Nieuw Amerikaans opperbevel confereert in Frankfort over militaire organisatie N. Atlantisch Pact Tweede zitting van de inter-lndonesische conferentie gisteren te Batavia geopend Herderlijk schrijven van Duitse Bisschoppen Nederlandse recordpoging met Gloster „Meteor" straalvliegtuig Brits oorlogsschip ontkwam aan de Chinese communisten EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD] s Amerikaans opperbevel in Frankfort Maandag 1 Augustus 1949 45e Jaargang No. 11628 West-Europese landen zullen in Londen wensen kenbaar maken Vliegtuigbotsing in Amerika Aan de West-Duitse kiezers Gelukstelegram van Koning George Hatta verwacht uitkomst van de Ronde- T afelconferentie Scheepsbotsing bij St. Nazaire Zweefvliegtuig neer gestort Hulpverlening van de Verenigde Staten Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief- per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vonde.) A H VAN HEDEN Pagma 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 Vandaag begint in Frankfort een belangrijke bespreking over de militaire organisatie, welke in het Noord-Atlantische pact wordt genoemd. Vandaag worden besprekngen gevoerd met hoofd officieren van de Italiaanse en Luxemburgse strijdkrachten. De Amerikaanse chefs-staven van de Amerikaanse luchtmacht, het leger en de marine zijn daarbij aanwezig. De Amerikaanse vlagofficieren zijn Zaterdag met een vliegtuig van president Truman in Frankfort aangekomen. Tevens zullen belangrijke besprekingen in Londen worden gevoerd, waar zij van verschil lende wensen op de hoogte gesteld zullen worden, aldus melden Reuter en A.P. Admiraal Denfeld verklaarde, dat het bezoek bedoeld was voor een uitwisseling van gedachten" en dat het gezelschap niet van plan was een onderzoek in te stellen in ver band met het Amerikaanse militaire hulpprogram. Op een vraag, of de nieuwe West- duitse regering uitgenodigd zou worden om deel te nemen aan het Noordatlantisch Peet, zeide gene raal Bradley: „Voor het ogenblik niet". In Londen. De Amerikaanse stafchefs zullen in Londen op de hoogte gesteld wor den van twee verschillende plannen voor de verdediging van West- Europa. Een gfoep militaire leiders zal uiteenzetten, dat slechts een groot leger tot 1.500.000 gevechtswaar- dige soldaten Sowjet-agressie kan voorkomen, indien de Russen de politieke druk door een militaire zouden vervangen. Een andere groep zal even posi tief bepleiten, dat het beste ant woord is eon kleine mobiele, maar uitstekend geoefende en uitgeruste strijdmacht van ong. 20 divisies circa 250.000 man die gesteund wordt door voldoende oorlogsvlieg tuigen om de suprematie in de lucht te waarborgen. Militaire deskundigen in Londen zijn van oordeel, dat het uiteinde lijke besluit een compromis zal zijn tussen deze twee gedachtengangen. De Europese deelnemers aan het Atlantische Pact hebben, althans op papier, reeds 1.500.000 soldaten, die noodzakelijk geacht worden als „verzekering tegen agressie". Tekort aan moderne wapenen. Zij hebben een tekort aan moderne wapens en uitrusting om een even tuele agressor te beletten oorlog te gaan voeren. Zij hopen, dat de Ver. FORT DIX, 30 Juli (Reuter). Zestien personen zijn om het leven gekomen bij een botsing tussen een Dakota van de „Eastern Airlines" en een vliegtuig van de marine luchtmacht, in de buurt van Fort Dix bij New Jersey. De slachtoffers zijn de twaalf passagiers van de Dakota en drie leden van de be manning en de piloot van het ma rinevliegtuig. LUCHTPOST NAAR INDONESIË Vier maal per week vliegt de post thans weer naar Indonesië en over de oude snelle route. Elke Maandag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag vertrekt een machine van Schiphol. De beperkingen, die in de afge lopen maanden noodzakelijk wa ren, konden worden opgeheven. Dit wil dus zeggen, dat thans weer postpakketten per luchtpost kunnen worden verzonden en dat voor portvrije verzending c.q. ver zending tegen binnenlands tarief, de brieven weer 10 gram mogen wegen i.p.v. 5 gram. Behalve de bestaande tarieven Van postpakketten tot 500 gram en 1000 gram is