Minister Schokking heropende de Kon. Militaire Academie Openbaar debat in de Tweede Kamer vóór de Ronde Tafel-conferentie Dr. Bonaventura als geleerde en Kruitwagen gehuldigd echte Rotterdammer Het deviezenpotje is reeds duchtig aangesproken Onze blunder in Indonesië" Massa-staking in Italië De Alma Mater van de officieren Opsporingswerkzaamheden bij Ghatkopar gestaakt Amerikaanse blunder in Indonesië Vrijdag J5 juli 1949 45e Jaargang No. 11614 Doch nadat Djogja de overeenkomst van 22 Juni heeft bekrachtigd Dj jogja aanvaardt het accoord Van Royen-Rum De democratie wijkt niet! Eerste artikel van omgekomen Amerikaanse journalist gepubliceerd Aanklacht tegen regering der V.S. Sjafruddin gaf zijn mandaat terug Truman tegen lening aan Spanje Minister Rutten spelt de Leeuw op de Franciscaner pij Na één dag groentenexport Gouverneur Peters naar Nederland Het leven van Nehroe bedreigd? Mrs. Brandon dacht niet aan sabotage Nederlandse commissie van onderzoek Polder in Betuwe gaat onder water HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 DE TWEEDE KAMER is Donderdagmiddag vanaf één uur tot vijf minuten voor half acht opnieuw in comité-generaal bijeen geweest ter beraadslaging over de Regeringsverklaring inzake Indonesië. Toen de openbare vergadering werd geopend deelde de voorzitter, mr. dr. Kortenhorst, mede, dat de geheimhou ding was opgeheven voor de volgende mededeling: De Kamer heeft met instemming kennis genomen van de mede deling van de regering, dat over de overeenkomsten van 22 juni 1949, wanneer deze ook door de Republikeinse regering be krachtigd zijn, en voor de Ronde-Tatel-conferentie, een open bare gedachtenwisseling tussen Regering en Kamer zal kunnen plaatsvinden; dat verdere punten van belang eerst op de Ronde- Tafel-conferentie zelf aan de orde zullen komen; dat bij de vorenbedoelde openbare gedachtenwisseling de regering de Ka mer zal inlichten over de uitvoering van de „ceasefire" (over eenkomst staakt het vuren) in Indonesië. De Kamer verklaart zich bij herhaling voor de snelle totstand koming van vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, gevormd door gelijkwaardige deelstaten op de grondslag van een onbelemmerd zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volken. Hierna werd de vergadering gesloten. De Kamer komt heden Vrijdag, te één uur, wederom bijeen. BATAVIA, 15 Juli (Aneta). Het republikeinse kabinet heeft Donderdagavond te Djogja het Van RoyenRum accoord aan vaard. Het heeft nog geen beslis sing genomen over de uitvaardi ging van liet bevel staakt het vuren. VANDAAG OOK EXPORT VAN GROENTEN 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Het Bedrijfschap voor Groente en Fruit deelt mede: De export van groente naar Duitsland kan heden nog doorgang vinden onder de be kende voorwaarden, waarbij ech ter de tuinbouwveilingen er reke ning mede gelieve te houden, dat de exportpercentages voor dit land als volgt worden gewijzigd: maximaal 20 procent voor de to maten en maximaal 30 procent voor de overige toegelaten pro ducten. (I4PJ). De rode Nazi's, die het bestaan alle niet-communisten uit te maken voor fascisten, hebben thans de terreur gebracht op de straat, in de bioscopen en zelfs in de raadzalen. Door ordeverstoringen op grote schaal trachten zij de Overheid en ons Volk te intimide ren. Officieel heet het te gaan tegen de vertoning van de film „Het IJze ren Gordeijn" thans ,,Het geval Gouzenko" geheten. In wezen hebben deze relletjes echter ten doel ons Volk te intimi deren, het bang te maken. Zo deden de Nazi's in Duitsland en elders evenzeer. Maar de Democratie wijkt ook nu niet. Burgemeester d'Ailly had deze film. die critiek levert op de toe standen in de Sovjet-Unie maar