Islam en Katholicisme in Noord-Af ri ka Beeld van O. L. Vrouw van Fatima trekt door Afrika 25 jaar geleden werd de Accijns toren verrold Mijncommissie nam de Belgische PAC. 5 rm- 1\i a RAF bij wedstrijden op Ypenburg Muzelmannen in processie met beeld van de H. Maagd In Johannesburg knielden 20.000 negers en blanken zij aan zij Pauselijke hulpactie in Palestina Italiaanse priesters door crisis getroffen Ned. landbouw kolonie in Argentinië Ook besprekingen met Nederland Duitse critiek op grenscorrecties Naar wij vernemen: Zaterdag 23 Juli T949 V ^A)£lGg/?gO >CH£ TgNNI? :N PffogNV 5 IN ZwYSë|?- röEV^tyNQöï AND T£]?UG TB 1EN HBBPT2ICV MoY)l?KAMp/- N) 6£V0£<ST), 1 COlBY (UlS Y£l?OG^ A£)51? zo IN N wfif^ ggcs OB LÖ^NJ- DB i4lNDgJ?&CM >DOOJ?. Op LOST I? PB TT)B- YHP60j DB T>1?)g ?)B IN BWGB- •BW Z-UCWWAAR1) vdbblnbmbcn O i GB?AKY Y oc^o NAAI? B VZ-)BG^Cs). ZB TSKftABlBS iÜJVBCV... prijzenpolitiek, die uxovereenkomst te il gebracht. e moeten komen bij onaangenaam door 1 hij heus niet den- af. en Lida nam een mder de warme en er onder de koude meerde haar zenu- ir goed. En het gaf jker inzicht in het rik". en het niet langer in. Dat bleek over- laatste familiege- mdrik zo dadelijk haar ultimatum Holmes' vinding moeite mee gehad rote, stille huis on- ;elefoongesprek te oon hing in de zit- 'Pen doorgang naar Is naar de eetkamer !n hoe druk er ook ide vertrekken van werd, het gesprek ijk zodra de hoorn nomen werd. Hoe ik dempte, de voor in, waarop het in cwam, werden toch e anderen verstaan, iet met kwade be- net opzet- het was de vriendelijke be- een gezin, dat geen ing kent. (Wordt vervolgd). De Alkmaarse Accijnsto ren, die 25 jaar geleden over een afstand van ruim 4 meter werd verrold en daardoor in Alkmaars stadsschoon bewaard bleef. IN de pittoreske Alkmaarse Accijnstoren ziet men een steen gemetseld, waarop te lezen staat, dat dit juweeltje van Gouden Eeuwse bouwkunst op 29 Juli van het jaar 1924 werd verrold. Het is dus op 29 Juli van dit jaar vijf en twintig jaar geleden, dat door een kloek besluit van de Alkmaarse vroedschap een der schoonste bezienswaardigheden van onze stad voor het nageslacht behouden bleef. Op voorstel van de Burgemeester Oudesteyn, besloot de vroedschap de Fabrijcke (Gemeentewerken) de zer stede te authoriseren om een huisje te doen maken ,,tot gerijf van den pachter van de XXXVI stui vers en de collecteur van de Sta- daccijnse. En om de fundamenten so swaer als daartoe van noode sal wesen uytten water op te doen haelen. Stellende voorts de lengte en de wijte van voorschreven huys- ken ter discretie van fabrijcken", aldus luidt de oorkonde van 11 Juli 1622, opgemaakt bij de Stichting van de Alkmaarse Accijnstoren. Vóór 29 Juli 1924 stond de Ac cijnstoren ruim 4 meter naar het noordwesten, gerekend vanaf zijn huidige standplaats. De toren stond daar echter het in de loop der eeuwen veeleisender geworden ver keer in de weg, omdat de doorgang tussen de huizen van de Bierkade en de Accijnstoren slechts 4 meter breed was. Na veel discussies, plannen en besluiten, bleef de Accijnstoren, die ons herinnert aan de tijd, toen ver schillende Hollandse steden in- en uitvoerrechten hieven en die daar om niet alleen van bouwkundig njaar ook van historisch belang is, voor het nageslacht behouden, toen na ampele bespreking op 29 Nov. in de Alkmaarse raad de plannen werden goedgekeurd, volgens wel ke men zou komen tot verrolling van de toren. De uitvoering van de verrolling werd op 8 April 1924 ge gund aan Gebr. G. P. en F. G. van Balen te Ouderijn bij Utrecht. Na veel moeite was in October 1923 de put, die ontstaan was door het aan brengen van een damwand rondom de bestaande toren, drooggelegd, zodat een onderzoek kon worden in gesteld naar de fundatie van de toren, die van primitieve aard bleek te zijn, terwijl de zuidelijke hoek van de toren vrijwel ondermijnd bleek. Er werd besloten, voor de toren, die over een afstand van 4.32 me ter verplaatst zou worden, een