Pater Fiala vluchtte uit Tsjecho-Slowakije R.K. clubs mogen in de a.s. competitie maar met 7 elftallen per veld inschrijven Triomfantelijke intocht van de Vierdaagse te Nijmegen PAG. 5 ,mw. P ^féw m(vWfiï?r Hij heeft zijn vertrouwen in de rode regering geheel verloren U.N.A.C.-actie 1948 Verhouding Overheid-Pers Uit de afdeling Noord-Holland Regeling, die groei van R.K. verenigingen dreigt tegen te houden Besturen let op Uw saeck Stad vol bloemen en muziek Schele hoofdpijn AKKEtiïïm Dankbaar Marktberichten Zaterdag 30 Jufi 1949 lKAANfNA- J AM&RlKAftW.') sSZ-AAGD D!Z£ K\p Vj£ !?(0£ Kip, Dl£ Ptft-DPe- pp^NSo^p p /.eL>G£2Ao^ IOJSY Zfc£/£. -IA ft)? VL£&$ V)gWZ"T0CO- WÉ^WCWV 'ooi? coi^rrF AA^r t))^ 3MNU iUuv*-<y* imUf*' |i it Rund M&y SYAAr?^tj e«s>; Wfiwv £R VRD^ 5" M^v ToCH JflOOAO^t? PAV S/-&CHY5 •PT?fits' lAAOJ DAW B0- L Pi£ STAA}?- nU'Vw U-iUit. -iT^tfAAN) HgV ï?UNp 00no<3 \<ueo£V)efO is het toch voor dat hij mij komt .tingen. is het zo l, natuurlijk", rt niet eens naar lil je?... Wat is lende stem ant- et spyt me, groot- nergens anders .over de matnier, imilie u uitge legen mij gekeerd oude huis toch zo dan honderd en len de Russels er )m het te behou- ils zo laf en ver- te geven, maar doen, wat het wat is het beste, ergrootvader was os, maar hy was gen: als je tegen- en gewichtig pro- taan, dan is het ite een beslissing te verschuiven. eventjes, lieve as een sproetige, tienjarige jongen glimlachje en een Wordt vervolgd). BAZEL (K.N.P.). „Maandenlang heb ik geprobeerd loyaal samen te werken met de regering. Toen kwam ik tot de bevin ding, dat de communistische leiders van mijn land volkomen onbetrouwbaar waren en de heiligste beloften niet gestand deden". Dit vertelde pater Fiala O.F.M., die enkele weken geleden nog een belangrijke functie bekleedde in Tsjechoslowa- kije als voorzitter van de Tsjechische Caritas. Pater Fiala was tevens pastoor van de St. jacobuskerk in Praag. Pater Fiala is in Zwitserland aangekomen en gaat naar de Ver. Staten. Pater Fiala werd kort nadat de communisten in Februari 1948 aan de macht kwamen, door de rode regering benoemd tot landelijk bestuurder van de genationaliseerde Katholieke Caritas, 'fij werkte nauw met de communisten samen en koos openlijk de zijde van de rode regering bij het begin van de strijd tussen Kerk en Staat. De Tsjechische priester is 36 jaar oud en werd 13 jaar geleden gewijd. Gedurende de Duitse bezetting was hij een grote vijand van de nazi's en met 't oog op zijn samenwerking met de communisten na de oorlog kan hij zeker niet als reactionnair worden betiteld-, .Voordat ik Praag verliet", zo vertelde pater Fiala aan een cor respondent van de nieuwsdienst van National Catholic Welfare Confe rence, „heb ik twee brieven ge schreven. Een was voor Mgr. Beran en een voor de communistische re gering. Aan mijn aartsbisschop heb ik mijn ontslag aangeboden als pas toor van de St. Jacobuskerk. In de andere brief beschuldigde ik de regering alle beloften, om de Ka tholieke instellingen niet lastig te vallen en er zich in geen enkel opzicht mede te bemoeien, te heb ben geschonden. Niemand was van mijn plan om te vluchten op de hoogte en ik heb niemand om hulp behoeven te vragen." ,,lk wilde niet dat mjjn naam zou worden misbruikt. Bovendien kon ik geen regering meer vertrouwen, die zo openlijk plechtig gedane be loften heeft geschonden en die mij het zwijgen op zou leggen, wanneer ik in het openbaar zou protesteren". Pater Fiala is zeer pessimistisch en verwacht niet, dat er ooit een ac- coord tot stand kan komen tussen Kerk en Staat in Tsjechoslowakije. „Als het ooit tot een accoord zou komen", aldus de pater, „dan zou dit spoedig een mantel zijn, die de vervolging der Kerk zou moeten bedekken. Er kan nimmer een com