ist" Verdraagzaamheid in Nederland De komende verzekering tegen werkloosheid Poppententoonstelling te Den Haag geopend RADIO DETECTIVE Acht nationaliteiten naar de T.T. waaronder 36 Nederlanders Republikeinse noodregering houdt het gezag in handen Woensdag 29 Juni 1949 PAG. 5 Magistraal betoog van prof. Pompe over de positie der Katholieke Nederlanders Minister Joekes houdt voet bij stuk Hechtheid Philips boekte 23 millioen winst Kon. Marine naar de manoeuvres objectieve ten, waar- -heid, docb voor zich- indelins van zijn thoven een ig van de m Noord de gods- eschiedenis, triële ont- en met een aan de groei van gedeelte, jkste, geeft irijving van gegroe- pen waar- geografi- encyclope- ien schrij- macht li- lebben. Dat uit de uit- die hij hoofdstuk- n gegevens zich heen is hem lachtig ge- jgt men bij neenten wei :s te weinig melden van vermelding magistra- van namen n nog al grenzen, en zijn er zing onge- sommen. beperkte n wij het, lte geen af- gewijd aan huidige be sten in Bra- Brabant's doet overi- waardering nste van dit belangrijke .heid ervan ogd door de iedere boe nen, dat het uitgegeven der door de waarop J. groot stuk bracht. De n ïnhouds- het boek kbaarder en Gewest in ct niet mis- Brabanders id der nuch- wat dit ge- al voor hen i bewust en veg voort te -Brabanders ijn zakelijk- aannemelijk e betekenis omst". Zo is, oor Dr. van 1. Moge het 'en worden mogelijk te N. en: „Noord- n Opkomst", Henri Bêrg- 49. fte, de gelief- Amerikaanse drukt of ge- erlei vrolijke doen we heel onszelf een ensemble te ekening toont ate geschikt en het is met zonder veel trak en glad kunt u naar er kantje af- nse rok stik- llige en nut- derdelen van door middel Op de rok tot tien cm. ran men zich r de knoops- urzaak in te i, dat we als nsteken, kun- ort jasje dra- ran een een- nipt mouwtje i verder geen den oplevert. i rok dienst el! AnneMieke. Op het jongste week-end heeft op de Pietersberg in Oosterbeek een conferentie plaats gehad, welke on getwijfeld uriiek mag heten in ons land. Immers op initiatief van de N.V.B. en onder presidium van prof. Kohnstamm, die ook als lei der zal optreden van het kort ge leden opgerichte Curatorium voor het Nederlandse Gesprek, waaraan alle groepen uit ons volk deelne men, had hier op de Pietersberg een druk bezochte conferentie plaats, waaraan deelnamen Katho lieken, w.o. ook enkele geestelijken, Gereformeerden, Ned. Hervormden en Humanisten. Gesproken is hier over de samen werking van verschillende volks groepen in ons land, waarbij de anti rev. hoogleraar van de Geref. Universiteit te Amsterdam, prof. Dr. A. M. Donner sprak over „Ver draagzaamheid"; de kath. hoogleraar prof. mr. W. Pompe, Utrecht, over „de verhouding tussen Katholieken en niet-katholieken" en Dr. J. P. v. Praag over „de plaats van het hu manisme in Nederland". Het zijn niet alleen drie zeer be langrijke inleidingen geworden, maar ook de daarop gevolgde dis cussie was in hoge mate interes sant en leerzaam, zodat prof. Kohn stamm, Zondagavond in zijn samen vattend overzicht, inderdaad kon gewagen van hoogtepunten in- ons Ned. volksleven, welke men op deze conferentie heeft meegemaakt. Niet weinig heeft daartoe bijge dragen het magistraal betoog van prof. Pompe, waarin hij gewezen heeft op de dwaze vrees voor een onderdrukking van de geestelijke vrijheid in Nederland, als de katho lieken eens de meerderheid kregen, en waarbij hij tegelijk wees op de achterstelling, welke in Nederland nog steeds bestaat t.a.v. de katho lieken en het volkomen ongemoti veerde en onlogische van het na de oorlog weer fel opwoekerend anti-papisme, waarvan n.b. de ar gumenten voor een belangrijk deel uit Spanje moeten worden gehaald. Over het hanteren van d e boeman „Spanje' heeft prof. Pompe interes sante dingen gezegd, die op alle aanwezigen op de Pietersberg dui delijk grote indruk hebben ge maakt. Het eerste referaat werd gehou den door prof. Donner, die zou spreken over de verdraagzaamheid in Nederland. De geref. hoogleraar stelde voorop, dat het noodzakelijk is, dat wij hier in Nederland, waar alle groepen als minderheden, naast en met elkaar moeten leven, dit moet geschieden in een geest van verdraagzaamheid. Zou Neder land deze geest niet kunnen op brengen, dan zouden wij het