Défilé en Tuinfeest op het Paleis Soestcfijk Sjafruddin confereert te Djogja met Hatta --- J Een groot familiefestijn van heel het volk Russen beperken opnieuw het verkeer naar Berlijn De financiële besprekingen te Londen geëindigd zonder een besluit IOC NEDERLAND _L EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN WHO s Kardinaal op Drentse Katholieke Landdag Maandag 11 juli 1949 45eJJaargang No.11610 l ONSTELLING I I pique ibbele vreugd Prinsesjes sloegen spijkers met koppen Tientallen doden bij scheepsbrand Tsjang Kai Sjek op de Philippijnen Geneesmiddelen naar de Ver. Staten Wordt Kanton niet ontruimd In September gaat men verder praten te Washington Devaluatie werd niet voorgesteld Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde.) A H VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, tel 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, leL 459 K2240 tte geheel nieuw >r. Het benzine- 10! Woorden l niet zo over- ten, die U zelf een fikse de- Bel daarom de Ford Dealer op. tonen wat de vaard isl a i, mabel I 24-38, teL 4038 tel. 4466 lagzfjde 54 b, tel. 376 16-99, tel. 202 AMSTERDAM f25.—, flO— bij P. Koomen Jr. adressen. Vraag. I erkrijgbaar. Zie SINT VIN CENTIUS- tgeen U missen kunt. - en bovengoed, kin- jebruikte meubelen, nen! jk C 16 - ALKMAAR ht RV ON ■ekrijgen als je zei Martyn enk maar eens warte Diederic tt beet en bul- i wat er in het •etje pastoortje Dan zal ik jou reind van mijn iet woord. Hij n. „J...je hebt Dat...dat geld die L.lie..lieve Aan het défilé, dat Zaterdag ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard voor het Paleis Soestdijk plaats had, namen ook drie vlieg tuigen van de Nationale Luchtvaartschool te Hilver sum deel. Op deze luchtfoto van de K.L.M. zien wij de sportvliegtuigen laag voor het Paleis langs schieten. (Van onze eigen redacteur) Het 12'/»-jarig huwelijksfeest van het vorstelijke paar, dat Donderdag binnen de muren van het paleis Soestdijk in huiselijke kring is gevierd, is Zaterdag geworden tot het familiefeest van heel het Nederlandse volk, dat vanuit het hoge Noorden en het diepste Zuiden, van zijn duinen en van zijn oostelijke grenzen afgevaardigden had gestuurd, die in een keurig défilé, bont van kleurige vlaggen, vaandels en banieren voorbij de Koningin, de Prins en Prinsesjes op het witte paleis marcheerden en zo uiting gaven aan het medeleven van jong en oud met het koperen huwelijksfeest van het vorstelijke paar. Van alle kanten stroomden lang voor het aanvangsuur van het grote ochtenddefilé de deelnemers naar het verzamelterrein, waar de tientallen groepen werden geformeerd. Het landelijk huidecomité had de organisatie van de defile's overgedragen aan de padvinders van het district Utrecht en deze hebben zich onder leiding van hun districtscommissaris, H. M. Rosendaal, uitste kend van hun taak gekweten. Bij de in- en uitgang van de paleis tuin en op verschillende punten daarbinnen waren handy-talkie- apparaten, zes in totaal, opgesteld, voor deze dag afgestaan door de technische verbindingsdienst van de Rijkspolitie, waardoor de deelnemers aan de defilé's wenken en aanwijzingen konden worden gegeven. dansers uit Ootmarsum op hun klompen voorbij. De mannen met hun handen diep weggestoken in de zakken van hun zwarte broek, de vrouwen zwierden aan hun arm. Ook die uit Langedijk waren op klompen gekomen en de in zware rokken geklede vrouwen vormden weer een sterk contrast met de meisjes van het gymnastiek-ver- bond, die in haar lichte uniform pjes even later in de stoet volgden. Veel belangstelling van het gezel schap op het bordes trokken de kaasdragers uit Alkmaar, die hun traditionele berries met zich mee voerden. En nog kwam er geen einde aan de groep, die even onder broken was toen de Koninklijke Militaire Kapel de Marinierskapel kwam aflossen. Uit Bodegraven was een klein boerenechtpaartje gekomen en toen het knaapje bij het bordes was liet het even zijn vrouwtje los om met zijn pet te zwaaien. Uit louter eerbied haalde hij ten slotte ook de grote pijp nog uit zijn mond. Fleur en levendigheid straalde uit de groep van het Schuttersgilde Sint Jan