Van Zeeland niet geslaagd om met de liberalen tot overeenstemming te komen Nieuw geluid in de laster campagne tegen Episcopaat Drie doden bij autobotsing f6.700.000 Schadevergoeding voor leerkrachten in communiteit Frans plan tot overwinning van economische moeilijkheden in Europa Gaat Van Royen naar Sukarno? Nederland tegen België EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Zal het Franse plan de oplossing brengen? Woensdag 6 Juli 1949 45e laargang No. 11606 Gelukwens en herinnering De Belgische regeringscrisis C.V.P. blijft snelle oplossing van koningskwestie eisen Nu Van Cauwelaert? J Tsjechische beschuldigingen Sociale organisaties achter de K.A.B. Petsche overhandigde Snijder: Devaluatie noodzakelijk? Gesneuveld in Indonesië Boodschap van Truman verwacht Atlantisch Pact in Amerikaanse Senaat Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde.) A S H VA N HEDEN Pagina i Kantorens HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221. teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel. 459 K2240 BIJ DE VIERING van een koperen huwelijksfeest worden in de fami liekring hartelijke wensen geuit en herinneringen uit deze voorbije achtste eeuw opgehaald. Hoeveel te meer dan niet bij het koperen huwelijksfeest van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. dat weliswaar beschei den, hoofdzakelijk in de familie kring, wordt gevierd, maar dan toch een feest is voor de gehele familie van het Nederlandse Volk. Het spreekt dus wel van zelf, dat wij ons gaarne en volmondig aan sluiten bij de eenparige uitingen van vreugde, aanhankelijkheid en gelukwens, die bij deze gelegenheid weer naar voren komen ter ere van het Vorstelijk Paar. De eerste mijlpaal op een hope lijk lange en gelukkige huwelijks- weg is bereikt. Juliana en Bernhard waren het op een ogenblik, volgens een „doodgewone" uitlating van H. M„ toen ze nog Prinses was, „eens" geworden, en wel „zéér eens", en er is alleen maar reden om te veronderstellen, dat zij het nog altijd „zéér eens" zijn. M. a. w. het huwelijksleven van Prinses en Prins, nu Koningin en Prins, heeft zich op allergelukkigste wijze tot een steeds grotere hoogte ontwikkeld. Op zich een privé- aangelegenheid, die echter in ver band met de omstandigheden van het grootste belang is voor het land en het volk van ons dierbaar vader land! Bovendien is het Nederlandse Volk gewend, zich mét zijn Konin gin en zijn Prins, te verheugen in de blijheden en vreugden, welke het Vorstelijk Paar qmringen! Derhalve verheugt ons Volk zich morgen uitermate in de, eenvou dige, viering van dit eerste huwe lijksherdenkingsfeest, in de hoop en het vertrouwen dat het een begin mag vormen van een reeks van blijde vierdagen, die een jong, ge zond, gelukkig en gezegend gezin te wachten staan! De herinneringen op deze dag zijn van velerlei aard. Niet enkel geluk is het Koninklijk Gezin be schoren geweest. Naast de blijd schap om de vier kinderen, waar mee deze Koninklijke echt geze gend is, hoeveel zorg het jongste ook bijzonder vraagt, is er de wee moedige gedachte om de onspoed en de tegenslag, die een groot deel van deze periode, tussen 7 Januari 1937 en 7 Juli 1949, overschaduwd heeft. Economische crisis, oorlog, uit wijking naar de vreemde, bezet ting en zware terreur over het va derland, vernieling en ontredde ring, gevolgd door na-oorlogse re acties, beïnvloed door een wrede mengeling van internationale poli tieke hartstochten, manifesteren een sombere verzameling van her inneringen op de vreugde-dag van morgen! En toch verdwijnt morgen het verdriet en het leed tegenover het geluk en de vreugde in een waar lijk Koninklijk Gezin, dat een cen trale plaats inneemt te midden van een naar vrede dorstend en naar welvaart hongerend volk. Het ziet naar zijn Koningin en haar geliefde man en kinderen op als naar een symbool niet alleen van gezag en orde, maar ook van eensgezindheid en waar samen leven en samen werken. Dat zo nog jaren de verhouding tussen Vorstenhuis en Vaderlevd, Koninklijk Gezin en Volk mag zijn, moge morgen de welgemeende, uit het hart opwellende bede