Onze Marine sloeg goed figuur „Uit de Schatkamers der Middeleeuwen" D. Scheffers uit Den Helder negen jaar achter slot De jeugd huldigde het Koninklijk gezin De samenwerking was opvallend der Schotse ivallerie PAG. 3 Nederlandse vloot vaart thuis Het zangconcours te Haarlem Joods neefje en nichtje aan de Duitsers uitgeleverd Op z'n Amerikaans! Kard. Mindszenty houdt levenslang Klokken Zomertentoonstelling in Rijksmuseum Kardinaal de Jong op de olievelden MUZIEK IN HET -UCHTTHEATER Een kleurrijk en schouwspel bood de ie Koninklijke Schotse pel Zaterdagavond in un keurige uniformen, k en rode jas, rijk met sen behangen en met id-witte, met koper ppelriemen, vormden ig contrast met de don- en battle dress der >elers en trommelsla- mars door het centrum •p, voorafgegaan door ner ruiters" was dan kome afwisseling voor ingen, een aardige at- de vele kijkers. rietal eigen militaire veerden de leden van kapel der Royal Scots voor zevenen aan de iger, waar zich reeds intal belangstellenden ld. Na een korte be- aar door de bestuurs- 7.V.V. reed het gezel- ;ekleed was in de ge- ire dracht, naar de van het openlucht- mr de groene unifor- ield werden voor de :tieve uitmonstering, istende Jager ging het ptocht rond de ruïne op, naar het open- Alles wat in Bergen as uitgelopen en ve- i elders waren geko- unieke schouwspel :n, vulden de kom van aar de politie handen m het verkeer te re- uchttheater was vrij- atste plaats bezet toen ers van het regiment g in formatie, dè gras- heerden en, stram in taande, een trompet- :en. Dit was een com- de Bandmaster Holt, elijk de -verschillende jnalen te beluisteren i aantal steeds terug- fors uitgewerkte mo- ;weede, meer bekende Colonel Bogey-mars, et hele corps gespeeld, reet de zuiverheid van feilloze spel opvielen, ke houtgroèp, allen vormde een harmo- met het koper, dat irtissimi niet verloren •ectie van de „Band- beheerst en de leden legen er uiterst nauw- op. Hoewel spelend disciplinair verband, :ps toch in de meer ouverture „Dichter van Suppé het nodige leggen, zodat ook dit ilmaakt ten gehore hl. auze hoorden wij nog walsen van Winter en ri van Godfrèy, mu- die zich bijzonder een uitvoering in de pes" of doedelzakken, >r vier man, begeleid mmelslagers, trokken el bekijks. Het meer dan welluidende mu nt werd door de t vaardige hand be- /an hun uitgebreide keurige show gaven, arte pauze werd het in de allengs killer vond voortgezet met dans van Fernandez, ri van Bizet en het an Gilet. Een van de tieve nummers was monstratie der Schot- legeleid door doedel waarvoor de uitvoe- iankbaar applaus ten een wals van Wald- het gevarieerde en programma besloten ten uit de regiments- 3reys en het Engelse le avond van de Ber- is een groot succes levert tevens het be- gasten en Bergenaren van het bestuur, een irogramma te bieden, immers meisjes-adsp. ;1 en vrije rhythmi- en:) Hygiëa" Oudkarspel, pnt., 2 UDI-WIK pnt, 2. SSS-Dindua irug- 14 pnt., 2 „Sport- iorp 14 pnt., 3. DOS pnt., 3 „Lycurgus" nt. immers Jongens, vrije Winkel 15 pnt., 2. it. Maartensbrug 14% c.-Hygiëa Oudkarspel OKK Den Helder 13 door Schagen, voor ■nigingen Anna Paulowna, 2. 3 OKK Den Helder, ;iëa, Oudkarspel. 5. chagen. verenigingsnummers ijs „Lycurgus" Scha- is Herc.