Gino en Fausto trokken van leer Regeringsverklaring Breton Robic sprintte naar etappe-zege Ned. Kath. Middenstand hield Bondsvergadering Tweede Kamer aanvaardt hogere subsidie voor het bijzonder V.H. en M.O. Onderneming op Sumatra door terroristen aangevallen DETECTIVE TOUR DE FRANCE RADIO WEER VEEL UITVALLERS Éénheid en samenwerking is geboden Gesneuveld in Indonesië Zwendel met melk te Vlaardingen Vier ton schade Dhr. Lucas (K.V.P.) dringt aan op algehele gelijkstelling aanvankelijk in comité-generaal De export van groenten en fruit Woensdog T3 JuTi 1949 PAG. 3 PROGRAMMA DONDERDAG 14 JULI HILVERSUM I, 301 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.35 Promenade Orkest; NCRV: 10.00 Kwintet voor blaasinstrumenten; 10.15 Morgendienst; 10.45 Geeste lijke liederen; KRO: 11.00 De Zon nebloem; 11.45 Collegium Musicum Amstelodamense; 12.00 Angelus; 12.03 Trio; 12.30 Mededelingen; 12.33 „De Zevenklapper"; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Septet Johnny Ombach; 13.45 „Roeromme" NCRV: 14.00 Gramofoonmuziek; 14.25 Gramofoonmuziek; 14.40 Even onder ons; 15.00 Kamerorkest en viool; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 „Sans souci"; 18.00 Leger des Heils; 18.15 C.N.V. 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Orgel; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Regeringsuit zending 20.00 Kort nieuws; 20,05 Programma-proloog; 20.15 Plaatva- na; 21.00 „Terug uit Zuid-Afrika"; 21.30 „Vrij en Blij"; 22.15 De vaart der volken; 22.35 Gramofoonmu ziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo foonmuziek; VPRO: 7.50 Dagope ning; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeids vitaminen; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Orgel en fluit; 11.45 Vrouwen in Noord-Afrika; 12.00 Gramofoon muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 De Papavers; 13.00 Nieuws; 13.15 Strijkorkest; 14.00 Wat wordt er gedaan tegen tandbederf; 14.15 Solistenprogram ma; 15.00 „Klimop"; 16.00 „Colo- riet"; 17.00 Reizen en trekken; 17.20 Welk dier deze week?; 17,30 Orgel; 17.50 Kinderhoorspel; 18.00 Nieuws; 18*15 Sport; 18.45 Troeven uit Ame rika; 19.15 Europa in bewogen tij den: 19.30 Musette-orkest; 20.00 Het Nieuws; 20.05 Zoeklicht; 20.15 Ko ren, solisten en Concertgebouw orkest; 22.05 Gramofoonmuziek; 22 30 Dansorkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Lys Gauty; 23.45 Gramofoon muziek. Lazarides (Frankrijk A) 7.12.34; 8. Vietto (Frankrijk A) 7.14.11; 9. Faehleitner (Zuid-Oost Fr.) 7.14.14 10. Sciardis (Italië A) 7.15.02; 11. Ockers (België A) 7.15.06; 12. Goldschmidr (Lux.) 7.15.22. Het algemeen klassement na de 11e etappe geeft het volgende Gisteren, in de zware Pyreneën-etappe met haar vier geduchte cols: de Aubisque (1708 m.)de Tourmalet (214 m.)de Aspin (1489 m.) en de Peyresourde (1563 m.) zijn Bartali en Coppi losgebroken. Hun achterstand op de leider van het algemeen klassement was langzamerhand te groot geworden dan dat ze nog langer konden wachten. Fausto en Gino zijn dus beiden van leer getrokken, en al arriveerden ze geen van tweeën als eerste te Luchon, toch zijn ze een heel stuk ingelopen op de leider in de algemene rangschikking Magni. De achterstand van Bartali is teruggebracht van 24 tot 13 minuten, en die van Coppi van 32 tot 15 minuten. Hun kansen op de eindzege zijn dus weer gestegen, maar die andere specialist van de bergritten, de Breton Robic, die gisteren won, zit hen vlak op de hielen. Gisterenmorgen om half tien, toen het al vrij heet begon te wor den, gingen de 75 overgebleven renners te Pau van start en te Eaux-Bonnes (40 km) waren ze nog allen bij elkaar. Dit zou zo niet lang meer blijven, want de 12 kilometer lange hellingen naar de top van de Aubisque zorgden er voor, dat het kaf van het koren gescheiden werd. Coppi was het eerst boven. Tijdens de afdaling kreeg