De socialisten medewerking en de liberalen weigeren aan kabinet-van Zeeland ZWITSERS JUBELDEN IN ST. MALO Kubler joeg als eerste over de lijn Duikboot-aanvallen in de manoeuvres bij Penzance Het verdrag met Oostenrijk DETECTIVE ktberichten PAC. 3 Tegen terugkeer van Koning Leopold Homogeen katholiek ministerie of Kamerontbinding? RADIO Naar wij vernemen TOUR DE FRANCE Nederlandse equipe zonder Lambrichs en De Korver CoppTs machine door valpartij vernield Oud-internationals treden aan J Jmilda Zeeuwse boeren naar Noord-Oost Polder Weegschaal tegen wil en dank *WACHT5NG het K.N.M.I. te in Dinsdagavond id: OVERWEGEND WEER n vannacht in het mogelijk enkele iptredende regen- sbuien. Overigens droog weer met 'erdrijvende wol- en zwakke tot nd hoofdzakelijk rdwest en Noord, ainder warm, mor- er dezelfde tempe- vandaag. VAN POTERS t de voorstellen ofdbestuur De afdeling de L.T.B. vergader ter bespreking van orm voor de afzet spelen. werd, dat het beeld monjenteel niet erg Vrijdag zijn de pelen doorgedraaid De groenten-export stagneert weer. fzet pootaardappelen jsbederf te voorko- veiling besloten tot le pootaardappelen. een zin, als er geen bet leven wordt ge- afzet van de poot- hand te nemen, ak de voorzitter de n vanaf het geno- binding tot op dit welke de afzet der zou nemen, zou zelf en. De standsorga- n een monopolie van icn te grote invloed .al Bureau, omt thans met een ;ot binding der poot- niet zijn aangeslo- öperatie, moeten hun n bij het plaatselijk opgegeven kwanta even bij het Hoofd- ommissie, bestaande nwoordigers van de r poters worden ver verkoop ter hand ne- il zelf niet handelen, ft een vaste prijs. Kos, veilingleider en de V.T.N. bepleitte in de afzet van de nen de tuinders vrij dit prijsdumping. dat de V.T.N. de iboteren. Integendeel r buiten gesloten, itieve grondslag wil T.N. komen tot ver- de positie van de po- rarom verzet de L-T. gen dé werkwijze van er antwoordde, dat 'n et groeien. De L.T.B. voorstellen van de le leden niet gedwon- n worden van een men geen monopolie in één coöperatie. Dit laastenliefde. 80% van ird tot nu toe door de handel verkocht. Deze handel mag men nu n. ac Weel wees er op, >eratie moet groeien anda. Spr. was van de heer Kos als secre- V.T.N. en als veiling katholiek niet op zijn belangen van de vei- ms in tegen de belan- y.T.N. en welke plaats Kos dan innemen, as wees erop, dat hij en ider en als secretaris N. de belangen van de it. rdere discussie bleek heer Kos geheel alleen mene stemmen aan- vergadering de voor- het Hoofdbestuur van die dus niet aangeslo- een coöperatie moeten dappelen opgeven aan De leden mogen zelf meer verkopen. 4 Juli Aardbeien jr mand;bloemkool le 14; kropsla 49, peu- dopêrwten 3846, tuin- 3, sperciebonen 1.10 in 24—27, andijvie 5—7 elen 14—19, rabarber 9 R 4 Juli Schotse —9.50, kleine 5—7, sla- 1.40. stamsnijbonen 85 ïen 10—13. peulen 8—64, 2446, blauwschokkers kommers 6—25, bloem- rode kool 18. sla 1.50 716, rabarber 718, 49, bospeen 1019, prei 411, rode aalbes- zwarte bessen 90. perzi- aardbeien 54116. R, 4 Juli Aanvoer 32 n, 49 nucht. slachtkalve- vette schapen. Centrale. [HUIZEN. 5 Juli. Aan- kg aardappelen: eerste- —9.70, rode eerstelingen igen '7.80—9, kleine 3.70 RWOUDE, 5 Juli - Aan- kg aardappelen: eerste- —9,80, drielingen 4.80 44.50, rode eerstelin- .80, eigenheimers 10 /e eigenh 8.1010.50, 180 >ol, sort. I 15—16, 12 kg (eerste aanvoer) 101. bonen (eerste aanvoer) IJK, 5 Juli Aanvoer aardappelen: eerstelingen drielingen 67.30, kriel 1200 bos rabarber 8.10, leen 7.20—7.30, 680 stuks I 16.50—26.20. I afw. 6 slabonen 1.01, 1400 kg 15 40, 900 kg tomaten A I 45. )RN. 4 Juli Aanvoer aardappelen: grove schot middel 7.50—8.50. drie- 6 20, kriel 3.90—4.20, 6500 rot 8—8.70, 1150 kg bieten ^Dinsdag 5 Juli 194p 'Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 3 juli Terwijl de belangstelling eigenlijk hoofdza kelijk uitgaat naar de Tour de France, hebben de politieke be sprekingen van kabinetsformateur Paul van