rs in Hoorn Gemoederen in de V.S. zijn in beroering gebracht door de zaak Alger Hiss Mgr. Béran getuigde voor de waarheid Groots besluit door het Concertgebouworkest Imposante tentoonstelling Rijksmuseum in het Maandag IS Juli 1949 PAG. 3 SVERWACHTING aop mee voor m aan de zee ktberichten Gedachtenlezen kon de jury niet Goed en kwaad zullen zich nooit kunnen verzoenen4 De woede van de communisten Het Holland-Festival ten einde Zeven eeuwen Christelijke kunst Rijkdom uit vervlogen tijden d door het K.N.M.l. te ldig van Maandagavond avond. D BUIIG UT, 18/7 Overwegend bewolkt, maar afne- buiig. Zwakke tot ma- /estelijke tot Noordwe*- wind. Koeler. >olxaad oogst 1950 ter van Landbouw. Vis- >edp el voorziening heeft >r koolzaad van de oogst d p f 55 per 100 kilo. igt f 5 lager dan die voor 149, doch met de Stich- s Landbouw, acht de mi- bij het huidige loon- en een redelijke vergoe- le aan de teelt van kool- nden kosten en risico's. e warmte bevangen Zaterdagmorgen cwart voor 9 geraakte je van de fam. N. be- n de winkel van de fa. waar hij ehkele bood- oest halen. Het ventje rover tegen de stenen, waarvan hij een her ig bekwam, en per zie- >est worden weggevoerd. b organiseert tochten ZEN. De motor- en 3e Westfries" organiseert erking met het comité iuiderzeemuseumtentoon- i interessante toertocht ond het IJselmeer. ocht opent vandaag en Aug., zodat er tijd ge- •n een rondje langs de tige IJselmeerstadjes te ste controle's zijn in de larlingen. Lemmer. Kam. erwijk. Muiden, Volen- n en Enkhuizen. Iedere ontvangt een mooie pla- bovendien zijn er nog 3e prijzen beschikbaar, omobiiist en motorrijder terdag 13 Augustus bo- ?edoen aan de sterrit, n verplicht is in één der mde controleplaatsen té Ook hierbij krijgt aede- er een plaquette en kun- •outmeerde rijders kam- prijzen. De sterrit valt de zgn, Urkerdag. ischrijfgeld is tevens de js tot de tentoonstel den. Beide ritten zullen 3 vele automobilisten en rs aantrekken en de be- voor de Z.M.T. doen Circulaires zijn inmid- iden naar motorclubs en inghebbende alom in de rgerlijke stand - Geboren: Sietske, d.v. ia en G. Kuperus; Aaf- G. Biesboer en T. Vries; 4., z.v. F. Metselaar en lijl; Cornelia C., d.v. E. Mastrigt en C. H. iuwd: L. G. Meijles en H. v. d. Woude en J. G. Doorn en M. Hart; en R. Dijkstra, d: H. Slagter en M. C. lorseh en N. A. Renooij. n; P. v. d. Werff, oud v. B. Goudeblom; H. C. oud 11 jaren, z.v. W. J. ;n J. Alleman; J. J. M. id 17 dagen, z.v. J. de D. Ros. ontvangst en het ge taande uit 'n driekante het wapen van Hoorn jongen, per fiets naar De nacht werd in het s aan de Stadhouders- ■bracht en hedenmorgen werden de jongens door Dhingin op Soestdijk in audiëntie ontvangen, kwam de Italiaantjes ■ge handen. Als cadeau nsesjes brachten zij een Sardijnse klederdracht en mand oranjeappels aaraan een kaartje in evesigd is met het op- n de prinsesjes van de i bij de zee, uit het 3en". De jongens zullen n foto van het Konink- s aandenken en als „be- ee naar huis te nemen, hen zeker gelukken en llen zij zeker de natio- vinnen, alshun enden, die op het ogen- •ht naar Noorwegen ma. mminste niet overtroe- CHARWOUDE. 65.000 llen: eerstelingen 5.70 -stelingen 89.10; Eigen- i8.40, blauwe Eigenh. ■ielingen 4.306; 8300 kg 1.7015.60; 450 kg bloem- HUIZEN, 18 Juli. irdappelen: Eerstelingen rote 7—7.20, drielingen riel 3.70—3.80, bl. Eig. IROEK, 16 Juli. 250.000 ardappelen: groot 7.50 80—6.70. kriel 4.40-^4.60, mh. 7.60—7.80, blanke Doré 7.40—7.70, rode 50—9.80. IN, 16 Juli. 97.700 kg grove Schot 77.20, 7.90, driel. 5.20—6.30; de Schot 8.70—9.40; 2250 rond) 6.506.90; rode 5; zwarte bessen 90, sla- ISPEL, 16 Juli. 100.000 ardappelen: grof 7.50 —8 klein 4.905,50; late 4.30—4.70. JK, 18 Juli. 42.000 kg Eerstelingen 6.808.50, 3.60, bl. Eigenh. 