-Hygiëa Oud- jde het optreden van n heren keurcorpsen, pbrug en hoogrek, dat enthousiasme van het de maakte, hetgeen het daverend applaus ene ten deel viel. nummers damesle c-Hvgiëa Oudkarspel ■WIK Dirkshorn 15% >en Oever 15'/< pnt.; i Paulowna 15 pnt.; >rijzen SSS-Dindua, Drug 14 pnt.; Sparta mt.; 3de prijzen: Her- Nieuwe Niedorp 13</< en Helder 13i/j pnt.; chagen 13% pnt.; •ingerwaard 13'/, pnt. 13-V4 pnt.; Wieringen eslaagde gymnastiek- volgde in de Scha- in een druk bezocht 1 bal-champêtre. Moondag 11 Jufl 1949 E. Johannes Kardinaal de Jong vereerde Drente met een bezoek, ter gelegenheid van de Katholieke Landdag die gisteren in Emmen werd gehouden. DEN HELDER. Tussen licht en donker, Zaterdagavond 9 Juli, klom de blauwe vlag omhoog in de mast op het Wierhoofd en tegelijkertijd maakte Hr. Ms. „Piet Hein", gevolgd door de Queen Wilhelmina een sierlijke bocht voor de haven, om even later met een fikse sprong naar binnen te lopen. Daarmede kwam de eerste oorlogsbodem wederom de haven van Nieuwe- diep thuisvaren, na tien dagen te hebben gehuisd tussen kolos sen van schepen en ijlvlugge fire-flies en seafuries. De West- Europese oefeningen waren afgelopen en in snelle vaart ging het toen huistoe. Intussen, omstreeks zes uur, was het vlaggeschip Hr. Ms. „Tromp", de Nieuwe Waterweg opgezwenkt, nadat de onderzeeërs „Zeehond" en „Tijgerhaai" reeds eerder aan de Rotterdamse kade gemeerd lagen. Nauwelijks gingen de eerste ma trozen de loopplank van de „Piet Hein" af, of met eenzelfde sier lijke bocht gleed de „Johan Mau- rits" de haven van Den Helder binnen en lag even later gemeerd vlak voor de kleine Queen „Sleepboten, u wordt bedankt" klonk een stem van de brug en daarmede was een van de vele ge schiedenissen in de maritieme krijgskunde afgesloten voor deze schepen, die nu hun opvarenden naar buiten begonnen te spuien. In ijltempo gleden allen de loop planken af, om nog een kleine, maar reële kans te hebben op een van de laatste treinen, die op een tamelijk vroeg uur uit Nieuwediep plegen te vertrekken naar het cen trum van het land. Officieren en matrozen probeerden een voor de ander ze haastig mogelijk te ver dwijnen en daartussendoor ma noeuvreerden de krantenmensen, die tien dagen lang gast waren ge- De Nederlandse oorlogsvloot die heeft deelgenomen aan de West-Europese oefenin gen, is te Rotterdam en Den Helder thuisgevaren. Con clusies mogen nog niet wor den getrokken, maar een onzer redacteuren heeft overal kunnen constateren, dat de samenwerking op vallend goed is geweest. Volgend jaar worden waar schijnlijk nog uitgebreider oefeningen gehouden. weest van de West-Europese Ma rine en die ieder voor zich de lof hadden verkondigd van hun eigen schip, waarop ze meevochten in de grote oefeningen ter hoogte van la Rochelle en in de Noordzee. Toen ze tien dagen geleden in rechte koers aaneen de rede van Nieuwediep achter zich lieten, wa ren er heel wat, die zeelieden en landrotten benijdden. Waarom? En voor wat? Het ongewone' avontuur tegemoet. Natuurlijk om het ongewone van deze vaart en om het kleine avon tuur, dat er nu eenmaal in iedere boottocht verborgen schijnt te zit ten, vooral als het gaat om een vlucht naar een bepaalde horizon, waar men in het dagelijkse leven niet ieder moment van de dag naar zee kan ijlen. Het vlagge schip voorop en daarachter de 12 andere deelnemers, met als laatste de „Piet Hein", die angstwekkend aan zijn kettingen lag te sjorren, maar die nog even op toeren moest komen, voor de gang er opnieuw in kon komen.' Deze zelfde „Piet Hein" heeft zich glansrijk gewroken op die enkele ogenblikken vertraging bij het vertrek Dinsdagmorgen 28 Juni j.l. Want met een zeker respect heeft de Commander in Chief daar ergens aan de Zuidkust van Enge land verteld, dat die Nederlandse bodem toch maar eventjes het re cord olietanken in volle zee had gebroken. Vanaf die tijd steigert de „Piet Hein" als een nieuwe vlie gende Hollander vol trots boven de golven, inplaats van een trage diepgang te maken. Volop ver diend. Maar er waren er meer. Die kleine „Queen Wilhelmina" was overal bij, waar maar iets te doen