r n r ALKMAAR EN OMSTREKEN Feest op de B.L.O.- school Boottocht voor zieken Wellicht herinnert U NIEUWE BESSEN v. J j. a WEERSVERWACHTING Marktberichten Openbaar debat ja of neen? PAC. 2 Donderdag 28 Juli 1949 De heer C. Morel jubileerde ALKMAAR. Op de O.L. Vrouw van Lourdesschool aan de Oude- graoht, de R.K. School voor B.L.O onderwijs, vierde gisteren de heer G. Morel, die sinds tien jaar aan het hoofd van deze onderwijsinstelling staat, zijn vijf en twintig-jarig on- derwijsjubileum. De dag, die in intieme kring werd gevierd, was en voor de jubilaris èn voor de leerlin gen der school, dank zij de belang stelling, van alle zijden betoond, toch een echte feestdag. In de morgenuren had het feest een officieel tintje en werd de jubi laris toegesproken door Inspecteur Broere uit Utrecht, die er aan her innerde, dat de heer Morel reeds in Haarlem zijn beste krachten aan het R.K. B.L.O.-onderwijs heeft gegeven en hier in Alkmaar met dezelfde ijver een nieuwe taak begon, In deze tien jaren heeft de heer Morel, die aan het hoofd van de school staat, zijn inrichting, die met twee klassen begon, weten uit te breiden tot een der grootste scholen der stad met niet minder dan negen klassen. Vervolgens werden woorden van waardering gesproken door de Eerw. broeder Urbanus, Overste van Huize St. Louis, door de heer De Winter, hoofd van de Openbare BLO-school, de Eerw. broeder Gonzales, hoofd der St. Bavoschool en de heer Th. Dijkstra, hoofd van de St. Willibror- dusschool. Het schoolbestuur had bericht van verhindering gezonden, doch van alle zijden, vooral uit onderwijs kringen, waren er bloemstukken ge stuurd, zodat wel bleek dat de jubi laris een geziene figuur in de Alk- maarse onderwijswereld is. De leerlingen der school boden 'n volledig servies aan, alsmede een bloemstuk en twee theebladen. In de middag werd het feest door de leerlingen gevierd met een serie schetsjes en tractaties. Sympathiek gebaar van het Rode Kruis ALKMAAR. Het bestuur van de afdeling Alkmaar van het Ne derlandse Rode Kruis biedt aan de in Alkmaar van het Nederlandse Rode Kruis biedt aan de in Alk maar en wijde omgeving wonende bedlegerige zieken, in totaal een kleine zeventig personen, een boot tocht aan teneinde dez mensen die er nooit toe kunnen komen eens naar buiten te trekken, een dag mede uit te nemen. Op een bijeenkomst ten kantore van de secretaris-penningmeester van de afdeling Alkmaar van het Rode Kruis, de heer Ni.ihuis. verna men wij dat het de bedoeling van het bestuur was om naast de ouden van dagen, die ieder jaar hun uit stapje hebben, ook de zieken, voor al de invaliden en bedlegerigen, die thuis verpleging genieten, eens in een andere omgeving te brengen. Heel wat voorbereiding is nodig geweest, om deze tocHt te kunnen organiseren en deze sympathieke geste van het Rode Kruis zal zeker door velen op prijs worden gesteld. Zo hebben Dr. Degenaar en Dr. Maats eerst al de in aanmerking komende patiënten moeten onder zoeken, er moest een speciale boot worden gecharterd, een van de re derij Zwaag uit Amsterdam, en tot slot moest het omvangrijke vervoer zowel ziekenauto's uit Alkmaar en omliggende gemeenten als particu liere auto's benodigd zijn, verzorgd worden. In verband met het vlot verlopen der organisatie van het ziekenver- voer van en naar de boot doet het bestuur van de afdeling Alkmaar van het Ned. Rode Kruis dan ook een beroep op eigenaren van auto's hun medewerking aan dit mooie werk te verlenen. Opgaven kunnen gericht worden tot de heêr Nijhuis. Koorstraat 29. De boottocht wordt gehouden op Woensdag 24 Augustus. Vertrek uit Alkmaar omstreeks tien uur. aan komst rond zes uur. De zieken zul len de gehele dag de gasten van het Rode Kruis ijn en een uitste kende verzorging genieten. De dok toren Maats en Degenaar maken de reis mede en de leden-helpsters en helpers van de Rode Kruis-colon- nen zullen assisteren bij het ver voer en tevens de behulpzame hand op de boot bieden. Geslaagd ALKMAAR. Voor het prak tijk examen boekhouden' voor As sociatie slaagde onze oud-stadge note mej. Trees Buren. Om het schaakkampioenschap van Alkmaar en omstreken ALKMAAR. Evenals andere jaren laat de Alkmaarse Schaak club V.V.V. ook nu weer om het kampioenschap van Alkmaar en Omstreken spelen. Teneinde ook de minder sterkere spelrs een kans te geven wordt er gespeeld In drio klassen. Kampioenen van het vori- gejaar waren: le klas: P. Seewald, te Bergen, 2e klas: J. Veis, 3e klas: J. Korsman te Alkmaar. De wedstrijden, waarvoor de prij zen bestaan uit wisselbeker en me dailles, vangen aan 8 Augustus in Het Wapen van Heemskerk. Voor nadere bijzonderheden men de advertentie in dit nummer. Senoeming R.K. Lyceum ALKMAAR. In de, wegens het vertrek van Mej. A. H. M. v. d. Geijn, vrijgekomen plaats is be noemd als leraar wiskunde