Verdraagzaamheid in Nederland De Lauwerszee wordt weer in kaart gebracht De geheimen van de „G-Men" onthuld Sigaren industrie krijgt meer vrijheid Maandag 4 Juli 1949 PAG. 3 Magistraal betoog van prof. Pompe over de positie der Katholieke Nederlanders Belangrijk werk van de Marine Zoutkamphydrografische basis Dr. Valentine naar V.S. vertrokken „Guerilla moeilijk te beëindigen" Amerikaans publiek duldt geen /fGeheime Politie 's Lands veiligheid eist geheim werk, zegt F.B.I. Gasinstallatie ontplofte Bang Dit jaar 39.000 pakken Java- tabak aan de markt Geeri nieuw departement au.) Zijn de Katholieken intolerant? Uitvoerig stond prof. Pompe bij deze vraag stil. Ja zeide hij, dog matisch zijn wij intolerant, niet omdat wij pretenderen de waar heid te hebben, uit ons zelf heb ben wij niets, maar deze waarheid wordt ons door God in de leiding der Kerk geopenbaard en dan hebben wij die waarheid zonder meer te aanvaarden. De waarheid is geen product van ons zelf, maar een geschenk van God en daarom kunnen wij er niet mee transi geren. Maar zijn daarom de katholie ken onverdraagzaam? Ja zegt men, zie naar Spanje. Waarom naar Spanje, vraagt spr., altijd? Is Spanje zo'n éclatant voorbeeld van katholicisme? Spr. keurt on voorwaardelijk af, als het waar is, dat in Spanje protestanten wor den gedwongen eerbied te bewij zen aan de kath. eredienst of ge marteld worden om hun geloof. Maar waarom moeten alle katho lieken over één lijn geschoren worden met de Spanjaarden? Zijn de Spanjaarden geen eigenaardig voIk? Zijn ze niet bijzonder fana tiek, vanwege hun strijd tegen de Moren? Heeft Spanje niet ontzet tend geleden, door moorden op de priesters en verbranding van kath. kerkgebouwen, onder het links socialistische bewind van Azana? Is het niet begrijpelijk, dat daar een reactie op gevolgd is? Waren wij in Nederland zo ver draagzaam na de oorlog tegen over de N.S.B.-ers? Waarom moeten wij toch alleen maar zien naar Spanje? De Prui sen zijn fanatiek, heerszuchtig, onverdraagzaam en zij zijn over wegend Evangelisch protestants. Mogen we daarom zeggen: „als ge weten wilt hoe de protestanten zijn als ze de meerderheid heb ben: „Kijk naar Pruisen"? Waarom is Spanje wel een éclatant voorbeeld? Waarom Por tugal niet, waarom Oostenrijk, Hongarije, België niet, waarom Ierland niet, waar de katholieken 35 pet. der bevolking uitmaken en de protestanten geen enkele klacht hebben, ofschoon de katho lieken in het prot. Ulster voortdu rend worden vervolgd? Dit beroep op Spanje en daaruit de beschuldiging puttend, dat ook de Ned. katholieken onverdraag zaam zijn, is een typisch staaltje van anti-papisme. Tenslotte wees prof. Pompe nog op dc achterstelling van katholie ken in ons land bij benoemingen. Aan al onze departementen vindt men niet één katholiek secretaris generaal, ofschoon zijn macht veel groter is dan die van een minis ter. Tal van hoge ambten zijn practisch nog altijd voor katholie ken gesloten, bij onze rechtbanken huldigt men nog altijd het afschu welijke stelsel van z.g. kath. vaca tures, waarvan men niet wenst af te wijken. Scherp en overtuigend heeft prof. Pompe op die wijze het anti papisme daar op de Pietersberg aan de kaak gesteld en zo overtui gend was zijn rede, dat bij het debat, de een na de ander kwam verklaren, dat deze voordracht zeer verhelderend had gewerkt en van meer dan één zijde uit niet-kath. kring werd de wens geuit, dat deze voordracht op grote schaal onder niet-katholiek Nederland zou worden verspreid. De humanist aan het woord Zondagmiddag heeft Dr. van Praag een plaats voor het huma nistisch verbond in de Ned. sa menleving bepleit, nadat hij ge tracht had de geestelijke grond slagen van het moderne humanis me aan te geven. Hij