Alkmaarse Bedevaart naar Heiloo Duitse kinderen hartelijk ontvangen Grote demonstratie van het Nederlandse Rode Kruis Eerste plechtige H. Mis te Bergen Ambtenaren - Bouwvakarbeiders Uitslag 1—2 Openluchtfeest Turnkring HNK PAG. 2 Maandag 11 Juli 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Het défilé te Soestdijk V Ontroerende toneeltjes in Kinheim 15-jarig bestaan van de afdeling Heiloo Bl| ONS IS WACHTEN UITGESLOTEN WEERSVERWACHTING Bezoek der Schotse cavallerie Geslaagde demonstratie ter viering van het 70-jarig bestaan van Lycurgus Gisteren was weer de dag, waar op de Alkmaarders hun jaarlijkse bedevaart hielden naar Onze Lieve Vrouw ter Nood. Met de trein, maar ook met de fiets en te voet waren honderden opgetrokken om hun geloof en aanhankelijkheid te manifesteren. Voor onze Moeder maagd en om haar troost en be scherming te vragen voor hun gro te en kleine noden. Er waren deze keer veel kinderen onder de pel grims en van de ouderen waren de vrouwen in de meerderheid, wat niet te verwonderen was, daar de algemene intentie der bedevaart was: een behouden thuiskomst van onze mannen en jongens uit Indo nesië. De plechtigheden werden ge opend met een Solemnele Hoogmis tot intentie van de Broederschap van O.L.V.t.N., welke opgedragen werd door de Zeereerw. Pater Pas toor G. L. Binkhorst, met assis tentie van de Weleerw. Paters J. Frehe en P. J. Trooster. De predieatie werd gehouden door Pater A. van Dieren O.P. uit Amsterdam. De eerw. spreker had als tekst gekozen ,.Vita erat Lux, het leven was het licht". Elke mens is bang in het duis ter, omdat hij weet, dat het kwade hem in het duister belaagt en wil daarom het licht om zich heen heb ben. Het leven is het licht, God is het licht. Een geestelijke duister nis bedreigt ons. Veel ontbreekt aan de wereld, maar dat komt, omdat er zoveel aan ons zelf man keert. De mens ziet God niet meer, overal zien wij verzet tegen Hem. God is een probleem voor hen, die Hem bestrijden. Is God ook voor ons een probleem? Voor velen van ons is God een soort traditie en de godsdienst een samenstel van ge woonten geworden, ging de gewij de spreker voort. Ons ontbreekt één ding, te be seffen, dat God het leven en het licht is. Hem te leren kennen en Zijn oneindige goedheid te begrij pen, dat is de oplossing van het probleem. Bidt tot Maria, dat in de tijd van duisternis het licht van liefde weer gaat schijnen, opdat God van een probleem een waar heid wordt. Leden van het koor van de St.. Josephkerk zonden onder leiding van dirigent C. Himmelreich de driestemmige Mis van Perosi. Het orgel werd bespeeld door de heer W. Schreurs. Om kwart voor één verzamelden de pelgrims zich op het plein voor de grote kapel en vandaar trokken zij gezamenlijk langs de kruisweg staties, onder het bidden van een rozenhoedje voor de gesneuvelden in Indonesië naar de Calvarieberg. Na het aflezen van de namen van de overledenen uit de Broeder schap hield Pastoor Brinkhorst een korte toespraak tot de honderden pelgrims. Wij zijn thans verenigd in de KAASDRAGERS EN ALKM. MEISJES IN DE STOET AIKMAAR. Aan het défilé, dat Zaterdagmorgen ter gelegen heid van het Koperen huwelijks feest van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, door tachtig groepen, het Neder landse Volk vertegenwoordigend, voor het Koninklijk Gezin op het paleis Soestdrjk voorbijtrok, nam ook een Alkmaarse groep deel. De ze groep bestond uit 'n dozijn kaas dragers en 'n dozijn meisjes, die des morgens om half 8 met de no dige attributen als berry's met kaas o.l.v. de heren J. H. Lutje- harms, kaasvader en P. de Boer als vertegenwoordiger van de direc teur van het Marktwezen per bus van het Waagplein vertrok. In ,,de Gooische Boer" werd 'n kop koffie gedronken en zo kwam het gezel schap op tijd aan in Baarn, waar de vele groepen zich langs de weg opstelden, gadegeslagen door dui zenden toeschouwers. De Alkmaar se groep werd geopend door de kaasvader, de heer Lutjeharms, dan volgde 'n kaasdrager met de vlag, gevolgd door twee kaasdra gers met 'n berry kaas; dan volgde 'n zestal meisjes, gekleed in vfit costuum met de Alkmaarse kleu ren. en wederom de vlag voorop, nogmaals gevolgd door twee kaas dragers met 'n berry kaas; daar achter sloten zich de overige meis jes en kaasdragers aan. Het was 'n fleurige en interessante stoet, die aan de talloze toeschouwers, die