Gemeenteraad van Alkmaar behandelt agenda van 32 punten r Wijzigingen in de Gids voor Katholiek Alkmaar PAG. 2 Vrijdag 29 juli 1949 Gemeenteraad Alkmaar Montagewoningen in Overdie J Marktberichten Torenvlied verliet de vergadering De raad kwam gistermiddag bij een voor de behandeling van een agenda van 32 punten. De voorzitter, burgemeester Wy- tema. deelde na opening met een woord van welkom mede, dat de heer Sietsma gehoopt had deze ver enthousiast zijn over dit voorstel; men geeft er de voorkeur aan, dat de klasse-onderwijzer dit vakonder wijs geeft; spr. waarschuwt daarom op deze weg niet verder te gaan. De voorzitter is van mening, dat gymnastiek beter door 'n vakonder wijzer gegeven kan worden. Conform z.h.st. besloten. Voorts stelden B. en W. voor ver gadering te kunnen bijwonen, doeh I ordeningen vast te stellen, waarin helaas nog niet in zoverre hersteld 1 was, dat hij aanwezig kon zijn. Voorts was bericht van verhin dering ingekomen van mej. Kamp- huijs en de heren Asjes en Hoytink. De voorzitter wenste voorts de heer De Vries, raadsstenograaf geluk, die geslaagd was voor zijn doctoraal examen in de rechten. De heer De Vries dankte de voor zitter voor diens woorden van ge lukwens en de Raad voor de instem ming, daarbij betuigd. Ingekomen stukken. Van de nieuwbenoemde leden van de Gemeenteraad was bericht inge komen, dat. zij hun benoeming aan nemen. De geloofsbrieven der nieuwe leden werden in handen ge steld van de Commissie tot onder zoek, bestaande uit de leden Wol- dendorp, Torenvlied en Klaassen Bos; bij monde van eerstgenoemde adviseerde de commissie tot toela ting, waartoe besloten werd. Naar aanleiding van een desbe treffende brief van Ged. Staten stelden B. en W. voor dit college te berichten, dat het ontwerp voor een nieuwe bezoldigingsregeling voor de gemeente-ontvanger ingaande 1 Oct. 1947 de instemming heeft van de Gemeenteraad, doch dat deze van oordeel is, dat de Ontvanger, evenals zulks t.a.v. de secretaris is betoogd, behoort te worden geclas- seerd in de groep van gemeenten van 40 tot 60.000 inwoners. Conform besloten. Een brief van de Ned. Spoorwe gen, waarbij bezwaar wordt gemaakt tegen de vaststelling van een ont werp van een plan tot het geven van een nadere bestemming aan een ge deelte van het uitbreidingsplan ..Noord", werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Evenzo geschiedde met 'n aan vraag van het bestuur der Vereni ging ,,St. Joseph" voor de R.K. Jon gensscholen om beschikbaarstelling van gelden voor die aanschaffing van meubelen, leer- en hulpmidde len t.b.v. het vak handenarbeid aan de St. Laurentiusschool (V.G.L.O.). Aan de heer N. de Jong werd op diens verzoek met ingang van door B. en W. te bepalen datum eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de School voor B.L.O. alhier. Aan de heer H. Feenstra werd op diens verzoek per 1 Sept. eervol ont slag verleend als leraar Staathuis houdkunde aan de Handelsschool. Een verzoek om subsidie van 'n tiental verenigingen werd aangehou den tot de behandeling van de be groting 1950. Van de bewoners van de percelen Noorderkade nrs. 120 en 121 was een verzoek ingekomen, om deze perce len, in verband met de voorgenomen verlichting van het woonvagenpark, aan het electrisch net aan te sluiten; dit verzoek werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Adressen van het bestuur der Ver eniging ,,St, Joseph", verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor aanschaffing van een centrale verwarmingsinstallatie en een rijwielbergplaats ten behoeve van de St. Josephschool voor ULO en de St. Adelbertusschool, werden in handen van B. en W. gesteld, om bericht en raad. Van Ged. Staten was bericht in gekomen, dat met ingang van 1 Jan. 1949 de vergoeding voor het bijwo nen van raadsvergaderingen voor de leden van de raad is bepaald op f 8 voor elke bijgewoonde vergadering; het bericht werd voor kennisgeving aangenomen. Benoemingen. Tot hoofd van de Bosboom Tous- saintschool (in de vac. Mol, wegens diens benoeming tot hoofd van de Jan Ligthartschool) werd benoemd de heer K. Oudes, thans onderwijzer, aan de V.G.L.O.