aan het R.K. Lyceum ,,St. Petrus Canisius" de heer A. Kempen. De heer Kempen is een geboren Alkmaarder en zelf een oud-stu dent van het R.K. Lyceum. Binnenkort hopen wij nog enkele andere benoemingen aan het R.K. Lyceum te kunnen melden, die thans nog niet officieel zijn. SCHOLA PUBLICA Lidmaatschap en contributie ALKMAAR. De lidmaatschaps kaarten en programma's van Schola voor het derde seizoen, 19491950, zijn de afgelopen week aangeboden aan de leden en donateurs van Alk maar, Bergen. Egmond en Heiloo. Een klein aantal leden hebben we niet kunnen bereiken, daar die met vacantie waren; enkele anderen ook nog niet, daar die zich pas heb ben opgegeven. De tweede ronde van incassering begint op 18 Augus tus a.s. Tot dan is het mogelijk zich nog op te geven als nieuw lid; dit kan tot dan toe echter alleen schrif telijk gebeuren bij de secretaris J. Dominicus, Roemer Visscherstraat la te Alkmaar. Laten degenen die dus nog lid willen worden hiermede rekening houden, want de Schola is ongeveer volgeboekt. Wie te lang wacht, wordt onherroepelijk teleur gesteld. Het programma van het komende seizoen heeft geen enkele aanbeveling nodig; het spreekt voor zich door degelijkheid en gevari eerdheid, Ook worden drie, pracht- cursussen voor de leden gegeven, nl. „Het zien en genieten van schilderijen"; „Het. genieten van mooie muziek", en ,.De nieuwste op vattingen over het Bijbelse schep pingsverhaal". De leden van buiten de vier bo vengenoemde gemeenten hebben allen bericht gehad en kunnen dat ook in het programmaboekje lezen hoe zij hun abonnementsgeld kun nen voldoen. Wie' dit heeft gedaan, krijgt 18 Augustus zijn lidmaat schapskaart toegezonden. Er wor den in de buitengemeenten geen kaarten meer aangeboden; men zal dus zelf voor overmaking van het geld moeten zorg dragen. De leden uit Alkmaar, d.w.z. zij, die het afgelopen jaar lid zijn ge weest, en nu bij de aanbieding om de een of andere reden niet hebben betaald (uitgezonderd vacantiegan- gers en pas opgegeven nieuwe leden), wordt geen kaart meer aan huis aangeboden, of zij moeten uit drukkelijk vóór 18 Augustus schrif telijk aan het secretariaat hebben meegedeeld, dat ze nog aanbieding Wensen en dan bij de eerste aanbie ding dit ook zullen voldoen. Som mige leden hebben reeds bedankt, maar na inzage van het program zijn ze weer op hun besluit terug gekomen en weer lid geworden. Dit dient men dan nog even schriftelijk mee te delen. Ook zij krijgen dan 18 Augustus nog een laatste kans Wie nog een programmaboekje wil' heb ben, kan dit ook schriftelijk aan vragen. en het wordt hem dan op genoemde datum toegezonden. Eventuele nieuwe leden die hun kermisgeld goed willen besteden, moeten bedenken dat een dona- teurskaart van Schola Publica een donatie aan zichzelf is. Vlotbrug weer in dienst Nadat wegens herstelwerkzaam heden die ongeveer vier weken in beslag hebben genomen, de vlot brug die de verbinding vormt tus sen de Kanaaldijk en het kwartier bij de Nieuwe Schermerweg en BierkadeAchterweg buiten dienst is geweest zal, naar wij vernamen, de vlotbrug a.s. Zaterdag waar schijnlijk weer in zoverre hersteld zijn, dat zij wederom in gebruik kan worden genomen. Voor de be woners van Alkmaar—Oost die gedurende de afgelopen weken ge noegen hebben moeten nemen met het pontje, en 's nachts met de roei. boot, zal het in dienst komen van de brug weer een hele verbetering zijn. zicht het sprookje van de domme lieden, die een huis bouwden zonder vensters en daarna trachtten met emmers de zonneschijn in huis te brengen. Indien zij thans leefden, zouden zij het met proberen. De zon in flessen! ALKMAAR TEL. 2585 (Adv.) St. Caecilia in Rembrandwijk ALKMAAR. Woensdagavond gaf de R.K. Harmonie „St. Caecilia" nog altijd zonder uniform, o.l.V. de dirigent P. N. Joosen een concert voor de bewoners van de Rem- brandt-wijk. In tegenstelling met het vorig jaar was de belangstelling mede door de vrij gure avondwind, niet zo groot als het vorig jaar. Ook de entourage, tussen schom mel en zandbak, in de speeltuin was nu niet direct ideaal voor de con certgevers. Het programma, dat met enthou siasme werd uitgevoerd, ging af en toe grotendeels in de vrij krachtige wind verloren, zodat verscheidene nummers niet geheel tot hun recht kwamen. Met een goed uur was het con cert, waarmede, St. Caecilia weer eens naar buiten optrad, ten einde. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Johan na E. d. van J. Brinkman en P. J. van Putte; Catharina A. d. van P. C, Komen en C. A. Rijper. Gehuwd: Simon A. Surig en Jo hanna J. v. d Kappelie: Hendrik J. Selie en Grietje Bolweg. Ongeval ALKMAAR. Achter de fabriek van de fa. Ringers, al waar de fa. de Vries een waterpomp aanlegde, werd een der arbeiders door een stutring, die aan een pijp bevestigd was. getroffen. De man raakte be kneld, doch kon door zijn kamera den uit zijn netelige positie wor den bevrijd. Nadat de eerste hulp was verleend, werd hij door een passerende politie-agênt naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Bedwelmd ALKMAAR. Tijdens werk zaamheden aan een gasleiding op de Kennemerstraatweg geraakte een der werklieden van de ge meentelijke Lichtbedrijven door uit stromend gas bedwelmd. Door een ziekenauto van de GGD werd hil naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd vanwaar hij later per auto naar huis kon terugkeren. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Victoria-theater: Sneeuw witje en de zeven dwergen, alle leeftijden; Cinema Americain: Mijn vriend Trigger; Harmonie: Song of Love; A.B.T.: Souka, het kind der Tropen, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN Apotheek Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S; Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290. BONNEN HALENVrijdag de letters T, X. Y en Z. Zwarte handel ALKMAAR. Tegen een slager alhier is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der distributie- en prijsaanduidingsvoorschriften. Over een lange periode had de sla ger vlees zwart verkocht. Eveneens is P.V. opgemaakt tegen twee textielhandelaren wegens het opkopen van een groot aantaltex tielpunten. VERGADERING COÖP. BOEREN LEENBANK DE RIJP Dinsdagavond verga derde de Coöp. Boerenleenbank, onder voorzitterschap van de direc teur, de heer J. P. Poel, in café Blokdijk. Hoewel de opkomst zeer gering was, hoopte de voorzitter dat de vergadering, zoals gewoon lijk een prettig verloop zóu hebben. Uit het verslag van de waarn. kassier bleek, dat dit jaar een winst werd gemaakt van f 1197,72. Het aantal leden was gestegen van 91 tot 93, terwijl in de loop van het boekjaar het aantal voorschotten dat uitstaat met 5 werd vermeer derd. In totaal stond op 1 Jan. '48 aan spaargelden op de bank f393268.04 tegen f457159.57 op 1 Ja nuari 1949, een vooruitgang dus van ruim 50000 gulden. Het aantal rekeningen liep terug van 577 tot 564. In verband met een opmerking van de heer G. Kramer, die de post opbrengst boeten voor niet verga dering bezoekers, miste, werd door de voorzitter opgemerkt, dat aan de gestelde maatregel geen gevolg wordt gegeven. Vermoedelijk lag hier de oorzaak van het door velen niet bezoeken van de vergadering. Hoewel dit als een bewijs mag worden beschouwd dat de leden het eens zijn, met het beleid, vond hij het toch jammer dat er niet meer belangstejling was. Er zal naar een middel worden uitgezien dit verbeterd te krijgen. De periodiek aan de orde zijnde verkiezingen, verliepen in een snel tempo. Doordat er, buiten de door het bestuur gestelde candidaten, geen candidaten waren ingediend werden de voorgestelde candidaten z. h. st. gekozen. Door het vertrek van de heer J. de Langen, kwam echter een kleine wijziging. De heer H, van de Bosch, vroeger lid van de raad van toezicht, zal nu deel uitmaken van het dagelijks bestuur. Het plaatsverv. lid van de Raad van toezicht, de heer J. Kramer, wordt nu lid van de Raad v. toe zicht. terwijl in zijn plaats de heer C. Twint Zzgekozen werd als pl. verv. lid van de Raad van Toezicht. De heer Poel sprak, na afloop van de verkiezingen zeer waarde rende woorden tot de heer de Lan gen, voor het vele werk dat door hem. voor de bank werd gedaan in de 12 jaar die de heer de Lange deel had uitgemaakt van het dage lijks bestuur en was zeer dankbaar voor de prettige samenwerking en de steeds getoonde bereidwilligheid. Vervolgens wenste hij de heer de Lange alle goeds toe in zijn nieuwe woonplaats. Bij de rondvraag dankte het scheidende bestuurslid, in een korte kernachtige speech, de heer Poel voor zijn tot hem gesproken woor den en dankte de vergadering, voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij wenste allen, onder Gods zegen, het allerbeste zowel in het gezin als in de bedrijven. Op een vraag van de heer N. Vredevoort, deelde de waarn. kas sier mede, dat de rente als volgt werd vastgesteld. 2,16 voor be dragen beneden f3500—, boven f 3500.tot f 5000.voor leden 1 niet leden Uitstaande voor schotten 31'! De heer G. Visser vond het vreemd dat er weinig verschil bestaat, wat betreft de ge geven renten voor spaargelden tot een bedrag beneden f3500.voor leden en niet leden. Volgens de heer Wolkorte was dit echter het door de Centr. Bank vastgestelde minimum. Het openen van een rekening courant bij de Bank, bleek niet uitvoerbaar, een en ander zal ech ter nog eens besproken worden in een bestuursvergadering. Alvorens de voorzitter de verga dering sloot, verzocht hij de leden er vooral voor te willen zorgen dat de boekjes, wanneer deze worden opgevraagd voor bijschrijving ren ten, worden ingeleverd. Dit wordt nogal eens vergeten. Ongeval dat goed afliep DE