Nieuw Het ijzeren gordijn" Paul v. Zeeland wil einde maken aan regentschap Rechten van de Sloweense en Kroatische minderheden vormden struikelblok Plaatsvervangers van Grote Vier bijeen SOCIALISTEN DREIGEN MET ALGEMENE STAKING ORDELIGER! verwekte relletjes in Den Haag Min. van Maarseveen constateert groeiend optimisme in Indonesië Volledige overeenstemming bereikt K.A.B. wenst maatregelen [eerproducten lig in prijs! irschoenen ens beter EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Belgische Koningskwestie opnieuw actueel Zaterdag 2 juli 1949 45e Jaargang No. 11603 Dollars - geen dollars Herrieschoppers gearresteerd Vakcentrales moeten blijven samenwerken Gesneuveld in Indonesië Het staatsverdrag met Oostenrijk Nieuwe verkiezingen? mot ring, vo1- in r 43 39c ;ing per 1 Juli van het n met het Rijksbureau itische producten, deelt" de: tot 1 Augustus a.s. e zaken teerproducten hieden aan het adres ihage- Aanvragen voor e enz. inzake teerpro- e datum aan genoemd iant witlinnen schoentje, ast bij Uw charmant Langestraat 19 !R: Spoorstraat 33 Nieuwsteeg 12 >ud.en Diederic en aardig van ze om te waarschuwen. vriendelijke boe- tvrij onthaal". Zo k uit de hooiberg, verfriste zich bij et boerderijtje af, 'oewel de haan zo raaien, waren alle n er geen rook uit Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VA N HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 ■W/iMiöiÉI Een overzicht van de gecombineerde vloten der landen van de Westerse Unie te Mounts Bay. (A.N.P.-telefoto (Van onze bijzondere medewerker) II Het Marshall-plan voorziet in Amerikaanse beleggingen in Euro pese voortbrenging en het verlenen van technische bijstand aan die Europese productie. Daarvan is tot nu toe nog slechts heel weinig ge bruik gemaakt. Toch zou dit, als wij goed zien, grote voordelen kun nen hebben. De arbeidsproductivi teit van een Amerikaans arbeider is het viervoud van die van een Europeaan, omdat de werker in de V. S. over technisch veel volmaak ter middelen beschikt. Amerikaanse kapitaaldeelname in Europese be drijven kon nu vooreerst ons dollar tekort drukken, vervolgens ons be drijfsleven moderniseren en er de arbeidsproductiviteit verhogen, waardoor wij beter voor de dag zullen kunnen komen op de wereld markt, weer meer kunnen uitvoe ren en in een blijvend gunstiger toestand kunnen geraken. Op twee voorwaarden echter: dat de Ameri kaanse beleggers zich hier geen overmachtige positie verschaffen, noch de vorming van een nieuw economisch systeem -dat van ar- beids- en productie-gemeenschap pen in de geest van „Quadragesima Anno" onmogelijk maken. Zijn die twee voorwaarden vervuld, dan heeft Amerikaanse kapitaalver strekking verder nog het grote voordeel van „vervlechting" der Europese en Amerikaanse econe- mie. Dit nu kan van betekenis zijn, om de internationale economische samenwerking te versterken, die nu stokt tussen de 19 Europese Marshall-gebieden. Hun huidige Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.), ofschoon amper meer dan één jaar oud, lijkt nu al verouderd. Ook in Amerika gaan reeds stemmen op, dat de V.S. niet langer als tegen speler der O.E.E.S. moeten optre den, maar dat deze moet worden gereorganiseerd. En wel zó, dat Amerika in enigerlei vorm mede speler en deelgenoot wordt, zoals het ook door het Atlantische Pact medespeler en deelgenoot wordt in een politiek bestel, waartoe 't te zamen met Canada, West-Europa en Noord-Afrika behoort. Deze ge dachte verdient de ernstige over weging. De huidige betalingsmoei lijkheden zowel in het inter-Eu- ropese betalingsverkeer als die welke voortvloeien uit het dollar tekort kunnen slechts radicaal worden opgelost, als er weer wegen en middelen worden gevonden voor vrije onderlinge omwisselbaarheid der Europese en Amerikaanse be taalmiddelen. Dat kan niet meer zoals voorheen onder de liberale econo«iie aan „het vrije spel der maatschappelijke krachten" worden overgelaten, maar