-school, in welke functie hem eervol ontslag werd verleend. Tot onderwijzeres aan de Bosb, Toussaintschool werd benoemd mej. D. Meinesz te Bergen en tot onder wijzer aan de Lindenschool de heer W Poeze, thans tijd. De heren H. K. de Wild, S. Mar- witz, J. H. de Haas, J. G. den Hol lander, Chr, Knaap, Th. Dijkstra en M. J. Lutterot werden herbenoemd als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Voorts werden benoemd tot tijd. leraar aan het Gymnasium: de heer W. T. van Est, in Wiskunde; F. W. Roorda, in Oude Talen en de heer R. K. Brouwer in Engels. Overplaatsing. Overgeplaatst werden van de TeS- wordt bepaald, dat de van rijkswege gegeven voorschriften t.a.v. de salariëring van leraren V.H.M.O. ook zullen gelden t.a.v. de bezoldi ging van het personeel aan het Mur- mellius-Gymnasium, Handelsschool en Handelsavondschool- ingaande 1 Sept. 1947 Conform besloten. Lonen gemeentewerklieden. Aan de orde waren hierna enkele wijzigingen van de 15 Juli 1948 vast gestelde salaris- en loonregeling voor het gemeentepersoneel; op last van hogerhand wordt de functie van cokesbediende van de 4e naar de 3e toongroep overgebracht; worden de lonen van jeugdige werklieden ge conformeerd aan die voor de jeug dige werklieden in rijksdienst; voorts blijft de z.g. mildheidsclausule beperkt tot de belanghebbenden, die op 1 Juli 1947 ingedeeld blijven in de loongroep, waarin zij op 30 Juni tevoren waren geplaatst. Voorts stelden B. en W. voor de functie van halknecht-weger aan het Slachthuis niet in loongroep 5, doch in loongroep 4 in te delen en de schoolschoonmakers in groep 1, met dien verstande, dat de schoolschoon- maker-concierge in loongroep 3 komt. Aangezien de lonen van de ge meentewerklieden kunnen worden aangepast aan die van de rijkswerk lieden, stellen B. en W. voor deze loonnormen in de gemeentelijke re geling over te nemen, onder intrek king van de z.g, mildheidsclausule Waar dit niet wordt goedgemaakt door verhoging van de loonnorm, kan dit, teneinde achteruitgang in de netto-bezoldiging te voorkomen, door een persoonlijke toelage wor den overbrugd. In deze herziening ligt voor een groot gedeelte van het personeel 'n lichte verbetering opgesloten. Het spijt het College ten zeerste, dat 't rijksloonpeil, door de Minister als „plafond" aangeduid, geen verdere verbetering toelaat. Boven deze lonen wordt echter nog een tijdelijke toeslag van f 1. per week genoten vanaf 1 Nov. 1948. Invoering van de nieuwe loonnor men zal van de gemeentekas jaar lijks een hogere uitgaaf vorderen van f 6000. De heer Torenvlied heeft niet de zekerheid, dat voor alle groepen en functies het „plafond" bereikt is; in scheidene gemeenten staan sommige functionarissen, o.a. die van cokes- bediendef in 'n hogere groep. Met na,mc bepleit spr. ook opname in 'n hogere groep van de school- schoonmaaksters. f Weth. van Slingerland, die begint met ie zeggen, dat hij haast zo naïef was geweest tegenspraak tegen dit betoog te verwachten van 's heren Torenvlieds partijgenoot Knuistingh Neven, die in het G.O. met de voor stellen accoord ging. Spr. ziet geen directe aanleiding in deze voorstel len verandering aan te brengen en adviseert de Raad tot aanneming; wèl wil spr. de opmerkingen van de heer Torenvlied nog 'ns nader be kijken. Het extra-werk van de schoolschoonmakers tengevolge van het gebruik der lokalen door ver enigingen, moet z.i. door die vereni gingen vergoed worden. „Dan moet dat bij de huur be dongen worden" aldus de heer Torenvlied, die overigens tevreden is met de toezegging van de wet houder. Conform voorstel van B, en W. werd hierna z.h.st. besloten. Tijdelijke loonbijslag en kindertoeslag. Overeenkomstig de richtlijnen van de Minister van B.Z. stellen B. en W. voor aan het daarvoor in aan merking komende lager bezoldigde gemeentepersoneel met ingang van 1 Nov. 1948 een loonbijslag van f 1. per week of f 4.60 per maand uit te keren en tijdelijk een kindertoeslag (te beginnen bij het 2e kind) van 25 cent per kind per week, eveneens met ingang van 1 Nov. 1948. De kos ten van de tijdelijke loonbijslag en de tijdelijke kinderbijslag kunnen worden geraamd op f 22.000en f 8000.per jaar. De heer Torenvlied herinnert aan uitspraken van de heren Ruppert /SÏYr!' Bruyn (KAB) enKupers 'NVV), die van mening waren, dat deze f l.— toeslag geen voldoende compensatie betekent voor het duur str®, J5vens°nderhoud en vraagt de Raad hoe deze erover denkt. Spr. zou bij hogere organen willen aandrin- ge,1, "ÏP verhoging van deze toeslag. Weth. v. Slingerland wil dit over ^vei-gepiaaist weraen van ae les- „j? selschadeschool naar de Jan Ligt- hlreeds hartsehool, als onderwijzeres mej. N. Koopal; als onderwijzer de heer Tj. Leungen; van de Tesselschade- school naar de Bosb. Toussaintschool, als onderwijzer de heer D. P. Kan sen; van de Bosb. Toussaintschool naar de Jan Ligthartschool als on derwijzeres mej. A. G. van den Too- ren. Onderwijs. De Raad besloot medewerking te verlenen voor de aanschaffing van schoolmeubelen, boeken enz. voor de St. Agnesschool aan de Koornlaan, zulks in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen. Besloten werd voorts, ingevolge verzoek van de Ver. „Alkmaarse Fröbelschool" voor het neutraal voorbereidend Lager Onderwijs tij delijk in gebruik af te staan een lokaal van de Lindenschool en een lokaal van de Vondelschool; voor de kosten van eerste inrichting te ver goeden een bedrag van f 6420. zulks onder bepaalde voorwaarden, alsmede aan de „Alkmaarse Fröbel school" een subsidie toe te kennen, overeenkomstig de betreffende ver ordening. B. en W. stelden hierna voor met ingang van het schooljaar 1949-1950 over te gaan tot invoering van vak onderwijs in de lichamelijke oefe ning aan de 5e en 6e klassen van de Openb. scholen voor Gew. L.O. en aan die van de afd. 3 en 4 der B.G.L.O.