Nieuw i Krachtige houding van Sovjet-delegatie bepaalde verloop der conferentie I Belgische lening aan Engeland KatholiekeninTsjecho-SIowakije verzetten zich In Berlijn zouden vandaag weer treinen rijden EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Katholiek verzet in Slowakije Vrijdag 1 juli 1949 45e Jaargang No. 11602 Dollars - geen dollars Bereid tot concessies Wysjinski slaat zich op de borst Mederl. journalisten uit Djogja geweerd Groente-export weer gestaakt Zal het Pond devalueren Puntenvrije verkoop van textiel Regeringsverklaring Dinsdag verwacht Staat van beleg in sommige gebieden Van Zeeland's formatiepogingen Dollars voor Tito? Democratisch socialisme? Russen hielden vrachtauto's aan „e ,h„, SÊWSS 5ï Belgen ontruimen Bonn Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 ser mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantorens HOORN, Draafsingel 59, fel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2&00DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 ■-vkkefi 'akke! on gen ns ïeii! Van onze bijzondere medewerker) De Parijse conferentie heeft de ielangstelling niet zo sterk kun- en boeien. Het bleek geleidelijk, ht die bijeenkomst een misluk- ng zou worden en niet tot veel Isultaat zou leiden. Wat dan ook aandacht in toenemende mate jspannen houdt, is de zorgwek- ende economische toestand van uropa. Het wordt met de dag dui- ■lijker, dat het Marshall-plan el bijdraagt tot een langzaam op lachten komen van Europa. Met izelfde pijnlijke duidelijkheid eedt echter aan de dag, dat zelfs t grootse plan ten enen male toereikend zal zijn om Europa's jfinitief economisch herstel tot ind te brengen, laat staan te aarborgen. Vooreerst immers, na 52 komen er geen Marshall-dol- meer. Maar na 1952 dreigt er ettemin een nijpend dollar-te- >rt te blijven. Vervolgens is de Itvoering van het Marshall-plan It 1952 minder zeker dan aanvan- «lijk scheen. Tekenen wijzen er dat in de Verenigde Staten een momische teruggang op komst en reeds nu tracht het Ameri- gnse congres op de Marshall- larcredieten te bekrimpen. Wat lijl dat worden, als die economi- teruggang inderdaad in- en irzet vragen velen zich bezorgd Ten derde: het vlot ook niet :t de samenwerking tussen de 19 ropese Marshall-gebieden. Per ~uli zou er een vergemakke- ing van hun onderling beta lingsverkeer in werking moeten ■den. Het is echter vrijwel zeker, lat die minder om het lijf zal beb- len dan wenselijk ware. Helaas is iet zelfs nog niet zeker, of ook naar zo'n beperkte vergemakkelij- ang van dat inter-Europese beta- ftgsverkeer wel tijdig tot stand al kunnen komen. Tussen Enge- and, België en Amerika bestaan, ipf het ogenblik dat wij dit schrij- en. hierover nog aanzienlijke mc- .ingsverschillen Engeland wil dat ils bijv. Nederland uit België neer invoert dan het er heen uit- ®rt, het dit verschil ook in an- Üfe 'munt zal kunnen betalen dan S Belgische francs, bijv. in pon- len. Dat zou de positie van het ingelse pond tegenover de dollar ■etsterken en daarmede de posi- van Engeland zelf, dat een ikbarend dollartekort heeft te- Ip-vcr Amerika. Hoewel dat voor v W jrland voordelige kanten zou ,-uben, is België daar afkerig van. lelaas heeft dit reeds mede tot evolg gehad, dat de voorbereiden- ||f economische unie tussen de Be; ,eiuxlanden niet op tijd, n.l. zoals ivfereen gekomen per 1 Juli llaar kan komen. Amerika heeft veer andere belangen. Het wil op uttner schaal toegang tot de Euro- icse markten en daar concurreren. Jat vrezen de Europese producen-, en, die allereerst hun eigen mark en willen behouden, wat al moeite ist, omdat die verzadigd raken, (licir bovendien krampachtige po- j&gen doen. om ook op de Ameri- ïse markt wa' afzet te vinden. Behalve deze drie redenen tot ;org ontoereikendheid van het Jarshallplan, omdat Europa in .952 nog lang niet economisch ge- .ond is; onzekerheid