Gezongen mis in de stilte van de tropische natuur De Nederlandse ploeg werd geliquideerd! Het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw Medegevangenen uit Dachau spreken over Mgr. Béran Waar gaat het om? De nationale athletiekkampioenschappen Een altaar in de rimboe Hij is een van hen, die God uitkiest in tijden van grote nood" TOUR DE FRANCE Magni won tiende etappe en bemachtigde de gele trui Drie titels voor Fanny BI an kers Slijkhuis won 1500 en 5000 m. Wat iedere landarbeider moet weten Sommige posten in moei lijk bereikbare streken in de Archipel, kunnen zei den of nooit door de aal moezeniers bezocht wor den. Als men door hard werken de mogelijkheden voor het bezoek van een geestelijke schiep, getuigt een zeer speciale sfeer van de innigheid waarmee de soldaat zich tot zijn hoog ste commandant wendt. Van de galerij van een half- afgebrand kamponghuis hebben de soldaten een kleine kapel gemaakt. Het is maar heel eenvoudig, met behulp van p'almbladeren en een opgehangen vlag, daar boven de plaats waar het altaar zal komen. Door een sergeant is gevraagd naar zangers, en er zijn er vier gekomen. Buiten is het nog donker. Kop lampen van een drietons truck verlichten de kleine ruimte voor het huis. Er loopt een soldaat met dekens rond. Hij wil ze op de grond leggen, maar ze besluiten het niet te doen en met de veld- aekens een gat in de muur te camoufleren. Het is de eerste keer dat een priester in deze streek een Heilige Mis gaat opdragen. Maan den geleden wilde hij «al komen, maar door al zijn bagage zou de locht zeker vele dagreizen gevergd hebben. Nu hebben ze de weg hersteld en kan de priester met zijn jeep de mannen bezoeken. Toch is hij nog laat. De comman dant van het peloton, dat hier ligt, ontvangt hem en wijst hem de kamer waar hij zal kunnen biecht horen. Twee soldaten zien uit de verte toe. Ze hebben wacht en leunen loom op hun geweren. De dag wordt al warm. „Zo'n aalmoe zenier is nou nog nuchter, hè?", vraagt de een. De ander antwoordt niet. Hij gaat straks ter Commu nie en misschien schaamt hij zich om te zeggen dat hij zelf ook nog niet gegeten heeft. Drie soldaten laden een zware koffer uit de bestofte aalmoeze niers-jeep. Hij wordt opengeklapt en het blijkt een veldaltaar te ziin. Ze zetten het onder de driekleur neer. De priester is intussen in een van de kamers. Op een veldbed liggen de Misgewaden. Af en toe komt er een soldaat binnen en knielt voor het kruisbeeld. Ernstig luistert de priester naar de moei lijkheden van de soldaat en be spreekt met hem de strijd van dit leven. Later komt er een soldaat le klas, de VP-patrouilleband nog om. die straks misdienaar zal zijn. Hij helpt de aalmoezenier. Op de galerij zijn banken ge bracht. Er komen soldaten aan, achter elkaar, als liepen ze pa trouille. Ze hebben vannacht in hinderlaag .gelegen en zetten hun wapens tegen het hekje van de galerij, knikken eens als de ogen van hun makkers vragen: „Goed afgelopen?" Dan gaan ze zwijgend zitten. Er is een sergeant bij. Hij is niet katholiek, weten de jon gens, maar toch zoekt hij zich ook een plaatsje op de banken. Voor de Mis begint, haalt hij nog met enige moeite een grote revolver uit zijn zak en gooit die bij de andere wapens. Een soldaat op het hekie van de galerij schijnt zich bij dat gebaar plotseling iets te herinneren. Hij tast in de grote zakken van zijn panterpak en houdt een handgranaat in de hand. Even later valt het ding met een doffe slag naast de geweerkolven Dan begint de H. Mis. De pries ter komt binnen. Een sergeant houdt behulpzaam de dekens op zij. De misdienaar liep vanochtend nog een patrouille. Nu draagt hij de Misbel. Er worden kerkboekjes doorge geven. Ze zijn verfomfaaid en al door honderden soldatenknuisten gegaan. Bij elkaar hebben ze mis schien al tientallen posten bezocht, telkens samen met de aalmoeze nier. Het is een gezongen Mis, hier in de stilte van de tropische natuur. Het koor