zijn tot de Goede God, Die over het lot van vorsten en volkeren beschikt. Hij moge H. M. Juliana en de Haren, mét het Vaderland, door een tijd vol ongewisheid voeren naar een vaste, blijde, gelukkige toekomst. EEN FAUTEUIL VOOR HET KONINKLIJK PAAR De inwoners van 's-Graveland en Ankeveen voelen zich op bij zondere wijze verbonden met het Koninklijk Gezin, omdat deze dor pen destijds van zeer nabij ge tuige waren van de vorstelijke verloving, die vanuit „Sperwers hof" in 's-Graveland bekend werd. Derhalve werd tot Hare Majesteit het verzoek gericht of men ter gelegenheid van het koperen hu welijksfeest een geschenk mocht aanbieden, waarop welwillend werd beschikt. Dit cadeau bestaat uit eer fauteuil, waarin onder meer de wapens der beide gemeen ten zijn gegraveerd. De „Karei Doorman'''- kazerne te Delfzijl is geheel verbouwd en zal in September dienst gaan doen als internaat voor kinderen van bin nenschippers. Het in ternaat, dat thans „Oranje Nassau"-inter- naat heet, kan 120 scholieren herbergen BRUSSEL, 5 Juli (Reuter). Senator Paul van Zeeland heeft heden voor de tweede maal gefaald bij zijn pogingen om de liberalen te overreden met de Christelijke Volkspartij tezamen een nieuwe regering te vormen. Het mislukken van van Zee- land's pogingen dient te worden toegeschreven aan het niet bereiken van overeenstemming tussen katholieken en liberalen over het in de eerste plaats zoeken naar een oplossing van de koningskwestie. van Cauwelaert, vóór de verkie zingen voorzitter van de Kamer van afgevaardigden, zal verzoe ken zich met de vorming van een nieuwe regering te belasten. De liberale leider Roger Motz verklaarde hieromtrent: „Aan het vinden van een oplossing voor de koningskwestie dient geen voor rang te worden gegeven boven het behandelen van andere van vitaal belang zijnde vraagstukken op economisch of financieel gebied. De koningskwestie moet, evenals deze andere vraagstukken, worden behandeld, doch er moet geen voorrang aan worden gegeven". Ook de socialisten hebben ge- weigerd deel te nemen aan een regering, die zich in de eerste plaats tot taak stelt de konings kwestie tot oplossing te brengen; zii wensen, dat koning Leopold afstand doet van de troon. Na een onderhoud heeft de prins-regent van Zeeland ontsla gen van zijn opdracht een nieuwe regering te vormen. Men verwacht dat een andere katholieke leider met deze taak zal worden belast. Men is van mening dat prins-regent Karei naar alle waarschijnlijkheid Frans EEN ZWAARGEWONDE Gistermorgen kwam op de rijks weg HeezeGeldrop bij Eindho ven een luxe personenauto in bot sing met een autobus van de Ne derlandse Spoorwegen. Drie van de vier inzittenden van de perso nenauto werden op slag gedood. Het zijn mevrouw A. M. P. Kui- laars uit Amsterdam, de heer P. Kruitbos uit Amsterdam en de bestuurder de heer J. Overburg uit Eindhoven. De vierde inzitten de, zekere Pelders uit Eindhoven werd ernstig gewond naar het zie kenhuis te Geldrop overgebracht. De personenauto werd totaal ver nield. De autobus, die de dienst onderhoudt tussen Weert en Eind hoven, kwam uit de richting Heeze toen het ongeval plaats greep. De personenauto, die uit de andere richting kwam, moest voor een wielrijder remmen, ging daar op glijden op de nat geregende weg en werd door de bus in de sloot naast de weg gedrukt. De aanrijding veroorzaakte enige pa niek onder de busreizigers. De Nederlandse Spoorwegen heeft als service voor de reizigers aan boord van de „Van Hasselt'J, die tussen Enkhuizen en Stavoren vaart, een mobilofoon opgesteld. Via de Rijkstelefoon diensten kunnen de abonné's over 't gehele land worden bereikt. Nadat Paul van Zeeland tegen over de journalisten had ver klaard, dat hij zijn taak als kabi netsformateur had neergelegd, voegde hij er aan toe: „De katho lieken blijven er echter bij dat de koningskwestie zonder verwijl moet worden opgelost. Op dit punt is onze houding onwrikbaar. De C.V.P. zal alle wettelijke mid delen te baat nemen, welke een einde kunnen maken aan het koningsprobleem". 