Nieuw Het vraagstuk der muntcorrectie staat weer in het brandpunt Kardinaal Mindszenty beroep in Geen van enkel voornemen het pond sterling tot devaluatie larnemers i Djogja ANSEN t; llfc ■li Tweede Kamer dringt krachtig aan op regeringsverklaring Nederland tegen België olesteerd ij vernemen: ktberichten Coupeuse 'uimte J iwe fiets? )DELBEEK Fé Concordia EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Kardinaal Mindszenty in beroep Donderdag 7 juli 1949 45e laargang No. 11607 Waar de schoen van het ingewikkelde probleem wringt Gerechtelijke schijnvertoning voortgezet Handhaving van straffen geëist Sir Stafford Cripps in het Lagerhuis: Aankopen in dollars worden sterk beperkt Dean Acheson; ,Geen grote crisis' Informatieve opdracht aan van Cauwelaert Nederlands vliegtuig neergestort Openbare gedachtenwisseling 30 en 31 Juli a.s. de laamse poëzie-dagen 'orden. Behalve lite- achten zullen ook ne- ls worden uitgevoerd it „Nieuw Nederlands i voorstelling. ;en 44-jarige werkloze in Zanesville in Ohio record gevestigd, al is naar! Hij heeft zich onder de grond in een ten begraven en is er i" zich in deze positie 1 uur en 20 minuten te waarbij een vorig re- :ie dagen werd verbe- Mkoker vormde de nding met de buiten- n half millioen textiel- i Italië een 24 uurssta- nen, om tot vernieu- locncontracten te ko- hitect W. M. Dudok te vandaag 65 jaar ge- iali een begin gemaakt ;te fase van de verkie- het parlement van ;sië. 6 Juli Aanvoer r. aardappelen, middel rielingen 5.406.70, rode 8.20—8.80, grove 7.70 4.504.90, aardbeien 38 1549, bloemkool I 6 56, bospeen 9—13, 3763, kruisbessen 17 en 2629, slabonen 1.02 bieten 67.10, rabarber .505.80, snijbonen 1.10, —59, komkommers 11 1.307,70, tuinflbnen 15 ;n 13. RSPEL, 5 Juli Aan- kg aardappelen: rode 1.409.60, vroege grof ijn 7.80—8.90, klein 5.40 3.50—4.10, 60 kg aard- i,IK5 Juli Aanvoer aardappelen: gr. 89.20, 1.206.70, kriel 44.30, ing gr. 7.607,90, eigen- 110.50, blauwe eigenh. bospeen 77.30 aard- 8 ALKMAAR aor haar atelier een l en KEUKEN. Liefst oor dit doel geschikt is EN TELEF. 251 IESTE en MODERN- ok sport)0 J M D A G, 7 JULI de zaal van het 1MENALE ORKEST RHYTHM BOYS" Aanvang 4 uur aanbev. A. C. OUD copy-right PVGN ft". „Ie kunt een paar dieven veur uten nemen nooit in te doen. Dat is eng dit eierdopje iken". De soldaat out sloeg een dik, rervolgens doopte r mee op de boer. i niet weten!" zei hoe die kerels zei de schout. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m,m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A SS* H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 88, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 Amerika tracht dan ook hierin verandering te brengen. Een eerste middel hiertoe was ,dat een ge deelte van de Marshall-hulp zou worden aangewend voor het inter- Europees betalingsverkeer. Onze handelsbalans met België issterk deficitair. Wij hadden dus een te kort aan Belgische francs. Het vo rige jaar moest de Nederlandse Bank er dan ook dikwijls toe over gaan om goud naar België te ver schepen, teneinde het tekort op de handelsbalans af te dekken, aan gezien België een verdere betaling in guldens of andere zwakke va luta niet wilde accepteren. Te ver gaande eisen Er gaan nu stemmen op, die België tot een andere houding wil len dwingen, doch het lijkt ons te ver te gaan, de eis te stellen aan onze Beneluxpartner, om zijn to taal exportsaldo naar Europa, dat op 440 millioen dollar geraamd wordt, te moeten accepteren in zwakke valuta. België zal zijn eis stellig laten varen, indien het de zekerheid heeft, dat de ontvangen ponden, guldens en andere zwakke valuta's ook in dollars transfereer baar zijn. Anders zou België ge noodzaakt worden zijn overvloed aan ponden in Engeland te moeten