Zeeland een critiek stadium bereikt. Hij heeft de socialisten en liberalen voorgesteld mede te werken aan een regering, wier enige taak het zal zijn het koningsvraagstuk een grondwettelijke oplossing te geven en van beide partijen heeft hij daarop een weigerend antwoord ge kregen. Van Zeeland heeft zich daarop met zijn vrienden bera den over hetgeen hem nu te doen staat. Onderwijl bracht partij voorzitter De Schrijver Zaterdag een bezoek aan koning Leopold te Pregny. Maandag zal men weten, hoe de zaken zich verder ontwikkelen. Logisch, maar gedurfd Wanneer er in het verleden al re den mag zijn geweest om de C.V.P. slapheid en meegaandheid te verwij ten, dan is daar nu toch geen spra ke van. De leiding der partij is zo vastbesloten de koinngskwestie nu zonder verder talmen op te lossen, dat de Regent niet beter wist te doen dan de meest koningsgezinde figuur uit de C.V.P., Paul van Zee land, de opdracht tot kabinetsforma tie toe te vertrouwen. Van Zeeland is daarna welover wogen gaan onderhandelen. Hem bleek al spoedig dat practised over alle vraagstukken, met inbegrip van de schoolkwestie, wel overeenstem ming kon worden bereikt, uitgeno men evenwel de koningskwestie. Toen dit eenmaal vaststond, maak te hij de socialisten en de liberalen duidelijk, dat dan zijn enige taak kon zijn de koningskwestie op te lossen, immers op dit punt is de nou- ó-ns der C.V.P. zó gedecideerd, dat zonder een regeling op dit punt oven al het andere niet eens behoeft te worden gepraat. Sterker nog: wan neer dit het enige probleem vormt, waarover moeilijkheden bestaan, dan is er zoveel' te meer, reden om het uit de wereld te helpen. Hij heeft de anderen de keus ge laten tussen een volksraadpleging, die ook de koning zelf heeft ge vraagd, óf de zuiver grondwettelijke oplossing, bestaande uit een stem ming door de verenigde Kameis over de verbanningswet van 19 Juli 1945. Toen hem bleek, dat een volks- raaapleging niet werd geaccepteerd de B.S.P. heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat zoiets strij dig is met de grondwet vroeg hij dan tenminste de tweede oplossing, die wél grondwettelijk is, te aan vaarden. Er is daar alle aanleiding toe, omdat het vast staat, dat de meerderheid der verenigde Kamers koningsgezind is, en het is het min ste wat de C.V.P. kan verlangen, v ant als men deze meerderheid niet tol uitdrukking wil laten komen, dan hebben de vertegenwoordigende lichamen z.i. geen zin meer. Ieder kan het er over eens zyn, dat van Zeeland een logische weg bewandelt. Maar ook een gedufrde weg! Geen tussenweg De formateui weet immers, dat de gehele B.a.P.-leiding en de grote meerderheid der liberale partijlei ding, die al eveneens fervent anti- Leopold gezind is, van geen t'-iug- keev van de koning willen weten ook niet langs grondwettige weg. Hun voorwendsel is nu, dat de C.V.P. tenslotte slechts 43 a 44 pro cent der stemmen heeft behaald en dus niet het recht heeft om de zaak door te drijven. Dat er een konings gezinde meerderheid in net parle ment bestaat zien zij gemakshalve maar over het hoofd. De consequentie van de door van Zeeland gevolgde procedure is der halve, dat de C.V.P. zal moeten trachten de oplossing van het Ko ningsvraagstuk geheel alleen te fixen, en wanneer dit niet zou ge- PROGRAMMA WOENSDAG 6 JULI HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmu- ziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor jonge zieken; 9.30 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst; .11.00 Gramofoonmuziek; 11.15 Gramo foonmuziek; 11.40 Gramofoonmu ziek; 12.00 Promenade Orkest* 12 30 Mededelingen; 12.33 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Trio „Fantasia"; 13 45 Gramofoonmuziek; 14.00 Reportage; 15.00 Kamermuziek; 15.30 Blaas- kwintet; 16.00 „Postzegelverzame- len16.15 Voor de jeugd; 17 30 Or- gelconcert; 18.00 Zangkoor-' 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Pianoduo; 19.30 Actu- Gramofoonmuziek; •bO.OO Nieuws; 20.15 Concertgebouw- orkest., koor