overigens van zeer geringe waarde is, kunnen verbieden. Hij zou daar mede een eind hebben kunnen ma ken aan de relletjes, waarbij de po litie, gezien de omvang van de or deverstoringen, uiteraard krachtig moest optreden. Maar de burge meester week niet en terecht. De Nederlandse democratie wil zich niet onder censuur stellen van de trawanten van Moskou en onze Rechtsorde zal zich krachtig ver zetten tegen alle intimidatie-pogin gen van de Moskovieten. De communisten gaan nu hevig te keer tegen wat zij noemen „het beestachtig ordeverstorend en bloe dig" optreden van de Amsterdamse politie. In de Raad van Amsterdam tracht ten zij de burgemeester over te ha len tot een debat inzake het optre den van de politie. Ook hier had de burgemeester op in kunnen gaan al is hij hiertoe geenszins verplicht. Maar de burgemeester had de rode Dames en Heren door en noch bele digingen noch gebrul konden de burgemeester van de wijs brengen. Toen het in de Raadzaal rumoerig bleef, zodat de agenda niet kon worden afgewerkt, hanteerde de burgemeester als voorzitter zijn uiterste bevoegdheid en Lou See-' gers, de leider van de raddraaiers, werd door rechercheurs in zijn kraag gepakt en uit de zaal verwijderd. De Moskovieten mogen uit de hou ding van burgemeester d'Ailly af leiden, dat de Democratie niet van plan is te wijken voor terreur. Het Nederlandse Volk wil zijn vrije de mocratische instellingen bewaren en als het moet ook verdedi gen. WASHINGTON, 14 Juli (A.N.P.-Anefa) Het Amerikaanse blad „Washington Daily News" (een van de „Scripps Howard" bladen) publiceerde gisteren het eerste van een reeks van vijf artikelen van de met de „Franeker" omgekomen correspondent Burton Heath. De artikelen zullen alle posthuum verschijnen. De titel van het eerste artikel, opgemaakt over de gehele front pagina, luidt: „Onze blunder in Indonesië". De schrijver con stateert: „De diplomatie van de Ver. Sta ten heeft een andere zeer grote blunder in het Verre Oosten be gaan. Nadat wij China verloren heb ben, gaven wij nu opnieuw aan Moskou de gelegenheid, waarop het zat te wachten, om in Indonesië een gebied dat zal blijken de sleu tel te zijn in een pacific-oorlog door te dringen. Onlangs hebben wij door middel der V.N. de Nederlan ders gedwongen Indonesië vrijheid te geven op een zo snelle en plotse linge wijze, dat in de komende vijf jaren, waarin beslist zal worden over het al of niet uitbreken van een derde wereldoorlog, er in In donesië geen stabiele regering zal zijn. Wij hebben onze steun verleend aan de minst democratische en minst Westers gezinde groep in de Archi pel, door hen een overheersende positie te geven in de komende nieuwe regering." Na een uiteenzetting van de stra tegische positie van Indonesië bij een eventuele oorlog tussen Rusland en de Westerse democratieën, ver volgt de schrijver: „Vele niet- Nederlandse waarnemers hier zijn van mening dat de Ver. Staten Engeland en de overige Westerse democratieën groot, belang hebben bij een stabiele regering hier. Een dergelijke regering zou bereid en Voor de rechter.... NEURENBERG, 14 Juli (Reuter) Een vroegere S.A.-man verklaarde voor 'n Duits Hof van beroep voor zuiveringszaken: ,,Ik wil doodvallen als de tegen mij gerichte getuigenverklarin gen waar zijn." Een seconde later zonk de beschuldigde, Friedrich Geyer, dood ter aarde. Het poortje van Wesferhuisvrou- wengasthuis te Franeker, dat een der belangrijkste bezienswaardig heden van dit Friese stadje vormt, vertoont scheuren en dreigt zelfs voorover te hellen. Daarom heeft men het met balken gestut. Het Rijksbureau voor Monumenten zorg heeft een plan opgemaakt, dat reeds de goedkeuring van de minister heeft gekregen, om het uit 1737 daterende poortje