antwoordt ietwat aarze lend op de gezangen van de pries ter. Buiten wordt het warmer. De lucht boven de motorkap van de jeep gaat trillen. De hitte sluipt ook in de galerij en een dunne, felle streep zonlicht glijdt over het altaar. Langzaam wordt de straal breder en belicht de figuur van de priester. Later ook de vlag. Er zal gepreekt worden vandaag. De misdienaar zit op zijn hurken, als de priester het gelaat naar de soldaten wendt. Het is geen moei lijke preek. Je verstaat elkaar zonder woorden reeds. Deze preek gaat over de vreugde van de eerste Hoogmis onder de atap-overdek- king van de galerij. De ogen van de priester staan goedig en be grijpend als hij de jongens ver telt van Christus' lijden. Het loopt tegen de Paastijd. De soldaten kijken de aalmoezenier recht in de ogen en lezen daarin van zelf opoffering en naastenliefde. De Communie-uitreiking is een schouwspel van eerlijke, ongekun stelde devotie. De niet-katholieke sergeant heeft het hoofd gebogen zoals hij anderen dat zag doen. Laat in de ochtend, de H. Mis is al afgelopen, vinden we de aal moezenier in het wachtlokaal. Hij praat met de mannen en hoort a hun moeilijkheden aan. Hij be looft de groeten te zullen doen aan het maatje, dat in het hospitaal in de stad ligt. Hij moet een foto mee nemen. „Zijn meisje, stond nog op zijn kist 's Middags is er Lof. Weer is de galerij vol. Sommigen hebben rozenkransen bij zich. Anderen tellen met hun vingers. Er wordt gebeden voor de soldaten, die nu nog in het terrein zijn. 'Na het Rozenhoedje waarschuwt een lui tenant met een handgebaar een aantal jongens. Zacht, om de ande ren niet te storen, staan er acht op en verlaten de galerij. Even later passeren ze de wacht op de heu veltop. Ze groeten hem met een eenvoudig handopsteken. De wacht zegt: „Hallo, succes hè?" en kijkt dan weer naar de galerij, waar in de snel dalende schemering de Godslamp begint te gloeien TOM KOOPMAN. De republikeinse autoriteiten zijn in Djogja teruggekeerd, nadat de Nederlandse troepen de residentie hadden ontruimd. De her bezetting door de Republikeinen geschiedde zonder incidenten onder toezicht van de UNCI-commissie. Onze foto toont een eenheid van het Republikeinse leger bij een viersprong in Djogja. „HEDENDAAGSE VISIES OP DE MENS" Universitaire week op „Drakenburgh" De universitaire volkshogeschool- weken, zoals deze traditiegetrouw elk jaar op de Volkshogeschool ..Drakenburgh" te Baarn worden georganiseerd, hebben tot doel de wereld van de universitaire weten schap in contact te brengen met de actuele werkelijkheid en anderzijds ontwikkelde belangstellenden uit verschillende kringen zowel stu denten alg afgestudeerden als niet- universitair-gevormden in de gelegenheid te stellen allerlei be langrijke en urgente problemen belicht te zien op een wijze welke wetenschappelijk verantwoord is, zonder te vervallen in de onver staanbaarheid van een al te gespe cialiseerde vakterminologie. Zo werden in het verleden stu dieweken georganiseerd over „Hu manisme en Christendom" en over ..De Westerse beschaving en haar toekomst". Dit jaar zal de universitaire week gehouden worden van Maandag 5 tot Zaterdag 10 September. Zij zal geheel gewijd worden aan de visie on de mens, zoals deze in de heden- r'cagst wijsbegeerte en in de van de betrokken stromingen door drenkte liitteraire werken tot uit drukking komt. Na een algemene inleiding over de moderne stromingen door Prof. Dr. J. Peters C.s.s.R. die ook de samenvattende slotbeschouwing zal geven, worden achtereenvolgens voor de geschiedenis van het mo derne denken belangrijke figuren behandeld, zoals de wijsgeren en litteratoren Kierkegaard, Nietzsche Dostojewski, Sartre en Rilke, de katholieke existentialist Marcel en de schrijver Claudel. In samenwerking met het voor hst organiseren van deze weken tot stand gekomen comité waarin o.a. professoren van verschillende universiteiten zitting hebben, wer den bereids