandse arbei ders aangesloten. Het dagelijks bestuur van de K.A.B. en het C.N.V. hebben Maandag onafhankelijk van elkaar het N.V.V., zonder opgave van reden, doen weten, dat zij niet zullen deelnemen aan de bespre kingen die Maandagmiddag op uitnodiging van het N.V.V. zouden beginnen over het uitgebrachte rapport inzake het „verplichte lid maatschap" der vakverenigingen. Overboord geslagen en verdronken Bij het vertrek van het ss. „Kro nenburg" uit Amsterdam naar Zwe den van de maatschappij Muller en Co. is Maandagmiddag omstreeks 6 uur een der opvarenden overboord gevallen en verdronken. De 51-jarige Rotterdamse stoker J. A. W. Klyve, de tweede stuur man van het schip, is de drenkeling nagesprongen, doch het mocht hem niet lukken hem te redden. Oorspronkelijk zouden deze be sprekingen binnen het kader van de samenwerking tussen de drie vakcentrales worden gehouden. Op het bericht van de beide an dere partners in de raad van vak centrales heeft het N.V.V. de ver gadering uitgesteld. DE „TOMMIES" KOMEN TERUG De vliegtuigen, die deelnemen aan de Britse luchtmanoeu- vres en die Zaterdagavond zo 'A veel Nederlanders de schrik op het lijf joegen, komen te- rug. De vluchten boven ons jS j. land, die worden gehouden in Je jll drie fasen, waarvan de eerste (J nu achter de rug is, gaan door - tot Zondagavond. Tot die dag J* kan men de vliegtuigen dus fj 's avonds verwachten. Het is j echter niet gezegd, dat ze a iedere avond zullen komen, j Er wordt met maximaal hon- 4 derd vliegtuigen boven ons J land gevlogen. f Naar wij vernemen wordt de groente-export naar Duitsland met ingang van Woensdag a.s. hervat. Zoals het A.N.P. reeds Vrijdag meldde zal voortaan tot 1 Augustus voor 250.000 dollar per week kun nen worden geëxporteerd. Donder dagmorgen zullen de eerste auto's en treinen met groenten de Duitse grens weer overgaan. LONDEN, 27 Juni (AP) De eerste phase van de luchtmanoeu vres ter beproeving van de verde diging van industrieel Engeland tegen een aanval met atoombom men heeft aanleiding gegeven tot een grote klacht. De inwoners van Londen zeiden, dat de manoeuvres te realistisch waren. Luchtvaartautoriteiten van de drie landen, welke aan Operation Foil deelnemen, waren terughou dend ten aanzien van de voorlopige resultaten. Operation Foil zal nog een week worden voortgezet door eskaders jagers en bommenwerpers. Een woordvoerder van het ministerie van Luchtvaart zei, dat de conclu sies naar aanleiding van de manoeu vres waarschijnlijk niet bekend ge maakt zouden worden. Duizenden Britten, die in hun slaap gestoord werden door de laag vliegende vliegtuigen, hebben bij het ministerie van Luchtvaart tele fonisch geklaagd. Veel van de klach ten luiden, dat de kinderen huilend het huis uitrenden, bang voor een herhaling van een aanval uit de oorlog. Op deze klachten werd door een woordvoerder van het ministe rie van Luchtvaart geantwoord: in dien wij ons willen voorbereiden op een behoorlijke verdediging, dan zullen de oefeningen zo realistisch als maar mogelijk is moeten zijn. Het Centraal Bureau voor de tuinbouwveilingen en de Neder landse fruittelers organisatie heb ben de handen Ineengeslagen om overtollig fruit, dat op veilingen zou worden doorgedraaid, voor vernietiging te behoeden. Zij hebben hierbij speciaal het oog op appelen van goede kwaliteit, waarvoor zij een lage minimum prijs willen ontwerpen. Indien deze appelen „doordraaien," dan willen de organisaties dit product overnemen. In het schema van de lopende on derhandelingen met fruitverwerken- de industrieën zal van deze appelen voor rekening van genoemde orga nisaties appelsap geperst worden. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, (rechts) in de cockpit van de Mitchell B-25, het toe stel van de waarnemend legercommandant, generaal-majoor D C. Buurman van Vreeden (links) tijdens een bezoek aan de vliegbases Kali Djati en Andir. Uit appelen wordt 70 procent sap geperst. Uit de persrest kan pectine in vloeibare of poedervorm worden gewonnen. Ook kan deze rest, die vele waardevolle stoffen bevat, als veevoeder of brandstof gebruikt worden. Aan de voorgestelde minimum prijsregeling voor appelen zal een verbod voor aanvoer van kroet (af- valappelen van minderwaardige kwaliteit) naar de veilingen worden verbonden, zodat uitsluitend be hoorlijke en goede kwaliteiten voor consumptie en fabriekmatige ver werking zullen worden aangeboden. Fabrieksfruit zal niet in consumptie worden gebracht. Telers- en handelsorganisaties zijn zich welbewust, dat de opname capaciteit voor fruit in ons land in vergelijking tot 1947 gedaald is. Het huishoudelijk budget vertoont op het ogenblik de aanschaf van een veel groter aantal artikelen dan in dat 'jaar. Veel kleiner dan in 1947 zal de fruitoogst dit jaar niet wor den. Om een fatale prijsinzinking te voorkomen wil men een mini mumprijs (veilingprijs)(er wordt gesproken over zes cent per kilo gram), stellen. Men verwacht lage re consumentenprijzen dan in voor gaande jaren. Reeds eerder hebben het Centraal Bureau en do fruittelersorganisatie vernietiging van fruit voorkomen. Zij hebben in 1948 het surplus van de overvloedige pruimenoogst (al thans de fabriekskwaliteit) uit de markt genomen en tot pulp laten verwerken"; Deze pulp is later met redelijk resultaat naar Duitsland verkocht. Begrafenis gen.-majoor de Ruyter van Steveninek De uitvaartdienst voor generaal- majoor A. C. de Ruyter van Steve- ninck, oud-commandant van de Prinses Irene-brigade, die zoals be kend. Zaterdag j.l. overleed, zal Donderdag 30 Juni a.s. gehouden worden in de R.K. kerk in de Park straat te Den. Hjyg, waarna om 12 uur de begrafenis zal zijn op de R.K. Begraafplaats aan de Kerkhof laan. Waarnemers, die de aanval in Amerikaanse B-29 superforten heb ben meegemaakt zeiden, dat op grote hoogte deze grote bommen werpers snelheden bereikten van meer dan 560 k.m. per uur, waardoor hun snelheid niet veel lager lag dan die van de jagers. Op hoogten bo ven de 10.000 meter, zo zeiden zij hadden de jagers grote moeilijkhe den om de bommenwerpers onder vuur te krijgen BESPREKING TE BERLIJN BERLIJN, (AP). Maandag is officieel bekend gemaakt, dat de Viermogendheden-besprckingen over Duitsland, heden, Dinsdag, zullen worden hervat. De vier plaatsvervangende militaire gou verneurs zullen te 14,30 uur bij eenkomen in het gebouw van de geallieerde'Bestuursraad, dat sinds een jaar practisch verlaten heeft gestaan. Deze conferentie is bijeengeroepen op verzoek van de vier ministers van Buitenlandse Zaken, die te Pa rijs besloten deze besprekingen te d,oen heropenen teneinde op deze wijze althans een modus vivendi voor Duitsland en Berlijn te bereiken. Uit geallieerde bron wordt verno men, dat de vier plaatsvervangers zich waarschijnlijk in de eerste plaats zullen wijden aan de handel tussen West en Oost-Duitsland als mede de transportkwestie. AGENT IS ZIJN GEHEUGEN KWIJT Zaterdagavond verliet de 25-jarige Amsterdamse politie-agent W. H. Hartman omstreeks tien uur voor een korte wandeling, omdat hij hoofdpijn had, zijn woning aan de Van Couverstraat in West, doch keerde niet terug. Maandag in de vooravond ver scheen hij echter weer op het post huis aan de Insulindeweg in Oost, waar hij Dinsdagochtend in dienst moest treden. Hij was volkomen afwezig en kon zich niets meer herinneren van wat er met hem geschied was. Op dokters-advies zal hij korte tijd rust moeten nemen. Hij wordt niet uit gesloten geacht, dat de overvlie gende bommenwerpers de agent, die lange tijd in het concentratiekamp Dachau heeft gezeten, enigermate van streek hebben gebracht. Z.K.H. Prins Bernhard in admiraalsuniform, aan de vooravond van zijn verjaardag, die het Nederlandse volk morgen algemeen meeleeft. Vooral door zijn daadwerkelijke belangstelling te tonen voor het Anjerfonds, ten bate van de zorg voor culturele werken in ons vaderland, waaraan het Prins Bernhardfonds vele honderdduizenden ten koste legt en nog leggen zal, al naar de mate waarin het Nederlandse volk morgen Anjers koopt! Neder land zal zich morgen, ter ere van de vorstelijke jarige, niet onbetuigd laten! BRUSSEL, 27 Juni (Belga). Het Belgische ministerie van binnenlandse zaken heeft in een communique de officieuze uitslagen van de verkiezingen voor Kamer en Senaat bekend gemaakt. Voor de Kamer is de zetelverdeling als