ontkende, dat dit anti-christelijk is, het zegt alleen t.a.v. het Godsbestaan, wij weten het niet en daarom kunnen wij in ons leven met goddelijke geboden geen rekening houden. Inplaats daarvan heeft de huma nist de mens ontdekt in zich zelf en daaruit begrepen, dat wil de mens goed zijn, hij zijn evenmens moet eerbiedigen, dat hij waar heeft te zijn, eerlijk en menslie vend. Die erkenning van de men selijke waarde wil hij uitdragen, vooral in niet-kerkelijke kringen, om aan deze mensen een geeste lijke inhoud te geven. Hierover ontspon zich een belangrijke dis cussie, waaraan ook door kath. geestelijken actief werd deelgeno men. De baankampioenschappen voor profs. Tijdens de in het Olym pisch Stadion te Amsterdam gehouden nationale kampioen schappen op de baan werd G. P. Peters winnaar van de 50 km zonder gangmaking voor profs. Peters rijdt na de overwinning zijn ereronde met de Best, die tweede werd (midden) en A. Vooren (links), die beslag legde op de derde plaats. Gevraagd werd, wat de diepere grondslagen zijn van de waarden in het humanisme, waarvoor men eerbied vraagt. Kunnen fascisten en communisten niet op dezelfde motieven als Dr. van Praag, eer biediging eisen voor hetgeen zij als hoogste menselijke waarden hebben ontdekt in de mens? Pater Dr. Witte wees er nog op, dat de liefde tot Christus voor millioenen het ideaal vormt om Christus te gehoorzamen in Zijn Bergrede, maar waar vindt de massa der onkerkelijken het ideaal om zo te leven? Belangrijk was ook de discussie over de problemen schuld en zonde, vergeving en genade, die in het christelijk leven zulk een grote rol spelen en zo geheel be antwoorden, ook aan de psyche van de mens. Dr. van Praag kon in deze eigenlijk niet verder gaan, dan de mededeling, dat men in humanistische kringen met deze problemen ernstig worstelt, maar een oplossing er voor nog niet ge vonden heeft. Tenslotte mogen wij er nog op wijzen, hoe Zondagavond prof. Kohnstamm in een vaak ontroe rende voordracht er op wees, hoe een zeker geestelijk nihilisme de mens tenslotte niet bevredigt, ook de humanistische mens niet. De grote Duitse humanist, Karl Jas pers, die gehuwd met een Joodse vrouw, aan de lijve ervaren heeft, waartoe een leer zonder God leidt, schreef nu na de oorlog, dat, wan neer de H. Schrift uit de literatuur van het volk verdwijnt, dit toch betekent een geestelijke terug gang en de ondergang van een hoge beschavingscultuur. Ook ver telde hij, in gesprek van de beide moderne humanisten Ehrenfest en Einstein, waar hij, Kohnstamm, bij was- Ehrenfest, die een bekend oogarts is, vertelde van een dame van een collega, die hij behan delde en die maanden lang voor lopig maar één kwartier per dag een van haar ogen gebruiken mocht en zich dan in die 15 minu ten geestelijk voeden moest, voor 23 uur en 45 minuten. Wat denkt U, dat ik die vrouw voor lectuur gaf, vroeg Ehrenfest aan Einstein. De bijbel zei Einstein. Natuurlijk zij daarop Ehrenfest. Tenslotte wees prof. Kohnstamm er op, dat de Ned. humanist Bie- rens de Haan, het begrip schuld, in wetenschappelijke zin verwierp om van zonde maar helemaal niet te spreken en daarom beschouwde hij het als winst, dat de humanis ten 4,-an vandaag, deze begrippen niet meer verwerpen, zelfs het begrip zonde niet, maar ernstig pogen, daarvoor een oplossing te vinden. Maandagmorgen hebben de vele deelnemers zich weer over het ge hele land verspreid, maar deze ge dachte toch meegenomen, dat sa menwerking met behoud van het eigene in een land als het onze nu eenmaal noodzakelijk is, maar ook wel voor een belangrijk deel mogelijk is. Dat gereformeerden, katholieken, hervormden en hu manisten hier twee dagen geza menlijk over deze belangrijke pro blemen konden