TIS i ,Het laatste woord over proces te Boedapest thans aan de geschiedenis der beschaving" De Beurs in deze week Gunstige vooruitzichten WEGEN! :R, Mient "ER's Vergoedingsregeling religieuze leerkrachten aangenomen Grote brand in Baltimore voor de groente- en fruit-export Britse documenten over dwang arbeid in de Sovjet-Unie Zaterdag 23 Jtrfi T949 PAG. 7 VOLOP van flOO.- :ED cadeau e koopjes ^NBIEDING WATTEERDE MS RICHTING >-8, Alkmaar estelde ritten «ameter de aan. Opmeerse □ndbouw- toonstelling Osservatore Romanoover definitieve veroordeling van Kardinaal Mindszenty Tweede Kamer De interim-regeling voor Suriname Vikingen-invasie IJmuiden te Maximum-aankoopprijs vervalt Overstromingen in Midden-China mest een ander merk, ik ook minder zal olie van ouds ge- irenboven krijgt U Sunlight kwaliteit. Sunlight, dan be- igen portemonnaie. D VAN DE ANGESTRAAT [UISKAMER- AMEUBLEMENTEN LAAPKAMER- AMEUBLEMENTEN AARDFAUTEUILS AMé'S enz. De 41ste Landbouw- ling te Opmeer zal dit hebben op Maandag 1 s. al, evenals het vorige an verbondon worden 'n ling voor Handel en In- larvoor van de zijde der en nogal belangstelling 'erschille'nde toonaange- ïa's uit de omtrek zijn tentoonstelling reeds in- en zullen ongetwijfeld hun beste beentje voor- toonstelling wordt ge- aterdag 30 Juli a.s., des 2 uur; terwijl zij ook op v. wederom te 2 uur zal ngesteld. ag zal er een Hemden- rd worden gehouden met ijs f 150.—. vloede zij nog gememo- Dp Zondag 31 Juli het rij- >r auto's en motorfietsen en, zodat er ongetwijfeld van heinde en verre zul- Landbouwtentoonstelling Maandag 1 Augustus en tevens een groot Con- ique en oen demonstratie delijke Rijvereniging met agconcours worden ge- irekend is de tentoonstel- sndel en Industrie op deze ook geopend van des l uur tot des avonds 11 u. nog te vermelden, dat er tentoonstelling steedt ge- tot dansen op het ter- -Het bier ie uveer best. IN EEN ARTIKEL op de front-pagina schrijft de „Osservatore Romano" van 11 juli: „Het laatste woord over het proces van Boedapest is thans aan de geschiedenis der beschaving". Naar aanleiding van de bevestiging van het vonnis over Kardinaal Mindszenty, zoals dit in een nieuw scherts-proces werd uitge sproken op verleden Zaterdag, vervolgt het Vaticaanse blad: „Niemand verbaast zich over deze sententie". Vervolgens ver meldt het in het voorbijgaan, dat sommige journalisten menen te weten, dat de openbare aanklager (die in het artikel niet ten onrechte „de Fouquier Tinville van Boedapest wordt genoemd) sedert 8 Februari de dag van het vonnis een geheel nieu we levensstijl voert dank zij de 100.000 Forint, welke hem zou den zijn verleend voor zijn voortreffelijk optreden tijdens het proces.... Stond aanvankelijk het doodvonnis vast (op bevel van de Kominform), zo werd toch de doodstraf verme den, „doch zeer zeker niet uit gebrek aan' goede wil" doch omdat de consequenties zowel ten aanzien van het nationale als van het wereld geweten niet te overzien waren. Ove rigens stond het toch wel vast, na de gevangenschap, na de verhoren in de Andrassv Ut no. 60, na het weerzinwekkende schouwspel van de ondervraging bij het proces, dat Kar dinaal Mindszenty toch nimmer meer de vrijheid zou herkrijgen en daarmede de mogelijkheid om te spreken, om te vertellen en te ont hullen wat hij in waarheid heeft ge zegd en wat hij moreel en materieel te lijden heeft gekregen. Trouwens, het is typerend, dat de anderen, de „mindere" beklaagden, wel hun straf enigszins verzacht zagen. De overgrote, bewezen, voor nie mand te ontkennen schuld van de Kardinaal heet in het eindvonnis helder gedocumenteerd door het feit, dat vanaf de dag van zijn veroor- De beurs heeft deze week geen stand kunnen houden. Aanvankelijk leek het er nog wel op, dat m de vorige week behaalde koerswinsten zich zouden handhaven, maar in het verdere verloop kwamen de no teringen vrij algemeen op een lager niveau. Oorzaken daarvoor waren