Nieuw Kardinaal de Jong bij de Twentse kath. arbeiders Rusland is een van de achterlijkste landen ter wereld" Tsjechisch minister dreigt en beschuldigt bisschoppen Laag prijsbeeld beheerst de groentenveilingen Boelhuis De Schrijver sprak met Leopold Dimitrof in Rusland overladen teifsmachine r - Alkmaar particulieren louwen ands Welvaren, irmerhorn LIG DANSEN J. Bontje RN an Schoten abonnee Maandag 4 Juli 1949 45e laargang No. 11604 25 Juli: Bedevaart naar Dokkum Ver bondsvoorzitter over houding N.V.V. Grote brand te Drunen Attlee neemt geen blad voor de mond Polen n en Hongarije dienstbaar aan de „Moskouse clique" Ook de liberalen weigeren medewerking aan kabinetsformatie Wordt Mgr. Béran niet gearresteerd? Engelse spoorwegstaking belemmert de tomatenexport Kroniek en Kritiek 1285 vrouwen loonheidskuur igen achtereen. >or een betere tid zal mooier Uw ge- uid 9B-012 HT ALS EEN VEER Pt op 45 Zweedse kogellagers .Héén vertegenwoor dig voor Noordholland E LICHTE TOETS" elefoon 4551 (K 2200) iECT LEVERBAAR! ober 1949/30 April 1950 cers 4000 L. huisbrand- ir worden gesteld, met categoriën van verbrui- in notarissen met prak- in aanmerking kunnen elk geval afzonderlijk ir panden, waarin ver- an een toeslag worden die voor toewijzing van nenen te komen, dienen schriftelijk verzoek te voor Aardolieproducten, s-Gravenhage, met ver- :r. wen en instellingen die van huisbrandolie of riftelijk voor 15 Juli a.s.' te wenden. ND AG 3 JULI: ppelle-parketvloer. ïvang 7 uur COCKTAIL MIXERS van Cor v. Straaten des morgens om 10 uur n Houten, Kerkplein 3, RKOPEN Harderwijk, de gehele huishoudelijke inboedel, uffetten, ledikanten met reien, tafelkleden, thee- natten, karpetten, grote lantels en linnengoed, hrijfbureau, schilderijen, [een verder zal worden ;n op Woensdag 6 Julï g der veiling. Vervolgens schoof binnen. Daar liep en de boerin met en een prop in de ug gebonden en ze jemompel uitbren- oen een broodmes, le bedstee af. Met e twee oudjes hem zden", zei Martyn doen. Integendeel! En met een paar waarmee de twee Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f A familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 HET WAS de grote journalist Boissevain, die reeds jaren geleden in zijn bekende rubriek in ,,Het Handelsblad" schreef, dat de baker mat van onze nationale historie ge vonden wordt te Egmond en te Dokkum. Ook de Ned. historicus prof. dr. van Geyl heeft in het nieuwste standaardwerk onzer va derlandse geschiedenis uitvoerig betoogd, dat de argumentatie, dat Nederland een protestantse natie is historisch onhoudbaar is, omdat toen de hervorming uitbrak de grondslag voor ons land en voor ons volkskarakter reeds eeuwen was gelegd door de eerste geloofsverkon digers in ons land. Het was mede, met een beroep op deze niet-katho- lieke Nederlanders, dat de kath. hoogleraar prof. Pompe, nog dezer dagen toen hij op de Pietersberg in Oosterbeek, voor een gemengd koor de positie moest illustreren, welke de katholieke Nederlanders in ons vaderland innemen, met nadruk verklaarde, dat de Kath. Nederlan ders nimmer de stelling kunnen aanvaarden, dat Nederland een pro testantse natie is. Maar indien dit juist is en dit valt toch moeilijk meer te ontken nen, dan volgt hieruit ook onmid dellijk, van hoe grote historische betekenis een plaats als Dokkum, niet alleen voor het Noorden, maar voor geheel katholiek Nederland is. De oude abdij van Egmond wordt herbouwd en reeds hebben cte zonen van St. Benedictus daar de plaats weer ingenomen, welke hun confra ters reeds in de 9e eeuw daar be zaten. En de plaats, waar die ande re grote Nederlandse heilige zijn bloed voor de bekering van ons vaderland stortte, Dokkum, bezit reeds sinds 1927 het grote processie park, rond de kerk, die daar door geheel katholiek Nederland is ge bouwd op de historische plaats, waar St. Bonifacius