uit. Babberich, met zijn klederdracht. De laatste groep van deze bonte stoet werd gevormd door de stoere vertegenwoordigers van de Nederlandse visserij met al de kustplaatsen van Nederland. Hieronder; Prinses Marijke slaat spijkers met koppen. Ook Prin ses Marijke nam deel aan het tuinfeest, dat Zaterdagmiddag in de tuin van het Paleis Soest dijk voor de jeugd van Neder land werd gegeven. Evenals haar zusjes moest zij spijkers met koppen slaan. Wij zien hier Prinses Marijke, geholpen door Z.K.H. Prins Bernhard, deel nemen aan het spel. Juist had de klok boven de grote paleisingang half elf geslagen, toen Koningin Juliana, Prins Bernhard, de prinsesjes en vele leden van de hofhouding het bordes betraden. In de ogenblikken voordat de trom men van de Marinierskapel zich begonnen te roeren, liep de Konin gin even de trap af om te kijken of mevrouw Penning met prinses Marijke al op het balcon waren aangekomen. En inderdaad, even later kwam het jongste prinsesje op de arm van haar gouvernante naar buiten en zij begon onmiddellijk te dansen en te kraaien toen de kapel van de mariniers, onder leiding van Gijsbert Nieuwland in strak tempo van onder de grote bomen bij de Soestdjjkse tuiningang tc voor schijn kwam. In een grote boog marcheerde de kapel het midden gazon op en nam plaats recht te genover het bordes. Het défilé begint En toen begon de lange keten van verenigingen, organisaties, clubs en groepen uit alle geledingen van het Nederlandse volk langs het konin klijk gezin te trekken. Een bonte, kleurige stoet officie ren van de koopvaardij achter de delegaties van de nationale vrou wenraad, kraamverzorgsters van het Wit-Gele Kruis, onmiddellijk voor de stoere mannen van de Ne derlandse handboogschutterijen. Professoren van de drie Rijksuni versiteiten, die zich, niet storend aan de marsmuziek van de mari niers en statig voortschrijdend in hun zwarte toga's de koninklijke vereniging van scherpschutters voorafgingen. Karei Lotsy presenteerde een groepje Utrechtse voetballers, even verder in de stoet volgde een an dere sportfiguur, Jhr. v. d. Bergh van Heemstede met enige wielren ners met hun racekarretjes aan de hand. Een bijzonder fleurige groep was wel die van de Noord Brabant se boerinnen met haar kunstige en met veel kleur geborduurde rokjes. De mannen van de reddingmaat schappijen volgden in hun zware oliepakken en hun Zuidwesters en na de vele delegaties van de K.A.B. met haar machtig vlagvertoon droegen de Nederlandse dammers een groot dambord met schijven in de stoet mee. En terwijl al dezen langs het bordes voorbijtrokken dreunden laag over het paleis vlieg tuigen van de Nationale Vlieg- school en Aero Holland. x? „h,. .t"® stro°m houdt aan En steeds stroomden nieuwe ver enigingen en «-oenen d„ oaleistmn binnen. De telefonisten van d PTT droegen nun kopteieioons nog aan de oren alsof zij zo van hun tafels waren weggelopen en direct achter hen klepperden de Twentse boeren- INSTANBUL (Reuter). Tien tallen personen zijn om het leven gekomen en ongeveer 30 personen ernstig gewond b|| een grote scheepsbrand, die gisterennacht uitbrak op het 4765 ton metende Turkse passagierschip Corum, dat vroeger Ankara heette. De brand begon in een chemische lading doch na enkele uren kon men de brand meester worden. Het aantal doden zal onbekend blijven zolang de cabines met rook gevuld zijn. Eerst werd gemeld, dat meer dan 100 passagiers, allen Turken, in de vlammen zijn omgekomen, ter wijl 30 personen ernstig werden gewond. De politie deelde later mede, dat 59 personen de dood von den, 14 personen zijn vermist en 35 ernstig gewond, BESPREKINGEN MET PRESIDENT QUIRINO Generaal Tsjang Kal Sjek is Zondagmorgen, vergezeld van een grote groep regerings- en Kwomin- tang-functionarissen, per vliegtuig van Formosa naar Manilla vertrok ken op uitnodiging van de regering der Philippijnen. In de loop van Zondag heeft de generalissimus te Gaguio, de zomerhoofstad der Phi. lippijnen, besprekingen gevoerd met de president van de Philippijnen, Quirino, over economische samen werking tussen de in het Verre Oosten gelegen landen en de alge mene ontwikkeling dezer gebieden, aldus