Nieuw In drie maanden verloor Engeland 284 millioen dollar Tsjechische bisschoppen opnieuw beschuldigd Wisjinsky in ongenade? Kardinaal de Jong richt zich tot de Katholieke Werkgevers Hoe heet het elders is Rijksrecherche gelooft niet aan sabotage met de „Roermond" MGOVERZICHT >E STREEK" et zwemmen :rdronken ley wil een ingplank u'd nieuws!: EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN John Buil heeft zware financiële zorgen Dinsdag 5 Juli 1949 45e Jaargang No. 11605 Woensdag verklaring van Sir Stafford Cripps De tijd zal het leren Teleurstelling bij het bestuur van K.V.P. Kerkelijke hiërarchie zal in Juli verliezen Stalin gaf geen gehoor Principiële organisaties ook voor de ondernemers Echtpaar gedood door vallend puin Drie slachtoffers in één week Kroniek en Kritiek Van Zeeland zet pogingen voort Tien slachtoffers nog niet geborgen k gang der vroege aard- voltrok zich deze aam maar zeker, totdat de eerste 10 wagons n. De vastgestelde prijs er 100 kg kon niet meer laakt. Bezien we dit nog t licht van het vorig p dezelfde datum f 15 a kt werd, dan constate- gemakkelijk, dat we achteruit gegaan zijn elijkheden liggen er nu ;uinders om te trachten elijke opbrengst te ko- ïoeilijk te zeggen. Zeker groot gedeelte van onze ard kan worden voor 1 kunnen we het woord erband met de ellende rvonden in het vorig iet, plezier uit de mond h ligt in het bewaren oduct een mogelijkheid d resultaat kan leiden, tenminste dat hiernaar at en men mag aanne- :h vele tuinders het bij ijkheid proberen. Een elijkheid is de regeling ntraal Bureau van Vel de doorgedraaide aard- eemt tegen de prijs van 4 Juli, f 7.van 411 .50 van 1116 Juli. Bij g worden de aardappe- draaien ingekuild, waar schot van f 3.50 wordt terwijl bij aflevering 17 September de eind- wordt gemaakt. Hoe regeling ook moge zijn, zal toch trachten of er :ico niet meer te maken itgebaggerde deel van rdamRijnkanaal bij iagmiddag de 25-jarige uit Drumpt bij het erdronken. 3 Juli. „Indien West- worden aangevallen, Verenigde Staten het iwicht van hun lucht- n strategische offensie- en de vijand inzetten, moeten wij ons ver- uropa een springplank voor het inzetten van le tegenaanval, welke ke ogenblik zou moeten levoerd.", aldus ver naai Omar Bradley, de a generale staf van het leger, in een onder- >or hem te Washington l,aan aan de correspon- latse van de „Sunday lat heden in dit blad iceerd. rd op de hem gestelde wellicht enige twijfel trent de juistheid van lanse voornemen om Europa te zenden, band met „de mogelijk- uitrusting in handen ld zou kunnen vallen", generaal Bradley: „Ik ing dat het zenden van Europa, zelfs van wa- or ons van vitaal be- lstrekt noodzakelijk is. s zullen, ter bescher- ze eigen veiligheid, van le in Europa zijn, dan in onze magazijnen op- ijven; wij moeten in zo groot mogelijk ge- behouden." d op een andere vraag eneraal Bradley, dat ^gelijkheid ook maar ïg kon worden aange- ■r de Sovjet-Unie in over de atoombom als ielmatig militair ge- wapen te beschikken. ^HoofdpriJd cent. I.ir. 10 mille w./io.Otfö.Zietb/d KLM J.26-10-48 2al506,1507,1608 oor 29 Juli verkocht" ht in'38,'39 en in'47,'48 ACHTERSTR. lollc Coby, GED. lotk Oud-Bruin, LANGE- sig. Drleënhutzen, lotag. HUGO WAARD: coif. Groot Hopper, sig. Masclé, gar. Ruiter, )RP: cafe Hees, coif, d Jong. /akker, SCHARWOUDE AVEN- sig. d Geus: SCHOORL: coif. UIZEN: coif. Pronk. 110 rijgt. We zouden Klompenborgh naar toe. Als U dichtstbijzijnde hurken hun ge- zei de boer. veur de wagen i in Rynemonde •ieden". De boer ns het paard in weg naar Ryne- bint op'egaon", stamelde Mar in die hotsende Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per mun., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: NoorderbankNederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel. 459 K2240 LONDEN,4 Juli (A.P.). De Londense pers heeft de Britten vandaag ronduit op de oogte gesteld, dat hun land door 608 millioen dollars heen is, niettegenstaande 15 maanden E.R.P.