Een college op brede basis? AKKERTJE FILMS VAN DEZE WEEK De voorzitter van de Katholieke Bond voor het Gezin in ons gewest Een billijk voorstel FAG. 2 Zaterdag 23 Juli 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Reacties van andere bladen BöKKERINK'S STOF Ieders lof! a Al onze STOFFEN en BREIWOL zon der punten A. Bökkerink V.ALKMAARSE WASSERIJ Wij spraken met: Het komende Congres is een klaroenstoot voor verhoogde activiteit Het Ex-communi catie-decreet Kath. Westfriese Jongerenlanddag te Hoorn Marktberichten Het was te verwachten, dat ons artikel over de wensen en mogelijk heden bij de a.s. wethoudersbenoe mingen reacties zou wekken in an dere bladen. Het eerst kwam de Alkm. Crt., gevolgd door „Waegprater" van Het Vrije Volk. Merkwaardig is, dat geen der bla den ingaat op de twee voornaamste kwesties in ons artikel: de positie van de burgemeester en daardoor die van de P.v.d.A. in het College en: de billijkheid van het K.V.P.- voorstel, om ook de middengroepen, vertegenwoordigende een vijfde van de bevolking, in de formatie te be trekken. Vooral dit laatste beschouwen wij als het cardinale punt, waarover noch de Alkm. Crt., die toch als het lijfblad van die middengroepen be schouwd kan worden, noch het par tijblad van de P.v.d.A. ook maar één woord rept. Wij staan op het standpunt en daar blijven wij op staan dat, wanneer het mogelijk is 'n college te formeren, waarin deze midden groepen zijn vertegenwoordigd, dit niet mag worden nagelaten. Het Vrije Volk schijnt van 'n der gelijk College geen progressieve po litiek te verwachten. Wij zouden niet weten waarom; zou 'n college, met 'n burgemeester-lid van de P v.d A als voorzitter, 2 wethouders van de K.V.P.. 1 van de P.v.d.A. en 1 van de middengroepen, niet pro gressief kunnen zijn; zou die ene middengroepman - aangenomen dat het een conservatief iemand zou zijn zó'n invloed in het college heb ben? Is het kabinet soms ook niet meer progressief, omdat er 'n minister van de V.V.D. en de C.H.U. in zijn op genomen? En is men het protest vergeten, dat de heer Hoytink liet horen, toen men hem bij de conservatieven wil de indelen? Neen dat is spoken zien bij het klare daglicht. Even merkwaardig als het nege ren van de cardinale kwestie is de gretigheid, waarmee beide bladen de mogelijkheid naar voren brengen, dat er' ook 'n college gevormd kan worden zonder de K.V.P., 'n college dus van P.v.d.A. en VVD. Dit lijkt ons. hoewel mogelijk, zeer onwaar schijnlijk. De middengroepen, die bij hur. verkiezingspropaganda PvdA en communisten over één kam scheerden, zullen daar nu niet be paald direct toe overgaan Het reële voorstel van de KVP om de middengroepen in de formatie te betrekken, zullen deze laatste moei lijk kunnen beantwoorden met 'n poging, om *n college te vormen zonder de KVP, die de grootste be volkingsgroep vertegenwoordigt. Laat men beginnen met de billijk heid en wenselijkheid te erkennen van college op brede basis, hetgeen bij de door de K.V.P. gesuggereerde formatie o.i. een redelijke verdeling van invloed waarborgt. Het Vrije Volk doet het voorko men, alsof de uitslag der verkiezin gen alleen maar 'n voortzetting van de thans bestaande samenwerking rechtvaardigt. Dat het middenblok van 3 tot 5 versterkt is, negeert het Vrije Volk volkomen; het vindt zelfs dat de verhouding links 14. rechts 11 onveranderd is gebleven. Wij betwij felen, of de dame en heren van de VVD met met deze gelijkschakeling met de communisten wel eens zijn. Voor ons ligt de opname van de middengroepen in het college zeker in de lijn der verwachtingen, gezien de uitslag der verkiezingen. Voorts meent het Vrije Volk, dat het alleen maar consekwent is, de thans bestaande samenwerking voort te