KEKTJE De zaak-Hiss en een ongezongen loflied op de Nederlandse rechtspraak Scherper kerkstrijd in de Sovjet-zone Kaderdagen te Rolduc van de Kath. Volkspartij De wilde zwijnen slimmer dan de mensen Het enig juiste antwoord op de kerkvervolging Zaterdag 23 Juli 1949 3 x-communi- e-decreet Westfriese enbnddag Hoorn ;te zandvoort berichten Geroddel rondom rechter Kaufmann Praag werkt aanstekelijk Aanval op de leidende geestelijkheid van Katholieken en Protestanten Het eigendomsrecht onder de loupe De jagers laten het er niet bij zitten 30 jagers,. 60 drijvers Zondags-evangelie VRUCHT DRAGEN Totale beleving van het geloof Dienen 5VERWACHTING ld door het K.N.M.I. te ldig van Zaterdagavond ivond. UL1JJK. TAMtLUK 23/7 Vannacht plaat- vel of mist. Morgen anvankelijk droog en algemeen zonnig weer, r van het Noord-Westen mende bevolking met daar enkele onweers- i de Noord-Westelijke het land in de middag igen van koelere lucht, eveer dezelfde tempe- vandaag. Meest zwakke Fdzakelljk uit Noorde- ingen. neem een (Advertentie! l-KEURINCEN Harmonie: Song of aar; Victoria: Sneeuw- e zeven dwergen, 14 j.; dijn vriend Trigger, 14 r.: Souka, het kind der jaar. 4AAR PACKET directie van de Mij. acket" N.V. te Alkmaar slag over 1947 reeds te gegeven, dat de uitkom- t jaar 194S reden tot be ven en vérgaande reor- i het bedrijf noodzake- acht, alsook, dat beslo- tot stopzetting van de isten over te gaan, verslag over 1948 mede- de firma „Nederlandse lie", die de Alkmaar loiteerde, op 31 Dec. ipgehouden te bestaan, sten uit het vervoer rs en goederen zijn ten Ned. Beurtvaartunie ge- erslagjaar van de „Alk- sluit dan ook met een erlies. Door verkoop erenboten en de verder oederendienst dienende e, is 'n boekwinst ver- 108.936, Hiervan wordt ed voor afschrijving en wend voor dekking van ver de boekjaren 1947— rijving van de post in- /oorraden tot op f 1. verliessaldo van f 20.230 1STAD, 22/7 Reuter rsinterview verklaarde 0 Ottaviani, assessor ilig Officie, Vrijdag- het excommunicatie- 13 Juli niet gold voor nzij zij communisti- a toegedaan waren. In ting van de draag- et Pauselijk decreet ttaviani, dat de ex- 1 direct betrekking enen, die wetens en heïstische en materia- rstellingen van het aanhangen, m.a.w. «isten." De communis- jemeen waren niet ge- erd, omdat een groot ot het communisme om economische re- excommunicatie was gericht tegen de propagandisten, philo- eoretici van het com- j die communistische en ter informatie, be- uit nieuwsgierigheid communiceerd, maar oor zich bloot te stel- gevaar, hun geloof te ius Mgr. Ottaviani. aniseren de Katho- i van West-Friesland fdag te Hoorn. De in het teken van de staat, opent met de Vicaris-Generaal Roermond, Mgr. Dr. ie zal spreken over ..De schone kunst is n". nlucht-lof zal de op- vinden van het spel: aan Sinte Marije" d. Knaap. Aan dit 0 jongeren deel. Het 1 30 en 31 Juli a.s. len opgevoerd op het het St. Bonifacius Hoorn, waar een tri- igen. die plaats biedt 10 toeschouwers. Het iluchtspel vooral be- lement te worden en leien morgen reeds erkocht huis". onde overleden 23 Juli. In de Maria- aarlem is vanmorgen Seeters-Donker uit gisteren zwaar ge- de botsing tussen i de Haarlemse tram aan haar verwondin- 22 Juli. 97.400 kg rove Schot 7.80—8.20, 0, driel, 4.80—5.50; Schot 8—8.60; 1500 kg 3—6.60; slabonen 47-60 90, zilvernep 15.50. 22 Juli. Export- !Otse muizen 79, bl. leine Schotse muizen 5666, stoksnijbonen jbonen 30—56. tuin- ilen 6—30, doperwten aüwschokkers 17—26, A 8—11, I 6—9; to- i: idem bonken 20-30, 30—55, I 20—30, II ooi 6, spinazie 3235, sla 1.5012, andijvie 714, rode bieten 6, waspeen 616, uien soepgr, 16, selie issen 3240, klapbes- ziken 4—16 frambo- 228. aardbeien per ruiven Alicant 1.58 :n 51—71. (Van onze correspondent) New York, 13 Juli 1949 ACHTER HAAR BLINDDOEK heeft de dame-met-de-weeg- schaal, die wij justitie noemen, de laatst dagen ongetwijfeld vele tranen weggepinkt. Want er zijn vele droeve dingen ge schied