VARIA Fantastische strijd tussen Gileraen A.J.S. TENNIS- Freddie Frith (Velocette) wereldkampioen in de 350 c.c.-klasse Pagani spotte met alle snelheidsrecords Gezoi van< Derksen algem. sprintkampioen DETECTIVE PAG. 4 Maandag 11 Juli 1949 Moedige race van Drikus Veer RADIO •it mn Faanhof won A'dam-Arnhem- A'dam Velocette bewijst haar superioriteit Italiaanse suprematie in 125 c.c. Dick Renooy toeschouwer POURSUITEVOOR VAN EST Bakker behaalde titel der stayers tegen wil en dank Een ah de rii M 1 (Van onze speciale verslaggever) Tien ronden lang was de witte valhelm van de Engelsman Gra ham het eerst zichtbaar geworden in de laatste bocht voor de finish. Al die tijd had de kleine sympathieke Italiaan Pagani, zijn gezicht half weggedoken in de knalgéle valhelm, de onverstoor bare AJS-crack als een schaduw gevolgd. Af en toe had Graham de gaskraan een eindje verder opengedraaid, misschien in de veronderstelling dat de Gilera op de duur wel aan het een of ander kwaaltje zou gaan lijden. Maar de geschiedenis van het vorige jaar zou zich niet herhalen. De Italiaan bleef speels volgen, nu eens op enkele tientallen meters, dan weer vlak achter de zwaar ronkende AJS. Toen in de allerlaatste ronde gebeurde het. In een adembenemend tempo raasde Pagani zijn totaal verraste concurrent voorbij. Dolle vreugde heerste er aan de Italiaanse pitt, toen hun Nello, tweevoudig winnaar op deze onvergetelijke dag, met een verschil van enkele meters als eerste over de witte streep stoof. Men moet jaren terug gaan in de historie van de Asser TT om een zo verbeten gevecht tussen 2 fabrieksmerken tegen te komen. Bij een gemiddelde snelheid van ruim 147 km kan zelfs een Arthur Bell, hoe betrouwbaar zijn Norton ook mag zijn, geen rol van bete kenis meer spelen. Doodse stilte heerste er in de laatste seconden voor de start. Dan een oorverdo vend geknetter en weg waren de „zware" jongens. Voorop de Gile- ra's van Articiani en Pagani. Vlak daarachter Graham, Bob Foster op zijn Gussi en Arthur Bell. Binnen de 7 minuten, de eerste ronde werd liefst met een gemiddelde snelheid van 144.8 km afgelegd, kreeg Piet Nortier in zijn duiven til de renners al weer in zicht. Articiani was door Graham van de eerste plaats verdrongen, maar het verschil tussen de grote vijf was nog zeer gering. De reuzen strijd tussen Italië en 'Engeland, de strijd tussen de 4-cylinder Gile ra en de 2-cylinder AJS was in volle gang. Een heroïsch gevecht, dat deze TT voor het publiek tot een onvergetelijke zou maken. De dappere Drikus Veer Bij dit geweld lette niemand eigenlijk op Drikus Veer, die er gens in de middenmoot alles uit zijn Triumph haalde, wat er men selijkerwijs uit te halen was. Het was geen schande voor de dappere Nederlander temidden van deze met zorg behandelde race-motoren een bescheiden rol te moeten ver vullen. Hoe onmogelijk snel het wel ging, kan men eerst beseffen wanneer men weet dat renners met een wereldnaam als Lockett, Whitworth, Bills en Frith ver geefse pogingen ondernamen de jakkerende Gilera en AJS te ach terhalen. Daarom moet de eervolle 11de plaats van Drikus Veer hoog worden aangeslagen in een veld van 41 rijders. De strijd ging inmiddels in al zijn hevigheid verder. Piet Knij- nenburg bleef met een defecte machine in Laaghalerveen staan en de verwachte tweekamp met Drikus Veer bleef daardoor uit. In de 5de ronde nam Nello Pa gani de kop, misschien om de snel heid van de AJS eens op de proef te stellen. Articiani lag met thans grotere afstand op de derde plaats en daarachter voerden Bob Foster en de naar voren gekomen Loren- zetti een verbeten gevecht. Doran op AJS volgde als zesde en Bell lag in zevende positie. Whitworth staakte de strijd en daarmede was weer een der beste Triumph-rij- ders uit de baan verdwenen. In de volgende ronde lag Gra ham weer vooi; en deze situatie zou tot in de laatste ronde onge wijzigd blijven. Bills moest tan ken, iets wat de meeste machines met nodig hadden, en verspeelde daardoor enkele tientallen secon- PROGRAMMA DINSDAG 12 JULI HILVERSUM, I 301 M. