Weer Rooms-rood of brede basis? Ambachtsschool Alkmaar De Niwin organiseert sportweek Olympus werkte te Leiden Het zangconcours te Haarlem PAG. 2 Dinsdag 19 Juli 1949 Wensen en mogelijkheden Drie of vier wethouders? Cursus 194S-1949 Goede prestaties in prettige sfeer WEERSVER WACHT! NC Samenvattende beoordeling van de prestaties Competitie-indeling District I Order: Staakt het vuren gelijk met R.T.C.? Marktberichten DE A.S. WETHOUDERSVERKIEZING Hoewel de samenstelling van het nieuwe college van Burge meester en Wethouders 'n taak is, die uitsluitend tot de be voegdheid van de raad behoort, besturen noch leden van poli tieke partijen hebben er iets mee te maken ligt er voor de journalist toch iets aantrekkelijks in, zich even te vermeien in de wensen en mogelijkheden, waarvan hij bij besprekingen met de hierbij betrokken personen kennis neemt. Want al zijn de verkiezingen al haast weer vergeten en de vacanties reeds begon nen de nieuwe Raad, die de eerste Dinsdag van September in functie treedt, houdt zich reeds bezig met de vraag, hoe het college van B. en W. zal worden samengesteld. In onze op de avond van de ver kiezingen neergeschreven nabe schouwingen schreven wij, dat het in de lijn der verwachtingen lag, dat het weer een Rooms-Rood college zou worden, en mr. Leesberg Sr. had zich die avond, op een bijeenkomst van KVP-bestuur en propaganda- groep in dezelfde geest uitgelaten. Intussen zijn we een maand verder en is het ons wat duidelijker gewor den, dat de verhoudingen wel even anders liggen dan in 1946; toen was de verhouding 13 links tegen 12 rechts; thans is het 14 rechts11 links. Uiterst links verloor twee zetels, die aan de middengroep ten goede kwamen. De volkswil. In de nieuwe samenstelling van de Raad dienen wij een uitdrukking te zien van de volkswil, die zich af gewend heeft van het links extre misme en de middengroep versterk te. Anderzijds zou uit het feit, dat KVP en PvdA zich beide met 9 zetels gehandhaafd hebben (al ging de PvdA 0.1 pvt. achteruit en de KVP 1.3 pet. voo ruit, de conclusie kunnen worden getrokken, dat het kiezerscorps zijn vertrouwen heeft uitgesproken in de partijen, die in de afgelopen drie-jarige periode al leen in het College vertegenwoordigd waren; een goedkeuring dus van het door dit College gevoerde beleid. Met deze uitdrukking van dc volkswil dient bij de samenstelling van het nieuwe College ook reke- ning gehouden te worden. Er dient dus op de allereerste plaats gestreefd te worden naar een College op brede basis, waarin ook de van 3 tot 5 leden versterkte middengroep is vertegen woordigd. Als wij goed zijn ingelicht en daar behoeft men niet aan te twij felen dan zoekt men het in KVF- kringen dan ook op de eerste plaats in deze richtng. Men heeft daar voorgesteld een College van vier wethouders: 2 van de KVP, 1 van de PvdA en 1 vertegenwoordiger van de gezamenlijke middengroepen, de communisten, waarvan de gehele Raad zich destijds gedistancieerd heeft, natuurlijk buiten beschouwing gelaten. De positie van de P.v.d.A. Er zijn echter ook bij opname van iemand uit de middengroep in het College, verschillende mogelijk heden; men kan een College van 3 of 4 wethouders vormen en nog wel in verschillende variaties. Rekening dient oi. te worden ge houden met het feit, dat de burge meester ten allen tijde óók deel uit maakt van het College en er ook één stem heeft; waar het niet om benoeming, voordracht of aanbeve ling van personen gaat, bij staking der stemmen zelfs twee stemmen. De PvdA-fractie schijnt dit over het hoofd te willen zien en aan te voeren, dat de burgemeester geacht wordt boven de partijen te staan. Natuurlijk staat de burgemeester boven de partijen; wij zullen de laatste zijn, om hem van partijdig heid te betichten of te verdenken, 'n Feit is echter, dat de voorzitter van het College van B. en W. lid van de P.v.d.A. is en als 't er op aankomt, zijn partijstandpunt niet zal verlaten. Wij herinneren in dit verband aan een polemiek, destijds door ons gevoerd met de toenmalige wnd. hoofdredacteur van de V.A., de heer A. Eriks, 2e voorzitter van de afd. van de P.v.d.A., die, omdat de Raad (toenl links was, het slechts moge lijk achtte, dat een lid van P.v.d.A, burgemeester zou worden; en hij knoopte er de aansporing aan vast tot alle links-denkenden (hij zal bedoeld hebben links-georiënteer- den), om op hun qui vive te zijn, om ,,'n