Moskou is nieuw offensief begonnen, thans op het economisch front VIA ZIEKENFONDSCONCENTRATIE NAAR NATIONALISATIE? De Beurs in deze week De schat van Matabonga RADIO-PROGRAMMA De krachttoeren van de „Tour" De week in het buitenland Toestand in Europa ernstig Wielerronde eist volledige aandacht van het Franse publiek Zaterdag 16 Juli 1949 1 pR KAN weinig twijfel meer bestaan omtrent het feit, dat Moskou een nieuw offensief begonnen is, ditmaal op het economische front, om de Communistische wereldrevolutie een nieuwe kans te geven. Nu de koude oorlog in West-Europa, waarbij de strijd om Berlijn de wereld moest imponeren hoe sterk Moskou en hoe zwak Washington was, voorlopig met de nederlaag van Moskou is geindigd en de z.g. communistische penetratie, welke nu niet bepaald vredelievend was, in Belgrado met het hoofd tegen de muur liep en door de onrust in de andere vazalstaten voor Stalin wel een ontgoocheling is gewor den, wordt een nieuw maar zeer dreigend offensief ingezet over heel de wereld, ten einde door middel van massale stakingen, de zich zo moeizaam herstellende economische orde, een vernietigende slag toe te brengen. Op 4 Juli van deze maand schreef de Russische „Prawda" hierover o.m. het volgende: „De kapitalis tische wereld gaat onweerhoud baar haar ondergang tegemoet. Het dreigende spook van een nieuwe economische crisis klopt gebiedend en onverbiddellijk aan de deuren van de kapitalistische landen en de arbeidersmassa's in de zgn. demo cratische landen zien eindelijk in, dat de westerse democratie voor hen niet anders betekent dan een nieuwe vorm van kapitalistische uitbuiting. Zij grijpen nu naar het oude revolutionaire machtsmiddel, het enige doelmatige wapen van de arbeidersklasse, de staking, om zich te bevrijden". Deze, laten we hopen voorbarige juichkreet, laat in elk geval niets aan duidelijkheid te wensen over. Het is dan ook zeker niet toevallig, dat op het moment, dat Engeland economisch een zeer ernstige crisis doormaakt, welke voor dit land zeker niet minder dreigend is voor zijn bestaan, dan de ..the battle of Londen" welke de Britse eilanden in 1940 bedreigde, overal in, het land grote stakingen uitbreken en dreigen, welke bij voorbaat de toch reeds zo moeilijke reddingspogingen van de Regering, tot een mislukking doemen. Reeds geruime tijd zijn de mijnwerkers m Australië aan het staken en leggen handel en bedrijf hier steeds meer lam en het aantal werklozen hier is momenteel reeds groter dan Australië ooit gekend heeft. En ondanks het feit, dat de Labourre- gering, die hier steeds de Commu nisten naar de ogen zag, dagelijks met grote advertenties in de cou ranten, de arbeiders bezweert, geen handlangersrol te spelen van Mos kou en bun land en volk de dupe te doen worden van Moskou's tac tiek, duurt de staking voort Ook Engeland wordt momenteel door de stakingskoorts geteisterd. Alleen het feit, dat in Canada twee organisaties van havenarbeiders herrie kregen, omdat de Commu nistische organisatie wilde staken en de niet-communistische niet, hebben de havenarbeiders in Enge land het werk neergelegd. Deze bacil is overgeslagen 'naar de spoorwegarbeiders en op het mo ment, dat het land juist alle krach ten moet inspannen om de produc tie te verhogen, vallen de Engelse arbeiders hun eigen arbeidersrege ring in de rug aan. Ondanks alle sociale maatregelen door de La- bourregering getroffen, weer verzoend, na de ongelukkige rede van de heer Vermeulen, het geen voor de sociale vrede van grote betekenis is, maar een oproep van de Regering, toe te treden tot een organisatie om ons volk tegen eventuele communistische agitatie, die ook hier natuurlijk komt, te beschermen, vindt nauwelijks bij ons v0'h enig gehoor. Slechts 7000 Nederlanders gaven zich hiervoor op. Het is vooral deze laksheid, waarop Stalin momenteel specu leert en die hem de grootste kan sen geeft. Dc toestand in Europa ernstig Het tijdstip voor dit nieuwe Com munistische offensief is natuurlijk niet willekeurig gekozen. Het oude Europa, dat meer en meer de som bere voorspelling van Goebbels, dat uit de oorlog van 1940 geen winnaar te voorschijn zal komen, maar alleen verliezers, tot werke lijkheid maakt, kon ondanks aller lei financiële injecties, maar niet op gang komen en blijft noodlij dend, En het land, dat tot voor 25 jaren nog behoorde tot de rijkste en machtigste landen van de wereld, Engeland, is er thans economisch het meest ellendig aan toe. Zeker de toestand is nog niet zo wanho pig, dat er geen redding zou zijn. Mede met hulp van de Dominion- landen, wier