813 SLACHTOFFERS. NEW YORK, 5 Juli (A.P.). Tijdens het afgelopen weekend zijn 813 personen in Amerika om het leven gekomen, het hoogste aantal in de geschiedenis van het land. Door auto-ongelukken verloren 296 personen het leven, 303 ver dronken en 214 kwamen om door andere oorzaken. TER BESCHERMING VATICAANSTAD, 5 Juli (K.N.P.) Naar Radio Va- ticana mededeelt heeft de minister-president van Tsje- choslowakije, Zapatocky, in een redevoering verklaard, dat alle kerkelijke brieven met een politieke inhoud zijn verboden. Omdat echter de Tsjechoslowaakse regering ook de verdediging van kerk en godsdienst als politiek beschouwt, volgt hieruit, dat de Tsjechoslowaakse bis schoppen thans geen enkele mogelijkheid meer hebben om zich tot hun gelovigen te richten. De minister van Onderwijs voegde hier nog aan toe, dat men dit verbod oo de herderlijke brieven niet mag beschouwen als een maatregel, gericht tegen de Kerk. Integendeel, deze maatregel was uitsluitend genomen ter bescherming van de godsdienstvrijheid PRAAG, 5 Juli (A.P.). Een woordvoerder van de Tsjechische regering heeft de rooms-katholieke bisschoppen er vandaag van be schuldigd, dat zij tijdens de Duit se bezetting hebben gecollabo reerd. De beschuldiging werd geuit door prof. Aco Novomesky, com missaris van Onderwijs voor Slo wakije, die er blijkbaar geen re DEN HAAG 5 Juli (K.N.P.) Het Katholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Overleg, waarin landelijk samenwerken de Katholieke Actie en de navolgen de Katholieke sociale organisaties, te weten: St. Adelbertsvereniging, Algemene Katholieke Werkge vers Vereniging, Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuinders- bond, Ned. Kath. Arbeidersbewe ging, Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond, De Katholieke Jeugdraad, Het Centrum der Ka tholieke Vrouwenbeweging, ken nis genomen hebbende van de houding van het N.V.V. naar aan leiding van een uitlating door de arbeidersgedelegecrde tijdens de arbeidsconfcrentie te Genève, in zake een door het Nederlandse Episcopaat uitgevaardigde voor schrift; keurt in verscheidene opzichten af het beleid van de arbcidersge- delegeerde en van het N.V.V., en stelt zich achter het door de Ka tholieke Arbeidersbeweging inge nomen standpunt. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van het zesde hoofdstuk der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1949 (begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen). Aan de Memorie van Toelichting hier op ontlenen wij het volgende: PARIJS, 5 Juli (Reuter). De Franse minister van Financiën, Maurice Petsche, heeft vandaag aan de Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, een geheim plan overhandigd voor Europese economische samenwerking. Minister Petsche ver klaarde dit aan journalisten, nadat hij een onderhoud van 2 uur met minister Snyder had gehad. John Snyder zal later in deze week een onderhoud hebben met Sir Stafford Cripps. Naar men gelooft wordt in het geheime plan van minister Pet sche voorgesteld de goudprijs te brengen van 35 op 55 dollar per ounce. Uit bronnen in de omge ving van de Franse minister werd vernomen, dat in het plan ook ge vraagd wordt de Amerikaanse douanetarieven te verlagen. De Franse regering meent, dat de voorgestelde verhoging van de goudprijs de handelsbalans van iet Sterlinggebied met ongeveer 300 millioen dollar per jaar zou verbeteren en dus een belangrijke bijdrage zou vormen tot de oplos sing van de Britse dollarcrisis. Ook wordt als argument genoemd, dat verhoging van de goudprijs een tegenwicht zou vormen voor de handelsdepressie, door toeneming van de betalingsmiddelen in de gehele wereld. Naar men gelooft heeft de Fran se minister er op aangedrongen, dat het vraagstuk der kostprijs in Europa niet zou worden opgelost door Europese maatregelen alleen. Het is, zo zeide minister Petsche, noodzakelijk, Europese goederen op de Amerikaanse markt op een volledige concurrentiebasis toe te laten en dus de Amerikaanse ta rieven te verlagen. In sommige evallen worden Europese pro- ucten met tot 30 of 40 procent van hun waarde belast. Van Fran se zijde wordt niét aangevoerd. dat