Militaire autoriteiten zeer tevreden over resultaten Graf van St. Petrus ontdekt RADIO Een voddenkoopman van Parijs komt voor zijn rechters Interessante bijzonderheden in Vaticaans maandblad DETECTIVE Manoeuvres zeestrijd krachten Prins Bernhard bezocht vlooteenheden Groots gezondheids program aanvaard Treinverkeer in Berlijn hersteld DE ZAAK JOINOVICI Begrafenis slacht offers van de „Roermond" Commandeursrang bij de Kon. Marine Sabotage oorzaak van de vliegramp Independence-day in de hitte EEN SCHORT OF JAPON? P G 4 Maandag 4 Juli 1949 Admiraal sir Rhoderick Me. Crigor, opperbevelhebber van de Britse thuisvloot en algemeen bevelhebber van de vloot der Westerse Unie, verklaarde op een persconferentie, dat het Ver dedigingspact der West-Europese Unie en de huidige manoeuvres bedoeld waren „om de wereld te tonen, dat wij bereid en in staat- zijn, samen te werken in geval van agressie". „Wij zijn hier, niet om oorlog te voeren, rnaar om vrede te stich ten", aldus zeide de admiraal. De voorbereidende oefeningen van de verenigde vloot warén reeds „zeer bemoedigend" gebleken en hadden „uitermate bevredigende resulta ten" opgeleverd. Op een vraag over toekomstige vlootoefeningen van de geallieer de landen, antwoordde admiraal Mc. Grigor, dat hij hierover nog niets wist, maar van mening was, dat het „logisch" zou zijn dat zij herhaald zouden worden. De ad miraal noemde de huidige manoeu vres „uniek in de hedendaagse ge schiedenis" en zeide verder, dat het defensie-pact der West-Euro peso Unie slechts nut kon hebben, indien de strijdkrachten van de verenigde landen „in staat en ge wend waren samen te werken als het eerste zou gebeuren". De ma noeuvres waren slechts van „tac tische en geenszins van strategi sche betekenis". De Golf van Bis- caye was gekozen voor de be langrijkste manoeuvres omdat de vloot daar kon opereren zonder het handelsverkeer over zee te belemmeren. Prins Bernhard en Montgomery. Prins Bernhard en veldmaar schalk Montgomery, ópperbevel hebber der strijdkrachten van de Westelijke Unie, zijn gisteren te Penzance in Cornwall aangeko men en hebben zich aan boord begeven van de vloot der Weste lijke Unie. De Prins en de veld maarschalk zijn per vliegtuig van het Europese continent gekomen. Beide vliegtuigen kwamen bijna tegelijkertijd boven een in de na bijheid gelegen vliegveld en aan 'hét vliegtuig van Montgomery werd verzocht in de lucht te blij ven om het toestel van de Prins voorrang bij -t landen te geven. Alvorens te landen hadden bei de vliegtuigen boven de verzamel de vloot gecirkeld. Montgomery, die aan boord van de Implacable, het vlaggeschip van de vloot, de oefeningen in de GoH van Biscaye zal meemaken, ver- KOJVIE, 2 Juli (Beuter). De tweede algemene vergadering van de wereldgezondheidsorganisatie is heden te Rome beëindigd met de aanvaarding van een program voor de bestrijding van ziekten en hun oorzaken in de gehele wereld in 1950. In de eerste plaats zal aandacht geschonken worden aan malaria, tuberculose, en, voor de eerste maal, geestesziekten. Acht landen, onder meer Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen, Bulgarije en Albanië, ont hielden zich van stemming over het program. De zitting, waaraan gedelegeer den uit 70 landen deelnamen, duur de drie weken en er werd gewerkt aan het grootste gezondheidspro gram. dat ooit in overweging is ge nomen. klaarde, dat hij te voren nooit be seft heeft, hoe moeilijk het was een vloot uil de lucht te bombar deren. Prins Bernhard, die de uniform van een vice-admiraal droeg, be gaf zich aan boord van de Neder landse kruiser Tromp, terwijl Montgomery aan boord ging van de Implicable. Dc Prins en de veldmaarschalk werden uitgenodigd aan een diner aan boord van de Implacable, waar Prins Bernhard ook de nacht heeft doorgebracht. Hij werd door een Britse ere wacht begroet en het vlaggeschip vuurde 21 kanqpschoten af. Schout bij Nacht Willinge gaf gisteravond een speciale partij op Hr. Ms. Tromp ter ere van het Prinselijk bezoek. FUSIE DER TWEE ZONES