paal- fundering te maken, omdat een fun dering op staal te kostbaar zou zijn. Buiten de toren werden 38 hei palen geslagen, terwijl in de toren 12 betonpalen ingespoten werden, zodat de nieuwe fundering kwam te staan op 50 palen. Buiten de be staande toren werd een houten fun- deringsvloer op de palen gemaakt; in de toren werd een gewapende betonplaat op de ingespoten beton palen aangebracht, terwijl de kop peling van beide funderingen tot stand werd gebracht door een ge wone betonplaat, die aansloot op de houten vloer, buiten de toren aan gebracht. Tot ongeveer 20 cm boven het normale peil van het buiten water werd daarna van stampbeton aan de buitenzijde voorzien van metselwerk, de fundering opge haald. Nadat de beton voldoende verhard was, begon men met het leggen van de ijzeren balken, die nodig waren voor de verrolling. Daartoe werden gaten in de muur gemaakt, zodanig, dat er nog vol doende steun was voor het boven liggend metselwerk en werden vijf zware differdinger balken ter lengte van ongeveer 11 meter aan gebracht in de gaten in de muren en over de nieuwe fundering. Deze vijf binten dienden als onderbaan voor de verrolling. Nadat deze bin ten gesteld waren, zuiver waterpas en zuiver in de richting van de verplaatsing, werden, onder het torenlichaam, juist daarboven, bin- VLIEGENDE FORTEN BOVEN DEN HAAG De eerste internationale lucht- vaartshow Ypenburg wordt heden door de minister van Verkeer en Waterstaat Mr. D G W. Spitzen, geopend. Twee escadrilles van de Royal Air Force zullen op Zondag 31 Juli, de sluitingsdag van de tentoonstel ling. voor het eerst deelnemen aan de derde internationale escadrille wedstrijd om de Ypenburg Coupe. Zaterdag a.s. zullen negen Ame rikaanse vliegende forten, die ge- stationneerd zijn op vliegvelden in Duitsland boven Den Haag ver schijnen en de bezoekers van het vliegveld Ypenburg een indruk ge ven van hun grootte, de toestellen zullen met op het vliegveld landen, omdat dit te klein is. ten van dezelfde zwaarte aange bracht, waartussen doorlopende ijzeren rollen van vijf centimeter diameter op afstanden van 70 a 80 cm in geklemd zaten, op afstand gehouden door ijzeren strippen. De eigenlijke verrolling geschiedde door vijzels aan de achterzijde van de toren te brengen en door aan de voorzijde te trekken over katrollen, verbonden door een stalen kabel, die rondom en in het midden van het bovenste ijzeren geraamte van de rolinrichting was aangebracht. Nadat de beton voldoende versteend was werd op Vrijdag 25 Juli het laatste verband met het metsel werk verbroken, zodat toen de to ren gereed was voor de verrolling. Op Dinsdag 29 Juli had de eigen lijke verrolling plaats, onder grote belangstelling van de Alkmaarse notabelen, terwijl een uitgebreid kijklustig publiek aan de Bierkade en de Voormeer 't evenement gade sloeg. In het kanaal voeren roei bootjes heen en weer en de „Zaan dam" en de „Alkmaar" sloten met •n zolderschuit een vierkant vak in het kanaal af. Wethouder Ringers las om twee uur de oorkonde der stichting van de Accijnstoren voor en hield een toespraak, waarna om kwart over twee met de verrolling begonnen werd. In de tijd van 37 minuten werd de toren over een afstand van 4.32 meter in zuid oostelijke richting verrold, zodat de verplaatsing geschiedde met een snelheid van 11,35 cm per minuut. Toen ,om 2.52, de toren onder ap plaus en luid hoerageroep op zijn nieuwe plaats was aangekomen, werden de Nederlandse en de Alk maarse vlag in de toren gehesen, terwijl de klok geluid werd. De Accijnstoren was de eerste toren in Nederland die op deze wijze werd verrold. De toren maakte plaats voor het gemoderniseerde verkeer, dat met een doorgang van 8.32 mqter genoegen nam. Door deze verrolling bleef een fraai bouwwerk gespaard voor Alkmaar en de historie. <9 (Van de speciale K.N.P.