over de Mar- ihallhulp tot 1952, omdat in de /etenigde Staten een economische cruggang om de hoek komt kij ken; en onvoldoende inter-Euro- §e' samenwerking, omdat nog jds teveel eigenbelang en te linig begrip voor gezamenlijk •lang bestaat is er nóg een re en tot ongerustheid, die maar ieel zelden wordt genoemd: Het cbnomisch -bestel van Europa is ngestort; het kan niet meer worden iDgelapt,' maar er moet een nieuw stel voor in de plaats komen, rt.grote trekken heeft „Quadrage- no Anno" tot de opbouw van dit lieuwe bestel al jaren terug de veg gewezen. Tot pu toe met het rover resultaat, dat de thans re- lerende Paus, verwijzend naar deze Incycliek van zijn voorganger, on- *|gs sprak als over een gemiste lis". Bij het socialistische Enge- ijd is voor een nieuw bestel in je trant geen steun te verwach- Het is integendeel verbazing- kkend te zien, hoe de zo socia- lische Britse regering zeer on- lialistisch keihard het Britse enbelang verdedigt, zelfs ten fete der economie van de rest van topa. Indien de Beneiux-landen, itankrijk en Italië niet uitslui- (d aan socialisten en liberalen pragen de economische vernieu- tig op stapel te zetten, zal ten- nste van deze landen een stoot nnen uitgaan tot vernieuwing in j geest van Quadragesimo Anno. |t is verblijdend, dat in Nederland publiekrechtelijke bedrijfsorga- cie zij het moeizaam begint Sgroeien; maar zonder internatio- Je werking van dit stelsel kan het bij ons niet gedijen. Het meest nauwende in al die internationale Inomische moeilijkheden lijkt dan |c wel, dat tot nu toe deze kant de zaak wat „Quadragesimo no" noemt „de vernieuwing der pesten en der instellingen" nog igoed als geen aandacht krijgt, Vuil juist dit aspect het allerbe- mgrijkst schijnt. Ook al zou dat anders worden, au zijn daarmede de drie genoemde ndere moeilijkheden nog niet uit !®m' Amerika voert voor rond dollar per jaar uit, doch ongeveer 8 milliard -■> Dat betekent dus een -tekort van minstens ard per jaar. Van min- .ard, want de Verenigde jben de laatste tijd hun i uit Europa met 25 pCt. in- pen, waardoor het Europese Jartekort nog t°eneemt. Naarma te ,0e economische toestand in de V. «teruggaat, dreigt ons dollarte- *t toe te nemen omdat invoer in •/r1* a u't b.v. Europa dan verder .'rV?aI l°°Pt te worden ingeperkt, wat daartegen te doen? MOSKOU, 30 |uni (Reuter). De Sovjet-Russische bladen „Prawda" en „Isjwestja" publiceerden heden een interview met de Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, over de laatste conferentie van de vier ministers van buiten landse zaken. Volgens Wysjinsky hebben de drie westelijke ministers de Parijse conferentie gebruikt om te proberen de controle over West-Duitsland te verkrijgen en het aan te wenden voor anti-democratische en imperialistische doeleinden. Het westelijk aanbod, de Duitse staten van de oostelijke zóne toe te staan zich aan te sluiten bij de constitutie van Bonn, werd door Wysjinsky een poging genoemd om „algehele vrijheid van hande len te krijgen voor het regelen van alle Duitsland betreffende kwesties" Ook het verlenen van een vérstrekkende stem aan de Duitsers in het regelen van hun eigen aangelegenheden was ca mouflage, want het Westen was van plan een vredesverdrag met Duitsland zo lang mogelijk te rekken. De krachtige houding van de Sovjetdegelatie te Parijs dwong de westelijke ministers hun poli tieke lijn te wijzigen. Samenvattend zeide Wysjinsky, dat het belangrijkste resultaat van de Parijse conferentie was „het duidelijk falen van de politiek, welke gericht was op splitsing van Duitsland en verslechtering van de internationale betrekkingen, en het duidelijk succes van de politiek tot herstel van de Duitse eenheid en verbetering van de internatio nale betrekkingen". „Ik denk, dat het ook in de toe komst noodzakelijk zal zijn zekere wederzijdse concessies te doen. BATAVIA, 28 