volgt: socia listen 66 (69), communisten 12 (23), christelijke volkspartij 104 (92), liberalen 30 (17). Voor de Senaat: socialisten 33 (34), communisten 5 (11), christelijke volkspartij 54 (51) liberalen 14 (5). De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de zetelverdeling aan volgens de verkiezingen van 1946. Uit de gisterenavond laat be kend gemaakte resultaten der Belgische verkiezingen blijkt, dat de katholieken de christelijke volkspartij zowel bij de verkie zingen voor de Kamer, als bij die voor do Senaat winsten hebben behaald. De katholieken die voorstan ders zijn van een terugkeer van koning Leopold als regerend vorst van België zijn er niet in ge slaagd in de kamer van afgevaar digden de volstrekte meerderheid te behalen, welke noodzakelijk is voor het doen van beslissende stappen, om tot een oplossing van de koningskwestie te komen. DJOGJA, 27 Juni (Aneta). Indien de situatie het toelaat, zal de sultan op 3 Juli een telegram naar Banska en Batavia sturen voor de overkomst van de republi keinse regering naar Djogja. In dien dit doorgang vindt, wordt de republikeinse regering op 5 Juli verwacht, aldus fleelde de sultan van Djogja exclusief aan Aneta mede. Dinsdagmiddag om 12 uur ge schiedt de overdracht van de civie le diensten zeide de Sultan. Woens dagmiddag volgt de ontruiming van de stad door de Nederlandse troepen en Donderdagmiddag de officiële overdracht van de residentie Djogja aan de Sultan. Pas na deze overdracht mogen rood-witte vlaggen gehesen worden. Donderdagmiddag zal de sultan een verklaring uitgeven en die dag om 20 uur Indonesische standard- time zal. hij voor radio-Djogja spre ken. De avondklok zal na de over dracht gehandhaafd blijven. In een bekendmaking van kolonel van Langen wordt o.m. gezegd, dat in de stadsgedeelten, zolang deze nog onder Nederlands gezag staan, het op 29 Juni aan ieder verboden is zich buitenshuis te begeven. Dit geldt niet voor de militaire waarne mers, Nederlandse militairen, Ne derlandse bestuursfunctionarissen en personen,, die door kolonel van Lan gen gemachtigd zijn. Het resultaat der verkiezingen toont een duidelijke ommezwaai van de Belgische kiezers naar rechts aan; de christelijke volks partij heeft in de Kamer slechts drie zetels minder behaald, dan voor het verkrijgen van de vol strekte meerderheid noodzakelijk was. De communisten hebben een verpletterende nederlaag geleden: zij verloren ongeveer de helft van hun zetels in de Kamer, in de Senaat en in de Provinciale raden Verwacht wordt dat de prins regent een lid van de christelijke volkspartij zal belasten met het samenstellen van een nieuwe rege ring. Zijn taak zal niet gemakke lijk zijn, daar er tussen katholie ken en socialisten grote tweespalt heerst over de koningskwestie, het onderwijsvraagstuk en de econo mische politiek. Of de nieuwe regering tweeledig of drieledig zal worden is op het ogenblik nog niet te voorspellen, doch men meent wellicht, dat de liberalen na deze grote overwinning niet langer in de oppositie willen blijven en^deel willen uitmaken van het nieuwe kabinet. Een lid van het secretariaat in Zwitserland van koning Leopold verklaarde Maandagavond tegen over Reuter: „Het is hoogst on waarschijnlijk, dat de koning een verklaring omtrent het resultaat der Belgische verkiezingen zal af leggen; zijne majesteit is thans niet voornemens uit Zwitserland te vertrekken". Regent van Lebak geïnstalleerd BATAVIA, 27 Juni (Aneta). Bij do installatie van de nieuwe re gent van Lebak, Raden Holan Su- kadiningrat, werd door assistent resident Lotgering o.a, een schrij ven voorgelezen van de heer N. Douwes Dekker, een nazaat van „de man van Lebak", waarin de figuur van Multatuli werd gememoreerd en gewezen werd op de veranderin gen, welke sinds die tijd hebben plaats .gevonden. „Natuurlijk beslissen de Bisschoppen" (Sm.) Over het geval-Vermeu- len de vreemde kritiek van de N.V.V.