-correspondent H. de Vidal de St. Germain) ORAN, 12 Juli (K.N.P.)In het departement Oran (Algerië) is in dit jaar het beeld van de H. Maagd rondgedragen naar alle kerken. Het was de tweede maal dat deze rondtocht werd gehouden. De eerste keer geschiedde zulks honderd jaar geleden, in 1849. Overal waar het beeld door de straten werd gevoerd, waren de huizen met vlaggen, bloemen en palmtakken versierd. Merkwaardig is wel dat in één der steden, waar men herhaal delijk processies stenen en straatvuil nawierp, dit beeld van de H. Maagd de rust weer terugbracht. Begin van dit jaar kwam het Mariabeeld na een lange tocht weer terug in Oran. De plechtig heid van de aankomst in de de partementale hoofdstad was zeer indrukwekkend. In de processie, die het beeld volgde, liepen ook Arabieren mede, met een bran dende kaars in de hand. Waren zij Christenen? Neen, Mohamme danen! Maar waarom? Men zou wil men deze han delwijze beter kunnen begrijpen een studie moeten maken van de Koran, het heilige boek van de Mohammedanen. Daarin zal men wanneer men tegelijkertijd het leven van de gelovige Muzel mannen beziet, een oplossing vin den voor deze vragen. Het was een Katholiek priester in Marok ko, die de Koran in het Frans vertaalde en deze vertaling van aantekeningen voorzag om de aanrakingspunten van Islam en Katholicisme aan te wijzen. Wij willen in dit en een volgend arti kel deze overeenkomsten nader onder de loupe nemen. Tenslotte zullen wij een blik werpen op hetgeen men op missie-gebied tot stand heeft kunnen brengen en nog tot stand brengt. In het leven van de Mohamme daan speelt de naam van Allah (God) een zeer grote rol. Bij al zijn handelingen, zelfs de meest gewone en dagelijkse, wordt de naam van Allah gebruikt. Ineen gehurkt aan de rand van het trot toir zit de straatveger en roept de naam van Allah aan. Verderop zit een blinde, die u een aalmoes vraagt uit naam van zijn God: „Allah Mulana". Wanneer hij u dankt voor het gegevene zegt hij: „Barak Ilahoe fik" (God zegene u). Voordat de Mohammedaan aan de maaltijd zal beginnen zegt hij: „Bismillah" (In naam van God) Is de maaltijd beëindigd, dan drukt hij zijn dankbaarheid uit met de woorden „Ilamdoe lillah" (Gode zij dank). Bij elk voorne men, dat hij uit, volgen dan de woorden: „Incha Allah" (Zo God wil). De trots van de Muzelman is zijn geloof. De geloofsbelijdenis (de chahada) zegt: „dat er geen an dere goden bestaan dan Allah en dat Mohammed zijn' profeet is". De traditie vertelt, dat de aarts engel Gabriël deze formule voor het eerst heeft verkondigd aan Mohammed op de berg lira. De bovenstaande formule betekent alles voor de Mohammedanen. Het is zijn geloofsbelijdenis en het laatste sacrament tegelijkertijd. Zou men niet getroffen worden door de jonge soldaat, die in Italië door een bom het been werd afge slagen en die, alvorens hij stierf, zich diep voorover boog en met een stem, die oversloeg in een fluistering, uitriep: „La ilaha il la Allah oea Mohammed rasóel Allah"? Het gebed is het belangrijkste element van de Islam. Het is over het algemeen wel bekend, dat het gebed van de Muzelman met een aantal buigingen en knievallen ge paard gaat Minder bekend is ech ter de tekst van dit gebed: „In de naam van God, de Goe- dertierene, die de Goedertieren heid handhaaft. Lof zij God, de Heer der werel den, de Goedertierene, die de Goe dertierenheid' handhaaft. Oppermachtig, op de dag van het laatste oordeel. Gi] zijt het, Die wij aanbidden, Gij zijt het, Wiens hulp wij af smeken. Wijs ons de rechte weg. De weg van hen, voor wie Gij U edelmoedig hebt betoond. Niet de weg van hen, die Uw toorn veroorzaakt hebben. Niet de weg der dolenden." Allah is dus voor de Muzelman het wezen, dat op zichzelf kan be staan, almachtig, de hoogste wer kelijkheid. Dit opperste wezen is de eeuwige schepper. „Allah ver geeft niet,'dat men Hem met an dere goden verenigt. Allah telt alleen. Het geloof in zijn alleen- bestaan is voldoende ter verkrij ging van het eeuwige heil, vertelt pater Jean, die de volgende uit eenzetting geeft over deze gods dienst: „Het „fatalisme", dat het meren deel der