Verbondsbestuur van K.A.B. diep gegriefd door de rede van Vermeulen Bisschoppelijk verbod is zielzorg RADIO Stoffelijke overschotten Woensdag naar Nederland SOVJET-AMBASSADEUR IN HONGARIJE door Moskou ontslagen Opnieuw vijf ton boete geëist tegen „De Bijenkorf" Canadese zanger mag niet in Nederland optreden Kerkelijke bureaux in Tsjecho-Slowakije onder beheer DETECTIVE tegen wil en dank Dinsddag 28 Juni 1949 3 VERWACHTING tste nieuws ctief in het tuurvraagstuk :esane Synode Een onbehoorlii ijk optreden Foetsjou wordt ontruimd Kerk en Staat in Polen Tand des tijds Betrokken bij een samenzwering Spanning in de kwart-finales l door het K.N.M.I. te dig van Dinsdagavond igavond. WEER ;c en veranderlijke wind, ,'erdag overwegend zon- n het binnenland warm rustgebieden plaatselijke andag gehouden federale n in Canada heeft de tij de grootste parlemen- lerheid behaald in de eschicdenis. rgcn om 8 uur is de Bcr- wegstaking, die 39 dagen ird, zonder verdere inci- indigd. de UNCI kan verwacht t de evacuatie van de s troepen uit Djogja eind jn voltooid. provincie is dus onlangs tot stand gekomen een Centrale Vereniging jurvoorziening, zoals wij d mededeelden, nodig? Wij weten maar 1, welk een invloed lec- uitoefenen op het leven ns en wel heel in het bij. het leven van de op- jeugd. Een invloed ten ten goede. Dikwijls kan het hele verdere gedrag ren bepalen. Men heeft 5ns beweerd „een volk is ectuur, welke het leest ekere onverschilligheid in ten opzichte van zijn lec- ening zou catastrophale tunncn hebben rst op-zijn-hoede-zun wat lectuurvoorziening is dus n dit geld op de eerste ir die instanties, die ver dijk zijn voor het heil van of voor zekere groepen bevolking. men bij dit op-zijn-hoede, outer bepalen tot negatie- n.l. het weren van slechte iaar dan zou men toch eén jke bron van goede in- >enut laten. Want zoveel n slecht boek kan stich- 1 goed kan een Werkelijk te voorschijn roepen. Dus voor de lectuur moet ook ijk positief zijn, opbou- Zoals ook onze Pers, onze ons Onderwijs positief op zijn. Ook deze instellingen zich niet tot louter we. - bouwen op! Zo moet Katholieke Pers en Radio wijs, een Katholieke Lec- iening komen, waarin alle tesamen werken, om iets groots tot stand te èren. ganisaties in de bevolking im uitgenodigd, om mede om een goede Katholie- urvoorziening tot stand te daar alle Organisaties bij lectuurvoorziening gebaat n zullen zij hierin een middel vinden tot geeste- culturele verheffing van i en daarmee tegelijk het Isvermogen van hun leden rergroten tegen het opko- idern heidendom, volgend artikeltje iets over jannen en de werkwijz» Vereniging. ndagmorgen geopend te een pontificale H. Mis /an de H. Geest in de le basiliek te Haarlem, Diocesane Synode van nn Haarlem Maandag on- zittcrschap van Z. H. Exc. Huibers, in vergadering ,an deze diocesane verga- lie de Bisschop voorzat in at, namen ruim honderd een deel. sprekingen bètroffen de »n van de zielzorg, bezien cht van deze tijd. Na een de vergadering des mid- ortgezet. De „promotor" L. A. Ammerlaan, be de Bisschop voor zijn idige leiding, waarna Mgr. alle deelnemers dank- or de verleende medewer- it een Te Deum en de bis- ijke zegen werd de Synó- ia in de namiddag beslo- ieke Middenstandsbond naar Heiloo icnsdag 6 Juli a.s. organi- Haarlemse Diocesane Ka- Middenstandsbond zijn bedevaart naar Heiloo. ;entie is dit jaar genomen: rkvervolging in Europa", istvrijheid; de menselijke leid; het christelijk gezins- de democratische grond- voor een gezonde maat- worden bedreigd, ïmelding is reeds enorm en alle verwachtingen. Auto- n extra treinen worden in- :ld. chtige Hoogmis vangt aan i uur. De bekende kansel- s: Rector Kraakman en Drost zullen de predicaties erhoudswerk aan de itsluis Wieringermecr rband met het verrichten inderhoudswerkzaamheden ilootsluis te Wieringermeer d voor de scheepvaart'zijn id van 4 Juli 1949 te 7 uur net 16 Juli 1949 te 19 uur. Visafslag HELDER Aangevoerd n de Gem. Vi6afslag te Den in de week van 2525 Juru 65 kg bot, 394 kg griet, 87 ljauw, 4363 kg horsmakreel, mul, 5669 kg schar, 8190 kg 2 kg pieterman, 87 kg poon, tarbot, 2813 kg tong, 937 kg 2 kg kreeft. De leiding van de Katholieke Ar beiders Beweging, die in haar ver gadering van Maandag