-school. De heer Venneker had van enkele schoolhoofden vernomen, dat zij niet in deze richting werkzaam is en wijst erop, dat er nu toch f 30 000 meer wordt uitbetaald. De Raad kan toch niet verder gaan Na repliek van de heer Toren vlied die nog overweegt 'n motie in te dienen, waarin de'Raad als zijn mening te kennen geeft, dat f 1. toeslag onvoldoende compensatie biedt, wordt conform voorstel van B. en W. besloten. Rekeningen. Goedgekeurd werden de rekenin gen van het Burgerweeshuis van 1944 t.m. 1947; de rekeningen 1946 en 1947 van Maatschappelijk Hulpbe toon en de rekeningen 1944 t m 1947 van het Centraal Ziekenhuis. Suppl. Begroting Centraal Ziekenhuis, voor de aanschaffing van 'n grote operatietafel met bijbehorende ope ratielamp vragen Regenten van het C.Z. een crediet van f 10.000.wel ke bijdrage kan worden bestreden uit de exploitatiekosten. B. en W. stellen voor het ge vraagde crediet te verlenen en de uitgaaf regelen bij 2de suppletoirs begroting van het C.Z. over 1949. De heer Vleugel betwijfelt, of er dringend behoefte is aan deze 2de operatietafel en vindt de motivering Hat de kosten uit de exploitatie be streden worden, vrij eigenaardig, gezien het gemeentelijk subsidie in de exploitatiekosten. Hij vraagt aan houding der bijlage. De heer Kirpensteijn meent, dat °r wèl dringend behoefte is aan 'n tweede operatietafel en adviseert de 3aad niet in te gaan op de sug gestie van de heer Vleugel. De heer Woldendorp vraagt, waar om dit niet bij de begroting aan de orde is gekomen. De voorzitter maant tot voorzich tigheid; men moet de staf van 'n •ïekenhuis de middelen verschaffen, die zij meent nodig te hebben. Oe begroting van het C.Z. werd ongeveer 'n half jaar vóór de gem.- begroting opgemaakt. Intussen is de wachtlijst sterk toegenomen. De vijzp van financiering komt spr. 'en volle verantwoord voor. Na enig epliek werd conform besloten; te gen stemden de. heren Vleugel en De Zeeuw. Aula begraafplaats. in verband met de niet-beschik- Saarstelling van bouwvolume voor dit doel, werd besloten tot intrek king van het raadsbesluit tot bouw van 'n aula op de Alg. Begraafplaats; overwogen zal worden de bouw vol gend jaar te doen plaats vinden. De heer v. d. Borden stemde tegen. Reclame voor industrievestiging. B. en W. vroegen 'n crediet aan de Raad van f 3125.voor het ma ken van reclame voor de vestiging van industrie in de gemeente. De heer Woldendorp vroeg B. en W. bij verschillende gemeente-in stanties aan te dringen op mede werking bij de vestiging van in dustrie. Voorts vraagt hij, of de huur van 'n industrieflat al be kend is. Weth. Leesberg betoogt, dat Licht- bedrijven geen enkele blaam treft in zake het door de heer Woldendorp gesignaleerde geval van 'n industrie aan het Zeglis, die stroom betrekt via 'n naastliggend perceel. Weth. Coerts deelt mee, dat de huur van 'n industrieflat aanvanke lijk f 10.was, doch nu tot f 7. kan worden teruggebracht, terwijl de flat betere huisvesting en meer pro ductiemogelijkheden biedt. Na nog enige discussie wordt con form besloten. De ambtswoning. Bij raadsbesluit van 23 Dec. 1948 verleende de Raad B. en W. 'n cre diet van f 11.800.voor de verbou wing van de ambtswoning van de burgemeester, Emmastraat 1. Voor het aanbrengen van onvoorziene voorzieningen vragen zij thans nog 'n aanvullend crediet van f 3800, De heer Torenvlied hoopt, dat het met dit aanvullend crediet gedaan is en herinnert aan de voldoende des kundige voorlichting die in eerste instantie werd gegeven. De heèr v. d. Borden sluit zich hierbij aan; de Raad ging tenslotte accoord met het voorstel. „Leeuwenburg" Aan de orde was hierna een voor stel, om de bijdrage in de kosten van restauratie van perceel Mient 19 te verhogen van f 500.tot f 750. De heer De. Kort had gaarne een royaler gebaar van de gemeente ge zien, niet ten voordele van de bezit ter van het perceel, doch uit wel begrepen stadsbelang; hij wijst op twee oude pakhuisjes op de Oude gracht, die in vervallen toestand verkeren. Weth. Coerts wijst op het belang van de eigenaar en acht de uitgave voor de gemeente verantwoord. De voorzitter zegt toe, dat het college t.a.v. behoud van stedeschoon de uiterste diligentie zal betrachten. Conform besloten. Volkscredietbank. Overeenkomstig de wens van Ged. Staten stelden B. en W. hierna voor in het reglement