promis gesloten worden met zulke onbetrouwbare mensen ais de com munisten. Ook de Geünieerde Kerk van de Oosterse Ritus, alsmede de Protestantse Kerk, zullen spoedig de vervolging aan den lijve onder vinden." Pater Fiala had waarge nomen, dat ondanks de campagne van de regering tegen de Kerk, het religieuze leven in Tsjechoslowakije even vurig en intens blijft als vroeger. Zijn afscheid van Praag kwam onmiddellijk na de krachtige her derlijke brief van Mgr. Beran, waarin de aartsbisschop verklaarde, dat de Katholieke Caritas niet de naam van Katholiek verdiende, daar de organisatie geheel en al door de Staat was overgenomen, Bovendien werd tezelfdertijd door Mgr. Beran gewaarschuwd, dat iedereen, die met de regering sa menwerkte om "een nieuwe staats- katholieke actie op te richten, auto matisch geëxcommuniceerd was. 30 MILLIOEN DOLLAR OPGEHAALD IN 45 LANDEN Vla de zender Hilversum 3 wer den Vrijdagavond toespraken uitge zonden van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, de minister van Sociale Zaken mr. A. M. Joekes en de voorzitter van het Nederlandse TJnac-comité prof. mr. R. Kranenburg, over de l'nac-actie 1948. Prof. mr. Kranenburg zeide in zijn toespraak o.m. het volgende: In het afgelopen jaar hebben de Verenigde Naties zich tot n gewend om steun ten behoeve van noodlij dende kinderen over de gehele we reld. De resultaten van dit beroep zijn uitermate bemoedigend geweest. Door nationale comité's werden campagnes gevoerd in 45 landen en het op deze wijze verkregen bedrag overschrijdt tot dusverre de 30.000.000 dollar. Minister Joekes merkte in zijn toespraak op, dat het prachtige re sultaat in ons land: „meer dan an derhalf mlllioen gulden voor de Unac", werd verkregen door de hartelijke medewerking van hon derden plaatselijke comité's, tiendui zenden arbeiders, die overwerk ver richtten voor het goede doel of een gedeelte van het loon afstonden, directies van bedrijven, veehouders, die gedurende 14 dagen een halve cent per ingeleverde kg, melk af stonden, bioscoop-directies, die een collecte mogelijk maakten bij de vertoning van de film „Achter de wolken" en talloze anderen, die ieder naar draagkracht hun bijdra ge stortten en dit dikwijls deden in de vorm van een dag loon of sala ris. De minister wilde ook de jeugd hjct vergeten, die een flink bedrag "heenbracht voor minder rijk be deelde kameraden in het buitenland. van het ingezamelde bedrag zal 1? pCt. voor hulp aan de jeugd in eigen land worden besteed, 30 pCt. voor kinderhulp in de overzeese ge biedsdelen. 55 pCt. voor hulp aan kinderen in het buitenland. Groten deels zal deze hulp bestaan in tij- De wereldpers veronderstelde dat pater Fiala een van de grote figu ren was achter de schermen bij de stichting van dzee katholieke actie. In feite evenwel is het uit betrouw bare berichten duidelijk gebleken, dat de priester ten diepste was ge schokt door het herderlijk schrijven van de aartsbisschop over de Cari tas, alsmede door de aankondiging van de excommunicatie van al de genen, die met de nieuwe katho lieke actie zouden samenwerken. Pater Fiala stond vermeld op 'n lijst van priesters van wie beweerd werd dat zjj deze katholieke actie zouden steunen. Wellicht doelde hij op dit feit. toen hjj zeide. dat hjj „zijn naam niet misbruikt wenste te zien." In 1946 kwam pater Fiala naar de Verenigde Staten om als vertegen woordiger van het Slavisch Comi té in Praag het Derde Nationale Slavische Congres te New York bij te wonen. Hij had kort voordien groot opzien gewekt omdat een Amerikaans journalist hem had beschreven als „de priester, die een foto van Stalin bij zich draagt". Hij was later als propagandist werk zaam voor het Ministerie van Voor lichting, Hij werd als een levend voorbeeld voorgesteld als „de ka tholieke priester, die tevens com munist is en een vurig vereerder van Stalin". 