Westfriese bruiloftsstoet op de Kaasmarkt Bij het afscheid van Pater Heijnsbroek Afscheid Hoogheemraadschap ALKMAAR EN OMSTREKEN De heer de Groot gaat heen J Gouden Koets in Alkmaar Mej. Mijlhof geridderd Een uitstekend initiatief Stuwer van het jeugdwerk Marktberichten PAG. 2 Dinsdag 2 Augustus 1949 ALKMAAR. Zaterdagmiddag werd er in de vergaderzaal van het gemeenlandshuis van het hoog heemraadschap Noordhollands Noor derkwartier aan de Kennemcr- straatweg gelegenheid geboden om afscheid te nemen van de penning meester van dit waterschap, dc hr. P. W. Groot, die deze dag de dienst met pensioen ging verlaten. Nadat de scheidende penning meester, vergezeld van zijn echt genote en familie waren binnenge leid, nam de dijkgraaf, mr. A. F Kamp, het woord en prees in een geestige op rijm gestelde speech de bekwaamheid en vele verdiensten van de heer Groot als penningmeester van het hoogheem raadschap. Daarna sprak de heer J. Halff namens de ambtenaren van het hoogheemraadschap. Hij schetste de heer Groot als een humaan chef en dankte hem voor de prettige ver- houding, die steeds tussen de pen ningmeester en de ambtenaren heeft bestaan. Namens alle ambtenaren bood de heer Halff zijn chef een mand met bloemen aan. Dr. D. Mol, sprekende namens het bestuur van de Nutsspaarbank waarvan de heer Groot commissaris is, wees op het belangrijke werk, dat de heer Groot voor deze instel ling heeft verricht en op het feit, dat de spaarbank in een gunstiger positie verkeert dan het hoogheem raadschap, daar de spaarbank voor haar commissarissen geen leeftijds grens kent. De spaarbank hoopt dan ook nog vele jaren te mogen profiteren van de werkkracht en bekwaamheid van de heer Groot. Namens de spaarbank bood de heer Mol de heer Groot een bureau lamp aan. De volgende spreker, de heer v d. Elburg, oud-directeur van de Hoornsche Crediet- en Effecten- bank n.v., wees er op, dat de ken nismaking met de heer Groot eerst een zakelijk karakter heeft gehad, maar dat" hieruit weldra een per soonlijke vriendschap is geboren. Hij houdt zich aanbevolen voor een bestendiging van de vriendschaps banden en liet zijn wens vergezeld gaan van een envelop met inhoud, bestaande uit een bon, waarvoor de heer Groot zich een boekwerk naar keuze kan aanschaffen. De heer W. E. van Keeken, die de her Groot als militair heeft leren kennen, waarschuwde de scheiden de functionaris voor het gevaar verbonden aan het zich oud gaan voelen en gaf de heer Groot hier. voor een recept, afkomstig van de vitale 70-jarige Amerikaanse gene raai Douglas Mac Arthur. Dit re cept werd de heer Groot overhan digd, vergezeld van een boekwerk. De burgemeester van Alkmaar, die vervolgens het woord tot de heer Groot richtte, wees er op. dat de heer Groot de nestor is van de Alkmaarse raadsleden. Deze func tie stelt speciale eisen aan de per soon die ze vervult en het is spre ker geblekem dat de heer Groot Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Leen- dert, z. v. L. de Waard en H. Bos; Hernina F., d. v. F. Nagel en L. E. R. Dittmar; Antonius A. P., z. v. N. P. J. Bon en M. M. Panne keet.; Maria L. H., d. v. C. Kuijpers en S. B. M. L. G. Deydier. Overleden: Hermanus van Haa ien, oud 56 j„ geh. met M. Krijgs man; Hubertus Peereboom, oud 70 j., wed. van G. Kooren; Helena M. J. Stadegaard, oud 48 j.; Elisa beth Schaap, oud 79 j. MIDDENSTANDSEXAMENS ALKMAAR Voor het op 1 Augustus te Alk maar gehoudenmiddenstandsexamên slaagden de volgende candidaten: N. Petrus, Den Helder; W.S. Pieren, Heemstede; N. v. d. Plas, Broek op Langedijk J. v. d. Ploeg. Haarlem; Mevr. N. v. d. Pol-Krijnen, Heilo; A. Pool, Den Hoorn; J. Pool, Sehoorl; K. de Porto, Oosterend; F.M. Pronk, Warmenhuizen; S. Prosee, Wormer- veer; H. Oosterveld, Wormer; P.L. Ootes, Beemster; J. Ootjers Oud karspel; J.H. Ooijevaar, Heiloo; M. J. Opdam, Bloemendaal; H.G.M. v. Opzeeland, Haarlem; P. Ottens, Hip- polytushoef; D. den Otter, Alkmaar; J. Öut, Zaandam; P.M. Out, Heiloo; C. Overmeijer, Alkmaar; M.G.C. de Nijs, Castricum; H.C.G. Nijsen, Be verwijk; J.P. Offenberg, Zaandam; J.W. Olbers, Castricum; L. Onrust, Oostzaan; P.G. Onrust, Oostzaan; W. Oortwijn, Wijde Wormer; G.Th. Oostermeijer. Heiloo; P.M. Ooster- meijer, Heiloo; C.C. Mahieu, Den Helder; M.A. Noë, Assendelft; N. Nool, Alkmaar; W. Noom, Alkmaar; F.C.J. Nijman, Castricum; J.H. Nijn- tjes, Koog a.d. Zaan; A.M. de Nijs, A'dam; J. W. de