Nieuw Order „Staakt het vuren" wordt Woensdagavond uitgevaardigd Wij zijn nu op de juiste weg Spaak terug van onderhoud met Koning Leopold Inter-lndon. conferentie beslist over samenstelling Rep. regering Turkije in Europese Unie Besprekingen met Amerikaanse stafchefs hebben tot „volledig begrip" geleid iw door Hamming rieden tberichten kaalhoofdtgen! ine defect-? elpt direct! egen hebben 3t gebruikt EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] ,$taakt het vuren morgen uitgevaardigd Dinsdag 2 Augustus 1949 45e Jaargang No. 11629 ZET HET SIGNAAL NU OP VEILIG! Dr.van Roy en: Moh. Rum: Het wezenlijke einddoel blijft de onafhankelijkheid van Indonesië Enkele dagen later van kracht Rode Kruis-auto liep op trekbom Zal Eijskens slagen? Generaal Howley vraagt- ontslag Italiaanse sneltrein ontspoord Mysterieus ongeval op de Schelde 4 IJZERHANDEL N. Zaterdagavond i over zes brak brand azijn van de ijzerhan- er Schaap. Toen de te laat gealarmeerd de, sloegen de vlam- r het dak. m de eigenaar kreeg een hartaanval, ten- an zjj enige ogenblik- 'leed. nzende perceel was d, doch op de zolder nd nog enige schade. gretig voedsel in de et magazijn, die be- lakkingsmateriaal en edschap. imum van tijd werd en water gegeven en beteugeld. De wind na een half uur kon zich/ beperken tot 't rk. De bovenverdie- geheel af. Daar de t werd ontdekt, tast orzaak in het duister. NDSE BLOEMEN LONDEN gladiolen van Ne-' lem prijkten Zondag Engelse bloementen- le z.g. National Gar- lke op het ogenblik pia"-gebouw te Lon- houden. In het extra I, dat de bloemen imen de bloemdozen in zeven kubieke me- met een totaal ge- kilogram. 1 Gardensshow is de ionstelling van dit it in een gebouw is tuinen zijn er over kte van ruim vijf gelegd en men schat oemen op meer dan a. Engeland, België, 3 Staten, Japan, de lanse landen en Ne- ;n deel. L Aug. 17.500 kg. aard el 7—8.90, grof 6.30— a 5.305.80, eigenh. bessen 32—45, kruis- bospeen 710, sla- Jellow appel 833, I, perziken 7—23, snij- pruimen 60, komkom- imaten 2451, meloe- ïolbiefen 6, bloemkool 1017, sla 8.40, krui- bosselderie 66.10, 4. rode kool 6.206.50. OEK, 30 Juli. Aard- 6.90—8.20, klein 5.50 51.30, bl. eigenhei- 3, blanke eigenh. 6.70 irstel. 9.20, bintje 6.30 5.105.20, koopmans (50, totaal 120.000 kg., 120 kg. >t de moderne me. :e kringen zijn wij zonodig inwendig n toe te dienen nieuwste appara- sieve doorbloeding ergste haaruitval ij nu ook bij kaal- smen nog in leven 10-12 en 2-4 uur en huidspecialist Alkmaar en omg. iS - DameskapPer 3528 Alkmaar GING heeft verschil, gediend zijn met: ge ils, stoelen, kleding, rne af hetgeen U be- mk ijk C 16 ALKMAAR dat deze achter- n van scherven .standers stoven •kkoopman hief es kapot! Alles o ze de stad uit, etje gekalmeerd ing hij had aan- zakken hijeen. Martyn tussen Martyn stevig enden een paar Ti. „Daar is ook r verdwijen we Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per nand., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde.) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. tel. 459 K2240 (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens het comité-generaal heeft de Tweede Kamer een poging ge daan om de ontwikkeling in Indo nesië weer in de hand te krijgen. Op papier is dat ook gelukt. Rege ring en Kamer kwamen overeen, dat zij elkaar vóór de Ronde Tafel conferentie andermaal en ditmaal in het openbaar zouden ontmoeten. Bij dit debat zouden dan spijkers met koppen kunnen worden geslagen. De regering zou met de resultaten van de order „staakt het vuren" op tafel komen en aan de hand van deze resultaten zou dan worden uit gemaakt in hoeverre men èn in de nieuwe koers èn waarschijnlijk ook in de regering zelf vertrouwen zou kunnen blijven stellen. Om de beeld spraak van de hoofdartikelenschrij ver van de „Vlkskrt." te gebruiken: De Kamer stelde zich dus op als een seinwachter. Niet voor zij het signaal op veilig trok zou de trein aan het laatste en beslissende deel van het traject kunnen beginnen. Houdt men er echter ook in Indone sië rekening mee, dat de Volksver tegenwoordiging een tussenhalte heeft ingelast? Uit de feiten blijkt veeleer het tegendeel. Alles wordt daar in gereedheid gebracht om nu regelrecht op de Ronde Tafelconfe rentie af te stomen. Het eerste deel van het' overleg tussen Federalisten en Republikeinen werd met de pu blicatie van een aantal resultaten af gesloten. Het tweede deel is inmid dels in Batavia al weer begonnen. Ook over de order „Staakt het vu ren" werd overeenstemming bereikt. De koffers van de delegaties zijn al gepakt Zowel Republikeinen als Federalisten kondigen hun vertrek naar Den Haag aan. De trein komt dus als het ware met een razende vaart aangereden. Welke betekenis kan onder deze omstandigheden de werkzaamheid van de Volksvertegenwoordiging als seinwachter nog hebben? Wil de Kamer aan het tijdens het comite- generaal gestelde doel vasthouden dan zal er enige ruimte moeten blij ven tussen de uitvaardiging van de order „staakt het vuren" en de aan vang van de Ronde Tafelconferentie. Alleen op deze wijze zou, zonder in een dwangpositie te geraken, de Kamer nog een oordeel kunnen vel len over de resultaten van de uit gegeven order. Naar het er thans uitziet, zal die ruimte er echter ze ker niet zijn. Militaire waarnemers hebben reeds medegedeeld, dat er minstens veertien dagen mee ge moeid zullen zijn om de order aan alle onderdelen bekend te maken. Wanneer aan de genoemde vertrek data wordt vastgehouden, zullen de Indonesische delegaties echter op dat tijdstip reeds lang in Dén Haag zijn. Wat hun aanwezigheid betreft zou de Ronde Tafelconferentie mis schien al wel half Augustus kunnen beginnen. De keuze is dus deze: Of de heren laten wachten of maar op goed geluk beginnen. Het zou ons niet verwonderen als de laatste op lossing zou worden gekozen. Tenzij de tiid op andere wijze zou kunnen worden gevuld, lijkt het toch wel ondoenlijk de delegaties enige weken werkloos te laten rondlopen en wat nog veel doorslaggevender is. de he ren, eenmaal aanwezig zijnde, kun nen toch ook moeilijk teruggestuurd worden, ook al zou de uitslag van de order niet bevredigend zijn. Al met al zal er voor de Volksvertegen woordiging dus wel niet veel an ders over blijven dan het signaal maar zonder meer op veilig te trek ken. Zou zij zulks niet doen dan zou de razende trein waarschijnlijk bij de tussenhalte uit de rails vliegen. Men denke zich de ravage eens in: Regering, Indonesische delegaties. Unci, alles op een hoop door elkaar! Zou de geprojecteerde tussenhalte dus tenslotte toch ook maar weer een halte op papier blijken te zijn dan zou daardoor nogmaals de steliing worden onderstreept, dat het parlement zijn greep op de ge beurtenissen heeft verloren. Er zijn haltes geweest, waarop men desge wenst van personeel en van route had kunnen wisselen, in dit stadium, wij hebben zulks al meerdere malen betoogd. is die kans er echter niet meer. Ook het comité-generaal zal waarschijnlijk achteraf niet meer blijken te zijn geweest