Nieuw DE FRANEKER NEERGESTORT De Londense havenarbeiders besluiten door te staken Kousenfabriekte Hilversum door felle brand verwoest Maarschalk Tito wil grens met Griekenland sluiten Voorzitter N.V.V.: gemoederen zijn gelukkig wat gekalmeerd Order: STAAKT HET VUREN kart moeilijk worden gegeven ktberichten ■1 RO>] mm EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Afschuwelijke ramp treft volk en K.L.M. Dinsdag 12 Ju,li 1949 45e Jaargang No. 11611 VLIEGRAMP BIJ BOMBAY Nederlandse functionarissen en 13 Amerikaanse journalisten aan boord 42 doden Washington blijft afzijdig Nederland niet uit de Benelux Regering kondigt noodtoestand af Samenwerking leverde goede resultaten T.N.l.-generaal Sudirman zegt zijn mening Weer export van groenten en fruit De communisten moeten er uit 50 millioen dollar voor Spanje? Gerbrandy vraagt: Voldoening te Washington Koninklijke familie naar Londen v. Cauwelaert denkt Woensdag te beslissen acht onderwijzer UIS. Burgemeester Iers van Zijpe hebben :ht voor de benoeming id er wijzer aan de o.l. er als volgt samenge- Joh. Volkers te Drach- an Veldhuizen te Gou- uijvetter te Hilversum. OGGE, 9 Juli. Midd. -7.80, kleine id. 5.60 3.304.90, Grove Rode Rode 8.10—8.80, aanv. LIK, 9 Juli 112.000 elen: Gr. 7.507.90, Dr. Ir. 3.503.70, Rode Eer- 8.508.80, Eigenh. Gr. Aardbeien 0.890.95, 3. HUIZEN, 11 Juli. .ardappelen Eerstelingen elingen 5.606.40, Klei- Bloemkool 20.10. 3HARWOUDE, 11 Juli. ardappelen: Eerstelingen Drielingen 3.905.80, -3.90, Rode Eerstelingen 11a. Eigenh. 10.3011, D—11.70. (RSPEL, 9 Juli 1949. lardap.: blauwe eigenh. vr. aardap. grof 7.50 70—8.40; klein 5—5.90; 4.10; 25 kg aardbeien ilbegsen 54. Blocveiling tove eersteling 7.90. 3ROEK, 9 Juli. Vr. 7.80—8.30, klein 5.80— 1.904.20, Rode Eerste- .40, Blw. Eigenh. 8.40 Eigenh. 8.909.10, aan- 0 kg. Aardbeien 56 IN. 9 Juli Midd. 7.50 5.10—6.20, Kriel 4— >7.800 kg. Rode Schot mv. 16.500 kg. '{'A-s' i Hifc J: mt EB» ■teel spijt hebben •en en nooit meer uithalen?"' „Na- het geld onmid- \e oudjes wel blij i zijn". „Nou, dat iens tranen even „Geef het geld 'om Diederic, we de hoogste tijd. sprong verdwe- rnt, Martyn ver- Hij begreep er Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. 1- Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Neded. Credietbank Noordhollands Dacrblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde HET EE/T S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221. teL 2046 (2 liïnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 BOMBAY, 12 Juli (Reuter). Een Constellation van de K.L.M. met 13 Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan Indonesië hebben gebracht, en een aantal Nederlandse functionarissen, is bij Chatkopar, op vijf kilometer van het vliegveld Santa Cruz te Bombay, neer gestort. Volgends de eerste berichten zijn alle passagiers en de gehele bemanning om het leven gekomen. Het toestel cirkelde hedenmorgen boven het vliegveld, doch kon niet landen wegens het slechte weer. De controle-autoriteiten hadden enige tijd geen contact met het toestel gehad. Later ontving het controle station een telefonische boodschap van de waterbouwkundige ingenieur der gemeente Bombay te Ghatkopar, dat de constellation in de heuvels aldaar was neergestort. Het vliegveld Santa Cruz te Bombay is een van de grootste vliegvelden in Azië. De KLM kon ons vanmorgen geen nadere mededelingen doen be treffende het ongeluk met de con stellation daar hierover nog geen berichten waren binnengekomen. Het gezelschap is Zondag j.l. met de „Franeker" uit Batavia vertrok ken. De kleine heuvelketen van Ghat kopar met een maximum-hoogte van 1000 meter ligt in de weg van Bombay-Thana-Poona, ongeveer 20 kilometéir van Bombay. Een reddingsploeg is van het vliegveld Santa Cruz vertrokken. Het gezelschap Amerikaanse jour nalisten, dat op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan Indonesië bracht, bestaat uit de volgende personen: Voor Scripps Howard