Historische Genootschap Oud Westfriesland jubileert Alkmaar Een ouverture Amphibievaartuigen in nood bij Terschelling Gemeenteraad Egmond-Binnen PAG. 3 VERWACHTING :tberichten nderijgoederen TEL. 2451 en familie- Sling e poppenkast NVEILING ker Groenten e te ingedijk ibollenveiling ouwers 1M0NSTRATIE ■NSNIJDER Er ZOON Westfriezendagen werden populair Cultuur en landaard bleven bewaard BEMANNING GERED 'ocantietrips comfortabel I „St. Caecilia" in uniform De drukste kaasmarkt Zaterdag 30 Juli 1949 (Advertentie) sld door het K.N.M.I. eldig van Zaterdag- ndagavond. ELIJK REGEN opklarend; vannacht nende bewolking ge- •egen, het eerst in het i, latrtr in het zuid- het land. Morgen in i de dag enkele ver- laringen. Weinig ver- temperatuur. Aanvan gende, later matige s en langs de Wadden- jk harde wind tussen west. IUIZEN, 30 Juli. 90.700 .en: Eerstel. 6.908.10, '.60, drici. 4.205.80, rode Eerstel. 8.90—9.10, 6.50, grove 6.807.20; 7—7.50 blauwe Eig. ove 6—6.50, slabonen N, 29 Juli. 36.200 kg grove Schot 7.90—8.20, r.20, driel. 4.20—4.80; Schot 8.20—8.60; 1500 16.80—17, driel. 2.80—3. ROEK, 29 Juli. 190.000 len: Eerstel, gr. 6.60— —5.90 kr. 4.20—4,40; bl. -6, blanke Eigenh. 6.60- rsteling 8.208.80, Bin- [Jselster 5.70; Bevelan- 10 bos bospeen 56, 600 1 6—21, 200 kg slabonen rode kool 4.80, 1600 kg 1SPEL, 29 Juli. 90.000 en: rode Eerstel. 8.20 app. grof 7.708.40, fijn iel 4.10—4.40, late aard- -6.20; 60 kg stambonen 3GGE, 29 Juli. Midd. -6.80, kleine 4.705.30, —8.60, Eigenh. 5.505.60 10 kg. Bloemkool 640, slabonen 2834, snij- rode kool 68.10, kro- ommer 617, groene Yellow 1039, Kruide- leauty 1124, rode bes bes 18—33, perziken in 34 84. 'onder van Egmond aan UGUSTUS 1949 in van onderstaande uit tig wrakhout, 1 joon cn mg verkoop 10 uur v.m. gemeester-Strandvonder Egmond aan Zee, M. NIELE. AUGUSTUS half drie goochelaar en buik- n in wonderland. nde en sprekende pop, cent (a, r, i.) 1 Aug. van 11—1 uur. riling zal gehouden wor- ,s. 's morgens te elf uur. pet. van de omzet. Er aid worden van de vei- ingebracht worden uit» oensdag vóór elke vei» at 's avonds 6 uur. -sortering en telling. HET BESTUUR. ■PATENT DENSDAG 3 AUGUS- op het land van de irdervaarfr te Stompe. Zegt het voort! ïtlhouwwcrk tuigen TELEF. 2706 HET HISTORISCH GENOOTSCHAP „OUD WEST-FRIESLAND", dat op een uiterst vruchtbare werkperiode van 25 jaar kan terugzien, gaat dan jubileren. Hoewel vergeleken met zuster verenigingen behorende tot een der jongste genootschappen, die zich op het gebied van geschiedenis én oudheidkunde bewegen, kan het trots gaan op een staat van dienst, die gekenmerkt wordt door een nimmer falende activiteit voor het behoud van de oude cultuur van het West-Friese volk en het bewaren van een land aard, die in ons, aan oude gebruiken weliswaar rijke land, toch dreigde verloren te gaan. In een tijd, waarin op alle gebie den van het leven niet alleen een nieuwere opvatting zich baan brak, modernere werkmethoden werden toegepast, maar bovenal zich een andere geestesgesteldhèid open baarde, namen een paar mannen, Maandag 1 en Dinsdag 2 Augustus viert het Historisch Genootschap „Oud West fries land" te Hoorn zijn zilveren bestaansfeest. De dag tevoren houdt de Katholieke Bond voor het Gezin te Hoorn zijn gewestelijk Congres over ac tuele Gezinsproblemen, beslo ten met een historisch open luchtspel over Maria en West- friesland. Onopzettelijk en onbedoeld is deze katholieke demonstra tie als het ware de ouver ture van de herdenking van het Historisch Genootschap, al zou het, indien het verband tussen beide opzettelijk en ge organiseerd gelegd was, nog juister zijn qeweest, indien er van een „apotheose" had kun nen worden qesproken, en congres plus spel dus na de feesten van het Genootschap plaats hadden kunnen hebben. Maar dat is nu eenmaal niet zo. Uiteraard hebben Gezins bond en Genootschap geen contact; zij hebben daar nooit aan gedacht, het is in hun hoofd niet opgekomen, zij heb ben er nooit redenen voor ge vonden. Maar niettemin is er ver band tussen de katholieke de monstratie van Zondag en de historie-feesten van Maandaq en Dinsdag; het toevallige sa mentreffen van beide qeeft ons de gedachte in de pen, dat Congres en Spel zeer qoed als ouverture van. de Genoot schapfeesten