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Gramofoon- muziek 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws', 8.15 Pluk de dag, 9.00 Licht baken door de Z.E. Heer Henri de Greeve, 9.25 Ochtendconcert, 10.00 Wi komt er in mijn hokje?, 10.50 Muziek houdt fit!, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Elis. Schumann zingt, 12.00 Angelus gevolgd door Piano recital, 12.30 Mededelingen gevolgd door lunchconcert door het Orkest zonder naam, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Orkest zonder naam, 13.40 Kamermuziek, 14.05 Kareolseptet, 14.30 Ons ons, 15.00 Symphoniecóncert door het Resi dentie-orkest, 16.00 De zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Verjaringsbezoek, 17.45 Volks gezondheid in Indonesië, 18.00 Amu sementsorkest, 18.20 Tour de Fran ce, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrach ten, 19.00 Nieuws, 19.15 Henk Orth- mann's Rhythm Sextet, 19.30 Dit is leven. 19.45 Regeringsuiteznding, 20.00 Nieuws in 't kort, 20.05 Viool en piano, 20.12 Concert door het Omroeporkest, 21.25 Vragen van de ze tijd, 21.35 Zangrecital, 22.00 Om roep Kamerorkest, 22.45 Avondge bed, 23,00 Nieuws, 23.15 Gramofoon- muziek. HILVERSUM II, 415 M. A.V.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gra- mofoonmuziek. V.P.R.O.: 7.50 Dag opening. A.V.R.O.: 8.00 Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.55 Van vrouw tot vrouw, 9.00 Gramo foonmuziek, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Kleu tertje luister! R.V.U.: 11.00 De ver zorging van kleine huisdieren. A.V.R.O.: 11.30 Voor zieken, 12.00 Orgelspel, 12.30 Mededelingen, 12.33 ..Voor ons platteland", 12,40 Trio Jan Hofmeester, 13.00 Nieuws, 13.15 John Renova and his music, 13.45 Gramofoon, 14.00 Viool en piano, 14.30 Gramofoonmuziek, 16.25 Hon derd beroemde componisten, 16.40 De schoolbel" 17.00 Avro's kinder koor, 17.30 The Skymasters, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano. R.V.U.: 18.30 Lezing. A.V.R.O.: 19.00 Een gespro ken brief uit Parijs, 19.05 Drie plaatjes van Edith Fiaf, 19.15 Cau serie, 19.30 Divertimento-orkest, 20.00 Nieuws in 't kort, 20.05 West- Europees commentaar, 20.15 Het Philadelphia Orkest, 21.00 Wie z'n hoed is dat?, 21.25 Buitenlands over zicht, 21.40 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest, 22.20 Episo de, een serie korte hoorspelen, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoonmuziek. den. Bob Foster had inmiddels Articiani van de derde plaats ver drongen en reed kennelijk met de bedoeling -rond het de beide kop lopers nog lastig te maken, toen een zwarte rookpluim een spoedig einde van zijn Guzzi aankondigde. Aithur Bell kon het tempo van Doran niet volgen en moest los laten. De Velocette-rijders Bills en Frith hielden elkaar op de 13de en 14de plaats trouw gezelschap. In de 10de ronde was ook voor Morrison, de ontembare Austra liër, die het tot dan toe op de 8ste plaats lang niet gek had vertoond, het spel uit. Met Frith kon hij met een defecte machine de pitt op zoeken. Graham en Pagani liepen steeds verder van hun naaste concurren ten weg en in de 13de ronde kwam V Articiani met een achterstand van 32 sec. op de beide rivalen door. Lorenzetti en Doran volgden weer achter deze Italiaan op 10 sec. en Arthur Bell had zich vast op de zesde plaats genesteld. Voor Lorenzetti en Doran zou deze race nog een dramatisch einde nemen De Italiaan viel in de voor laatste ronde tezamen met Jan Veer bij de Oude Tol uit en Do- ran's machine begaf het evenals in de strijd op Man in de aller laatste ronde. Arthur Bell kwam daardoor nog verrassend op de vierde plaats. De geweldige eind strijd vertelden we u reeds. Pagani bestond het in deze laatste ronde met een gemiddelde snelheid van 150.80 km over het traject te razen. Voor de tweede maal op deze dag ging de Italiaanse vlag in top en weerklonk het Italiaanse volkslied. Nello Pagani heeft zijn naam voor goed geschreven in de historie der Asser TT. Uitslag 500 cc (16 ronden) 264.58 km: 1. Pagani (It,), Gilera, 107.42.7, 147.38 km per uur; 2. Graham (Eng.), AJS, 107.45.8, 147.32 km per uur; 3. Articiani (It.), Gilera, 103.33.6, 146.23 km per uur; 4. Bell (Eng.), Norton, 110.11.4, 144.07 km per uur; 5. Lockett (Eng.), Norton, 112.20.6, 141.3 km per uur; 6. Daniell (Eng.) Norton, 114.30.9, 138.6 km per uur; 7. Masetti (It.), Gilera, op een