weer in oude stijl te restaureren. De drie dagen oude staking van Italiaanse bouwvakarbeiders heeft zich Donderdag met 100.000 man uitgebreid, zodat in totaal thans bij na 750.000 arbeiders in staking zijn. De staking, die begon in de Noor delijke provincies Lombardije, Pie- mont en Ligurie zal volgens de plannen zich steeds verder Zuid waarts uitbreiden totdat zij het ge hele land omvat, indien de eisen der stakers niet worden ingewil ligd. Meer dan 600.000 stakers zijn aangesloten bij het onder commu nistische leiding staande algemeen in staat moeten zijn een Sowjet- agressie te weerstaan en bij een werkelijke aanval een beroep moe ten kunnen doen op de militaire kracht van het Westen. Er was een kans om hier een dergelijke rege ring te krijgen. Maar de Ver. Staten hebben deze gelegenheid welbewust laten voorbijgaan en hun gehele steun gegeven aan een groep, die twijfelachtige bedoelingen heeft en nog meer twijfelachtige bekwaam heid bezit." EERSTE ZITTING REPUBLIKEINS KABINET BATAVIA, 14 Juli (Aneta). In de eerste kabinetszitting sinds de terugkeer van de republikeinse re gering te Djogja, heeft de leider van de noodregering, Sjafruddin Prawiranegara, zijn mandaat terug gegeven. In de zitting, die Woens dagavond werd gehouden, werd verder besloten de Sultan van Djog ja te benoemen tot Minister van Defensie en coördinator van de openbare veiligheid. De eerste functie werd vóór 19 December bekleed door Moh. Hatta. De zitting zou Donderdagavond worden voortgezet, teneinde te be slissen over 't republikeinse stand punt t.a.v. het accoord van dr. Van Royen en Moh. Rum, waarna de regering een verklaring zal afleg gen in de plenaire zitting van het werkcomité van het KNIP. De zit ting werd o.a. bijgewoond door Su karno, die Sjafruddin en de leden van de noodregering dankte voor de diensten ten behoeve van de voortzetting van de strijd. Vervol gens gaf Hatta een uiteenzetting van de politieke situatie en de vraagstukken, waarvoor de regering zich geplaatst ziet. President Truman heeft Donder dag op zijn wekelijkse persconferen tie zich uitgesproken tegen het voorstel uit het Congres om Spanje 50.000.000 dollar van de Marshall- gelden te lenen. Het voorstel was van de toewijzingscommissie van de Senaat, President Truman ver klaarde met de meeste nadruk, dat hij hierin niet zou toestemmen, om dat de V.S. momenteel niet °P vriendschappelijke voet met Spanje stonden. Op de vraag of hij zijn veto zou uitspreken over het gehele wets ontwerp voor toewijzing van Mar shall-gelden, indien het Congres 'n gedeelte ervan voor Spanje bestemd had, antwoordde Truman, dat hij die kwestie zou behandelen wan neer het wetsontwerp voor hem lag, doch dat het misschien niet nodig zou zijn, de kwestie te over wegen, daar de Senaat de voorge stelde lening zou kunnen verwer pen, wanneer de toewijzing voor 't laatst werd behandeld. Truman zei nog, dat de deelne- mendfe landen moesten uitmaken of Spanje uitgenodigd diende te wor den om deel te nemen aan het plan-Marshall. Hij wees er op, dat Portugal het voorstel reeds geop perd had, maar dat het verworpen werd. -iM De heropening van de Koninklijke Militaire Academie. Tijdens de rede van de gouverneur van de K.M.A., kolonel K. G. Puffius In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, van luit.