Afbetaling in Verenigde Staten is „gezonde economie" Nog geen opheffing van de textieldistributie Belangrijke wijziging inde Waterstaatswetgevi ng De tentoonstelling „Gouden Handen Dr. J. P. Fockema Andreae ten grave gedragen Grote Twee maanden postzegeltoeslag ter leniging van leed PAG. 4 Maandag 1 Augustus 1949 Publiek tegen trucs beschermd Zakenlui bepalen zelf het risico Kaas en vlees gelijktijdig van de bon Hittegolf in Amerika Instelling Raad van Waterstaat Resultaat van vrije tijdsbesteding Veel schoons met weinig middelen „Vergeet-hen-niet"- actie aan de start Rassenhaat in dienst van communisme Na rouwplechtigheid in Utrechts stadhuis Villo (Van onze correspondent) NEW YORK, 22 Juli 1949. Men is gemakkelijk geneigd Amerika te zien als het „klassieke land" van het afbetalingsstelsel. Hoewel dit systeem ontegen zeggelijk van Amerikaanse oorsprong is, zijn er millioenen Amerikanen, die zich levendig de twintiger jaren van onze eeuw kunnen herinneren, toen het denkbeeld voor het eerst op grote schaal in praktijk werd gebracht en door de overgrote meerder heid in den lande als een „minderwaardig symptoom van modern koopmanschap" werd beschouwd. Op afbetaling kopen, zó luidde het oordeel ongeveer 30 jaar geleden, was maar een armoedig begrip en getuigde van gebrek aan financiële draag kracht. Welk zichzelf respecterend gezin zou zijn financiële draagkracht openbaren aan zijn winkelier? Wie weet zou de man er over roddelen In die 30 jaar is er veel veranderd, bijzonder in een economisch moeilijk Het verlenen van crediet aan de j tijdsgewricht moet men van over- eonsument ten behoeve van de aan koop van zijn auto of haar bontjas, of zelfs voor een vacantlereis of doktersrekening is de normaalste zaak ter wereld, zowel voor het pu bliek als voor de economie van het land. „Moreel" acht niemand het bezwaarlijk; economisch is het af betalingsstelsel geen twistappel. Waarover economen het onderling oneens zijn is of een bepaalde mate van overheidstoezicht op de lengte van de termijn en het percentage, dat de eerste afbetaling van het totale bedrag der aankoop vormt, al dan niet nodig is. Historie. De historie van het afbetalings stelsel gaat terug tot voor 1920. Aan het eind van de Amerikaanse bur geroorlog (tweede helft van de 19e eeuw) zagen de pianofabrikanten in de V.S. geen kans om hun producten aan de man te brengen. In arre moede offreerde men de kopers voorwaarden om het gehele bedrag over een aantal maanden uit te strekken. Maar de grote stimulans kwam pas in 1920, toen de auto- fabrieken de grondslag voor de mo derne philosophie van de termijn betalingen legden, daarbij spoedig krachtig gesteund door (in dit land particuliere) gas- en electriciteits- maatschappijen. De levenshouding, die het denkbeeld ingaf, ging de Amerikaan gemakkelijk af: profi teer alvast van de nieuwe auto, ook al ben je er nog niet in ieder opzicht de eigenaar van. Waar wij, Neder landers, ons in eerste instantie zou den afvragen, of wij de aankoop als geheel wel zouden kunnen financie ren en of deze uitgave ons niet in conflict zou brengen met onze be grippen van spaarzaamheid (om nog niet te spreken van onze essentiële uitgaven), bekeek de Amerikaan het nieuwe project veeleer uit een oog punt van de extra levensvreugde, die hij erdoor zou verwerven. Daarvoor was hij graag bereid iets extra te betalen. Waarom zou hij krom lig gen om eindelijk op zijn 40e jaar een auto bijeengespaard te hebben, wanneer hij al op veel jeugdiger leeftijd zou kunnen genieten van zijn wagen? Waarom zou zijn vrouw haar handen kapotschuren aan de was, of haar tijd verknoeien aan het dage lijkse bordenwassen, als er machines waren, die dat automatisch deden, voor luttele dollars in de week over een periode van enige jaren? In die eerste jaren van het afbe talingsstelsel waren er. uiteraard, het traditionele aantal oplichters, die afbetalingscontracten opstelden, waarvan nauwelijks één clausule door de beugel kon. De koper, die de vastgelegde termijnen niet kon na leven, raakte niet alleen zijn pas- verworven bezit kwijt, maar moest zich bovendien nog aansprakelijk stellen voor de schade, die de win kelier leed, omdat deze in plaats van een gloednieuw product een tweedehands artikel terug kreeg. Deze schade was soms hoger ge raamd dan twee-derde van de aan koop. Tal van andere geraffineeerde