dan een vruchteloos ho-roepen naar de voort razende trein. De gebeurtenissen hebben hun loop genomen, zij stre ven het parlement opzij en voorbij. Komt er dan in het geheel geen openbaar debat meer vóór de Ronde Tafelconferentie? De vorige week helden wij reeds naar deze mening over. Na hetgeen wij reeds schre ven is het duidelijk, dat wij de af gelopen week nog in deze mening zijn versterkt. Het debat was be doeld als laatste halte voor de Ronde Tafelconferentie, er zou beslist moe ten worden over personeel en route. Nu zulks waarschijnlijk toch niet mogelijk zal blijken heeft het ge projecteerde debat daarmede ook ziin voornaamste zin verloren. Wat blijft, over? Wat tegenzin, ergernis, twiifel etc. uiten? Als zulks toch geen wezenlijke wijziging brengt in het beleid kan men dat. vooral met het oog op de sfeer van de aan staande conferentie, maar beter in slikken. Ook lijkt het niet tactisch op de te behandelen onderwerpen vooruit te lopen. Wie tot een ver gelijk wil komèn, doet niet verstan dig al van te voren een prijs te noemen. Men doet onder de huidige omstandigheden waarschiinlijk het verstandigst nu alle krachten voor de komende besprekingen te reser veren. Wat ook in het verleden goed of verkeerd mag zijn gedaan. op deze copferentie gaat de eindbeslis sing vallen en het blijft dus zeker zaak op deze bespreking alle geest kracht en inzicht samen te trekken. Intussen geeft het toch ook wel een bevredigend gevoel de trein nu met zo'n razende vaart te horen nader komen. Eindelijk, eindelijk zal het Indonenisch probleem dan eens tot oen oplossing komen. Wordt het geen hoog tijd? Zowel regering als Parlement hebben er een al te groot NIEUWE JOODSE NEDERZETTING IN ISRAËL. In aanwezigheid van leiders van jeugdorganisaties, legerautori- teiten en belangstellenden, werd een nieuwe nederzetting van de Keren Hayesod-groep ingewijd. De uit 90 jonge mensen, van 18 tot'20 jaar, bestaande nederzetting ligt bij Bar-Am, ten noord-westen van Safad. De poort, die toegang tot het kamp geeft, met inscriptie ,,Van de slagvelden naar de arbeidsvelden". „WIJ ZIJN NU OP DE JUISTE WEG, de weg naar het doel, dat het Nederlandse volk zich reeds lange tijd had voorgesteld: de overdracht der souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië en een blijvende vriendschap en samenwerking tussen de V.S.I. en Nederland in de NederlandsIndonesische Unie", aldus verklaarde dr. van Royen op de formele bijeenkomst van Maandag. De Nederlandse delegatie is zeer dankbaar, omdat thans het stadium is bereikt waarnaar zo lang is uitgezien, „het formeel vaststellen van de documenten betreffende het staken der vijandelijkheden". Dr. van Royen wees op de vele wezenlijke moeilijkheden, die nog te wachten staan, doch gelijk in bet verleden is gebleken, bestaan vele dezer moeilijkheden slechts in de verbeelding. Dr. v. Royen verzeker de, dat van Nederlandse zijde de overeenkomst stipt en loyaal zal worden nageleefd en verklaarde, dat de oprechte wens aanwezig is om aanstonds samen te werken, ten einde de order staken der vijande lijkheden effectief te maken en ook om een aanvang te maken met de durende samenwerking tussen Ne derland en Indonesië. Dr. van Royen dankte de UNCI voorhaar waardevolle steun en bracht in het bijzonder dank aan de heer Cochran voor het „ter be schikking stellen van zijn .diensten en talenten aan beide partijen inde geest van strikte onpartijdigheid en sprak zijn oprechte waardering uit voor de geest van begrip en samen