6.50— cs bloemkool IA 24.90 1.70, 54.000 kg rode kool Een compagnie van het Regiment Huzaren van Boreel is van Java te Palembang aangekomen om het derde Eskadron, dat binnenkort naar Nederland vertrekt, af te lossen. Voordat de soldaten van boord gingen keken zij, hangend over de reling, belangstellend naar hun nieuwe omgeving. NIEUW INITIATIEF PRINS BERNHARD-FONDS Het secretariaat van het Prins Bernhard Fonds deelt mede: „in het besef, dat het behoud en de groei van het culturele leven in ons land bescherming en zorg ten zeer ste behoeve, heeft het bestuur van het „Prins Bernhard Fonds" een belangwekkend initiatief genomen. Het bestuur heeft nl. besloten om vooreerst als een proefneming een der vooraanstaande scheppende kunstenaars voorzover nodig door financiële hulp vrij te maken van andere dan creatieve bezigheden om een aantal ondernomen werken te kunnen voltooien, die zonder deze bescherming niet zouden kunnen ontstaan. Met nadruk wordt vastgesteld, dat hierbij niet is gedacht aan het ge ven van „opdrachten", het is veel eer de bedoeling belemmering uit de weg te ruimen daar, waar de scheppende energie ener geestelijke elite zowel in wetenschap als in kunst verhinderd wordt te ver wezenlijken waartoe zij is geroepen. Het „Prins Bernhard Fonds" hoopt hierdoor nieuwe wegen te banen naar de bloei van een creatief gees telijk leven, tot heil van de cultu rele vooruitgang. (Van onze correspondent) NEW YORK. De voorman van de jury welke een oordeel heeft te vellen over de beruchte ,,kalebassen"-zaak zei met een strakke stem tegen rechter Kaufman: „Edelachtbare, wij zijn niet tot een uitspraak gekomen". En dat na een getuigenverhoor, dat zes weken heeft geduurd en waarbij prominente Amerikanen verklaringen hebben afgelegd die grotendeels ten gunste waren uitgevallen van Alger Hiss, voormalig assistent Staatssecretaris, die ervan beschuldigd was geheime documenten aan Russische spionnen te hebben overhandigd. Onbewust en ongewild hebben de twaalf juryleden, bestaande uit kerngezonde eerlijke Amerikaanse burgers, het zwaarste vonnis ge veld over het proces, dat men had kunnen verwachten. Het had nooit tot een dergelijke zaak mogen ko men. In de eerste plaats waren de beschuldigingen jegens Hiss geuit door een psychopaat, de voormalige journalist van Time Magazine Whittaker Chambers, die, naar eigen bekentenis tijdens dit proces, tot zes of zeven maal leugens heeft voorgedraaid aan een parlemen taire commissie, die zich eerder met deze kwestie had bezig gehou den. Deze Chambers bekende voorts een koerier voor de Sovjets te zijn geweest, die later „spijt" zou heb ben gekregen en om zijn eigen da den goed te maken zich verplicht waande een „spionnage-ring" aan het daglicht te brengen. Als bewijs materiaal kwam Chambers op de proppen met copieën van documen ten, die hem door of middels Hiss waren ter hand gesteld, en die voor een deel door Hiss of diens echtge note in strijd met alle State De partment instructies zouden zijn overgetypt. Deze documenten had Chambers verborgen in een kale bas op zijn boerderij. Op deze beschuldigingen werd een proces tegen Hiss begonnen door de staat. De aanklager, reali seerde zich echter, dat concrete be wijzen in deze affaire bijzonder schaars waren. Waarom zou hij an ders in zijn opsomming na zes we ken van getuigenverhoren, kunnen verklaren, dat alles er van afhing, of de jury bereid was Chambers al dan niet te geloven. Chambers had het doen voorko men, alsof hij en zijn echtgenote op voet van grote intimiteit met het echtpaar Hiss had gestaan. Hij had inderdaad een tijdlang een kamer in het huis van Hiss gehuurd. Me vrouw Chambers deed het voorko men alsof zij met de gang van za ken in het huishouden van Hiss ge heel op de hoogte was. Alger Hiss en zijn vrouw bestreden dit op doeltreffende wijze. De aanklager had de schrijfma chine waarop de gewraakte docu menten zouden zijn overgetikt, niet op de kop kunnen tikken; maar de verdediger van Hiss was daar wel in geslaagd en had bovendien een bediende van Hiss op de getuigen bank neergezet die (zij het in een verward betooi") erkende deze schrijfmachine van Hiss als ge schenk gekregen te hebben vóór de datum, waarop de documenten zou den zijn overgetypt. Dit behoorde dan tot de „meest concrete bewijs stukken" waarover de jury kon be schikken. De affaire heeft de Amerikaanse pers de laatste twee maanden hevig in beroering gebracht. De pers wereld was verdeeld in pro- en anti-Hiss. En er waren slechts wei nig bladen, die er zich mee verge noegden een