Illllllllll Nieuw Amerikanen te Batavia vervalsen rapporten militaire waarnemers IERICAIN IOMPHE ilienne Zake l I I I I Soecker I Grenadiers en Jagers defileerden voor het Koninklijk Paar OM 'S WERELDS WELVAART de Theems DIT BLAD! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Amerikanen vervalsen rapporten Vrijdag 8 juli 1949 45e Jaargang No. 11608 Moeilijk te verteren Enige officiële plechtigheid Amerikaans journalist schrijft uit Djogja: Ten gunste van de Republikeinen Truman optimistisch; Australië down Besprekingen tussen drie vakcentrales Gouverneur Huender zal aftreden Het proces tegen Kard. Mindszenty Staking van 't vuren niet binnen 2 weken Militair vliegtuig neergestort 9, bospeen 8'19, waspeen en 611, rode aalbessen •warte bessen 90, klapbes- 1, perziken 415, aard- -1.06. ORN, 6 Juli Aanvoer aardappelen: grove schot middel 8—9.30, drielingen kriel 4—4.30 20.750 kg 3.50—9.40. 6 Juli Aardbeien 1.70 rode bessen 0.901.30; le srt 1823, 2e srt 614, 6, peulen 2035, dop- 1644, tuinbonen 914, 1426, andijvie 59, sper- 1.05—1.20. RKTOVERZ1CHT PURMEREND wel heel goed, dat het m runderen niet te groot de kooplust niet uitmunt- arme, droge weer is voor jen niet best geweest. De kkoeien gingen al heel an de hand. Met de gelde is het iets beter gesteld; weidebeest was nog wel nd verkoopbaar. Voor de n is de liefhebberij ook meer; er is onder deze ook niet veel bruikbaars. 1 nog wel enkele goede es aangeboden, maar ook was het overigens heel e wolveemarkt ging het aan; de levering van ■as iets beter maar de :t en de handel van lam- 5 ook zeer lauw. Wel blij- itjes nog steeds voorrang 1 staan deze hoger in prijs dood werd ook nog wat p de bokken- en geiten- het weer heel stug, on feit dat het aanbod maar was. Wat de biggen be- begint de vlotte gang er ligszins uit te raken. Men wel geen algehele inzin- de prijzen te zien, maar m worden ze er toch niet De enkele fokzeug die 1 werd was vrij vlug ver- De paardenhandel blijft iden doen; voor het leven g vraag. De pluimvee- rentegen was weer heel t, de handel trekkerig igere prijzen. 1G 8 JULI RJORIE REYNOLDS, 3 e. v. a. welke FRIDS LANG irvaardigde I jaar m 8 uur; Zaterdag ir, 4.30, 7 uur en 9.30; matinée. I AF: lm) CHARLES BOYER, 1GHTON 3 uur; Zaterdagavond 4.30, 7 en 9.30 uur; Toeg. boven 18 jr. Alkmaar 2485 c terughebben!" iks aan te doen. uit!" De soldaat ons boertje reed weg zijn vrouw ler stond. „Wat n de boeven al al weerumme?" mien ook een k hebben en hij iks an te doen, n wie ons geld Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K.2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 De jongste foto van het Koninklijk Gezin, vervaardigd ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van H. M. Koningin Juliana en Z.K. H. Prins Bernhard. DE SITUATIE mzake de Indische politiek schijnt ons toch nog altijd maar moeilijk te verteren; erger, het onverteerbare ervan wordt met de dag zwaarder. Het z.g. „optimisme" van mmister van Maarseveen komt welhaast ieder uur van de dag in een vreemdsoortiger licht te staan. Van bepaalde zijde spreekt men nogal graag over de basis van het herstelde vertrouwen, die gelegd zou zijn. Maar als men nu leest, wat een woordvoerder van het K.N.I.P., het voorlopige parlement van de Republiek, gezegd heeft over de Nederlanders (die beestachtig en vals gehandeld hebben) over „een valse vijand", tegen wie „de strijd moet worden voortgezet", en over de noodzaak, om niet in de oude fout te vervallen en te vlug een formule voor de order staakt het vuren aan te gaan, dan vraagt men zich niet zonder bezorgdheid af, waarin dat herstelde vertrouwen nu eigenlijk bestaat. En terwijl wij al eerder opmer kingen moesteivmaken over vreem de gedragingen in de kringen der U.N.C.I., wat de eerlijkheid der voorlichting betreft, lezen wij nu verklaringen van een Amerikaanse journalist, dat de verslagen van de V.N.