BLIJFT VAN KRACHT BERLIJN, 3 Juli (Reuter). De eerste passagierstrein sinds het einde van de Serialise spoorweg staking is heden uit de Britse sec tor van Berlijn naar Keulen ver trokken. Het treinverkeer te Ber lijn is thans bijna weer normaal, daar het goederenverkeer reeds Zaterdag was hervat. De Sovjets hebben echter de posttrein uit West_Duitsland op nieuw naar de Russische sector van Berlijn doen lopen. Hoge functionarissen van de Oost- Duitse spoorwegen hebben Reuter meegedeeld, dat er nog enige ver keersmoeilijkheden zijn, omdat ver schillende functionarissen nog niet naar het hoofdbureau van de spoor wegen, dat in de Amerikaanse sec_ tor staat, zijn teruggekeerd De Brits-Amerikaanse overeen komst betreffende de economische fusie der Britse en Amerikaanse zones van Duitsland, is tot 30 Sep tember verlengd, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken medegedeeld. Functiona rissen zijn van oordeel, dat tegen die tijd de West-Duitse regering is ingesteld en deze voorziening niet meer van node is. PROGRA DINSDAG 5 JULI HILVERSUM I, 301 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramoüoonmuziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.1e> Oramofoonmuziek; 9.00 Lichtbaken; 9 25 Oramofoonmuziek; 10.00 Voor kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; i 10 30 Schoolradio; 11.00 Oramofoon muziek; 11.30 Als de ziele luistert; 11,40 Oramofoonmuziek; 12.00 An gelus; 12 03 Sopraan cn piano; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orkest zonder naam; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Het Nieuws; 13.20 Orkest zonder naam; II 13.35 Orgelspel; 14.00 Tenor en pia- i no; 14.30 Onder ons; 15.00 Prome- nade Orkest; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Lang zullen ze leven; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Amuse mentsorkest; 13.20 Sportpraatje; 18 30 Voor de Ned, Strijdkrachten; 19 00 Nieuws; 19.15 Het kwartiertje van de guitaar; 19.30 DIT is leven; 19.45 Regeringsuitzending; 20.00 Het Nieuws; 20.05 De gewone man; 2012 Concertgebouw Blaaskwintet en piano; 21.00 Vragen van deze tijd; 21.20 Radio Philharmonisch Orkest en saxophoonsoiist; 22,4o Avondgebed; 23,00 Nieuws; 23.15 Gramoloonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo foonmuziek; VPRO: 7.50 Dagope ning; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8,55 Voor de vrouw; T.OO Gramofoonmuziek; 9,35 Gramo foonmuziek; 10,00 Morgenwijding; :10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor kleuters; 11,00 Gramofoonmuziek; ill,30 De Wekker; 12.00 Gramofoon muziek; 12.30 Mededefingen; 12.33 Jo6r ons platteland; 12.40 Orgel en :ang; 13.00 Nieuws; 13.20 John Re- -jova's ensemble; 13.50 Gramofoon muziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 tadio Matinee; 16.25 „Johann Strauss Jr."; 16.40 De Schoolbel"; 7.00 Kinderkoor; 17.30 Dansorkest; 8.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 T.V.U.; 19.00 Gramofoonmuziek; 9.20 Brief uit Parijs; 19.25 Sopraan i n piano; 19.45 Lezing; 20.00 Het Tieuws; 20.15 „The Royal Scots lïreys"; 20.45 „Circusleven"; 21.00 letropole Orkest; 21.45 Buitenlands verzicht; 22.00 Gramofoonmuziek; 2,20 Bresser Kwartet; 23.00 Nieuws 3.15 Dansmuziek; 23.45 Gramo- xinmuziek. (Van onze Parijse rorrespondent) ANDERHALF -JAAR geleden werd de Parijse handelaar in vod den en oude metalen Joinovici verdacht van samenwerking met de Duitsers tijdens de bezetting, gearresteerd. Het ging op een won- delijke manier. De man, die al maanden lang gezocht werd, reed in een grote auto vrijwillig naar het hoofdbureau van politie, en zei met een brede glimlach op het dik ke gelaat, dat hij zijn onschuld kwam bewijzen. Men sloot hem op in een cel, die iets van een gemeu bileerde pensionkamer weg had, en sindsdien is liij 340 maai verhoord, wat duizend uren in beslag nam. Op 5 Juli zal het proces tegen liem eindelijk beginnen. President der rechtbank, Mr. Béteille, krijgt dan een dossier te behandelen, dat en kele tientallen kilo's papier