Nijs, Alkmaar; J. H.A. Hattink. A'dam; A.C. Mulder, Zaandam; C.Th.G. Mulder, Heerhu- gowaard; G. Mulder, Alkmaar; C.F. de Munk, Alkmaar; C.P.Th, v. Muiy en, A'dam; A. Nannes, Warmenhui zen; Th. Nat, Limmen; E.N.S. Neeft, Assendelft; N. Nieuwland, Beverwijk; A.C.J. Molenaar, Assendelft; B.A. Molenaar, H.H. Waard; C.M. Mole naar, Beemster; M.W. Molenaar, Schermerhorn; L. Monen, Zaandijk; J.M.P. Moone, Heemstede; C. Mooij, Assendelft; E.M. Mooij, Warmen huizen; N.L. Mooij, H.H. Wgard; P. J. Mooij, Limmen; W.H.M. Mosch, Warmenhuizen; J.G.M. Meulenkamp, Zaandam; J.H. Meijer, Beverwijk; M Meijer, Heemskerk; Mevr. G. Meijer-Brouwer, Amsterdam; W.C.M. Middeldorp, Haarlem; Th.J. Min, Limmen; W.C.J. Moerel, Alkmaar; M. Mol, Noord-Scharwoude; M.C. Lute, Castricum; P.J. Lute. Castri cum; M.A.Th.Th. Luijckx, De Rijp; P. Maas, Uitgeest; W. H. Manooij, Alkmaar; H. Mars, Westzaan; A.J. C. Martens, Heemskerk; G.H. Mar tin, Alkmaar, F.S. Masteling, Sehoorl; H. Metselaar, Limmen; A, v.d. Meu- len, Bakkum; G. Overmeijer, Alk maar; F.P.M. Paanakker, Haarlem; D. Paarlberg Warmenhuizen; H.N. P. Palmboom, Krommenie; A.A.M. Panneman, A'dam; B.J.M. Paping, Bergen; W.J.M. ten Pas, Haarlem; E.M. Pauletta, Haarlem; A.L. de Pauw, IJmuiden; J.L. de Pauw, IJ- muiden; P.A. v.d. Peet, Alkmaar; P. Pepping, Limmen; J. E. F. Peters, Amsterdam. voor deze functie de geknipte persoon is. Spreker wees er verder op, dat de heer Groot zich nimmer op de voorgrond heeft gesteld en zich bij ieder-een die met hem te maken had bemind heeft gemaakt. Als laatste spreker nam, namens zijn vrienden, de heer B. J. Schou ten het woord. Hij roemde het medeleven en de hulpvaardigheid die de vriendenkring steeds van de heer Groot heeft ondervonden. Na mens de vriendenkring bood hij de heer Groot als geschenk aan de ver sierselen. behorende bij de konink lijke onderscheiding, welke aan de heer Groot is toegekend. In gevoelvolle woorden dankte tenslotte de heer Groot alle spre kers voor de waarderende woor den welke tot hem zijn gericht en voor de aangeboden geschenllen. Na het gebruiken van verversin gen werd door velen van de ge legenheid om de heer Groot en zijn echtgenote de hand te drukken ge bruik gemaakt. K.A.V. afd. St. Laurentius ALKMAAR. Donderdag j.l hebben de dames van de K.A.V.- reiskas een genoegelijk uitstapje gemaakt naar de Veluwe. De tocht ging per bus. Verschillende be zienswaardigheden, w.o. Spaken burg, de Echoput en de bunker van Seyss Inquart bij Apeldoorn werden bezocht. Na een korte rustpoos in een gezellige speeltuin werd de reis voortgezet naar Utrecht, waar de deelneemster, een heerlijk dinertje wachtte Daarna werd de terugtocht aan vaard en om een uur of elf arri veerde het gezelschap weer in Alkmaar, moe maar zeer voldaan K.A.V.-leden die mee willen spa ren voor het volgende uitstapje, kunnen zi<jh opgeven bij de dames die de contributie ophalen. Plotseling sterfgeval ALKMAAR. Een 70-jarige inwoner uit Zeist, die met zijn vrouw gistermorgen om 11 uur aan het station aankwam, zakte op de trap naar het stationsplein in elkaar. Een passerende arts constateerde de dood. Het stoffe lijk overschot is naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Ver moedelijke doodsoorzaak is hart verlamming. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 urn- Hoof dstadoperette: Wals droom. KUNSTZAAL K.C.B. BER GEN: Tentoonstelling le den. Zaterdag 3 uur ope ning. 10-12.30, 14.30-17.30, 19.30-10 u. (Zondagmorgen gesloten). BIOSCOPEN: Harmonie: Blue Skies, 18 jaar; Victo ria: Per Luchtpost, 14 jr.; Cinema Americain: Drie ondernemende meisjes, alle leeftijden: A.B.T.: Pelsrovers en Prairiehel den, 14 jaar. APOTHEKEN: G. Kruisinga, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 3916. ALKMAAR. De tentoonstelling van de Gouden Koets, die na een rondreis door de noordelijke pro vincies in Noord-Holland is aange komen, zal na een bezoek aan Den Helder ook naar Alkmaar komen. Zaterdag 6 Augustus a.s., des mor gens om 11 -uur, zal deze tentoon stelling, op een speciaal daarvoor ingerichte boot welke ligging krijgt aan de Bierkade, geopend worden en- daarna tot 13 uur en voorts van 14 tot 18 uur en van 19.80 tot 22.00 uur voor het publiek ge opend zijn. Zondag is de tentoon stelling gesloten, doch Maandag om 10 uur word zij weer geopend en blijft toegankelijk tot 's avonds 10 uur, behalve van 12 en van 6- 7.30. De tentoonstelling omvat behalve de