Morgen start de Asser TT. Werelduurrecordhouder Coppi heer en meester in tijdrit Alle hoop is gevestigd op Dick Renooy Schoutbij NachtWillinge is bescheiden in zijn lof EUWS EVELDT Maar de concurrentie is groot! RADIO 100-jarig bestaan van de Mij. tot bevordering van de Geneeskunst herdacht Met de K.A.B. naar Rome DETECTIVE Vrijdag 8 Juli 1949 PAG. 3 ERWACHTING Mesman en ist herkend rdinaal dszenty mishandeld IIEDINGEN eek ^ACANTIE BON ,CIBCUIT DRENTHE TOUR DE FRANCE Matige prestatie van de Nederlanders in vlakke etappe De gecombineerde manoeuvres Het goede woord door het>»K.N.M.I. te :g vair Vrijdagavond vond. \NHOUDEND VRIJ OEL WEER swolkt met aanvan- hier en daar enige maar morgen plaat- Iaringen. Zwakke tot ind uit noordelijke i. Weinig verande- temperatuur. R. K. Lyceum - Voor het eind-exa- ;ijn geslaagd: G. v. d. ühne, Jn. Kops, Maria iet Smit, Jae. Spruijt, Jn. de Winter, allen iarna de Grauw, Ge- an te Bergen, Dick [eiloo; Theo Schagen Steltenpool te Ob- rvoort, Wim Zaal te gewezen geen. i (A.P.). Vandaag ilijke resten geïden- twee slachtoffers van :ukte K.L.M.-toestel d". jk overschot van ge- ans Plesman kon di- iceerd worden. Eerst [eek, dat het tweede -schot dat van de 24- iist Leendert Post uit ras. zijn door de duikers alle li.jken van de 33 eborgen. van „De Roermond" ïeter onder de opper- zee. 7 Juli (A.P.). De inlichtingendienst g een rapport ont- in gezegd wordt, dat lal Mindszenty in de o zwaar mishandeld geestvermogens ver- ort staat, dat de kar- gevangenis naar een aor zwakzinnigen in ergebracht is. \merikaanse officier •apport „waarschijn- Het is een verzame- en, welke afkomstig lieden uit de gehele irtretfoto graven Telef. 3520 na BROODZAAG fabr. 1.45 lSTIC .COUVERTS 1-38 [ONADE RIETJES it- transparant 39 ets. 1STIC EIER. 'ELS, p. st. 16 ets. [ONADE GLAZEN if 20 ets. TERSTEL lig 1.98 1KARAF 84 ets. liaal voor pensions 'racht kwaliteit 'ELZEIL, p. m. 6.94 cm- breed. Spaart linnengoed. VERPOTTEN ille lak 1-90 STIC BEKERS oor 34 ets- ouwbaar BROOD- 'MMELTJE 1.15 'ERDOOS glas inzet, 1-85 4IC-BESTEK f 1.10 ÜHUIFBEKER loosje, alum- 1.20 M. BORDEN 55 ets. AND- 1ERTJES 75 ets. DVORMPJES 5 ets rekt geeft kopen van (TELS a 95 ets. 37 ets. haat - Houttil (Van onze sportredacteur) HET VELD COUREURS, dat Zaterdag in Assen aan de start zal komen is uniek in de geschiedenis van de Nederlandse T.T. Alle prominente figuren uit de motorrijderswereld hebben ingeschreven. Deze elite-deelneming is voor een groot deel een gevolg van het feit, dat de komende Dutch T.T. met de races om de Grote Prijs van Engeland, Italië, Ierland, België en Zwit serland, meetelt voor het wereldkampioenschap. Het is dus vanzelfsprekend, dat de snelheidsduivels uit hun motor zullen halen wat er maar uit te halen is. Men mag veilig aannemen, dat de races om de Grote Prijs van Nederland der K.N.M.V. de meest belangwekkende zullen zijn van alle courses, welke ooit op een circuit in Europa werden verreden. Verder verbeterd Men weet, dat het Circuit van Drenthe terecht de naam heeft snel te zijn. Dit jaar is men weer verder aan het verbeteren gesla gen: diverse sloten werden ge dempt, bomen, welke ook maar enigszins gevaar op konden leveren verdwenen van de aardbodem, hetgeen o.a. het geval is bij de pits. In enkele bochten werd de stropak bescherming verder naar achteren verlegd. Ook de accomodatie voor het publiek is er beter op geworden, tribunes werden bijgebouwd of verplaatst, nieuwe bruggen aange legd enz. Alles is in gereedheid voor de a.s. enerverende kampen. Hoe zullen ze verlopen? Het grote duel Met spanning zal men ongetwijfeld de titanenstrijd in de 500 cc. klasse tegemoet zien tussen Engeland en Italië; het zou een wonder beteke nen als een ander land met de ere palm zou gaan strijken. De Britten komen met hun zo gevreesde Nortonploeg, waarvan deel uitma ken Artie Bell, de winnaar van 1947 en 1948, Johnny Docket en Harold Daniell. Verder