voor ons Ne derlanders zijn leven gaf. MAAR de herbouw van de oude abdij van Egmond en de stichting van een processiepark op deze na tionale historische plek in Dokkum zullen voor ons nationaal katholiek réveil weinig waarde hebben, wan neer zij niet tevens de verzamel plaatsen worden waar de Kath, Ne derlanders nu en dan enkele ogen blikken gaan vertoeven, om daar op die gewijde historische grond te overwegen, welke verplichting wij kath. Nederlanders van «le 20ste eeuw hebben tegenover dit roem rijk verleden en daar nu en dan be zieling gaan zoeken voor de moei lijke taak, vooral in onze tijd om te vervullen het „vindicamus heri- ditatum patrum nostrorum" het erf deel onzer vaderen terug te winnen. Reeds eeuwen geleden trokken onze voorvaderen bij belangrijke nationale gebeurtenissen naar Dok kum, want we lezen in de oude kro nieken, dat de bekende propagan dist voor de Kruistochten Meester Olivier van Keulen, voor hij met zijn mannen de zware reis ondernam naar het H. Land, met een aantal edelen en lijfeigenen optrok naar Dokkum om daar de nodige bezie ling te putten voor hun grootste onderneming. Daaruit mag ook wei geconcludeerd worden, dat reeds voor de hervorming door de kath. Nederlanders bedevaarten nhar Dok kum werden ondernomen. Tijdens en na de hervorming Is ook deze mooie traditie afgebroken en het heeft tot Juni 1876 geduurd, dat er weet een bedevaart naar Dok kum werd gehouden. Het was de toenmalige Deken van Leeuwarden de H.E. Heer A. Hendriks, die aan de katholieken van zijn dekenaat de oproep richtte met hem ter bede vaart naar Dokkum te gaan om daar op de martelplaats van de H. Boni facius te bidden voor de bekering van Nederland tot het oude geloof. Zijn initiatief vond navolging en vanuit Groningen en Friesland kwamen er weer bedevaarten naar het historische Friese stadje. Maar na de dood van Deken Hendriks verslapte deze actie weer, totdat Deken Vaas van Leeuwarden in 1919 opnieuw het initiatief nam voor 'n Friese bedevaart naar Dokkum. Maar Deken Vaas, die alles wat hij ondernam grondig deed, pakte de zaak goed aan en stichtte een co mité, dat spoedig in een nationaal comité werd omgezet. Hij kocht het grote terrein aan bij de historische bron, waar Bonifacius zou zijn ver moord en door zijn arbeid verrees daar de prachtige openluchtkerk waardoor Dokkum voortaan in staat was grote bedevaarten te ontvangen en indrukwekkende sacraments processies hier in het hoge noorden te organiseren. Reeds in 1926 kwam de eerste nationale bedevaart naar Dokkum, onder leiding van de Utrechtse aartsbisschop Mgr. v. d. Wetering, waaraan toen ruim 3000 Nederlanders deelnamen. NADIEN KWAM elk jaar een nationale bedevaart naar Dokkum, al bereikte men nimmer meer het getal 3000. Ook hier bracht dc oorlog een stagnatie, maar spoedig na de be vrijding in 1946 toen het vervoer weer eningszins normaal was, kwam de nationale bedevaart, dit maal onder de persoonlijke leiding van de Kardinaal, naar Dokkum, om daar het bevrijde vaderland op bijzondere wijze aan de H. Boni facius op te dragen. Nadien zijn elk jaar de katholieke Nederlan ders uit alle streken van ons va derland eens per jaar, onder lei ding van een onzer bisschoppen naar Dokkum opgetrokken, om daar bij deze bakermat van onze nationale historie te bidden voor een goede toekomst van ons va*- derland. Bijzondere heugenis bewaren de Friezen aan de bedevaart van het vorige jaar, toen een groot aantal Limburgers onder leiding van hun Vader Bisschop naar Dokkum trok ken. ook om daar tegelijk hun danl? te vertolken voor de gast- vrijheid> die zij in de voor Limburg zo droeve oorlogsdagen in Fries- WmmM Het nieuwste Amerikaanse gevechtsvliegtuig met straalaandrij ving de Lockheed XF 94, een verbeterde uitgave van de F 80 shooting star, raast door de lucht tijdens een proefvlucht. De voornaamste taak