een officieel communiqué. De besprekingen zullen heden. Maan. dag, worden voortgezet: DR. ENGELS GESLAAGD WILLEMSTAD, 10 Juli (ANP). Dr. C. J. H. Engels is er in ge slaagd een kabinet voor de Neder landse Antillen samen te stellen De gouverneur heeft dr. Engels verzocht als zijn gemachtigde met de Staten in overleg te treden over de eventuele benoeming van de volgende personen tot leden van het kabinet: M. P. Corsira (partij loos), dr. ir. Percy Henriquez (partijloos), mr. L. C. Kwartsz, gezaghebber van Aruba, drs. E. M. Newton, hoofdambtenaar van eco nomische zaken (nationale volks partij), E. A. Romer, oud-voorzit ter der Staten (partijloos) en J. H. Sprockel, oud-voorzitter der Sta ten en oud-schoolhoofd (katho lieke volkspartij). Hevige aardschok in Turkije ANKARA, 10 Juli (Reuter) Een hevige aardschok, die 15 seconden ruurde, heeft in Kars (Turkije) bij de Russische grens, muren en ra men van talrijke huizen vernield. Personolijke ongevallen zijn niet gemeld. De bevolking werd door een paniek bevangen en bracht eni ge uren irt de open lucht door. BERLIJN, 10 Juli (Reuter). Zonder verdere toelichting hebben de Sowjet-Russische functionarissen te Helmstedt meegedeeld, dat zij niet meer dan vier voertuigen per uur zullen doorlaten op de enige weg, die van het Westen naar Ber lijn leidt. Zondagmiddag begon zich aan de Britse zijde van de grens 'n queue van vrachtauto's te vormen. Het dagelijks goederenverkeer zou door deze maatregel van 300 tot 96 voertuigen teruggebracht worden. Duitse personenauto's en alle weg verkeer der Geallieerden passeer den die grens Zondag zonder enige vertraging of tegenstand. Een Britse functionaris verklaar de, dat het Britse militaire bestuur de Sowjet-Russische autoriteiten om een uiteenzetting heeft verzocht betreffende de nieuwe beperkingen. Van Britse zijde worden deze be perkingen als een schending van het tijdens de ministers-conferen tie te Parijs genomen besluit, dat het verkeer naar Berlijn weer op normale wijze zou moeten plaats vinden, beschouwd. Het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken is ingelicht. De Britse autoriteiten vatten deze nieuwe beperkingen ernstig op. Men ontkomt moeilijk aan de indruk, dat de nieuwe beperkingen een weloverwogen stap vormen van de Sowjet-Russische autoriteiten, IN HET KADER VAN HET MARSHALL-PLAN De eerste scheepslading Quini- dine sulphaat één vierde ge deelte van de belangrijke leveran tie ter waarde van 278.000 dollar, welke de V.. S. in Nederland zui len aankopen krachtens de bepa lingen van het plan-Marshall zal heden Maandag 11 Juli te New York aankomen. Het geneesmiddel, waaraan in de V. S. een tekort bestaat, wordt gebruikt voor de behandeling van hartziekten- In Maart van dit jaar heeft de ECA-missie voor Nederland mede gedeeld, dat de VS voor 278.000 dollar aan qumidine sulphaat voor voorraadvorming zou aankopen, waarvoor wordt betaald met de zgn. local currency account (de tegenwaarde in guldens voor ont vangen Marshall-dollars), Quinidine wordt gewoonlijk in kleine hoeveelheden vervaardigd als een bijproduct van kinine. Daar de vraag naar kinine de laatste jaren is afgenomen, wordt echter zeer weinig natuurlijke kinine vervaar digd. Het quinidine sulphaat, dat in Nederland wordt gekocht, ïS be kend als synthetische quinidine, doch het is gelijk aan natuurlijke quinidine. die in het kader van hun politiek past. Ook het verkeer over water wegen naar Berlijn ondervindt hin der van de Russische „speldenprik- politiek". Zondagavond was de toestand deze, dat de Sowjet-Russische, met de zóne-grenscontrole belaste auto riteiten, op zeven van de acht plaatsen waarvan tijdens de mi nistersconferentie te Parijs was be paald, dat hierover het wegverkeer naar Berlijn zou worden geleid, zonder dat dit aan belemmeringen onderhevig zou zijn, alle Duitse verkeer met vrachtauto5s tegen hielden. CHINESE NATIONALISTEN ZIJN OPTIMISTISCHER Volgens de Kantonse correspon dent van de „Singtaopao" heeft de Chinese nationalistische regering haar plannen tot ontruiming van Kanton laten varen. Volgens gezag hebbende bron, aldus deze corres pondent, heeft de regering beslo ten geheel Zuid-China te verdedi gen. Kanton zou de hoofdstad blij ven. De toestand m Zuid-China zou van nationalistisch standpunt be keken verbeterd zijn. Bevestiging van dit besluit kon niet verkregen worden, doch alge meen wordt gemeld, dat men in nationalistische kringen veel opti mistischer is dan twee maanden ge leden. TER DOOD VEROORDEELDE S.S.