Kris-kras door de kaasstad Chris Op de Vier-dagen-Iopers weer thuis PAG. 2 Maondog 1 Augustus 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Alkmaarders hartelijk ontvangen Waarom zijn mon- 'tagewoningen duurder? Canada-pleincentrum van het verkeer J Z.M.T.-NIEUWS Rondvaarten door de polder BLOEM BOLLEN VEILING VERENIGING „WEST-FRIESLAND" Marktberichten v< Ir ALKMAAR. De drie en dertig Alkmaarders die aan de Vierdaagse te Nijmegen mee hebben gedaan en het er allen goed hebben afge bracht, zijn Zaterdagmiddag om zes uur, bruin en vermoeid, in de oude, vertrouwde kaasstad teruggekeerd. Door de contact-commissie, ge vormd uit de besturen der Alk- maarse wandelsportverenigingen, werd hun een hartelijke ontvangst bereid waarmede sportief Alkmaar de prestaties dezer loopsters en lo pers op een passende wijze, een voudig en hartelijk, heeft geëerd. Toen de trein van zes uur bin nenliep hadden zich op het Sta tionsplein de besturen der wandel- sportverenigingen opgesteld met het muziekcorps „Excelsior", dat vrolijke klanken liet horen temid den van een grote menigte belang stellenden. Met bloemen beladen kwamen de mannen van de Rijks politie, de meisjes en mannen van de H.V.Z., de Jeep, de Rasa en de Kaaskoppen het station uit, waarna hun door 't muziekcorps een sere nade werd gebracht. In optocht ging het vervolgens naar het Lut- tik Oudorp, waar intussen een broodmaaltijd voor alle deelnemers gereed gemaakt was en een pittig kop koffie was gezet. Daar werd door de heer H. van 't Veen, voorzitter der contact commissie een woord van welkom gesproken en werden de winnaars van het goud en zilver, Opper wachtmeester Breedvelt, de heer C. de Vet en de heer Dillinger gecom plimenteerd. Namens het comité werden aan alle deelnemers bouquetten rode en witte anjers, de Alkmaarse stads kleuren, uitgereikt. Onder het ge not van een kop koffie bleef men nog enige tijd bijeen, waarbij door de diverse voorzitters der wandel sportverenigingen aan leden en an dere deelnemers der Vierdaagse een woordje van hulde werd toege zwaaid. Vooral Opper Breedvelt die tien keer de mars heeft gelopen, evenals „Ome Kees", zoals de heer C. de Vet in de wandeling wordt genoemdt hadden, met de drager van het zilver, de heer Dillinger, die vijf maal de mars tot een goed einde bracht, menig compliment in ontvangst te nemen. Bij monde van wachtmeester de Jong werd de heer Breedvelt door zijn kinderen nog met een bloe menhulde voor zijn sportiviteit be loond. De Rijkspolitie-groep, dertien man in totaal, die de groepsprijs heeft behaald en waarvan opper wachtmeester Breedvelt het goud ODÉON BRENGT EEN WALSDROOM ALKMAAR. Naar wij ver nemen zal het Alkmaarse Ope rette Gezelschap Odéon niet, zoals de voorgaande jaren, het seizoen besluiten, maar dit jaar aan het begin van het seizoen 1949-1950 haar traditionele opvoeringen ge ven. Zij heeft beslag weten te leg gen op - de schitterende Weense operette een Walsdroom van Oscar Strauss. Dit jeugdige gezelschap zal u met zijn overbekende solisten, zijn op hoog peil staand groot koor o.l.v. dhr. Joh. Kuiper en met be geleiding van het Zaans Amuse ments- en Operette Orkest, we derom twee onvergetelijke avon den bezorgen. De regie is ook dit jaar weer in de vertrouwde han den van de heer Jean Robert Jr. Kortom, het geheel zal weer tot m de kleinste bijzonderheden ver zorgd zijn en u zult er zeer zeker goed aan doen u tijdig van plaats bewijzen te voorzien. Wij zijn er zeker van, dat u er geen spijt van zult hebben. JUBILEA BIJ DE FIRMA CONIJN ALKMAAR. Zaterdagmorgen werden in de foyer van de Har monie. in tegenwoordigheid van directie en personeel van de fa. G. A. Conijn Zoon, drie jubila rissen, de heren S. Jongkind, 'A. Kruyt en L. de Boer, wegens hun 25-jarig dienstjubileum gehuldigd. Om tien uur werden de jubila rissen, vergezeld van hun familie leden, door de bedrijfsleider, de heer A. Schoen, ontvangen en naar de feestzaal geleid, waar de direc teur van het bedrijf, mr. A. J. Th. Conijn, de jubilerenden toesprak, waarbij hij getuigde van de goeue geest en de prettige samenwerking in het bedrijf. Daarna richtte de directeur zich tot de heer Kruvt en memoreerde diens diensttijd op de „Addie", in welke periode de jubilaris zich als schipper verdien stelijk maakte. Nu is de oud-schip per als aflader werkzaam. Als blijk van waardering voor zijn werk werd hem door de direc teur een zilveren sigarettenaan steker aangeboden. De heer Jongkind, aanvankelijk als koetsier, later als chauffeur bij het bedrijf werkzaam, werd ver eerd met een prachtige leunstoel, terwijl aan de heer de Boer, die als een bekwaam rondzager be kend staat, een kleuren-ets werd overhandigd. Ook de heer Luiten, oud-procu ratiehouder, die wegens gezond heidsredenen het bedrijf gaat ver laten, werd in de hulde betrokken, waarbij zijn 32-jarige diensttijd in herinnering werd gebracht. Hem werd als aandenken een zilveren schaal aangeboden. Door mr. J. H. de Vos tot Neder- veeit Cappel, secretaris van de Maatschappij voor Handel en Nij verheid, departement Alkmaar, werden