3'/2-jan'g jongetje xoek Het 3%-jarig zoontje van de fa milie Termey uit de Commelinstr. 12 te Amsterdam-Oost, dat giste ren met vriendjes aan het spelen was, is niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. De persraad heeft dezer dagen het verslag zijner werkzaamheden over 1948 aangeboden aan de Mi nister van Onderwijs, K. en W. On der meer bevat dit verslag de vol gende beschouwing: „Het blijkt, dat de Minister van O. K. en W, met betrekking tot zijn beleid op het gebied van de pers in vele opzichten afhankelijk is van een of meer van zijn ambtgenoten, met name van die van financiën en van economische zaken. Erkentelijk voor het begrip voor de behoeften van de pers, dat bij verschillende gelegenheden door of vanwege Uwe Excellentie is getoond, vraagt de Persraad zich met bezorgdheid af, of het complex van gezagdragers, dat als „de overheid" pleegt te wor den aangeduid wel doordrongen is van het feit, dat het de taak en de roeping is van de pers om het alge meen belang te dienen. Te dikwijls moet worden geconstateerd, dat verouderde opvattingen, volgens welke het publiciteitswezen als noodzakelijke dwarskijker van de gestie der overheid ten hoogste wordt aanvaard, haar gelding nog niet ten volle hebben verloren. Wanneer dan ook nu en dan de persraad zich geroepen voelt ge bruik te maken van zijn bevoegd heid om eigener beweging Uwe Excellentie ven advies te dienen, dan betekent dit in de regel een ,.en de coeur", gericht tegen de mentaliteit van een historisch ge groeid apparaat, dat ondanks zijn onmiskenbare belangstelling voor de voorlichting de juiste positie tegen over de pers nog niet heeft gevon den." MINISTER WYERS MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN A.I. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat het beheer van het ministerie van Binnenlandse Zaken in verband met het verblijf van de minister van Binnenlandse Zaken a.i. mr. J. R. H. van Schaik in het buitenland van 24 Juli tot 15 AuguVis zal worden waargenomen door de mi nister van Justitie mr. Th. R. J. Wijer^. TWEE SLACHTOFFERS VAN DE FRANEKER BEGRAVEN Velen waren Vrijdagmorgen op de Amsterdamse begraafplaats Zorgvlied tegenwoordig om de laatste eer te bewijzen aan wijlen J. W. Dalman, tweede boordwerk tuigkundige van de bij Bombay verongelukte „Franeker". Vooral van de .zijde van de K.L.M. waren velen gekomen om hun collega grafwaarts te dragen. Ds. J. C. Koningsberger sprak enkele woor den, daarbij in herinnering bren gend dat hij zo kort geleden op De Vierdaagse afstandsmarsen in de omgeving van Nijmegen zijn gisteren beëindigd. De 64-jarige ,,Jë9i de Tippelaar" uit Raalte, die de gehele tocht op zijn klompen had afgelegd, kreeg voor deze uitzonderlijke prestatie een welverdiende hulde. En hij was de enige niet. 4 Mei j.l. het huwelijk van de heer en mevrouw Dalman had ingeze gend. Op de nieuwe Algemene Be graafplaats te Aalsmeer had Vrij dagmiddag de begrafenis plaats van J. Bloemink, in leven tweede piloot bij de K.L.M. De aanwezigen waren diep ont roerd door de mededeling, dat Bloemink nog nimmer zijn twee jarig zoontje mocht zien. R. K. Mulo-examen Voor het op 29 Juli te Alkmaar gehouden R.K. Mulo-examen slaag den de volgende candidaten: de da mes: M. E.v. Veen, A. C. Vleugel, Gl B. de Wolf, T. A. W. Verkade, E. M. Paleari, allen te Alkmaar; Mej. W. J. Tromp, Akersloot; Mej. J. C. v. d. Weerden, Amsterdam; Mej. W. Twisk, Bakkum; Mej. C. M. Ruijter, Beemster; Mej. A. P. Twisk, Egmond a.d. Hoef; Mej. C. W. H. Wittelaar, Den Helder; N. Z. Visser, Hoogkarspel; P. W. Vis, Oosterblokker; Mej. G. M. J. Smit, Koog aan de Zaan; S. M. Karsten, Obdam; Mej, E. M. Schipper, Span