overigens de lange stoet in alle stilte gadesloegen, 'n spontaan hoera'tje ontlokte. Stuk voor stuk defileerden de groepen voor de het Koninklijk ge zin, dat temidden van de hofhou ding op het bordes van het witte paleis het défilé gadesloeg. H. M. die de kaasdragers al spoedig in het oog kreeg, maakte haar gezel schap terstond attent op deze Alk maarse groep. De deelnemers aan het défilé werden in de tuin van het paleis verversingen aangeboden, terwijl de Koninklijke familie en de dames en heren van de hofhouding zich ongedwongen met hen onderhielden Met de kaasdragers H. Rogaar en Jb. Pater had H. M. een kort ge sprek, terwijl een der hofdignita- rissen door de kaasdrager Wehnes een en ander over 't Kaasdragers- gilde liet vertellen. Het waren voor de kaasdragers en de meisjes, die elke Vry'dag in het Waaggebouw de beschuitjes met kaas aan de be zoekers verkopen, onvergetelijke momenten. Zeer voldaan ging men huiswaarts; bij Heck in Amster dam, waar gegeten werd, trad de Kaasdrager H. Groot, daartoe uit genodigd door de directie, nog even als gastdirigent van het Amuse mentsorkest. Met ziet: onze Kaas dragers zijn van alle markten thuis. Kruisweg en bij de groep, die Christus voorstelt, met de armen uitgestrekt in stervensnood. Den ken wij ons een ogenblik in, dat dit geen beeld is, maar een stervend mens aan het kruis en daar naast een Moeder in smart en wee. Zij hebben alles vrijwillig aan vaard, omdat zij ons liefhebben. Als wij iemand zien, die meer lijdt dan wij, vergeten wij gemak kelijk ons eigen leed, alleen uit medelijden. Met onze pijnen en moeilijkheden turen wij op naar Jesus en met onze angst zien wij naar Maria. Maria vloekte haar beulen niet, zij zeide slechts „Heer Uw wil geschiede". Maria heeft het voorbeeld gegeven van ware levensmoed. Trachten wij haar na te spreken. „Mij geschiede naar Uw woord". Na het zingen van een Marialied trok de biddende stoet door de rus tige omgeving naar het St. Willi- brordusbeeld, om te bidden voor de bekering van ons Vaderland. Het einde van de plechtigheden was een Solemneel Lef, gecele breerd door Pastoor Binkhorst, met ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Victoria Thea ter: Spionnen aan de Theems, 14 jaar. Har monie Theater: Titanen strijd (Technicolor), 14 jaar A.B.T.: Het atoom- spook, De man met hef dodenmasker, 18 jaar. Cinema: Are de Triomphe, volw. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, Alk maar. telef. 3628. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. BERGEN: Kunstzaal de Rus tende Jager: Tentoonstel ling Schilderwerken van Jac. Koeman en kunst naaldwerken van Janna Koeman. assistentie van de eerwaarde Pa ters Heynsbroek en Trooster. Pater A. van Dieren hield ook nu de predieatie, met als tekst. „Geef mij de vreugde van Uw Heil" Gods overgave moet ons voorbeeld zijn en hij drukte de jon geren op het hart: „Durf Katho liek te zijn en durf Katholiek te blijven". Bidden wij Maria in onze nood. Een grotere Processie met het Allerheiligste besloot deze 38ste Alkmaarse bedevaart. ALKMAAR. Met een drietal Duitse wagons gekoppeld aan de trein naar Den Helder, waarvan er een bestemd was voor Hoorn, arriveerden Zaterdagmiddag even voor twee uur de ruim honderd kinderen uit Duitsland, waarvoor door de Bisschoppelijke Hulpactie onlangs onderdak was gevraagd en ruimschoots verkregen. Ze maakten over het algemeen een schamele indruk en men behoefde die bleke gezichtjes maar te zien om te be seffen dat het b(j onze Oosterburen nu vier jaar na de capitulatie, nog steeds geen vetpot is. Het groepje, dat begeleid werd door een aantal dames en heren van het Ned. Rode Kruis, werd, na dat de voor Alkmaar bestemde wa gons voor het eerste perron waren gereden, ontvangen door pater Col- bé, de heer Kopmeinerds, die de zaken administratief en organisa torisch prachtig voor elkaar bleek te hebben, enige dames van de K.A. en leden van het comi{é der Bis schoppelijke Hulpactie. Mej. Mul ders uit Den Haag, die met de kin deren was meegereisd, deelde me de dat er te Venlo 4 kinderen in het ziekenhuis waren achtergeble ven. Vier waren er reeds eerder af gevallen terwijl op het laatste mo ment nog een kind kon worden medegenomen. In totaal arriveer den er dus 107, waarvoor 120 adres sen beschikbaar waren hetgeen in- pliceert, dat bij deze gelegenheid en kele adspirant-pleegouders