I De soc medew Veertig Alkmaarse jongens op de „Devonshire" Praatje met Jean Michon, de jonge leeuwentemmer Homogt of l T PAC. 2 Dinsdag 5 juli 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Hartelijke ontvangst door de Royal Navy Concert in Muziek- tuin Aantrekkelijkmaar riskant beroep V.Z.V.-Hugo Boys onbeslist V.Z.V. - Hugo Boys Marktberichten DE BEMANNING van dc Britse kruiser „Devonshire", die Vrijdag in Alkmaar de kaasmarkt heeft bezocht en daarna de gast is ge weest van B. en W. op het stadhuis, heeft deze ontvangst zozeer op prijs gesteld, dat zij, bij wijze van tegen prestatie, de burgemeester hebben verzocht een groep Alkmaarse jon gens naar Amsterdam te sturen, om een middag de gasten van de Royal Navy te zijn. En zo trokken gisterenmiddag, 't was een extra vrije middag voor hen, veertig Alkmaarse jongens van verschillende jeugdbewegingen, on der geleide van enkele jeugd-leid- sters, met een, door het Marine radiostation te Oegstgeest beschik baar gestelde bus, ook al een En gelse! naar Amsterdam. Het bericht van liet tochtje was voor hen een echte verrassing; de meesten hoor den het vrijwel op het laatste mo ment. En in de bus, waar de jon gens broederlijk de weinige banken deelden, was de stemming dan ook uitgelaten. We beklaagden de ma troos, die aan het stum* zat en die de joelende kinderschaar door het drukke verkeer moest laveren. Maar het span jongens, dat door de leidsters nog wat in toom kon worden gehouden, arriveerde be houden en wel aan het Hoofd, bij de ligplaats van de Mij. Gruno, waar de Engelse kruiser, fraai opgetuigd, voor de wal lag De ontvangst was vorstelijk. Er werd de kinderen, die naar een der versierde ruimen geleid werden, n kostelijk onthaal geboden, bestaande uit heerlijke, eigengebakken taar ten, koek. smakelijke Engelse pud ding, limonade, melk, kortom het was een zeer uitgebreide en mees terlijk toebereide Engelse tea. De bediening geschiedde door cadetten die zich alle moeite gaven om in gebroken Nederlands de kinderen op hun gemak te stellen en ze van alles toe te stoppen. Driehonderd kinderen, er waren er ook uit Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en enkele andere plaatsen, door, de bemanning bezocht, hebben er zich heerlijk tegoed gedaan aan de beste lekkernijen, die de Engelse Marine voorhanden heeft. Daarna werden de kinderen midscheeps geleid, waar door tientallen matrozen, cadetten en enkele officieren allerlei festi viteiten gearrangeerd waren. Zo werd een glijbaan en een ballen- werptent aangetroffen onder het vèrdragende scheepsgeschut en bij de luchtdoelkanonnen zagen wij ge- improviseerde stands opgetrokken. De hijskraan tilde van twee tot zes onafgebroken tientallen kinderen de lucht in en ieder half uur voeren twee sloepen, tot echte zeerovers schepen omgetoverd en bemand met een tiental, tot de tanden gewapen de piraten, het IJ op, om gevechten te leveren, waaraan vooral de ou dere jongens plezier beleefden. Ook konirig Neptunus, de god van de zee, was, met echtgenote, aanwezig en heette de jongens en meisjes alle driehonderd, stuk voor stuk wel kom. Een band, samengesteld uit de bemanning van de kruiser, speelde op het achterdek vrolijke wijsjes en naast de kombuis, in de kamer van de radio-telegrafist, konden de lief hebbers hun stem op de gramofoon- plaat laten vastleggen. De plaat werd dan netjes ingepakt en aan de kinderen mede naar huis gege ven. Grotere jongens werden door of ficieren en cadetten op het schip rondgeleid en moesten alle beziens waardigheden bekijken. En dat was zeker de moeite waard, want op die modern ingerichte kruiser was heel wat te zien, dat een jongenshart kan bekoren. En zo was eigenlijk, sneller dan men verwachtte, de tijd van ver trek weer aangebroken. Via een walkie-talkie" gaf een der matro zen de kinderen aanwijzingen voor het vertrek en nadat Neptunus per soonlijk van de kinderen afscheid had genomen en ze een versnape ring had uitgereikt voor onderweg, bestaande uit een fijne tablet En gelse chocolade, daalden allen de Het Koperen Huwelijksfeest van het Koninklijk Paar Hoewel het Koninklijk Paar te kennen heeft gegeven, dat ter ge legenheid van zijn koperen huwe lijksfeest geen feestelijkheden zul len worden georganiseerd, heeft het Oranje-comité te Alkmaar besloten deze dag Donderdag 7 Juli a.s. niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Met medewerking van enkele zang- en muziekverenigingen zal Donderdagavond in de Muziektum een concert worden gegeven, waar voor een aardig en zeer gevarieerd programma is samengesteld. Aan dit concert werken mee de Verenigde R.K. Koorzangers o.l.v. Johan Kuyper met pianobegelei ding van de heer J. Kloeg; dit koor zal de Gloria, Sanctus en Benedic- tus uit de Missa Festiva van Philip Loots en het Jubilate van Aiblinger zingen. Ook het Mannenkoor „Or pheus" is van de partij en zal o.l.v. de tweede dirigent Piet Kist het bekende „Scheeps-Praet" van Jac. Bonset (tekst Const. Huygens) zin gen. alsmede het meer vrolijke nummer ,,De Twaalf Rovers", waar mee het koor reeds eerder succes oogstte. Ook de Harmoniecorpsen „Excel sior" en Postharmonie verlenen hun medewerking met een aantal goed gekozen nummers. De afd. Alkmaar van de Ned. Ver. voor de Volks zang zal o.l.v. de heer Pranger met begeleiding van mevr. Swager aan de piano de uitvoering van een aantal vaderlandse liederen ver zorgen. Het Oranje-Comité, onder welks auspiciën dit gevarieerde concert staat, venvacht een grote belang stelling; de leden der beide Oranje verenigingen, alsmede de introdu- cé's .van medewerkenden en mili tairen hebben vrije toegang. Niet- leden kunnen zich tegen een zeer matig entree toegang verschaffen. Het concert begint om 8 uur. Het Oranje-Comité verzoekt voorts de burgerij, om Donderdag te vlaggen, als blijk van meeleven met het Kon. Huis. valreep weer af. De kleinsten wer den door de mannen zelf op de arm naar beneden gebracht. De bemanning van de Royal Na vy heeft zich een uitstekende gast- vrouwe getoond cn de kinderen, die het voorrecht genoten op het schip te gast te zijn geweest, zullen dat niet gauw vergeten. Het liep al tegen half zeven, toen onze marine-bus weer voor de kade stond en wij, moe, maar uiterst vol daan, de tocht naar Alkmaar begon nen. De jongens bleken allen opge togen over dit bezaek en ook de terugreis, die via VelzenBeverwijk ging, verliep vlot. Om klokke acht waren de Alk- maarders weer binnen, met prettige gedachten aan de Engelse matrozen, en„ misschien, met een reep choco lade in de hand, lagen de meesten geen uur later, doodvermoeid, te bed. EEN UITSTEKEND CIRCUSPROCRAMMA ALKMAAR Dat Karei Strass burger in Alkmaar en wijde omge ving een goede naam heeft, bleek wel uit het nagenoeg uitverkochte circus op de eerste avond. In 'n zeer vlot tempo resultaat van vol maakte regie en feilloze organi satie volgden de variërende num mers elkander op; dressuur van wilde dieren, paardendressuur, acro batiek. exotische fantasieën en clownerie. Reeds dadelijk was het publiek in de echte circussfeer ge vangen, toen de eenvoudige Jean Michon het kon, zoals hij in zijn gewone sportcostume in de piste kwam 'n alledaagse kantoorbedien de zijn met zijn groep Afrikaan se leeuwen frappante staaltjes van dressuur te zien gaf. slechts 'n nuch ter stokje van 'n halve meter han terend. Hij speelde maar wat met zijn goedmoedige leeuwen, die de gebruikelijke kunstjes vertoonden. Een drietal uitstekend verzorgde kamelen, door mr. Williams voor gedragen, volgden; lama's en 'n ze bra kwamen ook in dit nummer voor. Om bij de .wilde dieren te blij ven, de acrobatische olifanten, die bij 'wijze van contrast enige jonge meisjes droegen, vertoonden aardige dressuur. De zeeleeuwen hadden geweldig succes met jongleer-kun- sten, hun acrobatische toeren en hun muzieknummer. Ze schijnen echter alleen te werken, als ze maar genoeg vis binnen krijgen, waar hun dresseur dan ook kwistig mee rondstrooide. De acrobatiek werd in verschil lende nummers vertoond; de 3 Rethlems, de Rivels, Chaplin en zijn partners en met het minst de Chinezen gaven soms adembene mende staaltjes van gedurfde acro batiek te genieten. Een der beste nummers gaf Béla Kremo, 'n jong leur van wereldvermaardheid en van internationale stijl; wat hij presteerde met z'n hoge hoeden, ballen, kistjes enz. grensde aan het bewonderenswaardige. Maar ook de Chinezen met hun op 'n rietje draaiende bordjes, schijngevechten en vlag-acrobatiek mochten er we zen. Komische nummers brachten de voetbalspelende honden en Karei Kossmayer met z'n ezelcomedie. De clownerie mocht er wezen, doch vormde niet de grootste kracht van dit programma. En dan de paarden: de rijkdom van Circus Strassburger, 'n Vijftig tal, prima verzorgde, juwelen van paarden, van verschillende provin cies; Elly en Karei Strassburger hadden de mooie dieren bi.i de dres suur volkomen in de hand; mevr. Regina Strassburger gaf 'n nummer hogeschoolrijden op 'n jaar prach tige zwarte paarden en als van ouds oogstten Valesca en Bob Wilke weer veel succes met hun Pas de deux op twee zware, galopperende paar den. Het circus-orkest speelde onver moeid en begeleidde de verschil lende nummers met muziek, die bij droeg tot de echte circussfeer. Om elf uur maar toch tè vroeg kwam het einde van de drie uur- lange voorstelling. Begin van brand ALKMAAR. Vanmorgen om eventjes over vijven ontstond er in een koffiebranderij op het Fnidsen een brandje, doordat een bak met zemelen vuur vatte, waardoor een hok met steenkool eveneens vlam vatte. De politie wist met een bra'ndblusapparaat erger te voorkomen. MULO-EXAMENS Tc Alkmaar slaagden voor het Mulo-diploma A: J. P. Koorn, E