Mohammedaanse gelovi gen bezielt en dat men niet moet opvatten als determinisme, komt niet uitsluitend voort uit de doc trine van de voorbeschikking, die in zijn oorsprong gelijk is aan die van het Christendom. Het vloeit voort uit een scherpe zin voor de transcedentie van de Enige God en uit een indringen van de on feilbare Almacht van Allah, die in de menselijke geschiedenis ingrijpt met een wil, die absoluut onafhan kelijk is en alle menselijk begrip te boven gaat". „Uit de zelfde bevestiging van het alleen-bestaan van God komt de zeer levendige zin voor unifor miteit voort, die iedere Muzelman bezit en die hij deelt met zijn broeders in hetzelfde geloof. Hoe wel de rassen verschillend zijn en de culturele niveaux niet op ge lijke hoogte liggen, hebben de Mo hammedanen niet alleen een zelf de zedelijke en sociale structuur, maar zij bouwen hun steden en huizen op dezelfde wijze, hun tui nen zijn op dezelfde wijze aange legd; in hun boeken, in hun ge dichten, in de wijze van kleden, in hun gedrag, in hun lopen, luis teren en het merendeel van hun manifestaties van hun familiele ven vindt men dezelfde handel wijzen terug." MBARARA, OEGANDA, (KNP). De correspondent van de „Denver Register" schrijft een enthousiast artikel over de stormachtige ont vangst van het beeld van O.L. Vr. in donker Afrika. Mohammedanen zowel als Christenen, zo schrijft hij, brengen eer aan het beeld van Haar, Die de wereld rond trekt. Blanken en negers knielden geza menlijk neer tijdens een H. Mis, die midden in de nacht wordt opgedra gen in een gebied, waar kortgele den nog de heftigste rassenonlusten waren. Vreemder nog, een Anglicaanse gemeenschap, die geweigerd had deel te nemen aan de verering van het beeld, opende wijd de poorten van haar kathedraal, toen het beeld van de „pelgrimerende Maagd" voorbij gedragen werd. In Roebaga in Oeganda, knielden de protes tantse koning en koningin gezamen lijk neer voor het beeld van de H. Maagd. Zoals overal, waar het beeld van O.L. Vrouw van Fatima rondge dragen is op het Oostelijk en Wes telijk halfrond, hebben ongekend grootse demonstraties haar bezoek begeleid. Het bezoek van het beeld aan donker Afrika was daarop geen uitzondering. Na de reis door Portugal, Spanje, Frankrijk, België, Nederland, de Azoren, Marokko, Angola en Mozambique in Afrika, werd het beeld telkens weer door tien tot vijftien duizend personen verwelkomd. Vele inboorlingen lie pen drie dagen en meer om aanwezig te zijn bij de aankomst van het beeld. Duizenden smeekbeden kwa men binnen, waarvan één zelfs in vlekkeloos Latijn. Dc belangstelling van de Moham medanen was buitengewoon. In vele plaatsen in Marokko, Zanzibar en Mozambique werd het beeld door Mohammedaanse autoriteiten officieel verwelkomd. Een hoofd van dc stam der Ismaeli in Mozam bique tooide het beeld met een gouden halssnoer en zeide: „Onze dank, O.L. Vrouw van Fatima, voor het werk van liefde, dat gij verricht hebt in Afrika. Wij prijzen U te zamen met de Almachtige Allah". In Zanzibar legde een Mohamme daanse Sultan bloemen aan de voe ten van het beeld. In Angola zon gen de Mohammedanen de traditio nele liederen van de pelgrims naar Mekka, toen zij het beeld in pro cessie naar een Katholieke Kerk brachten. Een ereboog van mijnwerkers schoppen De mijnwerkers van Angola plaat sten een kroon ter waarde van f 200 op het hoofd van het beeld en kruisten hun schoppen als een triomfboog, toen het beeld werd voorbij gedragen. De eerste open bare katholieke demonstratie in de geschiedenis van Zuid-Afrika werd ZORG VOOR RUIM 11.000 KINDEREN AMMAN, (K.N.P.)