besteden voor producten, waaraan het geen behoefte heeft of welke waarschijnlijk te duur in prijs zijn. Wij zouden het dan ook betreu ren, indien de huidige valutamoei lijkheden, waaraan België niet de- HET VALUTAVRAAGSTUK staat weder in het middelpunt der belangstelling. Ook ons land is daarbij ten nauwste betrok ken en was dan ook vertegenwoordigd bij de besprekingen, welke in Parijs werden gehouden over het Europees betalingsverkeer. De problemen, welke om een oplossing vragen, zijn echter zo gecompliceerd, dat het voor „the man in the street" bijna on mogelijk wordt gemaakt zich daarover een oordeel te vormen. Het is dan ook begrijpelijk, dat de meningen zeer verdeeld zijn, temeer daar de monetaire kwesties nog doorweven worden met factoren van zuiver politieke aard. Toch is aan de hand van ver schillende feiten duidelijk te con stateren, dat er gr< te belemmerin gen bestaan op het terrein van de internationale handel, welke zui ver aan monetaire oorzaken zijn toe te schrijven Zo weten wij allemaal, dat onze export van landbouwproducten on mogelijk is en dat er grote hoe veelheden groenten in Limburg worden doorgedraaid, omdat de dollars voor de betiding hiervan niet beschikbaar wo-den gesteld. Er is in Duitsland grote behoefte aan de producten van onze bodem, doch desondanks stagneert de ex port. Dit is niet alk en een ver schijnsel, waar Ni-derl md mede te kampen heeft, doch dit verschijnsel doet zich ook in andere landen voor. Zo wordt de uitvoer van Ca nadese producten naar Engeland belemmerd, ondanks het feit, dat Engeland een grote b -hoefte aan deze producten heeft. De dollars ervoor kan Engeland niet fourne ren. Een verschijnsel t an geheel andere aard zien wij b.v. met de export van Australische wol. Aus tralië heeft nl.. ook te kampen met een dollartekort. Het land heeft een belangrijke wolexport, waaraan Amerika behoefte heeft. Australië kan echter zijn wol niet rechtstreeks tegen dollars aan Amerika leveren, omdat landen als Egypte, Italië, Nederland, e.a. deze wol tegen ponden impqrteren en op hun beurt de wol tegea lagere prijs in dollars aan Amerika verkopen. Dit is mogelijk, daar deze landen met de ontvangen dollars, althans met de Amerikaanse producten, welke zij voor deze dollars kunnen kopen, een grotere opbrengst in ponden elders kunnen verkrijgen. Deze „switch" en driehoeksaf- faires" leveren door de eigenaar dige valutaverhoudingen extra win sten op ten nadele van Australië. Immers naast de officiële wissel koersen kent de internationale han del tegenwoordig ook de zgn. vrije wisselkoersen, waarbij het pond t.o.v. de dollar b.v. een belangrijk disagio doet. Ongezonde wisselkoers verhoudingen. Het zijn dan ook de ongezond? wisselkoersverhoudingen, welke fu nest zijn voor de internationale goederenhandel. Wjj kunnen dit ook aan de goudexporten waarne men. Het geproduceerde goud in Zuid-Afrika, Canada en elders moet tegen de officiële goudprijs worden verkocht en uitgevoerd, terwijl de vrije goudprijs belang rijk hoger noteert. Het stelsel van ongezonde wisselkoersen brengt eveneens met zich mede. dat de handel tussen twee landen steeds in evenwicht moet zijn, omdat b.v. België er geen enkel belang bij heeft, zijn producten naar Enge land te exporteren en daarvoor grote pondensaldi te verkrijgen, welke misschien binnenkort gede valueerd zullen worden. Het pond sterling ligt nu eenmaal t.o.v. de dollar te hoog in koers en is dan ook niet vrij inwisselbaar. België heeft dan ook zeer terecht de be paling gemaakt, dat Engeland, wanneer het pondenbedrag van België boven de 27 millioen pond is gestegen, het verdere bedrag in goud of dollars moet betalen. En geland ziet daardoor zijn goud en dollarreserves steeds verder slin ken. Aan de andere kant liggen