onbevangen verslag Tan de rechtszitting te publiceren. Met het gevolg, dat in het oog van sommigen Hiss werd voorgesteld als het onschuldig lam, en door anderen als een door en door per vers landverrader. Mede daardoor was het proces omgeven door een atmosfeer van hoge emotionaliteit. Sedert de zaak-Mindszenty in Hongarije zijn de gemoederen in de V.S. bijzonder opgewonden ten aanzien van alles, dat verband houdt met het commu nistisch probleem. Het grote pu bliek kan klaarblijkelijk niet. in zien, dat de Amerikaanse demo cratie van nature krachtig genoeg is om het risico van enkele com munistische handlangers van Mos kou te weerstaan. Men slaat harder Si3™' da.n de brand wel vereist, ur wd „voorbeelden stellen", waartegen dan een kleine, maar telle minderheid krachtig ageert, die juist wil voorkomen, dat Hiss tot martelaar zou worden gemaakt v?„«7entuele fouten van de Ameri- maSitlS -contFa-spionnage met de Dat a6r 'iofdo te bedekken. Amerikaanse regering dl cioït" macht de strijd tegen munistiseif'acties van het com- toe tf ju,ch?n°nTP wrt' iS to,- j-.,"' Te betreuren is eoh- ztch daa?b1?r.Yan officiële zijde - begaan dJ tl ^erleiden fouten te economise), and- dat politiek, d~n°We teiykem°dreel >idi"g zich heeftïenomen"™0? °P maken sen°men, niet zou mogen nadat de Londense magistraat van Bow street aan de uit de V.S. ont snapte Hans Eisler formeel asyl- recht verleende als politiek vluch teling en daarmee derhalve een of ficieel verzoek van Washington om uitlevering afketste. „Is dit onze dank voor alles, dat wij tijdens en na de oorlog hebben gedaan om Engeland uit het moeras te hel pen?", riep de vertoornde senator uit. Waarop, gelukkig, prompt de meer bezadigde Amerikanen in de pen klommen en in honderden in gezonden stukken de politicus uit duidden, dat recht nooit en te nim mer afhankelijk kon zijn van dank baarheid voor welke hulp of steun dan ook. Het is onmiskenbaar, dat deze stemming niet naliet invloed uit te oefenen op het proces-Hiss. De jury-leden hebben tenslotte na dat de rechter hen had geïnstrueerd hun beslissing te nemen op de ba sis van de geloofwaardigheid van de getuige Chambers meer dan 20 uren beraadslaagd. Tot drie keer toe stuurde de voorman de rechter bericht, dat de vereiste eenstem migheid niet bereikt kon worden. Twee keer hielden de jury-leden een stemming: de eerste leverde dit resultaat op: vier waren van oor deel, dat Hiss onschuldig was, vier anderen waren onbeslist, de laatste vier oordeelden hem schuldig. Een aantal uren later hadden de „onbe- paalden" zich bij de laatste catego rie gevoegd, maar de vier eersten bleven op him stuk staan. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat de twaalf juryleden zich bewust wa ren van hun verantwoordelijkheid jegens de hoofdpersoon in het dra ma en jegens het Hof, dat zo lange tijd door deze zaak in beslag geno men was. Het staat tevens wel vast, dat de vier, die tenslotte de min derheid vormden, door de meer derheid van acht met tal van argu menten bestookt zijn. Dat het ver zoek van de rechter om te trachten tot een beslissing te komen, hen verder onder pressie zette, is even min twijfelachtig. Geen overwe gingen omtrent verder tijdverlies door, en de hoge kosten van, een nieuw proces konden hen echter tot een andere mening brengen. De onbevangen buitenlandse waarnemer kwam tot de conclusie, lang voor de jury de zaak aan de rechter teruggaf, dat iedere uit spraak in deze zwakke zaak een kwestie van gedachtenlezen zou zijn. En dat heeft deze jury te recht niet willen doen. Daarmee heeft zij tevens de onus gelegd op de staat, die er niet in was ge slaagd, de schuld van de-ene man afdoende aan te tonen. En daarmee had de „History" eigenlijk beëin digd moeten zijn. Doeh om o.i. verkeerd begrepen redenen van prestige zal de staat eerlang een nieuw proces voeren. Veel zal afhangen van de stem ming In den lande, wanneer dat proces zal worden gevoerd, of de twaalf nieuwe juryleden dan tot een eenstemmige uitspraak zullen kunnen komen. NIEUW-GUINEA AANGEWEZEN ALS ZELFBESTUUR BATAVIA, 16 Juli (Aneta). Van officiële zijde wordt gemeld: bij regeringsbesluit van 13 Juli Is het