-secretaris op de houding van de Nederlandse Bisschoppen tegenover het N.V.V., welke kri tiek geuit werd op het Interna tionaal Arbeidscongres te Genève zal het laatste woord nog wel niet gezegd zijn. Wij hebben er in ons vorig nummer al enige op merkingen over gemaakt, welke inmiddels bevestigd zijn door een rede van magister Stokman, de waarnemend voorzitter van de Nederlandse delegatie op deze internationale conferentie. De heer Vermeulen is daarop, ook in een interview te Genève met een man van „Het Parool", het ant woord niet. schuldig gebleven. Merkwaardig is, dat Vermeulen het nu aan pater Stokman kwa lijk neemt, dat deze daar sprak op zijn wijze! Was dat dan niet een noodzakelijke! repliek op een vreemd betoog, dat Ver meulen zelf had gehouden, op een plaats waar dat niet thuishoorde, en zonder overleg te plegen met zijn mede-delegatieleden? Terecht zei pater Stokman, dat géén na tionale of internationale macht het recht heeft de Kerk te belet ten, die maatregelen te nemen, welke zij uit godsdienstige motie ven nodig acht! Maar als de heer Vermeulen nu vindt, dat hij deze interne zaak van de Nederlandse Katholieke Kerk ter sprake kan brengen voor dit internationale forum, dan heeft het óók zin er op te wijzen, dat de hoogste auto riteit in de Katholieke Kerk, de Paus van Rome, de hierbedoelde kwestie al lang en nog meer uni verseel, voor het internationale forum heeft beslist. In de ency cliek „Quadragesimo Anno", waar Paus Pius XI zaliger gedachtenis de zegenrijke resultaten van de encycliek „Rerum Novarum" be spreekt, spreekt de Paus ook over de verenigingen en over de vraag, of katholieke arbeiders zich bij niet-katholieke bonden e.d. mo gen aansluiten. Hij somt verschil lende voorwaarden daarvoor op en zegt dan (no. 35): „of de katho lieke arbeiders zich bij zulke (niet-katholieke) verenigingen mogen aansluiten, daarin heb ben natuurlijk de Bis schoppen te beslissen". Het gaat hier dus duidelijk om het recht van de Bisschoppen, om het recht van de Kerk. Of die aan sluiting geoorloofd is, beslist dus niet het N.V.V., niet de heer Vermeulen c.s., niet de Arbeids conferentie te Genève, niet een of ander document van de Ver enigde Naties. Vermeulen en het N.V.V. mogen bedenken, afgezien van allerlei overwegingen en be denksels, dat hier, zoals wij reeds eerder betoogden, de vrijheid van de Kerk in het geding is. Net als inde bezettingstijd, toen de Bisschoppen, om dezelfde redenen van godsdienstig-zedelijke aard en met dezelfde sanctie van wei gering der Sacramenten, het lid maatschap van het N.A.F. verbo den. Dat juichte de N.V.V.-leiding toen toch ook toe!? Het standpunt, dat de Bisschop pen nu innemen, is gegrond op hun onvervreemdbaar recht. Over de toelaatbaarheid van niet-katho lieke bonden voor katholieken beslissen de Bisschoppen, krach tens hun plicht als ziele-herders en krachtens hun apostolische zending. Natuurlijk! De Paus zegt het!! FEL KAMERDEBAT VERWACHT (Eigen bericht) Dezer dagen berichtten wij, dat prof. Romme in de Tweede Kamer der Staten-Generaal de regering verzocht heeft nadere inlichtingen te verstrekken over de te Batavia gesloten o-ereenkomsten met de Repu- bliek Indonesia. De regering heeft naar aanleiding daarvan toegezegd na de terugkomst van minister van Maarseveen, die Woensdag uit Batavia ver trekt, deze informaties te zul len verstrekken. Uit welinge lichte kringen vernemen wij, dat het niet uitgesloten geacht moet worden, dat het in ver band hiermede te houden Ka- meidebat een scherp, ja zelfs een uiterst fel karakter zal aannemen. In vele parlementaire kringen heerst over de gang van zaken grote onbevredigdheid, al betekent dit niet, dat men het mogelijk acht, dat van Nederlandse zijde op de te Batavia gesloten overeen komsten zou kunnen worden teruggekomen. Van de andere kant is men zich bewust, dat met de Rondetafel-conferentie de eind fase in het conflict tussen Neder land en de Republiek Indonesia wordt bereikt en men Nederland aan deze Rondetafel-conferentie vertegenwoordigt wenst te zien door personen, die in de breedst mogelijke kringen van de volks vertegenwoordiging het vertrou wen genieten. In verband hier mede wijst men er op, dat het in de laatste maanden gevolgde rege ringsbeleid in brede parlementaire kringen het vertrouwen in de huidige bewindslieden enigermate aan het wankelen heeft gébracht

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1