Gouden Koets nog de Creme Caleche en een verzameling gala uniformen. De opbrengst (entree volwassenen 25 ct„ kinderen 10 ct.) komt ten goede aan het Koningin Juliana-fonds. Van Alkmaar gaat de Gouden Koets naar Haarlem. VOOR 40 JAREN TROUW EN TOEWIJDING ALKMAAR. In het Victory Ilotel hadden zich gisterenavond de directie en het voltallige perso neel van de firma Spruijt te Alk maar verzameld, om getuige te zijn van de uitreiking van een koninklijke onderscheiding aan de eerste verkoopster van het Alk maarse Kofa-magazijn, mej. G. Mijlhof, die enige weken geleden haar veertigjarig jubileum bij de fa. Spruijt vierde. Burgemeester Wytema, die op deze avond persoonlijk aanwezig had willen zijn, sprak mej. Mijl hof toe en wees daarbij op de be tekenis van de plechtigheid. Het heeft H.M. de Koningin behaagd, aldus burgemeester Wytema, toe te kennen de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, in brons. Dit ereteken is het hoogste wat een Nederlander in de sfeer van het wereldse kan bereiken: een onderscheiding van de Koningin. Met de wens dat zij dit ere metaal nog vele jaren zou mogen dragen en dat haar voorbeeld een lichtend voorbeeld zou, zijn voor allen die van deze plechtigheid getuigen waren, spelde de burge meester zelf mej. Mijlhof het ere teken op. Evenals haar moeder en haar zuster, die bij de plechtigheid te genwoordig waren, was mej. Mijl hof zeer ontroerd, toen zij de bur gemeester dankte. Hierna werd door de aanwezigen het Wilhelmus gezongen. De heer W. Spruijt dankte ver volgens de burgemeester voor diens persoonlijke aanwezigheid en het uitreiken van het ereteken. Daarna richtte hij zich in waar derende woorden tot mej. Mijlhof en verzekerde, dat ook de firma en de collega's van de geridderde deelden in de hulde die haar ten deel viel, omdat het, zowel voor de zaak, als voor het personeel, een eer is een ridder in hun mid den te hebben. Ook de heer Spruijt eindigde zijn toespraak met de wens, dat mej. Mijlhof het ere metaal nog vele jaren zou mogen dragen. In weinig woorden dankte daar na mej. Mijlhof het aanwezige personeel. EEN NIEUW ORGEL IN DE ST. LAURENTIUSKERK ALKMAAR. De plannen voor het nieuwe orgel van de St. Laurentiusparochie op het Ver- dronkenoord, waarover reeds ja renlang gesproken werd, zullen thans eindelijk verwerkelijkt gaan worden. Het orgelfonds, waarin de parochianen en de vrienden van de St. Laurentiuskerk voor het nieuwe orgel hebben gespaard en de feestgave, die de Hoogeerw. heer Deken bij zijn 40-jarig pries terfeest is aangeboden, stelden de parochie in staat het nieuwe orgel definitief te bestellen. Het orgel dat gebouwd zal worden, zal een groot drieklaviers kerkorgel zijn. De bouwopdracht is verleend aan de Alkmaarse orgelbouwers, de wij zijn thans in de gelegen heid nadere bijzonderheden te mel den naar aanleiding van het bericht, dat wij gisteren publiceerden over de aanwezigheid van het gezelschap der Westfriese boerendansers uit Stompetoren, op de Alkmaarse kaasmarkt van a.s. Vrijdag. V.V.V. Alkmaar heeft, in overleg rijke oud-Westfriese tooi behoort; de meisjes uit de stoet dragen kralen beugeltassen; de jongens zilveren tabaksdozen en gouden horlogeket tingen, zij roken oude pijpen, w.o. uit de tijd van Napoleon. De bruid heeft een spoormandje met bruid suikers bij zich, waaruit zij strooien zal. De paarden voor de sjezen heb- met Burgemeester Jac. Posch van ben allen de zeldzame hoofdstellen Oterleek, de leider van de West- aan, die door de volksmond ,,kat- friese boerendansers, het initia tief genomen, deze groep Westfrie zen ook in Alkmaar te laten optre- jeshoofdstellen" worden genoemd. Het gezelschap zal te ongeveer half elf bij de Friese Brug arriveren. De den. Vrijdag a.s. zal een Westfriese stoet zal door de stad de volgende bruiloftsstoet naar Alkmaar komen route volgen: Achterweg, Bierkade, en door de stad rijden. Onder leiding Laat, Ridderstraat, Emmastraat langs ten. De laatste drie wagens zullen met twee paarden bespannen zijn, zij zullen getrokken worden door 2 schimmels, 2 bruine paarden en 2 vossen. Bij de sjezen is een zeld zame z.g. gele sjees uit 1750, beschil- derd met fijn loverwerk met vogel- fa. B. Pels Zoon. De tekening motieven. De bruid en het meisje van het nieuwe orgel hangt achter naast speelnoot-laag dragen beiden in de St. Laurentiuskerk. de kostbare voornaald, die tot de van Mevr. Pranger zullen daarna de