Prof van dc TENTOONSTELLING „JEUGD VAN NEDERLAND" l'cls Brandewijn Er werd examen gedaan VATICAANS COMMENTAAR op het ex-communicatie-decreet ALKMAAR EN OMSTREKEN Een expositie van bijzondere betekenis r rANDARTS SCHIPHORST GEEN PRACTIJK Waarschuwing tegen katholieken die met het communisme flirten Flevo-race bij windstil weer Marktberichten PAG. 2 Woensdag 27 Juli 1949 ALKMAAR. De jeugd van Nederland is ons Volk van Morgen. Als het Volk van Morgen sterk en onafhankelijk moet zijn, is het onze plicht ons meer dan ooit in de jeugdzorg te verdiepen omdat de oorzaken van zovele materiële en geestelijke noden vaak tot in de kin derjaren kunnen worden nage speurd. De tijd is voorbij, dat de opvoe ding der kinderen een eenvoudig probleem was, dat ieder naar eigen inzicht ten uitvoer kon brengen. Wij leven in een te gecompliceerde tijd, er zijn te veel vraagstukken, die de belangen van het kind raken, waardoor de jeugdzorg zo veelom vattend is geworden, dat tal van organisaties zich op bijzondere ge bieden moesten specialiseren. Om alle facetten te kunnen bekij ken, om het gehele probleem van de jeugdzorg in groot verband voor ieder overzichtelijk te maken, heeft men ongeveer 2% jaar geleden een plan in voorbereiding genomen om in onze hoofdstad een grote expo sitie te houden waarin alle aspec ten van dit veelzijdige vraagstuk belicht zullen worden. Dank zij de medewerking van be kwame architecten, van organisatie op het gebied van de jeugdzorg, dank zij de spontane hulp van zo talloos velen, die zich in en buiten hun werkkring voor de jeugd inte resseren, zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam van 19 Augustus tot 19 September de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" worden ge houden, welke in 5 afdelingen ver deeld is, nml. gezin, kinderbygiëne, onderwijs, kinderbescherming en „vorming buiten schoolverband", waarbij tevens een beeld wordt ge geven van „De jeugd in het arbeids proces" en „De jeugd en sport". Elk dezer secties heeft haar ei gen bestuur waarin bekende des kundigen hebben zitting genomen. Film, toneel, muziek en spel, con gressen en vergaderingen zullen voor deze nationale tentoonstelling een passende omlijsting vormen. ren van school mee naar huis krij gen, loten te nemen, een prijsvraag op te lossen of een verhaal van Jo Spier te kopen, dat gaat over een zekere „Pietje." Men kan op No. 5105 gireren bij de Hollandse Bank Unie te Amster dam ten name van „Jeugd van Ne derland", maar men kan ook de penningmeesteresse van het plaat selijk comité met een gift verblij den. Er zijn provinciale en plaatse lijke comité's opgericht en voor Alkmaar en omgeving hebben de volgende personen zitting genomen: R. Bakker, wethouder van Socia le Zaken, voorzitter, G. Vernooij, mevrouw G. A. A. Holzmuller- Teengs, A. Visser, mevrouw L. Swanenburg de Veije-Mulder, mej. W. Glazs, mevrouw J. Breet-Rijp- ma, mej. mr. J. van Houten, mej. Dr. A. Schoo, de heer A. Goes, me vrouw M. Elema-Sas, Kennemer- straatweg 51, penningmeesteresse, de heer Sietsema, mevrouw Slijde- rink-Laan en mej. C. Dorbeck p. a. Gem. Bureau voor Sociale Zaken, secretaresse. Een vergadering Op Vrijdag 5 Augustus, des avonds om 8 uur, zal hier ter stede op het stadhuis een vergadering worden gehouden waarin de propaganda leider, de heer J. Eggink, de opzet, de betekenis en het doel der ten toonstelling in den brede zal be lichten. Verwacht wordt, dat daar allen aanwezig zullen zijn, die met het doel dezer expositie sympathiseren, die aan het Nederlandse volk dui delijk voor ogen willen stellen, dat de zorg voor de jeugd van ons ge hele volk van de grootste betekenis is. LICHAMELIJKE OEFENING BIJ RIJKSPOLITIE Door de Algemeen Inspecteur van de Rijkspolitie is een nieuwe regeling getroffen voor de licha melijke oefening in dienstverband voor de tot het Korps Rijkspolitie behorende personeel. Onder de hierbedoolde lichame lijke oefening zijn te verstaan algemene lichaamsscholing, tur nen, athletiek, spel, zelfverdedi ging (jiu-jitsu en boksen) als mede zwemmen. Ingaande 15 Augustus a.s. wordt voor het District Alkmaar de nieuwe regeling van kracht. Het personeel zal wekelijks in de aan gewezen oefencentra samen ko men, om onder leiding van de wachtmeester le klasse G. A. Tö nies, die daartoe op 1 Augustus a.s. van de Vcrkeersgroep Alk maar naar de Staf van het Dis trict Alkmaar wordt overgeplaatst, volgens dit nieuwe systeem te worden geoefend. "N voor het inleggen van KERSEN, FRAMBOZEN en PRUIMEN PER LITER f4.85 ALKMAAR TEL. 2585 (Advertentie) H. M. de Koningin bescherm vrouwe. Beschermvrouwe is H. M. de Ko ningin, ere-voorzitter