knoeierijen maakten voorts deel uit van de ellenlange clausules van het in minuscule letters gedrukte „con tract". Zoals altijd, wanneer een nieuw systeem wordt ingevoerd, hebben de knoeiers een korte tijd alle kansen om hun slag te slaan. Indien het systeem zelf echter levensvatbaar blijkt en brede lagen van het publiek er gebruik van maken, blijven be schermende maatregelen niet uit. Thans bestaan in elk van de 48 sta ten verordeningen of staats-wetten, waarbij het opnemen van „immo rele" clausules in afbetalingscon tracten strafbaar wordt gesteld, ter wijl het contract zelf ongeldig ver klaard kan worden. De handelaar, die zijn kopers te slim af tracht te zijn, doet dan tenslotte zichzelf de das om. Ook van de kant van de koper zijn fouten gemaakt; in den beginne waren er natuurlijk velen, die tal van verbruiksartikelen op afbetaling kochten en zich daarna pas bewust werden, dat de bakker en de slager aan het eind van de week in contan ten betaald moesten worden. Thans echter hoort men daar weinig van. De statistieken tonen aan, dat ge vallen van terugvordering nauwe lijks voorkomen, en dat dan nog meestal in gevallen van flagrante oplichting. De Amerikaan heeft zich het afbetalingsstelsel te zeer eigen gemaakt, om er zelf niet zowel de voor- als de nadelen van in te zien. De invloed op de economie. Het afbetalings-principe heeft grote invloed uitgeoefend op de Amerikaanse economie, In tijden van voorspoed helpt het de vraag naar productie en dus de productie zelf te vergroten; het ondersteunt de prijzenniveaux en werkt derhalve bevorderlijk voor een „boom"-pe- riode. Daarentegen droogt de koop kracht in tijden van economische teruggang veel sneller op. Wij heb ben dat het laatste jaar ervaren. Thans is het publiek nog doende de aankopen van de „hausse"-periode af te financieren. Nieuwe aankopen, a contant of op termijn, vinden in aanzienlijk mindere mate plaats. En het gevolg is dat zoals ook de voorspoed in snel tempo productie en prijzen omhoog joeg in ma gere jaren de recessie met zeven mijlslaarzen voortschrijdt. Niemand die zich ontveinst dat 't wezen der termijnbetaling het trek ken van een wissel op de toekomst is! Men vermindert in feite de koop kracht van de toekomstige markt, omdat de uitstaande schuld over een langer tijdperk is uitgestrekt. In 't lieidswege het credietstelscl in het oog houden. In het begin van de oorlog vaar digde de Amerikaanse regering be perkende maatregelen uit, betreffen de afbetalingen. Men deed dit zowel om de vraag van het grote publiek naar artikelen (auto's en andere producten van staal en metaal), die voor de oorlogvoering essentieel wa ren, te beperken. Tevens dacht men hierdoor koopkracht aan te kweken voor de na-oorlogse periode. Wie tevoren eigenaar van een ijskast had kunnen worden voor een eerste be taling van 10 pet. van het totale be drag, moest nu beginnen met 33 pet. neer te tellen; tevens moesten de verdere termijnbetalingen in korter verloop worden verricht dan vóór de oorlog het geval was. Dit weer hield velen van het sluiten van de koop. Een tijd lang na de oorlog waren alle beperkende bepalingen op af- betalingsaankopcn opgeheven. Doch in November 194B werden zij op nieuw ingevoerd. Ditmaal had dit een andere reden. Na een periode, waarbij de vraag het aanbod verre had overtroffen, had de Amerikaan se industrie omstreeks 1947 het sta dium bereikt, waarbij zij van oor logsproductie geheel op vredespro- ductie was omgeschakeld. De pro ductie bereikte een hoogtepunt loonsvoorwaarden voor de arbeiders waren zelden hoger geweest. Onbe perkte credietmogelijkheden ver hoogden de koopkracht van het pu bliek. Een verhoogde koopkracht voor het zelfde aantal goederen be tekent echter inflatie. Vandaar dat in November 1948 een stop op de koopkracht werd gezet door de be perkende bepalingen op afbetalingen weder in te voeren. En thans, nu de noodzaak om de koopkracht te be perken, niet langer bestaat, zijn per 30 Juni 1949 deze beperkin gen opnieuw opgeheven. De financieringsmaatschappij. Het afbetalingsstelsel heeft een nieuwe figuur in het Amerikaans economisch leven geroepen: de fi nancieringsmaatschappij. Wie een auto koopt en 30 pet. van de aan schaffingsprijs heeft neergeteld, sluit voor het resterende bedrag de lening bij een dezer maatschappijen, die de auto-handelaar zijn volle pond doet