was en toen het in de Golf van Biscaye een beetje begon te schom melen, zou-ie bijna naar huis ge stuurd zijn. Onstabiliteit? De man- hebben het laten zien. Voor, achter of midden in het enorme convooi van honderd oorlogsbo dems, was die verduivelde Hollan- rf vmden, weer of geen weer. „Dan dansen we maar mee", had commandant geseind, toen er nogal wat rollers kwamen en met hem zong het gehele koor dit laco nieke antwoord mee. Dan de „Vulkaan", die eigenlijk -tgr.Wa!i voor de snelle kna- ESdoïLageIand' Frankrijk en ook Jl®?a,- hd, maar die meetrok, tien, twaalf mijl: „Stoken jongens, we moeten er aan blijven hangen." En de mannen op de plaat hebben ge stookt, tot de witte walm uit de pijpen gustte. Toen vond de Engels man het toch wel een beetje te erg en minderde vaart. Goed zo, ouwe trouwe „Vulkaan", je droeg die naam niet voor niets. Voor het eerst in de maritieme geschiedenis hebben zoveel landen meegcoefend en voor het eerst in de geschiedenis is gebleken, dat het gaat. Ze hebben allemaal het ant woord gegeven, de seiners, die het razende tempo aangaven en vol bleven houden, die de vijandelijke tekens uit de lucht plukten en zo verschillende aanvallen wisten op te vangen, de mannen op de plaat, die in tropische hitte bleven door stoken en die hun schepen opjoegen tot groter snelheid, de dekgastencn kanonniers en daarboven op de brug de officieren rond hun com mandant, die alles, maar dan ook alles in bun kijkers moesten hou den. Het ging, beter wellicht, dan men had durven dromen. We willen niet zo chauvinistisch zijn, en beweren, dat Nederland het beste figuur geslagen heeft. Maar toch, er is reden te o'ter, om een beetje trots te zijn op de mannen, die daar hebben laten zien, dat de bezem van Tromp (in gedachten dan altijd) nog steeds in de mast zit. De Commandant Zeemacht Ne derland, Schout bij nacht J. J. L. Willinge, heeft niet veel gezegd. Hij vindt het niet nodig, dat de lof zo overdadig-veel rond zijn schepen gespeeld wordt, maar hij heeft toch de woorden van Admiraal Mc. Gri- gor, de Bevelhebber van de gecom bineerde vloot, als een rechtgeaard Nederlander in zich opgenomen: „Eervolle vermelding voor drie Ne derlandse schepen". Achter en naast het zeeblauwe volk heeft Veldmaarschalk Montgommery goedkeurend geknikt. Wat zou men als marineman van een klein, maar onvervaard land, nog meer willen wensen. De lezer weet het: de lof aan de Nederlandse bevelhebber overge dragen betekent een compliment aan iedere opvarende, van hoog tot laag, want zo ergens, dan is samen werking en onmiddellijk aanpassen in volle zee een eerste vereiste. Welnu, dat bleek overduidelijk, hetgeen ook de aanwezige land rotten vanuit hun gezichtspunt hebben kunnen constateren. Hun maritieme krijgskennis zal dan de mindere moeten zijn, van de opvarenden in uniform, als onpar tijdige toeschouwers hebben ze evenwel tot nu toe niets dan lof voor de wijze, waarop Nederland zich heeft verweerd tussen de oor logsbodems van vier West-Euro pese naties. Het enige antwoord, wat de ma rinemensen zelf wilden geven, was: „Het is erg aardig geweest." Wellicht zullen er nog uitgebreide conclusies komen, tenminste over de algemene zaken, want de interne kwesties zullen de onderscheiden Marinestaven wel uitmaken. Hetgeen in veilige handen ge acht mag worden. En dan! Tot het volgend jaar, wederom in volle zee. De uitslagen van het zangcon cours, georganiseerd door de R. K. Gem. Zangver. „St. Caecilïa" te Haarlem, onder auspiciën van de R. K. Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuid-Holland, luiden voor de eerste dag als volgt: 4e afd. Gem. koren: Zanglust, 't Zand, le pr. 345 pt. 3e afd. Dameskoren: Dozilé, Den Haag, le pr. 311 pt. 3e afd. gem. koren: Echo der Dui nen, De Zilk, 3e pr. 252 pt.; Alles door Inspanning, Ilpendam 2e pr. 259 pt.