zetten; voor ons is het con sekwent, dat men eenmaal aan genomen, dat het billijk is de vijf van het middenblok in de formatie te betrekken daar ook aan vast houdt. Dit kan geschieden zonder de samenwerking met de P.v.d.A. ta verbreken, mits deze niet meer in vloed opeist, dan haar krachtens haar getalsterkte toekomt. Het Vrije Volk meent, dat de P.v.d.A. niet met minder invloed ge noegen kan nemen, want de linker- Ridderstraat 17 Alkmaar vleugel van de Raad telt aldus het V.V. nog steeds 14 leden, w.o. dan de 2 communisten en de 3 leden van de V.V.D.m.a.w. die laatste 5 zal de P.v.d.A. ook wel in het col lege vertegenwoordigen. Kijk, zó redeneert de K.V.P. niet; die rekent VVD, CHU en A R. tot rechts en wil deze groepen zélf laten uitmaken, wie zij als vertegenwoor diger in het college wensen. Dat de K.V.P. 2 zetels wenst, die haar als grootste partij (niet de „machtigste", Waegprater; dat woord hebben wij nooit gebruikt), kan men toch niet veeleisend noe men; was er 'n katholieke burge meester gekomen, dan zou men van P.v.d.A.-zijde ongetwijfeld ook be zwaren gemaakt hebben tegen op name van 2 wethouders namens de K.V.P. Onze collega van de Alkm. Crt. zouden wij in overweging willen geven, niet al te voorbarige conclu sies te trekken; zo veronderstelt hij een t nauw contact tussen ons en de fractie van de K.V.P.; ook zijn conclusie, dat de K.V.P. „dus onder alle omstandigheden een college wil van 2 K.V.P., 1 P.v.d.A, en 1 van de middengroepen" was al te voorbarig. Ook is het niet juist aangevoeld, als de Alkm. Crt. schrijft, dat de K.V.P. wel wat gemakkelijk beschikt over de middengroepen. De K'V.P. streeft niet naar samenwerking met deze groepcn-alléén; het zou aan de P.v.d.A. liggen, als het die kant uit zou gaan! Het is ook niet zo, dat de K.V.P. niet terugdeinst voor de consequen tie van een college zonder de PvdA, Het is slechts „onze" mening, dat men de billijkheid en wenselijk heid van een college op brede basis erkend hebbende aan 'n voorstel in die richting moet vasthouden. De toekomst zal leren, of de frac tie van de K.V.P. er ook zo over denkt. Pr. O. ONTVANCST TEN STADHUIZE ALKMAAR. Een 180-tal van de 450 deelnemers aan het 13e congres van het Internationaal Verbond voor Vrijz, Christendom en Geloofsvrij heid, bracht op Vrijdagmorgen een bezoek aan de Alkmaarse Kaas markt. Bij die gelegenheid werd het gezelschap, dat grotendeels bestond uit buitenlanders van verschillende nationaliteiten, een officiële ont vangst ten Stadhuize bereid. Burgemeester Wytema heette de congressisten in een geestige toe spraak hartelijk welkom in Alk maar. Hij sprak de hoop uit, dat <|e deelnemers aan het congres een goede indruk zouden behouden van de religieuze verdraagzaamheid van het Nederlandse volk. Prof. dr. J. G. Bleeker dankte het Alkmaarse gemeentebestuur voor de officiële ontvangst, die het gezelschap ten deel viel en zeide ervan overtuigd te zijn, dat de gasten mooie herinne ringen aan het Alkmaarse stede- schoon zouden bewaren. Daarna werd het gezelschap thee en een beschuitje met kaas aangeboden. Drukte op de Kaasmarkt ALKMAAR. Het was gister weer een bijzonder drukke kaas markt; de Langestraat, die voor het eerst weer vrij begaanbaar was, heeft heel wat vacantiegangers ver werkt, die naar de kaasmarkt kwa men kijken. Niet alleen veel groe pen Nederlandse vacantiegangers waren er, doch ook tal van groepen uit het buitenland; we zagen o.a. 