diverse deskundigen tot het houden van de inleidingen uitgenodigd. Zowel uit Nederland als uit Vlaanderen wonden vele belangstellenden verwacht. De uitgewerkte programma's en alle verdere inlichtingen kan men verkrijg*11 aan het secretariaat van de Söfchting: Landgoed .Jfcraken- burgpW. DEN HAAG (K.N.P.) Toen de Tsjecho-Slowaakse communis ten in Februari 1948 door een staatsgreep aan de macht kwa men, zochten zij bij het volk in het gevlij te komen, daar zij zich ondanks hun overwinning nog lang niet zeker voelden. Zoals reeds bekend is, schreven de communis ten toen zelf over Mgr. Béran: Op de stoel van St. Adelbert ie telt thans niet langer zoals in vroeger tijden een Oostenrijks prins, doch een der onzen, een eenvoudige en oprechte zoon van Tsjecho-Slowakije. Mgr. Béran komt inderdaad uit een eenvoudig boerengezin uit Pil- sen Tijdens de Duitse bezetting heeft hij gelegenheid te over gehad om het bewijs te leveren van zijn persoonlijke moed en onverschrok kenheid. Toen bijvoorbeeld de Duit se gouwleider eiste, dat de schilder achtige kapel van het seminarie in Praag, waaraan hij als rector was verbonden, zou worden afgestaan, weigerde hij zonder meer. Daar de Duitsers zijn invloed op de bevol king vreesden, verboden zij hem m ziin eigen moedertaal te spreken. Desondanks preekte Mgr. Beran onder een H. Mis. die werd opge dragen in Dejvice, een voorstad van Praag, ter herdenking van de gedeporteerde Tsjechische officie ren. Bij het verlaten van de' kerk werd hij gearresteerd en opgesloten in de gevangenis van Pankrac, de folterplaats voor Tsjechische pa triotten. Daar gelukte het hem van de gevangenissautoriteiten toestem ming te verkrijgen om de ter dood veroordeelde medegevangenen met de Sacramenten der Stervenden bij te staan Twee maanden later werd hij naar Dachau getransporteerd. Daar werd hij een der gevangenen, een van de vele priesters van dat concentratiekamp. Hij werd tewerk gesteld in de H.K.K., de Heilkrau- ter Kuituren de plantage waar in iedere dag ongeveer 1000 tot 2000 gevangenen werkten. Later, toen zijn lichamelijke toestand steeds meer verergerde, werd hij tewerk gesteld in het chemisch laborato rium van de H.K.K. In 1943 trof ook Mgr. Béran de gevreesde buik- typhus. Doch de sterke constitutie van de boerenzoon hield het uit en vier weken later was hij brood mager weer aan het werk. Toen hij na enige tijd bij de ad ministratie van het kamp werd ge plaatst, maakte hij van de gelegen heid gebruik om de namen van de gevangenen langs een geheime weg naar Bohemen te smokkelen. Op deze wijze wist hij duizenden moe ders en echtgenoten op de hoogte te stellen van de verblijfplaats van haar zoon of man. Heel gauw ech ter zag men Mgr. Béran weer op de plantage terug. Kapelaan M. Wuysters te Delft, die jarenlang met Mgr. Béran in het concentratiekamp van Dachau heeft doorgebracht gaf aan de radactie van het K.N.P. een beeld van Mgr. Béran. zoals hij gedurende die jaren in het kamp van de prelaat had gekregen. „Mgr. Béran", zo vertelde de ka pelaan, „was een heilig mens, goed en onberispelijk met een juist maar mild oordeel. Hij zelf w'st van geen wijken, wanneer hij dacht iets volgens zijn geweten verplicht te zijn. Toch zou hij het niet in 'n ander veroordelen wanneer hij an ders deed. Hij was niet een sterk opvallende persoon, en toch was hij de raadsman en biechtvader van vele Tsjechische priesters. Mgr. Bé ran was zeer sober. Nimmer heb ben wij hem over het toch uiterst slechte eten horen klagen. Van de pakketten, die hij later mocht ont vangen, wilde hij nimmer zelf iets gebruiken. Alles gaf hij weg aan degenen, die het, naar zijn zeggen, harder nodig hadden." De Oostenrijker, Richard Schmitz, die eveneens met Mgr. Béran ja renlang in Dachau heeft gezeten, zeide van hem: „Hij is een van hen, die de Al machtige God uitkiest in tijden van grote nood als Zijn werktuig. De meest karakteristieke eigenschap van Mgr. Béran, zo