werking, waarmede de republikein- se delegatie en in het bijzonder de Heer Moh. Rum deelnam aan de be sprekingen. Dr. v. Royen eindigde: „Ik meen, dat het geen zinledige frase is, wanneer ik zeg, dat de eenvoudige plechtigheid van deze morgen in de ogen van komende generaties van historisch belang zal blijken te zijn. Mogen de gesloten overeenkomsten, met behulp van de Almachtige, vrede en geluk brengen aan de volkéren van Ne derland en Indonesië." De voorzitter der Republikeinse delegatie, Moh. Rum, zei: „Indien wij in aanmerking nemen, dat de aanwijzing van de Veilig heidsraad van 23 Maart een nadere uitwerking was van de resolutie van 28 Januari van die raad, dap zou men kunnen zeggen, dat er nog geen reden voor tevredenheid i is, gezien het feit, dat dit alles zo lange tijd geduurd heeft en dat het wezenlijke einddoel is de onafhan kelijkheid van geheel Indonesië, Indien wij ons echter bewust zijn dat hetgeen tot stand is gebracht, overeenkomt met de directieven van de Veiligheidsraad, dan kunnen wij deel van hun tijd en geestkracht aan moeten besteden. Niet dat de kwestie zulks niet waard zou zijn, maar er zijn toch ook nog tal van andere, vooral structurele proble men, die een oplossing behoeven. Maar het meest juichen wij de ko mende oplossing toch toe om de zaak zelf. Wanneer de grote beslis singen zullen gevallen zijn, raken wij eindelijk eens uit de onzekere sfeer. Nederland zal dan zijn nieuwe taak kennen en deze kennis zal on getwijfeld vele nieuwe initiatieven vrij maken. tevreden zijn met hetgeen bereikt is in dit stadium van onderhande lingen: want dit heeft ons de over tuiging gegeven, dat wij langs de weg der tot nu toe gevolgde poli tiek tenslotte ons einddoel, de on afhankelijkheid van Indonesië voor het einde van dit jaar, zullen be reiken." Ook Moh. Rum dankte de UNCI voor haar bijstand en sprak zijn waardering uit voor dr. v. Royen en de leden der Nederlandse dele gatie. Sultan Hamid, sprekend namens de delegatie der B.F.O., gaf uit drukking aan zijn hoop en verwach ting, dat beide partijen in deze nieuwe fase een wezenlijke en duurzame staking der vijandelijk heden zullen bereiken. Hamid verklaarde, verheugd te zijn, dat de B.F.O. zal kunnen me dewerken aan de effectuering van de order tot het staken der vijande lijkheden als medelid van het cen trale lichaam. De voorzitter van de week der UNCI, de heer Critchley, zeide, dat met de bereikte overeenstemming de drie belangrijkste doeleinden van de richtlijn van de Veiligheidsraad van 23 Maart zijn bereikt. BATAVIA, 1 Augustus (Anefa). In éen Maandag, naafloop van de plenaire zitting, uitgegeven communiqué heeft de UNCI het volgende medegedeeld: „De order tot het staken van de vijandelijkheden zal worden uitgevaardigd op drie Augustus om 20.30 uur (Batavia-tijd, d.i. 20.00 uur Djogja-tijd)De order zal enkele dagen later van kracht worden op een door beide partijen aan te kondigen tijdstip. Hiermede is deze belangrijke vergadering en daarmede de te Batavia gehouden preliminaire conferentie beëindigd". De UNCI zal nu aan de Veiligheidsraad rapport uitbrengen over de bereikte resultaten. Het communiqué van de U.N.C.I over de staking der vijandelijk heden zet verder uiteen, dat de resultaten van het overleg zijn neergelegd in drie documenten en een NederlandsIndonesische op gestelde handleiding, bevattende de richtlijnen voor de uitvoering ervan. De eerste bevelen tot het staken der vijandelijkheden zullen gelijktijdig worden uitgevaardigd door de Nederlandse