Kuiper, W Hemke, A. Chatillon en N. Barten te Noord-Schar- woude: D. Koffeman te Broek op Langedijk; J. J. de Graaf te Berk hout; J. J. Dik te Oudendijk; A. de Ruiter te Zuid-Scharwoude; N. de Graaf en Chr. Tielemans te Alkmaar; D. Wassenaar te Haren karspel; A. E. M. Weide te Scha- gen; W. F. Bouionois te Heiloo en G. Kloosterboer te St. Pancras. Voor diploma B slaagden: J. G. Freekstra en H. Blauw te Hoorn: T. Bakker te Warder; M. Winkel te Sijbekarspel: J. Douma, H. Mon- ting en J. Var wijk te Medemblik; P. v. d. Weerd te Oudesluis en J. C. Asjes te Wieringen. Afgewezen 4- candidaten. Dc examens worden voortgezet. AANKOMST DUITSE KINDEREN ZATERDAG IN ALKMAAR ALKMAAR. -— Wij brengen ter kennis van de pleegouders der Duitse kinderen, die door bemid deling van de Bisschoppelijke Hulpactie naar Nederland komen, dat de voor Alkmaar en omgeving bestemde kinderen Zaterdagmid dag 9 Juli a.s. op het Station te Alkmaar arriveren. Zij. die zich bereid verklaard hebben één dier kleinen op te nemen, worden derhalve verzocht die middag thuis te blijven en alles in gereedheid te maken om hun pleegkind te ontvangen. Teneinde het onderbrengen zo vlot mogelijk te doen verlopen, zullen de kinderen per autobus thuis gebracht worden. De pleeg oudere behoeven dus niet naar het station te komen. ONZE AGENDA CANADAPLEIN 8 uur: Cir cus Strassburger. BIOSCOPEN: Harmonie: De Vrijgezel cn hel Bakvisje, alle leeftijden; Cinema Americain: Balalaika, 18 j.; Victoria: De Zwarte Pijl, 14 jaar; A.B.T.: De voort vluchtige Organist en Met revolvers en zweep, wegens de hoofdfilm voor volwas senen. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXl's: Nas saugarage, Nassauplein, tel. 3545. BERGEN: Kunstzaal Rusten de Jager: Expositie Jac. Koeman, mevr. G. Koeman. Meertens, schilderwerk en Janna Koeman, kunst naaldwerk. PAVILJOEN KINHEIM HET BRANDPUNT ALKMAAR. Iedere Alkmaar der kent ons mooie Paviljoen Kin- heim. Dikwijls wordt deze inrich ting opgenoemd, en vooral door de vele jongemannen, die daar iedere Woensdagavond hun K.J.M.V. bij eenkomst hebben. Paviljoen Kinheim is hun brand punt, hun centrum. Maar behalve over het ideale oord, spreken zij ook over de mooie avonden, die zij elke week bijwonen. Helaas be hoort de reeks van avonden van dit seizoen weer bijna tot het verle den Wij krijgen echter nog twee zeer belangrijke avonden. A.s. Woens dag, dus morgen, komt de heer Waal, die employé is bij de Ned. Mij. voor Walvisvaart. Hij zal dan komen spreken over zijn reis met de Willem Barendsz en alles wat daarmee in verband staat. Zo mo gelijk zal deze avond zelfs worden geïllustreerd. U ziet weer 'n prach tige avond, waar veel te leren valt. Kinheim is dus weer het brand punt. Iedere K.J.M.V.er zorgt aanwe zig te zijn. Maar behalve onze le den, is iedereen, die zich voor dit onderwerp interesseert, van harte welkom. Leden, niet-leden, vrienden, ver loofden, belangstellenden. komt naar ons brandpunt Paviljoen Kinheim! Maar komt op tijd, anders is er een plaats meer. Ons bestuur heeft moeite noch kosten gespaard, om deze avond te kunnen geven. Laten wij dan ook deze buitengewone aanbieding met beide handen vastgrijpen! Morgen gaat dus heel jong .Alk maar naar ons brandpunt; Pavil joen Kinheim. Tot morgen. H. Vechtpartij ALKMAAR. Door de directie van circus Strassburger was gis teren los personeel aangenomen. Twee dezer lieden kregen in de loop van dc dag een aanmerking, dat zij niet hard genoeg werkten. Dat namen zij niet en sloegen twee leden van de vaste kern op het hoofd. Beiden kregen hierbij ernstige wonden aan het hoofd. Op het politiebureau werden zij vooi-lopig verbonden, om daarna voor verdere behandeling te wor den vervoerd naar het Centraal Ziekenhuis. De politie heeft het onderzoek in handen genomen. Proces-verbaal zal worden opge maakt. Mishandeling ALKMAAR. Tegen een 32- jarige Alkmaarder is proces-ver- baal opgemaakt, omdat hij zijn schoonvader heeft mishandeld. Hij heeft de man zo ernstig toegeta keld, dat deze met een hoofd wonde van betekenis onder behan deling werd gesteld van dr. Vrede- rikse in het Centraal Ziekenhuis. Flink bedrag ontvreemd ALKMAAR. Door een 28- jarige dame werd bij de politie .aangifte gedaan ter zake van dief stal van een blikje, inhoudende f 50 en enige distributiebeschei den 'De dame had een restaurant bezocht en daar in het toilet het doosje enige minuten onbeheerd laten staan. Toen zij terug kwam v/as het doosje verdwenen. DE HENGELSPORT ALKMAAR. Nu de openings wedstrijden van de afd. „Alkmaar" van het Centraal Nederlands Hen gelaars Verbond achter de rug* zijn kan met genoegen en met zekere trots daarop worden teruggezien. 