tot de residentie Nieuw-Guinea behorende gebied op grond van de ordonnantie d.d. 13 Febr. 1946 aan gewezen als zogenaamd nieuw zelf bestuur. Een dergelijke maatregel is reeds afzonderlijk getroffen voor het gebied van Zuid-Nieuw-Guinea bij regeringsbesluit van 14 Jan. j.l. Door de thans getroffen maatregel kan er meer eenheid in de bestuurs voering worden gebracht. Afschaffing pasvisa tussen Nederland en Italië De KNAC heeft van het ministe rie van Buitenlandse Zaken bericht ontvangen, dat binnenkort de af schaffing kan worden verwacht van de pasvisa tussen Nederland en Ita lië. Dit in antwoord op een onlangs door de KNAC tot de minister van Buitenlandse Zaken gericht verzoek het daarheen te leiden, dat een spoedige afschaffing van het visum tot stand wordt gebracht, wat voor al van belang is in verband met het feit, dat met het a.s. „Heilige jaar" een zeer grote stroom van reizigers naar Italië kan worden verwacht. ONWEER EISTE SLACHTOFFERS Zaterdagmiddag omstreeks half vier ontlastte zich boven Deurnin- gen (gemeente Weerselo, Overijsel) een hevig onweder, waarbij de blik sem enige malen insloeg. De boerderijen van de landbou wers Oldekalter en ten Thije gingen in vlammen op. Bij de inslag op do boerderij van O. werd de 23-jarige dochter des huizes, mej. C. O. door de bliksem getroffen en op slag gedood. Tijdens een kort maar hevig on weer werd Zaterdagmiddag vier uur de 48-jarige fabrieksarbeider A. D. Haarman in de buurt van Noordijk, gemeente Neede, in zijn woning door de .bliksem getroffen. De man overleed na korte tijd. Zondagmiddag passeerde opnieuw een onweer het dorp Neede. De bliksem sloeg toen in een groente hal van de fruithandel Kistemaker, midden in het dorp. De winkel brandde geheel uit. Schutsluis den Oever Met ingang van heden is de stremming van de scheepvaart door de schutsluis te Den Oever opgeheven. Duitse krijgsgevangenen in Rusland LONDEN, 16 Juli (Reuter). Volgens een rapport van het in ternationale comité voor Europese kwesties, dat heden gepubliceerd is, bevinden zich meer dan 2 mil- lioen Duitse krijgsgevangenen nog in de Sowjet-Ünie. WIJ WETEN NIETS MEER van de moedige strijd van Mgr. Béran tegen de marionetten-regering van Praag, aldus Prins Schwarzenberg, dan de toestand achter het IJzeren Gordijn ons toestaat te weten. Alleen het feit van de geloofsvervolging in Tsjechoslowakije is in niets verbazingwekkend voor iemand, die op de hoogte is met dergelijke gebeurtenissen in de andere satelliet-staten achter het IJzeren Gordijn. Toch schijnt de communistische razernij in Praag wederom een nieuw hoogte punt te hebben bereikt; en dit is met het oog op de meer mee gaande houding, die in Tsjechoslowakije van de communistische machthebbers eigenlijk verwacht zou kunnen worden, voor de oppervlakkige toeschouwer een raadsel. De verklaring voor deze onverwachte gestrengheid ligt in het feit, dat het geval van Mgr. Béran geen routine-werk meer rs volgens een vooropgezet plan de campagne. Het betreft hier wraakneming wraak neming voor de vernietiging van een van de grootste verwach tingen van het Kremlin en voor de onthulling van zijn gaarne gebruikte leugens. In de wereldgrote strijd tussen goed en kwaad kunnen de krachten van het kwaad geen voortgang ma ken, wanneer zij als zodanig wor den herkend en onverenigbaar be vonden worden met het goede. De meesters van het Kremlin beseffen al te goed, dat het grootste obstakel voor hun wereldoverheersing de Kerk is, die met onvermoeibare waakzaamheid niet ophoudt te wij zen op hun werkelijke doelstellin gen, de destructive doelstellingen van het atheïstisch materialisme. Wanneer de mannen van het Krem lin er in zouden slagen al was het maar voor één keer om te bewijzen, dat het Katholicisme en het Communisme naast elkaar kun nen leven zonder elkaar geweld be hoeven aan te doen. zou dit een ernstige breuk betekenen in het bolwerk van de vrije Westerse we reld. Daarom hoopten de Tsjecho- Slowaakse communisten te bewijzen dat de Kerk het aan het verkeerde eind had en dat er geen tegenstrij digheid behoeft te bestaan tussen he Katholicisme en het Communis me; dat dus hun grootste leugen in feite