spreken, is tot nu toe in ons land nog niet eerder gedemonstreerd. En dat is op zich reeds van grote betekenis. J. H. Wanneer men eens 'n kijkje gaat nemen in de haven van Zoutkamp, zal men hier niet uitsluitend de ranke visserschuitjes gemeerd zien liggen, maar ook een aantal vaar tuigen van de Koninklijke Marine. Niet dat Zoutkamp plotseling ge promoveerd is tot marinebasis, maar wel werken hier de Jantjes dag en nacht aan het in kaart brengen van de Lauwerszee. Nederland beschikt over een wa- terkaart van de Lauwerszee en Dollart, welke pl.m. 15 jaar oud is. Door verschuivingen, droogleggin gen etc. is er nogal wat verande ring opgetreden. Door de afdeling hydrografie van de Koninklijke Marine, worden nu deze afwijkin gen in kaart gebracht, hetgeen niet alleen van groot belang is voor onze binnenscheepvaart, maar ook voor de rijksdiensten zoals water staat, landaanwinningswerken etc. Geen gemakkelijke taak De marinemannen hebben geen gemakkelijke taak. Reeds vroeg in de morgen trekken ze er met hun sloepen op uit en gaan meter voor meter het water afpeilen op diepte. Dat dit werk met grote nauwkeu righeid moet worden uitgevoerd laat zich begrijpen. Gebruik wordt dan ook gemaakt van de modernste instrumenten. Men vaart met een aantal sloepen, welke uitgerust zijn met grote kaartentafels waarop de officieren hun peilingen vermelden, Deze peilingen worden weer ver kregen door middel van een z.g.n echo-sounder, een instrument dat aangebracht is in de sloepen en dat geluidstralen uitzendt naar de bo dem van de zee. Dit geluid kaatst terug en wordt door middel van een zeer subtiel instrument gere gistreerd op een rol papier. Op deze wijze krijgt men een juist beeld van het bodemprofiel. Dui delijk ziet men op deze echosounder of ér een vaargeul ligt, een wrak op de bodem vastzit of dat het water ondiep is. Waar zit ik? Zaak ïs het thans dat men deze dieptepeilingen in kaart brengt. De echo-sounder levert een belangrijk aandeel in de berekening van deze diepte, maar men moet toch ook weten waar precies deze diepte of ondiepte zich bevindt. En dat doet men aan de hand van het bepalen van een snellius. Deze snellius-be- paling berust op een wiskundige berekening, waardoor men vanuit drie punten kan berekenen waar men zich bevindt. Men gebruikt hiervoor dan de z.g.n. sextanten, waarop men de positie kan aflezen. Zeer nauwkeurig wordt hierbij tewerk gegaan zodat practisch geen fouten kunnen voorkomen. Alle gegevens over het bodemprofiel worden „in klad" opgenomen en later aan boord van het tekenschip nauwkeurig uitgewerkt op zgn. constructie- en minutenbladen. Men is met dit werk begonnen in begin April van dit jaar. Iedere dag wanneer de weersomstandigheden dit enigszins toelaten varen de sloe pen uit en vaak laat in de avond stomen zij de haven van Zoutkamp weer binnen. Men is met dit uiterst belangrijk werk reeds ver gevor derd, en zal binnenkort het werk terrein verleggen naar de omge ving van Harlingen. B.P.M. geïnteresseerd Naast de dienst voor de Land aanwinningswerken is ook de B.P.M. zeer geïnteresseerd naar de resultaten van dit onderzoek. Zelf is men reeds bezig op Ameland, teneinde na te gaan of hier ook oliehoudende grond aanwezig is. De dienst voor de Landaanwinning heeft belang bij de resultaten,in verband met de aanleg van de rijs- dammen voor de landaanwinning. Dit werk vordert de laatste tijd enorm en overal kan men de uit gestrekte dammen uit het water zien oprijzen. Vergeten we tenslotte de vissers zelf niet. In de eerste plaats zijn zij het die regelmatig deze wateren bevaren. Zeker, zij kennen de weg op dit water maar toch kunnen zij niet op de bodem zien en kennis nemen van het steeds veranderlijke bodemprofiel. De