Opening Speelseizoen in Bergen Engeland staat voor grote economische moeilijkheden Nogmaals: kunstenaars in nood He PAG. 2 -il Woensdag 29 |uni 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Dansfestijn in openluchttheater Een kwart eeuw katholiek onderwijs Drastische voorstellen van Cripps? WEERSVERWACHTING Nieuw Amsterdam had aanvaring Algemene staking in Londense havens Marktberichten ZONDAG WEER PAARDENRENNEN ALKMAAR. Het is a.s. Zon dag 3 Juli voor de vijfde maal in dit seizoen dat de Paardensport vereniging „Vooruit" paarden- courses organiseert. Eigenlijk viert de vereniging daarmede dus een lustrum, waarom werd beslo ten de .wedstrijden de naam te geven van „Aardbeien-courses. De meest bekende soorten van deze vrucht staan in het programma vermeld, zoals Amazone, Dutch Evern, Moulin Rouge e.d. De benaming van de courses is natuurlijk niet het voornaamste, wel echter het aantal ingeschre ven paarden en pikeurs. Ook daar over kan de vereniging tevreden zijn, want niet minder dan 83 paarden zullen aan de start ko men, waarender de meest be kende. Mooi weer, een vlot draaiende totalisator, benevens de groeiende belangstelling voor de paarden sport, zullen ook nu ongetwijfeld weer een groot aantal bezoekers naar het sportpark trekken. 70 JAAR MACHINEFABRIEK ALKMAAR ALKMAAR. De Machinefa briek Alkmaar, voorheen de Alk- maarse Ijzergieterij genaamd, be staat op Vrijdag 1 Juli.a.s. zeven tig jaar. Dit feest zal op eenvou dige wijze in intieme kring wor den gevierd en herdacht worden in een feestelijke bijeenkomst van het personeel. De fabriek, waarover wij on langs uitvoerig schreven, is sinds 1879 gevestigd aan de Voormeer. Voordien was het bedrijf in Den Helder ondergebracht, waar men zich destijds voornamelijk toeleg de op reparatiewerkzaamheden aan schepen, o.a. van de maat schappij „Nederland". Na de ge reedkoming van het Noordzeeka naal in 1870, waardoor de scheep vaart via Den Helder door het Noordhollands Kanaal vrijwel stopgezet werd, zag de toenmalige directie naar ander werk uit, het geen zij enkele jaren later in Alk maar vond. In 1938 werd de gie terij opgeheven, docji pas in 1948 werd de naam van het bedrijf dienovereenkomstig veranderd. In die zeventig jaar heeft de fabriek veel en goed werk geleverd en zich een uitstekende naam in de Nederlandse industriële wereld weten te veroveren. Vermeldens waard in dit verband is, dat van de oprichting van het bedrijf te Alkmaar af geregeld leveranties aan de Spoorwegen geschieden. HUISVESTING DUITSE KINDEREN ALKMAAR. De huisvesting der Duitse kinderen, waarvoor wij in deze kolommen reeds enige malen de aandacht der lezers vroegen, blijkt, naar Pater Colbé ons meedeelde, buiten verwach ting te slagen. Reeds werden 120 adressen van pleegouders geno teerd waarvan een kleine 70 in Alkmaar. Er waren zelfs enkele gezinnen, die bereid waren twee kinderen op te nemen. Al met al een mooi succes en een prachtig bewijs van christelijke naasten liefde en hartelijke gastvrijheid. Binnen afzienbare tijd hopen wij nadere mededelingen te kunnen doen over de aankomst der kin deren en verdere bijzonderheden betreffende de organisatie van de ontvangst in Alkmaar. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ Gisteravond vergaderde de Open. bare Leeszaal en Boekerij te Alk maar onder voorzitterschap van de heer Tj. N. Adema in het gebouw in de Langestraat. In het uitgebreide jaarverslag van de secretaris de heer W. v. d. Pol wordt herinnerd aan de her denking van het 40 jarig bestaan der instelling in 1948. Wat de sala riëring van het personeel betreft, heeft 1948 een oplossing gebracht. Thans is ook weer een le assistente waarnemend directrice, werkzaam gesteld. Overgegaan werd tot aan schaffing van 451 nieuwe boeken en 60 voor de jeugdbibliotheek. Diverse mededelingen werden gp- daan inzake de zo lang op non activiteit geweest zijnde ,,Bond van Openbare Leeszalen in de Provincie Noordholland", welke de verlossing van het platteland uit zijn isolement beoogt. In 1948 kon daarvoor een verzoek om subsidie bij de Provincie wor den ingediend Bekend is nu reeds, dat een belangrijk bedrag aan sub. sidie is toegekend en in 1949 zul len de plannen, die in 1948 gecon cipieerd zijn, waarschijnlijk in vervulling gaan. Alkmaar zal dan het