ronde; 8. Ilinton (Austr.), AJS, op een ronde; 9. Clemencich (It.), Gilet a, op een ronde; 10. Loren zetti (It.), Guzzi, op een ronde; 11. H. Veer (Ned.), Triumph, op een ronde; 12. Scott (Eng.), Nor ton, op een ronde; 13. Nicholls (Eng.), Triuph, op 2 ronden; 14. Jac. Schot (Ned.), Norton, op 2 ronden; 15. Hoek (Ned.), BMW, op 3 ronden. Snelste ronde Pagani 6.34.6, 150.86 km per uur. De Velocette-rijder Frith, die na Man en Bern ook in Assen superieur was in de 350 cc-klasse, kan zich thans wereld kampioen in deze klasse noemen. Ongeveer 32.000 toeschouwers, onder wie de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. D'Ailly, bevonden zich Zaterdagavond in het Olympisch Stadion te Amster dam, waar de ere-avond van de Amsterdamse Sportweek wordt ge houden, toen om ongeveer kwart voor acht de Amsterdammer Henk Faanhof in de eindsprint zes col lega-amateurrenners versloeg en daarmede de eerste plaats bezette in de wegwedstrijd Amsterdam ArnhemAmsterdam voor ama teurs over een totale afstand van 215 km. De basis voor de overwin ning werd gelegd toen de renners op de terugweg Scherpenzeel na derden. Faanhof, De Groot, Van Breenen, Petrie, Dekkers en Kroon sprongen uit het grote peloton weg en namen 700 meter. Even voor bij Scherpenzeel voegde de Am sterdammer Lagrouw zich bij hen en dit 7-tal liet de voorsprong niet meer verloren gaan. De uitslag luidt: 215 km.: 1. Faanhof (Amsterdam) 6 uur 2 min. 36 sec.; 2. De Groot (Leiden); 3. Van Breenen (Amsterdam); 4. Dekkers (Eindhoven); 5. Lagrouw (Amsterdam); 6. Pefrie (Amster dam); 7. Kroon (Rotterdam); 8. Holleeder (Amsterdam) 6 uur 6 min. 19 sec.; 9. Krever (Amster dam) idem; 10. Van Roon (Haar lem), idem. TOURNOOI TE BEERSCHOT Na Wimbledon zijn vele tennis sers. over Europa uitgezworven. Di verse tournooien speculeren op de inschrijvingen van prominente spe lers. En niet ten onrechte. Beer schot in België heeft de eer een flink aantal naar zich toegetrok ken te hebben. Men zie de uitsla gen: Damesenkelspel: Mevr. Water meijer (Zuid Afrika) slaat Mej. Rollin Couquerque 64, 62. Hal ve finales: Mevr. Watermeijer slaat Gussie Moran 16, 6.3, 64; Mevr. Summers slaat mej. de Rid der 61, 60. Herenenkelspel: Ampon slaat Peten 63, 61; Washer slaat Pedroli (Spanje) 62, 6—2; Stur- gess slaat Massip (Spanje) 79, 61, 63. Halve finales: Sturgess (Van onze speciale verslaggever) Freddie Frith, de vaardige Engelse coureur op Velocette, heeft Zaterdag op de Drentse heide het wereldkampioenschap in de 350 cc-klasse voor het eerst in de geschiedenis van de motor wereld ingesteld op een indrukwekkende wijze veroverd. Zijn zege in de Dutch T.T. was de derde achtereenvolgende in deze klasse. Immers ook in de Engelse Tourist Trophy Races op het eiland Man, alsmede op het Zwitserse circuit te Bern joeg hij zijn betrouwbare Velocette-machine als nummer één over de eindstreep. Tevens bracht hij op Man de snelste ronde op zijn naam, zodat hij nu met zijn zege in Assen in totaal 31 punten heeft vergaard. En dit aantal kan door geen enkele andere coureur meer worden bereikt. Na drie „classic events" is Frith dus wereldkampioen. Kan het overtuigender en is dit niet een glorieus bewijs voor de superioriteit van de Velocette? De spreekwoordelijke betrouw baarheid van de Veloeette-machi- nes, die blijkbaar niet kapot kunnen worden gedraaid, heeft dus weer voor de zoveelste maal gezegevierd over de grotere snelheid van A.J.S. Het was bekend, dat de „boy racers" van A.J.S.Leslie Graham en Bill Doran. er op waren gebrand de Cette's van Frith, Foster, Whit worth en Kenneth Bills eindelijk eens naar de tweede plaats te ver wijzen. En op het Drentse circuit zou dat gebeuren. Vandaar ook, dat Gra ham en Doran onmiddellijk aan de kop met een ontzagwekkend tempo de strijd begonnen. Spel van Bern. Het spel van Bern, het verschrik kelijke duel tussen Velocette en A.J.S. met de een-eylinder Norton op de achtergrond, begon zich dra te ontwikkelen. Aanvankelijk lag A.J.S. goed in de race. Want Leslie Graham ging aan de kop en Bill Doran lag in derde positie, met Bob Foster daar tussen in en Frith op de vierde plaats. En als zesde vloog de ronkende A.J.S.