beschouwd zou den kunnen worden. Het Historisch Genootschap heeft voor het verdedigen en bewaren van historie en oud heid van ons gewest vele ver diensten. Maar historie en oudheid hebben slechts hun volle waarde als zij voort- bloeien in een levend qe- slacht. Het Genootschap wil het vóórqeslacht eren, maar hoe zal dat doeltreffend ge schieden zonder een verant woorde, gefundeerde en doel bewuste zorg voor het naqe- slacht? Het moderne werk van een vereniqing als de Katholieke Bond voor het Gezin, past na tuurlijk niet in het kader van de arbeid van het Historisch Genootschap, maar niettemin mag dit feestvierende gezel schap zich toch qelukkig prij zen, dat er een streven is, al meer dan dertiq jaar, en juist in ons kinderrijke gewest zeer sterk, dat de aandacht en de medewerking van vele instan ties richt op de onophoudelijke zorg, qeestelijk en stoffelijk, voor het gave gezinHet gave qezin, dat de tradities van het verleden verantwoord hand haaft en deze grondvest in de hooqste cultuur, de qodsdienst. Treffend is het in het spel van meester van der Knaap te ervtaren, dat het voor de vol ledige kennis en erkenning! van de historie nodig is, aan de betekenis van, de godsdienst alle recht te doen wedervaren en voor goed af te rekenen, met de vaak onbewust ge maakte fout, dat de Neder landse, en dus ook de Noord hollandse en de Westfriese ge schiedenis, pas zou beginnen met 1572. De eeuwen vóór dien heb ben ook in gewest veel schoons te zien gegeven, waarop de godsdienst haar stempel heeft gedrukt, en wier tradities voortleven in de talrijke en sterke roomse qeslachten, be schut door de hier zo veelvul dig en overtuigend vereerde Heilige Maagd! Wel, na een die met vrees de tijd tegemoet za gen, dat veel van het schone, dat aan hun streek zo'n bekoring ver leende, zou gaan verdwijnen, het kloeke besluit, zich op alle manieren te weren tegen een langzaam aan opdringende vloed, die dreigde ook West-Friesland te verzwelgen. En zo werd in het jaar 1924, toen ook in Noord-Holland lang zamerhand bepaalde gebruiken, oude gebouwen, een eeuwenoud dialect, begoiinen te verdwijnen, in Hauwert, in het hartje van West-Friesland het initiatief ge nomen om 'n ver. op te richten, die zich op alle denkbare wijzen zou inspannen om het karakter van deze mooie streek te behou den. Het is het toemalige bestuur van 't Departement van de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen te Hauwert geweest, dat het initiatief nam tot de oprichting, van de vereni ging Oud West-Friesland, welke in Hoorn geschiedde. Naast de heren Volhert Kay, Jb. de Jong en P. Veerman, bleek Dr. G. van Balen Blanken, de in West-Friesland zo populaire figuur, en de bekende on derwijzer K. Ruiterman, voor de nieuwe vereniging veel te voelen. Toen eenmaal de oprichting een feit was werd op 8 October een be stuur gekozen, dat bestond uit Dr. van Balen Blanken als voorzitter, K. Ruyterman als secretaris en D. Brouwer als archivaris. Voorts wer den uit alle plaatsen zoveel moge lijk bestuursleden benoemd opdat daardoor tot uiting zou komen, dat het genootschap zijn werkterrein over de gehele tot West-Friesland behorende streek zou uitstrekken. Er is door d?ze ménsen veel werk verzet en hun ideën vonden lang zamerhand ingang bij een grote kring van belangstellenden. Het le dental werd uitgebreid en steeg in deze 25 jaar van 132 tot ver over de duizend in 1949. Westfriezendagen De jaarlijks terugkerende alge mene vergaderingen, die een eigen karakter en sfeer hadden en nog hebben, en die, zoals wij dezer da gen in het blad „De Speelwagen" lazen, niet gehouden maar gevierd werden, zijn, door hun bijzonder cachet bij de bevolking populair ge worden en werden bekend als de Westfriezendagen. Het werden folkloristische hoogtijdagen bij uit stek en zijn als propaganda-object vrijwel onmisbaar geworden. Want de belangstellende die wel iets voor steun voelt, wil nu eenmaal eerst eens iets zien, en daarvoor biedt de Westfriezendag gelegenheid te over. Omvangrijke arbeid Het werk, dat het genootschap verricht, is tamelijk omvangrijk en beweegt zich niet alleen op folklo ristisch terrein alleen Zang, Muziek dans, klederdrachten, dialecten, bouwkunde, literatuur en toneel, 't zijn allemaal