nadat de jury in de befaamde (of beruchte) zaak-Hiss verleden week niet tot een eensluidende uitspraak over 's mans schuld of onschuld kon komen. Dat de zaak over enkele maan den opnieuw zal voorkomen, meldden wij reeds. In die tussen tijd was er behoefte aan stilte, rust en bezinning. Doch alle drie deze elementen zijn verdrongen door heftig geargumenteer en door het in opspraak brengen van nog meer lieden, die bij de rechtzaak betrokken zijn geweest. Nog duurt de dagbladstrijd voort, of Kaufmann al dan niet oirbaar heeft gehandeld bij het wel- en het niet-toelaten van bepaalde getui genverklaringen. Bij dit alles is de beklaagde, die opnieuw voor drie maanden in volle vrijheid in vier van de 48 staten mag rondreizen daarbuiten mag hij op gezag van het gerechtshof niet gaan het meest gedupeerd. De ontzaglijke controverse, die is opgestoken sinds de laatste dag van het proces, dreigt het tweede pro- ces-Hiss opnieuw te maken tot een sensationele zaak, waarbij de uitr spraak van een nieuwe jury voor een onredelijk groot deel beïnvloed kan worden door de thans opgeroe pen stemmingen. Om te beginnen heeft de parle- ments-commissie, die „anti-Ameri kaanse" activiteit pleegt te onder zoeken en in het vuur harer ijver in het verleden het pad der rede lijkheid wel eens verliet, bij mon de van enkele harer leden een felle aanval gedaan op rechter Kaufmann die de zaak tegen Hiss heeft geleid. Hij was, zo zeiden deze Congres-le den niet onpartijdig geweest en had keer op keer Hiss bevoordeeld te genover de jury, en hij zou de taak van de aanklager willens en wetens hebben bemoeilijkt. Daarop ver wachtte men een formeel onderzoek tegen Kaufmann, doch dit werd in allerijl afgezegd onder het motief dat daarvoor geen meerderheid in de desbetreffende commissie vna het Huis wan Afgevaardigden te vinden zou zijn. Met niet geringe hatelijkheid werd er aan toege voegd, dat Afgevaardigde Celier, die het hoofd van de juridische commissie van het Huis van Afge vaardigden is, een voormalig part ner in het advocatenkantoor van Kaufmann is geweest, en werd er geïmpliceerd, dat Celier een der gelijk onderzoek zou torpederen. Amper was de rust teruggekeerd, toen de jury-leden rustig achter hun toonbanken, aanrechten, bu reaux de pers ontboden en elk voor zich commentaar uitoefende op bet beleid van de rechter. Van zelfsprekend waren de acht man, die Hiss schuldig hadden bevonden, in- nie en diep overtuigd van de par tijdigheid van de rechter, de vier anderen waren even positief dat de rechter het proces hoogst onpartijdig had geleid. Daarna kwam een ondernemend journalist, echter met een ceel on plezierige feiten naar voren. Hij had er de dossiers en archieven eens op nageslagen en daaruit was hem gebleken, dat rechter Kauf mann in moeilijkheden verzeild was geraakt, in de dagen, toen hij naar dit rechterschap dong. Tal van juridische verenigingen hadden zich toen openlijk tegen hem uitge sproken althans zij hadden ver klaard, dat hij niet de geschikte man voor de functie was. Een an dere organisatie daarentegen was voor Kaufmann krachtig opgeko men en had door een aantal vooraan staande advocaten een onderzoek naar zijn bekwaamheid doen instel len, Dat onderzoek leidde tenslotte tot Kaufmann's benoeming. Het onderzoek had onder leiding gestaan vanLlord Paul Stryker, die nu optrad als verdediger van Hiss. Waarop, niet geheel onverklaar baar, het geschreeuw van „twee handen op één buik" losbarstte. Niemand die het openlijk durfde zeggen, maar de ondertoon van de gesprekken en dagblad-artikelen was duidelijk merkbaar. Uit dank voor bewezen diensten zou, zo trachtte men het te doen voorkomen, Kaufmann- glles in het werk hebben gesteld om Stryker voor zijn dien sten te belonen. Wat ons het meest onbegrijpelijke in deze kwestie voorkomt, is dat noch Kaufmann, noch Stryker een jurist met een zeer grote repu tatie er vóór het proces aan hebben gedacht, dat een van de op onthullingen beluste