Juni' (Aneta). In verband met het verbod tot toe lating van Nederlandse journalisten te Djogja, heeft de Verenigde Dag bladpers, omvattend de Indonesi sche, Chinese en Europese pers, aan de Sultan van Djogja een telegram gezonden, waarin verzocht wordt om onmiddellijke intrekking van het verbod, „Het verbod brengt een juiste nieuwsvoorziening in gevaar. De journalisten aanvaarden even tueel risico's, zo wordt gezegd. De Nieuwsgier van heden zegt t. a.v. dit verbod: „een slecht begin". Het blad noemt twee bezwaren te gen de maatregel: ten eerste, „een nieuw tijdperk wordt ingeluid met uitgesproken discriminatie tegen de Nederlanders, ook al wordt deze in genomen voor hun bestwil, en voorts het algemeen en principieel be zwaar tegen elke belemmering van vrijheid van informatie der pers, zolang zich daartegen niet zeer be langrijke landsbelangen verzetten. Het blad hoopt, dat de Sultan als nog zijn beslissing herziet, mede terwille van het republikeinse pres tige. POST VOOR DEELNEMERS AAN DE MANOEUVRES In tegenstelling met eerder ver spreide berichten, kan aan opva renden van aan de vlootmanoeu- vres van de Westerse Unie deel nemende Nederlandse oorlogs bodems slechts luchtpost worden verzonden, die uiterlijk 5 Juli des middags om 12 uur gepost moet zijn. Op het adres moet naam, rang. stamboeknummer van de geadresseerde vermeld staan, als mede het schip waarop geadres seerde is geplaatst. In géén geval mag op het adres de aanduiding voorkomen: „Marine Postkantoor Amsterdam". welke zich verdragen met het be ginsel van de overeenkomst van Potsdam", aldus besloot Wysjin sky het interview. Een woordvoerder van 't Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft met betrekking tot het inter view van Wysjinsky met de Mos- kouse pers over de onlangs te Parijs gehouden conferentie van de grote vier verklaard, dat de Sovjet-minister de meeste argu menten reeds te Parijs naar voren heett gebracht. Zij waren reeds door de westelijke ministers van buitenlandse zaken beantwoord. De woordvoerder juichte de ver klaring van Wysjinsky toe wat be treft de noodzakelijkheid van we derzijdse concessies in de toe komst. Om tot overeenstemming te komen was het altijd nodig, dat van beide zijden bereidheid tot het doen van concessies werd ge toond. EEN MISREKENING Nadat met ingang van 29 Juni de groente-export naar Duitsland was hervat op basis van een hoeveelheid ter waarde van 250.000 dollar per week, is deze export op 30 Juni door het bedrijfschap voor groenten en fruit tot nader order stopgezet. Het bleek nl„ dat het contingent van 250.000 dollar in één dag was uitgeput. De onderhavige regeling biedt geen waarborg voor een regel matig verloop van de export van onze tuinbouwproducten naar Duits land. Er worden dan ook pogingen gedaan om een gunstiger regeling ten behoeve van onze groente export te verkrijgen. PIRC-EUWE De tweekamp tussen de Zuid- Slavische schaakmeester Pirc en onze landgenoot dr. Euwe te Bel grado is in gelijke stand geëindigd 5—5. PARIJS, 30 Juni (Reuter). De krachtige houding van Sir Stafford Cripps tegen verdere ont trekkingen aan de Britse goud en dollarreserves heeft er toe ge leid, dat België aan Engeland een lening heeft aangeboden van naar verluidt 12.500.000 pond sterling. De 19 aan het plan-Marshall deelnemende landen bestuderen dit aanbod heden te Parijs, waar de raad voor Europese economi sche samenwerking is bijeenge komen om een nieuw inter-Euro- pees betalingsprogramma op te stellen in plaats van de overeen komst, welke officeel vandaag om middernacht afloopt. Vijf minuten voordat de zitting van gisteravond werd beëindigd, zorgde de Britse kanselier van de schatkist voor. een verrassing door er in toe te stemmen de nieuwe Belgische voorstellen te overwe gen, welke tevens leningen op lange termijn omvatten aan Frankrijk en Nederland, welke beide landen met Engeland de grootste debiteuren van België zijn. De lening van 12.500.000 pond sterling, welke door België aan Engeland zou zijn aangeboden, komt ongeveer overeen met de waarde van de Britse goudtrans fers naar België gedurende de laatste 6 maanden in het kader van de overeenkomst tussen beide landen. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, uat aan de tex tielhandel de gelegenheid zal wor den gegeven van 18 tot en met 30 Juli a.s. textielgoedcren vrij of tegen verlaagde puntenwaardering te verkopen, mits de verkoopprijzen met tenminste 10 pet. worden ver laagd. De minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, heeft hedenmiddag te Parijs besprekingen gevoerd met vertegenwoor digers der Marshall-landen over de moeilijkheden met het be talingsverkeer met Engeland. Sir E. Hall Patch, Brits adviseur (1 minister D. U. Stikker; Sir Stafford Cripps en de vertegen woordiger der Ver. Staten, Averell Harriman, na de conferentie. In welingelichte kringen te Washington is men, naar het „Journal of Commerce" schrijft, van mening, dat de druk van de gebeurtenissen Engeland zal over tuigen van de noodzaak het pond sterling te devalueren. Door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van finan ciën werd heden verklaard, dat minister John W. Snyder, de lei der van dit ministerie, Zaterdag a.s. per vliegtuig zal vertrekken op een reis door Europa; 't eerste bezoek zal aan Parijs worden ge bracht. Minister Snyder zal wor den vergezeld door de Ameri kaanse onder-minister van finan ciën, William Martin en door het hoofd van de afdeling internatio- Woensdag heeft Z.H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van Den Bosch, de Bisschopswijding toegediend aan Mgr. Jacobus Teerenstra C.S.Sp. in de .Parochiekerk van Cemert. Een foto van de nieuwe Bisschop temidden van de Bisschoppen, die de wijding mede verrichtten. V.l.n.r.Z.H. Exc. Mgr. Jos. Baeten, Coadjutor Bisdom Breda; Z.H. Exc. Mgr. Jac. Teerenstra C.S.Sp.; Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. Hanssen, Coadjutor Bisdom Roermond. GEEN VERGAANDE GEVOLGEN? (Van onze parlementaire redacteur) Hedenmiddag zal de Minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. van Maarseveen, na een tiendaags ver blijf in Indonesië, weer op Schiphol aankomen. Hoewel nog niet aange kondigd, is het nu toch wel zeker, dat begin volgende week, waar schijnlijk Dinsdag, een nieuwe rege ringsverklaring zal worden afgelegd. Het verzoek van prof. Romme, om nadere inlichtingen maakte reeds duidelijk, dat als gevolg van de uit werking van het te Batavia bereikte aecoord, bij de Kamer een sterke be hoefte was ontstaan aan een ge- dachtenwisseling met de regering. Een ogenblik schijnt zelfs de ge dachte te hebben geleefd, om de terugkomst van Minister v. Maarse veen niet af te wachten en het de bat ten overstaan van de Minister van O. G. a.i„ minister Götzen, of de Minister-President te laten plaats vinden. Het wil ons juist voorkomen dat van deze gedachte is afgestapt. Voor een juiste beoordeling van de gang van zaken, zoals deze in Bata via plaats vond,,ijn de persoonlijke indrukken en ervaringen van de daar vertoevende. Minister van Over zeese Gebiedsdelen toch immers wel van zeer veel waarde. Dit klemt temeer waar deze bewindsman in Indonesië gelegenheid had zowel met vooraanstaande Federalisten als Republikeinen van gedachten te wisselen. Een geforceerd debat zou nale verrekeningen van het mi- I alleen dan volledig zin hebben ge- nisterie. had, wanneer bij de Kamer de be- PRAAG, 30 Juni (AP). Vol gens welingelichte bronnen zou den de communistische autoritei ten de staat van beleg hebben af gekondigd in sommige delen van West-SIowakUe om een einde te maken aan botsingen tussen de trouwe Katholieken aldaar en le den van de door de regering be gunstigde separatistische organi saties. De staat van beleg zou 60 uur hebben