vereist „orde ning", d.w.z. het richten van velen op één doel. Niet enkel West-Euro pa, maar ook Amerika behoort tot die „velen", die op het éne doel, ge zamenlijke welvaart moeten worden gericht. En niet alleen West-Euro pa en Amerika, maar ook Afrika en het Verre Oosten! Zouden deze gedachten verwezenlijkbaar blijken dan zou het dreigend einde der Marshall-hulp niet langer een drei gend einde, maar uitgangspunt naar iets nieuws en beters kunnen zijn. Zijn deze denkbeelden te gedurfd te groots, te stout? Dat zou men in 1946 ook van het Marshall-plan hebben kunnen zeggen, maar in 1948 was dat niettemin werkelijk heid. Als deze ideeën van nu, 1949, over twee jaren voor een belangrijk stuk verwezenlijkt zouden zijn, is het 1951 en waarschijnlijk dus nog op tijd. Op tijd wellicht ook om te verhinderen, dat de economische teruggang in de V.S. van thans ontaardt in een crisis, niet enkel in Amerika maar in de wereld. Deze dingen zijn mogelijk, als men erin gelooft en ze wil. Wij zul len dat wel moeten. Want wij zijn het eens met de sympathieke en ernstige Londense „Economist" die schreef: „Het gaat om niets min der dan om onze levensstandaard." En die is daar had Walter Lipp- mann weer gelijk in niet alleen in Engeland maar ook hier niet lu- De première van de film „The iron Curtain" (het geval Gouzenko) in het Metropole-theater te 'sGra- venhage, heeft aanleiding gegeven tot ongeregeldheden. De filmvoorstelling van 19 uur werd herhaaldelijk onderbroken door uitroepen van mannen en vrouwen in de zaal als: „oorlogs ophitsers, leugenaars, fascisten". Politie in burger dreef deze de monstranten met medewerking van het publiek uit de zaal, waarbij steeds gebruik moest worden ge maakt van de gummiknuppel. Er ontstond grote verwarring toen enkele personen met ammoniak gin gen gooien. De film moest worden afgebroken. De schuldigen werden verwijderd. Zeven van hen werden gearresteerd. De scherpe lucht van de ammoniak werd door middel van rondgespo- ten parfum verdreven. Na afloop van de film applaudiseerde het in de zaal aanwezige publiek. Op straat voor het theater was het iets rumoeriger (jan gewoonlijk. Inci denten deden zich evenwel niet voor. Ook een andere Haagse bioscoop, het Astatheater, draaide heden de film „The iron Curtain". In de eer ste avondvoorstelling deden zich daar eveneens ongeregeldheden voor. Vier personen, twee mannen en twee vouwen, die door geschreeuw de orde verstoorden, werden gear resteerd. Nader vernemen wij, dat in beide theaters, waar de film werd ver toond, de eerste voorstelling gister avond het rumoerigst was, vooral REDE VAN DR. DREES Op een herdenkingsbijeenkomst te Utrecht, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft de minister-president namens de rege ring gesproken. Dr. Drees wilde getuigen van de goede samenwerking tussen de drie vakcentrales, al lijkt het moment daarvoor niet zo goed gekozen, nu een oud strijdpunt weer naar voren is gekomen. Het zou volgens de Premier jammer zijn, als dat tot een verwijdering zou. leiden. Want het is van met te onderschatten waarde, dat ten aanzien van de grote sociale en economische vraag stukken de vakcentrales in con structieve arbeid op normale wijze met elkaar blijven samenwerken. Dit geldt vooral met het oog op de komende medezeggenschap. Tot slot richtte dr. Drees zich in een kort persoonlijk woord tot de voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert. Hij deelde hem mede, dat het H.M. had behaagd op voor dracht van de Minister van Sociale Zaken hem te benoemen tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. In zijn dankwoord sprak de heer Ruppert de verwachting uit, dat de onenigheid tussen de vakverenigin gen, waarover de minister in zijn rede sprak, niet een blijvende twist zal worden. DC 3 in Australië neergestort PERTH, 2 Juli. Een Douglas DC 3-vliégtuig is, zeer kort na het opstijgen van een vliegveld te Perth, neergestort; het