en solisten; 2125 Rheumatiekbestrtiding; 21 50 Ver volg conceri; 22.30 Kwartet- 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw- 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO Cau serie en Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Accordeola; 12 30 Mededelingen; 12.33 Voor het plat teland; 12.38 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Millersextet; 13.50 Gramo foonmuziek; 14.00 Gesproken por- i"èe,$)ieiH 14-15 Omroepkamerorkest; m.00 Voor de zieken; 15.30 De Roodborstjes; 15.50 Waar zwerven wij?; 16.00 Gramofoonmuziek; 1615 Voor de kleuters; 16.30 Vragen staat y;1-!. 16.55 Zo de ouden zongen....; 17.15 Mdlando's orkest; 17.45 Rcge- rmgsuitzending; 18.00 Nieuws; 18 20 Pianoduo en zang; 18.45 West- Europees commentaar; 19.00 Lezing; 19.15 Regeringsuitzending; VPRO; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Uitzen ding namens de raad van kerken; v ARA: 20.00 Nieuws; 20 20 Om roeporkest; 21.10. Hoorspel „Per luchtpost"; 22.15 Zomeravondpro- gramma; 22.45 Boekbespreking- 23.00 Nieuws: 23.15 De Hit-Kit; 23.45 Gramofoonmuziek. lukken naar nieuwe Kameront binding en verkiezingen zal moeten streven. Een tussenweg is er niet in aanmerking nemende het een maal ingenomen standpunt, dat een oplossing van dit probleem onder geen beding langer mag worden uitgesteld. Wanneer de socialisten en libera len bij hun besluit blijven, is er dan ook alle kans, dat van Zeeland (of in zijn plaats een andere katholiek) een homogene katholieke regering zal vormen. Wanneer zulk een regering, zon der eerst als gebruikelijk voor de Kamers te zijn verschenen om het vertrouwen te vragen, de beide Ka mers in verenigde zitting zou bijeen roepen om over opheffing van de wet van 1945 te stemmen, zou zij wellicht bij deze stemming een meerderheid krijgen, in welk geval koning Leopold dan zou kunnen te rugkeren. Maar de andere partijen zouden zich tegen zulk een gang van zaken naar alle waarschijnlijk heid fel verzetten, en deze oplos sing niet als wettelijk-normaal er kennen. Het is dan ook de vraag, of deze weg zal worden gevolgd. Zou een katholiek ministerie zich eerst afzonderlijk aan de Kamers voorstellen en dan reeds bij haar verschijnen door de Kamer worden ten val gebracht, dan rest niets an ders dan Kamerontbinding en weer nieuwe verkiezingen. Op deze mogelijkheid hebben som mige katholieke bladen de afgelo pen dagen reeds gezinspeeld. De C.V.P. meent van zulke nieuwe ver kiezingen het beste dit is de vol strekte meerderheid ook in de Ka mer te mogen hopen. Vandaag zal van Zeeland de Re gent verslag uitbrengen en na rug gespraak met het C.V.P.-partijbe- stuur een beslissing nemen. Dreigement der linkse vakbonden. Inmiddels dreigen de socialisten zich met geweld tegen terugkeer des konings te zullen verzetten, wan neer hun niets anders overblijft. Een bericht in Le Soir, volgens welke van Zeeland aan Buset zou hebben meegedeeld, dat het regentschap in elk geval begin Augustus beëindigd zou worden, en geruchten over het voornemen van de koning om nog voordien op het kasteel Ciergnan zijn intrek te nemen, hebben onrust verwekt in kringen van de linkse vakbonden. Het Belgische Vakver bond heeft doen weten, dat het spe ciale maatregelen heeft getroffen „ter verdediging van de belangen der arbeidersklassen en van de de mocratische wettelijkheid, die in ge vaar worden gebracht door een te rugkeer van Leopold". Een bekend socialistisch functionaris voegde daaraan toe, dat de arbeiders zo no dig zouden worden opgeroepen om het economisch leven van het land te saboteren. Deze dreigementen kon men voor zien. Wc hebben niet de indruk, dat de C.V.P. er voor uit de weg zal gaan. GENERAAL IVOR THOMAS NAAR NEDERLAND LONDEN, 4 Juli. (Reuter). De opperbevelhebber van de Britse luchtafweer, luitenant-generaal sir G. Ivor Thomas, zal Woensdag uit Londen vertrekken voor een bezoek aan België en Nederland ter in spectie van de twe\ Britse luchtaf- weerbatterijen, die hulp