geduurd en is afgekon digd nadat 4e botsingen zich Dins dag en gisteren hadden uitgebreid tot verscheidene steden in deze zeer Katholieke provincie. In de stad Nitraf zouden 20 personen gewond zijn. Overeen komstige onlusten zouden hebben plaats gevonden in het Noordwes telijke deel van de provincie. In sommige dorpen hebben de boeren, die meenden dat hun pries ters zouden worden gearresteerd gewapende patrouilles gevormd om de pastorieën te bewaken. De politie en het leger zouden op tal van plaatsen tussenbeide zijn gekomen, o.m. in de streek van Zilina, waar het standrecht zou zijn afgekon digd. Talrijke personen zouden zijn aangehouden en een soldaat zou na bij de Poolse grens zijn gedood. Te Bratislava zelf is het rustig, maar de politiemacht is versterkt. Naar verluidt zou aan elke Slo- DE POSTZAK-ONTPLOFFING OP STATION AMERSFOORT (Eigen bericht) Naar gemeld wordt, is de oor zaak van de ontploffing op Zater dag 18 Juni j.l. op het perron te Amersfoort thans achterhaald. Dr. rroentjes uit Den Haag, die ais deskundige met het onderzoek in deze zaak was belast, heeft thans geconstateerd, dat een Amster damse firma aan een cliënt in Groningen een partij vuurwerk en munitie toezond, welke is ont ploft toen de postzak van de lorrie viel. Aangezien het verzenden van dit gevaarlijk goedje op deze wijze verboden is en de betrokken firma reeds eerder door een dergelijke waakse politieman een Tsjechisch politiebeambte zijn toegevoegd. De vastberaden houding van 3000 gelo vigen, die 19 Juni aan de bedevaart naar Marianka (welke in Mei werd verboden), hebben deelgenomen en die dag een optocht hebben gehou den in de straten van de hoofdstad zou diepe indruk hebben gemaakt. BRUSSEL, 30 Juni. De Belgi sche kabinetsformateur Paul van Zeeland verklaarde hedenavond te genover journalisten, dat hij m de loop van de dag het programma van de C.V.P. geconfronteerd heeft met de opvattingen der socialisten en liberalen en zijn beraadslagingen thans geëindigd zijn. „Wij hebben volkomen vrij met elkander gespro ken" .alclis v. Zeeland. „Hoewel wij thans en duidelijk inzicht hebben in de verschillende vraagstukken, zijn de moeilijkheden er niet minder om geworden en hoewel wij trouw wen sen te blijven aan ons partijprogram ma, hebben de katholieken niet de meerderheid in de beide wetgevende Kamers en moeten wij daarom tot een vorm van samenwerking gera ken. Morgen zal ik een voorstel aan de partijen kunnen voorleggen en ik zal dan van hen vernemen in weike mate dit voorstel tot basis kan die nen van een samenwerking in het belang van het land." Koning Leopold was gisteren te Tressèvre bij Aix-les-Bains in Frankrijk. Na een partij golf te hebben gespeeld vertrok hij weer naar Genève. SENAAT AANVAARDT REPUBL. ARBEIDSWET WASHINGTON, 30 Juni (Reu ter). President Truman heeft heden een nederlaag geleden dooi de aanvaarding door de Senaat van de Republikeinse Arbeidswet met 51 tegen 42 stemmen. Truman was tegenstander van het wets voorstel. De stemmingsuitslag be tekende een overwinning voor senator Taft (republikein, Ohio). Het wetsontwerp behelst de basis-voorzieningen van de Taft- Ha.rtley-wet, die Truman volgens zijn gelofte wenste te herroepen. Truman verklaarde op een pers- doeling zou hebben voorgezeten, om onverwijld in de loop der gebeurte nissen te willen ingrijpen. Het los laten van deze mogelijkheid zou er, in deze gedachtengang dus op kun nen duiden, dat het komende debat wellicht nog wel een scherp karak ter zal hebben, maar toch geen vér gaande gevolgen met zich zal bren gen. In de afgelopen dagen schijnt ook nog de wenselijkheid te zijn over wogen van het doen van mededelin gen in comité-generaal. De voor standers van deze gedachte gingen er van uit, dat niet alle door de regering te verstrekken inlichtingen zich voor openbaarheid zouden kun nen lenen. Het Senioren-Convent van de Kamer bleek