verhoging van de goudprijs, die sedert 1 Februari 1934 onge wijzigd is gebleven, op zichzelf de dreigende terugslag zou afweren, of de nieuwe dollarcrisis tot op lossing zou brengen. Deze verho ging zou gelijk staan aan een de valuatie van de dollar en daarom, zo zeggen de Fransen, zou deze maatregel vergezeld dienen te gaan van een betrekkelijk grotere devaluatie van het pond sterling en aanpassing van andere Euro pese valuta's. Ook hebben de Fransen voorgesteld een wissel- stabilisatiefonds voor Europese valuta's te vormen, hetgeen naar hun mening noodzakelijkerwijze door de Verenigde Staten zou die nen te geschieden. Dit zou naar zij voorstellen kunnen geschieden niet het goud, dat thans nutteloos in Fort Knox ligt opgeslagen. Uit Washington wordt door Agence France Presse gemeld, dat er in het geheel geen sprake van zou zijn de „dollar te devalueren ten opzichte van het goud" om een eventuele Europese economische crisis te voorkomen. Dit is van bevoegde zijde aan een vertegen woordiger van A.F.P. verklaard. In een rapport, dat door John Snyder aan Truman en het Con gres is uitgebracht, zegt deze, dat de voortzetting van de Amerikaan se hulp aan de Marshall-landen niet afhankelijk mag zijn van een verdere vermindering van de goud- en dollarreserves dier lan den. Hij voegt daaraan echter toe, dat de toewijzing van Marshall hulp niet geschieden mag met het speciale doel buitenlandse-valuta- reserves te vormen. Bij dit ontwerp van wet vraagt de minister verhoging aan van een aantal artikelen, waarop een bedrag is uitgetrokken voor va catiegelden van de onder zijn de partement ressorterende examen commissies. De minister acht het thans dringend noodzakelijk, mede gelet op het huidig prijspeil en rekening houdend met de verho gingen, welke de salarissen van het rijkspersoneel hebben onder gaan, de vacatiegelden te verho gen. Tevens vraagt de minister gel den aan voor een tegemoetkoming in de door in communiteit levende leerkrachten geleden schade ten gevolge van de destijds door de bezettende macht gelaste korting van 40 procent op de salarissen. Als gevolg van de vanwege het Episcopaat op 26 Januari 1941 in de R. K. kerken van de kansel voorgelezen Herderlijke Brief van 13 Januari d.a.v. heeft de bezet tende macht ingaande 1 Maart 1941 een korting van 40 procent gelast op de salarissen van de in communiteit levende leerkrachten bij het onderwijs. De op de grond daarvan getroffen regeling heeft gegolden tot en met 15 September 1944. De regering acht het billijk belanghebbenden in de door hén geleden schade tegemoet te komen tot een bedrag van de helft van het nettobedrag, dat zij, ware deze maatregel niet tot stand gekomen, meer 'tohUnri outv?" Hiermede is voor het lager onder wijs, het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en het nij verheidsonderwijs in totaal een bedrag van f 6.700.000 gemoeid. kening mee hield, dat aartsbis schop Josef Béran gevangen heeft gezeten in het concentratiekamp Dachau. Prof. Novomesky sprak tijdens een plechtigheid ter herdenking van de stichting van het oude klooster te Devin bij Bratislawa. De bijeenkomst was door de zgn Katholieke Actie georganiseerd. „De Hoogwaardigheidsbekleders van de Kerk", zei hij, „reikten de vijanden van ons volk niet alleen de pink toe. maar de gehele hand". Prof. Novomesky verklaarde, dat het door de regering gesteunde comité van Katholieke Actie de ware stem van de Katholieke Kerk was en dat de bisschoppen slechts do spreekbuis waren van het Va- ticaan en geer. patriotische gevoe lens koesterden. Premier Zapotacky laakte de excommunicatie der geestelijken die zich bij de Katholieke Actie hebben aangesloten en zei: „Wij zullen geen geestelijken door de kerkelijke hiërarchie buiten de kerk laten zetten omdat zij een positief standpunt t.a.v. de wil van het volk innemen". Opnieuw verklaarde de premier dat er in Tsjechoslowakije vrijheid van godsdienst bestaat. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporeerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 12 Mei 1949' 2e luit. D. M. Driebergen, uit Venlo-Blerick. Sold. T. H. M. Ververgaert uit Venlo. Gesneuveld 5 Juni 1949: Serg. A. Rijsdam uit Oegst- geest. Gesneuveld 16 Juni 1949: Sold. Ie kl. J. H. Bedaux uit Tegelen. Gesneuveld 19 Juni 1949: Sold. ,L. Bos uit Brunssum. Gesneuveld 21 Juni 1949. Sold. A. C. M. van Dongen uit Eindhoven. Sold. J. A. M. van Griensveen uit Deurne. Sold. M. van Happen uit Eindhoven. Serg A. W. Schut uit 's-Gra- venhage.. Gesneuveld 22 Juni 1949: Sold. J. H. J. Albers uit Wanroy. Koninklijk Ned. Ind. Leger: 13 leden, allen afkomstig uit Indonesië. WASHINGTON, 5 Juli (A.P.). President Truman heeft vandaag met leiders van het congres de algemene economische toestand en de financiële toestand van de re gering besproken. De president is op het ogenblik bezig met een bijzondere economi sche boodschap voor de wetgeven de vergadering. Charles Ross, de secretaris van de president, zei dat de boodschap waarschijnlijk in het begin van de volgende week naar het con gres gezonden zal worden. Verwacht wordt, dat de bood schap de belangrijkste uitspraak van president Truman op het ge bied van de binnenlandse politiek zal zijn sinds zijn „State of the Union message" in Januari j.l. Men neemt aan, dat in de bood schap aanbevelingen zullen voor komen om een einde te maken aan de toenemende werkloosheid. BATAVIA, 5 Juli (A.P.). Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat de voorzitter van de Neder landse delegatie mr. J. H. van Royen van plan is een bezoek te gaan brengen aan ir. Sukarno, de president van de republiek. Uit dezelfde bron werd gemeld, dat mr. van Royen na de Neder lands-republikeinse overeenkomst van 22 Juni officieus de wens te kennen had gegeven om ir. Su karno te ontmoeten. Sukarno liet uit Banka weten, dat hij een der gelijk bezoek zou waarderen, doch van oordeel was, dat hij eerst in Djogja terug moest zijn. Volgens bovengenoemde zegslieden zou mr. van Royen waarschijnlijk de volgende week naar de republi keinse hoofdstad vertrekken. Een woordvoerder van de Ne derlandse delegatie zei, dat „wan neer Sukarno van Royen uitno digt, de laatste inderdaad de uit nodiging in welwillende overwe ging zou nemen". Hoewel de woordvoerder het waarschijnlijk achtte, dat de beide heren elkaar in de nabije toekomst zouden ontmoeten, was hij niet van oordeel, dat deze ontmoeting al de volgende week zou plaats vinden. WASHINGTON, 5 Juli (Reuter) Senator Tom Connally, demo cratisch voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, heeft heden in de Se naat het debat over het Atlantisch Pact geopend. Hij drong aan op ratificatie van het pact als een „vitale stap vooruit voor het be waren van de wereldvrede". Hij zei, dat het pact een „vlam mend teken voor iedere agressor" was om uit het Noord-Atlantisch gebied te blijven. Goedkeuring van het pact zou de wereld vertellen: „Wij zullen niet neutraal zijn in geval van agressie", zo zei hij. Ratificatie zou het Europese herstelprogram in staat stellen met nieuwe vitaliteit voort te (Van een bijzondere medewerker). Neen, lezer, er is geen voetbal wedstrijd geweest tussen Oranje hemden en Rode Duivels. Het is ernstiger. Er heeft zich een belan gentegenstelling geopenbaard tussen Belgié en Engeland over de regeling van het inter-Europese betalings verkeer. Dat was op een tijdstip, dat er in België practisch een ka binetscrisis was in verband met de algemene verkiezingen in dat land. Daardoor was de Belgische regering toch al wat beperkt in haar bewe gingsmogelijkheden. Op dat ogen blik stond Nederland niet achter België, maar steunde het Engeland. Engeland, dat ons in Indonesië on metelijke schade heeft berokkend, dat er aanvankelijk onze jongens niet wilde toelaten, dat er ons met embargo's op wapenen en nog wel meer sloeg "en geslagen houdt, dat allerminst werkloos blijft als het er om gaat, de Benelux te verhinde ren. De vereniging der drie Lage Landen tot een sterke eenheid druist n.l. in tegen een der aloude grondbeginselen der Britse buiten landse staatkunde: aan de mondin gen der grote rivieren, tussen Duits land en Frankrijk, moeten wel vrije staatjes, maar