verlenen bij de opleiding van bedieningsman schappen voor luchtafweergeschut in deze landen. Generaal Thomas zal per vliegtuig naar Meisbroek in België gaan en Donderdag de 158ste batterij die bij Antwerpen gelegerd is, inspecteren. Volgende week zal hij de 209de batterij te Schalkhaai in Nederland inspecteren. waren j.l. Zondag op het drukke strand te Scheveningen 154 kindertjes hun moeder kwijt. Op het stille strand gelukte het de moeders een ietsje beter op hun kiemen te passen; daar kwamen .slechts" 60 gevallen van. ver dwaalde kinderen voor. verleende de Eerste Hulp bij Ongelukken j.l. Zondag 31 maal assistentie op het strand te Sche veningen; op het stille strand moest zij diezelfde dag 35 maal bijspringen. zal bij de opvoering in de open lucht van de opera „Butter fly" op het vijverterras van de Rotterdamse Diergaarde een bloei ende prunus het cachet van het décor verhogen. Prunussen bloeien slechts in hei voorpaar, maar een koeizolder heeft de bloei van deze prunus enige maanden weten op te houden. zijn er mensen, die niet over de physieke kracht beschikken om aan een vierdaagse deel te nemen; maar er zijn ook mensen, die zelfs niet aan de physieke eisen voldoen om zich op een vierdaagse voor te bereiden, zoals Zondag een 32- jarige Schiedammer bewees, toen hij na het trainen op de trede van een tram in elkaar zakte. Dus op gepast! was aan de ballontocht, welke Zatredag j.l. te Amsterdam ge houden werd en waarbij „Henri Dunant" opsieeg, een zgn. vossen jacht verbonden. Auto's en moto ren moesten de ballon bijhouden; doch slechts aan één automobilist gelukte het de ballon bij de lan ding te vinden De dag van gisteren bracht voor de Nederlandse equipe het minder prettige feit van het uitvallen van Lambrichs en De Korver. Daar stond tegenover het prachtige rijden van De Ruiter en Pauwels, welke tesamen ex aequo de 32e plaats bezetten. Zij komen er steeds beter in, ondanks de grote hitte, waardoor in menige equipe reeds ravages werden aangericht. Zo werden de Spanjaarden geliquideerd, terwijl ook weer enkele Fransen opgaven. Kubler, die gisteren de sprint in het velodrome van St. Malo won en thans de derde plaats in het algemeen klassement bezet, vestigde de aandacht op de kleine Zwitserse equipe, wier prestaties tot nu toe niet bijzonder opvielen. Hoewel algemeen verwacht werd, dat het gisteren gezien do warmte en de grote afstand, wel wat kalm aan zou gaan, is de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk een zeer levendige geworden. Spoedig na de start trok er een groep tus senuit en bij Bourg-Achard (25 km) bestond de kopgroep uit 17 renners, onder wie zich Brule, Robic, Impa- nis, Vansteenbergen en Ockers be vonden. Onmiddellijk nadat het grote peloton het plaatsje was ge passeerd, schoot Coppi weg. Hij werd vergezeld van Marinelli, Kq- bler, Dussault en B. Gauthier. Zij voegden zich spoedig bij de leiders en gezamenlijk werd Bourneville (42 km) gepasseerd met bijna 2 min. voorsprong op het grote pelo ton. Binda was nergens te vinden Langzaam maar zeker groeide de voorsprong. Bij Pont Leveque (80 km) bedroeg deze bijna 5 minuten. Bij Troarn (110 km) was het reeds 9 minuten geworden. Nu begon ook het grote peloton zich danig te roe ren. Onder aanvoering van Bartali en Ockers ondernam een kleine groep een achtervolgings-póging, die tot resultaat had, dat bij Caen 2 minuten op do kopgroep was in gelopen. Onderwijl was Pontet van de Franse West-Noord ploeg na een valpartijtje uitgevallen. Een ernsti ge valpartij, waarvan Coppi het voornaamste slachtoffer werd had plaats bij het passeren van Noyer (140 km). Een onhandige toeschou wer wilde Marinelli een fles met drinken overreiken, maar kwam daarbij voor het wiel van de Itali aan Coppi, die in zijn val Marinelli met zich meesleepte. Terwijl Mari nelli onmiddellijk begon te repare ren, stond Fausto triest naar zijn totaal vernielde en onbruikbare fiets te kijken. Juist op het moment dat hij een nieuwe machine beklom (ploegleider