moeilijk aan te wijzen. Gebrek aan belangstelling vanwege de vacantie- tijd mag o.i. wel als een der hoofd factoren worden beschouwd. In die tijd gaat men niet gauw' tot nieuwe transacties over, terwijl het deva- luatiespook voorlopig althans van het toneel is verdwenen. Het zou ons dan ook niet verwonderen, als in de eerstvolgende weken een lus- teloze stemming "blijft aanhouden. Daarbij komt nog, dat de berichten uit Indonesië nog steeds onzeker blijven, zodat ook van deze kant weinig opleving kan worden ver wacht. Aandelen Koninklijke Petroleum, welke in het begin van de week nog op 310 pCt. werden verhandeld, lie pen tot ca. 302 pCt. terug. Aandelen Billiton Mij. II kwamen van 349'/» pCt. op 344 pCt. Het verloop van de Cultuurfond sen was zeer wisselvallig. Na een aanvankelijke daling trokken de no teringen algemeen weer aan, maar tegen het eind van de week gingen de koerswinsten weer geheel te b.v. Handelsverg. Amsterdam 154 pCt., 151'/: pCt., 154 pCt., 150V* PCt Amsterdam Rubber 132 pCt., 130 pCt., 132 pCt., 129'A pCt., Dell Mij. 148'pCt., 146 pCt., 148 pCt., 144 pCt. De minder courante soorten ble- ven vrijwel onveranderd. Ook de Schepvaartwaarden lagen algemeen lager in de markt. Hol- land-Amerika Lijn verloor ca. 3 pCt. (151 pCt. na 154'/. pCt.), even als Nederl. Scheepvaart Unie (163 pCt. na 1661'! pCt.). Ook de overige soorten moesten 2 a 3 punten prijs geven. Van de Industrieaandelen kwam vooral Unilever er deze week be kaaid af door een koersverlies van ca. 12 pCt. (274 pCt—262 pCt.). De overige soorten waren eveneens la ger. doch het koersverlies bleef be perkt, AKU's o.a. van 175 pCt. op 172': pCt., Philips Gloeilampenfa brieken van 232 pCt. op 228 pCt. Aandelen Vlïegtuigenfabriek Fok ker, die de rijzing van de vorige week nog konden doorzetten tot 164 pCt., vielen in enkele dagen w eer tot 148 pCt. terug, waarna een kleine verbetering intrad tot 152'/, pCt, Ook de Cultuurbanken vormden geen uitzondering op de algemene stemming. Nederl. Indische Han delsbanken van 112Vi pCt. op 109 pCt., Nederl. Handel Mij. van 153'/. pCt. op 149V» pCt, Koloniale Bank vrijwel ongewijzigd. De binnenland se bankaandelen daarentegen wa ren goed prijshoudend. De Obligatiemarkt wist zich goed staande te houden. De Staatsfondsen waren vrijwel onveranderd, 33' PCt., lening 1947 97% pCt. tot 97% PCt., 3 pCt. investeringscertificaten ca. 98 pCt., evenals de 3 pCt. Groot boekschuld 1946. De 3 pCt. Nederl. dollarlening een fractie beter op 106% pet. 37i pCt. dollar Philips daarentegen iets lager op 113% pCt. 3 pCt. obl. Indië 1937 A ongewijzigd. Na een lange rustperiode werd de Emissiemarkt verblijd met de uit gifte van f 3.000.000 3 pCt. obl. Prov. Gelderland, (waarna reeds 1 mil lioen onderhands geplaatst), op een koers van 100 pCt. De looptijd der lening is hoogstens 20 jaar. De New Yorkse beurs was tegen het eind van de week iets beter. P-S. Het eerstvolgend beursover- zicht zal over 14 dagen verschijnen. C. deling de rust terugkeerde in het land.... Merkwaardige mededeling, gezien het feit, dat het in December nog heette, dat de Kardinaal volko men alleen stond, geen volgelingen had, ja, door het volk, door zijn eigen gelovigen verafschuwd werd en dat (zoals thans ook in Tsjechoslowakije langzaam aan begint) de arbeiders een voorbeeldige afstraffing van de Kardinaal eistenEn thans was dit dus een pure politie-maatregel! We nemen er nota van! Leugens heb ben zulke korte benen, dat deze juist toereikend blijken van het ene sei zoen tot het andere soms van de ene dag op de andere. Zoals thans hier, nu men de moed heeft te zeg gen, dat er thans rust heerst in Boe dapest. Alsof de orde en rust, die in Warschau heerste, die ene keel', die beroemd is geworden (l'ordre règne a Varsovie") niet voldoende duide lijk bewezen heeft, dat onlusten en onrust volledig kunnen worden on derdrukt door gekroonde czaars of door ongekroonde en wel volstrekt