bruiloftsgasten, ,op de kaasmarkt oud-hollandse dansen ten beste ge ven, waaronder de Slaapmuts, lfup- soep en gruttebrij, Boerenschots enz. De bruiloftsstoet zal uit de zes volgende rijtuigen bestaan: een Oud- Westfriese sjees met speelnoot hoog, een oud-Westfriese sjees met bruid en bruidegom, een oud-Westfriese sjees met speelnoot-laag twee boe renwagens met bruiloftsgasten en I Om half elf ongeveer zal een oud een barouchette met bruiloftsgas- 1 Westfriese boer, vergezeld van zijn het katholieke ziekenhuis, door de Prinses Julianalaan langs het cen traal ziekenhuis, Ritsevoort, Koor straat, Langestraat, Houttil, Waag- plein. Te ongeveer half één wordt het gezelschap op het Waagplein verwacht, waar het de Wesfriese dansen zal demonstreren op een plankier, die voor hen zal worden aangebracht. ALKMAAR. Zoals wij Zater dag j.l. reeds meldden, gaat pater W. Heijnsbroek O.P., die drie jaar lang aan dc St. Jozefkerk aan de Singel heeft gestaan, Alkmaar weer verlaten. Het is een gewone mutatie, zoals wij er reeds zovelen medemaakten, maar vooral onder dc jeugd en de jeugdleiders zal het heengaan van Pater Heijns broek, die in dit milieu wel zeer op zijn plaats was, toch een heel gemis zijn. Pater Heijnsbroek, die als eva cuatie-pastoor te Venlo werkzaam is geweest, kwam in 1946 eigenijlk pas aan het normale parochiewerk in een stad, die niet van de oorlog te lijden had gehad, toe. Naast het parochiewerk, zoals huisbezoek, dat hij zeer consciëntieus verricht te, lag zijn arbeidsterrein voor namelijk bij de jeugd, in wier midden deze jonge priester een geziene figuur was. Vele ideeën werden mede door zijn stuwende kracht werkelijkheid, zoals het nieuwe troepenhuis voor de pad vinderij, de wandelclub H.V.Z blies hij leven in; hij zat in het bestuur van de parochiële St. Vin- centius-afdeling, was geestelijk adviseur van de K.A. Jongeren en de L.T.J., om maar enkele van de vele en tijdrovende functies te vermelden. Het is hier hard wer ken geweest voor pater Heijns broek, maar, zoals hij ons oniangs nog verklaarde, hij heeft het altijd met genoegen gedaan en over de medewerking van parochianen en autoriteiten was pater Heijnsbroek Succes OBDAM. Trien Dekker, Ob- dam, Gré v. d. Heijden, Ursem, Ans Beemsterboer, Spanbroek en Truus Schipper, Opmeer, slaagden te Alkmaar voor het examen cou peuse. Deze leerlingen werden opgeleid bij de Eerw. Zusters Do minicanessen alhier. Herijk ST. PANCRAS. Op Maandag 15 Augustus a.s. wordt er in het Gymnastieklokaal van de Bijzon dere School alhier gelegenheid gegeven voor de middenstanders om hun maten en gewichten te laten herijken. De tijden zijn als volgt vastgesteld: van 10 tot 12 uur v.m. en van 13 tot 15.30 uur n.m. Een en ander is op de ge meentelijke publicatieborden be kend gemaakt, zodat een ieder van de voorwaarden kennis kan nemen. Wij mogen onze middenstanders wel aanmanen de regels na te komen, omdat hierop scherp toe zicht wordt uitgeoefend. „Willem Bruul"-tournooi HEILOO Op de Zondagen 14 en 21 Augustus organiseert „De Fo- esters" het „Willem Bruul"-tour- nooi. De wedstr-ijden worden ge speeld op het terrein van de Fores ters. Dit tournooi, dat ieder jaar gespeeld wordt, trekt alijd zéér veel belangstelling. De deelnemende ver enigingen zijn een garantie voor goed voetbal. De loting vond reeds plaas en op 14 Aug. zullen de vol gende verenigingen elkaar bekam pen: De Foresters 1Go Ahead 1 (Alkmaar); H.S.V. 1Kaagvogeis 1; S.V.A. 1 (Assendelft)—R.K.A.F.C. 1: Zeevogels 1Koedijk 1. De tijd waarop deze wedstrijden aanvangen, zullen wij nog nader bekend maken. Rectificatie HEILOO. In ons raadsver- slag van de laatstgehouden raads vergadering gaven wij, betreffen de het beveiligen van de onbe waakte overwegen in de gemeente Heiloo, aan dat de overweg Ze- venhuizerlaan dezelfde beveiliging zou krijgen als de Rechte Honds- bosselaan, nl. afgesloten voor rij- verkeer door middel van hekken met hierin een tourniquet voor voetgangers. Dit is niet juist. De Zevenhuizerlaan zal op dezelfde wijze beveiligd worden als de overweg Schuine Hondsbosselaan, nl. door middel van, afsluitbomen, te bedienen vanaf het station. zeer tevreden. Mét een zekere weemoed gaat pater Heijnsbroek, die, al bleef hij slechts drie jaar hier, toch aan Alkmaar gehecht is, naar Tiel. Hem wacht daar weer een nieuw arbeidsterrein in een streek, die er in de oorlogsjaren minder goed van afgekomen is. Pater