teleur gesteld moesten worden. In paviljoen „Kinheim" werden de kleinen, meestal „Displaced Per sons" uit Silezië die al vanaf Woensdagmiddag vanuit Osnabruca op reis waren, door de goede zor gen van mevr. Joosten onthaald op een bord heerlijke pap, opgediend op keirig en feestelijk gedekte 1a fels. Aan tafel waren de kinderen, dit zich in hun nieuwe omgeving wel wat, onwennig voelden, vrij stil. Zij antwoorden schuchter op de weinige vragen die hen werden ge steld en waren blij, dat eindelijk de auto s. door een zevental ingezete nen van Alkmaar welwillend ter beschikking gesteld, met de door hei comité gehuurde Naco-bus, voorreden. Onder leiding van een 4-tal Lyceumleerlingen werden de kinderen voor Warmenhuizen. N.- Scharwoude. de Langedijk en Heer- liugowaard op hun bestemming ge bracht. Dat was althans de bedoe ling. Op een gegeven moment echter bleek de heer Koopmeiners nog met een 23 kinderen op het sta- tionsplef.il te staan. De chauffeur van de Naco-bus, die hen nog moest vervoeren, achtte zijn tijd gekomen en weigerde na 5 minu ten nog te rijden. Alle moeite dien aangaande bleek tevergeefs, de Na- co had geen bus meer! Een houding, die op z'n zachtst uitgedrukt, niet erg sportief lijkt. Met taxi's werden daarna de res terende kinderen naar hun tehuis gebracht, waar zij liefderijk werden opgenomen. Er deden zich bij het transport, dat overigens vlot verliep, nog en kele kleine toneeltjes voor van schreiende kinderen, die, tijdelijk natuurlijk, van zusjes of vriendin netjes moesten scheiden. Maar de meesten zullen toch met een zucht van verlichting, vermoeid, maar verheugd over de hartelijke ont vangst in Holland, te bed zijn ge gaan om aan hun, weliswaar korte verblijf hier te beginnen, een ver blijf. dat hun lichamelijk en gees telijk ten goede moge komen en wellicht 't begin van een betere toekomst zal zijn. Zaterdagmiddag werden grote de commandant en verzochten zij demonstraties gehouden van het Ned. Rode Kruis. Er werd verondersteld dat Hei loo getroffen was door 'n wind hoos. Deze had grote schade en vele ongevallen veroorzaakt. Het hevigst waren „getroffen" Zeven- huizerlaan (bij de overweg), R.K. Kerk, Schuine Hondsbosselaan, Nieuw Tuindorp (omgeving Avis), 't Witte Kerkje, gasfabriek (Nic. Beetsweg) en de Willibrordus- stichting. Behalve de colonne van afd. Heiloo namen de colonnes uit Alk maar, Bergen, Beverwijk, Castri- cum, Haarlem, Limmen, Uitgeest, IJmuiden en Zandvoort deel. Bo vendien had de Bloedtransfusie dienst uit Amsterdam materiaal beschikbaar gesteld. Ontvangst autoriteiten. Om 14.30 uur werden in „de Oude Herberg" door het bestuur, bestaande uit de heren Waal, v. d. Noorden en Baasbank, ontvangen, Generaal v. Oyen, commandant v. h. Ned. Rode Kruis, Dr. Schmeink, gewestelijk commandant van Nrd- Holland, dr. A. Hoekstra, vroeger commandant van afd. Heiloo, dr. Louis, burgemeester Kalff, de be sturen van de colonnes uit Den Helder en Hoorn en anderen. Zeer veel bloemstukken werden aange boden. De demonstratie. De commandopost was bij de Verschuirlaan (t.o. Ter Coulster) ingericht. Kier zetelde de comman dant de heer v. Nek. Om 15.15 uur meldden de ordonnansen zich bij REIS NAAR DE ZUIDPOOL ALKMAAR. Dezer dagen hield de K.J.M.V. onder leiding van haar tijdelijk voorzitter, de heer A. Himmelreich, haar tradi tionele bijeenkomst in het pavil joen „Kinheim", het gebruikelijk trefpunt der jonge middenstan ders. Op het programma stond een lezing met film over de eerste walvisvaart van de Willem Ba- rentz, een tocht, die destijds nogal wat gemoederen in beweging heeft gebracht. De heer de Waal, employé van de Maatschappij, die de Willem Barentz uitzond, heeft in een uitvoerige en goéd gedocu menteerde causerie de gang van zaken aan boord van het schip uiteengezet en heeft daarbij geen enkel technisch detail vergeten, zodat uiteindelijk de gehele wal visvangst voor de gretig luisteren de jongens een open boek was. Niet alleen de moderne vangst- metheden, ook de gehele verwer king van het reusachtige beest kon men op de voet volgen. Alleen de kwestie, waarover Dr. Melchior zich nogal ongunstig uitliet, de geneeskundige verzorging aan boord, werd door de heer de Waal wel wat summier onder de aan dacht gebracht. Overigens wist deze vlotte spreker op boeiende wijze een uitstekend relaas van de tocht te geven. Met een drietal