- St. Jacobus, Tuitjenhorrt le prijs 300 pt.; Amicitia, Akersloot 2e pr. 271 pt. 2e afd. gem. koren: Ontspanning na Arbeid, Andijk le pr. 301 pt.; Con Amore, Westwoud St. Gre- gorius, Lisse le pr. 357 pt.; St. Mi chael, Schipluiden le pr. 303 pt.; Arti et Religioni, Naaldwijk le pr. 320 pt. le afd. gem. koren: Sursum Corda Wormer 2e pr. 282 pt.; In Pace Nata, Limmen, le pr. 361 pt. (met lof); La Vita Nuova, Zwaagdijk 2e pr. 279 pt.; Con Brio, Amsterdam le pr. 314 pt. Huygenwaert, Heerhugo- waard 2e pr. 288 pt. AMSTERDAMS ELFTAL- FRIES ELFTAL 0—2 In het Olympisch Stadion te Amsterdam behaalde het Friese voetbalelftal met Abe Lenstra en Roosenburg een verdiende 20 overwinning op een Amsterdams elftal, waarin de Ajax-spelers, die een tournee naar IJsland maken, ontbraken. De Friezen dankten hun overwinning aan hun voor hoede, die de kansen beter benutte en aan het uitstekend spel van doelman Beilinga en linksback Meiners. De beide doelpunten werden na de rust gescoord door midvoor Brandsma. Oost-Duitse burgemeesters gearresteerd Sinds de in Oost-Duitsland ge houden verkiezingen voor de „Duitse Volksraad" zijn in het district Altenburg in Thuringen (Sovjet-zóne) 11 burgemeesters gearresteerd, aldus meldt het W. Duitse persbureau D.P.D. Zij wor den beschuldigd van „politieke onbetrouwbaarheid, corruptie en van in gebreke blijven hun quota voer de voedselvoorziening in te leveren". Volgens het persbureau waren 6 der gearresteerden lid van de onder communistische lei ding staande socialistische één- heidspartij. le afd. mannenkoren: St. Caeci- lia, Weesp le pr. 319 pt. Afd. uitm. mannenkoren: St. Cae- cilia. Den Haag le pr. 308 pt. Afd. superieur gem. koren: St. Caecilia, Krommenie Nieuw Le ven, Medemblik, 2e pr.286 pt. Wij komen rr.egen uitvoerig op dit muziekgebeuren terug. De Amerikaanse journalisten uit Indonesië vertrokken BATAVIA, 10 Juli (Aneta). Het gezelschap Amerikaanse jour nalisten, dat op uitnodiging van de Nederlandse regering een be zoek heeft gebracht aan Indonesië, is Zondagochtend met de Constel lation „Franeker" vertrokken. Op het vliegveld werden zijn uitge leide gedaan door o.a. dr. Koets, chef-kabinet van de H.V.K. (Van onze eigen redacteur) ZWOLLE. Negen jaar internering en bevel tot onmiddellijke gevangenneming, aldus luidde de uitspraak van de Bijz. Kanton rechter, mr. Nysingh, te Zwolle, tegen Derk Scheffers uit Den Helder, die tijdens de oorlog, toen hij in Giethoorn woonde, een 8- en 10-jarig broertje en zusje van zijn vrouw naar Westerbork bracht en de kinderen daar aan de Duitsers uitleverde. Jaren geleden stond Derk S. reeds onder verdenking, doch het was niet mogelijk voldoende bewijzen te verzamelen. Door opsporings ambtenaren, werd vorig jaar een nieuw onderzoek ingesteld en die leverden zovele bewijzen, dat tot berechting kon worden overgegaan. Zo heeft Derk S. Vrijdag en Zater dag terecht gestaan voor de Bijz. Kantonrechter te Zwolle. Hij ont kende de kinderen te hebben uit geleverd en hield hardnekkig vol, dat zij door de S.D. waren gehaald. Dertien getuigen waren gedag vaard om het tegendeel te bewijzen. De buurman, landbouwer J. Petter uit Giethoorn had op een dag in April 1943 verd. met de beide kin deren zien vertrekken en Beppy en Simon nadien nooit weer gezien. De andere buurman J. v. d. Vegt, had kort voor het vertrek der kin deren, Beppy tegen zijn dochtertje horen zeggen „ik ga morgen met Scheffer naar vader en moeder", die toen beide reeds in het kamp Westerbork zaten, maar nog niet naar Duitsland waren doorgezon