morele recht missen mee te bouwen aan een begrijpen en verdragen der verschillende volkeren op interna tionaal terrein. De grote moeilijkheid schuilt echter, zo zeide prof. Donner, m het verschil van mening over deze taak. Maar omtrent het begrip „verdraagzaamheid" bestaan uit eenlopende inzichten, misschien nog meer dan over het begrip demo cratie. Want ook hier werkt men met verschillende maatstaven. Hij verwerpt met nadruk een zeker in„- differentisme, dat uitgaat van de stelling, dat wij mensen nu eenmaal niet weten, wat precies de waar heid is en dat dus niemand de pre tentie mag hebben, dat hij de waar heid bezit. Nog verwerpelijker is een soort uniformiteit, die moet op gelegd worden terwille van de ge wenste nationale eenheid. Hoe on verdraagzaam deze houding is, le ren ons de totalitaire staten als Duitsland en Rusland. Waar wij PROGRAMMA DONDERDAG 30 JUNI HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Sopraan en piano; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmu ziek- 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gra- mofoonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 9.40 School radio; NCRV: 10.00 Trio de Graaf; 10.15 'Morgendienst; 10.45 Gramo foonmuziek; KRO: 11.00 Voor zie ken; 11.40 Schoolradio; 12.00 Ange lus; 12.03 Piano; 12.30 Mededelin gen; 12.33 „De Zevenklapper"; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Septet Johnny Ombach; 13.45 Roer- omme; NCRV; 14.00 Promenade orkest; 14.40 Even onder ons; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.30 Piano; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Radio Jeugdjournaal; 17.30 Zapakara's; 17.50 „A.B.C. en Nanci"; 18.00 Leger des Heils; 18,15 C.M.B.; 18.30 Orgel spel; 19,00 Nieuws; 19.15 Orgelspel; 19.30 Actualiteiten; 19.45 Gramo foonmuziek; 19.55 Lezing; 20.00 Het Nieuws; 20.15 Plaatvaria; 21.00 Va- cantie-voorpret; 21.15 „Sans Souci"; 21.35 Sweelinck-kwartet; 22.05 De vaart der volken; 22.25 Koor en or kest en solisten; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM I, 301 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; VPRO; 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgen wijding; 10,15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Orgel en zang; 11.45 Amsterdam, diamant stad; 12.00 John Renova and his music; 12.30 Mededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Aansluiting met de B.B.C.; 14.00 Sprookje; 14.15 So listenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 „Assortimento"; 17.00 Reizen en trekken; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 „The Skymas- ters"; 18.00 Nieuws; 18.15 Wimble don; 18.30 Voor de Ned. Strijd krachten; 19.00 Radiostrip; 19.10 Metropole Orkest en zang; 19.45 Re geringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 In het radio zoeklicht; 20.15 Amerikaans studentenkoor; 20.50 Hoorspel; 21.20 Het Residentie Or kest; 22.00 Lezing; 22.15 The Swin ging Nightingales e.a.; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.45 Gramofoon muziek. dus geen voor ieder geldende maatstaf hebben, voor de beant woording van de vraag, wat „ver draagzaam" is, moeten wij zoeken elkander te naderen op een terrein, waarbij de geestelijke vrijheid en de eerbiediging van ieders begin sel voorop staat. Maar ook dan zijn er nog grote moeilijkheden. De ka tholiek zal bijv. aanvaarden de verantwoordelijkheid van een cen trale overheid hier, de Calvinist meent, dat naast deze centrale overheid, de verantwoordelijkheid staat van gezin, kerk en onderne ming, wat Kuyper noemde „de souvereiniteit in eigen kring" en die men z.i. ook heeft te eerbiedi gen. De Staat heeft af te blijven van gezin, van de kerk, van de eigen groep. Daarom zullen bij de toepassing van de verdraagzaam heid, de krachtsverhoudingen altijd een grote rol blijven spelen. Men kan zijn geestelijke vrijheid alleen maar handhaven, door te zeggen: „als jullie die of die rechten van mij aantast, ben je nog niet jarig." Toch zijn er gebieden, waarin een christ. overheid de rechten van een eigen groep, niet kan eerbiedigen. Als het Humanistisch Verbond bijv. vraagt, geestelijke verzorgers in het leger om de leerstellingen van het Humanistisch Verbond aan onze soldaten voor te houden, dan zegt spr. met