nog een tussen- tarief ingevoerd voor een pakket tot 750 gram. Staten in de behoefte aan dollars en wapens zullen voorzien. Europese voorstanders van een groot, permanent verenigd leger van West-Europa zeggen, dat een dergelijke strijdmacht een garantie zou vormen, dat noch de Sowj et- Unie, noch enige andere agressor een land van het Atlantisch Pact zou aanvallen, zonder de zekerheid van zware verliezen en de moge lijkheid van een mislukking. Door hun plan zou de oude ver dedigingslinie van de „Nederlandse kust tot aan de Zwitserse Alpen" verlengd worden. Die linie zou dan gaan lopen van de Noorse grens met Rusland, dwars door Europa naar de Italiaanse Mid dellandse zeekust. Degenen, die het andere plan steu nen zeggen, dat de handhaving van een dergelijke strijdmacht zelfs met Amerikaanse hulp zou lei den tot een spoedig faillissement van de kleinere Europese landen. In plaats daarvan stellen zij een ,,task force" voor, die zonder zware financiële lasten voor de leden van het Atlantische Pact uitgerust en in stand gehouden zou kunnen wor den. Gewapend met de nieuwste wa pens van beide zijden der Atl. Oce aan zou een dergelijke strijdmacht elke aanval uit het Oosten kunnen tegenhouden, totdat versterkingen aanaayperd zijn. Indachtig Patton. De voorstanders van dit plan zeg gen, dat deze theorie insluitende het geloof van Generaal Patton, dat snelle harde, geconcentreerde slagen de beste verdediging vormen het enig mogelijke is onder de huidige omstandigheden. De vermoedelijke besnoeiing door de Senaat van het Amerikaanse hulpprogramma voor de bewapening heeft hun argumenten meer kracht bijgezet, zegt deze groep. Uit een onderzoek van The As sociated Press naar de beschikbare manschappen van de landen van 't Atlantisch Pact blijkt, dat deze vol doende mannen hebben om beide programma's uit te voeren. Maar dit onderzoek toont een groet hiaat tussen de beschikbare mannen en de 1.500.000 „gevechtswaardige" troepen, die volgens de deskundigen in Washington bewapend moeten worden. De instandhouding van manschap pen en uitrusting in vredestijd kost geld. De meeste landen van het Atlantisch Pact hebben voor dit doel sinds het einde van de oorlog niets uitgegeven. KEULEN, 31 Juli (Reuter). Door de Duitse bisschoppen is in een Herderlijk Schrijven een beroep gedaan op de katholieke kiezers om bij het gebruiken van hun stem in de op veertien Augustus a.s. te houden verkiezingen, hun keus te laten bepalen door „de ernstige situatie, waarin ons volk verkeert". In het Herderlijk Schrijven wordt verder verklaard dat de socialistische en liberale afgevaardigden in de parlementaire raad te Bonn „geen begrip hebben getoond voor de essentiële christelijke eisen". In het schrijven wordt de vraag gesteld, of een gelovig christen met goed geweten zijn stem kan uitbrengen op een candidaat, die blijk heeft gegeven bij van beslis send belang zijnde vraagstukken van opvoedkundige aard de voor keur te geven aan de macht van de Staat, boven de vrijheid van geweten Verklaard wordt, dat onder meer dringend een oplossing dient te worden gevonden voor het maatschappelijke vraagstuk, de nood der vluchtelingen, de oor logsslachtoffers, de teruggekeerde krijgsgevangenen, de woningnood, de huwelijkswetgeving, de be scherming van de jeugd tegen on zedelijke invloeden, de ontwikke ling van het onderwijs, de vrijheid van geweten van de ouders der kinderen en voor de opvoeding REPUBLIKEINS ONTWERP VOOR VEILIGHEID OPGESTELD DJOGJAKARTA, 30 Juli (Ane- ta). De republikeinse regering heeft een ontwerp voor .de veilig heid opgesteld, zoals dit op het tweede deel van de inter-Indone- sische conferentie is voorgesteld. Naar de correspondent van Ane- ta verneemt, zijn de hoofdpunten hiervan: 1. De legerleiding moet in In donesische handen zijn. 2. De T.N.I. moet de kern vor men van het toekomstige leger van de republiek Indonesia Seri- kat. 3. Niet-Indonesiërs mogen in het leger worden opgenomen, in dien zij het Indonesische burger schap bezitten. van de jeugd op godsdienstig ge bied. De betrekkingen tussen kerk en staat