- hulp. De bladen hebben de sober levende Britten er voor gewaar schuwd, dat zij hardere tijden tegemoet gaan. Over het algemeen werd beweerd, dat de goud- en dollarreserves van Engeland en de Sterling-gebieden van 2.208 millioen tot 1.600 millioen zijn teruggelopen sedert het Marshall-plan begon. Hoewel het officiële cijfer nog steeds „top-secfet" is, heeft iemand, die dn nauwe verbinding met het ministerie van Financiën staat, verklaard, dat „dit cijfer wel dicht bij de werkelijkheid ligt". De schatting betekent een val van 284 millioen dollar in de afge lopen drie maanden. Sir Stafford Cripps, de minister van Financiën, zal het Lagerhuis Woensdag meedelen hoe wanho pig Engeland's positie precies is. Het goud- en dollarfonds is in werkelijkheid het werkkapitaal van het gehele Sterling-gebied d.i, een vierde gedeelte van de we reldbevolking. Het zou thans 100 millioen pond beneden het „vei ligheids-niveau" van 500 millioen pond liggen. In financiële kringen wordt ge zegd. dat allen de riem moeten aanhalen en de productie moeten opvoeren om dollars te verdienen. Dat Engeland het in de slag om de dollar niet heeft kunnen vol- hoüden is volgens financiële krin gen te wijten aan: 1. verliezen van goud en dollars aan België en Zwitserland; 2. lekken in de mogelijkheid HOEWEL ZICH van sommigen ten aanzien van Indonesië een apathi sche stemming heeft meester ge maakt, die wij vooralsnog niet delen bestaat er in den lande toch wel belangstelling voor de morgen te verwachten verklaring van de Re'genng. Men weet, dat wij over de gang van zaken sinds de jongste „over eenkomst" te Batavia niet erg op timistisch zijn. Minister van Maar- seveen was dat, blijkens zijn ver klaring, op Schiphol na zijn terug komst uit BStavia afgelegd, wel. Het Nederlandse „Dagblad" te Ba tavia weer niet. Dit bleek uit een artikel, waarin commentaar gele verd werd op de zo even genoemde uitlatingen van de minister. Er is géén gezond optimisme in Indone sië, maar, zegt „het Dagblad", „de beangstigende crisis van vertrou wen", in kringen van Nederlanders en van Indonesiërs. Wie heeft er gelijk? De tijd zal het leren! Breekt die tijd deze week al aan, na de nieuwe Regeringsverklaring en het daarop volgende debat? Er schijnt in elk geval heel wat critiek uit de Kamer te mogen worden verwacht. Na de eerste opwelling van de vorige week kan het crisis- gerucht echter wel wat geluwd ge noemd worden. Het is n.l. gemak kelijker, een politieke crisis te ver wekken, dan haar op te lossen! Ook op dit punt zal de tijd met name het komende debat ons wijzer kunnen maken. In de kringen van de V.V.D. en de C.H. wat de eer ste betreft, blijkens het „Algemeen Handelsblad" van gisteren rijzen vragen. De alom geuite vrees, dat er na het eerste toegeven na de December-actie, weer steeds verder zal worden gegaan, vindt schier elke week bevestiging, sinds wij schreven, dat wij na de van Royen- Rum-verklaring van de ene conces sie in de andere zouden vervallen. De bekende Amerikaanse journa list Knickerbocker, die in Indonesië vertoeft, heeft thans verklaard, er ook niet veel vertrouwen meer in te hebben. Hij zegt, dat Soekarno' die Donderdag 6 Juli plechtig zal worden ingehaald in Djocja! de communistische invloeden niet de baas zal kunnen. Hij vroeg zich ook af, waarom de U.N.O. eh Amerika de Nederlanders opjagen? Ook hier zal de tijd leren, of Amerika het tenslotte aan het rechte eind heeft gehad. Zowel in het belang van Indonesië, van Nederland, als van de gehele wereld. Dit ook in ver band met het effect van de Mar shall-hulp, voor West-Europa en voor Indonesië. Het een zit onver brekelijk aan het ander vast. Een Nederland zonder rechtmatige in vloed in Indonesië is in de West- Europese Unie een losse steen! Bij