Binda was met zijn staf in geen velden of wegeii te be kennen) had de groep Bartali- Ockers hem ingehaald. Bij Pont- Farcy (167 m) was de ronde-kara vaan in vier delen gesplitst. Te St. Benoit-des-Ondes (278 km) waren het nog steeds de vijf: B. Gauthier. Tacca, Dupont, Kubler en Marinelli, die de leiding hadden. De tweede groep slaagde er niet in de uitlopers te bereiken. Het groep je, dat bestond uit Magni, Goasmat en Caput, werd enkele kilometers voor de finish ingelopen door de derde groep, die onder leiding van Cogan jachtte. Tot in het stadion van St. Malo veranderde niets. De kopgroep kwam compact het velo drome binnen, een felle sprint volgde waarbij de Zwitser Kubler over de meeste reserves bleek te beschikken. Bernard Gauthier van de Franse A-ploeg werd tweede en Tacca (lie de France) derde. Van de Nederlanders hebben d c Ruiter en Pauwels gisteren schitterend gereden. Ondanks hun gebrek aan ervaring, waardoor zij het geen enkele maal durfden wa gen aan uitlooppogingen deel te nemen, hebben zij zich steeds ge makkelijk in het peloton weten te Rodriguez (Spanje), Ruiz (Spanje) Pontet (WestNoord) en Redolfi (lie de France). Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Marinelli (lie de France) 33 uur 42 min. 26 sec.; 2. Magni (Italië B) 33.57.24; 3. Kubler (Zwitserland) 33.57.28; 4. Dupont (België B) 33.58.59; 5. Tacca (He de France) 34.01.06; 6. Diot (Frankrijk) 34.02.05: 7. Ockers (België) 34.02.14; 8. Teis- seire (Frankrijk) 34.03.02 9. Bartali (Italië) 34.05.48; 10. Cogan (West Noord) 34.06.08. De Ruiter neemt de 45e plaats in met 34.27,45. Pauwels is 69e met 34.5117. Syen 81e met 35.10.28 en De Hoog 92e in 36.19.24, ■- V** - - SN De British Overseas Airway heeft 25 nieuwe vliegtuigen van het( type Handley Page Hermes IV in het vervoer ingeschakeld. Dit vliegtuig biedt accomodatie aan 63 passagiers, doch voor de geriefelijkheid zal de B.O.A. slechts 40 passagiers per reis mee nemen. De gemiddelde snelheid waarmee de Hermes IV vliegt is 480 km per uur, doch hij kan 576 k"m per yur bereiken. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. De A.N.P.-verslaggever aan boord van de Piet Hein seint het volgende: Nadat gistermorgen omstreeks acht uur alle schepen de baai van Penzance verlaten hadden, zijn allereerst eenvoudige oefeningen gehouden. Tegen elf uur werd een groot convooi gevormd, waartoe niet behoorden de kruisers en lichte vliegdekschepen, die een oefening in beschieting en bom bardementen hielden nabij de SciJly-eilanden ten zuidwesten van Penzance. Tot deze kruiser behoorde de Tromp. De Piet Hein. de Johan Maurits, de Queen Wilhelmina, de Vulkaan en de Soernba behoorden In het kader van de Amsterdamse sportweek zal Woensdagavond' in het Ajax-stadion een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen een Amsterdamse en een Rotterdamse ploeg, beide samengesteld uit oud- jnternationals. De opstelling van beide ploegen luidt: Amsterdam: doel: Jan de Boer, achter van Kol en Diepenbeek, mid den: Schetters, Caldenhove en Schubert, voor: Gerritsen, Slot, van Reenen, Mulders en Bergman. Rotterdam: doel: Keizer, achter: de Bruin en van Dijke, midden: Scheffer, Krom en van Heel, voor: Wels, van Spaandok, Vente, Brok en Meijnders. handhaven zonder ook maar een ogenblik last van de geweldige af stand, noch van de grote hitte te hebben gehad. De 32e plaats welke beide Nederlanders thans ex aequo bezetten zegt genoeg. De Hoog en Syen hadden daarentegen veel last van de warm te en daarbij nog steeds van hun steenpuisten. Zij wisten zich slechts met moeite te handhaven in de groep van 12 renners welke in de zelfde tijd als de Belg van Steen bergen binnen kwam. De Hoog werd 70e, Syen 72e. Tegenover de goede prestaties van de Ruiter en Pauwels staat het minder prettige feit dat de Nederlandse ploeg gisteren twee van haar leden verloor. De Kor ver en Lambrichs konden ook gisteren hun „coup de pedale" niet vinden. De krachtsinspanning van 5 dagen heeft zich