toekomen. De rentevoet voor dergelijke leningen bedraagt 6 a 8 pet. op de hoofdsom. Financierings maatschappijen, die zich specialise ren op het verstrekken van leningen van kleinere bedragen zijn gerech tigd een rentevoet van minimum 12 pet. te vragen dit omdat het an ders onmogelijk is de administratieve kosten te dekken. Op een lening van 100 drukken de personeelskosten immers veel zwaarder dan wanneer het een geldbedrag van 1000 be treft. Alle lagen van de bevolking ma ken van de financieringsmaatschap pijen gebruik, stedelingen en platte landers, arbeiders en middenstan ders. Indien de welgestelde klasse er minder gebruik van maakt, dan is dat omdat voor deze categorie voor deliger is betrekkelijk grote uitga ven ineens te doen, waardoor de verplichting hoge rente te betalen vervalt. Voor wie echter niet over betrekkelijk grote bedragen ineens kan beschikken, is de financierings maatschappij en het gehele afbe talingsstelsel een uitkomst. De financieringsmaatschappijen hebben iu de laatste jaren zulke suc cesvolle bedrijfsresultaten kunnen verkrijgen, dat de grote banken meer en meer geneigd zijn zich even eens te gaan begeven op dit terrein van leningen op korte termijn. De bank eist echter een groter onderpand dan de financierings maatschappij. Dat een zekere mate van over heidstoezicht op deze financierings methode zal blijven althans wan neer de economische toestand van het land dit vereist staat wel vast. De Amerikaan besteedt gemiddeld 45 pet. van zijn inkomen (na aftrek van de belastingen) aan afbetalingen van goederen, die hij formeel reeds in eigendom heeft. Met de andere vormen van crediet, die de Ameri kaanse consument kan verkrijgen, komt men tot een totaal van 11 a 12 pet. van het inkomen een te grote factor in de nationale economie om door het alziende oog van de over heid te worden verwaarloosd. De op handen zijnde opheffing van de distributie van vlees, kaas, rijst koffie en textiel zal ook zijn gevolgen hebben op de personeels sterkte van het distributie-apparaat. Zo spoedig als dit maar even mo gelijk is zal tot liquidatie van het Centraal Distributiekantoor worden overgegaan. Sedert 1947 is geleidelijk aan de personeelssterkte van het C.D.K. en de plaatselijke distributiediens ten aanzienlijk verminderd. Thans is bij deze diensten nog slechts een klein gedeelte van het aantal ambte naren van tijdens de oorlogsjaren werkzaam. Deze laatste groep is nu ook ontslag aangezegd. Per 1 Oct. a.s. zal het C.D.K. in liquidatie gaan. Dit behoeft nog niet te bete kenen dat per die datum ook persé alle distributieartikelen zullen wor den vrijgegeven. Het laat zich ech ter aanzien, dat dit voor vlees, kaas rijst en koffie wel het geval zal zijn. Eerst wanneer de handelsbe sprekingen met België zijn geëin digd zal over het lot van de tex tieldistributie worden beslist. Het is reeds langer bekend, dat in het najaar grote schoonmaak zal worden gehouden onder de artike len die nu nog op de bon zijn. Min. Mansholt heeft enige tijd geleden de opheffing van de vleesdistributie omstreeks de slachtmaand in het vooruitzicht gesteld. Dit wordt mo gelijk door de groei van de var kensstapel. Import van grote hoe veelheden vlees blijft echter de eerste jaren nog nodig. Hiervoor zal echter de nodige deviezen be schikbaar worden gesteld. Wat haast onvermijdelijk moet worden geacht is, dat na het vrijgeven van het vlees de prijzen zullen stijgen. De kaas-productie beweegt zich eveneens in stijgende lijn. Holland se kaas is echter een zeer gewild product, in het buitenland. Daar tegenover staat, dat de huidige productie die van vóór de oorlog nog niet haalt. Het mag worden ver wacht, dat kaas en vlees gelijktij dig zullen worden vrijgegeven. Momenteel wordt overwogen de distributie van rijst op korte ter mijn op te heffen. Koffie vormt nog een moeilijk artikel. Voor de aan koop van dit min of meer luxe pro duct zijn dollars nodig, waaraan nog steeds een grote behoefte bestaat, ook voor de aankoop van belang rijke artikelen. Federatie van Verenigingen van R. K. Gemeenteraadsleden UTRECHT Op initiatief van de partijleiding der K.V.P. kwa men in Utrecht bijeen bestuurders der K.V.P. en haar vertegenwoor- Zoals gezegd, het wel en wee van de textieldistributie hangt ten nauw ste samen met de uitslag van de handelsbesprekingen met België, over levering van garens en