onder meer aandacht schonk aan de rede van de heer Vermeulen, secretaris van het N.V.V., op Vrijdag j.l. te Genève gehouden, bericht hierover het vol gende: De heer Vermeulen richtte in zijn rede een aanval tegen het Episco paat van Nederland op grond van het reeds meer dan dertig jaar be staande Bisschoppelijk verbod voor de katholieken om toe te treden tot het N.V.V. op straffe van weigering van H.H. Sacramenten. Hij achtte dit een ondragelijke inmenging van het grondbeginsel van vrijheid van vakbeweging, die door de Neder landse Grondwet gewaarborgd wordt. De leiding van de K.A.B. wenst hierover met nadruk te verklaren, dat het vaststellen van een derge lijke sanctie op gedragingen van katholieken een daad is van pasto rale zielzorg en derhalve uitsluitend behoort tot de competentie van de kerkelijke overheid. Zij is van oordeel, dat de secre taris van het N.V.V. door zijn pro test tegen een daad van pastorale zielzorg zich op ontoelaatbare wijze heeft ingelaten met een zuiver ker kelijke aangelegenheid. Voorts stelt de leiding van de K.A.B. uitdruk kelijk vast, dat een kerkelijke ver bodsbepaling geenszins een inbreuk inhoudt op het beginsel van vrijheid van vakvereniging, welke de Grond wet waarborgt. Ieder mens in Nederland is vol komen vrij toe te treden tot de vak vereniging, welke hij verkiest, maar deze vrijheid sluit niet uit, dat de kerkelijke overheid het onver vreemdbaar recht bezit om aan die genen over wie zij de zielzorg heeft, het toetreden tot verenigingen te verbieden, welke naar haar oordeel eén gevaar kunnen zijn voor geloof en zeden. Of het hier omschreven geval aanwezig is, valt buiten de beoordeling van de K.A.B. Deze meent dan ook'met het vorenstaan de te moeten volstaan. Dat de heer Vermeulen, sprekende namens het N.V.V., deze aangele genheid voor het forum van de we reld in de conferentie van het In ternationale Arbeidsbureau meende te moeten brengen, heeft het Ver bondsbestuur diep gegriefd. De heer Vermeulen vertoeft daar immers als regeringsafgevaardigde van Neder land voor de arbeidersgroep en is als zodanig mede voorgedragen door de K.A.B. Het Verbondsbestuur acht SJANGHAI, 27 Juni (Reuter). Gemeld wordt, dat de nationa listische troepen Vrijdag j.l. be gonnen zijn met de ontruiming van Foetsjou, de grote, tegenover het Noordelijkste gedeelte van het eiland Formosa gelegen Chi nese havenstad. In een ander bericht wordt mede gedeeld. dat generaal Tsjang Tsji- Tsjang, leider/van de regerings-vre- desdelegatie, die indertijd vergeefs gepoogd heeft overeenstemming te bereiken met de Chinese commu nistische leiders, heden een beroep heeft gedaan op de leiding van de Kwomintang (de regeringspartij) om ,.de vruchteloze tegenstand" te beeindigen. PROGRAMMA WOENSDAG 29 JUNI HILVERSUM II, 415 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Grjjmo- foonmuziek: 7.45 Een woord Voor dc dag; 8.00 Nieuws en weerrappor- ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor jonge zieken; 9.30 Waterstan den; 9,35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmu ziek; 11.15 Hildebrand-miniaturen; 12,00 Gramofoonplaten; 12.30 Mede delingen; 12.33 Zigeunerorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 „Vrij en Blij"; 13.45 Gramofoonmuziek; 13.50 Ka merorkest; 14.30 Reportage; 15.30 Altviool; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 „Su rinaams hout"; 18.00 Zangvereni ging; 18.30 Gramofoonmuziek; 18.45 Pianoduo; 19.00 Nieuws; 19.15 Het nieuws uit Indonesië; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Huismuziek; 20.00 Na tionaal Programma. 20.00 Nieuws; 20.05 Marinierskapel en dubbel- mannenkwartet; 20.45 „Kent gij uw vaderlandse geschiedenis?"; 21.05 Amusementsprogramma; 22.05 Gra mofoonmuziek; 22.10 Poëzie; 22.20 Nederlandse liedjes; 23.00 Nieuws; 23.15 Orkest, orgel en zang. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Orgel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Moeder en kind; 10.05 Morgenwij ding; VARA: 10,20 Kookpraatje; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Sextet; 12,30 Me dedelingen; 12.33 Voor het platte land; 12.38 Hammondklanken; 13.00 Nieuws; 13.20 Omroeporkest en so listen; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Gramofoonmuziek; 14.25 Te nor en piano; 15.00 Voor de zieken; 15.30 Kinderkoor; 15.50 Waar zwer ven wij?; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Voor kleuters; 16.30 Vragen staat vrij; 16.55 Zo de ouden zon gen; 17.15 Promenade Orkest en koor; 18.00 Nieuws; 18.20 Gramo foonmuziek; 18.