Heijnsbroek zal er, met Gods zegen en met een goede gezond heid, zeker wel in slagen zijn taak tot een even goed einde te bren gen, als hij dat in Alkmaar heeft gedaan. Onze beste wensen ver gezellen hem. De nieuwe kapelaan Tot kapelaan aan de St. Jozef kerk is benoemd pater Egbertus P. Buijs. Pater Buiis, eveneens een jonge geestelijke, is geboortig uit Bergen op Zoom en zal zijn nieu we standplaats op 9 Augustus a.s. betrekken. FINALE AVOND-VIERDAAGSE Uitstekende organisatie HEILOO Zaterdagmiddag 14.30 stonden de 400 deelnemers aange treden op de Kanaalweg om de laatste rit van de Avond-vierdaagse te rijden. Deze tocht was 38 km. en voerde voor een groot gedeelte door de Bergens en Schoorlse bossen en duinen. Deze tocht is de deelne mers wel het bést bevallen. Officiële sluiting Zaterdagavond was de Rustende Jager tot in de uiterste hoeken be zet met deelnemers en deelneem sters, die de smiting mede wilden maken. De stemming was perfect, daar zorgde de band van Toon Dek kers wel voor. Toen om even over achten het uitvoerend comité op het podium plaats nam, werd het begioet met 'n daverend applaus. 1 De voorzitter, de heer Jac. v. d. Kommer, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hierna consta teerde spr., dat deze avond weder om in alle onderdelen geslaagd mocht heten. Spr. dankte alle deel nemers en deelneemsters voor hun medewerking en verzocht hen vooral volgend jaar weer mede te doen, maar dan minstens één ken nis per persoon mede te nemen, dan bereiken we de 800 deelnemers. Verder dankte spr. het gemeente bestuur voor de grote medewer king der politie met aan het hoofd opper Waterdrinker, het Rode Kruis, de beide muziekcorpsen St. Caecilia en Eensgezindheid, de heer Korstanje, die de reclame-auto be schikbaar stelde en vele anderen, die tot het welslagen van de toch ten hadden medegewerkt. Spr. wek te de aanwezigen op, om lid te wor den van de V.V.V. Het speet spr. dat niet aan iedereen 'n herinne- rmgsmedaille uitgereikt was kun nen worden. Er waren enige deel nemers die verschillende controle- stempels misten. Deze zullen vol gend jaar wel beter op hun hoede zijn!, aldus spr. Aan de heer P. J. Vergouw werd als oudste deelnemer (70 jaar) en aan mevr. v. d. KommerGroot als oudste deelneemster 'n zilveren herdenkingstheelepeltje aangeboden. Ook de dame en heer die het verst van Heiloo wonen en toch aan de tochten deelnamen werd 'n zil veren theelepeltje aangeboden. Dit waren mevr. T. BruulBakker te Rotterdam en de heer J. Akkerman te 's Hertogenbosch. De heer Jac. v. Gemeren reikte deze surprises uit. Vervolgens dankte de heer Herm. Groot de voorzitter voor al het werk wat hij als organisator voor de Avondvierdaagse gedaan heeft. Vooral wees spr. op de service die de deelnemers onderweg genoten hebben van de Zephir rijwielen fa briek, waar de voorzitter directeur van is'. Ook één der deelnemers dankte het comité namens zijn tochtgenoten in 'n keurige speech. Buitenlandse deelname. Ook 'n Engelsman, de heer Nea- thy uit Bath hééft de tochten mede gemaakt. Hij werd onder 'n dave rend applaus van de aanwezigen op het podium geroepen en door de heer Klerks in z'n landstaal toege sproken. Ook Mister Neathy mocht 'n zilveren theelepeltje in ontvangst nemen. Werkelijk 'n sympathieke geste! Hierna sloot de heer v. Gemeren als voorzitter van de Heiloër VVV de Avondvierdaagse. Velen bleven nog gezellig bijeen om na te praten en 'n dansje te ma ken. echtgenote, met zijn boerenwagen, die een berijmd achterkret heeft, evenals de boerenwagen die debrui loftsgasten brengt, een stapel geo liede kaas aanvoeren en op de kaas- markCVerkopen, op de wijze waarop dat volgens de traditie placht, en thans gedeeltelijk nog pleegt, te ge schieden. De boerin komt met de boer mee om in de stad inkopen te gaan doen, zoals dat vanouds ge bruikelijk was. De Alkmaarse V.V.V. doet met dit initiatief, o.i., een zeer goede greep. Op deze wijze boeit men het publiek, ook wanneer de eigenlijke kaasmarkt voorbij is. Dit houdt de mensen in Alkmaar en komt zo doende de Alkmaarse zakenlieden ten goede, Sportdag N.K.J.B. OBDAM. De sportdag van de N.K.J.B., welke Zondag j.l. ge houden zou worden, is door de regen en de gladheid van 't veld afgelast. De handbalwedstrijd Ob- dam-Onderdijk eindigde in een 43 overwinning voor Obdam. In deze wedstrijd kwam ook de glad heid van 't veld duidelijk tot uiting. De selectiewedstrijd