'n gezelschap per bus uit Denemarken, een groep Schotse padvinders en Fransen. Er waren zoveel torenbe- klimmers, dat de liefhebbers voor dit uitstapje naar hoger sferen, veel al in de queue moesten wachten. Het viel ons op, dat in de middag nog vele bezoekers een rondwande ling door de stad maakten, om hier en daar nog een mooi geveltje en andere gebouwen te bezichtigen. NAAR DE VIERDAACSE ALKMAAR. Aan de Vierdaagse afstandsmarsen, welke dit jaar we derom te Nijmegen zullen worden gehouden, zullen o.a. deelnemen de volgende groepen: Van de infanterie 16 man, die met 15 man infanterie uit Haarlem, allen van het 2 T.B., onder commando van luitenant D. J. Boonstra van Alk maar de 40 KM met een bepakking van minstens 10 kg zullen lopen. Voorts nog ongeveer 40 man van de luchtdoel-artillerie, onder leiding van luit. Vermetten. Onder commando van Opper wachtmeester Breedveld, die dit jaar al weer voor de tiende maal de mars medemaakt en voor zijn gou den kruisje gaat lopen, nemen 12 man Rijkspolitie uit Alkmaar en omgeving mede. Deze groep loopt iedere dag 50 KM. Voorts gaan nog mede de Alkmaarse wandelsports man J. van Son, C. Roozendaal en P. Bloothoofd, die 55 KM en C. M, de Vet en mej. J. de Vet, die 40 KM zullen lopen, allen van „De Kaas koppen". Ook leden van „De Jeep" 45 en een vijftal leden van de R.K. Wandelsportvereniging H.V.Z. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Victoria-theater: Sneeuw witje en de zeven dwergen, alle leeftijden; Cinema Americain: Mijn vriend Trigger; Harmonie: Song of Love; A.B.T.: Souka, het kind der Tropen, 14 jaar. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. W. J. Leeuwen berg, Oudegracht 283, telef. 2384 en dr. A. L. Gransber- gen, Geesterweg 11 tel. 2294 ZONDAGS- EN NACHT DIENST APOTHEKEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237; Zon dag: Adr. Louwe, Geester singel 26, tel. 2290. BONNEN HALEN: Maandag de letter S van Smit tot einde S. BERGEN: Kunstzaal „De Rustende Jager": Tentoon stelling werken van leden van het K.C.B. Na de Langestraat ALKMAAR. De N.V. Wegen bouw, Utrecht, die de Langestraat geasfalteerd heeft, gaat nog niet weg; ook de Gasthuisstraat zal, na verlegging van riolering e.d. van 'n nieuw wegdek voorzien worden, ter wijl daarna het verlengde van het Ritsevoort tot de Heiloërbrug, waar in de bezetting de „Mauer" stond, van een nieuw asfaltdek zal worden voorzien. Het asfaltdek zal niet wor den aangebracht zoals in de Lange straat, doch er zal gewoon asfalt beton worden ingewalst. Geslaagd ALKMAAR Bij het in Haar lem gehouden examen slaagden voor costumière de dames J. Ram pen en M. Vos, Burgerbrug; J. Smit en A. Stuifbergen, Heiloo; A. Pepping, Egmond; R. Dekker, Krabbedam; T. Stuifbergen, Lim- men; G. Molenaar, Nieuwe Nie- dorp; G. Twisker, Zd. Scharwoude Allen opgeleid door de modevak school N. Nelis, Alkmaar. R.K. MULO-EXAMEN ALKMAAR. Voor het op Vrij dag 22 Juli te Alkmaar afgenomen R.K. Mulo-examen, slaagden de vol gende candidatcn: J. J. v. d. Berg, C. A. Bierman, Jac. Buissink, Th. C. Dorrestein, H. P. Feldberg, W. F. Florijn, allen te Alkmaar; Jac. B. A. Buur, Mart. J. M. Heeremans, te Beverwijk; G. Brakenhoff te Castricum; L. N. Commandeur te Heerhugowaard; G. Ligthart, N. G. Overbeek te Hoorn; N. J. M. Benning, te Heems kerk; Joh. H. Boon, C. J. Joldersma, Bern, A. P. Maas, C, Rustemeijer, te Velsen; L. A. M. Ragetlie te West woud en Joh. W, Overboom te Wog- num. De meisjes, die slaagden, wa ren: M. G. Bijl. P. M. Breed, G. E. Driesen, te Alkmaar; M. M. Forma, te Castripum; J. M. Entius, te Heer hugowaard; H. D. J. M. Redeker, te Hoorn; M. A. J. Castricum te Lim- men; J. Th. W. Duin, te Oudorp en V. E. de Moei, te Sijbekarspel. ,.ST CAECILIA" IN UNIFORM De eerste f 1000.zijn er ALKMAAR. Hoera! de eerste duizend is vol! Deze week kunnen we weer 'n kleine f 200 verant woorden aan ingekomen bijdragen voor de uniformen van „St. Caeci- lia"; ook ditmaal is er een hoog be drag van f 57.20 bij van termijnbe talingen, de