Ernie Bills, Bob Forster en Freddie Frith op Veloeette en Des Graham, Ted Frend enz. op A.T.S., de openba ring tijdens de Engelse T.T. Italië komt met zijn grote ka nonnen als Lorenzatte, Bertacchine e.a. op de pijlsnelle Guzzi's. En dan niet te vergeten de vier-cylinder Gilera's, welke danig zijn geper- fectionneerd. Ondanks de grote kracht van het team der Azuri menen wij te moe ten betwijfelen of zij het gezien de lange afstand (ruim 264 km.) te gen de uitgekookte Britten zullen kunnen bolwerken. Wij houden het wederom op een Britse zege. Voor ons land komen in deze klasse .zoals bekend, uit Piet Knij- nenburg, Pellikaan en Hoek op B. M.W., de gebroeders Veer op Tri umph en Schot op Norton. Met 'n Nieuw-Zeelander en twee Span jaarden starten in totaal 38 ren ners. Voor de 350 cc. klasse is Italië niet geïnteresseerd, hetgeen blijkt, uit hun minimale inschrijving. Maar er is toch een naam bij, wel ke sterk in het oog springt, name lijk die van Lorenzetti; het betreft hier een debuut in deze klasse. De Italiaan komt met een nieuwge- PROGRAMMA ZATERDAG 9 JULI HILVERSUM I, 301 M. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Gramofoonmu- ziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Utrechts Stedelijk Or- kest, 10.00 Klein, klein kleutertje, 10.15 Muziek houdt fit! 10.55 T.T.- races te Assen, 11.15 Radiozieken bezoek, 12.00 Angelus en Kamermu ziek, 12.30 Mededelingen en T.T.- races, 12.45 Lunchconcert, 12 55 Zon newijzer, 13.00 Progr. Ned .Strijd krachten, 13.30 Lunchconcert, 13.50 Film en toneel, 14.10 Gramofoon muziek 14.15 T.T.-races, 14.30 R.K. Gem. koor St. Caecilia te Korten- hoef, 14.45 Boekennieuws, 14.55 T.T.- races, 15.15 Orkest zonder Naam, 15.50 De vliegende Hollander, 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans, 16.30 T.T.-races, 16.45 Gramofooif- muziek, 17.00 De Wigwam, 18.00 Gramofoonmuizek, 18.05 Actualitei ten, 18.15 Journalistiek weekover zicht, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrach ten, 19.00 Nieuwsberichten, 19.15 Kampvuren langs de evenaar, 19.30 Gramofoonmuz., 19.45 Regerings uitzending voor de Nederlanders in Duitsland, 20.00 Nieuws in 't kort, 20.05 De gewone man, gevolgd door gramofoonmuziek, 20.20 Lichtbaken door de Z.E. Heer Henri de Greeve, 20,45 Gramofoonmuziek, 21.00 Zo mersproeten met Orkest zonder Naam, 21.45 K.R.O. Kruisklank- puzzle, 22.00 Metropole Orkest, 22,30 Wij luiden de Zondag in, 23.00 Nieuwsberichten, 23.20 Avondcon cert. HILVERSUM II,415 M. V.A.R.A.: 7.00 Nieuws, 7.18 Gramo foonmuziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Gra mofoonmuz., 8.40 Orgelspel 9 00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O.: 10.00 Spreker, 10.05 Morgenwijding. V.A. RA.: 10.20 Radiofeuilleton, 10.35 Uitz. voor de arbeiders in de con tinubedrijven, 11.30 Viool en piano, 12.00 Vincentino o.l.v. Frans Poptie, 12.30 Mededelingen en gramofoon muziek, 13.00 Nieuwsberichten, 13.15 Kalender, 13.20 Malando en zijn tango-rumba orkest, 13.50 Gramo foonmuziek, 14.00 Het Nederl. lied, 14.20 Amsterdamse politiekapel, 15.00 Gronings programma, 15.25 Ra dio Philharmonisch Orkest, 16.10 Komt u binnen, 16.25 Piano-duo, 16.45 Sportpraatje, 17.00 Nieuws van de platenmarkt, 17.30 Om en nabij de twintig, 18.00 Nieuwsberichten, 18.15 Nabeschouwing T.T.-races, 18.30 Populaire liedjes, 19 00 Actua liteiten. V.P.R.O.: 19.30 Lezen in de bijbel, 19.45 Boekbespreking. V A. R.A.: 20.00 Nieuws in 't kort 20 05 Dingen van de dag, 20.12 Als u met vacantie gaat20.20 Promenade orkest, 20.45 „De Bonte Bal" pre senteert u de revue ,,Heb je 't ooit zo zout gegeten", 21.45 Socialistisch commentaar, 22.00 Concert, 22.25 Mensen, die wij wei eens ontmoe ten, 22,40 Breng eens een zonnetje o.l.v. Johan Jong, 23.00 Nieuwsbe richten. 