RIJP. Dinsdagmiddag kwam onze plaatsgenoot, de heer Co Veraart die werkzaam is aan de oliefabriek „De Tijd" te Wormer- veer, zeer ongelukkig te vallen. Hij viel met zijn hoofd op de punt van een ijzeren plaat, waardoor hij een diepe hoofdwond opliep. Na een voorlopig verband werd hij naar de dichtsbijzijnde dokter vervoerd, waarna hij per auto naar De Rijp werd gebracht. Indien zich geen complicaties voordoen, laat het zich aanzien dat een en ander nogal goed is afgelo pen. Diploma's Lingerie In de modevakschool van de Eerw. Zusters van Liefde, aan de Molenstraat, te Schagen werden de examens afgenomen voor het diplo ma „Lingerie". Aan de navolgende meisjes kon dit begeerde papier, na afloop van het examen onder een toepasselijk woord worden uitge reikt: Gre Mul en A. Bruin te Waar land. Nellie Heddes te Schagen, Gitta Dekker te Waarland, Riet Laan te 't Zand. Annie Stam, Waar land, Rie de Kruyer, Nieuwe Nie- dorp. Guur Barendse Schagen, Em mie Boerlage idem, Tiny Kos, idem, Trien Groen Waarland. Bets Stik- kelman Schagen Bets Nolte Bar- singerhorn, A. Boersen Schagerbrug Lies Boukes Winkel, Nelly Pancras Harenkarspel, Gerda Huiberts Scha gen. Annie Klaver Stolpe-Schager- brug, Jannie Koster Winkel, Het zijn allen leerlingen van de Eerw. Zusters. Afgewezen: geen. Vergadering Gezinszorg SINT PANCRAS. Een dezer dagen hield de Vereniging voor Ge zinszorg te St. Pancras haar eerste algemene ledenvergadering sinds de oprichting in Juli 1948, In het jaarverslag memoreerde de secretaresse o.a., dat in het afgelopen werkjaar hulp werd verleend in 30 gezinnen. De aftredende bestuursleden, mej. Bood en mevr. Zeegers, werden her kozen. Mej. De Vries gaf een korte uit eenzetting van het eigenlijke doel der vereniging. De praktijk had uit gewezen, dat dit nodig was, daar hierover verscheidene malen mis verstanden ontstonden. De gezinsverzorgster komt niet als werkster, maar als vervangster van de huisvrouw', die hét gewone dage lijkse werk bijhoudt. Door gebrek aan geschikte krach ten voor dit werk en door financiële moeilijkheden van de vereniging moest het echter wel eens zo zijn, dat een gezin niet geheel afdoende geholpen kon worden. Enkele leden kwamen daarom dan ook met critiek opzetten aangaande het beleid. Dit euvei zal echter eerst dan verholpen kunnen worden, wanneer meerdere meisjes beschikbaar zijn om nu en dan te helpen en wanneer de ver eniging financieel kan steunen op de volle medewerking van alle in gezetenen. Bij de rondvraag werd het verzoek gedaan of de vrije middag van de gezinsverzorgster verzet kan wor den van Zaterdag naar een andere dag, indien de omstandigheden in een gezin dat nodig maken. Dit zal voor ieder gezin afzonderlijk door het bestuur worden bepaald. Medegedeeld werd, dat vanaf 1 t.m. 14 Aug. a.s. de gezinsverzorgster mej. T. de Vrjes haar vacantie zal houden. In dié tijd zal zij Dinsdags ook geen zitting houden. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Wou ter, z. van Johann Hermann Zur- burg en Cornelia Dobber; Marjan Louise, d. van Jan Stiemer en Grie tje van Vallentgoed; Petrus Reinier Maria, z. van Petrus Josephus ■Johannes Merkx en Pieternella Cornelia Reginalda Theresia Ger- rits; Herman Willem, z. van Frans Bannink en Antonia Catharina Knip; Adriana Catharina, d. van Klaas van der Lingen en Maria van Lindhout; Trijntje, d. van Klaas van der Lingen en Maria Lindhout te Purmerend. Ondertrouwd: Shnon Laurentius Stam oud 25 jaar en Elisabeth Co- nijn, oud 21 jaar. Getrouwd: Gosse Vis oud 31 jaar en Jansje Aalst oud 30 jaar. Overleden: Neeltje Veerman oud 79 jaar, weduwe van Jan Schilder; Matthijs van Genderen oud 73 jaar. weduwnaar van Jansje van der Hoek; Aafje Beemster oud 75 jaar, weduwe can Jan Schagen; Aagje Stroomer oud 74 jaar, weduwe van Joseph August Berding; Nicolaas Jonk, oud 58 jaar, weduwnaar van Maartje Broers. Motorongeluk op de Zeeweg CASTRICUM. Om een aan rijding met een fietser te voorko men reed een motorrijder vergezeld van een duorijder met flinke snel heid tegen een boom aan de Zee weg. De bestuurder liep daarbij zo ernstige verwondingen op dat de ziekenauto er bij te pas moest ko men. De düorijder bekwam flinke schaaf en vleeswonden, welke door dr. van Nievelt behandeld werden. Publieke verkoping H.-HUGOWAARD. Dinsdag avond vond in café De Zwaan de publieke verkoop plaats t.o.v. nota ris Pinxster te Schoorldam van een woonhuis aan de Middenweg te H. H.