geen leugen was. De machthebbers van het Krem lin hebben Praag uitgekozen al les wat in Tsjecho-Slowakije ge beurt, geschiedt toch op hun bevel! omdat zij in de veronderstelling verkeerden, dat de toestanden in Tsjechoslowakijehun bewering waar zou kunnen maken en zo veel gemakkelijker en overtuigen der dan elders. De Sovjet-strategen rekenden op verschillende factoren, die gunstig waren voor hun plan Zij hadden te doen met een land, dat generaties lang grote sympathie had getoond voor Rusland. Zij re kenden op het prestige van het Ro de Leger, dat Tsjechoslowakije had „bevrijd", en op de vrede van Mün- chen in 1938, die, naar de mening van het Kremlin, geen goed zou hebben gedaan aan de vriendschap van Tsjechoslowakije met het Wes ten. Maar hun voornaamste verwach ting lag in mgr. Béran zelf, van wie zij hoopten, dat hij zou samenwer ken met de communistische tactiek. Zij kenden mgr. Béran ais een vooraanstaand prelaat, doch van ge wone afkomst, een man, die teza men met talrijke van de huidige commnnisti9che leiders in het con centratiekamp had gezeten en die goede relaties onderhield met ai zijn vroegere mede-gevangenen, een kerkelijke autoriteit, wiens liefde voor het vaderland over de gehele wereld bekend was en van wie het belachelijk zou zijn geweest hem te beschuldigen van politieke bemoei zucht of van „verraderlijke contac ten" met de Westerse machten of met de Tsjechoslowaakse politieke vluchtelingen, want hij had zelfs hardnekkig geweigerd de buitenland se pers te ontvangen, een van de populairste figuren in Tsjechoslo wakije, niet alleen onder alle katho lieken, maar ook onder de niet- katholieken en zelfs onder vele lau we leden van de communistische partij, en bovendien iemand, die zich nog niet had uitgesproken te gen de vertegenwoordigers van het nieuwe bewind. Dit waren enige van de redenen, waarom het Kremlin hoopte ove rigens dwaas genoeg dat mgr. Béran te beïnvloeden zou zijn en dat hij zou zijn over te halen om steun te verlenen aan een bedrog, dat hun meesterstuk zou moeten worden. Wanneer deze vlieger was opgegaan, dan zou dit een geweldig succes hebben betekend voor de communisten, niet alleen in Tsje choslowakije maar in de gehele wereld, die thans met spanning de gedwongen overgang volgt van een Westerse democratie naar een tota litaire staat. De overwinning zou des te groter zijp, omdat Tjechoslowakije een katholiek land is en hun geestelijk leider aangesteld is door de Paus Hoe veel belangrijker en waarde voller zou dit niet zijn geweest voor hetKreml in dan de droevige figuur, die door Stalin werd aangesteld, de marionetten-patriarch van Moskou. Gezien in het licht van de doel stellingen van het Kremlin om de wereld te overheersen, zijn weinig dingen zo belangrijk als de bereid heid van mgr. Béran, de aartsbis schop van Praag, om met hun spel mee te doen. De machthebbers van de Sovjet-Unie waren er niet ver naast, toen zij dachten, dat het voor beeld van Praag grote gevolgen zou hebben in de vrije wereld. De grote leugen zou dan in de ogen van ve len waarheid zijn. Zij hebben zich evenwel grondig in hun berekenin gen vergist, zowel wat betreft de reacties van het volk en de geeste lijkheid als in het bijzonder van mgr. Béran. Wijzer geworden door een jaar van droevige ervaringen, doorzag de bevolking de list. En: met Haar wijsheid van twee duizend jaar er varingen weigerde de Kerk zich te laten bedriegen. Ofschoon mgr. Bé ran zich verzoeningsgezind had ge toond jegens de Staat, gold dit toch slechts voor zover de rechten van De bijna immense ruimte van het R.A.I.