Nieuw Accoord bereikt over „Staakt het vuren" Geen extra Amerikaanse troepen naar Europa Luchtbrug naar Berlijn wordt ingekrompen Eyskens blijft welgemoed f. 1.30 j KETEL 1 Generaal Bradley over verdedi gingsplan N. Atlantisch gebied Amerikaanse kruiser Columbus bezoekt Amsterdam IA/ Telefoon 530 ND AAN RYE" openluchtspel eerlijk idee TAS hebben LEEKWATER AMMONIA EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Overeenstemming inzake Staakt het vuren Zaterdag 30 Juli 1949 45e Jaargang No. 11627 Dr. van Royen vertrekt waarschijnlijk volgende week uit Indonesië Koninklijk Gezin teruggekeerd Communisten in China zetten opmars voort Nederland leent 15 millioen dollar 2.214.075 ton in 274.718 vluchten vervoerd Tentoonstelling Jeugd v. Nederland Einde volgende week een nieuw Belgisch kabinet REYNOLDS I \KTI'\TKOXE\ Hendrikplein'1 4 KNAAP 7 HOEN LENDEN :ors en belichting Aanvang 20.00 uur 1.25 (bel. inbegrepen) Aanvang 19.30 uur ing 1.25 (bel. inbegr.) Hoorn (J op reis gaat moet RIMA DE M U N K n pracht-sortering at 3 - Tel. 4759 rmeer 12 Alkmaar cöpv right QVQN itte Martyn los, jeuken. „Jullie de dieven heeft gehangen dief!? spook!??" Toen loorden, schrok- 'ehangen spook! t hij de winkel •kker", snauwde leggend en een gevend. „Voor- eld!" De bakker even later liep ojuist gekochte Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., (esp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vonde A s H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 liinen), K 2200DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BATAVIA, 29 Juli (Aneta). Dr. van Royen is uit Djogja te Batavia teruggekeerd. Op het vliegveld deed hij tegenover de pers mededeling van een gezamenlijk communiqué van beide delegaties. Dit luidt: Bij de sluiting van hun informele zitting te Djogja op 29 Juli hebben de voorzitters van de Nederlandse en republikeinse delegaties bekend gemaakt, dat de besprekin gen over het staken van de vijandelijkheden, welke op 25 Juli begonnen en waaraan de Unci heeft deelgenomen, op bevredi gende wijze besloten zijn. Een spoedige bekendmaking van de resultaten van deze besprekingen en de daaropvolgende staking van de vijandelijkheden kan verwacht worden. De delegaties keerden met twee vliegtuigen te Batavia terug. Uit het Unci-toestel stapten, behalve de leden van de Unci, o.m. Moh Hatta, de Sultan van Djogja, Sultan Sjah- rir. Het KLM-toestel, dat enige mi nuten later aankwam, vervoerde dr. van Royen en de leden van de Ne derlandse en Republikeinse delega ties. Ook kolonel Djatikusmo van de Republikeinse generale staf reis de mee. Dr. van Royen deelde aan Aneta mede. dat hij verwachtte in de loop van de volgende week uit Indone sië te kunnen vertrekken. De Republikeinse premier, Moh Hatta en de Republikeinse minister van Financiën, dr. Maramis, wor den 6 Augustus te New Delhi ver wacht. Na een verblijf van drie dagen als gasten van Pandit Nehru zullen zij naar Den Haag reizen voor de Ron de Tafel conferentie. Dr. Mohammed Hatta, de Repu blikeinse premier, zei, dat de Inl donenische guerillastrijders binnen kort bevel zullen krijgen om hun strijd tegen de Nederlandse troepen te staken. Hij wilde niet meedelen op welke dag dit bevel gegeven zal worden. Men verwacht, dat het Zaterdag of Zondag uitgevaardigd zal wor den, na een formele bijeenkomst der UNCI. Meer dan 100 afgevaardigden uit de Republikeinse en niet-republi- keinse gebieden van Indonesië zijn van plan om op 6 Augustus naar Den Haag te gaan vliegen. Het bevel om het vuren te staken zal volgens vroegère verklaringen van Rum betekenen, dat beide par tijen hun huidige posities niet mo gen verlaten, terwijl geen van beide partijen de wapens behoeft in te le veren. STOFZUIGER IN KOEIENSTAL Op de boerderij van de gebroeders Vierboom te Leuth Gldheeft de stofzuiger een nieuwe be stemming gevonden. Men klopt, veegt en zuigt er de koeien mee. Deze bewerking is ont staan uit het verlangen om 's winters de stallen zo schoon mogelijk te houden, hetgeen hygië nisch melken bevordert. Het