Nieuw Communisten en rechercheurs slaags in Amsterdamse raadzaal Geen landingsverbod voor Franeker te Karatsji De laatste eer aan de Amerikaanse slachtoffers De crisis in België DE SCHAT VAN MATABONGA K.L.M. mag weer vliegen over Pakistan Kletter en ofie JAN DE VRIES uum zijn ktberichten EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SC HAG EN Knokpartij Amsterdamse raadzaal Donderdag 14 Juli 1949 45e jaargang No. 11613 Tweede Kamer in Comité-Generaal Lou Seegers met geweld uit de vergadering verwijderd Ordeverstoring om Het geval Gouzenko VERKLARING VAN PAKISTAN Debat in Lagerhuis over noodtoestand Eén dode en twee gewonden Van Cauwelaert doet voorstellen aan socialisten en liberalen Nu Republikeinse regering te Dioaia terug is Vrijdag weer de oude route Kroniek en Kritiek H, Stoel dreigt met excommunicatie Geen sabotage zegt men in India S.S.-er leefde onder valse naam Koos Vorrink komt Zaterdag thuis :Icfoon 2875 de Bijzondere Raad van ereniging te Alkmaar: rpark 6. Postgiro 10501» raad Finsterwolde geschorst ENHAGE, 12 Juli. tsblad van heden is op- ■en Koninklijk Besluit ni houdende schorsing ■sluit van de raad der rinsterwolde van 2 Juni g van de gemeentelijke an sociale zaken. 11 Juli 1949- 85 lam- 36; 17 schapen 6075; 10—650; 3 pinken 275— gen 5575; 2 veulens schapen en 9 kalveren ering. RSPEL, 12 Juli. 95.000 pelen: graf 7.808.20, 10, klein 4.905.80, kriel 5 kg. aalbessen 36; 50 :n 53—57. SN. 12 Juli. 147.400 kg. Grove Schot 77.20, 0. Driel 5.20—6.30, Kriel 1.500 kg. Rode Schot 8.50 t. Bloemkool I 12—18. sen Prolefic 3235, Zw. aanv. 90 kg. ÏND. 12 Juli. Schotse 9, klein 3.50—5.50, Sla- Stamsnijbonen 6075, 7, Peulen 1344, Dop- 28, BI. Blauwschokkers >ol 629, Sla 45, An- ibarber 18, Prei 511 ssen 3253, Zwarte Bes- ipbessen 2432, Aard- 2. ÏROEK. 12 Juli. 315.000 dappelen: Groot 7.80 5.80—6.30, Kriel 3.90— genh. 9.409.80, Blanke >.60, Koopmans Blauwe 9.109.50, Aardbeien 62 100 kg. SCHARWOUDE, 13 Juli aardappelen, eerstelin- .40; rode eerstelingen eigenheimers 9.309.50 genheimers 7.809.10; 5.40; kleine 3.904.40 iloemkool sort. X. 23; en 4; 100 kg. tuinbonen zilvernep 35. 7 HUIZEN, 13 Juli aardappelen, eerstelin- .30; rode eerstelingen drielingen 4.605.60; vitte eigenheimers 9.50; 6.10—20. IJK, 13 Juli 40.000 ielen 7.408.80; drie- -6.80; eigenheimers 9— cs bloemkool IA 22.20; 2200 stuks gele kool 4200 stuks rode kool Sen van de solda- van de schouts- delde deur. Toen zhter die deur en in! En vlug een woord eens laten kerker binnen en stond. De soldaat hier mag je zo- rtrek met een ge- honger hebt, eet op, wat daar ligt. elemaal leegdrin- i, dat zie je wel!" Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M, Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 HEDEN VOORTZETTING VAN HET DEBAT De besloten vergadering van de Tweede Kamer, waarin een rege ringsverklaring werd afgelegd over Indonesië, begon gisterenmiddag te ruim één uur en duurde tot vijf minuten over twee, toen de verga dering werd geschorst. Te zeven uur kwamen de leden opnieuw in co mité-generaal bijeen. Op het ogenblik, dat de vergade ring begon, waren met de Minister- President, dr. Drees, de ministers van Maarseveen, Joekes, Wijers, van den Brink en Lieftinck in het Kamergebouw aanwezig. Heden, Donderdag, zal het debat in comité- generaal worden voortgezet. DODELIJK ONGEVAL IN SPAARNDAM In Spaarndam bij Haarlem is Maandagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 17-jarige hulpzandrijder H. Rutte uit de Haar lemmermeer het slachtoffer is ge worden. Omstreeks negen uur was men in een opslagplaats