-machine van Ted Frend ons voorbij. Dezelfde onstuimige Frend die in deze prachtige race de snel ste race op zijn naam zou brengen. Hij draaide toen rond in precies 7 minuten met een snelheid van 141.74 KM per uur. Op dat moment veruit de snelste ronde, die er sinds de oorlog op het 16.536 KM lange Drentse circuit was verreden, de klasse der halve liters inbegrepen. En Frend naderde met deze ver schrikkelijke snelheid het monster achtige record van „crasner" White de Engelse schoolmeester, die in '37 eenmaal op Norton, maar dan met compressor en met benzol, rond toerde met een snelheid van 146.90 KM. Maar keren we terug naar de race van Zaterdag. Het duurde niet zo heel lang, dat A.J.S. de leiding aan Frith en Foster moest afstaan. Al leen Bill Doran bleef in de buurt van deze twee onverstoorbaar draai ende Velocette's. Leslie Graham volgde, deze lei ders rondenlang vanaf de veilige vijfde plaats en wachtte kennelijk af of de machine van zijn stalge- noot deze moordende strijd zou overleven, om in geval van „brok ken", de tegenstand van Doran zonder onderbreking over te kun nen nemen. Bill Doran gevallen. Wel, de AJS-,.fiets" van Doran overleefde deze strijd niet. De man aan de telefoon in Laaghalerveen berichtte ons, dat Doran daar in de 7e ronde was gevallen, zodat nu Frith en Foster veilig en wel met grote voorsprong de Velocette naar de zege voerden. Uit de AJS-pits kwam na het staken van dc strijd door Bill Do ran onmiddellijk een geheimzinnig teken, bestemd voor Leslie Gra ham. Leslie stak zijn duim op Het oude teken: oké. Én meteen begon hij de strijd met de Norton-coureur Johnny Lockett om de 1ste plaats. Want de Norton-machine van Lockett zo mogelijk nog be trouwbaarder dan de Velocette had de gehele tijd, zij het dan ook kansloos, op de derde plaats gele gen. Johnny Lockett, het jonge ren paard uit de Norton-stal, was door de geheimzinnige motor-tovenaar, die de Norton-dirigent Joe Craig toch nog altijd is, op de Velocette's van Frith en Foster losgelaten. Dus niet Harold Daniell en ook Artie Belle niet, de beide andere Norton-cracks, die ergens vooraan in het middenveld rustig hun rond jes draaiden, zouden.de kansen van Norton in deze klasse verdedigen. Maar de jonge Johnny Lockett, die soms zo onstuimig naar voren kan springen. Maar zo heel veel had Lockett van de zijde van A.J.S. niet te duch ten. Want ook de machine van Gra ham hield het niet lang uit. Voor dat de strijd een ronde verder was, was ook Leslie uit de voorste gele deren verdwenen. In de 9e ronde kwam hij eerst als 19e door en in de volgende verliet hij met een kapotte machine het circuit. Hierna was de zege van Velo cette slechts een kwestie van tijd. Frith nam in de 10e ronde de lei ding van Bob Foster weer over en stond deze in de volgende vijf ron den niet meer af. Het einde kwam nog met een ,,rauw" duel tussen deze twee coureurs op de laotste paar honderd meters. Bob Foster had de gaskraan nog eenmaal wagenwijd opengedraaid om Frith op het laatste eind voor de Haar te passeren. Dat lukte hem ook, doch in de Haakse bocht vlak voor de finish ging Foster een tikje te ver naar buiten en kwam daardoor in het zand terecht. Frith joeg natuurlijk onmiddellijk bin nendoor en won met miniem ver schil. Onze Nederlandse coureurs heb ben in deze klasse geen kans ge had een woordje mee te spreken. Daarvoor was de snelheid van de koplopers op hun speciale fabrieks machines te hoog. Piet Knijnenburg moest reeds in de eerste ronde de strijd staken. Zijn eigen Velocette weigerde de strijd te vervolgen met een ka potte olielager. De uitslag luidt: 1. (wereldkampioen) F. Frith (Gr.Br.) met Velocette 15 ronden 248.04 KM in 1 uur 47 min. 52 sec, gemiddelde 137,97 KM per uur. Snelste r.onde Frith in 7 minuten 6,8 sec., gemiddelde 139.48 KM. Frith, die reeds drie races in de 350 cc klasse heeft gewonnen. Man, Bern en Assen, werd officieel we reldkampioen in deze klasse. 2. Bob Foster (Engeland) met Velocette, tijd 1.47,52.9 (gem. 137,94 KM). 3. John Lockett (Eng.) met Nor ton, tijd 1.49.48 9 (gem. 135.50 KM). 