de drie jubilarissen geluk gewenst, waarna zij werden be giftigd met de zilveren eremedaille der maatschappij. De heer E. Siekerman, procu ratiehouder, sloot zich bij de spre kers aan en bood de heer Jong kind namens het personeel een ets aan. De heer Kuyt kreeg een fiets en de heer de Boer zag zich verrijkt, met een schemerlamp. Ook de heer Schoen, de bedrijfs leider van de bouwplatenfabriek en voorzitter van de personeels vereniging, bood de jubilarissen zijn gelukwensen aan, die hij met bloemstukken vergezeld deed gaan. Nadat een der jubilarissen voor de hulde gedankt had. werd de rest van de morgen in prettige, feestelijke stemming doorge bracht. in de wacht sleepte, werd, nadat zij per auto reeds eerder in de stad was aangekomen, in het Gerechts gebouw aan de Geestersingel ver welkomd door wachtmeester de Jong en de concierge Bethlem. De mannen werden door hun collega's hartelijk en feestelijk ontvangen én de prestatie van hun leider werd met bloemen beloond. Voor de op per werd nog een geschenk, een koperen gong, cadeau an de col lega's gebracht, waarna de gefê teerde politieman een dankwoord sprak. Wachtmeester Spoor, die met zijn collega Westerveld de ver zorging der groep in handen had gehad, reed de mannen daarna als de wind naar het Station, waar ook de districtscommandant der Rijks politie, kapitein J. van der Steur, zijn mannen verwelkomde. Gedach tig het spreekwoord: Samen uit, samen thuis", sloten zij zich daar na bij de burgerlopers aan om de rest van het festijn met de inmid dels gearriveerde groepen in het café „de Graanhandel" mede te vie ren. Vermelden wij volledigheidshalve nog dat de twee gebroeders Koop man, Kees en Dirk, leden van H V Z„ alvorens vier dagen lang de 55 km te lopen de reis naar Nijmegen te voet hebbr| gemaakt. Hun zuster Kitty die per trein ging, liep de 40 km. Een sportief stel dus Dammen: KAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR EN OMSTREKEN De Haas kampioen ALKMAAR. le klasse: Bij de aanvang van de slotronde „lagen" Slot en de Haas gelijk aan kop. 7,e speelden met zwart resp. tegen Woonijk en Hemels en zowaar wisten de Langedijker cracks bei den schijfwinst te behalen. Echter de standen bleven zeer moeilijk te behandelen, 't Leek er aanvanke lijk op, dat Slot de beste kansen had, immers zijn stand was zeer hoopvol en de Haas bood zijn partner remise aan, doch spoedig veranderde de situatie, want het niet aanvaardde remise-aanbod wist de Haas na foutief voort zetten van wit nog te winnen en Woonijk verzette zich zo taai, dat Slot met remise genoegen moest nemen. Hierdoor werd de Haas eerste met 17 punten en mag zich dit jaar algemeen kampioen noemen. 'n Zeer goede prestatie en een mooie mijlpaal in zijn dammers loopbaan. Onze felicitaties. Slot kan eveneens op een zeer goed gespeelde competitie terug zien en ook hij zal er ongetwij feld wel komen. De stand luidt: 1. de Haas 17 pnt. 2. Slot 16 pnt. 3. Kruider 14 pnt. 4. N. Oud 13 pnt. 5. Ravenstyn 12 pnt. 6. M. Oud 10 pnt. 7-8. de Bree en Jorna 9 pnt. 9-10. Hemefs en Woonijk 3 pnt. 1-12. Toepoel en Smolënaars 7 pnt. Dr rest nog een partij tussen N. Oud en Smolënaars. 2e klasse: Stand aan de kop: Hemmelder en Bijwaard 18 pun ten uit 13 partijen; Langras Sr. 17 pnt. uit 13 partijen en Stam 16 nnt. uit 11 partijen. Door uit zijn laatste 2 partijen 3 punten te scoren is Stam kam ptoen. „Het zit erin". 3e klasse: Kampioen de Wijn met 16 pnt. uit 13 partijen, ge volgd door Miedema met 14 pun ten uit 13 partijen. 'n Oude veteraan op de eerste plaats. Goed werk! Proficiat. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend te Alkmaar aangetroffen twee kleine zwarte hondjes. Men wordt verzocht geen dieren bij de inspecteur te brengen; zelf beware men de gevonden hond of poes tot er een tehuis voor is ge vonden. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat. Ingekomen personen ALKMAAR Over de maand Juli ingekomen: W. J. Berghuizen, conducteur N.S., N.H., van Amers foort naar Rekerstraat 17; H. L. Bouman, conducteur N.S.. N.H., van Amersfoort naar Rekerstraat 17; G, J. Bakhuis van Heiloo naar Oudegracht 222; J. W. Wevers, eta lage-decorateur, N.H., van Hengelo naar Zocherstraat 35; J. Regeling, arb. Hoogovens, N.H., van Velzen naar Landstraat 78 T. van der Hauw, Ger, K., van Amsterdam n. Houtweg 24; J. G. Belterman, jour nalist, D.G., van Beverwijk naar Voordam 10; A, Compas-Blokker en kind, van Oudorp naar Boezem- singel 34; W. Groothuizen, keur meester, R.K., van Nijmegen naar Cabeljauwstraat 5 H, Roos, dienst bode, N.H., van Langedijk naar Langestraat 94; A, Groenwoud- Struys, van Bergen naar Linden- gracht 3; N. M. J. Ursem, matroos K.M., R.K., van den Helder naar Boezemsingel 10; Th. C. Valkenng chauffeur, R.K., van Obdam naar Laat 36a; M. W. de We.vze, wacht- meestermeester rijkspolitie, N.H., met gezin, van Akersloot naar Vermeerstraat 38; G. v, d. Kam, huisjuffr., van Oosthuizen naar B. Bottemannestraat 66; J. Brom, schoenmaker, van Oudorp naar Druivenlaan 14; G. Luinge, archi tect, met gezin, van Haarlem naar Rozenstraat 