reeds bij hun gewroken. Zij hebben niet de kracht gevonden de etappe uit te rijden zodat de Nederlandse ploeg vandaag met vier renners de strijd heeft moeten voortzetten. Het klassement van de vijfde etappe van Rouen naar Saint Malo (293 km) luidt: 1. Kubler (Zw.) 8 uur 27 min. 13 sec.; 2. Gauthier (Fr.); 3. Tacca (lie de France); 4. Marinelli (lie de France); 5. Dupont (België B) allen zelfde tijd; 6. Robic (West Noord) 8 uur 32 min. 34 sec.; 7. Caput (lie de France); 8. Ockers (België); 9. Bartali (Italië); 10. Sciardis (Itfclië) allen zelfde tijd. De plaatsen, welke door de Ne derlandse renners in de vijfde etappe werden bezet zijn de vol gende: 32e exaequo een groep van 27 renners in de zelfde tijd als Teis- seire (Frankrijk) die als 27e in 8 uur 45 min. 56 sec. binnenkwam: de Ruiter en Pauw els. De Hoog werd 70e in 9.02.09 en S e y e n in de zelfde tijd 72e. D e Korver en Lambrichs vielen tijdens de etappe uit tesamen met Klabinsky (WestNoord), Berren- ders (Spanje), I^angarica (Spanje) Nog geen uitspraak in de Bijenkorfzaak In de zaak tegen de N.V. Bijen korf is vandaag nog geen uit spraak gevolgd. De economische politierechter, mr. W. C. Hassoldt, bepaalde de volgende zitting op 18 Juli a.s. op welke datum waar schijnlijk uitspraak zal worden ge daan. Het is voor de Tour de France-deelnemers een zware taak om onder de blakende zon hun dagelijkse étappe uit te rijden. Gelukkig voor hen geniet deze wielerwedstrijd in Frankrijk-zo'n populariteit, dat de bewoners van de dorpen, waarlangs de Tour leidt, alles in het werk stellen, om het de racers zo dragelijk mogelijk te maken. De Italiaan Ausenda krijgt een verfrissende douche. wel tot het convooi. De Piet Hein en de Johan Maurits namen een werkzaam en succesvol aandeel in de oefening in het ontdekken van onderzeeboten eerst Nederland se, later Franse die het convooi aanvielen. Beide Nederlandse schepen rapporteerden driemaal, dat zij een duikboot hadden ont dekt. De oefening bepaalde zich dit maal tot het ontdekken met alle beschikbare middelen, maar de ontdekte schepen behoefden niet achtervolgd of aangevallen te worden. Een der beide Nederland se onderzeeboten, de Tijgerhaai of de Zeehond, was niet te constate ren van de Piet Hein af. Zij wist zich met succes tot midden in het convooi te werken zonder ontdekt te zijn. De Implacable schoot enkele seahornets af ter verkenning van de duikboten. Ook een Sunder- lands coastercommand snelde het convosi te hulp voor het ontdek ken van de onderzeeboten. De oefeningen duurden tot na zons ondergang en eindigdén toen eigenlijk nog niet, want vannacht worden nachtelijke onderzeeboot- aanvallen verwacht, uitgevoerd door Britten. Vanochtend zullen witte Franse vliegtuigen het con vooi bestoken. Overigens waren gisteren reeds luchtgevechten tus sen Sunderlands en seahornets te bewonderen. Het weer en de stem ming aan boord blijven opperbest. TALRIJKE BOSBRANDJES OP DE VELUWE Op de eerste echte zomerse dag zijn bos- en heiden op de Veluwe aan vele kanten belaagd. Niet min der dan 19 maal kraaide de rode haan en als de Veluwse bosbrand- weer niet zo paraat was geweest, zou zonder twijfel iedere brand een zware tol aan natuurschoon hebben geëist. Nu bleef de schade tot be trekkelijk geringe afmetingen be perkt. Maar ook dat is nog altijd te veel voor een land dat geen H.A. bos kan missen. Nu de vacanties zijn begonnen en de grote droogte het brandge vaar enorm heeft doen stijgen, doet de bosbrandweer nogmaals een dringend beroep op allen, die naar buiten trekken: „neem de uiterste voorzichtigheid .in acht met vuur**. NEDERLANDSE VROUW GAAT HET KANAAL OVERZWEMMEN Een van Nederlands meest ge renommeerde lange afstandzwem sters zal vandaag per K. L. M.