Z. K. H. Prins Bernhard. De regering heeft de voorbereiding moreel en financieel gesteund en de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in een radiorede reeds alle luisteraars tot belangstelling voor deze expositie opgewekt. Ons land staat er op het gebied van de jeugdzorg niet meer zo goed voor als vóór de oorlog. Daartoe hebben allerlei omstandigheden me degewerkt. Niet minder dan 40 pro cent van ons volk is nog geen 19 jaar oud en terwille van een betere toekomst zal de jeugd met aller medewerking gezond naar lichaam en geest moeten opgroeien. De opzet De tentoonstelling zal zo eenvou dig en overzichtelijk mogelijk wor den en zich kenmerken door een logische en harmonische opbouw. Commerciële deelneming is in de grote zaal geweerd om de logische lijn niet te onderbreken. Bij de voor bereiding werken honderden vereni gingen van alle richtingen samen De expositie zal een overzicht bieden van wat voor en door de jeugd van de wieg tot de volwassen heid wordt gedaan. De organisato ren onder voorzitterschap van Dr. G. G. J. Mettrop, geneeskundig in specteur van de Volksgezondheid, brengen het leven in beeld van de jeugd in en buiten het gezin en to nen de helpende handen, die naar ouders en kinderen in sociale moei lijkheden worden uitgestoken. Niet alleen voor ouders, maar voor allen, die aan de jeugdzorg werken en in de jeugd belang stel len, zal deze expositie een openba ring zijn en naar men hoopt tot nog groter samenwerking leiden. Financiële medewerking Men kan tot het ook in financieel opzicht slagen van deze expositie medewerken door postzegels te plakken op een brief, die de kinde- Middenstandsexamen Voor het Middenstandsexamen, waarvan op 26 Juli te Alkmaar het mondelinge gedeelte werd gehou den, slaagden de volgende Candida- ten: J. H. v. d. Aa, G. H. M. Rijs, F. H. Schmidt, O. A. Seegers, A. E. Spoor, J. A. Stalenhoef, J. J. Ver- burgt, W. G. Verhulst, H. J. M. Versluis, B. v. Walstijn, J. J. v. d. Weerd, A A. W. v. Hulst, C. W. Jaspers, W. F. Kleipool, A. Th. Kühne, L. A. M. Kuntz, L. Marjot, R. J. Mohrmann, G. J. M. van Poor ten, J. S. Rubbens, J. C. Ruhe, F. W. Schaefers, E. R. Begheijn, A. A. Bertram, J. Brenninkmeijer, B. G. F. v. d. Bjjl, W. J. C. Cramer, J. v. Daal, J. H. Doorenbosch, E. F. C. Eickhoff, G. P. v. Gendt, W. F. v. Gendt, Thé G P. Heinemans, P. J. A. Bernauer, R. Bitter, C. H. Ben- ner, J. Barning, allen uit Amster dam; Mej. A. C. Blankendaal, P. C. Blankendaal, A. B. de Betué, J. M. v. da. Berg, Jac. Balder, te Alk maar; Mej. P. J. E. Bamhoodn, Aer- denhout; H. Aafjes, Mej. E. Blee- ker, te Assendeift; Mevr. W. Beeld man-Boer, Bergen (N.H.); Mej. M. J. P. Bersee, Beverwijk; Mej. E. M. C. Bakker. Bloemendaal; P. Th. Huitenga, Bussum; Mej. A. Agter, O. J. Agter, W. C. v. d. Btrg, Den Burg; P. J. Baltus, Egmond a. d. Hoef; H. G. Bakker, C. P. Beeren, Haarlem; J. G. Beentjes, J. C. Heemskerk; Mej. M. A. de Boer, HeerhugowaardTh. Bakker, Mej. J. Beke, Heiloo; H. Beishuizen, Den Helder; C. J. Binkhorst, Koog a.d. Zaan; M. Bak, Krommenie; A. A. Moes, Laren; H. Beets, A. N. Z. Hermes, N. J. A. Hermes, Scher- merhorn; S. C. J. Bakker, Schoorl, N. Besse, West-Graftdijk; J. Ben jamin, Westzaan; Mevr. A. E. As jes-Middelbeek, Wieringen; F. J. Bakker, D. J. Hart, K. W. de Boer, Zaandam; R. de Beus, Zaandijk; en P. Aardema, Zuid-Scharwoude. 27 candidaten werden afgewezen. ALKMAAR. Het koele res taurant van 't Gulden Vlies was gisterenmiddag roezig van jongelie den. Om flessen en glazen vruchten sap geschaard, bespraken zij hun kansen. Zij hadden het mondeling gedeelte van het Middenstandsexa men juist gedaan of moesten het nog doen. Hoe was het? vroeg de een de ander, en: viel het nogal mee? En het viel mee, zeiden ze, toen wij een kijkje kwamen ne men bij de examens. De jongelui, die deze middag geëxamineerd wer den, waren grotendeels lui, die de 4-jarige handelsschool achter de rug hadden. Hun examen is uiteraard niet normerend voor dat van de doorsnee-candidaat voor het mid denstandsexamen, Er waren ook enkele anderen, een stoffeerder, winkelbedienden, een leerling-film operateur, tuinders, slagers, enfin, allerlei beroepen waren vertegen woordigd onder hen die dezer da gen het schriftelijk bewijs van hun theoretische bekwaamheid hopen te bemachtigen. Maar de examens, die wij deze middag meemaakten, werden voor tweederden afgelegd door de handelsschool-mensen. En het peil van hun kennis stak over het algemeen gunstig af bij dat van de doorsnee-examinandi, althans zo getuigden verschillende examina- •toren. Wij boorden een 19-jarige jongen uit Amsterdam rustig ant woorden