dienen op bevredigende wijze te worden geregeld. Het is duidelijk voor iedereen, die over politieke kennis van feiten be schikt, dat, voor het volbrengen van een dergelijke taak, mannen en vrouwen in het parlement zit ting moeten hebben, die in hun politieke werkzaamheden zullen worden geleid door waarlijk chris telijke gezindheid en door een die pe zin van hun verantwoordelijk heid voor God", aldus het Herder lijk Schrijven van de bisschoppen aan de West-Duitse kiezers. Naar wij vernemen is bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, die hier te lande de „Federation Aeronautique Internationale" vertegenwoordigt en fungeert als organisatrice van de sportluchtvaart, een aanvrage binnengekomen van de commandant van de militaire vliegbasis Leeuwarden betreffende het maken van twee Nederlandse recordvluchten. In de tweede helft van Augustus wil majoor-vlieger J. L. Flinterman, comman dant van de 323 squadron Gloster „Meteor" een poging doen, om in een Gloster „Meteor IV" straalvliegtuig het Nederlandse hoogterecord te verbeteren en een Nederlands snelheidsrecord te vestigen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben ten palei Soestdijk in audiëntie ontvangen Admiraal Richard L. Conoily „Commander in chief United States Naval Forces Eastern Atlan tic and Mediteranean", die aan het Koninklijk Paar werd voor gesteld door de Amerikaanse ambassadeur. Hare Majesteit overhandigde Admiraal Conoily het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Na de audiëntie poseerden de Koningin en Prins Bernhard met de buitenlandse gasten voor de fotograaf. HONGKONG, 30 Juli (Reuter). Het Britse oorlogsschip „Amethyst", dat sedert April j.l. door de Chinese communisten op de Jangtse werd vastgehouden, nadat het beschoten en beschadigd was bij een poging om voorraden naar de Britse ambassade te Nanking te brengen, is onder hevig vuur van de kustbatterijen ontsnapt en heeft zich bij de Britse vloot gevoegd zonder dat verdere schade werd opgelopen, aldus is door de Britse admiraliteit medegedeeld. In een door de Britse marine uitgegeven verklaring wordt me degedeeld dat de „Amethyst" tij dens haar wegvaren het vuur der Chinese kustbatterijen heeft be antwoord, waardoor een Chinese, door communisten bemande ka nonneerboot, in brand werd ge schoten. De „Amethyst" had, na over een afstand van 225 kilometer de Jangtse te zijn afgevaren, nog maar negen ton brandstof over. Zwaar artillerievuur De ontsnapping uit het commu nistische gebied duurde zeven uur en men gelooft, dat het schip de eerste honderd mijlen van de 150 met een snelheid van 22 knopen heeft gevaren. De Amethyst gaf zijn eerste sig naal ruim een uur na de afvaart, toen men van de kust uit licht op de rvierboot richtte en de Ame thyst bemerkte. Het schip kwam onder zwaar artillerievuur en be antwoordde dit. Het moeilijkste deel van de tocht kwam toen het schip door een rivierversperring moest va ren, waarvan men de sterkte niet wist. Telegram van de koning Koning George van Engeland heeft een geluktelegram aan de bemanning gezonden en de gezag voerder opdracht gegeven de man nen een extra rantsoen rum te verstrekken. Te Londen is officieel bekend gemaakt, dat de commandant van de Amethyst gemachtigd was door het Britse departement van Buitenlandse Zaken en de admi raliteit om zich een weg naar zee te banen, „met het oog op de wei gering der communistische auto riteiten om het schip de normale faciliteiten en vrijgeleide te ge ven". De plaatselijke communistische autoriteiten hadden als voorwaar de voor een vrijgeleide van de Amethyst geëist, dat hij een ver klaring zou ondertekenen, waarin Britse verantwoordelijkheid voor het incident op de jangtse zou worden erkend. Hij weigerde. De Amethyst werd op 28 April door de communistische batterijen op de noordelijke Jangtse-oever onder vuur genomen, toen het schip op weg was naar Nanking De aanval op het Nederlandse hoogterecord, dat sinds 3 September 1938 op naam staat van Tj. H. Leeg- stra met 11.354 M„ zal vermoedelijk plaats hebben op 17 Augustus met als startpunt