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten; 19.00 Lezing over de algemene Woningpolitiek; 19.15 Paul Godwin trio; VPRO: 19.30 20.00 Voor de jeugd; 20.00 Nationaal Programma (zie Voren). bovendien het optreden van de heer Vermeulen onbehoorlijk. Indien het N.V.V. de aangevallen Bisschoppe lijke bepaling zo hoog zit, is dit direct na de bevrijding toch geen beletsel geweest voor een slechts moeizaam startend N.V.V., om met de K.A.B. en het C.N.V. zowel in de Stichting van de Arbeid als in de Raad van VakcentraJen er. de be- drijfs-unies een gereglementeerde samenwerking aan te gaan. Dit ge beurd zijnde zal het Verbondsbe stuur ernstig moeten overwegen of het in don vervolge nog wel mede werking zal kunnen verlenen tot het voordragen van N.V.V.-afge- vaardigden. Aan de vrijwillige sa menwerking tussen de drie vakcen. tralen is hiermede zeker geen dienst bewezen. „Zoals het Doorluchtig Episcopaat zich gedurende de bezetting on voorwaardelijk achter de K.A.B. plaatste toen Woudenberg en zijn medewerkers hun schenncnde han den ernaar uitstrekten, zo plaatst de K.A.B. zie i thans onvoorwaardelijk achter het Doorluchtig Episcopaat". Voorts werd besloten deze aange legenheid schriftelijk in de Raad V. Vakcentralen aan de erde te stellen. DE DIEFSTAL UIT GESCHENKZENDINGEN Verdachten vrijgesproken Het Amsterdamse Gerechtshof heeft V. en diens dochter uit Eem- nes, vrijgesproken van de hun ten laste gelegde diefstal uit geschenk zendingen van militairen uit Indo nesië naar familie in Nederland. Minstens 4000 kg. zouden zij zich daaruit hebben toegeëigend. De Officier van Justitie van de Amsterdamse rechtbank was in be roep gekomen van het vrijsprekend vonnis dat deze rechtbank op 30 Aug. 1948 velde. Dc Procureur-Fis caal eiste op 9 Juli j.l. tegen V IV: jaar en tegen de dochter 9 maanden gevangenisstraf. CONFERENTIE TE WARSCHAU WARSCHAU, 27 Juni (AFP) Vrijdag j.l. is te Warschau een conferentie gehouden, die ten doel had de betrekkingen tussen kerk en staat te verbeteren, zo wordt uit doorgaans goed ingelichte bron vernomen. De Poolse rege ring was vertegenwoordigd door de minister van openbaar bestuur, de kerk door drie bisschoppen, aangewezen door het Poolse epis copaat. Deze conferentie staat in verband met de door de kerk bijna twee maanden geleden gedane voorstel len, waarbij de instelling van een gemengde commissie van zes leden werd bepleit. Deze voorstellen zijn door de regering gedeeltelijk afge wezen. Op de conferentie, die over het algemeen als een voorbereidende wordt beschouwd, zou het probleem van de pers en -de recente beslag legging op de Franciscaanse druk kerij bij Warschau zonder definitief resultaat; ter sprake zijn gebracht, een 'nieuwe bijeenkomst is vastge- Men gelooft, dat geen datum voor steld, en dat de bijeenroeping van een nieuwe conferentie zal geschie de op verzoek van de bisschoppen. Men legt een zeker pessimisme aan de dag aangaande de resultaten van deze eerste conferentie en van die, welke eventueel nog zullen volgen. Overstromingen in Spanje JANE, Spanje, 27 Juni (AP) Tenminste zeven personen zijn om het leven gekomen bij een over stroming bij Torre del Campo, en kele kilometers ten westen van Ja. ne. De overstromingen waren het gevolg van storm en hevige regens die 12 uur duurden. NA DE RAMP MET DE „ROERMOND" 5 BARI, 27 Juni (Reuter). Maan dagavond werden de pogingen om het wrak van de „Roermond" met sleepboten en drijvende kranen te lichten, voortgezet- Duikers zijn er gisterochtend in geslaagd de plaats, waar het wrak zich bevindt waar in zich nog steeds de stoffelijke overschotten van acht leden der be manning en van twee passagiers moeten bevinden vast te stellen, nadat zij met boeien de positie van het gezonken vliegtuig hadden aan gegeven, moesten zij hun pogingen, met het oog op de in kracht toene mende wind, welke het bergings werk reeds sinds Donderdag j.l. heeft belemmerd, opgeven. Maandagavond zou een K.L.M.