23.15 Sfeer en Rhythme, 23.35 Gramofoonmuziek. bouwde Guzzi, waarvan een grote roep uitgaat. Een verrassing mag niet uitgesloten worden geacht. Normaliter zal het echter wel 'n Engelse zege worden; voor de Brit ten starten o.m. Bell, Daniell en Bill. Voor Nederland rijden o.m. L. v. Rijswijk en Simons op Veloeette, Knijnenburg en Pellikaan op A.J. S., in totaal negen landgenoten. Van de 45 inschrijvers 26 Engel sen, 2 Italianen, 2 Nieuw-Zeelan- ders, 2 Denen, 1 Spanjaard en 1 Australiër. Onze enige kans Wat ons land betreft is alle hoop gevestigd op Dick Renooy in de 125 cc. klasse, ruim 115 km., waar van hij de nationale titelhouder is. Het vorig jaar stoof hij als eerste over de streep; zal het hem thans wederom gelukken! Een feit is, dat hij weer een behoorlijke kans maakt maar de concurrentie is deze keer wel zeer groot, wijl de Italianen zeer goed vertegenwoordigd zijn met coureurs als Nelly Pagani en Reon.i Pagani heeft nog een appeltje te schillen met onze landgenoot, die hem de vorige week op het cir cuit de la Cambre in België ach ter zich liet. Ik reken er niet op". Dick Renooy vertrouwde ons toe dat hij zelf niet op een overwinning rekent. „De Italianen hebben iets nieuws" zo zei hij, „kopkleppen, die winnen het. De Zuiderlingen zijn gewoon weg niet te houden, maar we zul len trachten zoveel mogelijk ons best te doen". De Nortonrijder Daniell De Italianen zijn er in geslaagd in Zwitserland 130 km. uit hun 4 taktmotoren te draaien, ikzelf kwam daar niet hoger dan 106 Het klimaat heeft daar echter veel invloed op de machines, de voch tigheidsgraad ligt ongeveer veertig procent lager dan in ons land. (In ons voetbalwereldje weet men er van mee te praten wat voetballen in Zwitserland van het gestel vergt Men loopt daar met „loden benen" In de motorwereld geldt het na tuurlijk de machine, welke daar voor een Nederlander moeilijk af te stellen is. Red.) Dick Renooy, die Maandagmor gen om half zes uit Bern vertrok met een volkswagen met aanhang wagen, arriveerde na een non-stop rit Donderdagmorgen om 6 uur in de keistad, w,aar hij, zonder zijn bed op te zoeken, zijn motor in or de ging maken vor Assen. Zijn monteur Bertus Jonker, die hem sinds het verlaten der Ambachts school trouw ter zijde staat, was ook druk in de weer. „Voor de oorlog", zo besloot Re nooy, „kwamen de Italianen prac- tisch alleen in de zware klasse uit, maar sinds mijn zege in de vorige Asser T.T. in de 125 cc. zijn zij zeer gebrand op successen in deze klas se. Ze gooien er kapitalen aan ka pot. En nu maar afwachten En nu maar afwachten wat het Zaterdag wordt, als de bromtollen ronddazen in Drente. Moge het 'n prachtig sportfestijn worden zon der ongelukken. VAN In het Amsterdamse Concertge bouw hield de Ned. Mü. tot be vordering van de Geneeskunst gisteren een feestvergadering, ter gelegenheid van het eeuwfeest dat Donderdag werd gevierd. Minister Joekes deelde mede dat de Maat schappij gemachtigd was door H. M. de Koningin, om met ingang van heden het predicaat „Konink lijke" te voeren. Minister Joekes zei o.m. dat het ongeduld van de Maatschappij over de totstandkoming van de Zieken fondswet geheel door hem wordt gedeeld. De heer Van Erp Taalman Kip, voorzitter van de Maatschap pij, stelde de vorige beheerders van 's ministers departement op dit punt in gebreke. De voorzitter meende dat uit de geschiedenis van de 100-jarige wel is gebleken, dat zij van het begin af aan in haar vaandel had geschre ven: bevordering van de genees kundige wetenschap en beharti ging van de volksgezondheid, nalast de verdediging van het aanzien en de belangen van de geneeskundige stand in de ruimste zin van het woord. Van deze doelstellingen, die ook in de statuten zijn opgenomen is zij nimmer afgeweken en talloos WEER BRAND IN DE PEEL Sinds Zaterdag woedt een Peel- brand met wisselende felheid in de zogenaamde Kwadestaart ten noorden van de weg Deurne-Ven- ray tussen de dorpen Bakel, Mil- heeze en IJsselsteyn. De brand heeft een uitgestrekt complex hei degrond aangetast, veel. turf kon door voorzorgsmaatregelen