onderhoud van de koeien vereist veel aan dacht en tijd. De dieren moeten geregeld geros kamd worden. Haar en stof komen dan elders in de stal terecht. In Leuth vond men dat niet al te fris. Daarom kamt men daar oud haar los, waarbij de huidspie ren vrij komen. Nadien gaat de stofzuiger op het koebeest. Haar en stof komen dan netjes in de zak terecht. De koeien vinden deze bewerking zo prettig, dat zij al naar hun verzorger gaan toestaan als hij de stofzuiger aanzet. Na de bewerking wordt de koe netjes afgeborsteld. Haags commentaar. Gevraagd naar een recatie van de Nederlandse regering op de be richten uit Batavia, die spreken van overeenstemming betreffende het „cease fire", deelt men het ANP van bevoegde zijde mede: De regering wacht thans op een rapport over de resultaten der be sprekingen in Djogja. Zodra de tekst ontvangen is, zal de regering deze in beschouwing nemen, tenein de haar standpunt te bepalen, waar na dit zo snel mogelijk ter kennis van Batavia zal worden gebracht. Zoals bekend, ligt het in het voor nemen het overeengekomene in een zitting van de beide delegaties teza men met de Unci daarna officieel te formaliseren. H. M. Kóningin Juliana, Z. K, H. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene, die in het White City Stadion te Londen, gedurende een week de National Horse Show hebben bijgewoond, zijn gisteravond om acht uur per vliegtuig op Soes- terberg teruggekeerd. Men begaf zich onmiddellijk naar het Paleis Soest dijk. HONGKONG, 29 Juli. (Reuter). Tsjangsiah, de hoofdplaats van de Chinese provincie Hoenan was he den nog in nationalistische handen, doch ten Zuiden en ten Oosten van de stad zetten de communisten hun opmars naar het Zuiden voort. 160 K.M. ten Noordwesten van Tsjang siah dringen zij de voorsteden van Tsjangteh binnen. In het Zuiden werden commu nistische troepen gemeld op 100 K.M. ten Oosten van Hengjang, welk strategisch spoorwegknoop punt zij van Kanton trachten af te snijden. Regeringsautoriteiten te Kanton leverden tegenspraak op de berich ten, dat de regering voornemens is deze stad te verlaten. Zij gaven ech ter geen commentaar op de berich ten uit gewoonlijk betrouwbare bron, dat de nationalistische autori teiten reeds enige maanden geleden accomodatie hebben geboekt in Tsjoengking, de regeringszetel ge durende de Japans-Chinese oorlog van 1937 tot 1945. Er zijn echter aanwijzingen, dat het communistische offensief zich ook in de richting van Tsjoengking ontwikkelt. FRANSE REGERING KREEG MEERDERHEID MET 3 STEMMEN PARIJS, 29 Juli (Reuter). De Franse regering van Henri Queuil- le verwierf hedenavond in de Nationale Vergadering een meer derheid van slechts drie stemmen over de kwestie van de vacantie- gratificatie voor personeel van de nationale dienst voor sociale ver zekering. De officiële cijfers van de stemming waren: 289 voor de regering en 286 tegen haar. Ofschoon deze meerderheid de kleinste was, die enige Franse regering na de bevrijding heeft behaald, verklaarde Queuille zich in de wandelgangen tevreden en vastbesloten om in functie te blij ven. In feite was de stemming een vertrouwensvotum, al had de regering haar niet als zodanig aan gekondigd. Zij had plaats nadat Queuille de Assemblee had verzocht het debat over de kwestie der vacantiegra- tificat|es uit te stellen. WASHINGTON, 29 Juli (AP) De wereldbank heeft vandaag een lening van 15.000.000 dollar aan Nederland verleend voor de weder opbouw en modernisering van fa brieken, die vrijwel voor iedere sec tor der Nederlandse industrie wer ken. Deze lening is pas de tweede van het type herstellening en in totaal de derde, die de Wereldbank aan een Europees land verstrekte sedert de Ver. Staten in het voorjaar van 1948 met het Europese herstelpro gramma begonnen. De 15.000.000 dollar zijn bestemd voor de betaling van fabrieksuit- rusting, gekocht o.a. in de Ver. Staten, België en Zwitserland. De machines dienen ter verbetering van 24 fabrieken voor chemische producten, electrische apparaten, textielmachines, papier en