van deze machine bestaat uit het opvangen van vijandelijke vliegtuigen tijdens slecht weer. Het gevechts vliegtuig is uitgerust met een Radarinstallatie, welke zich in de neus bevindt. De aandrijfkracht van de Allison J-35 motor wordt ontwikkeld door achter-verbranding. Rooms-kafholicken uit alle delen van Twenthe waren gisteren naar Enschede getogen om aanwezig te zijn bü de viering van het 60-jarige bestaan van de afdeling Enschede van de Katholieke Arbeiders Be weging. Kardinaal J. de Jong nam op het plein voor de St. Jacobuskerk een défilé af, waaraan duizenden perso nen deel namen. Na afloop hiervan werd 's avonds op het Schreurserve een meeting gehouden, waar het woord werd gevoerd door de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B. In zijn rede wijdde spreker aandacht aan de uitlatingen van de heer Vermeulen van het N.V.V. op de Internationale Arbeidsconferen- tie te Genève. Wat zich dezer da gen te Genève heeft afgespeeld, al dus de heer de Bruyn, kan ter le ring en ter waarschuwing gelden. Het verbod om op straffe van ont houding der sacramenten lid te worden van het N.V.V. wordt als TWEE BOERDERIJEN IN DE AS GELEGD Vrijdagavond brak plotseling een felle brand uit in het achterhuis van de kapitale met riet gedekte boer derij van J. V. Wezel aan de Zuid zijde van de Bosseweg te Drunen. De brand nam in omvang zo snel toe, dat in een minimum van tijd de boerderij in de as lag. De inboe del, verscheidene landbouwwerk tuigen en het grootste gedeelte van de hooioogst, die bijna binnen was, gingen verloren. Vrij spoedig werd ook de Westelijk gelegen boerderij eveneens met riet gedekt van C. V. Drunen door het vuur aangetast. De vermoedelijke oorzaak is kort sluiting, de schade wordt op 70 a 30 mille geschat. Door deze brand werden twee gezinnen dakloos, het ene bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen en het andere uit man, vrouw en 5 kinderen. land en Groningen hadden onder vonden. Op 25 Juli a.s. zal opieuw de na tionale bedevaart naar Dokkum optrekken, ditmaal onder leiding van de bisschop van den Bosch, Mgr. Mutsaerts. Als intentie is dit maal gekozen het zo actuele onder werp: „De bevordering van een goede verstandhouding tussen de Katholieken en niet-Katholieken in Nederland." Is op dit moment wel een bede denkbaar, welke Bonifacius aange namer kan zijn dan deze? En die meer tot het heil van ons dierbaar vaderland kan bijdragen? We geloven van niet. Daarom mag een aanbeveling aan de Katholieke Nederlanders om ditmaal als het even kan aan deze bedevaart deel te nemen, overbodig heten. Mgr. Mutsaerts zal niet al leen de Pontificale Hoogmis opdra gen, maar ook de predicatie hou den over deze intentie. Laten ditmaal nu eens de katho lieken in grote getale opkomen. Het treinverkeer naar het noorden, met de thans ingelegde Diesel express treinen, voldoet aan de meest verwende eisen. Met de auto is een bezoek aan het noorden, heen over de beroemde Afsluitdijk, terug door de nieuwe N. O. polder, een interessante tocht die ons ons eigen vaderland eens zal doen ken nen. Als ge komt naar Dokkum. zult ge er geen spijt van hebben. Op Maandag 25 Juli verwacht Dokkum U in grote getale. een ondragelijke inmenging in het beginsel van vrijheid van vereni ging beschouwd. Het zou niet overeenkomen met het handvest van de Verenigde Naties. Binnenkort zal een arbeidsdele- gatie uit Nederland een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Het N.V.V. heeft doen weten, daf het niet in gezelschap van de K.A.B. zal gaan. Een zelfde houding zal, tenminste als mijn inlichtingen juist zijn, aldus spr„ door het N.V.V. worden aangenomen ten op zichte van een officiële uitnodiging om naar Engeland te gaan. Het N.V.V. wijst samengaan met de K.A.B. van de hand. Men kan dus niet zeggen, dat men de K.A.B. on gemoeid heeft gelaten. Is het over