4. M. D. Whitworth (Eng.) met Velocette, tijd 1.49.57.1 (gfem. 135,40 KM)Eerste Nederlander werd L. H. van Rijswijk met Velocette. die op de 14e plaats eindigde met een ach terstand van 1 ronde. Tegen de splinternieuwe Italiaan, se race-motoren is niet te vechten. Iedereen wist het U bij de start van de 125 cc klasse te vertellen. Maar toen onze kampioen van 1948 Dick Renooy na het vallen van de startvlag als eerste wegstoof, leefde de hoop welke er diep in ons bin nenste altijd nog wel had geleefd, weer op. Lang zouden die razend snelle Italianen echter geen twijfel laten bestaan. Zó verschrikkelijk snel raasden de Mondials, de MV's of hoe die bromvliegen ook mogen heten over het circuit, dat het uit vallen van Dick Renooy in de eer ste de beste ronde niemand meer een schok bezorgde. Hier hielp geen rijkunst, daar tegen te vech ten was onbegonnen werk voor dc solide maar in pure snelheid kilo meters te kort schietende Eysink. Onze rijders konden slechts toezien hoe de lachende Nello Pagani zich een reuzen grote krans om de ten gere schouders laat hangen. Een groot kampioen op een machine, welke met alle snelheidsrecords spotte. Toen Dick Renooy in 1948 een gemiddelde snelheid van 98,5 km. bereikte, sloeg men in de motor wereld steil achterover van verba zing. Maar sindsdien is men in Ita lië aan het dokteren gegaan, om behalve een snelle oók een sqlide machine te construeren. De strijd van Zaterdag heeft bewezen dat men daar wonderwel in geslaagd is. Een gem. snelheid van 110.86 km per uur en een snelste ronde van 113.22 km. zijn op deze lichte mo toren snelheden waaraan men een jaar geleden eenvoudig niet kon geloven. Dick Renooy was mede als gevolg van zün gunstige positie bij de start zoals gezegd het eerst weg, maar nog voor de Oude Tol lieten de Italianen zien waarvoor ze eigen lijk naar Assen waren gekomen. In een uiterste krachtsinspanning om met de voortsuizendc Italianen mee te komen, slipte Dick Renooy en het hopeloze van de strijd inziende gaf hij er verder met een onklare machine maar dc brui aan. Aan de kop lag toen Soprani di rect gevolgd door Pagani op Mon dial en Ubiali op een M.V. Hun landgenoten Bertoni en Clemencich slaat Washer 64, 61. Ampon slaat Destremeau 75, 61. Herendubbelspel: Johansson en Coen slaan Moneau en Wilton 64, 61. Massip en Bartroli slaan Jamart en Geelhand 60, 62; Halve finales: Sturgess en Washer slaan Ampon en Van Meegeren 7-5, 62. Massip en Bartroli slaan Jo hansson en Coen 64, 86. Gemengd dubbelspel: Mevr. Wa termeijer en Van Meegeren slaan mej. de Ridder en de Borman 61 64. Mej. Rollin Couquerque en Wiltion slaan Priem en Roomand (België) 61, 61. Mej. Hermsen en Coen slaan mevr. Isaac en Jo hansson 62, 46, 86. Gussie Moran en Washer slaan mej. Rol lin Couquerque en Wilton 6-2, 6-2. Mej. Butler en Ampon slaan mej. Hermsen en Coen (Egypte) 64, 36, 63. Mevr. Watermeijer en v. Meegeren sl. mvr. Coessens en Bartroli 6-1, 62. Dames dubbel spel halve finales: Nel Hermsen en mej. Marcellin slaan Gussie Moran en mej. Butler 64, 06, 63. Mevr. Summers en mevr. Water meijer slaan mej. Rollin Couquer que en mevr. Isaac 64, 63. COCHELL EN BROWN TE NOORDWIJK Op de banen van de Noordwijk- se Sportvereniging speelden Zater dag en Zondag de Amerikaan Co- chell en de Australiër Brown tegen van Swol en Rinkel. De uitslagen luiden: Cochell slaat van Swil 6-2, 62, 61. Cochell en Brown'slaan van Swol en Rinkel 64, 6-4, 8-6. In het enkelspel won de Ame rikaan Cochell met 63 63, 57 57 60 van de Australiër Brown. Het dubbelspel tussen Cochell en Van Swol tegen Brown en Rinkel vergde eveneens 5 sets. Cochel en Swol wonnen met 63 63 46. 7—9 6—1. OM DE DAVIS-CUP HongarijeFrankrijk Te Boedapest werd de halve fi nale HongarijeFrankrijk ge- completeerden dit illustere gezel schap. Een strijd tussen de fa brieksmerken Mondial, M.V. cn Morini was ontbrand. van Zutphen Spoedig bleek dat van Zutphen op Eysink na het uitvallen van Re nooy onze grootste troef was, zon der met een schijn van kans op suc ces in de Italiaanse slag te kunnen ingrijpen. Na de eerste ronde kwam hij achter 7 Italianen als eerste Ne derlander door. De strijd aan de kop was nog zeer hevig. In de 2de ronde nam Masetti met zijn Morini de kop onmiddellijk gevolgd door Clemencich en Pagani. In Hoog halen schoof Pagani op naar de tweede plaats. Het begon er langer hoe meer op te lijken dat de strijd zou worden uitgevochten