onafhankelijk van de oproerkraai ers! Maar als dan intussen niemand zich enige illusie kon maken over een eerlijke, waarachtige herziening van het eerste proces als dan niemand verwachtingen behoefde te koesteren in zake een „nieuw woord" van een op beschaafde wijze goed maken van een morele, juridische en politieke misdaad dan is het ook niet waar, dat over de „affaire- Mindszenty" thans op Zaterdag j.l. het „laatste woord" gesproken is. Want die „affaire-Mindszenty" is heus niet alleen de zaak van Kardi naal Joseph Mindszenty, maar van zijn vervolgers, die thans reeds zo danig vernederd zijn, dat zij allen voor het aangezicht van het oordeel der geschiedenis alleen slechts de grote naam van hém moeten dra gen En voor deze grate, edelmoedige strijder voor God en voor het gelo vige en vrije Hongarije zal slechts dan het laatste woord gezegd wor den, als het Vaderland naast de monumenten van Kardinaal Pazma- ni monumenten voor hèm zal la ten oprichten en zijn naam en zijn beeltenis zal doen aanbrengen op 't Helden-Plein (te Boedapest), als de eerste en de grootste van de velen, die de Hongaarse Natie op die plek heeft verheerlijkt omdat hij de enige was van al de overwinnaars, die niet een wapen in de hand droeg of een scepter, doch slechts de kete nen van onrecht toonde, omdat hij de ketens der onderdrukten wilde verbreken en omdat hij voor hen de geestelijke cn burgerlijke vrijheid wilde veroveren en met zijn eigen voorbeeld hun katholieke vastbera denheid. In de vergadernig van eergister avond kwam aan de orde het wets ontwerp van wijziging van de be groting 1949 van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De heer Ritmeester (WD) vestig de de aandacht op de onbillijkheid, dat religieuze leerkrachten, op wier salaris in 1941 door de bezetter 40 pet. is ingekort, thans een schade loosstelling krijgen, die lager is dan ingevolge rechtsherstel gegeven zou worden. In zijn antwoord merkte minister Rutten op, dat niet alleen religi euze leerkrachten schade hebben ge leden. Volledige restitutie kan niet verder gaan dan tot 50 pet. van de korting. Op een nadere vraag van de heer Hoogcarspel zeide spr. toe, dat hij zal nagaan of er onbillijk heden bij de vacatiegelden zijn. Het wetsontwerp is tenslotte zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Hierna is nog uitvoerig gesproken over het wetsontwerp tot wijziging van de Hogere Onderwijswet. Het betreft voorzieningen voor de Technische Hogeschool te Delft Vorogesteld wordt 'n algemeen be heerder aan te stellen, verder wil de regering de mogelijkheid van een meerjarig rectoraat scheppen, met een termijn van ten hoogste vijf jaar met maximumbedrag der rijksbeur sen van f 800 op f 1500 te brengen en voor bijzondere universiteiten hun aantal niet te legimiteren. Ook voor bijzondere economische hogescholen wil de regering de mo gelijkheid van rijksbeursen schep pen. Tenslotte zal aan de minister van O.K. en W. de bevoegdheid worden gegeven om bezitters van diploma's van buitenlandse instellin gen van onderwijs tot Nederlandse universitaire examens toe te laten. De heer Schermerhorn (Arb.) on der vrolijkheid der Kamer opmeri kend: „Ik mag mij niet de gelegen heid laten ontgaan een keer te spreken over een onderwerp, waar ik werkelijk in zit," zeide zich ge heel achter het ontwerp te stellen. Minister Rutten zeide in zijn ant woord o.a, dat de secretaris van het curatorium belast blijft met het ad ministratieve werk, terwijl de alge mene beheerder zich met het da gelijks beheer zal moeten bezig houden. Het wetsontwerp is tenslotte z.h.s. aangenomen. Vergadering van Vrijdag. Nadat gisterenmiddag het wets ontwerp tot herziening van de wet Autovervoer Personen zonder hoof delijke stemming was goedgekeurd, hield de Kamer zich bezig met de behandeling van het wetsontwerp, houdende interimregeling voor Su riname. De heer Meyerink (AR) begroette het ontwerp met instemming, even