den, in afwachting van de komst der kinderen. En zijn vrouw Griet je v. d. VegtKoppers had na de oorlog de vrouw van Scheffers ver ontwaardigd de deur gewezen, toen die vroeg een stuk te tekenen om haar geïnterneerde man vrij te krij gen. Grietje had gezegd, niet aan tekenen te denken, omdat Scheffers beide kinderen de dood had inge jaagd. De vrouw n.b. een zuster van de twee jonge slachtoffertjes, die nimmer uit Duitsland waren weer gekeerd, had toen geantwoord, dat zij geen brood meer voor de kinde ren hadden. Toen get. A. Leeuw uit Giethoorn Scheffer met de beide kinderen op het perron te Steenwijk had ont moet, had get. gevraagd, waar hij heen ging. Zijn antwoord luidde: naar Amsterdam. Nadien had get. Mgr. Groen door H. Vader ontvangen VATICAANSTAD, 9 Juli. Z.H. de Paus heeft Zaterdag Z. H. Exc. mgr. J. Groen, apostolisch vicaris van Bandjermasin, in audiëntie ont vangen. DE GERUCHTEN OVER HET POND EN DE GULDEN Het Ministerie van Financiën ver zoekt mededeling te doen van het navolgende: Naar aanleiding van een door een buitenlands persbureau verspreid bericht, waarin verklaard wordt, dat men er van Nederlandse offi ciële zijde geen twijfel over laat bestaan, dat de gulden staat of valt met het pondsterling en waarin ver der o.m. wordt opgemerkt, dat in gesprekken met financiële en eco nomische autoriteiten werd verze kerd, dat de Nederlandse regering zich kan aansluiten bij de Britse minister van Financiën, die zich te gen devaluatie heeft verklaard, doch indien er iets gebeurde, waar door het pond zou zakken, de gul den vrijwel zeker zal volgen, wordt door het Nederlandse ministerie van Financiën verklaard, dat men van die zijde categorisch ontkent, dat dergelijke mededelingen zijn ge daan. Christen-democraat doodgeschoten PALERMO, 10 Juli (Reuter). Leonard Renda, een afdelings secretaris van de Italiaanse chris ten-democratische partij, is door onbekenden bij Monraele, op Sici lië, doodgeschoten. De werkloosheid in de Ver. Staten Vclgens een officiële statistiek bedroeg het aantal werklozen in de Verenigde Staten einde Juni j.l. 3.800.000. In dit aantal zijn 1.250.000 afgestudeerde jongens en meisjes inbegrepen, die nog geen werk hebben gevonden. de kinderen in Steenwijk nimmer teruggezien. Blijkens een aantal getuigenver klaringen van familieleden en com pagnons van Beppy en Simon's va der uit Amsterdam, ontving Schef fer iedere week twee maal f 15. kostgeld voor de kinderen en toen de kinderen weg waren, had hij getracht het restant van het bezit van Beppys' vader in handen te krij gen. Dat is hem niet gelukt, maar wel had verd. bij die gelegenheid aan de niet-joodse compagnon G. Robberecht uit Amsterdam ver klaard, dat hij de kinderen naar Westerbork had gebracht. Bij de verdere behandeling van deze zaak kwamen nog meer tragedies aan het licht. De raadsman mr. H. Jonker uit Den Helder bepleitte verzachtende omstandigheden, omdat zijn cliënt reeds zo ontzettend veel narigheid had meegemaakt. Hij drong aan op een voorwaardelijke veroordeling. Na raadkamer deed de Bijz. Kan tonrechter terstond uitspraak en bepaalde de straf op 9 jaar inter nering en bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Hiermede is het voorlopig gedaan met de vrijheid van Scheffers. Een Nederlander, die meer in Amerika dan in zijn eigen land vertoeft. werd Vrijdag, omdat hij niet hele maal nuchter was. met zijn auto door de Rotterdamse politie een gevaar voor het verkeer geacht. Daarom nam de politie zijn auto in be slag, terwijl de man zelf op het politiebureau mocht ver blijven. Hij was echter zozeer veramerikaanst, dat bij erop stond evenals daar onmid- dellijk voor de rechter ge leid te