financiële experts deze week naar Londen zijn geroe pen, zou Engeland door middel van een op lange termijn afgesloten economisch blok, naast het dollar en roebelblok een krachtig sterling- blok kunnen vormen om desnoods een zelfstandig economisch bestaan te voeren. Dat de V.S. niet bijzon der gebrand zijn op een dergelijk autarchisch stcrling-tplok is begrij pelijk, maar niet minder, dat Enge land zich met hand en tand er te gen verzet, om geheel onder de dollar-hegenomie te komen! Het is op grond daarvan dat Sir Stafford pertinent weigerde zich accoord te verklaren met het zgn. sanerings plan van de Amerikaanse minister Snyder, waartegen Frankfijk en België, die' bij een dollar-zóne niet zulke grote belangen hebben, veel minder gekant waren. Nu bleek men in Washington voor deze Engelse argumenten niet helemaal ongevoelig te zijn, alleen men stond er wat sceptisch tegenover. Want niet al leen zal het Engelse saneringsplan een kwestie van lange termijn zijn, terwijl de hulp van het Marshall plan onherroepelijk in 1952 afgelo pen is en Europa dan op eigen be nen moet staan, maar ook zal de Engelse regering in staat moeten zijn, om dwaze politieke stakingen radicaal de kop in te drukken. En het is hier vooral, dat men in En geland in de kracht van een La- bourbewind niet veel vertrouwen heeft. Zo schreef „The New York Herald Tribune" deze week, dat de vermaning van Cripps aan de Kn- gelsen, soberder te leven en de buikriem wat strakker aan te halen natuurlijk wel van waarde is. Maar deze versobering, aldus het invloed rijke New Yorker blad, zal volko men waardeloos zijn, indien zij niet gevolgd wordt door een hoge re productie, welke per eenheid minder aan man en machineuren kost. En daar ontbreekt in Enge land, aldus het blad, nog alles aan en in andere West-Europese landen niet minder. Het blad wijst er op, dat de productie in West-Europa, ondanks de belangrijke verbetering van de arbeidsvoorwaarden en on danks het feit, dat er weer voedsel in overvloed is, nog maar nauwe lijks 80% van de voor-oorlogse be draagt. Engeland, zo gaat het blad verder, wil geen luxe artikelen meer in voeren, omdat het voor deze luxe geen dollars beschikbaar wil stel len. Wij begrijpen dit, maar wan neer diezelfde Labourregering geen einde maakt aan de luxe productie, waarbij de arbeiders ondanks ho gere lonen, kortere arbeidstijden en allerlei sociale verbeteringen het op hun dooie gemak aandoen, dan helpt het import-verbod van luxe artike len geen zier. Verder wijst het blad er nog op, dat al die sociale maatregelen prachtig zijn, maar wanneer deze de belastingdruk zó opvoeren, dat bij de ondernemers elk initiatief gedood wordt dan zijn die mooie sociale maatregelen toch niet te handhaven. Op ditzelfde aambeeld hamert ook de bekende Amerikaanse journalist Walter Lipman, die het zelfs een verbijsterend probleem noemt, dat de West-Europese arbeider nog al tijd belangrijk minder produceert dan voor de oorlog en hij vraagt zich af, hoe er in de toekomst nog sprake kan zijn van gezonde han delsbetrekkingen, wanneer dit niet verandert. Hij wijst er verder op, dat West- Europa met alle Amerikaanse hulp op de duur economisch 't onderspit zal moeten delven tegen Oost- Europa, waar de arbeiders bij het Sovjet-regiem veel langer en veel goedkoper arbeiden en dus ook veel goedkoper produceren. Men zaj de Amerikanen nooit duurzaam kunnen beletten de artikelen die zij behoeven straks uit die landen te kopen, aldus Lipman. Hieruit ziet men, dat al ligt er natuurlijk ook een politiek ad dertje onder het gras de animo in de V.S. om West-Europa er weer bovenop te helpen, niet bepaald stijgende is. En de toekomst voor ons er niet zo rooskleurig uitziet. GROTE REGERINGSORDER VOOR FOKKER De Nederlandse regering heeft een contract afgesloten met de N.V. Ned, Vliegtuigenfabriek „Fokken'", voor de levering van enige honder den door de Fokkerfabriek in licen tie te bouwen vliegtuigen van het type Gloster Meteoor. Deze twee-motorige straalvlieg tuigen zijn bestemd voor de lucht machten'van Nederland en België. De Mgteoororder betreft de groot ste opdracht welke de Fokkerfa briek ooit ineens uit te voeren heeft gekregen en zal haar enige jaren werk verschaffen. (Van onze Parijse correspondent) DE „TOUR DE FRANCE", die nog altijd op volle toeren draait, heeft bij het Franse volk niets meer of minder dan een wonder te weeg gebracht. Een wonder vannationale eens gezindheid! Sinds vele jaren heeft geen enkele Franse regering iets meer dan de schrale helft der bevolking in een gesloten