20; C. A. Timmer, dienstbode, R.K., van Ursem naar v, Everdingenstraat 3; K, A Be- ment, zendeling, H.D.L.D,, van Schiedam naar Jan van Scorelkade 71; Wed. M. Zeven-Keyser, D.G.. van Emmen naar Prinses Juliana- laan 14; M, A. de Leeuw, ver pleegster, R.K., van Wormer naar v. Everdingenstraat 18; J. G, Du Chattel, van Leiden naar Nassau- plein 42; M, J. Janssen-Mak, R.K., van Obdam naar Schermerweg 50; A. van der Schoot, N.B., van Am sterdam naar v. d. Woudestraat 7; K. G. v. d. Zee, verpleegster, R.K., van Soest naar v, Everdingenstraat 18: A. M. van Berkum, kantoorbe diende. R.K., van Bergen o. Zoom naar Doelenstraat 20: J. de Groot, fabrieksarbeider, N.H., van Ermelo naar Lindensraeht 10: M. A. van Loon-van Kuyk, R.K. van St. Oedenrode naar Jaagpad 30. RAAD-NAPRAAT Het presentiegeld voor het bijwo nen van de raadsvergaderingen Is verhoogd van f 6.tot f 8.per vergadering en het leek wel of de Raad nu eens waar voor z'n geld wilde leveren, want een agenda van 30 punten bleek nog niet genoeg, om de werklust te doven. Ondanks de vacantiesfeer, die al in de lucht hing, had de Raad er geen bezwaar tegen, dat ter elfder ure twee pun ten en tegen twaalf uur nóg twee punten aan de toch al lange agenda werden toegevoegd. Wel kwamen er van verschillende kanten bezwaren tegen deze manier van doen; enkele belangrijke voorstellen werden op het laatste nippertje aan de orde gesteld, zodat zij niet vooraf in de pers konden worden gepubliceerd en ook niet meer in de fractievergade ringen konden worden behandeld. En het ging niet zo maar over 'n nieuwe knop aan de deur van het stadhuis, in welk geval de heer To- renvlied er geen bezwaar tegen ge had zou hebben; het ging echter om de bouw van een blok woningen, waarmee een bedrag van f 550.000. gemoeid is, en de hr. Torenvlied vond terecht, dat de bijlage te laat was ingediend, om de raadsleden, die een ernstige opvatting van hun taak hebben de gelegenheid te geven, zo'n belangrijk voorstel in al z'n aspecten te bestuderen. Hij ontving van ver schillende kanten bijval, maar de Raad kon nog niet zover gaan om zijn voorstel tot aanhouding aan te nemen; het valt nu eenmaal niet mee, om 'n communist gelijk te ge ven, ook al heeft hij het grootste gelijk van de vismarkt. Toch was zijn verzoek tot aanhou ding niet zonder m< tivering. Hij wilde nl. wel eens weten, waar m deze woningen montagewoningen nog wel, in seriebouw gemaakt duurder moesten zijn dan de gewone woningwetwoningen. De meeste ja alle producten, die in serie ge maakt worden neem b.v. de z.g. Utility-goederen zijn goedkoper. Waarom moeten dan deze montage woningen duurder zijn? Ook vond de heer Torenvlied het strijdig met de autonomie van de gemeente, dat het Rijk de gemeente dwingt 'n blok woningen tegen 'n door Den Haag bepaalde prijs, te bouwen, op straffe van verlies van het bouwvolume. Wethoudhr Coerts, wie de woning bouw na aan het hart ligt, was 'n moment bevreesd, dat de Raad op het voorstel van de heer Torenvlied om het voorstel aan te houden, zou ingaan; pertinent afwijzend stond hij er dan ook niet tegenover, al bete kende aanhouding toch 5 a 6 weken uitstel. Eerst toen de voorzitter hem te hulp was gekomen en er bij de raad op aan had gedrongen ter bespoedi ging van deze woningbouw niet tot aanhouding te besluiten, slonk de aanhang van de heer Torenvlied tot twee man. Dat deze montagewoningen duur der uitkomen dan gewone woningen vond volgens de wethouder zijn oor zaak in het feit, dat dit de eerste serie is, die door de N.V. Montal- bouw te Utrecht geleverd worden; op de duur zullen deze woningen in seriebouw wel goedkoper worden. Een antwoord, waar de heer Toren vlied moeilijk genoegen mee kon nemen. Intussen was het voorstel in de Commissie van Publieke Werken van alle kanten bekeken, hetgeen volgens de heer Wiese voor de Raad voldoende moest wezen. Maar de heer Torenvlied voelde er niets voor voor ja-broer te spe len en verliet, nu hij niet in de gelegenheid was het voorstel van alle kanten te bekijken, onder pro test de vergadering; een methode, die de communisten de laatste tijd meer toepassen. Overigens krijgt de Raad nog gelegenheid over dit voor stel het zijne te zeggen, als het ge preciseerd voorstel betreffende het crediet aan de orde komt. Veel belangrijke punten kwamen er verder niet aan de orde. De heer v. d. Borden sputterde nog wat te gen de hoge prijs van een in de toe komst voor afbraak bestemde wo ning aan de Noorderkade, die vol gens hem in de veiling zeker f 1000.