Newspaper Alliance: William Newton; Chris tian Science Monitor: Charles Grate; Foreign Editor N.Y. Times: Ber tram Hulen; N.Y. Herald Tribune: Mrs. Dorothy Brandon; San Fran cisco Chronicle (North American Newspaper Alliance): Vincent Ma- honey; Houston Post: James Bra- nyan; Chicago Daily News Syndicate: Nat. A. Barrows; W.O.R. Radio-sta tion: H. R. Knickerbocker; Time Magazine: John Werkley; Mutal Broadcasting System: Miss Elsie Dick; Arizona Star: William R. Ma thews; Business Week: Mr. Graw; Hill Publications: Tom Falco; News paper Enterprise Ass.: S.'Burton Heath; Portland Oregonian en K. G. W. (National Broadcasting Corp.) Radio Station: George Moorad; Den ver Post: Fred Colvig. Zoals gemeld spreekt Reuter over 13 journalisten, die zich in het ver ongelukte toestel bevonden. WASHINGTON, 11 Juli (Reuter) Volgens diplomatieke autoriteiten in Washington houden de V.S. zich strikt afzydig van de tussen Tsjang Kai Sjek en president Quirino ge voerde besprekingen over een anti communistisch front in de Pacific. Zowel de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, als de premier van India, Pandit Nehroe, hebben het stand punt ingenomen, dat de tijd niet rijp is voor een Pacific-verdrag, overeenstemmend met het Noord- atlantisch Pact. Er was echter geen aanwijzing van pfficiële zijde, dat de V.S. bezwaar zouden maken, in dien het nationalistische China en de Philippijnen de leiding namen om te pogen een hecht front van anti-communistische regeringen in Azië te vormen. Volgens een bericht uit Calcutta had het vliegtuig 34 passagiers aan boord en een bemanning van acht koppen. De eerder genoemde ingenieur uit Bombay heeft Reuter telefonisch bericht, dat de lichamen van de slachtoffers uit het vliegtuig zijn geslingerd en verspreid op de heu velhelling terecht kwamen. Volgens zijn verklaringen zijn alle passagiers en de gehele bemanning bij het ongeval om het leven ge komen. Het eerste vliegtuig Reuter meldt nader, dat het ver ongelukte toestel, dat gisteren uit Batavia komende te Calcutta land de, het eerste Nederlandse vlieg tuig was, dat in India landde na de opheffing van het in December door de Indiase regering uitgevaardigde verbod op landing van Nederlandse vliegtuigen in verband met de po litionele actie" in Indonesië. De toestemming tot landen op Indiase vliegvelden vormde een speciale faciliteit voor de Amerikaanse jour nalisten, die te New Delhi een on derhoud zouden hebben met minis ter-president Pandit Nehroe. Het toestel kwam van New Delhi en was op weg naar Amsterdam via Bom bay. In Bombay heerste heden een zware moesson, zodat men de mo gelijkheid veronderstelt, dat het on geluk aan slecht zicht te wijten was. Uit latere berichten bljjkt, aldus Reuter, dat bij het ongeval inder daad 42 personen om het leven zijn gekomen: 34 passagiers en een acht- koppige bemanning. De „Franeker", een Lockheed Constellation, is een van de zoge naamde tweede serie constellations. Deze toestellen hadden een zwaar dere uitvoering dan die van de eerste serie. De Nijmegen", die op 21 Octo ber 1948 bij Prestwick verongeluk te en de Roermond", die op 23 Juni bij Bari in zee neerstortte, behoorden tot hetzelfde type. Zoals bekend is de „Roermond" het toestel, waarmee de Ameri kaanse journalisten indertijd naar Indonesië werden vervoerd. Bij d 'ramp met de „Nijmegen" kwamen 41 personen om het leven, n.l, 10 leden bemanning en 31 pas sagiers. Met de „Roermond" kwamen 11 leden bemanning om en 20 passa giers. Behalve van de Amerikaanse journalisten, waren hedenmiddag nog geen namen van de overige passagiers en de bemanning be kend. Reuter meldde gisteren uit Londen, dat de Washingtonse correspondent van de „Sunday Times" had bericht, dat Neder land „definitief" had besloten de Benelux te verlaten om zich aan de zijde van Engeland te schareri. Van bevoegde Nederlandse zijde noemt men echter dit bericht „vol komen uit de lucht gegrepen". In verband met de spanningen, die zich