de Engelse kostprijzen te hoog om dè export naar Amerika op te voeren; teneinde aldus het dollartekort af te dekken. Van een normale internationale handel, welke voor gezonde econo mische verhoudingen noodzakelijk is, kan bij de huidige wisselkoers verhoudingen geen sprake zijn. bet is, zouden leiden tot een mis lukking van de Benelux-gedacht- en. Wij behoeven hier niet de zij de van Cripps te kiezen en onze Belgische vrienden afvallig te wor- den. België verkeert nu eenmaal in de gelukkige positie, dat het een sluitende begroting, een evenwich tige betalingsbalans en een stabie le valuta heeft. Het land heeft niet te kampen met een dollartekort, zodat het de valutavraagstukken door een andere en wellicht betere bril kan bekijken dan de valuta- zwakke landen. Zowel de Engelse als de Neder landse regering staan afwijzend tegenover een devaluatie van de munt. De invoer in deze landen uit de Ver. Staten staat reeds onder streng overheidstoezicht', zodat slechts de allernoodzakelijkste pro ducten worden ingevoerd. Deze in voer zal dus door een muntcorrec tie niet nog verder kunnen worden ingekrompen, doch slechts duurder worden en tot verhoging van de kosten van levensonderhoud lei den. De export van Nederland naar de Ver.'Staten is zo gering, dat ook hier een devaluatie geen red ding kan brengen. Wij staan, wat ons handelsverkeer met Amerika betreft, in een nog ongunstiger po sitie dan Engeland, zoals uit on derstaande cijfers blijkt. Invoer uit Uitvoer n. de V.S. de V.S in van tot. inv. tot. uitv. Engeland 31 18 Nederland 17 3 Frankrijk 17 4 België 18 6 Tegen deze argumenten kan wor den aangevoerd, dat een normale en gezonde internationale handel slechts mogelijk is door afschaf- ring van het bilaterale handelsver keer. Hiertoe is het echter noodza kelijk, dat de verschillende valu ta's onderling vrij inwisselbaar ge steld worden, waartoe een munt correctie onvermijdelijk is. In een volgende beschouwing zullen wij aan de hand van de be sluiten, welke in Parijs zijn geno men ,dit nog nader aantonen. B. WT Y7: Meer dan 1000 mensen waren op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn tesamen gekomen, om de nieuwe Amerikaanse militaire gouverneur Mc Cloy te verwelkomen. De erewacht bestond uit ongeveer 300 blanke- en negersoldaten. Re nieuwe gouverneur (in burger) en luitenant-generaal Clarence H. Huebner inspec teren de wacht. BOEKAREST, 6 Juli (AFP). Hedenochtend te negen uur is de zaak tegen Kardinaal Minds zenty en zijn zes medebeklaag- den in het Paleis van het Hof van Cassatie opnieuw in behan deling genomen. De bijeenkomst van het Hof van Beroep der Volksrechtbanken was streng ge- LONDEN, 6 Juli (Reuter). Sir Stafford Cripps verklaarde heden in het Britse Lagerhuis, dat de Britse regering geen enkel voornemen heeft tot devaluatie van het pond sterling. Deze verklaring werd met gejuich ontvangen. In zijn rede deelde de minister mede, dat de reserves van het sterlinggebied zijn gedaald van 471 millioen pond op 31 Maart 1949 tot 406 mil lioen pond op 30 Juni j.l. en dat de voornaamste reden hiervan is een aanzienlijke vermindering van de Britse verkoop naar de Ver. Staten. Een onttrekking aan de Britse reserves in het huidige tempo eist zowel een onmiddellijke corrigerende actie als maat regelen op langer termijn en van diepgaander aard. Als een eerste maatregel, is aan alle afdeljngen van de Britse regering die belast zijn met het doen van inkopen, de aanzegging gedaan dat zij, waar maar mogelijk, het kopen voor dollars moeten uitstellen. Cripps zei verder o.m. dat be staande contracten en verplichtin gen van kracht zullen blijven, maar dat speciale machtiging ver eist zal zijn voor alle nieuwe inko pen. Deze zal slechts wprden ge geven, waar een duidelijk geval van dringend nationaal belang aanwezig is gebleken. Zodra de distributie van de E.R.P.