Reorganisatie van het Openbaar Lager Onderwijs een jaar uitgesteld Voor de Politierechter Verduistering, mishandeling en nog een belangrijke kwestie PAG. 2 Dinsddag 28 juni 1949 Gemeenteraad Alkmaar Plannen voor een Bijzondere neutrale school 29 VROOM DREESUf 4OTV ALKMAAR J WEERSVERWACHTING Laatste nieuws Perspectief in het lectuurvraagstuk Diocesane Synode T DE BELANGRIJKSTE BESLISSING, die de Gemeenteraad gister middag nam, betrof een punt, dat niet op de agenda voorkwam, doch waaraan de Raad een belangrijk deel van een urenlange comitévergadering wijdde. In dese comitévergadering kwam o.m. ter sprake een nota van B. en W., waarin voorgesteld werd de opening van de Centrale Opleidingsschool één jaar uit te stellen, waartoe de Raad tenslotte noodgedwongen besloot. Blijkens bedoelde nota wenste de heer V. v. d. Beidt, die aangezocht was om als hoofd van de Centrale Opleidingsschool op te treden, geen overplaatsing van de Tesselschadc- sehool naar de nieuwe school. Hij meende, dat het belang van het o. 1. o. beter gediend was met zijn aanblijven als hoofd van de Tessel- schadeschool. Het college moest dus naar een andere oplossing uitzien en omdat het gaarne de combinatie hoofd VGLO—schoolCentrale Op leidingsschool had gezien, de heer K. Bos uitgenodigd voor deze func tie. Deze combinatie bleek echter wettelijk niet mogelijk. De Minis ter van Onderwijs bleek echter wél bereid tot een oplossing, waarbij aan de Centrale Opleidingsschool tijdelijk één of meer klassen leer lingen van de School voor VGLO zou worden verbonden. I.v.m. een aanhangig wetsontwerp tot wijzi ging van de L.O.-wet is de moge lijkheid n.l. niet uitgesloten, dat het onderwijs aan deze klassen voor v.g.l.o. met ingang van 1 Jan. '50 als gewoon lageronderwijs zal worden aangemerkt, waardoor de gunstige VGLO-leêrlingenschaal zal komen te vervallen. Het college was echter bereid de consekwentie daarvan te aanvaarden door de Raad voor te stellen met ingang van 1 Jan. 1950, zo dit nodig bleek, een boventallige leerkracht aan de C.entrale Opleidingsschool te ver binden. Bovendien zou een combi natie Centr. Opl. school/VGLO- school een tijdelijk karakter dra gen. Als het aantal leerlingen aan de VGLO-school zou stijgen, zou deze school weer zelfstandig wor den. De heer Bos meende na rijp be raad de achterstelling van het vglo-onderwijs bij dat van het gew. l.o. niet te kunnen aanvaarden. Het vglo zou immers, om de Centr. Ópl. school te doen slagen, zijn zelfstandigheid verliezen. Dit achtte hij niet in het belang van het openb, onderwijs, zodat hij voor de benoeming tot hoofd van déze combinatie van scholen in de door de Minister aanvaardbare vorm niet in aanmerking wenste te ko men. B. en W. konden deze motieven billijken, doch geraakten daardoor in een impasse, doordat de tijd te kort is voor een nieuw plan en voor het indienen van een voor dracht tot benoeming van een schoolhoofd voor de Centr. Opl.- school. Daarom kwam het B. en W. wenselijk voor de opening van de Tob er niet langer over! Wij helpen U ©n brengen op elk gebied artikelen van werkelijk zeer goede kwaliteit voor prij zen die te betalen zijn. Theedoeken, gezoomd, prima kwaliteit, alleen morgen Woensdag Jongens Zelfbinders, in leuke sportieve kleuren, alleen morgen Woensdag 105 Schrijfbloc, prima postpapier, alleen morgen Woensdag Gummi Krulspelden, prima kwaliteit, per bosje van 12 stuks, alleen morgen Woensdag Koffie Percolator, zeer speciale aanbieding, alleen morgen Woensdag Compote of Vruchtenschaaltje, helder glas, alleen morgen Woensdag c Centr. Opl.school één jaar uit te stellen. schromenjk misleidende propaganda De Voorzitter wees in dit ver band op de pogingen, die momen teel in het werk worden gesteld, om te komen tot stichting van een bijzondere neutrale schooi, waarbij een propaganda wordt gevoerd, op enkele facetten waarvan spr, even een beter wellicht het volle dag licht wil laten schijnen. Men doet het n.l. -voorkomen, alsof uitvoering van het plan tot reorganisatie van het o.l.o. zou lei den tot dwang op de ouders om hun kinderen te sturen naar een bepaalde wijkschool; daar is geen sprake van; al blijft het gewenst, dat de kinderen de dichtstbijzijnde school bezoeken, als er een goede reden voor is kunnen de ouders hun kind op een andere school plaatsen. Het is min of meer mis leidend, als men