als de heer v. d. Wetering (CH), die het betreurde dat tevens niet een regeling voor de Antillen aan de orde was gesteld. De heer Ritmees ter (WD) noemde het overleg tus sen Suriname en Nederland bijzon der geslaagd. De kwestie van de be schikbaarstelling van de krijgs macht behoort z.i. in de definitieve regeling grondig te worden yastge- steld. Eenstemmig in hun voldoe ning waren ook de heren Weiter (NKP), Schermerhorn (PvdA.) en de Kort (KVP). Laatstgenoemde diende een motie in mede onder tekend door de VVD, CH en PvdA., strekkende het bevorderen van een ruimere gedachtenwisseling met de Staten van Suriname, waartoe deze door vertegenwoordigers in staat zouden moeten worden gesteld. Minister Van Schaik betoogde dat Suriname zo spoedig mogelijk vol ledige autonomie zou worden gege ven. Een amendement De Kort (K VP), bedoeld om in de onderwijs- paragraaf te lezen dat ten aanzien van de opleiding van leerkrachten bij het bijzonder onderwijs in Su riname dezelfde vergoedingsregelen zullen gelden als bij het openbaar onderwijs en dat deze regelen ook in acht zuilen worden genomen bij het bijzonder algemeen vormend onderwijs, werd aangenomen met de stemmen van de PvdA. (uitge zonderd de heer Willems) en de CPN tegen. Zijn motie werd aan vaard met als tegenstemmers de A R.-fractie en de heer Weiter. De voorzitter deelde mede dat het reces zal worden onderbroken voor een openbaar Indonesisch debat voor de Ronde Tafel Conferentie. Dat zal niet vroeger zijn dan Donderdag 11 Augustus, maar waarschijnlijk iets later. BALTIMORE, 22 Juli (Reuter). Donderdag is brand uitgebroken in de raffinaderij van de Standard Oil in het Zuid-Oosten van Balti more, Er deed zich een reeks ont ploffingen voor. Tientallen perso nen werden gewond van wie som mige ernstig. Boven de gebouwen sloegen vlammen uit van honderd meter hoogte. De brandweer kon de brandende gebouwen niet verder dan tot op een afstand van vijftig meter benaderen. Bij de ontploffing werden twee personen gedood en 34 gewond. De aangerichte schade kon nog niet ge schat worden. BEWEGINGSVRIJHEID DIPLOMATEN IN ROEMENIË BOEKAREST, 22 Juli (Reuter). Te Boekarest is bekend ge maakt, dat buitenlandse diploma ten zich voortaan niet vrij zullen kunnen bewegen in het land zon der machtiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Bij het aanvragen hiervan moet precies worden opgegeven, waar men wenst heen te gaan. Vorig jaar werd in Rusland een dergelijke beperking van de bewe gingsvrijheid ingesteld voor bui tenlandse diplomaten. Omstreeks half vijf gistermiddag vuurde Opperviking Jensen Kjaers- gaard voor de IJmuidense pieren zijn 52 Vikingen per megafoon aan voor de laatste riemslagen van de reis EbsbjergIJmuiden. Op dat moment stak de „Hugin" haar gou den drakenkop om de hoek van de Noorderpier en daarmee was een stukje voortreffelijk nagebootste historie in Nederland gearriveerd. De voorganger van deze „Hugin" heef 1500 jaar geleden de spits af gebeten voor een vloot van Viking schepen, die uit Scandinavië de En gelse krijtrotsen naderden en een geslaagde invasie op touw zette. De Vikingen van 1949, koffiebruine leden van diverse Deense roeiclubs, gaan 't op de 28e Juli dunnetjes overdoen, maar met minder uitge sproken vijandige bedoelingen dan hun voorvaderen. In de avonduren hebben de Vikin gen, iets minder krijgshaftig ge-, kleed dan zij aankwamen, IJmuiden verkend. KARDINAAL SPELLMAN CRITISEERT MEVROUW ROOSEVELT NEW YORK, 22 Juli (Reuter). Kardinaal Spellman heeft critiek geoefend op mevrouw Roosevelt wegens haar gekantheid tegen het verlenen van overheidssteun aan bijzondere en particuliere scholen, In een brief aan mevrouw Roose velt beschuldigt de Kardinaal haar van „anti-katholicisme" en van „discriminatie, een Amerikaanse moeder onwaardig". Aanstaande Maandag 25 Juli zal de export van groente naar Duits land weer worden voortgezet. Voor de periode van 13 Juli tot 1 Augustus