geen machtige mo gendheid gevestigd zijn. Reeds in de 17e eeuw heeft Groot-Brittanië de Nederlanden als concurrent ge zien. Het zag, welk een invloed Stadhouder Willem III kon uitoefe nen in Europa en prees zich geluk kig, dat hij toen tevens Koning van Engeland was. Het riskeerde ech ter niet, dat zulk een invloed zich ooit tegen Albion zelf zou richten en zag kans, reeds in 1713, bij de vrede van Utrecht, de Nederlandse macht te breken. Na de Napoleon tische oorlogen ontnam het ons een belangrijk deel onzer overzeese ge westen, maar daartegenover zouden België en Nederland verenigd wor den. Het was Engeland, dat zich, met Frankrijk, zeer beijverd heeft om die vereniging weer teniet te doen en de scheiding werd beze geld te Londen in 1840. Dat was nog niet genoeg. Tegen alle afspra ken en redelijke verwachtingen in heeft deze bondgenoot in de tweede wereldoorlog onze tegenstanders in Indonesië in het zadel gezet en de grondslag gelegd voor de ellende, waaronder Nederland en Indonesië beide nu al vier jaren gebukt gaan. Van tijd tot tijd komt een Engels minister in het Lagerhuis mede delen, dat aan die ellende een einde moet komen, o.m. omdat zij de Brit se vetpositie ongunstig beïnvloedt. Maar ook dat was nog niet genoeg: ook Benelux moet, als het even kan, nog verijdeld worden. De socialis tische gezindheid van regeringsper sonen daar en hier biedt daartoe aanknopingspunten. België daarentegen heeft ons als een trouw, loyaal en hardnekkig bondgenoot bijgestaan in onze eco nomische moeilijkheden hier en in onze politieke verwikkelingen in het Verre Oosten. Het steunde ons met credieten ter waarde van ruim een half milliard gulden, het is be reid, dit bedrag nog te verhogen. Het steunde ons politiek in Lake Success ook toen vrijwel niemand ons daar steunde, zeker Engeland niet. Tot een pro-Engelse in plaats van pro-Belgische, pro-Benelux en dus pro-Nederlandse politiek be staat in het algemeen dan ook geen enkele reden. Het Britse eigenbelang spreekt overigens, naar het schijnt, Sir Stafford Cripps meer aan dan de so cialistische ideologie, al wordt dat hier onder zijn geestverwanten ook niet algemeen ingezien en erkend. De vraag rijst dus, of er voor ons dwingende redenen waren, om ons in dit geval af te wenden van de Belgische buur en vriend en ons te scharen naast de Britten. Voorop willen wij stellen, dat de zaak waar het om ging niet simpel was. Zo ging het er b.v, ook om of de Marshall-landen thans reeds de druk van Amerikaanse concurrentie op eigen, West-Europese markten zou kunnen verdragen. Dat kunnen zij niet, zoals de kaarten nu liggen. Had men ruimer gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot Ameri kaanse deelnamen in Europese on dernemingen, dan zouden wij thans technisch zowel als economisch verder geweest zijn. Die kans heeft men - ook door allerlei gemaatre- gel van boven af met .name in ons land niet gegrepen en thans is zij vermoedelijk goeddeels verkeken. Nü is er in Amerika een teruggang in zaken merkbaar en dat is niet het moment, waarop men in vreem de bedrijven gelden gaat steken. Had evenwel ook nu tegenover de mogelijkheid van Amerikaanse me dedinging op Europese markten ge staan verruiming van Europese af zet in Amerika door opruiming daar van invoerbelemmeringen, dan zou dat vermoedelijk wederzijds van belang hebben kunnen zijn. Hoe dit zij, deze handelsverruiming is achterwege gebleven, de Amerika nen stonden niet langer erop, mede te dingen op de markten der Euro pese Marshall-landen. De toekomst zal moeten leren, of Cripps hier terecht het been stijf hield. gaane, aldus Connally. Volledig herstel werd belemmerd door een verlammend gevoel van onveilig heid en 't verdrag was een „krach tig tegengif voor dit vergif" „Nieuwe zakenondernemingen toenemende handel en het maken van plannen voor herstel op lange termijn zouden het directe gevolg zijn" van het Atlantisch Pact. Connally zei, dat het verdrag geen onderschrijving zou beteke nen van de koloniale politiek van een der ondertekenende mogend heden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1