deze gedachte echter niet te willen steunen. Hier bij zat waarschijnlijk de overweging voor, dat aldus een sfeer van ge heimzinnigheid zou worden opge roepen, die de openbare mening het gevoel zou geven van de thans plaats vindende ontwikkeling te worden buitengesloten. WASHINGTON, 30 Juni (A.P.) De nieuwe President van de Wereld bank, Eugene Black, deelde van avond mee, dat de Bank het verzoek van Maarschalk Tito om een lening van 200.000.000 dollar in overweging heeft en dat binnenkort een missie naar Joego-Slavië gezonden zal wor den „om te proberen te kijken, wat de belangrijkste projecten zijn, die gefinancierd moeten worden". De perschef van het Departement van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat de V.S. besprekingen gevoerd hebben met Joego-Slavie' over het volledig stopzetten van de hulpverlening aan de Griekse guerii- latroepen vanaf Joegoslavisch grond gebied. White ontkende echter, dat dit een voorwaarde zou zijn voor toekenning van een lening aan Joe goslavië en zei, dat de hulpverlening uit Joegoslavië de laatste maanden sterk verminderd was. GRIEKSE REGERING GEVORMD ATHENE, 30 Juni (Reuter). Een nieuw Grieks coalitie-kabinet, samengesteld door Diomedes, is thans beëdigd. Er zijn twee plv. premiers: Constantin Tsaldaris, de Populistische leider, die tevens minister van buitenlandse zaken zal blijven en Sophocles Venizelos van de dissidente liberalen, die minister zonder portefeuille zal blijven. (J. H.). De PvdA. noemt zich de vertolker van het democratisch socialisme, met welke bijvoegelijke aanduiding het wel niet zal preten deren een zeker monopolie van het democratisch socialisme, maar meer een tegenstelling met wat wij ken nen als een „nationaal socialisme" en het daarop als twee druppelen gelijkend democratisch volkssocia- lisme, welke beide socialismen in derdaad met het begrip democratie wel heel weinig gemeen hebben. Dat intussen ook in de kringen van de PvdA. met de democratie nog al eens gesold wordt, blijkt opnieuw in de commentaren in deze kringen aan de uitslag van de Belgische verkie zingen gewijd. Voor de eerste maal in de par lementaire geschiedenis van België, hebben we nu een verkiezing ge had. die inderdaad weergaf de me ning van het Belgische volk, om dat ditmaal ook de Belg. vrouwen meestemden. De Belgische sociaal democraten hadden uit vrees voor politieke ongewenste gevolgen van deze democratische maatregel, de invoering zo lang mogelijk belet, wat op zich al een eigenaardige soort democratie is. Maar nu dit al gemeen kiesrecht is ingevoerd en de volkswil zich in deze democra tische vorm heeft gedemonstreerd, voelen de socialisten er al heel wei nig voor, zichbij die volkswil neer te leggen. Omdat ze niet bepaald strookt met de verlangens, welke in socialistische kringen van die volks wil gekoesterd werden. Nemen we de Koningskwestie! Van de 212 ze tels haalde de Kath. partij, die zich duidelijk uitsprak voor terugkeer van de Koning, 105 zetels op 2 na de meerderheid. Dat zij niet ruim schoots de meerderheid haalde, dankt zij aan de Vlaamse nationa listen. die ook voor de terifgkeer van de Koning zijn, maar hun Vlaamse gevoelens hoger stelden en daarom niet met de CVP meegin gen. Met hun stemmenaantal zou de volstrekte meerderheid meer dan ruim bereikt zijn. Daarbij komt nog. dat 4e liberale eandidaten. die voor Leopold zijn, een overweldi gend aantal voorkeurstemmen kre gen. Men kan dan ook zonder be twisting vaststellen, dat de grote meerderheid der Belgen voor de te rugkeer van de Koning is. Erken nen nu de socialisten deze volkswil? Neen. hun hoofdorgaan ,.Le Peuple" schrijft openlijk, daj: met de socia listen over terugkec.i^jan de Koning niet te praten valt. r Jfs zullen zij zich met alle krac... „.verzetten om het Belg. volk door een referendum, hierover uitspraak te laten doen. En deze van al heel weinig eer bied