vervolgt Schmitz, was zijn kalmte, wat er ook gebeurde. Zijn moed liet hem nooit in de steek, ofschoon er ook voor hem, zoals voor iedere gevan gene, wel eens momenten waren van doodsgevaar". „Het was onder zware lichamelij ke straffen verboden in het kamp biecht te horen, toch riskeerde Mgr. Béran de grootste martelingen en hoorde vele malen de biecht. Tel kens weer gaf hij blijk van zijn ge weldige moed en achtte zichzelf niet, wanneer hij als een ware zie- leherder zich kon wijden aan de geestelijke verzorging van zijn' me degevangenen. Hij interesseerde zich niet voor gesprekken over al ledaagse dingen, maar hij hield er van met vrienden te discussiëren over theologische vraagstukken en, in het bijzonder, over problemen van de moraal en de zielzorg. Al len, die hem hebben gekend in het kamp, schatten hem hoog om zijn eenvoud en ongekunstelde nederig heid." Een vooraanstaand Slowaaks communist, dr. Vojtech Bincak, schreef kort na de oorlog in zijn boek „Herinneringen aan Dachau": „Dr, Joseph Béran was een der beste en edelste kameraden, die ik in het concentratiekamp heb ont moet. Altijd stond hij klaar zijn me degevangenen te helpen en had zelfs de moed, van zijn karig rantsoen nog aan anderen te geven. Eens gaf hij zelfs zijn deken weg aan een zieke barakgenoot. Toen hij aan 'n Joodse medegevangene een stuk brood gaf en daarbij betrapt werd, kreeg hij van een opzichter, het type van een gedegenereerde, een klap in het- gezicht. Doch slagen noch kerker konden dr. Béran ervan weerhouden zijn lotgenoten zo veel in zijn vermogen was te helpen". NIEUW WERELDRECORD DISCUSWERPEN Tijdens athletiekwedstrijden in Lissabon heeft een lid van de op tournee zijnde Amerikaanse ploeg de kampioen discuswerpen van de Verenigde Staten, Gordien, een nieuw wereldrecord discuswerpen op zijn naam gebracht. Zijn worp bedroeg 56.46 meter. Het oude re cord stond op naam van de Italiaan Consolini met 56.33 meter en werd te Milaan gevestigd op 10 Oct. 1948. Nederland verliest schaakwedstrijd van Tsjecho-Slowakije Nederland heeft de schaakwed strijd tegen Tsjecho-Slowakije met 11—9 verloren. Euwe en Kramer leverden de beste prestaties, door ieder l'/< punt te behalen. MONSEIGNEUR BERAN EN WIJ Toen Kardinaal Mindzenty ver oordeeld was, volgde de ene protest vergadering na de andere; ons ge moed was ook zo overvol van ver driet en opstand. Een van de ons meest sympathieke figuren was 'n onmenstlijk lijden aangedaan. En wij hebben met hem meegeleefd, meegevoeld. meegeleden. Maar gelukkig hebben de spre kers op de protestvergaderingen niet nagelaten er steeds weer dui delijk op te wijzen, waarom het eigenlijk ging. Want het ging niet om de persoon van Kardinaal Mindszenty, hoe sympathiek deze ons ook was. Het ging ook niet om het grote aantal andere ons mis schien minder bekende personen, die tegelijk met, voor of na de Kar dinaal eenzelfde onmenselijk lijden moesten ondergaan. Het was het vijandig kamp immers ook niet te doen om die personen. Neen, in die personen hebben zij Christus, de Kerk, ons Geloof, ons ideaal willen treffen! En daar gaat het ons bei den om! Monseigneur Stepinac en Kardi naal Mindzenty waren ons sympa thiek, evenals Mgr. Beran ons sym pathiek is en al het leed dat men hen aangedaan heeft of nog zal aandoen, zullen wij voelen, als was het ons zelf aangedaan. Maar bij het leed, dat men ons sympathieke personen aandoet, kunnen wij nu eenmaal niet al te lang stil staan; het leven dwingt ons verder; iedere dag brengt haar nieuwe zorgen mee en wij worden omringd door nog tal van andere personen, die ons evenzeer sympathiek zijn en onze aandacht opvragen. Dus het is van zelfsprekend, dat een aanvankelijk vurig protest om een dergelijk per soon op de duur verflauwt hoe op recht het ook gemeend was en dat ons verdriet door andere ervarin gen en gemoedsschokken op de achtergrond wordt gedrongen. Maar van Christus kunnen wij niet zo maar zeggen, dat