broek; Mej. M. E. E. M. Otte, J, H. Maas, J. Th. v. Nooij, A. H. Spronxholt en J. G. Lenior, allen te Zaandam. Van de Katholieke Meisjesmulo te Alkmaar, onder leiding van zuster Deodata, zijn alle leerlingen bij de gehouden examsns geslaagd. Voorwaar een mooi resultaat. GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY TERUG NAAR FRANKRIJK De opperbevelhebber van de landstrijdkrachten van de West- Europese Unie, generaal de Lattre de Tassigny, is vandaag na een verblijf van enige dagen in ons land naar zijn hoofdkwartier terugge keerd. De generaal bracht hier een periodiek bezoek, dat met zijn functie verband houdt. Van Sche- veningen uit reed generaal de Lattre de Tassigny naar het vlieg veld Valkenburg, vanwaar hij met zijn eigen vliegtuig, een Beechcraft, vertrok. Hem werden de gebruike lijke erbewijzen gebracht. Enige hoge officieren van de Nederland se landstrijdkrachten en de com mandant van het vliegveld waren bij het vertrek aanwezig. AMERIKAANS CONSULAAT-GENERAAL TE SJANGHAI BEZET WASHINGTON, 29 Juli (Reuter) Meer dan tweehonderd Chinezen hebben heden de kantoren van het Amerikaanse consulaat-generaal te Sjanghai bezet, om kracht bij te zetten aan hun eisen tot betaling van achterstallige lonen door de Amerikaanse marine, aldus meldt het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Er is kort geleden bestuursvergadering geweest van de afdeling Noord-Holland, een bestuursvergadering, waarop behalve de indelingen van het seizoen 1949-1950 ook enkele andere punten werden besproken, Eén van die punten was de kwestie, hoeveel elftallen per veld tot de competitie zouden worden toegelaten. Een tere kwestie, maar ook een kwestie, die regelrecht het levensbelang van iedere club raakt. Daarom hebben wij met be langstelling uitgekeken naar wat dat bestuur hierover te zeggen en te besluiten had. Welnu, dat is ons katholieken, speciaal, bitter tegengevallen, want de verhouding 10 neutrale, Y R.K. en 6 Zaterdagmiddag-elf tallen per veld, is scheef. Een verhouding bovendien, die ons, R.K. clubs, belemmert in de groei van de vereniging, En daar om dient er te worden geprotes teerd als één man op de algem, vergadering van de afd. Noord- Holland 27 Augustus in Alkmaar. Laten we echter, alvorens tot een conclusie te komen deze zaak eens van de grond bekijken, een zaak. die nauw verband houdt met de terreinennood, die er nog altijd heerst. Het is een publiek geheim, dat het merendeel aer R.K. clubs bij het ingaan van de fusie beschikten over terreinen, die nauwelijks de toets van een vluchtige en soepele beoordeling konden doorstaan, Dat desalniettemin deze terreinen door het afdelingsbestuur zijn geaccep teerd, kwam door het feit, dat men onder Duitse bezetting leefde en dat men op het standpunt stond, dat na de oorlog de tUd van wederop bouw zou komen, en dat die clubs, die er wat de terreinen-omstandig heden belabberd voorstonden, doen zouden wat ze konden om zo spoe dig mogelijk na de bevrijding deze lacune op te vullen. Inderdaad is er door meerdere clubs hard aan ge werkt en momenteel is de toestand in de Kop van Noord-Holland zo, dat daar de R.K, clubs over uitste kende terreinen beschikken. Ook in de Zaanstreek Castricum enz. is dat zo, maar helaas bereik ten ons uit Drechterland steeds jj^lijke opneming van kinderen uit somberder berichten. het buitenland in ons land. 1 Natuurlijk zijn er uitzonderingen, I natuurlijk zijn de meeste clubs van j goede wille, en uiteindelijk zal men overal tot een verbetering komen. Als men echter weet, dat juist en kele weken geleden de hoofdconsul van de afd, Noord-Holland meer dere terreinen in Drechterland moest afkeuren, mits nog voor de competitie de nodige verbeteringen waren aangebracht, dan