toestel vloog in brand, waarbij alle 18 in zittenden door verbranding om het leven kwamen. Het vliegtuig had een uit vier koppen bestaande bemanning aan boord; de 14 an dere slachtoffers waren passagiers. xueus en zelfs niet gemakkelijk. Als hij nóg zou dalen, zou dat slechts koren zijn op de communis tische molen. Het is nog steeds waar, dat een zekere stoffelijke welstand nodig is ook voor 's men sen geestelijk leven. in Metropole. Tijdens dc tweede voorstelling maakte de politie in Metropole nog een arrestant, in Asta twee, van wie een 'n eierschaal gevuld met carbolineum naar 't doek gooide, waardoor dit werd bescha digd. Op een in Asta gearresteerde vrouw werden drie kleine flesjes met zoutzuur gevonden. In Metropole nam de politie 700 pamfletten in beslag, waarin tegen de vertoning van de film werd ge protesteerd en het publiek werd verzocht de beide theaters te boy cotten. Een deel dezer pamfletten was afkomstig van de Vereniging NederlandUSSR, een ander deel was niet ondertekend. Voorts wer den twee stinkbommen en drie lege flesjes, die zoutzuur hadden bevat, in beslag genomen. De politie zal voorlopig voor zorgsmaatregelen blijven nemen in de beide bioscopen. 's-Gravenhage 1 Juli 1949 De regering waakt be kend, dat in de afgelopen week de navolgende verlie zen in Indonesië zijn ge rapporteerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 26 Mei 1949: Korp. H. M. van Lier uit Venlo. Gesneuveld tussen 4 Jan. en 10 Juni 1949 na vermissing: Sold. Ie kl. G. A. Tenge uit Utrecht- Gesneuveld 15 Juni 1949: Sold. H. Dekker uit Gronin gen. Sold. J. J. M. Gozeling uit Amsterdam-W. Sold. J. H. Herbers uit Har- denberg. Gesneuveld 16 Juni 1949: Sold. P. den Boer uit 's-Gra- venzande. Huzaar P- Groenenboom uit Rhoon (Zh.) Sold. A. H. C. Raymakers uit Helmond. Korp. A. J. van Schijndel uit Dordrecht- Sold. H. H. G. Simons uit Heerlen. Gesneuveld 19 Juni 1949: Huzaar C. F. Cools uit 's-Gra venhage. Sold. G- Fokker uit Laren (Nh.) Huzaar J -T. M. Hovius uit Amsterdam-Zd. Sold. Ie kl. P. J- Lockx uit Alkmaar Korp. L. Meurink uit 's-Gra venhage. Huzaar G. H. de Ruijter uit Zutphen. KON. NED.-IND, LEGER: Gesneuveld 24 Juni 1949: Onderlt. Inf. A. R. W. de Vries uit IJsselmuiden. Garde-regimenten jubileren Op Donderdag 7 Juli a.s. zal het 120 jaar geleden zijn, dat de garde regimenten grenadiers eh jagers werden opgericht. De verjaardag der regimenten zal met verschillende plechtigheden worden gevierd. Op Donderdag 7 Juli 1949 zal te 10.30 uur een défilé worden gehouden voor H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, voor het Paleis te Soest- dijk. LONDEN, 1 Juli (Reuter en A-P.). De plaatsvervangers voor Oostenrijk van de grote vier zijn vandaag te Londen bijeenge komen om het ontwerpen van een staatsverdrag voor Oostenrijk te voltooien op basis van het accoord, dat twee weken geleden door de ministers van buitenlandse zaken te Parijs is bereikt. Er schijnt een redelijke kans te zijn, dat volgend jaar om deze tijd de bezettingstroepen uit Oostenrijk zullen zijn verdwenen en het land volledige onafhankelijkheid zal genieten. De Joegoslavische ambassadeur in Londen ontkende heftig de beschuldiging, die door Wisjins- ky was geuit. dat Joegoslavië twee jaar geleden achter Rus- land's rug om getracht heeft met Groot-ITrittannië tot een verge lijk te komen over dc Oosten rijkse kwestie. Hij gaf toe. dat er besprekingen met Westerse diplomaten hadden plaatsgevon den, doch Rusland was hiervan op de hoogte geweest. Zarubin heeft zijn collega's van daag beloofd, dat hij hun een lijst zal geven van alle bezittingen in Oostenrijk, die in Duitse handen zijn geweest, en thans Russisch eigendom zijn. Zij zullen worden overgedragen aan de Weense regering in ruil voor een som van 150 millioen dolr- lar. te betalen in de eerstvolgende zes jaar. Rusland aanvaardde het Ameri kaanse en Britse voorstel, om de bepaling in het verdrag, dat de