som van tal van kleine bedragen, van Caeciliavrienden, die graag hun daaldertje willen bijdra gen, doch daar enige tijd over wil len doen. Het moge dan niet gaan in het tempo, waarin het comité zich de actie gedacht had, er zit toch schot in eq op de lange baan, zullen we er wel komen. Het comi té hoopt over 'n maand echter zó ver te zijnl dat er eens ernstig aan de uniformen gedacht kan worden; maar dan moet er deze maand nog heel wat gebeuren; daarom hopen wij, dat degenen, die namens het comité op huisbezoek gaan, ook de ze maand veel succes zullen heb- hen. Vorig saldo f 886.30. Termijnbe talingen: 57.20, B. 0.35, W. J. v. D. 1.50 W. 0.50, Gr. 0.50, N. N. 0.25, v. d. P. 1.50, mw. L. 0.25, dames A.- 1.50, v. D. 0.50, J. K. 1.50 mw. M. 1.50, N.N. 0.05, mw. C. C. 1.50, H. H. 0.75, Jac. Gr. 1.50, Eij. 2.50, G. Gr. 2.50, C. A. K. 1.—, B. 0.50, C. Sch. 1. 50, P. S. 1.50, N.N. 0.20, V. 0.25 H. 0.50, C. B. 050, Th. H. J. L. 1.50, L. M. 0.50, P. M. 0.25, B. K. 1.—, J. D. 0.50, M. Gr, 2.—, M. D. 0.50, A. I. 1.—N. S. 1.50, C. M. 0.25, G. Sp. 0,10, C. H. 10—, R. A. M. 1.50, G. B. 1.50, A. B. 1.50, W. B. 0.50, A. S. 2 50, P. S. 2.50, B. K. 1.50 A. V. M. 1.50, J. H. 1.50, K. A. 2.—, P. C. P. 1.50, N. B. 1.—, M. v. d. K. 2.50, Th. B. 0.50, W. L. 1.—, Jac. K. 2.50, M. R. 0.25, K. de H. 0.50, mw. O. 2.50, J. v. T. 1.—, J. E. 1.50, G. de W. 2.50, J. G. 2.50, K. 0.50 K. 1.50, J. G. 1 C. D. 0.50, C. D. 1.50, J. B. 1.50, H. 1.50, S. K. 1.50 B. 0.50 H. 0.25, M. O. 1—, J. 0.50, L. 0.50, F. J. Z. 0.50, A. F. 0.25, H. C. H. 0.50, M. Gr. 0.50, J. M. 1—C. V. 1.50, C. L. 0.50 J. D. 1.50, A B. 1.—, A. d. G. 0.50, F. B. 1.—, C. A. 1.50, M. A. F. 0.75, G. R. 2.50, J. V. 1.50, N. M. I.50, N. D. T. 5.—, M. M. 0.50, T. T. A. 2.50, F. L. 1.—, J. de C. 0.50 P. S. 0.50, H. 0.30, H. Kr. 1.50, A. D. 0.30, H. 1.50, F. H. 1.50, G. P. H. 1.50, K. 0.25, H. W. 1.50, A. K. 1.50, A. C. Z. 1—, D. M. 0.10, Gr. 0.50, J. K. 1.—M. D. 0.35 J. S. 1.50 kellners Wapen v. H. 2.—, D. J. W. 2.50, M. 0.25, J. de B. 0.10, H. B. 010. Saldo 22 Juli f 1.082,95. Na het afsluiten van bovenstaan de lijst ontvingen wij nog een aan vullende lijst tot een bedrag van f 102.50. Termijnbetalingen: 6.26, Brügge- man 25.N. N. 0.15, Eerw. broe ders 10.B. 10, L. 1, Vr. 1.50, van 't H. 2—, v. B. 1—, P. V. 1.50, K. V. d. W. 1.50. H. 0.50, H. 0.50, W. 0.50, v. L. 1.50, dames B. 1.50, Jac. B. 2—, de G. 1.50, N. N. 0,25, J. R. 0.35, G. H. R. 1.—, mr. v. B. 2.—, mw. K. 2.mw. K. 1, B. 0.25, Kr. 1.50. A. Sch. 1.50, J. B. 0.50, J. G. V. 1.50, KI. 0.50, D. 1.50. B. A. K. 1—G. de M. 0.50, Fr. 0.25, A. v. K. 1.50, v. d. B. 1.50, H W. K. 1.50, v. R. 1.50, R. de V. 1.—, F. L. M. Sch. 1.50, J. H. 1.50, C. Z. 0.50, Kr. 0.50, N. N. 0.50, A. C. v. d. V. 1.50, F. A. 0.20,'H. G, 1—, S. B. 0.30, F. D. 0.50, S. B. 0.50, M. R. 1—, J. O. 2.50. Saldo 23 Juli f 1185.45. NIEUW LESLOKAAL ST. BAVO-SCHOOL ALKMAAR. In de St. Bavo- school aan de Nieuwstraat wordt Zondagmorgen een nieuw leslokaal, speciaal ingericht voor handen arbeid, ingewijd. Het lokaal, dat door de zorgen van het hoofd der school, de Eerw. Broeder Gonzales, met medewerking van het gemeen tebestuur en van de Inspecteur van het L.O., de heer L. Vernooy, tot stand is gekomen, is door de Fa. Tromp en Pekerkamp, uit twee oude lokalen, sinds lang niet meer in ge bruik, gebouwd en werd geschilderd door de Fa. Schut, Het werd van 'n twaalftal werkbanken en een uitge breide collectie gereedschap voor zien en is een model-inrichting voor de beoefening van de handenarbeid, het nieuwe leervak, dat nu op de eerste R.K. School, althans na de oorlog, wordt gegeven. Zondagmorgen om elf uur zal de Hoogeerw. Deken de plechtige inze gening van het nieuwe lokaal ver richten, waarna