centrum worden van waaruit de lectuurvoorziening van de streek tussen Schagen en Castricum ter hand genomen wordt met mo gelijkheid van uitbreiding tot voor. ziening van het gele platteland van Noordholland benoorden het Noordzeekanaal. Het aantal leden was op 31 De cember 1947: 2219 en dat der adspi- ranten 131. Op 31 December 1948 waren deze cijfers resp. 2127 en 141. Het aantal jeugdlezers bedroeg resp. 717 en 736. In 1947 werd de leeszaal bezocht door 18.855 mannen en 4243 vrouwen, totaal 23-103. In 1948 waren deze getallen resp. 17-607 en 4506, totaal 22.113. De penningmeester de heer H. Lind bood de rekening over 1948 aan, in totaal in ontvangsten en uitgaven op f 22.812, alsmede de begroting voor 1950 met totaal aan baten en uitgaven van f 20.806. Examens Rijkspolitieschool ALKMAAR. De Wachtmees ter le klasse J. van Leeuwen van de Verkeersgroep Alkmaar keerde op 27 dezer van een scholings cursus van 6 maanden voor de rang van opperwachtmeester, ge houden bij de Rijkspolitieoplei- dingsschool te Bilthoven bij zijn onderdeel te Alkmaar terug. Voor deelname van de op 4 Juli a.s. aanvangende nieuwe cursus is de wachtmeester le klas se J. van Dijk van de Groep Wie- ringen aangewezen. Nieuws van Olympus ALKMAAR. Donderdag a.s. om 8 uur ledenvergadering. Zeer belangrijke agenda. Wij rekenen er cp. dat alle leden aanwezig zijn op Donderdagavond bij Beemster, café Waagplein. Het Bestuur. I OP STRAAT GEZET ALKMAAR Vanmorgen werd het huisraad van mevr. V.B. wonende op de Stenen Brug met de sterke arm op straat gezet. Het gezin, waartoe behoren 2 kinde ren van 3 en 1 jaar, woonde op de Stenen Brug boven de zaak van Van der Kuip, welke firma ont ruiming van de woning had ge vraagd. Deze ontruiming was bij gerechtelijk vonnis van 4 Mei j.l. bevolen, op 7 Mei getekend en zou op 9 Mei uitgevoerd moeten zijn. Mevr. V.B heeft alle mogelijke moeite gedaan een woning te vin den voor haar en haar kinderen, hetgeen tot 'nog toe niet is mogen gelukken. Dientengevolge werd zij vanmorgen zonder pardon op straat gezet. Er was onder het pu bhek mede door het feit, dat het één-jarig kincfje buiten in de box stond, nogal verbazing over deze rigoureuze maatregel te bespeu ren. Wij vragen ons dan ook af of het niet wenselijker zou zijn de bewoners niet eerder uit hun wo ningen te. zetten, alvorens voor hen voor een ander onderkomen is gezorgd Duinranders 1Schoorl 2 51 ALKMAAR. Ten bate van het Prins Bernhardfonds speelden Zondagmiddag op het Duinran- dersterrein aan de Smeerlaan bei de plaastelijke clubs, om een door de burgemeester beschikbaar ge stelde medaille. De velen die naar het Duinran- dersterrein gekomen waren om van een spannende ontmoeting te genieten, moeten wel danig te leurgesteld geweest zijn. Het was een eenzijdige vertoning, waar door de wedstrijd na de rust, mede door gebrek aan tempo, uitging als een nachtkaars. De wedstrijd begon met enige snelle aanvallen over en weer. Na 20 min. spelen echter wist l.buiten Ruyter na goed voorbereidend werk van Meeteman de score voor de D. te openen. 10. Geleidelijk aan nam D. het initiatief in han den. Vooral de middenlinie en de beide binner.spelers verzetten ber gen werk. Steeds weer brachten zij de bal naar voren, waar de snelle vleugelspelers de aanval len uiterst gevaarlijk maakten. Jammer was dat midvoor Meete man in deze periode geblesseerd werd, waardoor hij zijn capaci teiten niet helemaal kon ont plooien. Dit was voor D. echter geen beletsel om de rust met 40 in hun voordeel te zien ingaan. Enkele doelpunten werden veroor zaakt door blunders van de backs, die een slechte indruk maakten. Na de thee voerde D. de cijfers op tot 50 Tenslotte wist Zoon voor S. de eer te redden. 51. Hiermede kwam het einde van deze matte wedstrijd. De burgemeester, Mr. C. A. J. Jochems dankte na afloop de bei de elftallen en reikte met een toe passelijk woord de door hem be schikbaar gestelde medaille uit aan de aanvoerder van Duinran ders. Been gebroken ALKMAAR. De wedstrijd SlagersPoray voor de bedrijfs voetbal-competitie gespeeld, vond een ontijdig einde. Een speler van het Slagerselftal, de heer Tuller- vaar, kwam zo ongelukkig te val len, dat hij met een beenbreuk in het St. Elisabeth-Ziekenhuis moest worden opgenomen. Dit ongeval moet geheel geweten worden aan een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden. Vertrokken personen ALKMAAR. M. Beinema, stationsambtenaar, N.H. van Burg. Palingstr. 