bevat. Al de avonturen van Casanova in manuscript bjj elkaar, wegen min der. Men heeft allerlei romantische verhalen over Joinovici, die vaak gewoon „Jono" en ook wel „mijn heer Joseph" wordt genoemd, de wereld in gestuurd. De meeste zijn onjuist, ofschoon aardig om te ho ren. Wij zullen ons maar aan de feiten houden .voorzover die voor komen in het dossier. Vast staat, dat de oud roesthandelaar Joino vici, die een in Roemenië geboren Israëliet is, een paar millioen ver diende door zijn zaken met de Duitsers. Het is nog niet bewezen, dat hij ook politieke hand- en span diensten voor de bezetters heeft verricht, ofschoon hij ervan ver dacht wordt. Mocht dit waar zijn, dan heeft hij hoogstwaarschijnlijk dubbel spel gespeeld, want hij schijnt inderdaad sommige verzets groepen te hebben voorzien van auto's, wapens en geld. Ik mengde dynamiet patronen tussen het oud roest. In het jaar 1939 was hp reeds niet meer, zoals de krantenlegende zegt. de armoedzaaier van het be gin, die de Parijse vuilnisbakken doorzocht naar lompen en vodden. Hij verdiende al aardig wat en liet andere voddenrapers voor hem werken en ook verdienen. Maar in *1940 begon hij zijn vakkennis de handel in lompen' is zeer moei lijk! in dienst van de Duitsers te stellen. Weinigen ais hij hadden zoveel verstand van non ferro-me- talen en tin. Hjj kreeg 1 tot 5 francs winst per kilo, en verdiende Onder grote belangstelling zijn Zaterdag op verschillende plaatsen in het land de stoffelijke resten ter aarde besteld van een aantal slachtoffers, die bij de ramp van de „Roermond" bü Bari het leven lieten. Op het kerkhof Jonkerkbos te Nijmegen werd het stoffelijk over schot begraven van do stewardesse mej. C. A. Timmermans uit Nijme gen De H. Mis van Requiem werd opgedragen in de St. Stevenskerk door pastoor G, W. v. d. Heijden, die ook de absoute verrichtte. Een groot aantal belangstellenden en collega's van mej. Timmermans waren in de kerk en op het kerkhof aanwezig. De begrafenis van de veronge lukte vlieger J. Tuyt geschiedde op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen te Den Haag. De heer Viruly voerde aan het graf het woord en roemde de jonge omgekomen pi loot, van wie nog veel in de toe komst kon worden verwacht. Even eens werden in Den Haag de stof felijke resten ter aarde besteld van dr. ir. E, G. S. Idenburg. Hierbij was o.m. de onder-directeur van de K.L.M. aanwezig. Ook de begrafe nis van mevr. Esser-Schiebel en haar twee kinderen in Den Haag trok een grote belangstelling. Tal van kransen, waaronder van de K.L.M.bedekten de kisten. Op de Algemene Begraafplaats in Zaandam werden de heer en mevr. S. K. van 't Hof-Dijkstra begraven. Familieleden van de slachtoffers voerden na afloop van de plechtig heden het woord. in een jaar tijd een paar millioen (in guldens berekend!). In Sep tember 1941 arresteerden de Duit sers hem „Omdat ik dynamietpa- tronen tussen het oud roest meng de", beweert hij nu. Bewijzen kan hij dat niet. Hij vertelde trouwens ook wel eens. dat hij personeel om kocht om één en dezelfde karre- vraeht tweemaal te wegen, en dub bel te betalen dus. De Duitsers ar resteerden hem dan ook wegens „zwarte handel". Na drie maanden gevangenis vrijgekomen, kocht hij hoogge plaatste Duitsers en Franse colla borateurs om,«die hij tienduizenden guldens schijnt te hebben toege schoven. Het kon er af.- Hij werd zelfs door een hoge SS-er zeer Frans op de wangen gekust, en verdiende nog meer millioenen. Ik was een spion in dienst van de geallieerden. En verleende hij de bezetter in derdaad politieke diensten? Men weet het nog niet zeker. Wel ver keerde hij met de chefs van Ge stapo en Abwehr op allerbeste voet. En één ding weet men: Voor het transport van zeventien En gelsen leende hij de Duitsers eens een vrachtautoOp die ma nier kon ik er achter komen, waar die Engelsen heengingen: ik was een spion", zegt hij thans. Tot nu toe werden vele Duitse autoritei ten dier jaren verhoord inzake Joi novici. Mannen als Radecke, Plac ke, en ook Lafont. Alleen