bemanning De bemanning van de sloepen van de Marine bestaat uit de helft Marinepersoneel en de helft bur gerpersoneel. Deze mensen zijn er op getraind dit zeer precieus werk te doen en ze doen het met plezier. De drie officieren brengen al het verkregen cijfermateriaal in kaart en zien de conceptkaart steeds groeien. Een bijzonder aardige vin ding van de commandant van deze Marinegroep is het plaatsen van een peilglas midden in het water. Dit peilglas loopt op een wekker, welke een looptijd heeft van 48 uur. Op een grote rol wordt de hoogte stand van het water geregistreerd. Ook aan dit materiaal heeft men veel. Zij is een leiddraad voor het bepalen van de waterstand van de Lauwerszee. Wij hebben een dag aan boord van Hr. Ms. „Zeefakkel", dat het tekenschip van de hydrografische dienst genoemd mag worden, ver toefd. Wij hebben gezien met welk een grote toewijding deze mannen in weer en wind hun dienst ver richten en koesteren grote bewon dering voor deze groep, welke zul ke belangrijke gegevens levert, niet alleen voor onze scheepvaart maar voor tal van instanties die direct of indirect met deze wateren be trokken zijn. Dr. Alan Valentine, het schei dende hoofd van de E.C.A, missie in ons land is, na afscheid te heb ben genomen van zijn naaste mede werkers en zijn relaties hier te lande en na zijn opvolger mr. Cla rence Hunter te hebben voorge steld, gisteravond per vliegtuig naar de V.S. vertrokken. Ter gelegenheid van zijn vertrek hield dr. Valentine in Den Haag een persconferentie. Hij zeide zeer erkentelijk te zijn voor de mede werking, welke hij hier te lande had mogen ondervinden en hij ver wachtte, dat deze met zijn opvolger zou worden voortgezet. Mr. Claren ce Hunter schetste hij als een kun dig man, een financieel expert en een kenner van Nederland, die als voormalig vice-president van de New York Trust Company veel za kelijke relaties met Nederland had gehad. He* eerste jaar van de Marshall hulp noemde dr. Valentine zeer succesvol. Nederland heeft, in ver gelijking met de overige Europese staten een opmerkelijk resultaat geboekt. Mr. Clarence Hunter gaf te kennen, dat men thans door het moeilijkste jaar was heengekomen. Als komende moeilijkheden stipte hij aan de interne financiën, de noodzakelijkheid van het opheffen van velerlei subsidies, de concur rentie en de daling van het prijs peil. Mr. Valentine voegde daar nog aan toe, dat de besprekingen gaan de zijn over de projecten, waarvoor de tegenwaarde der Marshallfond sen zal kunnen worden besteed. Er is eon groot Nederlands project in behandeling. Mededelingen hierover zullen binnenkort volgen. Indonesië „Wordt de politieke situatie gun stiger, dan betekent dat ook een vooruitgang m. b. t. de Marshall hulp voor Indonesië", aldus dr. Va lentine. Het is niet met zekerheid te zeggen, dat er een Marshallhulp aan Indonesië verstrekt zal worden voor de Ronde-Tafelconferentie. STUCADOORSSTAKING IN ZAANSTREEK TEN EINDE De staking van de stucadoors in de Zaanstreek is opgeheven. Met ingang van Maandag 4 Juli a.s. zullen de stucadoors in de Zaan streek na acht weken staking het werk hervatten. Na diverse be sprekingen tussen beide partijen werden voor de stucadoors gunsti ge voorwaarden bereikt- Britse opperbevelhebber be zoekt Nederlands vlaggeschip. Admiraal Sir Rhoderick Mc Grigor, opperbevelhebber der Britse Thuisv'loot, en comman dant van de gecombineerde vlootoefeningen der Westerse Unie, in gesprek met Neder landse officieren aan boord van het Nederlandse vlaggeschip Hr. Ms. „Tromp", tijdens zijn bezoek aan deze kruiser. Ach ter hem (links) schout bij nacht j. J. Willinge, commandant van het Nederlandse eskader, dat deelneemt aan deze ma noeuvres, „Exercise Verity", de eerste