5 naar Heerhugowaard; G. G. de Koning, religieuse, R.K., van Emmastr. 12 naar Delft: C. Peerdeman, huishoudster, R.K., van Parkstr. 3 naar Hoorn; G. Nol, caféhouder, met echtg., van Kool tuin 15 naar 's-Bosch; L. Koeman, machinist, van Gashouderstr. 7 naar de Rijp; M. L. Betss, zonder, Meth., van Rembrandstr. 22 naar Dangin (Australië); N. A. Godijn, van Overdiestr. 17 naar 's-Graven- hage; W. Buis, zonder, van Ver- dronkenoord 23 naar Argentinië; H. Bruin, werkster, R.K., van Ver- dronkenoord 101 naar Heiloo; M. Brouwer, winkeljuffrouw, R.K., van Laat 183 naar Zaandam; A. C. A. van den Haak-Wester, R.K., van Schoutenstr. 18a naar Beverwijk; D. Boekei, smelter Hoogovens, R.K., van Spoorstr. 35 naar Am sterdam: C. Metselaar, timmer man, N.H., met gezin, van Ver- meerstr. 27 naar 's-Gravenhage; C. W. J. Burksen, bankwerker, R.K., van v. d. Kaaijstr. 25 naar Zierikzee; J. N. Teyken, machinist Ger., van Ranonkelstr. 18 naar Haarlëm: J. M. Venneker, dienst bode, R.K., van Bisschop Botte- mannestr. 39 naar Harenkarspel: G. van Zandwijk, zonder, van Helderseweg 34 naar 's-Graven hage. W. J. A. Pronk-Mooij, R.K., van Burg. Palingstr. 19 naar Am sterdam; H. Brauneck-Vogel, N.H., van Kennemerstraatweg 14 naar Heiloo; C. Jaspers-Borst, R.K., van Laat 196a naar Heerhugo waard; T. Kieft-Dusseljee, Ger., van Macl Pontstraat 35 naar Pur- merend; C. Lipjes, militair, N.H., van de Ruijterstr. 11 naar Mid delburg. Ingekomen personen ALKMAAR. P. Bakker, zon der, N.H., van Enschede naar Laat 152a: F. W. Boulonius, Rem., van Hilversum naar Pr. Julianalaan 14; W. Heessels, choc, decorateur, mei gezin van Heiloo naar J. v. Galenstr. 11; F. H. Helderman, kantoorbediende, met gezin, van Heiloo naar Ranonkelstr. 29: Wed. H. G. Kruse-Pol, Ger., met kinde ren, van Haarlem naar Overdie str. 38; A. D. Nijk, apothekers assistente, van Workum naar Waerdendelstr. 10; J. H. Stam, chauffeur, R.K., van Spanbroek naar Nieuwpoortslaan 94; W. Kie- wiet zonder, van Heiloo naar Eikelenbergstr. 11; P. de Rover, zonder, N.H., van Heiloo naar J. v. Galenstr 2: I. D. Sepers, hout vester, N H., van Halsteren naar Kennemerstraatweg 11; W. Bosma, zonder, met echt., van Bergen naar K. van 't Veerstr. 56; E. G. Duij- ves. verpleegster, R.K., van Lan- gedijk naar v. Everdingenstr. 18. BERGEN De eerste van de door de Bergense V.V.V. georganiseer de opvoeringen in het mooi gelegen openluchttheater zal bestaan in een rijk en sprookjesachtig geënsceneerd dans spel, dat gegeven wordt door de Ka mer van de Dans van de Utrechtse Stu dentenvereniging „Veritas", die de zinrijke naam „Terpsichore" draagt Dit gezelschap komt Donderdagavond a.s. naar Bergen met het in Utrecht met zoveel succes uitge voerde jubileumspel bestaande uit een nistorisch overzicht van de verschillen de in ons land be oefende dansen, zo als het menuet, de gavotte, de wals en de quadrille. Het is een uitgezocht pro gramma, dat wordt uitgevoerd en de 3- iarige ervaring van het groepje danse ressen en dansers is er borg voor, dat de toeschouwer ten volle van 't bekoor lijk festijn zal kunnen genieten. Vooral de prachtige entourage van het openluchttheater zal er veel toe bijdragen het optreden van dit Utrechtse keurtroepje tot een succes te maken. De foto stelt een van de dansen voor. R 1 I itm m Strassburger naar Alkmaar Van 4 tot en met 7 Juli zal het circus Strassburger op het Canada plein weer een aantal voorstellin gen geven van een geheel nieuw programma. Het optreden van dit bekende circus belooft een aange name attractie te worden. VOLWASSEN VORMELINGEN ALKMAAR. Onder de aan dacht van de volwassen vormelin gen wordt gebracht, dat de voor bereidingen plaats hebben op Donderdag- en Vrijdagavond om 8 uur in de aula van het R. K. Ly ceum aan de Bleekerslaan te Alk maar. Alle volwassen vormelingen worden beide avonden verwacht. Introductie van belangstellenden is toegestaan. Verenigde R. K. Zangkoren De leden worden herinnerd aan de in café ten Bosch (Zaadmarkt) te houden repetitie voor het concert op 9 Juli, ter gelegenheid van het ko peren huwelijksfeest van het ko ninklijk paar. De repetitie begint om 7.45 en eindigt