burgemeester te krijgen van hun richting". Bij de wethoudersbenoeming in "46 was niet te voorzien, dat er in deze periode 'n burgemeester zou komen, die lid van de P.v.d.A. was; er kon dus toen geen rekening mee gehouden worden, dat de P.v.d.A. ondanks haar minderheid (9 van de 25 zetels) geruimen tijd in het College een overheersende positie zou gaan innemen. Daar dient nu wèl rekening mee gehouden te worden; zelfs al is de P.v.d.A. niet geneigd deze overheer sende positie prijs te geven. Niet uit politieke overwegingen, doch vol gens het democratisch beginsel dient men op de eerste plaats te streven naar een college op brede basis. Merkwaardig is, dat de P.v.d.A., die in '46 dacht over (zelfs bedekt dreigde mét) 'n college van P.v.d.A. en communisten, welke toen vier zetels innamen, thans afwijzend staat tegenover 'n College, waarin ook de middengroepen, samen 5 raadszetels innemende, vertegen woordigd zijn, zoals door de K.V.P. is voorgesteld. De P.v.d.A. wil schijnbaar haar meerderheidspositie in het College handhaven en schijnt niet minder dan twee zetels op te eisen. Mogelijkheden. Aangenomen, dat de P.v.d.A. te gen opname van 'n vertegenwoordi ger der. middengroepen geen be zwaar zou maken, dan zou bij in williging van deze eis,het College moeten bestaan uit: 2 vertegenwoor digers van de KVP, 2 van de PvdA en 1 van de middengroepen; dit lijkt ons uitgesloten, niet alleen, omdat vijf wethouders teveel van het goede zou zijn, maar vooral, omdat de Pv.d.A. dan de stem van de voorzitter van het College meege rekend 'n meerderheidspositie zou innemen. Een college van 3 wethouders (1 KVP, 1 PvdA en 1 middengroepen) lijkt ons om laatstgenoemde reden evenmin wenselijk, temeer daar de KVP als grootste partij dan verre in de minderhoud zou zijn, vergeleken met de PvdA, die dan nóg twee stemmen in het kapittel zou hebben. De enige mogelijkheid voor een College op brede basis zou dus zijn: 2 wethouders van de KVP, 1 van de PvdA en 1 van de middengroepen. Dat zou in overeenstemming zijn met de bij de verkiezing tot uitdruk king gebrachte volkswil en een bil lijke verdeling van de invloed der verschillende groeperingen beteke nen. De P.v.d.A. schijnt echter tegen dit voorstel te zijn en zonder be zwaar de middengroepen, die een vijfde van de bevolking vertegen woordigen. te willen uitschakelen. Ook schijnt zij, ondanks het feit, dat zij de voorzitter van het College tot haar leden mag rekenen, vast te houden aan de eis van 2 zetels; dus aan een meerderheidspositie in het College. Wij vragen ons af: is de P.v.d.A. niet te veel-eisend? Consckwente politiek! Vooralsnog zien wij geen redenen, waarom de KVP van haar in eerste instantie ingenomen standpunt: 'n College op brede basis zou moe ten afwijken. Eerst wanneer zou blijken, dat met medewerking van de middengroepen geen poltiiek ge voerd kan worden, die in de lijn ligt van het beginselprogram van de K.V.P., zou van dit standpunt afge weken kunnen worden. De consekwentie van het thans door de KVP ingenomen standpunt is echter, dat blijft de PvdA met een College van 4 (2 KVP, 1 PvdA en 1 middengroepen) niet accoord ming bereid verklaard hebben, wan neer aan de suggestie van de KVP gevolg zou worden gegeven. Wie van hen eventueel als candi- daat zou worden aangewezen, is nog niet bij de voorbesprekingen ter sprake gekomen, als zijnde prema tuur. Komt nl. de KVP op haar standpunt terug en gaat zij toch met de P.v.d.A. alleen in zee. dan be hoeft deze persoonskwestie bij de middengroepen ook niet ter sprake te komen. De twee personen, die voor een wethouderszetel in aanmerking ko men, zijn echter de heren Hoytink en Berkhouwer; de eerste, met een 20-jarige ervaring als raadslid en 'n ervaring van enkele jaren als wet houder, zou zeker door de beide grote fracties geaccepteerd worden. De vraag rijst echter, of de WD zó offerbereid is, om daar genoegen mee te nemen. De VVD zal even tueel met mr. Berkhouwer naar vo ren komen. Hoewel het geen usance is een nieuweling In de Raad als wethou der te benoemen, zal de Raad in dit geval daar geen bezwaar tegen ma ken; wèl betwijfelen wij op de PvdA met deze WD-er in zee zal willen gaan. Daarom zouden wij, nu deze drie middengroepen in principe tot blok- voming besloten hebben, de VVD willen adviseren, bij eventuele ver dere besprekingen niet a priori het standpunt in te nemen, dat iemand uit haar midden als