het voorstelt, dat er dwang zou komen. Voorts wordt er gecolporteerd met de gedachte, dat de Centrale Opleidingsschool alleen toeganke lijk is voor leerlingen, als de on derwijzers daartoe beslissen' en dat de ouders geen recht van meespre ken zouden hebben; dat is niet juist. De ouders hebben 't laatste woord en aan hun natuurlijk recht wordt niet getornd. Dit is een schromelijk misleiden de propaganda, die de initiatiefne mers van de bijzondere neutrale school niet siert. Aan hun voorstel tot uitstel ver binden B. en W. hun verzekering, dat zij niet stil zullen zitten; een overhaaste uitvoering van het plan zou het o.l.o., dat door de plannen voor de bijz. neutrale school toch al verontrust is, nog meer veront rusten. De heer Kirpensteyn ziet geen andere mogelijkheid, dan het voor stel van het college te steunen. De heer Hoijtink zou over deze concept-bijlage heel wat meer wil len zeggen met het oog op de eraan verbonden consekwenties, doch hij hoopt dat t.z.t. te doen. In verband met de moeilijkheden van het col lege gaat ook hij met het voorstel accoord. Geen faire kans De heer De Wilde (PvdA.) acht het voorstel voor de leden van de Reorganisatie-Commissie en de voorstanders van die reorganisatie op z'n minst zeer moeilijk te aan vaarden. Het komt spr. voor, dat vele ouders aan de uitvoering van het besluit tot reorganisatie geen faire kans geven. Anderen willen een standenschool en zeggen, dat zij hun kinderen niet naar een „schof- ficsschool als de Rochdaleschool" willen sturen. Uitstel zal het col lege voor moeilijke beslissingen stellen. Spr. houdt zich ervan over tuigd, dat de meeste ouders voor stander zijn van de reorganisatie; slechts een kleine groep is niet be reid mede te werken en daarom kan dit plan geen doorgang vin den. Spr. is nog steeds van mening, dat de reorganisatie een belangrijk voordeel heeft uit het oogpunt van het onderwijs. Spr. kan echter thans ook niet anders dan het voorstel aanvaar den, doch geeft de Raad in overwe ging bij een besluit in de toekomst zich ervan te vergewissen, dat door een kleine groep wordt tegen gehouden wat door een grote meer derheid con amore wordt aanvaard. De heer Venneker (KVP) vindt het voorstel ook 'n bittere pil voor de reorganisatie-commissie, doch ziet geen andere weg; met de heer De Wilde betreurt spr. dit uitstel. Het is niet het eerste plan tot stich ting van een bijz. neutrale school en spr. zou nog wel eens na willen gaan, welke argumenten destijds er toe leidden, dat niet tot stichting hiervan werd overgegaan. Spr. ver heugt zich over de toezegging van B. en W„ dat zij niet stil zullen zitten. Het voorstel van B. en W. werd hierna z. h. st. aangenomen. Bij het begin der raadsvergade ring, waarin de heren Sietsma (we gens ziekte). Asjes en van Beekum afwezig waren, wenste de voorzit ter de nestor, de heer Groot, geluk met diens onderscheiding tot rid der in de Orde van Oranje Nas sau; de Raad stemde door applaus met deze gelukwens in, waarvoor de heer Groot zijn dank uitsprak. Aan mej. A. I. Singer werd met ingang van 1 Aug. op haar verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de Lindenschool. Op voorstel van de heer Toren- vlied werd het college gemachtigd om, wanneer door Den Haag goed keuring wordt verleend aan het toekennen van een vacantietoeslag aan het gemeentepersoneel, deze uitkering reeds bij wijze van voor schot te verlenen. Het raadsbesluit tot het toeken nen van een subsidie aan S. de Jong in de kosten van restauratie van perceel Micnt 19, werd door Ged. Staten goedgekeurd. Een aantal subsidie-aanvragen werd aangehou den tot de behandeling van de be groting 1950. Het voorschot over 1949 van de gem. vergoeding in de kosten van vakonderwijs werd vastgesteld op f3.062.40 voor de St. Josephschool; op f 1.701.33 voor de Juliaschool en op f2.041.6ö voor dc Julianaschool. Goedgekeurd werden de rekening 1947 van de Alkm. Fröbelschool, in ontv. en uitg .op f 19.679.70 met een voordelig saldo over 1946 en 1947 van f 352.52; die van de R. K. be waarscholen in ontv. en uitg. op f 47.988.57 met een nadelig saldo over 1946 en 1947 van f 2.032.93 en die van de Chr. Kleuterscholen in ontv. en uitg. op f 13.190.55 met een voordelig saldo over 1946 en 1947 van f 498.88; de saldi zullen in de worden ver begroting, dienst 1949 werkt. N.a.v. de bij de begroting