op de vragen van zijn examinatoren. Er heerste een gemoedelijke spheer in de examenzaal, waar an ders Shakespeare of André Carrel triomphen vieren. De jonge, blonde Amsterdammer vertelde het zijne over doorvoerhandel en fiscale rechten en toen hij over de ver schillende soorten van verzekering ondervraagd werd, bleek hij te kunnen nadenken. En over de wettelijke aansprakelijkheid wist hij wat hij ervan weten moest en bo vendien, dat hij die afkorting: „w.a." wel eens ergens anders tegengeko men was. Dat was in de oorlog, zei hij. En dat is wel de manier om examen te doen. De examinatoren lachen en er wordt tijd gewonnen, want zo'n half uurtje, dat voor het mondeling examen staat, is heel spoedig om. En toen we, om de woorden van de examinator te ge bruiken, „eens even in de wetten gingen rommelen", wist deze jon geman zowaar te vertellen waarom het ziekenfondsbesluit een besluit is en geen wet. En toen hij „leerjon gen" zei, toen de examinator hem „volontair" wilde laten zeggen, keek hij alsof hij zeggen wilde: waarom nou weer Frans? leerjongen is toch een rond Hollands woord. En hij had nog gelijk ook. Deze knaap was een jongen met flair. Jawel, hij kende zijn zaakjes, maar hij wist zich óók te redden als hij niet zeker was van zijn zaak. De tweede Am sterdammer, die wij examen hoor den doen, was een heel ander type. Een blok-type. Deze boy kende zijn zaakjes ook, en waarschijnlijk gron diger dan nummer één. Maar de heren examinatoren moesten niet even buiten zijn boekje gaan, want dan raakte hij de kluts kwijt. Maar hij wist zijn weetje en dat gaf de examinator moed om nu eens die per dan oppervlakkig op de leer stof in te gaan en de jongen delfde alle antwoorden keurig uit zijn middenstandsarsenaal omhoog. En toen wij onze derde candidate, een meisje uit Heerhugowaard, beluis terden, merkten wij, dat ook deze jongedame, die, als winkeljuf in een brood- en banketbakkerij, uit de middenstandspractijk stamt, ook zonder handelsschool, haar bedrijfs leer, haar handelskennis e n haar rechts- en wetskennis op een zeer zelfverzekerde manier wist te spuien. En zelfs een man met 6 kinderen en een hond, die een w.a.- verzekering gesloten had en een jongetje dat voor f 90,— ijsjes had gekocht en die door zijn vader wil de laten betalen, konden haar niet van haar stuk brengen. En toen zij tenslotte, bij èen vraag over de werknemersverklaring zei: ,,A1S ik nou eens ga trouwen.dachten wij bij onszelf: de natuur verloochent zich niet. Middenstandsdiploma of geen middenstandsdiploma, een meisje, bereidt zich voor, voor het huisgezin, waarin zij hoort. Geslaagd ALKMAAR. Voor de Praktijk- Examens afgenomen door de Kon. Goedgek. Vereniging van Leraren zijn geslaagd: Ned. Handelscorr.; Mej. E. van Breukelen te Bergen; Mej. A. Groot te Alkmaar; Dhr. V. Huisman te Heiloo; Mej. G. Keeman te Koedijk; Mej. H. Postma te Alkmaar; Mej. M. Tromp te Alkmaar; Dhr. C. Schaatsbergen te Alkmaar. Engelse I-ïandelcorr.; Mej. A. Beers te Bergen; Mej. C. Borst te Limmen; Mej. T. v. d. Molen te Langedijk; Dhr. D. Schermerhorn te Alkmaar; Mej. G. Wiersma te Alkmaar; Dhr. P. den Hartigh te Alkmaar. Duitse Handelscorr.; Dhr. Th. Bakker te Heiloo; Dhr. M. Slot te Schoorl. Boekhouden: Mej. I. van Beek te Andijk; Dhr. G. Houtenbosch te Alkmaar; Dhr. T. Jambroes te Alkmaar; Dhr. J. Steijn te Heiloo; Dhr. J. de Moei te Alkmaar. Schrikt U maar niet, want wij brengen uitkomst voor U. dank zij onze „Kousen-Service "I Uw kousen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ook Uw Nylons repareren wij zonder prijsver hoging) en hoe keurig ze er dén uilzien, kunnen wij U niet beschrijven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Afdeling" ondervinden. ALKMAAR (Adv.) HAAL TIJDIG UW BROOD ALKMAAR. Van bakkerszijde verzoekt men ons de huisvrouwen er attent op te maken, dat een aantal bakkers vacantie heeft, waardoor de andere bakkers het extra druk hebben. De vorige week is het voorge komen, dat, omdat de huismoeders net inkopen van het brood te lang uitstelden, niet aan de vraag kon worden voldaan. Daarom wordt de huismoeders in haar eigen be lang aangeraden met het kopen van het brood niet te wachten tot 's avonds 7 uur, doch reeds des morgens de voor het weekend be nodigde hoeveelheid in de winkel te gaan halen. Dat is prettiger, zo wel voor de bakkers, als voor de huismoeders zelf. VERLOTING OLYMPUS Betreffende de verloting deelt het bestuur mede, dat de trekking zal plaats vinden 5 Aug. a.s., daar er nog enige restanten loten aanwezig zijn. Laat dus ieder, wien in de a.s. twee weken nog loten worden aan geboden, zijn medewerking gevên