gelid achter zich kunnen scharen. Sinds vele jaren ook toont het Franse volk de hardnekkigste meningsverschillen op alle moge lijke gebieden, leder denkt het zijne over Marshall, de toekomst van de franc, de. toneelstukken van jean-Paul Sartre, de luimen van Stalin, de prijs van de biefstuk, de kwaliteit van de Renault- automobielen, de prestaties van het Opera-ballet, de smaak van de staatssigaretten, het tekentalent van minister-president Henri Queuille, de benen van Mistinquette, de woningschaarste, de new look, de graanoogst en zo maar voort tot in het oneindige. En 't grote mirakel bij zoveel redekavelarij is, dat zich een ware en wasechte meerderheid heeft uitgesproken pro de „Tour de France". Niemand anders dan de hooggeachte en welbefaamde heer Gallup, directeur van het internationale bureau voor opinie onderzoek, heeft dit wonder voor ons geboekstaafd. 85 pet. van de Franse mannen volgt de „Tour" en 62 pet. van de vrouwen. De kranten, die er over schrijven, worden letterlijk stukgelezen! n Ziekenfonds is green staatszaak. Allereerst wordt hierin nadruk kelijk vastgesteld, dat de zorg voor de gezondheid voor ieder mens zijn persoonlijke zaak is. Hier mag de staat hoogstens ordenen en regelen, maar niet het zelfbeschikkingsrecht van de mens aan zich trekken. Zij hoort evenmin in de sfeer van het bedrijfsleven, gelijk voorgestaan door de St. v. d. Arb. Krachtens zijn aard behoort het ziekenfonds thuis op het terrein van de Volksgezondheid, want het waar, borgt haar leden immers direct of die alleen indirect zo ruim mogelijke medische te handhaven zijn, als het land I hulp, welke ze of zelf verschaft of economisch gezond blijft, stellen ze i daarvoor bemiddeld. Door de ver- momenteel alles in het werk om de I plichte verzekering kreeg het zie- dreigende economische ontreddering zo groot mogelijk te maken. En zo dreigend zijn de gevaren, die hier- kenfonds wel enige gelijkenis met de sociale verzekeringen, maar be hield haar eigen karakter. Het zie- door ontstaan, dat de Labourrege- 1 kenfonds heeft teveel te maken met ring, de noodtoestand afkondigde J~ en militairen heeft opgeroepen om deze staking te breken. Van Engeland heeft deze stakings bacil zich verbreid over Frankrijk en Italië en ook daar zijn honderd duizenden arbeiders in staking ge gaan, met geen ander doel, dan het langzaam op gang komende herstel van Europa, dank zij de Marshall hulp, weer te niet te doen. Dat de arbeidersmassa' daarvan zelf op de eerste plaats de dupe wordt, zien deze verblinden niet in. Ook hier in Nederland niet. Wel hebben de leiders van onze lande lijke vakcentrales, zich gelukkig de toestanden in de gezinnen, is te intiem met haar leden verbonden, dan dat het moreel verantwoord zou zijn om dit in het vlak van het bedrijfsleven te trekken. Dit blijkt ook wel uit het ontstaan der fond sen: niet uit een wet, maar uit eigen vrije wil van betrokkenen. Wel zijn er daardoor een groot aantal fond sen en somstijds enkele misstanden ontstaan. Zij zijn allemaal echter terug te brengen tot een beperkt aantal soorten, vooral gegrond op levensbeschouwing. Wanneer men dus wil ordenen, dient dit te ge schieden in die richting. Daarnaast is de meest aangepaste innerlijke ZONDAG 17 JULI HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 8 00 Nieuws; 8.15 Gramo- foonmuziek; IKOR: 8.30 Kerk dienst; KRO: 9.30 Nieuws; 9.45 Gra- mofoonmuziek; 10.00 Hoogmis in de H. Sacramentskerk te Bx-eda; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.40 Omroep- Kamerorkest en bariton; 12.15 Apo logie- 12.35 Gramofoonmuziek; 12.40 Amusementsorkest; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws: 13.20 Amuse mentsorkest; 13.45 Uit het boek der boeken; 14.00 Utrechts Stedelijk Or kest- in de pauze gesprek met de acteur Johan Schmitz; 15.00 Zin gende negers; 15.10 Piano en zang met luitbegeleiding; 16.10 Sportre- portage- 16.25 Vespers; NCRV: 17.00 Kerkdienst; 18.