„Ik voel mij gelukkig te kunnen getuigen van het grootse werk, dat bisschop pen, priesters en religieuzen hier verrichten voor de arme vluchte lingen. Vergeleken met enige maanden geleden evenwel is hun toestand wederom veel verslech terd. Ik ben ervan overtuigd, dat heel de katholieke wereld alles zal doen om de H. Vader in staat te stellen de taak van de Kerk van Christus, de daadwerkelijke verkon diging van het Evangelie aan de armen, voort te zetten". Aldus Mgr. Thomas J. McMahon, President van de Pauselijke .Hulp actie in Palestina, na zijn rondreis door de .katholieke hulpcentra in Transjordanië. Vele kerken en ook scholen in deze streek werden be zocht, maar het hoofddoel van de rondreis was het ontwerpen van n plan tot organisatie van vacantie- scholen en zomerkampen voor de kinderen. De Pauselijke Hulpactie heeft de zorg voor meer dan 11.000 kinderen van vluchtelingen. Onder hen bevindt zich een groot aantal Orthodoxe Katholieken en Moham medanen. De laatste maanden ver schafte zij voedsel, kleding en me dische hulp en tevens water, dat in deze streken schaars en kostbaar is. De Pauselijke Hulpactie geeft directe hulp onder toezicht van de aartsbisschop van Amman in Trans jordanië, Mgr. Michael Assaf van de Melchitische Ritus, en Mgr. Simaan, Vicaris-Generaal voor dit gebied. Ook werkt zij nauw samen met het Rode Kruis en de Ver. N„ die eveneens hun hulpcentra heb ben. De Amerikaanse Katholieke Near East Welfare Association werkt hier eveneens. Vele vluchtelingen hebben zich in de buurt van de kloosters ge vestigd. De oversten van deze kloosters verschaffen materiaal voor het bouwen van tenten als een voorlopig onderdak voor de gezin nen. De Pauselijke Hulpactie ver strekt voedsel, kleding en medica menten aan de vluchtelingen en is zelfs in staat om vele vluchtelingen werk te geven of aan een betrek king te helpen. Zij heeft haar hoofdkwartier te Beiroet, waar duizenden reeds geholpen zijn. Mgr. McMahon bezocht reeds eerder dé hulpcentra in de Libanon, Egypte en Gaza. Hij bereidt thans een tocht voor van drie weken in het door de Arabieren bezette gedeelte van Palestina, alsmede naar Bethlehem en Jeruzalem. Daarna is hij voor nemens ook het gehele gebied te bezoeken, (lat door de Israëlische troepen is bezet. Huis afgebrand Te Oudeberkoop is gisterenmor gen vroeg het woonhuis van de familie F. Kuiters afgebrand. De oorzaak is nog niet bekend. De brand werd door buren ontdekt, daar de familie zelf afwezig was. Slechts een klein gedeelte van de inboedel kon worden gered. De schade bedraag pl.m. f 35.000. doch wordt door verzekering ge dekt. gehouden in Durban bij de aan komst van het beeld. Tot grote ver bazing van de persvertegenwoordi gers knielden een menigte van 20.000 mensen, blanken en negers, zij aan zij neer tijdens een H. Mis in Johannesburg, die om midder nacht in de openlucht werd opge dragen. Zulk een manifestatie had men toch niet mogelijk geacht. Pater Cordon H. Fournier van de Witte Paters vertelt, dat de inboor lingen uit Oeganda allerlei gaven brachten naar het beeld. Er waren zelfs vier koeien bij. De vroomheid van de menigte bracht tranen in de ogen van de missionarissen, die onder hen werkten. Pater Fournier zeide, dat de devotie tot Maria, Koningin, Moeder en Middelares aller genaden, geen struikelblok is voor de inboorlingen, die krachtens hun traditie altijd een uitzonderlijk grote verering hebben voor de moeder van de koning. De inboor lingen voelen, dat dit hetzelfde dient te zijn voor Jezus en Maria. Zij moeten leven van twaalfde deel van daglonersinkomen ROME, (K.N.P.). In een artikel over de economische toestand van de geestelijkheid in Italië schrijft de Osservatore Romano, dat de Italiaanse priesters zeer veel te lij den hebben van de prijsstijgingen sinds 1947. Wanneer men de Ionen vergelijkt, dan komt men tot de ontdekking, dat het inkomen van de aartsbsischoppen en bisschoppen nog niet een derde bedraagt van het loon van een dagloner en dat een gewone priester nog niet het twaalfde deel van een dagloner verdient. Het veelvuldig voorkomend voor oordeel, dat de geestelijkheid in het algemeen een welgesteld, zo niet rijk leven kunnen leiden, wordt hier wel gelogenstraft, daar hun materiële positie reeds sinds de tijd dat de kerkelijke goederen op grond van een revolutionnaaire wet ont eigend werden, onhoudbaar