filmpjes, waaronder enkele van bekende vogelkenner Jan Strijbos, werd het gesproken woord ver duidelijkt. Een zeer interessante en leerrijke avond. Ten gerieve van de, overigens weinige, wegblijvers dien avond, vestigen wij er nog even de aan dacht op, dat in de komende bij eenkomst, op Woensdagavond dus, bestuursverkiezingen plaats zul len vinden. K.A.V. afd. Laurenfius ALKMAAR. Dames die mee gaan met het uitstapje op Donder dag 28 Juli worden er op attent gemaakt dat de deelnemerskaar ten afgehaald moeten worden op a.s. Woensdag 13 Juli tussen 3 4.30 bij mevr. Brugman, Vondel straat 21 b. Er zijn nog enkele kaarten voor introducé's. (Advertentie) HUIZE VRONESTEIJN AAN STICHTING GESCHONKEN Mevrouw Wilton-van As heeft het de stichting Vronesteijn mo gelijk gemaakt Huize Vronesteijn te Voorburg, waarin is gevestigd de eerste R. K. Verpleegsters- school, in eigendom te verwerven. Met deze daad aan de jonge stich ting meende mevrouw Wilton niet alleen de nagedachtenis van haar overleden zoon te moeten eren, maar ook haar waardering te moe ten uitdrukken voor het baanbre kende werk ten aanzien van de verpleegstersopleiding van mej. M. Groothuizen, directrice van St. Anthoniushove te Voorburg. Het zal vele Alkmaarders onge twijfeld genoegen doen, dat onze oud-stadgenote mej. Groothuizen, zulk een groot blijk van waarde ring voor haar werk mocht onder vinden. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Neline M. d. v. F. van Utsant en A. T. M. Brou wer; Willem A. z. v. C. J. Janssen en J. M. den Nijs; Frank, z. v. P. J. Hoorn en M. Moelaert; Petro- nella M. d. v. J. J. van der Meer en E G. Dekker. Overleden: Johannes Roobeek, 51 jr, geh. m. J. Hooft; Antonius Kager, 47 jr; Cornelis J. Jansen, 67 jr, geh. m. J. C. Kroesse. cm assistentie op de punten waar de z.g. windhoos het hevigst had huisgehouden. Gelijktijdig meld den motorordonnansen dat hulp colonnes uit diverse plaatsen in aantocht waren. Direct werden deze colonnes naar de punten gestuurd waar de „gewonden" en „gekwetsten" la gen. De Generaal met zijn staf bezochten alle plaatsen waar zich .ongevallen" hadden voorgedaan. Nadat de „gewonden" verbon den en voor zover nodig op bran cards waren gelegd, werden zij naar het terrein van het noodzie kenhuis vervoerd. Het noodzieken huis (Muziekhuis) was intussen volledig ingericht met 10 bedden plus toebehoren. Op het terrein waren ook drie tenten opgezet, waarin drie doktoren de „gewon den" onderzochten, hierna werden de „patiënten" vervoerd naar de afd. chirurgie, interne dienst en bloedtransfusie. Na deze behande ling werden zij gebracht naar de afd. direct-transport. De „zwaarge wonden werden door deze dienst in het nood-ziekenhuis opgenomen, de „lichtgewonden" konden zich huiswaarts begeven. De bloed transfusiedienst stond o.l.v. dr. Laurens terwijl enige helpsters van de colonne Heiloo assisteerden. Voor de bloedtransfusie was van de kant van het publiek grote be langstelling. Dit was van grote propagandistische waarde voor deze dienst. Défilé. Na afloop der demonstratie werd door alle deelnemers een mars door de gemeente gemaakt, voor afgegaan door het muziekcorps „Eensgezindheid". Generaal v. Oyen nam, staande op het bordes van het Raadhuis het défilé af. Wij konden constateren dat deze demonstratie uitstekend georgani seerd was. Hiervoor komt 'n bij zonder woord van lof toe aan de colonne-commandant van de afd. Heiloo, de heer van Nek. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis te 's-Gravenhage stelde een leg penning beschikbaar, terwijl de kringcommissaris 'n zilveren be ker gaf aan de best werkende ploeg. Voor de uitstekende orga nisatie werd de legpenning toege kend aan de afd. Heiloo terwijl de Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. WARM WEER. Droog en overdag zonnig weer met vooral in het binnenland zo merse temperaturen. Meest zwak ke wind uit uiteenlopende rich tingen. Burgerlijke Stand OUDE NIEDORP. Geboren: Petrus S„ zoon van J. P. de Boer en A, A. Wester; Petrus A„ zoon van C. Hoebe en A. M. Vreeker; Agatha H. M., dochter van P. G. M. Mirck en M. J. van der Kroon. Gehuwd: Cornelis Th. Wijnker, en Catharina A. Brink; Theodorus van Diepen en Anna M. Wijnker. Anjerfonds AKERSLOOT. De in de afge lopen week gehouden Anjercollec te heeft in deze gemeente opge bracht een bedrag van f 56.68. TRAGISCH