hij bandenpech, wat hem echter niet verhinderde ook het eerst de top van de Tourmalet te bereiken. Daar had hij 10 seconden voorsprong op Apo Lazarides en 50 sec. op Bartali. Nog voor de Tourmalet staakten de Belgen Impanis en van Dijck de strijd. Na de afdaling over Gripp en Sainte Marie de Campin kwam de derde col aan de beurt, de Aspin. Apo Lazarides en Coppi passeerden samen als eersten de streep met Robic, die sterk kwam opzetten, 30 seconden achter hen. Bartali had wat terrein verloren en lag 3'/s minuut achter de leiders. Met een 60 kilometer vaartje ging het over de zigzag-wegen omlaag naar Arreau, en toen moest de laatste hindernis genomen worden, de Peyresourde. Coppi moest op 2 km van de top afstappen wegens een lekke band, waardoor hij een op onthoud kreeg, dat hij niet meer kon goed maken. Robic verwierf op deze col de bonificatie, met Lucien Lazarides aan zijn wiel. Coppi volgde op 65 seconden. Tijdens de ononderbroken afda ling naar Luchon kwam Apo Laza rides in botsing met een volgauto, wat hem ettelijke minuten kostte. De anderen stormden in enen door omlaag, met Robic en Lucien La zarides aan de kop, en het was de Breton, die in een felle sprint zijn mededinger klopte. Coppi kwam 57 seconden later binnen. De strijd in deze etappe is zeer zwaar geweest door de overstel pende hitte. De valpartijen en de lekke banden waren legio, en be halve Coppi hadden ook Diede- rich. Kubler, Callens, Weilenmann en Chapatte hier veel van te lij den. Uitgeschakeld wegens opge ven of tij doverschnj ding werden 7 renners Callens. MathieU, Impanis, van Dijck en Ghyselinck. allen van de Belgische A-ploeg, de Luxemburger Ernzer en Dos Reis van het Centrum-Z.W. Frankrijk. De uitslag van de 11e etappe Pau-Luchon (193 km) luidt; 1. Robic (West Noord Fr.) 7.06.22; 2. Lucien Lazarides (Frankrijk A) z.t.; 3. Coppi (Italië A) 7.07.19; 4. Brule (Ilê de France) 7.10.02; 5. Cogan (West-Noord Fr.) 7.10.02; 6. Bartali (Italië A) 7.10.59; 7. Apo beeld: 1. Magni (Italië B) 72.23.44; 2. Faehleitner (Zuid-Oost Fr) 72.26.24; 3. Marinelli (lie de Fran ce) 72.26.55; 4. Kubler (Zwitser land) 72.35.06; 5. Dupont (België B) 72.35.41; 6. Ockers (België A) 72.35.43; 7 Cogan (Centrum Z.W. Fr.) 72.36.18; 8. Bartali (Italië A) 72.36.48; 9. Coppi (Italië A) 72.38.30; 10. Robic (West-Noord Fr.) 72.38.38: 11. Tacca (lie de France) 72.41.39; 12. Sciardis (Ita lië A) 72.46.53. DR. VAN KLEFFENS OP HET STATE DEPARTMENT WASHINGTON, 12 Juli. (ANP— Aneta). De Nederlandse ambas sadeur in de Verenigde Staten, dr. van Kleffens, heeft gistermiddag een bespreking van een uur gehad met de plv, onderminister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, en de adjunct-minister, Ernest Gross. Na de bespreking zeide de ambassadeur „wij deelden elkander de bevindin gen mede ten aanzien van Indone sië". Hij weigerde verder commen taar te geven. Nadat Koning George de noodtoestand in de haven had afge kondigd, werden de Engelse troepen belast met het lossen van voedselschepen. De soldaten schijnen hun nieuwe functie van havenarbeider nog niet eens zo naar te vinden. Vrolijk wandelen zij met een kist appels in een lange rij van het stoomschip „Melbourne Star'' naar de loodsen. Lang heeft de Ned. Kath. Middenstand getracht, in het belang van de Middenstand, te komen tot samenwerking met Detail handel en Ambacht voor de tijd, dat zij nog zouden bestaan. Toen echter zonneklaar werd, dat die samenwerking niets be langrijks opleverde en aanwijsbaar werd gedwarsboomd, heeft het bondsbestuur besloten, daar tegenin te gaan en te verkon digen, welk organisatiebeeld en welke verhoudingen de NRKM voor de toekomst wenst, nl. van een middenstand- een hoofd bedrijfschap midden- en kleinbedrijven, primair gedragen door de middenstandsbonden als centrale organisaties; een hoofd bedrijfschap sociaal-economisch georiënteerd als de