en de repu blikeinse regering aan de hun on derhebbende gewapende strijd krachten. Deze bevelen strekken tot het treffen van alle maatrege len, nodig voor het staken der vijandelijkheden en om een einde te maken aan alle handelingen, die aan de andere partij schade kunnen toebrengen. In een gelijk tijdig met het bevel tot het sta ken der vijandedijkheden uit te vaardigen gezamenlijke bekend making van beide regeringen, zal o.a. aan een ieder, wien het aan gaat, worden opgedragen elke ge dachte aan vijandschap en wraak oefening van zich af te zetten, alle sporen van vrees en wantrouwen uit te wissen, zich te onthouden van daden van sabotage, terroris me en voorts van handelingen, die schadelijk kunnen zijn voor de wederzijdse samenwerking en om provocaties en incidenten van welke aard ook te voorkomen. De voorschriften ter uitvoering van de overeenkomst tot het sta ken der vijandelijkheden, die te gelijk met het uitvaardigen van het bevel in verking zuilen tre den, voorzien o.a. in het instellen van een gezamenlijk centraal lichaam van partijen en de U.N. C.I., dat tot taak zal hebben het houden van toezicht op de uit voering van de orders tot het staken der vijandelijkheden, de proclamatie en andere orders en richtlijnen, hierop betrekking hebbend. Dit centrale lichaam zal voorts moeten rapporteren en aanbeve lingen doen aan partijen en de U.N.C.I. Het lichaam bestaat uit 4 vertegenwoordigers van elke partij, 4 vertegenwoordigers van de gebieden buiten de republiek, welke lid zijn van de B.F.O. en die de positie zullen innemen van toegevoegde leden. Verder drie burgerlijke en drie militaire ver tegenwoordigers van de U.N.C.I. Voorts is overeengekomen, een subcommissie in te stellen onder auspiciën van de U.N.C.I., welke zich zal bezig houden met de technische details in verband met de uitvoering van paragraaf 7 van de overeenkomst van 7 Mei j.l. Voorts is ook in overweging de instelling van een commissie die zal adviseren over het vrijlaten der politieke gevangenen en der krijgsgevangenen. Caece fire-overeenkomst gefor maliseerd. De overeenkomst tot het staken van het vuren is op een bijeenkomst van delegaties geformaliseerd. De bijeenkomst die plaats had onder auspiciën van de UNCI, was niet voor de pers toegankelijk, een af schrift ervan is per vliegtuig naar het Republikeinse hoofdkwartier te Djokja verzonden ter bestudering door dr. Sukarno. ACHTTIEN DODEN SEMARANG, 1 Aug. (Aneta). 18 personen werden gedood, toen 'n vrachtauto van het Rode Kruis tus sen Blora en Rembang op een trek bom reed, aldus maakt heden de missie van het .Nederlandse Rode Kruis in Indonesië bekend. Het team bestond uit de arts dr. H. van Reigersberg Versluys en de ver pleegsters, de zusters C. G. M. van der Ven, G. M. C. Leefgens en G. B. Wechgelaar (de laatste was gou- vernements-verpleegster). De an dere slachtoffers zijn 8 militairenen 6 politie-agenten. De 18 slachtoffers zijn Zondag te Blora begraven. ISTANBOEL, 31 Juli (A.P.) De Turkse Minister van Buitenlandse Zaken Meddin Sadak heeft Zondag verklaard, dat de Franse Ambassa deur Jean Lescuyer hem er van op de hoogte gesteld heeft, dat de on dertekenaars van de West-Europese Unie besloten hebben Turkije te vragen deel te nemen aan deze Unie. Sadak is Zondagavond naar An kara vertrokken om een delegatie aan te wijzen, teneinde Turkije te vertegenwoordigen op de bijeen-, komst van de Raad van Europa, waarvan de eerste zitting op 8 Aug. in Straatsburg wordt gehouden. BATAVIA, 1 Aug. (Aneta). Na