ge spaard blijven. De moeilijk te be strijden branden blijven ondanks het blussingswerk soms weken lang doorsmeulen en laaien soms plotseling weer op. zijn in deze honderd jaar de getui genissen van het bevorderen van algemene belangen door de Maat schappij. In de maatschappij bestaan sinds 1946 drie sub-verenigingen, resp. van huisartsen, specialisten' en art sen in dienstverband. De besturen van deze verenigingen werken sa men met het hoofdbestuur en de taak hunner verenigingen is de be hartiging van de speciale belangen hunner groeperingen. Zij hebben echter geen rechtspersoonlijkheid en zijn, wat betreft hunne beslui ten, ondergeschikt aan het hoofd bestuur. ZEVENDE EEUWFEEST DER CARMELIETEN IN NEDERLAND (Eigen bericht) Het was in het jaar 1249 dat de eerste Carmelieten op Nederlandse bodem zich vestigden en wel in het in de middeleeuwen zo be roemde klooster Haarlem. Daar de juiste datum niet bekend is, heeft het provincialaat voorgeschreven dit feit te vieren op 16 Juli) de feestdag van O. L. Vrouw van de Berg Carmel. De Carmelieten be zitten in Nederland momenteel kloosters te Boxmeer, Oss, Mer kelbeek, Nijmegen, Aalsmeer, Hengelo, Zenderen, Oldenzaal en te Hoogeveen. In September a.s. zal een nieuw klooster in gebruik worden geno men te Deventer. In het klooster te Hoogeveen zal 16 Juli des mor gens een plechtige Hoogmis wor den opgedragen uit dankbaarheid. De prijzen van chemische producten Met ingang van 8 Juli 1949 zijn wederom de prijzen van enige chemische producten, waaronder het product kristalsoda, vrijge geven. KRUISTOCHT OM DE WERELD CANTERBURY, 6 Juli (Reuter). Het houten kruis, dat door pel grims van verschillende landen om de wereld wordt gedragen, is Woensdagavond te Canterbury aangekomen. Op Goede Vrijdag verliet een groep pelgrims Jeruzalem met het bijna 80 kilo wegende 3 meter lan ge kruis, vervaardigd van hout van de ceders van de Libanon, op de schouders. Bij aankomst te Ro me werd het kruis, dat een reliek bevat van het kruis, waaraan Christus stierf, door de Paus ge zegend. Te Dover droegen Belgische pel grims het kruis aan 30 Engelse pelgrims over, die het naar de Westminster-kathedraal te Londen zullen dragen. EEN ZEEUWSE OPLICHTER GEGREPEN De Middelburgse recherche heeft gearresteerd J. de R., een scheeps modelmaker uit Hansweert, die verschillende Zeeuwen voor een totaal bedrag van f 25.000 heeft opgelicht. De R. vertelde zijn slachtoffers, dat hij geld voor za ken nodig had en slaagde er door zijn welsprekendheid in om be langrijke bedragen van hen los te krijgen. Zo wist hij een bankier te Goes en een kassier van een Boerenleenbank op Zuid Beveland op te lichten, maar ook een arbei der in Zeeuws Vlaanderen te be wegen een hypotheek op diens huis te nemen en het geld, f 1500.- aan hem te lenen. Van de vroe gere notarisklerk H. te Koudeker- ke, die een som van f 4000.on der zijn beheer had en die daar van f 2600. in eigen zak stak, kreeg hij een bedrag van f 1400.doch H. liet hem een schuldbekentenis tekenen voor een aanzienlijk ho ger bedrag. Ook deze H. werd in arrest gesteld. ^E EERSTE ETAPPE, welke in deze ronde van Frankrijk tegen het horloge ging, Les SablesLa Roebelle, een afstand van 92 km, is gewonnen door de werelduurrecordhouder Fausto Coppi. De zege is hier terecht gekomen bij de man, die door vrijwel ieder ingewijde als favoriet werd beschouwd. Niet alleen voor Coppi, maar voor de gehele Italiaanse afvaardiging is het een succesvolle dag geweest: niet minder dan 6 Italianen plaatsten zich bij de 8 eersten. Coppi had deze overwinning overigens broodnodig, want zijn plaats in het algemeen klasse ment (Woensdag stond hij 24e) was nu niet direct imponerend en in overeenstemming met zijn faam. Hier en daar zei men zelfs, dat Fausto te „week" was voor de Tour. Toch zal de Italiaan nog moeten bewijzen, dat hij wel een man is voor deze wielermarathon, want, hoewel hij na gisteren in èèn klap tien plaatsen in de algemene rangschikking is gestegen, zijn achter stand op de drager van de gele trui, de kleine Marinelli, bedraagt nog altijd 28 minuten. Direct na de start zette Coppi een hoog tempo in. Tientallen ki lometers reed hij met een gemid delde van 40 km. Bij de ravitaille ring van Lucon, halverwege de etappe, was hij bijna 3 minuten op van Steenbergen, die op dat moment in tweede positie lag, voor. Kubler had hier 3'/2 minuut s GRAVENHAGE, 7 Juli. De A.N.P.