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten; 19.00 Massazang; 19.30 Nieuws; KRO: 19.45 Gramo foonmuziek; 19.50 Boekbespreking; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.12 Ge varieerd programma „Uit en Thuis" 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II 415 M. VARA: 8.00 Nieuws; 8.15 Postdui- venberichten; 8.20 Gramofoonmu ziek; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Barca rolle; 9.10 Postduivenberiehten; 9.15 Men vraagten wij draaien; 9.45 Geestelijk leven; VPRO: 10.00 Kin derhalfuur; IKOR: 10.30 Kerk dienst; VPRO; 11.45 Berichten; AVRO: Aan boord van het s.s. Bo- naventura; 12.30 De Zondagclub; 12.40 Klavier; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole Orkest; 13.50 Even afre kenen; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Zang klasse; 14.50 Filmpraatje; 15.05 Twee piano's; 15.35 Amerikaans Studentenkoor; 16.00 Zigeunermu- ziek; 16.30 Sportrevue- VPRO: 17.00 Lezingen; VARA: 17.30 Mannen koor; 17.50 Gramofoonmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Klein kunst- 19.00 Radiolympus; 19.30 Or kest; 'AVRO; 20.00 Nieuws; 20.15 Vaeantie-programma; 21.00 Lys Gauty zingt; 21.30 Hoorspel uit het circusleven; 21.45 Strijkorkest; 22.15 Nieuws van de week; 22.25 Het Nederlands Kamerkoor; 23.00 Het nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 18 JULI HILVERSUM I, 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerrapport; 8.15 Te Deum Lau- damus 8.45 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor jonge zieken; 9.30 Gramo- loonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.20 Voor dracht; 11.40 Bas en piano; 12.10 Promenade-orkest; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Promenade-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 ,,Mandolinata"; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Schoolra dio; 14.35 Gramofoonmuziek; 15.00 Tuinpraatje; 15.30 Piano; 16,45 Gra mofoonmuziek; 17.00 Voor kleuters; 17.15 Orgelspel; 17.45 Regeringsuit zending; 18.00 De vijf Zapakara's; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Regeringsuitzending; 20,00 Nieuws; 20.15 Kerkconcert; 21.00 Reisimpressies 21.20 Resiiden- tie-orkest en sopraan; 22.15 Swee- linck kwartet; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramo foonmuziek; 23.35 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 415 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeids vitaminen; 10.50 Gramofoonmuziek; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Orgel en viool; 12.00 De Kwintetspelers; 12.30 Mededelingen; 12.33 In 't spion netje; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13,15 Orkest- 13.50 Gramofoonmu ziek; 14.00 Wat gaat er om in de wereïd?; 14.20 Gramofoonmuziek; 15.00 „Bonbonnière"; 16.00 Over Zuid-Amerikaanse muziek; 16.45 Solistenconcert; 17.30 Voor padvin ders; 17.45 De Kilima's; 18.00 Het Nieuws; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.30 Filmkrant; 19.00 Lezing; 19.15 Viool en piano; 19.45 Gramofoon muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Opera Carmen, van Bizet; 22.30 Musette- orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Swing Corner. structuur, die van het onderling be heerde fonds, waarbij de mensen zelf de bepalingen vastleggen waar op zij zelf zullen worden geholpen. Er waren weliswaar ziekenfondsen die a.h.w. werden gesticht en be heerd door artsen of bepaalde in stellingen doch ook daar is dikwijls een vorm van medezeggenschap van de leden ingevoerd. Uiteraard blij ven deze laatsten hier verder buiten beschouwing. Op eigen beginselen De katholieke fondsen worden niet alleen onderling beheerd, maar laten zich vooral leiden door de be ginselen van de katholieke levens beschouwing. Dat is van groot be lang, wanneer men bedenkt, dat zy niet alleen een administratieve, doch juist een bemiddelende en voorlichtende taak hebben, welke door de preventieve eisen van het ogenblik eer toe, dan afnemen. Ve len menen, dat de fondsen zich min der op het terrein van èe gezond heidszorg bewegen, Öan b.v. de Kruisverenigingen. Of dat zo is, moeten we in het midden laten. Vast staat, dat beiden zich op dit terrein begeven, maar dat hun resp. bemoeiingen geheel andere zijn. De kruisverenigingen beharti gen zaken, die het fonds niet kan en niet mag behartigen, doch ook het omgekeerde is weer waar. Bo vendien werkt 't fonds alleen voor een deel der bevolking n.l. beneden een bepaalde loongrens. Reeds in 1931 heeft b.v. de Ncd. Mij van Ge neeskunde het goed recht van de diverse „religieuse" fondsen er kend. Haar daden hebben dat even wel niet bevestigd, omdat zij aan de katholieke fondsen het recht op vestiging of uitbreiding heeft ont nomen, waardoor honderdduizen den katholieken niet meer in staat zijn, om zich aan een eigen fonds te verbinden. Die onhoudbare toestand is een vrij land onwaardig en dient dus te verdwijnen. Zoals de katholieke kruisverenigingen, ziekenhuizen sa natoria e.d. naar vermogen de ge zondheidszorg overeenkomstig de katholieke beginselen behartigen, dient ook het katholieke fonds dat te kunnen doen. Het is daabij van minder belang, of deze,fondsen, ge lijk zy gegroeid