Stichting voor de Landbouw, gericht op een verheffing van de midden- en kleinbedrijven als zodanig. Aldus betoogde Dinsdagmorgen de heer J. A. Koops uit Venlo in zijn rede ter opening van de Bonds vergadering van de Ned. Kath. Mid denstand te Utrecht, Voortgaande kondigde spr. aan, dat het a.s. congres van de RKRM in October te Rotterdam mede zal ge wijd zijn aan de verder gaande we tenschappelijke fundering en uit werking van de toekomstige organi satievormen voor de middenstand. Vervolgens herdacht spr. de over leden secretaris van de Midden- standsraad, de heer L. Bückmann, die het eerste gloren van de plaats en taak van de Middenstandsbond in de toekomst nog heeft mogen zien. Spr. memoreerde voorts het gevoel van verontwaardiging bij de NRKM over de ongelukkige rede van de heer Vermeulen in Genève. Het heeft ons, aldus. spr. niet ver rast, dat krachtens het wetsontwerp PBO de publiekrechtelijke organer. op de vrije organisaties zullen wor den gebouwdWél heeft het aan genaam getroffen, dat de minister en de staatssecretaris van Ec. Zaken thans ook ta.v. de middenstand doende zijn, het beginsel van op bouw op de vrije organisaties con sequent door te voeren. Als wij constateren, dat in de huidige situatie de belangen van de middenstand niet behoorlijk wor den behartigd, maken wij ons niet schuldig aan kleinhartige critiek. Bij de moeilijkste tijden en de zwaarste strijd, die de middenstand tegemoet gaat, kan slechts éénheid en samenwerking het wachtwoord zijn, zo besluit spr. zijn inleiding. Een telegram werd gezonden aan het Koninklijk Gezin ter gelegen heid van zijn koperen huwelijks feest. De geesten moeten rijp worden. Daarna was het woord aan prof. dr. Ant. A. Ariëns. geestelijk advi seur van de NRKM., die het werke lijkheid-worden van de PBO een feest noemt, dat de organisatie mag stemmen tot gerechtvaardigde trots. Het gaat hier toch om do erken ning van het specifieke erfgoed van de katholieke sociale leer, waarvoor zich hebben ingezet mannen als Poels, Ariëns, Veraart e.d. De geesten moeten geleidelijk ge rijpt worden om een grondslag te erkennen voor de christelijke in richting van de maatschappij. Daar voor zijn wij dankbaarheid verschul digd. Maar bewust moeten wij ons daarbij zijn van onze verantwoorde lijkheid bij het verwezenlijken van het grote Katholiek-sociaal program, waarbij de katholieke organisaties een belangrijke rol zullen hebben te spelen. Tekenend is het daarom, dat niet van de zijde der neutrale or ganisaties via het NW te Genève een aanval wordt gedaan op onze principle le organisatie-inzichten. De vakorganisatie zal invloed gaan uitoefenen in het maatschappelijke leven en daarom zal deze in de toe komst moeten uitgebouwd worden Van de R.K. Middenstandsvakbe weging zij ook dit het parool: uit bouwen! Iedere R.K. ondernemer in een R.K. vakorganisatie, ter versterking van de soc. economische Raad. Al leen de Goede Geest zal het aan schijn der aarde kunnen vernieu wen. De PBO in bespreking. Door de vice-voorzitter, het Ka merlid Th. Hooy uit Haarlem, werd dan een toelichting gegeven op het wetsontwerp PBO en de organisatie vraagstukken van de midden- en kleinbedrijven, waarbij spr. een overzicht-in-vogelvlucht gaf van de tot stand gekomen wijzigingen van het betrokken wetsontwerp, dat naar verwacht wordt op Donder dag na de 3e Dinsdag in September op de Kameragenda zal geplaatst worden. Spr. verdedigde in zijn rede een vijftal argumenten met het standpunt van de NRKM, dat er een hoofdbedrijfschap zou moeten komen voor midden- en kleinbedrijf. Spr. gaf tenslotte in overweging te zorgen dat het toekomstige huis van de Ordening inderdaad ook goed bewoond zal worden. Na een gedachten wisseling over deze inleiding, kwam o.a. aan de or de het rapport der commissie „Uit breiding, Doelstelling Santos", wel ke een oplossing aan de hand meen de te