tex- tielgoederen. Het laat zich echter aanzien dat de wintergarderobe voor een groot gedeelte zonder punten kan worden gekocht. NEW-YORK (A.P.) Aan de hittegolf, die twee weken in de Oostelijke Staten der Ver. Staten heeft geduurd, is vandaag een einde gekomen, met een koeltefront, voor afgegaan door matige tot zware regenbuien. In het Zuiden der Oostelijke Sta ten bleef het weer nog warm. De hittegolf heeft 77 slachtoffers ge- eist. Honderden belangstellenden onder wie vele zeilsportenthousias- ten en talrijke buitenlanders waren Zaterdag naar Grouw getogen om de traditionele krachtmeting der Friese vracht- en beurt schippers met hun tjalken, het zgn. skutsje zeilen om het kam pioenschap van Friesland gade te slaan. De wedstrijden werden begunstigd door fraai weer. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot „wijziging van de Waterstaatswet 190Ó en intrekking van het Konink lijk Besluit van 19 Mei 1945 betref fende afwijking van artikel 13 van de waterstaatswet 1900.". Aan de memorie van toelichting ontlenen wij het volgende: Met de problemen op waterstaats gebied zijn in het algemeen zo ve lerlei verschillende belangen ge moeid, dat het steeds de taak van de rijkswaterstaatsdienst is geweest met andere overheidsorganen over leg te plegen, ten einde oplossingen te bereiken, waarmede het algemeen belang zo goed mogelijk gediend is. Meermalen zijn voor bepaalde vraagstukken commissies ter bestu dering en voorbereiding in het leven geroepen. Op enkele waterstaatsge bieden zijn raadgevende lichamen van meer duurzame aard werkzaam. Het contact, dat door deze advi- ZONDER AMBITIE BEREIKT MEN NIETS. Wil men tot een in het oog springende prestatie komen, dan zal men zich geheel moeten geven, want alleen de volledige overgave is de ziel van alle arbeid. Wat in dergelijke gevallen bereikt werd, is voor niemand een gesloten boek. Maar toch is het prettig als men van tijd tot tijd eens de gelegenheid krijgt te zien waartoe de mens in staat is, als hij zich met volle liefhebberij aan iets geeft. Woensdag verkeerden wij weer eens in die gelukkige omstandigheid .In Ede werd namelijk voor de journa listen een rondleiding gehouden over het terrein achter de Reehorst, waar dezer dagen de tentoonstelling „Gouden Handen" werd geopend, uitgaande van de Stichting Nationale Actie voor Vrije Tijdsbesteding en georganiseerd op initiatief van de mid denstand uit Ede. Vrije tijd is voor journalisten een zeer moeilijk te omschrijven begrip maar wat de talrijke inzenders in 'n dergelijke tijdsperiode tot stand wisten te brengen, dwong aller be wondering af. In verscheidene rui me tenten stond een en ander ge ëxposeerd. Wij moeten ons bepalen tot enkele grepen uit het vele en onthouden ons daarbij zoveel mo gelijk van namen. Een greep Zo zagen wij een prachtige doos, vervaardigd uit gemorste verf, wel ke was vlak gemaakt en geslepen. Een prachtig uitgebeelde Madonna en een crucifix, geglazuurd met geprepareerde schellak trok sterk de aandacht. Er liggen mooie kope ren lantaarns Uit granaathulzen vervaardigd. Verder uiteraard veel houtsnijwerk. Een agent van politie vervaardigde uit grenenhout een ketting uit één stuk, een bankwer ker bouwde een viool. Zo waren er vele contrasten, welke pleiten voor de zo vaak gebezigde uitdrukking, dat ieder mens zijn beroep misloopt. Iemand maakte van 135 deeltjes marmer een wandelstok. Talrijke fraaie modellen van schepen zijn er te bewonderen, „De Halve Maan" van een gymnasiast viel daarbij wel sterk op. De N.S. en de P.T.T. hebben een aparte afdeling, waarbij opmerke- lijkerwijze het eigen terrein er vrij wel niet aan te pas komt. Uniek is de stand van de Ned. Bond van speciale verzamelaars van liefhebberijen, kunsthistorische en wetenschappelijke objecten. Men ziet daar o.a. een moderne bewer king van vlinders, in tegels gevat of in boekensteunen. Amsterdamse oase Zeer aardig is voorts de carton- nen, stemmig geschilderde maquette (Van onze verslaggevers) DEZER DAGEN is een gezelschap bestaande uit vertegenwoordigers van de pers en enkele andere ge nodigden bij uitzondering het voor recht te beurt gevallen een voet te mogen zetten binnen het voor de nieuwsgierige bezoekers schier on toegankelijke gebouw der grafische inrichting der N.V. Joh. Enschede en Zonen te Haarlem, een dier in richtingen, waar „kostbare" papie ren van de