van bouw materialen bij de Westkolk met be hulp van een vrachtauto bezig met het storten van rivierzand. Nadat de chauffeur, toen hij achteruit van het terrein reed, er zich van verge wist had, dat hij ruimte genoeg had, voelde hij plotseling een schok. R. scheen gebukt achter de wagen te hebben gestaan. Hij werd door do achterwielen geraakt. Hij bloedde hevig uit mond en oor en stierf en kele ogenblikken later. In de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad is het gisterenmiddag tot een ernstige vechtpartij gekomen tussen de C.P.N.-leden en een tiental rechercheurs, die op order van burgemeester d'Ailly, de zaal waren binnengekomen om de communist Lou Seegers uit de zaal te verwijderen, die de orde verstoorde. C.P.N.-fractie verlaat de zitting uit protest Kort na de opening van de raads vergadering deed de voorzitter me dedeling van een ingekomen stuk van tien CPN-raadsleden „over het beestachtig optreden van de politie in verband met de vertoning van de film „het geval Gouzenko'" en waarin de raad wordt voorgesteld „tegen dit optreden te protesteren en er bij de burgemeester op aan te dringen, het verder vertonen van genoemde film te verbieden". De voorzitter zeide, hierover geen discussie toe te laten en over te gaan tot de orde van de dag. De heer Seegers (CPN) riep luide, daarbij hard op tafel slaand „daar toe hebt u niet het recht. U over schrijdt uw bevoegdheid". De voorzitter hamerde, trachtte de heer Seegers het woord te ontne- Het wrak van de „Franeker" bij het dorp Ghatkopar op 5 km. afstand van Bombay. Radiografisch overgebrachte foto van Bom bay, per telefoto van Londen. KARATSJI, 13 Juli (Reuter). Een woordvoerder van het Pakis- tanse Departement van Buitenland se Zaken heeft heden het Indiase persbericht, dat Pakistan geweigerd had de „Franeker" te Karatsji te laten landen, tegengesproken. Volgens dit bericht moest de „Franeker" op het Bombayse vlieg veld landen, omdat Pakistan het sinds de tweede politionele actie in Indonesië ingestelde landingsverbod voor Nederlandse vliegtuigen niet voor de „Franeker" had willen op heffen. De woordvoerder verklaarde, dat de KLM de Pakistaanse regering of ficieus had verzocht om toestem ming tot het landen van de „Fra neker" te Karatsji, en dat de rege ring van Pakistan hierop had geant woord, dat de nodige toestemming zeker gegeven zou worden. Dit verzoek is hierop echter niet LONDEN, 13 Juli (Reuter). De Britse premier, Clement Attlee, heeft vandaag het Lagerhuis ge vraagd de noodbcpalingen van de regering met betrekking tot de Londense havenstaking goed te keu ren. „De toestand is zodanig, dat zjj do pconomie van dit land in een cri- tieke periode van zijn geschiedenis ernstige schade kan toebrengen". Volgens Attlee was er geen ver betering in de toestand waar te ne men. Er waren 13.528 arbeiders in staking en 11.000 aan het werk. At tlee verklaarde verder, dat Enge land niets te maken had met het geschil tussen de twee Canadese zeeliedenbonden. De enige reden waarom Engeland in het geschil betrokken werd was, dat de Cana dese zeelieden Unie besloten had stakingen in buitenlandse havens af te kondigen. Attlee noemde de loyaliteit jegens de stakende Cana dese zeelieden in dit geval mis plaatst, daar zij „gewetenloos ge ëxploiteerd" werd. officieel herhaald, aldus de woord voerder. Naar wij van de zijde van de KL M vernemen, is er geen sprake ge weest van een weigering om het landingsverbod voor de Franeker op te heffen, omdat de KLM geen des betreffend verzoek aan de regering van Pakistan had gedaan. De route over Bombay