ge stelde vragen ovèr invoering van een schoolparlement, hadden B. én W. een onderzoek doen instellen in andere gemeenten, op grond waar van zij de Raad in overweging ge ven in de bestaande organisatie bij het M.O. geen verandering te brengen; de Raad ging hiermee ac coord. Het rapport inzake het Jeugd- vraagstuk, dat de Raad onlangs is aangeboden, zal, naar Weth. Bak ker hoopte, ook de belangstelling vragen en ondervinden van de nieu we Raad en het nieuwe college. De commissie beschouwt haar taak als beëindigd. De heer Kirpensteyn dankt de Raadscommissie voor haar omvang rijk werk en ziet de in de bijlage aangekondigde voorstellen met be langstelling tegemoet. Hij wijst nog speciaal op het tekort aan ver enigingslokalen voor de jeugd, speelterreinen en sportvelden. Voor al de oprichting van een Jeugd centrum. waarvoor spr. het oog heeft °P de Nieuwe Doelen, beveelt spr. in de belangstelling van het college aan. Het rapport maakte verder geen onderwerp van bespreking uit. Vergunningslokaliteiten Aan de orde was dan een voor stel van B. en W. om, overeenkom stig het advies van de commissie voor het ontwerpen van strafver ordeningen, in de politieverorde ning beperkende bepalingen op te nemen t.a.v. het bezoek van jeug dige personen aan lokaliteiten met vergunning, verlof A of B in de zin der drankwet. Conform voor stel van B. en W. werd besloten. Voorts stelden B. en W. voor in de Politieverordening nieuwe voor schriften op te nemen inzake opga ve van personen, aan wie nachtver blijf en huisvesting wordt vér leend. De heer v, d. Borden vroeg maat regelen tegen het toenemend euvel van leven in concubinaat. De voor zitter achtte zulks bij deze veror dening onmogelijk en wees er in het algemeen, op, dat maatregelen ter bestrijding van dit euvel moei lijk te nemen zijn. Conform het voorstel van B. en W. werd hierna besloten. N.a.v. een adres van een orga nisatie van musici en artisten, waarin maatregelen werden ge vraagd tegen het optreden van amateurs, stelden B. en W. voor adressante te berichten, dat er voor de Raad op grond van het door het college ingestelde onder zoek geen aanleiding bestaat, om de gevraagde maatregelen te treffen. De heer Vleugel was van mening dat een objectief criterium in deze wel was te bepalen en zou, ter voorkoming van werkloosheid onder beroepsmusici. maatregelen toch wel toejuichen. De voorzitter had echter vol doende vertrouwen in de waarde ring door het publiek van de mu zikale prestaties van de artisten en meende, dat men het maar aan de praktijk moet overlaten. Het is bovendien een rijkstaak, de Vesti gingswet kan op deze categorie van toepassing worden verklaard. Besloten werd geen maatregelen te treffen. Duiven en antennes De postduivenhouders hadden ge vraagd een verordening in het le ven te roepen, krachtens welke an tennedraden moeten voorzien zijn Van kurken, opdat zij geen gevaar kunnen opleveren voor dé duiven. Daar bij onderzoek is gebleken, dat alleen duiven in de onmiddellijke ONZE AGENDA KUNSTZAAL K.C.B. Bergen: Tentoonstelling, 9—1, 2 5.30, 7—10 uur. BIOSCOPEN; Harmonie; Ab bott en Castello ontmoeten Frankenstein. 18 jr. Ci nema Americain: Noord westelijke Doortocht, 18 jr. Victoria: Hildegard, 18 jr. ABT: Vechtende Wakers en het Bloemenmy. sterie, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek G. Kruisin- ga, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI's: J. Smit, Omval 60, tel. 3931. omgevifig van duivenhokken tegen antennedraden vliegen, 'lijkt het B. en W. bezwaarlijk, alle bezitters van antennes te verplichten deze van kurken te voorzien. Zij stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek. Aldus besloten. Nadat de Raad had bepaald, dat een uitbreidingsplan in hoofdzaak in voorbereiding is, werd besloten tot aankoop van het Rijk van een perceel grond op de hoek van de Helderseweg en de Kruseman van Eltenweg, groot 123 c.a. voor de prijs van f 150.