-verslaggevcr aan boord van de Piet Hein seint het volgende: „Als besluit van de oefeningen heeft schout bij nacht J. J. E. Wil linge op de reede van Weymouth aan boord van de Tromp een Per®' conferentie gehouden. De schout b(j nacht zeide o.a. dat de Nederlandse schepen behoorlijk hebben meege daan, in het bijzonder de Tijgerhaai onder commando van luitenant ter zee 1ste klasse H. M. van der Veen. De A.N.P.-verslaggever tekent hierbij aan, dat de schout bij nacht opvallend bescheiden is met uitin gen van lof. Op de vraag of het volgend jaar weer dergelijke oefe ningen zullen worden gehouden, antwoordde de schout bij nacht: „Als het blijkt dat het nuttig is in deze geest door te gaan, zal het zonder twijfel gebeuren." Deze me ning wordt onderstreept door uitla tingen van Montgomery, die kort na de aankomst in Weymouth de vloot verliet en voordien in een interview met Reuter verklaarde zeer onder de indruk te zijn van de manoeuvres en zeker te zijn van algemene belangstelling van mili taire zijde. Het is zeer belangrijk, dat hoge legerofficieren eens met de vloot kennis maken, zo zeide de veldmaarschalk onder meer. Op de vraag of het convooi on kwetsbaar was gebleken, antwoord de de schout bij nacht: „Dat is ze ker niet het geval, evenmin is ech ter gebleken, dat een onderzeeboot er doorheen komt. Omstandigheden spelen in deze een zeer belangrijke rol". DE BELGISCHE KABINETSFORMATIE BRUSSEL. 7 Juli (A.N.P.). Informateur Frans van Cauwelaert heeft hedenavond aan journalisten medegedeeld, dat hij besprekingen heeft gevoerd met verscheidene politieke persoonlijkheden, onder wie Rolin, voorzitter van de Se naat, Devèze, lid van het bestuur der Liberale Partij, August de Schrijver, voorzitter van de C.V.P., de Vleeschauwer, Katholiek sena tor, Motz, voorzitter der Liberale Partij, Max Buset, voorzitter van de Socialistische Partij en Gilon, Liberaal minister van Staat. Na afloop van deze besprekin gen had van Cauwelaert een on derhoud met de prins-regent. Frans van Cauwelaert toonde zich zeer optimistisch over het verloop der onderhandelingen doch zeide in dit stadium nog geen medede lingen te kunnen doen. Vrijdag en Zaterdagmorgen zal hij zijn besprekingen voortzetten en hij verwacht Maandag een verklaring te kunnen afleggen over het resultaat. Ook het probleem van het geld, dat de Nederlandse schepelingen voor passagieren ontvingen, kwam ter sprake. Volgens de schout bij nacht is deze kwestie opgeblazen. Gebleken is, dat de Franse schepe lingen evenveel ontvingen, terwijl vaststaat, dat de Engelsen minder krijgen als zij in een buitenlandse haven zijn. Tenlotte merkte de schout bij nacht nog op, dat Nederland bij oefeningen als deze nooit moet ont breken en moet trachten met een belangrijk contingent te komen. De Nederlandse vlooteenheden zullen Zondag in de loop van de dag in Nederland terug zijn. Zwijnen in aardappelvelden De boeren van Attersum, op de rand van het Nederlandse gebied en in de nabijheid van 't „Reichs- wald" worden weer veelvuldig door wilde zwijnen geplaagd. Vooral de aardappelvelden moe ten het ontgelden. Een groot ge zelschap jagers en boeren heeft de laatste weken jacht op de indrin gers gemaakt. Dinsdag konden twee zwijnen geschoten worden. AGENT SCHOOT UIT ZELFVERDEDIGING Aanvaller overleden In het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam is de 52-jarige gezag voerder H. S. uit Groningen over leden, die