objecten, die ofwel voor een aparte commissie, zoals die ter bevordering van het Lande lijk Schoon opgericht in 1926, of de commissie voor Landschapsschoon in Noord-Holland, of voor groepen van leden aantrekkelijk studie-ma teriaal vormen. De pogingen, om een goed eigen lied te brengen, zijn nog niet ge slaagd, wel heeft de vereniging sinds 1934 een eigen vlag. Er wer den, vooral voor bredere kring be stemd, uitgaven verzorgd waarin 't streekkarakter tot uiting kwam, oude boerderijen of gebouwen, die door slopershand dreigden te vallen Werden voor 't nageslacht bewaard en wetenschappelijk onderzoek werd steeds bevorderd en daadwerkelijk gesteund. Daarbij werd, vooral in later jaren, 't eigenlijke Westfriese gebied vaak overschreden en sa menwerking verkregen met andere genootschappen, zodat als vrucht daarvan in 1946 't Maandblad „De Speelwagen kon verschijnen, waar in steeds een grote plaats aan het Genootschap is toebedeeld. Dat het dorpseigene van zovele Westfriese dorpen tot op de dag van heden, ondanks snelverkeer en model-autowegen, toch bewaard is gebleven, is zo niet geheel, dan toch in grote mate te danken aan de nimmer aflatende activiteit van het Genootschap. En ook de rationali satie op vele bedrijven, de mechani satie vermochten niet de oude sfeer die zo weldadig over deze streek hangt, te verdrijven. Het Genootschap heeft, niet al leen voor ons gewest, maar voor geheel Noord-Holland, ja, zelfs, we tenschappelijk bezien, voor geheel ons volk grote verdiensten. Óp de achter hem liggende vijf en twintig jaar kan met voldoening worden teruggezien en bestuur en ieden mo gen in het bereikte een aansporing zien om met vertrouwen de toe komst, de volgende vijf en twintig jaar in te gaan. Sggfe MÉMli Het Zweedse vrachtschip ,,C. A. Banck", dat op 1 Maart van dit jaar bij hevige storm op het Bloemendaalse strand aan de grond liep, is Donderdagavond om kwart voor zes vlot gekomen. Door de sleepboten „Maas" en „Blankenburg" werd het schip naar de haven van llmuiden en „Blankenburg" werd het schip naar de haven van gesleept. HARLINGEN. Het motorschip „Tijdgeest", dat gistermorgen on der Terschelling met zogenaamde amphibievaartuigen aan het oefe nen was, is in moeilijkheden ge raakt. De bemanning is door een vlet van het eiland Grient van de boot gehaald. Ook het douane- vaartuig „StormtVogel" van Har- lingen verleende assistentie. De reddingsboot „Twente", tijdelijk op Terschelling gestationncerd, was eveneens uitgevaren, doch behoefde geen assistentie te ver lenen. „ouverture" van Zondag, Ge zinscongres en Historisch Ma- riaspel, moqe het Historisch Genootschap „Oud Westfries land" feestelijke en succes volle dagen beleven. In een, door verzorgde en erkende christelijke qezinswaarden le vend qeslacht, zal dan het ideaal van het jubilerend Ge nootschap: eerbied voor vroe gere historie en oude cultuur, doeltreffend verwerkelijkt kunnen worden! Om vijf uur gistermorgen waren de twee kleine amphibievaartui gen, bemand met zeven employe's van de Nederlandse Aardolie Maatschappij te Oldenzaal die op de Waddenzee metingen laat verrichten overboord gezet van het moederschip de „Tijdgeest". De vaartuigen, die ten behoeve van de verschillende metingen een zeer kostbare apparatuur aan boord hadden en gebruikt worden om op ondiepe plaatsen te opere ren, geraakten tegen tien uur in nood, toen door de grote golfslag, die was komen opzetten, de vaar tuigjes door het overslaande water vol dreigden te lopen. De opva renden gaven noodseinen, die ge lukkig werden opgemerkt door de „Tijdgeest", die om kwart over tien het douanevaartuig „Storm vogel" in het Blauwe Slenk praai de en de kapitein verzocht via de boordradio de vuurtoren Branda- ris te verzoeken de reddingboot te sturen. De „Tijdgeest" voer ook naar de in nood verkerende vaar- tuigen toe, maar moest door de geslaagde I ondiepte v,an de Waddenzee ter Agent kreeg kruik op zijn hoofd Een agent van de Amsterdamse Radio-autodienst werd Donderdag ter assistentie geroepen op de Overtoom voor een ruzie tussen een vader en zijn 17-jarige stief zoon. Toen de agent, nadat de twist was geëindigd, met de vader op straat stond te praten, snelde de jongen het huis in en wierp uit het raam een kruik naar beneden, die de