Placke beweert dat „Jono" een Judasrol speelde en zegt uit zijn mond ge hoord te hebben: „Ik verdien veel aan de Duitsers; ik zal nog meer aan de Amerikanen verdienen". Maar dit is voorlopig voor reke ning van Placke. Joinovici beroept zich op verzetswerk. Hij zou de Duitsers steekpenningen hebben gegeven om Joodse zowel als Ari sche gevangenen los te krijgen. Ruim een millioen gulden zou hem dat gekost hebben, hetgeen wel licht overdreven is. Hij zegt. Engel se getuigen te zullen oproepen om te verklaren, dat hij ze inderdaad naar Gibraltar liet ontsnappen. Ook zou hij Joodse voddenkooplui vrij stellingen van deportatie hebben bezorgd, inlichtingen en wapenen aan de verzetsbeweging verstrekt enzovoort. Bezat hij niet een kaart van de verzetsgroep „Wraak", ge dateerd September 1940, en finan cierde hij in 1944 niet de groep „Eer en Politie"? De Stavisky der bevrijding Het proces-Joinovici zal wel oen ingewikkelde zaak worden. „Mijn heer Joseph", die men in sommire kringen „de Staviskv der bevrij ding" noemt Stavisky was een der grootste oplichters van Frank riik is van nlan van zich af te hiiten, en hij schiint zich zeer rus tig te gevoelen. Wti denken op het oo-enblik nog. dat zijn affaire zo in "«■wikkeld is. dat niemand ooit "olemaal precies het naadje van de kous zal leren kennen. Overigens het een goed zaakje voor de Pa- riise boulevardbladen, die in de maand Juli, de komkommertijd, meestal om nieuws verlegen zitten. Bij K. B. is met ingang van 1 Juli de commandeursrang bij de Ko ninklijke Marine in ere hersteld. Deze hoogste hoofdofficiersrang heeft tof aan de Franse tijd bij de Nederlandse marine bestaan. Zij wordt thans tijdelijk toegekend in verband met het bekleden van be paalde functies doch houdt geen bevordering in. De kentekenen be staan uit een brede gouden gallon met direct daarboven een gouden krul- Deze commandeursrang is met ingang van 1 Juli aan drie marine officieren toegekend. Het zijn de kapitein ter zee I- W. Reynierse, wnd. commandant Zeemacht Ne derland: kapitein ter zee A. de Booy, die met ingang van gelijke datum is benoemd tot pl.v. chef staf Zeemacht Nederland en de kapitein ter zee F. Th. Burghard, chef staf Zeemacht Indonesië. BARI, 2 Juli (Reuter) Het te Rome verschijnende blad „Gior- nale d'Italia" oppert de mogelijk heid, dat sabotage de oorzaak was van de ramp met de „Roermond". Onder de kop „KLM ramp-sabota- ge?", schrijft het blad onder meer: „In verband met het feit, dat be langrijke diplomatieke dócumenten zijn verdwenen en met eerdere be. richten, dat zich smokkelwaar en juwelen aan boord van het vlieg tuig bevonden, schijnt sabotage niet alleen mogelijk, maar ook waarschijnlijk". Functionarissen, die met het on derzoek naar de ramp belast zijn, hebben opnieuw verzekerd, dat nog niets in het wrak is gevonden, dat aan een dergelijke veronderstelling steun geeft. Huichelachtige oproep van Franse communistische partij PARIJS, 3 Juli (AFP) Zaterdag avond heeft het hoofdbestuur van de Franse communistische part- de tekst van een oproep goedge keurd, waarin „wij communisten, socialisten katholieken, republikei nen van alle richtingen, patriotten enverzetslieden" verzocht worden door „saamhorigheid, trouw aan het SovjetussischijFrans vriend schapsverdrag en verzet tegen het Atlantisch pact onze vriendschaps- wil te verkondigen." Tekort van 2 milliard dollar op Amerikaanse begroting De Amerikaanse minister van fin.anciën, John W. Snyder, heeft medegedeeld, dat het begrotigs- jaar 1949 voor de V. S. eindigde met een tekort van 1.811.440.047 dollar. Uit dc slotcijfers van het op 30 Juni geëindigde begrotingsjaar blijkt, dat de uitgaven stegen tot een recordcijfer voor vredestijd van 40.057.107.857 dollar, waarbij dan rekening gehouden is met allo uit gayen voor hulpverlening aan het buitenland. Dc inkomsten daalden tot het laagste punt sedert vijf ja ren (38.345.667.810 dollar). TOCH NOC HULP AAN DE NATIONALISTEN? WASHINGTON, 3 Juli (Reuter). Een groep democratische en repu- blikeinse