-gen. M. R. H. Calmeyer en tal van andere autoriteiten, w.o. Mgr. J. Baeten, bisschop-coadjutor van het Bisdom Breda en schout-bij nacht J. J. L. Willinge, commandant zeemacht Nederland, heeft de minister van oorlog, mr. W. M. R. Schokking, Donderdag de Koninklijke Militaire Academie in Breda heropend. De plech tigheid werd gehouden op de binnenplaats van het kasteel Bre da, waar reeds gedurende 120 jaar de K.M.A. is gevestigd. In aanvang van de plechtigheid herdacht de gouverneur van de K MA, kolonel K. F. Puffius, de ca detten, die in 1940 gevallen zijn. Hierna nam de generaal-majoor der genie, J. Kok, het woord. De gene raal-majoor merkte op, dat hoewel niet gereed, men toch overgegaan was tot de opening van de Acade mie vanwege het nieuwe studie jaar, dat voor de deur staat. Ver volgens 'gaf hij een kort overzicht van de geschiedenis van het kasteel dat als het oorspronkelijk stadsslot der graven van Nassau beschouwd kan worden. De KMA is altijd ge weest en dit zal zij ook blijven, de Alma-Mater van het officierscorps. Luit.-gen. Calmeyer sprak namens (Van onze eigen redacteur) DONDERDAGMIDDAG, op de feestdag van St. Bonaventura, is Pater dr. Bonaventura Kruitwagen O.F.M. in de grote zaal van de Kamer van Koophandel die geheel gevuld was met geestelijke en wereldlijke autoriteiten en vrienden gehuldigd ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest en van zijn in Octo ber te vieren 75e verjaardag. vakverbond, dat het eerst de sta- king afkondigde. De rest der stakers reeds 27 jaar geleden voorzag, dat In Rotterdam is pater Bonaven tura Kruitwagen tweemaal gedoopt. In 1874, nadat hij er als zoon van eenvoudige bakker was geboren en later nog eens bij wijze van vuur doop tijdens het bombardement van Rotterdam, waarbij zijn kostbare bibliotheek en onvervangbare ma nuscripten verloren gingen. Gisteren heeft hij er op zijn hul diging weer een grote dag beleefd. Het is een bijeenkomst geworden, waarbij vele vonken van geest en humor rondspatten, waarbij men in kort bestek hoorde welk een veel zijdig geleerde de père is en waarbij de minister van Onderwijs hem de ridderorde van de Nederlandse Leeuw kwam brengen. Voor de vonken van geest zorgde allereerst de voorzitter van het hul digingscomité, professor Rogier, die een overzicht gaf van de geleerde, de Rotterdammer en de priester Kruitwagen. De geleerde, dat is de onbegrij pelijke veelzijdige geest, die als autodidact de wetenschap is binnen gekomen langs een zijdeur, maar die in vele opzichten aan de top kwam te staan met zijn internationale faam op het gebied van de incuna belen en post-incunabelen. Met zijn kennis van palografie en paleotypie, van geschiedenis en liturgie, van kalendalia en grammaticalia, maar die nooit een boekenwurm is gewor den. Wiens belangstelling uitging naar alles wat actueel was. Die kernachtige dingen heeft geschreven over sociaal-economische onderwer pen, die iets te zeggen had over de missionering van Indonesië, die is lid van de „vrije" (niet commu nistische algemene vakbond, die zich gisteren bij de staking aan sloot, nadat hij eerst een boycot had voorgesteld. Verwacht wordt, dat ambtenaren van het Ministerie van Financiën Vrijdag een algemene staking voor hogere lonen zullen beginnen. de journalistiek academische oplei ding eist, die over windhozen en aflaten over katholieke hekjeszet terij, over tante Betjes en over de prae-Romaanse bouwkunst uit de hoek kon komen en wiens artikelen in tal van bladen en tijdschriften van allerlei richting verschenen zijn. Dan is er nog de Rotterdammer Kruitwagen wiens naam riekt naar speculaas en bitterkoek, maar die het bracht tot een historische ken nis van zijn stad, die de gedachten onwillekeurig- terugvoert naar die andere grote stadgenoot, Erasmus, wiens zon wij nemen aan, aldus Rogier, in tegenstelling met Kruit wagen in Bazel onderging. Ten slotte de priester, in welke waardigheid hij steeds een opval lend oecumenische geest aan de dag heeft gelegd. Niet alleen verdraag zaamheid was hem eigen, maar aan vaarding van andere meningen, zo als de Christelijke liefde dat wil, zonder dat ooit iemand daarbij een