voor de gemeente lijke Voli<scredietbank op sommige punten nog enige wijzigingen en aanvullingen aan te brengen. Aldus besloten. Vleeskeuringsdienst. B. en W. stelden voor met de ge meente Heerhugowaard een ge meenschappelijke regeling aan te gaan betreffende de uitvoering en het toezicht op de naleving van de Vleeskeuringswet. Overeenkomstig deze regeling, zullen de slachtingen en keuringen te Heerhugowaard worden verricht, terwijl de keurlonen ten bate van die gemeente komen; deze betaalt echter aan de Vleeskeuringsdienst van Alkmaar 40'<i ct. per inwoner per jaar. Conform besloten. Verlichting Woonwagenpark. Aan de orde was hierna een voor stel om in het Woonwagenpark een verlichting aan te brengen; de kos ten in hoofdzaak betreffende de aanleg van een bovengrondse ver bindingsleiding, worden op f 3300. geraamd. Aldus besloten. De heer v. d. Borden adviseerde het Woonwagenpark niet te aantrek kelijk te maken. Voorts stelden B. en W. voor de urinoir bij de Waag te doen verwij deren en die bij de Kleine Waag te vergroten: het benodigd crediet be draagt f 975. De heer De Zeeuw zou graag 'n meer grootsteeds urinoir willen doen aanbrengen, b.v. in de Kleine Waag. Weth. Coerts vindt de voorgestel de uitbreiding voldoende. Conform besloten. Besloten werd het genot van dé jacht op de aan de gemeente beho rende percelen wei- en bouwland en wateren in de Overdie en Achter- meer, groot 36 H.A.. te verpachten aan de heren H. en K. Haytema. te gen f 0.40 per H.A. Voorts besloot de Raad tot wijziging van het raads besluit van 13 Nov. 1947 tot verkoop van grond aan de fa. B. Pels en Zn.; tot ruiling van grond aan het Kwa- kelpad met de heer K. Leeuwen kamp en tot aankoop van perceel Noorderkade 62 voor de som van f 2700.—. De heer v. d. Borden was tegen dit laatste voorstel, omdat hij de prijs te hoog vond, terwijl hij de noodzaak niet aanwezig achtte; ook de heren De Zeeuw, Torenvlied en Knuisting Neven stemden tegen. Woningen voor 69 gezinnen. Van het aan Alkmaar toegewezen bouwvolume is 'n gedeelte bestemd voor de bouw van 50 gepracfabri- ceerde woningen, welke nog dit jaar moeten worden gebouwd. B. en W. achten daarvoor geschikt een terrein in de Overdie cn Achtermeer tussen Baanpad en Catsstraat. Met de N.V. Montalhouw i.o. te Utrecht is in principe overeenstemming bereikt, om op dit terrein 47 montage-wonin gen, waarvan 22 duplex-woningen, te bouwen. Bij dit type woningen worden de buiten- en binnenspouwmuur en de bouwmuur van baksteen opgetrok ken. Het dak wordt met pannen af gedekt. De balklagen, vloeren en kuppen zijn van hout; het dakbe schot van gebitumineerde platen. De separatiewanden worden 'gemaakt van dubbelwandige gipsplaten op 'n regelwerk; de keuken wordt voor zien van een keukeninrichting vol gens model „Bruynzeel". De bouwkosten worden geraamd op f 520.000.met bijkomende en onvoorziene kosten totaal geraamd op rond f 550.000. Aangezien in elk geval in het laat ste kwartaal met de bouw begonnen moet worden, stellen B. en W. de Raad voor hun college 'n crediet tot dit bedrag te willen verlenen en te machtigen voor de exploitatie 'n rijksbijdrage aan te vragen en te aanvaarden en tenslotte de wonin gen in te brengen en in beheer te geven bij het gemeentelijk woning bedrijf. Tevens stellen zij voor het bouw rijp maken van het terrein op te dragen aan J. Twisk Jr. te Castri- cum' voor f 87.260. De heer Wiese vindt de ontwor pen straat van 5 M. te smal en vindt het niet in hef belang Van de stad dit te tolereren. Ook waarschuwt hij tegeiji teveel duplexwoningen in deze wijk. De heer Torenvlied vindt, dat de bijlage veel te laat voor deze verga dering is ingediend. Spr. heeft voorts bezwaar tegen montage-bouw, omdat men dan geen zeggingschap heeft over indeling en uiterlijk aan zien; gezien de woningnood zou men echter voor dit voorstel zijn, al komt het spr. voor, dat deze montagewo ningen duurder komen dan gewone woningwetwoningen. Spr. vraagt zo mogelijk aanhouding van de bijlage. De heer v. d. Borden heeft ook bezwaar tegen de smalle straat en de late indiening. Ook de heer Kir- pensteyn verklaart zich voor aan houding. Weth. Coerts antwoordt, dat de hoge kosten van het bouwrijp maken (f 1650 per perceel) een herverka veling noodzakelijk maakte; de straat wordt weliswaar 5 M„ doch met vóórtuin en trottoir meegerekend, is de afstand tussen de woningen 12 a 13 M. De Raad behoeft niet te vrezen, dat deze woningen niet goed of het onderhoud duurder zal zijn. De indeling is normaal en er zijn ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Blue Skies, 18 jaar; Victoria: Per Lucht post, 14 jaar; Cinema AmericainDrie ondernemende meisjes, alle leeftijden; A.B.T.Pelsro vers en Prairiehelden 14 j. NACHTDIENST APOTHE KEN