candidaat naar voren wordt geschoven. En wat de andere wethouders be treft, de PvdA heeft verschillende leden in de fractie, die de functie ambiëren; als zij echter één zetel toebedeeld krijgt, zal een beslissing in die kring minder moeilijk zijn, dan wanneer zij twee zetels zou moeten bezetten. Wat de K.V.P. betreft, waar men graag het systeem huldigt van ,,laat zitten wat zit", daar zal men al licht weer op de eerste plaats aan de beide zittende wethouders den ken. Evenals in 1946 zouden wij ech ter ditmaal met nóg meer klem in overweging willen geven met het oog op de toekomst minstens één zetel in te ruimen voor 'n jon gere candidaat, die dan kan profi- ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Ber lin Express, 18 jr.; Cinema Americain: Canyon Passa ge, 14 jr.; ABT: Het Atoom- spook en Olie in Oklahoma, 18 jr. NACHTDIENST TAXI's: Chr. de Vries, Friesweg 4, tel. 4237. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5 BONNEN HALEN: Woens dag de letter M. BERGEN: Kunstzaal Rusten de Jager: Tentoonstelling werken van leden van het K.C.B. Mooi resultaat ALKMAAR. De in Het Gulden Vlies door het personeel georgani seerde cabaret-dansant-avond heeft f 585.51 opgebracht, ten bate van de T.B.C.-bestrijding; een mooi resul taat! Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Lucia J. M., dv A. B. Buter en M. E. Lichtenhahn; Petrus H. M., zv C. P. Thrompert en A. J. Nieuwenhuis; Maria J. A., dv S. G. Marie Brug geling en M. C. Bruin; Anna W. M., dv J. Bakker en E. Filmer. Gehuwd: Gerardus Rustenburg en Margaretha M. Beem; Jan Sellingen en Johanna C. Faber; Johannes P. Kemp en Aaltje Blokker. Overleden: Petronella Graters, 81 jr., wed. v. P. L. Labberté; Hendrik C. Selie, 64 jr., echtg. van N. Schil der. Gediplomeerd werden de vol gende leerlingen: Smeden-bankwerkers: KI. Bruin, D. Bruntink, J. C. H. Buis J. J. Damsté, A. Dekker, W. R. A. Delissen, G. M. Dorrestein, J. F. Griffioen, P. Jonker, T. José, L. N. Kleverlaan, J. J. Knegt, K. Kolijn, J. P. Koomen, J. P. Kuil, H. S. Kuitwaard, C. Lengers, J. Molenaar, Fr. A. Muller, J. C. Nat, A. Roos, N. Ruiter, J. M. Spren- gers. Th. Bakker, Ch. J. Baltus, A. Bas, KI. Boekelaar, C. J. Burger, P. Dekker, J. N. Groot, J. KI. Hcogvorst, J. de Jager, P. N. v. Roode, A. de Ruyter, Th. P. M. Schilder, Th. J. Schouws, J. J. Schuit, M. C. Smid, H. J. Snijders, N. C. Stam, J. I. Stam, H. de Waal, P. F. de Waard, W. G. Warmen- hoven, J. H. de Wilde, C. P. Zijp. A. E. Beemsterboer, E. Brand- sma, C. v. d. Busse, C. Groen, W. Kct, J. G. A. Klamer, D. J. Klein, G. de Cock, G. G. Kraakman, J. Pols, A. Ruiter, G. J. Schinkel, KI. Singor, W. v. Stralen, N. J. Tuijnman, J. N. Venneker, J. Vlaarkamp, A. Wester, F. KI Zeeman, P. Zonneveld, H. W. Ver heul. Verklaring voor het volgen van een derde leerjaar kregen de vol gende leerlingen: J. Barsingerhorn J. Breed, H. J. Heremans, A. Pa ter, R. T. Stoffers, P. A. Zwart. Niet gediplomeerd werden 5 leerlingen. De leerling J. J. Schuit ontving een le prijs. De leerlingen M. C. Smid. KI. Singor en J. Vlaarkamp ontvingen ieder een tweede prijs. te gaan, er 'n College gevormd wordtteren van de ervaring van zijn zonder de PvdA. dus 'n College van 3 (2 KVP en 1 middengr.). En er is wat politieke durf nodig, om deze consekwentie te aanvaar den. Cajididaten. Wij vernamen, dat de WD, CHU en AR zich onderling tot blokvor- koudere collega in het College. Èr zijn in de fractie joijge krachten aan wezig; laat men die gelegenheid ge ven tot ontplooiing, daarbij ook even rekening houdend met de wil der kiezers, bij de aanwijzing der candi- daten tot uitdrukking gebracht. Fr. O. Intussen was er onder de ver schillende nummers genoeg te ge nieten geweest, zoals het werk van de Nederlandse en Engelse kam pioen hink-stap-sprong van Egmond uit Beverwijk, en konden de jon gelui eens ervaren, van welk een grote waarde het beoefenen der sport in gemeenschapsverband is. Er heerste op het uitstekend geout- tilleerde terrein een prettige, spor tieve geest tussen de clubs en vele vriendschapsbanden werden aange knoopt of verstevigd. Op de terugrit, die wel niet in 'n overwinningsroes, maar toch in een zeer tevreden stemming kon wor den gemaakt, werden de uitslagen besproken en tijdens een kort op onthoud te Bennebroek, waar rec tor van den Hoek alle reizigers een consumptie aanbood, aan een des kundig oordeel onderworpen. Rond acht