de openbare openingsvergadering, werd Zondag tot in de nacht en Maandagochtend vergaderd door de verschillende sub-commissies van de inter-Indonenische conferentie, o.a. door die voor staatkundige, fi- nancieel-economische, sociaal-cul turele en militaire zaken. De resul taten zullen Dinsdagochtend ter ken nis worden gebracht van de agenda commissie der conferentie, waarna 's middags eerst een besloten en ver volgens een openbare plenaire ver gadering zal worden gehouden. Aan beide zijden, aldus deelde men zowel uit republikeinse- als B FO-kringen aan Aneta mede, bestaat het verlangen, spoedig tot resulta ten te komen. In het huidige stadium der besprekingen is men aan geen van beide zijden geneigd, medede lingen te doen, men bepaalde er zich toe, mede te delen, dat de bespre kingen in een gunstige sfeer wor den gevoerd Het nieuwe kabinet. Intussen zou jvorden beslist over de personen, die deel zullen uitma ken van de eerste regering der repu bliek Indonesia Serikat. In niet tot de Republikeinse delegatie behoren de kringen verluidt, dat het aantal ministers met een bijzondere positie in het kabinet op 5 of 6 zal worden gesteld. In dit verband hoort men de namen noemen van Moh. Hatta, Anak Agung en Sultan Hamid. Het Chinese blad „Sin Po" bericht, dat Sultan Hamid legercommandant zou worden en dat het ministerie van Defensie onder de leiding van de Sultan van Djogja zou komen te staan. Hetzelfde blad noemt Anakf Agung en Djumhana als personen, die een belangrijke positie zullen in nemen. Als adviseurs van de Republikein se delegatie naar de Ronde Tafel- GENèVE, 1 Aug. (Reuter-AP). De Belgische socialistische delegatie van drie man, onder leiding van waarnemend premier Paul Henri Spaak, is heden na een conferentie van vier uur en een kwartier met Koning Leopold, naar België terug gekeerd. Spaak wilde zich niet over de be sprekingen uitlaten. Gisteren had de delegatie eveneens een onderhoud met Koning Leopold gehad. Het enige wat hij wilde zeggen was: u zult begrijpen, dat ik alle mededelingen over onze besprekin gen moet reserveren voor mijn so cialistische collega's in Brussel. Hij zei, dat zijn medereizigers en hij de nacht ergens in Frankrijk zouden doorbrengen en dat hij ver wachtte morgen weer terug te zijn in Brussel. De socialistische deputatie kwam gisteren in Genève aan en voerde gisterenavond een bespreking van twee uur met de Koning. Gisterenavond dacht men, dat morgen weer een conferentie zou plaats vinden, doch men keerde niet terug naar Pregny en ging in Frankr- rijk lunchen. Vanmiddag om 14.30 uur kwamen de socialisten terug op Pregny en verdwenen weldra achter de 3 meter hoge ijzeren hek ken uit het gezicht. Dit was Spaaks derde bezoek aan de Koning van dit jaar. Eenmaal kwam hij als minister-president in het geheim, waarbij pas na zijn te rugkeer in Brussel bleek, dat hij in Genève geweest was. De tweede maab was in het voorjaar, toen er, in het bijzijn van Prins Karei, de regent van België, een conferentie met Koning Leopold plaats vond op de Belgische legatie in Bern. Gistermorgen heeft de formateur, Eyskens, geen politieke besprekin gen gevoerd. In de omgeving van de formateur blijft men de hoop koes teren, dat Eyskens in de samen stelling van een regering zal slagen. Conferentie noemt het blad „Mer- deka" van heden o.a. de Susuhunan van Surakarta en Mangkunegoro, benevens Sultan Sjahrir. Het blad schrijft, „dat wordt gezegd, dat de sultan van Djokja tijdens de afwe zigheid van Moh, Hatta de leiding van het Republikeinse kabinet in handen zal nemen". Dr. van Royen zal Dinsdagavond in het Paleis Rijswijk te Batavia een afscheidsreceptie houden. Rep. delegatie naar RTC. Uit Djogjakarta meldt de corres pondent van Aneta aldaar, dat de republikeinse delegatie ter Ronde- Tafel-Conferentie in totaal 43 per sonen zal omvatten, met inbegrip van adviseurs en het secretariaat. V.S. EN ENGELAND RICHTEN NOTA'S TOT SATELLIET STATEN WASHINGTON. 