Hij ons sympathiek is zonder meer. Chris tus immers maakt de zin van ons bestaan uit. Al onze andere zorgen vallen weg bij onze zorg om Chris tus, omdat zonder Christus onze zorgen geen bestaansgrond hebben. Heeft men aan Christus geraakt, dan kunnen wij niet zeggen: het leven dwingt ons verder, omdat Christus ons leven zelf is. Het is niet de eerste keer in de geschiedenis, dat Christus openlijk en volgens voorop gezet plan wordt aangetast. Eens is Christus aange tast niet in personen, maar in mo- numenten.waarin slechts de her innering aan Hem hier op aard,e voortleefde. Wij kennen de reactie van Christus' soldaten in geheel dc wereld. Een heftige verontwaardi ging doorvoer de gelederen, maar bij verontwaardiging alleen bleef het niet. Spontaan voegden zij de daad aan het woord; zonder bere kening trotseerden zij elk gevaar, alle moeilijkheden, hindernissen en zelfs onmogelijkheden over het hoofd ziende. Vorige week Maandag hebben wij in ons blad een artikel gepubli ceerd, waarin enige jonge vurige Maria-Congreganisten met een ver rassend initiatief naar voren kwa men. Hun liefde voor Christus is niet kwijnend. ^Zolang Christus voor Ziin rechters* staat, kennen zij maar één probleem, één zorg: hoe redden wii Hem uit de handen Zij ner vijanden. Zij wfllen de jeugd oproepen tot "n weloverwogen geestelijke kruis tocht volgens vooropgezet plan. Waar blijft het antwoord van de jeugd, die enige Zondagen geleden met meer dan 50.000tezamen kwam in de Jaarbeurshallen te Utrecht? Diezelfde jeugdige Congreganis- ten willen nog meer. Zij willen persoonlijk een stuk ondertekenen, waarin zij zich zonder enige re strictie volledig ter beschikking stellen aan de H. Vader met alle consequenties daaraan verbonden. Waar blijven de plannen van dé andere Congreganisten en jeugdor ganisaties? Riep heel de jeugd nog niet kortgeleden om een tastbaar program? Intussen hebben wij weer geïn formeerd naar de plannen van _de jeugdige initiatiefnemers. En in derdaad hebben zij het hij plannen alleen niet gelaten. Zij hebben reeds een concept voor een even tueel te ondertekenen stuk aan de H. Vader opgesteld en dit concept besproken met Pater L. Paulussen, algemeen secretaris van de Maria- Congregaties in Nederland. Hier vonden hun plannen 'n enthousiast onthaal. En intussen worden weer verdere stappen ondernomen, om hun plannen te verwezenlijken. Wij zullen u er van op de hoogte hou den, maar wacht nu niet rustig af op wat anderen voor u klaar maken. Het moet van alle kanten plannen regenen, om uit alle tezamen één groots pracht plan te kunnen sa men stellen. Laat zien, da er iets in ons leeft, dat ons leven vol is van Christus, tegen wien wij geen aan tasting dulden! D. Toen de karavaan Zondagmorgen uit San Sebastian vertrok, zal niemand redelijkerwijs hebben kunnen vermoeden, dat deze tiende etappe zoveel ingrijpende wijzigingen met zich mee zou brengen. Om te beginnen wisselde de gele trui van bezitter. Niet Marinelli zal er Dinsdag, na de rustdag te Pau, in starten, doch de Italiaan Magni. Behalve dit gezien de belangrijke voor sprong, die Marinelli tot San Sebastian had onverwachte ge beuren, zijn er na gisteren elf renners minder in de course. Negen werden door de beruchte „10 pct.-bepaling" uitgeschakeld en twee gaven tijdens de rit op. Het eigenaardige verloop van de ze étappe is tewijten aan een on verklaarbare inactieve houding van het grote peleton, dat geen gevaar zag toen Magni, Impanis, Biagioni, Fachleitner en later Geminiani er van door gingen. Waarschijnlijk dacht men. dat het d.e vluchtelingen niet zou gelukken hun voorsprong te handhaven. Voor verscheidene renners van dit peleton is deze .vergissing" eatastrophaal geble ken, want behalve de sprong van Magni naar de eerste plaats kwam Fachleitner op de derde en Impanis op de zesde plaats van het algemeen klassement, respectievelijk met 10 min. 51 sec. en 18 min. 46 sec. ach terstand op Magni. En., nog