- vliegtuig, met de stoffelijke over schotten van vier der vijf Egypti sche passagiers van de „Roermond" aan boord, van Bari naar Cairo ver trekken; het lijk van de vijfde Egyp tische passagier is nog niet gebor gen. De reeds geborgen stoffelijke overschotten van de Nederlandse slachtoffers van de vliegtuigramp zullen Woensdag a.s, naar Neder land worden vervoerd. Van de 33 inzittenden van het vliegtuig zijn 23 stoffelijke over schotten geborgen en geïdentifi ceerd, nl. de heer M. S. Broos, mvr. A. BroosMul, baby, H. Broos, de heer W, van Hasselt, mevr. C. H. van HasseltWeber, .J. G. van Has selt. de heer W. J. van Dort, mevr. M. F. van DortV. Abcoude, dr. ir, A. G. A, Idenburg, mevr. H. Esser- Schiebel, Robert Douglas Esser, Irene Cecilia Esser, mevr. J. C. C. MeelhuyzenVanson, de lieer S. K. van 't Hof, mevr. E. van 't Hof Dijkstra, de heer F. G. Dikkers, Opsporing verzocht van 4-jarige knaap De Commissaris van Politie, chef van de Justionele Dienst te Haar lem, verzoekt opsporing en terug brenging van de vierjarige Gerar- dus Cornelis Gijlswijk, roepnaam Gerrie. wonende te Haarlem, Val kenstraat 13. Het jongetje heeft op 24 Juni te ongeveer 12.30 de ouder lijke woning verlaten, en is tot he den niet teruggekeerd. Hij heeft de gewoonte als hij moe is in een stil staande auto te kruipen en daarin te gaan slapen. Hij is klein voor zijn leeftijd, gezond uiterlijk, licht blond haar, gekleed in witkatoenen blouse met korte mouwen, een groe ne broek met kruisbanden, hoge bruine schoenen en witte sokjes. Niets is blijvend, niets is duurzaam in dit ondermaanse. Op een leeftijd, waarop andere mensenkinderen aan hun melktandjes toe zijn, begint Marcus reeds de tand des iijds te vertonen. Ruim drie jare'n hebt u zo niet iedere, dan toch bijna iedere dag het praatje van Marcus kunnen lezen, be minde lezers. Juist nu, nu hij al aardig begon te praten, zal de jonge Marcus, hoe aanval lig van jaren ook, voortaan het stilzwijgen moeten gaan be waren. Grote, verstandige, wijze mensen vinden 't beter, dat hij over enkele dagen helemaal niet meer tot u zal spreken. Wij gaan dus schei den. lezers en lezeressen. Be reidt u er op voor. Heengaan is min of meer doodgaan. Ook hier doet scheiden pijn. Al thans bij uw steeds verknochte MARCUS. vlieger 2e klas J. Tuyt, stewardess C. A. Timmermans, steward P. J. van Overbeek, alsmede van 4 Egyp tische passagiers. Van 10 inzettenden is het stoffe lijk overschot tot dusverre niet ge borgen, nl. van de 15-jarige zoon van de familie van Dort, van - 1 Egyptische passagier en van 8 leden van de bemanning. De stoffelijke overschotten bij Vught Zoals reeds gemeld, heeft men Zaterdag in de buurt van het voor malige concentratiekamp Vught een aantal stoffelijke resten gevonden, vermoedelijk van slachtoffers der Duitse terreur. Uit het onderzoek, dat de dienst identificatie en ber ging Maandag heeft ingesteld, Is echter gebleken, dat de overblijfse len niet afkomstig kunnen zijn van menselijke lichamen. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Provinciaal Zieken huis te Santpoort is Maandagmorgen onder zeer grote belang stelling op het voorplein van het Ziekenhuis een gedenkteken, aangeboden door personeel, beambten en gepensionneerden, onthuld. Dit gedenkteken, dat de krankzinnigenverpleging symbolisch uitbeeldt, werd vervaardigd door de beeldhouwer H. Rigters. Tijdens de onthulling van het monument door een der verpleegden. LONDEN, 27 Juni (Reuter). De Sowjet-Russische ambassadeur in Hongarije G. M. Poesjkin, is door het presidium van de Opper ste Sowjet der Sowjet-Unie van zijn functie ontheven, aldus heeft Radio-Moskou hedenavond mede gedeeld. A. V. Tisjok is in zijn plaats benoemd. Uit Wenen meldt Reuter nog. dat van Hongaarse vluchtelingen waarvan tot dusverre gebleken is, dat zij betrouwbaar zijn in hun be richtgeving hedenavond verno men werd, dat de van zijn post ont heven Sowjet-Russische ambassa deur te Boedapest Poesjkin, betrok ken was in het Hongaarse „spion- nage-complot" (zoals gemeld, heeft de Hongaarse minister van Binnen landse Zaken Maandag j.l. de arres tatie bekend gemaakt van de vroe gere minister van Buitenlandse Za ken Rajk en van 18 anderen, die er van worden