agent precies op het hoofd trof. plaatse een grote omweg maken. De noodseinen waren ook door anderen opgevangen en de zeven opvarenden werden uit hun ha chelijke positie verlost door de twee vogelwachters Dijker en Stobbe van het vogeleiland Griend, die de mannen aan boord namen van hun motorsloep en deze later, omdat hun boot te klein was, overgaven aan de „Stormvogel", die ook de twee vaartuigjes op sleeptouw nam en overbracht naar de „Tijdgeest". Des middags om één uur arri veerde de „Tijdgeest" met de amphibievaartuigen op en de mannen onder het dek in de haven van Harlingen. EXTRA KWANTUM TOMATEN NAAR ENGELAND In de eerste week van Augustus zal een extra kwantum van 500 ton tomaten naar Engeland kun nen worden geëxporteerd, zodat in die periode in totaal 1000 ton tomaten naar Engeland zullen kunnen worden uitgevoerd. Het thans van kracht zijnde han delsverdrag met Engeland bepaalt nl. ten aanzien van de invoer van Nederlandse tomaten in Engeland, dat, na een periode van onbeperkte invoer tot 30 Juni j.l., in de maand Juli wekelijkse contingenten van 1500 ton en in de maand Augustus wekelijkse'contingenten van 500 ton zullen gelden. De thans toege stane verhoging komt op een ver dubbeling van het contingent voor de eerste week in Augustus neer. Voor de maand Juli werd, naar gemeld, reeds een extra contin gent van 1500 ton toegestaan. TYPISTE TOT ANDERHALF JAAR VEROORDEELD De 35-jarige Amsterdamse ty piste op een groot advocatenkan toor, mevr. E. v. D.-v. d. E„ die zich door vervalsingen van chè- ques en girobiljetten een bedrag van f 34.000 wist toe te eigenen in de jaren na de bevrijding, is door de Amsterdamse rechtbank tot 1 Va jaar met aftrek van de 9 maan den voorarrest veroordeeld. De eis was 2 jaar. De zaak tegen haar echtgenoot, aan wie in verband met de zaak tegen zijn vrouw diefstal, verduistering en heling is ten laste gelegd, is voor onbe paalde tijd aangehouden. HET OOG MOET OOK WAT HEBBEN Wij hebben wel eens de opmer king gehoord, dat een uniform voor een harmoniecorps maar bijzaak is. Hoofdzaak is, dat het corps goed speelt. Nu dat doet St. Caecilia; het behaalde op de verschille-#le concoursen de hoogste onderschei dingen in de hoogste afdeling en kan zich dus meten met de beste muziekcorpsen in- den lande. Maar vinden wij, het oog moet ook wat hebben. Het is natuurlijk sug gestie, maar als de muzikanten al len keurig in uniform gestoken zijn, dan krijgt men de indruk, dat de klanken, die aan het koper en hout ontlokt worden, nóg mooier klin ken. En wat zal het verder niet een voldoening geven, als wij straks de mannen van St. Caecilia in hun spiksplinternieuwe uniform de tamboers en pijpers in extra-mooie uitmonstering voorop door Alk- maars straten zien marcheren? Laat ieder dan kunnen zeggen: daar heb ik ook het mijne aan bjj gedragen. Daarom nogmaals: geef door het devies: St. Caecilia in uni form, is U dat 'n daalder waard Vorig saldo f 1.185.45; termijnbe talingen f 10.15. PTr. 1.—HAP 1.—, Wed.H. 0.10 KB 0.50, JB 1.—, PJvB 150, JBdeW 1.50, EK 1.50. ÓSt. 1.50, HS 1.50, NN 0.25, JK 1.50, JSt 1.50, NC 0.50 AR 050, CD 0.50, Br 0.50, Wed.W. 0.35, B 1.—, KI 0.50, CBr 2.— K 050, PP 2.—, JH 0.50, deKr. 0.50, HK1. 1.—, CD 0.50, HR 0.50, CAW 0.20, WedB 0.50, PW 1.—, JacM 1.—CV1 0.25, JT 0.25, CdeJ 0.25, JBr 0.25, CGZ 1.50, CB1 1.—. MB 5.—, MH 2.50, HM 1.—, NTr 0.50 JZ 2.50, MV 1.50, ThK 1.50, AG 1.50, WedK 1.—fam.Kr 2.50, HB 0.50, JH 1.50, D 1.50, GK 1.— Wvl 250, AJC 1.—, AJR 0.50, Lde Vr 2.—, NB1. 1.50, JCI 1.50, jW 1.50, JvdSt 1.—, LvdP 1.50, CH 2.50 PK 150. JW 1.—, JB 1.50, PW 2.50, JJ 1.50, S 1.—, CB 2.50, TD 2.50, WP 1.—, JSch 1.—, JK 1.—, JR 1.50, P 2.50, PB 2.—, PvN 1.50, JCSm 0.30, PJvL 0.40, SCD 1.— Mevr.v.H 2.—, WW 1.50, WedN 2.-, JD 1.—, JvB 1.—, WedSt 1.— KSm 1.50, JB 1.—, GGr 1.—, JB 1.—CBr. 2.50, AL. 1.—, PW. 1.50. HS. 0.50, NW 1.