senatoren hebben het plan opgevat de regering der V.S. uit te dagen met betrekking tot de Amerikaanse politiek tegenover China. Zij willen een millioenen program voor militaire en econo mische hulp voor de Chinese na tionalisten indienen. Het plan stelt tevens voor dat een militaire missie naar China wordt gezonden, die de nationalistische legérs van advies zal dienen en toezicht zal houden op de besteding .van de geboden hulp. ENORME STAKING DREIGT IN AMERIKA WASHINGTON, 1 Juli (Reuter) De vakbond der Amerikaanse me taalarbeiders, de „Steelworkers Union" die is aangesloten bij het grote Amerikaanse vakverbond de „C.I.O." treft voorbereidin gen voor een eventuele staking door 700.000 metaalarbeiders, die mogelijk na 16 Julr a.s. zal wor den uitgeroepen. Op laatstgenoem de datum loopt de „geen staking"- clausule in het door de vakbond der Amerikaanse metaalarbeiders met de fabrikanten afgesloten con tract af. PALLANTE VEROORDEEELD ROME. 2 Juli (Reuter). An tonio Pallante is vandaag te Rome tot 13 jaar en 10 maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens een moordaanslag op de Italiaanse communistische leider Palmiro Togliatti. Pallante werd door een gewapende politiebewaking na de uitspraak van het vonnis snel de rechtszaal uitgeleid en in een pantserwagen naar de Romeinse gevangenis Regina Coeli gereden voordat er demonstraties op touw gezet konden worden. Bekroond Nederlands opstel Uit een bericht van Aneta New- York heeft de 22-jarige Leidse student H. van Vloten vernomen, dat hij behoort tot de tien win naars van een door de Verenigde Naties uitgeschreven internatio nale opstelwedstrijd, die als on derwerp had: „De verwezenlijking van de universele verklaring van de rechten van de mens". BRAND EIST ZEVEN MENSENLEVENS ABERDEEN, 3 Juli (A.P.). Bij een hotelbrand te Aberdeen zijn vandaag 7 personen om het leven gekomen. Zes personen lie pen verwondingen op. De brandweer wist tientallen gasten uit het brandende hotel te redden. 178 VERKEERSSLACHTOFFERS NEW York, 2 Juli (AP). Na dc eerste da£ van dc drie dagen durende viering van Independence Day bedroeg het aantal dodelijke ongevallen 178. De meeste ongelukken waren ver keersongevallen. Naar schatting re den 33.000.000 auto's langs de hoofd wegen. Men ontvluchtte cje hete stad om verkoeling te zoeken aan hef strand, in de bergen of elders. Een tiental personen kwam door verdrinking om het leven. Voor de rest van deze vacantie- dagen is hitte voor het grootste deel van de Ver, Staten voorspeld. De enige gebieden waar het niet zo warm was waren de grote me_ ren en de West kust. Voor de door droogte geteisterde staten New York en New Jersey is nog geen verandering in zicht. De koelste plek was in Big Piney (Wyoming) waar 36 graden Fahrenheit werd geregistreerd In West-Europa In geheel West-Europa heeft men Zondag van hittegolftemperafuren kunnen genieten en uit de voor naamste steden hadden uittochten plaats met alle mogelijke vervoers middelen van mensen, die buiten de steden nog meer zon en wat minder warmte zochten. In Casablanca was het met 70 graden koeler dan in Londen- De minimumtemperatuur te Parijs was bijna"80 graden in de schaduw, terwijl Lissabon, waar de hittegolf reeds drie dagen duurt, zich koes tert in een temperatuur van 100 graden in de schaduw. Daar slapen de mensen dan ook maar op straat of in tuinen. Voor menige huisvrouw is op een echte hete zomerdag of tijdens de vacanfie-dagen op de heide of op een van onze Waddeneilanden, èen schort, die tegelijkertijd dienst kan doen als japon, een ware uit komst, Niet alleen, dat de japon op deze wijze aanmerkelijk gespaard kan worden, maar ook omdat men zodoende tijdens de werkzaamhe den luchtig gekleed kan gaan en bovendien biedt deze schort nog het voordeel, dat ze gerust voor een japon door kan gaan wanneer men bijvoorbeeld de leveranciers te woord moet staan. Het aangewezen materiaal voor dit doel is wel bedrukt katoen of kreukherstellend linnen. We dienen er dan voor te zorgen, dat we een stof