voordoen tussen België en Nederland vanwege het feit, dat Beigië's dollarpositie aanzienlijk sterker is dan die van Nederland, wordt er op gewezen, dat beide landen hun pogingen om een com promis-oplossing te vinden zullen voortzetten. Afgezien hiervan zou een uiteengaan van de Benelux zeer storend werken op de finan ciële betrekkingen met de V.S., vooral ten opzichte van de Mar shall-hulp. zo wordt van bevoegde zijde verklaard. Ook herinnert men er aan, dat het Nederlandse ministerie van financiën Vrijdag catagorisch het door een buiten lands persbureau verspreide be richt ontkend heeft, dat financiële en economische autoriteiten ver klaard zouden hebben, dat de gul den zou staan of vallen met het pond sterling. Opnieuw is de wereld opgeschrikt door een catastrofe met een K.L.M.-Constellation. Heden morgen stortte de „Franeker" in de nabijheid van Bombay neer, waarbij 42 mensenlevens verloren gingen. Een foto van het trotse toestel, kort geleden op Schiphol genomen. Op de gisteren te Amsterdam begonnen algemene vergadering van het N.V.V. heeft de voorzitter, de heer E. Kupers, in zijn openingsrede ook gesproken over de samenwerking met de andere vakcentralen en daarbij gewezen op de houding van het Episcopaat t.o.v. het N.V.V.dit in het bijzonder naar aanleiding van de geruchtmakende rede van de heer Vermeulen te Genève gehouden. Dé heer Kupers las de passage voor uit de brief van het Episco paat van 1946. waarbij het verbod van lidmaatschap van het NW wordt gehandhaafd. Dit verbod is, zo ging de heer Kupers verder, in de vastenbrieven van 1947 en 1948 met herhaald, maar het is van kracht gebleven. Het verbondsbestuur heeft toen contact met Kardinaal De Jong ge zocht, maar ook dit contact heeft niet geleid tot eén opheffing van 't verbod. Deze aangelegenheid is ook ter sprake gekomen op de Interna tionale Arbeidsconferentie. Het is u alien bekend, welke heftige reacties de rede van Vermeulen speciaal in katholieke kringen heeft te voor- BATAVIA, ij ju|j (Aneta)- Generaal Sudirman, de opper bevelhebber van de T.N.I., heeft aan het republikeinse blad „Pedoman medegedeeld, dat zijn inziens de kwestie van het Cease Fire (staakt het vuren) te verdelen is in: 1. het principe op zichzelf en 2. de technische uitvoering hiervan. „Met het eerste punt bedoel ik, aldus Sudirman, dat tussen het ka binet, de legerleiding, het werkco mité van het KNIP (voorlopige re publikeins parlement) en, indien nodig, de leiders van de politieke partijen een bespreking moet wor den gehouden over het principe ten aanzien van het Cease Fire, los van de vraag of dit uitvoerbaar is of niet volgens militair-technische voorwaarden. Met betrekking tot de uitvoering is het nodig, dat de militaire experts van beide partijen het probleem eerst gezamenlijk bespreken, m.a.w. er dient een technische commissie in het leven geroepen te worden, met de militaire waarnemers als ad viseurs, om de mogelijkheid te be spreken of de order tot het Cease Fire kan worden gegeven in de hui dige militaire posities van beide partijen, welke thans niet meer li neair zijn, doch kriskras door elkaar gaan, en waarbij geen bepaalde de marcatielijnen meer bestaan, zoals voor 21 Juli 1947." Sudirman zeide: vooropgesteld, dat een accoord be reikt is over het principe, en de technische commissie, na de situatie bestudeerd te hebben, kan onmoge lijk haar taak ten uitvoer brengen wegens de versplinterde militaire posities, dan is het vanzelfsprekend, dat de order tot het Cease Fire niet kan worden gegeven in verband met de technisch-militaire moeilijkhe den. Dit is ook het huidige standpunt van hét leger, aldus Sudirman vol gens „Pedoman". schijn geroepen. Ons inziens ten on rechte, maar daarover kan verschil van mening bestaan. Gelukkig zijn de gemoederen wat gekalmeerd. Er worden nu bespre kingen gevoerd tussen de besturen van de drie vakcentralen, teneinde de onderlinge samenwerking te blij ven bestendigen. Om evenwel een nog