doen, waardoor, met gebruik making' van het bestaande en doel treffende fonds, meer vruchtbaar werk zal kunnen worden verricht op een aanmerkelijk breder terrein dan waarover zich tot nu toe de sociaal charitatieve bemoeiingen van de Kath. Middenstandsbeweging uitstrekten. Tot leden van het bondsbestuur werden gekozen de heer W. Dessing uit Rotterdam en L. Hamersveld uit Amersfoort. Tenslotte werd nog medegedeeld dat in het jaar 1951 een grote Rome reis gemaakt zal worden in verband met de gebeurtenissen van het so ciale herdenkingsjaar. De regering maakt be kend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerappor teerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld tussen 4 Januari en 10 Juni 1949, na ver missing: Sold- le kl. R. de Groot uit Zwaag N.H. Gesneuveld 21 Juni 1949: Huzaar le kl. H. J. van der Sanden uit Breda. Gesneuveld 24 Juni 1949: Sold, le kl. J. Celie uit Amsterdam-Zd-; Sold. P. H. Linssen uit Heythuysen. Gesneuveld 25 Juni 1949: Sold. J. L. van Nuland, uit Eindhoven. Gesneuveld 26 Juni 1949: Sold, le kl. J. Donkers uit Someren. NEGEN ARRESTATIES Negen arrestaties zijn verricht in verband met een omvangrijke dief stal van melk, afkomstig uit een te Vlaardingen gevestigde Melkcen- trale. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat sedert geruime tijd vier chauffeurs van het bedrijf een groot aantal liters losse melk en flessen- melk aan hun bestemming hebben onttrokken, om daarmede een eigen handel te gaan drijven. Enkele vaste afnemers, die wis ten, dat de melk ontvreemd was, zagen hierin een middel om hun inkomsten te verhogen. Deze afne mers ontvingen tegen een zeer ge reduceerde prijs bijna dagelijks een groot kwantum melk, dat met tank auto's werd vervoerd of dat als ex tra kwantum flessenmelk door de chauffeurs in de fabriek op de auto's was geplaatst. Aan het kopen, der flessenmelk was nog een extra'tje verbonden, omdat de lege flessen tegen ont vangst van statiegeld aan de fa briek werden terugbezorgd. Een der chauffeurs z^ig kans sedert Mei '48 ong. 3000 flessen melk en 13.000 L. losse melk te ontvreemden en te verkopen. De overige chauffeurs deden dit op kleinere schaal. Als verdacht van diefstal zijn aangehouden de 22-jarige M. V., de 32-jarige L. J., de 31-jarige L. van D. en de 31-jarige E. van H„ allen chauffeur te Vlaardingen. Als ver dacht van heling zijp aangehouden de 25-jarige melkslijter M. V„ de 63-jarige melkhandeiaar M. L„ bei den uit Vlaardingen, de 50-jarige melkhandelaar M. J. S„ de 42-jarige melkslijter A. B. en de 42-jarige melkhandelaar C. van H., allen uit Schiedam. BIJ DE BRAND IN DE KOUSENFABRIEK De schade van de brand, die gis ternacht heeft gewoed in de kou- senfabriek „Salvo" aan de Noorder- weg te Hilversum, wordt geschat op 4 ton. De oorzaak van de brand ligt vermoedelijk in het feit, dat Maan dag verwarmingsmonteurs in de fabriek met snijbranders werkzaam zijn geweest. Waarschijnlijk is een vonk in een der naden van de hou ten vloer terecht gekomen. Deze vloer was, door de werkzaamheden, met olie doordrenkt en in de naden van het hout bevond zich wol en andere resten, waarin het vuur ver moedelijk aan het smeulen is ge gaan. (Van onze parlementaire redacteur) Na een uitvoerig debat over de al dan niet wenselijkheid van een ver gadering in comité-generaal werd tenslotte, ook al met gesloten deu ren, besloten om, althans aanvan kelijk, de regeringsverklaring in geheime vergadering te aanhoren. De mogelijkheid blijft dus bestaan, dat de Tweede Kamer heden zal be sluiten een deel van verklaring en debat voor de tribune vrij te geven. Dit zou dan het deel zijn, dat over de Ronde Tafelconferentie handelt. Wat de overeenkomst staakt het vuren" betreft is de regering gebon den aan een toezegging aan de we derpartij. Verder kwamen deze mid dag nog twee belangrijke wetsont werpen aan de orde. Het