was geko zen door de Amerikaanse journalis ten, die ook het oponthoud te New Delhi hadden gewenst. Het antwoord van de Indiase re gering, waarbij deze toestond op In diaas gebied te landen, was dan ook in eerste aanleg aan de Amerikaan se journalisten gericht. men, schorste na enkele minuten de zitting en liet de tribune sluiten. Na heropening wilde de voorzitter voortgaan met de agenda, doch de heer Seegers en de overige CPN-af- gevaardigden riepen opnieuw: „we laten ons als raadslid het recht r iet ontnemen: u is buiten de orde". Voorzitter: hierover wordt niet be raadslaagd. Ik breng het voorstel in stemming, het stuk niet in behande ling te nemen. De CPN-leden: „wij wensen onze stem te motiveren". „Fascistische methoden". „Ik eis het woord". De heer Seegers (CP N): deze stemming is ongeldig. Tij dens de stemming bleven de CPN- leden luide roepen. Voorz. deelde mede dat zijn voorstel met 23 tegen 12 stemmen was aangenomen. Toen het rumoer daarna niet bedaarde schorste de voorzitter de zitting voor de tweede maal. Nadat de zit ting opnieuw was heropend kwamen een tiental rechercheurs in de zaal om op order van de voorzitter de heer Seegers uit de zaal te verwij deren. De heer Brandenburg (CPN): „maar jullie blijven er af". „Hebben jullie honden bjj je? Schalkhaarme thodes". Toen aan de order van de burgemeester geen gevolg werd ge geven, ontstond een hevige vecht partij, met stoelen werd gegooid, de rechercheurs sloegen met gummi knuppels en dreigden met revol vers. Minutenlang duurde dit ge vecht waaraan ook enkele vrouwe lijke CPN-leden deelnamen. Na heropening bleek de heer Seegers te zjjn verwijderd. De CPN-leden begonnen opnieuw luide te roepen om het woord. Voor de vierde (bijna een uur duurde het rumoer) maal schorste de voorzitter de zitting tot 4 uur, na de leden van het seniorencon vent bij zich te hebben genodigd. De communistische raadsfractie was inmiddels in een der zalen van het gemeentehuis afzonderlijk in verga dering bijeengekomen. Te vier uur heropende voorzitter de zitting en gaf de heer van Wijk (CPN) gelegenheid een verklaring af te leggen. De communistische woordvoerder gaf uitdrukking aan de scherpe veroordeling zijner frac tie van de schending der rechten van de raad, welke rechten de voor zitter zich toeeigende. Daar het op treden en de aard van het optreden der politie niet door de overige raadsleden werden veroordeeld zal, zo verklaarde spreker, de commu nistische raadsfractie de zitting uit protest verlaten. Hierna begon de raad met de be handeling van de agenda. De remmen weigerden Tengevolge van bet plotseling weigeren van de remmen heeft een vrachtauto, bestuurd door J. K. uit Almelo, Woensdagmorgen op de brug over het Overijssels kanaal te Almelo een aantal voetgangers en fietsers aangereden. De 27-jarige ongehuwde mej. B. Reurink uit Aadorp, werd door de bumper van de vrachtwagen in de rug geraakt en nagenoeg op slag gedood. Ande ren, die zich op de brug bevonden, trachtten zich in veiligheid te stel len door op een Jeuning van de brug te gaan hangen, doch twee personen merkten de auto te laat op en werden eveneens aangereden. Zij liepen vrij ernstige verwondin gen op. Na de aanrijding is de auto nog een twintigtal meters doorge schoten en aan de overzijde van de brug tot stilstand gekomen. De po litie stelt een onderzoek in. BOMBAY, 13 Juli. (Reuter). In een gestage regen zijn heden de lijken van vijf der met de Frane ker omgekomen Amerikaanse jour nalisten op een Hindoese lijkver brandingsplaats gecremeerd. De eerste kist, die met olie werd besmeerd