zijn in de loop der jaren, gebonden zijn aan de KAB, dan wel aan andere principiële or ganisatievormen, al staat wel vast, dat zij zeker door de binding aan de KAB, veiligheid en bescherming vinden. Het Engelse „voorbeeld" De Volkskrant heeft in een iet wat geruchtmakend verhaal de toe stand van de genationaliseerde ge zondheidszorg beschreven, zonder practisch recht te doen, aan de uit latingen van Z. Em. Kard. Griffin, dat de Katholieke ziekenhuizen zich sedert die nationalisatie in een moeilijk parket bevinden, en dat de katholieken zich in steeds meerde re mate van deze staats-gezond- heidszorg trachten de distanciëren. Pater Pillen, O.F.M., een der rap porteurs over het probleem der ka tholieke ziekenfondsen, schetste 't aldus plastisch: Vergelijken we 't met honden, dan mag de „Engelse" een heel aardige hond zijn opper vlakkig gezien, maar het cardinale feit blijft, dat het ras niet deugt. Verschillende Nederlandse artsen drukten zich aldus uit: Wanneer de Nederlanders een slechter me dische verzorging wensen, dan moe ten zij het Engelse voorbeeld, dat de artsen tot volledige ambtenaren degradeert, volgen. Zou u denken, dat de artsen voor een bepaald laag gesteld vast salaris per jaar bereid zyn om ongetelde overuren te maken, by nacht en ontij op pad te zyn, een dure inrichting en dito vervoermiddel en inspannende stu dies aan te houden? Geen sprake van. Dan zal er hoogstens één in een gehele streek belast worden met avonddienst, maar daarmee uit. Hoe gaat het op het ogenblik met het fantastisch straffe staats toezicht op de „algemene" zieken fondsen? De meeste huisartsen in de steden, doen practisch niets an ders meer, dan aan de lopende band verwijsbriefjes te schrijven voor specialisten. Hij geeft b.v. geen hoogtezonbehandeling meer, want de stroom wordt niet eens be taald. Hij knipt ook niet het gips van een genezen beenbreuk af, doch schrijft een briefje, dat de pa tiënt soms vele kilometers per pe perdure luxe auto voor fondsreke ning naar de specialist voert. Het ambtenarentoezicht kost de fond sen dagelijks grote sommen gelds, omdat op kwartjes beknibbeld wordt, die ten goede zouden kunnen komen aan artsen. De gelijkgescha kelde ziekenfondsen moeten zich op grond van voorschriften uit de hoogste regione bemoeien met schooltandverzorging, en meerdere zaken die haar rechtens niet aan gaan. Ook wordt het vestigen van grote en dure administratiegebou wen en een daaraan beantwoordend ambtenarencorps, plus een onge looflijke omslachtige administratie gevorderd. Dat alles wijkt van het principe van het onderlinge zieken fonds steeds meer en meer af. Het is al een star ambtelijk geval ge worden, dat geen ruimte meer laat. voor de vraagstukken van indivi duen en gezinnen. En dit zal by de totstandkoming van de wettelijke regeling, gelijk vervat in de plan nen van de Stichting v. d. Arbeid of in het plan Heerlen nog veel er ger worden. Op één stap van het eenheids fonds wacht Op de keper beschouwd is het ziekenfonds-probleem af te wegen naar de morele en de zakelijke nor men. De practijk zal echter uitwij zen, dat by de afwerking de poli- Over heroïek en big business In het jaar 1903 werd de „Tour" voor het eerst gehouden. De orga nisator was Henri Desgranges, een fantast, met het zakeninstinct van een Henri Ford. In het begin was het niet eens een groot succes. De renners sjokten dagenlang voort op hun racefietsen, braken een arm, verstuikten een enkel of kraakten een neusbeen, maar ver dienden het zout in de pap niet. Een jaar geleden ontmoetten wij in een nachtcafé voor chauffeurs, in de buurt van Aix-en-Province, zo'n veteraan uit de eerste jaren van de Tour de France. Hij was heel erg grijs geworden en had voorzeker de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. „Ik doe al sinds 1913 niet meer aan wielrennen", vertelde hij, „want toen ik trouw de verbood mijn vrouw het". Om ons duidelijk te maken, dat z'n vrouw gelijk had, draaide hij zijn neus van links naar rechts, waarbij bleek, dat het neusbeentje reeds sinds 1903 onherstelbare averij had opgelopen. Ook liet hij een paar littekens zien, die het ope ratie-mes van een chirurg had achtergelaten ter hoogte van de linker elleboog en op het linker onderbeen. „Herinneringen aan de Tour de France", zei hij en barst te daarbij uit in een schaterlach. We zouden willen weten, wat een man als Henri Desgranges zou gezegd hebben van zo'n veteraan. Tour-de-France-mensen kunnen erg sentimenteel zijn. Misschien had hij wel tranen in de ogen ge kregen van ontroering, bij het zien van zo'n draaineus en zulke her roïsche littekens. Hetzelfde soort heroiek is nog immer aan de Tour verbonden. Er komen veel val partijen voor. Maar met de jaren is men wijze,- geworden en tegen woordig organiseert, men van te voren de noodzakelijk gebleken E.H.B.O.