-gebouw in Amsterdam bood Zaterdagavond plaats aan ongeveer 16.000 muziekliefheb bers die getuigen waren van een concert gegeven door het Con certgebouw-orkest o.l.v. Eduard van Beinum. Dit was het grandiose besluit van 't festijn der Schone Kunsten dat het Holland-Festival 1949 geweest is. Dit buitengewoon Volksconcert werd bijgewoond door leden van de ministerraad, van de Hoge Raad, van de Eerste en Tweede Kamer en burgemeester, wethouders en ge meenteraadsleden van Amsterdam. Nederlands begin. Met dr. Peter van Anrooy's com positie „Piet Hein, Hollandse rhap- sndie" werd het concert geopend. De nestor van de Nederlandse diri genten heeft alle thema's en melo dieën van deze rhapsodie ontleend aan het bekende liedje van de Zil vervloot. Eerst aan 't einde van het stuk hoort men de melodie ervan in zijn geheel. Van George Bizet werd vervol- WEDEROM wordf er, in het kader van de reeks internationale kunstmanifestaties, die wij sinds de bevrijding mede mochten maken, in het Rijksmuseum te Amsterdam een grote en bijzonder rijk gevarieerde tentoonstelling gehouden van kunstschatten, deze keer afkomstig uit een der voornaamste bloeitijdperken der Middeleeuwse cultuur. Deze tentoonstelling, die ongetwijfeld een der belangrijkste is van de laatste jaren, geeft een beeld van een vóórname cultuurperiode, speciaal uit de geschiedenis van Rijnland-Westphalen en bevat vrijwel uitsluitend voorwerpen uit de jaren 9001600. Ruim honderdtachtig, voor het merendeel zeer waardevolle stuk ken. in zeven afdelingen gegroe peerd, waarvan die der edelsmeed kunst verreweg de meest impo nerende is, zijn in de zalen van het Rijksmuseum opgesteld. De verzameling, die een goed ver zorgde indruk maakt en een waarde van vele millioenen ver tegenwoordigt, omvat kunstvoort brengselen uit de Noordelijke Rijnstaten, Neder-Saksen en het tegenwoordige Sleeswij k-Holstein, en is samengesteld uit de rijkste bezittingen der schatkamers van Dom- en Kapittelkerken, Kloos ters en Musea, voornamelijk uit Duitsland, doch ook uit Utrecht, Maastricht en Groningen. Fraaie beeldhouwwerken Van de beeldhouwkunst, op deze expositie zeer goed vertegenwoor digd, en die een juist beeld geeft van de ontwikkeling der aanvan kelijk nog primitieve, maar al di rect zeer vitale kunst, tot de bloei der 10de eeuwse Ottoonse kunst, zoals die zich b.v. manifesteert in de uit Hildesheim afkomstige wer ken, zijn er een 46-tal, bijzonder fraaie voorbeelden aanwezig. Tot de voornaamste stukken dezer af deling behoren allereerst de hou ten, vrij goed geconserveerde deu ren van de Maria-Kapitool-kerk te Keulen, een tweetal, negen me ter lange, panelen, ieder rijk met reliefs bewerkt, monumentale stukken, die met hun zes en twin tig voorstellingen van het leven van Christus een waardige ope ning van deze groep vormen. Uit de Brunswijker Dom is er een machtig eikenhouten kruisbeeld, vervaardigd door meester Imer- ward en bepaald boeiend door de edele trekken op het lijdende ge laat. Sierlijke en statige madonna's, in hout en zandsteen, afkomstig uit Keulen en Euskirchen, kruis beelden uit de 12de eeuw en een uit de 14de eeuw, uit de St. Seve- rinuskerk te Keulen, twee stellen, fraai bewerkte wangen van koor banken, een St. Nicolaasbeeld met rijk bewerkt voetstuk, reliekhou ders, in de vorm van borstbeelden, dat alles geeft wel een goed beeld van de geest, die de makers dezer kunstwerken moet hebben bezield in een tijd, waarin de liefde tot de arbeid voornamer was dan de gehechtheid aan de materiële voordelen, welke deze arbeid bood. De collectie is aangevuld met een serie beelden uit kalkzand steen en trachiet vervaardigd en een groep zeer fraaie houtsnijwer ken uit de St! Nicolaaskerk te Cal- car, zoals een monumentaal al taarstuk en een gedeelte van een koorbank. Uit Xanten is er een groep, voorstellende het sterfbed van Maria temidden der twaalf apostelen, werken, die betrekke lijk dicht bij onze grenzen stonden opgesteld, doch die desondanks aan weinigen bekend zullen zijn. De edelsmeedkunst De meest karakteristieke onder de kunstuitingen van West Duits land, tussen Rijn en Maas, is zeker wel de edelsmeedkunst, die op dezo tentoonstelling wel het rijkst vertegenwoordigd is. Werken uit Keulen en Luik, Maastricht en Aken tonen wel zeer duidelijk aan, dat in de christelijke Middel eeuwen deze kunst, die bovendien nog een zeer grote practische waarde had, in buitengewoon hoog aanzien stond. Niet alleen de meest vermaarde reliekschrijnen stammen uit dit tijdperk, ook in tal van eenvoudige, doch niet minder kunstzinnige voorwerpen als processie-kruisen, die rond het jaar 1000 in gebruik kwamen en in tal van gouden beelden en reis- altaren, in deze gewesten bij de uitoefening der eredienst