uitzoeken van een frisse, doch niet al te lichte tint, daar wit, geel of terra erg besmettelijk zijn en we er rekening mee dienen te hou den, dat de werkzaamheden, waar voor de schort bestemd is gemakke lijk vlekken en andere sporen ach ter laten. De bijgaande 'tekening toont u drie modellen, die alle zeer eenvou dig zijn en dus geen bijzondere moeilijkheden zullen opleveren. Twee van deze modellen zijn voor zien van een knoopsluiting, desge wenst kunt u in de plaats hiervan ook een ritssluiting aanbrengen, maar in dat geval dient u er zeker van te zijn. dat u over goed mate riaal beschikt. Het derde model vertoont een oversluiting, dié we met een strik doorschuiven, terwijl de zoom van de overslag omhoog loopt. Dit laat ste model is tevens voorzien van een zeer kort kimono-mouwtje, de beide andere van korte aangeknipte, mouwen. AnneMieke (Van onze Romeinse correspondent) In de aanstaande aflevering van het Vatikaans maandblad „Ecclesia" beschrijft de Pauselijke architect Josef Nicolosi de opgravingen, die sedert 1940 rondom het graf van de H. Petrus in de grotten onder het hoofdaltaar van de Basiliek van St. Pieter hebben plaats gevonden. In Rome is het geen geheim meer, dat dit jarenlange werk, begonnen met het ondergeschikt doel de vloer van dit gedeelte van de grotten, welke voor een geregeld bezoek van de pelgrims openstonden, 65 cm. te verlagen om het zonder hoofdbreken en hoofdstoten tegen de grotgewelven aantrekkelijker te maken, geleid hebben tot het blootleggen van de plaats, waar het lichaam van de Prins der Apostelen gerust heeft. Dit resultaat moet officieel een geheim blijven, want Z. H. de Paus heeft Zich het voorrecht voorbehouden bij een door Hem te bepalen gelegenheid waarschijnlijk gedurende het aanstaande Heilig Jaar officieel deze vondst wereldkundig te maken. In wetenschappelijke katholieke kringen is nooit ernstige twijfel gerezen over de mogelijkheid, dat de plaats als oorspronkelijk graf var. Petrus vereerd onder het hoofdaltaar van de St. Pieter nooit de rustplaats zou geweest zijn van de eerste der Pausen. Uit histori sche documenten en uit het feit reeds, dat de tegenwoordige basi liek uit de middeleeuwen gebouwd is op de plaats, waar keizer Con- stantijn de eerste St. Pieter heeft opgericht, stond onomstotelijk vast. dat Petrus na zijn kruisdood op de Vatikaanse heuvel begraven is. Maar vanaf de dag, dat Con- stantijn zijn bouwwerk op die plaats gezet heeft, was niemand meer tot die enge rustplaats door gedrongen, niemand had meer het eigenlijk graf van Petrus gezien; men leefde voort op een overle vering van eeuwen her en dit was genoeg om in het reformatisch kamp bewijsvoeringen ineen te zetten om de aanwezigheid van Petrus' graf op de Vatikaanse heuvel tot de rang van vertelseltje terug te dringen, waaruit dan ge concludeerd werd, dat Petrus wel licht nooit te Rome geweest is, dus evenmin ooit Bisschop van Rome was. Met deze twee laatste twijfels meende men werkelijk het „fabeltje" van het Primaat van de Roomse Apostolische Stoel uit de wereld te hebben verbannen. In onze materialistische tijden, waarin velen „geloven" een syno niem van „zien" maken, zegt het historisch vaststaand document van de Romeinse priester Caius van het jaar 200 na Christus, waarin Caius ondubbelzinnig ver klaart de graven van Petrus en Paulus op de Vatikaanse heuvel gezien te hebben, niet veel. Noch zij, noch wij, hebben die Romein se priester gekend, laat staan ge sproken. Plaatsen wij aan de hand van deze eeuwenoude getui ge het graf van Petrus op de Va tikaanse heuvel, dan beweren zij, ook aan de hand van even geloof waardige en authentieke docu menten, dat in de dagen van Pe trus de Vaiikaanse heuvel geheel buiten de stad lag, in een verlaten stieek en dat de angstvallige en wegens vervolging verscholen christenkolonie in het geheel niet aan de noordkust van Rome, in de nabijheid dus van de Vaticamis leefde, maar juist aan de tegen overgestelde zijde van de stad, in de Salariswijk. Dc eerste christe nen zullen