minister Schokking, dat een christelijke overheid daar aan nooit mag meewerken, omdat het. humanistisch verbond een buitenkerkelijke gemeenschap is en het christendom bestrijdt. Over deze laatste stelling ont spon zich een interessant debat tus sen pater Dr. van Straaten en prof. Donner. De Augustijner theoloog vroeg met nadruk aan prof. Don ner, hoe hij het kan rijmen met het gereformeerde beginsel van de souvereiniteit in eigen kring, om aan het humanistisch verbond, de geestelijke verzorging te onthou den, waarop deze aanspraak maakt? Prof. Donner had zichtbaar moei te zich uit deze klemmende vragen van pater van Straaten, die na drukkelijk vooropstelde, dat hij het in de zaak met prof. Donner eens was, maar diens standpunt princi pieel onhoudbaar achtte, los te ma ken en logisch te verdedigen. De gemoedelijke prof. Kohstamm redde de situatie, door de discussie af te breken en beide opponenten te verzoeken de zaak onderling nog eens te bespreken en misschien kon men dan het resultaat nog wei aan de aanwezigen meedelen. Wel zagen we later prof. Donner in druk gesprek met pater v. Straaten, waaraan ook pater Dr. Witte S.J. deelnam en anderen, maar de con clusie van dit alles is helaas niet meegedeeld. Prof. Pompe over de positie der Katholieken Zaterdagavond kreeg prof. Pom pe gelegenheid voor zijn inleiding, die zoals we boven reeds zeiden op allen diepe indruk heeft gemaakt en in dit milieu ongetwijfeld ver helderend heeft gewerkt en de po sitie van de Kath. Nederlanders niet weinig heeft geschraagd. Dit bleek ook wel uit de gedachtenwis- seling, waaraan prof. Kohnstamm eerst een einde kon maken, toen de Zondag reeds enige tijd was aan gebroken, maar waarbij toen Prof. Fompe's slotrepliek, algemene be vrediging heeft gewekt. De verlei ding is heel groot, een lang verslag van deze belangrijke voordracht te geven, maar helaas wij moeten ons beperken. Maar de belangrijke stof, welke wij hier niet kunnen ver werken, geeft ons nog wel ruim schoots gelegenheid dit bij enkele andere gelegenheden nog wel eens te spuien. Prof. Pompe begon met de op merking, dat het probleem van de plaats der Kath. Nederlanders in onze samenleving zó brandend is, dat men bevreesd zou kunnen zijn, zijn vingers er aan te bezeren. Maar door die vrees wilde hij zich toch niet laten weerhouden, zelfs niet om dit probleem hier in dit zo gemengde gezelschap in alle open hartigheid te bespreken. Hij meende goed te doen met te beginnen met een portret van het kath. Ned. Volksdeel te geven, dat misschien sommigen te geflatteerd zuilen noemen, maar waarvan de grote lijnen door niemand kunnen worden ontkend. Het is een groep, die grote eer bied heeft vóór het gezag, die een onmiskenbare trek heeft om hulp te bieden aan hulpbehoevenden. Er is geen volksdeel, wat op zoveel in stellingen op dit gebied kan bogen, als het kath. volksdeel. Het is een groep, die een leidende positie in neemt op het gebied van beeldende kunst en muziek, die zijn hart kan ophalen aan een zekere levens vreugde en grote liefhebberij heeft voor het carnavalsfeest, maar tege lijkertijd, elk jaar tienduizenden uit het gehele land opbrengt om m stille ingetogenheid, de Stille Om gang in Amsterdam mee te maken. Het is een volk, dat gemakkelijk de natuur met de bovennatuur ver enigt, dat niet zegt „of of" maar „en en". Het synthetische ligt het na aan het hart. De katholieken spreken van geest èn stof, van na tuurlijke én bovennatuurlijke din gen, van aesthetica èn ethica; het is een groep, die een groot aantal kinderen telt; het is een volksdeel, dat bij de volkstelling van 1936 36.4 van de bevolking uitmaakte, hoe groot dit percentage bij de volkstelling van 1946 was, weten we nog altijd niet. Het is een volksgroep, die sterk afbrokkelt, grote figuren ais een Wibaut, Vliegen, Donders e.a. zijn van huis uit katholiek, maar toch ook een groep dïe in aanwas blijft stijgen en nog altijd sterk in ont wikkeling is. Voor de bescherming en het be houd van de eigen kudde streven wij naar een zoveel mogelijk ge lijkgezindheid op allerlei gebied, waarbij wij erkennen, dat dit uit zuiver nationaal oogpunt bezwaren heeft, maar het nationale belang is voor ons niet het hoogste. Wij aan bidden het nationale niet, maar er zijn