ONGELUK Jongetje tijdens vissen verdronken DEN HELDER. Tijdens het vissen in het Noordhoilands Ka naal is de achtjarige W. A. v. L„ wonende bij de Doggersvaart, Za terdagmorgen in het water geval len en verdronken. De familie v. L. is door dit tragische ongeval opnieuw zwaar getroffen en de deelneming met het gezin is be grijpelijkerwijze zeer groot. Helders fanfarecorps naar Bergen DEN HELDER. Het Helders fanfarecorps zal Zondag 17 Juli a.s. deelnemen aan het muziek festival, dat Bergens Harmonie aldaar heeft georganiseerd, onder auspiciën van de Alg. Ned. Unie van muziekverenigingen. De elf deelnemende corpsen zullen ieder twee nummers en een mars naar keuze spelen, deze laatste, omdat er ook een marswedstrijd aan ver bonden is. Het Helders fanfarecorps zal spelen: Attilla, caprice sur l'opera de Verdi, arr. P. F. de Kort, „Gou den Bruiloft" van Alyze Delhaye en de mars „L'etenard Fédéral" van E. Tournival. beker na loting toegewezen werd aan de afd. Beverwijk. De dag werd besloten met een feestelijke bijeenkomst in „de Rustende Jager". .Een verloting werd gehouden, waarvoor de prij zen belangeloos door de Heilooër winkeliers werden beschikbaar gesteld. Zaterdagavond waren wij getuige van een interessante ontmoeting tussen de Ambtenaren en Bouw vakarbeiders, die elkaar op het Alkmaarveld bestreden met het bruine leder. De belangstelling van de zijde van het. publiek was flink en de initiatiefnemers konden dan ook de TBC-bestrijding een bedrag van ruim f180.ter hand stellen. Toen even over zeven scheidsr. v. d. Schilden, geassisteerd door twee scheidsrechters als grensrechter fungerend het aanvangssignaal floot, zagen wij twee elftallen van verschillende pluimage de strijd aanbinden. De Ambtenaren in oranje-zwart, de bouwvakkers in de kleur der Rode duivels, en kleine duivels waren zij, vooral daar zij een op papier sterker lijkend amb tenaren elftal tegenover zich had den. Direct ontwikkelt zich een aardig partijtje, waarbij het publiek niet nalaat met uitroepen dan de een en dan de ander tot grote da den aan te moedigen, toch zijn het de bouwvakkers, die na een serie vergeefse aanvallen, door een goe de kopbal van Heynis de leiding weten te nemen. De ambt. beant woorden dit met enige uitvallen, doch deze hebben bij de stugver- dedigende bouwv. geen succes. En doelman Lakeman behoeft dan ook maar een enkele maal handelend op te treden. Eenmaal zien wij Ever- steyn alleen op hem afgaan, maar diens schot gaat enige meters over het doel. Dan benaderen de bouwv. Kramers' heiligdom, die resoluut 'n goede kopbal van T. Indri uit de lucht grijpt. De ambt. die alles proberen en met een zwervende Hillenius in de voorhoede niet tot doelpunten komen, moeten toezien dat Heynis met een onhoudbaar schot doelman Kramer voor de 2e maal passeert en de stand op 20 brengt. Tot de rust weet Kramer met enige fraaie safes verdere doelpunten te voorkomen. Na de rust zetten de ambt. er 'n flink tempo in en het is te zien, dat zij tot. doelpunten willen komen. Wij zien zelfs een enkele maal de ge broeders Metselaar met elkaar in duel, doch doelpunten blijven uit en weet een van beide tot het doel te naderen, dan staan Kramer en Lakeman op hun post om hen het scoren te beletten. Het tempo zakt maar ongeveer 10 min. voor het einde komt er opleving als Teigler een harde'kogel inzendt, die La keman te machtig is en zo de stand op 21 brengt. Dit is het sein voor de ambtenaren om nog even flink aan te pakken. De bouwv. wordt in dc verdediging gedrongen doch in de stand komt geen verandering meer. En als scheidsr. v. d. Schil den het einde fluit, is de gelegen heid open gebleven voor de ambt. tot revanche, die het voetbalmin- nend publiek in deze voor voetbal saaie komkommertijd in nog groter aantal zal bijwonen. Rest ons te vermelden dat scheids rechter v. d; Schilden, bijgestaan door zijn twee collega's deze aller aardigste ontmoeting op keurige wijze leidde. Het was gisteren feest voor de parochie van de H. Petrus en Pau- lus te Bergen, waar de W.E. Pater Nicodemus Frans Kops van de Congregatie der Missionarissen 'van Marian Hill zijn eerste Plechtige H. Mis opdroeg. De Dorpsstraat en om geving vlagde, toen de Neomist Za terdagavond zijn intocht deed. Rui ters te paard gingen voorop, waar na Bergens Harmonie volgde, die een vrolijke mars liet horen- daar na kwamen de leden