en in de drie meter hoge vlammen werd geplaatst, was die van mej. Elsie Dick. Hierna volg den de kisten van Nat Barrows, Newton, Hulen en Branyon. Waarschijnlijk zullen de stoffelij ke, resten van Moorad en Mahoney morgen gecremeerd worden. Geestelijken van de Rooms Katho lieke, Methodistische en Presbyte riaanse kerken verrichtten de rouw diensten, omdat het niet mogelijk was de godsdienst van elk der ver ongelukten vast te stellen. De dienst werd door vele Ameri kaanse en Indiase functionnarissen bijgewoond. De stoffelijke overschotten van Knickerbocker cn Colving werden volgens de Christelijke riten op een begraafplaats te Bombay begraven. Aan de vijf overige Amerikanen is de laatste eer nog niet bewezen, om- 'dat men over hen nog geen instruc ties uit de Verenigde Staten heeft ontvangen. 1 Op verzoek van Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, zullen de assen van de gecremeerden naar Amerika wor den overgebracht. Heden zijn nog acht lijken op de heuvel van Ghatkopar gevonden. Donderdag zal het officiële on derzoek naar de oorzaak van de ramp beginnen. Dr. Pattabhi Sitaramajja, de voor zitter van het Indiase congres, BRUSSEL, 13 Juli. (ANP). De informateur van Cauwelaert heeft vanavond de journalisten medege deeld dat zjjn bemoeiingen vandaag in een nieuwe fazc zijn getreden, doordat hjj de voorstellen heeft ge daan aan de socialisten, die hij mor gen ook aan de liberalen zal doen. Nadat hij vandaag van de CVP de goedkeuring op zijn exposé der vraagstukken had gekregen, heeft hij dit exposé voorgelegd aan de vertegenwoordigers der socialisti sche partij. Dit exposé is, naar hij verklaar de, de basis voor de samenstelling ener regering en voor de opstelling van haar programma. Hij heeft de socialisten gevraagd of zij in begin sel bezwaren hadden tegen deze ba sis als voorwaarde voor hun deel neming aan de regering: Hoewel zo nodig een regering van twee partijen zou moeten worden gevormd, zou een regering der drie partijen beter beantwoorden aan de behoeften van het ogenblik, aldus van Cauwelaert, vandaar, dat hij de liberalen dezelfde vraag zal stellen. De informateur verklaarde voorts, dat de Koningskwestie het moei lijkste probleem is. Hij heeft in zijn onderhoud van heden met de socialisten uiteengezet, op welke wijze naar zijn mening dit probleem moet worden opgelost en betoogd, dat elke regering de oplossing van dit vraagstuk onder de ogen zal hebben te zien. Aangezien Leopolds onmogelijkheid tot regeren geëin digd is, aldus de informateur, moet deze kwestie tot een oplossing ge bracht worden. Van Cauwelaert verwacht geen antwoord van socialisten en libera len voor het einde van deze week. Op een desbetreffende vraag antwoordde hij, dat het bericht, als zou Koning Leopold hebben mede gedeeld, dat hij niet langer prijs stelt op een volksraadpleging, geen invloed op zijn gedragslijn heeft geoefend, evenmin, als de tegen spraak op dat bericht. Voor wie onzer is het avontuur weggelegd ergens in de Stille Zuidzee op een onbekend eiland een millioenenschat te ontdekken! Waarschijnlijk voor geen van ons allen. Maar toch kunt gij de spanning van een dergelijke belevenis meemaken en mee beleven in het feuilleton dat wij van morgen af in ons blad publiceren: Een knap meisje, dat haar familie moet onderhouden; een jongeman in goede doen, die verliefd op haar is, maar die zij uit plichtsbesef het „ja" niet geeft; een oude grootmoeder, die een avontuurlijke man had, die ergens op zee omkwam; en een eigenaardige kerel, die ook. maar meer vertellen wij U thans niet. Dat zal de