1 Aug. (Reu ter). Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de Ameri kaanse regering nota's heeft ge zonden aan de regeringen van Bulgarije, Hongarije en Roemenië, waarin wordt voorgesteld com missies in te stellen, waarin drie partijen zitting zullen hebben en die belast zullen worden met het oplossen van geschillen, voort vloeiende uit de uitlegging der met de drie genoemde landen ge sloten vredesverdragen. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben Bulgarije, Hon garije en Roemenië ervan beschul digd de op de menselijke rechten betrekking hebbende bepalingen der vredesverdragen te hebben gesehonden. In de bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt verder nog medegedeeld, dat de Britse rege ring heden gelijkluidende nota's aan de regeringen der drie ge noemde landen heeft doen toe komen. BERLIJN, 1 Aug. (Reuter). Brigade-generaal L. Howley, de Amerikaanse commandant te Berlijn heeft vandaag de berichten beves tigd, dat hij heeft verzocht begin September uit zijn functie te wor den ontheven. Howley is sinds Juli 1945 commandant van de Ameri kaanse sector van Berlijn geweest. MILAAN, 1 Aug. (AP) De Rapido, de expresse van Milaan naar Rome, is ongeveer 200 kilometer ten Zuiden van Milaan ontspoord. Vol gens de eerste berichten zijn 20 personen gewond. Vier wagons zijn omgevallen. De locomotief en twee andere wagons zijn ontspoord, doch bleven staan. Het ongeluk gebeurde ongeveer 2 kilometer van Reggio Emilia. In het ziekenhuis aldaar zijn reeds zes personen opgenomen. De oorzaak van de ramp kon niet terstond vastgesteld worden. De Rapido legt meer dan 100 K.M. per uur af en is de snelste Italiaan se personentrein. ENGELSE VROUW VERDRONKEN? In de nacht van Zondag op Maan dag is ten Zuiden van de buiten haven op de rede van Vlissingen 'n mysterieus ongeval geschied, dat de 28-jarige Engelse Kathleen May Garcett waarschijnlijk het leven heeft gekost. Zij bevond zich met haar echtge noot, James Nelson Clark uit Ips wich, de eigenaar John Webber en zekere mister Kennedy aan boord van het jacht „Victoria", dat zich op de Noordzee in moeilijkheden had bevonden en Zaterdagmiddag om 12 uur op sleeptouw was geno men door het s.s. „Aire", dat een dagelijkse dienst vaart Goole-Ant- werpen. Ter hoogte van Vlissingen knapte de sleepkabel en dreigde de „Victo ria" te kapseizen Op tot nog toe onopgehelderde wijze is toen mevr. Clark overboord geraakt. Zij zou de inzittenden nog hebben toegeroe pen dat zij naar de wal wilde zwem men, maar is sedertdien spoorloos. Waarschijnlijk heeft zij de kracht van de stroom onderschat. Zij kon goed zwemmen. Politie en loodswe zen hebben onmiddellijk een diep gaand onderzoek ingesteld. NIEUWE HANDELSOVEREEN KOMST TUSSEN NEDERLAND EN DE RUSSISCHE ZÓNE VAN DUITSLAND BERLIJN, 1 Aug. (Reuter). Een woordvoerder van de Neder landse militaire missie te Berlijn, heeft medegedeeld, dat er Zater dag aldaar een handelsovereen komst is getekend tussen Neder land en de Russische zóne van Duitsland, welke voorziet in een goederenuitwisseling