journalisten in deze toch reeds zo over-gepubliceer- de rechtzaak, zou teruggrijpen naar het nog niet zo grijs, verleden. In een normale zaak, waarbij men over zeer concrete bewijzen beschikt, zou een dergelijke overweging wel licht uit de boze zijn geweest. Doch in dit geval mede gezien de po litieke atmosfeer, waarin het pro ces verzeild was geraakt hadden het zij Stryker, hetzij Kaufmann het algemeen belang meer gediend door zich formeel uit deze zaak terug te trekken, zoals gebruikelijk is wanneer er intiem contact of een hoge mate van waardering bestaat tussen de partijen, die zich in een rechtzaak of lijnrecht tegenover elkaar of althans in een moeilijke positie tegenover elkaar bevinden. Te laat is, in het afgelopen pro ces, een voorstel gedaan om de jury-leden voor de duur der ver horen in een voortdurend bewaakt hotel te laten overnachten, waarbij telefoonverbindingen zouden zijn afgesneden, en waarbij zij buiten alle contact met hun huisgezin zou den worden gehouden, zonder dag bladen of radio. Gezien de duur van het laatste proces zes weken zou de (toch reeds zo verfoeide) taak als jurylid te moeten fungeren voor velen bijzonder ondragelijk geweest zijn, afgezien nog van de overwegingen als reddeloos in de war gestuurde huishoudens. Men verwacht dan ook algemeen, dat het bijzonder moeilijk zal zijn straks een nieuwe jury samen te stellen. Zowel de aanklager als de verdediging zal van ieder candidaat jury-lid trachten uit te vinden, in welke zin hij of zij zich tegenover de naaste familieleden of buren zou hebben uitgelaten over het eerste procesHiss. Zodra daarbij ook maar iets van bevooroordeelheid zou blijken, is de rechter verplicht een dergelijk jury-lid te ontslaan. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat aanklager en verdediger zich dagen achtereen met hand en tand verzet tegen bepaalde jury-leden, die, naar hun oordeel, niet in staat zouden zijn een onpartijdig oordeel te vellen over de onderhavige zaak. Na alles, dat er deze week gezegd, geschreven, ontkend en herroepen is, behoeft men er zich niet over te verbazen, dat velen met zwaar gemoed de tweede ronde van de Staat versus Alger Hiss tegemoet zien. Ook de pers, die zich herhaal- Toen het postvliegtuig van de K.L.M., de „Su- rabaja", op Mauritius 'n tussenlanding maak te, kwam een der eilandbewoners, een circa 200 jaar oude schildpad met een ge wicht van 150 kg., nieuwsgierig de indrin ger bekijken. Die nieuwsgierigheid kwam hem en zijn twee met gezellen duur te staan, want met vereende kracht werden zij door de bemanning in het vliegtuig getild. De le den van de- bemanning durfden echter niet met hun nieuwe aan winsten thuis te ko men, daar zij bang wa ren, dat hun vrouwen de schildpadden voor huisdier wel wat te groot zouden vinden. Oaarom besloten zij de drie vreemdsoortige postpakketjes maar bij \rtis af te leveren. Dr. "'ortielje heeft ze met open armen ontvangen! delijk partij stelde, is onder felle critiek gekomen en rechter Kauf mann heeft dit stelling nemen „de prijs, die wij voor persvrijheid be talen" genoemd. Geen wonder, dat Justitia zilte tranen op haar weegschalen laat vallen. En dat de tegenstanders van het jury-stelsel hun pennen diep in de inktpotten steken en folio-vellen vol schrijven. (Van onze Berlijnse correspondent) Het is hier in Berlijn een publiek geheim, dat het de communisten^ in de Sovjet-zone niet voor de wind gaat. Hun in het begin van 1947 met zoveel fanfare aangekondigd twee jarenplan is een groot fiasco gewor den. De beoogde productie-verhogin gen werden niet bereikt en dit heeft ten gevolge gehad, dat ook de be loofde verbeteringen in zake de voorziening met levensmiddelen en verbruiksartikelen zijn uitgebleven. Terwijl in West-Duitsland reeds een zekere toestand van verzadiging is in ingetreden, die ondertussen op verschillend gebied tot een verblij dende prijsdaling heeft geleid, vecht men in Óost-Duitsland nog steeds voor het