uur kwam het gezel schap, dat van 10 uur 's morgens in touw was geweest in Alkmaar terug. Het was voor Olympus een goede en mooie dag geweest. ALKMAAR. De R.K. Atle tiekvereniging Olympus ging Zon dag naar Leiden om deel té nemen aan de interrogionale wedstrijden, georganiseerd door de Leidse club „De Bataven". Tussen de negen deelnemende verenigingen, die vrij wel allen over een lange wedstrijd- ervaring beschikken, maakten de Alkmaarders, die verschillende prij zen in de wacht wisten te slepen, een goede indruk. Vooral ook voor de leden suppor ters, die aan de reis naar de Sleu telstad deelnamen, was het tochtje een welkom uitstapje. De tocht, die gemaakt werd in een grote comfortabele Naco-bus, waarvan de chauffeur toevallig ook een oud- Olympiaan was, stond onder lei ding van de voorzitter der veren., de heer J. Smit. Ook de districts- sport adviseur, rector J. van der Hoek alsmede de nieuwe trainer, de heer C Bakker met echtgenote uit Heiloo, maakten de reis, die een prettig en fortuinlijk verloop had, mede. Op de heenreis werden de benen even gestrekt in het prach tige Vogelenzang-Bennebroek waar in „Oud Berg en Dal" een verfris sing werd gebruikt. In de beste stemming werd daarna de reis naar Leiden voortgezet waar men onge veer te half een arriveerde. In het prachtig gelegen sportpark aan de Leidse Hout werd direct met de wedstrijden begonnen, die o.a- ook werden bijgewoond door de diocesaan adviseur der vrouwelijke sport, de Zeereerw. Heer H. G. Tuin en de voorzitter der Sport stichting „Leiden" de heer H. Keij- zer. Het weer was in het begin van de middag gunstig en een klein buitje af en toe deerde de athleten, die door hun trainer en hun voor zitter, onder bemoedigende kreten der supporters tot het uiterste wer den aangespoord dan ook niet. Over het algemeen maakte Olympus een uitstekende indruk en het gehele verloop der wedstrijden gaf rede nen tot tevredenheid en hield ba- loften voor de toekomst in. Toen het programma in het Leid se Hout vrijwel afgedraaid was, brak er een flinke regenbui los, zo dat de Olympianen, die hun welver diende prijzen al in hun bezit had den, maar aftrokken. Overlangs-examens Gem. Middelb. Handelsschool Klasse I naar Bevorderd van Klasse II: Ans Beentjes, Gré Berghuis, P. Blauw, Kees ten Bruggencate, J. Bulten. M. Deen, Jaantje Duim, J. van Eik, J. Kleyn, R. Koelemey, C. Kramer-Glijnis, P. Kloosterboer, J. de Lange, Anneke Lust, G. Okhuy- sen, K. Oudes, Renée Ormel, J. Met, J. de Pee, P. Pilkes, H, Reinders, H. Rem, Annie Roos, Gré van der Sluys, Nellie van Twuyver, Johan Verveld, Trudi Vriesman, Jannie de Waard, K. van der Werf, Geri Wesselius, B. Wiering, B. van Zwe den, J. van Dijk, A. Begeer. Her examen 3. Afgewezen 3. Bevorderd van Klasse II naar Klasse III: D. Hommes, A. Kesselaar, L. Keu- ning, W. Kooiman, H. Outhoff, G. Spruyt, B. v. d. Tak, H. Tesselaar, J. Wolven. Herexamen 1. Afge wezen 5. Bevorderd van Klasse III naar Klasse IV: J. Bruin, W. Edel, W, Finkensie- per, J. Haker, W. Hoogland, H. Hopman, H. Kleiterp, J. Opdam, Els Schouten, F. Slikker, C. Smit, E. Spruyt, D. Tober, G. Veldman, H. Wagenaar, J. Krab, Tine Stroo ker. Herexamen 3. Afgewezen 8. Behaalde prijzen Afd. Dames: 4 x 100 m. estafette: 2de prijs (in 63 sec.); hoogspringen: 3de prijs mej. v. d. Riet met 1.25 m. finale 100 m.: mej. R. Stikvoort, 5de prijs; finale 60 m.: mej. J. Bloot- hoofd, 5de prijs. Afd. Heren: Verspringen jongens J. Diemur, 2de prijs 5.40 m.; hhog- springen jongens: J. Diemur, 1ste prijs (1.55); 4 x 100 m. estafette: 4de prijs in 50.8 sec. Om de Evert Castelein-wisselbe- ker: 1ste prijs 1500 m. hardlopen: P. Tromp met 4.30 min.; 4de prijs 600 m. hardlopen: H. Moller 1.35.4 min.; 3de prijs 100 m. hardlopen; J. Bijwaard 12.2 sec.; 1ste prijs discus werpen: C. Smit met 26.82 m.; 4de prijs 800 m. hardlopen: J. v. d. Ka mer, 2.16 min. Ernstig verkeersongeval ALKMAAR. Gisteravond om streeks 7 uur wilde de bestuurder van een personenauto, die in de richting van Heiloo reed, bij de Hei- loërdijk links afslaan. Hij gaf daar toe een teken, maar week gelijk naar links waardoor een hem ach teropkomende motorrijder, de 38- jarige O. uit Heiloo, met de auto in botsing kwam. O. werd enige me ters meegesleurd en legen de grond geworpen. De beide motorvoertui gen werden ernstig beschadigd. Op advies van dokter Looijenga werd O. met een heupfracture opgeno men en naar het St. Elisabeth Zie kenhuis vervoerd. Kinder- vacantie-uitstapje K.A.V.