worden, ook al om dat hij van oordeel was dat zijn zaken voortgang moes ten vinden. „In Amerika be taal ik 50 dollar en dan is de zaak gezond", gaf hij te ver staan. „Goed. dan onmiddel lijk voor de rechter", zei de politie en zo geschiedde. Reeds greep hij naar zijn portefeuille op het ogenblik dat de Politierechter vonnis ging vellen, maar de hand verstijfde in zijn zak toen hij de uitspraak hoorde: veertien dagen hechtenis. Dat had hij nu helemaal niet ver wacht en daarom is hij on middellijk in hoger beroep gegaan. Maar de behandeling van dat hoger beroep duurt nog wel even. KONINKLIJK PAAR TER KERKE H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Zondagoch tend temidden van de andere kerk gangers de dienst bijgewoond in de Nederlandse Hervormde Kerk te Baarn. Ds. van Kuiken ging in de dienst voor. De „Damco I", een 1091 bruto reg. ton metend Rijnschip van de Damco Scheepvaart Maatschappij te Rotterdam, is verleden week na een aanvaring met een Noors zeeschip in 10 minuten tijd gezonken in de Westerschelde. Met vier bokken is men beztg het schip te lichten. Vervolg van pagina 1 Dat wil ik ook nog zien Met veel interesse volgde het ko ninklijk gezelschap een demonstra tie vendelzwaaien en toen daar dichtbij de Veluwse boerendansers uit Putten hun „Driekusman" be gonnen te dansen, zei Koningin Juliana: „Dat wil ik ook nog even zien." Het. was gezellig in de paleistuin en druk werd er nagepraat lang na dat Koningin, Prins en prinsesjes al weer in het paleis waren ver dwenen. De jeugd treedt aan Terwijl over de paleistuin nog de voorname rust van de dag lag, heerste onder de bomen in de aan grenzende bossen een opgewekte drukte: de jeugd van Nederland maakte zich op voor het défilé en het tuinfeest. Nauwelijks was de koninklijke familie op het bordes gezeten, of op het grote gazon daarvoor voer den meisjes vhn het Ned. Christe lijk Gymnastiekverbond fraaie oefeningen uit, welke veel instem ming kregen. Dan daverden en schalden de klanken van de enige meisjesband in ons land, die van het Haarlemse padvindstcrsgilde, door de tuin; het défilé der jeugd begon. Voorop, achter hun grote zware wimpels kwamen de Kajotters met hun aalmoezenier v. d. Berg, zij marcheerden correct, evenals de vele deputaties van jongeren-orga nisaties, die volgden. Alles ging punctueel, slechts een enkele waag de het, als hij het bordes een meter of tien gepasseerd was, nog even om te kijken. Totdat er een groep kwam, die de ban doorbrak en juichte. En van toen af leefde alles veel meer, werd het meer eigen. De verkenners staken hun stokken met de hoeden er op omhoog, het hoera geroep werd van groep tot groep sterker en toen de Enschede-band van de Ned. Padvinders zijn vro lijke pittige marsklanken liet schal len was er d e sfeer, welke bij jeugdbetogingen hoort. Want hier was heel Neërlands jeugd vertegenwoordigd. De chris telijke cn gereformeerde, de AJC en de Katholieken (Kajotters, Jon- gensgilde, gymnaïtiekfederatie, Jonge Garde, Verkenners en de Stella-Maris-groep uit Utrecht on der leiding van kapelaan Jansen), niemand ontbrak op dit appèl. Toen te ruim half vier de laatste organisaties waren voorbijgetrok ken, troffen we in de paleistuin een tafereel aan, zoals dit hier wel licht nooit eerder was te zien ge weest. Na zich aan een der veie buffet ten aan limonade, thee en koek te goed te hebben gedaan, kwamen de honderden echt in stemming, die- dwingt tot vreugdedansen. Nu, dat kon! De harmonie „Prins Hendrik" uit Apeldoorn hielp terdege een handje mee. Totdat Dat bonte, vrolijke beweeg duur detotdat de koninklijke familie van dit schouwspel ook wilde ge nieten. Alle inspanningen der lei ders ten spijt