beschuldigd spionnage te hebben bedreven voor een vreem de mogendheid. Volgens deze uitgeweken Honga ren is de Hongaarse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, Revai, naar Moskou ontboden, om aldaar rapport uit te brengen over de toestand in Hongarije. Hij keerde terug met orders van Mos kou om alle leiders van de samen zwering waaronder zich de Sow jet-Russische ambassadeur bij de Hongaarse regering bevond te ar resteren. Revai begaf zich, verge zeld door leden van de Hongaarse politieke politie, naar de Sowjet- Russische ambassade, om de ambas sadeur Poesjkin in arrest te stellen. Laatstgenoemde schoot Revai daar op in de maag. Revai kreeg 30 dagen ziekteverlof, om van deze verwon ding te genezen. Mr. W. J. A. M. Smit, Officier van Justitie bjj dc Amsterdamse Economische Politierechter, heeft Maandagmiddag „wegens opzette lijk niet nakomen van voorschrif ten ter voorkoming van prijsop drijving" tegen de N.V. Magazijn ,,De Bijenkorf" een geldboete van f 500.000 geëist met. inbeslagne ming van diverse goederen, die naar schatting een waarde van f 125.000 vertegenwoordigen. Met deze eis heeft mr. Smit zich in feite aangesloten bij het vonnis, dat de tuchtrechter verleden jaar over ,,De Bijenkorf" heeft uitgespro ken aan het einde van het grootste proces, dat de prijsbeheersing in ons land heeft gevoerd. Talloze lang durige zittingen zijn aan deze zaak gewijd, die nu reeds langer dan een jaar in behandeling is. Stapels dos siers bevatten processen-verbaal over artikelen, die „De Bijenkorf' verkocht in de periode Maart tot Juli 1946 tegen prijzen, die volgens de prijsbeheersing te hoog waren. Maandagmiddag werd het proces voor de politierechter voortgezet, die eerst nog twee getuigen-deskun- digen hoorde. In het verdachten bankje hadden voor „De Bijenkorf" zitting genomen de juridische me dewerker van het Warenhuis, mr. Goppel en de administratief be drijfsleider, de heer J. Koning. In zijn korte requisitoir achtte mr. Smit het ten laste gelegde bewezen, Jbehalve ten aanzien van enige on dergeschikte punten". De verdediger, mr. H. L. Houthoff, was nog1 van mening, dat alle ge vallen, waarvoor „De Bijenkorf" geverbaliseerd is, zich hebben toege dragen in de „fatale periode" van Maart tot Juli 1946 en dat het in de thans volslagen gewijzigde econo mische omstandigheden nutteloos is het warenhuis een®' hoge boete op te leggen, te meer daar het reeds enoVne verliezen heeft geboekt door dit proces. Generale preventie heeft volgens pleiter niet de minste zin meer. Hij eindigde zijn pleidooi met de woorden: „ik vraag daarom voor „De Bijenkorf' geen clementie, maar recht". De Politierechter, mr. W. C. Has- soldt, bepaalde de uitspraak op 4 Juli a.s. des middags te 2 uur, doch voegde er aan toe, dat hij dan waar schijnlijk een interlocutoir vonnis zal wijzen, zodat een definitieve uitspraak nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. NIEUW WERELDRECORD 800 METER BORSTCRAWL De Japanner Hironoshin Furu- hashi verbeterde het wereldrecord 800 meter borstcrawl door deze af stand af te leggen in 9 min. 45.6 sec. Het oude record stond op naam van de Amerikaan Willy Smith met 9 min. 50.9 sec., gemaakt op 24 Juli 1941 te Honolulu. Japan is per 15 Juni weer tot de Fina toegelaten, zodat er geen bezwaren zijn om de aanvraag ter erkenning van dit nieuwe wereldrecord te aanvaarden. Volgens de uitgeweken Hohgaren was ook de Hongaarse politieke po litie in de samenzwering betrokken. 200 harer leden zijn gearresteerd en naar de Sowjet-Ünie övergebracht De leider van de Hongaarse politie ke politie Petr en de chef van de stadspolitie van Boedapest Minnich zouden eveneens aan het complot hebben deelgenomen. Poesjkin werd op 11 dezer naar Moskou teruggeroepen. MEVROUW BOESMAN GELAND PARIJS, 27 Juni. Mevrouw Boesman, die Zondag te Parijs is gestart voor een internationale ballon wedstrijd, waarbij het ging om op de grootste of kleinste af stand van het Casion te Vittel te landen, is met de ballon „Henri Dunant" geland ten zuidoosten van Parijs op 480 km. van Vittel. Een Franse ballon vloog bij de landing tengevolge van te hoge gasdruk in brand. De passagiers zijn gered. De Canadese zanger Barry Wil liams. die Vrijdag zijn debuut in