19 Juni was de grote dag voor de senioren. Met 125 hengelaars werd de eerste wedstrijd geopend en als men zo'n aantal rustige, kalme mensen in beheerste orde aan de waterkant ziet staan, gaat daarvan zeer zeker een kalme rust en een bewijs van saamhorigheid uit. Jam mer blijft dat nog zovelen zich niet voor onze organisatie hebben aan gemeld. Het aantal hengelsportbe oefenaars bedraagt in Nederland ongeveer 500.000 en dit aantal is nog bij lange na niet georganiseerd in de grote bonden. Zoals wij de laatste jaren ge wend zijn, werd er ook nu weer met veel animo gevist; geen wan klank werd vernomen en alhoewel de vangst bepaald slecht was, toch ging men voldaan naar huis, we tende dat gedaan en bereikt was dat maar enigszins mogelijk was. Daags tevoren had de jeugdafde ling een wedstrijd gehouden aan de Oudegracht, waaraan 83 kinde ren deelnamen. Men moet zoiets bezien om te kunnen beoordelen wét er alzo in de hengelsport aan gezonde ontspanning te beleven is. Ouders, als uw kind wil 1 vissen, laat hem dat dan doen in organi satie-verband ,waar alle katte- kwaad en baldadigheid bij voorbaat ernstig worden geweerd!, waar zij onder goede en betrouwbare lei ding de eerste schreden op het pad des sportvissers kunnen zetten. Aan deze kinderwedstrijd konden zowel leden als niet-leden deelne men. De 25e Juni volgde een wed strijd, uitsluitend voor leden van de jeugdafdeling. Ook nu was de deelname zeer bevredigend. Het jonge volk wist 77 baarzen te ver schalken. Eén ving zelfs een bra sem van 47 cm! Tot slot had dan Zondag 3 Juli een z.g.n. bestuurswedstrijd plaats. Nu was de vangst vrij goed, Met 21 deelnemers werd méér baars ge vangen dan met de 125 vissers bij de grote wedstrijd. De prijsuitreiking voor al deze wedstrijden had plaats in de bo venzaal van café T. Scarlewi aan het Waagplein, waar telkens een opgeruimde geest heerste en ieder voldaan huiswaarts ging. Het wa ren weer evenementen die de hen gelsport weer op hoger plan heb ben gebracht. Kajotters-nieuws ALKMAAR. Na de bestuurs verkiezing op Woensdag 22 Juni j.l. en de functieverdeling op Donder dag 30 Juni is het nieuwe bestuur van onze afdeling er als volgt ko men uit te zien: Voorzitter: Jaap Bakkum, Land- straat 71; vice-voorzitter: Jaap Ooyevaar, Landstraat F 28; secre taris: Jan van Hooff, Dr. Schaep- mankade 7; penningmeester: Cor Wildenburg, St. Josephstraat 27. Verder werden in het bestuur geko zen: Flip Admiraal, Wout Bruinen berg en Ben Elswijk. Voor a.s. Woensdag staat, na de verschillende buitenavonden van do afgelopen weken, weer eens een avond op het programma, die we, voor het grootste deel tenminste, binnen zullen doorbrengen. Dc Aalmoezenier behandelt het' jaarprogram en verder is er nog een attractie, die vast in de smaak zal vallen. Zoals altijd, worden ook niet- leden uitgenodigd eens te komen kijken in het Patronaat aan het Varnebroek. We beginnen om kwart over acht. Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging ALKMAAR. Tot sluiting van het Holland-Festival 1949 wordt op Zaterdag 16 Juli 's avonds om acht uur pen Groot Populair Con cert gegeven in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Onder leiding van Eduard van Beinum zal het Concertgebouw orkest het volgende programma uitvoeren: Piet Hein-rhapsodie, v. Anrooij; Suite l'Arlesienne, Bizet; Boléro, Ravel; Notenkraker-suite, Ouverture „1812", Tsjaikofsky. Toegangskaarten voor dit con cert zijn te bestellen bij onderge tekende, door opgave t»n naam en volledig adres en toevoeging van 50 cent (de totale kosten, buiten dc reis) tot uiterlijk Vrij dag 8 Juli 12 uur: M. A. J. Kamp- huijs, Kennemerpark 24, Alkmaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Eliza beth M., d. v. W. N. Lutgerink en E. Marchand; Wilhelmus M. J., z. v. C. L. Himmelreich en C. A. Cornelisscn. Gehuwd: Adrianus P. Peper kamp en Geertruida C. van de Kamer. DE KERMIS TE BERGEN (Ingezonden) Bergen heeft zijn kermis er al weer bijna opzitten; een paar dui zend gulden is in de gemeentekas gevloeid; vele tienduizenden gul dens zijn binnen die kleine rustieke lanen en straten van Bergen stuk gegooid; de buit is bjnnen, de ker misexploitanten zullen tevreden zijn. Tot zover de materialistische feiten. Men kan daar over oorde len, zoals men wil. De stelling, ,,de kermismensen moeten toch ook leven, zal wellicht bij een enkeling verdediging vinden. Doch wat zeg gen de Bergenaren, de hotel- en pensiongasten ervan Zonder te generaliseren, mag worden vastgesteld een oordeel, dat gefundeerd is op gesprekken met veel en velerlei mensen dat de Raad van Bergen, door deze kermis te laten doorgaan, een behoorlijke dosis goodwill heeft verspeeld, een goodwill, die zich moeilijk in cijfers laat uitdrukken, doch die ontegenzeggelijk veel en veel meer waard is dan de paar duizend guldens, waar nauwelijks een ambtenaar mee betaald kan worden. De gasten van Bergen, w.o. schrij ver dezes, zijn verstoord; en niet ten onrechte. Het zijn allemaal mensen, die Bergen