persen komen, onder meer postzegels voor binnen- en buitenland. Voor deze uitzondering bestond een gerede aanleiding. Van 1 Augustus af tot 30 September a.s. wordt er op alle Nederlanders een beroep gedaan om hun correspon dentie, privé zowel als zakelijk, zo veel mogelijk te frankeren met de „Vergeet-hen-niet"-zegels. De toe slag komt ten goede aan Neder landse stichtingen, die in de ruim ste zin van het woord het leed ver zachten in eigen land en in Indo- nezië, n.l. het Nederlandse Rode Kruis, „Nederland helpt Indië" en de Niwin. Voor deze gelegenheid had onze Postzegc-lfabriek de deuren open gezet. Zij toonde zich mededeel zaam tijdens de rondleiding en digers in de gemeenteraden over schiep een dergelijk ontzag voor de heel het land, ter oprichting van een federatie van Veren'fgingen van R. K. Gepieenteraadsleden. Staande deze bijeenkomst, die door de voorzitter der K.V.P., de heer W. J. Andriessen, werd ge leid, is een voorlopig bestuur der federatie gevormd. Als voorlopig voorzitter en se cretaris werden resp. benoemd de heren mr. J. H. Nieuwenhuijs te Utrecht en A. Veltman te Zwolle. fabricage der diverse waardepapie ren. dat voor de ondeskundige be zoeker de verspreide aanwezigheid van bedrijfspolitie aannemelijk werd. Couponnetjes van degelijke Nederlandse Staatsleningen kwamen sierlijk van persen gegleden; mis drukken van appetijtelijke bank biljetten kregen een dergelijk na drukkelijk stempel, dat geen win kelier ze meer aan zou willen ne men; talloze waarden in de vorm van postbladen werden door ma chinale handen gegrepen en netjes gedeponeerd voor de nijver contro lerende handen van een employé. Maagdelijk papier verdwijnt in een uiterst gecompliceerde machine en komt er na luttele seconden uit als een smetteloze postpakkettenkaart. En dan de geboorte, jeugd en entrée in de wereld van postzegels. Schier eindeloos lange vellen papier worden gegomd, terwijl elders langs gecompliceerde fotografische weg een massa-cliché tot stand komt van de postzegel, in dit bijzondere ge val van de „Vergeet-hen-niet"-zegel. Cylinders met verschillende kleu ren inktrollen, vellen met reeksen postzegels komen tevoorschijn, in genieuze perforeermachines zorgen voor de ons van de postkantoren bekende postzegelbladen en de ze gels van 2, 6, 10 en 30 cent met een toeslag van resp. 3, 4, 5 en 10 cent zijn gereed. Trouwens ze liggen reeds alom op de postkantoren in Nederland te wachten tot het 1 Augustus zal zijn. Indien de helft der Nederlandse bevolking slechts één maal per maand de actie duurt twee maan den een postzegel met een toe slag van 4 cent zou plakken, bete kent dit reeds een opbrengst van f 400.000.—. En de stimulans om tot deze 4 cents-daad te komen mag men aan wezig achten, want elke landgenoot heeft op een of andere wijze een zwak voor het Rode Kruis, de Ni- win of Nederland helpt Indië. Deze organisaties hopen dan ook, dat het Nederlandse volk met even veel élan haar beurzen zal openen voor de postzegeltoeslag Vergeet- hen-niet als de Grafische Inrichting Enschede en Zonen onze postze- gelfabriek haar anders hermetisch gesloten deuren opende voor een gezelschap, dat in verband met de actie te Haarlem bijeen was geroe pen. Leed van de meest uiteenlo pende aard in Nederland en Indo nesië zal daardoor kunnen worden gelenigd. van Het Begijnhof in Amsterdam, die kleine rustige oase in het hartje van de binnenstad. Er is werk te bewonderen, ver vaardigd door lichamelijk gebrek- kigen, wier handen in de letterlijke zin des woords verkeerd staan, het betreft hier in hoofdzaak kleding. De Rijksluchtvaartschool komt uitstekend voor de dag o.a. met een in Amerika vervaardigd toestel in blindvliegen. Men kan daar rustig „een landing in New-York maken" zonder een meter gevlogen te heb ben. Dit toestel bespaart kapitalen in de opleiding en sluit uiteraard alle risico uit. Verder vragen Perzische kleedjes en een tapijt, alles knoopwerk, de aandacht. Wij tippen voorts een uitgebreide kermis in miniatuur, 't raadhuis van Dordrecht, dat 4000 werkuren heeft gekost en dat ver vaardigd is uit geoxideerd theelood; er zijn 128.000 stukjes hout aan ver werkt, het dak is belegd met 35.000 leitjes, het carillon is vernuftig. In gebouw de Reehorst beneden de Ned. Ver. van Modelbouwers met een groot aantal schepen en treinen, het is alles magnifiek handwerk, dat in de