Scheveningen maakte, mocht Maan dagavond niet meer optreden. Barry Williams, een Canadese oorlogsveteraan, krijgt van zijn re gering een toelage om zijn zang studie, hij wil opera zanger worden, te voltooien. Hij studeert de laatste j^ren in Amsterdam. Een Neder landse impressario ontdekte hem en Williams kreeg een engagement in het Scheveningse Casino. Boven dien werd hem een engagement van 8 maanden bij een Nederlands ge zelschap aangeboden. Hoewel zijn werkvergunning door het Departe ment van Sociale Zaken nog niet was verleend, debuteerde hij Vrij dag j.l. Weigeringen van werkvergunnin gen komen doorgaans per kerende post. zodat geen kwaad vermoed werd. Zoals men weet wordt van wege de schaarste aan vreemde va luta op slechts zeer beperkte schaal vergunningen voor het optreden LERROUX OVERLEDEN MADRID, 27 Juni (Reuter). Alejandro Lerroux, voormalig radicaal minister-president in de Spaanse republiek, is Maandag morgen op 85-jarige leeftijd te Madrid aan hartzwakte overleden. Lerroux keerde in 1947 naar zijn geboorteland terug, na 11 jaren ballingschap in Portugal, waarheen hij vlak na het uitbreken van de burgeroorlog in Spanje gevlucht was. Paleis Noordeinde krijgt andere bestemming Ten vervolge op de beantwoor ding van vragen van de heer Bachg heeft minister-president Drees thans o.m. medegedeeld, dat H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard de regering in kennis hebben ge steld van hun voornemen om het Koninklijk Paleis aan het Noordein de te Dèn Haag in de toekomst niet meer als woonpaleis te gelpruiken. In verband hiermede wordt tën aan zien van dit paleis wijziging van bestemming overwogen, en wel in die zin. dat de voorzijde als repre sentatieve ruimte zal dienen en het overige een andere bestemming zal verkrijgen, waarbij in het bijzonder gedacht is aan rijksdiensten, die weinig contact met het publiek heb ben. Paleis Huis ten Bosch kan voor bewoning van het Koninklijk gezin dienen en wordt daarvoor beter ge schikt gemaakt, terwijl, wanneer meer normale tijden zijn terugge keerd, een voorstel tot de bouw van een, het Koninklijk Huis waardig, paleis te Den Haag naar het oor deel van de minister-president en van zijn mede in deze vragen be trokken ambtgenoten aanhangig dient te worden gemaakt PRAAG, 27 Juni (AP). In Rooms-katholieke kringen werd vandaag verklaard, dat het door de regering opgerichte comité voor katholieke actie vrijwel alle ker kelijke consistories, de hoogste administratieve bureaux in het aa.l sbisdom en de bisdommen van het land onder zijn beheer heeft genomen. De dwangmaatregelen tegen de kerk en de verbeurdverklaring van kerkelijke goederen nemen een steeds groter omvang aan en in sommige gevallen zijn priesters, die zich tegen de verbeurdverklaringen verzetten, gevangen genomen, al dus de woordvoerders. In de consistories zijn leden van het nieuwe katholieke actie-comité geïnstalleerd, die op eigen gezag bevelen en richtlijnen uitvaardigen. De kerkelijke autoriteiten van Praag zeiden, dat de enkele consis tories, die nog open zijn slechts verlof hadden, om oude kerkelijke zaken af te wikkelen. Als dit ge beurd is, zullen ook deze bureaux gesloten worden en door de katho lieke actie van de regering worden overgenomen. Sommige priesters, die zich ver zetten tegen het in beslag nemen van de consistories zijn gearresteerd. Zij bevestigden tevens de recente berichten van de arrestatie van twee priesters van de staf van aartsbis schop Josef Matocha in Olomouc, Moravië, nl. pater Josef Mostek, de secretaris van de oorspronkelijke katholieke actie. Geestelijken in Praag zeiden, dat hun indruk was, dat het jongste herderlijke schrijven van de bis schoppen op grote schaal verspreid was. De politie heeft getracht het voorlezen van deze brief vanaf de preekstoel te verhinderen. De poli tie heeft 's nachts priesters bezocht en hun gewaarschuwd de brief niet voor te lezen. In sommige gevallen waren de priesters, na het voorle zen van de brief tegen deze waar schuwing in, opgeroepen om onder vraagd te worden. Tijdens deze on dervraging waren zij beschuldigd, dat hun uitingen onrust hadden verwekt. In verschillende gevallen zou de politie aan priesters de schuld heb ben gegeven van vuistgevechten, die in of bij de kerken tussen katholie ken en communisten hadden plaats gevonden. van buitenlandse kunstenaars afge geven. Omdat Barry Williams in Nederland woont en hij zijn gage voor zijn levensonderhoud hier wil besteden, verwachtte men echter geen weigering. De vergunning is echter niet ver leend, omdat men ten departemente „het aantal artisten in Nederland niet wil vergroten". Volgens het ministerie mag Barry Williams wel hier te lande studeren maar niet optreden. LAWNTENNIS WIMBLEDON Na vier uiterst zware partijen, die elk vijf sets duurden, hebben Drobny (Ts.