Zaterdagnacht op de Parkkade door een agent uit zelf verdediging in de buik werd ge schoten. Deze agent zag ter plaatse een hevige vechtpartij en wilde tus senbeide komen, maar het gevolg was dat allen zich nu tegen de man in uniform keerden. Een der vechtenden besprong de agent van achter, een ander nam hem zijn gummistok af en gezamenlijk werd gepoogd de man in de Maas te dringen. De agent trok daarop zijn pistool, maar S. poogde hem die te ontrukken. Toen de agent het wapen tenslotte weer had los gewrongen, loste hij een waar schuwingsschot in de lucht. Op nieuw wilde S. de agent, die reeds op de uiterste rand van de kade was gedrongen, te lijf, waarop deze nu uit zelfverdediging een schot op zijn aanvaller loste, dat hem in de buik trof. S„ hoewel zwaar ge wond, wilde niettemin de vecht partij nog voortzetten en trok zijn jasje uit, maar zakte direct daarop in elkaar. Hij werd naar het zie kenhuis Coolsingel gebracht, waar bloedtransfusie werd toegepast. Hiervoor hebben nog vier agenten hun bloed gegeven. achterstand. Na Lucon wist de Zwitser, hoewel geplaagd door een lichte verkoudheid, zijn achter stand voor een groot deel in te lopen om met 1 minuut 15 sec. achter Coppi te eindigen. In deze vorm is Kubler momenteel de ernstigste bedreiging voor Mari nelli, die nog 8 min. 30 sec. voor sprong heeft. Marinelli heeft gis teren goed gereden, maar men verwacht dat zijn physiek niet sterk genoeg zal blijken aan de eerste viool te blijven spelen. Bij de Belgen was van Steen bergen in deze tijdrit de man, die de meeste aandacht op zich ves tigde, vooral bij diegenen, die in hem alti,jd alleen maar een sprin ter zagen. Hij handhaafde zich constant in de allervoorste gelede ren en pas aan het eind stond hij de tweede plaats aan Kubler af. In het Franse kamp was deze dag voor de regionale renners. Dussault bezette als beste Frans man de 9e plaats en ook Lauredi, Tacca, Cogan en Rolland plaat sten zich goed. Men had echter meer verwacht van Camellini, van Goasmat en vooral van Robic, die in het algemeen klassement 3 mi nuten op Marinelli verloor en, wat belangrijker is 10 minuten op Cop pi en 6 op Bartali. Hoewel deze zevende etappe een „vlakke" was en, oppervlakkig gezien, de Nederlanders goed zou moeten liggen, waren de presta ties van het dappere drietal ook deze dag weer matig. De Hoog startte als eerste en had dus nie mand voor zich, hetgeen nu een maal weinig stimulerend werkt. Hij werd spoedig ingehaald en hoe hij ook zwoegde om zijn positie te herstellen, zijn coupe de pedale werd rukkerig en stotend en wel dra moest hij de Italiaan de Santi, die hem na 50 km te pakken had gekregen, laten gaan. Toch bezet te de Hoog de beste plaats van de Nederlanders. Hij werd 57e. De Ruiter bracht het, na een regelma tige course, ditmaal niet verder dan de 61e plaats, terwijl Fauwels een inzinking doormaakte en de gehele etappe een slechte cadans had. Hij werd 78e. De achterstand op de drager van de gele trui bedraagt thans voor de Nederlanders: De Ruiter 49 min. 26 sec., Pauwels 1 uur 36 min. 59 sec., de Hoog 3 uur 2 min. 16 sec. De uitslag van de zevende etap pe luidt: 1. Coppi (Italië a) 2 uur 18 min. 10 sec.; 2. Kubler (Zwits.) 2.19.42; 3. Van Steenbergen (Belg. a) 2.20.57; 4. De Santi (Italië a) 2.21.28; 5. Pasquini (Italië a) 2.21.59; 6. Bartali (Italië a) 2.22.41; 7. Ausenda (Italië b) 2.23.00; 8. Corriere (Italië a) 2.23.05; 9. Dus- seau (Centraal Zuid West) 2.23.24; 10. Lauredi (Zuid Dost) 2.23.50; 11. Gyselinck (Belg. a) 2.23.51: 12. Biagioni (Italië a) 2.24.17; 13. De Prez (Frankrijk) 2.24.51; 14. Tacca (lie de France) 2.24.52; 15. Cogan (West Noord) 2.25.06; 16. Dos Reis (Centraal Zuid West) 2.25.08; 17. Lepebie (Frankrijk) 2.25.11; 18. Pedroni (Italië b)' 2.25.15; 19. Rol land (Zuid Oost) 2.25.25; 20. Ros- sello (Italië a) 2.25.28; 21. Ramou- leux (Centraal Zuid West) 2.25.29; 22. Marinelli (lie de France) 2.25.42; De Hoog was 57e in 2.29.01, de Ruiter 61e in 2.29.33 en Pauwels 78e in 2.31.52. Na de zevende etappe luidt het algemeen klassement: 1. Marinelli (lie de France) 44.47.43; 2. Kub ler (Zwiserl.) 