i\fpwip Gino „Turnlust" maakte trips door oud-Engeland ik B retor WEE Gemeenteraad van Akersloot Zondagsstemming in Bath PAG. 2 Woensdag 13 Juli 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Laatste avond een daverend succes J HEROPENING HERENKAPSALON Icn de Boer De Hollander is er populair Laatste nieuws Marshall-hulp met 10 pet. verminderd (Telefonisch van onze eigen verslaggever) BATH. 12 Juli. Zaterdag was het de laatste dag van het optreden van Turnlust in Bath. Er was zeer veel publiek, dat een grote belangstel ling aan de dag legde. Daardoor werden de gymnasten tot toppres taties gestimuleerd, zodat deze laat ste uitvoering verreweg de beste werd. Het anders zo flegmatieke Engelse publiek toonde zich buitensporig enthousiast en beloonde de demon straties met een gul applaus. Het was een blijk van hartelijke vriend schap en gulle gastvrijheid, dat de 7000 bezoekers de Alkmaarders bo den. Souvenir jagers, tuk op Alkmaar- se attributen, boden die dag wel een pond sterling voor een uni formmuts. Zondagmorgen trok een groot deel van de gymnasten naar een ander hotel, Hillshaven, buiten het cen trum van Bath gelegen, een idyllisch plekje op de heuvels. Zondagmid dag maakte het gezelschap in auto's van vrienden uit Bath een trip naar het pittoreske dorpje Castle Combe, daterend uit de vroege middel eeuwen, een zeer interessant plaats je. De zomerse dag, het vriendelijk gebaar der gastheren en de ge slaagde tocht werd voor de gym nasten een waar feest. Maandag werd in een drietal luxueuse bus sen een tour naar de grotten en rot sen van Cheddar gemaakt en naar de badplaats Weston super Mare. Na bezichtiging van de grotten bood het Carnaval-comité de deelnemers aan de tocht een uitgebreid diner aan. Ook werd er nog gezwommen in het zwembad, dat slechts enkele uren per dag te gebruiken is. Daar bood Mr. Mortimer een tea aan in een restaurant, gelegen op de nieu we pier, het centrum van het amu- sementsleven. Er werd van deze dag goed genoten en nog lang zal de herinnering daaraan blijven voortleven. Ook een onschuldige autopech op de terugweg vermocht de goede stemming niet te verbreken, ook al moest daardoor het afscheidsfeest wat later beginnen. Dit werd ge houden in Parkside met vele har telijke toespraken en uitwisselin gen van vriendschapsbetuigingegn. ERNSTIGE WAARSCHUWING ALKMAAR. Door de nieuwe dienstregeling zijn de bomen bij de Bergerweg herhaaldelijk ge sloten. Dit is in deze tijd van het jaar, nu allen dikwijls naar het strand of Pesiebad trekken, een groot ongemak. Daar zijn er ge lukkig echter, die op zo'n hele vrije dag wel eventjes kunnen wachten tot de trein voorbij is en de bomen weer opengaan. Maar uitzonderingen bevestigen de re gel en voor hen is deze waarschu wing. Het is mogelijk om het wachten te bekorten door onder het tunneltje te gaan. Moeders met kinderen aan de hand of in de kinderwagen zullen dit al vanzelf doen, maar de fietsers, die hier ook gebruik van maken zijn ver plicht af te stappen. Velen geven hieraan gevolg, er zijn jammer ge noeg, die zich van geen verorde ningen aantrekken en maar door rennen, vele moeders hierdoor in verdrukking brengen met hun roekeloos gefiets. schrammen op de kinderwagens aanbrengen..en dus ten enemale ieder fatsoen missen. De politie laat het niet meer bij waarschuwingen, maar maakt da delijk een proces verbaal op. HET VERVOER DER DUITSE KINDEREN ALKMAAR. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden is er oorzaak van geweest, dat bij het vervoer der Duitse kinderen van Alkmaar naar de buitengemeenten in 't bijzonder naar Heerhugowaard zich moeilijkheden voordeden, die men aanvankelijk aan de NACO weet. Bij nadere informatie is ons echter gebleken dat de NACO, die per bus een aantal kinderen heeft vervoerd, zomin als de betrokken chauffeur in deze iets te verwijten viel. In Heerhugowaard namelijk bleek achteraf, was men juist be zig met het veranderen der huis nummers zodat zowel geleiders als de chauffeur der bus, steeds voor een verkeerd adres kwamen te staan. Het was vrijwel ondoenlijk de kinderen op de oude adreskaar ten thuis te brengen zodat zij uit eindelijk wederom in Alkmaar te recht kwamen waar een der leiders zelf het initiatief nam taxi's te huren, nadat hij de buschauffeur, die zijn hulp nog aanbood, had weg gezonden. Van deze omstandigheden was noch de NACO, noch 't comité der B.H.A. op de hoogte zodat hier van een onjuiste houding zeker geen sprake is geweest. Wij stellen er prijs op dit alsnog ter kennis onZer lezers te brengen en er de nadruk op te leggen dat de NACO, die al zo lange tijd alle mogelijke dien sten, ook extra ritten, tot volle te