grote vier. ingeval de Oostenrijkse onafhankelijkheid wordt bedreigd, overleg dienen te plegen, te doen vervallen. Terwijl de plaatsvervangers ver gaderden, hiernieuwde een Joego slavische diplomaat de aanspraken van Tito op grondgebied en Her stelbetalingen van Oostenrijk. De ze eisen werdenn voorheen door Sowjet-Rusland gesteund. Hij ver klaarde, dat Joegoslavië het dictaat van de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken, niet kon en niet wilde aanvaarden en verzocht om herziening van de in Parijs geno men besluiten. De plaatsvervangonde ministers van Buitenlandse Zaken stuitten op moeilijkheden, toen een der voornaamste bepalingen van het verdrag ter sprake kwam, nl. het waarborgen van de rechten van de Sloweense en Kroatische minder heden in Oostenrijk. De Russische plaatsvervanger Zarubin zei, dat de ministers of in elk geval Wisjinsky in Parijs bedoeld hadden, dat de plaatsver vangers de garanties in een soort van statuut zouden samenvatten, welk statuut dan in het verdrag diende te worden opgenomen. De Westelijke afgevaardigden waren echter van mening. dat Oostenrijk slechts de verplichting moest worden opgelegd om die rechten te waarborgen, zonder dat deze rechten gespecificeerd be hoefden te worden. De Amerikaan se plaatsvervanger zei, dat hij de kwestie r»et Washington zou moe ten bespreken en voegde er aan toe, dat er wellicht een nieuwe België in gevaar waren gebracht, te verdedigen". Een vooraanstaande functionaris verklaarde na een spoed bijeen komst van het Verbond, dat, indien de Koning terugkeerde, de socialisti sche arbeiders zouden worden opge roepen het economische leven van het land te saboteren. „De actie", zo zei hij, ,,zou van de soort onder- BRUSSEL, 1 Juli (A.P.). Paul van Zeeland heeft vandaag aan zijn partijbestuur meegedeeld, dat hij van plan is het nieuwe parlement in gezamenlijke zitting te doen bijeenkomen om een einde te maken aan het regentschap van Prins Karei van België. Naar hij verklaarde, heeft de C.V.P. de socialisten voorgesteld een drieledige dan wel een tweeledige regering te vormen, al naar gelang de omstandigheden zich voordoen. Eenzelfde voor stel is aan de liberale partij voorgelegd. Alles zal afhangen van de antwoorden dezer beide partijen. Van Zeeland betoogde verder, dat, aangezien de koningskwestie bij de vorming van een nieuwe regering op de voorgrond staat, deze in het kader van de grondwet dient te worden opgelost. „Er heeft zich een feit voorgedaan waartegenover wij niet onverschillig kunnen blijven: er bestaat thans in de verenigde wetgevende Kamers een katholieke meerderheid. Deze meerderheid moet de gelegenheid hebben zich te uiten". Van Zeeland heeft voorgesteld dat men in de eerste gezamenlijke zitting van Kamer en Senaat niet stemt op een wijze, die als een „vote de surprise" kan worden uitgelegd. Men' zou daarom tijdens de eerste bijeenkomst een commissie moeten samenstellen, bestaande uit 22 se natoren en 22 Kamerleden. Deze commissie zou zo getrouw mogelijk de opinie van het Parlement moe ten weergeven en binnen 8 dagen rapport moeten uitbrengen over de vaststellingen, die zij heeft gedaan met betrekking tot de Wet van 1945, op grond waarvan de Koning ln de onmogelijkheid wordt verklaard te regeren en het regentschap wordt ingesteld. De Kamers zouden zich bij hun besprekingen op dit rapport kun nen baseren, om vervolgens tot stemming over te gaan. De voorzitter van de socialisti sche partij, Max Buset, heeft reeds duidelijk doen uitkomen, dat hij niets voor een dergelijk plan voelt. De enige kans die v. Zeeland heeft om een regering te vormen, die een meerderheid heeft in elk der beide Kamers, is samenwerking met de liberalen. Het besluit van de liberalen zal waarschijnlijk pas heden. Zaterdag, bekend worden. Het (socialistisch) Belgisch Vak. verbopd, waarvan ong. 600.000 ar beiders lid zijn, heeft medegedeeld, dat het speciale maatregelen heelt genomen ,,om