cera- rriiek. ITALIAANSE SENAAT RATIFICEERT ATLANTISCH PACT ROME, 30 Juli (Reuter). De Italiaanse Senaat heeft vanmorgen vroeg het Atlantisch Pact goedge keurd met 175 tegen 81 stemmen bij één onthouding. De vorige week werd het pact reeds door de Kamer geratificeerd. Vijftienhonderd jaar geleden landden de Vikingen met speren gewapend in Engeland. Vorige week startte een aantal Deense matrozen, als Vikings uitgedost, met de „Hugin''' en thans zijn zij Engeland bij Broadstairs (Kent) opnieuv^ „binnengevallen". Ongeveer honderdduizend mensen begroetten hen echter uit bundig WASHINGTON, 29 Juli (Reuter). De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Bradley, heeft heden, in een ge tuigenis voor de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden over het wapenprogram, een uiteen zetting gegeven van een uit vijf punten bestaand plan voor de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied. Generaal Bradley zei, dat de in het plan vervatte aanbevelingen gebaseerd waren op het principe, dat de man in de beste positie het werk zou doen, waarvoor hij het meest geschikt was. Het plan luidt: 1. De V.S. zouden worden belast met het bombarderen van strate gische doelen. 2. De Amerikaanse marine en de zeemogendheden van de West- Europese Unie zouden de belang rijkste operaties ter zee uitvoeren, met inbegrip van het schoonhou den van de zeewegen. De landen van de West-Europese Unie en de andere landen zouden zelf hun havens en kusten verdedigen. 3. Erkend werd, dat de kern -an de luchtmacht zou komen uit WASHINGTON, 29 Juli (A.P. en Reuter). De Amerikaanse minister van defensie, Louis Johnson, heeft vandaag aan de commissie voor de betrekkingen met het buitenland van het Huis van Afgevaardigden met grote nadruk verklaard, dat er krachtens het programma tot militaire bijstand geen Ameri kaanse troepen naar het buitenland zullen worden gezonden om het materiaal, dat Amerika zal verschaffen, te gebruiken. Het programma voor militaire bü- stand is uitsluitend een programma van assistentie wat betreft uitrus ting, technische adviezen en oplei ding. Het enige hierbij betrokken Amerikaanse personeel zal strikt beperkt blijven tot een aantal spe- Enorm was de menigte belang stellenden Vrijdagmorgen, toen de Amerikaanse kruiser „Columbus", de kolossale zeereus met haar 9 acht-inches kanons, haar pom poms en haar vele mitrailleurs, die dreigend hun lopen de lucht insteken, de haven van IJmuiden binnenliep. 21 kanonschoten wer den door een saluutbatterij afge geven, welke beantwoord werden door de veldbatterij van het artil lerie-opleidingscentrum. De Amerikaanse zware kruiser „Columbus", 13.600 ton, is voor een bezoek, dat tot 2 Augustus zal duren, in de hoofdstad aangekomen. f In IJmuiden gingen de Ameri kaanse consul-generaal, Jesse F. van Winckel, en de rijkshaven meester G. A. Man aan boörd van de kruiser, terwijl op het gebouw van de kustwacht de Nederlandse driekleur werd gehesen. Te half elf stoomde de Colombus op naar de hoofdstad, waar het schip plaats nam aan de Sumatrakade op de plaats van het m.s. „Oranje", Nederlands trots. De „Columbus" is echter 30 meter langer dan de „Oranje", zodat de gehele kade thans is afgeschermd door een grote grijze massa. Een drukke ferrydienst tussen de kade en de wal achter het Cen traal Station voert de Amerikaan se „Jant,jes" in grote massa er zijn er ruim duizend aan boord naar de stad. Inmiddels kunnen de Amsterdammers een tegenbezoek brengen op Zaterdag, Zondag en Maandag, des middags tussen half twee en half vijf, waarbij zij om kwart over twee een demonstratie kunnen bijwonen met de helieop- tère aan boord, welke de plaats heeft ingenomen van de oorspron kelijke vier verkenningsvliegtui gen. Ruim 17.500 ton water verplaatst deze bodem. De brug, het hart van het schip, is hoger dan het ge bouw van de Mij. Nederland, en is men eenmaal op het dek, dan eerst constateert men eerst recht welk een ingenieus bouwwerk deze machtige reus is. Tot Woensdag a.s. zal het schip in de Amsterdamse haven blijven, waarna