-Waard en een tweetal percelen bouwland, groot bijna 0.50 ha., be horende tot de nalatenschap van mevr. wed. Mienis. Het woonhuis werd gemijnd in opdracht door de heer J. Blauw, Hensbroek voor f 4490.terwijl de beide percelen landerijen, na opgeboden te zijn tot de maximum-prijs werden toegewe zen aan de heer Jac. Volkers te HeerhugoWaard. Herwonnen Levenskracht TUITJEHORN. De bloempjes dag ten bate van Herwonnen' Le venskracht, die' Zondag werd ge houden bracht op f 48.68. AGENDA BERGEN VRIJDAG 5 AUG.: idem ZATERDAG 6 AUG.: idem. ZONDAG 7 AUG.: idem (finales). Examens Middenstandsdiploma SCHAGEN. Niet minder dan 212 candidaten zijn opgeroepen om op 1, 2 en 3 Augustus a.s. te Schagen in Hotel Igesz de mondelinge exa mens voor het Middenstandsdiploma af te leggen. De commissie, die deze examens afneemt, bestaat uit de navolgende personen: Voorzitter W, D. Niestadt, Scha gen; secretaris P. Smit, Schagen; leden examinatoren: J. Akkerman, Alkmaar, D. Brouwer, Schagen (te vens ondervoorzitter), R. Datema, Den Helder, E. Delies, Alkmaar, A. Fielmich, Schagen, J. Hage, Oost woud, J. L. van Hedel, Beverwijk, H. W. Holsmuller, Alkmaar, A. Ko ning, Schagen, H. R. Kousbroek, Den Helder, P. Kriek, 't Zand, R. A. Suir, Winkel, G. Tukker, Beverwijk, D. Voerman, Alkmaar, J, J. de Vries Schagen, C. P. Schneiders, Heerhu- gowaard, mr. J. Blanken, Den Hel der, Rijksgecommitteerde, J. An- dringa, 's Gravenhage. Er zal aan negen tafels tegelijk worden ge ëxamineerd. Districts Fokveedag SCHAGEN. Reeds eerder maak ten we melding van het feit, dat de tien, in noordelijk Noordholland gevestigde rundveefokverenigingen besloten zijn, om op 5 October a.s. te Schagen een districtsfökveedag te organiseren. Het vraagprogramma zal 19 rubrieken omvatten. Daar voor hebben bereids diverse perso nen, verenigingen en instanties me dailles beschikbaar gesteld. Doch zeker zullen zij, die dit bijzonder lofwaardig initiatief van de fokver- enigingen toejuichten, zelf ook gaar ne een medaille of andere prijs be schikbaar willen stellen. Daartoe bestaat ruimschoots gelegenheid. Men kan deze medailles inzenden aan de secretaris, de heer K. C. No bel te Nieuwe Nicdorp, of een daar voor toereikend bedrag overmaken op gironummer 44520 ten name van deze funcionnaris. Ter uwer oriën tering zij vermeld, dat de prijzen van medailles zijn: brons f 2.50 a f 3.50, verzilverd brons f 3.50 a f 5, verguld f 5.a f 7.50, zilver f 10.— a f 17.50, verguld zilver f 12.50 a f 20.—. In verband met de voorbereidin gen die aan het drukken van een catalogus e.d. zijn verbonden, ziet de commissie uit de rundveefokver enigingen de toezeggingen voor me dailles gaarne vóór 28 Aug. a.s. tege moet, DIPLOMA UITREIKING Prachtig resultaat van de Eerw. Zusters SCHAGEN. Gisteren en van daag zijn in de Naaischool van de Eerw. Zusters aan de Molenstraat de diverse examens afgenomen door speciaal daarvoor overgekomen be voegde examinatrice's. En de zus ters die de meisjes der beide klas sen les hebben gegeven mogen meer dan tevreden zijn. Gisteren zo wel als vandaag zijn alle candidaten geslaagd en de meesten met heel behoorlijke cijfers. De diploma's werden beide malen uitgereikt door de Zeereerw. Heer Pastoor Brouwer, die voor elk der geslaagden een kort persoonlijk woord had. Daarnaast wees hij de meisjes van de costuumklasse spe ciaal op het bestaan van een derde leerjaar, waar hun opleiding tot all-round huisverzorgster wordt voltooid. Hij wekte hen op zo moge lijk dit lerjaar nog te volgen, opdat zij zodanig onderlegd worden, dat zij het hun huisgenoten gezellig kunnen maken in eigen huis en die dus niet elders hun vertier hebben te zoeken. Dat dit voor het vormen van goede gezinnen van groot be lang is, behoeft geen nader betoog. Verder feliciteerde hij de meisjes met hun door hard werken ver diend resultaat en de religieuse le raressen met hun ditmaal wel zeer opmerkelijk succes. De navolgende meisjes ontvingen uit zijn handen het diploma cos- tuum naaien: H. Revers, Tiny Schaafsma, Ida Roskam, Bets van Nuland, Truus Groot, en Toos Gie- lens te Schagen, N. Borst te Sloot gaardRarenkarspel, Emma S.weep te Winkel, T. Koemeester te 't Zand, Ria v. d. Aa te Barsingerhorn. A. Klaver te. St. Maarten, Bets Stoop te "t Rijpje, N. Kalsbeek te Scha gen en Emma Bruin te Waarland. Eindexamen Mulo SCHAGEN. Voor het Mulo diploma A slaagden te Alkmaar: G. Verheijke te Schagen, W. Schaafsma te Schagen en J. Schuijt te St.. Maartensbrug, allen leerlingen van de Ulo-school te Schagen. Voor deze school zijn de examens geëindigd. Van de 29 candidaten zijn er 26 geslaagd en 3 afgewezen. De 7 B-candidaten slaagden allen. Kermis ANNA PAULOWNA. De ker mis behoort weer tot het verleden. Overh et algemeen is het niet zo druk geweest, behalve Zondagavond dan komen er altijd velen uit de omtrek even een kijkje nemen. Het weer is die dagen buitenge woon mooi geweest. In de verschil lende café's was het druk, ook de uitvoeringen op Maandagavond wa ren best bezocht. De verschillende attracties op de kermis hebben wel kunnen merken, dat de tijden ver anderen qn het :ge.ld duurder wordt-. Do kermis is weer heel rustig ver lopen. Herwonnen Levenskracht DEN HELDER. Dat de belang stelling voor de t.b.c.