gelegenheid tot be zichtiging van 2.30 tot 6 uur. Tevens zal er gedurende die tijd een tentoonstelling van tekenwerk der leerlingen van de school, ge maakt tijdens tekenlessen volgens 'n nieuwe methode, gehouden worden, WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. AANVANKELIJK TAMELIJK ZONNIG DE BILT, 23/7 Vannacht plaat selijk nevel of mist. Morgen overdag aanvankelijk droog en over het algemeen zonnig weer, maar later van het Noord-Westen uit toenemende bevolking met hier en daar enkele onweer»-, buien. In de Noord-Westelijke helft van het land in de middag binnendringen van koelere lucht, elders ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Noorde lijke richtingen.. neem een (Advertentie! WE5TERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WAS BEHANDELING (Adv.) A.B.T.: Souka, .het kind der tropen Na binnen- en buitenlands nieuws en een reportage van de Tour de France, draait deze week in het A.B.T. een korte kolder-film waar in men Stan Laurel en Oliver Har dy als politiemannen hun gebrui kelijke dwaasheden kan zien ten beste geven. De hoofdfilm is: „Sou- ka, het kind der tropen". Deze film speelt in de katholieke missie in Spaans Guinea. Een misdadige Spaanse bankier is naar Spaans Guinea gevlucht. Zijn edele zoon, missionaris geworden om de ziel van zijn vader te redden, slaagt daar ten slotte in, na veel moeilijk heden. Het verhaal is allesbehalve vrij van sentimentaliteit, maar de film is niet slecht gemaakt. Er zijn prachtige natuuropnamen te be wonderen. De film heeft een sym pathieke tendenz. Wie wat zoetelijk sentiment en wat oerwoudroman- Victoria Sneeuwwitje Na een uitgebreid voorpro gramma draait deze week in het Victoria-theater de eerste grote tekenfilm van de groot kunstenaar Walt Disney: Sneeuwitje en de zeven dwergen. Dit is niet de eerste keer, dat deze technicolor- film in Alkmaar gaat. On danks dit feit zal deze goede film zeer zeker nog genoeg belangstelling trekken, daar nu de opgroeiende jeugd de gelegenheid krijgt deze film te gaan zien. Het zal echter niet alleen bii de jeugd blij ven, want wij zijn er van overtuigd, dat ook de oude ren, die de uitmuntende film van Walt Disney al eens ge zien hebben, hun herinnering aan die aangename uren destijds aan deze film beleefd weer eens willen opfrissen. Een tekenfim, om gezien te worden. tiek op de koop toe neemt, kun nen wij een gang naar het A.B.T. deze week wel aanbevelen. Harmonie-Theater Song of love De film Song of Love, welke deze week in het Harmonie Theater wordt vertoond, is er wel een van een serieus genre. Het is de ge schiedenis van de grote componist Schumann en diens echtgenote, de grote strijd van deze mensen om erkenning te verwerven voor hun werk, welke erkenning veelal later komt. Wanneer Schumann komt te overlijden en de jonge en gevierde Brahms een aanzoek doet, dan wei gert de weduwe, omdat de liefde van haar overleden echtgenoot in de muziek blijft voortleven. Een goede, misschien wel wat gerekte, film. 14 jaar. Het nieuws was zeer actueel en bevatte o.a, opnamen van het droe vig ongeval met de Franeker en van het Kon. bezoek aan Noord. Holland, o.a. IJmuiden. Cinema Americain Mijn vriend Trigger De paardenliefhebber krijgt Mijn vriend Trigger, een paarden, sport-film, gemengd met wat shows en songs, die er eigenlijk best in gemist zouden kunnen worden, een aardig beeld van de paardenfok kerij, zoals die in de States werd beoefend. De hoofdpersoon is hier het paard Trigger, dat zijn baas door alle moeilijkheden heen helpt en geluk brengt, waar eerst haat en afgunst heerste. In het voorpro. gramma een mooie film over Ame. rikaanse leave-centers in Zwitser, land, waar de soldaten vertoeven voor een korte, maar