—, JAS 1.50, JV GENERAAL DE LATTRE DE TASSICNY IN ALKMAAR De handel mag dan onder de Ca rillonklanken van de Waagtoren gisteren iets stugger zijn geweest dan we de laatste tijd gewend wa ren. Alkmaar zelf en zijn wereld beroemde kaasmarkt zijn dan toch niet zo stug, dat zij hun populari teit onder de bevolking van landen en werelddelen spoedig verspelen Integendeel, het wordt steeds druk ker op de Vrijdagochtenden. Niet te warm zomerweer lokte vele va- vantie-houdende Nederlanders naar het centrum van Noord-Holland, dat Alkmaar tenslotte toch is Ouden van dagen met pretgezichten om het dagje-uit, maakten een zwarte vlek in het zomers bonte publiek dat gistermorgen rijendik het vier kant van de Kaasmarkt omzoom de. En andere, jongere, vacantie- gangers waren in hun mallotige kledij als clowns uitgedost, omdat het nu eenmaal zomer is en omdat zij zo weinig smaak hebben. Maar er waren er ook, die wel degelijk smaakvol gekleed gingen. Dat wa ren allereerst vijf meisjes ep een man, die in de schilderachtige dracht van de bevolking rondom de oude Zuiderzee, propaganda maak ten voor hun vaderstad Enkhuizen, waar de Zuiderzee Museum ten toonstelling wordt gehouden. En de kantklosters van Wijdenes zijn die niet bekoorlijk gekleed? En hun kantwerk ging goed van de hand in deze drukte. En dan waren er nog twee vrouwen en een meisje van Ceylon. Prachtige gewaden, sierlijk gedragen, een vorstelijke allure en een sobere schone op schik, deed belangstellenden Vragen of deze vrouwen prinsessen waren. Maar het antwoord was ontkennend en toch zij waren prinsessen in haar vorstelijke dracht. Deze vrou wen bewonderend, betreurt men het confectiepak, al is het van de beste kamgaren geweven, en het new-look, al komt die uit mode's hoogsteigen bakermat Parijs. Ook van de grens van Zwitserland, van bij het Bodenmeer, was er een echtpaar gekomen, dat de eigen karakteristieke klederdracht van zijn landstreek droeg. Maar de Grieken de Egyptenaren, de De nen de Italianen de Luxemburgers, de Noren, de Spanjaarden, de Zwe den en de Zwitsers, die deelnamen aan een economische conferentie in Amsterdam en die leden waren van de Internationale Vereniging voor Economische Onderwijs, droegen dezelfde costuums, die u en ik dra gen, alleen maar verschillend in snit en kleur. De Schotten, die een bezoek aan Alkmaar brachten, droegen tenminste weer hun rui tenrokjes. En generaal de Lattre de Tassigny, die bij zijn bezoek aan Nederland Alkmaar al evenmin 'als andere beroemde buitenlanders kon overslaan, viel met zijn gezelschap officieren helemaal niet op, omdat hij het uniform droeg, dat thans ge meengoed is van de geallieerde legers. Zelfs de Franse padvinders, die per fiets een bezoek aan de kaasmarkt brachten, liepen, zonder hem te herkennen, langs zijn ge zelschap. Het was druk op de kaasmarkt, gistermorgen, de drukte bereikte het toppunt van dit jaar. De kij kers stonden rijen dik en verschil lende bezoekers hebben maar nau welijks iets van de kaasmarkt zelf kunnen zien. Er waren ogenblikken dat er geen doorkomen aan was van stroom en tegenstroom. En zelfs ver over twaalven was er een tal rijk publiek meeneuriënd met de bekende wijsjes die het carillon over de markt rondstrooide. Max de Haas, die „de Ballade van de hoge hoed" heeft, gemaakt, was er ook. maar hij komt in het begin van September terug om hier te filmen in opdracht van de regering. Alkmaar is populair, als is de handel soms wat stug. Het publiek merkt dat niet. Het is ons echter een genoegen te kunnen melden, dat de Deense dame die gisteren op de Kaasmarkt haar tas met pas poort en f 150,had verloren, haar bezit diezelfde morgen weer in ont vangst mocht nemen. Het is een kleinigheid misschien, maar juist dergelijke kleinigheden kunnen Alkmaars naam hoog houden in den vreemde. En zoiets merkt het pu bliek wél. Herwonnen Levenskracht ALKMAAR, De op Zaterdag 23 Juli j.l. gehouden speldjesdag ten bate van Herwonnen Levenskracht heeft opgebracht de mooie som van f 586.28. Namens het bestuur wordt aan alle medewerkenden en de tal rijke gevers hartelijk dank gebracht. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Deze week bren gen we een bericht, hetwelk slechts voor enkelen bestemd is, maar waarvoor wij toch een ieders aan dacht vragen. Indien .u in uw om geving iemand kent. voor wie hot van belang is, maak hem dan at tent op het vólgende: het kan voor komen, dat oen werknemer volle dig kostwinner is voor zijn broer tjes en zusjes, omdat vader en mos- der beiden gestorven zijn. Indien die kinderen de leeftijd hebben, waarop andere kinderen in aanmer king zouden komen voor kinderbij slag, dan raden wij die werkne mer aan, natuurlijk als hij lid is van de KAB, om eens op ons Ad vies-Bureau te komen, hetwelk elke Vrijdag geopend is van 78 uur, Kennemerpark. 