hebben uitge kozen voor een kortere of langere rusttijd; om te genieten van het natuurschoon, maar ook om rust te nemen; vooral voor de geest. Welnu, van dit rust is geduren de de kermisdagen niets terecht gekomen. De gasten zijn „opge schrikt" door een hel van lawaai, die binnen de kleine ruimte, waar in 't urenlang werd geproduceerd, elke beschrijving tart. Realiseren de heren raadsleden zich wel, wat ze hier voor onheil hebben aangericht? In vele brieven van gasten aap fam. en kennissen is van een ernstig misnoegen over de Bergense kermis uiting gege ven; bezoek Bergen niet, als er kermis is, dat is zo de ondertoon van deze brieven. Ga ergens heen, waar geen kermis is. Er zullen er zijn, die beweren, dat de neringdoenden er wèl bij varen. Gelooft u dat niet; dg opge schoten jongens en meisjes, die kop-van-Jut slaan, gooien, smijten, draaien en slingeren, gingen geen winkel binnen en de gasten mijden het kermisterrein als een oord van onrust. De gasten, die tijdens de kermis in Bergen logeerden en dat zijn er duizenden hebben maar één voornemen: dat nooit meer. Moge de gemeenteraad daar le ring uit trekken. Mede namens vele gasten meende ik een en ander een ondubbelzinnig te moeten zeg gen; met dank, mhr. de Redacteur, voor de plaatsruimte. B. HANSEN (vacantieganger in Bergen) Naschrift Redactie, Wij verlenen aan bovenstaand schrijven, waarmee wij het in hoofdtrekken eens zijn, gaarne plaatsruimte. Ook wij bezochten Bergen tijdens de kermis en hebben de gasten be- klaagd; tot ver in de omgeving was 'het rumoer tot laat in de avond storend voor de rust. De plaats lijkt ons wel allerongelukkigst ge kozen. Als men nu per se, omwille van enkele duizenden guldens de kermis wil handhaven, laat men deze dan verplaatsen naar het Oos ten. van de gemeente. Wij hopen, dat de nieuwe Raad t.a.v. de ker mis een nieuw geluid zal doen ho ren. Een kermis in dit centrum achten wij niet bevorderlijk voor het vreemdelingenverkeer. Red. NHDagblad Koperen ambtsjubileum CASTRICUM. De heer Koel man commies ter secretarie vierde dezer dagen zijn 12% jarig ambts- jubilé als ambtenaar onzer ge meente. De heer Koelman heeft zich gedurende die tijd doen kennen als een zeer bekwaam en humaan ambtenaar, die tijdens de bezetting door zijn goed voorbeeld en raad talrijke jonge mensen uit de hand van de bezetter wist te houden. In padvinders kringen staat de jubilaris in hoog aanzien. Als een rasechte circus-maniak zijn we Maandagmorgen getuige geweest van de opbouw van het circus, we waren er eigenlijk niet weg te slaan. Ook niet toen de zon al warmer en warmer werd en het eigenlijk voor ordentelijke mensen tijd werd om een stukje te gaan eten. We hebben met bewondering gezien hoe het tentzeil werd gehesen, het grote moment, waarvoor menigeen er even tussenuit was getrokken,. En we hebben ook met deze en gene een praatje gemaakt, voor zover dat mogelijk was tussen de bedrijvigheid door. Na de heer Strassburger begroet te hebben, die vertelde dat hij in de jaren dat hij hier komt, altijd prettig in Alkmaar heeft kunnen werken, zaten we op een gegeven moment bij de leeuwentemmer. Zo maar op de rand van een wa gen, nauwelijks het stof wat weg geveegd, en we waren spoedig in een gemoedelijk gesprek gewikkeld. Een eenvoudige, hartelijke jongen, die Jean Michon, niets geen bijzon ders, hij doet zijn werk even ge makkelijk als ieder ander. Alleen zijn werk is anders. En daar vertelt hij met plezier van. En zo vernamen we, dat deze zesentwin tig jarige Maastrichtenaar eigen lijk pas kort in het circusbedrijf zit. Hij heeft op de H.B.S. gezeten, en die ook afgemaakt, en kwam daarna op een kantoor, vandaar op een bank. Maar Jean Michon was er het type niet naar om op de kruk te blijven zitten. Hij wilde er uit. Dat was trouwens altijd zijn wens geweest. Als men hem vroe ger wel eens vroeg wat of hij wilde worden, dan kan altijd hetzelfde antwoord: ontdekkingsreiziger. En toen hij het bankleven genoeg had bekeken, stapte hij er in 1946 dood kalm uit. Eind 1946 kwam hij via een sollicitatie terecht bij de heer Klant, die in Valkenburg een die rentuin ging inrichten. Hij is daar eigenlijk een van de medeoprichters van geweest, want hij werd Klant's naaste medewerker. Na maanden hard gewerkt te hebben in de tuin, kwamen eindelijk de dieren en Jean kreeg er al dadelijk verschei dene aan zijn zorgen toevertrouwd. Dat ging best, uitstekend zelfs. Toen begon hij aan het dresseren van een paar beertjes. Daarmede werkte hij tot 1947. Toen kwamen in plaats van de beertjes de leeuw- jes, dat was in 1948. Het waren drie Afrikaanse en twee Ameri kaanse (uit Afrika naar een Ame rikaans natuurreservaat "gebracht) Nu zijn de lieve diertjes, die ook wel eens anders dan vriendelijk kunnen zijn, dat zagen we wel aan een paar lidtekens, bijna twee en een half jaar