zowel de belangen der arbeiders als de wettelijke de mocratie, welke door een mogelijke terugkeer van Koning Leopold naar grondse activiteit zijn als wij tegen de Duitsers in de oorlog bedreven." In politieke kringen te Brussel neemt men aan dat, indien het Par lement niet mocht kunnen besluiten de Koning te doen terugkeren naar België, de katholieken niet zouden aarzelen een ontbinding der wet gevende Kamers te bewerkstelligen en nieuwe verkiezingen te doen uit schrijven. Zij zijn er van overtuigd, dat deze nieuwe verkiezingen de CVP ook de meerderheid in de Ka mer zal verschaffen, daar de katho lieken, die op de scheurlijsten heb ben gestemd, thans zonder twijfel hun stem aan de C.V.P. zouden ge ven. Hierna zou de betreffende wet door Kamer en Senaat door de katholieke meerderheid kunnen worden afgeschaft en zou de Ko ning kunnen terugkeren. SLUITING CHINESE HAVENS KANTON, 1 Juli (A.P.). De Chinese nationalistische regering heeft vandaag verklaard, dat zij het souvereine recht bezit de ha vens, die door de communisten bezet zijn, te sluiten en heeft voorts de hoop uitgedrukt, dat Amerika zal helpen om „elk on aangenaam incident" te voorko men. Dit was het officiële ant woord op de Amerikaanse nota van Dinsdag. Amerika heeft geweigerd de sluiting van de havens als wettig te erkennen. Gisterenmiddag arriveerde op Schiphol de Constellation, die minister van Maarseveen van zijn eerste reis naar Indonesië terugbracht in het vaderland. „Ik heb tot mijn grote vreugde overal in Indonesië een gezond optimisme aangetroffen", aldus verklaarde de minister aan de aanwezige vertegenwoordigers van de pers. uitspraak van de Grote Vier nodig zou zijn. Zarubin legde, volgens Britse waarnemers, grote nadruk op het geen de ministers in Parijs voor ogen had gestaan, hij was juist te rug in Londen van een bezoek aan Moskou, waar hij dagelijks contact had gehad met Wisjinsky. Op de zitting van vandaag had hij een ontwerp-statuut bij zich inzake de rechten van de Kroaten en Slowe- nen in Oostenrijk. TREINVERKEER MET WESTEN HERVAT BERLIJN, 1 Juli (A.P.). Het treinverkeer tussen Berlijn en het Westen is vandaag hervat. Gezien het feit echter, dat er te weinig locomotieven beschikbaar waren, zijn er de hele dag niet meer dan vier goederentreinen Berlijn binnengekomen en 12 lege treinen naar het Westen vertrok ken. De Russen staan erop, dat er Russische locomotieven worden gebruikt zolang de treinen over Russisch grondgebied rijden. Deze bepaling is reeds lang een bron van vertraging en wrijving tussen de bezettende mogendheden. Volgens geallieerd spoorweg personeel zal het wel een week duren, eer de chaos, ontstaan tij dens de staking, is opgeruimd. COMPENSATIE TRANSACTIES MET OOST-DUITSLAND BERLIJN, 1 Juli (A.N.P.). Twee Nederlandse handelshuizen voeren op het ogenblik met de Russische autoriteiten Onderhan delingen voor het afsluiten van compensatie-transacties, waarbij van Nederlandse zijde tuinbouw producten zouden worden gele verd. Door Oost-Duitsland zullen eventueel een twintigtal indus triële goederen worden aangebo den. Het ene handelshuis onder handelt over een transactie van 1 millioen dollar, waarvoor van Russische zijde toestemming is gekregen. Uit Nederland is nog geen bewilliging gekomen. Het andere handelshuis heeft van Ne derlandse zijde toestemming ge kregen een compensatie-trans actie aan te gaan van anderhalf millioen gulden, te realiseren in tuinbouwproducten. Van Russi sche zijde is hierop nog geen goedkeuring verleend. Z.K.H. Prins Bernhard heeft fisterenmorgen ten paleize oestdijk aan de 27 depót-com mandanten van de Koninklijke Landmacht evenzovele vaantjes uitgereikt, welke bestemd zijn om als wisselprijs voor militaire prestaties te circuleren in de onderdelen der depóts. „Overal heeft men thans het idee op weg te zijn naar de defi nitieve oplossing van het Indone sische probleem ik heb gedu rende mijn tiendaags bezoek con tact