voor ons hogere belangen. Wie zou durven beweren, aldus spr., dat een zo sterke en een eigen karakter hebbende volksgroep, niet in belangrijke mate zijn stempel drukt op ons volksleven en daaruit niet zonder schade van het geheel kan worden gemist? Hierna ging prof. Pompe over op het in Nederland heersende anti papisme. Daarover vertellen we nog iets in een slotartikel. (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op de rede van de heer Gortzak (com.), die er op gewezen had, dat noch in Rusland, noch in Oost-Europa, dat zich in „stormachtig" tempo ontwikkelde, werkloosheid heerste, zei minister Joekes gistermiddag in de Tweede Kamer, dat de daar toegepaste methode van werkloosheidsbestrijding hem toch geenszins bekoren kon-, De methode om grote groepen mensen in bepaalde kampen samen te brengen, moest het toch zeker afleggen tegen de onze De minister had niet de indruk, dat daar ook voldoende rekening werd gehouden met de rechten van de mens. Bij zijn knappe verdediging van het aanhangige wetsontwerp „De verplichte verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werk loosheid", deed de minister nog een enkele kleine concessie, maar het was duidelijk dat hij, na al de wijzigingen, die al bij de schrif telijke voorbereiding zijn aange bracht, thans niet meer bereid was om nog verder te gaan. Met name gold dit het verzoek van de heer v. d. Born (P.v.d.A.), ook in een amendement vervat, om de pre mie voor de wachtgeldverzekering niet voor de helft, maar in haar geheel ten laste van de onder neming te brengen. Minister Joe kes wees er zijn partijgenoot in dit verband op, dat het bedrijfs leven vroeger in het geheel geen aandeel nam in de werkloosheids verzekering, terwijl het nu toch zo werd, dat het hierin voor een kwart ging meebetalen. De minister bleef bij zijn ook in de stukken reeds ingenomen standpunt, dat het in dit stadium nog niet mogelijk was om het vraagstuk van de lonen en prijzen in zijn geheel te overzien. Het was echter zijn grote zorg, dat het reële loon zoveel mogelijk onaan getast zou worden gelaten. De ontwikkeling van de verhoudin gen, zo voerde de minister in dit verband voorts nog aan, hadden wij mensen echter ook niet geheel in eigen hand. De heer Andriessen (K.V.P.) deed hij de toezegging, dat voor de invoering van het onderhavige ontwerp de Kamer in elk geval in de gelegenheid zou worden ge steld om over dit punt met de regering van gedachten te wisse len. Voorlopig leken de algemene beschouwingen van het nieuwe begrotingsdebat hem hiervoor het meest geschikt. Wat de kleine zelfstandigen be treft, ontraadde de minister een door de heer Krol (C.H.) gesug gereerd amendement. De onder havige wet, die alleen van loon- trekkenden spreekt, die ook alleen vertegenwoordigers van de werk nemers in de besturen van de be drijfsverenigingen opneemt, leen de zich niet voor opneming van deze groep. Wel wilde de minister, naast het ontwerp, nog eens na gaan wat speciaal voor de kleine zelfstandigen in dit verband zou kunnen worden gedaan. Overigens was het toch ook niet zo, dat de kleine zelfstandigen onder geen enkele regeling zouden vallen. De minister wees hier o.m. op de sociaal-economische hulpregeling. Eerder op de middag hadden de heren v. Lienden (P.v.d.A.) en Haken (com.) de gedachte van de heer Krol gesteund. Wat de D.U.W.-arbeiders be treft, wilde de minister wel tege moet komen aan een wens van de heer Andriessen (K.V.P.) om deze arbeiders wel onder de regeling te laten vallen, behoudens uitzonde ringen, in plaats van andersom. De heer Andriessen heeft o.m. een desbetreffend amendement inge diend. Een gelijke uitkering voor gehuwden en ongehuwden, door de heer v. d. Born bepleit, zou op zich genomen niet op bezwaren bij de minister hebben gestuit. De bewindsman werd er echter noch tans toch van weerhouden; gelijk stelling zou nl. betekenen, dat de gelijke uitkering dan slechts 71 pet. zou kunnen bedragen, terwijl die nu voor de gehuwden 80 pet. is. Wat de landbouw betreft had de minister een aparte regeling, uitgewerkt door de Stichting van de Landbouw, ontvangen. De voor lopige indruk van de minister was. dat er inderdaad iets voor een aparte regeling te zeggen zou zijn. Intussen nam hij ook nota van de rede van