in verband met de uitzending naar de districtsdag te Wervershoof zal Woensdagavond te 7 uur plaats hebben. GEBRANDSCHILDERDE RAMEN VOOR GERESTAUREERDE RAADSZAAL EGMOND AAN ZEE. In de geheel gerestaureerde raadszaal had een dezer dagen de officiële overdracht plaats van een zestal gebrandschilderde ramen door een comité uit de gemeente. De voorzitter van het comité, de heer J. Koeman, zette uiteen, hoe bij enkele ingezetenen het plan rijpte, om in de nieuwe raadszaal in de vorm van gebrandschilderde ruiten een passende versiering aan te brengen. De gedachte is geheel uitgewerkt door de beide gemeente-opzichters, de heren Wijker en van Pel. De benodigde gelden kwamen bijeen en thans Iron het cadeau de gemeente wor den aangeboden. De bovenste drie ramen stellen achtereenvolgens voor het wapen van Egmond, enige meeuwen en het wapen van Noord-Holland. De onderste drie resp. schelpenvis sers, oud Egmonds hoekje en de redding met de roeireddingsboot van de bemanning van de Drente, De heer Koeman gaf een be schrijving van de ramen. Eerst ziet u een verdwijnend beroep van de Egmonders, nl. het schelpen- vissen. Vervolgens een stukje oud-Egmond, dat onder het oor logsgeweld is gesloopt. Als derde ziet u, volgens spreker, de roei reddingsboot met de stoere roei ers. Zoals zij roeien met vaste hand en de riemen hanteren met de sterke wil om de Drente te be reiken, zo hoopt spreker ook, dat het gemeentebestuur in de toe komst zal roeien om ook hun doel te bereiken, nl. Egmond aan Zee omhoog te brengen. Hiermede droeg spreker de ra men over aan de gemeente. Hierna nam de heer Kockx het woord en overhandigde aan de gemeente een electrische klok, die in de raadszaal boven de deur is aangebracht. De burgemeester dankte namens B. en W. het comité en de milde gevers uit de gemeente. In het bijzonder de gemeente-opzichters, die deze idee hebben uitgewerkt. De voorstelling was buitengewoon goed gekozen. Dit raam zal te allen tijde tot de gemeenteleden blijven spreken, omdat het iets speciaal Egmonds is. Twee voor stellingen behoren reeds tot de geschiedenis. Het schelpenvissen wordt tegenwoordig niet zo meer beoefend als vroeger en het be kende hoekje bestaat niet meer. Onze opvolgers, aldus de burge meester, zullen ons dankbaar zijn, dat dit stuk Egmonds geschiede nis voor het nageslacht is vastge legd. De raadszaal zelf was ook naar aller tevredenheid gerestaureerd. De burgemeester bracht dank aan de opzichters, de aahnemer, de heer A. Wijker en de schilder, de heer Alb. Stam. Ouden van dagen gingen op stap HEERHUGOWAARD. Don derdag j.l. zijn onze oudjes uit geweest en naar wij van hen ver namen, hebben zij het best naar hun zin gehad. Nu, dat konden we op de ge zichten lezen, toen ze weer in de Waard arriveerden om in café Evers hun laatste gemeenschappe lijke kopje koffie te drinken. Ze glunderden gewoon en woorden van dank konden zij niet vinden. Het reisplan hebben wij reeds eerder besproken, zodat het on nodig is hierop verder in te gaan. Een woord van dank mogen wij namens hen wel richten aan alle I milde gevers en geefsters. Hun giften zijn volledig gewaardeerd. De korenmolen van Bijman gerestaureerd? BEEMSTER. Dc korenmolen van de fa. Bijman aan de Hobre- derwgg is een juweeltje van lan delijk schoon. Het zou zeer te be treuren zijn als deze door verval aan de schoonheid van het land schap schade zou berokkenen, erger nog, als deze geheel zou moeten vervallen. Reparatie van een molen is echter een kostbare geschiedenis. De, fa. Bijman heeft dat onderzocht en daarmede blijkt een bedrag van f 6361.gemoeid te zijn. Voor de onderneming van de maalderij zijn deze kosten te hoog. Daarom wordt aan de over heid hiervoor steun verzocht. De helft zal de ondernemer zelf dra gen en de andere helft wordt ver wacht van de overheid. De minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft al een rijks subsidie toegezegd van f 212Ó. Ook'de vereniging „De Hollandse Molen" wil met een bedrag van f 100.bijstaan. Nu wordt aan de provincie en de gemeente ge vraagd om ieder een bedrag van f 480.voor dit doel bij te dra gen. Het dagelijks bestuur der gemeente stelt nü aan de gemeen teraad voor om deze bijdrage te geven. Men meent dat een derge lijke uitgave voor het behoud van deze in het landschap zo passende molen volop te verdedigen is. De Beemster Gemeenschap vraagt f 1000.crediet BEEMSTER. Voor het behou den van de