wetsontwerp betreffende wij ziging van de wettelijke bepalingen betreffende subsidiëring van bizon- dere scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs be tekent een nieuwe stap op de weg naar algehele gelijkstelling. De sub sidie wordt verhoogd van 80 pCt. tot 95 pCt. Hef wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard. De heren Terpstra (AR), Lucas (KVP) en Tilanus (CH), die bij dit wetsontwerp het woord voerden, toonden zich dankbaar, maar met voldaan. Met name de heer Lucas bleef aandringen op algehele gelijk stelling. De heren de Loor (PvdA.) en Hoogcarspel (Comm.) lieten een ander geluid horen. De heer de Loor bond de minister op het hart, toch niet te gul te zijn met de stichting van nieuwe scholen. De heer Hoogcarspel zei het wat dui delijker toen hij de vrees uitsprak, dat het bizonder onderwijs het openbaar onderwijs zou gaan over heersen. Minister Rutten zegde de heer Terpstra toe dat hij de subsidie voor de administratiekosten zou verdubbelen. Wat de stichting van nieuwe scholen betreft, de z.g. stop- wet bleef van kracht, maar algehele stopzetting zou ten aanzien van het bizonder onderwijs toch wel, zeer onbillijk werken. Dit had ook de heer Tilanus al betoogd. De door voering van algehele gelijkstelling had moeten wachten omdat het kleuteronderwijs voorrang had ge kregen. De heer Lucas (KVP) legde dit zo uit, dat er dus geen gelijkstel ling komen zou. Zulks druiste tegen een eerdere toezegging van de re gering in en hem ontviel zelfs het grote woord, dat hier nauwelijks nog gesproken kon worden van be leid. Ook minister Rutten werd toen op zijn beurt wat toornig en hij onderstreepte nog eens, dat de voorrang, die aan het kleuteron derwijs gegeven was, op aandrang van de Kamer zelf was geschied. De zaak kwam niet verder uit de doeken, wel voerden minister en afgevaardigde naderhand nog een levendig gesprek. Het wetsontwerp werd inmiddels aanvaard, commu nisten tegen. Herkeuring afgekeurden. Een ander wetsontwerp had de strekking het mogelijk te maken, dat voor de militaire dienst afge keurden opnieuw gekeurd zouden kunnen worden. Het leger kampt met een gebrek aan artsen en tand artsen, de als zodanig onder de wa penen geroepen officieren moeten daardoor van 2 jaar 11 maanden tot 3 jaar 2 maanden dienen. Door de groep groter te maken, kunnen de lasten billijker verdeeld worden. De Kamer ging met deze strekking accoord. twee amendementen-Groen (KVP) hadden echter de strekking de aldus verleende machtiging tot 31 Dec. '50 te beperken en de cate gorie, die voor herkeuring in aan merking zou moeten komen, te doen halt houden bij 14 Mei '40. Na die datum is immers reeds volgens nieuwe maatstaven gekeurd. De heer Groen, die door de hele Kamer werd bijgevallen, zag zijn amende menten door de minister oyerge- nomen, alleen werd op zijn verzoek het einde van de machtiging een jaar later gesteld. Met speciale dank aanvaardde de Kamer tenslotte een geschenk van een Engelse dame, het pand „In de Struys" te Veere. DE „C. A. BANCK" Over de pogingen, om het Zweedse schip „C. A. Banck", dat op het Bloemendaalse strand zit, vlot te krijgen deelt van den Tak's Bergingsbedrijf ons mede, dat het bij de huidige weersomstandig heden nutteloos wordt geacht pogingen tot afslepen te doen. Het bericht, dat de sleepboot „Ebro" Maandag wegens mist niet uitge varen zou zijn, wordt dan ook naar het rijk der fabelen verwezen. De „Ebro" had geen enkel plan om uit te varen. BATAVIA, 12 Juli (Aneta). Zondagnacht hebben terroristen de rubberonderneming Marbau Zuid nabij Rantauprapat op Noord-Suma- tra aangevallen. De employé B. Hillner en een sergeant van de K.L., die op de on derneming logeerde, werden ver moord, terwijl de administrateur Ch. A. Kleingeld werd ontvoerd. De rookhuizen en de Gudang (opslagplaats) werden in brand ge stoken en het kantoor leeggeroofd. De