steeds vóór Bartali, Coppi en Robic. Voor de nationale Franse ploeg is Zondag geen gelukkige dag geweest. Werden tot nu toe geen verliezen geleden, gisteren werd de ploeg ge halveerd. Bobet en N. Lapebie ga ven onderweg op, Danguillaume, Gauthier en Diot werden wegens te grote achterstand uit de course ge nomen. Voor de Nederlanders is het de étappe van de nekslag geworden. Wel kwamen de drie: de Ruiter, de Hoog en Pauwels in Pau aan, maar zij behoorden tot dat groepje ren ners, dat wegens tijdsoverschrijding werd geëlimineerd. De Hoog was het noodlot eergiste ren voer gebleven, maar de revan che van de laatste was gisteren goed en afdoende. 40 Kilometer na de start, juist op het moment dat het peleton zich voor het eerst na de ontvluchting van de vier renners, die later als winnaar te Pau aan kwamen, begon te roeren, kregen de Hoog en Pauwels een lekke band. Voor de Hoog is dit op zich zelf iets heel gewoons, maar de situatie wordt ernstiger wanneer hij zich met een ploeggenoot achter in een peleton bevindt, dat juist de snelheid gaat verhogen om een stel uitlopers na te zitten. Snel repa reerden zij en moedig probeerden beiden de verloren achterstand weer in te halen, maar het is hun niet gelukt. De Ruiter heeft het langer kun nen volhouden, maar. ten slotte werd ook hij niet door de eeuwige pech gespaard. Tijdens het bestijgen van de laatste heuvels kreeg hij met een zware inzinking te kampen en slechts met de allergrootste moeite slaagde hij er in de étappe tot een eind te brengen. Maar helaas, de Nederlanders hadden er gisteren nog een onver biddelijke tegenstander bij: de tijd. Alle drie waren zij te laat binnen en werden voor het verdere ver-1 (Zuid Oost) 65.35.60. loop van de Ronde uitgeschakeld. Zo verdween het restant van een ploeg, die sedert het vertrek uit Parijs onafgebroken heeft moeten vechten tegen pech zonder ook maar eenmaal een rol van beteke nis te hebben gespeeld. De uitslag van de negende étappe BordeauxSan Sebastian (228 K.M.) luidde: 1. Caput (lie de France) 6.30.49. 2. Ockers (België a) zelfde tijd. 3. Pezzi (Italië a) z.t., 4. De Mulder (België b.) z.t., 6. Dupont (Belië b.) z.t., 6. Sciardis (Italië a) 6.32.20, 7. Chapatte (Frankrijk) z.t., 8. Leve- que (Cent Zuidt West) z.t.. 9. Die- derich (Lux.) z.t.„ 23. de Hoog (Ned.) z.t., 24. een groot peleton m. Bartali, Coppi en Marinelli, allen in dezelfde tijd als van Steenbergen. De Ruiter plaatste zich 62e in 6.36.28, Pauwels werd 76e in 6.44.06. De uitslag van de 10e étappe luidt: 1. Magni van de Italiaanse b-ploeg. Hij legde de afstand af in 5 uur 53 min. 05 sec., 2. Impanis (België a) zelfde tijd, 3. Agioni (Italië a) t.z.t.. 4. Fachleitner (Zuid Oost) z.t., 6. Geminiani (Frankrijk) 6.11.17, 6. Kubler (Zwitserland) 6. 13.40, 7. Sciardis (Italië a), 8. van Steenbergen (België a), 9. Ockers (Belg. a.), 10. Kint (België a), 11. Mahe (West Noord), 12. Capuut (He de France), 13. ex aequo het grote peleton, waarin Bartali, Coppi en Marinelli. Allen in dezelfde tijd als no. 6. Kubler. De Fransen Bobet en Lapebie gaven tijdens de étappe op. Na de tiende étappe luidt het al gemeen klassement: 1. Magni (Ita lië b) 65 uur 01 min. 19 sec., 2. Ma rinelli (lie de France) 65.05.23, 3. Fachleitner (Zuid Oost) 65,12.10, 4. Kubler (Zwitserland) 65.14.00, 5. Du- pont (België b) 66.19.13, 6. Impanis (België a) 65.20.05, 7. Ockers (België a) 65.20.60, 9. Tacca (lie de France) 65.21.12, 10. Bartali (Italië a) 65.25. 