zijn afAcheid van het Mar shall-hulpbureau voor Nederland, heeft dr. Valentine daar liever niet over gesproken. Wèl over de Mar- shali-hulp voor Indonesië. De stop zetting daarvan was een daad van kortzichtigheid. De voortzetting van die hulp zal afhangen, zei dr. Valentine weer, van de oplossing der politieke kwesties. Dat had hij al eens meer gezegd. Concreet uit zicht is er dus niet mee geopend. De politieke kwesties zijn echter met de terugkeer van de Republiek naar Djocja niet opgelost. Wij be ginnen weer zo'n beetje van voren af aan. De vrees schijnt gewettigd, dat de dag van die terugkeer een „dies ater", een zwarte dag, zal zijn. De tijd zal het leren!.... dollars te verdienen. Bij voor beeld: Egypte koopt Australische wol voor ponden sterling en ver koopt wol aan Amerika, soms met verlies, om dollars te krijgen; 3. het dalen van de prijzen van grondstoffen uit het Empire. Tin, rubber, thee en cacao vormde de grootste bronnen voor het verkrij gen van dollars; 4. het dalen van de verkoop van Britse goederen in Amerika. Het feit, dat ingezien wordt, dat het probleem van het Sterling- gebied een onderdeel uitmaakt van een economische wereldcrisis, vormt een aansporing voor het on dernemen van pogingen om dit vraagstuk op internationale basis op te lossen. De eerste belangrijke stap in deze richting zal de confe rentie van ministers van het Brit se gemenebest zijn, welke medio Juli a.s. te Londen zal worden geopend. In sommige kringen wint de me ning veld, dat het evenwicht in de wereldhandel alleen verzekerd kan worden, door een plan van 10 a 15 jaar, waarbij o.m. een basis voor het handeldrijven wordt ge vonden, welke zowel voor Enge land als voer de V.S. aanvaardbaar zal zijn. De conferentie van ministers van het Britse gemenebest zal zich echter voornamelijk bezig moeten houden met een overzicht van de economische positie van het ge hele Sterlinggebied, waarvoor En geland als bankier optreedt. De Franse minister van Buiten landse Zaken Robert Schuman heeft Maandag te Londen onver wachts geheime besprekingen ge houden over Engeland's kritieke economische toestand. Van officiële zijde werd mee gedeeld, dat Schuman een ont moeting had met Sir Stafford Cripps. WANNEER BEHANDELING VAN WETSONTWERP MATERIëLE OORLOGSSCHADE Het dagelijks bestuur der Katho lieke Volkspartij heeft zich in een brief gericht tot de katholieke Tweede Kamerfractie. Hierin spreekt het dagelijks be stuur zijn grote teleurstelling uit over het bericht, dat het wetsont werp betreffende de vergoeding van de materiële oorlogsschade niet voor het zomer-reces door de Tweede Kamer in openbare behandeling zal worden genomen. Het bestuur dringt er bij de fractie met klem op aan, dat zij met a'le haar ter beschikking staande middelen be- vordere, dat in ieder geval voor de derde Dinsdag van September dit wetsontwerp behandeld zal worden. Het dagelijks bestuur heeft zich eveneens beraden over hét uitblijven van de behandeling van het wets ontwerp op de P.B.O. Het heeft hierover geen stappen ondernomen, daar het meent te kunnen verwach ten, dat alle betrokkenen er naar streven cfe openbare behandeling van het ontwerp zo spoedig moge lijk te doen geschieden. Chef Marinestaf naar Engeland De chef van de marinestaf, vice- admiraal jhr. E. J. van Holthe, zal deze week voor twee dagen naar Engeland oversteken teneinde deel te nemen aan de besprekingen aan gaande de vlootmanoeuvre d. Wes terse Unie. De besprekingen wor den gehouden in de havensteden aan de Britse Zuidkust. De jongste foto van het Koninklijk Paar, H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, dezer dagen gefotografeerd bij ge legenheid van het twaalf-en-een-half-jarig huwelijksfeest, dat Donderdag 7 Juli, hoofdzakelijk als een huiselijk feest, gevierd wordt. PRAAG, 4 Juli (Reuter). De Tsjechoslowaaksc minister-presi dent Zapotoky