blijkt wel, dat we nog lang niet zijn, waar we wezen willen en moeten. Het is logisch, dat waar men al moeite genoeg moet doen om ten minste één terrein geheel speel- klaar te maken, het welhaast acro batische toeren eist, om aan het verlangen van de afd. Noord-Hol land te voldoen bij deelname van meer dan zeven elftallen voor een tweede terrein te zorgen. Waar wil men ten eerste de centen vandaan halen. De meeste R.K. clubs die pas na de oorlog tot be hoorlijke opbouw konden komen, hebben in die paar jaar geen' vol doende topkrachten kunnen „fok ken" om die belangstelling te trek ken, die voldoende is om geld over te houden, om naast de verbetering van het bestaande terrein nog een tweede terrein erop na te gaan houden, Weliswaar zou men een beroep kunnen doen op de diverse R.K. kerkbesturen en daar begint gelukkig ook het besef door te drin gen, dat men aan de R.K, voetbal verenigingen de nodige steun moet geven. Het is echter wat deze ma terie betreft hetzelfde als de ge meentelijke sportterreinen. De ene gemeente doet er alles aan, de ander niets. Het ene Kerkbestuur is wel voetbal-minnend, het andere wil er niets van weten, Maar waar het op neer komt is dit: dat men van de zijde van het afd. bestuur deze e.v, steun van de R.K. kerkbesturen niet als een wet van Meden en Perzen kan beschou wen en men moet bij de beoorde ling of terreinuitbreiding of ter reinverbetering mogelijk is, deze steun buiten beschouwing laten. Bovendien zijn verschillende vel den zo gelegen, dat aanleg van een tweede terrein in de nabijheid van het eerste terrein onmogelijk is. Gevolg extra kosten voor de bouw van een tweede kleedgelegeijheid. We zouden nog even kunnen door gaan, we zouden bijv. het geval kunnen aanhalen van Woudia, dat opdracht kreeg voor de competitie haar terrein te verbreden, en dat nu wanhopige pogingen doet, om een juffrouw, die het belendende perceel huurt, te overreden om een stukje af te staan. We zouden over het veel to kleine terrein van de Blokkers kunnen praten, ingesloten tussen twee boomgaarden, zodat als enige oplossing een geheel nieuw terrein op het programma moet staan. Het is allemaal heel moeilijk, en al zal er bij enkele clubs van laks heid sprake zijn, het afd.-bestuur, dat toch ook op de hoogte is van deze obstakel, moet soepel blijven. Inderdaad heeft het afd.-bestuur zich in hoge mate van haar goede zijde laten zien en in veel gevallen uitstel verleend, doch deze zomer schijnt men voor meerdere clubs 'n punt achter de moeilijkheden te willen zetten en de oplossing voor September te vorderen. Het is aan de ene kant logisch, dat het afd.-bestuur met deze ter reinennood voor ogen, de inschrijvin gen wil beperken. Om het toch al niet beste terrein te sparen en om op tijd weer met haar overladen competitieprogramma klaar te zijn. Het is aan de andere kant onlo gisch van dit afd.-bestuur, dat toch tenslotte door de verenigingen ge kozen is om de belangen van ALLE clubs te dienen, om de\ groei van bepaalde verenigingen tegen te gaan, door de ene club zwaardere beperkingen op te leggen dan een andere club. Dat neutrale clubs, die over meer speeltijd beschikken, meer elftallen aan de competitie mogen laten deelnemen, is begrijp'elijk. Dat dit verschil van twee uur meer (Zon dagsmorgens van 1012 uur) mee brengt, dat men drie, zegge drie elftallen meer mag inschrijven voor de oompetitie, is o.i. wel een beetje teveel. Bovendien is tien elftallen een behoorlijk aantal. Men kan vijf senioren en vijf adspiranten elftal len mee laten doen en welko club op het platteland bereikt deze aan tallen? In de grote steden komt men daar natuurlijk overheen, maar daar is de terreinnood niet zo urgent. Daar beschikken de meeste clubs over twee terreinen en dus