49, 11. Cogan (West Noord) 65.26.14, 12. Caput (lie de France) 65.26.29, 13. Sciiardis (Italië a) 65.31.51, 14. Teisseire (Frankrijk) 65.31.53, 15. Goasmat (West Noord) 65.32.34, 16. Lambrecht (België a) 65.32,46 17. Goldschmidt (Lux.) 65.33.06, 18. Coppi (Italië a) 65.33.31, 19. Robic (West Noord) 65.34.56, 20. Camellini DE 36e RONDE VAN FRANKRIJK 11eEN 12e ETAPPE VPE^PAJb49247^i Col 6* Poyr.iourd. LULMU/V --v SPANJE Op de Sinfelbaan aan de Laan van Poot te Den Haag werden Zaterdag en Zondag de wedstrijden om de nationale athletiek kampioenschappen gehouden. Fanny Blankers-Koen behaalde een royale zege op de 80 m. horden en de 100 m. hardlopen. Ook het nummer hoogspringen wist zij voor haar rekening te nemen. Slijkhuis triomfeerde in de 1500 m. en de 5000 m„ terwijl Lataster op de 10 k.m. vej boven zijn tegenstanders uitstak. Slijkhuis wist zijn titel op de 1500 meter te behouden met de zeer ma tige tijd van 4 min. 04 sec. Opval lend was het, dat hij tijdens de ra ce telkens achterom keek naar zijn concurrenten, waarvan Harting van de Zeeuwen in de toekomst zeker een aardig woordje zal gaan mee spreken. Hij heeft gedurende de laatste tijd al' enkele opmerkelijke prestaties geleverd en hoewel hij ook bij deze wedstrijd nog boven de 4 minuten bleef, moet hij zeker in staat worden geacht om in de toe komst betere tijden te noteren. Voor de 10 K.M. had een groot aantal athleten ingeschreven, van wie er na ruim 5 K.M. slechts 6 overbleven met Lataster, Slegt en Overdijk als koplopers. Lataster passeerde in een tijd van 32 min. 25.4 sec. als eerste de finish, gevolgd door Slegt en Overdijk. De tussen tijden van Lataster pp de 3000 en de 5000 meter bedroegen resp. 9 min. 28 sec. en 16 min. 55 sec. In de series 100 meter heren ble ven 3 athleten t.w. Kleyn, Scholten en Zwaan beneden de 11 sec. De juniorkampioen Holst (AVG '26) eindigde in zijn serie met een tijd van 11.2 sec. als eerste. Ook bij de dames „vielen" enke le kampioenen. Bij het verspringen moest Gerda van der Kade-Koudijs de eer laten aan Nel Vos van PSV. die met een sprong van 5.41 M. de n (slot). Na de verplichtingen iets over de rechten. Hierboven werd al aange duid, dat er aanspraken bestaan op ouderdomspensioen, invalidi teitspensioen, weduwen- en wezen pensioen. Het ouderdomspensioen bedraagt voor degenen, die van de aanvang af in de rege ling worden opgenomen f 6 tot f 12 per week. Dat hangt af van de leeftijd, waarop de deelnemers toe treden: zo krijgen de bij toetreding bijna 65-jarigen op het 65e jaar 6.per week, de 46-jarigen 8,de 25-jarigen f 12,Het invaliditeitspensioen bedraagt 2/3 van het ouderdomspensioen en kan dus ten hoogste f 8,zijn. Het weduwenpensioen, dat tot het 60e jaar der weduwe wordt uitgekeerd f 5,per week, het wezenpen sioen f 1,per week voor ieder kind. Dit laatste pensioen houdt op zodra het kind zijn 17e verjaar dag bereikt heeft. De hier genoemde bedragen wor den verleend in de gevallen, waarin de premie zonder onderbreking is betaald. Voor de arbeiders, die niet het gehele jaar in de landbouw werken, is de regeling anders en, vanzelfsprekend, minder gunstig. Een vraag, die nogal eens gesteld wordt, is hoe het zit met de rech ten volgens de Invaliditeitswet Deze staan geheel los van die uit het Bedrijfspensioenfonds. De pen sioenen, die het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw toekent, worden dus genoten naast die uit de Invaliditeitswet. Een ander belangrijk punt is, dat de arbeider over de tijd, dat de regeling terugwerkt, dat is tot 1 Mei 1947, premies krijgt tegoed geschreven uit het Landbouw Ega lisatiefonds over de tijdvakken, gedurende welke hij in de periode 1 Mei 1947 tot 1 Mei 1947 tot 1 Mei 1949 in de landbouw werkzaam was. Deze premies komen de hoog te van zijn pensioen ten goede. De arbeider zal er daarom goed aan doen het inlichtingen formulier, dat- hij tegelijk met zijn eerste premie- kaart zal ontvangen, en dat ook gegevens vraagt over genoemd tijd vak, nauwkeurig in te vullen. Een arbeider, wiens loondienst in de landbouw eindigt, behoudt zijn reeds verkregen rechten op een ouderdomspensioen. Anders staat het met zijn aanspraken bij invali diteit ten overlijden: deze nemen een einde zodra zijn loondienst een einde neemt. Dit kan tot gevolg hebben, dat een arbeider, die zijn werkzaamheden in de landbouw voor korte tijd onderbreekt, hij zijn overlijden zijn vrouw en