44.56.12; 3. Magni (Italië b) 45.05.07; 4. Dupont (Bel gië b) 45.05.1ii; 5. Tacca (lie de France) 45.05.30; 6. Ockers (België a) 45.07.10; 7. Bartali (Italië a) 45.03.01; 8. Cogan (West Noord) 45.10.46; 9. Camellini (Zuid Oost) 10. Teisseire (Frankr.) 11. Lambrecht (Belg. a) 12. Goldschmidt (Lux.) 13. Caput (lie de France) 14. Coppi (Italië a) 44. de Ruiter (Ned.) 77. Pauwels (Ned.) 88. de Hoog (Ned.) 45.11.32; 45.14.05; 45.14.58; 45.15.18; 45.15.38; 45.15.43; 45.37.09; 46.24.42; 47.49.58. Het landenklassement na de ze vende etappe luidt; 1. lie de Fran ce (Marinelli, Tacca, Caput) 135 uur 08 min 48 sec.; 2. Italië (Bar tali, Coppi, Sciardis) 135.40.07; 3. West-Noord (Cogan, Goasmat, Ro bic) 135.44.29; 4. België (Ockers, Lambrecht, Impanis) 135.50.52; 6. Zuid-West (Camellini, Fach- leitner, Brambilla) 136.00.00; 7. Luxemburg (Goldschmidt, Diede- rich, Kirchen) 136.07.57; 8. Italië b (Magni, Martini, Pedroni) 136.08.53; 9. België b (Dupont, Geus, Verheart) 136.11.1110. Cen traal Zuid-West) (Leveque, Mas- sal, Desbats) 136.41.34; 11. Zwit serland (Kubler. Aschlimann, Weilemann) 136.47.01: 12. Neder land (de Ruiter, Pauwels, de Hoog) 139.51.49. De centrale reiskas, de organisatie van de KAB welke o.a. de zo juist beëindigde bedevaart naar Lourdes organiseerde, werkt plannen uit om in 1950 ter gelegenheid van het Hei lig Jaar een bedevaart naar Rome te houden. Het liet in de bedoeling deze be devaart na een langere tijd van voorbereiding, hetgeen voor de deel nemers een langere gelegenheid tot sparen betekent, in 1951 in massaal verband te herhalen. Hogere prijzen voor stucadoorswerkzaamheden In de Staatscourant is opgeno men een beschikking tot wijziging van de prijzen-beschikking stuca- doorswerkzaamheden 1948, waar bij de uurprijzen, welke voor stu- cadcorswerkzaamheden mogen worden berekend, zijn verhoogd. De uurprijzen variëren nu van f 0.76 tot fl.90. Deze prijsverho ging vindt zijn aanleiding in een door het college van rijksbemidde- iaars toegestane loonsverhoging en een goedkeuring voor de uitbeta- NA DE RAMP MET DE „ROERMOND" Nog twee slachtoffers geborgen BARI, 7 Juli (Reuter). Dui kers hebben Donderdag nog twee lichamen uit het wrak van de K.L.M.-Constellation „Roermond" gehaald. Naar men gelooft is een hiervan dat van de gezagvoerder, de heer Hans Plesman. Tot dusver zijn 25 van de 33 slachtoffers ge borgen. We hebben allemaal in ons leven van elke dag minstens één ogenblik dat we alleen zijn, één seconde misschien dat we denken aan onszelf, wat we zijn, wat we doen, wat we be doelen en nastreven. Wij leven toch niet helemaal dom-weg, zin-loos, onnadenkend. We hebben een ziel, een geest, die ook het zijne vraagt, die zijn voedsel nodig heeft. Een mens leeft niet van brood alleen. We hebben een woord nodig, iets dat ens wat zegt, dat tot ons spreekt. Op menigvuldige ma nieren dringt iets van buiten in ons door. Laat het iets qoeds zijn, iets waar we geestelijk voordeel van hebben. Een goed woord gaat elke goede, ja zelfs de beste qave te boven. Spreek tot anderen een goed woord en sta er zelf voor open! MARCUS. FEUILLETON d„« H. völmek tegen wil en dank 74. „Ik was op weg naar Teddy toen ik me bedacht. Het leek me te ge vaarlijk. Achteraf heb ik gelijk ge kregen. De politie liet er geen gras over groeien en verspreidde je sig nalement. Wanneer je je verstand had gebruikt, zat je op 't ogenblik al een eind buiten Zweden." „En jij kon mooi weer spelen van de opbrengst van het halssnoer." Paula schokschouderde. „Ik zie geen kans, het kwijt te raken, of het moest aan de Béringuards we zen. In die richting heb ik stappen gedaan, 'k Had een onderhoud met Solange en bood hem 't halssnoer voor vijftigduizend kronen te koop aan. Hij kan ieder ogenblik hier zijn." „Mooi. Vijftigduizend kronen sla ik niet af. Als je 't geld niet over de balk smijt, ben je er een paar jaar mee onder de pannen. Daarna komt het halssnoer aan de beurt. Heel attent van je, Solange op de thee te vragen. Zijn duiten incas seer ik, maar naar 't sieraad kan hij fluiten." „Je praat alsof jij het alleen voor 't zeggen hebt. Ik heb recht op de helft." „Op geen ore. Hoe was het mij vergaan ,als ik je niet in Marvall had ontdekt? Leer om leer, schat tebout! 