15, Vervolgens herinneren wij nog even aan de excursie welke Zater dag 6 Aug. wordt gehouden naar de Stadskwekerij. Van meerderen ontvingen wij reeds bericht van in stemming met dit mooie initiatief. Daarom vertrouwen we, dat het zal slagen, Ieder lid, dat wenst deel te nemen verwachten wij om 2 uur bij de ingang van de kwekerij, eind Ropjeskuil. Volop zullen we kun nen genieten van de bloemenpracht en van al het materiaal, waarmede onze parken worden onderhouden en vernieuwd. Het belooft werke lijk iets moois te worden. 2.,FB 1.50, JacB 2.50, Mevr.deB 1.50, JB 1%—JGr 1.—, MdeJ 1.— PAB 0.80, ThGr 1.—, GvG 1,50, NZ 1.50, NJR 0.50, JM 1.—, CKr 0.25, GV 0.50, JGD 0.25, JJ 1.50, GezVl 0.50, AA 0.45, WB 1.— DdeVr 1.—, AP 1.50, JV1 1.50, Mevr.Kl 1.—, Fr 1.50, AK 0.25, AK 1.—JKn 1.— GJG 1.—, FV (3de keer) 1.50. JdeB 0.10, HB 0.10, „Vondel" 10.RK Landarb. Bond „St. Deus Dedit" 10.—. Saldo 29 Juli, f 1.366.90. EGMOND BINNEN. Na onder zoek der geloofsbrieven der nieuw- gekozen raadsleden door een com missie bestaande uit de heren W. Wittebrood en J. Orij worden tot de raad toegelaten: F. M. van de Reep, S Hopman, C. Apeldoorn, H. Dek ker, J. N. Orij, P. C. M, Simons en J. P. Valkering. Afgewezen wordt een verzoek cm subsidie van de Lagere Land bouwschool te Hoorn. Van het burgerlijk Armbestuur was het verzoek binnengekomen om de samenstelling van het arm bestuur te wijzigen, in dien zin dat het tijdens de bezetting toegevoeg de lid uit het college van B. en W. ongedaan wordt gemaakt. B. en W. zijn het met dit schrijven niet eens en stellen voor het aantal leden van het armbestuur uit te breiden tot 7, waarvan 1 "it B. en W. als z.g, toeziend voogd. Tevens wordt voorgesteld 't reglement van het armbestuur op diverse punten, die verouderd zijn, te wijzigen. O.a. wort voorgesteld geen wijkverdeling meer toe te passen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Overeenkomstig de richtlijnen var» de regering wordt aan de ambtenaren een gratificatie van 2% toegekend, tot een maximum van f 50,Eveneens wordt besloten tot toekenning van een tijdelijke bij slag ad ,f 4.50 per maand en tot een tijdelijke kindertoeslag van f 1.10 per maand voor het tweede en ieder volgende kind. Aan de R.K. school te Egmond-Binnen wordt toegekend f 614,50 voor het aan schaffen van leermiddelen betref fende het leervak lichamelijke oefening. Wat de woning van de gemeente geneesheer betreft wordt besloten over te gaan tot uitbreiding van de bestaande spreekkamer, bedragende f 936,50, terwijl daarnaast voor ge wone reparatiewerkzaamheden zul len worden uitgetrokken f 1460, Hiertegenqver moet de gemeente geneesheer 10% van de verbou- wingskosten als jaarlijkse huurver hoging betalen. Alvorens tot de rondvraag over te gaan richt de Voorzitter zich tot de niet herkozen raadsleden. Het spijt hem dat zij zuilen heengaan. De heer Klok dankt hij voor zijn deskundige adviezen. Spr. hoopt dat hij deze welgemeende woorden als waardering voor wat hij gedurende zijn ambtsperiode tot stand heeft gebracht zal aanvaarden. De heer Wittebrood aldus de voorzitter is geen man, die veel praat. Zijn oordeelvellingen en opmerkingen werden om hun juistheid steeds zeer gewaardeerd en op prijs ge steld. Hij hoopt dan ook, dat bij de heer Wittebrood later nog eens in het raadscollege zal mogen te rugzien. Wegen in de duinen Bij de rondvraag informeert de heer Apeldoorn naar de openstel ling van diverse wegen in het pro vinciaal duinterrein. De V. deelt mede, dat aanvan kelijk door de gemeente Bergen voor de gezamenlijke gemeenten, die bij openstelling betrokken zijn een daartoestrekkend verzoek zou worden gedaan bij Gedeputeerde Staten. Bergen zag hier plotseling vanaf. Daarop heeft Egmond-Binnen voor zich alleen een desbetreffende verzoek tot Haarlem gericht, waar op kortgeleden afwijzend is be schikt. De heer Klok zegt dat het hem spijt de raad te moeten verlaten. Hij dankt voor de mooie woorden van de Voorzitter, alsook voor de prettige samenwerking. Toen hij tot raadslid gekozen werd kreeg hij van zijn kiezersdeel het advies mede zich