mooie vacan tie en waarin we prachtige opna men van de Zwitserse bergen en steden te zien krijgen. Voorts uit gebreid buitenlands nieuws en een korte-kleuren-tekenfilm. Een der aardige scènes uit de film „Sneeuwitje en de zeven dwergen" van Walt Disney (Van onze redacteur) MIDDEN TUSSEN de boeken van de oude talen en rondom in de foto's van zijn promotie aan de Katholieke Universiteit, nu tien jaar geleden, hij was de hon derdste toen treffen we dr. C. J. C. Arnold, leraar van het R.K. Lyceum te Alkmaar, en voorzitter van Kring VII (Noordholland) van de Katholieke Bond voor het Gezin, de grote promotor van het werk van de Bond in ons gewest. Het onderwerp van het interview zou zijn het komende grote ge zinscongres te Hoorn op Zondag 31 Juli, des middags om vier uur, na de besprekingen gevolgd door het openluchtspel der Ka tholieke Jongeren. Maar vandaag en morgen houdt de „grote" Bond zijn jaarvergadering in Helmond en dus kwamen we vanzelf aller eerst te spreken over de algemene positie van de Bond. Er is wel eens wat te doen te doen geweest vooral over de verhouding van de Katholieke Bond voor het Gezin tot de andere sociale organisaties, de standsor ganisaties in het bijzonder. Mis verstanden en soms iets van con- currentie-vrees. Verleden jaar heeft de tussenkomst van de Kar dinaal daaraan nog eens een eind gemaakt, bij het zesde lustrum van de Bond, toen Z. Em„ de Vi caris-Generaal voor het front van Katholiek Nederland liet verkla ren, dat naast de bestaande bon den en verenigingen een zelfstan dige Bond voor het Gezin nood- De laatste emmer. Donderdagmiddag, omstreeks 4 uur, werd de laatste hand gelegd aan de werkzaamheden in de Langestraat, I za|a1^ is^ waarvan onze foto een indruk geeft. dr. Arnold, om de historische rechten van de Bond voor het Ge zin. De denkbeelden en leuzen, die de Bond sinds 1919 gepropa geerd heeft, zijn nu gemeengoed geworden en dat is het werk van de Bond voor het Gezin. Denk maar eens aan de leuzen: „Ge zond Gezin, Gezond Volk", en „Het Gezin, de Kern van de sa menleving". De verhoging van de kinderaftrek bij de belastingen van f 200.- op f 800.— o.a. is ze ker ook te danken aan de door werking van de denkbeelden van de Bond. Dit betreft dan het stof felijke belang van de gezinnen. Het voornaamste vindt de leiding van de Bond echter de zedelijke waarden van huwelijk en gezin. Daar legt dr. Arnold sterk de nadruk op. Daarvoor strijdt de Bond het meest en dat is ook de eigenlijke inzet van het congres in Hoorn. Af werend en aanvallend valt dat doel samen te vatten in dit po pulaire woord: blijf van het ka tholieke huwelijk af! Of negatieve en positieve pro paganda op dit punt nodig is? Men zou versteld staan, als men alles hoorde, wat en hoe er dag- in dag-uit in de samenleving, in de gewone gesprekken, niet het minst onder jonge mensen ook onder katholieke jongeren over het huwelijk gesproken werd! Er is geen enkele instantie, die daar voortdurend, ook positief, tegen- propaganda tegen voert. Dat maakt, dat er een eigen taak en een eigen terrein is voor onze Bond. De Bond wil dus de goede be grippen over huwelijk en moraal handhaven en zo nodig als het ware afdwingen de doorvoering van goede stoffelijke levensvoor waarden, welke nodig zijn voor het bewaren van de gezinsmoraal. Daarom, zo betoogde dr. Arnold verder, is het nodig, dat onze Bond overal afdelingen bezit. In ons rayon Noordholland-Noord, hebben we er 18, maar het kon den en moesten er 54 zijn. Ook de kleinere plaatsen moeten besef fen, dat zij moeten medewerken met het grote geheel, al zou het plaatselijk nog niet zo direct no dig zijn. Het gaat er, als in zoveel andere gevallen om, dat de alge mene denkbeelden van de Bond in