dagelijkse lezing van onze boeiende vervolgroman U wel onthullen. KARACHI, 13 Juli (Reuter) Heden werd alhier aangekon digd, dat het verbod voor het overvliegen van het territoir van Pakistan door Nederlandse vliegtuigen, dat op 24 December door de regering van Pakistan is afgekondigd, met ingang van morgen zal worden opgeheven. heeft heden te Madras uitdrukking gegeven aan zijn diepe bedroefd heid over de ramp. Hij betuigde zijn „diepste medeleven met de Ne derlandse en Amerikaanse regering" De „Madras Hindu" schreef he den: „het is des te tragischer, dat de ramp geschiedt, nu de vooruit zichten op een Nederlands-Indone sische overeenstemming beter zijn dan vele maanden te voren het ge val is geweest". Meningsverschillen onder Hongaarse communisten LONDEN, 13 Juli (Reuter). Volgens de correspondent van de .Times" te Boedapest zijn in de schoot van de Hongaarse communis tische partij „min of meer ernstige meningsverschillen" ontstaan. Katholieke aanhangers van het communisme VATICAANSTAD, 13 Juli. (Reu ter). In het officiële orgaan van het Vaticaan werd Woensdagavond het op 28 Juni door de Congregatie van het Heilig Officie genomen en op 30 Juni door de H. Vader goed gekeurde besluit gepubliceerd, dat alle Katholieken, die willige aan hangers van het communisme zijn, vanwege ketterij tegen het katho liek geloof, omdat het communisme materialistisch en anti-Christelijk is, aan excommunicatie bloot staan, waartoe de Heilige Stoel zich het recht voorbehoudt. In hetzelfde besluit wordt tevens gedreigd: alle Katholieken, die het communisme trachten te rechtvaar digen, zijn lectuur drukken, ver spreiden of lezen, de Heilige Sa cramenten te onthouden. Door een hoge Kerkelijke digni taris werd dit decreet uitgelegd in de zin, dat alle Katholieken, die wil lige communisten zijn, automatisch geëxcommuniceerd zijn. INDONESIË BI) DE STILLE OCEAAN-UNIE? MANILLA, 13 Juli (Reuter) Volgens Felino Neri, de Philip- pijnse onderminister van buiten landse zaken, zullen Siam, Indone sië en mogelijk oók Birma worden uitgenodigd zich aan te sluiten bij de anti-communistische Stille Oce aan-Unie, waarover door Tsjang Kai-Sjek en de Philippijnse presi dent, Quirino, dezer dagen bespre kingen zijn gevoerd. Franse credieten aan Spanje Het Spaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bevestigd, dat enige Spaanse en Franse ban ken een overeenkomst hebben ge sloten, krachtens welke de laatste credieten zullen openen, die Spanje in de gelegenheid zullen stellen industriële machinerieën in Frank rijk te kopen. Er was verleden maand reeds sprake van het verbod nadat de Indonesische republikeinse regering te Djogja zou zijn teruggekeerd. Pakistan had. als een speciaal ge baar jegens de Verenigde Naties, het verbod reeds opgeheven voor de gisteren verongelukte „Frane ker", hetgeen eveneens was geschied door de regering van India. Bij informatie bij de KLM te Den Haag werd dit bericht aan het ANP bevestigd voor zover het betreft het gedeelte over de algemene op heffing van het verbod tot over vliegen van het territoir van Pa kistan. In verband met het feit, dat de regering van Pakistan met ingang van 14 Juli het vliegverbod voor KLM eru,andere Nederlandse vlieg tuigen heeft opgeheven, zal de KLM met ingang van Vrijdag 15 Juli a.s. haar tot dusverre gevolgde nood- BOMBAY, 13 Juli (Reuter). Er is „in het geheel geen grond" voor het vermoeden, dat de KLM-con- stellation Franeker ten gevolge van sabotage is verongelukt, aldus heeft A. G. T. Hardy, de pers- en publi- citeitschef van de KLM voor India en het Verre Oosten, heden te Bom bay tegenover verslaggevers ver klaard. Het bureau van de Republiek In donesia te New York heeft in een verklaring de veronderstelling van sabotage met de verongelukte „Fra neker" absurd en onhoudbaar ge noemd. route AmsterdamCairoAden MauritiusBatavia v.v. verlaten, teneinde Indonesië met Nederland te verbinden over de route: Amster damCairoKarachiBangkok Batavia v.v., daarbij India, dat het vliegverbod nog niet heeft opgehe ven, vermijdende. De Goese gemeentepolitie heeft een S.S.