'k Heb twee uur bij Teddy Blom zitten wachten. Wie ver scheen, geen Paula Kalarne. 'k Be greep welk spelletje je dacht te spelen. Met Teddy ben ik overal geweest, waar ik vermoedde dat je een toevlucht kon hebben ge zocht, ook hier. Overdag moest ik me van de vlakte houden. Onder tussen informeerde Teddy opnieuw aan alle Stockholmse adressen hij sleet niets zijn schoenzolen. Toen besloot ik nog eens een kijkje te nemen en ziedaar! Het spreek woord werd weer bevestigd; lest best. De dame ontvangt me zowaar feestelijk bij kaarslicht." Klausen stak een hand uit. „Kom nu maar met 't halssnoer op de proppen! En een beetje gauw!" Langzaam schudde Paula het hoofd. „Niet voordat ik met So lange zaken heb gedaan. Ik verlang de helft van de koopsom. Wil je hem daarna weer van 't halssnoer ontlasten -mij een zorg! Ik zal het je niet beletten. Wanneer de vijfentwintig duizend kronen in mijn bezit zijn, ga ik mijn eigen weg." „Niet onverdienstelijk overlegd, Paula, maar er komt niets van. Ik regel de boel, niet jij. In 't kort zal ik je vertellen, hoe het er met je voorstaat. Je kunt met mij meegaan. Je weet, dat ik dol op je ben. Ik zal je Lars doen vergeten; ik begrijp waarachtig niet, wat je in hem kon zien. Ted dy Blom is een specialist in 't ver vaardigen van valse paspoorten. Hij levert mij er één ten name van meneer en mevrouw Crispi. Met jouw vaardigheid in 't grimeren en vermommen, transformeer je mij gemakkelijk in een Italiaan, jezelf in een schone Italiaanse. We rei zen per vliegtuig naar Amstérdam, vandaar naar Parijs. Als wij er ons een maandje hebben geamuseerd, slaan we onze tenten aan de Ri viera op. Na een jaar is 't rumoer om de diefstal van het halssnoer verstomd. Laat het gerust aan mij over het te gelde te maken." Paula zag hem strak aan. haar ogen stonden hard. „Zo, zijn dat je plannen" „Dat zijn mijn plannen." „Nu zeg ik: er komt niets van." „Neen?" vraagt hij op gerekte toon. Heftig antwoordde zij: „Neen! Ik ben waarachtig geen heilig boontje. Ik wist, dat jij de aanslag op Gunnar Lundqvist pleegde; het verhinderde me niet, één lijn met je te blijven trekken. Ik zou óók hebben gezwegen, wanneer je Ma rianne Karlsson en August Söder- man uit de weg had geruimd. Maar dat je Lars Folmer, een medewer ker, naar de Bernadottestraat lok te, hem opwachtte en verraderlijk een mes in de rug plantte dat vergeef ik je nóóit! Ik zal niet rus ten eer je daarvoor hebt geboet. Nu weet je precies waar je met mij aan toe bent." Klausen knikte. „Je èult je nog wel eens bedenken, beste meid." Paula keurde hem geen antwoord waardig. „Wees niet zo onverstandig om te geloven, dat ik mrjn spel door jou laat bederven. Wie niet mee doet, beschouw ik als tegenstan der, een tussenweg ken ik niet. Ik heb je mijn plannen uiteengezet en het is voor jou: aannemen of ver werpen. Er wordt niets in gewij zigd. Verwerp ze en je deelt het lot van Gunnar Lundqvist en Lars Folmer. Niemand zal mij onge straft dwarsbomen. Het zou mij spijten als ik genood zaakt werd, krasse maatregelen tegenover jou te nemen, maar beeld je niet in, dat ik ervoor terugdeins. Ik ben een man, die allereerst aan zichzelf denkt. Nu zijn er genoeg woorden verspild. Hier met het halssnoer!" „Ik wijk evenmin 'n duimbreed van mijn standpunt. Het halssnoer geef ik niet uit handen eer ik mijn vijfentwintig duizend kronen heb opgestreken". (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3