vredenheid uitvoert, ook in dit ge val haar uiterste best heeft gedaan en zij van alle blaam gezuiverd dient. GESLAAGD ALKMAAR. Aan de Ned. School voor Cou peuses te Doetinchem slaagden de volgende leerlingen van de Vak school ,,Marjot-van Don", voor coupeuse mej. A. L. Hardijzer en voor damescoupeur de heer R. Polk te Alkmaar. ALKMAAR. Een dezer dagen slaagde de heer J. A. Korteweg voor het candidaats-examen voor scheepsbouwkundig ingenieur. Voor het propaedeutisch examen voor civiel ingenieur slaagde de heer G. H. van den Bogaerde. Bei den te Delf. ALKMAAR. - Te Delft slaagde de heer P- J. A. Vlas voor het pro paedeutisch examen voor civiel in genieur, evenals de heer B. D. Wie- linga. Woensdagochtend gaat oen klein gedeelte, 's middags de rest van het gezelschap weer op huis aan. Eerst wordt nog een tour door Lon den gemaakt, waarna de boot om 8 uur uit Tilbury vertrekt. Donder dagmorgen komt Turnlust dan in Rotterdam aan en tegen 12 uur is het gezelschap dan weer in Alkmaar. Het Garnizioen biedt een concert aan ALKMAAR. De garnizoens commandant deelt ons mede, dat bij goéd weer Donderdagavond van 8 tot 10 uur in de muzicktuin voor de burgerij een concert zal worden gegeven door een muziekcorps van het 2de Territoriale Bataljon uit Haarlem. De toegang is vrij. Eén ieder is van harte welkom. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Catha- rina A., d. v. Ph. G. de Munck en C. Hoogland; Eveline H., d. v. H. F. Dirker en H. J. Fokker; Iefje, d. v C. Kuijper en N. Stam; Jo hannes, z. v. P. Wokke en A. Th. Korver; Gepke, d. v. S. Knijpstra en H. van der Veer. Gehuwd: Geert Hoekstra en Jo hanna M. Assee. Overleden: Petrus Rustenburg, oud 46 j., geh. m. M. Beemster. MUZIEKFESTIVAL TE BERGEN Een dozijn muziekcorpsen .zal Zondag a.s. naar Bergen komen, om deel te nemen aan het muziekfesti val, dat door Bergens Harmonie onder auspiciën van de Unie van Harmonie- en Fanfarecorpsen wordt georganiseerd. Om elf uur worden de besturen en dirigenten officieel op het gemeentehhuis ontvangen, waarna in het Van Reenenpark de marswedstrijd begint- Een corps uit Wormerveer zal hier het bekende Vendelzwaaien demonstreren. Des avonds wordt in de feëeriek. verlichte muziektuin aan de Eeuwi- gclaan. hoek Komlaan de concert wedstrijd worden gehouden, waar aan 12 corpsen uit de hoogste afde ling zullen medewerken. Voor mu ziekliefhebbers belooft het dus een genotvolle Zondag te worden. Schrikt U maar niet, want wij brengen uitkomst voor U. dank zij onze „Kousen-Service I Uw kousen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ook Uw Nylons repareren wij zonder prijsver hoging) en hoe keurig ze er dan uitzien, kunnen wij U niet beschreven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Aldeling" ondervinden. rLM lanGEStRAAT 08 ALKMAAR ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Victoria Thea ter: Spionnen aan de Theems, 14 jaar. Har monie Theater: Titanen strijd (Technicolor), 14 jaar A.B.T.: Het atoom- spook, De man met het dodenmasker, 18 jaar. Cinema: Are de Triomphe, volw. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, Alk maar. telef. 3628. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. BERGEN: Kunstzaal de Rus tende Jager: Tentoonstel ling Schilderwerken van Jac Koeman en kunst naaldwerken van Janna Koeman. Openluchttheater 8 uur: Primiére van openlucht BONNEN HALEN Vandaag de letter H tot Helder. Donderdag: H van Helder tot einde letter H. (Adv.) De oudjes weer een dagje uit SCHOORL. Het Comité, dat de reisjes voor ouden van dagen orga niseert, zal één dezer dagen voor de dertiende maal een aanslag ple. gen op de portemonnaie's van de ingezetenen. Ieder jaar, zo om streeks eind Augustus, wordt een „daggie uit" voor de opa's en oma's in elkaar gezet en het moet ge zegd: telkens met succes- Het is werkelijk reeds een traditie gewor den en het zou voor de oudjes een tegenvaller zijn als de reis niet meer door kon gaan. Maar het comité is niet van plan de zaak stop te zetten overtuigd als het is, dat de gehele burgerij achter haar staat. Met een zekere vrijmoedig heid gaat daarom deze week het bekende invyl-formuliertje weer in zee, waarop u o.a- het bedrag kunt invullen dat u voor dit mooie en sympathieke doel wilt beschikbaar stellen. Geeft dit jaar wéér royaal en het comité zorgt voor een ple zierige ouden van dagen-tocht. ,,De Bonte Koe" van aanschijn veranderd SCHOORL. Voor de oorlog konden wij herhaaldelijk melding maken van veranderingen en ver beteringen, die in de buurtschap Catrijp werden aangebracht. In en ook vlak na de. oorlog werd daar mee om begrijpelijke redenen niet doorgegaan. Thans echter achtte