handhaven van een levens peil, dat nauwelijks menswaardig kan' worden genoemd. De arbeider kan met zijn zuur verdiend salaris het broodnodige niet kopen, terwijl talrijke genationaliseerde bedrijven hun poorten reeds lang hadden moe ten sluiten, indien de belastingbeta ler de in de millioenen lopende te korten niet voortduren4 had gedekt. De „volksdemocratische" ontwikke ling is gebleken niets anders te zijn dan stilstand en zelfs achteruitgang. Onverschilligheid. Op politiek gebied is de toestand al niet veel verblijdender. Na het uitschakelen van alle afhankelijk denkende elementen in de liberale en christen-democratische partij en de strenge zuivering in de commu nistische partij is het politieke leven volkomen verstard. De belangstel ling der bevolking voor politieke gebeurtenissen is beneden het nul punt gedaald en zelfs overgeslagen in een apatische onverschilligheid. Honderdduizenden, die maar steeds weer hadden gehoopt, dat het licht der vrijheid toch nog door de grauwe wolken der Sovjet-zóne zou breken, hebben deze schone verwachting als een zeepbel uiteen zien spatten. De reactie hierop is duidelijk zicht baar geworden aan de grens tussen de Westelijke en Oostelijke zone, waar het aantal illegale grensgan- gers in Westelijke richting dagelijks weer in de duizenden loopt. De kam pen in Beieren zijn nu even over belast met vluchtelingen uit de Sovjet-zone als in het begin van '47. De geestelijkheid krijgt ook hier de schuld. De communisten trachten voor de al te zichtbare achteruitgang van zelfsprekend verklaringen te vin den. Zij wijzen, wat de economische zijde van hun fiasco betreft, op de Viff officieren van de Nederlandse Luchtmacht kwamen voor een kort bezoek op het vliegveld Gatow bij Berlijn aan. Zij werden rondgeleid door de eskader-leider J. A. Nunn, die hen volledig over de geheimen van de luchtbrug inlichtte. Eskader-leider Nunn geeft de Nederlandse officieren uitleg van de route-kaart. V.r.n.l. majoor A. Groot, kapitein H. J. Doornbos, majoor A. B. Wolff, kapitein Yarde, commandant van het vliegveld Gatow, kapitein P. W. Brockemeijer en eskader-leider Nunn. ernstige gevolgen, die het stopzetten van de handel tussen Oost- en West- Duitsland voor economisch herstel der Sovjet-zóne heeft gehad. Hierin schuilt volgens hen de diepste oor zaak van het feit, dat de doelstellin gen van het tweejarenplan niet kon den worden bereikt. De politieke apathie der Oost- zonale bevolking verklaren zij uit 't gewroet der protestante en katho lieke geestelijkheid, die ,,de eenvou dige mensen" tegen het communis tisch bewind ophitst. Deze insinua tie is niet zo verwonderlijk, omdat zij eigenlijk nog de enig mogelijke is. De zondebokken van vroeger, Kaiser en Lieutenant, zijn van het politieke schouwtoneel der Sovjet- zóne verdwenen, terwijl hun aan hangers radicaal werden weggezui verd. Zij staan volledig buitenspel en komen niet meer in aanmerking h ligt daarom voor de hand, dat de communisten nu hun blikken gaan wenden naar de geestelijkheid. Het voorbeeld van Hongarije en Tsje- cho-Slowakije werkt blijkbaar aan stekelijk. Beginnend met dreigemen ten, willen de communisten in de Sovjet-zóne trachten een wig te drijven tussen de protestante en de katholieke geestelijkheid van de ene en haar overheden van de andere kant. „Naar de kampen." Kard. von Preysing en het hoofd der protestants-Evangelische Synode prof. dr. O. Dibelius, worden er van beschuldigd zich te laten misbruiken om ,,als spreekbuis van het Westers imperialisme" op te treden. Hun worden in 't bijzonder hun jongste herderlijke brieven kwalijk genomen waarin zij beiden met kiem protes teren tegen het beperken van de rechten en de vrijheden der Kerk in zake het godsdienstonderwijs en de opvoeding der jeugd. Bisschop Dibelius wordt bovendien nog ver weten, dat hij het in een herderlijk schrijven gewaagd heeft de commu nistische volkspolitie te vergelijken met de nationaal-socialistische Gestapo. De