van de ver schillende jeugdverenigingen en de gymnastiekvereniging D.I.O. en 'n lange rij witte bruidjes met bloe men. Op het kruispunt Loudelsweg Bergerweg werd de Neomist door het kerkbestuur verwelkomd en werden hem en zijn moeder bloe men aangeboden. In de eerste open auto zat de Neomist temidden van zijn ouders en Pastoor van Beers; dan volgden de autos' met kerkbe stuur en familieleden. Voor de hoofdingang van de kerk was een erepoort aangebracht als „Hulde aan de Priester". Nadat de paro chianen de neomist in het mooi-ver- sierde kerkgebouw een welkomst lied hadden toegezongen, sprak Pastoor van Beers vanaf de kansel een kort woord ter begroeting. Spr. wees op de hoge uitverkiei- zing van de mens, die tot het priesterschap geroepen wordt en wenste de Neomist en diens familie, alsmede de hele parochie geluk met deze uitverkiezing. Hij wekte de parochianen op tot vernieuwing der twee jaar geleden begonnen de votie, door iedere eerste Zondag der maand te communiceren en extra te bidden om priester- en klooster roepingen. Hierna gaf de Eerw. Neo mist op verzoek van de Pastoor voor het eerst zijn zegen aan de pa rochie, waaruit hij is voortgekomen. Zondagmorgen droeg Pater Kops zijn plechtige H. Mis op, waarbij Pastoor van Beers als presbyter- assistens fungeerde als diaken en subdiaken verleenden assistentie de Z.E. Paters P. Kops S.C.J. en Dr. S. Schotten S.C.J., beiden neven van de neomist. De kerk was geheel met paro chianen gevuld; het zangkoor zong o.l.v. de heer C. Molenaar de Missa tertia, in hon. Beatae Mariae Vir- ginis van Jacq J. Ruygrok en na de H. Mis de vierstemmige priester cantate van J. Haagh S.c.e.R. De Z.E. Pater P. Kops uit Rotter dam hield de feestpredikatie, waar in hij aan de hand van zijn tekst, ontleend aan St. Paulus, erop wees, dat de priesters niet gezonden zijn om te heersen, maar om vreugde te brengen. Hij schetste de vreugden, die de priester in het leven van de mens brengt en noemde dit paro- chiefeest een gloriedag en een daad van eerherstel aan de priesterstand, die in zovele Oostelijke landen vervolgd en vernederd wordt. Hij spoorde voorts de parochianen aan te bidden om heilige en sterke priesters, die alles zijn voor allen. Zich richtend tot de neomist, wens te hij deze geluk, hem de plichts betrachting en de offers zijner ouders voor ogen stellend, waaruit hij de kracht moest putten om on der alle omstandigheden onver zwakt zijn priesterplicht te vervul len. Voor de ouders en de talrijke fa milieleden was het een verheven moment, toen zij uit de handen van hun zoon en broeder voor het eerst de H. Communie mochten ontvan gen. Des middags werd in het patro naat een receptie gehouden, waarbij vele parochianen de nieuwe pries ter en diens familie kwamen ge lukwensen. Dgs avonds celebreerde de neomist een danklof, dat even eens door vele parochianen werd bijgewoond. FEILLOZE MUZIEK IN HET OPENLUCHTTHEATER BERGEN. Een kleurrijk en interessant schouwspel bood de intocht van de Koninklijke Schotse militaire kapel Zaterdagavond in Bergen. In liun keurige uniformen, blauwe broek en rode jas, rijk met gouden tressen behangen en met hun glanzend-witte, met koper beslagen koppelriemen, vormden zij een fleurig contrast met de don kere rokken en battle dress der doedelzak-spelers en trommelsla gers. En de mars door het centrum van het dorp, voorafgegaan door de ..Kennemer ruiters" was dan ook een welkome afwisseling voor de vreemdelingen, een aardige at tractie voor de vele kijkers. In een drietal eigen militaire wagens arriveerden de leden van de militaire kapel der Royal Scots Greys even voor zevenen aan de Rustende Jager, waar zich reeds een groot aantal belangstellenden had opgesteld. Na een korte be groeting aldaar door de bestuurs leden van V.V.V. reed het gezel schap, dat gekleed was in de ge wone militaire dracht, naar de kleedkamers van het openlucht theater alwaar de groene unifor men verwisseld werden voor de meer attractieve uitmonstering. Vanaf de Rustende Jager ging het daarna in optocht rond de ruïne de Breelaan op, naar het open luchttheater. Alles wat in Bergen vertoefde was uitgelopen en ve len, die van elders waren geko men om dit unieke schouwspel niet te missen, vulden de kom van het dorp, waar de politie handen te kort kwam het verkeer te re gelen. Het openluchttheater was vrij wel tot de laatste