-K.A.B. ALKMAAR. De K.A.V. gaat 'n uitstapje maken met de kinderen der leden. Dit zal waarschijnlijk plaats vinden in de kermisweek. Ook leden der K.A.B. kunnen hun kinderen hiervoor opgeven. De leeftijd is gesteld van 611 jr. Aan de gestelde leeftijdsgrens zal streng de hand worden gehouden. De kosten per deelnemend kind zul len 25 cent bedragen, hetwelk vol daan moet worden bij de opgave van deelneming. De opgave kan geschieden aan de dames, welke de contributie ophalen en voorts op Woensdag 20 Juli, van 2—5 uur bij: Mevr. v. d. Berg, Over- diepad 23; mevr. Molenkamp, v. d. Woudestraat 5; mevr. Brouwer, An- thoniusstraat 6; op Vrijdag 22 Juli bij: Mevr. Kingma, Papaverstraat 10; mevr. De I Van 7 tot en met 14 Augustus zal de Niwin in Alkmaar een Sport week organiseren, ter ondersteu ning van de Rimboekistenactie. Op Zondag 7 Augustus zullen er tenniswedstrijden zijn, waaraan be kende Alkmaarse cracks deelnemen en waaraan naast enige dames, die in de teniswereld een goede naam hebben, zal worden meegewerkt door de uitstekende Nederlandse tenniscracks Windt en van Dalsum. De wedstrijden zullen Zondagmor gen om 10 uur beginnen.. Op Maan dag 8 Aug. is er gen klaverjasdrive in Het Wapen van Heemskerk, die 's av. 8 uur zal beginnen. Vervol gens hoopt men op 9 Aug. 's avonds een wandeltocht te kunnen organi seren, waaraan zal worden meege daan door die tippelaars die aan de Vierdaagse hebben deelgenomen. Als de tocht door kan gaan, hoopt men ook op de medewerking te kunnen rekenen van de opper wachtmeester Breedveld en de heer Vet, die gouden kruisen hebben be haald. Op Woensdag 10 Aug. is er in hotel De Nachtegaal een biljard- wedstrijd, waarih de jeugdige Ne derlandse biljarters Kees de Ruyter en Jan Feeke tegen elkaar zullen uitkomen. Volgens v. d. Pol is Jan Feeke de man van de toekomst op biljardgebied, en- Kees de Ruyter zal met deze veelbelovende biljar ter graag zijn krachten meten, zo dat men een spannende wedstrijd kan verwachten. 's Middags om 4 uur zal men be ginnen met de eerste 400 carambo les, en 's avonds om half acht zul len de tweede 400 caramboles wor den gemaakt. Op Donderdag 11 Aug. is er ke gelen in het gebouw De Unie, on der leiding van de Alkmaarse Ke gelbond. Op Vrijdag 12 Aug. is er om half acht een avond in Het Wapen van Heemskerk, waar ir. Van Emmenes een lezing zal houden over voetbal en het moderne Engelse voetbal. Bovendien zal Wim Slijkhuis een causerie houden over zijn ervarin gen in Amerika. Bram Charité zal er een demonstratie geven op het gebied van gewichtheffen en daar na zal er een film over het Engelse voetbalspel worden vertoond. De entree voor deize veel belovende avond is bepaald op f 0.75. Op Zaterdag 13 Aug. is er in de muziektuin een Bridgedrive die een grote wedstrijd belooft te worden. Op Zondag 14 Augustus speelt Alc- maria op het sportpark tegen Fri- sia. Frisia is een der sterkste Noor delijke eerste klassers. Bijlinga zal de doelverdediger van Frisia zijn, terwijl Meines als linksback en Hl- larius in de halflinie zal worden opgesteld. In de pauze van de wedstrijd zal de Nederlandse turnkampioen Boot een turndemonstratie geven en zul len waarschijnlijk enige meisjes gymnasten oefeningen aan de rin gen ten beste geven. Een zwedwedstrijd, die ook voor deze dag was geprojecteerd, kan, hoewel de zwemmers spontaan hun medewerking hadden toegezegd, niet doorgaan, omdat er op die dag juist z wemkampioenschappen in Hengelo worden gehouden. De Niwin hoopt met de baten van deze sportweek woer enige rimboekisten voor onze jongens in Indië te kunnen verzorgen. Deze rimboekisten worden dan verstuurd naar die plaatsen in Indië, waar Alkmaarse soldaten vertegenwoor digd zijn. Wij wensen de Niwin in haar Sportweek voor dit mooie doel, dat iedere Nederlander en in het bij zonder iedere Alkmaarder ter harte moet gaan, gaarne veel succes. Mulo-examen 1949 Voor het Mulo-examen 1949 slaag den op 18 Juli te Alkmaar voor het diploma A de dames: F. Stevenson, P. Prins, te Den Helder; G. D. Vis ser te Koedijk, P. Knapen, Schoorl; R. v. d. Zee, Enkhuizen; E. M. A. Stevers, Ilp'endam; L. C. M. Ettema, Den Burg, K. Dekkers, Andijk, M. J. RL Roemer, Hoog- karspel; A. P. de Weijze, Akersloot, J. Mulder, Bergen; en de heren T. P. Smit, C. M, Klerk, A. P. Daal der, Alkmaar, T. Wijker, H. Visser, Egmond aan Zee, J. H. T. Frieswijk, Schoorl, G. W. v. d. Steen en H. C. Hopman te Bergen. 