de heer Kikkert (C.H.), eveneens eerder op de middag ge houden, waarin deze betoogd had, dat toch minstens eerst beproefd zou moeten worden of de regeling, zoals de wet die aangeeft, ook niet vo#t de landbouw zou kunnen gelden. Vandaag gaat de behandeling verder. Dan zullen de amende menten in behandeling komen. Veldmaarschalk Montgomery, opperbevelhebber van de strijd krachten der Westerse Unie, opende een nieuw tehuis voor ver pleegsters te Surbiton in Surrey. Tijdens zijn toespraak memo reerde de veldmaarschalk, dat zijn eigen leven eens gered werd door bekwame verpleegsters toen hij in de eerste wereldoorlog gewond was geraakt. Een doos bonbons van royale afmeting, „de grootste, welke ik in West-Europa kon vinden", zei de veld maarschalk, diende als stoffelijk bewijs van zijn betuiging van dankbaarheid. „Monty" houdt uitdeling van de versnaperingen. Tal van genodigden, onder wie de ambassadeurs en gezanten van ver scheidene landen, waren gistermid dag naar de Houtrusthallen te 'sGravenhage gekomen, om aanwe zig te zijn bij de plechtige opening van de poppententoonstelling, die daar ten bate van de Stichting 1940'45 gehouden wordt. De voorzitter van het districts- bestuur van de Stichting 1940'45, de heer L. Neher, sprak het wel komstwoord, waarna de minister president de tentoonstelling opende met een rede, eerst in het Neder lands en daarna in het Frans. Dr. Drees hoopte dat het doel, waarvoor de Stichting deze expo sitie heeft georganiseerd bereikt zal worden. Het doel immers is, gelden bijeen te brengen voor hen die door de bezettingsjaren en de oorlog naar lichaam of geest ge schaad werden of omkwamen in hun strijd voor de vrijheid. Ook het lot'der nagelaten betrekkingen van de gevallenen heeft de Stichting zich aangetrokken. Deze poppententoonstelling, aldus dr, Drees, symboliseert op waardige wijze de internationale samenwer king tussen de bevriende naties, ter wijl de inzendingen van Nederlan ders die in den vreemde vertoeven, getuigen van de band die zij nog met het vaderland gevoelen. „Op deze tentoonstelling ontmoe ten rassen en volken, godsdienstige en politieke overtuigingen elkaar tot steun van het verzet, en zij is waardig om ons aller aandacht te trekken", aldus besloot de minister president zijn rede. Gedurende de eerstkomende drie Onze Heer zelf noemde de eerste Paus overeenkomstig de betekenis van zijn naam een rots en de qeschiedenis heeft het in het verleden bewezen, terwijl de feiten van elke daq het ten overvloede qetuiqen, dat de Stoel van Petrus on wrikbaar staat temidden van zelfs de heviqste wisselvallig heden van dit aardse leven. Meningen, stelsels, rijken, re geringen komen en qaan: de Kerk blijft. De gemeenteraads verkiezingen brachten qeluk- kige verschuivingen, Boeda- vest. Praag pogen een storm loop: de apostolische rots staat ongeschokt. Christus sterft niet noch in de Paus noch in de Bisschoppen en andere be lijders en martelaren. Ieder jaar vieren wij Petrus en Paulus. MARCUS. weken zullen dus Carmen en La Argentina, de Japanse toneelspeel ster Shizuka Gozen, Doornroosje, Hongaarse boeren vrouwtjes en tal van andere bekende en onbekende buitenlandse vertegenwoordigers uit de poppenwereld in zakformaat, de Houtrusthallen bevolken ten bate van de Stichting 1940'45. Uit het verslag over 1948 van de N.V. Philips' gloeilampenfabrieken blijkt, dat de handhaving van het dividend over het vergrote kapi taal (vorig jaar f 70 millioen, thans f 140 millioen) mogelijk was doordat de winst over 1948 f 23 millioen bedroeg vergeleken met f 16 millioen over 1947. Opnieuw werd f 10 millioen toegevoegd aan de conjunctuurreserve. Voorge steld wordt een dividend van 6.6 pCt. op de 6 pCt. cumulatief pre ferente aandelen en van 9 pCt. op de gewone aandelen. Bij de organisatie-oommissie van de T.T.-raees, om de grote prijs van Nederland der K..N.M.V., welke 9 Juli a.s. op het circuit van Drente zullen worden verreden, zijn thans inschrijvingen binnengekomen van acht nationaliteiten, nl. 30 Engelsen, 4 Spanjaarden, 16 Italianen, 1 Australiër, 2 Denen, 2 Nieuw-Zee- landers en in ieder geval 1, waar schijnlijk 3 Oostenrijkers, die voor Puch uit zullen komen, terwijl bo vendien 36 Nederlanders hun in schrijvingsformulieren hebben in geleverd. In totaal zullen dus 93 Jeelnemers aan de start verschijnen. De verdeling over de verschillen de klassen is als volgt: 125 cc.: 2 Mondials, 3 Morini's, 3 M.V.s, 2 Montesa's, 3 Puch's. 10 Eysinks, 2 Sparta's, 3 DKW's, 2 Ti- lex, 2 J.L.O. '2, 1 v. Es super, 1 C.Z., 1 D.M.F. en 1 Royal Baby. 350 cc: 6 Nortons, 17 Velocettes, 16 A.J.S. en 1 Douglas, 1 Guzzi en 1 Benelli. 