- vliegtuig naar Engeland vertrek ken om vervolgens na enige trai ning zo spoedig mogelijk te pogen het kanaal tussen Dover en Calais, een hemelsbrede afstand van 32 K.M., over te zwemmen. Zij is mevr. Willy Croesvan Rijsel uit Amsterdam, die reeds eerder van zich deed spreken toen zij van Sta voren naar Enkhuizen de 22 K.M. lange afstand zwemmende aflegde in 9 IÉ uur tijds en nog geen twee weken geleden 3 K.M. uit de kust in zee van Katwijk 18 K.M. Zuid waarts naar Scheveningen zwom in de zeer snelle tijd van 3 uur en 35 minuten. BESPREKINGEN VOORTGEZET LONDEN, 5 Juli. De plaats vervangers der ministers van Bui tenlandse Zaken voor Oostenrijk zijn er gisteren voor de tweede maal niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over de in terpretatie van de instructies der Grote Vier ten aanzien van de kwestie der minderheden in Oos tenrijk, De drie Westelijke plaatsvervan gers zeiden, dat zij hun regerin gen om verdere instructies zou den vragen. De Sowjet-Russische afgevaardig de diende een ontwerp-statuut in, waarin o.m. wordt voorgesteld dat de Sloweense en Kroatische min derheden rechten op gelijke voor waarden als alle andere Oostenrijk se burgers zullen genieten, met in begrip van het recht op eigen or ganisaties en bijeenkomsten en haar eigen taal, alsmede recht °P onder wijs op de lagere scholen van de Sloweense en Kroatische talen en op een aantal eigen middelbare scholen naar verhouding van haar bevolkingsaantal. De plaatsvervangers kwamen tot volledige overeenstemming over artikel twee van het verdrag, dat de onafhankelijkheid van Oosten rijk erkent, doch konden geen over eenstemming bereiken over de aan stelling van buitenlandse technici in de Oostenrijkse militaire en bur gerluchtvaart en hun aanstelling voor werk bij de Oostenrijkse ge wapende macht, ij Wil de herverkaveling van Wal cheren slagen, dan moeten 150 landbouwers nahr de Noord-Oost polder vertrekken. Hiervoor wor den 3.000 H.A. gereserveerd. Bij de eerste uitgifte werden aan 46 gega digden bedrijven toegewezen. Vijf boeren hebben zich nu terugge trokken. de overigen hebben een verklaring ingezonden, dat zij met de p'natsing in de polder aecoord gaan. Van deze eerste uitgifte zijn thans nog 13 bedrijven toe te wij zen. In de komende dagen zullen te vens gegadigden worden opgeroe pen voor grbnduitgifte-1950. De plaatsing houdt uiteraard nauw verband met de bouw van de boer derijen, maar verwacht wordt, dat ongeveer 15 bedrijven van 12 ha., ongeveer 15 van 18 ha. en een aan tal grotere bedrijven (24 en 36 ha) zuilen kunnen worden uitgegeven. FRIEZEN NAAR DE KAAG Het is thans zeker, dat in de komende Kaagweek zeven Friese regenbogen zullen uitkomen, nl. K. Vrolijk met Dolfijn, M. Hen driks met Hennie, R. A. van der Sluis met Bruiser, D. Oppenhuizen met Hendrika, J. Alberda met AJgri. G. Kwant met Jan van Gent en J. E. Priester met Lomina. In de valkenklasse zullen de vol gende Friezen uitkomen: R. Mul der met Rirette, M. Oppenhuizen met Trije Swantsjes en J. van der Veen met Vian. Twee dingen staan tegen over elkander: het lijden van deze tijd en de heerlijk heid die eens in ons openhaar zal worden. Wanneer wij die twee tegen elkaar ajwegen, naar welke kant slaat dan de weegschaal over? Neenwij maken ons niets wijs, het is geen zoet-houden, geen dwin gen tot doffe berusting, wan neer wij vanuit onze moeilijk heden en duisternissen verwe zen worden naar hoger, naar later. God bestaat, Zijn heer lijkheid is er. En even zeker is dat wij daaraan deel zullen hebben. Heel de schepping zelfs ziet daar naar uit. En dat is zo onmetelijk groot, dat in vergelijking daarmee het lij den van deze tijd lichter wordt, gemakkelijker te dragen. Den ken we daaraan! MARCUS. door H. VöLMEE FEUILLETON 71 Maar eerst heb ik Klausen er bij gelapt. Het halssnoer van barones de Béringuard is in mijn bezit; u kunt het van mij kopen. Ik zal het schappelijk maken - vijftigdui- duizend kronen". Solange doorkruiste de kamer, handen op de rug. Hij liet de vin gers knappen. Na een poosje bleef hij bij Paula Kalarne staan. „Mijn oom en ik kunnen op het moment niet over zo'n bedrag be schikken, zei hij langzaam. „Dan ga ik naar de barones. Zij zal in haar schik zijn, het hals snoer voor