het naar Plymouth zal op- stomen. In de tussentijd wachten officieren en manschappen een druk programma. cialisten voor opleiding en techni sche zaken die de deelnemende lan den zullen assisteren en adviseren. Tevens noemde Johnson de vol gende punten: 1. Uitrusting voor de opbouw van het militaire apparaat der Atlan tische Pact mogendheden zal ver schaft worden uit wat er in de Ver. Staten aan oorlogsmateriaal over is of zal tijdelijk van de reserve voor raden afgenomen worden. Later zullen de reserve voorraden weer aangevuld worden. Dit zal het Ame rikaanse apparaat niet zeer ver zwakken. 2. Deze wapens hebben ten doel de pact-landen te versterken tot dat zij in de loop der eerstkomende jaren zelf wapens kunnen beginnen te maken. 3. Beperkte hoeveelheden grond stoffen en machinegereedschappen zullen aan de pactlanden worden verstrekt om hen in staat te stel len een begin met hun eigen wa penproductie te maken. Johnson verzekerde de commissie, dat een bevredigende regeling voor de samenwerking tussen de militai re commandanten van West-Europa zou worden gemaakt alvorens de V. S. tot verzending van wapens over gaan. Johnson zeide dit in antwoord op een verklaring van de Repbli- kcinse afgevaardigde Fulton, die „geschokt" was over het feit, dat generaal de Lattre de Tassigny on der bevel van veldmaarschalk Montgomery aan het hoofd der land strijdkrachten van de Westelijke Unie was gesteld. Fulton noemde de Tassigny iemand, die in de jongste oorlog geen bevelen van het eenhoofdig opperbevel had aangenomen, en vroeg, welke samenwerking men van een dergelijk type man aan het hoofd van de landstrijdkrachten kon verwachten. Johnson zeide verder, dat de Verenigde Staten er de grootste waarde aan hechtten, dat de best gequalificeerde mannen het beheer zouden voeren. Hij weigerde in het openbaar de verdiensten van de verschillende Europese bevelheb bers te bespreken. Europa, geholpen door andere landen, naarmate zij in staat zijn te mobiliseren. 4. Engeland, Frankrijk en nabij gelegen landen zouden voor het grootste deel aanvallen en bom bardementen op korte afstand en hun luchtverdediging voor hun rekening nemen. De V.S. zouden de „tactische" luchtmacht voor hun eigen grond- en marincstrijd- krachten en voor de Amerikaanse verdediging behouden. 5. Andere landen zouden voor namelijk bijzondere missies ver vullen, naar gelang van hun lig ging ten opzichte van het moge lijke strijdtoneel. Naar aanleiding van de verant woordelijkheid der V.S. voor bombardementen op strategische doelen, zei Bradley nog: „Wij heb ben in dit land herhaaldelijk er kend, dat in de gemeenschappe lijke verdediging voorop moet staan ons vermogen om de atoom bom af te leveren". Het belangrijkste van de alge hele strategie was, dat wanneer elk land in staat was zichzelf te verdedigen, als onderdeel van een collectief strategisch plan, er een formidabele macht was en een duidelijk economisch gebruik van krachten, hulpbronnen en men senmateriaal. EXPLOSIE IN ZAANSE FABRIEK Gistermorgen omstreeks 6 uur heeft zich opnieuw een explosie in de Extraheer-fabriek „Het Zwarte Kalf" te Zaandam voor gedaan, tengevolge van het ma ken van kortsluiting van een mo tor, die een transportband voedt. Deze explosie veroorzaakte een begin van brand, die door het fabriekspersoneel van de N.V. Jan Schoemaker geblust werd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. BERLIJN, 29 Juli (Reuter en A.P.). Officieel is meegedeeld, dat de Westelijke autoriteiten in Duitsland met ingang van 1 Augustus de luchtbrug naar Berlijn op progressieve wijze zullen inkrimpen. Op 31 October zal zij geheel opgeheven worden. De installaties en een reserve aan vliegtuigen zullen echter in gereedheid worden gehouden om zo nodig de lucht transporten onmiddellijk te kunnen hervatten, aldus de Brits- Amerikaanse mededeling. Het besluit is genomen omdat de voorraden in Berlijn thans voldoende zijn. Wanneer-de luchtbrug is opgehe ven, zullen er waarschijnlijk nog oefenvluchten gehouden worden. De dagelijkse