verbittering hierover is in com munistische kringen zo groot, dat de minister van binnenlandse zaken van het land Saksen zich de woorden liet ontvallen: ,,In de internerings kampen der Oostelijke zone is nog plaats genoeg. Wij zullen hen (de geestelijken) dwangarbeid geven, zodat zij geen kans meer krijgen om de mensen tegen ons op te hitsen." Nu is men over deze spontane ont boezeming van deze communistische minister wel niet erg enthousiast en men tracht zelfs zijn uitspraak zo veel mogelijk te verdoezelen, doch het lijdt van de andere kant geen twijfel, dat de leidende communis ten het in hun hart volkomen met hem eens zijn. De geestelijkheid der Sovjet-zóne houdt er dan ook reke ning mee, dat de spanning tussen Kerk en Staat in de naaste toekomst nog zal toenemen en dat men zal trachten haar door een verscherpt politie-toezicht practisch in quaran taine te plaatsen. De eerste stap: 't practisch onmogelijk maken van ieder contact tussen de protestante en katholieke geestelijkheid in de Sovjet-zóne en haar te Berlijn zete lende overheid, werd intussen reeds gezet. Gisterenavond xijn te Rolduc door de Partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen, de Kaderdagen geopend van de K.V.P. Onge veer 200 kaderleden waren naar Limburg getrokken om in het stille Rolduc zich gedurende drie dagen een z.g. politieke retraite te verdiepen in de verschillende vraagstukken het eigendomsrecht betreffende. De eerste inleiding had gisteren avond plaats. Pater Prof. Dr. S. Tesser O.P., hoofdredacteur van „De Maasbode", belichtte de algemene morele en wijsgerige aspecten van het eigendomsrecht. Prof. Tesser had over zijn inleiding de volgende stellingen ingediend: Wijsgerige aspecten. 1. Aan de mens komt van nature het meesterschap toe over de stof felijke goederen. Dit meesterschap oefent hij uit door drie specifiek- menselijke daden, nl. door het „ge bruiken", „beheren" en „wegschen ken" van destoffelijke goederen. 2. Alle mensen hebben van nature recht op het „gebruik" van die stof felijke goederen, die nodig zijn tot het bereiken van hun menselijke volmaaktheid. 3. Het is gewenst, dat ook alle mensen in de gelegenheid worden gesteld om de twee andere specifiek- menselijke daden t.o.v. de stoffelijke goederen te beoefenen, nl. „beheren" en „geven". 4. Ter verwerkelijking van het recht in punt 2 genoemd, is privaat eigendom noodzakelijk. 5. Ter verwezenlijking van de wenselijkheid in punt 3 genoemd is veralgemening van privaateigendom (bezitsspreiding) noodzakelijk. 6. Het -privaat-eigendom heeft een individueel en een sociaal karakter. Morele aspecten. 1. Aan de privaateigendom zijn plichten verbonden: a. de plichten tot eerbiediging van een andermans eigendom (verkeers- of ruilrechtvaardigheid) b. de plichten tot een zedelijk goed gebruik, resp. beheer, resp. weg schenking (matigheid, zuinigheid, goedgeefsheid, sociale rechtvaardig heid) 2. Door niet-vervulling van de plichten onder b wordt het eigen domsrecht niet aangetast. Men ver liest dus zijn recht niet door deze fouten. 3. De vervulling van de plichten onder b kan niet door een derde (particulier) voor de rechtbank worden afgedwongen. 4. Wel kunnen er behalve strikte rechtsverplichtingen (eerbiediging van mijn en dijn) ook nog rechts verplichtingen in wijderen zin met het privaat-eigendom verbonden zijn, nl. op grond van sociale of wettelijke rechtvaardigheid. De nakoming van deze verplichtingen kan van over heidswege worden afgedwongen. 5. De verplichtingen van Vrijgevig heid en sociale rechtvaardigheid, waarover in 1 b werd gesproken, be trekken zich op de vrije inkomsten of de overvloed. Van deze overvloed is men ver plicht anderen te helpen in hun stof felijke nood door aalmoezen, maar vooral door het tot stand brengen van werk en loongelegenheden. 