eenkomstig de regelen welke een loyale gereglementeerde samenwer king stelt, dat het N.V.V. misbruik makende van zijn machtspositie, de K.A.B. en C.N.V. van het overleg uitsluit en in die houding volhardt, nadat zij op herziening hebben aangedrongen? De heren van het N.V.V. dienen zich te hoeden voor teleurstellin gen. Wij willen bevorderen, dat die hun worden bespaard, door op te merken dat de K.A.B. leiding zich bij de propaganda nimmer op het bisschoppelijk verbod beroept. De bisschoppen hebben in hun laatste brief doen weten, dat het katho lieke plicht is, zich bij een katho lieke organisatie aan te sluiten. Wie zich op andere wijze organiseert, pleegt verzet tegen de bisschoppen. De K.A.B. zal zich over deze kwestie dienen te beraden. Zij zal daarbij haar verantwoordelijkheid jegens het Nederlandse volk besef fen. Hierna sprak Kardinaal de Jong, die sprak over de zegenrijke strijd van de K.A.B. en woorden van lof uitte" aan haar stichters. Na zijn korte toespraak celebreerde de kar dinaal een pontificaal sluitingslof. MANCHESTER, 3 Juli (Reuter). De Britse premier Attlee heeft vandaag in een rede te Manchester voor een gehoor van 8000 mensen Rusland „een van de achterlijkste landen ter wereld" genoemd. Hij critiseerde de houding van de commu nisten in Engeland en van hen, die geen volledige arbeidsprestatie leveren. Sprekende over „hen, die tot niet-officiële stakingen overgaan", zei Attlee, dat gedachteloosheid of gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel deze mensen tot daden brengen, die het landsbelang ern stig schaden. „Geestelijk behoren deze men sen niet hier. Hun harten zijn el ders Het is ongelukkig dat het land, dat de communisten steunen, uit een oogpunt van werkelijke vrijheid en democratie en van het ware socialisme, een van de ach terlijkste landen ter wereld is". „Er is een heel duidelijk klassen onderscheid. Er is geen vrijheid van het woord, van geweten of van de persoon. Het is collectivis tisch, maar zeker niet socialistisch. Toch gebruiken zij, die alle vrij heid onderdrukken waar zij maar kunnen, alle frasen der democra tie. Ik krijg voortdurend hypocri tische resoluties, waarin wordt ge protesteerd tegen zogenaamde in breuken op de vrijheid in dit land" aldus Attlee. Attlee zeide, dat in Polen en Hongarije alleen diegenen hun eigen land mochten regeren, die Rusland voorop stelden en zich geheel dienstbaar maakten aan „de Moskouse clique". „Maarschalk Tito wordt aange vallen, besmeurd en geboycot, om dat hij het waagt de behoeften van zijn land te behartigen". Attlee verklaarde, dat „wij geen ruzie met de Russen" hebben. „Wij erkennen hun recht om zelf hun regeringssys4 n te 1-:- Wij zullen echter vastbesloten weer stand bieden aan elke poging om ons volk tot de huidige stand van de Russische beschaving omlaag te trekken". GERUSTSTELLENDE VERKLARING VAN MC CLOY BERLIJN, 2 Juli (.Reuter). Joh Mocloy, de aangewezen Ame rikaanse hoge commissaris voor Duitsland, heeft vandaag bij zijn aankomst te Berlijn verklaard, dat de Amerikaanse politiek in Duitsland ongewijzigd zal blijven. De V.S. zouden zich „zeker niet" uit Berlijn terugtrekken. Mocloy zal als militair gouverneur funge ren totdat de geallieerde hoge commissie is opgericht na de vor ming van de West-Duitse federale regering. Dan zal hij de functie van hoge commissaris op zich nemen. Na een onderhoud mef de Belgische kabinetsformateur Paul van Zeeland, is de voorzitter van de C.V.P., De Schrijver, Zaterdag naar Zwitserland vertrokken, waar hij een geheim onderhoud heeft gehad met koning Leopold, in diens villa te Pregny. Na de socialistische partij, heeft nu ook de liberale partij laten weten dat zij niet bereid is mede te werken aan het vormen van een regering, die als eerste punt de terugkeer van de koning op haar program heeft staan. Van Zeeland zal heden