gehad met velerlei instanties. Dit alles was voor mij uiterst instructief". Op een desbetreffende vraag verklaarde de minister, dat naar zijn vaste vertrouwen de republi keinse leiders alles zullen doen wat in hun vermogen is om een algehele oplossing van het pro bleem te bespoedigen en de ronde tafelconferentie te doen aanvan gen op de „streefdatum" 1 Augus tus a.s. Gevraagd of de vertegen woordigers van Sumatra zullen deelnemen aan het inter-Indone- sisch gesprek in Djogja antwoord de de minister: „Natuurlijk heb ben wij hierover met elkaar ge sproken. Het ligt echter niet op mijn weg hierover mededelingen te doen". De minister besloot met zijn eerbied uit te spreken voor de houding van onze troepen: „Na tuurlijk willen zij het er allen levend afbrengen, maar, zoals een aalmoezenier mij zeide. is er bij hen nooit enige aarzeling, wan neer zij op patrouille moeten gaan". HET INTER-EUROPEES BETALINGSVERKEER PARIJS, 1 Juli (Reuter). De landen van hef plan-Marshall hebben hedenmorgen vroeg na uitvoerige discussies, welke ruim twee dagen hebben geduurd, overeenstemming bereikt over een nieuw systeem voor het inter-Europees betalingsverkeer. De nieuwe overeenkomst maakt een einde aan de gespannen ver houding, welke was ontstaan tussen de E.C.A. en Engeland. Zij maakt tevens een einde aan het meningsverschil tussen twee groepen van Europese landen, de ene onder leiding van België en de andere onder die van Engeland. Amerikanen, Engelsen en Belgen hebben alle. concessies gedaan. Door een verrassend in grijpen van de Amerikaanse ambassadeur voor het plan-Marshall, Harriman, kwam Donderdag namiddag een keerpunt in de onder handelingen. Uit de nieuwe overeenkomst blijkt, dat het stand punt van de Britse minister, Sir Stafford Cripps, grotendeels heeft gezegevierd. De Amerikaanse eis inzake con- vertabiliteit in dollars van de trek kingsrechten welke door de Euro pese landen aan elkander worden verstrekt, is geheel vervallen. Het bedrag der trekkingsrechten, dat door het ontvangende land kan worden overgemaakt aan andere landen dan het crediteurland be draagt 25 pet. van het totaal. Van Britse zijde is de concessie gedaan, dat een stelsel wordt aan vaard, dat enige verlaging met zich zal medebrengen van het totale be drag aan dollars, dat Engeland in het tweede jaar van het plan- Marshall zal ontvangen. Deze ver laging werd door Britse gedelegeer den hedenmorgen geraamd op ma ximum 40 millioen dollar bij een totaalbedrag van 910 millioen dol. lar, dat Engeland het tweede jaar heeft gevraagd. De voornaamste bijdrage van Bel gië in de compromis-overeenkomst ligt hierin, dat dit land grotere credieten aan zijn handelsdebiteu ren zal verlenen op veel gemak kelijker voorwaarden dan dit land aanvankelijk had gewenst- Harriman heeft de verplichting op zich genomen aan het Ameri kaanse congres voor te stellen dat alle dollars, welke België heeft ontvangen boven het deficit van 200 millioen dollar zullen worden beschouwd als „vrije" dollars, wel ke België naar eigen verkiezing mag besteden en niet uitsluitend voor hersteldoeleinden. Van de Europese landen, welke een nadeli ge handelsbalans met België heb ben, zullen slechts Engeland, Frank rijk en Nederland profiteren van de credieten op lange termijn, wel. ke België zal verlenen. TEGEN DE VOEDSEL- VERNIETIGING In verband met het feit, dat uit diverse berichten blijkt, „dat, niet. tegenstaande vele landgenoten zich in het gebruik van groente nog steeds moeten beperken, af en toe grote hoeveelheden van dit voedsel aan vernietiging worden prijsgege ven", heeft het Verbondsbcstuur van de Katholieke Arbeidersbewe ging zich gewend tot het hoofdbe stuur van de Nederlandse Katho lieke Boeren- en Tuindersbond. Ge vraagd wordt om in overleg met de regering na te gaan, hoe in dit euvel, dat door grote lagen van ons volk niet wordt begrepen, kan wor den voorzien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1