om dezq verloting van de R.K. Athl. ver. „Olympus te doen slagen Geslaagd ALKMAAR. Te Palembang (Indonesië) slaagde met lof voor de M.T.A.S. onze stadgenoot F. J. j Vogelpoel. j Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Theo dora M., d. v. R. M. Schouten en M. A. H. Heesbeen; Rudolf M., z. v. P. Stokman en P. M. Hendricks; Geertruida J., d. v. A. Tamis en O. M. Boots. Overleden: Maartje Kouwen- berg, 71 jaar, geh. met C. Kouwen- berg; Willem Visser, 54 jaar, geh. met A. Krul. PROCES-VERBAAL ALKMAAR. Tegen een in woner van Alkmaar is proces verbaal opgemaakt ter zake van diefstal van electrische energie. Door het onklaar maken van zijn electriciteitsmeter had de man ge ruime tijd op clandestiene wijze electrische stroom verbruikt. Dooi de Gem. Lichtbedrijven is hij ge heel afgesloten van electriciteit en gas; bovendien zal tegen hem een vordering worden ingesteld over het geschatte bedrag der electrici teit over de gehele periode. DE ATHLETIEK KAMPIOENSCHAPPEN VAN NOORD-HOLLAND DOVES wint 4 titels HEILOO. Met een kleine maar selecte ploeg heeft D.O.V.E.S. Zondag j.l. deelge nomen aan de Noord-Hollandse kampioenschappen te Amsterdam en met succes! Vier kampioenstitels en vier tweede prijzen werden in de wacht gesleept. W. v. Wenen werd zowel met ko gelstoten als met discuswerpen (ju nioren B) eerste. De kogel kwam 12.54 M. en de discus 33.62 M. ver. De gelukkigste man van de ploeg was KI. Blokker. Hij won de 800 M. junioren A. Twee jaar geleden ont ging hem de titel op het nippertje. OnbedreTgd ging hij als eerste door de finish, daarmede Adrichem, die vorige week tweede werd bij de Nederl. kamp., achter zich latend. Een die ook revanche nam, was Eddy Kayser. Zijn overwinnaars van vorige week wist hij nu met hoog springen onder zich te houden. Op polshoog werd hij tweede. J. v. d. Horst en K. Meijer wisten zich bij het hoogspringen tweede te plaatsen, resp. bij jun. A en jun. B. M. Meijer liep een dappere 600 M. bij de jun. B, maar kon niet ver hinderen dat de snelste Nederlandse B junioor Schimts van A.V. '23 op dit nummer kampioen werd in Ned. recordtijd. Meijer werd een goede 2e in de tijd van 1 min. 29.7 sec. N. Jongejan verrichtte een bijzon dere prestatie door tot in de finale door te dringen bij N.Holl. snelste sprinters op de 100 M. jun. A. Jon gejan is volgend jaar ook nog ju nioor, dus zullen we wel meer van hem horen. Uit bovenstaande blijkt dus wel. dat D.O.V.E.S. een woordje meetelt op de grote wedstrijden. In verband met de goede prestaties heeft de DOVES-leiding het plan om in te schrijven met haar junio- renploeg voor het clubkampioen schap van Nederland, hetgeen 4 Sep tember te Rotterdam gehouden wordt AVOND-VIERDAAGSE VOOR TOURRIJWIELEN BEGONNEN HEILOO. Dinsdagavond werd de eerste rit van de Heiloër Avond vierdaagse gereden. Het betrof een route van 31 K.M. De route ging over de volgende plaatsen: Heiloo, Egmondbinnen door de duinen naar Egmond aan Zee, Egmond aan de Hoef naar 't Woud; verder door de duinen naar Bergen aan Zee; via de Fransman over 't Woud naar Egmond aan de Hoef en over de Zeeweg naar Heiloo terug. De start, Plm. 380 deelneemsters en deel nemers hadden zich om 18,30 uur op de startplaats (café Admiraal Herenweg) verenigd. Zéér veel be langstellenden waren gekomen om getuige te zijn van dit voor Heiloo bijzonder gebeuren. Om 18.45 loste Burgemeester Kalff het startschot en zette het „peleton" zich in bewe ging. Het was ongeveer 20 uur toen de eerste deelnemers zich bij de finish (Oude Herberg) meldde. De laatste deelnemers kwamen plm. 21 uur binnen. De deelnemers waren allen opgetogen over de prachtige route die gereden was. Het organiserend comité maakt de deelnemers er op attent, dat het géén Tour de France is. Men moet met 'n gemiddelde snelheid rijden, gelegen tussen de 10 en 15 K.M. per uur. Indien men sneller of langzamer rijdt, beloopt men de kans, straf- punten te krijgen en zodoende geen medaille te ontvangen. Verder deelt het comité mede, dat a.s. Zaterdagavond om 20 uur in „De Rustende Jager" de officiële sluiting plaats vindt. Aan de twee oudste deelnemers (dame en heer) en aan de dame en heer die het verst van Heiloo wonen en aan deze tochten medegedaan hebben, wordt 'n spe ciale prijs aangeboden. Verlichting. De verlichting van het Witte Kerkje, Raadhuis, fontein, „Oude Herberg" en „Rustende Jager" was prima verzorgd. De middenstanders worden ver zocht hun étalages te verlichten! De inwoners worden verzocht de vlag uit te steken. Dit verhoogt de feest vreugde. Naar wij verder vernemen zal na de officiële sluiting voor de deel neemsters en deelnemers