heeft gisteren ver klaard dat het conflict tussen kerk en staat in Tsjeclvt-Slowakij door besprekingen tot Oplossing zou kunnen worden gebracht „mits niet van buitenlandse zijde NEW YORK, 4 Juli (Reuter). Volgens het Amerikaanse buitenlands-politieke tijdschrift „The United Nations World Magazine", dat echter niet in connectie staat met de Verenigde Naties, heeft Wysjinsky zich als minister van Buitenlandse Zaken „ongeschikt en een mislukking" getoond en is hij aan zienlijk in de achting van het Politbureau gedaald. Het blad noemt de volgende in cidenten, die tijdens de Parijse conferentie van de Grote Vier zouden zijn voorgevallen en het haalt hierbij „de gezaghebbenste diplomatieke bronnen" aan. DEN HAAG, 4 Juli (K.N.P.). Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht heeft zich namens het gehele Nederlandse Episcopaat met een schrijven gewend tot het Katholiek Verbond van Werkge vers-Vakverenigingen. De aarts bisschop geeft in dit schrijven uiting aan zijn gevoelens van waardering voor de krachtige po gingen, die het verbond doet om de Katholieke werkgevers te orga niseren in Katholieke vakorgani saties. De Kardinaal stelt nadrukkelijk de noodzaak vast van eigen prin cipiële organisaties om daardoor in staat te zijn de zegenende invloed van de Kerk en de door Haar be- Doordat de zee bij Bari tamelijk hoog was, ontstond er enige vertraging in het lichten van het wrak van de K.L.M. Con stellation „Roermond", die op zo'n tragische wijze bij Italië in zee was gestort. Arbeiders bezig met hun werkzaamheden. doelde natuurrechtelijke normen aan te wenden voor de redding van de wereld uit de noden, waar in zij thans verkeert. In het schrijven wordt vervol gens herinnerd aan de encycliek „Quadragesimo Anno", waarin Z. H. Paus Pius XI z.g. de richt lijnen voor de hervorming van de maatschappij zo overtuigend heeft aangegeven. Voorts zegt Z. E. o.m.: „De standsorganisatie kan haar verheven roeping niet vervullen zonder de hulp van principiële vakverenigingen. Nu in de plan nen hier te lande t.a.v. de P.B.O. aan de vakverenigingen zulk een bijzondere rol wordt toegedacht, achten Wij de principiële vakor ganisatie van bijzondere betekenis. Indien in wijde kring de zegen rijke invloed der confessionele or ganisatie, met name aan arbei derszijde, wordt ingezien, is het toch niet moelijk de conclusie te trekken, dat ook aan onderne merszijde de principiële vakver enigingen daadwerkelijk behoren te worden voorgestaan". Tenslotte vraagt de Kardinaal een zelfstandig optreden, dat uiter aard samenwerking met de andere stromingen onder de werkgevers niet behoeft te belemmeren. Gisterenmiddag is in de Eerste Dorpsstraat te Zeist een ongeveer 2'h meter hoge muur ingestort waarschijnlijk doordat deze aan de binnenzijde te hoge druk onder vond van daartegen gestort grint. Een tweetal voorbijgangers, een reeds bejaard echtpaar, dat zijn vacantie te Zeist doorbracht bij een schoonzoon, de heer van der Put, werd door het neerstortende puin gedood. Het voor deze mensen noodlottig geworden halfsteensmuurtje is in dertijd in opdracht van de Duitsers gebouwd ter afscheiding van een parkeerplaats voor motorvoertui gen. Politie, arbeidsinspectie en bouwpolitie stellen een onderzoek in. Het euvel geschiedde juist toen een nieuwe voorraad grint werd bijgestort. Nadat zijn aanvankelijk optimis me op de Parijse conferentie door de Westelijke ministers de bodem was ingeslagen, zou Wysjinsky Stalin als zijn opdrachtgever wil len doen optreden, doch ondanks 12 uur lang zenuwachtig pogen zou hij geen telefonisch contact met Stalin hebben gekregen. Voorts zou Wysjinsky aan een in tiem diner in aanwezigheid van Acheson „de uitgesproken indruk hebben gevestigd, dat hij niet te vreden was over zijn eigen optre den als minister en in zovele woorden zou hij te kennen hebben gegeven, dat hij zijn