liepen allen te hoop daar, waar de Koningin, de Prins en de prinsesjes wilden kijken. Hoe jammer! Welk een nog prettiger herinnering zou er op Soestdijk be waard zijn aan deze dag, als een MGR. HAMER-MONUMENT OPNIEUW ONTHULD Aan het Keizer Karelplein te Nij megen is Zaterdagmiddag in tegen woordigheid van duizenden mensen, mgr. Olaf Smit en geestelijke en burgerlijke overheid opnieuw ont huld het standbeeld van de bisschop- martelaar, mgr. F. Hamer. Dit monument van de beeldhouwer B. van Hoven, werd reeds in 1912 op gericht, maar verdween na de oor log achter de noodgebouwen van winkels en hotels. Een comité van' Nijmegenaren heeft het mgr. Hamer beeld uit de gebouwenomsingeling bevrijd en heropgericht. Mgr. Ferdinandus Hamer werd in 1900 als bisschop van Tremite en apostolisch vicaris van Z. W. Mon golië door de boksers ter dood ge bracht. ieder zich had willen houden aan het dringende verzoek, dat reeds eerder vanuit het witte paleis tot heel Nederland was gericht: laat ons gewoon temidden van u kun nen vertoeven, u doet er ons zo'n groot plezier mee! Wü willen spijkers met koppen slaan Als dit bereikt zou worden, dan krijgt het laatste oponthoud der koninklijke familie temidden van de jeugd een wei heel sjSübolische betekenis. Op een groot rond bord stond in koperen kopspijkers te zien: Wij willen spijkers met kop pen slaan. Slechts enkele letters ontbraken er nog aan. En die wer den door de prinsesjes er zelf in geslagen; van Beatrix tot Marijke toe, die bij dit voor haar nog onbe kende spelletje door haar pappa werd geholpen. Als echte kinderen stonden ze haastig op elkaar te wachten en nauwelijks had de een er een kopspijker ingeslagen of het andere prinsesjes bemachtigde al de hamer en tik-tik-tik verdween de zoveelste spijker in het hout. Terwijl de tuin allengs de rust- van-alle-dag herkreeg, galmde uit de omliggende bossen de zang der jeugd, die deze middag op niet mis te verstane wijze had getuigd van haar liefde en trouw voor het Ko ningshuis. VELDPREDIKER GESNEUVELD In Indonesië is gesneuveld de ma joor veldprediker, ds. C. van Breu- gel. Ds. van Breugel werd zwaar gewond, toen Donderdagavond 7 Juli een carrier tussen Blitar en Kediri op een mijn reed. Later is hij aan zijn verwondingen overle den. Ds. van Breugel werd op 3 Fe bruari 1911 geboren en vertrok eind April 1949 als veldprediker met de „Waterman" naar Indonesië. Ds. van Breugel was gehuwd en had vier kinderen Hef 6000ste schip te Rotterdam Vrijdagavond laat is het 6000e schip van dit jaar in de Rotterdam se haven aangekomen, nl. het En gelse s.s. „Gram Pian Coast". Ver leden jaar arriveerde het 6000e schip eerst op 22 September BOEDAPEST, 9 Juli (AJP.). Het Hof van Appèl heeft heden het definitieve vonnis in de zaak van Kardinaal Mindszenty en zijn medebeklaagden uitgesproken. De Kardinaal houdt levenslange ge vangenisstraf. De straffen van dne mede-be. klaagden van Kardinaal Mindszen ty werden verminderd, de priester dr. Bela Ispanky kreeg 15 jaar ge vangenisstraf, terwijl de tegen twee andere beschuldigden uitgesproken straffen met drie en twee jaar zijn verminderd. Prins Paul Esterhazy, die tot 15 jaar gev.straf en dr Miklós Nagy, die tot drie jaar opsluiting is ver oordeeld, hadden geen hoger beroep tegen de hen opgelegde straffen aangetekend. De officier van het openbaar mi nisterie had bevestiging der uitge sproken straffen geëist. In zijn motivering van de genomen be slissing zegt het Hongaarse hoog gerechtshof dat noch door de ver dedigers, noch door de officier van justitie materiaal van zodanige waarde is overgelegd, dat hierdoor een wijziging van de door de lagere instantie gevelde- vonnissen ge