-er uit Dinxperlo gear resteerd, die sedert 1945 onder een valse naam in Goes rondliep en zelfs gehuwd was. De man, die zich Blom noemde en een vrouw en drie kinderen heeft, was in dienst bij de Spoor wegen en kon een vaste aanstelling krijgen. De Goese politie, die mee moest helpen een rapport over 's mans belevenissen tijdens de oor log op te stellen, kreeg een rapport in handen over een verklaring, dat de man in 1945, toen hij uit Duits land repatrieerde, had afgelegd. Hij zou toen in een concentratiekamp gezeten hebben en via Venlo weer thuis zijn gekomen. In Goes huwde hij. De verklaring kwam de politie zo onwaarschijnlijk voor, dat de man nader werd ondervraagd, waar bij bleek, dat van het destijds ver telde verhaal niet veel klopte. Toen men ontdekte dat de man S.S.-er was geweest, vliel hij door de mand en bekende uit Dinxperlo te komen, Elburg te heten en destijds als SS- er naar Duitsland-te zijn gevlucht. In Arnhem was de proc.-fiscaai nog steeds op zoek naar E. en daarom heeft men „Blom" nu op transport gesteld daarheen. Dr. van Royen Zaterdag naar Djogja? BATAVIA, 13 Juli (Aneta). Uit Djogja ontvangen berichten meldden, dat aldaar verwacht wordt, dat dr. van Royen Zaterdag naar Djogja zal reizen. Kringen van de Nederlandse delegatie te Batavia konden dit bericht niet bevestigen. Winston Churchill ontving in zijn Westerham-huis te Kent de Amerikaanse presidents-adviseur Bernard- Baruch, die op zijn beurt Churchill's gastheer was tijdens Churchill's verblijf in Amerika. Winston Churchill, gekleed in een tuinpak, maakt met zijn gast een wandeling in de tuin. Een halve erkenning (MPJ). Do rede door de secrer taris van het NVV, de heer Vermeu len, gehouden op 24 Juni te Genève in de internationale arbeidsconie- rentie, waarin deze vakcentrale- functionaris een aanval deed op de Nederlandse Bisschoppen ter zake hun verbod voor Katholieke werk nemers om lid te zijn van het NVV, was ongepast en onjuist. Ongepast, omdat de heer Vermeulen te Genève sprak, niet als vertegenwoordiger van liet NW maar als lid van de Nederlandse delegatie ter conferen tie en hij daarom de drie Vakcen trales vertegenwoordigde. De rede was onjuist, waar de heer Vermeu len o.a. het Bisschoppelijke verbod in strijd achtte met de Grondwet, die de vrijheid van vereniging waarborgt. De NVV-secretaris noemde dit verbod enig in de gehele wereld, althans in de democratische wereld. De heer Vermeulen zag hierbij over het hoofd, dat het Bis schoppelijk verbod een zaak van zielzorg i^ waarbij in het geheel niet de Grondwettelijke vrijheid van vereniging wordt aangetast. Immers, dit herderlijk verbod geldt alleen voor katholieken. Het is een maatregel van discipline, geldende voor de leden van de Kerk. Bij de gewone „profane" verenigingen treffen wij gelijksoortige verboden aan. Sluit het NVV geen leden uit, die lid zijn van de CPN? Dat de bestaande samenwerking tussen de drie Vakcentrales door deze geruchtmakende rede in ge vaar dreigde te komen, was duide lijk. Gelukkig is er dan ook naar ge streefd de verhouding tussen de