over 'n inschrijvingsmogelijkheid van twin tig elftallen. Maar de R.K. clubs, die juist op het platteland een zo grote groeiperiode doormaken, de clubs dus, met de grootste terreinen moeilijkheden, de clubs met de minste finantiële draagkracht, die mogen maar zeven elftallen aan de competitie laten deelnemen. Ad- spiranten en junioren inbegrepen, of men nu op Zaterdag voetbalt of op Zondag. Deze clubs, noem er een paar; Hollandia T. SRC, WW, Zouaven, enz. enz. met hun grote aantallen jeugdvoetballertjes, hebben aan 7 elftallen tekort om aan ieders ver langen te voldoen. Verleden jaar werd deze regeling soepel toege past, verleden jaar had men voor de kleinste adspirantenelftallen nog de uitlaatklep van voetbal op Zater dag. Nu in twee, drie maanden tijd is dat nu eensklaps onmogelijk ge worden, terwijl het vorig seizoen de Zaterdagse wedstrijden toch over het algemeen een vlot verloop had den en de terreinen op Zondag niet weinig ontlastten, We begrijpen best, dat een bepa ling er is om te worden nageleefd. Maar op elke bepaling geldt de uit zonderingsregel. Laat dan het afd.- bestuur ook het volgende seizoen deze uitzonderingsregel weer soe pel toepassen. Het is in het belang van de clubs, vooral de R.K. clubs, die hun groei door deze. maatregel abrupt zien afgebroken. En mocht men daartoe niet kunnen besluiten, laat dan een voorstel van de R.K. clubs op de e.v. algemene vergade ring in behandeling komen om dit aantal van zeven clubs alleen voor op Zondagspelende elftallen van toepassing te verklaren en daar naast op Zaterdag gelegenheid te geven tot het spelen van competi tiewedstrijden door adspiranten of junioren. Laten de clubs de handen in el kaar slaan en laat men tot een soort gelijk voorstel komen. Het is niet te laat. want door een fout op de inschrijvingsformulieren, was men in de mening, dat er acht R.K. elf tallen mochten deelnemen per veld. Deze fout is pas gerectificeerd na de sluiting van de tijd, waarin de voorstellen konden worden inge diend. Een voorstel, dat na die tijd wordt ingediend, betrekking heb bende op een fout, die oorspronke lijk door het afd.-bestuur zelf is ge maakt, zal men in behandeling ne men, dat is logisch. En dat dan alle R.K. clubs op die algemene vergadering aanwezig mogen z;jn, om dit voorstel te ver dedigen. Het Is 'n levensbelang, wees daarvan overtuigd, en voor die clubs, die nog niet op die grens zijn laat die het voor gezegd zijn. dat ook zil bij de gestadige groeiende belangstelling voor de voetbalsport ook eenmaal zover zullen komen. Beter voorkomen dan te genezen, zij hier de leus. Kleinere afdelingen voor de adspiranten, junioren en laagste senioren-elftallen ontlasten al voor een groot gedeelte de zwaar bezette terreinen. Bevorderen bo vendien een tijdige afwerking van het competitie-programma. Spreiding over de Zaterdag en de Zondag moet een tweede argu ment zijn om deze onbillijke bepaling van zeven R.K. clubs (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN. Zo is dan gisteren het feest van vier dagen gran dioos besloten. De stad Nijmegen heeft compleet op haar hoofd gestaan en wist tenslotte waazlijk niet meer hoe ze zich nog meer had kunnen uitsloyen voor de duizenden tippelaars, wei- geteld 6888, die finishten temidden van een menigte van vele duizenden koppen, die alle wegen dicht omzoomde. Het is een beste Vierdaagse geworden, met een laagte-record wat het aan tal uitvallers betreft. Het waren er 306 (1947 396 op 6202. 