voor de democratie getuigen de houding, vinden we niet alleen bij de Belg. socialisten, maar ook de organen van het Ned. democratische socialisme, nemen een vrijwel ge lijkluidend standpunt in. De Belg. socialist de Swaef. die de Ned. so cialisten in „Het Vrije Volk" voor licht, schrijft openlijk, dat de socia listen er in geen geval voor te vin den zijn aan de terugkeer van de Koning mee te werken en is er zelfs zo vrijpostig bi) om te insinueren, dat. dat heel die actie voor de te rugkeer van de Koning bij de ka tholieken natuurlijk een zand in de ogen strooien is van de kath. kiezers en in werkelijkheid geen ander doel heeft, dan een reactionaire politiek te gaan voeren. Hier denkt men on willekeurig aan het Ned. spreek woord van de waard en zijn gasten. Ook het niet minder democratische socialistische „Parool" schrijft Woensdagavond, dat de katholieken weer met de socialisten alleen wil len samenwerken op de basis van een terugkeer van de Koning en gelijk recht voor het vrije kath. onderwijs, maar dat, de socialisten daaraan „natuurlijk" niet denken. De socialisten, die met hun anti- koningsgezinde en anti-clericale on derwijspolitiek geducht de kous op de kop kregen, vinden hét niet be rusten in deze nederlaag nog „na tuurlijk" ook. Het zal wel aan ons liggen, maar erg veel eerbied voor dit „democratisch socialisme" kun nen we niet bepaald hebben. zending een ontploffing op het i conferentie, dat zijn strijd om de postkantoor te Hilversum veroor- arbeidswet van Taft-Hartley te van de justitie gesteld. i worden. BERLIJN, 30 Juni. (AFP). Willi Kreikemeyer, directeur-ge neraal van de spoorwegen der Russische zóne, heeft aan dr. Frie- densburg, adjunct-burgemeester van Berlijn, de verzekering gege ven, dat op Vrijdag 1 Juli het spoorwegverkeer geheel hersteld zal zijn, aldus meldt het gemeen tebestuur van de Westelijke sec toren. Voorts heeft Kreikemeyer aan dr. Friedensburg verklaard, dat hij stappen zal doen bij de directeur der Berlijnse spoorwegen in verband met het ontslag van een zeker aan tal spoorwegarbeiders, waarvan hij niets afwist. Hij heeft eveneens be loofd tussenbeide te komen om de meningsverschillen in verband met de betaling der lonen van de spoor wegarbeiders uit de weg te ruimen. Dr. Friedensburg heeft in overleg met het hoofd van de arbeidsdienst van het gemeentebestuur besloten aan alle spoorwegarbeiders, die ont slagen werden wegens hun deelne ming aan de staking, een werkloos heidsvergoeding uit te keren. Russische wachten bij de Hame- lin-brug in de omstreken van Ber lijn hebben hc<en een tachtigtal vrachtauto's met voedingsmiddelen uit West-Duitsland aangehouden. Een ander twintigtal auto's werd naar de Sowjet-zóne gedirigeerd. De Russen verklaarden, dat de papieren van de auto's niet in orde waren, ofschoon de auto's bij een andere Russische controlepost, namelijk te Helmstedt, wel werden doorgelaten. Volgens de Duitse politie van de Westelijke sector van Berlijn eisen de Russen bij Hamelin een handte kening van de Sowjet-Russische controle-officier te Helmstedt op de papieren van de chauffeurs. Wan neer de chauffeurs alsnog die hand tekening zouden verkrijgen, zouden zij Berlijn mogen binnengaan. BRUSSEL, 30 Juni (A.P.) De Belgische bezettingstroepen zullen volgens een officiële mededeling van de Belgische regering de stad Bonn ontruimen. Het gebied van Bonn zal niet lan ger deel uitmaken van de Geal lieerde bezettingszone, terwijl de stad, die de zetel zal worden van de Duitse federale regering, ook de standplaats zal zijn van de Gealli eerde Hoge Commissaris voor Wcst- Duitsiand. Tot nu toe was er het hoofdkwar tier van de Belgische bezettings sector in de Britse zóne. Volgens het communique zal de Belgische opperbevelhebber in Duitsland met een groot deel van zijn generale staf in Bona blijven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1