9 candidaten werden afgewezen. Motorrijtuig- en rijwielherstel lers: J. P. M. Adrichem, C. J. Ap pelman, G. O J. Bakker, J. Blaak- meer, P. C. Blankendaal, P. Blok ker, I. Boon, J. Brand, M. P. Breg- man, J. Broers, M. Brommer, J. J. Dekker, J. van Dorth, J. Drenth, E N. v. Duin, G. v. Engelenhoven, J. S. Gaarthuis, C. J. Geel, P. Gootjes, A. de Graaf, N. W. Groot, K. de Groote, P. J. F. de Groot, Th. Greuter, H. W. Hart, J. van Herwerden, G. Kindt, C. Boots. C Kieft, N. C. J. Kuiper, J. Fr. v. d. Lee, W. K. M. v. Lieshout, A. P. v. d. Linden, P. G. Louwe, P. J v. d. Molen, J. S. L. Mooij, W. J, Prins, J. B. Pureveen, P. J. Rens, J. G. Rikkerink, S. Roozen- daal, P. Roskam, KI. v. Schoorl, J. Smit, S. J Smit, C. A. S. v. d. Veer, W. I. A. v. d. Vorst, A. de Vries, S. Ypma, H. Yzer, G. Th. Zonneveld. Niet gediplomeerd werd 1 leer ling. De leerling N. C. J. Kuiper ont ving een le prijs. De leerling J. Fr. van der Lee ontving een 2e prijs Electriciëns: D. J. v. d. Aakster, J. J. Abbo, B. M. v. d. Berg, P. M. Borst, H. E. Bosman, L. Th. Brands, J. Butter, G. Coevert, Kr. Dekker, W. Chr. Dieckman, J. P. v. Dort, Th. W. J. Duncker, A. A. Entius. W. P. Gieling, P. Gul, H. de Haan, P de Haan, W. J. Ha- biecht, W. v. d. Heijden, A. Hoe- kema, S. Houtkoper, L. Huigen, D. Huisman, H. B. de Jong, J. de Jong, J. Jonker, G. Luif. C. Kaag, A. B. v. Kraanen, C. H. Kroon, G. C. Kunnen, D. Lan- gendijk, P. v. Lienen, Th. v. d. landen van Sprankhuizen, J. J. v. d Molen, A. Nieuwland, P. Pij per, G. C. Schot, P. F. Siekman, J. A. Spaans, W. J. Stam, J. E. Teerbrtman, W. H. Tellegen, R. Troost, C. P. Vasbinder, R. v. d. Veer, A. Visser, J. Chr. Wolf, KI. C. Zwart, A. Zwerver, J. C. F. Gerritsen, J. Scheringa. Niet gediplomeerd 3 leerlingen, De leerlingen P. M. Borst, J. Butter en A. Visser ontvingen een 2e prijs. De leerling J. E. Kuipers kreeg een verklaring voor het volgen van een derde leerjaar. Timmerlieden: W. Brommer, J A. Delis, J. P. Kager, A. de Klerk, P C. Koger, M. Krom, D. v. d. Laan. H. de Moei, Y. Poland, P. Stins, A. Timmermans, P. de Vries N. S. Put, H Beers, J. Boerman, P. H. G. Boesaart, Chr. Bos, A. J. Dudink, D. v. Eeten, C. D. Goudsblom, J. G. Groen, C. A. Gi.izen, Th. Hoi- tinga, J. de .Tong, H. Juckers, J. J. v d. Kolk, C. A. Koomen, S Korver, A. Molenaar, Y. C. Olden burg, H. H. Overtoom, J. Poel, C. P. Schouten, J. Telleman, H. J. Ursem, Fr. Verschuur, G. Zwart. Niet gediplomeerd werden 6 leerlingen. De leerling C. A. Gijzen ontving een 2e pr. De leerling J. Telleman ontving een 3e prijs. Metselaars: J. Kaandorp, S Kaandorp, J. Rol, J. P. Mulder. De leerling J. Kaandorp ont ving een le prijs. Meubelmakers: W. J. v. d. Aak ster, N. Commandeur, J. Dinger- dis, G. B. de Goede, W. Hartog, C. P. Kaandorp, J. v. d. Kooi, M. J. I.uitjes, J. A. Mooij, A. Tamis. Schilders: W. Blankendaal, L. Keesman, G. H. v. Muiden, R. W Rezelman, A. N. Soeterbroek, E. Schouten, J. J. Moras. De leerling H. de Ridder kreeg een verklaring. Kleermaken: G. Bakker, A. A. v. Berkum, M. H. Boots, C. M. Dekker, M. Hink, M. Klasing, P. A. Kok, J. Loos, L. C. Min, E. H. Smit, Tr. N. Smit, W. Speets, G. Wardenaar, R. J. Zoon. Niet gediplomeerd werden 2 leerlingen. De leerling Tr. Oostindiën kreeg een verklaring voor het volgen van een 3e leerjaar. De leerling P. A. Kok ontving een le prijs. De leerling G. Bakker ontving een 2e prijs. Banketbakken: G. J. M. Abels, A. Bos, P. J. Beentjes, P. de Boer, P. Duin, P. J. Erltamp, J. Glas, J Jansen, M. Jong, H. Kistenma ker, J. Th. v. Kleef,, W. H. Koop man, J. A. Louter, W. Th. Ossen, G Stam, A. Telleman, N. Timmer, J. v. Twuijver, H. A. Wigmans. Niet gediplomeerd werden vier leerlingen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond; OVERWEGEND DROOG Overwegend droog weer met over het algemeen wat minder bewolking dan vandaag. Zwak ke tot matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Iets minder koel. Evenals de vorige week volgt hieronder een korte samenvatting van de beoordeling, die een alge meen beeld geeft van de prestaties. 