1948 685 op 5900), en men mag zeggen dat dit pleit voor een betere training die vooraf was gegaan, terwijl ook de weersom standigheden (geen regen) stellig van invloed zijn geweest. gens niet dan nadat gisteravond in de Vereniging het grote Vierdaagse bal de argeloze toeschouwer ong eens even heeft gedemonstreerd dat het gans niet is uitgesloten, in vier dagen 220 kilometer te lopen en toch nog voldoende élan over te houden voor vele kilometers spiegelglad par ket, Als gij dit laatste verslag onder ogen krijgt, lezer is de uittocht uit Ni,imegen nog in volle gang. En de zon blinkt vandaag fonkelend van vele spiksplinternieuwe Vierdaag- se-kruisen die vanavond in talloze steden en dorpen van ons land den volke fier zullen getoond worden. „Halen zumme 't" was één van de parolen, deze week. Welnu: hebben we het gehaald of niet? O zo. Over het kleine stadje Grave en via Cuyk waar de overtocht over de Maas vlot verliep dank zij een speciaal door de Marine geslagen pontonbrug, terwijl ponten en mari- neveren bij Oeffeit de SOers en 55ers 't oversteken mogelijk maakten, mar cheerden vanaf het vroege middag uur de groepen en individuele wan delaars binnen in een stad vol bloe men en muziek, die haar Zuidelijke aard geenszins verloochende. Daar speelden militaire en ande re muziekcorpsen onafgebrokén: de fabrieks-harmonieën van Robinson uit Nijmegen en Hartog in Oss, de muziek van PTT en van de Neder landse Spoorwegen, het muziekcorps van de Belgische strijdkrachten in Duitsland en de stafmuziek van Ma rine en Luchtsrijdkrachten, een feestelijk geheel, dat de laatste ki lometers nog lichter deed lopen dan de hartelijkheid van de toeschou wers van heinde en verre, en de on telbare bloemen dat reeds vermoch ten. Die bloemen: de tippelaars werden er eenvoudig onder bedol ven, en ze varieerden van het sim pelste bosje tot en met de ingewik keldste kransen en complete bloem stukken. De buitenlanders hebben er ruimschoots in gedeeld, en ze verdienden het: er waren geen uit vallers bij het détachement uit Lu xemburg onder luit. Trauffler en de beide Belgische corpsen, dat onder adjudant de Schot on dat der para chutisten, dat defileerde voor zijn commandant, generaal Cassar, voor de Belgische gezant, de heer Graef- fe en de Belgische militaire attaché, generaal Servais. Er waren even min uitvallers bij de Engelsen, de Zweden, de Denen en de Zwitsers, en alleen de Noren verspeelden ten slotte ook nog één man. Volgend jaar zullen vermoedelijk ook Ame rikanen deelnemen. Uitvallers waren er al evenmin noemenswaard bij de 60 Nederland se militaire formaties van allerlei slag, en bij de 19 détachementen van de Koninklijke Marine, waarbij de mariniers, stormachtig toegejuicht, bij dit laatste slotdefilé wel een zeer schitterende indruk maakten. Maar tenslotte werd geen sterveling vergeten bij de bloemenhulde die vooral de buitenlanders eigenlijk overdonderde. Het feest is weer voorbij, overi- ATOOMCOMMISSIE VAN V.N STAAKT BIJEENKOMSTEN LAKE SUCCESS, 29 Juli (Reu ter) De V.N.-commissie voor atoomenergie heeft vandaag beslo ten niet meer bijeen te komen, al vorens de vijf grote mogendheden en Canada een basis voor overeen stemming hebben bereikt. Een desbetreffende motie werd ingediend door de Ver, Staten. Al leen de Sovjet-Unie en de Oekraine stemden tegen. De commissie had eerder met 7 tegen 2 stemmen, by 2 onthoudin gen, een Sovjet-resolutie verwor pen, waarin om verbod van atoom wapens en controle op de atoom energie werd verzocht, STOFFELIJKE RESTEN VAN AMERIKAANSE JOURNALISTEN TE NEW YORK In de vroege morgen van Don derdag arriveerde op het vlieg veld van Idlewild een speciaal K.L.M.