handel niet verkrijgbaar is. Boven in het gebouw heeft men een schilderijen-tentoonstelling in gericht, een selectie uit het grote aantal inzendingen, waarbij een klompenkoopman een zeer goede beurt maakt. Het is ondoenlijk om meer onder de loupe te nemen of op details in te gaan, men moet het zien. Ook televisie Des middags waren wij, in een nabijgelegen villa getuige van een televisieuitzending en mochten het genoegen smaken als proefkonijn te fungeren voor een uitzending bin nenshuis. De apparatuur werd bij gesteld en des avonds naar het ten toonstellingsterrein overgebracht. Daar besloten wij zo de dag met een treinritje op een gazon. Een locomotiefje van amper 65 cm. lengte en met heuse kooltjes ge stookt, presteerde het in de aan- hangwagentjes twaalf volwassen personen te vervoeren. Gouden handen. Wij hebben alle respect voor al diegenen, die met vaak gebrekkige middelen zoveel schoons wisten tot stand te bren gen. De expositie is geopend tot en met 6 Augustus. NEW YORK (K.N.P.). De communisten in Amerika hebben geprobeerd om de Amerikaan se negers voor het communisme te winnen. Dit is hun evenwel volkomen mislukt. Zowel de blan ken als de negers doorzien Jiun methode, die er op gebaseerd is beide bevolkingsgroepen tegen elkaar op te zetten. In de streken, waar veel negers wonen, hitsen zij de blanken tegen hen op. Van de andere kant streven zij naar ge lijkstelling van blank en zwart. Door deze dubbelzinnige handel wijze hoopten zij het misnoegen en de ontevredenheid op te wek ken en hen daardoor gemakkelij ker aan hun partij te binden. De directeur van het Katholiek bureau in Amerika voor de ver zoening der beide rassen heeft verklaard, dat men de communis ten in Hun kaart zou spelen, wan neer men zich tegen de sociale vooruitgang en de gelijkstelling zou verzetten. Op de Algemene begraafplaats te Vorden werd Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van dr. J. P. Fockema Andreae ter aarde besteld. Het was de wens van de overledene geweest, om in dit oord, waar hij meer dan 50 jaren zijn vacanties doorbracht een laatste rustplaats te vinden. Velen bewezen de overledene de laatste eer. Onder de aanwezigen merkten wij op: mr. R. A. V. Baron van Haersolte, namens het Ministerie van Justitie en de Staatscommissie Bezettingsrecht; mr. J. M. Kan namens het Ministerie van Binnenlandse Zaken; de Commissaris der Konin gin in Groningen, de heer E. H. Ebels; jhr. mr. dr. L. Bosch Ridder van Rosenthal, oud-commissaris der Koningin in Utrecht; mr. P. W. J. Cort van der Linden, burgemeester van Groningen en de loco-burgemeester van Utrecht, de heer A. Bekker. Voorts prof. dr. G. G. Kloeke, na mens de Commissie van Bijstand van het Woordenboek der Neder landse taal, prof. mr. dr. S. van Brakel, namens het Utrechts ge nootschap en jhr. mr. M. J. de Jonge van Ellemeet, voorzitter Ned. Insti tuut voor Volkshuisvesting en Ste denbouw. Als eerste sprak bij de geopende groeve jhr. mr. dr. L. Bosch Rid der van Rosenthal. „Meer dan 45 jaar geleden", aldus spr. „heb ik de overledene voor het eerst leren kennen. Tot zijn aftreden als Com missaris der Koningin in Gronin gen zijn wij ambtgenoten geweest. Ik heb in al die jaren grote eerbied gekregen voor zijn bijzondere gaven van hoofd en hart. Hij paarde scherpzinnigheid aan grote kunstzin. Het was een genoegen naar zijn re devoeringen te luisteren, doch ook zijn vele geschriften te lezen. In de vele staats- en andere commissies, waarin ik hem heb leren kennen, toonde hij zijn grote scherpzinnig heid en zijn grote kennis van zaken. Spr. bracht de overledene dank voor alles wat deze in 's lands be lang gedaan had. Hierna sprak de Commissaris der Koningin in Groningen, de heer Ebels woorden van grote waarde ring jegens de overledene namens het provinciaal personeel en de be volking van de provincie Groningen. Met hem is een voortreffelijk staats beambte heengegaan, aldus spr. Na mens de Vereniging van Nederland se Gemeenten sprak wethouder H. Ploeg uit Utrecht. Dipl. ing, J C. Rijk uit Utrecht namens de Raad van Beheer van de Nederlandse Jaarbeurs, waarvan de overledene meer dan 25 jaar ere-voorzitter is geweest en namens de Commissie van Bijstand van het Woordenboek der Nederlandse taal sprak prof. dr. G. G. Kloeke uit Leiden. Een broer van de overledene dankte voor de betoonde eer. Tal van bloemstukken dekten