tussen de Mondial en Moririi-berijders, maar Masetti kreeg in de 3de ronde moeilijkheden met een klepveer en geraakte daardoor achterop. Ook Soprani was plotseling zoek. De weg voor Pagani en Clemencich was toen vrij. Langzamerhand ver grootte Pagani zijn voorsprong op zijn naaste concurrent en stalge- noot. De MV-rijders Ubiali en Ber toni zetten nog wel een bescheiden offensief in, maar tegen de voort razende Mondials waren ook zij kansloos. Met ruime voorsprong kwam Pagani over de finish. Voor het eerst op deze dag klonk het Italiaanse volkslied over dc eivolle tribunes. Wim Zijlaard had op het laatste ogenblik ook nog een M.V. fabrieksmachine tot zijn beschik king gekregen, maar veel succes had hij daarmede niet. De 6de plaats in dit sterke gezelschap, Ma setti werd door het aannemen van een nieuwe klepveer bij de pitt ge- disqualificeerd, kan van van Zut phen een fraaie prestatie worden genoemd. Uitslag 125 cc. <7 ronden): 1. Pagani (Italië) Mondial 62.38,8, 110.86 km. per uur (gem.); 2, Cle mencich (It.) Mondial 63.27.1, 109.44 km. per uur; 3. Ubiali (It.) M.V. 6340.8, 108.86 km. per uur; 4. Berto ni (It.) M.V. 64.21.1; 5 Matucci (It.) M.V. 67.47.8, 6. van Zutphen (N.) Eysink 70.42; 7. Rietveld (N.) D. M. F. 70.54.8; 8. Huybregts (N.) Eysink 72.46.5; 9. Luybregts (N.) C.Z. 73.41.9; dan op 1 ronde: 10. Lager- wey (N.) Sparta; 11. Verhagen (N.) Eysink; 12. Llobet (Spanje) Monte- sa; 13. v. d. Brom (N.) Eysink; 14. van Exel (N.) Tilex; 15. Oude A venhuis (N.) D.K.W.; 16. Holstege (N.) Eysink. Snelste ronde: Pagani—Mondial 8.45.8 113,22 km. per uur. Toen Jan Derksen in de „Belle" tegen zjjn eeuwige concurrent Arie van Vliet met banddiktc verschil de zwarte streep der finish het eerst passeerde, zwaaide ie Amsterdam mer in louter enthousiasme zijn linkerarm omhoog, verheugd als h(j was met de verovering van de na tionale titel in het sprintnummcr. En de 20.000 toeschouwers, die dc tribunes van het Olympisch Stadion bevolkten, stonden als een man op cn brachten de populaire Derksen een ovatie, welke dankbaar geïnca- seerd werd als verdiende hulde voor het schitterend rijden in dc tweede en derde rit. Derksen werd natuurlijk ook al gemeen kampioen. Hij klopte de amateur-titelhouder in twee ritten gemakkelijk. Hijzelendoorn had zonder veel moeite de kampioenstrui in de eindstrijd van Geukens ge wonnen. De jeugdige Geukens mo ge een sprintertje met aanleg zijn, hij reed in de finale tegen de meer geroutineerde Hijzelendoorn zo on tactisch, dat hij geen schijn van kans kreeg. De nederlaag van van Vliet was echter niet de enige verrassing, welke op de laatste dag der natio nale kampioenschappen viel te note ren. Schulte en Peters, de beide „Gerrits", werd in de halve eind strijden kansloos geslagen, resp. door van Beek en van Est, Wat er met Schulte aan de hand was, nie mand wist het en hij zelf kon er na afloop geen verklaring voor vinden. Maar hij draaide" niet, zat te zwoe gen en te stampen, week enkele ma len van de lijn af en schudde dan verdrietig het hoofd, het ging niet. In de eindstrijd tussen van Beek en van Est lag van Beek een tweetal meters voor, toen hij na vijf ronden een lekke band kreeg. In de tweede rit nam van Est al spoedig de lei ding zonder deze meer af te staan. speeld. Asboth slaat Bernard 36, 60, 60, 63. Stolpa verliest van Abdessalam 16, 36, 86, 8—6, 6—8. Marcel Bernard en Bolelli sloe gen Asbpth en Feher 61 62 6-3. De stand na de tweede dag luidt dus 21 in het voordeel van Frankrijk. ItaliëZuid-Slavië Italië leidde reeds na de eerste dag met 20 en wist daarna ook de dubbel te winnen, zodat de Ita lianen zich reeds in de finale plaatsten. Cucelli sloeg Mitic 5—7, 62, 6-1, 75. Canapele sloeg Pallada 64, 64 61. Cucelli en Del Bello slaan Mitic en Pallada 64 6—0 7—5. Canapele (Italië) verliest van Mitic (Z.