om 9 uur, waar na ieder koor zijn eigen wekelijkse zangrepetitie kan houden. ONVERBETERLIJK? De 13-jarige jongen, die wegens diefstallen uit kleedkamers op het sportterrein en bij de tennisbanen, door de politie was aangehouden en later weer op vrije voeten ge steld, zoals wij een dezer dagen meldden, heeft zich wederom aan het goed van anderen vergrepen. Nu heeft hij een 12-tal diefstallen ge pleegd in keten op verschillende werkterreinen en uit kleedkamers bij voetbalvelden, daarbij werden weer geld, horloges en kledingstuk ken ontvreemd. De jongen is ten tweede male door de politie aange houden en nu in verzekerde bewa ring gesteld, ten einde hem na on derzoek aan de officier van Justitie over te leveren. Pakjes-avond bij Thuisfront ALKMAAR. Hoewel het in deze tijd van het jaar niet de ge woonte is, pakjesavonden te orga niseren, heeft de afdeling van de St. Jozef parochie van Katholiek Thuisfront gemeend, van het oer degelijk gebruik rond het St. Ni- colaasfeest te moeten afwijken en in het hartje van de zomer aan de slag te gaan. Ten huize van een der bestuursleden der afdeling werden dezer dagen niet minder dan 53 pakketten voor Alkmaarse jongens in de tropen gereedge maakt. Er is heel wat werk aan geweest en de inhoud der pakket ten was zeker de moeite waard. Aan iedere militair kon worden verzonden een leesboek, een tube tandpasta met tandenborstel, een pak Hansaplast, drie rollen peper munt, vier pakjes kauwgom en een pakje sigaretten. Met deze pakjes-actie, waartoe Katholiek Thuisfront uiteraard door de milde giften bij de collectes in staat was, is weer eens'te meer gebleken, hoezeer Katholiek Alkmaar daad werkelijk medeleeft met de troe pen overzee. Een daad van mede leven die door de vele militairen zeker hoog op prijs zal worden gesteld. Prijs behaald ALKMAAR. Bij de dezer da gen te Schagen gehouden 'etalage wedstrijd wist het Reclamebureau Redo van de heer Balder de eer ste prijs te behalen. Dit is dé •tweede maal achtereen, dat de heer Balder beslag wist te leggen op de wisselbeker. Inderdaad een mooi succes voor de heer Balder, temeer daar de concurrentie in de beroepsklasse groot was. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren Annie, dochter van J. Schats en E. den Das; Berendina H„ dochter van F. J. Bruin en A. Duijkersloot; 'Ve ronica B., dochter van J. P. van Wonderen en A. J. Goedhart. Gehuwd: Adrianus W. Gerritsen en Elisabeth Th. Braun. Bezoek aan Openluchttheater BERGEN. Zaterdag 2 Juli a.s. wordt hier uit Dordrecht een gezelschap van 500 personen ver wacht, dat een speciale voorstel ling van „Circus Knie" bij zal wo nen. Het gezelschap, dat de reis tot Amsterdam met bussen maakt, een boottocht op de Zaan maakt en vanuit Wormerveer zijn trip weer met bussen voortzet, zal in de morgenuren een bezoek aan Alkmaar brengen. Vandaar uit wordt naar Bergen gereden waar een rondgang door het dorp en de duinen plaats vindt. Van 5 tot 8 uur zullen de Dordrechtenaren dan naar het spel van de „Ber gense Spelers" gaan zien. Aardbei van formaat BERGEN De heer D. Vlaarf te 't Woud heeft dezer dagen een aardbei geoogst die het respecta bele gewicht van 76 gram woog. Nederland viert feest Wij maken onze lezers nog maals attent op de feest avond in Casino, welke van daag t.g.v. de verjaardag van Prins Bernard gegeven wordt en waarvan tussen 9 en 10 uur in het Nationaal Programma het gedeelte Hersengymnastiek en het musikale gedeelte, dat ver zorgd wordt door het „En semble Vrij en Blij" o. 1. v. Wessel Dekker, worden uit gezonden. Het zou tot grote voldoening stemmen, wan neer vele stadgenoten aan wezig waren, om persoon lijk de verjaardag van de Prins mee te vieren! Er is bal na, te verzorgen door „De Optimisten". GEARRESTEERD WEGENS WANGEDRAG Door de politie is een 37-jarige man aangehouden, wiens gedrag de politie verdacht voorkwam. Na een serie onderzoekingen bleek het, dat hij zich schuldig had gemaakt aan strafbare feiten vermeld in artikel 247 en 248 wetboek van Strafrecht. Hij is aan de politie van een na burige gemeente overgegeven. STERKE DRANK IN HUIS Tegen twee caféhouders is proces verbaal opgemaakt wegens het voor handen hebben van sterke drank in hun verloflokaliteiten. Bij een werd zelfs een zeer grote' partij drank aangetroffen. O OP JACHT! De ingezetenen worden verzocht een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van coloradokevers in hun tuinen. In het Bergerkwartier werd al zulk een insect aangetrof fen. Uitslag aanbesteding HARENKARSPEL. Voor re kening van de gemeente Haren- karspel werd aanbesteed het ver bouwen van de Openbare Lagere school te Dirkshorn en van de R. K. Bijzondere Lagere school te Kerkbuurt. Voor de school te Dirkshorn waren 7 biljetten inge leverd. Deze luidden: C. Dam en Zn. f27999.