militairen en de politie, die tij dens de roofpartij arriveerden, verdreven de bende. De onderne ming was sedert 13 Juni wederom in bedrijf. Uit Medan wordt gemeld, dat Zondagochtend een sterke bewapen de bende van veertig man de ta baksonderneming Namu Ukur nabij Bindjei aanviel. Een jeep van het gun. Indonesische Rode Kruisteam werd in brand gestoken, de leden van het team ontvoerd en de medicijnen ge roofd. Zaterdagnacht werd een Chinese autobus nabij Bekasi in het Lang- katse door terroristen beschoten, waarbij vier passagiers ernstig wer den gewond. De te hulpsnellende politie viel in een hinderlaag, waar door twee politieagenten werden ge dood en vier gewond. Zaterdagavond werd op de hoofd weg te Siantur een wandelende Ne derlander aangevallen en vermoord. In Zuid Tapanuli kreeg een Ne derlandse patrouille contact met een sterke terroristenbende, waarbij een groot aantal terroristen werden gedood en een aanzienlijke hoeveel heid wapens werd buitgemaakt, waaronder 17 geweren en een sten- (Van onze parlementaire redacteur) In de vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag gediscussi eerd over de vraag of de Regerings verklaring over Indonesië en het daarop aansluitend debat zou wor den gehouden in een geheime dan wel in een openbare vergadering. De heer Schouten (AR), bij de rege ling van werkzaamheden het woord verkrijgende, wilde weten of het voorstel in zake het vergaderen in comité-generaal van de regering dan wel van de Kamervoorzitter was uitgegaan. De Kamervoorzitter antwoordde dat van hem slechts het op de agen da plaatsen van de aangekondigde regeringsverklaring was uitgegaan. De regering zou zich van haar kant zelf nader kunnen verklaren. De Minister van Overzeese Ge biedsdelen verklaarde, dat de re gering er desgewenst geen bezwaar tegen zou hebben de verklaring deels in het openbaar en deels in comité-generaal af te leggen. Ook het debat zou dan in tweeën ge splitst moeten "worden. De heer Schouten (AR) wenste dat een openbare zaak in het open baar zou kunnen worden behandeld. Voor zaken, die omwille van Staats belang geheim moeten blijven, zou het comjté-generaal kunnen dienen. De heer Tilanus (CH) voelde niet veel voor een gebroken debat. Dit zou voor de Kamer buitengewoon moeilijk worden. De heer Oud (VVD) meende dat Havencontact Hamburg-Rotterdam De senatoren dr. Nevermann on prof. dr. Schiller uit Hamburg vertoefden Maandag te Rotter dam voor contact inzake de be langen van de beide grote havens. Regeringsverklaring in Eerste Kamer De vooriztter van de Eerste Ka mer heeft in de Dinsdagmiddag ge houden vergadering meegedeeld, dat de minister van Overzeese Gebieds delen op Dinsdag 19 Juli a.s. in deze Kamer in comité generaal een verklaring over Indonesië zal afleg gen. NOC MEER VLIEGRAMPEN Gisteren zijn, behalve de „Frane- ker" nog meer vliegtuigen veronge lukt. Zo stortte ten Zuiden van Aga- dir in Frans Marokko een Frans militair vliegtuig in zee. De acht tien inzittenden vonden de dood. Uit Los Angelos wordt gemeld, dat een vliegtuig van de Standard Airline nabij de top van de bergpas Santa Susanna brandend is neerge stort. 28 van de 46 inzittenden kwa men hierbij om het leven. De piloot seinde voor het ongeluk, dat er he vig- gevochten werd in het toestel. Overlevenden verklaarden, dat de vechtpartij begon toen een manne lijke passagier gek werd omdat het vliegtuig door een storm vloog. Op de luchtbrug naar Berlijn is Dins dag een Amerikaanse Skymaster op ongeveer tachtig kilometer ten Noordwesten van Berlijn in de Sov- jetzóne neergestort. Het vliegtuig is in de lucht ontploft en in brand gevlogen toen het de grond raakte. De drie leden der bemanning kwa men om. Wielrennen: Vliegtuig stort neer op de Tourmalet PARIJS, 12 Juli (ANP) Een vliegtuig, dat de Ronde van Frank rijk volgde, is neergestort op de pas van de Tourmalet. De