werd voor de export van groenten en fruit naar Duits land 2 millioen dollar beschikbaar gesteld, van welk bedrag 500.000 dollar bestemd moest worden voor de export van fruit. Met de uitvoer van dit speciale contingent is juist gisteren een be gin gemaakt. De export valt onder de zoge naamde vrije regeling, d.w.z. dat eventueel tussen de minimumprijs, welke op de veilingen geldt, en de door het bedrijfschap te stellen ma ximum grensprijzen vrij kan wor den aangekocht. Dit systeem komt weer in grote lijnen neer op de re geling, die heeft bestaan toen op 2 Mei '49 de individuele export naar Duitsland werd opengesteld. De laatste weken heeft op de vel lingen ook een maximum aankoop prijs voor Duitsland gegolden, deze komt nu met de nieuwe regeling te vervallen .waardoor geen verdelin gen meer noodzakelijk zijn. Bovendien vervallen de voorschrif ten voor de exporteurs, inzake de facturering naar Duitsland, waarbij alleen blijft bestaan de maximum franco grensprijs, boven welke naar Duitsland niet mag worden gefac- tuereerd. Nader vernemen wij, dat er de gehele volgende week export van fruit plaats kan hebben, want ge zien de nog geringe aanvoer van fruit is het te verwachten dat de export van appelen, peren, pruimen en morellen, die op het ogenblik 't fruitassortiment, vatbaar voor ex port vormen, voortgang kan vin den. Op 1 Augustus a.s. loopt het des betreffende handelsverdrag, waarin de export van Nederlandse groente en fruit naar Duitsland is geregeld, af. Men hoopt tijdig eene nieuwe regeling te treffen. De kans hierop is vanzelfsprekend niet uitgesloten, al rekent men met zeer grote moei lijkheden. De regering en alle be trokken groepen werken onder hoogspanning in een race met de tijd om een voor Nederland gunsti ge regeling te verkrijgen. Een van de grote moeilijkheden bij de onderhandelingen is het ver schijnsel dat de Amerikanen zich in Duitsland steeds meer uit de bur gerlijke zaken terugtrekken terwijl aan de andere kant aan de Duitsers zelf nog weinig handelingsbevoegd heid is gegeven. In dit vacuum is het vooralsnog moeilijk een tegen partij te vinden die verstrekkende bevoegdheden heeft. Voorts komen de Duitse organi saties van tuinders steeds meer naar voren, doch in hoeverre dit optreden een voor Nederland on gunstig effect sorteert staat niet vast. Van Nederlandse zijde wordt ge tracht, zoals gezegd, om voor 1 Augustus een bevredigende regeling te treffen. Mocht dit onverhoopt niet gelukken dan wil men probe ren een tussenoplossing te vinden voor 1, 2 of 3 maanden om gedu rende die tijd verder aan een defi nitief nieuw verdrag te kunnen werken. Het zou dan neerkomen op de vaststelling van bijzondere contin genten ter grote van 1/12, 2/12 of 3/12 van de contingenten, die thans in het verdrag voorkomen, al naar gelang men het nu geldende ver drag met 1, 2 of 3 maanden weet te verlengen. Deze oplossing raakt echter niet die artikelen, welke niet in het hui dige verdrag zijn opgenomen, zodat tegelijk al weer een nieuw bezwaar in het leven zou zijn geroepen. Van Nederlandse zijde heeft men echter alles bij elkaar genomen het OOSTENRIJKSE MINDERHEDEN KRIJGEN BEZITTINGEN TERUG LONDEN, 22 Juli (Reuter). De plaatsvervangers voor het Oos tenrijkse vredesverdrag zijn het er over eens geworden, dat aan Oostenrijkse minderheden bezit tingen terug gegeven zullen wor den, die in de nazi-tijd ontnomen en of weggevoerd zijn. Mocht zulks onmogelijk zijn, dan moet vergoeding betaald worden. De eigendommen, die niet terug gevraagd worden zullen aan orga nisaties overgedragen worden, die werkzaam zijn voor hulpverlening en herstel. Het bovenstaande heeft geen betrekking op buitenlandse valuta. LABOUR-OVERWINNING IN WEST-LEEDS LEEDS, 22 Juli (Reuter). Bij een in West-Leeds gehouden tus sentijdse verkiezing, welke nood zakelijk was geworden door hét overlijden van een parlementslid, heeft de Labour-partij zich met een meerderheid van 