-Sl.), Bromwich (Aus tralië), Sturgess (Z.A,) en Schroe- der (V.S.) zich in de halve finales van het heren enkelspel geplaatst. Woensdag a.s. speelt Drobny tegen Bromwich, en Sturgess tegen Schroeder. In tegenstelling dus met alle verwachtingen, slechts één Amerikaan in de halve finales, z Falkenburg ging onder tegen Bromwich, die hij verleden jaar in de finale geklopt had, 36 911 60 6—0 6—4. Wellicht, is er op Wimbledon nooit harder gejuicht dan toen Bromwich, na 2 sets te hebben achtergestaan, in een onweerstaanbare eindspurt de Amerikaanse houder van de titel Robert Falkenburg, verrassend sloeg. Bromwich verloor de eerste set door nonchalant spel, kwam op dreef in de tweede, doch miste twee set points, zodat ook deze set voor Falkenburg was. Hij attakeerde fu rieus in de derde set, die de Ame rikaan gewonnen gaf, evenals de vierde. De vijfde set moest dus de beslissing brengen, evenals in de finale van 1948 het geval was ge weest, maar ditmaal was het Brom wich die won. Schroeder kon slechts op het uiterste nippertje van Sedgman winnen, nadat hij twee match-points tegen zich had gehad (36 68 63 6—2 9—7). De „giantkiller"- Geoffrey Brown speelde vol zelfvertrouwen tegen Drobny, van wie hij op dezelfde baan drie jaar geleden gewonnen had, maar de Tsjech gaf geen krimp en had in de vijfde set genoeg re serves om de zege te forceren (26 7—5 1—6 6—2 6—4). Een schitterende prestatie lever de weer Sturgess, de Noordwijk- winnaar, door de Amerikaan Parker met 36 64 3—6 61 63 te slaan. Van Swol en Harper hebben zich moedig verdedigd tegen het Ita liaanse Davis Cup paar Cucelli M. Del Bello, De Italianen bleken prachtig op elkaar ingespeeld >en blonken uit in cross drives en smashes. Harper was minder zeker dan gewoonlijk met zijn ground strokes. CucelliDel Bello verover den in snel tempo de eerste twee sets en liepen in de derde uit tot 31. Daarna herstelden de Neder lander en de Australiër zich en wonnen deze set met 63. De vier de was echter met 64 voor de Ita lianen. In de derde ronde van het ge mengd dubbelspel wonnen Cochell en Patricia Todd (V.S.) met 61 6—2 van het Nederlands-Britse paar v. Swol—mevr. Halford. Verdere uitslagen zijn: Dames-enkelspel: Mevr. Rihbany slaat mej. Hoahing 64 64; Mar garet DupontOsborne slaat mej. Fiteh 60 61; Betty Hilton slaat Shirley Fry 46 61 64; mevr. DawsonScott slaat mevr. Water- meyer 6—4 7—5; Mevr. Todd (V.St.) slaat mevr. Dowseswell (Kenya) 61 60; Patricia Todd (V.S.) slaat mej. Marcellin (Fr.) 6—2 61. Dames-dubbelspel: Louise Brough en Margaret Dupont Osborne slaan mej. Brennan en Nel Hermsen 62 6—3. Te Bonn is men druk bezig met het optrekken van het gebouw, waarin de Bondsregering van West-Duitsland haar intrek zal nemen. Een overzicht van het werk. door H. VöLMEK FEUILLETON Nieuwe regeling voor de eierexport De bij de eierexport belangheb bende groepen hebben overeenstem ming bereikt over een nieuwe re geling met betrekking tot de ex port van eieren, welke regeling de instemming van de overheid heeft. Met ingang van 2 Juli a.s. is iede re pluimveehouder verplicht een heffing te betalen van in totaal f 1,50 per kip, waarvan f 1 dient te wor den betaald voor 15 Aug. a.s. De resterende f 0.50 per kip zal voor een nader te bepalen datum, ver moedelijk jn October a.s. moeten worden voldaan. Van deze verplich ting worden ontheven de pluimvee houders, die regelmatig per periode het vereiste aantal exportzegels in leveren. 