- minder op zou brengen. Hij bekeek het geval echter teveel uit Makelaars-oogpunt; de gemeente koopt dit perceel echter niet aan, om het als woning te blijven exploi teren, doch omdat het ligt in de sfeer van het industrie-terrein. En nu de Raad een uitgaaf van f 3125. heeft goedgekeurd voor reclame voor industrievestiging, hopen B. en W. natuurlijk, dat die f 1000.die zij volgens de heer v. d. Borden en de heer Kirpensteyn was het dit maal met hem eens teveel betaal den, er spoedig dubbel en dwars weer uit zullen halen. ALKMAAR. Vrijdagmorgen hadden we een half uur uitgetrok ken om de drukte ln en rond do stad eens te bezien. Wij zijn uitein delijk op het centrum van het Vrij dagse verkeer, het Canada-plein te rechtgekomen en hebben daar onze kostbare tijd met meer dan een uur overschreden, turend naar de bus sen en auto's, die regelmatig het plein op kwamen rijden en hun las ten losten. Het is een kleurrijk schouwspel geweest, die aanblik van, in de grilligste kleuren geverf de, bussen, waarvan het merendeel tegenwoordig de naam van touring cars pleegt te dragen. En de vreemdste namen zie je er. De Eerste Drentse Stoomtrammaat schappij was een van de eersten die wij zagen,'zonder stoom en zonder tram. maar met een oerdegelijke zware dienstbus, voor deze rit voorzien met een bordje: Geen Dienst. Voor de bestuurder, die bij van Nimwegen even aanlegde, was het een dubbele dienst. We hebben er ook wagens gezien met nietszeg gende namen als Lido-, Wibro-, Dabo-, Luto-, en Babo-, tours. Een raadsel voor ons was de prachtig groene wagen, die de naam Amova- tours droeg, waaronder voorts de naam „Citosa" prijkte, geflankeerd door het epitheton „Pulman Ex pres". We vroegen ons af, wat is het nu! Expressen zie je op een Vrijdagse kaasmarkt altijd veel. Hetzij een Europa Expres of een Tour-Expres. En dan niet te vergeten de Hausler, Lindberg-, Hotam-, de Harder-, en Ebato-tours. Allemaal vaste bezoe kers van Alkmaar. De chauffeurs kunnen de weg wel dromen en de verkeerspolitie heeft aan dergelijke klanten de minste moeite. Anders staat het met een B. van Egten, 'n kleine bushouder uit Ruinen, die met een kaartclub voor de eerste maal naar Alkmaar komt, en er heg noch steg weet en uiteindelijk door een verkeersagent op het goe de pad wordt geholpen. Zo zijn er meer van die zeer persoonlijke on dernemingen, waarvan je de naam eigenlijk nooit vergeet. Wie kent b.v. Leo Kors niet uit Heemstede of Beuk uit Noordwijk? De derde groen wordt gevormd door de bussen der vaste lijndiensten die wekelijks een paar wagens voor tourritten uitschieten. Daarvan ziet men b.v. strijk en zet iedere Vrijdag de „Twee Provinciën" verschijnen, voorts de ,.Ned. Buurtspoorweg maatschappij" en de „Gelderse tram". Ook de B.B.A. uit Brabant weet de weg naar de Alkmaarse kaas goed te vinden, hetgeen ook gezegd kan worden van de Lim- Niet erg aangenaam klonk ons het geluid in de oren, dat de heer v. d. Borden liet horen, toen het voorstel aan de orde kwam, om het woonwa genpark te verlichten. Hij vond, dat men het woonwagenpark niet te aantrekkelijk moet maken. Kom nou, meneer v. d. Borden, woonwa genbewoners zijn ook mensen! Een ideaal oord is ons woonwagenpark nog lang niet; er staat niet eens een stal voor de paarden, die er op het oude woonwagenkamp wél was. De verlichting is daar heus geen over bodige weelde. Dat er voor de aula op de Alge mene Begraafplaats dit jaar geen bouwvolume beschikbaar is, is jam mer. Vooral in de winter wordt het gemis van 'n behoorlijke aula daar herhaaldelijk gevoéld. Laten we ho pen, dat dit plan volgend jaar wél uitgevoerd wordt. Nu het levensonderhoud steeds duurder is geworden, krijgt het la- ger-bezoldigd gemeentepersoneel, evenals het rijkspersoneel f 1.bij slag. De heer Torenvlied had gelijk, toen hij die ene gulden ontoereikend achtte en kon zich beroepen op de voormannen van KAB, NVV en CNV. De E.V.C. vertegenwoordigde hij zelf waarschijnlijk. De Raad en de wethouder konden hem slechts gelijk geven, doch men vond het meer op de weg liggen van de vak beweging, om hogere lonen te be pleiten. De Raad gaat zover hij kan, al schijnen er in de groeperingen van sommige functionarissen nog wel enkele verbeteringen mogelijk; dit zal dan ook „overwogen" worden. Gaarne onderschrijven wij het warme pleidooi van de heer De Kort voor het behoud van oude gebouwen; de f 750.die de gemeente bijdraagt in de kosten van restauratie van perceel Leeuwenburg, Mient 19, is nu niet bepaald een royale bijdrage. De toezegging van de burgemeester, dat het College ta.v. het behoud Geslaagd ALKMAAR. Voor het examen boekhouden van vereniging van leraren en associatie slaagde de heer J. Ros. t Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Prun- dontius C. F. z. van R. Smith en M. A. de Caluwé; Hendrik P. z. van P. H. Borgman en C. M. Hollander; Jacobus A. z. van J. Buiter en E. Koper; Marianne M. E. d. van J. Buset en M. M. E. Vogelpoel; Eitje, z van J. Dijk en H. Gerritsen. Overleden: Eva, F. Verrey, wed. v. p. Eiland, oud 75 jaar. Volksdansers uit de Schermer op de Kaasmarkt ALKMAAR Vrijdag a.s. zal in gezelschap van 12 paren West-Frie- sche Volksdansers, die ook deelne men aan de historische optocht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Historisch Genootschap West-Friesland te Hoorn, een bezoek brengen aan de Kaasmarkt, Na een rondgang door de stad in oud West- Friesche wagens, waarbij zij o.m. de beide ziekenhuizen zullen passeren, zullen deze volksdansers uit de Schermer op 'n plankier op de Kaas markt om half één oude West- Friesche Volksdansen demonstreren. Afscheid penningmeester Hoogheemraadschap