al eens voor komend misverstand uit de weg te ruimen, alsof het NW de vakcen trale van de onkerkelijke werkne mers zou zijn, stel ik er prijs op nog eens te herhalen wat ik Vrijdag 1 Juli voor de radio heb gezegd, na melijk, dat het NW nooit onder stoelen of banken heeft gestoken, dat het dit bisschoppelijk verbod onrechtvaardig en' grievend vond. Van zijn oprichting in 1906 'af heeft het NvV, zo betoogde de heer Kupers, zich krachtig gekeerd tegen anarchistische, syndicalistische en later communistische tendenzen in* de arbeiderswereld. Het heeft nim mer enige Marxistische of materia listische wereldbeschouwing aange hangen of gepropageerd. Het heeft evenmin ooit iets gedaan of ge schreven, dat als tegen het geloof gericht kan worden aangemerkt. Het NW heeft er trouwens geen enkel belang bij de vakcentrale der onkerkelijke arbeiders te zijn. De samenwerking in de Stichting' van de. Arbeid heeft tijdens deze verslagperiode goede resultaten op geleverd. Twee vraagstukken, die ook in de Stichting van de Arbeid behandeld zijn. hadden echter naar onze mening een betere oplossing verdiend. Dat is ten eerste, de herdenking van de nationale feestdag, waarvan ik hoop, dat voor het volgend jaar de Stichting van de Arbeid een be vredigende oplossing zal weten te vinden. Ten tweede, de regeling der va- vantietoeslag, de bekende 2 pet. gratificatie. Wij prefereren een wet telijke regeling der vacantierechten, met. extra voorzieningen voor jeug dige en jonge arbeidskrachten. Wij verwachten, dat het volgend jaar de vacantietoeslag algemeen bin dend zal gelden en de doorbereke ning in de prijzen geen staketsel meer zal zijn. Nadat de sfakende havenarbeiders Maandagmorgen besloten hadden het werk niet te hervatten heeft het Engelse kabinet besloten de noodtoestand af te kondigen. De desbetreffende boodschap van de Koning werd in het Hogerhuis voorgelezen, waarna Morrison, de voorzitter van het Lagerhuis, meedeelde, dat de boodschap door premier Attlee ter kennis van het Lager huis was gebracht en Woensdag in debat zou komen. De motie om Woensdag het de bat te houden word met 315 tegen nul stemmen aanvaard. In een overzicht van de toestand zeide de minister voor arbeidszaken, Isaacs, ondei meer. dat op de massaver gadering van Maandagmorgen 2.500 van de 10.000 stakers aan wezig waren. Isaacs zeide verder, dat 10.200 arbeiders staakten en 15.000 aan het werk waren. Op 112 schepen in de haven lag het werk stil. Men is te Londen van mening, dat het huidige arbeidsgeschil potentieel het ernstigste is sinds de algemene staking van 1926. Door de regering en de vakver enigingsleiders wordt het geschil beschouwd als uitgesproken strijd tussen het nationale belang en de constitutionele methoden aan de ene en communistische chaos aan de andere kant. Vanaf middernacht zullen bij koninklijk besluit noodmaatrege len kunnen worden genomen, waarbij de lossing van door het geschil opgehouden scheepsladin gen kan worden versneld, en per sonen, die v/orden geacht te han delen tegen het landsbelang, zon der bevel tot inhechtenisneming kunnen worden gearresteerd. Door deze maatregelen wil men de es sentiële diensten, zoals voedsel- en watervoorziening en vervoer, beveiligen. Pater dr,. Bonaventura Kruit wagen O.F.M., die op 18 Maart j.l. zijn gouden priesterfeest vierde en 22 October a.s. 75 jaar hoopt te worden, zal a.s. Donderdag 14 Juli officieel worden gehuldigd. FRANSE AMBASSADEUR VERLAAT DEN HAAG De Franse ambassadeur te Den Haag, de heer Jean Rivière, gaat ons land verlaten. Hij zal zijn diplomatieke post hier in Septem ber verwisselen met die in Praag. Het geschil begon toen de ha venarbeiders weigerden de twee Canadese schepen Beaverbrae en Argomont te lossen, omdat zij geen invloed willen uitoefenen op de onenigheid tussen de twee met elkaar wedijverende Canadese zeeliedenvakverbonden. De stakers verklaren, dat zij door de werkgevers niet tot het werk worden toegelaten. Zij zul len zich iedere ochtend op de schepen meiden met uitzondering van de twee Canadese. Troepen, mariniers en marine specialisten zijn in de „Royal Al- bert Doek" begonnen met het los sen van vitale goederen. Deze haven is een van de grootste van Londen. Toen de vergadering van de stakers gehouden werd, bleven zij echter weg. 