het vliegveld Leeu warden. Een week later, nl. op 24 Augus tus, wil majoor Flinterman trach ten een Nederlands snelheidsrecord te vestigen en wel voor de Neder landse kust, bü voorkeur tussen Scheveningen en Kijkduin. Een snel heidsrecord voor vliegtuigen be stond tot dusverre in ons land nog niet. Bij beide recordpogingen zullen twee sportcommissarissen van de Koninklijke Vereniging tegenwoor dig zijn. De KNVVL zal zorg dragen dat voor de verbetering van het hoogterecord een barograaf met cor rectie-apparatuur in de Gloster- Meteor aanwe'zig is. Het Nationaal Luchtvaart-laboratorium te Amster dam zal hiervoor de benodigde ap paratuur leveren. Mogelijkerwijs zal men de bereik te hoogte tevens langs optische weg of met behulp van radar kunnen verifiëren. De vlucht ter vestiging van het snelheidsrecord zal gemaakt wor den over een afstand van 3 K.M. in rechte lijn met een aan- en uitloop van beide 1 K.M. Het totale par cours is dus 5 K.M. De vlucht ge schiedt volgens de voorschriften op een hoogte van minder dan 75 M. De KNVVL heeft contact opgeno men met de N.V. Philips te Eind hoven, teneinde de apparatuur te verkrijgen voor de juiste vaststel ling van de gemaakte -tijden. Het parcours van 3 K.M. moet twee maal in elke richting worden gevlogen, het gemiddelde van de vier ge maakte snelheden geldt voor de vaststelling van het record. Het wereld'hoogterecord staat thans op naam van de Engelse vlie ger John Cunningham, die op 23 om de buitenlandse kolonie daar van voorraden te voorzien. Een scherpe strijd volgde toen de Britse oorlogsschepen London, Black Swan en Consort te vergeefs trachten al vechtend de Jangtse op te varen om de beschadigde Ame thyst uit haar benarde positie te redden. Op 4 schepen sneuvelden daarbij 44 manschappen. DE HEER KERSTENS NAAR DJOGJA BATAVIA, 30 Juli (Aneta). De heer P. Kerstens is heden voor een eendaags verblijf naar Djogja vertrokken. In Djogja had hij een onderhoud met de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agus Salim. De nieuwe grote verkeersbrug over de Rijn bij Arnhem nadert haar voltooiing. Men verwacht de brug begin November voor het verkeer te kunnen openstellen. BATAVIA, 31 Juli (Aneta). De hoogste Nederlandse, Repu blikeinse en federale autoriteiten waren Zaterdagavond, de vooravond van het tweede gedeelte van de inter-lndonesische conferentie, de gasten van de bijeenkomst Federaal Overleg. Deze ontmoetings-bijeenkomst werd bezocht door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. van Royen, de secretarissen van Staat, de legercommandant en vele Nederlandse autoriteiten, Moh. Hatta, de sultan van Djogja, Moh. Rum, de kolonel Sima- tupang, de heer Palar en talrijke andere vooraanstaande republi keinen, de leden der UNCI en het corps consulair en de leden van de Ned. delegatie. Zij allen hoorden het Wilhelmus en het Indonesia Ray aan. Onder de vertegenwoordigers van de pers waren verschillende uit Djogja overgekomen journalisten. Plenaire zitting. Zondagochtend te 10 uur werd het tweede gedeelte der conferentie geopend met een plenaire vergade ring. Nadat de voorzitter van het comité van ontvangst der BFO, de heer Abdul Rival van Bandjar, een woord van welkom had gesproken hield Sultan Hamid, een redevoering. De ze herinnerde eraan, dat te Djogja bij het eerste gedeelte der confe rentie, de hereniging van de repu blikeinse gebieden en die der BF O een feit is geworden, dat men daar tot bepaalde conclusies is ge komen, en „dat onze scheiding van jaren min of meer kunstmatig was, dat hetgeen ons scheidde, van zeer geringe importantie is tegenover datgene, wat ons verenigt". Op deze conferentie moeten wij, zeide de sultan verder gereed komen met het leggen de fundamenten. Het samenzijn van beide delegaties zal overigens kunnen worden voortge zet, zolang de rondetafel conferentie duurt. Hij eindigde aldus: „Moge deze conferentie datgene brengen, wat de volkeren van Indo nesië er van verwachten, moge het ons vergund zijn, in het besef van onze verantwoordelijkheid tegen over onze volken die richtlijnen te