tonnage zal in Aug. 3700 bedragen, in September 2100 en in October 1000. Dit zal een grote verlichting voor de piloten betekenen, die gemid deld per dag 8000 ton aanvoerden en die een dagrecord bereikten van 13.000 ton in 24 uur. De luchtbrug is ingesteld op 28 Juni 1948, nadat twee weken eer der Berlijn door de Russen werd geblokkeerd. Lt. generaal John K. Cannon, de Amerikaanse bevelhebber zei dat de bekendmaking van het beëindi gen van de luchtbrug voor de vrije volkeren van de gehele wereld be tekende het succesvolle beëindigen van een lange en moeilijke taak van de gecombineerde strijdkrachten van Amerika, Engeland en Frank rijk. Tijdens de luchtbrug kwamen door het neerstorten van vliegtuigen 70 man om het leven. Hiervan waren 39 Britten en de rest Amerikanen. Het juiste cijfer van de totale kosten is nog niet bekend, maar zij worden geschat op 12 millioen dollar per maand. BINNEN 14 DAGEN RAPPORT OVER RAMP MET DE „FRANEKER" Prof. Vening Meinesz over de ramp van de Franeker Prof. dr. ir. F. A. Vening Mei nesz, hoofddirecteur van het K.N. M.I. in De Bilt, die deel uitmaakte van de door ae Nederlandse rege ring uitgezonden commissie voor het onderzoek naar de ramp met de K.L.M.-Constellation „Frane ker", is op Schiphol teruggekeerd. Prof. Vening Meinesz heeft zich uitsluitend bezig gehouden met de meteorologische problemen. Hij deelde mede, dat het onder zoek Woensdag j.l. is geëindigd, doch dat zijn mede-commissiele den zich voor het verkrijgen van nog enige gegevens naar New Delhi hebben begeven. Zij zullen Maandag aanstaande terugkeren. Prof. Vening Meinesz herhaalde zijn reeds te Bombay afgelegde verklaring over zijn erkentelijk heid voor de grote onpartijdigheid, waarmede de autoriteiten van In dia het onderzoek hebben ge voerd. Merkwaardig was, dat de commissie van onderzoek uit vier Nederlanders en drie Indiërs was samengesteld. De commissie is dagelijks van uit Bombay in contact getreden met de regering en de rijkslucht vaartdienst in Nederland. EXPORT GROENTEN NAAR DUITSLAND TOT NADER ORDER GESTAAKT Het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit deelt mede, dat de export van groenten naar Duits land van morgen, Zaterdag 30 Juli af, tot nader order is stopgezet, wegens uitputting van de be schikbare betalingsmiddelen. Ten aanzien van de export van fruit op het Juli-contingcnt ad 500.000 dollar naar Duitsland wordt me degedeeld, dat morgen, Zaterdag, de uiterste datum van export is, Waarbij er speciaal de aandacht van de exporteurs op wordt ge vestigd, dat de wagon- en auto ladingen uiterlijk Zondag 31 Juli de Nederlands-Duitse grens ge passeerd moeten zijn. De Britten zeggen dat op 15 Juni hun aandeel 8.5 millioen pond be droeg. Het totaal aantal tonnen goederen dat vervoerd werd door Amerikaan se en Britse vliegtuigen bedroeg tot op heden 2.214.075 ton in 274.718 vluchten. Voor de luchtbrug wer den 211 Amerikaanse en 117 Britse machines gebruikt. Ofschoon geen officiële cijfers over de voorraden voedsel en steen kool, die thans te Berlijn liggen op gestapeld, gegeven zijn, is men van mening dat, wanneer de luchtbrug operatie geheel wordt stopgezet, er genoeg voorraden voor drie maan den zullen zijn. Voor de luchtbrug werkten in Berlijn 10.000 Duitse arbeiders aan lossen en vervoer. Men vreest, dat zij dan het leger van de 194.000 ge heel-werklozen in West-Berlijn zul len vergroten. Tweeduizend man elitetroepen van de Britse, Franse en Ameri kaanse luchtstrijdkrachtetn hebben gisteren deelgenomen aan de groot ste sinds de oorlog in West-Duits- land gehouden militaire parade op het vliegveld Fassberg bij Hanno ver, ter herdenking van het perso neel van de luchtbrug, dat bp de vervulling van zijn taak het leven liet. MR. SCHOKKING NOG NIET NAAR INDONESIË Naar wij van officiële zijde ver nemen heeft het plan bestaan, dat de minister van oorlog en van marine, mr. Schokking, zich voor korte tijd naar Indonesië zou be geven, met name voor de regeling van enkele demobilisatie-aangele genheden. De minister heeft ech ter