bespre kingen voeren met het partijbe stuur der C.V.P., over het stand punt van de socialisten en libera len. Naar aangenomen mag wor- PRAAG, 3 Juli (Reuter) Nejedly, de Tsjechoslowaakse minister van onderwijs en godsdienstige aangele genheden, heeft heden de Rooms- Katholieke bisschoppen gewaar schuwd, dat zij het lot van de „Fe- bruari-vijanden" zouden ondergaan, indien zij in hun beleid volhardden. (Hij doelde hierbij op de tegenstan ders van de omwenteling van Fe bruari 1948). In een radiorede beschuldigde hij de bisschoppen ervan, dat zij „een illegaal apparaat voor revolution- naire arbeid" opbouwden. „Niemand bedreigt de godsdienst of de gees telijkheid zolang deze zich als goe de burgers gedraagt", zo zeide Ne jedly, die de klacht, dat de staat de pastorieën bezet heeft, van de hand wees. omdat „deze zich met bur gerlijke zaken als huwelijken bezig houden, zodat de staat het recht en de plicht heeft zich daarbij te doen vertegenwoordigen". Het secretariaat van de aartsbis schop van Praag, Mgr. Beran, is, alhoewel door de aartsbisschop op- Nu de export van groenten naar Duitsland is vastgesteld op een bedrag van 250.000 dollar per week vertonen de veilingprlfzen grote fluctuaties. Het contingent is spoe dig uitgeput, zodat de tuinders slechts eenmaal per week op enigs zins redelijke prijzen kunnen re kenen. Producten, die houdbaar zijn, worden thans niet geoogst. Het spreekt, dat hierbij het weer een grote rol speelt. Voorts is thans be sloten in het begin van de 2e week niet te exporteren. Dit in afwach ting van het resultaat van bespre kingen die thans gevoerd worden om te komen tot verhoging van het contingent. Wordt deze niet verkre gen, dan zal men waarschijnlijk aan het'einde van de volgende week op de basis van thans de export voort zetten. Het prijsbeeld dat thans de veilin gen beheerst is vrij laag. De aan voer van bloemkool loopt echter af. Die van komkommers daarentegen is zeer groot. Van beide producten worden wel hoeveelheden doorge draaid, doch over de gehele linie er zijn ongeveer 200 veilingen in Nederland zijn dit in hoofdzaak de mindere kwaliteiten. De export van tomaten, die voor al op Engeland is gericht, wordt sterk getroffen door de dreigende langzaam aan staking van de En gelse spoorwegarbeiders. In verband hiermede waren de prijzen van de tomaten op de vei lingen zeer laag. Brachten ze Vrij dag nog 7075 cent per kg. op. Za terdagmorgen lagen de prijzen ge middeld 20 cent lager in verband met het risico dat men aan het transport verbonden acht. Door gaans gingen per week 2000 ton to maten naar Engeland. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om in de komende quan ta bestemd voor Duitsland ook to maten op te nemen. Over het alge meen kan gezegd worden dat de prijzen van alle groenten, die voor export in aanmerking komen, be houdens de tomaten, voor zover ze verkocht worden, even boven de ge stelde minimumprijzen liggen. POST VOOR ZUIDERKRUIS Het troepentransportschip „Zui derkruis", op weg van Indonesië naar Nederland, zal op 16 Juli a.s. de haven van Port Said aandoen. Er bestaat gelegenheid de opva renden correspondentie te doen toekomen, mits deze uiterlijk 10 Juli a.s. ter post bezorgd wordt. geheven, een bijenkorf van activi teit. maar dan van een communis tische activiteit. Dit meldde een correspondent van bet B.U.P., die een bezoek aan het secretariaat heeft gebracht. Vier mannen en een meisje wa ren druk bezig met het verzenden van brieven aldus de correspon dent. en iedere brief was voorzien van het zegel van de aartsbisschop. De mannen zagen er nu niet be paald als priesters uit, integendeel. Twee jongemannen droegen geen das, een liep er zelfs op tennis schoenen. Voordat de regering het secretariaat van de aartsbisschop had bezet, bestond de staf uitslui tend uit priesters. Premier Zapotocky zal