-diensten. Dit is niet de enige verandering! Van waaghal- zigo, maar tamelijk zuivere sport prestaties is de Tour ontwikkeld in de richting van je reinste „big business". Grote firma's steken er kapitalen voor hun reclame in, de renners maken met elkaar de ge compliceerdste combines, en de krantenworden straatarm vanwege de hoge kosten die zij zich verplichl achten om er aan té besteden. De pers strijdt mee. Eens zal in de geschiedschrij ving van de journalistiek onge- tiek de toon aangeeft. Want zoals gezegd staan onze rose, rode en knalrode broeders deze eenheids worst voor. De eenheidsfondsen, met handen en voeten aan de staat gebonden zyn immers reeds pas klaar en genationaliseerd te wor den. Meer dan 'n pennestreek of 'n stap is dan niet nodig om de soci alistische wensdroom, gezondheids zorg, staatsmonopolie, een feit te laten worden. In dit opzicht valt het te betreuren, dat er buiten de katholieke zo weinig religieuse zie kenfondsen bestaan, met wier aan wezigheid gerekend wordt. Ook zochten we tot dusver tevergeefs in andere kringen een waarschu wend woord over de thans concrete dreiging. Het zal dus practisch van de katholieken afhangen ,wat er straks met de ziekenfondsen gaat gebeuren. Dat zij waakzaam zyn en blyven, opdat ze het waardevolle dat ze bezitten behouden, en indien mogelijk verstevigen, en door het enkele feit van deze handhaving van eigen verworven bezit, aan het staatsabsolutisme een halt toeroe pen. twjjfeld een lijvig hoofdstuk cn wellicht een heel boekdeel, gewijd worden aan „de Tour en de pers". Het is fantastisch, zoveel ruimte als de boulevardbladen „Paris Presse", „France Soir" en „Ce Soir" aan dit geval besteden. De wielrenners bevechten elkaar om de gele trui, maar de kranten om het beste nieuwtje, de sensatio neelste foto, het aantrekkelijkste interview, de opvallendste kop regel en.... de populairste prijs vraag. Geen enkel populair Frans blad, dat zichzelf respecteert, kan het in deze dafeen stellen zonder een op de „Tour" geïnspireerde rebus, puzzle of ander gokpartijtje „met fraaie prijzen". „France Soir", dat de grootste oplage heeft, begon op de eerste dag van de grote wielerwedstrijd al met het publiceren van een dagelijkse beeldstatistiek ter hoogte van vijftien centimeter en over de hele breedte van de pa gina, waarop men met één oog opslag al de belangrijke feiten van de dag winnaars, plaatsna men. kilometers kon aflezen. Dit beeldstatistiekje kreeg de meest opvallende plaats in de krant, namelijk op de voorpagina en helemaal bovenaan, zodat de naam van het blad vijftien centi meter lager moest worden ge plaatst dan gewoonlijk. „Paris Presse", dat al jaar en dag hardnekkig poogt om „France Soir" er uit te concurreren, liet die uitdaging niet op zich zitten. Van tijd tot tijd verschijnt het op de boulevards met een voorpagina, die geheel en uitsluitend aan de „Tour" is gewijd, waarbij dan het beeldstatistiekje van „France Soir" danig in het niet komt te zinken. Dat die voorpagina van „Paris Presse" bij voorkeur ge vuld wordt met „de béste foto's" van de wereld hoeft geen betoog.. Zaterdag is 't eind helemaal zoek: van de acht pagina's zijn er dan drie en een half gewijd aan de „Tour"!! Maar het blijkt, dat de lezers er hun plezier aan beleven. Zij vol gen hun renners op de moeilijkste tocht, alsof dit het spannendste drama onzer dagen zou zijn. De hooggeachte en welbefaamde heer Gallup heeft het in cijfers uitge drukt: 85 pet, der mannen leest de copy over de „Tour", waarvan 55 pet. grondig en 30 pet. vluchtig. En de vrouwen, die in hun roman tische hart een plekje open laten voor Coppi on Bartali, doen mee met 62 pet., terwijl 22 pet. dat is nog altijd bijna één op de vier de krantenartikelen net zo grondig leest als de meest enthou siaste man. Er zijn romans geschreven over heel het wereldgebeuren. Over „Koning Katoen" en „Het leven der auto's", over de steenkool en „De geheime oorlog om de petro leum". Maar de thriller over een „halve eeuw Tour de France" als hij ooit verschijnt en waarom zou-ie niet? zou recordoplagen genieten. Vooral onder een titel als „Ik verkoos de snelheid". BIJZETTING URN UIT BUCHENWALD In de kapel van de centrale be graafplaats der oorlogsgravenstich ting te Loenen had Donderdagmor gen de plechtige bijzetting