sportwedstrijden met de kermisdagen vraagt de Beem ster Gemeenschap een crediet van f 1000.Dit werd ook voor de jaren 1947 en 1948 gevraagd. In 1947 was niets nodig en in 1948 werd f 750.gedeclareerd. Bij het houden van feesten wordt een flink bedrag aan vermakelijk heidsbelasting ontvangen, zodat het geven van een subsidie wel verantwoord wordt geacht. Schoolreisje BURGERBRUG. - Traditiege trouw maakten de leerlingen van de laagste drie klassen van de St. Jozefschool hun schoolreisje, dit maal naar Sehoorl. De reis werd gemaakt met de bus van de firma Johannes. De kinderen genoten volop van de wandelingen en de spelletjes in de duinen. Na de broodmaaltijd werd de reis voort gezet naar de Bedriegertjes in Bergen. Van de rutschbaan werd druk gebruik gemaakt. Een „sen sationele klopjacht" in een bos- stuk bij Bergen aan Zee vormde het slot van dit festijn. Tegen ach ten kwam de kinderschaar thuis. Twee journalisten vierden 80ste verjaardag Zaterdag vierden zowel J. B. Vesters, oud-hoofdredacteur van de Volkskrant, als P. E. Peaux hun 80ste verjaardag. De heer Peaux werd bij deze gelegenheid door H.M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De heer J. B. Vesters mocht zich op zijn verjaardag ver heugen in een uitermate grote be langstelling van de zijde van Katholiek Nederland, in het bij zonder van de Katholieke Pers. Op deze dag bleek duidelijk de grote sympathie, die men deze vergrijsde dagbladschrijver toe draagt. GEORGE MARSHALL OVER DE WAPENHULP WASHINGTON, 1 Aug. (Reu ter). De vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, heeft voor de Huiscommissie voor Buitenlandse Zaken, verklaard, dat aarzeling bij het goedkeuren van president Tru- mans program voor militaire hulp „zeer ongelukkig" zou zijn en „grote vertakkingen" zou hebben. Hij was van mening, dat het pro gram in een dringende behoefte voorzag. TEGEN DE COMMUNISTISCHE INVLOED IN INDIA BOMBAY, 1 Aug. (Reuter). Het Indiase nationale congres van vakverenigingen, dat meer dan een millioen arbeiders-leden telt en de onder socialistische leiding staande Hindmazdoor Sabha heb ben heden bekendheid gegeven aan hun beslissing om „de handen ineen te slaan, teneinde tegenover de regering een lijn te kunnen trekken en een einde te maken aan communistische beïnvloeding van de arbeidersbeweging in In dia". Werkloosheid in Brits-Amerikaanse zóne i'RANKFORT, 1 Aug. (Reuter). Volgens het departement van ar- beidsstatistieken is het aantal werklozen in de Brits-Amerikaan se zóne van Duitsland in Juni met 22.078 gestegen tot 1.237.712. Samba-beenbreuk Een 39-jarige Amsterdamse typo graaf, die tijdens het dansen van 'n samba het tempo niet meer kon bij houden, belanddf zo onzacht op de dansvloer, dat hij nu met een ge broken rechteronderbeen in het ziekenhuis ligt. Onregelmatigheden bij militaire keuringen Reeds geruime tijd zijn geruchten in omloop over onregelmatigheden bij keuringen voor de militaire dienst in Made (N.Br.) Deze zijn voor de Kon. Marechaussee aanlei ding geweest tot het instellen van een diepgaand onderzoek, dat thans in volle gang is. De bevolking in deze streek heeft zich reeds geruime tijd geërgerd over de resultaten van enige keu ringen, waardoor het gevoel ont stond, dat met ongelijke maten werd gemeten, zodat zij zich thans vol daan toont dat een ernstig onder zoek wordt ingesteld. Daar het onderzoek in deze kwes tie nog niet is afgesloten, kon de Kon. Marechaussee over de stand van zaken geen nadere mededelin gen verstrekken. Er zijn nog geen arrestaties ver richt. Ook de bewering, als zou een officier in verband met deze kwes tie uit de militaire dienst zijn ont slagen, wordt van bevoegde zijde tegengesproken. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond (opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN BUIEN Zwaar bewolkt met vooral vannacht en morgenochtend buien, sommige met onweer en flinke windstoten. Matige tot krachtige, langs de kust nu en dan harde zuid-Westelijke wind, later ruimend naar noord-west tot noord. In het uiterste noorden van het land mogelijk tijdelijk afnemende wind. Morgen enige daling van temperatuur. PRINS BERNHARD BEZOCHT „COLUMBUS" Tweemaal gisteravond speelde de kapel van de Amerikaanse zware kruiser „Columbus" in de Amsterdamse haven een onberis pelijk Wilhelmus. De eerste maal toen prins Bernhard om half ne gen aan boord kwam om zoals hij had toegezegd aan de