ALKMAAR. Zaterdagmiddag vond in de achterzaal van het Gemeenlandshuis aan de Kenne- merstraatweg het officiële afscheid plaats van de scheidende pen ningmeester van het Hoogheem raadschap, de heer P. W. Groot, waarbij o.a. de burgemeester van Alkmaar aanwezig was. Wij ko men morgen uitvoeriger op dit afscheid terug. Toch H.S.V. 1-Haarlemse comb. HEILOO. A.s. Woensdag avond zal bovengenoemde wedstrijd toch doorgang vinden. Het is ge bleken dat door een misverstand de Haarlemse Combinatie, met o.a. de oud-internationaal in haar gele deren, gepasseerde Woensdag niet is opdagen komen. De Heiloër sportliefhebbers kunnen dus Woens dagavond een mooie wedstrijd zien. Aanvang 19 uur De kermis als vanouds met regenbuien HEILOO. Zondagmiddag is de Heiloër kermis geopend, 'n Klein maar select assortiment Vermake lijkheden is in gezellige stijl opge bouwd, Het bezoek was groot, al hoewel er zéér veel „kijkers" wa ren. Van de vermakelijkheden was „de aufonikooter" wel het meest in trek. 's Middags hebben de kinde ren hun hart kunnen ophalen aan draai en fietsenmolen. Ook de café s genoten grote belangstelling. Excursie ZUID-SCHERMER. Naar we vernemen gaat de Schermer Ge meenschap in September naar de „Schatkamer der Middeleeuwen" in Amsterdam- van oud stadsschoon de uiterste dl- ligentie zal betrachten, is echter hoopgevend. Nog eenmaal vóór September zal de oude Raad bijeenkomen en dan zal hartroerend afscheid genomen worden van haar en hen, die niet in de nieuwe Raad zullen terugkeren. Fr. O. burgse Tramweg Maatschappij, al is deze dan ook geen wekelijkse be zoeker. Wirwar van wagens Het grootste deel der wagens, die ln een wirwar overal door de stad, maar vooral langs de kanaalkade geparkeerd stonden, wordt evenwel gevormd door de personenwagens; het zijn er zeker tweehonderd ge weest. Bussen kwamen er deze keer maar een flink dertig, al hebben we wel dagen gehad, in de periode van de schoolreisjes, dat er een zeventig tachtig op het Canadaplein moes ten worden geparkeerd. De verkeerspolitie, die de hele ochtend druk in de weer was, heeft al weer kans gezien zonder opont houd de zaak te laten marcheren. Overal waren posten uitgezet die de automobilistsen de juiste koers we zen, een taak die werd bemoeilijkt door het feit, dat twee voorname toegangswegen tot de stad wegens onderhoudswerkzaamheden waren uitgevallen. Op het Canadaplein, waar het merendeel der wagens kon worden opgesteld, bleek ons verscheidene malen dat de aanwezigheid van een gids toch in de drukke dagen geen overdaad zou zijn. Zeker weten de meeste buschauffeurs de weg wel, maar vele automobilisten en ver scheidene buschauffeurs moeten eerst de weg vragen, hetgeen voor landgenoten geen. voor buitenlan ders wel eens bezwaar oplevert. Zo moesten wij dien morgen een Itali aan die niets anders dan Italiaans sprak, door de stad loodsen waar voor wij een hartelijk „Grace sig nore" in ontvangst konden nemen. Zo wandelend, kris-kras dnor de Kaasstad, hebben wii ons petje af genomen voor de wlize waarop de verkeerspolitie de honderden en honderden wagens zonder enige stagnatie verwerkt. Aan de alom tegenwoordige adjudant van Hens den, die met zijn HpHey Davidson en zijn helpers de begaan baar wist te houden, onze hulde! Restauratie toren BEEMSTER. Dezer dagen is men begonnen met de steigerbouw voor de restauratie van de toren in Midden-Beemster. De restaura tiewerkzaamheden zullen dus spoedig aanvangen Heemraad benoemd BEEMSTER. Tot, heemraad van het Waterschap dè Beemster is bij Kon. besluit benoemd de heer K. Zijp Hz., die onlangs door de vergadering van het polderbe stuur daartoe is gekozen. 3de Ronde van Castricum CASTRICUM. Georganiseerd door V.V.V. Castricum in samen werking met D.T.S. Zaandam en toestemming van N.W.U., Ged. Staten van Noord-Holland en het gemeentebestuur van Castricum, werd voor de 3e maal de Ronde van Castricum gereden. Om 2.10 uur gaf de heer H. W. Thijssing het startsein, waarna de le ronde nieuwelingen een aan vang nam. Ondanks het regenach tige weer waren er veel mensen op de been. Jammer dat er enkele deelnemers niet opgekomen wa ren. In de aanvang werd hard ge reden, maar na de 25e ronde werd de snelheid verminderd en enkele uitvallers konderi hun doel niet bereiken. De eerste van de 30e ronde was de heer A. Voorting uit Haarlem. Hij had een afstand gereden van 50 km. De voorzitter van de V.V.V., de heer Broksma, sprak een dank woord tot hem en die deelnamen aan deze moeilijke tocht, omdat de wegen zeer glad waren. Spreker dankte de mensen die meegewerkt hadden om deze dag te organi seren. Om ongeveer 2.30 uur startten de amateurs, die een afstand moes ten rijden van 100 km (70 ronden). Zwaar en moeilijk was de strijd en de kon werd steeds verwisseld. Eindelijk, na de 70e ronde, nam no. 22. de heer P. van Roon, ook uit Haarlem, de leiding en kwam als eerste aan. Door de voorzitter van de VW werd een bouquet bloemen aan geboden, waarna de winnaar een ereronde maakte. Voorwaar heeft de V.V.V. ten dienste van de vreemdelingen haar beste beentje voorgezet. Dat het publiek dit waardeerde bleek wel hieruit, dat zij ondanks het regenachtige weer de deelnemers bleven aanmoedigen. Oogstfeest ZUID-SCHERMER. De Scher mer Gemeenschap organiseert ook dit jaar weer een oogstfeest en wel op 30 September a.s. Het feest valt dan samen met de fokveedag. Een tentoonstelling van land- bouw-motorwerktuigen zal v.elen naar Stompetoren trekken. Ver volgens is in voorbereiding een z.g.n. „Molentocht" (op de fiets), waaraan zowel volwassenen als kinderen kunnen deelnemen. 