zo'n zacht prijsje weer terug te krijgen". „Daar komt niets van! Vergeet niet, dat u zich aan meer dan één strafbare handeling hebt schuldig gemaakt! Als de politie de hand op u weet te leggen, komt u de eerste jaren niet vrij." „Wilt u met de politie dreigen?" Paula lachte veelbetekend. Solange bond in. „Het lag aller minst in mijn bedoeling te dreigen, wél u er attent op te maken, dat ons beider belang voorschrijft, het eens te worden. Misschien zie ik kans in de loop van de dag vijftig duizend kroon bijeen te brengen. In een kort uitstel kunt u toch wel bewilligen?" Paula dacht enige tijd na. Toen antwoordde zij: „Goed, Schrijf op, waar ik om acht uur vanavond te bereiken ben: de Zwarte Hoeve, Zuiderweg, Marvall. Met een auto is u er in drie kwartier. We zullen gelijk oversteken: vijftigduizend kroon tegen het halssnoer. Hoor ik vóór negen uur niets van u dan be schouw ik het als een bewijs, dat u er niet in bent geslaagd, het geld bijeen te krijgen. Geef u geen moei te, daarna nog contact met me te zoeken. Ik blijf geen uur langer in het land dan strikt noodzakelijk is. Bonjour!" De deur viel achter Paula Ka larne dicht. Solange nam in een armstoel plaats en staarde pein zend voor zich uit. Na een minuut of tien sprong hij overeind, greep zijn hoed en verliet 't appartement. Svartan wachtte nog een poosje alvorens te voorschijn te komen. Van 't gebogen staan had hij een stijve nek gekregen en hij snakte naar frisse lucht maar zijn ogen straalden van voldoening. Nu hij wist, waar 't halssnoer van baro nes de Béringuard te vinden was. neus waard zo hjj er niet de hand op legde. XXII. Nadat zij 't Universal flatgebouw had verlaten, stapte Paula Kalarne met flinke pas in noordelijke rich ting voort. Op een druk kruispunt aangeland, bedacht zij zich, liep 'n eindje terug en koos een westelijke route. Had zij die ingeving niet ge volgd, dan ware het een open vraag gebleven, of August Söder- man die morgen zo zou hebben ge boft en Paula gewanboft. Zij liep te piekeren over haar aanstaand ver trek uit Zweden, toen haar te bin nen schoot, dat 't artistenbureau- Bergklint nog steeds in bezit was van een aantal harer foto's, niet alleen in enige bijzonder geslaagde travestierollen, doch eveneens in origineel. Dit laatste baarde haar de meeste zorg. De politie zou er gauw genoeg achter komen zo zij er al niet achter was, met een va riétékunstenares te doen te heb ben. Haar relaties tot Lars Folmer en Hugo Klausen konden gemak kelijk worden nagevorst. Daarom stond het bij Paula vast, dat zij Stockholm niet zonder gevaarlijke foto's verliet. De gang naar 't artistenbureau- Bergklint was die morgen ook door August Söderman ondernomen. Hij zat bij de leider in diens privé-kant. en informeerde naar een jonge ac- achtte hij zich geen knip voor de trice, die er slag van had de rol van dame op geposeerde leeftijd te spelen en wier voornaam Paula zou zijn Bergklint schudde 't hoofd. Het geval boezemde hem trouwens wei nig belang in. „Ik herinner me zo iemand niet," zei hij, „en bovendien zijn iiw aan duidingen nogal vaag. Zonder overdrijving mag ik zeggen, dat 't artistenbureau-Bergklint 't bekend ste van heel Scandinavië is en over geheel Europa relaties bezit. Wij hebben honderden namen in onze boeken. Eén ding moogt u niet over 't hoofd zien; artisten zijn ijdel. Een jonge actrice zal er niet licht voor te vinden zijn, de rol van oude dame te vervullen, tenzij haar niets anders overblijft. Ik bedoel als zij. voor ander werk niet in aan merking komt. Zulke artisten heb ben bij ons geen kans". „Misschien is zij niet zo jong als ik veronderstel. Bij vrouwen, en vooral bij actrices, bedriegt de schijn dikwijls. Zij August kwam met een ruk over eind en beduidde de directeur zich stil te houden. De afscheiding tus sen Bergklint's heiligdom en 't ge wone kantoor was niet bijster so lide, zodat August duidelijk ver stond hoe iemand zei: (Wordt vervolgd)-.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3