-ER GEGREPEN De rijkspolitie, gewest Amster dam, dienst opsporing ontvluchte politieke delinquenten, heeft Zon dag in de hoofdstad gearresteerd, de 45-jarige te Putten geboren G. L. H. Schwegter, die sedert 1923 in België vertoefde als mijnwerker, lid werd van de N.S.B. aldaar, later in de Waffen SS, dus in vreemde krijgsdienst trad en op 18 Juni 1946 deswege bij verstek door de Krijgs raad te Hasselt ter dood werd ver oordeeld. Schwegter was er reeds eind 1944 in geslaagd uit Belgische gevangen schap te ontvluchten. Hij nam aan vankelijk de wijk naar Duitsland en keerde circa een jaar geleden in Nederland terug. Hier verbleef hij onder valse namen op verschei dene adressen. De rijkspolitie arresteerde hem in een huis aan de Wagenaarstraat, waar, naar haar ter ore was ge komen, „een vergadering werd ge houden". Voorlopig is de man in 't politiebureau Linneaeusstraat opge sloten. Niet vaststaat of hij nog voor een Nederlands Bijz. Hof zal worden gedaagd, dan wel voor de tenuitvoerlegging van het dood vonnis en het eventueel afleggen van getuigeverklaringen naar Bel gië zal worden getransporteerd. Een wolk van duiven En amper waren zij gepasseerd of ergens klonk een commando, waar door 20.000 postduiven van de Ne derlandse Algemene Bond van Fostduivenhouders in de vrije na tuur werden losgelaten. Een grote wolk van fladderende vogels ver spreidde zich over paleis en tuin en een ogenblik was de hemel geheel aan het oog onttrokken. Laag scheerden zij over de boomtoppen, totdat zij hun weg gevonden had den. Tijdens de stilte, welke toen ge vallen was, klonk plechtig het volkslied, waarbij de vlaggen en vaandels van al de verenigingen in een halve cirkel op het middenga- zon opgesteld, ten groet naar voren negen. Dit majestueuze défilé van heel het Nederlandse volk werd defini tief besloten toen al de vlagdragers zich tot. een stoet formeerden en jn bonte mengeling als laatsten voor-, bij het bordes trokken, op de voet gevolgd door de Koninklijke Mili taire Kapel. In de paleistuin In de paleistuin, waar de 1600 deelnemers zich hadden verzameld, werden door lakeien koffie en koek geserveerd, terwijl de Baarnse Har monie „Crescendo" marsmuziek speelde. Het wachten was op de koninklijke familie, die had toege zegd een ogenblik temidden van de afgevaardigden te willen vertoeven. Het werd een gedrang, toen de Ko ningin, de Prins en de prinsesjes BATAVIA, (Aneta), Sjafrud din, de leider van de Republikeinse noodregering op Sumatra, is Zater dagmiddag in gezelschap van dr. Leimcna en Mohammed Natsir met een speciaal vliegtuig van de UNCI op het vliegveld Kemajoran bü Ba tavia gearriveerd. Zondagmorgen is Sjafruddin naar Djogja vertrokken. Bij zijn aankomst Zaterdag te Ba tavia verklaarde Sjafruddin, dat hij Zondag naar Djogja zou vliegen om het mandaat terug te geven aan president Sukarno, waartoe hij be- verschenen. Met velen van de deel nemers maakte Hare Majesteit een praatje. Belangstellend informeerde de Prins bij een tachtigjarig oudje hoe hij het défilé had gevonden. De meisjes met haar mooie rokken uit Tilburg hadden de bijzondere aan dacht. van Beatrix, die telkens haar moeder weer op een mooiere rok attent maakte. Vervolg op pagina 3 voegdheid had gekregen van de Sumatraanse noodregering. De ont moeting tussen de leden van de re publikeinse missie naar Sumatra en Sjafruddin had plaats bij Suliki, een plaats, ongeveer 20 K.M. ten Noorden van Fort de Koek gelegen. Sjaffruddin bevond zich in het ge bied, dat ten Oosten van Suliki ligt. Sjafruddin deelde nog mede, dat hij na de teruggave van het mandaat weer minister van Econo mische Zaken zal zijn, zoals hij dit voor de tweede politionele actie ook was. Sjafruddin deelde aan Reuter mede, dat de vraag of hij zal terug keren naar Sumatra of dat hij