Dinsdag een belangrijke rede houden te Dè- vin, dat tot nu toe een pelgrims plaats is geweest voor de katho lieke gelovigen. Verwacnt wordt, dat hij de onenigheid tussen kerk en staat zal bespreken en het ver zet van de Rooms-Katholieke hierarchic. Op weg naar Bratislawa liet Za potocky geen twijfel, dat de com munistische regering van plan is voort te gaan met haar programma om het gehele staatsbestel op socia listische leest te schoeien. „Voorwaarts en geen stap terug" was naar zijn zeggen het motto van de Tsjechische volksdemocratie. Het dagblad van de vakbonden „Prace", dat over het algemeen de mening van de premier weergeeft, geeft vandaag echter te kennen, dat de regering met het voornemen heeft Aartsbisschop Josef Beran ge vangen te nemen. Het blad beweert, dat Beran op een politiek dwaalspoor is en dat de regering niet van plan is van hem een „martelaar" te maken. den, zal tevens worden beslist of de katholieken een homogene re gering zullen vormen of dat Van Zeeland zijn taak als kabinetsfor mateur zal overdragen. Het resul taat van de besprekingen zal aan prins-regent Karei worden gerap porteerd. Het besluit om af te zien van deelname aan een regering die koning Leopold in zijn rechten wil herstellen, werd door het partij bureau der socialisten met alge mene stemmen genomen-, In een communiqué wordt verklaard dat de C.V.P. niet kan wijzen op een meerderheid in het land en dat de socialisten zich met alle ter be schikking staande middelen zullen verzetten tegen hetgeen zij als een uitdaging beschouwen van de door het kiezerskorps tot uit gebrach te wil. Het bestuur van de liberale partij is van oordeel, dat het in opportuun, gevaarlijk en in strijd met de belangen van het land zou zijn, ten aanzien van de konings kwestie geforceerde beslissingen te nemen, welke niet gesteund worden door een brede parlemen taire meerderheid. Verwacht wordt thans, dat Van Zeeland een homogene katholieke regering zal vormen. Nieuw departement? (Sm.) Er is iets te doen over mo gelijkheden van een nieuw depar tement van Algemeen Bestuur, een nieuw ministerie dus. Daaronder zou alles vallen wat met volksop voeding te maken heeft en alles wat op dit punt thans over ver schillende departementen is ver deeld. Genoemd zijn diverse jeugd- belangen, ontspanning (vrije tijds besteding, volkskunst,) pers, film en radio. Op initiatief van drie mi nisters (Onderwijs, K.W., Sociale Zaken en Justitie) is een „interde partementale" commissie benoemd, die dit vraagstuk zal bekijken. Het feit, dat deze ministers dit initia tief hebben genomen, is, afgezien van het resultaat, verheugend. Want als wij lezen, dat naar veler mening ,,het overheidsapparaat in vele opzichten niet voldoende is ge oriënteerd op het maatschappelijk leven" en dat „de structuur der mi nisteries zich meer dient aan te passen aan de vormen, welke in het particuliere leven langs natuur lijke weg nog zijn gegroeid", dan is dit in algemene zin ongetwijfeld juist. Het initiatief der drie depar tementen bewijst intussen, dat men ook thans niet blind of doof is voor „moderne eisen". Beter aanpassen van het ambtelijke aan het maat schappelijke leven is stellig zeer gewenst. Te veel overheerst vaak nog datgene, wat men met een on vriendelijk woord de „bureau cratie" noemt. Als in welke vorm dan ook! uit het bedoelde onderzoek als resultaat naar voren komt, dat overheid en burgers el kaar beter verstaan, dan valt dit in het algemeen belang zeer zeker toe te juichen! Kwestie van peil (Sm.) De moeilijkheden, welke uit de rede van de N.V.V.-bestuurder Vermeulen zijn ontstaan, houden de gemoederen nog steeds bezig. Het „Vrije Volk" hoopte, dat men de besprekingen daarvan op peil zou houden. Aan deze wens voldeed de rede, die de N.V.V.