's Avonds komen de Fliereflui ters onder regie van Adolf Bouw meester op de planken met hun succesnummer „Hij bedoelt 't goed maarIn verband met de te verwachten grote toeloop wordt overwogen deze uitvoering twee maal te doen plaats hebben. Nieuws van „De Hengelaar" OUDORP. Zondag is de vis club „De Hengelaar" er weer op uit geweest voor zijn tweede onderlinge viswedstrijd van dit seizoen. Met de bus van 7 uur ver trok men naar Westeinde, dat als viswater was uitgezocht. Het weer was goed en er werd gevist op baars. Na de wedstrijd ging men naar het clubhuis de Friese Poort en werd de stand opgemaakt. Deze was: le prijs F. Nieuman, 8 stuks; 2e prijs W. Corbie, 6 stuks; 3e prijs J. Baart, 5 stuks en 4e prijs J. Koster. De prijs voor de grootste baars was deze keer voor de heer Beeldman en voor het kleinste baarsje voor Jac. Staa Jr. De prij zen werden door de voorzitter aan de prijswinnaars uitgereikt. ONZE AGENDA KUNSTZAAL K.C.B. BER GEN: Tentoonstelling le den. Zaterdag 3 uur ope ning. 10-12.30, 14.30-17.30, 19.30-10 u. (Zondagmorgen gesloten). BIOSCOPEN: Harmonie: Blue Skies, 18 jaar; Victo ria: Per Luchtpost, 14 jr.; Cinema Americain: Drie ondernemende meisjes, alle leeftijden; A.B.T.: Pelsrovers en Prairiehel den, 14 jaar. APOTHEKEN: G. Kruisinga, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 3916. R.K. St. Josef-school ging uit DE RIJP-GRAFT. Donderdag was het de dag voor het school reisje voor de kinderen van de parochiale St. Josef-school te De Rijp. 's Morgens om 8 uur vertrokken de laagste klassen, ongeveer 290 kinderen, naar de steiger aan de Beemsterdijk; daar lag de boot waarmee het jonge volkje naar Schoorl werd vervoerd. In een buitengewoon gezellige stemming, onder het genot van een ijsje en koek, verliep de reis voorspoedig. In Schoorl werd gegeten, waarna op ranja werd getracteerd. De tweede groep, nl. een 60 leerlin gen van de hoogste klasse, was in middels ook gearriveerd; deze wa ren per fiets uit De Rijp vertrpk- ken en hadden eerst een bezoek gebracht aan Schoorl aan Zee, waar natuurlijk pootje werd ge baad. In Schoorl werd tot onge veer vier uur dankbaar gebruik gemaakt van het speelduin en de speeltuin, waar het op en af ren nen van het klimduin een waar genot betekende. Tegen vier uur werden de broodjes gegeten, waar bij getracteerd werd op taai en ranja. Een oponthoud bij de spoor brug verlaatte de thuiskomst. Ongeveer tien uur werd voet aan wal gezet: het fietsende ge deelte kwam even voor tien uur het dorp inpeddelen, zonder noe menswaardige pech gehad te heb ben. Groepstentoonstelling K.C.B. BERGEN. Zaterdag werd in de tentoonstel lingszaal van het K.C.B. te Bergen een intieme veertiendaagse groeps tentoonstelling geopend, waar enkele oudere en jongere schilders hun werk exposeren en de beeldhoud ster Marycke Visser haar beeldhouw werk laat zien. Jan van Herwijnen die de laatste tijd zijn palet aan het hernieuwen is, zowel wat toon als wat techniek be treft, komt hier met drie nieuwe doeken voor de dag, alle in hetzelf de genre geschilderd. Naast 'n fijn- getoneerd en goed-opgebouwd stil leven, zien wij een groot groeps portret „Kinderen" dat, op de nodige afstand, wel imponeert, Hetzcuu geldt ook voor het derde doek „Bos" dat van sterk decoratieve inslag is, doch vooral boeit om de frappante lichtwerking. Jan Roggeveen toont zich in de bijzonder knappe tekening van 'n hoekje bij de Ruïne en „de Vaert" (aquarel) hartstochtelijke minnaar en proever van het dorpsschoon in Bergen. In zijn apuarellen van Dor drecht en Brugge missen we dat moment van ontroering, dat ons zijn werk uit Bergen geeft. Naast enkele aardige Zeeuwse landschappen exposeert de niet tot de jongeren behorende H. Vreeden- burg een tweetal goede stillevéns. Dirk Vis streeft in zijn getekende portretten met een minimum van lijnen een maximum aan expressie te bereiken; zijn tekeningen missen de rake, karakteristieke lijn en heb ben iets visionnairs. De jongere ge neratie is vertegenwoordigd door Karei Colnot en Jaap de Caipentier. Laatstgenoemde, die zijn palet even eens aan het vernieuwen is; hij zoekt het in de grovere toets en streeft naar een eigen stijl. De vier gelijk- stemde olieverfdoeken, waarvan blauwgrijs de hoofdtoon is, getuigen van zijn aanmerkelijke vooruitgang sinds vorig jaar. Karei Colnot, waarvan we in de kunsthandel van Hopman naast en kele doeken een serie goedgeslaagde tekeningen uit Warmenhuizen zagen toont zich, evenals'zijn Vader 'n ken ner en proever van het Noordhol lands landschapschoon. Naast 'n uitstekend stilleven frap