niet te laten overvleuge len door de meerderheid. Het moet hem van het hart, dat de protes tantse belangen seeds op voorbeel dige wijze door de raad zijn behar tigd. Hierbij denkt hij o.m. aan de instandhouding der openb. lagere school. Geloofskwesties zijn nim mer ter sprake gekomen. Als laatste zou hij de nieuwe raad het advies willen medegeven in het bijzonder aandacht te besteden aan óc ver fraaiing der gemeente door plant- soenaanleg. Mocht de gemeente als dan nog op zijn adviezen prijs stel len, dan is hij steeds bereid deze belangenloos te geven. De heer Simons zag gaarne nauw keuriger toezicht op de maximum snelheid voor auto's in de bebouw de kom. Dezelfde spreker infor meert hoeveel oorlogsslachtoffers in den Hoef nog moeten bouwen, waarop hij ten antwoord krijgt, dat Geslaagd ALKMAAR. Voor het praktijk examen Boekhouden voor de Asso ciatie, slaagde onze stadgenoot Simon Beemsterboer. Leuke Kindermiddag in hef1 Gulden Vlies ALKMAAR. Antonini. de be kende goochelaar en buikspreker, komt met zijn lopende, levende en sprekende pop „August" Donderdag middag a.s. in 't Gulden Vlies, om de Alkmaarse jeugd een heerlijk en met zorg samengesteld vacantie-pro- gramma voor te zetten. De kinderen kunnen me| Antonini een uurtje ge nieten in goochel-wonderland, waar ze zelf goochelen zullen leren. Een zaal vol glundere gezichten zal kijken naar de echt Oud-Hol landse poppenkast, een vermaak dat zelfs voor vele ouderen nog attrac tief is. Men verzuime niet deze voor stelling met zijn kinderen bij te wonen. Openbare verkoping ALKMAAR. In de op 28 Juli in café Beemster aan het Waag- nlein door notaris Verkade gehou den veiling zijn de navolgende per celen ingezet: 1. Woonhuis met erf. Brouwerstr. 4, op f 5860 2. Woonhuis met erf. Lombartsteeg 7. op f2220: 3. Woon huis met erf, Ruitersteeg 2 op f 1670 burgstraat 7 op f 1070, en 4. Woon huis met erf. Ruiterhteeg 2 od f 1670 De afslag en definitieve toewij zing blijft bepaald op Donderdag 4 Augustus a.s. des nam. te 3 uur. precies, in café Beemster gemeld. K. F. C.-keuring HOORN. Winston. De witte dui vel, 14 jaar (B), Victoria, Lady objects (De getemde avonturierster) ontoelaatbaar (D). MEDEMBLIK. Scala, De duivels van het Wilde Westen, 14 jaar (B), Vliegende Tijgers, 18 jaar (C.l). SCHAGEN. Royal, De Zwarte pijl, 14 jaar (B). WIERINGEN. Bioscoop., Met twee Jantjes op stap, 14 jaar (B), Een Koninkrijk voor een huis, alle leeft. (A)9 het aantal nog 10 bedraagt. Hier bij wordt opgemerkt, dat het bou wen door deze oorlogsslachtoffers uitsluitend afhangt van het bouw volume. Naast deze gegadigden wachten nog enkele anderen o.a. Garritsen en Lute op bouwvolu metoewijzing. De heer Wittebrood bracht naar voren, dat de Kermis te den Hoef op een zeer ongelegen tijdstip staat, vastgesteld. Algemeen is men van oordeel dat dit inderdaad zo is. De data der kermissen der omliggende gemeenten maakt wijziging wel moeilijk. Indien er echter een ver zoek van ingezetenen zal worden ingediend, zal dit punt in ernstige overweging genomen worden Tenslotte dankt de heer Witte brood voor de mooie woorden tot hem gericht, alsmede voor de aan gename samenwerking met raad en B. en W., terwijl ook de secretaris in dezq dank betrokken wordt voor zijn deskundige adviezen. Het ver heugt hem dat in zijn periode zo veel goeds tot stand is gekomen, waarbij o.m. de verbetering van de Juliana weg wordt genoemd. Wat de wens betreft, dat hij een volgende maal weer in het raadscollege zai mogen terugkeren, merkt hij spor tief op dat hij'hoopt, dat de nieuwe raadsleden het zo goed zullen doen, dat zijn terugkeer niet meer nodig wordt geoordeeld. Tenslotte beveelt hij de Herenweg nog zeer aan het nieuwe raadscol lege aan. Nadat ook de beide wethouders nog enige woorden hebben gericht tot de heengaande leden, volgt slui ting. MIDDENSTANDSEXAMEN Voor het op 28 Juli te Alkmaar afgenomen middenstandsexamen slaagden de volgende candidaten: J. M. de Jong, Zaandam; H. M. Jongbloed, Zaandam; S. Jongeneel, Krommenie; E. C. Joosen, Sant poort; C. Kaandorp, S. Kaandorp, Heiloo; J. M. Kaaijk. Westzaan; A. Kabel, Zaandam; P. Kalverdijk, Noord-Scharwoude; B. J. M. J. Inden, A'dam; G. Indri, Alkmaar; F. P. M. Jacobse, Alkmaar; P, A. Jak, H. Hugowaard; F. H. Janssen, Den