's GRAVENHAGE, 11 Juli. Het voortgezette overleg over de export van Nederlandse groenten en fruit naar Duitsland, heeft een bevredi gend resultaat opgeleverd. Er is een regeling getroffen voor de export dezer producten gedurende de maand Juli. Woensdag 13 Juli zal de export worden hervat. BESLUIT BRITS VERBOND VAN TRANSPORTARBEIDERS SCARBOROUGH, 11 Juli (Reu ter). Het Britse Verbond van Transportarbeiders de grootste vakbond in de wereld met een le dental van 11/3 millioen heeft Maandag besloten alle communis ten, die officiële functies in de bond bekleden, te ontslaan. Men gelooft, dat verschillende be zoldigde functionarissen en een groot aantal onbezoldigden uit hun functies zullen worden verwijderd. WASHINGTON, 11 Juli (AFP). De begrotingscommissie van de Amerikaanse Senaat heeft Maandag met 8 tegen 6 stemmen besloten, 50 millioen dollar van de ERP-fond- sen te besteden voor „Hulp aan Spanje". Deze beslissing werd genomen als gevolg van een motie van de de mocratische Senator Mc. Carrah. Sedert enkele weken oefende het congres en sterke druk op het mi nisterie van buitenlandse Zaken om Spanje te doen inschrijven op de lijst van landen van het plan- Marshall. Bij het volledige senaatsdebat hierover wordt sterke tegenkan ting verwacht. Bovendien moet de maatregel worden goedgekeurd door de administrateur van het plan-Marshall, Hoffman. Men ge looft niet, dat het congres zijn goedkeuring aan dit voorstel van senator McCarran zal hechten. Het druist in tegen de huidige politiek van Truman ten aanzien van het Spanje van Franco. WIE BETAALT DE TERUGKEER NAAR DJOGJA? Het lid der Tweede Kamer, de heer Gerbrandy (AR), heeft aan de Minister van Overzeese Gebiedsde len en de Minister zonder porte feuille gevraagd of in beginsel be sloten is, dat de regering van Indo nesië de terugkeer der republikeinse regering naar Djogja zal financieren en dat het in het voornemen ligt voorlopig een bedrag van 10 mil lioen beschikbaar te stellen, die voor de eerste uitgaven hiervan be nodigd zullen zijn, alsmede een be drag van f 300.000 voor de kosten der republikeinse delegatie, daar de uitgaven voor het tweede halfjaar 1949 volgens opgave der republikein se delegatie worden geraamd op: a. Voor het Sultanaat Djogja 45 millioen; b. voor gebieden buiten dit sulta naat 200 millioen; c. voor de republikeinse delegatie maandelijks f 70.000.Wegens af lopen der werkzaamheden totaal te stellen op f 300.000? Indien deze cijfers niet of niet ge heel correct zijn, kan de minister mededelen op welke wijze en met welke bedragen de regering van Indonsië bij de aanhangige regeling is betrokken in de financiering van de terugkeer der republikeinse re gering naar Djogja? HILVERSUM, 12 Juli. Van nacht is de Kousenfabrlek „Salvo", welke in het centrum van de ge meente Hilversum aan de Noorder- weg ligt, slechts een honderd meter van het Hilversumse station aan de overzijde van de spoorlijn, door een bijzonder felle brand totaal ver woest. De brand werd omstreeks half 12 door omwonenden ontdekt, toen plotseling een steekvlam door een der bovenramen naar buiten schoot. Even later stond het voorgedeelte van het gebouw, waarin o.a. een aantal nieuwe, kostbare machines Maarschalk Tito, de minister president van Joego-Slavië, heeft op een vergadering te Pola ver klaard, dat hij de tijd gekomen acht langzamerhand de grens tussen Joego-Slavië en Grieken land te sluiten om het leven der Joego-Slavische arbeiders in het grensgebied te beveiligen. Tito viel zowel de Griekse rege ring, dia»,zich zeer onbehouwen had gedingen", als de Griekse ver zetsstrijders aan, die „Joego-Sla vië belasterd" hadden. Ten aan