peerde ons het meest zijn „Winter landschap" met in het diepe pers pectief de duinenrij en daarboven de hoge, loodgrijze lucht. Van aan geboren schildersdrift getuigt ook't grote, zomerse landschap „Oostgraft- dijk", waarin Colnot 'n karakteris tiek stukje van het Noordhollandse landschap - vastlegde. Dat Marycke Visser 'n beeldend kunstenaresse van hoge begaafdheid is, toont zij in menig werk, wat hier te zien is. Zij beheerst de stof, of dat nu brons of hout of steen is. Van aandoenlijke bekoring is het beeldje „Rust" (22) van coromandel; een knap portrettiste toont Marijcke zich in „Portretten van mijn Grootmoe der"; Madame Curie(21) en Kinder kopje (23). Ook haar werk in het kleiner genre van de kunstnijver heid getuigt van fijne smaak en vak manschap. Tenslotte vragen wij nog eens de aandacht voor het gralische werk van Mia Pot-van Regteren Altena en Rein Snapper van welke laatste men in portefeuille een aan tal knappe houtsneden en tekennin- gen aantreft F. O. ENKHUIZEN. De ZMT doet. een oud Enkhuizer vermaak herle ven. In vroeger jaren was het een speciale zomerattractoie voor alle Enkhuizer families om een dagle of middagje het veld in te gaan en te spelevaren door het warnet van sloten, dat de wijde polder tot een rijk van duizend eilanden maakt. Er was daar altijd veel te zien en rustig te genieten. Naast de hoge bonentulnen, die je zo lékker de wind uit het zeil namen, schitterde het helle geel van mosterd en stullen. In de weiden dartelden de blerrende schapen en stonden de koeien je met lodderogen na te staren. En telkens ging de vaart langs uitge strekte velden bloeiende bloemen in de prachtigste klenren. De mensen zijn hun vacantiege- noegens ver van huis gaan zoeken en de veldtochtjes raakten zo lang. zamerhand uit de gunst. Jammer, WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (opgemaakt te 10 uur). OPNIEUW ENIGE REGEN Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen, vooral in het Noorden van het land, tijde lijk enige regen, later hier en daar opklaringen. Matige, morgen langs de kust tot krachtig aanwakkerende wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur. want zo'n tochtje door de polder in onmiddellijk contact met de vrije natuur weegt dubbel op tegen al wat op dit gebied tegenwoordig zo in trek is. Het is veel mooier, het bevredigt veel meer dan een tochtje naar de bollen over eivolle straten of een rit in een stroom van auto's door de bloeiende Betuwe dan wel een puntervaart in Giethoorn. „Ken Uw eigen land" is een slagwoord dat nog al opgeld doet, maar dan moet men beginnen ziin eigen omgeving te kennen. Om daartoe gelegenheid te geven, om de schoonheid en de rust van het eigen polderland weer te doen le ven, organiseert het ZMT bestuur gedurende de tentoonstelling rond vaarten door de bloeiende polder. Elke Woensdag- en Zaterdagmid dag om 3 uur is er een afvaart vanaf „de .Doele". De tocht zal 1 'ft 2 uur duren en voert door de mooiste plekjes van de polder. Kaarten voor 60 ct. voor kinde ren halve prijs zijn te verkrij gen aan de kassa van de Dromme- daris en bij de schuitvoerder Op Zaterdag 30 Juli a.s. vindt de eerste tocht plaats. Het ZMT be stuur en de pers gaan ook mee en verder ieder die de tocht mee wil maken. En vanaf die datum is er on Woensdag en Zaterdag vast een afvaart. Ook op andere dagen kan een tochtje gemaakt worden, maar dan moeten er minstens 20 deelne mers zijn en vooraf een aanvrage ingediend worden. BOVENKARSPEL. Voor de veiling van 27 Juli waren zeer veel beste partijen leverbare tulpen aan. gevoerd. De catalogus was gevuld met plm. 1100 nummers. De belang stelling was groot van koperszijde. Er werd plm. 80 pet. van de partijen verkocht. Besteed werd voor; Brilliant star 12 op 7.357.70, 1112 5.505.60, Brilliant star max. 12 op 7.95, 1112 6.05; CouL Cardinal 12 op 6.35—6.65, 11—12 4.404.55; Due de Berlin 12 op 8.70, 11—12 7.05—7.40, 10—11 4.40—4.55; Electra 12 op 7.20—7.40, 11—12 5.05- 5.30; Fred. Moore 12 op 5.10, 11—12 3.—; Ibis 12 op 5.70—5.95, 11—12 33.10; Jong Oranje 12 op 5.305.40; La reine max 12 op 5.455.95, 11-12 3.103.15; Mr. van der Hoef 12 op 6,35—6.70, 11—12 4.60—4,80; Mon tre- sor 12 op 9.30, 11—12 7.40; Mar. Niel 6.95—7.35, 11—12 4.85—5.25; van der Neer 12 op 9.40 1112 8.05; Oranje I Nassau 12 op 5.75—6.05, 11—12 4.36- I 4.65; Olympiade 12 op 4.30, 1112 3.20, 1011 2.15; Proserpine 12 op 9.80; Pink Beauty 12 op 12.65—13.70; Progression 12 op 6.15, 1112 3.10; Prins van Oostenrijk 12 op 4.30, 11-12 3.05; Peach Blossom 12 op 6.50, 11-12 4.354.50; Rose Precose 12 op 9.15 9.40, 1112 7.75; Rose Lujsante 12 op 7.55, 1112 5.30; Schlegel max. 12 op 5.15—5.40, 11—12 4.35; Thee roos 12 op 5.95—6,30, 11—12 4,55— 4,60, 1011 3.10; Vermilion BriUant 11—12 9,55. 10—11 5.40; Vuurbaak 12 op 11,65; Witte Valk 12 op 5.90—6.45, 11—12 3.50—3.75, 10—11 2.05; Witte due max 1112 7.1011 4.35 4.70; Witte Zwaan 12 op 4.45, 11—12 3.25; Allard Pierson 12 op 5.25. 11-12 3.45; Advance 12 op 5.