van deze aard in de ge schiedenis. KOLONEL SIMATUPAN: DJOKJAKARTA, 3 Juli (AP) Kolonel Simatupan, plaatsvervan gend staf-chef van het republikein se leger, heeft vandaag in een in terview verklaard, dat het moeilijk zal zijn een einde te maken aan de guerilla tegen de Nederlanders. Kol. Simatupan is uit het achter land, waar hij onbereikbaar voor de Nederlanders de guerilla leidde, in Djokjakarta teruggekeerd, waar hij met republikeinse regerings-leiders heeft geconfereerd over een moge lijk bevel tot staken van het vuren. Voor de eerste maal gaf kol. Si matupan een officiële uitleg van de strategie der guerilla-strijd- kraehten „Wij wisten, dat de Nederlanders met hun moderne uitrusting de ste den konden innemen en dus trok ken wij weg, toen de aanval in De cember kwam. Wij concentreerden onze macht in de dorpen, waarin de feitelijke beheersing van de eilan den ligt, omdat Indonesië voor 94 procent een agrarisch gebied is. Het verzet in de dorpen heeft succes afgeworpen en wij zijn ster ker dan ooit te voren. Onze speer punt ligt in de jeugdorganisaties in de dorpen." JONGERENDAGEN ST. VINCENTIUSVERENICING Van 25 tot 27 Juli zullen in Zeist de jongerenwerkgroepen bijeen komen van de St. Vincentius Ver eniging. Het doel van deze bijeen komst is „zich te bezinnen op de taak der jongeren in deze tijd" en op de „vernieuwing der activitei ten". De bekende radio-priester, pater Jelsma M.S.C., zal de eerste avond spreken over „De jonge katholiek ir. onze tijd" Verder zullen, op de andere dagen nog lezingen worden gehouden door Frans Nijsten, president van de conferentie van de H. Martinus te Amsterdam, die zal spreken over „De bewustwording van de jonge Vincentiaan, getoetst aan de prac- ti.jk tot heden", en door Theo Gründemann, president van de conferentie van de H. Aloysius te Rotterdam. Het onderwerp van diens lezing zal zijn „Onze taak in de toekomst'.. (Van onze correspondent) New York, 25 Juni. DE ARCHIEVEN en dossiers van de F.B.I., het almachtige lichaam wier employe's veel bezongen zijn als G-men, trouwe verdedigers van het recht tegen de misdaad en van de staat tegen spionnage en subversieve activiteiten, zijn niét langer een gesloten boek. Dat is het resultaat van het schriftelijk vonnis van een Amerikaans rechter, in de geruchtmakende zaak tegen Judith Coplon, die beschuldigd is haar dienstverband bij het Departement van Justitie misbruikt te hebben om geheime documenten te copiëren en een Russisch spion in handen te spelen. Er is geen twijfel aan, dat de F.B.I.-affaire het hele geval Cop lon verre in de schaduw heeft ge steld. Evenmin kan het dubieus zijn, dat de openbare aanklager, die de zaak-CopIon aan de orde stelde, thans spijt heeft als haren op zijn hoofd, dat hij de beschuldi gingen tegen het meisje niet ijlings heeft laten vallen. F.B.I.-mensen beweren tenminste, dat het bloot leggen van de geheimen dezer or ganisatie veel schadelijker is dan wat Judith Coplon ook voor kwaads moge hebben verricht. Jarenlang geen aanmerking Voorzover het echter het grote publiek betreft, de instemming met het besluit van de rechter, die gelastte de F.B.I.-documenten te ontzegelen, is met algemene in stemming begroet. Jaren en jaren lang heeft zelfs geen Congreslid aanmerking gemaakt op, of vra gen gesteld naar het beleid van de F.B.I. Amerika's politieke vijanden hebben de gelegenheid waargeno men om dit lichaam te kenschet sen als Amerika's „Gestapo". En hoewel de indruk hier overheerst, dat de F.B.I. zich op een meer dan lofwaadige wijze van haar speur- derstaak kwijt, acht men het niet temin wenselijk, dat tegenover de buitenwereld duidelijk is gemaakt, Toen een knecht van de grossier J. Stalenburg te Schoonhoven gis teravond