oud. Prins, Pascha, Cesar, Sultan en Mennelik, het zijn nu, na een moeilijke tijd van dres suur, Jean's beste vrienden. In het begin van dit jaar, toen Jean de diertjes van Klant overnam voor zijn nummer, wilden de vijf leeu wen hun nieuwe meester heel niet kennen, nog minder erkennen. Maar al spoedig moesten ze wel erva ren, wie hun de baas was en nu kan de jonge temmer, die geen zweep of geen revolver gebruikt, maar alleen met een stokje gewa pend is, vrijwel met hen doen wat hij wil. Ja, ze raden zelfs zijn diep ste gedachten, want als de temmer eens een moeilijke dag heeft, af, wat we allemaal op zijn tijd wel eens hebben met kopzorgen loopt dan merken zijn leeuwen dat di rect. Zeker, er zit risico aan dit werk verbonden, en het optreden van een man met vijf leeuwen voor een kleine drieduizend mensen is niet altijd geheel van gevaar ontbloot. Maar Michon zegt dat er niets ge beurt, zolang hij zijn dieren maar kan laten voelen, dat hij hun meerdere is. Het leeuwennummer is en blijft nu eenmaal een van de meest at tractieve in het circusprogramma en het is voor een temmer een groot succes, dat hij zelfs de wild ste dieren door zijn machtig oog en zijn krachtige val aan zich kan on derwerpen. Jean Michon is er in geslaagd. Hij heeft bewezen, dat de mens toch nog altijd boven het dier staat. Dat hij dit heeft weten te bereiken door zijn eerlijke vriend schap voor de dieren is wel een be wijs, dat men met een goed woord meer kan bereiken, dat met stok slagen. En zo bezien heeft ook dit leeuwennummer opvoedkundige waarde, niet voor kinderen alleen... Geslaagd aan de Pauselijke Universiteit te Rome De Eerw. Heer W. Tamis uit Heiloo behaalde op 24 Juni j.l. aan het Pauselijk Bijbel-Instituut het licenciaat in de H. Schrift. R.K. Handbalclub A.O.G. Het sterke Spanbroek kwam met 3 elftallen te gast bij A.O.G. Het was dus alles handbal, wat de klok sloeg. A.O.G.—Spanbroek (Oranje-shirt) openden het tournooi. Het startsein was nog niet koud of de oranje hemden troffen doel 10. Maar A.O.G. hield het hoofd koel en het was Rie Groefsema, die een keurig doorgegeven bal van Gerda in de linkerhoek deed verdwijnen' 11. Er volgde nu eèn gelijk opgaande strijd. Een zwak moment in de ver dediging wist Spanbroek te benut ten, en de stand was 21. Na de rust demonstreerde A.O.G. 'n knap staaltje handbal, hetgeen werd be kroond met een juweel van een goaltje van Jopie Besteman. Enthou siast werd toen gestreden om de winnende goal, maar de stand bleef 22. Voorwaar een mooie prestatie voor A.O.G. Nu trad A.O.G. 2Spanbroek 2 binnen de krijtlijnen. Ook hier werd goed spel geleverd. Met 10 bleef Spanbroek de baas. Tot slot de junioren van beide clubs. De rust ging in met 00.... maar Oranje zegevierde met 20. De wedstrijd was slechts enkele minuten oud of we zagen reeds dat beide partijen elkaar niets toegaven. Nadat het spel zich 20 minuten lang zeer snel verplaatste, zag de midvoor van V.Z.V., C. Wijnker, zijn kans schoon en met een keurig ge plaatst schot stond Hugo-Boys met 10 achter. De spanning werd hierdoor zeer zeker verhoogd en de aanmoedigin gen van het enthousiaste publiek waren niet van de lucht. Een kwartier voor de rust wist de midvoor Pancras van H.B. zeer snel door te breken en na de backs te hebben omspeeld, gaf hij keeper Groot het nakijken en de stand was 1—1. De H.B.-achterhoede was aanvan kelijk niet zo best op dreef, maar na de rust was hun werk af. Wie zal het zeggen of het geen zenuwen waren! Na 40 minuten spelen kwam er een hevig offensief van de Vel- ders, keeper Pancras werd gepas seerd maar de back Molenaar sloeg de bal met de hand uit het doel. De toegewezen penalty, genomen door G. Groen, was voor de H.B.-keeper onhoudbaar. 21. Na de rust was VZV iets meer in de meerderheid, maar na een kwar tier legde de vermoeidheid 'n duide lijk stempel op het V-team. Van deze gelegenheid wist H.B. gebruik te maken en door een van links opgestelde aanval wist de H.B.- linksbuiten G. Groot er een gelijke stand van te maken. Alhoewel beide partijen er het laatste kwartier geweldig opzaten, wisten geen van beiden- een goaltje te scoren, zodat tot verlenging moest worden overgegaan. In dit 'aatste kwartiertje werden van beide; kanten scherpe en gevaarlijke aanvallen opgezet en vooral het Heerhugowaardse doel kwam gere geld in gevaar. Maar keeper Pan cras was in deze wedstrijd onge naakbaar en alle ballen gingen di rect weer retour. Ook dit kwartier tje* bracht geen verandering in de stand en zo zal in de loop van de komende week deze wedstrijd wel overgespeeld worden. MORGEN: Dc wedstrijd voor de demi-finale van het Gouden Kruis: V.Z.V. 1 Hugo Boys 1, welke zoals bekend verleden Zondag in een gelijk spel eindigde, zal morgen, Woensdag avond om 7 uur op het Con Zelo- terrein te Waarland worden over gespeeld. Scheidsrechter en grens rechters zijn dezelfde van 1.1. Zondag. Het belooft een spannende ont moeting te worden. En omdat deze in de avonduren zal plaats heb ben, behoeft niet gevreesd te wor den, dat de warmte afbreuk zal doen aan het spelpeil. „PRO MARIA" BEAURAING BELGIË (Noord-Holland, W.