-hulp voor het komende jaar heeft plaats gehad en het nieuwe plan van in- ter-Europese betalingen van Tot het bouwplan van de Friese kanaalwerken behoort ook de grote schutsluis bij Terhorne. Men hoopt deze belangrijke sluis in 1950 gereed te krijgen. kracht is geworden zal Engeland een nieuw import-programma op stellen in het licht van de om standigheden, die dan bestaan. Sir Stafford hoopte, dat een dergelijk programma in September voltooid zou kunnen zijn. De Britse crisis zal de volgende week door de mi nisters van Financiën der Britse Dominions en Sir Stafford Cripps te Londen worden besproken. Cripps verklaarde, dat het wel licht noodzakelijk zal blijken het verbruik van bepaalde voedings middelen, die in hoofdzaak wor den betrokken uit het dollargebied te beperken, alsmede het verbruik van bepaalde grondstoffen. Tabak, tarwe, katoen en benzine zouden wellicht tot deze categorie kun nen behoren, hoewel Sir Stafford geen der geïmporteerde goederen met name noemde. Wat de lonen en. prijzen en de arbeidsproductiviteit in Engeland betreft, zeide minister Cripps, dat hoewel de Britse regering geen loonsverlagingen wenst, de pro ductiekosten in Engeland omlaag moeten en kunnen en dat dit kan geschieden indien de efficiëncy der productie werdt verhoogd. De be staande regeringspolitiek wat be treft inkomens, kosten en prijzen zal met kracht worden voortgezet, doch de minister moest het land er voor waarschuwen, dat iedere pogmg om in dit stadium de inko mens omhoog te drijven alleen kon leiden tot een zeer nadelige uitwerking op de Britse economi sche situatie, aangezien hierdoor de prijzen worden verhoogd en bet hierdoor voor Engeland nog moeilijker wordt om dollars of andere harde valuta uit export te ontvangen De stopzetting van de aankopen tegen dollars zal althans tot Sep tember duren. Gedurende het a.s. weekend zal Cripps de gehele kwestie bespreken met de Ameri kaanse minister van Financiën. Canada zal hierbij vertegenwoor digd zijn. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache son, heeft Woensdag op een pers conferentie verklaard, dat Enge land, wil het zijn economische moeilijkheden op lange termijn tot oplossing brengen, moet zorgen beter op de wereldmarkten te kun nen concurreren. De minister was ïiiet van mening, dat de economi sche moeilijkheden van Engeland een „grote crisis" waren. De hui dige Britse toestand werd reeds enige tijd verwacht en bestaat in een aanpassing die, naar Acheson vertrouwt, de Britse regering tot een goed einde kan brengen. Acheson is er zeker van, dat de Britse Dominions en de Ameri kaanse regering zullen willen medewerken bij het zoeken naar een oplossing. heim gehouden. Gedurende de te rechtzitting bestond het publiek, waarvoor 16 zetels waren gere serveerd, uit 15 personen, onder wie een priester, een Hongaarse journalist, de correspondent van Agence France-Presse en zijn secretaresse. Geen enkele ande re buitenlandse journalist was aanwezig. De rechtbank werd gepresideerd door Peter Janko, ter zijde ge staan door vier assessoren. De procureur was Jean Borbely. De ochtendzitting werd grotendeels in beslag genomen door de voorlezing van het verslag van het proces in eerste aanleg. Hierna zou de pro cureur Borbely zich in zijn requi- sitori er toe beperken, de handha ving van de op 8 Febr. gewezen straffen te eisen. Tijdens de namid dagzitting verzocht Kiozsko, de verdediger van Kardinaal Minds zenty de jury zich mild te tonen. Hij voerde ter ontlasting van zijn cliënt aan dat hij zijn misdaden bekend heeft en verklaart dat hij ze betreurde. Mora, de verdediger van Baran- jai legde in het bijzonder de na druk op het beginsel dat de