de heer P Sli.ikorman. de eigenaar van het bekende café ,,De Bonte Koe', de tijd gekomen om ook zijn zaak te moderniseren. Het café. dat eigenlijk niet meer was dan een grote kamer in een boerderij heeft een grondige verandering ondergaan Uiterlijk is aan de boerderij zo goed als mets veranderd, doch de café-ruimte is nog eens zo groot ge worden. De oude houten toonbank is verdwenen en heeft plaats moe- en maken voor een gemetseld buffet in halfronde vorm- De verlichting is gemoderniseerd, waarbij tevens wand verlichting is aangebracht. Om de toiletten te bereiken, behoeft men nu niet meer „buitenom", doch deze zijn nu aangebouwd. Vanzelf sprekend is ook het meubilair ver nieuwd, zodat het een gezellig ge heel is geworden, waartoe rie warm aandoende parketvloer het zijne bij draagt. De heer Slijkerman hoopt Zaterdag zijn café te heropenen, waarmee wij hem gaarne geluk wensen. nieuw terrein voor zeevogeLs EGMOND a. d. HOEF. Een woord van hulde voor de jongens, die belangeloos in hun vrije tijd 't sportterrein hebben uitgebreid en verbeterd. En hoe? In één woord prachtig! Hoewel nog niet officieel ge opend, werden Zondag j.l. toch reeds enige wedstrijden tegen com binaties uit Medemblik gespeeld. Zeevogels III speelde in een aar dige wedstrijd 22 gelijk. Het 2de won gemakkelijk met grote cijfers. Het eerste daarentegen kreeg zijn 43 overwinning niet cadeau. Er werd met een nieuwe spil en een nieuwe voorhoede geëxperimen teerd, waarover voor de toekomst nog weinig te voorspellen valt. 't Maken van vier doelpunten duidt in elk geval op iets goeds. Over 't geheel genomen was het een goede sportdag, waaraan de fanfare „De Lamoraal" muzikale medewerking verleende, hetgeen van Zeevogels-zijde zeer op prijs werd gesteld. Bath, in Somerset, de „parel van liet Westen", zoals de Engelsman het noemt, is een poëtisch gelegen stad. In een dal tussen heuvels staat de middeleeuwse Abbey en daar rond groeperen zich de win kelstraten. Door het dal stroomt een riviertje en tegen de flanken van de heuvels met hun mooie boomgroepen en hun fraaie gazons, liggen de villa's en de huizen der woonwijken. Vanuit een hoog hotelraam in de binnenstad ziet. men rondom de lieflijke regelmaat van villa's en bomengroen, van rode en grijs blauwe daken en hier en daar een sierlijk gebouwde toren. Cer, een rijke Engelsman, wie het uitzicht met beviel, liet ergens op een heu veltop, een schertskasteel bouwen, alleen maar een facade, en de Brit had zijn uitzicht. En als men, vanaf de heuvels, bij avond uitziet over de verlichte stad, dan is het panorama, dat zich aan uw voeten ontrolt, onbeschrij felijk. Men spreekt geen Hollands in Bath, allicht niet, maar men spreekt en verstaat er practisch ook geen andere taal dan Engels. Het isolement van de Engelsman en zijn Empire-complex wijzen hem aan op zijn eigen taal, maar hij verwondert zich over het school- Engels van het Nederlandse Mulo- meisje en men vroeg uw verslag gever, die Zijn Engels maar zeer gebrekkig spreekt, of hij een stu dent was van de Sheffield Univer sity. In het verkeer, dat gekenmerkt wordt, door verschrikkelijk ouder wetse auto's, is de Engelsman Burgerlijke Stand HEER-HUGOWAARD. Geboren Johannes C-, zoon van P. J. Ridder en J. M. Roeland, Elisabeth, dochter van W. N. Praat en A. Schipper, Anna G. M., dochter van J. L. Ran- zijn en M, Druijven, E lisabeth J. M., dochter van A. A. Overtoom en M. Zuurbier, Jacobus, P. J„ zoon van J. M. Groenland en C. Borst, Nicolaas E zoon van C. Bol en G. R. Böhm, Adrianus A. M., zoon van J. Ursem en A. Vlaar, Pieter J, z. van G. Buisman en S. Groot, Eli sabeth C. A., dochter van A. Snoek en A. E. Oudhuis, Theodorus A. z. van Th. Rood en A. C. Groot, Jo hannes M, zoon van G. J. Klaver en C. C. Bijvoet, Henk S, zoon van N. J. Blauw en Tr. Bruin, Adrianus N, M. zoon van A, Epskamp en U. M. Oudeman, Cornelis J. M. zoon van J. Schuitemaker en T. C. Comman deur, Thomas J. M. zoon van N. Schouten en J. Leijen. Anna M., d. van N. Poel en M. Groot, Ondertrouwd: Cornelis N. Sijs en Catharina G. Sinnige, Gerbrand E. van Schagen en Carolina M. Dek ker. Getrouwd: Cornelis N. Sijs en Ca tharina G. Sinnige. Ingekomen: Cornelis J. Rood, Mintje Beinema, Johannes Tromp, Cornelis Mul, Maria M. E. Boots, Catharina Borst. Vertrokken: Pieter M. Hoogerhei- de, Alida M. de Wit, Cornelia Groot, Jacobus H. Tellegen. Geer- truida Poel, Klazina Wils, Ooster beek, Johannes Does, Jacobus Wijn- ker, Johannes M. Bruijnse, Nellij M. Kooij, Geertruida M. Sijs, Theo dorus A, Doodeman, Klaas Rus, Cor nelis M. Bleeker, Lambertus G. Schellekens, Maria Kieft, Adrianus A, Groot, Nicolaas Kok. Overleden: Simon J. Smit, 2 jaar, zoon van A. Smit en C. Berkhout, Catharina A. Out, 58 jaar, ongehuwd Anna Deken, 32 jaar, echtgenote van A. A. W. Overtoom, Anna G. M. Ranzijn, 2 weken, dochter van J. L. Ranzijn en M. Druijven. D.V.V. NOORD-SCHARWOUDE. De R.K. Gymnastiekvereniging D.V.V. hield Zondagmiddag 'n sportdag op het Gemeentelijk Sportterrein. Het weer liet zich van 6e goede kant zien. De dag is uitstekend geslaagd. De uitslagen luidden voor toestel- turnen: Dames groep I A: le prijs G. Glas 52' S Pt.; dames le graad: le prijs N. Mul, 46 pt.; dames 2e graad: le prijs A. Stoop, 55'.