gelegen heid bestaan om hun ondervindingen uit te wisselen en 'h gezellig dansje te maken onder leiding van een bekende Band. Mutatie Rijkspolitie BERGEN. De opperwacht meester M. van Hulst, Comman dant van het Bereden Peloton der Rijkspolitie te Hoofddorp en mo menteel Commandant van het te Bergen geplaatste bereden deta chement van de Rijkspolitie zal op 1 Augustus a.s. uit dit commando worden ontheven en bij de Staf van het Gewest Amsterdam'met standplaats Amsterdam worden in gedeeld. Genoemde opperwachtmeester zal aldaar weder met bijzondere onderzoeken worden belast, in welke hoedanigheid hij eerder reeds geruime tijd werkzaam was. Het bereden detachement te Bergen wordt in verband hier mede per 1 Augustus a.s. met de wachtmeester G. Jeurink uitge breid, terwijl de opperwachtmees ter S. de Jonge vanaf die datum met het commando van dit deta chement zal worden belast. Wielersport CASTRICUM. Zondag 30 Juli zal onder auspiciën van de plaatse lijke afdeling V.V.V. de 3e ronde van Castricum verreden worden. Parcours zal de zelfde zfln als die van het vorig jaar. De totale af stand is voor amateurs 100 km. die voor nieuwelingen 50 km. De V.V.V. verwacht voor de 3e ronde van Castricum veel bezoek. Schoolreisje CASTRICUM. De oudste klas se van de R.K. Jongensschool in totaal 200 kinderen maakten een schoolreisje naar Amsterdam met een rondvaart door Amsterdam en een bezoek aan Schiphol, hetgeen door de kinderen bijzonder werd ge waardeerd. De reis ging per spoor waarvoor de Spoorwegen voor extra plaatsruimte zorgde. Geslaagd EGMOND AAN ZEE. Onze plaatsgenoot, de heer C. Blok, al hier is Maandag geslaagd voor het examen Bouwvakpatroon, timmer man-aannemer. ALKMAAR Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juli Gemidza tentoonstelling HEILOO. Naar wij vernemen zal de grote „Gemidza"-tentoonstel- ling geopend worden door de Com missaris der Koningin in Noord- Holland. De twee grote tentoonstel lingstenten zullen gebouwd worden vóór het Raadhuis en over het plant soen heen. Het unieke in dit geval is, dat de fontein, welke zich in het plantsoen bevindt» dan toch in een der tenten als middelpunt van 'n prachtig bloemenperk zal kunnen werken. Competitie-indeling H.S.V. HEILOO. HSV I zal in de ko mende competitie de strijd aanbin den tegen de volgende clubs: Randers I, WSV '30, CSV, Limmen Zeevogels, Schellingwoude, Assen delft, Energia (A'dam) en RCZ. Zoals men ziet is dit een zéér zware afdeling. We verwachten ech ter dat HSV met haar jeugdig elftal een goed figuur zal slaan. Good-luck, boys! AGENDA BERGEN DONDERDAG 4 AUG.: ABC bad- gastentornooi op de Molen krocht. VRIJDAG 5 AUG.: idem ZATERDAG 6 AUG.: idem. ZONDAG 7 AUG.: idem (finales). De gaande en komende man HEERHUGOWAARD ZUID De heer Th. v. d. Heiligenberg, café houder in café Halfweg te Heer hugowaard Zuid gaat per 1 Aug. a.s. onze gemeente verlaten. Hij gaat zich in dezelfde functie vesti gen in het Gouden Hoofd te W.- Blokker. A.s. Vrijdagavond geeft de heer v. d. Heiligenberg een af scheidsavond voor genodigden in de grote zaal. We geloven wel dat ve len dan zullen komen om afscheid te nemen van Dorus en zijn vrouw, want dit echtpaar had in Heerhugo waard een goede naam. Zijn op volger is de eigenaar van de zaak Dorus' broer de heer Henk v. d Heiligenberg. Ook deze heer is reeds een be kend iemand onder de bezoekers van Café Halfweg en we twijfelen er niet aan of ook Henk zal het als nieuwe caféhouder in deze zaak wel redden. Aan Dorus en zijn vrouw een goed succes gewenst in Wester- Blokker en aan Henk en zijn vrouw een hartelijk welkom in Heerhugo waard. Harddraverij HEERHUGOWAARD Noord. Zondag 7 Augustus a.s. wordt onder auspiciën van de Ned. Bond van Hardraveriiverenigingen op het ter rein van de heer Klaas Oudeman te Heerhugowaard Noord een Kor- tebaandraverij gehouden. Naar wij vernemen zullen ver schillende bekende paarden deelne men. Volgende week Woensdag zullen wij de namen publiceren. Voor de oorlog werden telken jare op genoemd terrein draverijen ge houden, die zich steeds in een grote belangstelling mochten verheugen. Nu voor het eerst na de oorlog weer zo'n draverij -georganiseerd wordt, geloven wel wel dat er van de zijde van publiek en deelnemers belangstelling zal zijn. Hooibroei HEERHUGOWAARD-Z. Bij de heer P. den Hartigh ontstond Maandagmiddag om ongeveer 5 u. brand in een hooimijt. De brand weer was terstond ter plaatse cn eenparig werd het vuur bestreden, wat men dan ook al spoedig de baas was en onheil voorkomen werd. De schade was gering. Een waarschuwing moge dit- evenwel zijn voor de andere hooi- bezitters. Iets bijzonders