Helder; W. M. Janssen. Alk maar; J. G. Jong, Assendelft; J. O. Jong, Assendelft; M. J. Hoogeboom, Warmenhuizen; Afra J. Hoogewerf. Obdam; F. M. Hopman, Bergen: L. Houtenbos, Bergen; M. Houtenbos, Heiloo; A. Hoven, Westzaan; G. Th. I. Huisman, Haarlem; C. J. v. d. Hulst, Schermer; S. G. Huysman. Zaandam; D. Heijdenrijk, Haarlem: Mevr. J. M. Heijligenberg-van Dok. Den Helder; F. D. Hibma. Heiloo: C. Th. Hoedjes, Obdam; J. J. Hoet- jes, Heiloo; J. P. Hof, Egmond a. d. Hoef; R. v. het Hof. Wormer- veer; J. P. Hogendorp, A'dam; A. Honing, Velsen; G. a M. Hooge boom, Warmenhuizen; J. Heester beek, Heemskerk; C. a C. M. V. Heeswijk, Zaandam; W. a C M. Heine, Wormerveer; P. Heinis Koog a. d. Zaan; C. Helling, Zaandam; H. Hendrikse, Zaandam; J. Hendrikse. Beverwijk; T. Th. J. M. Hesselman, Haarlem; Mevr. P. C. Notten-Bron. A'dam; C. Haak, Oostzaan; C. J. Haakman, Alkmaar; D. A. a de Haan, Wieringen; W. H. de Haan, Bergen; C. J. de Haas, Oostzaan; H. H. Hageman, Limmen; A. Hagen, Velsen; C. Hakvoort, Krommenie; Mej. A. Halfweeg, Wieringen; H. F. 't Hart, Wieringen; E. M, a Groot. Alkmaar; J. Groot, Zaandam: J. Groot. Heerhugowaard; P. J, Groot, Heemskerk; P. M. Groot. Aker sloot; R. Groot, Egmond Binnen: W. Th. Groot, Heerhugowaard: Mevr. G. C. Grootenv. Reeuwijk, Be verwijk; F. J. v. Gijsen, Alkmaar; G. Geense. Texel; C. N. B de Goede, Egmond a. Zee; G. C. Goed hart, Uitgeest; G. Gobmans, Noord- Scharwoude; C. a E. de Greeuw, Zaandam; C. C. J. M. van der Griendt. Alkmaar; C. J. Groen. Uit geest; P, Groen, St. Pancras; A. a A. M. Groot, Egmond-Binnen; A. a Groot, Wormer; P. M. Groot Lim men; D Groot. Westzaan; S. L. de Groo Castricum; P. Fok, Obdam; J. v. Galen. Zaandam; Th. v. Galen. Zaandam; Th. C. N. v. Galen. Haar lem; J. G. J. M. Gallenkamp A'dam; W. J. Genet, Egmond a. Zee; Th. I. v. Glezen, Heemskerk; M. a A. Glo rie, Castricum; J. G. Th God schalk, Amsterdam. H. H.' Hack- mann, Krommenie. Voor de Vrijdag gehouden Mid- «denstandsexamens slaagden te Alk maar: C. A. Th. Leijen, Bergen; W van Lieshout, Beverwijk; A. J. Light- hart, Warmenhuizen; P. J. Louter, Alkmaar; J. Lubbers, Bevërwijk; L. Luppens, Wieringen; C. A. van Zijp, Uitgeest; L. H. Lansen, Warder; P. W. Lap, Zaandam; W. J. Leegwa ter, Hensbroek; Th. P. M. van Leeu wen, Haarlem; N. S. P. Leeuwen kamp, Alkmaar; S. L, Leguyt, As sendelft; W. Kroonder, Amsterdam; S. Kwant, Warmenhuizen; P. M. Kwantes, Assendelft; C. J. van der Laan, Amsterdam; E. van Laar. Zaandam; F. Landsman, Westzaan; H. I. Lange, Zaandam; F. P. Lan sen, Alkmaar; J. Kuiper, Wierin gen; M. Kuit, Wieringen; M. C. Kunst, Alkmaar; A. M. Ku'yper. Uitgeest; J. Kuyper, Wieringer- waard; J. C. Kuyper, Heemskerk; N. Kuyper, Wormerveer; Mevr. A. E. Kuys-Hopman, Castricum;' P. Kuyt, Zaandam; W. Kuyt. Zaan dijk;. J. Keizer, Den Burg Texel; H. Kerseboom, Den Hélder; A. J. Kra mer, Heemskerk; H. C. Kramer. Waarland; Mevr. M. E. Kriek-Slik- ker, Uitgeest; C. C. Krom, West zaan; A. S. Kroon, Haarlem; C. G. Kruidenberg,, Koog a. d. Zaan; H. Krijt, Zaandijk; C. M. Kuin, Noord- scharwoude; J. Kops, Haarlem; G. A. Korrel, Ouderkerk Amstel; J. Kos, Westgrafdijk; W. P. Kossen. Wieringen; M. Kossen, Julianadorp; A. A. Kosters, Heiloo; M. J. A. A. Kosters, Heiloo; C. Th. Kraakman, Warmenhuizen; M, Kraakman, Hei loo; P. J, W. Kraakman, Warmen huizen; J. F. Kraan, Amsterdam; P. Otto, Broek op Langedijk; A. Kok, Zaandam; M. D. Kalkman. Oude Niedorp; P. J. Komen, Heerhugo waard; N. P. Konijn, Krommenie; W. Konijn, Heerhugowaard; J. L. Koopman, Zaandam; W. G. Koorn, Beverwijk; M. Kobyman, Wormer veer; P. H. Koper, Wormerveer; N. A. Louter, Schoorl; P. Kieft, Oost zaan; P. H. Kieft, Heiloo; P. J. Kla ver, Heiloo; A. Kleen, Siootdorp; P. H. van Klink, Breezand; F. M Klopper, Wormer; G. J. Klous, Be verwijk; D. C. W. 'Kluft, Heems kerk; E. Klumpenaar. De Rijp; G. H. M. van de Klundert, Amster dam; J. Koemeester, 't Zand; G. H. Koeten, Groet; P. C. Kamper, Am sterdam; Mevr. C. M. J. V. D. Kant- Kelder, Beverwijk; J. Kaper, Zaan dam; E. A. Kaptein, de Rijp; J. Karskens, Zaandam; J. M Kat. Zaandam; G. E. Keeman. Koedijk; M. Keizer, Langedijk; F. C Kemp Amsterdam; P. G. van Kessel, Lim men.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3