-Slavië) 1—6, 4—6, 3—6. Marcello Delbello (Italië) sloeg Pallada (Zuid Slavië) 63, 61, 75. Italië leidt thans met 40. sing en verantwoordelijkheidsgevoel Met van Est heeft ons land er een uitstekende poursuite-renner bijge- kregen, die ons land op de wereld kampioenschappen te Kopenhagen op uitnemende wijze zal kunnen vertegenwoordigen. Bij de amateurs was Kunst de beste achtervolger. De rit om het stayerkampioen schap had een snel, maar saai ver loop. De strijd ging alleen tussen Pronk en Bakker, want de rest van het veld werd al spoedig een of meer malen gelapt. Pronk deed na 41 K.M. een aanval op de Best die op twee ronden lag, maar onze kam pioen werd teruggewezen. Van de inzinking van Pronk, die daarop volgde, maakte Bakker een dank baar gebruik om de eerste plaats over te nemen. Hij ging op onge veer vijftig meter achter Pronk rij den en bleef daar zitten tot het einde. y, y, Wielerkampioen5chappen. Zon dagmiddag werden in het Olym pisch Stadion de finales van de wielerkampioenschappen van Nederland op de baan verreden. Nationaal kampioen werd J. Derksen. De winnaar in de bloemen. RONDE VAN ZUID-BEVELAND De Ronde van Zuid-Beveland voor amateurs over 130 K.M. is ge wonnen door Wagtmans (Breda) in de tijd van 3 uur 49 min. 2. Geerts (Teteringen), 3. van der Elshout (Made) 4. Vos (Den Bosch), 5. Roos (Zaandam), 6. Jansen (Axel), 7. de Bruyn (Roosendaal), 8. Ver- wijmeren (Ter Heide), 9. Geluk (Rotterdam), 10. Roks (Sprundel). door H. VöLMEE FEUILLETON 76. Natuurlijk weten de Béringuard, Solange en Deschamps er alles van. De politie is al bezig de gestolen waar op te snorren, hetgeen haar niet moeilijk zal vallen, want die werd natuurlijk in Stockholm ver patst. Komaan, zullen we ons bij 't gezelschap voegen?" „Naar binnen gaan!" „Ja, waarom niet?" „We hangen hun niet direct aan de neus wat we voor hebben. Re volver op zak?" „Reken maar!" „Daar gaan we dan!" Svartan liep 't tegelpad vermij dend, over de grasrand er naast en beduidde Söderman, hetzelfde te doen. Bij de deur gekomen haalde hij een loper voor de dag. Op de tast vond hij 't sleutelgat en streek een lucifer af. „Oud huis, ouderwets slot", knorde hij tevreden. „Kinderwerk" Geruisloos traden zij binnen, slo ten de deur achter zich. Er heerste Egyptische duisternis. Voetje voor voetje gingen zij vooruit, teneinde te voorkomen dat zjj iets ondefste- tioven zouden lopen en aldus hun bezoek aankondigden. Achter een deur klonk gemompel van stem men. „De zwaarden getrokken!" Met de linkerhand draaid Svatan de knop om de rechter omklemde een revolver. Wijd wierp hij de deur open en op een toon, welke August onnodig luid leek, zei hij: „Goeden avond dames en heren! Excuseer dat wij niet vooraf ons kaartje hebben kunnen afgege ven!" August verkeerde niet lang in hetonzekere waarom Svartan met stemverheffing had gesproken. Hij voelde zich zonder plichtplegingen opzij gestoten door twee mannen die de zoldertrap kwamen afge stormd, de kamer inrenden en par does zowel Solange als Deschamps op de nek sprongen. De twee za ten aan tafel met een stapel bank biljetten voor zich. Tegenover hen stond Klausen, 't halssnoer van barones de Béringuard onder 't be reik van zijn hand. Paula Kalarne leunde tegen de schoorsteenman tel; geen oog had zij van 't drietal af. De stormachtige entrée van be zoekers op wie men niet in 't minst had gerekend, veroorzaakte grote consternatie. Klausen was haar 't eerst te boven; hij overzag direct de toestand en blies de kaarsen uit, zodat 't vertrek in volslagen duis ter werd gehuld. Geen seconde la ter ging de tafel omver tengevolge van Solange's pogingen om zich van zijn belager te bevrijden. Deschamps, die thans van de ge legenheid gebruik had willen ma ken om 't halssnoer naar zich toe te graaien, verloor ook al door de last op zijn rug 't evenwicht en tuimelde eveneens tegen de vloer, waar nu een algemene worstel partij ontstond. Een fractie van een seconde was de duisternis minder intens, doordat Klausen afvuurde. Svartan uitte een onderdrukte kreet van pijn en wankelde tegen August aan. „Vleugellam!" zuchtte hij meer dan hij zei, meteen door de knieën zakkend. Op 't zelfde ogenblik sprong Pau la Kalarne naar voren en klemde zich aan Söderman's arm vast ten einde hem de revolver te ontwrin gen. Zó ruw schudde hij haar van zich dat zij met een plof op de vloer terechtkwam. Een ongeziene vuist bracht August een kaakslag toe. Hij mepte op goed geluk te rug, doch maaide in de lucht. Hoe zeer het hem speet voorlopig moest hij Svartan aan zijn lot over laten. Het was nu allereerst zaak, 't halssnoer te bemachtigen; zo'n