bestuur der werd hierbij levensgevaarlijk gewond. De enige inzittende passa gier was op slag dood. moest worden begonnen met een openbaar debat, daarna zou de Ka mer kunnen beslissen in hoeverre nog behoefte werd gevoeld aan een vergadering in comité-generaal. Prof. Romme (KVP) achtte de keuze moeilijk. De Kamer weet nog niet wat in het geheim en wat in het openbaar zal worden medege deeld. Spr. leek het 't beste, dat alle inlichtingen in comité-generaal zullen worden verstrekt, daarna kan dan worden beoordeeld welk deel in het openbaar zou kunnen worden herhaald en voor discussie vatbaar zou zijn. De heer Oud (WD) bleef bij zijn mening, dat waar de regering ge zegd had althans een deel van de verklaring in het openbaar te kun nen afleggen, begonnen moest wor den met dat deel te aanhoren. Minister Maarseveen wilde de Kamer nog helpen met enkele in lichtingen. De overeenkomst over het „Staakt het vuren" is geheim tot- de bekrachtiging van de repu blikeinse regering is afgekomen. De overeenkomst over de Ronde- tafel-conferentie is vrij voor dis cussie. Het leek de minister het beste, dat. eerst de hele verklaring in het geheim zou worden afgelegd, daarna zou dan een deel in het openbaar kunnen worden herhaald. De regering blijft intussen bereid op elke suggestie in te gaan, die voor verwerkelijking vatbaar is. De heer v. d. Goes van Naters (PvdA) voelt evenals de heer Tila nus niet voor een gebroken debat. Het zou maar teleurstelling wek ken. De voorzitter wees er vervolgens nog op, dat de Kamervoorzitter slechts kan zeggen, dat de deuren gesloten worden. Het besluit om al dan niet in comité-generaal te ver gaderen, valt eerst daarna. De heer Schouten (AR) zeide dat het voorstel Oud (beginnen met openbaar debat) zijn gedachtengang het meest nabij kwam. Nadat ook nog de heer Wagenaar (Comm.) het woord had gevoerd, werden de deuren gesloten om in comité-generaal een beslissing te nemen over het karakter van het komende debat. Na heropening deelde de voorzit ter mede, dat de Kamer besloten heeft dat de regeringsverklaring aanvankelijk in comité-geperaal zal worden afgelegd. Kind overreden WESTZAAN, 12 Juli. Dins dagmorgen is het driejarig doch tertje van de familie Klut uit Koog aan de Zaan, toen zij plotse ling de rijweg overstak, door een passerende vrachtauto gegrepen en op slag gedood. TOT EIND JULI VOOR 2 MILLIOEN DOLLAR DEN HAAG, 12 Juli. Volgens de nieuwe regeling van de export van groenten en fruit naar Duits land zal tot einde Juli nog een waarde van 1'/» millioen dollars groenten kunnen worden uitge voerd. Bovendien zal, te beginnen met volgende week, tot einde Juli voor een waarde van een half mil lioen dollars fruit kunnen worden uitgevoerd. Behalve aan het normale toezicht van het Bedrijfschap voor groenten on fruit op de besteding van het contingent, zal de export gebonden worden aan een percentageregelmg per product van de aanvoer op do veilingen. FEUILLETON a völmee tegen wil en dank 78. Ik liep daarbij telkens vast, reden waarom het niet anders kon of er waren twee partijen aan 't werk geweest. Twee partijen, onafhan kelijk van elkaar en toch met el kaar in verband staand. Ik zou nooit tot deze gevolgtrekking zijn gekomen, wanneer niet 't halssnoer uit het étui was genomen en dit, doch nu met waardeloze rommel gevuld, weer in de brandkast was gedeponeerd. Had ik met één com binatie te maken, waartoe dan al die poespas? De vraag bleef: in welk opzicht bestond verband tus sen twee grooepen, die hetzelfde doel nastreefden, dus elkaar het licht in de ogen niet gunden? Bij stukjes en beetjes vond ik de op lossing: Solange was de schakel. Waren de voorbereidende maatre gelen aan een handiger knaap op gedragen, dan was naar alle waar schijnlijkheid de boel heel anders gelopen. Ik behoef wel niet te zeg gen, dat het mij volkomen naar de zin was, zoals nu de boel