—; D. Dam en Zn. f 27730. Ter Maar f 27150.— Th. Duin f28125.— Dekker, Tuitjenhorn f 28450. J. Moras f 28800. v. d. Gulik f 30100.— Voor de school te Kerkbuurt waren 6 inschrijvers, n.l.: A. ter Haar f 27260. Th. Duin f27100.— G. Bleeker f27800.— Dekker, Tuitjenhorn f 27000. J. Moras f 27500.— v. d. Gulik f29250.— De gunning zal over enige tijd worden bekend gemaakt. De raming was respectievelijk Kerkbuurt f 25814.en Dirkshorn f2,9519. Coöperatieve Boerenleenbank BEEMSTER In de gehouden vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank „Beemster" werd het aftredende bestuurslid de heer J. H. Langendijk herkozen en even eens werd herkozen het lid van de Raad van Toezicht de heer J. Duin Jz. Met betrekking tot de viering van het 50-jarig bestaan van de Centrale Bank te Eindhoven, werd besloten om gezamenlijk een uit stapje te maken naar de aldaar bij die gelegenheid te houden tentoon stellingen op 26 Augustus a.s. Uit het jaarVerslag stippen wij aan dat er dit jaar f954.080,36 was ontvangen aan spaargelden en f995.126.53 was terugbetaald. Er was aan nieuwe voorschotten een be drag van f45000 uitgegeven terwijl op de lopende voorschotten f19.892.50 was afgelost. De schulden aan spaarders bedragen in totaal f2.044.497.78, aan Lopende-Reke- ning-houders f 118.017.57. Uitstaande voorschotten loopt tot een bedrag van f145.832.50. Over 1948 was een winst gemaakt van f777.01. Het re servefonds bedraagt thans f30.125.01. WAARLAND. Vrijdag 1 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat in de Waarlander School, dat voordien een openbare school was, begonnen werd met het geven van katholiek onderwijs. Gedurende een kwart eeuw hebben katholieke on. derwijzersl essen) hun beste krach- en gegeven aan Waarlands jeugd. In „Sursum Corda" wijdt de Z. E. Heer Pastoor A. Verhaar een arti keltje aan dit jubileum, waarin hij allereerst memoreert, dat bij de oud-leerlingen nog de herinnering leeft aan hun vele uitstekende „meesters" die aan de vroegere openbare school waren verbonden- Maar bij Katholieke kinderen, zo gaat pastoor verder, hoort nu een. maal Katholiek onderwijs. Vervol, gens brengt de pastoor in dit arti keltje woorden van dank aan God op de eerste plaats, die Zijn zegen aan de St. Jansschool niet heeft onthouden, daarna ook een harte lijk dankwoord aan de onderwij zersfessen) die hun onderwijs daar hebben gegeven in Katholieke zin; die naast de profane kennis, ook hun godsdienstzin op velerlei ma nieren in de jeugd hebben overge bracht. Tot slot wordt ook dank ge bracht aan allen, die niet recht streeks bij het onderwijs zijn be trokken, maar toch ook hun onmis bare steun hebben gegeven. Voor al ook het bestuur der gemeente Harenkarspel (burgemeester en ge. meenteraad), die de laatste jardn grote sommen geld heeft besteed om de oude school in een bruilofts kleed te steken, dat bij een zilveren jubileum past. Het werk is nog wel niet geheel voltooid, maar alles ziet er toch fris en monter uit, klaar voor de volgende 25 jaar. Grootse feestviering zal er niet zijn. Alleen Vrijdag 1 Juli om half negen een gezongen H. Mis uit dankbaarheid en tot intentie van leerkrachten en leerlingen en verder 'n vrolijke dag voor de kinderen. Moge God zijn onmisbare zegen voor de toekomst geven. R.K. Begrafenisvereniging „St. Paulus" WAARLAND Bij de jongste contributie afdracht bleek, dat onze plaatselijke R.K. Begrafenis vereni ging „St. Paulus" ook in 1949 we derom in ledental is vooruit ge gaan. Thans telt de vereniging 612 betalende leden. Ter beevaart BURGERBRUG Na de deke nale bedevaart op 29 Juni a.s., wordt er Zondag 3 Juli door de R.K. Bond van Rijwielclubs „St. Christophorus" een Jubileum-bede vaart gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de bond. Ook onze parochiale afdeling Pius XI neemt hieraan deel. Zondagmorgen kwart over acht vertrekt onze groep van het kerk plein, met de afdelingsvlag boven de voorste rijder. De plechtige Hoogmis iq Heiloo is om 10.15. Er zal een gedenksteen worden ont huld voor de gevallen leden van de bij „St. Christophorus" aangesloten clubs. 