- en tot ruiling van ong. 70 M2 grond, met de N. V. Woningmaatschappij „Alkmaar", welke grond gelegen is ten Z. van de 2de Kabelstraat. Voorts werd be sloten tot overname van twee per celen grond aart de Mauritskade van de Polder Overdie en Achter meer, groot 0.79.70 h.a. Aan de orde was hierna een voor stel tot het treffen van een rege ling met de Alkm. Ver tot be strijding der tuberculose voor de ingebruikname van twee Zweedse paviljoens bij het Centraal Zieken huis. Conform besloten. Burgerweeshuis Onderhandelingen met regenten van het Burgerweeshuis hebben er toe geleid, dat dit college zijn me dewerking wil verlenen tot het °P wachtgeld stellen van de weesva der en de drie wezen in gezinsvér- pleging onder te brengen. Het huis aan de Nassaulaan komt daardoor vrij voor de woningdistributie. De Raad ging met deze regeling ac coord. Benoeming adjunct-directeur N.a.v. de desbetreffende motie- Sielsma c.s. achten B. en W. het niet gewenst het benoemingsrecht t.a.v. adjunct-directeuren van tak ken van dienst aan de Raad over te dragen. De heer Kirpensteyn (PvdA) be pleitte het benoemingsrecht aan de Raad over te dragen en handhaaf de namens zijn fractie de motie- Sietsma; de heer Torenvlied schaar de zich hierachter. De voorzitter wees op de vele be noemingen bij het onderwijs, die steeds conform voordracht van B. en W. geschieden. Hij zou dit ook zien geschieden bij de benoeming van adjunct-directeuren; het zwaar tepunt van de benoeming ligt in de voordracht van B. en W. en be hoort daar ook te liggen. Daarom wil spr. de bestaande toestand handhaven. De heer Kirpensteyn herinnert aan de verkiezingsrede van Mr. Leesberg in 't Gulden Vlies, waar deze zei: „Ook bij benoemingen hebben wij onze rechten laten gel den"; dit is voor spr. aanleiding geweest om de motie te handha ven. Mr. Leesberg geeft een verduide lijking van zijn betoog in 't Gul den Vlies, waar hij gezegd had, dat op de eerste plaats de bekwaamste candidaten gekozen worden, doch overigens rekening gehouden wordt met de t'ifferentiatie der bevolking. De heer Hevtink verdedigde het standpunt. d>|r het college ingeno men en wilde het benoemingsrecht aan B. en W. laten. Met 12 tegen 10 stemmen werd de motie-Sietsma verworpen; vóór stemden de PvdA-fractie behalve de heer de Wilde; de heren De Zeeuw, Vleugel, Torenvlied en Knuisting Neven. Rimboe-kisten voor Alkmaarse jongens Bij dc Kofa is de inhoud te be zichtigen van een van de beroem de Niwin Rimboe-kisten, die be stemd zijn voor onze jongens in In donesië. Het ligt in de bedoeling van het plaatselijk Niwin-Comité om het geld voor twee van deze kisten in deze week bij elkaar te krijgen en dan zo spoedig mogelijk twee dezer kisten naar Indonesië te zenden, en wel naar de onderdelen waarbij Alkmaarders behoren. De inhoud van de kisten is om van te watertanden. Naast een kof- fergramofoon met 25 platen, 15 ge combineerde dam-, schaak- en do minospelen, een gasoline-lamp, een voetbal en een volleybal met extra binnenballen zal ook de verdere inhoud van de kist, zoals 10 pak speelkaarten, een monopoly-spel, een tafeltennis-set, badminton, en stratego-spel ec. de zware taak van leger en marine in Indonesië ver lichten. De prijs van elke kist is f 420. Om dit geld bij elkaar te krijgen, worden door de Niwin coupons be schikbaar gesteld, die verkrijgbaar zijn bij de cassière van Kofa en bij de secretaresse van de Niwin, mevr. Balder, Lyceumstraat 50. Aan deze actie is tevens een prijs vraag verbonden, waarbij prijzen te winnen zijn van f 500.f 250.en f 100—, voor het beste vierregelig puntgedicht of opstel van maximum 150 woorden, of de aardigste limc. rick met als onderwerp: Wat denkt U van het Niwinwerk. Helpt allen mede, door het ko pen van de coupons, de actie van deze week te doen slagen, met als resultaat: \Twee rimboe-kisten naar Indonesië. Ruilkaarten voorlopig programma Zoals we vorige week reeds heb ben medegedeeld is vanaf heden de mogelijkheid geopend om lidmaat schapskaarten van de Schola om te zetten in Donateurskaarten en om gekeerd. Verschillenden hebben hiervan reeds gebruik gemaakt. Mochten er nog leden zijn die dit ook wensen en nog verzuimd heb ben dit te doen. dan worden deze vriendelijk verzocht, dit ten spoe digste te doen, daar in Juli de kaarten ter incassering worden aangeboden. Voor nieuwe leden be staat ook nu de mogelijkheid om ingeschreven te worden. Ze kunnen zich opgeven, liefst schriftelijk, of telefonisch bij de secretaris J. Do- minicus, Roemer Visscherstraat la te Alkmaar, telefoon 4506. (geen mondelinge aanmelding). Het nieuwe programma staat bijna vast. In September komt Prof. Dr. Anton van Duinkerken, die in dertijd onze Schola met' zo'n magi strale rede heeft geopend, spreken over Noord en Zuid. In