HEERHUGOWAARD-NOORD. - Dat het Kath. Thuisfront in onze parochie ook aller medewerking geniet blijkt wel uit het initiatief dat door Kager's manufacturen bedrijf is genomen. In de étalage hebben zij al de foto's geplaatst van de jongens die momenteel in de warme landen rondom de eve naar verblijven. Langs de wand van de étalage is een landkaart van Indonesië aangebracht en de plaatsen, alwaar de diverse jon gens verblijven, zijn met lichtpun ten aangegeven. Dit geeft vooral 's avonds een prachtig effect en het is dan ook niet te verwonderen dat j.l. Zondag honderden belang stellenden zich voor de bedoelde étalage verdrongen. Kager gaf ook 5 pet van de om zet voor het Kath. Thuisfront. De 14 momenteel in Indië ver blijvende militairen zullen zeer zeker deze actie van harte toe juichen. Is niet in deze moeilijke dagen aller steun zeer noodzake lijk om de jongens die reeds alles moeten ontberen, nog zoveel mo gelijk het leven te veraangena men? De keurig verzorgde étalage zal deze goed opgezette actie zeer ze ker volledig doen slagen. Verkoop café URSEM. Het bekende café van de heer J. Bakker te Rusten burg is bij onderhandse verkoop overgegaan aan de heer de Geus, thans caféhouder in Het Gouden Hoofd te Wester-Blokker. VATICAANSTAD 26 Juli (A.P.) Het orgaan van het Vaticaan de „Osservatore Romano" schrijft vandaag, dat misleide katholieken die voor het communisme zijn zonder zijn fundamentele doctri ne te aanvaarden niet ge-cx- communiccerd zullen worden. In een hoofdartikel op de frontpagina geeft het blad de meest grondige analyse die tot dusver van kerke lijke zijde is gegeven van de re cente excommunicatie van mili tante communisten door het H. Officie. Tot uitdrukking werd gebracht de bezorgdheid van de Kerk over West-Europese katholieken die met het communisme flirten. „In Italië, België en Frankrijk zijn vele katholieken die hetzij misleid door de beloften van com munistische leiders of gedreven door wens tot sociale hervorming voor het communisme zijn zonder de fundamentele doctrine ervan te aanvaarden", aldus de Osser vatore. Voort schrijft het blad: „De laatsten vallen niet onder de excommunicatie, maar de H. Stoel waarschuwt hen voor hun grote verantwoordelijkheid die zij dragen door hun steunverlening aan de vijanden van de christelij ke godsdienst en het gevaar, dat zij lopen hun kennis te vergifti gen met de valse denkbeelden, die de communistische kranten voortdurend verspreiden". „Katholieken, die het commu nisme steunen met hun stem, met .geld dat aan de comm. pers ten goede komt, met hun steun in sociale en politieke discussies zonder hun goedkeuring te geven aan de materialistische en anti christelijke doctrine van het com munisme worden niet ge-excom- municcerd", aldus de Osservatore. Het blad schrijft, dat er „ver schillende soorten socialisme zijn de een zeer verschillend van de ander". „Het is voldoende te zeggen, dat een socialistische partij die zijn lot aan dat van het commu nisme verbindt en de communis ten met zijn kracht steunt, zich openlijk voor hen uitspreekt, bij decreet van het H. Officie wordt veroordeeld." „Indien socialisten de commu nistische materialistische doctrine aanhangen, vallen zij onder het ex-communicatie decreet. Wie de materialistische en anti-christe lijke doctrines van het communis me verkondigt, verdedigt en pro pageert, wordt ge-excommuni- ceerd," aldus de Osservatore. Over het verbod op het lezen van communistische literatuur schrijft de Osservatore, dat het le zen van communistische geschrif ten vroeg of laat verwarring in de geest der onervarenen zal stichten, de geest zal vergiftigen, waardoor het geloof ernstig in ge vaar wordt gebracht en velen zich van Kerk en godsdienste gebrui ken afscheiden. Op grond van artikel 1399 van het kanonieke recht zijn boeken die schisma verdedigen verboden zonder dat hier een verder decreet voor nodig is. Verslaggevers die over sport, toneel of literatuur voor een com munistisch blad schrijven begaan reeds „een ongeoorloofde daad", schrijft de Osservatore. Wat betreft het lezen van com munistische geschriften zegt de Osservatore": „degenen die se rieuze of professionele redenen" tot het lezen hiervan hebben' zullen de vereiste toestemming bij de kerkelijke autoriteiten kunnen verkrijgen. De bisschoppen wer den gemachtigd deze vergun ningen te geven maar slechts aan degenen-die een reële reden hier voor kunnen opgeven en in dat geval op de gebruikelijke voor waarden", aldus de Osservatore. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: PLAATSELIJK REGEN! Half tot zwaar bewolkt, met morgen in de noord-westelijke helft op de meeste plaatsen en in de zuid-oosteiyke helft hier en daar enige regen en daarna iets koeler. Matige wind tussen zuid en zuid-west. (Adv.) Malaria-bestrijding ST. PANCRAS. Op last van de commissie voor malariabestrij ding worden ook dit jaar wederom in Noord-Holland woningbespui- tingen uitgevoerd ter verdelging van de insecten, die deze ziekte verspreiden. De spuitgroep, die met dit werk belast is, zal op Donderdag 28 Juli a.s. in onze gemeente een aantal woningen behandelen. De bewoners van de betrokken percelen zijn reeds van een en an der op de hoogte gesteld. B(j vrijwel windstil weer is Maan dag en Dinsdag in het kader van de Holland week 1949 de Flevo-race, de nationale lange afstand zeilwed strijd voor kruiser-, platbodem- en draakjachten, op de Zuiderzee ge houden. Maandagmorgen gingen tussen 10 en 11 uur bijna 60 deelnemers in 6 klassen bij het Pampus van start voor de lange route naar Enkhuizen, de draken en de kruiser jachten voeren langs Marken, beoosten langs de Gaston in de val van Urk, door het Krabbersgat naar Enkhuizen en de ronde en platbodem jachten volgden de langere route langs Hoorn naar Enkhuizen. De laatste boten arriveerden daar Dinsdagmor gen vroeg. Diezelfde morgen werd langs dezelfde route de terugtocht aanvaard naar het Pampus bij Am sterdam. De uitslagen van Maandag luiden: klasse 1 draakjachten: 1 Joy, strmn mr. G. P. Nijbakker; 2. Kortenaer, strmn H. Verduyn; 3. Goedewtnd, strmn L. P. Vollebregt. Klasse 2 kruiserjachten: 1. Astrea strmn It. t. z- A. W. v. d. Star; 2. Havik, strmn C. Bruynzeel jr. Klasse 3 kruiserjachten: 1, Thalas- sia, strmn dr. M. G. Vroom, 2 Behim strmn H. van de Stadt, 3 Orca, strmn H. Tingen. Klasse 4 kruiserjachten; uitslagen ontbreken. Klasse 5 ronde en platbodem- jachten: 1. Schollevaer strmn W. Bruynzeel. Klasse 6 Ronde- en platbodem- jachten: 1 Goetzee, strmn ir. J. Loeff. De uitslagen van Dinsdag luiden; Klasse 1 draakjachten: 1 Joy, strmn mr. G. P. Nijbakker, 2 't Hondsbosch, strmn J. W. Boersma, 3. Kortenaer, strmn H. Verduyn. Klasse 2 kruiserjachten: 1. Astrea, strmn It. L z. A. W. v. d. Star, 2 Nirvana, strmn A. van Rijneman, Klasse 3 kruiserjachten: 1 Orca, strmn H. Tingen; 2 Behim, strmn H. van de Stadt, 3 Thalassia, strmn dr. M. G. Vroom. Klasse 4 kruiserjachten: 1 Doki, strmn J. M. Heinen, 2 Doffer, strmn E. G. Duyvis, 3 Trial, strmn E. G. van de Stadt. Klasse 5 ronde en platbodem- jachten: 1. Schollevaer, strmn W. Bruynzeel. Klasse 6 ronde en platbodem- jachten: 1. Bruiser, strmn H. Roll- mann. R. K. MULO-EXAMEN Voor het op Dinsdag 26 Juli te Alkmaar gehouden R.K. Mulo examen slaagden de volgende can didaten: C. J. Stoop, Alkmaar; P. J. Tromp, Hoorn; G. J. S. ten Veldhuis, Hoorn; H. J. Vink, Wervershoof; J. J. van Westen, Zwaag; J. G. Ker sten, Zaandam; S. P. M. Leijen, Zaandam; N. J. J. M. Otte, Zaan dam; A. A. Schellevis, Beverwijk. De meisjes die slaagden, waren: C. G. M. van Wijngaarden, Hoorn; J. W. M. van Mook, Koog aan de Zaah; D. M. Ruhland, Wormerveer; M. A. C. Groot en A. Th. Hoetjes, Heiloo; J. M. R. Hes, J. L. J. van Hove, J. E. Huitema, C. H. M. de Jong, J, A, C. van de Kamer, Alk maar- A. A. Bot, Hoogkarspel; M. T. van Diepen, Hoogwoud; D. M. Duij- ves, Noord-Scharwoude; M. J. A. en M. G. M. van Geffen, beiden te Den Haag. MARKTOVERZICHT PURMEREND Men kan aan het aanbod van de vette koeien wel merken dat het warme droge weer aan de hoge landen geen goed doet, daar ook het aanbod van gebrulksvee te groot was naar de vraag. Met de verse melkkoeien -ging het dan ook al heel stroef. Met de gelde koeien was het al niet veel beter, alleen een 1ste klas weidebeest houdt nog prijs, maar met de iets afwijkende was het heel mis. En voor de pin ken was evenals voor de stieren maar weinig liefhebberij ook daar, hoe klein het aanbod ook was ging niet veel om. De handel in fok- kalveren schijnt weer tot het ver leden te behoren. De wolveemarkt was maar heel matig bezet en ook de levering was minder, het wach ten zal wel zijn op de volgende week, daar dan de leveringprijs weer iets hoger is. De gang in de schapen was heel kalm evenals met de lammeren. Er werd dan ook schijnbaar voor export weinig ge daan. Wel gingen er geruchten dat men de volgende week België weer als koper aan de markt kan ver wachten. Met de bokken en geiten was het weer erg stug en op de biggenmarkt wordt het er ook niet beter op. Daar gaan de prijzen zo van week ot week een paar gulden terug en ook met de fokzeugen waarvan het aanbod wel te groot was, ging het heel wat stroever. De paardenmarkt blijft in hetzelf de stadium. Inderdaad was de han del het