500 cc: 12 Nortons, 3 Velocettes, 5 Guzzi's, 5 Triumphs, 2 A.J.S. en 8 Gilera's en 3 B.M.W.'s. Van Italiaanse zijde blijkt zeer grote belangstelling voor de races te bestaan. Er is binnengekomen 'n officieel Moto Verghera-team. be staande uit de rijders Matucci, Uibiali en Bertoni. Ze zullen uit komen in de 125 cc, waarvoor ook Eysink heeft ingeschreven met Dick Renooy en Heineman. Echter ook Gianni Leoni heeft zich met een Mondial gemeld, zodat deze klasse wel zeer sterk bezet is. De bekende Nederlandse rijder Piet Knijnenburg heeft ingeschre ven met een A.J.S. in de 350 cc en met een B.M.W. in de 500 cc. Tevens heeft Gianni Leoni zich gemeld met een Guzzi in de 350 cc, in welke klasse Lo Simons zal ver schijnen met een A.J.S. Lous van Rijswijk en Pellikaan zullen 9 Juli starten, Pellikaan op A.J.S. en B.M.W. Zeer vele buitenlanders zul len ook in de zware klassen uitko- Londense havenstaking ten einde De bootwerkers van de Lon- dense Koninklijke Havens, die Maandag het werk neerlegden uit solidariteit met de stakende Ca nadese zeelieden, hebben Dinsdag morgen besloten Woensdag het werk te hervatten, doch te weige ren enig Canadees schip te lossen. R.K. Universiteit Geslaagd voor het doctoraal examen in de godgeleerdheid de paters M. Bertrand S.M.M. uit Wvire (LW. A. Bouwmeester O.S.F. uit Nijmegen, A. J. de Leeuw A.A. uit Amsterdam, H. F. Th. Borgert C.S.S.R. uit Nijmegen (cum laude), G. J. Peters M.S.F. uit Oudenbosch, C. Veerman A.A. én F Veerman A.A. (cum laude), beiden uit Volendam. BATAVIA, 28 Juni CAneta). Een republikeins woordvoerder te Batavia heeft medegedeeld, dat on langs de republikeinse noodregering van Sjafruddin Prawiranegara op Sumatra bijeengekomen is, welke bijeenkomst werd bijgewoond door alle op Sumatra, vertoevende leden van deze regering. De volgende be sluiten werden genomen: De berichten als zou de noodrege ring haar mandaat teruggegeven hebben aan Sukarno en Hatta zijn onjuist. Tot op dit ogenblik berust de bevoegdheid van de centrale regering nog steeds in handen van de noodregering. De noodregering bevestigt, dat op het ogenblik, dat Sukarno en Hatta naar Djogja terugkeren en de ver antwoordelijkheden op zich nemen, vrij van iedere druk, en nadat de noodregering volledige informatie heeft verkregen over de voorlopige van RoyenRum-overeenkomst, de noodregering bereid zal zijn haar gezag over te dragen aan de rege- ring-Sukarno-Hatta. Nadat de be- 29 Juni geen feestdag meer in Hongarije BOEDAPEST, 28 Juni (A.F.P.). De Hongaarse regering heeft be kend gemaakt dat de dag van 29 Juni feest van de H.H. Petrus en Paulus die het begin van de oogst aangaf en een van Honga- rije's traditionele feestdagen was, voortaan niet langer als feestdag zal worden beschouwd. voegdheid is overgedragen, zal een gezamenlijke beslissing genomen worden ten aanzien van de voor lopige van Royen-Rum-overeen- komst en andere kwesties betref fende de voorlopige overeenkomst door de regering Sukarno-Hatta, *t werkcomité van het KNP1 (voor lopig republikeins parlement) en het opperbevel der gewapende strijd- DEENS JACHT MAAKT REIS OM DE WERELD CUXHAVEN, 29 Juni (Reuter). Een Deens jacht met drie mannen en twee vrouwen aan boord is op een reis om de wereld te Cux- haven aangekomen. De „Yoga" zal zich via Amsterdam en Ant werpen naar Franse en Spaanse havens begeven. De bemanning hoopt in het begin van de winter Zuid-Amerika te bereiken. Eigenaar en kapitein van het jacht is Curt Reimer uit Taurbal (Denemarken), die twee jaar ge leden in een éénpersoons zeilboot een reis maakte van Kopenhagen naar Istanboel. Extra bouwvolume voor Middelburg Volgens mededeling van de bur gemeester van Middelburg is door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting aan Middelburg een extra bouwvolume ter waarde van f 500.000 toegewezen voor de herbouw van de verwoeste stads kern Voor