October komt Mr. Jan Derks, de hoofdredacteur van het dagblad ..De Tijd", schrijver van de teksten, die door de Gewone Man voor de radio worden gesproken. In November Dr. Paul Julien, de beroemde ontdekkingsreiziger van Afrika met lichtbeelden en film. In December houdt Van Loddert Hulsebosch, de criminoloog, een lezing over Wetenschappelijke speurkunst, de strijd tegen de mis daad, toegelicht met originele lichtbeelden. Deze avond is alleen toegankelijk voor leden boven de achttien jaar. Voor de vier volgende avonden moet nog een keuze gedaan worden uit een lijst van eminente sprekers enz. Volgende week hopen we het programma naar de drukkerij te kunnen sturen, en U zult het dan tegelijk met de lidmaatschaps- en donateurskaarten ontvangen. Alleen reeds deze eerste vier avonden zijn een lidmaatschap ten volle waard. Voor eventuele nieuwe leden nog even de regeling: Een donateur betaalt f7.50 en volgende gezinsleden-donateurs f5.met recht op besproken plaatsen tot 5 minutenvoor de aanvang. Léden betalen fl.50 plus f0.50 voor iedere uitvoering die ze bezoe ken. Op Maandag 27 Juni stond voor de Alkmaarse politierechter, Mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake terecht: Mej. H. T. S. uit Alkmaar, die op 26 Februari van dit jaar, in de kleedkamer van een zwembad, een ring gevonden had en die door be middeling van haar moeder had verkocht aan een Alkmaarse juwe lier. Aanvankelijk-had de moeder het meisje aangeraden, de ring of wel naar het zwembad terug te brengen, ofwel aangifte te doen van de vondst bij de politie. Verdachte, verontwaardigd omdat men haar een portemonnaie met f 30.die zij verloren had, niet had terug gebracht, besloot de ring, bij wijze van compensatie voor haar verlies, te gelde te maken en verzocht haar moeder, bij enkele juweliers te in formeren naar de waarde van de ring en naar de mogelijkheid tot verkoop. Haar moeder deed het en slaagde. Zij gaf het adres van de juwelier, die bereid was, de ring voor f 17.50 te kopen, aan haar dochter op, die de volgende dag de ring inderdaad voor die prijs van de hand deed. De officier van justi tie, Mr. J. C. V. Meischke eiste we gens verduistering, tegen het meis je. dat nog niet eerder veroordeeld was, f 60.of 30 dagen. Het vonnis was conform. De moeder van het meisje, M. A. C. S.-v. K. werd, wegens mede plichtigheid aan verduistering, voor haar aandeel in deze zaak, veroor deeld tot f25.of 15 dagen, na een eis van f30.of 15 dagen. B. K. uit Oudorp, die zich op 14 Mei een krat met lege bierflessen had toegeëigend en die het statie geld voor de flessen had geïnd, maar die overigens gunstig bekend staat en nog nooit veroordeeld is, werd, bij verstek, conform de eis veroordeeld tot f15.of 9 dagen. Flinke straf voor onwillige getuige N. F. K. die op 11 April werd op geroepen om als getuige in een mishandelingszaak voor de politie rechter te verschijnen, doch die-op zettelijk aan deze oproep geen ge hoor gegeven had, omdat, zijns in ziens, de zaak niet de moeite waard was en hij, als mishandelde partij, geen vervolging van de aanvaller had gewenst, bleek een man te zijn, die reeds véle veroordelingen op zijn naam heeft staan en die een uitgesproken hekel heeft aan alle gezag. De officier eiste tegen hém 14 dagen gevangenisstraf. Het von nis luidde: 1 week. Drie maal mishandeling De Alkmaarder J. K. heeft inwo ning. Dat brengt zijn moeilijkheden mee en in het geval van J. K. brachten de moeilijkheden een duw en een klap mee. De klap bracht K. voor de politierechter en de bij hem inwonende mishandelde M. de R, was als getuige meegekomen. Er stonden fietsen voor het huis, op 11 Mei, en toen het donker werd, wilde K.'s zoon die achter het huis zetten. Dat had kunnen gebeuren door een steeg, maar de poort van die steeg was gesloten en de sleu tel was ln het bezit van de R. met wie de familie K. op gespannen voet leefde. De zoon van K. wilde dus de fietsen door de gang bren gen. De R. verhinderde hem dat. De jonge K. riep toen zijn vader. En tussen de vader en de inwoner vielen, de duw en de klap. De offi cier, die de moeilijkheden bij sa menwoning wel begrijpt, eiste, we gens mishandeling, f8.of 4 dagen. Het vonnis was conform de eis. N. G. V. uit Egmond a. d. Hoef heeft iets tegen zijn plaatsgenoot B. D. en B. D. heeft iets tegen N. G. V. De heren schijnen elkaar tot voor