6. De verplichting bij aanwezig heid van absolute overvloed tot ondersteuning van een arme, die in uiterste nood verkeert, is een ver plichting van strikte ruilrechtvaar digheid. In alle gevallen van mindere nood of van een geringere graad van over vloed is de verplichting om te hel pen er een, die stamt uit andere deugden, waarbij geldt hetgeen wij zeiden in 2 en 3. Hedenmorgen sprak mr. Teulings over „Het Eigendomsrecht en de be lastingheffing", een onderwerp waar naar met gespannen aandacht werd geluisterd. (Van onze speciale verslaggever) Misnoegd wreef jachtopziener jan Aarts zijn haar glad, daarbij het verweerde hoofddeksel oplichtend. Hij zette zich tegen een berkenboom, terwijl hij de omstanders monsterde. Het was half vier in de middag. Neen, ze kwamen niet opdagen, de wilde zwijnen, die het koren van de Drunense, de Waalwijkse en Loon op Zandse boeren plattrapten en de aardappels loswoelden in de akkers, jachtopziener Aarts was niet tevreden. Toch was onder zijn leiding al het mogelijke gedaan om de beesten op te sporen en een dertigtal jagers stonden de hele dag met het ge weer in de aanslag klaar om ze neer te leggen. Maar niemand had een zwijn in het vizier kunnen nemen, de kogels bleven in de buksen en.... het beloofde zwijnenboufje pruttelde 's avonds niet in de pan van moeder de vrouw. Al vroeg was het een drukte van belang bij het cafétje aan de voet van de Roestelberg. Uit alle wind streken kwam de bloem der Bra bantse jagers toegestroomd, per auto, fiets of te voet. De boerenzoons uit de omtrek meldden zich bij tiental len om als drijver de jacht mee te maken en journalisten, fotografen en filmoperateurs doken bij bosjes uit het niet op. Boven op de Roes telberg gaf jachtopziener Aarts zijn instructies, waarna hij de jagers twee bij twee posteerde op ongeveer vijftig meter van elkander. De drij vers begonnen hun werk aan de andere kant van het terrein. Al slaande met knuppels tegen de bo men en luid brullend trachtten zij de zwijnen op te schrikken en naar voren te jagen. Dan zouden de die ren het cordon jagers moeten passe ren, in het schootsveld komen en neergelegd kunnen worden. Van negen tot twaalf duurde de jacht in dit gebied. De jagers bleven al die tijd doodstil verborgen in het struikgewas, loerend op een prooi- De drijvers doorkruisten de bossen cn de journalisten lagen op heuvels of lieten vanuit bomen hun speur dersoog rondgaan. Maar de zwijnen bleven weg. Niet één vertoonde er zich. En de jager, die ons in een af gelegen hoekje vertelde, dat deze dieren slimmer dan de mensen zijn, kreeg gelijk Jagerslatijn.-..» Terug in het kleine cafétje werd de jacht druk besproken. Er wer den oude herinneringen opgehaald, dat onvermijdelijk leidde tot jagers latijn. Als men alles moet geloven, wat daar verteld werd, dan zou er op heel de wereld geen zwijn meer rondscharrelen en hing ieder huis vol met jachttropheën, als koppen, poten en huiden. Maar deze verha len zetten aan tot nieuwe activiteit en opgetogen toog men na een uur tje weer aan de jacht. Nu werd het gebied van „de Pestert" en Plant loon uitgekamd. De zon zag het vro lijk aan en glimlachte: het werd warmer. Maar niets hield drijvers en jagers tegen, totdat de een na de ander vermoeid in de schaduw neerzeeg. Inmiddels hadden wij ken nis gemaakt met opziener Van Son. Hij had ze gezien, de zwijnen. Vo rige week dook er een op zes metef afstand van hem uit de bossen op en de opziener had zijn floret er op leeggeschoten. Ook met kogels uit zijn Browning raakte hij het beest, dat echter op de loop ging zonder zich aan de kogels te storen. Een verrassing kwam er toch deze middag. Enkele drijvers, zij kwamen als laatsten terug, beweerden stellig twee zwjjnen gezien te hebben. De beesten waren echter „teruggesla gen", dat wil zeggen de verkeerde kant opgerend. Zo vervloog de laat ste hoop van de jagers en van de journalisten. Is het een wonder, dat jachtopziener Aarts niet tevre den was. Maar hij laat het er niet bij zitten. Over enige tijd zal hij opnieuw een beroep doen op de jagers uit de omtrek en op de drijvers. En van uiteindelijk