wetten geen terugwerkende kracht heb ben. In ieder geval, zo verklaarde hij, zijn de tenlaste gelegde feiten geschied vóór de wet op de verde diging van de republiek, die van 1946 dateert van kracht werd. Op grond van deze wet is het vonnis geveld. Het kan derhalve niet wor den uitgevoerd. Het blijkt dat procureur Bor bely tijdens zijn requisitoir er de nadruk op heeft gelegd, dat de misdaden .die men aan de be klaagden verwqt, meer dan over vloedig zijn bewezen, en dat, wat hem betreft, hij van oordeel is, dat men de beschuldigden reeds te veel van verzachtende om standigheden heeft laten profi teren. DE BELGISCHE KABINETS CRISIS BKUSSEL, 6 Juli (A.N.P.). De Prins-regent heeft minister van Staat Frans van Cauwelaert ver zocht als informateur op te treden. Van Cauwelaert heeft de opdracht aanvaard en hedenmiddag tegen over de pers het informatieve ka rakter daarvah onderstreept. „Mijn taak beperkt zich uitsluitend tot het verzamelen van inlichtingen, die dc taak van een toekomstige kabinetsformateur kunnen verge makkelijken", zo deelde hij mede. Van Cauwelaert had na afloop van de persconferentie een onder houd met minister van Staat graaf Carton de Wiart. lid van het hoofdbestuur der C.V.P. In socialistische kringen zou men meer en meer geneigd zijn zich, onder bepaalde voorwaar den, bij een volksraadpleging over de terugkeer van de koning neer te leggen. Volgens socialistische berekeningen zou hoogstens 62 procent der bevolking zich voor een terugkeer van de koning uit spreken, een percentage dat de socialisten als onvoldoende be schouwen om diens terugkeer te rechtvaardigen. Hiertoe zou de koning, volgens hen, minstens 70 of 80 procent der bevolking op zich moeten vereni gen Ook de liberalen zouden slechts in een terugkeer van ko ning Leopold toestemmen indiefi 80 procent der bevolking zich voor zijn terugkeer uitspreekt. Onze Brusselse correspondent seint nog. Het werd in Brusselse politieke kringen mogelijk geacht, dat er tenslotte een katholiek-socialis tisch ministerie uit de bus zal ko men. Vooral Spaak doet veel moei te om zijn partijgenoten ervan te overtuigen, dat zij hun bezwaren tegen een volksraadpleging even goed kunnen laten vervallen. De bedoeling van Spaak is ech ter niet de koningskwestie te hel pen oplossen, maar zijn porte' feu.ille te behouden. Zijn toeleg maakt temeer kans, omdat de lin kervleugel van de C.V.P. gepor teerd is voor een samengaan uit sluitend met de socialisten en mét uitsluiting van de reactionaire liberalen. BIJ INTERGEALLIEERDE VLOOTMANOEUVRES Naar eerst gisteravond te Lon den is bekend gemaakt, is eer gisteren tijdens de gecombineerde manoeuvres van de vloot- en luchtstrijdkrachten der Westelijke Unie een Firefly-vliegtuig van de Nederlandse Marine in zee ge stort. De piloot kon door de Britse t°r- pedobootjager Saint James worden gered, doch de waarnemer Marinus Hendrik van Breem uit Eindhoven kon niet worden gevonden, zodat men heden moet aannemen, dat hij verdronken is. Het toestel verongelukte, toen het op het Britse vliegdekschip The seus wilde landen. Desgevraagd vernamen, wij van officiële zijde te Den Haag, dat Maandagavond om 19.04 uur tijdens het landen op de „Theseus" de Ne derlandse Firefly K 11-69 over boord viel. Vermist wordt de ongehuwde adelborst-vlieger der eerste klasse M. H. van Breem. De familie Is gewaarschuwd. De piloot, de luitenant ter zee vlieger tweede klasse Koninklijke Marine reserve O.V. (onbepaald verband), F. Langenbach, werd on gedeerd gered. (Van onze parlementaire redacteur) BIJ DE AANVANG van de vergadering van de Tweede Kamer deelde de voorzitter, dr. Kortenhorst mede, dat de regering een gedachtewisseling met de Kamer over de in Batavia gesloten overeenkomst prematuur acht. De regering gaat