-bestrijding in onze stad nog onverflauwd is, bleek 1.1. Zaterdag met de speldjesdag, die met een opbrengst van f 719.een prachtig resultaat opleverde. Uit naam van Herwonnen Levenskracht, uit naam ook van de honderden, die door Herwonnen Levenskracht ge steund worden, zegt het bestuur van het plaatselijk comité Dén Helder de vele milde gevers hartelijk dank. Een woord van dank is ook op zijn plaats aan de schare collectan ten zonder wie bovenstaand resul taat nooit bereikt had kunnen wor den. Muzikale rondgang Harmoniekapel Winnubst DEN HELDER. De Harmonie kapel „Winnubst" maakt op Donder dag 28 Juli a.s., des avonds om kwart voor achten, een muzikale rondgang. Afmars Prins Hendriklaan (Rott. Bank), langs Emmastraat, v. Galen straat, Wilhelminastraat. v. Speyk- straat, De Ruyterstraat, Hoogerwerf- straat, Krugerstraat, Jouberstraat, De la Rcystraat, Soembastraat, Java- straat, Celebesstraat, Billitonstraat, Ceramstraat, Middenweg, Sumatra- straat, Javastraat, Polderweg, Cron- jéstraat, van Galenstraat, Bothastr., Polderweg en Prins Hendriklaan. TENTOONSTELLING „JEUGD VAN NEDERLAND" DEN HELDER. Zoals men reeds weet, zal op 19 Aug. in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam geopend wor den de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", waarvan het doel in persartikelen en radiotoespraken reeds uitvoerig is uiteengezet. Toen 2"i jaar geleden het denkbeeld, om een dergelijke tentoonstelling te or ganiseren, bij een kleine groep van personen, werkzaam op verschillen de terreinen van zorg voor de jeugd opkwam, werden onmiddellijk plaat selijke en provinciale propaganda- comité's in het leven geroepen. Het contactadres voor Den Helder is: Mej. J. M. D. Zijtveld. die haar spreekuur heeft iedere ochtend van 910 uur, in het V.C.J.C.-gebouw aan de Weststraat. Het is voor alles de opzet, dat deze plaatselijke comi- té's propaganda voeren voor een be zoek aan de tentoonstelling en in zameling van gelden, om de onkos ten aan de bouw ervan verbonden, te bestrijden, door middel van verkoop van loten, en brochures en het plaat sen van affiches. Men is in onze stad nog niet tot de definitieve oprichting van een propaganda-comité toegekomen. Op een vergadering, waarop aanwezig waren de leidende figuren van de verschillende jeugdorganisaties in onze stad, heeft de secretaris van het* Tentoonstellingseomité, Eggink, aan de hand van een maquette van de tentoonstelling het doel, karaEter cn uitvoering ervan uiteengezet en somde daarna op wat er zoal te zien zal zijn. Ondanks het feit, dat nog geen comité is opgericht, hebben de ver tegenwoordigers van de jeugdgroe pen in de stad zich belast met de vereiste werkzaamheden, o.a. met het organiseren van groepsreizen naar Amsterdam. Wanneer epn groep uit minstens 30 personen bestaat, zal een belangrijke reductie op de re- tourprijs Den HelderAmsterdam verkregen kunnen worden, die dan •wordt vastgesteld op f 3.90 per per soon. Reisgelegenheden voor de groe pen uit Den Helder zullen eerst in de maand September gevonden kun nen worden. Uit- Indonesië terug HENSBROEK. Dinsdagavond vond in café Kossen té Hensbroek een bijeenkomst plaats naar aanlei ding van de behouden terugkeer uit Indonesië van de militair W. den Das. De leiding berustte bij burge meester Kooiman, als voorzitter Van het plaatselijk NIWIN-Comité. Naast familie waren er o.m. ook verschillende ouders aanwezig van nog in Indonesië verblijvende mili tairen. Het plaatselijke fanfarecorps Volharding zorgde voor muzikale opluistering. Burgemeester Kooi man heeft namens het NIWIN- Comité een sigarettenkoker over handigd en naméns de gemeente een oorkonde. Verschillende sprekers traden naar voren. Landdagkaarten SPIERDIJK. Voor de opvoe ringen van 't Openluchtspel „West- Friesland aan Sinte Marije" op Zaterdag 30 en Zondag 31 Juli, kan men kaarten verkrijgen bij de vol gende adressen: P. Steur Zuid Spierdijk, mej. Leny Overtoom, Coba Boots en J. Giling Wogmeer. SPIERDIJK. Willen de J.G. leden zo goed zijn om heden na de congregatie vooral de contri butie mee te nemen. Aller op komst wordt verwacht. Commissie Steun Wettig Gezag HOOGWOUD. Dezer dagen is geïnstalleerd de plaatselijke com missie Steun Wettig Gezag, welke als volgt is samengesteld: Weth. H. A. Kuijpers, K. 37 voor zitter; G. Jansma, secretaris; Dr. Joh. Pool D. 50, Herm. Langedjjk G. 6, S. Bakker E. 18, leden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tót Vrijdagavond. TAMELIJK KOEL Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Matige en overdag af en toe vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Nog iets lagere temperaturen. HOOGKARSPEL, 27 Juli, 100.000 kg aardappelen; rode Eerstelingen 8.408.80, vr. aardapp. grof 88.40, fijn 6.50—6.80, kriel 4,20—4.50. W ARMENHUIZEN, 28 Juli, 88.500 kg aardappelen: Eerstelingen 5.807.80, rode eerstel. 