energie liever aan de rechtsgeleerdheid zou wij den". Het blad verklaart dat Wis jinsky in „de meest diplomatieke taal" tegenover minister Schuman er op gefluid zou hebben, dat de Sow,iet-Unie een Frans-Russisch pact zoals dat tussen Stalin en Laval in 1935 is gesloten, zou ver welkomen. Deze bedekte uitnodi ging zou betekenen, dat de Sow- jet-Unie zich scherp zou distan tiëren van de activiteit der Franse communistische partij, indien Frankrijk nu en dan in de raad van ministers van Buitenlandse Zaken met de Sowjet-Unie zou meestemmen. Schuman zou er echter geen twijfel over hebben laten bestaan, dat Frankrijk aan de zijde van Engeland en de Verenigde Staten stond. BIJ ONBEWAAKTE OVERWEG Voor de tweede maal in een week tijds is op de onbewaakte spoor weg-overweg te Mijdrecht een on geluk gebeurd. Beide ongevallen eisten twee levens. Donderdagavond werd een perso nenauto door een goederentrein uit Vinkeveen gegrepen en 260 meter meegesleept- Een echtpaar afkom stig uit Amsterdam kwam hierbij om het leven. Het echtpaar had vijf kinderen. Gisterenmiddag heeft een inwo- ner uit Utrecht op dezelfde plaats het leven verloren. Zijn personen auto werd door een alleen lopende locomotief gegrepen. Hij werd uit zijn wagen tegen een telefoonpaal geslingerd en overleed even later aan zijn verwondingen. De overweg van Mijdrecht ligt op de provinciale weg van Haarlem naar Hilversum. Bijna driehonderd rimboe- kisten Met hqt m.s. „Johan van Olden- barneveldt", dat op 5 Juli naar In donesië vertrekt, verzendt de Niwin 297 rimboekisten naar de militairen op de buitenposten. op negatieve wijze invloed zou worden uitgeoefend". Zaptocky beweerde, dat het de schuld van de bisschoppen was, dat de besprekingen over het ge schil moesten worden afgebroken Hij beschudigde de bisschoppen er van in hun kanseltoespraken politieke aangelegenheden ter sprake te brengen, alhoewel zij tezelfdertijd de priesters verboden zich met politiek bezig te houden. Met betrekking tof het door de wereldlijke overheid uitgevaardigde verbod tot het bekendheid geven aan de inhoud van niet tevoren „goedgekeurde" herderlijke brieven, verklaarde de Tsjechoslowaakse premier „wij zullen de priesters niet beletten hun taak op godsdien stig terrein te vervullen, doch wij zullen optreden tegen hen, die van de kerk gebruik maken voor het be vorderen van bepaalde politieke oogmerken en die het volk trachten tegen te houden in zijn opmars naar het socialisme." Nejedly, de Tsjechoslowaakse mi nister van Onderwijs, heeft in een toespraak tot katholieke pelgrims te Sasava een tijdlimiet gesteld voor de „uiteindelijke nederlaag" van de kerkelijke hiërarchie in Tsjecho- slowakije. Nejedly zeide, dat de „reactie haar kop weer heeft opgestoken, doch nog bang is en zich verschuilt in de kerk". „De reactie leed vorig jaar een nederlaag in Februari (bij de om wenteling in Tsjechoslowakije"), zo zeide Nejedly. „Zij zal dit jaar in Juli verliezen". Radio Vaticana heeft hedenavond in een uitzending in het Tsjechisch aangekondigd, dat het Vaticaan voortaan elke Donderdag de Tsje choslowaakse geestelijkheid per radio instructies zal geven. BRUSSEL, 4 Juli (ANP) In een hedenavond gehouden pers conferentie verklaarde Paul van Zeeland, dat hij heden opnieuw besprekingen heeft gevoerd met het „Comité van Twaalf" der CV P, dat van oordcel blijft, dat de Koningskwestie zonder verwijl dient opgelost te worden. Het heeft van Zeeland uitgenodigd zijn pogingen tot vorming van een nieuwe regering voort te zet ten. Om 14.30 uur heeft van Zeeland rapport uitgebracht aan de Prins regent. Deze wenste aanvullende inlichtingen te ontvangen. In Brussel doet het gerucht de ronde dat bij falen van van Zee land de voorzitter van de Kamer, Frans van Cauwclaert, met de taak van kabinetsformateur zal worden belast. In sommige politieke kringen is men van oordeel