admiraal bij diens bezoek aan Soestdijk eregast te zijn aan een diner, dat op het Amerikaanse oorlogsschip werd gegeven. Aan dit diner zaten behalve de Amerikaanse officie ren aan, de Amerikaanse ambas sadeur, dr. Herman B. Baruch en de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. Vóór het diqer nam de prins de kruiser in ogen schouw; na het diner onderhield hij zich nog geruime tijd met de Amerikaanse marine-officieren. Om elf uur kon de Amerikaanse marinierskapel dan andermaal de resultaten van een gedegen studie van ons volkslied tonen. Bespreking over onderdrukking van de misdaad NEW YORK, 1 Aug. (Reuter). Op uitnodiging van de Ver. Naties is te Lake Success een adviserend lichaam van deskundigen bijeen gekomen ter bestudering van mé thoden om de misdaad te onder drukken. Tevens zal worden be sproken de kwestie van behande ling der misdadigers in het licht van de fundamentele mensen rechten. De conferentie is het ge volg van een desbetreffende reso lutie, die door de sociale en eco nomische raad van de V.N. is aan genomen. Tsjecho-Slowakije verwerpt Joegoslavische nota's PRAAG, 30 Juli (Reuter). Tsjecho-Slowakije heeft twee Joe goslavische nota's waarin gepro testeerd werd tegen de manier, waarop door de Tsjechoslowaakse pers en officiële woordvoerders over Joego-Slavië wordt gespro ken, van de hand gewezen. In de Tsjechoslowaakse antwoordnota wordt de Joegoslavische regering en pers verweten een vijandige campagne tegen Tsjecho-Slowakije te voeren. MODERNE DIOGENES Een 16-jarige leerling-bakker uit Den Haag heeft Diogenes gevolgd. Hij was ruim drie weken geleaen van huis weggelopen, kwam in Rot terdam terecht en moest, koste wat kost, een onderdak hebben, In een volkstuintje aan de Laanslootseweg zag hij een flinke ton staan en richtte die tot slaapplaats in. Maar de ton was korter dan de jongeman en deze moest daarom met de be nen buiten boord slapen! Twee jon gens uit de buurt passeerden in het schemerdonker. Ze vonden die ton met twee eruit bengelende benen nogal griezelig en stapten, bleek om de neus, naar de politie. Die wist het mysterie op te lossen. Het spel letje is nu uit, want de 16-jarige zal zich in de Residentie weer in 't bakken moeten' gaan bekwamen. Mr. s'Jacob gedelegeerde van de Kroon BATAVIA, 1 Aug. (Aneta). Bij Kon. besluit is mr. H. L. s'Jacob benoemd tot gedelegeerde van de Kroon in Indonesië. ATTLEE ZIEK LONDEN, 1 Aug. (Reuter). Naar vernomen wordt, moet de Britse premier Attlee sinds Zater dag het bed houden. Hij heeft kou gevat. BLOKKER 1 Augustus. Prole- fic 3763; rode bessen 3233; witte kool 1519; winham 3251; rijpe kruisbessen 31—37; pruimen f 7-14- palmesston 8.60—17.20; yellow 20-1 39; gladstone 1527; bath 1522; kruidenier 14—30; franse suiker 19 25; morellen 27—29; perziken 5.50— 20.40; tom. 3555; aard. 7.308.10 rode k. 5.10—6,10; gele 5—6 40: bloem 16—29; sla 7.10—7.50; slab' 29—39; snjjb. 19—38; and. 10—13- komk. 7—12; kroten 6—7. i ZWrf£G' 1 AuS- Aardappe- 6 an l i uP0Stcl®in* 19~21. bieten 6.30, gele bewaarkool 9—11.60, rode kool 5—6.90, slabonen 2640 snij bonen 20—52, tuinbonen 8, tomaten 16—61 waspeen 6, bospeen 6—16 rabarber 415, andijvie 1421, sla 2—8.30, bloemkool 10—38 kom kommers 6—17, perziken 6—19 me. loenen 3573, frambozen 3182 Pluimen 11.17, witte druiven 1.44—2.31, alicanten 1.52, franken- thalers 971.34, westfrisia's 1 21 rode bessen 34—41, prolefic 30-156' kruisbessen 20—50, yellow 15—36* kruideniers 15—31. HEILOO, 1 Aug. Rode bessen 0.501.10, zware bessen 2—2.20 per mand, doperwten 14—28, tuinbonen 69, sperciebonen 25—34, peulen 19—25, rabarber 7—11, andijvie 6 —13, appelen 14—26, rode kool 6— 8 per kg; bloemkool, le soort 18 34, 2e soort 8—12, kropsla 4—9, komkommer 8—15 per stuk. ALKMAAR, 1 Aug. Aanvoer 47 vette koeien, 47 nucht. kaivéren 252 vette schapen, alles centrale BEEMSTER. 29 Juli Schotse muizen 6.509, bl. eigenheimers 7 kleine schotse 4.50—6, slabonen 29 —31, idem z. dr. 29—34. stoksnii- bonen 2833, stamsnijbonen 826 pronkbonen 1721, tuinbonen 4] doperwten 1219, blauwschokkers 1423. komkommers 6—50. toma ten 5054. bloemkool 1026 rode kool 6, postelein 25, sla 39, an dijvie 10—18, rabarber 8, rode bie ten 6, bospeen 815, uien 29, rode aalbessen 32.10—58, klapbes sen 1646, perziken 922. fram bozen 60—80, druiven 1.351.50, suikermeloenen 40126, yellow 10 48, kruidenier 846.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2