8.809.20, driel. 4.40—5.10, kriel 3.90—4,30, bl. Eigenheimers 5.706,90, witte Eig. 6.908, Bintje 6,206.40, grove Eer stelingen 7.207.90, grove record 6.506.60, grove Neerlander 6.20, grove Bintje 7.107.20, grove Al pha's 710; 4400 kg rode kool door gedraaid. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 27 Juli. Schotse muizen 6,508.50, bl. Eigenh. 78, kleine Schotse mui zen 4.50—6; slabonen m.dr. 41, sla- bonen z.dr. 3845, stamsnijbonen 1128, tuinbonen 4, doperwten 613 bl. Blauwschokkers -313, komkom mers 11—20, tomaten A 50, blóem- kool 938, rode kool 67.10, spina zie 49, sla 410, andijvie 10—19, ra barber 814, rode bieten 6, bospeen 614, waspeen 10, uien 3—9, rode aalbessen 32.10- -62, zwarte bessen 90, klapbessen 2446, perziken 13-21 Frankenthalers 1.451.55, suikerme loenen 201.05. Yellow Transp. 21-66 Janbaasjes 212, Kruidenier 631. SCHAGEN. Lammeren 24—34, schapen 5070 verse koeien 575 300; gelde koeien 375—500; biggen 4060, konijnen 40 cent tot 3 gld., geiten 1022 gld., kippen geen no tering, paarden geen notering. Han del traag. (Van onze parlementaire redacteur) Als er geen ster-artikelen aan het „Volkskrant"-firmament fonkelen, pleegt ook de politieke hemel be wolkt te zijn. Hier wreekt zich dan de omstandigheid, dat de staatkun dig hoofdredacteur, prof. Romme, tevens leider van de KVP-fractie is. Naar de mate de staatkundig hoofd redacteur de kaarten op tafel zou leggen, zouden ook de troeven van het politiek spel bekend worden en dit laatste is natuurlijk lang niét altijd wenselijk. Maar hoe dat zij, Zaterdag jl„ had de „Vlkskrt" dan eindelijk weer een politiek hoofd artikel, weliswaar nog niet met een ster, maar ook een artikel zonder ster, onder verantwoordelijkheid van prof. Romme, is na dagen van zwij gen, eveneens onder verantwoorde lijkheid van prof. Romme, toch min stens een bewijs, dat de bewolking bezig is af te drijven. Het artikel en dat is in het onder havige geval Van speciaal belang, schijnt zulks ook te willen suggere ren. „Een week na dato zijn de felle onweerslagen allang verklonken", heet het en omdat de lezers de sla gen ten tijde van het onweer niet hebben kunnen horen, wordt ach teraf dan nog maar eens een samen vatting gegeven van al hetgeen poli tieke redacteuren over een mogelijke crisis, over strijd in de fractie enz. wel uit hun duim zouden hebben gezogen. Zou deze lezing de juiste zijn, dan zouden wij dus het slacht offer zijn geworden van een soort fantoom en misschien zijn er ook wel mensen geweest, die mogelijk heden gezien hebben, die er niet waren, maar wij van onze kant blij ven er toch op zweren, dat wij het hebben zien bliksemen en horen donderen! Het merkwaardigste is intussen, dat ook uit het ongesterde artikel van de krant van prof. Romme zelf blijkt, dat er wel het een en ander te doen is geweest. Het artikel wil er van uitgaan, dat allen, die de ver klaring na het comité-generaal als een overwinning van de regering hebben opgevat, het wel eens bij het verkeerde eind konden hebben ge had. De schrijver geeft dan van zijn kant zelf een verklaring, een verkla ring, die tot in onderdelen overeen komt met de uitleg, die wij direct na het debat en ook nog de vorige week in deze rubriek beproefden. Hét blijft dus zo, dat de Kamer de regering andermaal vóór de Ronde Tafelconferentie wenst te ontmoe ten, dat tijdens dit debat speciaal de vraag zal spelen wat er van de over eenkomst „Staakt het vuren" terecht is gekomen en dat boven dit alles de regering zich verplicht heeft in deze fase geen verdere zaken van belang meer op eigen houtje aan te snijden. Dit is als het ware een fotografische plaat, die zich, speciaal ten gerieve, van de schrijver van het „Vlkskrt"- artikel heel gemakkelijk laat ont wikkelen. In elk geval een openbaar debat vóór de Ronde Tafelconferentie. Op de plaat worden op deze plaats zware wolken zichtbaar, complete donder koppen zalfs. De Kamer staat cri- tisch tegenover het beleid, zij zou het misschien zelfs hebben willen afkeuren, maar de grote mogelijk heid, dat de vertrouwenspolitie-k kan slagen zat er nog in en dus besloot zij, niet nu, maar straks bij het openbaar debat het beslissende woord te zullen spreken. Op de passages „uitwerking order staakt het vuren" en „geen behandeling van zaken meer voor de behandeling van de Ronde Tafelconferentie", worden felle strepen zichtbaar. Vanuit de fracties moet het verwijt hebben ge bliksemd: Regering gij zijt te ver gegaan, gij hebt te veel stukken ge offerd. De regering, niet minder ge laden, moet hebben geantwoord: Zo en zo liggen de kaarten, wacht af of te hoog is gespeeld. Goed, heeft de Kamer gezegd, maar ik voel mijn verantwoordelijkheid nu toch al zo zwaar, dat ik u moet verplichten