Nederland zegevieren en daar moet iedereen aan medewerken. Als wij in staat zijn, de katho lieke huwelijken katholiek te houden, dan is de zaak voor het katholicisme hier in ons gewest gewonnen. En daar gaat het om, ook bij ons komende Congres. Gaat die moraal er aan, door de genotzucht, door een tekort aan inzicht, dan is er niets wat ons redt. Daarom dus ons congres straks in Hoorn. Wjj moeten elkaar steu nen in onze overtuiging, door haar luid uit te spreken. Wij gaan niet op zij voor het waan denkbeeld, dat het kwaad meer recht zou hebben dan het goed. Niet te miskennen verdiensten heeft de Bond met zijn pogen, om deze mentaliteit te veranderen, al is het wel eens verdrietig te erva ren, dat we, zo zegt dr. Arnold, vaak nog zoveel weerstand heb ben te overwinnen in eigen kring! Steun aan het werk van onze Bond de inzet van ons a.s. con gres medewerking met zijn prachtig werk, is een waarlijk na tionale zaak, in het levensbelang van land en volk! De grote ge zinnen vindt men het meest bij de gewone man en met de gewone man staat of valt de natie. Zou een onderzoek bij 10.000 willekeurige gezinnen dat niet uitwijzen? Vindt men de ondervoeden, de slordig gekleden, bij voorkeur in de grote gezinnen van de middelde man? ik geloof er niets van, mijn prak tijk zegt het tegendeel. Maar dan gaat het „argument" van de ge boorteregelaar, dat „zoveel kinde ren niet te betalen zijn", ook niet op! In de doorgaans kinderrijke gezinnen van de gewone man vul len overleg, soberheid en het juiste antwoord op de vraag, waar het echte geluk te vinden is, aan, wat stoffelijke welvaart doet mankeren. Dat ware geluk ligt niet in het moderne vermaak en de mo derne wjjze van ontspanning. Als het daar over gaat, raakt dr. Ar. nold geheel op zijn praatstoel, want dit onderwerp zal hij op het Congres behandelen. Op de ont spanning e.d. van onze katholieke jongeren valt nog heel wat aan te merken. Uit zijn woorden trek ken wij de conclusie: alleen al om ,de behandeling van dit brandend en actuele onderwerp voor ons gewest, zal het komende congres de belangstelling van duizen den verdienen. Goed vermaak is voor de op groeiende jeugd zo broodnodig als lager onderwijs te voren! Gek eigenlijk, dat wij van alles subsi diëren, maar goed vermaak voor de jeugd niet! En dr. Arnold vindt, dat er voor de jeugd ook op dit gebied iets meer moet ge beuren. Het congres zal een staal van goede ontspanning geven, doordat in aansluiting op de drie verhandelingen, na een pauze voor het meegebracht souper in de openlucht, de Katholieke Jonge ren van Westfriesland een her opvoering zullen geven van het belangrijke en oorspronkelijke lnnddagspel: „Westfriesland aan Sinte Marye". Dit zo besluit de energieke promotor van de christelijke ge- zinsbelangcn in ons gewest is de tfid, om die gezinnen goed en gaaf te helpen houden; als dat lukt, dan is het in orde! Moge het Gewestelijk Gezins congres op 31 Juli a.s. te Hoorn er aan mèdc helpen, dit te ver wezenlijken, allereerst, doordat duizenden uit ons gewest daar komen getuigen! K.F.C.-KEU RINGEN ALKMAAR; Harmonie: Song of love, 14 jaar; Victoria: Sneeuw witje en de zeven dwergen, 14 j.; Cinema: Mijn vriend Trigger, 14 jaar; A.B.T.: Souka, het kind der tropen, 14 jaar, ALKMAAR PACKET Nadat de directie van de Mij. „Alkmaar Packet" N.V, te Alkmaar in haar verslag over 1947 reeds te kennen had gegeven, dat de uitkom sten over het jaar 1948 reden tot be zorgdheid gaven en vérgaande reor ganisatie van het bedrijf noodzake lijk werd geacht, alsook, dat beslo ten werd om tot stopzetting van de goederendiensten over te gaan, wordt in het verslag over 1948 mede gedeeld, dat de firma „Nederlandse Beurtvaartunie", die de „Alkmaar