's Namiddags half zes hoopt men weer op ons .kerkplein te kunnen afstappen. Dan houdt ten besluite de R.K. Middenstandsorganisatie op Woens dag 6 Juli haar bedetocht. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank deed op Dinsdag 28 Juni uit spraak in enkele gevallen ter zake van ongeoorloofd onderdak ver lenen aan buitenlanders zonder verblijfsvergunning. P. K. te Oudeschild: eis f 50.— of 30 dagen, uitspraak f 5.of 3 dagen; J. M. te Schellinkhout eis f 75.of 50 dagen, uitspraak f 10.- of 5 dagen; M. L. te Alkmaar eis f 75.qf 25 dagen, uitspraak f 2.50 of 1 dag; E. C. S.-D. te Alkmaar eis f 30.of 15 dagen, uitspraak: geen toepassing van straf. LONDEN, 28 Juni (Reuter). Naar Reuter's financiële redacteur schrijft werd heden in goed inge lichte financiële kringen alhier voorspeld, dat een interne Britse economische crisis zal uitbreken, welke mogelijk zou kunnen leiden tot een politieke crisis. Aangeno men wordt, dat de Britse minister van financiën, Sir Stafford Cripps, In ons blad van 13 Juni hebben wij gaarne de beschouwingen op genomen van de wethouder van Schoorl, de heer C. Kaandorp, over de contra-prestatieregeling voor noodlijdende kunstenaars en de afbraak van de oude school te Groet, beschouwingen die al mogen zij niet officieel zijn niettemin het standpunt van het gemeentebestuur nader toelichten. Wanneer wij hierop nog eens terugkomen, gebeurt-- dat, omdat deze zaak niet alleen voor de kun stenaars van groot belang is, doch ook voor Schoorl, zijn gemeente bestuur en zijn inwoners, kortom voor de gehele locale gemeen schap. Mede op grond van door ons verkregen inlichtingen willen wij thans enkele kanttekeningen plaatsen bij het betoog van de heer Kaandorp. Wij vernamen, dat het bestuur van het Kunstenaars Centrum Bergen (K.C.B.) reeds geruime tijd geleden aan B. en W. der ge meente Schoorl heeft verzocht de afbraak van de oude school te Groet te willen opschorten. Het Centrum ontving daarop ten ant woord, dat er voldoende atelier ruimte beschikbaar was te Schoorl ten bewijze waarvan twee werk ruimten werden genoemd. Helaas bleek bij onderzoek, dat geen van beide beschikbaar waren voor verhuur als werkruimte voor kunstenaars. Intussen bevatte deze brief niet enige suggestie aan het K.C.B. de kosten van het onder houd op zich te nemen. Een derge lijk voorstel zou naar men ons van de zijde van het K.C.B. ver zekerde stellig gaarne in over weging zijn genomen, wanneer het op deze wijze mogelijk ware ge weest het gebouw nog enige tijd in stand te houden. B. en W. deel den slechts mede, dat tot de af braak was.besloten, terwijl enige suggestie tot behoud dezer werk ruimten voor de kunstenaars niet werd gedaan. Ten aanzien van de contra-pres- tatieregeling tot steun der kunste naars mag worden opgemerkt, dat het initiatief tot deze regeling, in het leven geroepen om de kunste naars in hun moeilijkheden tege moet te komen, van het Rijk is uitgegaan. Men ziet dat op tal van gebieden: de Landsoverheid oriën teert zich over het gehele land en schept een regeling, waaraan de plaatselijke gemeenschappen kun nen deelnemen. Zo ook hier en het moet toch wel iets zeggen dat, ondanks de deplorabale toestand van 's Rijks financiën, toch 75 pet. wordt bijgedragen in deze steun regeling voor de kunstenaars. Dat wil immers zeggen, dat het Rijk erkent de noodzakelijkheid iets te doen, om deze bevolkingsgroep in haar moeilijkheden te helpen. De raad der gemeente - Schoorl heeft niettemin gemeend deelneming aan deze regeling te moeten wei geren, omdat zij uitsluitend Rijks zorg zou zijn; alsof de landgenoot alleen als Rijks ingezetene geniet van kunstuitingen! Onder de argumenten, die van buitenaf zijn aangevoerd tot toe passing der regeling te Schoorl worden, blijkens de mededelingen van de heer Kaandorp, ook ge noemd de voordelen, die Schoorl van kunstenaars heeft gehad. Met enige bitterheid wordt voorts ge constateerd, dat door een vergis sing van de Katholieke Illustratie in dat periodiek als voormalig