-waarnemers in Batavia wor den „omgewerkt", en in een voor de Republiek gunstige zin worden verdraaid. Wij hebben dan ook dezer dagen in politieke kringen de opmerking gehoord, dat er al in Indonesië een besmettelijke ziekte heerst, die als „Cochranitis" wordt aangeduid. Dit alles moet Nederland, on danks zijn welbewapende troepen macht van herhaaldelijk geprezen „dappere jongens" machteloos en met lede ogen aanzien. Al even onverteerbaar is de hou ding van de Amerikaanse journa listiek. Jarenlang is Nederland in de Amerikaanse voorlichting be stempeld als het zwarte schaap. Sinds een gezelschap van 15 Ame rikaanse journalisten met eigen ogen de situatie in Indië is gaan aanschouwen wordt er een heel ander boekje open gedaan! Zo schreef, naar wij reeds op merkten, de bekende Amerikaanse journalist Knickerbocker, dat Ne derland door Engeland in de steek was gelaten en door Amerika on menselijk was behandeld. Zelfs het „Vrije Volk", dat con amore achter de nieuwe koers vaart, constateert, dat de Amerikaanse journalisten wel erg laat hun ontdekkingen doen. Maar wie heeft mede, toen het nog tijd was, een politiek hel pen tot stand brengen, die ons in het slop heeft gevoerd, onder in vloed vooral van Amerika en de door de Amerikaanse voorlichting beïnvloede internationale publieke mening? Die andere Amerikaanse journa list, Newton, schrijft in de „New York World Telegram" zonder blikken of blozen, dat het „ver draaien" van de rapporten der Unci-waarnemers te Batavia ge schiedt door „hooggeplaatste Ame rikanen"! Nog eens: machteloos en verbeten moet Nederland het aanzien, dat op deze wijze in zijn rechtsgebied de situatie opzettelijk wordt ver knoeid. ■Maar gelukkig: onze Minister van Overzeese Gebiedsdelen is van op timisme vervuld. Zo groot is dat optimisme dat de Staten Generaal van Nederland plotseling moeten wachten op inlichtingen van de Re gering, „omdat de Republiek de nieuwste overeenkomst van Batavia nog niet heeft goedgekeurd.". De Regering acht het nodig om tijd te winnen, nadat de Republiek al drie jaar met tijd winnen bezig is ge weest! Het is alles even onverteerbaar En begrijpelijk is het, dat in dé Tweede Kamer scherpe critiek tot uiting kwam. Een critiek, die ge- In zomertenue, met opgerolde mouwen, voorafgegaan door de drumband van de Koninklijke Mi litaire kapel, trok een bataljon grenadiers van het le infanterie- depót, een compagnie grenadiers en een compagnie jagers vanl het le territoriale bataljon gisteroch tend precies half elf het hek bin nen van het Paleis Soestdijk. Op dat tijdstip waren H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de vier prinsesjes op het bordes verschenen. De Koningin, gekleed in een blauwe zomerjapon, met daar over een grijze zomermantel en een witte hoed, de prins in het gala generaalsuniform der grenadiers en de Prinsesjes, ditmaal alle vier verschillend gekleed. Het was niet ter gelegenheid van de koperen bruiloft, dat grenadiers en jagers voor het Koninklijk gezin defileerden. Het 120-jarig bestaan van de garderegimenten grenadiers en jagers viel echter op deze dag en het défilé vormde de enige of ficiële gebeurtenis op deze 7e Juli. Prinses Wilhelmina arriveerde gistermiddag op het Paleis Soestdijk, Prinses Armgard bevond zich hier reeds enige dagen. Doch de grenadiers en jagers marcheerden over het grint en langs het bordes onder aanvoering van lt. kolonel jhr. J. van Zuchtelen en It. kolonel R. H. van Holthoon. Voor het défilé inspecteerden Ko ningin en Prins het garderegiment „Prinses Irene", dat voor het Pa leis stond opgesteld. De kleine Prinses Marijke danste mee op het „turf in je ransel" waar mee de drumband het défilé inzet te. Prinses Beatrix nam de kleine Marijke van tijd tot tijd op de arm WIE NIET ZIEN WIL BLIJFT MAAR WEG! „Dezer dagen had