-Friesland) Evenals vorige jarien zullen er vanuit Noord-Holland in de maand Augustus Bedevaarten vertrekken naar de plaats der „Verschijningen van Maria te Beauraing en wel op 8, 9 en 10 Aug. en op 2122 en 23 Augustus? Feest van Maria's On bevlekt Hart .Deze sluiten aan met Poeldijk en zijn driedaagse tochten naar het Ardennenland, met op de terugreis de plaats en Bron van Banneux. Kosten bedragen slechts f 80,Logies, diner, ontbijt inbe grepen en waarvoor men vanuit Noord-Holland wordt afgehaald. U gelieve van uw Gemeentehuis te halen: Bewijs van Nederlander schap en Politieke betrouwbaar heid. Met touringcars via Antwer pen, Brussel, Namen, Dinant, langs de mooie Maasvallei met als hoog tepunt, nauw contact met Onze Hemelse Moeder, welke in 1933 1934 tot 33 maal, aan 5 kinderen te Beauraing verscheen en aan ons „Haar Beloften" deed en ons uit nodigde: „Dat men hier ter Bede vaart kome". Opgave gelieve U te doen: „Comité Pro Maria" voor Noord-Holland, A 103, Spanbroek, alwaar U tevens alle gewenste in lichtingen worden verstrrekt. Geslaagd ZUID-SCHARWOUDE. Onze plaatsgenote mej. Jo Brammer Kd. slaagde dezer dagen in „Maria- oord" te Vugt voor de akte onder wijzeres. Speeltuin te Bakkum CASTRICUM. Met medewer king van de Buurtvereniging Bak- kum's Belang en talrijke particu lieren is een speeltuin gesticht, waaraan de Bakkummer en Castri- cumse jeugd, doordat het drukke wegverkeer geen speelplaatsen voor. kinderen biedt, zo dringend behrefte heeft. Men hoopt op 17 Juli de speeltuin te kunnen ope nen, waarin ook de Castricumse jeugd welkom is. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: MORGEN OVERWEGEND DROOG WEER Vanavond en vannacht in het binnenland mogelijk enkele verspreid optredende regen- of onweersbuien. Overigens overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wol kenvelden en zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noordwest en Noord. Vannacht minder warm, mor gen ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. BINDING VAN POTERS Accoord met de voorstellen van hoofdbestuur LANGEDIJK. 'De afdeling Langedijk van de L.T.B. vergader de in de Burg, ter bespreking van de organisatievorm voor de afzet van pootaardappelen. Medegedeeld werd, dat het beeld aan de veiling momenteel niet erg rooskleurig is. Vrijdag zijn de eerste aardappelen doorgedraaid en ingekuild. De groenten-export naar Duitsland stagneert weer. Afzet pootaardappelen Teneinde prijsbederf te voorko men, is door de veiling besloten tot binding van alle pootaardappelen. Binding heeft geen zin, als er geen organisatie in het leven wordt ge roepen, om de afzet van de poot aardappelen ter hand te nemen. Uitvoerig besprak de voorzitter de gang van zaken vanaf het geno men besluit tot binding tot op dit ogenblik. De commissie, welke de afzet der poters ter hand zou nemen, zou zelf ook handeldrijven. De standsorga nisaties vreesden een monopolie van de V.T.N. en een te grote invloed van het Centraal Bureau. De L.T.B. komt thans met een eigen voorstel tot binding der poot aardappelen. De leden, die niet zijn aangeslo ten bij een coöperatie, moeten hun poters opgeven bij het plaatselijk bestuur. De opgegeven kwanta worden opgegeven bij het Hoofd bestuur. 'n Commissie, bestaande uit 4 vertegenwoordigers van de gebieden, waar poters worden ver kocht, zal de verkoop ter hand ne men, maar zal zelf niet handelen. Men handhaaft een vaste prijs. De heer J. Kos, veiljngleider en secretaris van de V.T.N. bepleitte meer eenheid in de afzet van de poters. Als men de tuinders vrij laat, betekent dit prijsdumping. Spr. weerlegde, dat de V.T.N. de zaak zou saboteren. Integendeel de V.T.N. is er buiten gesloten. Op coöperatieve grondslag wil spr. en de V.T.N. komen tot ver betering van de positie van de po ter-telers. Waarom verzet de L.T. B. zich zo tegen dé werkwijze van de V.T.N.? De voorzitter antwoordde, dat 'n coöperatie moet groeien. De L.T.B. is tegen de voorstellen van de V.T.N., 1) omdat de leden niet gedwon gen lid willen worden van een coöperatie en 2) omdat men geen monopolie wil geven aan één coöperatie. Dit is tegen de naastenliefde. 