Apotheek Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S; Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290. BONNEN HALEN: Vrijdag de letters T, X. Y en Z. V» 25 woningen voor grotere gezinnen. Deze montagebouw, hoewel duurder, draagt bij tot snellere leniging van de woningnood. Spr. hoopt, dat de Raad het voorstel aanneemt. De heer Torenvlied kan er niet mee accoord gaan en vraagt of 'n maand uitstel mogelijk is. De heer Venneker wil een voorstel tot uitstel steunen, als de wethou der 't mogelijk acht. Weth. Coerts schat aanhouding op 'n verlies van 5 a 6 weken. De voorzitter bepleit aanneming van het voorstel, om de zaak veilig te stellen en te bespoedigen. Het voorstel-Torenvlied tot aan houding van de bijlage wordt onder steund door de heren v. d. Borden en De Zeeuw. De heer Wie.se wijst er op, dat de Commissie van Bijstand geheel ach ter dit plan staat. Het voorstel tot aanhouding werd met 15 tegen 3 stemmen verworpen. De heer Torenvlied kan de opvat ting van de heer Wiese niet delen, dat de Raad maar met 'n voorstel accoord moet gaan, als de commissie er voor is. Spr. vindt het daarom overbodig nog op het voorstel in te gaan en verlaat de vergadering. Nadat de heer v. d. Borden het College verzocht had in het vervolg dergelijke belangrijke voorstellen tijdig in te dienen en de heer De Zeeuw zich het recht van critiek had voorbehouden, wanneer het gedétail- leerde voorstel aan de orde kwam, werd het voorstel z.h.st. aangenomen. De Raad besloot voorts tot over name van een transformatorhuisje aan de Heiloërdijk en tot aanschaf fing van materiaal voor het Electri- citeitsbedrijf. De Raad zal deze maand nog één keer vergaderen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Marjo lein. dv J. L. van Haselen en G. Pool; Trijntje, dv G. Visser en G. de Rover; Cornelia P. A. M., dv P. van Langen en M. C. Punt. Ondertrouwd: Petrus J. van der Maat, 24 jr, en Wilhelmina Kaan dorp, 24 jr.. Jacob Kerssens, 25 jr. en Theodora E. Keysper, 23 jr.; Arie van Lienen, 24 jr. en Barbara E. Wijngaard, 19 jr.; Harmen Schoonhoven, 26 jr. en Hendrik je Kramer, 23 jr.; Johannes H. Geels, 56 jr. en Anna A. C. Machgeels, 49 jr.; Theodorus A. Grootjes, 21 jr. en Aleida T. Snijders, 20 jr.; Jan Mulder, 27 jr. en Elisabeth M. Smiers, 23 jr.; Germ. Roorda, 25 jr. en Ella Admiraal, 20 jr.. Adrianus J. van der Meer en Maria Tijm, 21 jr.; John. F. Langley en Gerrida J. Bakhuis, 30 jr. Gehuwd: Marcus J. du Chatel en Jeanne B. Schiphorst. Overleden: Franciscus A. Veer, 69 jr., wedn. van G. Vreyling. Onvoorzichtigheid ALKMAAR. Gistermorgen brak in de Ruyterstraat een brand uit doordat de vrouw des huizes in de nabijheid van een brandend gas stel een pantalon in benzine waste De vrouw ging met het brandende kledingstuk naar buiten en be kwam daardoor brandwonden aan armen en benen. Een in de nabij heid werkende schilder, de heer V., doofde het vuur in de keuken, zo dat de inmiddels gealarmeerde brandweer geen dienst behoefde te doen. De vrouw heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen. Er van door ALKMAAR. Te Breda is aan gehouden en naar Alkmaar overge bracht een 22-jarige leerling-chauf feur-conducteur, die er van ver dacht wordt bij een autobusonder neming hier ter stede verduistering te hebben gepleegd. Onlangs plaatsten wij een op roep tot de besturen van vereni gingen, om wijzigingen in de sa menstelling van hun besturen en adressen, zoals die in de Gids voor Katholiek Alkmaar voorko men, in te zenden. Wg laten hier onder een lijst van wijzigingen volgen, die moeten worden aan gebracht in de Gids. hoewel wij vrezen, dat de lijst niet volledig is, omdat meerdere verenigingen geen gevolg gegeven hebben aan onze oproep. Het ligt in de bedoeling volgend jaar een nieuwe Gids het licht te doen zien; de hoge kosten aan een dergelijke uitgave verbonden, zijn oorzaak, dat wij ditmaal met publl. catie der wijzigingen moeten vol staan. Van de eerste druk is nog een aantal exemplaren voorradig; wie dit handige boekje van 70 pa gina's nog niet in zijn bezit heeft, wende zich tot de boekhandel POA, Payglop, waar ieder katholiek gra tis een exemplaar in ontvangst kan nemen. Speciaal wordt de aandacht ge vestigd op het adres van de secre taris van het Koepelcomité: J. Baart de la Faille, Lyceumstraat 29. Alk maar, aan wie alle correspondentie betreffende het Koepelcomité en wijzigingen betreffende de gids dienen te worden gezonden. In de gids brenge men de vol gende wijzigingen en aanvullingen aan: Op blz. 7. Kapelaans: M. Helling. J. Berendsen, M. Marcelis, J. Colbé. F. Jansen, Op blz. 31. Secretaris-penning meester van het Koepelcomité: J. Baart de la Faille, Lyceiimstraat 29. Alkmaar. Secretaris van de Credo Pugno- club: B. Scheltinga, Verdronken- oord 14. Op blz. 