het bestuur van de Vereniging Nederland USSR van het gewest Amsterdam" al dus deelt dit bestuur mede „een onderhoud met de burgemeester van de hooldstad, ten einde te be reiken, dat deze de vertoning van de film „de zaak Goezenko" (het ijzeren gordijn) zou verbieden op grond van het feit, dat deze de Sowjet Unie in een vals licht plaatst en daarmee afbreuk doet aan de betrekkingen tussen het Nederlandse volk en dat van de U.S.S.R. Ofschoon de burgemeester toe gaf, dat die film een duidelijke anti-U.S.S.R. tendens heeft, zag hij daarin geen reden hem te ver bieden; wie de film niet zien wil blijve weg, aldus de mening van de burgemeester. baseerd is op meer wetenschap, dan het Nederlandse Volk bezit. Het Nederlandse Volk, dat 80.000 van zijn beste zonen ginds een harde plicht laat vervullen, weet niets, van wat er achter zijn rug bekok stoofd wordt. Maar de Tweede Kamer weet meer, ingelicht als ze is via de vertrouwelijke besprekingen in de Indische Commissie. Dat die Twee de Kamer in meerderheid zo cri- tisch gestemd bleek te zijn als Woensdag het geval was, bewijst, dat de inlichtingen van de Regering in die Commissie onbevredigend waren. In verband met deze situatie lijkt het ons onaannemelijk, dat de Re gering over de ogenblikkelijke stand van zaken niet in het open baar rekenschap zou geven. In elk geval moeilijk te verteren. Wij vre zen: onverteerbaar. Het gaat hier n.i. om openbare controle op de openbare zaak. en trachtte haar uit te leggen, wat al deze honderden voorbijtrekkende militairen nu wel op het Paleis kwamen doen. Een half uur duurde het défilé. Daarna dankten Konin gin en Prins de commandanten en trók men zich terug in het Paleis. Nog even kwamen zij naar buiten, toen de genodigden in de Paleis tuin en de honderden daarbuiten een gejuich aanhieven. De particulier-secretaris van H. M. de Koningin, mr. J. C. baron Baud, vertelde ons nog, dat uit het buitenland nagenoeg geen telegram men zijn binnengekomen: men kent het begrip koperen bruiloft daar niet. NEW YORK, 7 Juli (A.N.P.-Aneta)In de „New York World Telegram" schrijft William Newton, één der 15 Amerikaanse journalisten, die thans een reis maken door Indonesië, uit Djogja, „dat Amerikaanse waarnemers, die hier de Verenigde Naties vertegenwoordigen, zeggen, dat zij niet in staat zijn, objectieve rapporten te doen toekomen, hetzij aan de Verenigde Naties, hetzij aan de Amerikaanse regering, met betrekking tot de toe stand in Indonesië, omdat hun rapporten zodanig worden „herzien" of verdraaid, dat de republikeinse zaak in een gunstig licht komt te staan. Deze „herziening" geschiedt door hoogge plaatste Amerikanen te Batavia, waar de rapporten van de waarnemers te velde worden geschift, samengevoegd en omge werkt, alvorens te worden verzonden. De bedoeling hiervan is blijkbaar, de feiten zodanig te verwringen, dat ze passen in het kader van wat op dat ogenblik de politiek van het Amerikaanse State-Department of van de Veiligheidsraad is. Newton verklaart verder, dat de ze waarnemers hun namen niet ge publiceerd wensen te zien, maar het gevoelen, dat zij weergeven is onder hen algemeen en er heerst bij bijna alle der officieren ter plaatse een ernstige bezorgdheid voor de toekomst. Na te hebben uiteengezet dat alle rapporten van de Amerikaanse militaire waarnemers door de handen moeten gaan van de kolo nel Williard B. Carlock en dat die van de Australische waarnemers lopen via de brigade generaal Claude E. Prior, geeft Newton „een voorbeeld uit de eerste hand van de mate van partijdigheid van deze beide mannen", door een relaas te geven van wat zich heeft voorgedaan bij de ontrui ming van Wonosari. Newton schrijft 'dat binnen enkele uren na de ontruiming door de Ne derlanders, waarvan hij getuige was geweest, de heren Carlock en Prior, hetzij op eigen gelegenheid, hetzij