= pt.; dames 3e graad: le prijs A. Pancras, 42'/! pt.; Meisjes'1516 jaar: le prijs Ali Bekker, 25 pt.; meisjes 13—14 jaar: le prijs T. Langedijk, 24 pt.; meis jes 12 jaar: le prijs R. Tromp, 22 pt, 3e afd. Meisjes: Verspringen: le prijs N. Broersen; toestelturnen: le prijs A. Bekker 22 1/4 pt. 2e afd. Meisjes: Verspringen: le prijs M. Langedijk; toestelturnen: le prijs N. Way, 22's pt. le afd. Meisjes: Verspringen: le prijs N. Hand. Toestelturnen; le pr. J. Vlug, 30 pt- Jongens le afd,: Toestelturnen: le prijs H. Kos, 43 pt.; Verspringen: le prijs H. Kos. Jongens 2e afd.: Toestelturnen: le prijs W, Kos, 27'pt,; Versprin gen: le prijs A. Molenaar, Jongens 12 jaar: Toestelturnen: le prijs A. Duijves, 14 pt.; Versprin gen: le prijs Jac. Zijp. Jongens 1314 jaar: Toesteltur nen: le prijs J. Dignum, 15'/s pt.; Verspringen: le prijs N. Jonker. Jongens 1516 jaar: Toesteltur nen: le prijs Sj. Schipper, 141'* pt.; Verspringen: le prijs G. Kos. Heren: Toestelturnen: le prijs rt. Bruin, 36 pt. Nieuw geluid in de toren ST. PANCRAS. Vrijdag a.s. zal met medewerking van de fa. Bergen uit Heiligerlee, een nieuwe klok in de toren worden gehesen. De zwaarte van dit element be draagt 250 kg. met een diameter van 72 'cm. En de toon is cis. Het opschrift van de klok luidt: -,De oude klok geroofd door der barba- renhand, Luide ik, zo God wil, vreé over dit vrije land". Deze tekst is opgesteld door de heer Alphen te Broek op Langendijk. De verlichting van de wijzerpla ten is ook reeds in een ver gevor derd stadium. D'c Helicoptère kwam niet ST, PANCRAS. De demon stratie, die door de Plantenziekte- kundigen Dienst alhier zou worden gehouden van het besproeien van veldgewassen vanuit een Heli coptère of hefschroefvliegtuig, en die te drie uur gistermiddag zou plaats vinden boven velden tussen Koedijk en onze gemeente ,is ter elfder ure uitgesteld moeten wor den door een defect aan het toestel. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de demonstratie alsnog op een latere datum te doen plaats vinden. Young Vic in Bloemendaal In het Openluchttheater te Bloe mendaal zal het Engelse Toneelge zelschap „The Young Vic" op 14, 15, 16 en 17 dezer voorstellingen geen van Shakespeares successtuk „As you like it". DONDERDAG A.S. 5 eerste krachten staan voor U klaar en daarom bij ONS: wachten uitgesloten! Alléén bij Boterstraat 12 - Alkmaar (Adv) Kleuterrondvaart BURGERBRUG. Maandag j.l. hebben de ruim 40 kleuters van onze kleuterschool onverwachts 'n pleziertochtje gemaakt- Reeds eni ge tijd geleden had de heer P. Glas zijn motorschuit voor dit doel aan geboden. Door een gelukkige sa menloop van omstandigheden geviel het r.u, dat schipper, motorboot en mooi weer, gedrieën op eenzelfde dag beschikbaar waren. Aldus startte dan om half twee de grote boot met zijn „kleine" be manning voor z'n tocht over het windstille water. Men volgde de Grootsloot tot Zijpersluis. Vandaar door het Noordhollands Kanaal tot De Stolpen en verder door het Nieuwe Kanaal en de Grootsloot terug. De verzorging aan boord liet niets te wensen over. Met doorzon de gezichten stapten de kleine dor pelingen heel voldaan om half vijf in het dorpscentrum aan wal. GESLAAGD LANGEDIJK. Zaterdag 9 Juli slaagden te Amsterdam voor ma. chineschrijven, de jongedames C. Groothuizen en N. Broersen, leer lingen van de R.K. Meisjesschool te Noord-Scharwoude. Beiden zijn 13 jaar oud. uiterst correct en produceert hij een minimum van lawaai. De Britse automobilist schijnt nimmer haast te hebben en de Hol lander, die aanvankelijk zijn moei lijkheden heeft met het links hou dend verkeer, kan rustig overste ken: de auto's stoppen tot hij voor bij is. En de rust en het flegma van de Engelsman manifesteren zich wel heel duidelijk in de kalme queue, die wacht bij een bushalte en die langer wacht bij een snoep winkel, omdat de Sweets zo schaars zijn en de Brit een zoetekauw is. Bath dankt zijn naam aan de ge neeskrachtige warme bron, die in het centrum van de stad ontspringt cn die de stad reeds in de Romeinse tijd maakte tot een kuuroord. Het water van