33. Commissie Voor excur sies: P. Boots, Popelmansiaan 31: Th. Borgman, Baansdngel 6; E. Stam. Stuartstraat 88. Katholieke Arbeidersjeugd: Voor zitter J. Bakkum, Landstraat 71; secretaris J, van Hooff, Dr. Sehaep. mankade 7; penningmeester C. Wil denburg, St. Josephstraat 27. K.J.M.V.: voorzitter Th. Willers, Prins Hendrikstraat 32; secretaris Jos Keuss, Nassauplein 3; penning meester P. Henzelmans, Scharloo. Op blz. 35. Bijvoegen: L.T.B. afd Tuinders, voorzitter J. Noort, Co- manstraat 5; secretaris P. Bijnsdorp, Boekelermeer, Heiloo; penning meester C. Bierman, Westerweg. Op blz. 37. R.K. Bakkersgezellen- bond worde veranderd in R.K. Bond van Arbeiders en Arbeidsters in Voedings. en Genotsmiddelen bedrijven St. Joris. Voorzitter P. Boots, Popelmansiaan 31; secreta ris W. Duncker, Dr. Schaepman- lcade 3; penningmeester W. Koop man, St. Annastraat 8. R.K. Bouw- vakbond: Secretaris B. Kaandorp, Zeglis 32. R.K. Fabrieksarbeiders- bond: voorzitter JI. Harder, Ach terstraat 44. R.K. Grafische Bond: Penningmeester S. Tesselaar, Lut- tik Oudorp 6. R.K. Hotelbedienden: Penningm. A. Henneman, Oude gracht 153; R.K. Bond H.K.W.: Se cretaris N, Idema, Kievitsstraat 19, Penningm. A. J. Kroon, Reguliers laan 18. R.K. Bond Houtbewerkers: Voorzitter J, Martin, Zeglis 58. Op blz. 39. R.K. Landarbeiders- bond: Secretaris J. Impink, Ko ningsweg 22. R.K. Bond van Over heidspersoneel (KABO)Voorzit ter I. Vleugel. Prins Hendrlkstr. 7; secretaris P. v. d. Burgt, Stuart- str. ,73; penningmeester C. Schoen maker, Landstraat 75. R.K. PTT is met genoemde KABO verenigd. R.K. Bond Van Slagersgezellen is opgenomen in R.K. Bond voor Ar beiders in Voedingsmiddelen. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel: Voorzitter J. Hoeben, Westerweg 113; penningmeester P. Schoen, Kennemerstraatweg 32, Op blz. 41, R.K. Bond van Tech nici: Voorzitter J. Schrijver, Karei de Grotelaan 18, Bergen; secretaris C. N. v. d. Peet, Cabeljaustraat 7, Alkmaar; penningmeester F. Koop man, Vogelenzang 10, Alkmaar. Op blz. 45. Bisschoppelijke Hulp actie: Penningmeester C. Kollman, Emmastraat 99. Mgr. v. Schaick- fonds: Penningmeester J. Hoeben, Westerweg 113. Op blz. 50. Toneelvereniging „Vondel": Secretaris Jb. Jong, Gr. Nieuwland 18. Correspondentie adres vervalt. R.K. Alkmaarse Kerkkoren: Voorzitter H. Swart; secretaris F. C. Oudejans, Bierkade 11, Tel. 4333; penningmeester P. Verhagen. Op blz. 53. Districts Hoofdbe stuur van de KA; penningmeester A. W. Geels, Emmastraat 99. Op blz. 57. Toevoegen: Mej. C. A. Feer, Verloskundige, Oudegracht 146. Op blz. 60. V.V.P.: Voorzitter G, de Zeeuw, Rembrandstr. 56; C. de Zeeuw. Rembrandstr. 58; secretaris H. Koopmeiners, Metlus- straat 2; Pennmgmeesteres mej. C. H Kamphuvs, Kennemerpark 24. Op blz. 61. RK AFC: Penning meester C. Schoen, Visschersl. 11. R.K. Handbalsport: Secretaresse C. Koopman, Baansingel 31b; Penning- meesteresse I. Kager, Hoeverweg 9. Corresp. adres: C. Koopman, Baan singel 31 b. Op blz. 62. R. K. Alkmaarse Athletlek Vereniging „Olympus": Voorzitter J. Smit, Nieuwe Sloot 97: Secretaris J. v. d. Kamer. Dr. Schaepmankade 5. Corresp. adres: Dr Schaepmankade 5. Opgave He ren: J. v. d. Kamer. R.K Tennis club S.E.T. Secretaresse R. Tromp. Verd. Oord 54, tel. 4069. R.K. Wan- delvereniging H.V.Z.: Voorzitter Th. Grooff. Eikenlenbergstr, 54. Op blz. 63. K.R.O, Dioc Contact- Commissie, lid voor het dekenaat Alkmaar Fr. A. H. Otten, van Hou. tenkade 28, tel. 4575. Op blz. 64. Katholiek Inlichtingen Bureau is opgeheven. Katholieke Sociale Werkster: Mej. M. Koele- man p/a St. Vincentiusgebouw, Laat 194, tel, 4101. Spreekuren: Maandagavond 78 uur, Woens dagmorgen 9.30 tot U uur, Vrij dagmiddag 4 tot 5 uur. R. K. Wandelsportver. H.V.Z. ALKMAAR. De leden worden verzocht allen op Zaterdagmiddag om 5.15 in uniform op de Paarden markt aanwezig te zijn. Dit in ver band met de thuiskomst van de Vierdaagse-wandelaars. Nogmaals dringen wij er op aan dat alle le den zonder uitzondering aanwezig zullen zijn om onze eigen clubleden af te halen. Aankomst van de trein is 6 uur. Het bestuur. Faillissement ALKMAAR. Bij vonnis van de Rechtbank te Alkmaar, d.d. 28 Juli, is in staat van faillissement verklaard: Augustinus Christianus Rijnaarts, handelend onder „Rivo Knopenhuis" en wonende te Alk maar, Verdronkenoord 36. Rech- ter-commissaris: Mr. J. Krabbe; curator: Mr. J. R. de Groot, Ken nemerstraatweg 19, Alkmaar. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend te Alkmaar aangetroffen een type jachthond, kentekenen: teef, bruin wit gestippeld, lange staart, slappe oren; een donkere herdershond (kale plek op de rug en een jong hondje pl.m. 4 maanden oud. Ter beschikikng enige jonge poesjes. Adres Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Feestelijke ontvangst deelnemers Vierdaagse ALKMAAR. Zaterdagmiddag komen met de trein van 6 uur de Vierdaagse deelnemers van de res pectievelijke wandelsportverenïgm- gen: de Kaaskoppen, de Jeep, Rijks politie, de Rasa en 't Versleten zool tje uit Nijmegen terug. Met mede werking van de muziekvereniging Excelsior zullen zij feestelijk van 't station gehaald worden. De stoet gaat naar café de Graanhandel van de heer Jol aan he Luttik Oudorp, alwaar dit Vierdaagse feest met een gezellig samenzijn der gezamenlijke verenigingen wordt besloten. Tevens zullen alle deelnemers hier een kleine bloemenhulde in ontvangst nemen. De route is als volgt: Spoorstraat, Handelskade, Pa ternosterstraat, Kerkplein, Lange- straat, Houttil, Waagplein. Voor- dam, Zijdam, Luttik Oudorp. ALKMAAR Kaasmarkt 48.000 kg.; 11 stapels fabrieks- kaas f 80.8 stapels boerenkaas f 82.50, per 50 kg. Handel stug. JUBILEUM ZR. AMALIA ALKMAAR. In de Piusstich- ting werd in intieme kring Donder dag het 40-jarig klooster-jubileum van de Eerwaarde Zuster Amalia, die nu al weer 18 jaar te Alkmaar werkzaam is geweest, herdacht. Met een plechtige H. Mis, waar onder zang door het dameskoor van Mej. Schreurs, die de meerstemmi ge Mis van J. Nieland zongen, werd de dag begonnen. Om 10 uur was er een receptie voor de bewoners van het huis, die van deze gelegen heid gebruik maakten de jubilares- se bloemstukken en cadeaux aan te bieden. In de middag was er veel belangstelling van uit Alkmaar en wijde omgeving terwijl ook enkele bekenden uit Delft, waar Zr. Ama lia lange tijd heeft gewerkt, van hun medeleven blijk gaven. De dag werd besloten met een plechtig Maria-lof. R. K. MULO-EXAMEN Voor het op 28 Juli te Alkmaar gehouden R.K. Mulo-examen slaag den de volgende Candida ten: de da mes: J. C. Santbergen, B. C. Schuit S. T. W. M. Spit, D. G. Tamis allen te Alkmaar; J. J. Renkel, Aker sloot; de dames A. M. en D. A. C. M. Ruyter te Arnhem; Mej. A. C. M. Leyen, Bergen (N.H.); H. Zon neveld, J. P. Hamers en P. H. C. van Vuuren, te Beverwijk; de dames C. J. Sombroek, P. M. Pieters, C. E. H. Pirovano, te Heiloo; P. A. Manshanden en Mej. V. T. Verdonk te Hoogkarspel; Mej. C. Th. Vene, Hem; Mej. G. C. E. Schaper, Groo tebroek; M. Stam, Hoogwoud; H. N. A, T. Renckens, P. J. Schagen en S. van Schagen, te Hoorn; Mej. A. C. M. -Meyer, Middenmeer; Mej. M. A. Meyssen, Monnikendam; Mej. D. Stoop, Oudkarspel en J. P. Mul te Oudorp. V.V.V. KINDERFEESTEN TE BERGEN AAN ZEE Het V.V.V. bestuur heeft in combinatie met de Vereniging Paal 33 te Bergen aan Zee dit jaar ook voor de kinderen van onze gasten diverse amusementen in zijn feestprogramma opgenomen. Woensdagmiddag 3 Augustus a.s. om 3 uur zal in het Parnassia- park te Bergen aan Zee een voor stelling worden gegeven van de Levende Poppenkast, onder direc tie van de heer Joh. Frevel. Op gevoerd zullen worden de zeer komische nummers „De geleende Koekepan" en „de Gelaarsde Kat" Wij weten van vroeger gegeven opvoeringen in het openluchtthea ter, hoezeer dergelijke voorstellin gen bij kinderen in de smaak val len en menig volwassene zal me de onder de toeschouwers kunnen worden gerekend. De te spelen stukken worden met bijzondere smaak in kleurige costumes in de typische poppen- kastverschijningen door levende personen opgevoerd. De kinderen worden door het buitengewone spel sterk geboeid en herhaalde lijk zelf in het spel betrokken, waarbij de tekenen van vreugde en teleurstelling niet onder stoe len of banken worden gestoken. Dinsdag 16 Augustus 's mor gens van 10 tot 12 uur zal een grote zandfiguren wedstrijd wor denden gehouden. Deze wedstrijd is gratis opengesteld voor deelne mers tot 14 jaar en zal worden gehouden aan het strand te Ber gen aan Zee ter hoogte van Paal 33. Zowel enkelingen als groepen kinderen kunnen aan deze wed strijd deelnemen. Fraaie prijzen worden beschikbaar gesteld, wel ke aan de prijswinnaars zullen worden uitgereikt te 12 uur in de Prins Maurits te Bergen aan Zee De meddeingers wordt geraden gereedschap als scheppen en der gelijke mede te nemen. De deelnemers moeten een door hen zelf bedacht figuur of beeld in of op het strand formeren, zon der hulp van volwassenen. De beoordeling heeft plaats door een speciaal hiervoor benoemde jury, De aanmelding moet plaats hebben uiterlijk op Maandag 15 Augustus voor 6 uur bij de heer Haasbroek, Kerkstraat i, Bergen aan Zèe. Een buitengewone at tractie, die velen met belangstel ling zullen volgen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: KANS OP EEN REGENBUI! Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende regenbuien. Matige en af en toe vrij krach tige wind, aanvankelijk uit wes telijke richting later tussen West en Noordwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. VANDAAG WEER GROENTEN NAAR DUITSLAND De export van groenten naar Duitsland kan heden, 29 Juli, door gang vinden. Waarbij door de tuin bouwveilingen de volgende export percentages in acht dienen te wor den genomen: maximum 30 procent voor tomaten en maximum 50 pro cent voor elk der overige ten ex port naar Duitsland toegelaten pro ducten. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Peter z. v. Pieter Smit en Claina Maria Petri; Emile z. v. Emil de Ridder en Mar- garetha 'Johanna Timman. Overleden: Cornells Gerrit Jan Willig, oud 1 maand. Pieter Johan nes ter Burg, 25 jaar, ongehuwd. Bij baden in zee verdronken CASTRICUM. Nauwelijks had den de gebroeders Heere woonach tig in Castricum zich in zee be geven of de strandbezoekers be merkten dat er om hulp geroepen werd. Na veel moeite slaagde men er in een der zwemmers behouden op het strand te brengen, Zijn broer Th. Heere oud 32 jaar echter was inmiddels in de golven verdwenen. Het lichaam van de verongelukte is nog niet gevonden. Uitbreiding straatverlichting WAARLAND. In de gemeente Harenkarspel wordt de straatver lichting flink uitgebreid, er worden nl. niet minder dan 108 lichtpun ten bij geplaatst. In Waarland en Slootgaard is men met deze werk zaamheden reeds klaar gekomen. Er kwamen in dit gedeelte der gemeen te plm. 60 lampen bij. Voor de a.s. donkere avonden is dit een welkome verbetering, vooral voor Waarland; met zijn wegen en kaden, waar vele hoeken en bochten voorkomen. Zou 't niet mogelijk Zijn dat in de drie wintermaanden als 't des mor gens zo lang donker is, in de mor genuren de straatverlichting ook zal branden. Muziekcorps D.S.V. WARMENHUIZEN. Dezer da gen hield ons fanfarecorps een zo meravond-openlucht-concert te Krabbendam op het schoolplein. Het mooie weer was ook een fac tor, dat de belangstelling van ge heel de plaats naar de muziek uit ging. De diverse nummers, waar onder marsen, ouverture's vonden een aandachtig gehoor. Zondag 7 Aug, gaat de vereniging naar Bloemendaal op concours. Het verplichte werk is „Morgengloren", ouverture en vrij werk „Con Amo- re" ouverture, beide nummers van S. F. van Leeuwen. We wèfl'sën de vereniging met haar directeur, de heer den Das, goed succes. ARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts. zjjn vanaf Zaterdag 30 Juli te 14 uur tot Maandag 1 Aug. t.e 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen: Olree, Tam- sma, de Boer, van Slooten, van der Sluijs, Posthuipa, Groenhardt, 'de Groot en Swaters. DIERENARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Zondag 31 Juli 1949 hebben dienst de dierenartsen N. J. Bouwman, tel. 146 te Slootdorp en Hakkesteeght, tel. 437 te Schagen. Geslaagd W'MEER. De heren Brinkman en Bakker (Middenmeer) en de heer Visser (Slootdorp) slaagden dezer dagen voor de hoofdakte. De heer Th. Kemmeren, die op uitmuntende wijze de BNS te Voorhout heeft doorlopen, is ge slaagd voor toelatingsexamen MTS. WARMENHUIZEN, 29 Juli. 47.300 kg aardappelen: Eerstelingen 6.508.00, rode Eerstel. 8.80, drieL 5.105.40, kriel 4.10, witte Eigenh. 6 907.60, blauwe Eigenh. 6.507.10, grove 6.50—7.30, Bintje 6.50—6,80. GROOTEBROEK, 28 Juli. 220.000 kg aardappelen: Groot 6.407.00; klein 5.80—6.10, kriel 4.30—4.50, bL Eigenh. 6.10—6.30, blanke Eigenh. 6.807.40, rode Eerstel. 8.709.10; Bintje 6—6.10. ZUIDERKOGGE, 27 Juli. faidd. Schot 6.20—6.80, kleine 4.70—5.10, midd, rode 88.40, Eigenh. 5,50 6.90 aanvoer 25.000 kg. Bloemkool 6—37, sla 3.50—8.40, slabonen 39—44, snijbonen 13—35, rode kool 67, groene kool 66,10, kroten 6, bos- peen 615, komkommers 820, rode bessen 3244, kruisbessen 1428, Yellow 1239, Kruidenier 620, pruimen 3784, perziken 423, drui ven 1.371.49, witte bessen 1116. AVENHORN, 28 Juli. 67.500 kg aardappelen: Grove Schot 7.108.20, midd. 6.50—7.60, driel. 4.205.40, 12,300 kg rode Schot 8.20—8.60; 4700 kg ronde bieten doorgedraaid; 2870 kg slabonen 3640, 2500 kg zilver- nepuien 1217, driel. 2.803; 100 kg snijbonen 1822. MËDEMBLIK, 28 Juli. 52.000 kg aardappelen: Eerstel, gr, 6.206.80, kriel 4,10—1.20; Eigenh. 6.20—6.50; blauwe Eigenh. 6.10—6.30, Bintje 5.806.10, slabonen 3738, bieten 6. LANGEDIJK, 29 Juli. 100.000 kg aardappelen: Eerstelingen 77.70 driel 5.10—5.60, bl. Eigenheimer 5.20—6.60; 9000 kg witte kool 11-12.20 7400 kg gele kóól 7.20—7,50, 38,000 kg rode kool 66.30, 700 kg slabonen 32—37; 1500 kg bloemkool IA 30— 35.60; I 18—29.10. NRD.-SCHARWOUDE. 29 Juli. 93.000 kg aardappelen: Eerstelingen 6.10—6.90, rode Eerstel. 7.80—8.00; Eigenh. 5.807.10, bl. Eigenh. 5.70- 6.80; Bintje 5.906.10; Bevelanders 5.90i 50.000 kg witte kool 10.2012.90 800 kg rode kool 6.10, 500 st. bloem kool 1517, 1800 kg kroten I 6. 750 kg slabonen 3439.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2