plaats van een urn, welke een gedeelte van de as van de in Buchenwald veraste Nederlanders bevatte. De plechtigheid had een zeer een voudig karakter. Zes brandende kaarsen en 'n tuiltje bloemen vorm den de bescheiden, maar des te treffender entourage, waarbij het houten wandbord was aangebracht, dat de namen bevatte van de „voor Het was deze week aan het Dam rak heel wat rustiger dan in de voorafgaande periode. De positieve verklaring van Stafford Cripps, dat een devaluatie van het. Engelse Pond niet in het voornemen ligt, heeft de koersstijging van de in ternationale fondsen niet verder doen gaan. De markt bood echter goed weerstand. Weliswaar bewoog de omzet zich in dalende richting, doch de grote koersschommelingen deden zich niet voor. Ook de Cultuurwaarden wisten zich vrij goed te handhaven, hoewel de berichten uit Indonesië nu niet bepaald rooskleurig zijn. De onvei ligheid neemt blijkbaar hand over hand toe en het is te hopen, dat hieraan spoedig een eind kan wor den gemaakt, daar veel cultures anders moeilijkheden zullen onder vinden met de exploitatie van hun ondernemingen. Op de laatste beursdag van de vorige week leek het of de behaal de koerswinsten in een minimum van tijd weer verloren zouden gaan, maar het is'toch niet zo ver geko men. De beurs wist zich deze week weer enigszins te herstellen en hoewel de hoogste prijzen niet ge handhaafd konden blijven, kon het aanbod toch behoorlijk worden op gevangen. De belangstelling ver minderde zienderogen en was de handel tot een minimum ingekrom pen, waartoe de vacantie wel het hare zal hebben bijgedragen. Aandelen Koninklijke Petroleum op 302 pet. begonnen, kwamen tot 309 pet., waarna op ca. 307 pet- werd gesloten. Wat de Cultuurwaarden betreft, waren de koersschommelingen uit eindelijk van weinig betekenis. Wel viel in het midden van deze week een kleine opleving te bespeuren, maar deze ging toch later voor een gedeelte weer verloren. Handelsverg. Amsterdam: 147'h pet.. 152'/; pet., 149% pet. Amsterdam Rubber: 128 pet., 130'/: pet., 129 pet. Deli Mij.: 141'/! pet., 146 pet. en 143'/'i pet. De minder courante Cultuur aandelen bleven over het algemeen ongewijzigd. Op de Scheepvaartmarkt waren de Indische lijnen eerder iets aan geboden. Ned. Scheepvaart Unie waren dan ook 2 pet- lager dan 167'/' pet. op 165 1/2 pet., Holland- Amerika Lijnen Kon. Ned. Stoom boot daarentegen 2 3 punten beter. In de Industriehoek viel over het algemeen goede belangstelling waar te nemen. Speciaal AKU's met een gunstig jaarverslag over 1948, dividend 7 pet. traden nogal op de voorgrond met een koersverbe- f.ering van ca. 5 pet, tot 175'/> pet. Philips Gloeilampenfabriek 228 pet. (ex 9 pet. dividend) tegen 232 pet. in het begin van de week. Uni lever om en bij de 270 pet. Voor aandelen Ned. Vliegt.fabrieken Fok ker bleek goede vraag te bestaan en verbeterden daardoor van 134 pet. tot 145 pet., evenals Ned. Kabelfa- briek (275 pet.286 pet,). De binnenlandse bankaandelen kwamep iets lager te liggen, ter wijl bij de Cultuurbanken Kolo niale Bank en Ned. Indische Han delsbank een kleinigheid konden aantrekken, in tegenstelling met Ned. Handel Mij., welke Vit punt moest prijsgeven. Wat tenslotte de Staatsfondsen- markt betreft, konden de noterin gen hiervan zich goed staande hou den, ook de 3 pet. Groootboek 1946. Alleen de 3 pet. dollarlening 1947 kwam wat lager te liggen, nl. op 107 pet. (vorige week 108V> pet.). 3'/= pet. dollar Philips ca. 115 pet. De beurs te New-York vertoonde weinig verandering. C. Sproeten? SPRUTOL (Adv.) Koningin en Vaderland omgekomen Engeland-vaarders", welk bord tij dens de bezetting in „Oranjehaven" te Londen was aangebracht. O.a. voerden Mr. A. M. Joekes, Minister van Sociale Zaken, mevr. H. G. van Anrooyde Kempenaer en de heer C. Ritmeester uit Den Helder het woord. De heer Ritmeester haalde op bewogen toon herinneringen op uit het kampleven met zijn dagen van ellende en met zijn hoop op de be vrijding. „Ons land mag nooit een land van slavernij worden, aldus de heer Ritmeester, en onze kameraad schap moge blijven voortbestaan. Wij willen daarom deze stichting blijven steunen en hier jaarlijks een keer bijeenkomen ter herdenking". Na de onthulling van de urn door een der nabestaanden en een oud- Buchenwalder, vond er een défilé langs de urn plaats. FEUILLETON 3. Hij was werkelijk bereid, de zorg voor heel haar familie op zich te nemen, niet om haar in zijn be zit te krijgen, maar omdat dit nu eenmaal zo zijn manier van doen was. Hij zou geen verplichtingen op zich nemen hij zou het