de bron is niet bepaald smakelijk, maar het moet zeer ge neeskrachtig zijn. Engelse huiselijkheid Als men door het mooie Engelse landschap reist van Londen naar Bath, zijn er drie dingen, die u het allereerst opvallen: de bouwsteen, de schoorstei t'i en de gordijnen. Gordijnen ziet men in Engeland in allerhande kleuren, hardgroen en paarS, purperrood en rose, blauw en werkelijk ook nog wel wit- en crèmekleurig. De ramen zijn klein over het algemeen en de bouwtrant is vaak een imitatie van oude stijl. Bakstenen gebruikt men bij de huizenbouw ternauwernood, na tuursteen in vrij grote blokken is het meest gebruikelijke materiaal. En het woud van schoorstenen, hele regimenten op een huizenblok, ge ven de buitenlander, die er voor het eerst langs reist, een vermoe- De raad van Akersloot verga derde Vrijdagmorgen j.l. op een lid na voltallig onder voorzitterschap van burgemeester van den Heuvel. Na het gebruikelijke gebed en le zing der uitvoerige notulen kwam bij de ingekomen stukken o.a. de aangename mededeling van Ged. Staten dat een extra bouwvolume van 270 M3 werd toegekend voor een nieuw te bouwen woning voor het gezin Mijnders. Voor deze bouw werd besloten het stukje grond van het Burg. Armbestuur, gelegen aan de Koningsweg, ter grootte van ongeveer 300 M2 tegen de prijs van f 2 per M2 aan te ko pen. Op een schrijven van het P.E.N. te Bloemendaal, waarbij werd me degedeeld dat de kosten voor het aansluiten van een lichtpunt oij 't Fielker bruggetje jaarlijks f38.10 bedroeg, deelde de voorzitter mede, dat het de bedoeling was dit teza- den van Engelse huiselijkheid rond de open haarden in Britse huiska mers. Men Ziet in het voorbijgaan woningen zoals men ze in Holland niet meer kent. Een Hollandse ar beiderswoning is dikwijls een pa leis, vergeleken bij die krotten. En men ziet in, dat de sociale toestan den "in Nederland een voorbeeld kunnen zijn voor het buitenland. De nieuwbouw, die men ziet, en die energiek ter hand genomen is, steekt gunstig af bij de oudere ge bouwen. Een Hollandse etalage is een staal van artisticiteit, vergele ken bij de vrij smakeloze en rom melige uitstalkasten, die men in Engeland ziet en sommige Britse winkels schijnen nog uit de tijd van Dickens te stammen. Ook de En gelse vrouw, die geëmancipeerd si garetten rookt achter de kinderwa gen, is minder modieus gekleed dan de Hollandse vrouw. Maar men kan prettig winkelen in Engeland, zeg gen de Hollandse dames, doch wij zeggen er bij, dat bijna alles wat er te krijgen is, in Nederland goedko per is. De Engelse belastingen zijn buitengewoon hoog. Kleding, tabak, alcohol en luxe artikelen zijn zeer hoog belast en daardoor schreeu wend duur. De Engelsman is een gedisciplineerd mens. Hij kankert nauwelijks, constateert slechts, dat het beter kon in velerlei opzicht, maar realiseert zich onmiddellijk de opofferingen, die zijn land zich heeft moeten getroosten om de vrede te winnen uit een onmense lijke oorlog, en hij neemt gelaten de na-oorlogse offers op zich in het algemeen belang. En als de Engels man Hollands hoort spreken op een saaie Engelse Zondag, wanneer hij in een ligstoel de schaduw opzoekt in één der publieke parken, rond om de muziektent, dan lacht hij welwillend en hij neemt wat Hol lands lawaai, waaraan hij niet ge wend kan raken, op de koop toe, want een Hollander is populair in Engeland. Laten we ons best doen om het te blijven. men met de gemeente Uitgeest te bekostigen. De commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw- inkomende raadsleden, bracht bij monde van de heer Groot rapport uit er, deelde mede, dat de stukken in orde waren bevonden, waarop do raad besloot tot toelating der nieuwe leden. Op voorstel van B. en W werd besloten voor de vrijwillige be schikbaarstelling van woonruimte voor elk geval afzonderlijk een ver goeding van f 400 toe te kennen, zulks met inbegrip van de rijksbij drage. Voor dit doel werd een cre- diet ter beschikking van B. en W. gesteld ten bedrage van f2500. Besloten werd de gemeentelijke regeling met de gemeente Graft, strekkende tot toelating van leer lingen uit deze gemeente tot de centrale openb. school te Graft, met ingang van 1 Jan. 1949 in te trekken. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de Rundvee- fokveren. „Stompetoren" werd be sloten 'n bedrag van f 15 toe te kennen voor het beschikbaar stel len van een verguld zilveren me daille. Ook werden nog twee verzoeken om verlaging van schoolgeld over het schoolgeldjaar 1947'48 in be handeling genomen, waarvan de ene ingewilligd en op de andere afwijzend beschikt werd. De voorzitter deelde nog mede, dat het raadsbesluit van 10 Mei '49, strekkende tot aankoop van een stuk bouwgrond van de Erven Hemmes door Ged. Staten van Noord-Holland' was goedgekeurd en dat binnenkort de notariële overdracht zal plaats hebben. Hij wees er echter op, dat voor deze grondaankoop nog een geldlening van ongeveer f 6000 moest worden aangegaan. Z. hd. st. besloot de raad voor deze grondaankoop een geldlening van ongeveer f 6000 aan te gaan. Voorts deelde de voorzitter mede, dat hij op 7 Juli '49 een vergade ring had gehouden met de leden van de vrijw. brandweer, in welke vergadering een reglement voor de brandweer was vastgesteld. Over de door de raad vastgestelde bijdrage voor 1949 konden de leden niet hun volle tevredenheid uit spreken. Zij waren de mening toe gedaan, dat de op de begroting ge raamde post van f 250 was bedoeld voor de brandweer in de kom van het dorp. Dit was niet het geval, De bijdrage voor de brandweer in het dorp was vastgesteld op f 200 en voor de brandweer in de Scher mer op f 50. Daar de brandweer in 't dorp bezwaar maakte tegen het bedrag van f 200 zag de voorzitter gaarne dat dit bepaald werd op f 250, wat z. hd. st. werd aangeno men. Tevens werd besloten een bedrag van f 100 uit te trekken voor het geven van een cursus aan de brandweerlieden, welke cursus uit zal gaan van de inspectie van het Brandweerwezen. De rondvraag leverde deze keer niets op. Onder dankzegging sloot de voorzitter de vergadering. Sportmiddag N.K.J.B. WARMENHUIZEN. Door de N.K.J.B., werden Zondagmiddag di verse wedstrijden georganiseerd. De muziek en een zonnetje dat zo af en toe door wolkspleetjes gluurde, brachten een gezelige sfeer op het Viosterrein. Medewer kenden waren de buurt en district verenigingen: Tuitjehorn, Langedijk en de Waard. Begonnen werd met hoogspringen waar F. Stam No. X werd met 1.45 m. Op de 400 m. hardlopen werd No. 1 T. Roozendaal In het kogelstoten bleek F. Stam weer een te zijn met 8.44 m. Hierna de 1500 meter, waarbij B. Schouten uit de Waard als 1 aan kwam in 5 m. 11.4 sec. De 10 meter werd gewonnen door W. Tesselaar, Tuitjehorn, 13 sec. Het touwtrekken was: 1. War- menhuizen a; 2. Warmenhuizen b en 3. Langedijk. Estafette 400 meter: Warmenhuizen a als 1. in 54.2 sec., Langedijk 2 in 55 sec. Warmenhui zen b no. 3 55.5 sec. en Tuitjehorn in 56.2 sec. De handbalwedstrijd Tuitjehorn Langedijk werd een 43 overwin ning voor Tuitjehorn. Vervolgens W'huizenH.H.'Waard, die een ge makkelijke 7-0 overwinning werd voor de gastheren. Na een kleine rustpoze, W'huizen —Tuitjehorn. In een spannende wedstrijd toonde Warmenhuizen zich de meerdere en kon een 4—3 overwinning boeken. Nieuwe kantoorruimte van de heer Beemsterboer WARMENHUIZEN Zaterdag avond mocht de heer J. P. Beem sterboer zich verheugen in een gro te belangstelling van familie, col lega's, vrienden en kennissen, in verband met bovengenoemde ope ning. Een paar jaar geleden wer den een kantoor en een pakhuis gebouwd in de Stationstraat op het zgn. Buurtje. Gezien echter de gro te omzet en relaties in binnen- en buitenland, moest tot uitbreiding worden overgegaan. In een korte tijd is het werk tot stand gekomen en laat ons bij het betreden een keurig interieur zien. Vele bloem stukken stonden te pronken en ga ven het geheel een schitterend aan zien bij de keurige verlichting, door de firma Stam aangebracht. Door verschillende sprekers wer den de heer en mevr. Beemster boer geluk gewenst. Ook burgem. Nolet feliciteerde de heer Beem sterboer, hem haast benijdende om deze mooie kantoorruimte! Rest nog te vermelden dat het metsel werk door Wiering, het timmer werk door Pronk en schilder- en behangwerk door Jaap van Baar was verricht. Een parketvloer van Bruynzeel voltooit het geheel. Zingen is leven WARMENHUIZEN. Zondag a.s. gaat de zangveren, naar het Bondscoucours dat wordt gehouden te Haarlem. Het verplichte Franse nummer ,.A leur Memoire" is geen gemakkelijke opgave. Het is de enige vereniging die dit jaar in uitmuntendheid uitkomt en dus geen andere verenigingen in die af deling kan beluisteren. „Afscheid" van Boedijn is als vrij nummer uit gezocht. Laten de laatste repetities nog eens extra worden benut. Ouden van dagen WARMENHUIZEN. De oudjes van onze gemeente hebben Dinsdag hun jaarlijks uitstapje gehad. Om acht uur werd de tocht aangevan gen en ging het op Kraantje Lek en Kopje van Bloemendaal aan. Vervolgens naar de Bloemenveiling te Aalsmeer. In Amsterdam werd gedineerd bij Fleissig en hierna werd ëen leuk watertochtje ge maakt. Om halftien arriveerden de auto's weer in Warmenhuizen en werden zij met muziek ingehaald. Aan allen, die hebben medege werkt en ook de gevers, om die dag te doen slagen, een woord van