dat slechts drei gende stakingen en ongeregeldhe den de CVP zouden kunnen doen besluiten af te zien van de eis dat allereerst de Koningskwestie moet worden opgelost. Na besprekingen gevoerd te heb ben met de heren van Cauwelaert, Duvieusart, Eyskens en de Schrij ver, heeft de Prins-regent opnieuw van Zeeland ontvangen en hem verzocht zijn overleg voort te zet ten. Verwacht wordt dat de kabi netsformateur opnieuw zal trachten tot overeenstemming te geraken met de liberalen tot vorming van een regering. LONDEN, (Reuter). De hitte golf aan beide zijden van de At lantische Oceaan duurt voort, ter wijl de langdurige droogte in het bijzonder in Engeland en de Vere nigde Staten grote schade aan de oogst toebrengt. In Chicago werd aan de politie posten in de dichtbevolkte stadswij ken opdracht gegeven allen, die wegens onordelijk gedrag op straat waren opgepakt, op erewoord vrij te laten. De rechter, die dit bevel gaf, vond dat de temperatuur van bijna 110 graden ellende genoeg betekende. In Engeland werd in de kerken om regen gebeden. Gisteren steeg de temperatuur tot 85 graden. De melkvoorraden "zijn sterk geslon ken. Gisteravond regende het m Midden-Engeland en Wales voor het eerst sedert 26 dagen en in Londen voor het eerst na drie weken. I 7 Jtt', Voor de kusten van Canada is in- vakbeweging is. Of zoals het anti- Merkwaardig en actueel (J.H.) In een nabeschouwing door de liberale N.R.Crt., gewijd aan de uitslag van de jongste Bel gische verkiezingen, treffen we enkele interessante opmerkingen aan, vooral in verband met de scherpe polemiek, welke de laat ste dagen is ontstaan, naar aanlei ding van de weinig gelukkige uit lating van de N.V.V.-bestuurder. de heer Vermeulen, in Genève over het'beleid der Nederlandse bisschoppen t.a.v. het lidmaatschap voor katholieken van de socialis tische bew«;ing. In België is nl. gebleken, (Kit in gebieden, waar de katholieke vakbeweging sterk is, zelfs in het rode Walenland, de katholieke arbeiders noch voor de verlokkingen van het socialisme, noch voor de demagogie van het communisme vatbaar zijn, terwijl zelfs de weinig rooskleurige eco nomische toestand in Vlaanderen, de katholieke arbeiders niet on trouw kon maken aan hun katho lieke beginselen. De N.R.Crt. com mentarieert dit verschijnsel als volgt: „Een opmerkelijk feit van deze verkiezingen is, dat zij getuigen van de toenemende kracht van de katholieke vak beweging. Deze heeft in Wal lonië, ook in de traditionele roze provincies Henegouwen en Luik tot de duidelijke voor uitgang van de christelijke volkspartij bijgedragen. Daar enboven heeft zij in Vlaande ren in de gebieden waar grote werkloosheid heerst een daar door dreigende afzwenking naar een links extremisme weten te voorkomen en er zelfs toe meegewerkt dat de communistische partij in Vlaanderen vrijwel werd ge halveerd. De werkloosheid heeft op de cijfers van de C.V.P. in Vlaanderen nauwe- lijks invloed gehad. Haar üchte achteruitgang in Lim burg, Oost- en West-Vlaan- deren en in de provincie Ant werpen is niet aan de werk loosheid toe te schrijven, doch uitsluitend aan de liberalen en aan de dissidente groepen, die zond,er zelf een zetel in Kamer of Senaat te behalen, nadelige invloed op de C.V.P. hebben gehad." Tot zover de N.R.Crt. Dit libe rale commentaar wijst er nog eens heel duidelijk op van hoe grote waarde voor het behoud van het katholieke geloofsleven op heel het brede terrein van het maat schappelijke leven de katholieke middels een record-aantal ijsbergen waargenomen. Ter hoogte van Belle Isle werden er 70 geteld. De sche pen zijn gewaarschuwd. Repatriërende troepen Met de „Kota Inten", die 15 Juni uit Tandjong Priok afvoer en 3 Juli van Port Said vertrok, keren de mannen van 2-15 R.I. huiswaarts. Daarmee heeft het laatste OVW-ba- taljon Oost-Java verlaten. Tevens keren met de „Kota In- ten" naar Nederland