gunstige gelegenheid deed zich waarschijnlijk niet meer voor. Ge bogen liep hij in de richting van de omgevallen tafel. Hij onderscheidde nietsdiamanten weerkaatsen licht, in donker zijn ze echter on zichtbaar. Iemand pakte hem bij een been. De kolf van zijn re volver daalde, de hand liet los. In eens voelde hij zich om 't middel gegrepen en met verbazende kracht tegen een raam geworpen. Het glas versplinterde, dwars door de ruft ging hij naar buiten om in doornstruiken te belanden. De smak verdoofde hem enigszins maar, de revolver was in zijn hand gebleven. Snelle voetstappen naderden: een van de strijders had via 't achter huis weten te ontkomen. In min der dan geen tijd was August op de been. „Halt!" schreeuwde hij. Duisternis belette hem, meer dan vage vormen van de vluchteling te onderkennen. Het bleek een uit stekend tippelaar te zijn, een die als hardloper geen kwaad figuur zou slaan. Söderman spurtte hem na. Voor de tweede maal comman deerde hij: „Halt, of ik schiet!" Het bevel werd niet opgevolgd. Söderman hield zijn vaart in en vuurde. Hij begreep dat het een wonder zou zijn als hij de vluchte ling raakte, maar 't wonder vol trok zich. De vage gestalte vóór hem struikelde, beproefde op te staan, wankelde en bleef liggen. August boog zich over de man heen het was Klausen. (Wordt vervolgd). Sommige lijk bereikl de Archipe den of noo moezeniers den. Als m werken de voor het bt geestelijke een zeer spt de innighei soldaat zich ste commai Van de galerij afgebrand kampox soldaten een klein Het is maar heel behulp van palm! ODgehangen vlag, plaats waar het a Door een sergea naar zangers, en gekomen. Buiten is het n lampen van een verlichten de kle het huis. Er loopt dekens rond. Hij grond leggen, nu het niet te doen dekens een gat camoufleren. Het dat een priester in Heilige Mis gaat c deri geleden wild maar door al zijn iocht zeker vele d£ hebben. Nu hebb hersteld en kan zijn jeep de mann Toch is hij nog 1: dant van het pelot ontvangt hem en kamer waar hij za! horen. Twee soldi verte toe. Ze hel leunen loom op h dag wordt al warn zenier is nou nog vraagt de een. De niet. Hij gaat stra nie en misschien s om te zeggen dat niet gegeten heeft Drie soldaten 1; koffer uit de bes niers-jeep. Hij wo en het blijkt een v Ze zetten het ond neer. De priester is van de kamers. C liggen de Misgew: komt er een sold knielt voor het kri luistert de priestei lifkheden van de spreekt met hem c leven. Later komt le klas, de VP-pat om, die straks misi Hij helpt de aalmi Op de galerij z bracht. Er komen achter elkaar, als trouille. Ze hebbc hinderlaag .gelegen wapens tegen het galerij, knikken e< van hun makkers afgelopen?" Dan gi zitten. Er is een s> is niet katholiek, gens, maar toch zo een plaatsje op dt de Mis begint, ha< enige moeite een uit zijn zak en g andere wapens. Ee: hekje van de gale bij dat gebaar pli herinneren. Hij ta zakken van zijn houdt een handgrai Even later valt he doffe slag naast d( „HEDENDAAC OP DE V Universitaire „Drakenb De universitaire i weken, zoals deze elk jaar op de „Drakenburgh" te georganiseerd, hebl wereld van de univ schap in contact te actuele werkelijkhei ontwikkelde belanj verschillende kringe denten als afgestud universitair-gevormi gelegenheid te stel! langrijke en urge belicht te zien op i wetenschappelijk v zonder te vervallen staanbaarheid van cialiseerde vakterm Zo werden in he dieweken georganis manisme en Christ* „De Westerse besc! toekomst". Dit jaar zal de un gehouden worden tot Zaterdag 10 Se] geheel gewtjd word. on de mens, zoals d< r'ragst wijsbegeerte de betrokken sti drenkte liitteraire i drukking komt. Na een algemene de moderne stromii Dr. J. Peters C.s.s samenvattende slott geven, worden a voor de geschiedeni derne denken belan behandeld, zoals de litteratoren Kierkeg Dostojewski, Sartre katholieke existentii de schrijver Claudel, In samenwerking het organiseren var tot stand gekomen o.a. professoren va universiteiten zittinj den bereids diversi tot het houden van uitgenodigd. Zowel als uit Vlaanderen belangstellenden vei De uitgewerkte p alle verdere inlicht! verkrijgen aan het s de Stfchtmg: L»d; bungiÉW.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4