hetzelfde doel kreeg de gemeente Oostburg een extra volume ter waarde van f 300.000. men. Zo zal Dario Ambrosini met een 350 cc Benelli en een 500 cc Gi- lera het toch reeds uitgebreide Ita liaanse contingent versterken, ter wijl de bekende Engelse rijder Briggs komt, evenals zijn niet min der bekende landgenoot Fry, beiden op Velocette in de 350 cc en op Nor ton in de 500 cc. Tenslotte is in schrijving binnengekomen van de Nieuw-Zeelanders Jensen op een 500 cc Triumph en Coleman op een 350 cc A.J.S. Er zullen dus acht nationaliteiten aan de start ver schijnen, uit welk feit wel blijkt, dat de races te Assen zich steeds meer verheugt in de belangstelling van de internationale motorsport. TSJECHISCH EPISCOPAAT STRAFBAAR GESTELD De Tsjecho-Slowaakse minister van onderwijs, Zdenek Nejedly, heeft bepaald, dat rooms-kathó- lieke bisschoppen, die „kerkelijke straffen van politiek karakter" op leggen aan geestelijken, wegens „wetsovertreding" gestraft kun nen worden. Alle rooms-katholieke kerke lijke circulaires en mededelingen, met inbegrip van herderlijke brieven en instructies van alle soort moeten voortaan van te voren aan de civiele autoriteiten worden voorgelegd. Voor het hou den van een besloten bijeenkomst door rooms-katholieken moet minstens drie dagen van te voren toestemming worden gevraagd. Vervolg van pagina 1 Dat het redden van in zee ge storte vliegers met behulp van de helicopter mogelijk is bewees lui tenant ter zee vlieger Senger Dinsdagmiddag voor de kust van Zandvoort. De uitkijk van Hr. Ms. „Queen Wilhelmina" ontdekte een vlot met een „verongelukte" vlie ger. Direct werden s.o.s.-signaien uitgezonden. Op het vliegveld Valkenburg, waar men deze sig nalen opving, werd een helicopter uitgezonden. Vijf en dertig minuten later was het toestel boven het vlot en slaagde men er met lijn en haak in de „vlieger" (in dit geval een pop) uit zijn benarde toestand te bevrijden, zodat hij even later op de „Queen Wilhelmina" kon wor den afgeleverd. De proef achtte men uitstekend geslaagd, hoewel niet uit het oog'mag worden ver loren. dat de omstandigheden bij de redding zeer gunstig waren. De zee was zeer kalm en het weer uitstekend, zodat men dus goed zicht had. Maar, zo zegt men hier aan boord, een goed begin is het .naive werk. Iedereen is dan ook zeer tevreden over het slagen van deze eerste oefening. Hr. Ms. „Piet Hein" had juist toen de helicopter in actie kwam de achterstand, welke door een defect aan de stuurinrichting was ontstaan, ingelopen. Dank zij de gladde zee en het mooie weer is de stemming overal aan boord uit stekend. Vanaf de oorlogsbodem kon men door de verrekijkers zien, dat talloze badgasten aan het strand waren. Het moet voor de badgasten, die in het bezit zijn van een kijker, een fantastisch gezicht zijn het Nederlandse smaldeel voorbij, te zien varen. Ondanks tal van artillerie-oefe ningen zijn de indrukken van de oefeningen uiterst vreedzaam daar er niet geschoten wordt. Alleen het doen springen van de bunkers aan het strand en op de pieren van IJmuiden, hetgeen natuurlijk gepaard gaat met harde knallen, deed aan de ernstige achtergrond van de oefeningen denken. Omstreeks tien uur Dinsdag avond voegden zich vier Belgische mijnenvegers bij het convooi. Even daarna werd naar het wes ten gedraaid op weg naar de En gelse zuidkust. Na gaat het eigen lijk pas ernst worden. Bij het krieken van de dag worden name lijk aanvallen van vliegtuigen, onderzeeboten en motortorpedo boten verwacht. In verband hier mee is extra bescherming aange vraagd van drie Britse torpedo- bootjagers. Zo mogelijk wordt ook vliegtuigbescherming ingeroepen. Voorlopig vaart het convooi ech ter rustig voort, bewust van de gevaren die dreigen, maar met. de zekerheid, dat radar en andere hulpmiddelen de vijand tijdig zullen aankondigen. FEUILLETON H völmef. tegen wil en dank 66. Hoofdzaak voor mij is. 