ter waarde van 34 millioen gulden. Nederland zal vetzuren, rubber, copra, textiel goederen en haring leveren in ruil voor machines, te gen hitte bestand glas en optische producten. Veertig jaar geleden, op 1 Aug. 1909, maakte Glenn L. Martin zijn eerste vlucht met een door hemzelf gebouwde tweedekker bij Santa Ana in Californië. Sindsdien heeft hij aan het hoofd gestaan van zijn vlieg- tuigenfabriek, die thans te Bal- timore is gevestigd. Glenn Mar tin met het model van de XB- 46, een bommenwerper met zes straalmotoren, in de hand. Op de voorgrond het model van zijn eerste vliegtuig. NIEUWSTE BRITSE STRAALJAGER BIRMINGHAM, 30 Juli (A.P.) Een van Engeland's nieuwste straaljagers, de Hawker P-1040, heeft ,Zaterdag de luchtrace om de Kemsley-beker gewonnen. Duke vloog de vier ronden met een totale lengte van 80 mijl m 16 minuten 24 seconden. Zijn hoogste snelheid wordt getaxeerd op meer dan 550 mijl per uur. De Hawker had de grootste handicap in de race, waaraan ze ven vliegtuigen deelnamen. FRANKFORT, 1 Augustus (Reuter). De Amerikaanse staf chefs zijn hedenochtend te Frankfort hun besprekingen begon nen met de militaire vertegenwoordigers van Luxemburg. Staf problemen en militaire organisatie zouden tot de te bespreken onderwerpen behoren. Later op de dag heboen ze geconfereerd met de Italiaanse legerleiding. Donderdag zullen zij te Parijs veldmaarschalk Montgomery en Belgische, Franse en Neder landse militaire vertegenwoordigers ontmoeten. Er zijn nog geen plannen bekend gemaakt voor een bespreking met Portugese militaire leiders. De Amerikaanse admiraal Louis Denfield verklaarde, dat men „tot volledig begrip" was gekomen. De militaire hulp aan deze lan den was hedenochtend niet ter spra ke gekomen. De Italiaan Schout bij Nacht Nim- belli verklaarde, dat de Italiaanse oorlogsvloot ongeveer 114.500 - ton groot is, waaronder twee oude slag schepen met een gezamenlijke ton nage van 47.000 ton. Tot de kleinere schepen behoren 4 kruisers, 11 tor pedojagers, 16 torpedoboten en 20 korvetten. Hij verwachtte, dat Ita lië binnen het door het vredesver drag gestelde limiet in de komende jaar de verouderde slagschepen en ander verouderd materiaal door nieuw zou vervangen. Sterkte Italiaans leger. De sterkte van het Italiaanse leger wordt geschat op 250.000 man, onder wie 80.000 man carabinieri. Generaal majoor Guenther, de permanente secretaris van de Ame rikaanse gecombineerde staven der strijdkrachten, verklaarde, dat Lu xemburgs deelneming aan het At lantische Pact symbolisch is. Het Luxemburgse leger wordt op 1500 man geschat. Guenther verklaarde, dat, ofschoon sommige deelnemende landen een gering mensenpotentieel hebben, er „geen monopolie op intellect" van de grote mogendheden bestaat. „Als de organisatie van het Pact goed wil werken moet zij evengoed wer ken met het "kleinste deelnemende land als met het grootste". Denemarken en het Atlantisch Pact. De premier, de minister van bui tenlandse Zaken en de minister van Defensie van Denemarken hebben vandaag mot de Deense stafchefs een bespreking gevoerd over de rol, die hun land kan spelen in het de fensiesysteem van het Atlantisch Pact. Denemarken zou voornemens zijn Amerika voor een bedrag van 220 millioen dollar aan wapens te vra gen. Verwacht wordt, dat de Deense stafchefs morgen naar Londen zul len vertrekken. Later in de week zullen zij een onderhoud hebben met de Amerikaanse stafchefs, die thans in Europa vertoeven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1