vrijwel onmisbaar, kan men iets waarne men van de stralende glans, waar mede het geloof in die tijden door nijvere ambachtslieden en kun stenaars werd omgeven. Tot in de dertiende eeuw is er een steeds sterkere groei van deze kunst te constateren en de schrijnen uit deze periode zijn een van de meest op de voorgrond tredende kunst uitingen, sterker nog dan de bouwkunst. Rijk zijn de drie processiekrui- sen uit Essen, waarvan er twee toebehoord hebben aan de abdis van Essen, die op een houten kern met bladgoud en verguld koper zijn bekleed. Gedreven kruisbeel den met edelstenen omgeven, en veelal met een kleurig email nog versierd, verlenen deze oude kunstwerken een bijzondere beko ring. Meer interessant dan fraai, zouden wij de reliekhouders wil len noemen, die in de vorm van een arm met hand aanwezig zijn. Monumentaal doen de flabella aan. kruisen in een schijf ver werkt, met open ornamenten en edelstenen bewerkt. De schrijn van de H. Heribertus, aartsbis schop van Keulen, in 1021 gestor ven, vol prachtige voorstellingen van apostelen en heiligen, is wel een der fraaiste specimen van deze edele kunst. Uit de schatka mers van de Servatiuskerk te Siegburg zijn voorts te bewonde ren de reisaltaren van de H. Mau ritius en de H. Gregorius. Verder apostelfiguren van een reliek schrijn, te Groningen gevonden, een reliek-buste van Antonius de Kluizenaar, gespen van koorman tels en staf-bekroningen. De reliek met het scheenbeen van Karei de Grote, een schrijn met een grote opbouw in de vorm van een kapel, is een monumen taal stuk, versierd met talrijke figuren. Fijn ciseleerwerk valt er te bewonderen in een paar mon stransen en abtsstaven, afkomstig uit Keulen en Rees. Deze bijzondere tentoonstelling, die evenzeer de aandacht verdient als de voorgaande, bevat verder nog een vijftal afdelingen, waar op wij in een volgende beschou wing nader terug hopen te komen Intussen zij vermeld, dat de expo sitie tot 30 October toegankelijk is, ook Woensdag en Vrijdag, 's avonds van 7.3010 uur. L. S. gens uitgevoerd de suite uit de mu ziek voor „L'Arlesienne" bestaande uit Prélude, Intermezzo, Carillon en Farandole. Wonderlijk welluidende melodieën, die Bizet schreef voor een toneelstuk .van Alphonse Dau- det. Hij verwerkte in deze suite ve le mooie volkswijsjes uit de Pron- vence waar het stuk speelt dat han delt over de onbeantwoorde liefde van een jongeman. Om het werk ook in de concertzaal te kunnen uitvoeren stelde Bizet twee suites samen. Een combinatie van beiden werd Zaterdagavond ten gehore ge bracht. De „Boléro' 'in ongeschonden vorm. De „Boléro" van Ravel, door een al te grote populariteit verminkt en tot modestuk geworden, hoorden we eindelijk eens uitvoeren in onge schonden vorm. Van het begin waar de trom het rhythme inluidt, tot het einde wanneer men het volle orkest ziet, zwoegen op de instrumenten, groeit dit werk uit tot een bijna ondragelijke spanning die zijn hoogtepunt en tegelijk zijn ontkno ping bereikt vlak voor het einde wanneer de toonsoort plotseling ge wisseld wordt van C groot naar E groot en weer terug naar C groot. „De Notenkrakersuite". Na de pauze, zeer welkom wegens de grote warmte in het gebouw, volgde een bijna volmaakte vertol king van Peter Tsjaikofsky's „No tenkrakersuite", de muzikale inter pretatie van het sprookje van een meisje dat droomde van een noten kraker die levend wordt en een sprookjesfeest meemaakt met zang en dans. Achtereenvolgens hoort men 1. Ouverture, 2. Mars, 3. Tre- pak, Russische dans, 4, Chinese dans, 5. Dans der Mirlitons en tot slot de onvolprezen Bloemenwals. Het concert werd besloten met een werk van dezelfde componist, de „Ouverture Solenelle 1812" ge schreven ter gelegenheid van de opening van de Verlosserskerk in Moskou in 1881. Het werk verheer lijkt het jaar 1812 toen Napoleon op smadelijke wijze tot de aftocht werd gedwongen. De machtige vertolking hiervan vormde een waardig slot van deze unieke avond waarvan duizenden hebben kunnen genieten. De schrijver van dit artikel was van Februari 1946 tot 1948 zaakgelastigde van de Tsjechische legatie bij de H. Stoel. Toen de communisten zich door een staatsgreep