-voorzitter Ku- pers voor de radio hield, niet in alle delen. Hij zei n.L „dat het N.V.V. nooit een marxistische of materialistische wereldbeschouwing heeft aangehangen of gepropageerd; het heeft ook nooit iets gedaan of geschreven dat tegen het geloof ge richt was." Wie zo iets in strijd met de feiten beweert, houdt de dis cussie zeker met op peil! De heer Kupers noemde de opwinding, over de rede ontstaan, kunstmatig, maar de argumentatie van Kupers is veel erger! Beter op peil was de toe spraak van minister-president dr. Drees op de feestvergadering van het Christelijk Nationaal Vak verbond. Hij sprak duidelijk een woord van verzoening, en zei te recht dat een blijvende kloof tus sen de vakcentrales schadelijk zou zijn voor ons land, temeer nu de toekomstige sociale verhoudingen meer van de gezamenlijke invloed van de vakbeweging zal vergen. Intussen zullen de vakcentrales Donderdag vergaderen, om de ont stane situatie te bespreken. Indien de besprekingen dan meer op het peil-Drees, dan op het peil-Kupers staan, zal de zaak wel weer in orde komen. Met de samenwerking ten minste, waarbij wederzijdse stand punten geëerbiedigd moeten wor den. Zo behoeft het N.V.V. het standpunt van de Kerk met te onderschrijven, maar het dient er in te berusten en het niet te be strijden. Want de bevoegdheid van de Kerk valt buiten de kring van zijnl beoordeling. Dit te erkennen, behoort ook tot het peil van „het gesprek". LONDEN, 2 Juli (Reuter). Georgi Dimitrof, de Bulgaarse mi nister-president, is in een sanato rium te Moskou overleden, aldus heeft radio-Moskou medegedeeld. Dimitrof werd geboren 18 Juni 1882. Van zijn jonge jaren af trad hij op als revolutionair. Hij was secretaris van de communistische internationale van 1935 tot 1943 en Bulgaars minister-president se dert 23 November 1946. Hij werd betiteld als de „Bulgaarse Stoke brand". Hij werd tweemaal ter dood veroordeeld en overleefde talrijke aanslagen. In het proces van de Rijksdagbrand werd hij vrijgesproken. De bekendmaking van Dimi- trof's dood werd uitgegeven door het centraal comité van de com munistische partij der Sowjet- Hoofdtooi voor de Kersenkoningin. Ceres, de kersenkoningin, deed haar intrede in Uden (N.Br.)waar een tweedaags kersen festijn werd gehouden. Een hoofdtooi, bestaande uit een Bra bantse muts, vervaardigd van bloemen en kant, wordt de lief tallige „vorstin" door haar „hofnaaister" op het hoofd geplaatst. Unie en de Raad van Ministers beide. De gemeenschappelijke verkla ring zegt, dat Dimitrof aan suiker ziekte stierf en kenschetste hem als „de vooraanstaande leider van de internationale arbeidersbewe ging". De speciale trein, waarmee het stoffelijk overschot van Georgi Dimitrof wordt vervoerd, wordt Woensdagochtend te Sofia ver wacht. Uit het gehele land stro men mensen naar de hoofdstad om de overledene de laatste eer te kunnen bewijzen. De begrafenis zal Zaterdag of Zondag plaats» vinden. Maarschalk Tito heeft een con- doleantie-telegram gezonden aan de waarnemende Bulgaarse pre mier, Kolarof. Het luidt: „Wij zijn diep bedroefd over de dood van de grote strijder voor de werkende klasse Dimitrof. In naam van mij zelf en in naam van de Joegoslavi sche regering betuig ik mijn diep ste gevoel van medeleven". DROOGTE IN ENGELAND LONDEN. 3 Juli (Reuter). In Engeland maakt men zich als ge volg van de langdurige droogte zorgen over de watervoorziening, vooral van de grote steden, gr worden reeds maatregelen over wogen om het water te rantsoene ren. In Londen is het besproeien van tuinen en sportvelden verbo den, behalve op Zondagen en Woensdagen. In sommige plaatsen moet het water per spoor worden aange voerd. In Suffolk moest water worden gebracht om de bakkers in staat te stellen hun deeg te bereiden. De melkproductie, die kortgele den zo overvloedig was dat de rantsoenering tijdelijk kon worden afgeschaft, daalt sterk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1