mar cheerde. Hoewel nagenoeg alle feiten jou bekend zijn, Söderman, zal ik ter wille van juffrouw Karlsson een kort résumé geven. Baron de Bé- ringuard zat op zwart zaad: noch van zijn vrouw, noch van zijn schoonvader had hij financiële steun te verwachten. Als laatste redmiddel greep hij naar 't be faamde halssnoer, dat geruime tijd in de familie was geweest. Welis waar had hij de eigendomsrechten aan zijn vrouw moeten overdragen, maar zó nauw keek hij in zijn nood niet. De reis naar Stockholm werd met geen ander doel onder nomen dan 't halssnoer zogenaamd te laten verdwijnen en de verzeke ringssom van acht millioen francs uitgekeerd te krijgen. Wanneer de Béringuard schoon schip hij Victor Deschamps had gemaakt, zou de-, ze met het sieraad naar Buenos Aires gaan en het er voor vijf mil lioen francs aan een liefhebber van de hand doen. Dertien millioen francs ware de toeleg gelukt, dan kon de oplichtersfirma met recht zeggen, om de drommel niet kwaad geboerd te hebben! Victor Deschamps heeft de Bé ringuard ongenadig de jas uitge veegd, omdat deze Lars Folmer, de hotelklerk, het halsnnoer liet be wonderen, alvorens het in depot te geven en daarmee diens hebzucht opwekte. Ik voor mjj acht het van geen betekenis, daar Folmer reeds alles wist omtrent het waardevolle voorwerp, dit vandaag of morgen zou worden gedeponeerd. De be slissende fout was al gemaakt. Hoe een anders zo uitgeslapen rakker als Victor Deschamps er zijn goedkeuring aan kon hechten is me een raadsel; blijkbaar gaat hij bij 't klimmen der jaren er in schranderheid niet op vooruit. Had ik het zaakje in elkaar moeten schroeven, dan had ik 't halssnoer in bewaring gegeven en eerst daar na een inbreker opgesnord. Wat deed het er toe, of de diefstal drie, vier, vijf dagen na aankomst van het adellijk echtpaar in 't „Sint Olaf" plaats vond? Nu wilde men het heet van de naald doen en daardoor werd alles enige tijd van te voren bedisseld. Zó kreeg Klau- sen gelegenheid, zich met Gunnar Lundqvist, de heler, in verbinding te stellen. Klausen snapte, dat uit het zaakje veel meer viel te klop- pqn dan de vijfduizend kronen, die hij van de Béringuard voor 't kar wei zou ontvangen. Ook hij ging evenwel aan 't verkopen van de huid, eer de beer geschoten was en hij hield er geen rekening mee, dat Lundqvist aanvechting zou kun nen gevoelen, het zaakje op eigen gelegenheid te exploiteren. Had Klausen gewacht, tot het hals snoer in zijn bezit was en zich daarna met Lundqvist verstaan, dan was er voor hem geen aanlei ding geweest, de heler uit de weg te ruimen. „Wat Klausen niet gemakkelijk wordt bewezen", onderbrak Söder man. „Misschien makkelijker dan je vermoedt. Klausen naar de bur gerlijke stand Ennar Kristensen, een Deen is de bewuste nacht van Dinsdag op Woensdag in de Orient Club geweest en zowel door bezoekers als kellners pertinent herkend. Vast staat ook, dat hij bijna tegelijk met Lundqvist ver trok. Het signalement van de man. die hem gezelschap hield en een onbekende in dit milieu was, komt in zeer veel opzichten met dat van Lars Folmer overeen. Klausen en de hotelklerk waren zonder twijfel de beide personen, die Lundqvist onder de arm namen, toen hij ste vig aangeschoten op de bestelde taxi wachtte. Waarschijnlijk ver keerde Folmer in onwetendheid omtrent Klausen's voornemens ten opzichte van Lundqvist en is hem eerst later een licht opgegaan, wat dan een reden voor Klausen zou zijn geweest, ook zijn medewerker uit de weg te ruimen. Je zult zeggen; allemaal slechts aanwijzingen, en je hebt gelijk. Een huiszoeking leidde evenwel tot de vondst van enige injectienaalden. De politie onderzoekt nu, vanwaar 't vergif kan betrokken zijn en zij heeft er al de tijd toe,'want voor eerst komt Klausen niet vrij. De inbraak in 't „Sint Olaf" valt niet te loochenen. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3