gezamenlijk, drie verschillen de verklaringen hebben afgelegd, waarin de Nederlanders werd aan gewreven, te eerste dat zij niet hadden gezorgd voor een gewapend geleide van de militaire waarne mers, ten tweede dat zij het vlieg veld bij Wonosari een uur voor de vastgestelde tijd hadden ontruimd en daardoor de maatregelen voor de overgave in de war hadden laten lopen en ten derde, dat de Neder landers met voorbedachte rade de overgave van Wonosari in .de war hadden laten lopen, door de avond te voren alle republikeinse strijd krachten zo ver van de plaats af te hebben gejaagd, dat zij de volgende dag niet op tijd terug konden zijn voor de bezetting. Newton wraakt deze drie verkla ringen alle en voegt daaraan toe: „Er bestond slechts weinig ver band tussen de rapporten van de heren Carlock en Prior enerzijds en de gebeurtenissen, zoals deze zich te Wonosari in werkelijkheid heb ben afgespeeld anderzijds. Noch de kolonel Carlock, noch de brigade generaal Prior waren te Wonosari aanwezig, maar zij hadden nauw keurig rapporten kunnen verkrijgen van Amerikaanse en Australische militaire waarnemers, die er wel waren. Geïrriteerd door de weige- De Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, heeft Donderdag verklaard, dat de dui delijke verbetering van de econo mische positie van Frankrijk grote indruk op hem had gemaakt. Hij sprak het vertrouwen uit, dat Frankrijk de beschikbare econo mische hulpbronnen zou blijven gebruiken „op zodanige wijze, dat de productiecapaciteit hersteld wordt en tot vermindering van de tekorten op de betalingsbalansen". Snyder zei, dat hij van plan is met Sir Stafford Cripps bespre kingen te voeren over „de funda mentele politiek van het herstel programma", dat zal helpen bij het soepeler maken van de wereld handel. Hij zal Vrijdagochtend naar Londen vertrekken. Snyder vond het vaste geloof van Sir Stafford Cripps in Enge- land's capaciteit om de huidige moeilijkheden te overwinnen in spirerend. Naar te Washington Donderdag vernomen werd zal waarschijnlijk te Londen een plan worden be sproken tot bespoediging van de Amerikaanse aankopen van stra tegische grondstoffen in Engeland, dat ten doel heeft verlichting te brengen in de Britse dollarcrisis. Gewoonlijk goed ingelichte krin gen zeiden, dat de Britse ambas sadeur, Sir Oliver Franks, dit plan met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken heeft besproken voordat hij naar Lon den vertrok. Ir. officiële Amerikaanse krin gen is men van mening, dat de Europese economische moeilijk heden kunnen worden opgelost door: 1. modernisering van de indus triële techniek ter vermindering van de kosten; 2 collectieve maatregelen van Europese landen om hun distri butiesysteem te verbeteren en zo doende hun problemen betreffen de de kosten van scheepvaart en vrachten op te lossen; 3. aanmoediging van Ameri kaanse investeringen in Europa met garanties voor Amerikaanse beleggers. Een van de autoriteiten ver klaarde: de geruchten over een de valuatie zijn opgeschroefd door de kranten, doch het lijkt er op, dat Sir Stafford Cripps hier een punt achter heeft gezet. John Snyder zal Zondagmiddag, a.s. per vliegtuig naar Brussel vertrekken. Volgens Associated Press heeft het beroep, dat Sir Stafford Cripps Woensdag op het Britse volk heeft gedaan, weinig weerklank gevon den. De aanhangers van de Con servatieven noemden de rede „de zelfde oude praatjes". President Truman zei Donder dag op een persconferentie, dat hij optimistisch was over de economi sche toestand. Hij stelde voor, dat de journalisten zich zouden verdie pen in de ontwikkeling, die zich gedurende de laatste dagen op de effectenmarkt heeft voorgedaan. Sinds half Juni is er een opleving aan de gang op de markt. Woens dag bereikten de prijzen een hoogte als in zes weken niet was voorgekomen. Truman zei, dat hij de toestand