de baar. .Des morgens was in de hal van het Utrechtse gemeentehuis een kor te rouwplechtigheid gehouden. Sinds Vrijdagavond stond hier de kist, om geven door een schat van bloemen en kransen opgebaard. Vier gemeen teboden hadden de dodenwacht be trokken. Tal van Utrechtenaren hebben een laatste groet aan de ge wezen eerste burger gebracht. On der degenen, die zich des morgens in de stadhuishal verenigden, be vonden zich jhr. mr. dr L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, de oud-burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. het ge hele college van B, en W„ vele raadsleden en oud-raadsleden. De waarn. burgemeester, de heer H. A. Bekker, bracht in zijn rede namens allen dank voor het vele en voortreffelijke werk. dat dr, Focke ma Andreae voor Nederland en in het bijzonder voor Utrecht heeft ge daan. Hij besloot met de woorden; „dr. Fockema Andreae is overle den, maar zijn schoon en nobel voor beeld blijft voor ons leven. Moge hij het loon voor zijn werken hier boven ontvangen hebben." Een neef van de overledene, de Staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, sprak een dankwoord. Tenslotte werd de kist uitgedragen voor de laatste tocht naar Vorden. Onder het gelui van Utrechts zwaar ste Domklok verliet dr. Fockema Andreae de stad. die zozeer zijn liefde had en die hem in dankbare herinnering zal houden. serende lichamen, met verschillende overheidsorganen en belangengroe pen wordt verkregen, is van groot nut. De samenstelling der maatschappij wordt steeds ingewikkelder en het verlangen om een waterstaatspro bleem van hoe langer hoe meer zij den te belichten steeds groter. De onderlinge samenhang van verschil lende vraagstukken treedt voortdu rend meer aan de dag. Dit maakt, dat de behoefte aan een gezaghebbende, centrale advies instantie, die het gehele gebied van de waterstaat kan overzien en door gedifferentieerde organen bestrijkt, thans sterker wordt gevoeld. De omstandigheid, dat zich thans op het gebied van de waterstaat ve le belangrijke vraagstukken voor doen, die in de nabije toekomst om oplossing vragen, maakt de instel ling van een dergelijk orgaan, meer dan voorheen, noodzakelijk. Als voorbeeld diene hot vraagstuk van de zoetwatervoorziening. Enerzijds zullen werken moeten worden uitgevoerd ter verdeling van de beperkte hoeveelheid zoet water, die ons land van Rijn en Maas ontvangt. Anderzijds moet de toenemende verzilting van de benedenloop der rivieren in Zuid-Holland tot staan worden gebracht en zo mogelijk te ruggedrongen, willen land- en tuin bouw aldaar niet de noodlottige ge volgen der -verzilting ondervinden. Ook de winning vdn drinkwater speelt hier een rol. Een 3e probleem is, dat bij de maatregelen voor het verkrijgen van een goede verdeling van het zoete water en het tegen gaan van verzilting ook de scheep- vaartbelangen niet uit het oog mo gen worden verloren. Deze somtijds tegenstrijdig schijnende belangen moeten tegelijkertijd gediend wor den. Men heeft ook overwogen om de vraagstukken, die de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee met zich brengen, onder de werkings sfeer van de raad van de water staat te brengen en in verband daar mede over te gaan tot opheffing van de Zuiderzeeraad. Hiervan is echter afgezien, omdat met het in cultuur brengen en uitgeven van de polders binnen het IJsselmeer zo bij zonder agrarische, economische, so ciale en financiële belangen zijn gemoeid, die in dit bijzonder ver band nog weer op eigen wijze sa menhangen, dat voor dit belangrijke onderdeel van de waterstaatswerken het beter is over een afzonderlijk adviesorgaan te beschikken. INTERNATIONALE WERKWEEK VAN KATHOLIEKE JOURNALISTEN KEULEN (K.N.P.). De twee de internationale werkweek van Katholieke journalisten zal van 9 tot 12 September te Bonn worden gehouden onder beschermheer schap van Kardinaal Frings, aarts bisschop van Keulen. Deze week is een voortzetting van de bijeen komst, die enige tijd geleden ge houden werd in het klooster Wal- berberg van de paters Dominica nen. Deze werkweek wordt georgani seerd door de werkgroep voor pers en literatuur van het aarts diocesaan comité in het aartsbis dom Keulen met medewerking van de vereniging van Katholieke journalisten. Het hoofdthema van de tweede bijeenkomst zal zijn: „De taak en do tekortkomingen van de journalistiek, die gebaseerd