levendigst. De pluimvee- markt was weer goed bezet maar voor het pluimvee was meer vraag en de prijzen stonden iets hoger. PURMEREND, 26 Juli, Aan gevoerd: 3000 kipeieren 13.5014,50; 6000 eendeneieren 5.50—9 per 100 stuks. Veemarkt: totaal 661 st. runderen: 232 vette koeien, levering 258 geldekoeien 350—600 handel kalm; 128 melkkoeien 500—760, stug- 18 pinken 290—400, stil; 25 stieren 375—625, matig; 310 nuchtere kal veren, levering; 13 vette varkens levering; 33 fokzeugen 300425 stugger: 658 biggen 35—62.50, heef stug; 135 schapen 46—70, kalm; 402 lammeren 30—48, matig; 46 bokken en geiten 10—50, stug; 55 stuks: paarden 375625, stug en veulens HO180, stug. Totaal aantal die ren 2313, Pluim veemarkt: 500 oude kippen en hanen (witte en rode) 1.601.80; 400 idem blauwe 2.10—2.30; 1100 hennen 3—4,50; 2100 jonge hanen (blauwe) 2.20—2.40; 14.300 idem witte en rode 1.60 1.80; 300 oude en jonge eenden 1.251.50; 300 konijnen 506. BEEMSTER. Purmerend en Omstreken", Dinsdag 26 Juli 1949. Schotse muizen 6.508.50; bl. Eigenheimers 76.50; kl. Schotse muizen 65; slabonen m. dr. 61; z. dr. 48—54; stamsnijbonen 16 36; tuinbonen 4; doperwten 612; bl. blauwschokers 610; rode kool 6; andijvie 9 p. 100 kg; sla 10 p. kg; rabarber 5; rode bieten 6; uien 47; rode aalbessen 32.1054; klapbessen 24—48 Janbaasjes 16. AVENHORN, 26 Juli 1949. 68.500 kg., grove schot 88.30; midd. 7-7.70; driel. 4.405'.20; 10.300 kg, rode schot 7.908.40; 3650 kg., bieten rond 6; 4000 kg peen doorgedraaid; 2200 kg uien, zilvernep 14.7019.10; driel. 2 2.50; 1750 kg., slabonen 4552; snijbonen 3233; zwarte bessen 90. WEGENS SPIO 20 JAAR VER De 42-jarige H J. M. Aben, teger. geleden 15 jaar Dinsdag door ht Bijzonder Gerechts tot 20 jaar gevai aftrek. De veroordeeld schuldig gemaakt werkzaamheden v< toen hij tijdens d kapitein van eer tussen Delfzijl en neer voer. WeliswE de illegaliteit in D bewezen door als te treden tussen di aldaar en de Ned( in Stockholm, doch meestal met volled van de voormalige Auslaendische Na der S.D. te 's-Grav sturmfuehrer Walti uit tactische overwi oordeelde een goec illegaliteit wilde bi Voor de deelneme •week gehouden inte gres ter bevorderin nomisch onderwijs te lande vertoeve econoom prof. W. stadhuis te Haarlei zetting gehouden e taire aspecten van nale crisis. Prof. neo-liberale denkbci bekend zijn uit zijr ties en uit zijn in weken hier gehoud ten, trok in zijn bet strijde tegen de de en alle gevolgen noemde deze het sl van de gehele situa Het ideaal, dat h zweeft is: 1) volkomen vrijh tair stelsel; 2) stabiliteit va koersen; 3) monetaire een handeldrijvende vol Het tijdperk vai standaard, aldus pre vulde al deze ideale vak, aldus prof. R wij „de facto" een reldstelsel, en onda gingen is dit stelsel naai monetair systei een ander vervar worden. Men kan zich m ken, dat in de tegen standigheden tot de daard zou kunnen i gekeerd. Daartoe z- andere voorwaarde dienen te worden. I haar grote overbevol ter niet bestaan zone sief internationaal verkeer. Deze econoi ter multilateraal zij kunnen kopen op di en verkopen op de c ten. Een zodanige wi bezitten wij thans deel, de wereld he wricht, omdat de val inwisselbaar zijn. Het Internationa: Fonds wil het geva luatie keren, maa nieuw gevaar te voo pen, nl. deviezencon een politiek is die selkoersen door „Zwangswirtschaft DONDERDAG HILVER! (KRO) 7.00 Nieuws Ochtendgymn.; 7.30 G gengebed; 8.00 Nieuws de dag; 9.00 Voor de 10.00 Symphonie Fan RV) 10.00 Gr.pl. 10.15 10,45—11.00 koor; (F Zonnebloem; 11.45 G Angelus; 12.03 Gez. p en tuinbouw; 12.33 12.55 Zonnewijzer; 13 13.20 Lunchconcert; IS romme; (NCRV) 14.0( Ziekte van het bloei opnamen; 15.30 Zang! bellezing; 16.45 Gr.pl, journaal; 17.30 Onze j pl.; 18.00 Leger des 18.15 CWV-kwartier; ringsuitz.; 19.00 Niet Ned. organisten; 19.3 luid; 19.45 Regerin Nieuws in 't kort; 20.15 Varia; 21.00 Ne in Canada; 21.20 Ouve rugzak om; 22.15 De ken; 22.35 Gr.pl.; 22.' denking; 23.00 Nieuws pl.; 3.5724.00 Sluiti) mus. H3LVERS (AVRO) 7.00 Nieu» 7.50 orkesten; (VPï Dagopening; (AVRO) ber.; 8.15 Varia; 8.55 I vrouw; 9.00 Gram.mu: terstanden; 9.35 Gr.pl 10.00 Morgenwijding; nen; 1050 Kleutertje Gez. pr.; 11.15 Strijl Van haven tot haven; tuinbouw; 12.33 In 12.38 Orgel; 13.00 Nie Orkest; 13.45 Gr.pl.; 1' bouwt op; 14.15 15,00 Klimop; 26.00 C Reizen en trekken; 11 deze week; 17.30 orgs ringsuitz.; 18.00 Niet Reportage Lingiade; praatje; 18.30 Flitsei Strauss; 19.00 Limb, s De Speeldoos; 19.30 I 20.00 Nieuws in 't ko: licht; 20.15 Cabaret; 21.15 Symph. Orkest: revue-ster; 22.25 harp 23.00 Nieuwsber.; 23. ziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2