is, om dat de meeste geestelijken van ieder inkomen beroofd zijn. De Osservatore Romano komt op tegen deze toestanden en herinnert aan het feit, dat de H. Congregatie van het Concilie een ondersteu ningsfonds heeft moeten oprichten, dat door middel van collectes het nodige geld bijeen moest brengen om de meest behoeftige priesters te ondersteunen. Ondanks de grote offerzin van de geestelijken, die nog enige inkomsten genieten uit kerkelijke goederen en daarmede dus een iets betere levensstandaard konden ophouden, is het niet gelukt om zieke en gebrekkige priesters tot het einde toe bevredigend te onderhouden. Deze toestand vereist het ingrijpen van de Staat, aldus de Osservatore Romano. De Staat heeft met het verdrag van Lateranen op zich ge nomen een fonds te stichten tot be taling van een gering salaris aan de geestelijkheid, corresponderend met de wisselingen van de levens standaard. De laatste maatregelen van de Staat op dit gebied dateren echter van het jaar 1947. In het begin wa ren de inkomsten van de geeste lijkheid betrekkelijk ruim; in de jaren 1948 en 1949 echter zijn de kosten voor levensonderhoud 50 tot 60 procent gestegen. Het is nood zakelijk, dat de regering thans de maatregelen neemt, daar anders deze onmogelijke toestand voor de priesters onnodig lang wordt ver lengd. GUNSTIG VERLOOP DER BESPREKINGEN Op 19, 20 en 21 Juli ztfn te 's-Gra- venhage besprekingen gehouden tussen een Nederlandse en een Argentijnse delegatie, ter vastleg ging van een grondslag voor een tussen genoemde landen te sluiten verdrag, regelende de amigratie naar Argentinië, in het bijzonder van geschoolde arbeiders, landbouwers, veehouders, tuinders en vissers. De besprekingen hadden een zeer bevredigend verloop en leidden tot de vaststelling van een protocol, waarin o.m. in principe is vast gelegd, dat beide regeringen de emigratie naar Argentinië volgens een vast plan zullen uitvoeren. Het protocol legt speciaal de na druk op geleide emigratie in kolo- nieverband. Van Argentijnse zijde wordt aan de kolonisten in het vooruitzicht gesteld de toewijzing van goede gronden en het ontvan gen van bedrijfscredieten onder ge makkelijke rente- en aflossings- voorwaarden. Voorts zal Nederland met betrekking tot het verstrekken van credieten en visa, de ont vangst in Argentinië enz. op de voet van meestbegunstigde natie worden behandeld. In afwachting van de totstandko ming van het verdrag zullen zowel in Argentinië als in Nederland reeds voorbereidingen worden ge troffen voor de vestiging van een eerste Nederlandse landbouwkolonie in Argentinië. Gesfolen jacht in België teruggevonden Einde Mei kreeg de Belgische politie bericht van de Nederlandse politie, dat een door haar in beslag genomen jacht gestolen was door de 39-jarige Nederlander Willem van Aanholt. Vermoed werd dat hij met het vaartuig naar het bui tenland was gevlucht. De gerechtelijke politie van Brugge herkende het jacht op het ogenblik dat het de haven van Nieuwpoort binnenvoer, bestuurd door van Aanholt. Van Aanholt werd ter beschikking van de vreemdelingenpolitie gesteld en het jacht, een prachtig schip van 13 meter lengte, 2 masten en een motor van 30 pk, werd, in afwach ting van de uitlevering aan Ne derland, in de haven van Oosten de vastgelegd. 25 Italiaanse padvinders zijn in Milaan per motor gestart voor een trektocht door Europa, met eindbestemming Oslo. Waar schijnlijk zullen zij ook Neder land aandoen. Een der padvin ders is uitgerust met een radio- ontvang- en zendapparaat. BRUSSEL, 21 Juli (Belga) De Nationale Gemengde Mijncom missie is Woensdagmiddag bijeen gekomen om de steenkolenkwcstie te onderzoeken. „Het Volk" geeft de volgende bijzonderheden uit de toelichting die de minister van Economische Coördinatie, de Groo- te om deze bijeenkomst heeft ver strekt. Met Polen bestond een accoord om 600.000 ton in te voeren, maar tot nogtoe heeft dit land slechts 14.000 ton geleverd. Anderzijds le veren ook de Verenigde