80% van de poters werd tot nu toe door de particuliere handel verkocht. Deze particuliere handel mag men nu niet uitsluiten. De heer Jac Weel wees er op, dat de coöperatie moet groeien door propaganda. Spr. was van mening, dat de heer Kos als secre taris van de V.T.N. en als veiling leider en als katholiek niet op zijn plaats is. De belangen van de vei ling gaan soms in tegen de belan gen van de V.T.N. en welke plaats moet de heer Kos dan innemen. De heer Kos wees erop, dat hij en als veilingleider en als secretaris van de V.T.N. de belangen van de tuinders dient. Uit de verdere discussie bleek wel, dat de heer Kos geheel alleen stond. Met algemene stemmen aan vaardde de vergadering de voor stellen van het Hoofdbestuur van de L.T.B. De leden, die dus niet aangeslo ten zijn by een coöperatie moeten hun pootaardappelen opgeven aan het bestuur. De leden mogen zelf geen poters meer verkopen. HEILOO, 4 Juli Aardbeien 2.303.20 per mand;bloemkool le 1626, 2e 814; kropsla 49, peu len 3642, doperwten 3846, tuin bonen 1013, sperciebonen 1.10 1.25, postelein 2427, andijvie 57 p. kg; wortelen 1419, rabarber 9 —14 per bos. BEEMSTER, 4 Juli Schotse muizen 7.509.50, kleine 57, sla- bonen 1.151.40, stamsnijbonen 85— 1.05, tuinbonen 1013. peulen 864, doperwten 2446, blauwschokkers 4149, komkommers 625, bloem kool 634, rode kooi 18. sla 1.50 7, andijvie 716, rabarber 718, rode bieten 49, bospeen 1019, waspeen 24, prei 4—11, rode aalbes sen 2465, zwarte bessen 90. perzi ken 314, aardbeien 54116, ALKMAAR, 4 Juli Aanvoer 32 vette koeien, 49 nucht. slachtkalve- ren en 28 vette schapen. Centrale. WARMENHUIZEN, 5 Juli. Aan voer 20.000 kg aardappelen: eerste lingen 7.709.70, rode eerstelingen 9.10. drielingen 7.809, kleine 3,70 -4.30. N.-SCHARWOUDE, 5 Juli - Aan voer: 74.000 kg aardappelen: eerste- lnigen 8.109.80, drielingen 4.80 6.70, kleine 44.50, rode eerstelin gen 7.708.80, eigenheimers 10 12.20, blauwe eigenh. 8.1010.50, 180 st- bloemkool, sort. I 1516, 12 kg slabonen (eerste aanvoer) 101. 15 kg tuinbonen (eerste aanvoer) 15.—. LANGEDIJK, 5 Juli Aanvoer 82.000 kg aardappelen: eerstelingen 7.609.30, drielingen 67.30, kriel 4.304.60, 1200 bos rabarber 8.10, 1050 bos peen 7.207.30, 680 stuks bloemkool I 16.5026.20. I afw. 6 7.70, 30 kg slabonen 1.01, 1400 kg rode kool 15.40, 900 kg tomaten A 51 B 49 C 45 AVENHORN' 4 Juli Aanvoer 45.700 kg aardappelen: grove schot 7.50—7.70, middel 7.50—8.50. drie lingen 56.20, kriel 3.904.20, 6500 kg rode schot 88.70, 1150 kg bieten rond 6.40. BRUSSEL, 3 Lelijk uitgaat sprekingen var stadium bereik mede te werkt het koningsvra van beide part kregen,. Van den over hetgt voorzitter De te Pregny. M. ontwikkelen. Lof Wanneer er in den mag zijn ge slapheid en meej ten, dan is daar ke van. De leid: vastbesloten de zonder verder dat de Regent doen dan de mi figuur uit de C land, de opdracht tie toe te vertroui Van Zeeland wogen gaan bleek al spoedig alle vraagstukken de schoolkwestie ming kon worder men evenwel de Toen dit eenmaa te hij de socialisti duidelijk, dat dai kon zijn de kon lossen, immers oj d*.ng der C.V.P. zonder een regel; al het andere n worden gepraat, neer dit het ehi; waarover moeii dan is er zoveel' het uit de wereld Hij heeft de an* laten tussen een die ook de konin; vraagd, óf de zuiv oplossing, bestaan ming door de over de verbanning 1945. Toen hem blee raadpleging niet de B.S.P. heeft standpunt gesteld dig is met de gron dan tenminste de die wèl grondwette vaarden. Er is daar toe, omdat het meerderheid der koningsgezind is, ste wat de C.V. v. ant als men dez tot uitdrukking wil hebben de ver lichamen z.i. geen Ieder kan liet dat van Zeeland bewandelt. Maar weg! De formateur de gehele B.a.P.- meevdeiheid der ding, die al evenee Leopold gezind is keer van de kom ook niet langs gi Hun voorwendsel C.V.P. tenslotte sle cent der stemmen dus niet het recht door te drijven Dat gezinde meerderheid ment bestaat zien maar over het hoo. De consequentie Zeeland gevolgde halve, dat de C.) trachten de oplossi ningsvraagstuk gel fixen, en wanneer WOENSDAG HILVEF NCRV: 7.00 Nieuws gymnastiek; 7.30 ziek; 7.45 Een woon 8.00 Nieuws; 8.15 ziek; 8.45 Gramofoc Voor jonge zieken; muziek; 10.30 Morg Gramofoonmuziek; foonmuziek; 11.40 ziek; 12.00 Promenad Mededelingen; 12 33 Nieuws; 13.15 Trio Gramofoonmuziek; l 15.00 Kamermuziek kwintet; 16.00 Po len"; 16.15 Voor de gelconcert; 18.00 2 Voor de Ned. Strijd! Nieuws; 19.15 Pianod aliteiten; 19.45 Gr 20.00 Nieuws* 20 15 orkest, koor en Rheumatiekbestrijdii ■volg concert; 22 30 Avondoverdenking; 23.15 Gramofoonmuzi vad. hilvere VARA: 7.00 Nieuws foonmuziek; 8.00 Nie mofoonmuziek; 8.50 9.00 Gramofoonmuzie Morgenwi 10.20 Voor de vrouw foonmuziek; 12.00 Ac Mededelingen; 12.33 teland; 12.38 Orgel* 13.20 Millersextet; foonmuziek; 14 00 G Ptnn6!) 1415 '°mro '5," °°r de ziek Roodborstjes; 15 50 W'ij?; 16.00 Gramofoo Voor de kleuters; 16 ;I'.'* l®*55 Zo de oud 17.15 Mdlando's orke ringsuitzendinig; 18,00 Pianoduo en zang Europees commenfaai ia an -Resenngsuitzer 19.30 Voor de jeugd; v?I.naS,ens de raa v ARA: 20.00 Nieuw roeporkest; 21 10 I luchtpost": 22.iö z gramma; 22.45 Boekbc Nieuws; 23.15 De Gramofoonmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2