trekken, waarlangs wij verder ge zamenlijk zullen optrekken naar ons ideaal, dat voor ons allen hetzelfde is: de vrije en souvereine republiek Indonesia Serikat, waar veiligheid en welvaart zullen heersen." Applaus voor dr. van Royen. Met deze woorden besloot Sultan Hamid zijn openingsrede van het tweede gedeelte van de conferentie, dat tot 3 Augustus zal voortduren. De zaal van de Gedong Indonesia Serikat stroomde voor de opening hedenmorgen vol met de gedelegeer den, genodigden en publiek. Bij het binnenkomen van de Republikeinse kolonel Simatupang werd van de uitpuilende publieke tribune geap- plaudiseerd, welk applaus werd her haald, toen dr. van Royen de zaal betrad, toen de Sultan van Djokja arriveerde en lang aanhield, toen tegen tienen de voorzitters der bei de delegaties. Sultan Hamid en Moh Hatta, binnenkwamen. Onder de ge nodigden bevonden zich dr. van Royen, de leden der UNCI, die van de voorlopige federale regering en van het corps consulair. Rede van Hatta. Na de rede van Sultan Hamid sprak Moh Hatta een rede uit, waar in hij o.a. eraan herinnerde, dat het eerste gedeelte der conferentie „ons heeft teruggeplaatst in een wereld met het gevoelen van een volk, een land en een taal. Gezamenlijk zijn wij tot de gedachte gekomen, dat de rood-witte vlag een eresymbool is voor het Indonesische volk en dat het Indonesia Raya ons volkslied is". Hij zeide voorts, dat wat op de eer ste zitting van deze conferentie werd bereikt, in feite veel meer is en van dieper betekenis dan bij de aan vang ervan kon worden verwacht. Ingaand op het feit, dat de repu bliek Indonesia Serikat zal zijn een democratisch land met een federale opbouw, zeide Hatta o.a.: „de demo cratie, die haar zwaartepunt vindt in het doen delen van de verant woordelijkheid door het volk, staat voortdurend voor de moeilijkheid van een machtsverdeling tussen een centrale regering en autonome ge bieden. Deze verdeling van autori teit kan niet eens en vooral worden vastgesteld, daar zij samenhangt met de tijdsomstandigheden. Ook in Indonesië zullen zich deze twee stro mingen voordoen. „Wat voor ons van belang is, is dat er een decentralisatie bestaat, die de mogelijkheid biedt, de nodige macht tot zelfregering te verschaf fen, niet slechts aan de kleinste ge- biedseenheden, doch evenzeer aan de belanghebbende en verbonden groepen in deze samenleving". Moh. Hatta besloot: bij het ont vouwen dezer ideeën zat bij mij de bedoeling voor, er de nadruk op te leggen dat de democratie, geschraagd door het verantwoordelijkheidsge voel van de gehele gemeenschap, het levensprobleem van het Indone sische volk is. Alleen een volk, dat zich verantwoordelijk acht voor zijn eigen lot, zal zijn vrijheid kun nen handhaven. Dienovereenkomstig zal de con stitutie, die wij thans in voorlopige vorm zullen gaan opstellen, tenein de de overdracht der souvereimteit te kunnen aanvaarden, tevens de nodige waarborgen moeten bieden, dat Indonesië niet alleen vrij in po litieke zin zal zijn, doch eveneens in zijn economische betekenis. Nadat de vergadering gesloten was, werden Moh. Hatta, de Sultan van Djokja, Sultan Hamid en Palar door het publiek buiten het gebouw op de schouders genomen. Hatta optimistisch. Voor zijn vertrek naar Batavia verklaarde Hatta in een interview met de correspondent van Aneta er van overtuigd te zijn, dat op de Ronde Tafel-conferentie een reële algemene oplossing van Jiet Indone sische geschil zal kunnen worden bereikfT Hatta zeide dat in Den Haag en in Indonesië de taak ver deling zo goed mogelijk zal worden geregeld. Hatta zeide nog niet te weten wanneer de order tot staken van het vuren zal worden uitgevaar digd doch zeker voor zijn vertrek naar Den Haag. Na het einde van de inter-lndonesische conferentie zal Hatta eerst nog naar Djogja reizen alvorens te vertrekken voor de R.T.C. Nederlandse delegatie wacht op Fiat van Den Haag. Volgens welingelichte kringen in Batavia zal de afkondiging van het cease fire niet voor Maandag kun nen worden verwacht, aldus meldt Reuter uit Batavia. De formele zit ting van de delegaties, onder