bezag als een „haus sier". Kort na deze verklaring van Truman begon de effectenbeurs te zakken. Gedurende de ochtend- beurs van gisteren liepen de koer sen geleidelijk maar gestaag te rug. De Australische premier J. B. Chifley heeft Donderdag in het Huis van Afgevaardigden de Australische dollarpositie als wan hopig gekwalificeerd. De premier wenste niet over matig pessimistisch te zijn, maar verklaarde, dat een zware strijd voor de deur stond. Het einde van de donkere tunnel was volgens hem nog niet in zicht. Gisterenmiddag kwamen de be sturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., op verzoek van beide eerstgenoemde organisaties te Am sterdam bijeen ter bespreking van de redevoering welke de N.V.V. secretaris de heer A. Vermeulen op 24 Juni j.l. op de Internationale Arbeidsconferentie te Genève hield, over het bisschoppelijk verbod voor katholieke werknemers om lid te zijn van het N.V.V. en over de op overtreding van dit verbod gestelde sancties. De besprekingen zijn niet ten einde gebracht; binnenkort ko men de besturen opnieuw bijeen. Republikeinse soldaten, waar van sommigen in Nederlandse uniformen zijn gestoken, mar cheren Djogja binnen. PARAMARIBO, 7 Juli (ANP). De gouverneur van Suriname, mr. Huender, heeft bekend ge maakt, dat hij om gezondheidsre denen in Augustus a.s. zal aftre den. Amerikaans vice-consul te Sjanghai aangehouden SJANGHAI, 7 Juli (Reuter). De Amerikaanse vice-consul Wil liam Olive is Woensdag op last van de communistische autoritei ten te Sjanghai aangehouden. Hij zou tijdens een overwinningspara de de verkeersregels hebben over treden. ring van deze correspondent om zijn lezing van de gebeurtenissen te Wo nosari te aanvaarden, stelde de kolonel Carlock later sarcastisch de vraag, of de 15 Amerikaanse jour nalisten, die thans een bezoek bren gen aan Indonesië, door de Neder landers wellicht zorgvuldig zijn uitgezocht." Aan het artikel van Newton over de rapporten van de militaire waar nemers, dat in meer uitgebreide vorm verscheen in „Het Dagblad" te Batavia ontleent Aneta nog het volgende: De beslissingen, die gebaseerd zijn op onjuiste of bevooroordeelde berichtgeving, zullen kennelijk lei den tot het vormen van een regiem in Indonesië, dat noch de macht noch de bekwaamheid heeft om de communistische opmars in Azië te weerstaan. Het ongevallencijfer onder de mi litaire waarnemers bedraagt tien procent, hetgeen uitermate hoog is, zelfs voor een leger in oorlogstijd. De Australische officier, kapitein C. G. Williams deed hier dienst als militair waarnemer voor de Vere nigde Naties van Juli 1948 tot Maart 1949. Nadat hij zijn missie had volbracht, publiceerde hij in een rapport aan zijn landgenoten feiten, die hij niet eerder had kunnen openbaren. Sprekende over de discipline van de republikeinse troepen welke van vitaal belang is voor de stabi liteit van het land, nadat de Neder landse troepen zullen zijn vertrok ken merkt kapitein Williams op: „de ene klacht na de andere werd door de militaire waarnemers inge diend bij de verantwoordelijke re publikeinse autoriteiten betreffen- don de door hun troepen veroor zaakte incidenten. Mochten zij al beloven de zaak onmiddellijk recht te zetten, dit bracht niet de minste verandering. De waarheid is. dat zij niet de minste controle over hun mensen hadden, 's Lands toestand is bedroevend, honderden Indonesiërs werden wekelijks door extremisten vermoord, bruggen en treinen wer den opgeblazen, openbare nutsbe drijven werden vernield en land werd verwoest. Sukarno c.s. bekommeren zich niet over deze onverantwoordelijke vernieling, Zij koesteren zich in de zon van de steun van de Veilig heidsraad en weigeren ieder aanbod voor een redelijke oplossing", aldus Williams. BOEDAPEST, 7 Juli (AFP) Na een schorsing van de zitting zei mr. Kartos, de advocaat van Prins