4.109 stem men gehandhaafd. Bij de algemene verkiezingen in 1945 werd hier een meerderheid op de conserva tieven behaald van 14.136 stem- ENQUETE COMMISSIE NAAR LONDEN Maandag 25 Juli zullen enkele leden van de enquete-commissie regeringsbeleid 1940-'45 zich naar Londen begeven teneinde daar verhoren af te nemen aan in En geland woonachtige getuigen en deskundigen. Deze subcommissie zal bestaan uit de leden Donker (voorzitter), freule Wittewaal van Stoetweger), Koersen en Algera. Voorts zullen meegaan drie stenografen en een griffier. De verhoren zullen duren tot en met 2 Augustus en lopen over de verbindingen met het bezette Ne derlandse gebied, in 't bijzonder de militaire en civiele inlichtin gendiensten en over het militaire bestuur in Londen. NEDERLAAG REGERING VAN TRUMAN WASHINGTON, 22 Juli (Reu ter). —Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de regering van president Truman een neder laag toegebracht door een subsi dieplan voor boeren te verwer pen. Het plan, dat door de minis ter van Landbouw werd inge diend, voorzag in een prijsdaling tot een „natuurlijk" niveau voor aan bederf onderhevige produc ten. Indien de prijs zou dalen tot beneden een voor de boeren bil lijke prijs zou de regering met subsidies bijspringen. Het Huis stemde voor de handhaving van de huidige prijzenpolitiek voor het jaar 1950. Volgens deze politiek koopt de regering goederen ~>p, teneinde surplus aan de markt te houden. Vliegtuig Balkancommissie beschoten ATHENE, 22 Juli (Reuter). De speciale V.N.-commissie voor de Balkan heeft meegedeeld, dat het vuren van Albanees grondge bied op een waarnemingsvliegtuig van de commissie, dat boven Grie kenland vloog, een overtreding van het internationale recht is. De beschieting vond plaats op 6 Juli. Het vliegtuig droeg duidelijk de kentekenen van de V.N. Er waren geen slachtoffers. ROEMEENS AFGEVAARDIGDE HAD ER GENOEG VAN ROME, 22 Juli (Reuter). De 35-jarige vrouwelijke Roemeense afgevaardigde naar het congres van het Wereld ver bond van 'Vak verenigingen te Milaan, Rehila Weinbaum, wenst niet meer naar Roemenië terug te keren. Zij ver dween uit Milaan enkele dagen voor het einde van het congres Men neemt aan dat zij zal trachten een visum voor Israël te krijgen. GEEN SUBSIDIËRING VAN DE EXPORT Naar aanleiding van liet Woensdag aan de „New York Sun" ontleende bericht, waarin gesproken werd over plannen tot subsidiëring van de Nederlandse uitvoer naar het dollargebied, ver neemt het A.N.P. van bevoegde Nederlandse zijde, dat bedoeld be richt categorisch kan worden te gengesproken. De Nederlandse regering over weegt geen plan tot subsidiëring van de uitvoer, wel zijn plannen in studie om de uitvoer naar het dollargebied te stimuleren. Daar bij wordt o.m. overwogen een ze ker percentage van de dollarop brengst ter beschikking te stellen van exporteurs. In dit verband kan nog worden verwezen naar de deviezennota 1949, waarin ge wag wordt gemaakt van plannen in die richting. Gouverneur van Curacao in ons land Gisterenmiddag is met de Con stellation „Walcheren" op Schip hol aangekomen de gouverneur van Curacao, ir. L. A. H. Peters, die contact komt opnemen met de regering. De heer Peters was ver gezeld van zijn vrouw en zijn se cretaresse mej. Banning. De Britse delegatie bij de econo mische en sociale raad van de Ver enigde Naties heeft twee documen ten overgelegd, welke volgens de delegatie de bewijzen opleveren voor het voorkomen van dwangar beid in de Sowjet-Unie. De docu menten bestaan uit: 1. een foto-copie van een gedeelte van het Sowj et- Russische strafwetboek; 2. een Britse verklaring, waarin commen taar wordt geleverd op bepaalde passages van dit gedeelte van het Sowjet-Russische strafwetboek. Zoals gemeld, heeft Hector Mc Neil, Brits minister van Staat, Don derdagavond in het Lagerhuis me degedeeld dat de Britse regering over onweerlegbare bewijzen be schikt, dat dwangarbeid in de Sow