Staten op dit ogenblik geen steenkolen meer in het handelsverdrag. Met de Duit se dubbelzone is de toevoer van 1.306.000 tons steenkolen uit het Ruhrgebied voorzien. Uit Groot- Brittanië zijn 30.000 tons steenko len van een speciale kwaliteit in gevoerd. Op dit ogenblik bedragen de Belg. kolenvoorraden 2.900.000 ton waarvan bijna 1 millioen ton in de zeven Limburgse kolenmijnen. Met Nederland zijn besprekingen aan de gang om er een gedeeltet van uit te voeren naar dit land. Het is dus op dat ogenblik niet gewenst DIEFSTAL VAN IVs TON CACAOBONEN OPGELOST De rijksrecherche te water te Amsterdam heeft in de afgelopen dagen een goede slag geslagen door het oplossen van een diefstal van cacaobonen. Enkele dagen ge leden arriveerde in de haven een schip met cacaobonen, deels be stemd voor een chocoladefabriek te Amsterdam en deels op te slaan in het oude entrepotdok. Ander halve ton van de hoeveelheid be stemd om opgeslagen te worden werd Maandagmiddag op klaar lichte dag dus gestolen. Dit was mogelijk doordat zowel twee schuitenvoerders als drie beëdig de controleurs in het complot za ten. en niet gewettigd in de mjjnen het werk een dag per week stil te leg gen, aldus besloot de minister. „Het Volk" voegt er aan toe, dat ondanks de toelichting van de mi nister de Groote, de mijnbazen op hun stuk blijven en een dag werk loosheid opleggen. „Het Volk" besluit, „zo de Lim burgse mijnen, hun prijzen met 75 fr. per ton verminderen ,dan zouden zij onmiddellijk 3/4 van hun voor raad kunnen afzetten. ZAANDAM'S BURGEMEESTER IN OVERTREDING De burgemeester van Zaandam de heer W. Thomassen, heeft zich dezer dagen op het strand te Heemskerk laten bekeuren. Hij was gaan zwemmen op dat ge deelte, waar het bij politieveror dening verboden is. Hij wil trach ten de verordening gewijzigd te krijgen, aangezien vele Zaankan- ters van dit deel van het strand gebruik plachten te maken. COMMUNISTEN NADEREN TSJANGSJA KANTON, 21 Juli (Reuter). Communistische troepen, die op trekken in de provincie Hoenan, bevinden zich nu 35 km en noor den en en oosten van Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan. Ten oosten van de spoor lijn Hankou-Kanton zijn verschei dene steden veroverd. Maarschalk Tsjiang Kai Sjek is vandaag onverwacht uit Kanton naar Formosa vertrokken, na een bezoek van een week. De bespre kingen die hij te Kanton heeft ge voerd, worden „hoogst bevredi gend" genoemd. Verwacht werd, dat hij te Kanton nog een onder houd zou hebben met de Moham medaanse leider, generaal Ma Hoeng Kwei, plaatsvervangend opperbevelhebber voor noordwest China, die vandaag te Kanton zou aankomen VIJFTIEN JAAR VOOR QUISPEL Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde Donderdag C. Quispel, vroeger pianohande laar te Utrecht en tijdens de be zetting stafleider van de Nationale Jeugdstorm, tot vijftien jaar ge vangenisstraf met aftrek en ont zetting uit de burgerrechten voor het leven, De procureur-fiscaal, mr. M. Drabbe, had 20 jaar geëist. Quispel bracht na dolle Dinsdag de naar Duitsland gevluchte jon gens van de Nationale Jeugdstorm onder bij de Division Hitlerjugend der Waffen SS, waar zij werden opgeleid voor de frontdienst. VRAGEN OVER MILITAIRE RAAD DER UNCI Het Eerste Kamerlid de heer Ru lis de Beerenbroeck (K.V.P.) heeft aan de ministers van Buiten landse Zaken en Overzeese Ge biedsdelen schriftelijk gevraagd, of het. waar is, dat de omgekomen Amerikaanse journalist William Newton de militaire raad van de UNCI beschuldigd heeft de rap porten van de waarnemers te heb ben gewijzigd in een voor het standpunt der Nederlandse rege ring minder gunstige zin. Vervol gens of de ministers van deze be schuldiging of critiek kennis heb ben genomen. En indien er wer kelijk een beschuldiging is geuit, of de ministers dan de preciese tekst ter kennis van de Kamer willen brengen. Hij vraagt voorts of, indien de beschuldiging in overeenstemming met de feiten blijkt, dan het gehele bovenge noemd college