voorlopig van de reis afgezien, aangezien deze aangelegenheden op andere wijze kunnen worden afgedaan en voor de voorbereiding der begrotingen 1950 van de mili taire departementen zijn aanwe zigheid hier te lande vereist wordt. KARDINAAL DE JONG LID VAN HET ERE-COMITE De Koningin heeft het bescherm vrouwschap ovor de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" op zich ge nomen. De Prins der Nederlanden treedt op als ere-voorzitter van het Ere- comité. De ministers dr. W. Drees, mr. J. H. R. van Schaik, mr. Th. J. R. Wijcrs, mr. J. H. van Maarse- vecn, dr. Th. Rutten, mr. dr. J. in 't Veld, mr. dr. A. M. Joekes, als mede mr. Arn. J. d'Ailly, burge meester van Amsterdam, de Com missarissen der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot (Zeeland), E. H. Ebels (Groningen), mr. dr. F. J. M. A. H. Houben (Limburg), mr. L. A. Kesper (Zuid Holland), mr. H. P. Linthorst Homan (Friesland), Jhr. Dr. C. G. C. Quarles van Uf- ford (Gelderland), Prof. Dr. J. E. de Quay, Noordbrabant, M. A. Rei- nalda (Utrecht), Ir. J. B. Ridder de van der Schueren (Overijssel) dr. J, E. Baron de Vos van Steenwijk (Noord Holland), mr. dr. R. H. Ba ron de Vos van Steenwijk (Dren the) zijn leden van dit erecomitè. Ook Kardinaal dr. de Jong en dr. K. H. E. Gravemeyer, voorzitter van de contactcommissie van de Oecumenische Raad van Kerken hebben het lidmaatschap van het erecomitè aanvaard. (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL. Hoewel de bespre kingen van formateur Eyskens met de socialisten en liberalen blijven hangen op het moeilijke koningsvraagstuk, blijft de forma teur welgemoed. Toen wij hem vroegen naar zijn indrukken, ver klaarde hij ons vastbesloten te zijn met zijn drieledig overleg voort te gaan. Zelfs liet hij doorscheme ren het niet uitgesloten te achten dat hij aan het einde van de vol gende week de crisis zal hebben opgelost. De formateur, zo bleek ons verder, is geheel klaar met zijn program- voor een nieuwe regering. Dit program voorziet in oplos singen voor de financiële, econo mische en sociale vraagstukken, alsmede voor de schoolkwestie, ten aanzien waarvan hij beschikt over een geschreven overeen komst, die de schoolgelijkheid in het leven zou roepen. Voor de ko ningskwestie houdt hij zich aan het standpunt, dat reeds van Cau- welaert heeft ingenomen, der halve: volksraadpleging. De uitslag daarvan moet in dis cussie worden gesteld op een ver enigde bijeenkomst der beide Ka mers, die, wanneer het resultaat daarvan gunstig luidt voor de ko ning, tot het afschaffen van de wet van 1945 zouden overgaan. Over alle punten van zijn pro gram heeft Eyskens met de socia listen en liberalen overeenstem ming kunnen bereiken, met uit zondering evenwel van de ko ningskwestie. Beide partijen aan vaarden wel het principe ener volksraadpleging, maar zij wen sen ook een vastgesteld percen tage. Woensdag hebben de socia listen de formateur voorgesteld een delegatie uit de drie partijen naar koning Leopold te zenden, teneinde te trachten opheldering te verkrijgen over het percentage, waarmee hij eventueel genoegen zou kunnen nemen. De C.V.P. heeft dat geweigerd en zij aan vaardde evenmin dat dan een C.V.P.'er namens de drie partijen zou gaan. In socialistische kringen ver luidde Donderdag, dat de socia listen en liberalen op eigen ge legenheid een mannetje naar Pregny zouden sturen. In dit ver band werden al namen genoemd van Spaak en Devèze, die zich naar Zwitserland zouden begeven. Eyskens zet zijn besprekingen met de socialisten en liberalen deze week in elk geval voort. Van het comité der twaalf uit de C.V.P. wordt een nieuw voor stel inzake de koningskwestie ver wacht. Bijvoorbeeld een démarche bij de koning om een socialistisch- liberale afvaardiging te willen ontvangen. Tc Brussel circuleerde het gerucht, dat de C.V.P. reeds Donderdag contact met de koning zou hebben gehad om hem hier over te polsen. De C.V.P. zelf wenst evenwel zich bij zulk een delegatie niet aan te sluiten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1