plaats bezet toen de trompetters van het regiment Greys, keurig in formatie, dë gras mat opmarcheerden en, stram in het gelid staande, een trompet- fanfare bliezen. Dit was een com positie van de Bandmaster Holt, waarin duidelijk de verschillende cavallerie-signalen te beluisteren vielen in een aantal steeds terug kerende en fors uitgewerkte mo tieven. Het tweede, meer bekende nummer, de Colonel Bogey-mars, werd door het hele corps gespeeld, waarbij al direct de zuiverheid van toon en het feilloze spel opvielen. De vrij sterke houtgroép, allen klarinetten, vormde een harmo nieus geheel met het koper, dat ook in de fortissimi niet verloren ging. De directie van de „Band master" was beheerst en de leden der kapel sloegen er uiterst nauw lettend acht op. Hoewel spelend in een zeker disciplinair verband, wist het corps toch in de meer romantische ouverture „Dichter und Bauer" van Suppé het nodige sentiment te leggen, zodat ook dit nummer volmaakt ten gehore werd gebracht. Voor de pauze hoorden wij nog een selectie walsen van Winter en een potpourri van Godfrèy, mu ziekstukken, die zich bijzonder leenden voor een uitvoering in de openlucht. De „bag-pipes" of doedelzakken, bespeeld door vier man, begeleid door 4 trommelslagers, trokken uiteraard veel bekijks. Het meer interessante dan welluidende mu ziekinstrument werd door de Schotten met vaardige hand be speeld, die van hun uitgebreide nummer een keurige show gaven. Na een korte pauze werd het programma in de allengs killer wordende avond voortgezet met een Spaanse dans van Fernandez, een potpourri van Bizet en het intermezzo van Gilet. Een van de meest attractieve nummers was voorts de demonstratie der Schot se dansen, begeleid door doedel- zakmuziek, waarvoor de uitvoe renden een dankbaar applaus ten deel viel. Na een wals van Wald- teufel werd het gevarieerde en aantrekkelijk programma besloten met fragmenten uit de regiments marsen der Greys en het Engelse volkslied. Deze tweede avond van de Ber gense V.V.V. is een groot succes geworden en levert tevens het be wijs, hoezeer gasten en Bergenaren het streven van het bestuur, een afwisselend programma te bieden, waarderen. 1 Huigenwaert HEERHUGOWAARD. De R. K. Gem. zangvereniging Hui genwaert behaalde op het Zondag te Haarlem gehouden R.K. Bonds- concours in de le afd. Gem. Koren een zeer goede tweede prijs met 288 punten. Met het verplichte nummer „Kort jakje" had men de punten voor een le prijs, maar het vrije nummer bleef beneden de verwachtingen. Voor de direc teur de heer Piet Groot uit Heiloo een prachtig resultaat. Burgerlijke Stand BEEMSTER. Ondertrouwd: Pieter Jan Willig, 30 jr. en Trijntje Aagje Bakker, 25 jr.; Cornelis Hed- des, 24 jr. en Maria Elisabeth Kaandorp, 23 jr. Getrouwd: Cornelis Groeneveld, 24 jr. en Eleonora Hendrika Brand. 22 jr. Het ls een imposante gymnas- tiek-demonstratle geworden, dit openluchtfeest van de turnkring Hollands Noorderkwartier, dat georganiseerd werd met de bij zondere medewerking van het ju bilerende „Lycurgus" als gast- vrouwe en Schagens Gemeente bestuur als welwillend begunsti ger. Hier hebben we weer meer dan anders, de gymnastiek leren waarderen als een middel tot een gezonde ontwikkeling naar lichaam en geest, zonder dat voor het helaas in de tegenwoor dige sportwereld veelvuldig voor komende, maniakgedoe behoeft te worden gevreesd. Vooral de massa-oefeningen van dames en meisjes boden een mag- nefiek schouwspel. Het waren daar bijna duizend deelnemers die allen precies gelijktijdig dezelfde ryth- mische bewegingen maakten. Tij dens de vereniginsoefeningen en vooral bij die van de dames en he ren keurcorpsen traden de capaci teiten voor de individuen aan het licht. Uit alles b(j elkaar mag ech ter worden geconcludeerd, dat het gehalte van onze diverse Noord- Hollandse gymnastiek-verenigingen een stevige critlek kan doorstaan. Het evenement werd begunstigd door voor gymnastiek ideaal weer, hetgeen naast de veldoefeningen ook de marswedstrijd door Scha gens straten bijzonder ten goede kwam. Een ding moeten wij ernstig be treuren, n.l. de ongelijkmatigheid en onwelgevoeglijkheid van de kle ding van sommige damesclubs. Zonder ook maar een zweem van preuts te zijn, heeft iedere toe schouwer moeten erkennen, dat 't absoluut on-elegant is, oudere da mes in iets meer dan een zwempak te doen voorttrekken. Het