't hals snoer in de wacht te slepen, mijn maatschappij voor een dikke strop te vrijwaren." „Ik kom daarom op Lars Folmer terug, die,' zoals ons is gebleken, onfortuinlijk zijn einde vond en niet één van zijn gouden dromeen in ver vulling zag gaan. Folmer zou waarschijnlijk nog in 't land der levenden zijn, in dien niet baron de Béringuard hem 't kostbare sieraad van zijn vrouw had getoond, eer het naar de brand kast verhuisde. Nu was zijn heb zucht opgewekt. Wat doet hij? Hij opende later de safe vóór mid dernacht. wanneer jij in dienst trad, had hij nog een zee van tijd deed 't halssnoer in zijn zak verdwijnen vulde 't étui met waardeloze rom mel en bracht alles weer precies in de toestand, waarin hij 't pakje van de baron ontvangen had." „Wel alle mensen!" riep August uit. „Hetzelfde opperde Deschamps!" Met een ruk kwam Svartan over eind. Ht) staarde Söderman strak aan. „Tegenover wie?" „Tegenover mij." „Besprak hij dan met jou de dief stal?" „Ja, Hü beweerde zich voor mis daad te interesseren. Het gebeurde de avond waarop hij zijn intrek in 't „Sint Olaf" riam. Deschamps kwam bij me in de hall zitten en zei, als hij detective was, hij aller eerst ^ou uitpuzzelen, hoe beroeps inbrekers gr zó gauw van op de hoogte konden zijn, dat een waarde vol sieraad in de brandkast werd gedeponeerd. Volgens hem zou het er reeds uit zijn verdwenen eer de inbraak plaats vond en die was naar alle waarschijnlijkheid niets meer dan een foef. Ik dacht niet an ders, of hij daasde maar wat in de ruimte." „Geen wonder. Deschamps kan ongetwijfeld gelijk hebben, doch ook even goed ongelijk. Ik voor mij ge loof het laatste en dan was de in braak dus géén foef. Alleen bleek een ondernemende snuiter de misda digers vóór geweest te zijn." „Deschamps vestigde mijn aan dacht op Lars Folmer. De ogen van de klerk bevielen hem in 't geheel niet, zei hij. Ik moest Folmer ter dege In de gaten houden." Sv&rtan lachte geamuseerd. „Snap je het? Deschamps had er met 't halssnoer naast gegrepen en wilde door middel van jou aan de weet komen, wie hem zo lelijk bij de neus genomen heeft. Jij mocht voor hem de kastanjes uit 't vuur halen en je vingers branden." „Er schiet me te binnen, dat hij me een soort compagnonschap voor sloeg. Ik had gezonde benen, be weerde Deschamps, hij gezonde hersenen. Als wjj samen er in slaagden, het halssnoer op te sporen zouden wij de beloning, die de ver zekeringsmaatschappij natuurlijk uitloofde, eerlijk delen." „Mooi zo!" grinnikte Svttrtan. „We gaan de zaak eens nader be kijken. Deschamps had verdenking op Folmer, niet op Klausen. De vraag is: Kent hij Klausen óf niet? Vermoedelijk wel. Zekerheid daar omtrent heb ik niet. Het doet er ook minder toe. Eén ding staaf als een paal boven water: Des champs reisde naar Stockholm in de overtuiging, dat het halssnoer zou worden verduisterd. Daartoe was besloten, omdat de Béringuard op geen andere wijze kans zag, z'n geldelijke verplichtingen je gens Deschamps na te komen. Zo als wij weten viel het mooie plan in duigen doordat 'n gladjanus 't sieraad wegpikte eer de gehuurde inbrekers hun kraak zetten. Ware dit niet gebeurd, dan zou vriend Deschamps er geen moment aan hebben gedacht, in het „Sint Olaf" neer te strijken. Toen de Bérin guard of Solange hem inlichtte, dat het étui niet 't begeerde hals snoer, doch waardeloze rommel in hield, wilde hij zélf 't zaakje op knappen. Deschamps is er de man niet, naar zich de kaas van het brood te laten eten. Ik ben voor nemens eens 'n hartig woordje met de Béringuard te gaan spre ken; het zou me niet verwonderen, wanneer hij door de mand viel. Nu wat anders. Zowel jjj als juffrouw Karlsson kunnen met beslistheid Klausen en Paula indentificeren, nietwaar?" „Ja, maar wat schiet Marianne er mee op?" vroeg August be drukt. Svartan doorkruiste enige malen de kamer. Toen bleef hij voor Sö derman staan en legde hem beide handen op de schouders. „Het tjjdstip is aangebroken, jonge man", zei hij ernstig, „om me de waarheid mee te delen. Jij houdt met betrekking tot juffrouw Karlsson iets achterbaks. Ik ben met je eens, dat zij onschuldig is, maar ik kan haar niet helpen, tenzij ik alles weet. Is zij zoals on ze beminnelijke wederzijdse ken nis, inspecteur Uppström, vol houdt, de dame die bij Gunnar Lundqvist in de taxi zat?" „Neen!" antwoordde August bruusk. „Je liegt. Zij is de dame. Vol hard bij je dwaze tactiek en juf frouw Karlsson wordt veroordeeld zo zeker als tweemaal twee vier is. Ik wil je beloven, dat alles wat je zult vertellen, onder ons blijft, maar ik móét de waarheid weten." (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5