moment heeft kunnen twijfelen aan zijn goede katholieke gezindheid. Ten slotte bood prof. Rogier de jubilerende Franciscaan een gouden huldeboek aan, waarin 41 medewer kers bijdragen hebben geschreven. Bijna alle universiteiten zijn onder die medewerkers vertegenwoordigd. Had men de ruimte gehad voor al le gegadigden, dan was het een hulde-encyclopedie geworden Toespraken volgden van dr, Kes- Sen namens de Ned. Vereniging van Bibliothecarissen, Deken Nikel na mens de geestelijkheid van ons land en pater dr. Apollinaris van Leeu wen, de provinciaal der Francisca nen, alsmede enkele vrienden, waar onder ook andersdenkenden, die met een bijzondere dankbaarheid zijn fijne tact voor hun geloofs overtuiging in herinnering brach ten. En tot slot de „broeder elephans" zelf, zoals hij zichzelf wel noemde. „Ik ben het met die hulde wel eens. Ik wil zelfs wel inzien dat het me in zekere zin toekomt. Maar eigen lijk, als er gehuldigd moet worden, dan hebben daar ook allen recht op die op ander terrein, dat minder opvallend is, minstens even hard geploeterd hebben", was het sym pathieke antwoord. VENLO, 14 Juli. De eerste dag van de hervatting van de groenten- export naar Duitsland ging reeds gepaard met enorme aanvoeren op dc Venlose veiling. Er deden zich in het oog lopende prijsverschillen voor. Bloemkool eerste soort voor Duits land behaalde dc maximumprijs van 42. cent, terwijl hetzelfde product voor het binnenland niet hoger dan 15 cent kwam. Voor tomaten waren deze cijfers resp. 50 en 30 cent per kilogram. Duitsland vroeg vooral bloemkool, tomaten, komkommers en peen. 2500 kisten tuinbonen moesten worden doorgedraaid, om dat de minimumprijs uitbleef. Ver schillende duizenden kisten kropsla ondergingen eveneens dit lot en werden door de tuinders weer mede naar het veld genomen om daar als bemesting te dienen. Slechts bij aanhoudende droogte zal er nog een kans bestaan voor sla-export. Op het ogenblik zijn de Duitsers voor dit product „self-supporting". Het deviezenpotje van ruim 450.000 dollar is reeds na een dag mede in verband met de aanvoeren elders duchtig aangesproken. Iedere dag moeten de exporteurs aan het be drijfschap groenten en fruit opgave doen van het in dollars uitgedrukte factuurbedrag van het op die dag geëxporteerde. Naar wij vernemen zal, via de radio, 's morgens om ze ven uur voortaan bekend gemaakt worden of er in verband met de be schikbare deviezen die dag export van groenten zal plaats hebben. generaal Kruis, die verhinderd was. De luit.-generaal herinnerde eraan, hoe men in de officiersopleiding een voortzetting kan zien van het ridder-ideaal uit de Middeleeuwen. Sindsdien is er veel veranderd. Er is niet alleen geestdrift nodig maar een scherp verstand en een helder vernuft. Hij wilde de spreuk van de KMA doen luiden: „s'instruir pour defendre", verdediging van ons ge loof, Koningin en Vaderland en on ze vrije staatsinstellingen. Minister Schokking legde in zijn rede de nadruk op de persoonlijk heidsvorming van de officieren. Een officier zonder geestelijke grond slag is niet geschikt om leiding te geven. In dit verband sprak de mi nister de hoop uit, dat de eredienst spoedig weer een plaats in de KMA zal innemen. Vervolgens richtte Prins Bernard zich tot het cadettencorps. De Prins hoopte, dat de cadetten zullen wor den voorbereid tot vlotte enthou siaste en plichtsgetrouwe mannen, die hun troep tot voorbeeld zullen zijn. Na de toespraak van de Prins had een défilé van de cadetten plaats langs de genodigden. WILLEMSTAD, 14 Juli (ANP). Gouverneur Peters zal Dinsdag per vliegtuig naar Nederland vertrekken voor algemeen overleg. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote. CALCUTTA, 14 Juli (Reuter) Tijdens een rede van Nehroe, de minister-president van India, die naar Calcutta was gekomen om 'n onderzoek in te stellen naar de oorzaken van politieke onrust en geweldplegingen in de stad, is een bom geworpen naar een politiepost op het terrein van de bijeenkomst. Twee agenten werden gewond. Nehroe zette zijn rede gewoon voort. Enkele uren tevoren ontplof ten in Calcutta drie andere bom men. Een man, die de aanslag zou hebben gepleegd, werd aan de po litie overgeleverd. Toen Nehroe naar het Govern ment House terugkeerde werd langs de route een jonge man met een geladen revolver aangehouden, die driemaal vuurde op een politie agent. NEW YORK, 14 Juli (ANP-Aneta) Mrs. Brandon van de „New York Herald Tribune" heeft zelf een eind gemaakt aan de geruchten, dat z(j geweigerd zou hebben verder dan Singapore te vliegen, omdat zij het voorgevoel had, dat er iets zou ge beuren, door te Hongkong te ver klaren dat zij geen sabotage ver moed had en niet het plan had de gehele terugreis met het gezelschap te maken, daar zij gebonden was door een te voren vastgelegd ver blijf van drie maanden in het Verre Oosten. BOMBAY, 14 Juli (Reuter). De politie van Bombay heeft haar opsporingswerkzaamheden in de heuvels van Ghatkopar gestaakt, daar men van mening is, dat de lichamen van de drie nog vermiste omgekomenen geheel verbrand zijn. Wel worden de hellingen nog door de politie bewaakt en is een belo ning uitgeloofd voor het vinden der lichamen. In het Bombayse stadhtiis is Dinsdag een rouwdienst gehouden voor de 45 slachtoffers. Ongeveer 1000 personen woonden de dienst bij. Er werd gebeden door de Katho lieke Bisschop, mgr. Valerian Gra- cias, de Presbyteriaanse en Metho distische dominéés en door Rabbi J. Baruch. Morardji Desai, lid van het Bom bayse gemeentebestuur verklaarde dat „deze verschrikkelijke tragedie de trotste en machtigste mens ne derig en onderworpen aan Gods wil moet maken". Hij bad voor de doden en zeide te hopen, dat de nabestaanden de moed en de kracht zullen hebben om hun verschrikke lijk verlies te dragen. De Amerikaanse ambassadeur, Henderson, die evenals vele andere leden van het corps diplomatiqué aanwezig was, dankte de regering en het volk van India voor hun „medeleven en behulpzaamheid om de gevolgen van de tragedie te ver zachten". Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat Nederlandse functiona rissen naar Bombay zijn vertrok ken om, zo nodig, behulpzaam te zijn bij het onderzoek, dat door de Indiase regering naar de vliegramp te Bombay is ingesteld. Deze heren worden gevolgd door prof. dr. ir van de Maas van de technische Hogeschool te Delft en prof. dr. Vening Meinesz, directeur van het meteriologisch instituut te de Bilt. Minister Stikker heeft de Ameri kaanse ambassadeur te Den Haag, dr. Baruch, meegedeeld, dat de Ne derlandse regering deelneming van Amerikaanse deskundigen aan het onderzoek zou verwelkomen. De Nederlandse regering is be reid op iedere mogelijke wijze haar medewerking te verlenen om te ver zekeren, dat de waarheid over de oorzaak van de ramp volledig aan het licht zal worden gebracht. OM DE MUIZEN TE VERDRIJVEN Tengevolge van de langdurige droogte van de laatste weken is de muizenplaag in de Betuwe sterk toegenomen. Bepaalden de muizen zich aanvankelijk tot het verorbe ren Van gras uit weilanden, door de grote droogte, waardoor het gras verdord is, hebben zij thans het meest hun vraatlust botgevierd in korenvelden, bietenvelden en ande re landbouwgewassen, waardoor een enorme schade werd berokkend. In de polder Beusichem is het polder bestuur voornemens een gedeelte van de polder onder water te zet ten om daardoor de muizen te ver jagen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1