dank. FATHER JAN SLAMAN DOCTOR IN DE GODGELEERDHEID PURMEREND. De Rev. Father Jan Slaman van de Fathers van Mill Hill is dezer dagen te Rome gepromoveerd tot doctor in de god geleerdheid. MARKT PURMEREND Nu de hooibouw zo goéd als af gelopen is, was er wel veel volk op de been en was het aanbod van runderen 'vrij groot, maar de koop lust was er niet. Dit is wel begrij pelijk daar door het droge weer 't gras op de weilanden minder wordt ook de Agroenen doen met dit dro ge weer niets, vandaar dat we dan ook een flink aantal vette koeien voor de levering te zien kregen Over het geheel waren deze van beste kwaliteit. Was het dan ook de laatste weken al een stille boel met de verse melkkoeien was het ditmaal al heel stug, zo dat alles niet geplaatst kon worden. Ook voor de geldekoeien was wei nig lust, waardoor dan ook de prij zen er niet beter op worden. Zelfs in de kalfdragende was de handel stil. Het jonge vee gaf ook weinig bedrijvigheid en voor een fokkalf was zelfs geen enkele officiële ko per op de markt. Met het wolvee was het niet veel beter. Hier profiteerde de levering van de stugge gang van zaken. Het kleine aanbod van lammetjes kon nog maar heel moeilijk geplaatst worden. De bokken en geitenmarkt was beter. Die maakte een uitzon dering. De biggenmarkt was kalm. De pluimveemarkt was weer druk bezet met een kalme handel. MARKTBERICHT VAN PURMEREND PURMEREND, 13 Juli 3000 kip eieren 13,5014.50; 2000 eendeieren 11; 638 runderen; 190 vette koeien voor de levering; 275 geldekoeien 360575, stil; 13!) melkkoeien 500- 550, stug; 15 pinken 225325, stil; 23 stieren 400650, stil; 343 nuch tere kalveren voor de levering; 343 idem voor de fok; 21 vette varkens voor de levering; 12 fokzeugen 280 375, kalm; 186 biggen 40—67.50. kalm; 220 schapen 5072, kalm; 323 lammeren 3243, kalm; 61 bokken en geiten 1050, vlug; 61 paarden 380600, stug; 400 oude kipp(n en hanen, witte en rode, 1.752; 700 idem blauw 22.25; 2100 hennen 3 5.50; 2800 jonge hanen, blauw, 2 2.10; 13500 idem, witte en rode, 1.50 1.70; 600 jonge eenden 0.752.25 600 oude eenden 0.752.25; 600 ko nijnen 0.304.50; 25 ganzen 4--6.30; 15 kalkoenen 3—4. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: LAGERE TEMPERATUREN Voor liet Noorden van het land: meer bewolking met een geringe kans op onweer. Lagere temperatu ren. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Noordoost en Zuid oost. Voor het Zuiden van het land: meer bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Iets la gere temperatuur. Veranderlijke wind, Het bureau van de Republiek In donesia te New York heeft in een verklaring de veronderstelling van sabotage met de verongelukte „Fra- ncker" absurd en onhoudbaar ge noemd. Volgens nog niet bevestigde be richten uit Djogja, wordt verwacht dat Dr. Van Royen a.s. Zaterdag naar de Rep. hoofdstad zal reizen. De vakvereniging van Canadese zeelieden, welker staking heeft ge leid tot sympathiestakingen in de Londcnse havens, heeft minister president Attlee om bemiddeling verzocht tot oplossing van de ge schillen. De vakvereniging heeft de eisen voor loonsverhoging laten vallen. Senator Bridges, lid van de be grotingscommissie van de Ameri kaanse Senaat deelde mede, dat de commissie besloten heeft het bedrag dat voor het tweede jaar van het Europese herstelprogramma is voorgesteld, met 10 pCt. te verla gen. De begrotingscommissie is over eengekomen het bedrag voor de hulpverlening aan het buitenland vast te stellen op 3.778.380.000 dol lar, hetgeen een verlaging betekent van 420.620.000 dollar ten opzichte van het door Hoffman, de leider van de ECA, voorgestelde bedrag ad 4.198.000.000 dollar. Het door de begrotingscommissie van de Senaat vastgestelde bedrag vormt een compromis tussen het standpunt van hen, die het gehele voorgestelde bedrag willen toewij zen, en de voorstellen van de voor standers van bezuiniging, die de hulp met 740 dollar millioen hadden willen verlagen. BRAND TE ZAANDAM In de voormalige rijstpellerij Feniks" te Zaandam, heeft Dins avond een felle brand gewoed. Het gebouw is in gedeelten verhuurd. In de afdeling, die aan de Zaan- landse bussenhandel is verhuurd en waar 'deze firma duizenden carton- nen en houten vatten had opgesla gen, brak om half acht brand uit. De vrijwillige brandweer slaagde erin ,na anderhalf uur, de brand te beperken tot de opslagplaats van de Zaanlandse bussenhandel. Deze opslagplaats, die gedeelte lijk van hout was, is echter totaal uitgebrand en de opgeslagen vaten zijn eveneens in de vlammen opge gaan of hebben een dergelijke wa terschade gekregen, dat zij niet meer voor gebruik geschikt zijn. De totale schade aan gebouw en inhoud wordt geschat op ongeveer f 40.000.