volgens hen dus daar wel het liik van hun beminde Paus verborgen hebben. Het sterk ste bewijs voor deze bewering van de tegenstanders lag dan ook in het feit, dat negentien lange eeuwen van kinderlijk geloof het graf van Petrus nooit aan hun on gelooflijke ogen hadden kunnen tonen. Men is in 1940 begonnen te gra ven Al spoedig stiet men op de overblijfselen van een uitgestrek te, heidense begraafplaats en na enkele jaren van arbeid is men erin geslaagd elf grote, ruime grafkamers van de voornaamste heidense Romeinse families uit Petrus' dagen bloot te legecn. Men vond daarbij natuurlijk ook de fundamenten van de Constantijnse basiliek en zelfs het altaar, uit documenten over deze basiliek bekend en dat Constantijn op de plaats van Petrus' graf geplaatst heeft. Achter dit altaar heeft men in de aardwand een gat gehakt en stond men -voor een holte, in de vorm van een graf, dat, vol gens de beschrijvingen van de Constantijnse basiliek niets andérs kan zijn dan de plaats waar het gemartelde lichaam van de eerste Paus na de kruisiging begraven is. De leden van de archeologische commissie, belast met deze opgra vingen, hebben in hun rapport aan de H. Vader zo overtuigend bewe zen, dat dit graf als het graf van Petrus moet beschouwd worden, dat de Pau. verleden jaar reeds in een toespraak aan de leerlingen van de middelbare scholen van Rome heeft kunnen aankondigen, dat de onderzoekingen van de laatste jaren in de grotten v - -te St. Pieter aan de katholieke we reld de verzekering hebben zege ven, dat Petrus in het Vatikaan begraven ligt Het vijandig kamp, dat angst vallig deze troostrijke resultaten van de laatste jaren gevolgd heeft, bleef zich tot voor enkele dagen nog twijfelachtig vastklampen aan de onvindbaarheid van Nero's cir cus Alle documenten over Petrus' dood en Petrus' graf spreken van zijn kruisiging in Nero's circus, dat op de heuvel van het Vaticaan stond. Vijf jange jaren van op metingen en graafwerken hadden tot het begin van deze mgand geen spoor van dit circus aan het licht gebracht. Totdat Prof. Nicolosi in zijn bovenaangehaald artikel kan mededelen, dat men enige dagen geleden een grafzerk gevonden heeft, waarop in het op^phrift vermeld staat, dat de overledene begraven ligt naast het circus van Nero Zonder de gehele Vati kaanse heuvel te willen en kunnen afgraven, om uiteindelijk enige resten van dit in als zijn onder delen nauwkeurig beschreven circus te ontdekken, is voor de archeologen de stem van de graf zerk voldoende om te kunnen be sluiten, dat de gehele heidense begraafplaats, waarop de Prins van de Apostelen zijn eerste rust plaats gevonden heeft, naast het circus van Nero gelegen was. Zoals elk jaar, brengt ook van daag, op hel feest van Petrus, het feest van de Paus en van de Ba siliek, elke Romein een bezoek aan de St. Pieter om het morenbeeld van Petrus, getooid met de van edelgesteente flikerende tiaar en omhangen met de rode damasten koorkap te vereren. Drommen van gelovigen knielen nedef rond om de „confessie" voor het Pau selijk hoofdaltaar, om op het graf van Petrus hun geloof opnieuw te belijden. Maar dit jaar is het tra ditionele van de wetenschap, al daar neer te knielen op Petrus' graf. verdwenen, nu men van dag tot dag de officiële aankondiging mag verwachten van Pius XII, dat binnenkort de gallerieën on der de confessie zullen worden ontsloten om eenieder de gelegen heid te geven met eigen ogen de laatste rustplaats van de Prins der Apostelen te aanschouwen. FEUILLETON h völmek tegen wil en dank 70. Eerst later merkten wij op infame wijze bezwendeld te zyn. 