kinderen onverzorgd achterlaat, ook al is hij jaren lang verzekerd geweest. Daarom wordt aan de arbeider, zo dra hij niet meer in de landbouw werkt, de gelegenheid gegeven zich voor het risico van invaliditeit en overlijden door betaling van een premie van f 1,per week te blij ven verzekeren, ten hoogste voor een tijdvak van 26 weken. Wil hij bovendien het ouderdomspensioen nog verder laten aangroeien, dan kan hij de volle premie van f 2,50 per week voor eigen rekening door betalen, eveneens hoogstens gedu rende 26 weken. Bovenstaande uiteenzetting is slechts een greep uit het geheel. Alleen het allervoornaamste kon er in worden behandeld. Maar zoveel zal duidelijk zijn, dat, wil de zaak goed lopen, de medewerking van iedere belanghebbende dringend nodig is en ds# speciaal de gere gelde premiebetaling voor de ar beider vaal het hoogste belang is. beste prestatie leverde. Gerda van der Kade werd 2e met 5.26 M. De series op de 200 meter lever den niet veel strijd op. Foukje Dii- lema had laten weten, dat zij ten gevolge van haar dijbeenblessure niet kon starten. Zij hoopte aldus het schrijven aan de nationale tech nische commissie, volgende week de training te kunnen hervatten. Ook Fanny Blanker»—Koen, die wel voor dit nummer had ingeschre ven, liet verstek gaan. De series 80 meter horden dames en de 100 en 200 meter heren brach ten geen verrassende uitslagen, noch tijden. Nadat Zaterdagavond het nummer kogelslingeren nog was afgewerkt, waren het Zondag de herennum mers 100, 200, 400, 800 en 5000 M„ 110 meter horden, alsmede het speer- en discuswerpen, het hoog-, ver- en polsstokhoogspringen, welke nog beslist moesten worden. Bij het speerwerpen wist Lutke- veld zijn titel te behouden, met een worp van 62.61 M. Het verspringen werd gewonnen door Naaktgeboren met een sprong van 7.116. De kampioen hoogspringen 1948 moest de titel laten aan Vernie, die Zaterdag tweede werd bij het hink- stapspringen en nu bij het hoog springen met 1.765 kampioen werd. Keizer zelf bracht het tot 1.715. Lamoree wist het bij het pols stokhoogspringen dan ook niet ver der te brengen dan 3.66 meter, ter wijl hij dit seizoen toch al vele ma len de 3.80 meter gepasseerd is. Uiteraard ging de meeste be langstelling uit naar de loopnum mers, die vele spannende finales te zien gaven. Van der Hoeven werd na een spannende race kampioen op de 110 M. horden in een tijd van 15.4 sec. Zwaan werd tweede in dezelfde tijd als de winnaar. Op de halve finales van de 100 meter heren wa ren al enkele goede tijden geno teerd, zodat met veel spanning naai de finale werd uitgezien. Kleyn van Vlug en Lenig finishte als eerste in de goede tijd van 10.7 sec., gevolgd door de juniorkampioen op dit num mer, Holst, die dezelfde tijd voor zich liet afdrukken. Gabe Scholten kreeg halverwege deze spannende race last van een onwillig been. De dokter constateerde slechts kramp en Scholten was dan ook in staat om later op de dag op de 200 meter te starten, welke hij wist te winnen in 22.2 sec. voor Zwaan, die 22.3 sec. noteerde. De finales 400 en 800 meter waren ai even interessant. Kroon en Kist wisten beiden hun titels te behou den. Slijkhuis startte gisteren op de 5000 meter. Nadat aanvankelijk Harting de leiding had nam Slijk huis deze met nog enkele ronden voor de boeg, over en vergrootte zijn voorsprong meer en meer. Harting, die in de laatste bocht nog een felle spurt inzette, kon niet verhinderen, dat hij ruim 10 sec. na Slijkhuis over de streep ging. De 80 meter horden leverde een royale zege op voor Fanny Blankers Koen, evenals het nummer 100 M. Tegen de verwachting in nam zq ook nog deel aan het hoogspringen, welk nummer haar andermaal een kampioenschap opleverde. Mcj. Hil- brandie gaf haar goed partij en werd tweede. De titel bij het discuswerpen ging andermaal naar mevr. Panhorst— Niesink, die de discus 41.105 meter ver wierp. M

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5