van de macht meester maak- en, trad hij af en verklaarde niet in staat te zijn zijn land le dienen, wanneer het door de communisten werd be stuurd. Hij is zes en dertig jaar en behoort tot een van de oudste aristocratische fa milies van Bohemen, die reeds tal van grote staatslie den heeft opgeleverd. Uit zijn familie kwam ook Kar dinaal Schwarzenberg, die van 3850 tot 1885 aartsbis schop was van Praag. Dr. Schwarzenberg (Prins Schwarzenberg, voordat alle adellijke titels in Tsjecho slowakije werden opgehe ven) was gedurende de oor log met Duitsland een van de leiders van het Tsjechi sche ondergrondse verzet en al zijn bezit werd door de Gestapo in beslag genomen. Zijn diensten aan het vader land, alsmede zijn groot aan deel in de Katholieke orga nisaties, zoals de verken nerij, waren van beslissende invloed op zijn benoeming bij het Vaticaan. Dr. Schwarzenberg verblijft thans in de Verenigde Sta len. de Kerk en de waardigheid van de menselijke persoon niet werden aangevallen. Wanneer hij zag, dat deze rechten werden geschonden en vertropt door het atheïstisch communisme, dan stond hij moedig op om deze te verdedigen. De verwachtingen van Moskou, dat het van de aartsbisschop van Praag zijn werktuig kon maken en het mgr. Béran zou kunnen laten meewerken met .zijn grootscheeps bedrag, werden grondig de bodem ingeslagen. En met deze mislukking werd de leugen van Moskou voor de gehele wereld duidelijk. De we reld ziet thans met aandacht en met steeds groeiende belangstelling naar het grootste bewijs voor de onverzoenlijkheid van het goed en het kwaad. Christendom en materia lisme, Katholicisme en Communis me. Is het dan niet gemakkelijk te be grijpen, waarom de woede van de communisten in Praag zo groot is? Het is een uitbarsting van razernij, omdat een prachtige gelegenheid verloren is gegaan. Duizend jaar geleden, toen het Oosterse schisma de toenmaals bekende wereld in tweeën splitste, vormde Tsjechoslo wakije de band tussen Oost en West, doch het bleef één met de Kerk van Christus, die gebouwd is op de rots van Petrus. Mgr. Béran is niet iemand, die er ooit aan zal denken om het Katho lieke geloof te verraden door het te onderwerpen aan een staat, die bestuurd wordt door God-hatende communisten. Hoe groot zijn hel denmoed en zijn offers ook zijn en nog zullen zijn, groter nog blijft zijn getuigenis voor de waarheid, dat goed en kwaad zich nooit of te nim mer kunnen verzoenen. VOORLOPIGE REGELING HANDELSVERKEER BENELUX BRUSSEL. 16 Juli (Belga). In afwachting van de resultaten der lopende onderhandelingen over de voorunie is een tijdelijke regeling getroffen voor het handelsverkeer tussen de Belgisch-Luxemburgse economische Unie en Nederland, geldende voor de maanden Juli, Augustus en September. Krachtens deze regeling zullen in- en- uitvoervergunningen op verzoek worden afgegeven tot een totaal van een kwart van de jaarcontin genten. die golden voor de op 30 Juni afgelopen overeenkomst. Deze regeling is te Brussel gete kend door de voorzitters der beide delegaties, de heren Spierenburg en Suetens. Een speciale bepaling stelt 50 millioen frank beschikbaar voor Ne derlandse touristen, die in het twee de halfjaar van 1949, België of Lu xemburg willen bezoeken. SIEGFRIEDLINIE EXIT De laatste bunkers van de „Westwall" (Siegfriedlinie) zijn opgeblazen. Het slopen van de versterkingen, waaraan van 1936 tot 1939 door twee millioen arbei ders is gewerkt, heeft 40 millioen mark gekost, terwijl 36 mensen levens verloren gingen (welk ge tal thans nog moet worden ver hoogd met de slachtoffers van de ontploffing te Prüm). Meer dan een jaar geleden vertrok een gezelschap jonge kunste naars zonder een cent op zak per jeep van de Amsterdamse Dam voor een wereldreis. Het waren Hans Kaart, Jack Keiling, Fred Zuidwijk en Wim Hart. Zij hadden het plan onderweg hun kost te verdienen met musiceren. Dit blijkt goed te zijn gelukt, want op het ogenblik vertoeft het gezelschap in Johannesburg, waar enige cabaretvoorstellingen werden gegeven. De Nederlandse consul te Johannesburg, mr. van Hattum, begroet het viertal in de jeep.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3