jet-Unie wordt toegepast, waaraan hij toevoegde dat de regering bereid was de bewijzen te Genève over te leggen. Het Sowjet-Russische wetboek van strafrecht kent drie soorten „correctieve" arbeid, nl. 1. die ter plaatse van de arbeider 2. Die in ballingschap moet worden verricht en 3. die moet worden volbracht in n plaats, die de arbeider niet mag ver laten. Een dergelijke „correctieve arbeid" kan worden opgelegd, hetzij als ge volg van een door een gerechtshof 1 35 a™,, 23 a XXHIÜT WERKEN do«25* SNEL EN Etui 6 si 36 cl. v ZEKER S5SS3 PRIJS PER POEDER 6 CT RB (Adv.) volste vertrouwen, dat, ondanks de politiek der Amerikanen in Duits land, de ontvoogding toch niet zo ver zal gaan, dat de Nederlandse belangen uit het oog zullen worden verloren. Communisten hebben Tsjekiang bezet HONGKONG, 22 Juli (A.N.P.). De Chinese communistische radio heeft gemeldt, dat de communis tische strijdkrachten de gehele provincie Tsjekiang hebben bezet, met uitzondering van de Tsjoet- sjan-eilanden, ter hoogte van fiankou. Proces tegen von Manstein uitgesteld LONDEN, 22 Juli (A.P.). Het proces tegen veldmaarschalk von Manstein, die zich wegens oorlogs misdaden verantwoorden moet, is van 9 tot 23 Augustus uitgesteld, zo werd vandaag door het minis terie van Oorlog meegedeeld. VERZET IN OOST-DUITSLAND LONDEN, 22 Juli (Reuter). De Berliinse correspondent van het Britse blad The Times meldt heden, dat de „verzetsbeweging" in de Russische zone van Duits land in de laatste maanden aan zienlijk is toegenomen. Alle berichten wijzen er volgens hem op, dat het verzet tegen het communistische bewind sterker wordt en hij ziet meer dan een toeval in het feit, dat het bestuur en het politbureau van de socialis tische eenheidspartij in een ver gadering in Oost-Berlijn besloten hebben de eigen organisatie te verstevigen en te zelfder tijd het nationale front uit te breiden. Duits ambassadeur veroordeeld PARIJS, 22 Juli (Reuter). Overeenkomstig de eis is Otto Abetz, die gedurende de oorlog ambassadeur van Duitsland te Pa rijs was, door een Frans militair gerechtshof te Parijs tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. DE TERECHTSTELLING VAN HAICH LONDEN, 22 Juli (Reuter). De terechtstelling van de ter dood veroordeelde moordenaar van de weduwe Durand. John George Haigh, is voorlopig vastgesteld op Woensdag 10 Augustus in de Wandsworthgevangenis te Lon den. De veroordeelde krijgt op zijn minst tien dagen tijd om beroep aan te tekenen. PAN-INDONESISCHE CONFERENTIE DJOKJAKARTA, 22 Juli (A.P.). Na drie dagen discussie zijn de federalisten en de republikeinen op de pan-Indonesische conferen tie het eens geworden over een groot aantal punten van een voor lopige constitutie voor de Ver. Staten van Indonesië. Een compro mis over regering en senaat kon echter niet bereikt worden. ARRESTATIES IN DORTMUND DORTMUND, 22 Juli (Reuter). Volgens D.P.D. heeft de Duitse Eolitie Donderdag dr. Werries, de edri.jfsleider van de Dortmundei parafmefabrieken, en zeven en twintig andere employé's van dit bedrijf te hunnen huize gearres teerd. Een aannemer van ontmante lingswerkzaamheden te Dortmund zou Donderdag gemolesteerd zijn. Volgens een officiële Britse ver klaring kwam Mueller juist uit een zuiveringsgerechtshof waar voor hij moest verschijnen, toen hij door 40 tot 50 personen werd aangevallen. Naar aanleiding hier van werden 31 personen gearres teerd. uitgesproken straf, hetzij bij besluit van een daartoe gerechtigd rege ringsorgaan. Corley Smith, hoofd van de Britse delegatie bij de economische en so ciale raad van de Verenigde Naties, heeft verklaard dat de Britse rege ring de organisatie der Verenigde Naties zal verzoeken een commis sie naar de Sowjet-Unie te zenden, om aldaar een onderzoek in te stel len naar het voorkomen van kam pen voor dwangarbeiders. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Gistermiddag is een auto, welke uit het Amsterdamse Bos via de Nieuwe Meerlaan de spoorweg overgang van de trein Amsterdam Aalsmeer passeerde, door de ketting, welke de overweg afsloot gereden en door de trein gegre pen. De bestuurster van de auto had kennelijk de ongebruikelijke afsluiting niet gezien. Toen zij de ketting kapot had gereden, sloeg door een schok de motor af, waar door de auto midden op de rails bleef 'staan. De machinist van de naderende trein kon niet meer stoppen. De auto werd gegrepen en geheel in elkaar gedrukt. Be halve de bestuurster zaten er drie kinderen in de wagen. Ongelofe lijk genoeg liep van het viertal slechts een der kinderen schaaf wonden op. De anderen kwamen met de schrik vrij. SAN FRANCISCO, 22 Juli, (Reu ter). Het water, waardoor delen van Midden-China zjin overstroomd en naar verluidt 20.000 slachtoffers zijn gevallen en twee millioen per sonen dakloos zijn geworden, daalt thans, aldus een bericht van radio- Peiping, dat in San Francisco werd opgevangen. Naar gemeld wordt is het peil van de Yangtse gezakt, alsmede 't waterpeil in havens als Hankou, Nanking en Nantsjang. De overstromingen worden de ergste sedert vijftig jaar genoemd. De rijst- en katoenoogsten zouden zwaar zijn getroffen. MIJNENVEGER OP MIJN GELOPEN HAMBURG, 22 Juli (A.P.). Naar van Britse officiële zijde wordt vernomen is een 400 ton metende mijnenveger vandaag in de mond van de Weser op een mijn gelopen en gezonken. De bemanning bestond uit. 16 Duitsers, van die drie ernstige verwondingen opliepen en een licht werd gewond. Er zijn geen doden te betreuren. ECONOMISCHE TOESTAND IN DE V.S. GAAT VOORUIT NEW YORK, 22 Juli (Reuter). Volgens de Journal of Commerce zijn er aanwijzingen, dat de terug gang in het Amerikaanse bedrijfs leven niet langer algemeen is. New England, dat het eerst en het ergst werd getroffen door deze teruggang, vertoont tekenen van een stijging van de productie, en toeneming van de werkgelegen heid, aldus het blad. BONDSDAG VOOR KOSTERS IN HET BISDOM HAARLEM Op Donderdag 4 Augustus a.s. zal de R.K. Organisatie voor Kos ters St. Willibrordus in het Bisdom Haarlem voor de vierde maal haar jaarlijkse bondsdag houden. Des om 11 uur wordt in de dekenale kerk van de H. Jacobus aan de Parkstraat te 's Gravenhage door de geestelijke adviseur met assis tentie een plechtige heilige Mis opgedragen. Daarna houdt men een feestelijke vergadering in het ze- bouw „de Vereniging" aar de Wil lemstraat, waar de bereikte resul taten worden besproken en de di ploma's zullen worden uitgereikt door de Liturgische Vereniging van het Bisdom aan die kosters, welke voor een commissie uit deze Ver eniging het examen hebben afge legd. Alle kosters georganiseerd en niet georganiseerd uit het Bisdom wor den verwacht. Reisboek voor NoordholSand Wij ontvingen een door de Fede ratie van V.V.V.'s in Noordhnllana boven het Noordzeekanaal uitgege ven boekje, dat terecht het reisboek voor Noordholland genoemd is; het bevat van alle gemeenten boven het Noordzeekanaal alle mogelijke gege vens, waar de toeristen en vacantic ganger belang in kan stellen; voor' zijn er aan de hand van handig' kaartjes enkele wandel- en fietstoch ten in uitgestippeld; de bezienswaar digheden en evenementen van elke gemeente zijn eveneens vermeld in dit goed-verzorgde boekje, dat aar dig geïllustreerd is en voor f 1,75 bii elke V.V.V. en het kantoor der Fe deratie. Waaggebouw, Alkmaar, ve' krijgbaar is. BISSCHOPPELIJK BEZOEK SCHERMERHORN. Donderdag j.l. heeft ons dorp bezoek gehad van de onlangs geconsecreerde Missie- Bisschop Z.H.Exc. Mgr. J. Groen, die hiér enkele bezoeken aflegde. Z.H.E. arriveerde per auto. welke wagen bestuurd werd door een Broeder-chauffeur. Bij dit bezoek wapperde vanaf d zaak der firma H. Wübbe en Co. o Pauselijke vlag. die voorzien was van het pauselijk wapen. Dc Bisschop was die dag de gast van de familie G. P. Poel aan de Westdijk te Beemster.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 7