-vliegtuig met de urnen, waarin zich de as bevindt van de gecremeerde stoffelijke resten van tien bij de ramp van de Franeker te Bombay omgekomen Ameri kaanse journalisten. Toen het vliegtuig, met zijn droeve last aan boord, op het vliegveld neerstreek, waren de Nederlandse consul-generaal te New York, de heer Cnoop Koop- mans, het hoofd van de Indone sische afdeling van het Neder landse informatiebureau te New York, de heer Herman Friedericy, vertegenwoordigers van de KLM en twee functionarissen van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken aanwezig. Nadat het vliegtuig tot stilstand was gekomen, werden eerst ver scheidene grote bloemstukken uit geladen. Vervolgens werd de om floerste kist, waarin zich de tien urnen bevonden, eerbiedig uit het toestel gedragen. Daarna werd de kist overgedragen aan de verte genwoordigers van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken, dat voor doorzending van de urnen aan de familieleden der overledenen zal zorg dragen tegenover tien neutrale clubs als nog te verruimen, soepel op te vatten, of ongedaan te maken. R.K. clubs, aan jullie de taak, om dat voor de alg. vergadering van 27 Augustus in een voorBtel te vervatten en aan het Bondsbestuur aan te bieden. Misschien dat hier ook de NKS nog het nodige aan kan doen!! (Adv.) Franse Raad keurf Atlantisch Pact goed PARIJS, 29 Juli (Reuter). De Franse Raad van de Republiek heeft hedenmorgen met 284 tegen 20 stem men het Atlantisch Pact geratifi ceerd. Niets is wellicht zo weiniq in tel als de dankbaarheid. Wij staan wel klaar om met open handen iets te ontvanqen. Hooqstens zeqqen wij een paar woorden van erkentelijkheid, die misschien wel oprecht ge meend, maar toch qauw ver- qeten zijn. Maar in daden on afgebroken te blijven bewij zen dat men werkelijk dank baar is, is zeldzaam. Oprechte, diepe waarderinq is blijvend en duurzaam. Zij toont zich vooral bij qeleqenheden die daartoe als vanzeli zijn aanqe- wezen: een verjaardaq, bij ziekte of beproevinq, bij een of ander blij feest. Dankbaar heid wil zich uiten. Morqen doet de Zondaqsmis onze er kentelijkheid uitzinqen: ,,Wij hebben Uw barmhartiqheid ontvanqen, o God. Leggen wij, ieder persoonlijk, onze dankbaarheid in die woorden neer. MARCUS HEILOO, 29 Juli. Rode bessen 6090, zwarte bessen 2.10—2.40 p,m. peulen 1221, doperwten 10—26. tuinbonen 48, sperciebonen 31—38, snijbonen 3642, rabarber 89, an dijvie 58, bloemkool I 2032, II 1118 p. stuk; kropsla 28. worte len 6—9 per bos. WOGNUM, 30 Juli, Vroege aardapp. midd. 6,608, grove 5.90 7.20, driel, 4,90—5,30, Eigenh, 6.60— 7.10, aanvoer 20.000 kg. Rode bessen 3241, zwarte bessen 90, melanen 38—67, slabonen 34, stamsnijbonen 2437, stoksnijbonen 3857, Yellow appel 1835, komkommer 1421, kruisbessen 1436, sla 2.906.50, tomaten 2450, rabarber 1316. bos- peen 613, waspeen 68. knolbieten 66.20, bloemkool 1727, andijvie 1116, perziken 822, gele kool 8.10- 10.50, rode kool 66.20, bosselderie 8, doperwten 18, augurken 1015, morellen 3430. BLOKKER, 29 Juli. Prolefic 3649, rode bes 3233, trosbes 32-33 zwarte bes 90, Duitse zure 3233, witte bes 1214, kruisbes 2950, Winham 35—54, Yellow 17—41, Glad stone 1423, Kruidenier 1834, i Frankenth. 1.201.50, Morellen 17-31 pruimen 7—14, perziken 6.60—21.50, jjomaten 3957, aardappelen 6.908. bloemkool 1741, rode kool 66.10, gele kool 6—17, sla 5.909,90, sla- bonen 3050, stamslabonen 3537, snijbonen 2938, breekpeen 58. bospeen 913, bosuien 67, knol bieten 6—7, rabarber 1114, waspeen 3.55, komkommer 1520. andijvie 1315, doperwten 2631. ZWAAG, 29 Juli. Aardappelen 7, postelein 7.1021, Savoye kool 8-9 gele bewaarkool 78.40, rode kool 6—6.70, slabonen 2437, snijbonen 1756, doperwten 1014, peulen 420, tomaten 2353 augurken 415, bospeen 616, rabarber 215. andijvie 716, sla 2.407.30, bloem kool 637, komkommer 720, per ziken 522. aardbeien 2483, fram- bozen 70—92, pruimen 0.50—1.27, lichte druiven 1,41—1,76, Frankenth. 0.94—1.33, Westfrisia 1,15—122, witte bessen 11, Prolefic 3343, kruisbes sen 15. zwarte bessen 90, Yellow 844, Kruidenier 11—38. j

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5