voor zijn eigen plezier doen. Hij was een wees. En hij was dol op grote ge zinnen. Dat hij het gemakkelijk doen kon viel buiten beschouwing. Het ac countantskantoor, waarop Lida werkte, behandelde al de ingewik kelde geldelijke transacties, waar mee Hendrik Rynmann zich bezig hield en bovendien zijn aangiften voor de inkomstenbelasting. Ze be hoefde niet eens ongemerkt te gaan snuffelen, om precies te weton, hoe groot zijn financiële draagkracht was. Ze was ongelooflijk groot. Hendrik had zijn edelmoedig aan bod zowat eens per week onder een of andere vorm gedaan Lida had er nog nooit met iemand over gesproken, omdat ieder verstandig mensenkind, dat er van horen zou, haar graag de hersens ingeslagen zou hebben, omdat ze zo'n goede kans liet voorbij gaan. Ze was er volkomen van overtuigd, dat Hen drik een voortreffelijk echtgenoot voor haar zou wezen, beter dan ze haar leven lang. Maar ze was nu eenmaal niet op jacht naar 'n man. Hendrik was zacht in zijn optre den en maakte haar het hof op 'n manier niet alleen in woorden, maar ook op andere manieren, ge schikt om het vrouwelijk hart te verlichten en te verwarmen. Geen enkel normaal meisje vindt de toe wijding onaangenaam van een aar dige jonge man, die knap van uiterlijk is, zich uitstekend kleedt, goede omgangsvormen bezit, voor treffelijk danst en op weg is om door eigen werk en bekwaamheid zich een fortuin te verwerven. Ze vond hem dan ook als man Iets on overtroffens; maar ze verlangde niet naar een huwelijk. Trouwen stond eenvoudig niet op haar agenda. Hendrik wist haar luchtigjes en toch stevig aan zich te binden; Lida voelde zich vaak koortsach tig opgewonden. Als ze met Hen drik danste voelde ze zich het zwakste. Onder het dansen van de rumba werden de lichten opeens gedempt en werd er een klein purperen zoeklicht op hen beiden gericht. Lida boog het hoofd wat achter over, bekeek Hendrik's gelaat in er ooit een vinden zou ,al zocht ze die glans en verklaarde met een diepe zucht, dat hfl er uitzag als een lijk. „En ik dacht nou net", antwoord de hij loom, „dat je afschuwelijk veel op een geklutst ei leek. Nou, wat heb ik daarvoor verdiend?" „Schat", zei Lida, „dan is alles by het oude gebleven. Jij bent voor my alles en ik neem de dingen graag, zoals ze zijn". Opeens meende ze te bemerken, dat hij zich onder het dansen een weinig van haar afgetrokken had. Even beving haar een vlijmende angst. Het zou er nog van komen, dat hij zijn geduld en zijn belang stelling voor haar kwijt raakt Se dert hij haar had leren kennen, was hij in de laatste tijd zo dwaas loslippig. Hij zei de gekste dingen Het zou verschrikkelijk zijn te moe ten ondervinden, dat ze als proef konijn had gediend voor het meisje dat de volgende maand wellicht aan zyn horizon verschijnen zou of misschien morgen! Zonder Hendrik zou het leven een leeg bestaan worden, maar toch kon ze niet toe geven aan zyn wensen. „Ik weet zelf niet, waarom ik op dat punt zo dwaas ben", zei ze. ,Je bent niet dwaas", verzekerde hij haar. „Het is iets anders". „Trots? IJdelheid? Verwaande eigengereidheid soms?" Hy haalde de schouders op. Dat was geen antwoord voor haar. Het zoeklicht werd diepblauw. „Ik kan je hart zien, heel diep in je ogen", zei Hendrik. „Het heeft precies die kleur. Saffierblauw". „Dat is me 'n mooie kleur voor een hart", zei Lida. „Het is de kleur van heel dik en heel oud ijs", zei Hendrik. Hy zei het niet koel of kwaad aardig, maar hij zei het toch maar. Hij was gek. Hij was op stang ge jaagd. Langs de weg naar huis stopte hij zyn wagen geen enkele keer en reed met recordsnelheid; en toch was het een zachte lente avond met een heldere, volle maan. Het beangstigde haar een beetje en het werkte uitdagend. De rumba zat haar nog in het bloed. Ze vond het zo heerlijk, als hij haar in zijn armen hield en ze liet zich zo graag door hem kussen, al maakte haar dit, zoals ze zich herhaaldelijk voorhield, tot een erg onstandvas tig wezen; maar zo was nu een maal het leven en morgen brak misschien niet meer aan in een wereld van algemene verwarring. Die avond hadze er juist be hoefte aan, gekust te worden en te horen vertellen, hoe lief en aan trekkelijk ze was en vanavond juist liet Hendrik zo bemerken, dat hij zich niet aangetrokken voelde. Mis schien zou hij nooit meer naar haar verlangenDie mogelijkheid bracht haar verwarring ten toppunt maar ze wilde niet zwak worden. Ze kon niet toegeven en oprecht en eerlijk blijven en ze wist, dat Hendrik er net zo over dacht als zijzelf. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4