—. Het vermoeden bestaat, dat on voorzichtigheid met een brandende sigaret de oorzaak van de brand is. FILM OVER F ATI MA ROERMOND, 12 Juli. Op initiatief van en in samenwerking met de „Confederation Interna tionale du Film" werd te Lissabon een nationaal comité opgericht voor de productie „van een grote film over Fatima". De morele medewerking van de kerkelijke autoriteiten is reeds verkregen. Twee Nederlanders zullen aan het nationale comité worden toege wezen. De centrale van het comité is gevestigd te Lissabon. Extra K.L.M.-toestel met duikers naar Bari Dinsdagmiddag vertrok een extra K.L.M.-toestel met enige Nederlandse duikers aan boord nahr Bari, waar zij op de plaats van de ramp met de „Roermond" op de bodem der zee nasporingen zullen verrichten. Vandalisme in Limmen LIMMEN Op het kruispunt van de Rijkswegen LimmenHaar lemAmsterdam staat een monu ment voor de tijdens de bezetting ter plaatse gefusilleerde verzets helden. In opdracht van het Ge meentebestuur van Limmen werd rond dit monument door de ge meentewerkman W. Castricum een bloemperk van dahlia's aangelegd. Tot tweemaal toe werden de bloe men door een onbekende vandaal afgerukt, hetgeen niet getuigt van eerbied voor het offer, dat door mannen, die in dit monument ge- eerd worden, werd gebracht. De zorg voor de beplanting rond dit monument wordt in de belang stelling van een ieder aanbevolen. Avondpuzzlerit Beemster De Auto- en Motorclub PERKAM uit de Beemster houdt op Zaterdag 16 Juli a.s- een Avondpuzzlerit van 130 km. met tussen pauze. Deze zeldzaam mooie rit loopt uitsluitend over mooie wegen. De start zal plaats hebben bij het clublokaal P. A- v. Etten aan de Jisperweg om 7 uur. Er zijn prachtige prijzen aan de wedstrijd verbonden, waaronder 'n beker, medailles, lauwertak enz. Teams kunnen ook deelnemen- Het belooft 'n interessante avond te worden. Komt sportliefhebbers! Opgave bij de secr. C. Schilder, Jisperweg, Beemster en san de start Uitreiking kaarten bijzondere arbeid BEEMSTER. De bonkaarten voor bijzondere arbeid zullen in deze gemeente worden uitgereikt op 28 Juli a.s. van 9.30 tot 12.30 en van 1.303.30 uur n.m. Alle distri butiestamkaarten medenemen. Gisteren, in de cols: de Aubisq (1489 m.) en losgebroken, klassement wa nog langer kon leer getrokken te Luchon, toe de algemene r is teruggebracl 32 tot 15 min gestegen, maar Robic, die gisti Gisteren morgc toen het al vrij I den, gingen de renners te Pau Eaux-Bonnes (4 nog allen bi.i e niet lang meer 12 kilometer lan de top van de er voor, dat het gescheiden were eerst boven. Tij kreeg hij bande echter niet ver! eerst de top var bereiken. Daar h voorsprong op i 50 sec. op Bart Tourmalet staa Impanis en van de afdaling ovei Marie de Campi col aan de beui Lazarides en samen als eerst Robic, die sterk 30 seconden act had wat terrein 3minuut acht een 60 kilometei over de zigzag-w Arreau, en toen hindernis genoi Peyresourde. Co van de top afstc lekke band, was onthoud kreeg, kon goed makei op deze col de Lucien Lazaride Coppi volgde op Tijdens dc one ling naar Luchor rides in botsing wat hem ettelijk De anderen ston omlaag, met Rol zarides aan de k Breton, die in ee mededinger klo 57 seconden late De strijd in d zwaar geweest pende hitte. De lekke banden w halve Coppi hai rich. Kubler, Cal en Chapatte hie den. Uitgeschak ven of tij dover 7 renners Impanis, van Dij allen van de Bel Luxemburger Ei van het Centrur De uitslag vai Pau-Luchon (lc Robic (West No 2. Lucien Lazarii z.t.; 3. Coppi (It Brule (He de F Cogan (West-Nc 6. Bartali (Italië DONDERD HIL KRO: 7.00 Nieuw gymnastiek; 7.3 ziek; 7.45 Morgei sche kalender; 1 Gramofoonmuziel vrouw; 9.05 Grar Promenade Ork Kwintet voor 10.15 Morgendien lijke liederen; K nebloem; 11.45 C Amstelodamense; 12.03 Trio; 12.30 1 „De Zevenklappi wijzer; 13.00 Niei Johnny Ombach; NCRV: 14.00 14.25 Gramofooni onder ons; 15.00 viool; 16.45 Grair Jeugdjournaal; 1 18.00 Leger des 18.30 Voor de N 19.00 Nieuws; Actueel geluid; 1 zending 20.00 K Programma-prolo ria; 21.00 „Terug 21.30 „Vrij en BI der volken; 22. ziek; 22.45 Avonc Nieuws; 23.15 G HILV AVRO: 7.00 Nieu foonmuziek; VPF ning; AVRO: 8.00 mofoonmuziek; 8. 9.00 Gramofoonm standen; 9.35 10.00 Morgenwijd vitaminen; 10.5 11.00 Orgel en fli in Noord-Afrika; muziek; 12.30 M< In 't spionnetje; 13,00 Nieuws; 14.00 Wat wordt tandbederf; 14.1! ma; 15.00 „Klimc riet"; 17.00 Reizei Welk dier deze 17.50 Kinderhoor: 18.15 Sport; 18.45 rika; 19.15 Europ den; 19.30 Musett Nieuws; 20.05 Zo ren, solisten er orkest; 22.05 22.30 Dansorkesj 23.15 Lys Gauty; muziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2