een gasinstallatie wilde controleren, die gebruikt wordt voor het rijpen van bananen, deed zich een hevige ontploffing voor. Een der omwonenden slaagde er in de knecht, de 30-jarige H. Hoenkoop uit Polsbroek, uit de ravage te ha len. H., die aan handen en gelaat deerlijk gewond was, is in ernstige toestand naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. De achtergevel van het gebouw is geheel weggeslagen. De zijwanden zijn zodanig ontzet, dat dê er naast gelegen woningen gedeeltelijk on bruikbaar werden. Een deskundig onderzoek zal de oorzaak van de explosie moeten uitwijzen. SUKARNO KAN 6 JULI TERUGKEREN DJOGJA, 3 Juli (Aneta). Su karno, Hatta en de andere repu blikeinse prominenten, die thans nog op Bangka vertoeven, kunnen op G Juli a.s. naar Djogja terug keren, aldus heeft de sultan van Djogja in een heden aan de repu blikeinse delegatie verzonden brief medegedeeld. In deze brief, zo seint Aneta's correspondent uit Djogja, nodigt de sultan alle con suls-generaal en leden van de Unci uit om de terugkeer bij te wonen. De correspondent meldt voorts dat in de stad Djogja, waar thans rust en orde heersen, ere- bogen worden opgericht en slag zinnen aangebracht waarin de re publikeinse regering wordt ver welkomd in haar hoofdstad. dat Amerika geen „geheime poli tie" duldt. Het critieke punt werd opge worpen door Archibald Palmer, de verdediger van Judith Coplon, toen F.B.I.-agenten tijdens het proces tegen zijn cliënte beschuldigingen maakten, die zij zeiden „in het landsbelang niet te kunnen bewij zen: de bewijzen waren vastgelegd in documenten, die men noch aan de rechter, noch aan de jury of de verdediger ter inzage wilde geven". Begrijpelijkerwijze greep Pal mer deze gelegenheid aan om alle beschuldigingen te ontzenuwen. Heeft de F.B.I. zich nooit vergist? Heeft men nooit eens een spoor ge volgd, dat men tenslotte als vals moest opgeven? Als de F.B.I., was zijn conclusie, niet met de spullen op tafel zou kunnen komen, dan waren voor hem al de beschuldi gingen geen cent waard. Geen getuigenis, niet door feiten gestaafd. Op dat ogenblik greep de rech ter in, verdaagde het proces voor een dag en kondigde aan schrifte lijk vonnis te zullen wijzen of de F.B.I.-documenten al dan niet ter tafei moesten komen. Zijn uit spraak was tenslotte de reeds ge noemde beslissing, die bij het pu bliek zeer populair was. Het was onverdedigbaar, aldus rechter Al- bert Reeves, dat in enige rechts zaak getuigenis zou worden toege laten, dat niet door de feiten ge staafd was. Op dat ogenblik stond de open bare aanklager voor de beslissing, alle aanklachten tegen Judith Coplon in te trekken en haar vrij uit te laten gaan. of de geheime dossiers der F.B.I. te openbaren. Het eerste zou voor de regering 'n groot verlies aan prestige beteke nen. Temeer, omdat terecht of ten onrechte de indruk was gevestigd, dat men in deze zaak uit was om een voorbeeld te stellen. In het an dere geval, zou men om de ter minologie der F.B.I. te gebruiken de „veiligheid des lands in ge vaar brengen". De aanklager ver koos dit laatste. De documenten, die daarop te berde werden gebracht, schenen op het eerste gezicht nauwelijks iets te maken te hebben met de zaak-Coplon, of met de veiligheid des lands. Wel werden daarin de namen genoemd van tal van lie den, die botweg werden uitgekre ten als „communisten". Onder hen bevond zich b.v. de filmacteur Fre deric March, die met vele an- anderen, wier namen in het F.B.I.- dossier voorkwamen in de felste termen hun ongenoegen te kennen gaven en de beschuldiging com munist te zijn verwierpen. Slechts tips van anonyme bronnen De publicatie der F.B.I.