leiding van de UNCI tot bevestiging van het accoord wordt niet voor Maan dag verwacht. De Nederlandse delegatie heeft de tekst van de overeenkomst naar Den Haag geseind. Volgens een neutrale militaire waarnemer zou het veertien dagen duren, voordat do order aan alle republikeinse querilla-eenheden zou zijn doorgegeven. Nog een slachtoffer van de „Roermond" gevonden BARI, 30 Juli (Reuter). Ita liaanse en Nederlandse duikers hebben nog een lichaam te voor schijn gebracht uit het gezonken wrak van de „Roermond". Nog vijf lichamen zijn niet geborgen. Het laatst geborgene is nog niet geïdentificeerd. Maart 1948 met een de Havilland „Vampire" straaljager een hoogte bereikte van 18.199 M. Het wereld-snelheidsrecord staat op naam van maj. Richard L. John son van de Amerikaanse lucht macht, die met zijn straalvliegtuig North-American F 86 op 5 Septem ber 1948 in Californië een snelheid behaalde van 1.079.841 K.M. per uur. Het is vrijwel uitgesloten, dat majoor Flinterman met zijn „Mete or" hoger komt dan Cunningham met de „Vampire", daar dit laatste toestel indertijd voor de recordpo ging een speciale vleugelvorm had gekregen, die het stijgvermogen verhoogde. Wel is het theoretisch mogelijk, dat de Gloster „Meteor" sneller is dan de North-American F 86. ST. NAZAIRE, 30 Juli (A.P.) Het 800 ton metende Franse schip „Listrac" is Zaterdag gezonken, na een botsing met het Argentijnse schip „Naviero", dat 10.000 ton groot is. De kapitein en de derde machinist van de „Listrac" kwamen om het leven. De „Listrac" voer met een lading metaal van Rouaan naar Swansea. De „Naviero" was onderweg van Antwerpen naar New-York. KONINGIN EN PRINS MAKEN WEEKEND-REIS BORDEAUX (Reuter). Ko ningin Juliana en Prins Bernhard zijn Zaterdag per Dakota uit Ne derland naar La Rochelle in het Franse departement Charente ge gaan en verder per boot naar liet eiland Ré, dat voor de Franse westkust is gelegen. Zij zullen tot Maandag voor een particulier weekend-bezoek, te Les Portes op het eiland verblijven. PILOOT ERNSTIG GEWOND Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur is do 50 jarige Amster damse zweefvlieger, de heer F. J. Albracht, met zijn zweef vliegtuig, de PH 171, waarmee hij tegen half vier was opge stegen van Soesterberg, boven Otterlo (gem. Ede), waar hjj een aanzienlijke hoogte had bereikt, afgegleden en neerge stort. De bestuurder brak beide benen en liep enkele verwondingen op aan het hoofd. Op eigen verzoek werd hij naar de Boerhaave-kliniek te Amsterdam overgebracht. Ondanks de ernstige verwondingen, is zijn toestand niet zorgwekkend. Het toestel kwam neer op een kippenren van het pluimveebedrijf van de heer Bouwman, gelegen op een stuk land aan de Dorpsstraat. Behalve de staart werd het toestel, een Grünau-baby II, zwaar be schadigd. Het was het eigendom van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. WhTöUJNTWEMP BUITENL. HULPVERLENING VANDAAG NAAR SENAAT WASHINGTON, 30 Juli Reuter Na afloop van twee geheime zittingen van de Senaatscommis sie voor do toe wijzigingen is medegedeeld, dat het wetsont werp betreffende de toewijzingen voor de buitenlandse hulpver lening Maandag naar de Senaat zal worden teruggezonden. De op het voorstel ingediende amende menten, welke werden betwist, hebben daarin een nieuwe vorm gekregen. Door een van de wijzigingen in het wetsontwerp welke door de commissie zijn aangebracht, wordt de leenbevoegdheid van de E.C.A. met 150.000.000 dollar besnoeid. Een ander belangrijk twistpunt in het originele ontwerp was het amendement, waarin werd bepaald dat van de fondsen voor buiten landse hulp een bedrag van twee milliard dollar moest worden ge bruikt voor de aankoop van over tollige Amerikaanse landbouwpro ducten of in het geheel niet mocht worden gebruikt. De com missie heeft deze verplichte aan kopen met 10 procent verminderd en dus teruggebracht tot 1.800.000.000 dollar. De commissie hield vast aan een ander betwist amendement, waar in een bedrag van 50.000.000 dollar voor Spanje werd bestemd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1