— 11—12 4 85; Clara Butt 12 op 5.75, 11—12 4.25; City of Haarlem 12 op 7.707.80; Ca- rara 12 op 5.50—5.70, 11—12 4.35— 4.45; Crown Imperial 12 op 4.15; Cra ter 12 op 3.75, 1112 3.Eros 12 op 6.35, 1112 4.85; Eclipse 12 op 6.25, 1112 5.55; Fantasy 12 op 7.50, 11-12 6.50—6.55; Glory of Noordwijk 12 op 5.20; Hillegarda 11—12 5.05- Her Grace 12 op 5.85—6.00, 11—12 5.10— 5.30; Indian Chief 12 op 6.30, 11-12 5.75; James Watt 12 op 6.45, 1112 5.45; Kansas 12 op 5.90, 1112 4.30; Krel. Triumph 12 op 44.05; 1112 33.25; Kantara 12 op 5.90, 1112 5.75; King Edward 12 op 4.25; La tulipe Noir 12 op 5.65, 1112 4.85; Mar. Haig 12 op 8.70; Mr. van Zijl 12 Op 7.55, 1112 5.90; Nova 12 op 4.10; Ossi Oswalda 12 op 5.55, 1112 4.70; Olga 12 op 9.20, 11—12 8.10; Pres. Hoover 12 op 6.70, 11—12 5.70; Pi- quante 12 op 6.75, 11—12 4.10; Pr. Beatrix 12 op 5.80; Ph. Snowden 12 op 3.95, 1112 3.25; Rose Copland 12 op 3.95—4.25. 11—12 3.30—3.55; Red. Champion 12 op 8.058 80, 11-12 6.75—7.40, Scakleton 12 op 7.55, 11-12 6.20; Themis 12 op 5.70, 11—12 3.85; Will Copland 12 op 3.85—4,25, 11—12 3.10—3.30; Will. Pitt 12 op 5.15—5.55, 11—12 3.75, White Sail 12 op 5.75— 5.80, 1112 4.25; Zwanenburg 12 op 7.25—7.35, 11—12 6.50—6.60; Zomer- sehoon 12 op 9.05. Alles per 100 st. Kleine maten: Allard Pierson 10-11 0.95; Advance 1011 2.20; Bartigon 10—11 0.90—0.95; Clara Butt 10—11 0.750.90; Fantasy 1011 2.752.85, Golden Harvest 1011 1.201 25; Inglesc. Yellow 10—11 0.60- James Watt 10—11 3.40; Krel. triumph 1011 1.151.20; Rose Copland 10-11 0.90—1.10; Sonja 10—11 0.85; Scarlet Wonder 1011 0.60; Vict. d'Oliviera 10—11 0.80; Will Copand 10—11 0 85- 1.30; Will. Pitt 10—11 0.95—1.10; White Sail 10—11 2.20—2.50; Witte due max 9.10 2.—. Alles per 100 st. LANGEDIJK, 1 Aug. 30.000 kg. aardappelen: eerstel 6.807.70, drielingen 5—5.30, bl. eigenh. 6— 6.60; 400 kg. siabonen 2434; 1200 stuks bloemkool I A 31.6034,20, I 19.20—26,90; 6000 kg. rode kool 5.90—6.30. N.-SCHARWOUDE, 1 Aug. 50.000 kg. aardappelen: eerstel, 6.608.10, rode eerstel. 8.709, eigenh. 6,50 7.40, bl. eigenh, 6.107, bevelanders 6 807, bintje 6.30, koopmans bl. 6.30; 7000 kg. witte kool 8.90—10.50, 450 kg. siabonen 31—33, 700 kg. kro ten I 5, 400 stuks bloemkool 17—26. WARMENHUIZEN, 1 Aug. 33.500 kg. aardappelen: eerstelingen 6.70 8.10, drielingen 5.40, grove 7.407.60, kriel 3.90—4, rode eerstel. 8.609, witte eigenh. 6.70—7.40, bl. eigenh. 6.20—6.50. grove 5.806.20, bintje AVENHORN, 30 Juli. Grove Schot 7.30—8, midd. 7.30—8, driel 5.10—5.60, aanv. 65.700 kg.: 2500 kg. e.igenh. 5.906.10; 8500 rbde schot 8.408.70; 5850 kg. bieren, rond 6 6.10, 1290 kg. augurken: grof 16, basterd 16, stek 10, bommen 3; 4440 kg. slabonpn 2733, zilvernep 14.20—14.60, driel 3—350, 3200 kg. zw. bessen 90. BLOKKER. - de kop van N hal van „Op een gewestel hel Gezin". 7 veilingkistjes viseerde bank ook een podii groen en bloi ceerde een v« aan de kale rr satoren haddc middag. En h Dat betekend de derde opvoe luchtspel der aankondiging n steld, maar he dóór. Al wat men reed van •huis naar Blok bussen was vcx pendel-dienst oi ingesteld. Het uur vertraging ziging van het keken: het Hoe de ruimte vol vijf uur arrivee gezelschap o.m Meer. Zij en Arnold, voorzit werden begroet Noord-Holland algemeen voorz Meegeren, ook o brak. Van deze voor de gaafhei gezinsleven nu voert, kreeg ve paladijn het eer Ontwri en gezi Dit onderwer aan dr. Jos de 1 te verklaren dal de schoonheid ben gesproken, de moderne opv rein werd er vlammend om. Vele ouders als een stuk sj aldus spr. op u zoveel mogelijk laten. Vroeger van de hogere een euvel van En men tracht gen met een bei ten van het kir Amerika trac geven in de we de dollars uit kom dan zijn i waar een kwart mislukt en van naar voren kom zieken pijnloos volk dat de ste toepast, welk schuwden, toen bruik van maak stemmen opgaa: met een groot niet langer gel kunnen wij op verwachten. Vo Oosten houden maar voor der Westen niet m Niet-katholiek dat de Kerk gre geert ten eigen ben nooit het bijzonders besch voor opgekomer kleine gezin men en het ziekte, zwakte, Dr. de Boer de hoop uit te kinderzegen di uit de chaos wi blik verkeert. Het Het gevorderd dr. Arnold er rede die hij o probleem in N len houden, sl belangrijkste te geven. Het hij dit hééft get liet niet na indr We moeten spr., dat er juis ment van onze Noordholland lande grote staan. In ve „kermis" niet kinderen opg maar niets m( van drank en lieken hangen hun geweten kapstok en vero waarvan zij achl spijt kunnen hel Helaas moet den dat vele vei zijn omgekeerd garnizoenstad zo zonderling, bjj de command: scherming van militairen. Het zeer bedroevend commandant L moet aandringei van zijn soldatei Ik signaleer ringen, aldus volkomen verki als b.v. het „oj lang en te veel Ernstiger no heid van deze afwezigheid op een voldoende de dingen. Wan de te verbieden wat beters zijn er inderdaad, neel, er is jeu dit terrein mi daan worden gres daartoe steun voor de een jongeren plaatsen reeds len worden gen ons gewest wel de, goed, veran sement. Spr. tiger handhavi misbruiken bec in het bijzonde neden 18 jaar wees er ook

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2