't Halssnoer was al gestolen toen Klausen de safe forceerde." „Juist, U zag Lars Folmer er op aan en stak hem daarom over hoop." Solange's gezicht kleurde pur per, zijn vuist beukte op de tafel. Van drift stotterde hij. ,,W wel vervloekt! Hoe... hoe d durf je? Hoe durf je?" „Stil maar!" Paula legde hem met 'n handbeweging 't zwijgen op. Ik weet wel, dat u het niet deed. Ik wil echter zekerheid. Heeft de man met het kunstbeen het gedaan?" „Neen" schreeuwde Solange. ,Net zo min als ik! Waarom zou hij „Dat is me voldoende. Ik zal nu open kaart spelen. Klausen was door'u in de arm genomen om de brandkast in het „Sint Olaf" te forceren én er het halssnoer uit te halen. Natuurlijk geloofde hij geen syllabe van het vertelsele dat het een weddenschap betrof. Klausen snapte direct waar het om ging: het sieraad zou verdwijnen en de verzekeringsma atschappy worden geflest. Neem me niet kwalijk, dat ik het ronduit zeg, u en oom heb ben zich allerstumperigst gedra gen door enige waarde aan het woord van een misdadiger te hech ter. Klausen had zijn eigen plan nen, waarbij Lars Folmer een rol moest vervullen. Lars was een bes te jongen, maar hing graag de gebraden haan uit en dat kon niet van zijn salaris als hotelklerk. Zij kwamen overeen, dat Lars zou op bellen, zodra 't halssnoer van baro nes de Béringuard in de brandkast werd gedeponeerd, dan zorgde Klausen voor nadere instructies. Hoe ze luidden, is u bekend: het sieraad achterover drukken en daarvoor prullaria in de plaats stoppen. Alles zou goed zijn gegaan, als Klausen eerlijk had gespeeld, maar dat kan hij nu eenmaal niet. Van meet af aan stond het plan bij hem vast, zowel Lars als mij te bedrie gen. Daartoe stelde hij zich in ver binding met Gunnar Lundqvist, misschien wel de handigste heler van Europa, en zei, dat hjj hem 't kostbare halssnoer van barones de Béringuard zou kunnen leveren, mits behoorlijk werd afgeschoven. Tegelijk waarschuwde hij hem, voorzichtigheid te betrachten met het van de hand doen, daar de ba ron de assurantiemaatschappij wil de oplichten en deze hemel en aar de zou bewegen om een sieraad op te sporen, dat voor acht milloen francs was verzekerd. Klausen bleek achteraf allesbehalve leep te hebben gedaan, want Lundqvist ging op eigen houtje te werk." „Hij bracht u een bezoek en stel de de éis, hem voor een millioen francs het halssnoer af te staan; anders zou hij de verzekerings maatschappij inlichten, welke sno de plannen tegen haar werden ge smeed. In uw benauwdheid wend de u zich tot Klausen: hij beloofde er wel eén mouw aan te zullen pas sen. Toen ik hoorde van de moord aanslag op Gunnar Lundqvist, be greep ik direct wat voor soort mouw hij had bedoeld. Ongetwij feld hebt u hem ook van het eerste ogenblik af verdacht." Solange schudde het hoofd. „Zeer zeker achtte ik Klausen in staat Lundqvist overhoop te steken of neer te schieten, desnoods te ver giftigen. Maar voor het laatste zou hij toch nooit van een injectienaald gebruik hebben gemaakt". „Neen Omdat u weinig of niets van hem af weet. Klausen is een Deen. Jarenlang was hij verpleger op een mannenzaal van een zie kenhuis in Kopenhagen. Hfl heeft in zijn leven heel wat in jecties toegediend of althans zien toedienen." „Waarom bent u met uw weten schap niet naar de politie gegaan? Dan had de verdenking niet op Marianne Karlsson kunnen vallen. „Waarom hield u uw mond?'' ■beet Paula van zich af. „U dacht allereerst aan eigen veiligheid; 'k geef u geen ongelijk. Ik zat in het zelfde schuitje als Klausen en Fol mer; meevaren was het parool. Wij zagen kans 'n grote slag te slaan en wilden die kans niet laten glippen. Mij een zorg, of de politie de ver keerde uitpikt! Wie onschuldig is, zal dat ook wel bewijzen! Maar nu heb ik gezworen, Klausen de das om te doen. De gluiper vermoord de gisteravond Lars, de enige man ter wereld ,die Sets voor me bete kende." Haar spreken sloeg tot gillen over. „Verstaat u me? Hij vermoordde Lars hij vermoord de Folmer de schoft!" Solange dacht niet anders, of de vrouw was een zenuwtoeval nabij. De verwilderde uitdrukking in de ogen beangstigde hem. Zij scheur de de zakdoek dien zij bij de herin nering aan Folmer's noodlottig einde voor de dag had gehaald, aan flarden. Allengs echter bedaarde de uitbarsting. De stern klonk zelfs weer beheerst, toen zij vervolgde: „Ziezo, nu weet u alles. Morgen verlaat ik Stockholm, verlaat ik Zweden. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4