kort alleen maar te hebben uitgescholden, maar op 13 Mei ont moette V. op de Zeeweg, waar hij fietste, D„ ging naar hem toe, en gaf hem een trap. De mishandeling kwam hem te staan op f20,of 10 dagen.. P. A.. uit Egmond a. d. Hoef, werd ervan beschuldigd, G. P. S. met een hark tegen diens hoofd te hebben gesiagen, toen hij, vragend om geld. dat hem, naar zijn mening, toekwam, hij had voorheen bij S. gewerkt van het erf werd ge stuurd. Verdachte bekende S. te hebben geslagen, doch hij heeft dit niet met de hark maar met zijn hand gedaan. Getuige S. weet niet precies, of het met hark of hand is gebeurd, maar hij weet wel dat hij geslagen is. Een andere getuige vertelt omstandig het verhaal van de mishandeling, maar blijkt, als het er op aan komt, toch ook niet te kunnen zeggen dat A. de hark heeft gebruikt om S. te slaan. De officier achtte daarom het verdach te tenlaste gelegde niet bewezen en vorderde vrijspraak. P. A. werd vrijgesproken. Geen Dierenmishandeling De veehouder G. G. te Uitgeest, die zijn bedrijf T.B.C.-vrij wilde maken, bleek bij een keuring drie reactie-koeien te bezitten, die hij toen gedurende 6 weken, geschei- deh van ander vee, op een kiein stuk land onderbracht, in afwach ting van een herkeuring. Om te voorkomen, dat deze reactiekoeien zich, door de sloten, van hun ter rein zouden verwijderen en daar door misschien ander vee zouden besmetten, had G. de dieren met de koppen aan de linkervoorpoten vastgebonden, zo, dat het touw, dat aan de horen verbonden was, om de onderpoot glijden kon. Een der gelijke methode is algemeen ge bruik in deze streek van het land, en G. G. vatte het als een beledi ging op, dat hij voor deze behan deling gedagvaard was, beschuldigd van dierenmishandeling. Hij was ervan overtuigd, dat de dieren, die hij alleen maar overdag vastbond en die deze behandeling behoefden, omdat er naar aanleiding van de omstandigheden, waarin zij enkele dagen verkeerden, gerechtvaardig de vrees bestond, dat de dieren in derdaad hun land zouden verlaten, geen pijn van de behandeling on dervonden. „Het kan voor de koei en misschien minder prettig zijn, maar een mens dient ook wel eens minder prettige omstandigheden in zijn leven voor lief te nemen," al dus verdachte. De dierenarts D. Rempt uit Alk maar, als getuige-deskundige ge hoord, verklaarde deze behandeling der koeien in zijn practijk herhaal delijk mee te maken en nimmer de indruk te hebben gehad, dat daardoor pijn berokkend werd aan de dieren. Nooit ook heeft hij een opmerking gehoord over deze me thode, die de methode als mishan deling doodverfde. Hij kan, op grond van zijn waarnemingen ver klaren, dat de behandeling voor de dieren in kwestie, niet pijnlijk is. Na deze stellige verklaring van de getuige-deskundige, nam de of ficier van justitie dan ook aan, dat er in het g eval van G. G. geen sprake is geweest van het berokke nen van pijn of letsel aan de dieren en vorderde daarom vrijspraak. G. werd door de politierechter vrijgesproken. REPATRIËRENDE MILITAIREN Met het troepentransportschip de „Kota Inten" worden weer ver scheidene militairen uit Alkmaar en naaste omgeving thuis ver wacht. Het zijn soldaat A. M. Ad miraal, Egmond-Bmnen, Peperstr. 83; sold. J. A. W. Beers uit Heiloo, Zevcnhuizerlaan 36a; K. Boomsma uit Nw. Niedorp, Langereis 28; K. Boon, uit Bergen, Russenplein 5; Sergeant J. Bras, Egmonderstraat 313, Egmond; sold. C. J. v. Kessel, Verdronkenoord 50, Alkmaar; P. Koorn, Oudewal 75, Warmenhuizen; H. D. Limburg, Fnidsen 85, Alk maar; L. Peereboom, Koningsweg 31b, Alkmaar; A. Plijter, Weelweg D 131, Waarland; L. G. J. v. d. Put ten, Lindelaan 83, Alkmaar. Van de Mariniers worden thuis verwacht: J. A. Genefaas, Berger- weg 9,- Alkmaar; J. A. van dei Vecht, Kennemerstraatweg 114, Alkmaar en W. Zonneveld, Brekers- weg 8, Castricum, alsmede de sol daten P. Schuit, Dorpsstraat B 18, Noordscharwoude; B. Sloot, Over- diestraat 44, Alkmaar; P. Tesse- laar, Middelweg D 67, Heerhugo- waard; sergeant T. M. van Tonge ren, Holleweg 108, Heiloo; korp. C. Tijm, Dijksgraafstraat 7, Alkmaar; sold. J. Visser, Schoolstraat 16, Egmond aan Zee; sergeant G. de Waard, Egmond aan de Hoef; korp. G. Wester, Oudegracht 42, Alkmaar en soldaat F. Wulp, Mient 85, Cas,- tricum. BEDRIJFS- EN ZOMERAVONDVOETBAL Programma 4 tof en met 8 Juli 1949 Door afgevaardigden van APSV 2, Slagers, Conijn en Hoge Huijs, heeft de loting plaats gevonden voor de komende Bekerwedstrijden. Er zal een „winnaars" en „verlie zers" ronde worden gespeeld. Door afgevaardigden is tevens geloot voor de verenigingen die de 2e ronde niet behoeven uit te ko men. Het lot was gunstig voor BBC en Alkmaarse Courant. Eén van deze clubs gaat over naar de 3e winnaars- en één naar de 3e ver liezersronde. 