-dossiers heeft het publiek in ernstige mate geprikkeld. President Truman heeft op zijn persconferentie in weinig vriendelijke termen van de F.B.I. gewaagd. En de faits et ges tes der F.B.I. zullen ongetwijfeld door het Congres bij de eerste ge legenheid nader onder de loupe worden genomen. Temeer omdat gebleken is, dat de in de dossiers genoemde personen geenszins com munist waren of zich ooit aan eni ge misdadige of politiek onoirbare handeling hadden schuldig ge maakt. De F.B.I. had toen geen andere keus dan haastig veront schuldigingen te maken onder het motto, dat de dossiers o.a. „tips" bevatten van „anonyme bronnen". Een dergelijk excuus maakte de zaak alleen maar erger. Volkomen verklaarbaar is, dat een instantie als de F.B.I. iedere informant zijn woordje laat doen en naarna de waarheid gaat toetsen. Dat de F.B.I. voorts de beschikking heeft over een fonds van 100.000, waar over het geen verantwoording be hoeft af te leggen, is eveneens aanvaardbaar voor een lichaam met 5000 employe's en een jaar begroting van 48 millioen. Maar dat men de „losse flodders" onder de inlichtingen dan niet behoorlijk zift, alvorens ze in formele rap porten als de hoogste waarheid te beschouwen, is bepaald niet naar het hart van de Amerikaan. En men zal moeten afwachten, in hoe verre het Congres in de nabije toe komst zal trachten de machtsposi tie van de F.B.I. aan banden te leggen. Indien het Gongres daar toe zou overgaan, dan zou dat ge schieden op de zojuist genoemde gronden, die men in strijd acht met de Amerikaanse constitutie. Men moet daarbij echter niet vergeten, dat, terwijl de F.B.I. na sporingen kan verrichten en rap porten kan opstellen over onbe trouwbare of misdadige elemen ten, dit lichaam niet de minste bevoegdheid heeft- om vervolgin gen in te stellen of veroordelingen uit te spreken. Daardoor alleen al gaat iedere vergelijking met een „geheime politiemacht" althans met wat men daaronder pleegt te verstaan mank. Belast met onderzoek der loyaliteit der ambtenaren De voornaamste reden, waarom men zich in Amerika zo zeer over de F.B.I.-zaak opwindt, is, dat de ze instantie belast is met het on derzoek der loyaliteit van rege ringsambtenaren en prominenten in de maatschappij. De publicaties die thans naar aanleiding van de Coplon-zaak zijn verricht, hebben het vertrouwen in de efficiency van de F.B.I. zeker niet versterkt. De Amerikaan is altijd trots ge weest op zijn F.B.I. en op het voor treffelijke werk, dat dit lichaam heeft verricht. Een dieper gaand onderzoek zal niet noodzakelijk grote sensaties aan de dag bren gen. Maar een monopolie-positie is nooit wenselijk'. De wetenschap nu ook in een glazen huis te leven zal ongetwijfeld de efficiency en onbevooroordeelde zakelijkheid van de F.B.I. ten goede komen. Als een vloedgolf die steeds hoger en hoger stijgt, stapelt zich het leed in de wereld op. In Tsjecho-Slowakije gaat een misdadige regering zich ver grijpen aan de persoon van een aartsbisschop die onverschrok ken strijdt voor de heiligste rechten van de mens. Mis schien hebben wij het in ons eigen leven moeilijk, staat het ivater wellicht tot onze lippen, zien wij geen uitweg meer in het donker dat ons omgeeft. Luister naar de Mis van giste ren: „De Heer is mijn licht en mijn heil. Wie zal ik vrezen? De-Heer is de verdediger van mijn leven, voor wie zal ik bang zijn? Zij die mij de be proeving aandoen, mijn vijan den, zij zijn reeds verzwakt en zijn reeds gevallen". MARCUS. Verschillende beperkende bepa lingen voor de sigarenfabrikanten zijn in de laatste weken opgehe ven. Mochten de Nederlandse fa brikanten, zij het nog gebonden aan een quotum, hun Braziel-ta- bakken voor 1950 reeds inkopen, en de exportfabrikanten het Su matra dekblad zelf kiezen, thans heeft de overheid ook de aankoop van Java-tabakken