65) Een afgemeten stem zei: „Daar zul je je voor te verantwoorden hebben, inspecteur Uppström. On middellijk naar 't bureau! Ik maak rapport, omdat je het waagde, een weerloos arrestant te mishandelen". Hoofdinspecteur Lund was met An ders Svarten uit perceel 43 geko men, juist toen zijn ondergeschikte Söderman de kaakslag toediende. -,,Ik werd er toe uitgedaagd," mokte Uppström. „Hij beledigde me." „Eeen leugen!" protesteerde Ma rianne heftig. „Hij Lund legde haar met een hand gebaar het zwijgen op: hij richtte 't woord tot de inspecteur. „Op 't bureau spreken we elkaar nader. Doe nu, wat je gezegd is. Ik belast me met de overbrenging van de arrestanten." Kwaadaardig grijnzend stapte Uppström in zijn taxi. Svartan zei: „De vogel was ge vlogen, Söderman. Klausen moet via 't dak zijn ontkomen. We von den de stukgetrokken koorden in de slaapkamer; je verklaringen werden er door bevestigd. Kun je hem niet de boeien afnemen, Lund?" „Als mijn sleutel past, dan met alle soorten van genoegen." De sleutel paste en August was wederom vrij man. Arm in arm zat hij met Marianne, tegenover zich twee mannen van wie hij wist dat, al mochten zij hen op het ogenblik nog als verdachten beschouwen in elk geval geen onhebbelijkheden te verwachten waren. XX. Het was twéé uur in de morgen. Anders Svartan lag op de divan van zijn hotelkamer. August Söder man zat somber weggedoken in een fauteuil. Marianne Karlsson bevond zich op het hoofdbureau van politie; die wetenschap veroorzaakte hem een onzegbare ellende. Het meisje was zeer terneergeslagen geweest toen hij haar verliet; toch poogde zij nog dapper te glimlachen. Zij rekende er blijkbaar op, dat hij alle zwarigheden uit de weg zou weten te ruimen -en hij had niet 't ge ringste vertrouwen meer in zich zelf. Verwijtend zei Svartan: „Je luis tert niet naar me, vriend." „O, neem me niet kwalijk, me neer Svartan!" „Heb ik voorspeld dat 't meisje binnen vierentwintig uur op vrije voeten is, ja of neen! Het gebeurt mits je meewerkt." „Alles, waartoe ik in staat ben, is hier zitten en luisteren." „Juist de medewerking, die ik van je verlang. Maar voor de drom mel, je luistert weer niet!" „Van nu af aan zal ik het doen." „Dus ik herhaal: ik heb mijn theorie betreffende de moord op Gunnar Lundqvist en de diefstal in 't „Sint Olaf" herzien. De schurk, die wij als Klausen kennen, deed samen met Lars Folmer. Uit het geen je hoorde, toen je gebonden in de slaapkamer lag, blijkt allereerst dit: 't halssnoer was in Klausen's bezit en hij gaf het de vrouw, die er mee naar Teddy Blom moest gaan. Natuurlijk zoekt de politie met een fijn stofkammetje heel Stockholm af. maar ik geef je op een briefje, dat zij geen Teddy Blom vindt. Die meneer paradeert onder een heel andere naam in 't adresboek vooropgezet, dat hij er in paradeert, wat hoogst onwaar schijnlijk is." „Daar is veel voor te zeggen", stemde August lusteloos toe. „Paula, de vrouw, beschuldigde Klausen, dat hjj Lars Folmer van kant maakte. Zij schijnt op haar manier van die Lars gehouden te hebben; jij distilleerde 't uit de ma nier waarop zij te keer ging. Vast staat, dat ook Klausen haar wil hebben, en dit is een troefkaart in onze hand. Komt bij misdadigers de vrouw in het spel, dan wagen zij doorgaans een goed deel van hun veiligheid. Ofschoon Klausen weet, dat de geliefde Paula niet op hem is gesteld, vertrouwt hij haar toch 't halssnoer toe. Met andere woorden: hij is er zeker van, haar niet alleen in zijn macht te hebben, maar haar ook te zullen vinden, zo dra hij haar nodig heeft. Dit ver gemakkelijkt onze nasporingen. Houden wij Klausen in 't oog, dan brengt hij ons vandaag of morgen, liever vandaag nog, naar Paula en wij knippen hen allebei. Want ook dit dametje is allesbehalve brand schoon. Zij maakt deel uit van 't complot, anders had ze jou niet naar de Maxim Bar meegétroond. Zij zou geen hand hebben uitgesto ken, terwijl ze jou daar molden. Ben je het tot dusver met me eens of niet?" „Volkomen." „Ik beschouwde Solange en De- schamps als de hoofdschuldigen. Klausen als een heler, een figuur van het tweede of derde plan. Het blijkt nu echter, dat twee partijen achter 't halssnoer aan zaten, of schoon zij toch op de een of andere wijze voeling met elkaar hadden. Hoe dit precies zit, daar zal 'k me 't hoofd niet over breken. Het pro bleem lost zich vanzelf wel op, evenals de moord op Gunnar Lundq vist. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3