zien van de beschuldiging van de: vrije Griekse radio, dat Joego- Slavië Griekse royalistische troe pen heeft toegestaan de Joego- Slavische grens over te gaan om de guerillastrijders te achtervol gen, zei Tito, dat niemand ooit groter laagheid en eerloosheid heeft meegemaakt. „Terzelfdertijd, dat het bloed van onze mannen gestort wordt door de monarcho- fascisten, zijn er mensen, die ons beschuldigen gemene zaak te ma ken met de Griekse monarcho- fascisten". Uit Washington meldt Reuter, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken het be sluit van maarschalk Tito, de Joegoslavische grens met Grieken land te sluiten, heeft toegejuicht. Functionarissen opperden de me ning, dat indien dit besluit vol voerd werd, de kansen van Joego- Slavië op Amerikaanse steun voor een lening van de Wereldbank zouden kunnen stijgen. Waarnemers te Belgrado zijn echter van oordeel, dat de toe speling op de noodzakelijkheid van het sluiten van de Griekse grens wegens de Kominform-ge- zinde houding van de Griekse op standelingen, de berichten scheen te bevestigen, dat Joego-Slavië hun geen steun meer verleent. H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene, zullen in het White City Stadium te Londen de Nationale Horse Show, die daar van 22 t.m, 29 Juli wordt gehouden, bijwonen. H.M. de Koningin zal Maandag 25 Juli weer naar Nederland terug keren, doch de Prins cn de beide Prinsesjes blijven in Londen gedu rende de hele show. De Prinsesjes gaan ditmaal mee, omdat in het White City Stadium ditmaal gedu rende de Horse show tal van kin derwedstrijden worden gehouden. De mogelijkheid bestaat, dat de Prins Donderdag 28 Juli ook deel neemt aan een dressuurproef. Het bezoek draagt een privé ka rakter. Het Koninklijk Paar en de Prinsesjes zullen in een Hotel loge ren. stond opgesteld, reeds geheel in vlammen. De brandweer stond voor een hopeloze taak, daar vele zeer brandbare stoffen als wol, garens en een grote partij kousen voor de vlammen een gemakkelijke prooi vormden. Hoewel het vuur met oen vijftal stralen werd bestreden, bleek spoe dig, dat het gehele fabrieksgebouw als verloren moest worden be schouwd. Een hoge vuurzee, gepaard gaande met een enorme vonkenre gen, woedde loodrecht omhoog. Aan het feit, dat het windstil was, was het te danken, dat de verschil lende omliggende en vrijwel aange bouwde fabriekscomplexen, o.a. een tabaksfabriek, een chemische was serij en nog een tweetal andere fa brieken, behouden konden worden. Wel werden vele omliggende perce len in deze dichtbebouwde buurt onder grote consternatie ontruimd. De zware brand met de hoog op laaiende vlammen trok uiteraard veel belangstelling. Enkele uren na het uitbreken van de brand was er van het grote fa briekspand niets meer over dan enkele brokken muur, welke waren bl*ven staan. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld, evenmin als de sohade, welke echter zeer omvangrijk is, daar ook grote exportorders lopende waren. De eigenaren van pand en fabriek zijn gedeeltelijk verzekerd. BRUSSEL, 11 Juli (ANP). De informateur van Cauwelaert heeft zijn overleg ter voorbereiding van de kabinetsformatie voortgezet. Evenals tot dusverre hebben zijn laatste besprekingen een individueel karakter gehad en nog niet het col lectieve karakter van onderhande lingen met de partijen. Sedert Vrij dag hebben de economische, de so ciale en de schoolkwesties de be langrijkste plaats in zijn besprekin gen ingenomen. De informateur deelde Maandag avond mede, dat hij meent Woens dag in staat te zijn te beslissen over enige voorstellen, die basis voor on derhandelingen tussen de partijen zouden kunnen zijn. NEEF VAN ENGELSE KONING IN NEDERLAND Maandag arriveerde uit Londen de Eerl of Harewood, een neef van de Engelse koning, op Schiphol. Hij zal een week in Nederland blijven en is speciaal overgevlo gen om enkele manifestaties van net Holland Festival bij te wonen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1