Esterhazy, over zijn cliënt, die be schuldigd wordt van deviezen- smokkel, speculatie en aanslag op de Hongaarse economie: „Niemand kan ernstig beweren, dat prins Esterhazy voornemens was de kar dinaal financieel te helpen, want iedereen weet, dat hij zich heel zijn leven van alle politieke bedrij vigheid heeft onthoudn." Procureur Borbely volstond er mede, kardinaal Mindszenty te kenmerken als „het hoofd van de contra-revolutie, die al zijn ver wachtingen baseerde op een nieuwe wereldoorlog, om aldus de restau ratie van de Habsburgers te kun nen bewerken. Aan dat gedeelte van de samenzwering tegen de re publiek hebben zijn medebeklaag- den medegewerkt.", aldus Borbely. Daar de verdedigers niets meer aan hun verklaringen hebben toe te voegen wordt de zitting opge heven. Zaterdagochtend zal uit spraak worden gedaan. RUM VERKLAART: DR. VAN ROYEN NIET ONTEVREDEN DJOCJA, 7 Juli (A.F.P.). Op een persconferentie heeft dr. Mo hammed Rum heden te Djocja verklaard, dat de republikeinse troepen „in geen geval de posities, die zij thans op Java en Sumatra bezet houden, zullen ontruimen". Dr. Rum verwachtte dat de besprekingen over een algemeen geldend bevel tot staking van het vuren nog twee weken zouden duren en zeide te hopen, dat de kwestie van het terugtrekken der Nederlandse troepen zal worden besproken vóór de Haagse Ronde tafel Conferentie. Rum sprak de geruchten tegen, dat een voorlopig accoord over het staken van het vuren reeds tussen de Nederlandse en republikeinse delegatie was bereikt. De terugkeer van president Su karno en andere republikeinse leiders noemde Rum een eerste stap naar de toepassing van het accoord van 7 Mei. Dr. van Royen heeft Donderdag in een radio-interview te Batavia verklaard, dat de voorbereidende besprekingen voor de beëindiging van de vijandelijkheden op Java nog niet zijn afgelopen. De wijze, waarop het staken van het vuren ten uitvoer moet worden gelegd, moet nog nauwkeurig worden be paald, „doch ik ben niet ontevre den over de resultaten, die tot dusver -zijn bereikt", zei dr. van Royen. De ontwikkelingsmogelijkheden van Groot-Indonesië achtte van Royen bijna onbegrensd, mits het mogelijk is een ernstige samen werking tot stand te brengen tus sen de constructieve krachten in de federalistische republiek en Nederland. INZITTENDEN NIET-LEVENS GEVAARLIJK GEWOND Donderdagmiddag omstreeks 14.15 uur is in de Bathpolder hij Rilland op Zuid-Beveland ongeveer 50 m. van de zeedijk een militair Ies- vliegtuig van het vliegveld Woens- drecht verongelukt. Het vliegtuig verloor plotseling hoogte en raak te met een vleugel de grond. Het sloeg over de kop en werd totaal vernield. De instructeur luitenant- vlieger R. van Luijk kreeg lichte verwondingen; de by hem in het toestel zittende leerling liep inwen dige kneuzingen op. Hun verwondingen zijn niet van die aard, dat voor beider leven ge vreesd moet worden. Zij zfln per militaire Rode Kruis auto naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom overgebracht, nadat een dokter de eerste hulp had verleend. Het toestel, een Tiger Moth van de militaire vliegbasis Woens- drecht, kwam terecht vlak bij een groep arbeiders, die op een aard appelveld bij de Hofstede Westhof aan het looftrekken waren. Volgens de ooggetuigen vloog het toestel erg laag en hing het schuin om reclamebiljetten uit te strooien voor het vliegfeest, dat ten bate van het van Weerden Poelmanfonds Zaterdag a.s. op het vliegveld Woensdrecht wordt ge houden. De twee inzittenden wer den na het ongeval door de arbei ders snel uit het toestel gehaald. Ter gelegenheid van de herdenking van het 120 jarig bestaan van en Jagers werden zij gisteren door H. M. Koningin Juliana en Z. Paleis Soestdijk geïnspecteerd. de Garderegimenten Grenadiers K. H. Prins Bernhard voor het

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1