succes is men overtuigd. De bruine varkens durven echter ook de strijd aan. De eerste klap was voor hun en 's avonds, toen de rust weer over de duinen was ge daald hebben zij een extra portie bieten losgewoeld en verslonden,- terwijl zij een lange neus trokken in de richting van de bewoonde wereld. Zacht woei de wind door de bosseninenten van marine, mariniers en en streelde de logge snuiten. Toen K.N.I.L. wordt in de nacht van de zwijntjes de lucht opsnoven roken Zondag op Maandag te Rotterdam zij geen mensenlucht meer. En ver- verwacht. De debarkatie geschiedt genoegd kropen zij in hun holenI Maandag 25 Juli. 7e ZONDAG NA PINKSTEREN Naar het Evangelie van deze Zondag schijnen er in Gods tnin geen sierbomen te staan. De wereld is een boomgaard, geen Engelse tuin met hier en daar een groepje bomen en struiken, prachtig in de zomer door de schone kleurschake ring der bladeren, maar verder zonder nut. Ergens anders in het Evangelie van St. Lucas vertelt Jezus van een boer, die voor de derde maal vaststelt dat een boom geen vrucht droeg. We kunnen ons voorstellen hoe die boom daar staat in de lente. Mensen uit de stad komen zien naar de prachtige bloesem- tooi. Het is één boeket, een lente-, lied. Maar de bloesem waait af en in de boom is geen levenskracht om het vruchtbeginsel tot kostbare vrucht te doen rijpen. Nuchter constateert de boer dat de boom reeds de derde keer on vruchtbaar is. En tegen zijn knecht: „Eruit met dat misbaksel". Een zwak protest van de knecht: „Heb nog één jaar geduld. Vond U die bloesem niet prachtig?" „Hij put mijn grond uit. Zonder vrucht. Maar goed, één jaar nog." Na een jaar van aparte zorg, bij zondere bemesting, slaat de knecht met spijt in het hart, toch, om de nutteloze schoonheid, de bijl in de wortel. De wereld is een boomgaard. Al leen vruchten, goede vruchten, ge ven recht op Gods waardering. Al leen de vruchten tellen, geen maat schappelijke, economische, politieke hoogvliegerij. „Maar wie de wil vol brengt van mijn Vader, die zal het hemelrijk binnengaan". Drachten, p. c. Z. 24, Zondag VII na Pinksteren H. Christina M. 25 H. Jacobus, Apostel. D. 26. H. Moeder Anna. W. 27. H. Pantaleon D. 28, H.H. Nazarius en gezellen V. 29 H. Martha. Z. 30, H.H. Abdon en Sennen Z. 31 Zondag Vin na Pinksteren, H. Ignatius van Loyola. FOKKER WORDT „KONINKLIJK" AMSTERDAM, 21 Juli. Op de druk bezochte receptie ter ge legenheid van het 30-jarig jubi leum, die de directie van de Ne derlandse vliegtuigfabriek Fokker hedenmiddag in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam heeft gehouden, was Z. K. H. Prins Bernhard aanwezig. Hij deelde de directie mede, dat het Hare Ma jesteit de Koningin heeft behaagd de Nederlandse vliegtuigindustrie Fokker het praedicaat „Konink lijke te verlenen. Maandag debarkatie „Zuiderkruis" Het troepentransportschip „Zui derkruis" met aan boord de mili tairen van 1-15 R.I. („de blijver tjes"), 4 A.A.T. en voorts detache- NIEUWE BREUK IN DE E.V.C. Dinsdagavond vergaderden be stuur en leden van de algemene bond van zeevarenden afdeling Rotterdam. De vergadering was zeer rumoerig en leidde tot for mele breuk met de E.V.C., wier politiek zo luidde een door het bestuur aangenomen stelling steeds communistischer wordt Men besloot dari ook, formeel met de E.V.C. te breken. De A.N.B.Z. zal ook andere or ganisaties opwekken zich van de E.V.C. vrij te maken. Het Amster damse hoofdbestuur had als plaats vervangers voor de afgezette be stuursleden aangewezen de heren Swart en Hoytink, die eveneens de wens uitten met de E.V.C. te willen breken. Zeepost naar Overzeese gebiedsdelen Naar Indonesië vertrekt op 30 Juli a.s. het m.s. „Blitar". Met dit schip kan post worden meegezon den, mits deze uiterlijk 28 dezer op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt 5 Aug. het. s.s. „Hersilia". Uiterlijk posten 3 Augustus. Wanneer aan de éne kant van het front het Geloof ondermijnd wordt, dan kan het enig juiste