er van uit, dat bedoelde overeenkomst nog door de Republikeinse regering zal moeten worden bekrachtigd. In verband met het feit, dat er naar gestreefd wordt om de Rondetafel Conferentie op 1 Aug. te doen aanvangen, mag verwacht worden, dat het besluit van Djogja spoedig zal afkomen. Mocht de Kamer reeds nu op een gedachtewisseling prijs stellen, dan zou de regering deze in comité-generaal willen doen geschieden. De Kamervoorzitter zeide, aan sluitend bij deze mededeling van de regering, dat het hem niet wen selijk voorkwam dus nog deze week een gedachtewisseling te doen plaats vinden. De volgende week wenste hij de voorliggende vraag echter andermaal onder het oog te zien. De Kamer zou zich dus voorbereid dienen te houden op een debat in de komende week, hetzij in comité-generaal, hetzij in het openbaar. Dinsdag zou de Kamer in elk geval weer worden bijeengeroepen, ook het Atlantisch Pact zal nog voor het reces aan de orde worden gesteld. De heer Bruins Slot (A.R.) gaf uitdrukking aan de teleurstelling van hem en zijn politieke vrien den over de. voorgelezen mede deling van de regering. De rege ring had thans zeker mededelin gen dienen te doen en hij wenste haar dan ook in gebreke te stellen. Standpunt van prof. Romme Prof. Romme (K.V.P.) achtte het dringend gewenst, dat een gedachtewisseling met de regering zou plaats vinden. In overeenkom stige gevallen is zulks steeds ge bruikelijk geweest. Als hier het woord prematuur werd gebruikt, had de Kamer zich, aldus prof. Romme, al meerdere malen aan premature gedachtewisselingen schuldig- gemaakt. Prof. Romme zeide echter te begrijpen, dat een openbare gedachtewisseling op dit moment nog niet mogelijk was. Hij prefereerde een gedachtewis seling in comité-generaal boven geen gedachtewisseling, zijn voor keur bleef echter uitgaan naar een openbare gedachtewisseling. Re sumerend stelde hij het zo, dat dus in elk geval de volgende week een gedachtewisseling zou plaats vin den. „Onbevredigend" Ook de heer Oud (V.V.D.) noem de de mededeling van de regering onbevredigend. Prematuur was een gedachtewisseling in geen en kel opzicht. Dit klemde temeer, daar de Kamer reeds herhaaldelijk voor „voldongen feiten" was ge steld. Ook deze spreker gaf de voorkeur aan een openbaar debat, eigenliik nog liever deze week, maar de heer Oud wilde er zich bij neer leggen, dat zulks in elk geval volgende week zou geschie den. De heer v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) kon zich voorstellen, dat de regering een gedachtewis seling niet opportuun achtte. Een onenbare gedachtewisseling zou in elk geval niet op de Rondetafel Conferentie kunnen vooruit lopen. De heer Wagenaar (Comm.) noemde de houding van de rege ring onbegrijpelijk. Het volk van Indonesië kreeg op deze manier de (Van een bijzondere medewerker). II (slot) Ernstiger is, dat men ook voor rle rest grotendeels de slag door Cripps heeft laten winnen. Im mers, de vraag of de handels- en betalingsregelingen telkens slechts tussen vele landen (bi-lateraal), dan wel tussen vele landen (multi lateraal) zouden gelden, is voor 60 pet. opgelost, zoals de doordrijven de Cripps het eiste, n.l. bi-lateraal. Dit achten wij rondweg tegen ons belang, tegen dat van België en de Benelux en tegen dat van West- Europa. Nederland heeft het Marshall plan graag aanvaard; het dankt er het gedeeltelijke herstel van zijn welvaart aan; het denkt wellicht zelfs ten onrechte méér aan de Marshall-dollars dan aan zjjn plichten, verantwoordelijkheden en rechten in Indonesië. Maar het Marshall-plan is méér dan het deelachtig worden aan enige hon derden millioenen dollars per jaar. Dat plan eist ook vérgaande eco nomische samenwerking. Voor iedereen is het overduide lijk, dat die samenwerking on danks