de stand van de stukken, vóór wij el kaar weer hebben gesproken, niet meer te wijzigen. En als men dan tenslotte van deze plaat een afdruk maakt, dan vragen wij ons toch af of ook niet de schrijver van het ,,Vlkskrt"-artikel het bewijs levert, dat het politieke onweer zeker geen fantoom is geweest. Uit eigen verza meling zouden wij daar trouwens nog wel een inzetje aan toe kunnen voegen: Romme, Andriessen en mr. De Graaf tijdens een onderbreking van het comité-generaal op weg naar minister v. Maarseveen. Men kan zich afvragen of het wel gewenst is al deze dingen in het openbaar te zeggen. Wij menen deze vrijheid te hebben, omdat het ons bekend is, dat het rommelen van de donder toch ook al in Indonesië is gehoord. Dat heeft bij alle nalelen ook een voordeel. De Republiek weet nu, dat de gevolgde politiek de uiter ste' concessie is en dat bij een mis lukking ervan de koers in Nederland waarschijnlijk andermaal zou worden omgebogen. Ook voor de republiek is het nu dus zaak te zorgen, dat 't onweer niet terugkomt en., inslaat. De donder ook door derden ge hoord zijnde, ontgaat ons verder het nut van een doen alsof er niets aan de hand ware geweest. Zelfs in het aanwezig zijn van spanningen bin nen de KVP-fractie, vermogen wij niet iets te zien dat zorgvuldig ver borgen zou moeten blijven. Wij me nen, dat men er zelfs blij om moet zijn, dat de Indonesië-politiek ook bij ons een zaak is geworden waar over meerdere personen een eigen mening hebben. Er is een spreek woord, dat twee meer weten dan één en, om op ons inzetje terug te komen, dat geldt dus zeker voor drie. Ter elfder ure ontstaat zo ook nog de figuur, die wij gaarne van meet af aan in ons ganse Partijleven hadden zien doorwerken: Een fel meeleven met de ontwikkeling van het Indonesische probleem, een om hoog stuwen van meningen die dan, verwerkt en ineen gevloeid, in de top hadden kunnen samen komen. Actief Partijleven bestaat toch ook uit meer dan uit vertrouwen schen ken aan personen. Intussen blijven wij dan ook deze week nog maar wachten, op de din gen die komen zullen. In zijn reces rede heeft dr. Kortenhorst medege deeld, dat bij het openbaar debat over de Indonesische kwestie in elk gevat niet vóór 11 Augustus ver wachtte. Deze verwachting zal onge twijfeld verband houden met de om standigheid, dat ook al is de order „staakt het vuren" afgekondigd, de regering toch enige tijd nodig zal hebben, om na te gaan in welke mate het schieten metterdaad is ver minderd. Wij zeggen verminderen en niet ophouden, omdat het al wel bij voorbaat duidelijk is, dat er ook na het uitgeven van de order nog geschoten zal worden. Er zijn ben den, die zich evenmin aan de Repu bliek als aan de Nederlandse rege ring storen. Wij .denken hierbij aan de fanotieke Islanf-groepen en aan de benden, die geen enkel nationaal doel nastreven, doch slechts op roof en plundering uit zijn. Deze benden zullen straks, in het gunstigste ge val, in gezamenlijk overleg moeten worden opgeruimd. Maar dit aan vaardend, zal voor de rest toch wel degelijk moeten blijken, dat er iets veranderd is. De vorm van samen werking, die ook op het ogenblik al op een enkele plaats tussen Neder landse en Republikeinse troepen be staat, zal voor geheel Indonesië moe ten gaan gelden. Deze uitkomst zal de steen zijn waaraan de regering, maar vooral ook de Kamer de ge voerde vertrouwenspolitiek zal wil len toetsen. Valt deze toetsing gunstig uit. dan zou het wel eens kunnen zijn, dat het hele openbare debat werd afge schreven. Wij gronden deze mening op de overweging, dat het aange kondigde debat toch vooral de be doeling had de mogelijkheid vast te leggen om de regering eventueel naar huis te kunnen sturen. Zou deze noodzaak niet meer worden gevoeld, dan vervalt ook de gewich tigste reden voor het debat. De schrijver van het „Vlkskrt"-artikel schijnt er ook zo over te denken. Hij noemt het aangekondigde debat de tussenhalte, die de regering vóór de Ronde Tafel-conferentie moet aan doen. Belangrijk is dan echter het geen hij er op volgen laat: „Als alles gesmeerd zou lopen, zou de trein met de Nederlandse regering niet eens aan dit station behoeven te stoppen. Maar het is de Kamer, die dan het signaal op veilig trekt." Ook in dezê gedachtengang wordt dus blijkbaar met een afschrijven van het openbaar debat rekening gehou den. Deze uitlating is temeer merk waardig, omdat zij in een politiek hoofdartikel van de „Vlkskrt" voor komt, zij het dan zonder ster, maar de ster van de hoop schijnt toch minstens de neiging te hebben om door te willen breken. Of om de ver gelijking van het onweer nog even vast te houden: Het heeft de schijn (Wij kunnen niet voorzichtig ge noeg zijn), dat de grimmige trekken van de Dondergod zich wat gaan ontspannen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2