ten behoeve van de industrie ten dele vrijge geven. De regeling, die binnen enkele dagen zijn beslag zal krijgen, geldt voor 1949 en is gebaseerd op de verwachting, dat nog dit jaar 39.000 pakken Java-tabak aan de markt zullen komen. De collectieve aan koop van tabak door de vakgroep NIJMEGEN KRIJGT NIEUWE VEILING Kosten een millioen Reeds geruime tijd geleden nam de gemeenteraad van Nijmegen het voorstel aan tot verkoop van een groot terrein in West-Nijme- gen nabij de nieuwe havenwerken van het Maas Waal kanaal aan de N.V. Nijmeegse veiling van groen ten, fruit en bloemen, welke thans over veel rijimte beschikt. De bloeiende veiling, welke gaat be horen tot de grootste van Gelder land, gaat nu' uitbreiden. En thans is de ministerieële goedkeuring gekomen tot nieuwbouw van de veiling in West Nijmegen. Het werk zal een millioen kosten. sigarenindustrie is hierdoor geëin digd, ofschoon de fabrikanten nog wel de verplichting hebben de ta bak die de vakgroep heeft ingekocht en in voorraad heeft, af te nemen. In dit verband gaat er veel belang stelling uit naar de Java-inschrij- ving, die op Vrijdag 8 Juli a.s. te Amsterdam in Frascati wordt ge houden en naar de inschrijving op Vrijdag 15 Juli te Rotterdam in de Beurs van Koophandel. Reeds wordt in kringen van de sigarenindustrie gesproken over het loslaten van de prijsvoorschriften. Daarnaast over het opheffen van het mengverbod (het mengen van in Nederland ver bouwde tabak met Indische of exo tische). Ook zal wel spoedig een beslissing vallen over het verwerkingsgewicht, waaraan de fabrikanten zijn gebon den. (Het verwerkingsgewicht houdt in, dat de sigaren niet minder mo gen wegen dan 31'» gram en niet zwaarder dan 6 gram). Pooi bij aanrijding gedood Zaterdagmiddag omstreeks half zes verliet een wielrijder het voor plein van het bioscooptheater Reehorst bij het station Ede:Wa- geningen. Bij de uitrit liet hij eerst een van links komende luxe auto passeren, doch bij het over steken van de weg bemerkte hij blijkbaar niet, dat een van de an dere zijde naderende autobus van de Ned. Buurtspoorweg Mij vlak bij was. De man werd door de zware bus gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het bleek de 24-jari- ge Pool T. Albin te zijn, werkzaam op dc A.K.U. te Ede. KABINETSFORMATEUR OP CURACAO WILLEMSTAD, 2 Juli (A.N.P.). De gouverneur heeft aan dr. Chris- tiaan Engels verzocht, een kabi net te vormen dat steunt op de meerderheid, in de Staten. Dr. En gels, die de opdracht in beraad hield, heeft reeds overleg gepleegd met de Nationale Volkspartij, de Katholieke Volkspartij en de De mocratische Partij en zal zich he denavond naar Aruba begeven vcor een bespreking met de Aru baanse Volkspartij en de U.N.A. Dr. Engels die een vooraanstaan de figuur is in het culturele leven op Caracao, werd in 1909 te Rot terdam geboren. Hij is arts en niet in een bepaalde politieke richting georiënteerd. In verband met publicaties over dc mogelijke instelling van een nieuw departement, dat belast zon worden met de zorg voor de volks opvoeding buiten schoolverband, kan na informatie bii de minister president worden medegedeeld, dat enig voornemen tot instelling van zulk ean departement of tot benoeming van een nieuwe secre taris-generaal, niet bestaat. Nederlandse vlootcommandant bezoekt Brits vlaggeschip. Schout bij nacht J. J. Willinge, commandant van het Nederlandse vloot- eskader, dat deelneemt aan de gecombineerde vlootmanoeuvres, „Exercise Verity" van de Westerse Unie, inspecteert de ere wacht bij zijn bezoek aan het Britse vlaggeschip H.M.S. „Impla cable". Hij is vergezeld door luitenant J. Maitland-Ward van de Britse Koninklijke Mariniers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3