druist in tegen ieder gevoel voor het aesthetische. Laat die dames toch een rokje aantrekken. Zie eens hoe veel gracieuser de dames en meis jes van „Lycurgus", „Texel" en de andere verenigingen die ten dezen een voorbeeld gaven, wel waren. Hun kleding deed recht aan de be grippen schoonheid en harmonie. Die van de anderen miskende dat, op het afstuitende af. Met ons zal ieder turner, turnster en toeschou wer met vreugde het moment be groeten dat de landelijke bond hier voor bindende voorschriften geeft. En dat kan nu, want het textiel- probleem is practisch het land uit. De officiële opening Te ongeveer 1 uur waren alle be stuursleden van de 17 deelnemende verenigingen in de raadszaal bij een. Daar werden zij door Burge meester Wognum in een keurige speech begroet. Hierin verklaarde hij o.m., dat het gemeentebestuur van Schagen de gymnastiek een goed hart toe draagt, omdat het 'n belangrijke factor is, in de opvoe ding tot levenskrachtige onderda nen van een gezonde natie. Daar om wilde hij gaarne getuigen van de wens van Schagens gemeente bestuur, om morele en zo mogelijk ook daadwerkelijke steun aan dit soort gebeurtenissen te verlenen. Tenslotte bood hjj de beste wensen aan voor het welslagen van dit vreugdevolle feest temidden van een, de gymnasten welgezinde, be volking. De heer Slot, voorzitter van „Lycurgus" beantwoordde deze speech op dezelfde hoofse wijze. Hij bracht dank voor de prettige woor den, doch wat meer zegt, vooral voor de hulpvaardigheid van Scha gens gemeentebestuur. Die daad werkelijke steun, door de organisa toren vrijwel op ieder gebied ter- wille te zijn, en door het beschik baar stellen van de mensen van G. W„ stellen wij allen op hoge prijs. Op het feest-terrein begroette dezelfde spreker het duizendkop pige publiek, de deelnemers wekte hjj op, om naar vermogen al dat gene te doen wat voor het welsla gen bevorderlijk is, en alles na te laten wat stoort. Ook hier stak hij zijn waardering voor de medewer king van Schagens gemeentebe stuur niet onder stoelen of banken en sprak daarom de wens uit, dat dit prachtige voorbeeld in de toe komst door alle andere gemeenten zal worden gevolgd. Het défilé voor het raadhuis werd afgenomen door Burgemees ter Wognum, met de ambtsketen omhangen, geflankeerd door de beide wethouders en de diverse of ficials. Juist voor het bordes negen alle vaandels ten groet. Op het tournooiveld aan de Loet, stelden alle deelnemers zich op en brach ten tijdens het spelen van het Bondslied andermaal een vaandel- groet. Over het verloop van deze bijzon der mooie openluchtdag kunnen we verder kort zijn. Alles verliep naar wens, vlot en keurig in maat en orde, overeenkomstig het opge stelde programma. Beperken we ons derhalve tot 't vermelden van de diverse uitsla gen: Wedstrijdnummers meisjes-adsp. (Knots, hoepel en vrije rhythmi- sche oefeningen:) 1. „Herc.-Hygiëa" Oudkarspel, „Texel" 15% pnt., 2 UDI-WIK Dirkshorn 14 pnt, 2. SSS-Dindua St..Maartensbrug 14 pnt., 2 „Sport- lust" Julianadorp 14 pnt., 3. DOS Den Oever 13% pnt., 3 „Lycurgus" Schagen 13 pnt. Wedstrijdnummers Jongens, vrije oefeningen 1. Sparta" Winkel 15 pnt., 2. SSS-Dindua St. Maartensbrug 14% pnt. 3. Herc.-Hygiëa Oudkarspel 13% pnt., 3 OKK Den Helder 13 pnt. Marswedstrijd door Schagen, voor volledige verenigingen 1. Dokev, Anna Paulowna, 2. „Texel" Texel, 3 OKK Den Helder, 4. Herc.-Hygiëa, Oudkarspel. 5. „Lycurgus" Schagen. Wedstrijd, verenigingsnummers heren 2de prijs „Lycurgus" Scha gen; 3de prijs Herc.-Hygiëa Oud karspel. Hierna volgde het optreden van de dames- en heren keurcorpsen, resp. aan hoogbrug en hoogrek, dat dikwijls het enthousiasme van het publiek gaande maakte, hetgeen dan bleek uit het daverend applaus dat deze of gene ten deel viel. Verenigingsnummers dames: le prijzen: Herc-Hygiëa Oudkarspel 16 pnt.; UDI-WIK Dirkshorn 15% pnt.; DOS Den Oever 15'/< pnt.; DOKEV Anna Paulowna 15 pnt.; pnt.; 2de prijzen SSS-Dindua, St. Maartensbrug 14 pnt.; Sparta Winkel 14»/, pnt.; 3de prijzen: Her- cules-HEBE Nieuwe Niedorp 13V< pnt.; OKK Den Helder 13i/j pnt.; Lycurgus. Schagen 13% pnt.; Olympia Wieringerwaard 13»A pnt. Texel, Texel 13»/< pnt.; Wieringen 13% pnt. Na dit welgeslaagde gymnastiek- en turnfestijn volgde in de Scha- ger muziektuin een druk bezocht en geanimeerd bal-champêtre.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2