rechtvaardigd is- "VERBEET HEN NIET' POSTZEGELS VPELT-PAU930.il Postzegels „Vergeet hen niet". Van 1 Aug. t.m. 30 Sept. zullen bijzondere postzegels worden uit gegeven met een toeslag boven de frankeerwaarde, die gelijkelijk ten goede zal komen aan: Het Nederlandse Rode Kruis, „Stich ting Nederland helpt Indië" en de Niwin. Het comité, waarin de drie genoemde organisaties zijn ver tegenwoordigd, zal bii de propa ganda voor de verkoop deze zegels aanduiden als „Vergeet hen niet"- postzegels. De waarden en de kleuren waarin deze zegels zullen verschijnen zijn de volgende: 2 cent plus 3 cent, grijs; 6 cent plus 4 cent, roodbruin; 10 cent plus 5 cent, blauw; 30 cent plus 10 cent, donkerbruin. Over stad en dom klinken weer vanuit de kerktorens de klokken: het donker, dof ge brom van de grote statige klok, die de plechtige ondergrond van 't luiden vormt; de lichte, helle klank van de kleine, die er feestelijk doorheen jubelt. Klok-gelui is muziek in de lucht. Het begeleidt de mens in de loop van zijn leven. Het roept hem des Zondags op voor de Hoogmis en voor de andere kerkelijke plechtigheden; het zingt voor hem op zijn trouw dag, het luidt hem uit bij zijn uitvaart. Klinkt ons eigen le ven zelf als een klok? Met een sonoor, zuiver, vol geluid? Zorgen we er voor, geen holle vaten te zijn, die wel hard klinken, maar klokken met een rijpe, warme klank. MARCUS. Tal van genodigden onder wie de Minister van O., K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rutten, en de heer E. A. Kuipers, hoofd van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescher ming van dit Ministerie bezoch ten Zaterdagmiddag de grote Zo mertentoonstelling „Uit de schat kamers der middeleeuwen" in het Rijksmuseum. Hiermede werd, an ders dan zoals gewoonlijk met offi ciële redevoeringen, deze expositie geopend. De enige honderden bezoekers van Zaterdagmiddag zijn de eersten van de naar wordt verwacht vele duizenden, die tot 30 Oct. a.s. door de naar het Rijksmuseum overge brachte schatkamers zullen schrij den. Voorbeelden van beeldhouwkunst edelsmeedwerk, bronsgietwerk, ivoorsnijkunst, schilderijen, weef- en borduurwerk, glassnijwerk en enkele unieke altaarpanelen (uit Finland) werden door verscheidene domkapittels, kerkelijke autoritei ten, stadsbesturen en museumdirec teuren, voornamelijk uit Duitsland, doch ook uit ons land afgestaan. De voorspraak van de Aartsbis schoppen van Keuiep en Utrecht en van de voorzitter van de Oecume nische Raad in Nederland en de medewerking van bovenal „The fine arts and archives section" van het Britse bezettingsleger hebben deze grote tentoonstelling mogelijk gemaakt. De omstandigheid, dat als gevolg van de vele verwoestingen in Duitsland een aanzienlijk deel van het kunstbezit in bewaarruimten was ondergebracht, vergemakkelijk te de medewerking van de bezitters dezer kunstschatten. Anders dan de vorige grote exposities in ons na tionale museum, omvat deze een periode van „slechts circa vijf eeuwen". (Eigen bericht) EMMEN, 11 Juli. Naar wij vernemen heeft Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong he denmorgen een bezoek gebracht aan de olieboringen te Oud-Schoo- nebeek. De Kardinaal, die gisteren een Pontificaal Lof in de Emmerdennen ter gelegenheid van de Drentse Katholieke Landdag celebreerde, overnachtte bij Deken P. J. Velt- mon te Amsterdamse Veld. De Kardinaal werd bij de olie boringen rondgeleid door de pers chef van de Nederlandse Aardolie maatschappij. Het ligt in het voor nemen van de Kardinaal nog en kele dagen in Drente te blijven, ten einde zich op de hoogte te stellen met gewestelijke toestanden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3