terug de 2e en 7e compagnie aan- en afvoértroepen die in April 1946 uit Rotterdam vertrokken. Met de „Zuiderkruis", die 2 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken, keert de 4e comp. A AT naar Neder land terug, die tegelijk met de 2e en 7e comp. in Indonesië aankwam en met de 2e comp. bij de V-brigade werd ingedeeld. Zoals wettelijk voorgeschreven heeft de Officier van Justitie te Haarlem, onder wiens arrondisse ment zich ook Schiphol bevindt, de rijksrecherche op het vliegveld formeel opdracht gegeven na te gaan of de identificatie van de slachtoffers van de ramp juist ge schied was. Eerst daarna kon hij de vereiste vergunning tot begra ving der slachtoffers, die immers een niet-natuurlijke dood waren gestorven, afgeven. Naar bekend is de identificatie der slachtoffers bij de ramp te Prestwick destijds met grote moei lijkheden gepaard gegaan. Bij de laatste ramp heeft de K.L.M. voor de identificatie zorg gedragen met medewerking van enkele andere en ook Italiaanse instanties. De rijksrecherche streeft er echter naar, dat bij vliegrampen de identificatie zal geschieden door een ambtenaar van Justitie, die naar zij meent een der meest objectieve figu ren voor een dergelijke taak is, terwijl bovendien op deze wijze de wettelijke juiste weg wordt be wandeld. Bij de rijksrecherche op Schip hol heerst niet de mening, dat de ramp aan sabotage zou zijn te wij ten. Deze mening is gebaseerd op mededelingen, die de rijksrecher che heeft ontvangen van de zijde der K.L.M.-autoriteiten en instan ties, die zich met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp heb ben belast. Naar bekend ontbreken nog de stoffelijke resten van 10 slacht offers: 8 leden der bemanning en 2van passagiers. Gehoopt wordt, dat deze nog zullen worden gebor gen uit het voorste nog niet ge lichte deel der neergestorte ma chine. Volgens de rijksrecherche heeft ook het onderzoek, dat ingesteld is op de uit het water gelichte staart van het toestel, geen spoor van sabotage opgeleverd. vevolutionnaire „Trouw" het deze week nog zeide: „in de christelijke vakbeweging dient men de Chris tel ijk-sociale beginselen en in het N.V.V. doet men dit niet en daar om is het geestelijk ongezond, als een christelijke arbeider in het N.V.V. zit". De proef op deze som is opnieuw bij de Belgische verkiezingen be wezen en de juistheid van het standpunt van de Nederlandse bisschoppen bleek hier weer zó frappant, dat een liberaal blad als de N.R.Crt. er door getroffen werd. Uit dit alles blijkt toch ook wel overduidelijk, hoe dom en dwaas hier het verzet van het N.V.V. is. De Nederlandse bis schoppen zullen er geen ogenblik aan denken om zich in hun ziel- zorg-beleid te laten beïnvloeden door het N.V.V. Maar de gebeurte nissen in België toonden ook weer zonneklaar aan, hoe onverant woord het uit een katholiek gods dienstig oogpunt zou zijn, maar ook uit een oogpunt van algemeen belang, indien de bisschoppen niet alles deden om hun gelovigen ernstig te waarschuwen tegen de gevaren van een z.g. neutrale (socialistische) vakbeweging. In dit opzicht was dit commentaar in het liberale blad niet alleen merk waardig, maar ook actueel. GASVERGIFTIGING De echtgenote van de 40-jarige motorhandelaar B. F. Tuinhout, wonende Willem Buytewechstraat in Rotterdam, trof gisteravond haar man dood in het bad aan. Vermoedelijk is de man aan gas- verstikking overleden. Er hing een vrij sterke gaslucht, waarschijnlijk veroorzaakt door een lek in de gasgeyzer. Z. K. H. Prins Bernhard en veldmaarschalk Viscount Montgomery of Alamein hebben een bezoek gebracht aan de vloot der Wes terse Unie, welke gezamenlijke oefeningen houdt. V.l.n.r. Mont gomery, Z. K. H. Prins Bernhard en de opperbevelhebber der gecombineerde vlootoefeningen, adm. Sir Roderick Mc. Gregor. (Telefoto A.N.G.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1