vele verschillende conferen ties er niet is. Op zichzelf is dat niet zo heel erg, want ook Keulen en Aken zijn niet op één dag ge bouwd. Heel bedenkelijk, is dat men hevig doet alsof men wil samenwerken zonder het in feite te doen en zelfs zonder in feite blijk te geven, het te willen. Want dat is toch eigenlijk de houding, die Engeland heeft aangenomen en waartegen Nederland de Belgen niet naar behoren steunde. Wij zou den in het bijzonder aandacht wil len vragen voor het Brits-Argen tijnse handelsverdrag, waarin men overeen kwam ,dat gedurende vijf jaren Engeland al zijn graan in Ar gentinië zou kopen, terwijl Argen tinië al die jaren zijn olie uitslui tend van Engeland zal betrekken. Dit is nu uitgerekend 't soort handelsaccoorden dat niet past in het Marshallplan. Dit plan immers wil welvaart verhogen door een zo danige organisatie der economie, dat er vrijheid van bewegingen van goederen en geld kunnen ontstaan tussen een groot aantal landen. Het is denkbaar, dat die organi satie, zoals de Amerikanen haar willen, niet de meest geëigende is. Vrijheid van beweging van goede ren en geld zal uiteindelijk n.l/ niet alleen moeten bestaan tussen de landen van West-Europa, maar tussen een groter kring, waartoe ook de V.S. zelf zullen moeten be horen. Alleen onder een vorm van internationale, geleide economie achten wij dat voorshands mogelijk. Dat men daarop met kracht aan stuurt zouden wij slechts kunnen toejuichen. Maar het tegendeel ge schiedt door een verdrag als het ArgentijnsBritse accoord, dat voor 5 jaren twee belangrijke lan den, Engeland en Argentinië voor twee hoogst belangrijke producten graan en olie eenvoudig uit sluit van een nieuw economisch be stel van groter internationale sa menwerking en vereniging. Wij ontveinzen ons niet, dat ook Benelux niet het einde maar slechts het begin der wijsheid is op econo misch terrein. Zelfs een economi sche unie tussen de drie Lage Lan den is nog niet voldoende, omdat een groter samenwerkingsgebied nodig is. Maar om daartoe en daar in voldoende invloed te kunnen doen gelden, is een hechte unie tussen de kleine Drie allernoodzakelijkst. Engeland wenst zich niet tot wer kelijke samenwerking met de rest van Europa te verbinden. Engeland heeft zijn eigen plannen en belan gen met Duitsland en het is weinig waarschijnlijk, dat die plannen en belangen met de onze in harmonie zullen zijn. Daarom ziet Engeland liever maar geen Benelux. En wat doet Nederland nu? Zelfs een Amsterdams negotie-man vraagt bij onbeduidende transacties; wat koop ik er voor? Bij een politiek die eer vóór Engeland en tegen Be nelux gericht schijnt, is die vraag zeker gerechtvaardigd. Of echter het antwoord even gerechtvaardigd zou zijn, staat te bezien. Wellicht zou uit het parlement vast eens de vraag kunnen worden gesteld. India heeft gezant bij Vaticaan VATICAANSTAD, 6 Juli (A.P.) Paus Pius XII nam vandaag de gelcofsbrieven in ontvangst van de eerste gezant van India bij de Heilige Stoel. In een plechtige ceremonie in de kleine troonkamer deelde de Paus aan de nieuwe gezant, Shi- rajlal Bhulabhai Desai mee, dat India „een zeer verantwoordelijke positie in de strijd tegen het ge weld inneemt". De Paus zei, dat de staten „die de suprematie van de geest als eerste voorwaarde stellen voor de fundamentele wetten van hun be staan en als basis voor hun hoop voor de toekomst, hun individuele en collectieve krachten moeten aaneensluiten om de golf van ma terialisme te stuiten". indruk, dat de regering iets te verbergen had. Op voorstel van de voorzitter werd ten slotte besloten, de rege ring te verzoeken in elk geval de volgende v/eek een verklaring af te leggen, hetzij in comité-gene raal, hetzij in het openbaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1