of slechts enkele functionarissen daarvan als min der betrouwbaar gekenschetst moeten worden. Tenslotte of de ministers nieT van mening zijn, dat, indien bovenstaande bevesti gend beantwoord moet worden, dit de bestaande tegenstellingen nog verscherpen zal en of ,zij dan bereid zijn de aandacht van de Verenigde Naties hierop te ves tigen. DUSSELDORF, 21 Juli (AFP) De minister-president van Rijnland West-Falen, Dr. Karl Arnold, heeft in verband met de jongste correcties aan de Nederlands-Duitse grens verklaard: „het is dringend geboden een einde te maken aan onze inter- nationaalrechtige onmondigheid, waardoor ons eenzijdige maatrege len worden opgedrongen, en einde lijk te begrijpen, dat dergelijke maatregelen op economisch gebied onverkwikkelijke gevolgen kunnen hebben". Hij voegde er aan toe: „Wij hoop ten dat het gedaan was met de voorlopige grenscorrecties en dat men tot de conclusie gekomen was, dat dergelijke operaties precies niet geschikt zijn om de Europese sa menwerking te bevorderen. Wij wil len eens te meer verklaren, dat het hier gaat om het stellen van Duitse gebieden, die bij het vredesverdrag moet worden bekrachtigd, d.w.z. nadat de Duitse Centrale Regering zal zijn gehoord. H. M. DE KONINGIN OP DE GOUDBERG Gisterenmiddag bracht H. M. de Koningin een bezoek aan het in ternationale kamp voor gebrekki ge padvinders „Agoon" op de Goudberg bij Lunteren. De Konin gin werd verwelkomd door de beide hoofdcommissarissen van de padvindersbeweging in Nederland, mr. H. F. M. van Voorst tot Voorst en de heer W. C. Roest van Lim burg. Nadat de vorstin de aange treden jongens, van wie velen zich in invalidenwagentjes bevonden, had geïnspecteerd, maakte zij een rondgang door het kamp en woon de verscheidene speldemonstraties b«. KATHOLIEKE FILM-PRIJS LONDEN, 21 Juli (Reuter). De raad van het Internationaal Katholiek Filmbureau is te Lon den bijeengekomen en heeft be sloten, een prijs in te stellen voor de film, die het meest heeft bijge dragen tot „de geestelijke en zede lijke verheffing van de mensen". Op deze bijeenkomst, tijdens welke overleg werd gepleegd over een eventuele bedevaart naar Ro me ter gelegenheid van het Heilig Jaar, waren afgevaardigden aan wezig uit Frankrijk, België, Italië. Zwitserland, Ierland, Hongarije, Duitsland, Oostenrijk, Chili. Egyp te, San Domingo en Malta. bestaan er plannen een toeristen klasse in het Noord-Atlantisch luchtverkeer in te stellen, zodat te gen gereduceerde prijzen gevlogen kan worden; bezoekt miss Elisabeth Ache- lis, presidente van de „World Ca lendar Association" te New York, Europa, om propaganda te voeren voor de „Permanente kalender", welke in September punt van be spreking zal zijn op de vergadering van de Verenigde Naties; heeft de adviserende raad voor kleurlingen te Kaapstad besloten met „non-coöperatie" te antwoor den, als de regering zou besluiten de kleurling-kiezers van de lijst af te voeren. Men ging van het stand punt uit, dat het economisch be staan van de blanke afhankelijk is van de medewerking der niet- blanken; is de bruto-opbrengst van de poppententoonstelling, welke te Den Haag ten bate van de Stichting '4045 gehouden werd, niet minder dan f 54.000. zijn Donderdagnacht de muren van Leipzig, Weimar, Maagdenburg, Brandenburg en van de Sovjet sector van Berlijn door onbekenden volgeplakt met de „F" van „Frei- heit". De „F"' was uitgeroepen tot symbool van de wil tot verzet van de inwoners der Russische zone te gen het hun opgelegde bewind; is de Hilversumse bouwmees ter W. M. Dudok benoemd tot rid der in de orde van de Nederlandse leeuw; Is het vierde passagiersschip ter wereld, de „Ile de France" weer in de vaart genomen voor het tra ject Le HavreNew York. is de 48-jarige Amsterdammer M. Zonneveldt, voormalig bewaker in een Duits concentratiekamp, tot 4 jaar veroordeeld en werd tegen H. Kikke, die haar joodse echtge noot verraden had, zes jaar geëist.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5