Packet" exploiteerde, op 31 Dec. 1948 heeft opgehouden te bestaan. Alle ontvangsten uit het vervoer van passagiers en goederen zijn ten bate van de Ned. Beurtvaartunie ge komen. Het verslagjaar van de „Alk maar Packet", sluit dan ook met een belangrijk verlies. Door verkoop van de goederenboten en de verder voor de goederendienst dienende accommodatie, is 'n boekwinst ver kregen van f 108.936, Hiervan wordt f 21.164 besteed voor afschrijving en de rest aangewend voor dekking van het verlies over de boekjaren 1947 '48. Na afschrijving van de post in ventaris en voorraden tot op f 1. resteert een verliessaldo van f 20.230 (f 25.890). VATICAANSTAD, 22/7 Reuter In een persinterview verklaarde Mgr. Alfrefto Ottaviani, assessor van het Heilig Officie, Vrijdag avond, dat het excommunicatie decreet van 13 Juli niet gold voor socialisten, tenzij zij communisti sche theorieën toegedaan waren, In een uiteenzetting van de draag wijdte van het Pauselijk decreet zeide Mgr. Ottaviani, dat de ex communicatie direct betrekking had op „diegenen, die wetens en willens de atheïstische en materia listische leerstellingen van het communisme aanhangen, m.a.w. volbloed marxisten." De communis ten in het algemeen waren niet ge ëxcommuniceerd, omdat een groot percentage „tot het communisme verleid werd om economische re denen". De excommunicatie was hoofdzakelijk gericht tegen de voornaamste propagandisten, philo- sophen en theoretici van het com munisme. ,,Zij die communistische publicaties lezen ter informatie be roepshalve of uit nieuwsgierigheid zijn niet geëxcommuniceerd, maar zij zondigen door zich bloot te stel len aan het gevaar, hun geloof te verliezen," aldus Mgr. Ottaviani. Morgen organiseren de Katho lieke Jongeren van West-Friesland hun 5e Landdag te Hoorn. De Landdag, die in het teken van de lustrumviering staat, opent met een rede door de Vicaris-Generaal van het bisdom Roermond, Mgr. Dr. F. J. Fgron, die zal spreken over het onderwerp: ,.De schone kunst is Christen te zijn". Na een openlucht-lof zal de op voering plaats vinden van het spel: ..Westfriesland aan Sinte Marije" door A. J. v. d. Knaap. Aan dit spel nemen 250 jongeren deel. Het zal op de data 30 en 31 Juli a.s nogmaals worden opgevoerd op het terrein achter het St. Bonifacius Missiehuis te Hoorn, waar een tri bune is opgeslagen, die plaats biedt aan ruim 3500 toeschouwers. Het historisch openluchtspel vooral be looft een evenement te worden en de jQngeren' spelen morgen reeds voor „een uitverkocht huis". DE BOTSING TE ZANDVOORT Eén gewonde overleden HAARLEM, 23 Juli. In de Maria- jstichting te Haarlem is vanmorgen Mevr. J. van Seetars-Donk;er uit Rotterdam, die gisteren zwaar ge wond werd bij de botsing tussen een autobus en de Haarlemse tram in Zandvoort, aan haar verwondin gen overleden. AVENHORN, 22 Juli. 97.400 kg aardappelen: grove Schot 7.80—8.20, midd. 6.60—7.50, driel. 4.80—5.50; 10.500 kg rode Schot 8—8.60; 1500 kg bieten rond 6.10—6.60; slabonen 47-60 zwarte bessen 90, zilvernep 15.50. ALKMAAR, 22 Juli. Export veiling. Schotse muizen 7—9, bl. Eigenh. 78, kleine Schotse muizen slabonen z.dr. 5666, stoksnijbonen 70—81, stamsnijbonen 30—56. tuin bonen 47, peulen 630, doperwten 1028, bl. Blauwschokkers 1726, komkommers I A 8—11, I 6—9; to maten A 3056; idem bonken 20-30, bloemkool IA 30—55, I 20—30, II 8—18,. groene kool 6, spinazie 32—35 postelein 6—20, sla 1.50—12, andijvie 5—12, rabarber 7—14, rode bieten 6, bospeen 718, waspeen 616, uien 69, uien 46, soepgr. 16, selie 6, rode aalbessen 3240, klapbes sen 1426, perziken 416, frambo zen per doos 1228. aardbeien per slof 802.10, druiven Alicant 1.58— 1.70, netmeloenen 5171.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2