wapen daar tegen slechts zijn: een hevige groei en totale beleving van het Geloof aan de andere kant van het front. Een groei zowel in de diepte als breedte, in de menselijke ziel nl. en de gemeenschap. Dat deze heel bijzondere tijd aan onze christenen heel bijzondere eisen stelt, omdat de offers in het Oosten ook voor ons Westerlingen worden gebracht, daarvan hebben enige jon ge Maria-Congreganisten uiting ge geven in een ontroerend schrijven aan Mgr. Paulo Giobbe. de Pause lijke Internuntius te Den Haag. In dit schrijven, dat wij in twee voorafgaande artikelen reeds had den aangekondigd, willen deze jonge mensen de uiterste consequentie aan vaarden van hun christen-zijn in deze tijd. Deze tijd vraagt de inzet van hun gehele persoon. Zonder be denken bieden zij hun persoon dan ook aan in volledige dienstbaarheid aan Paus en Bisschoppen. Zij willen geen ongezonde romantiek, maar een hoog ideaal, dat zij in hun gewone dagelijkse leven, midden in de we reld, onwrikbaar willen vasthouden. „Wij verklaren hierbij, volledig de consequenties van deze daad (de aanbieding van hun persoon) te kennen en te aanvaarden. Wij blij ven steeds in afwachting van de opdrachten, welke Z.H. ons zal wil len geven; maar trachten intussen door onze dagelijkse handel en wandel, door de stipte vervulling van onze plichten van staat, door de beoefening der deugden in het bijzonder van de Liefde door een ijverig en Eucharistisch Godsdienstig leven, door de trai-, ning van onze wil in verstervingen en offers, door het bereidwillig aanvaarden van Gods H. Wil, door ons medeleven met de Kerk, door onze zo breed mogelijke Apostoli sche arbeid, voor God en de we reld te tonen, dat wij afstand van ons leven deden in dienst van Christus en Zijn Kerk." Nederlandse marineschepen in Zweden Hms werkschip „Vulcaan" als mede de onderzeeboten Hms „Tij- gerhaai" en Hms „O 27" zijn gis termorgen de Zweedsche haven Gothenburg binnengekomen. Op de Markt is, naast de Zweed se en Deense vlag, de Nederlandss driekleur gehesen. Zeven Deense torpedoboten de den gisteren eveneens de Zweedse haven aan. Mgr. Paulo Giobbe heeft het nut tig geacht, om algemene bekendheid aan dit schrijven te geven en heeft de wens uitgesproken, dat ALLEN door dit prachtige voorbeeld zullen worden aangespoord tot een inten ser beleven van hun geloof in dienst baarheid jegens Paus en Bisschop pen. Het zal onze H. Vader in Rome zeer troosten, wanneer Mgr. Giobbe meer dergelijke brieven zal ontvan gen, ook uit andere groeperingen dan de Maria-congregatie. Mogen dan ook meer geroepenen dit hoge ideaal aandurven. „GALERIES MODERNES" BEBOET De tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam, mr. J. A. Bletz, veroordeelde de „Galeries Moder- nes" tot een geldboete van f 52.550 met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goede ren voor een gezamenlijke waar de van ca. f 20.000. Van 19 Mei j.l. af heeft de tucht rechter gedurende 10 zittingen onderzocht in hoeverre het ge noemde bedrijf schuldig is aan on geoorloofde prijsopdrijving. Amb tenaren van de prijsbeheersing hadden een onderzoek ingesteld. Daarbij zou zijn komen vast te staan dat over een tijdvak van bijna twee ,jaar enige tonnen extra winst werden gemaakt. Nemen we vanavond alleen maar eens de eerste zin van het Epistel van morqen. Er zijn twee kanten, twee moqelijkhe- den: ofwel onzuiverheid en onqerechtiqheid, ofwel recht- vaardiqheid en heiliqheid. In dienst van. een van deze twee staan wij, met ziel, met li chaam.. Midden in de zomer, nu er zoveel heidens qedoe rondom ons is, is de teqenstel- linq noq scherper, noq feller. Van Chrisuts, van God zijn, als katholieken ziclj, qedraqen in kledin.q en houdinq ofwel onbeschaamd, onqeqeneerd, onbeschaafd, stijl-loos rondlo pen. Twee levensopvattinqen staan teqenover elkander. De dienst van God en de dienst van de zonde. Wat is het loon, de vrucht van beide? MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3