4e Afd. Gem. Koren: „Jubilate Deo", Monster, dir. J. de RuVt. Verpl. no. Eram quasi Agnus van Palestrina. Zeer behoorlijk gezon gen. Intonatie te laag. Verzorgde zang. Vrij no. Wat slapjes. Intone ren te laag. le prijs 301 p. 3e Afd. Gem. Koren: „Óns Ide aal", Heemskerk, dir. G. F. Groot. Verpl. werk werd uitstekend ver tolkt. Gedisciplineerde uitvoering. Vrij nummer ook zeer goed. Kon nog strakker, le pr. 368 p. m. lof. 2e Afd. Gem. koren: „Laetitia", Uitgeest, dir. Alb. Louwe. Verpl. w. .Komt al uit Zuiden" van Ger. Turnhout. Zeer muzikaal van op vatting en goed van beweging. Vrij nummer geen gelukkige keus. Iets minder, le prijs 341. .Sonora", Zijdewind, dir. C. J. Hof. Heel goed. Klank echter wat g'eforceerd. Vrij no. Serenade van Lassus. Inzetten wat ruw. Opvat ting te romantisch, le pr. 326 p. Cantica Nova", Berkel, dir. H. J. v. d. Spek. Goed, maar alles wat geforceerd. Nuancering kan beter. Vrij no. veel beter. Goede contras ten. le, 324 p. .St. Caecilia", Haarlem, dir. J. Nibbering. Vrij goed. Kan iets le vendiger en lichter. Ave Verum v. Mozart. Lofwaardig, maar niet ge heel in stijl, le pr. 323 p. „Cantate et Jubilate", Hillegom, L. Tervoort. Voortreffelijke vertol king- met veel gevoel voor fijnere nuances. Goed materiaal, le pr. 385 met lof. „Con Amore", Westwoud, Rlunck, St. Jozefstraat 14; mevr. v. I directeur R. Moeskops Sr. Muzi- d. Berg, Overdiepad 23. kale opvatting, tenoren en sopranen wat ruw en onbeheerst. Vrij no. zeer goed. Soms wat vlak. le pr. 341 p. le Afd. Gem. Koren: „Zang en Vriendschap'', Opmeer, dir. J. Tim mermans. Verpl. werk „Kortjakje" bew. Oskam. Goed van klankge halte, maar wat droog en vlak. Rhythme kon strakker en vlugger. Vrij no. goed maar te gemakkelijk, le pr. 309 p. „Irene", Zwaagdijk, dir. R. Moes kops Sr. Beschaafd en goed van klank en opvatting. Vrij no. iets minder door te ruw zingen, le pr. 329 p. „Zanglust", Spierdijk, dir. J. M. Overtoom. Zeer beschaafd, maar kon- spontaner en geladener. Vrij no. „Een kind is ons geboren" van H. Schiitz technisch een hele pres tatie, maar muzikaal nog niet vol doende gerijpt, le prijs 300 p. „Maria Christina", de Weere, dir. J. J. Stam. Heel goede opvatting. Inzetten wat ruw. Vrij no. mooi van klankgehalte, maar nuancering soms overdreven, le prijs 332 p. „Zang en Vriendschap", Boven kerk, dir. Jos. v. d. Velden. Buiten gewoon goed. Aparte opvatting. Scherp en strak van rhythme. Iets te weinig klank. „Le Rossignol" van Lassus. Schitterend. Prachtige nu ancering. Het beste van de twee. le prijs, 409 met extra lof. „Vox Pacis" Rotterdam, dir. J. Braun. Kon levendiger en blijer. Wel verzorgd en beschaafd, le pr. 319 p. „Zang en Vriendschap" Wognum, dir. J. Hand. Iets te vlug, daardoor niet strak genoeg. Veel goeds in koorklank. Vrij no. wat onduidelijk en -te weinig uitdrukking, le prijs 324 p. „Nieuw Leven" Heiloo, dir. P. Groot. Stoere zang, maar wat slor dig. Uitstekend materiaal, le prijs 368 p. met lof. „Da Pacem" Santpoort, dir. Th. Spook. Koor maakt uitstekende in druk. Nobel van klank, le prijs 368 p. met lof. „Zang veredelt", Beverwijk, dir. L. Tervoort. Zeer goed en pittig ge zongen. Vrij no. hier en daar ruw. Kan beter, le prijs 361 p. le afd. Mannenkoren: „St. Cae cilia" Krommenie, dir. M. Klitsie. Verdienstelijk maar te weinig teke ning. le prijs 303 p. Afd. Uitm. Gem. Koren: „Zingen is Leven", Warmenhuizen, dir. Th. v. Baar. Veel goeds, maar kon be zielden Vrij no. te gemakkelijk, le pr. 324 p. Ere Afd. Mannenkoren. „West- Friese Zangers", Wognum, dir. J. J. Stam. Voortreffelijke mannenzang, vooral in vrij no. „Marcia Funebre" van Boedijn. Uitmuntende prestatie in twee moeilijke nummers, le pr. 360 p. met lof. Ere Afd. Gem. Koren: „St. Cae cilia" Onderdijk, dir. J. Morsch, „Os Justi" van Bruckner. Nog niet helemaal zoals het zijn moet, maar toch veel bewonderenswaardigs. Als vrjj n0- had iets beters gekozen kunnen worden, le prijs 332 p. Sup. Afd. Mannenkoren: „Stre- ker Mannenkoor", dir. R. Moes kops Sr. Mooi modern werk, maar nog niet helemaal bezonken en los van de noten. Echter zeer verdien stelijk. Vrij no. nog beter. Niet ge heel vrij van ruwheden en fouten tegen de uitspraak, le pr. 346 p. Sup. Afd. Gem. Koren: „St. The- resia", Wervershoof, dir. R. Moes kops Sr. „Virga Jesse" van Bruck ner. Dit was een verkeerde Bruck ner. Stijlopvatting niet juist. Niet temin een hele prestatie. Vrij no. stukken beter. Zeer geslaagde uit voering. le pr. 333 p. „St. Caecilia", Krommenie, dir. Leo Pielage. Prachtige sonore ver tolking van Bruckner. Zeldzaam mooie koorklank. Zeer muzikaal. „Qui habitat" van Andriessen iets minder. Klonk wat moeizaam en geforceerd. Echter een zeer zwaar werk. le prijs 861 p. met lof. SEIZOEN 1949—1950 De competitie-indeling voor District I van de K.N.V.B. is gis- teren gedeeltelijk bekend gewor den. Zij ziet er als volgt uit: le klas: ADO, Blauw-Wit, DOS, Feijenoord, Haarlem, Hermes- DVS, KFC, Sparta, VSV, Zeebur- gia. 2e klas A: AFC, Alcmaria Vic- trix DWV, Elinkwijk, HVC, Ra- piditas, de Spartaan, UW, Vo- lendam, Vriendenschaar, Zaan dijk. 2e klas B: Hercules, OSV, Stormvogels, TOG, Velox, WA, Watergraafsmeer, W.