5 Juli: Ringers 2Stoel (Mevo) 6,45 uur; 6 Juli: Hulskampboys Postillon (Mevo) 8.00 uur; 7 Juli: SOVAPOA (Mevo) 6,45 uur; 7 Juli: Black BoysVIVOboys (Mevo) 8.00 uur; 5 Juli NagengastAPSV II 'Mevo),' 8.00 uur; 4 Juli: TSV Conijn (Bergen) 7.30 uur; 6 Juli: Ringers 1Chevroletboys (Mevo), 6.45 uur; 5 Juli: PerzifoYpma, 'Kolp. Boys), 7.30 uur; 4 Juli: Rho desiaSlagers (Alkmaar) 7.30 uur; 4 Juli CentraFordboys (Sport park) 7.30 uur; 8 Juli: Reiniging- Krom (Alkmaar) 7.30 uur; 8 Juli: Melkboeren—Povay (Mevo) 7 uur: 4 Juli: PapierduivelsTelefonia (Me vo) 6.45 uur; 4 Juli: Lichtbedrijven Hoge Huys (Kolp. Boys) 7.3Ö uur; 4 Juli: BBCAlkm. Courant (Mevo) 8.00 uur. K.J.M.V. NIEUWS 'n Jongeman uit ons midden met groot talent, zal a.s. Woensdag ons verrassen met 'n muziek-avond. De mooiste stukken, die wij hem zelf gevraagd hebben, heeft hij in gestudeerd en belooft ons dus 'n uitstekend programma. Alle jonge middenstanders, die van vrienden en muziek houden, kunnen a.s. Woensdag om 8.30 uur terecht in Paviljoen Kinheim. Ook „gezichten" die wij bijna al vergeten waren, hopen wij Woens dagavond dan weer in ons midden te zien. Geslaagd ALKMAAR. Bij het op 26 dezer te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van het „Diploma Sociale Verzekering" slaagde onze stadgenoot de heer H. M. Meiman, ambtenaar bij de Raad van Arbeid te Alkmaar. De examens zijn hiermede be ëindigd. Burgerlijke Stand ALKMAAR Géborén: Petrus F. H. M., zoon van T, A, Overtoom en E. M. Hazes, Louise G. M., dochter van A. Overpelt en M. D. Hensel- mans. Gehuwd: Jan Langbeek en Clara J. Geers. Athletiek Uitslag Junioren Clubcompetitie HEILOO De eerste wedstrijd voor de club-competitie Junioren is een ruime puntenoverwinning voor D.O.V.S. geworden, een 7-tal verenigingen deelnamen, was alleen D.O.V.E.S. in staat om een complete ploeg, 'd.w.z. op elk nummer twee athleten, in het veld te brengen, D.O.V.E.S. heeft een all round ploeg, wat in de punten tot uiting komt. De uitslag is: Jongens: 1. D.O. V.E.S. 299 pt., 2. H.A.V. 98 pt„ 3. A.V.A. 86 pt„ 4. D.S.V. 72 pt., 5. Olympia 54 pt., 6. Olympus 40 pt., 7. Marathon 11 pt. Meisjes: 1. D.O.V.E.S. 219 pt., 2. Olympia 83 pt„ 3 H.A.V. 62 pt., 4. D.S.V. 45 pt., 5. Marathon 30 pt., 6. A.V.A. 24 pt., 7. Olympus 13 pt. Aan de wedstrijden van Volewij- kers te Amsterdam nam alleen P. Dekker deel en werd 2e op de 800 m. klasse C, tijd 2 min. 9 sec. en promoveerde naar de B-klasse. R. K. Zangvereniging Nieuw Leven op concours HEiLOO De R.K. Bond van Zangverenigingen Noord- en Zuid- Holland houdt op Zondag 17 Juli een bondsconcours in het Concert gebouw te Haarlem. Niéuw Levèn zal aan dit concours o.l.v. haar di rigent Piet Groot in de 1ste afd. gem. koren deelnemen. Wjj wen sen Nieuw Leven goede resultaten toe. COMMUNISTEN MELDEN VAL VAN KOETIEN SJANGHAI, 27 Jan. (Reuter). Het communistische nieuwsagent schap „Nieuw China" meldt, dat de communisten Koetien, 72 km. ten noord-westen van Foetsjou, de hoofdstad van de provincie Foe- kien, veroverd hebben. De verove ring van deze stad zal de commu nistische troepen in staat stellen voor een offensief gebruik te maken van twee moderne wegen en hun een springplank verschaffen voor een invasie van Formosa (Taiwan) Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tol/Woensdagavond. DROOG WEER Meest zwakke en veranderlijke wind, droog en overdag overwegend zon nig weer; in het binnenland warm en in de kustgebieden plaatselijke zeewind. Bij de Maandag gehouden federale verkiezingen in Canada heeft de liberale partij de grootste parlemen taire meerderheid behaald in de Canadese geschiedenis. Hedenmorgen om 8 uur is dc Ber- lijnse spoorwegstaking, die 39 dagen heeft geduurd, zonder verdere inci denten geëindigd. Volgens dc UNCI kan verwacht worden, dat de evacuatie van de Nederlandse troepen uit D jog ja eind Juni zal zijn voltooid. In onze provincie is dus onlangs definitief tot stand gekomen een Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoorziening, zoals wij in ons blad mededeelden. Was dit nodig? Wij weten maar al te goed, welk een invloed lec tuur kan uitoefenen op het leven van de mens en wel heel in het bij zonder op het leven van de op groeiende jeugd. Een invloed ten kwade of ten goede. Dikwijls kan één boek het hele verdere gedrag in een leven bepalen. Men heeft zelfs weieens beweerd „een volk is zoals de lectuur, welke het leest Dus een zekere onverschilligheid in een volk ten opzichte van zijn lec tuurvoorziening zou catastrophale gevolgen kunnen hebben Een uiterst op-zijn-hoede-zijn wat betreft de lectuurvoorziening is dus geboden en dit geld op de eerste plaats voor die instanties, die ver antwoordelijk zijn voor het heil van een volk of voor zekere groepen onder die bevolking. Nu kan men bij dit op-zijn-hoede, zijn zich louter bepalen tot negatie ve arbeid n.l. het weren van slechte lectuur, maar dan zou men toch eén ontzaggelijke bron van goede in vloed onbenut laten. Want zoveel kwaad een slecht boek kan stich ten, zoveel goed kan een Werkelijk goed boek te voorschijn roepen. Dus onze zorg voor de lectuur moet ook wel degelijk positief zijn, opbou wend dus! Zoals ook onze Pers, onze Radio, en ons Onderwijs positief op bouwend zijn. Ook deze instellingen beperken zich niet tot louter we ren, maar bouwen op! Zo moet naast de Katholieke Pers en Radio en Onderwijs, een Katholieke Lec tuurvoorziening komen, waarin alle krachten tesamen werken, om iets werkelijk groots tot stand te 6ren. gen. Alle Organisaties in de bevolking zijn daarom uitgenodigd, om medé te werken, om een goede Katholie ke Lectuurvoorziening tot stand te brengen, daar alle Organisaties bij een goede lectuurvoorziening gebaat zijn. Allen zullen zij hierin een machtig middel vinden tot geeste lijke en culturele verheffing van hun leden en daarmee tegelijk het weerstandsvermogen van hun leden kunnen vergroten tegen het opko mend modern heidendom. In een volgend artikeltje iets over de actieplannen en de werkwijz» van onze Vereniging. Na Zondagmorgen geopend te zijn met een pontificale H. Mis ter ere van de H. Geest in de kathedrale basiliek te Haarlem, kwam dc Diocesane Synode van het bisdom Haarlem Maandag on der voorzitterschap van Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, in vergadering bijeen. Aan deze diocesane verga dering, die de Bisschop voorzat in vol ornaat, namen ruim honderd geestelijken deel. De besprekingen betroffen de problemen van de zielzorg, bezien in het licht van deze tijd. Na een pauze is de vergadering des mid dags voortgezet. De „promotor" mgr. N. L. A. Ammerlaan, be dankte de Bisschop voor zijn krachtdadige leiding, waarna Mgr. Huibers alle deelnemers dank zegde voor de verleende medewer king. Met een Te Deum en de bis schoppelijke zegen werd de Synó- de daarna in de namiddag beslo ten. Katholieke Middenstandsbond naar Heiloo Op Woensdag 6 Juli a.s. organi seert de Haarlemse Diocesane Ka tholieke Middenstandsbond zijn jaarlijkse bedevaart naar Heiloo. Als intentie is dit jaar genomen: „De kerkvervolging in Europa". Godsdienstvrijheid; de menselijke waardigheid; het christelijk gezins leven cn de democratische grond slagen voor een gezonde maat schappij worden bedreigd. De aanmelding is reeds enorm en overtreft alle verwachtingen. Auto bussen en extra treinen worden in geschakeld. De plechtige Hoogmis vangt aan om 10.30 uur. De bekende kansel redenaars: Rector Kraakman en Pastoor Drost zullen de predicaties houden. Onderhoudswerk aan de Slootsluis Wieringermeer In verband met het verrichten van onderhoudswerkzaamheden aan de Slootsluis te Wieringermeer zal deze voor de scheepvaart'zijn gestremd van 4 Juli 1949 te 7 uur tot en met 16 Juli 1949 te 19 uur. Visafslag DEN HELDER Aangevoerd werd aan de Gem. Visafslag te Den Helder in de week van 2525 Juni 1949: 3565 kg bot, 394 kg griet, 87 kg kabeljauw, 4363 kg horsmakreel, 329 kg mul, 5669 kg schar, 8190 kg schol, 62 kg pieterman, 87 kg poon, 414 kg tarbot, 2813 kg tong, 937 kg wijting, 2 kg kreeft. De lcidi beiders B gadering aandacht de heer Ve het N.V.V. gehouden, gende: De heer rede een paat van het reeds staande Bi de katholiek' het N.V.V. van H.H. dit een ondr het grondbei vakbeweging landse wordt. 1/

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2