in Djogja zal blijven in zijn vroegere functie van minister,, van Economi sche Zaken in het kabinet-Hatta af hing van zijn besprekingen met het kabinet-Hatta. Hij voegde toe dat de noodrege ring zou blijven bestaan tot hij zijn mandaat heeft teruggegeven. De politiek van de noodregering was niet veranderd, aldus Sjafrud din. De besprekingen te Londen tussen de Amerikaanse minister van financiën, John Snyder, de Britse minister van financiën, Sir Stafford Cripps en de Canadese minister van financiën, Abott, zijn in de loop van Zondag beëindigd. In een officieel commu nique wordt verklaard, dat men hoopt begin September verdere ministeriële besprekingen te Washington te houden. Het com munique meldt verder, dat devaluatie van het pond tijdens de besprekingen niet is voorgesteld. Op de vraag, of tot speciale maatregelen op de conferentie werd besloten, antwoordde Sny- fler: „Tot een uiteindelijk besluit kwamen wij niet". De conferentie had geen uiteindelijke mening gevormd over de vraag welke be snoeiingen verricht zouden wor den tengevolge van de stilstand in de Britse dollaraankopen. „Dat zal later worden bekendgemaakt", zo zei hij. Het communique zegt, dat er een algemene uitwisseling van zienswijzen heeft plaats gehad over maatregelen op korte en lange termijn om de huidige even- wichtsstoringen tussen de dollar en sterlinggebieden op te heffen. De drie ministers van financiën waren het er over eens, dat men bij 't benaderen van de bestaande vraagstukken moet uitgaan van volledige erkenning van hun „in grijpende en langdurige aard". „Het doel moet zijn het verkrijgen van een stelsel voor de wereld handel, waarin de dollar- en de andere landen samen kunnen wer ken in één multilateraal kader. Alle betrokken partijen moeten bereid zijn hun politiek met dit doel voor ogen te herzien". Van Engelse zijde waren in de besprekingen behalve Cripps, Be- vin en Wilson, de ministers van buitenlandse zaken en van handel aanwezig. Kort daarna vertrok minister Snyder per auto naar het vliegveld Northolt om zich naar Brussel te begeven. Alvorens naar Brussel te ver trekken deelde Snyder aan ver slaggevers mee: „Mijns inziens hadden de besprekingen een nut tig doel. Wij luisterden met mede leven naar de besprekingen en legden de basis voor verder onder- zeek". Snyder gaf opnieuw als zijn mening te kennen, dat het Inter nationaal Monetaire Fonds, dat half September te Washington zijn jaarlijkse bijeenkomst houdt, de juiste instantie is voor bespreking der valuta's. Op vragen over maat regelen op korte termijn kon hij niet nader ingaan, die moesten tot de Engelse regering gericht wor den, aldus Snyder. Op een vraag over devaluatie van het pond, antwoordde Snyder: „Ik heb altijd gezegd, dat het nooit zal devalueren". Granaten in vuilnisbak Door arbeiders van de gemeente lijke reinigingsdienst te Hengen werden in het huisvuil twee gra naten gevonden. De projectielen bleken nog volkomen intact. Blijk baar heeft iemand zich er van wil len ontdoen en ze domweg in de vuilnisbak gedeponeerd. DIMITROF BEGRAVEN SOFIA (Reuter). Zondag is te Sofia het stoffelijk overschot van Dimitrof, de Bulgaarse communis tische leider en secretaris-generaal van de Kominform, bijgezet. Tijdens deze plechtigheid vuurden 50 ka nonnen een salvo van 30 schoten af. Leiders van 23 communistische par tijen waren aanwezig. Het stoffelijk overschot ïs bijge zet in een speciaal gebouwd mauso leum. Een arbeiderskoor van 3000 leden zong de „Internationale". De gehele plechtigheid duurde meer dan negen uur. KONINGIN JULIANA POSTZEGELS PELT -PAI49302] De nieuwe Koninginnezegels. Heden, Maandag 11 Juli, zullen als eerste in de reeks van de nieu we postzegels met beeltenis van H.M. Koningin Juliana de 10 cents oud-oker) en f 1.zegel (rood) verschijnen. De overige waarden zullen geleidelijk volgen. De ver koop van de zegels zal geschieden als de voorraad van de overeen komstige waarden van de tegen woordige uitgiften zal zijn uitge put. Voor verzamelaars zullen evenwel op hun verzoek de nieuwe zegels, voor zover zij zijn ver schenen, verkrijgbaar zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1