-Frisia, WFC, ZFC. Always Forward, APGS, Beverwijk, DIO, HRC Kmheim, Schagen, SDW, Terras vogels, Vitesse '22, Zilvermeeu wen. 3e klas B: ADO '20, DTS, GVO, ?S^weg' JVV, de Kennemers. QSC, Succes, ZSGO, ZVV. 3e klas C: Alkmaarse Boys, Bloemendaal, DCG, DEM, Helder Hendia. KVV, OVVO, Velsen,' WE, WMS. 3e klas D: Aalsmeer, Allen Weerbaar, DEC, Hilversum, HMS JOS, de Meer, de Meteoor, RK VA, Schoten, Zandv.meeuwen 3e klas E: APWC, Baarn, BFC BVC. CDN, DWSV, EMM '15, For- titudo, Holland, Patria, Zeist. Het bestuur van District I heeft bfl loting uitgemaakt, welke af deling uit 10 en welke uit 11 elf tallen bestaat. DE MENING VAN MOH. NATSIR DJOKJAKARTA, 19 Juli (Aneta). ,,Het is nu reeds zeker, dat de or der tot het staken van het vuren zal worden uitgevaardigd, doch of zU uitvoerbaar zal zijn is een an dere kwestie", aldus verklaarde te Djogja de republikeinse minister van Voorlichting, Meh Natsir, aan Aneta. Natsir is van mening, dat de uitvoering der order tot het staken van het vuren en de Rondetafel conferentie tegelijkertijd kunnen plaats vinden. Na de overdracht der souvereini- teit zal de positie van het Neder landse leger die zijn van 'n vreemd leger, dat geen functie meer heeft, aldus Natsir, die met betrekkin/g tot de verdediging van de Archipel meende, dat een aanval van buiten niet kan worden tegengehouden, ook al verdedigt men 'zich tezamen met de Nederlanders. De Indonesi sche regering zal sterk genoeg zijn voor het handhaven van de binnen landse veiligheid. De commissie der Ver. Naties dient volgens Natsir haar mede werking te blijven verlenen totdat de souvereiniteit is overgedragen, een democratische regering zal zijn gevormd en het Nederlandse leger uit Indonesië zal zijn teruggetrok ken. Geslaagd ALKMAAR. De heren J. Bak ker en E. Jacobi, resp. werkzaam ter Inspectie van Registratie en Successie en op het Ontvangkantoor der belastingen te Alkmaar, zijn ge slaagd voor 't examen van Adjunct commies der Registratie en Domei nen. Voor het practijk-examen Boek houden vande Vereniging van Leraren, slaagde onze oud-stadgenote mej. Trees Buren. HEILOO, 18 Juli. Aardbeien 1.802.60; rode bessen 0.800.90; zwarte bessen 2.102.50 per mand; peulen 0.10—0.21- doperwten 0.14— 0.27; tuinbonen 0.06—0.09; spercie- bonen 0.750.90; postelein 0.090.12 per kg; bloemkool le soort 0.21—0.29 2e soort 0.10—0.16; kropsla 0.02—0.07 per stuk; wortelen 0.12—0.17 p. bos. ALKMAAR, 13 Juli. Veemarkt. 18 vette koeien, 1 graskalf, 61 nuch tere slachtkalveren en 4 vette scha pen; alles Centrale. ALKMAAR, 18 Juli. Alkm. Ex portveiling. Schotse muizen 69, kleine Schotse muizen 36; slabonen z.dr. 961.22, stoksnijbonen 100111 stamsnijbonen 42—85, tuinbonen 59.50, peulen 530, doperwten 826, bl. blauwschokkers 2231, komkommers 6—26, tomaten A 26 38, tomaten bonken 22; bloemkool: IA 2441, I 14—24, II 6—12; rode kool 615.30; groene kool 6, spinazie 37, postelein 12—27, sla 1.50—8, an dijvie 5—16, rabarber 12—20, rode bieten 68, bospeen 722, waspeen 820, uien 812 per kg en 68 per bos; soepgr. 48, selie 48; rode aalbessen 32—48; klapbessen 30—32; perziken 416, frambozen per doos 32—38; aardbeien per slof 80—2,10. TEXEL. 50 lammeren 2735, 8 schapen 60—75, 5 koeien 475—650, 2 pinken 250—350, 2 paarden 350— 500, 16 biggen 55—70, 5 kalveren voor levering. NRD.-SCHARWOUDE, 19 Juli. 93.000 kg aardappelen: Eerstelingen 6.308.71), rode Eerstelingen 8.70 9.40, Eigenh. 8.10—8.70; bl. Eigenh. 7.30—8, Saskia 7.407.50, driel. 4.30- 6.—, 16.000 kg witte kool 13.30—14.80 58 kg slabonen 1.041.10, 120 kg tuinbonen 6, 2500 kg rode kool 66.20 WARMENHUIZEN, 19 Juli. 42.000 kg aardappelen: Eerstelingen 8.109.20, grove 7.107.50, rode eer stelingen 9.5010, grove 7.20—7.40, drielingen 5.706.70; blanke Eigen heimers 7.708, blauwe Eigenhei mers 7.40—8.50, grove 6.307.40,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2