domicilie van prof. Lau Bergen, en niet Schoorl werd vermeld. Dat is natuurlijk spijtig, maar wie kent niet dat bekoorlijke gedicht van Werumeus Buning, geschre ven toen hij te Schoorl woonach tig was: „Tussen Katrijp en Hargen Sprong mijn hart op in mij.." Vermeldt het epos van de Ne derlandse sleepvaart „Hollands Glorie" niet als plaats der schep ping: „Lands End" Schoorl? In trouwe moet men op d i t niveau de strijd uitvechten en enerzijds de landhuizen noemen, die kunstenaars in beter tijden gaarne te Schoorl bouwden, anderzijds naarstig de vergissin-1 gen naspeuren in de bladen, die als woonplaats van een kunst schilder uit de Bergense school niet Schoorl, maar Bergen hebben vermeld? Moge ieder, die met de maat schappelijke vraagstukken der kunstenaars te maken heeft in Schoorl en ver daarbuiten de zaken bezien op hoger plan. Moge men overwegen: dat in alle tijden, en zeker in die van ver schraling, welke de huidige mens heid beleeft, kunst nodig is, om de uitwassen van vervlakking van de menselijke geest, te compen seren met de werkelijke vreugde om een schoon kunstwerk, over een verantwoorde artistieke pres tatie; dat er groeien moet het be sef van verantwoordelijkheid voor elkander in de kleine locale ge meenschappen als Schoorl zo goed als binnen de grenzen der landen en over die grenzen heen tussen de volkeren dezer aarde. Eenzelfde besef immers als ééns het Gemeentebestuur van Schoorl belangeloos en zonder veel woor den een oude school, doch uitste kende werkplaats, ter beschikking deed steller, van enkele kunste naars, inwoners zijner gemeente. Dorpsgenoten, en daarom deel uit makende van de plaatselijke ge meenschap, die naar wij weten ook te Schoorl sinds mensen heugenis bestaat, als teken van de verbondenheid der inwoners met hun woonplaats, het liefelijke dorp, gelegen aan de voet der dui nen enkele zeer drastische voorstellen overweegt, teneinde het pond sterling en hetgeen van de Britse goudreserves over is te bescher men. Deze voorstellen zouden omvat ten: duurder geld, beperkingen van invoer tegen dollars en vooral ingrijpende verlagingen van rege ringsuitgaven. Dit zou practisch neerkomen op een ommekeer in het kostbare programma voor sociale voorzieningen van de Britse socialistische regering. Men neemt nog steeds aan, dat Cripps liever zal aftreden dan een aanbeveling doen tot devaluatie en dat hij zal aftreden zelfs indien Engeland onder drang van buiten tot devaluatie zou worden genood zaakt. Volgens ramingen van particu liere bankiers zullen de Britse goud- en dollarreserves op 30 Juni a.s, minder dan 400 millioen pond sterling groot zijn tegen 471 millioen aan het einde van Maart en 522 millioen toen het Plan-Marshall in werking trad. Wanneer dergelijke verliezen zouden aanhouden, zouden de reserves in 18 maanden volko men uitgeput zijn. Dit voortdurend verminderen kan echter niet wor den toegestaan, zo zeggen zij, daar de reserves reeds te klein zijn en zij voor een vierde deel van de we reld moeten dienen. De Britse staatsfondsen gaven vandaag een goed herstel te zien, nadat aanvankelijk tijdens de han del op de Londens eeffectenbeurs de beurswaarde opnieuw met 100 millioen pond sterling was vermin derd. Sedert de ineenstorting, die veroorzaakt werd door de groeiende vrees ten aanzien van de Britse goud- en dollarreserves, ongeveer 10 dagen geleden begon, hadden de Britse staatsfondsen ongeveer 500 millioen pond sterling van hun beurswaarde verloren. Uit Parijs werd gemeld, dat er Dinsdagavond nog geen aanwijzing was' voor een wederzijds aanvaard baar compromis op het gebied der inter-Europese betalingen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: VEEL BEWOLKING Vanavond of vannacht veel bewol king met op enkele plaatsen enige lichte regen of motregen. Morgen overdag weer opklaringen en droog weer. In het binnenland iets fris ser, maar in de kustgebieden plaat selijk'hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tassen Noordwest cn Noordoost, Vervolg van pag. 1 ANP-Aneta meldt nader, dat vol gens de kustwacht enkele personen der bemanning van het vissersvaar tuig, de „Marmax" geheten, gewond werden, hoewel niemand ernstig De „Nieuw Amsterdam" lag een uur stil en zond een reddingsboot uit. Een kotter van de kustwacht zal het vaartuig naar de dichtstbij gelegen haven slepen. Maar weinig passagiers van de „Nieuw Amsterdam" merkten het voorval, dat vroeg in de morgen plaats vond. De „Nieuw Amsterdam" kwam Dinsdagmiddag laat met enige vertraging te New York aan. Aan boord bevinden zich onder meer, Jessup, die de conferentie te Parijs heeft bijgewoond, Dr. Albert Schweitzer en de Engelse beeldhou wer Jacob Epstein. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tussen 1 en 9 Juni vier Indonesische soldaten van het Kon. Ned. Ind. leger zijn gesneuveld. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. Bij K B. zijn afgewezen de verzoeken om gratie van de doodstraf bij sen tentie van het Bijzondere Hof te Leeuwarden opgelegd aan A. Kaper en P. Schaap. De vonnissen zijn in middels voltrokken. LONDEN, 29 Juni (A.F.P.). Naar aanleiding van uitsluitings maatregelen in de Surrey-haven te Londen heeft het stakings comité besloten tot uitroeping van een algemene staking in alle Lon dense havens. Russen leggen beslag op materiaal BERLIJN, 29 Juni. De Russi sche autoriteiten hebben Dinsdag beslag gelegd op vrachtauto's, die met materia al voor de thans in de westelijke sector in aanbouw zijn de electrische centrale uit de wes telijke zóne te Berlijn aankwa men. aldus melden de Amerikaan se autoriteiten. Tezamen met de Britten doen de Amerikanen stap pen bij de Russische autoriteiten om het materiaal en de auto's te rug te krijgen. MARKTOVERZICHT PURMEREND Het was ook nu weer heel goed op te merken, dat de hooibouw nog in volle gang is, daar het bezoek gering was en ook het aanbod van de gebruiksrunderen niet groot ge noemd moet worden. Maar de le vering van vette koeien begint nu toe te nemen. In de eerste plaats is het weer de laatste dagen beter voor de hooibouw dan voor de gras. groei en vervolgens wordt er de volgende week weer 2 centen per kg van de prijs afgetrokken. De handel in de verse melkkoeien was al heel stil. De geldekoeien gingen iets beter, maar de ver koop was traaag; het was zelfs m de kalfdragenden heel wat stiller dan gewoonlijk. Voor de pinken was er totaal geen belangstelling, maar een goed gebruiksstiertje was nog wel te plaatsen. Op de wolvee markt was ook weinig leven, met de schapen ging het heel matig en met de lammertjes ging het be paald stug. Texel had hiervan nog wel een aardige aanbieding, maar de verkoop verliep heel traag. Voor de export werd ook niet veel ge daan. Er was maar een klein aan bod van bokken en geiten, maar desondanks was de handel stug. Op de biggenmarkt was in de vroegte nog wel aardig handel, maar daar het aanbod groter werd dan men verwachtte, was de af loop stug en zakte de prijzen. Ook met de fokzeugen ging het maar heel kalm. De paardenmarkt was voor het leven weer even stug. Op de pluimveemarkt waren de prijzen iets vaster. PURMEREND, 28 Juni. 4000 kip eieren 13—13.50, 2500 eendeneieren II; 452 runderen, 33 vette koeien levering; 171 geldekoeien 350575, handel stil; 109 melkkoeien 525 750i stug. 14 pinken 250340, stug; 25 stieren 400650, matig; 358 nuch tere kalveren fokkerij levering 30 60. stug; 26 vette varkens levering; 7 fokzeugen 300400, kalm; 754 big gen 5067.50, stug; 240 schapen 52 72, stil; 560 lammeren 2044, stug; 34 bokken en geiten 1060, stug; 63 paarden 380750, stug; veulens 1.10 140, stug; totaal aantal dieren 24199; 500 oude kippen en hanen (witte en rode) 1.752; 750 oude kippen en hanen (blauwe) 2.10-2.30, 350 hennen 46; 2900 jonge hanen (blauwe) 2.1D—2.30; 14900 joiït'e ha nen (witte ep rode) 1,50—1,7(5; 250 oude en jonge eenden 1.50—2; 200 konijnen 0.506. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Juni. 18000 kg aardappelen Eerstelingen 810,20. drielingen 6,508.40, kriel 3.80—5.40. 300 stuks bloemkool 16.80 1300 bos peen 66,40, 1000 kg rode kool 19. W ARMENHUIZEN, 29 Juni. 24.000 kg. aadappelen, schotse mui zen 8.209.10, rode muizen 11. drie lingen 5.908.60. kriel 4.104.70. N. SCHARWOUDE, 28 Juni. 94.000 kg aardappelen eerstelingen 810 30, drielingen 6.407.70, kleine 23.60. rode eerstelingen 10.10 10.90, Blauwe Eigenh. 10.6011.40. 900 st. bloemkool IA 16—17, I 13. TEXEL. Aangevoerd 850 lam meren f 2840, 8 koeien f 500—700, 16 biggen f 5570. 16 koeien, 2 rammen, 2 kalveren, levering.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2