is op een bepaalde overtuiging". Onder de talrijke buitenlandse journalisten zal zich deze maal ook een groep van Spaanse jour nalisten bevinden. GOEDKOPER REIZEN VOOR BEDEVAARTGANGERS ROME, 29 Juli (A.P.). De Ita liaanse spoorwegen zullen aan alle bedevaartgangers die in het Hei lig Jaar naar Rome komen een reductie van 40 procent op de spoorwegtarieven toestaan. Pelgrims die in groepen van 750 en meer reizen krijgen 60 procent reductie. Een Internationale Spoorweg conferentie is onlangs hier gehou den waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers van Franse, Belgische, Nederlandse, Duitse, Oostenrijkse, Britse, Spaanse en Zwitserse spoorwegen. Besproken werden plannen voor ae reisgelegenheid per trein voor bedevaartgangers. Overeenstemming werd bereikt over een plan inzake de interna tionale treinenloop in 1950. Italië heeft reeds besloten het treinverkeer van de grenzen cn havens naar Rome in het Heilig Jaar te intensiferen. NEDERLAND IN DE RAAD VAN EUROPA Door Nederland zijn de volgen de personen aangewezen tot leden van de raad van Europa, welke volgende maand in Straatsburg zal bijeenkomen: J. v. d. Kieft (P.v.d.A.), P. A. Kerstens (K.V.P.), P. J. S. Ser- rarens (K..VP.), jhr. mr. dr. M. van der Goes van Naters (P.v.d. A.), mr. J. J. R. Schmal (C.H.), dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.). Plaatsvervangende gedelegeer den zijn: voor de heer van de Kieft: de heer G. Ruygers; voor de heer Kerstens: prof. dr. L. J. C. de Beaufort; voor de heer Serra- rens: mej. dr. M. A. M. Klompé: voor de heer van der Goes van Naters: mr. J. A. W. Burger: voor de heer Schmal: drs. H. H. Kort hals (V.V.D.): voor de heer Bruins Slot: mr. W. Rip (A.R.). Als secretaris van de delegatie is aangewezen mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich, commies griffier van.de Tweede Kamer. Op het circuit v omstandigheden nale autoweds gehouden. De f Prijs. Nr. 1 de Ferrari. Achter I (Van onze specia Voor de eerste nieuwe circuit va in 1948 gereed kw ternationale wegw ce-auto's gehouder coureurs met Eu heid werd deelgenc de X) ote Prijs va f 5000 die, ondan weer, tal van spai bevatte, is het bi een, naar allerweg jaarlijks terugken strijden op intern lijk aan de Grant jaren in het buiten reden. Met het o1" dergelijke wedstrij oris land een sport allereerste rang t V De race om d< Zandvoort werd 1 series van 25 ronc en een finale van kleine 170 K.M 1 startten o.a. de Iti van 1947 en 1948. pe. Faring, event die weinig meer hij verschijnt, stei of tweede prijs he winnaar van het v t.ieve, en door zijn Prins Bira Verde Claes. de Franse de Engelse rijders shire en Ho-sfall. vrijwel gelijkwaat kansen, al maaktei wel de meeste kar al door zijn beke parcours. Bij de s resi met zijn Ferr een wagenlengte Maserati gevolgd, eens met Maserati Daarachter Rosier Harrison met EI even een korte, strijd streden. De uitslag van i was: 1. L. Villore snelheid 122.2 K.IV 51.49.8, gem. snelh Prins Bira in 52.40 de in deze serie w L. Villoresi in 1.59 delde van 126.53 De tweede serie nender race te 2 Ascari, een rijder al meerdere ovei behaald met Parr jaar hier de derde met de Graffenrie Zwitsers. Verder clin met een Ta Crossley en Gera Ferrari moest tw uit de baan en g: ter moest ook de dini-rijder, Somm wegens pech. De melijk tussen Asc Graffenrie, die be Wisselden. Etancl: eind op de vierde luidde: L R. Pat DINSDAG 2 HILV1 KRO: 7.00 Niet tendgymn., 7.30 g gebed, 8.00 Nieuw dag, 9.00 Lichtbak. Wie komt er in Operamuziek, ll.( de ziele luistert, orkest, 12.00 Ang< lingen land- en ti kest zonder Naam 13.00 Nieuwber., 1 Naam, 13.40 Pian Kamermuziek, 14. Symphonette orki nieuwe songs, 16,( 16.30 Ziekenlof, 1 17.15 De Wigwan uitzending, 18.0C 18.20 Sportpraatj: uitz., 19.00 Nieuv sonate, 19.30 Dit geringsuitz., 20.00 De gewone man, 21.15 Vragen var Concert Resident pauze Actualiteit, bed, 23.00 Nieuws HILV 7.00 Nie VPRO: 7.50 Dago] Nieuwsber„ 8.15 Rouw tot vrouw Waterstanden, 9.3 genwijding, 10.15 10.50 Kleutertje 11.30 voor zieke bioscooporgel, J land- en tuinbou platteland, 12.40 p ber-, 13.15 Enset 13.45 Mevr. Ida Ïro2 Sehubertpr< „George Bi vacantieprogramn Rhythm Club, kampioensch., 18 Piano, 18.30 RVI brief, 19,05 klank •óamora en orkes 2?.05 Radio zoekl eigen programma overzicht, 23.00 gram.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4