drie. grote arbeidersorganisaties weer in juiste banen te leiden. Op 7 Juli kwamen de besturen, op verzoek van de KAB en het CNV bijeen, ter bespreking van de geruchtmakende rede. Het NVV heeft van deze be spreking een perscommuniqué uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat het NVV het principiële recht van de Bisschoppen om de hun onder horige gelovigen bepaalde hande lingen te verbieden en op de over treding van zulk een verbod sanc ties te stellen, erkent en voorts, dat daarmede de grondwettelijke vrij heid van organisatie in juridische zin niet wordt aangetast. Over deze erkenning zijn wij verheugd, want hiermede wordt de kern van de uitlating van de heer Vermeulen aangetast. Toch zijn wij niet geheel voldaan. Want het NW- bestuur geeft niet toe, dat de beer Vermeulen voor honderd procent ongelijk had. Immers het communi qué gaat verder met te zeggen: „dat echter een Bisschoppelijk verbod en daarop gestelde sancties op de R.K. leden van het NVV worden toege past, gevoelt het NW-bestuur als een grievende behandeling en als feitelijk in strijd met de gedachte der organisatie-vrijheid". Men kan van dit communiqué zeggen, dat, naar een woord van Thorbecke gesproken in 1848 bij het debat over de opneming van het verenigingsrecht in de Grondwet, hier met de éne hand wat wordt gegeven en met de andere hand iets wordt teruggenomen. Terecht staan KAB en CNV, zoals het communiqué zegt, op het stand punt, dat de Kerken door regelen te stellen voor de haar onderhorige gemeenschappen resp. tucht te oefe nen over het leven harer leden, noch juridisch, noch feitelijk een inbreuk maken op de gedachte van de vrijheid van organisatie. Want het gaat hier om een maatregel van discipline, zoals wij reeds betoog den, waaraan een goed lid van de Kerk zich uiteraard als zodanig houdt. Dat het NW zich voelt ge griefd, hangt natuurlijk van het N VV zelf af. Het is verder voor het NW blijk baar erg moeilijk in te zien, dat de rede van de heer Vermeulen, ge houden als lid van de Nederlandse delegatie, ongepast was. Immers het communiqué zegt, dat men over de vraag of voor do rode van de heer Vermeulen de geëigende plaats is gekozen niet tot overeenstem ming is gekomen. Men nam echter een gezond besluit door te bepalen, dat men voortaan, bij het houden van een rede in de internationale arbeidsconferentie, vooraf overleg zal plegen indien redelijkerwijze moet worden verwacht, dat een an der in zijn overtuiging zou kunnen worden gekwetst, echter met hand having van ieders vrijheid om te zeggen, wat hij uit hoofde van eigen overtuiging nodig acht. Belangrijk is het slot van het com muniqué, waarin wordt gezegd, dat unaniem werd geconstateerd, dat de bestaande samenwerking tussen de drie Vakcentrales in het landsbelang en in het bijzonder in het belang van de werknemers is, zodat deze met eerbiediging van elks principes en erkenning van ieders zelfstan digheid zal worden voortgezet. Al houdt dus het communiqué van het NVV slechts ten dele een erkenning in van de onjuistheid in de rede van de heer Vermeulen, het feit, dat de samenwerking wordt voortgezet is toe te juichen, gezien het alge meen belang, wat daarmede wordt gediend. Koos Voirink, voorzitter van de Partij van de Arbeid en lid van de Tweede Kamer, die op 17 Januari j.l. met het kleine Aero Holland vliegtuig In de buurt van Nykobing neerstortte, zal Zaterdagmiddag a.s. per vliegtuig naar ons land terugkeren. De heer Vorrink is in tussen geheel genezen, maar zal tot 1 September nog rust houden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1